DE OLYMPISCHE DAG R Voor onze jeugdige lezerskring De dode en de slimme ezel 34e Ronde van Frankrijk Kïnder- bezoek A Wimbledon weer centrum van het wereld-tennis ■vfe" fgodsbeeldje ADIO 7 ANG Een interessant sportprogram Het duel Amerika—Australië programma De kampioens competitie Promotie-degra datie-competitie v.u.c.-s.v,v, Indeling in étappes zullen ze leven OP BIM IN HYPNOSE ONDER NUL Het zilveren hoe zit dat? ZATERDAG 21 JUNI 1947 PAGINA 3 HET STADION UITVERKOCHT WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN NIEUWE VOORZITTER A.N.W.B. HOOFDSTAD-DERBY De eerste beslissingen !3 11 I? vogelconcert MOPPENTROMMEL OOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOO 4. Basli is niet bang Lewis AUett Browne Het feit dat er na zeven jaren eindelijk weer een Olympi sche dag in het Amsterdamse Stadion wordt gehouden, is alleen daarom reeds verblijdend omdat het getuigt van herstel van het Nederlandse sportleven, dat weer blijk geeft van vaardigheid en kracht. Met deze dag wordt tevens officieel de voorbereiding voor de Nederlandse deelneming aan de Olympische Spelen van 1948 te Londen ingeleid; niet alleen sportief, doch ook materieel is deze mooie sportdag gericht op de Nederlandse afvaardiging, aangezien de netto opbrengst bestemd is om de kosten ervan te bestrijden. Een voorlopige begroting schat die kosten per deelnemer ca. vier maal zo hoog als b.v. de afvaar diging per hoofd naar Berlijn be droeg. Het is derhalve begrijpelijk dat de entree-prijzen vrijwel ver dubbeld zijn, hetgeen blijkbaar geen beletsel was, want reeds kort nadat de bonden in de gelegenheid gesteld werden zich voor het ver krijgen van plaatsen te melden, bleek dat de vraag enige malen het aanbod (ruim 40.000 plaatsen) overtrof. De bevoorrechten, die 'n plaats bewijs konden bemachtigen, krij gen, evenals vroeger steeds, een interessant en zeer afwisselend programma geboden. Eerst gym nastiek, een met grote zorg voor bereide tumdemonstratie van 2700 turners, het beste wat de Neder landse gymnasten vermogen te geven. Tijdens deze demonstratie zal de onthulling van 't 6 meter hoge gedenkteken boven op de Zuide lijke staantribune van het Sta dion, door de beschermheer van het N.O.C., Prins Bemhard, plaats vinden in tegenwoordigheid van Prinses Juliana. De Nederlandse sport wil hiermee een blijvend ge denkteken oprichten ter ere van de vele Nederlandse sportlui die in de oorlog de heldendood stier ven. Het gedenkteken, een forse mannenfiguur, is naar een idee van architect Jan Wils vervaar digd door de beeldhouwer Carasso. Dan volgen wedstrijden van athleten en wielrenners, o.a. een zware krachtproef voor onze beste athleet van het ogenblik Slijkhuis tegen een estafette-ploeg, en wat de wielrenners betreft, een her nieuwd duel tussen de Engelsman Harris en onze amateur-kampioen Bijster (die de vorige week op de Stadionbaan de Brit met band dikte verschil sloeg), twee ver moedelijke candidaten voor de we reldtitel en mogelijk ook voor het Olympisch kampioenschap. De voetbalwedstrijd De voetbalwedstrijd, die wel steeds de grote trekpleister voor het publiek is, mag, zuiver naar zjjn sportieve waarde beoordeeld eigenlijk ditmaal niet als het hoofdnummer gelden. Hier treedt een onvolledig Nederlands elftal in het veld tegen een Tsjechoslo- waakse B-ploeg. De hoofdploeg van Tsjechoslowakije speelt he den in Kopenhagen tegen Dene marken. De B-ploeg in nagenoeg dezelfde samenstelling klopte echter Luxemburg onlangs met 80 en Elzas-Lotharingen met 81 en in Praag acht men haar weinig zwakker dan de hoofd ploeg. Het spelpeil der Tsjecho- slowaken is van prima gehalte vooral hun techniek is uitstekend zodat we een vlotte en span nende partij verwachten. Na de beslissingen van wielren ners en athleten volgt dan het springconcours van de acht beste concoursspringers, waarover Ne derland beschikt, en vooral dit Dr. Max Euwe en zijn echtge note zijn na een langdurige toer door Noord- en Zuid-Amerika weer op vaderlandse bodem te ruggekeerd. Desgevraagd deelde hij het volgende mede omtrent de wedstrijd om het wereldkampioen schap: Nu de match tussen de Russen, Reshevsky Fine en mij niet tot stand is gekomen, heeft Reshevsky het volgende voorstel gedaan: Reshevsky en ik zullen een match spelen ,de Russen zullen ook een match moeten spelen en de win naars van deze twee wedstrijden zullen dan tegen elkaar moeten uitkomen om de wereldtitel. De Amerikaanse schaakbond heeft zich met het voorstel van Reshevs ky accoord verklaard. Mochten de Russen hiermede niet accoord gaan, dan was het de bedoeling van Reshevsky toch tegen nuj een match te spelen en dan de wm- naar van die match de /wereldtitel toe te kennen. De beslissing hier over zal moeten vallen op t con gres van de F. I. D. E., dat vol gende maand in Den Haag gehou den zal worden. Dat de Ameri kaanse schaakbond met t voor stel van Reshevsky accoord gaat, zal op deze beslissing van grote invloed zijn. slot zien we met grote belangstel ling tegemoet. De tjjd onzer mili taire ruiters, van Pahud de Mor- tagnes, Labouchère, Greter en de andere officieren, die Nederland mede aan de spits brachten op equestrisch gebied, is voorbij; een geheel nieuwe groep burger-ruiters is in korte tijd naar voren geko men en hun prestaties wekken de verwachting, dat de officieren waardige opvolgers gevonden heb ben. Zo staat een prachtige sport dag te wachten. Moge het weer meewerken om het succes vol maakt te doen zijn! De elftallen De voetbal-elftallen zijn als volgt samengesteld: Ned. Bondselftal: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Schijve naar (E.D.O.) en De Vos (Quick N.); midden: Engel (Willem II), Möring (Enschedé) en van der Steen (Volewjjckers); voor: Wil kes (Xerxes), Biesbroeck (RCH), Van Onselen (V.S.V.), Rijvers (N.A.C.) en Groeneveld (Haar lem). Tsjechoslow. ploeg: doel: Sca- fer (Ostrava); achter: Vanek (Zidenice) en Vedral (Bohemians) midden: Balassi (Bratislava), Marko (Trnava) en Hlobil (Bata- Zlin)voor: Kvgpil (Victoria- Zizkov), Planicky (Bohemians), Cejp (Sparta), Pajkrt (Slavia) en Danko (Jednota-Kosnlce). Honderdachtentwintig spelers van dertig verschillende landen (zelfs uit Palestina zijn er kampioenen zullen van Maandag af elkaar bekampen in het tornooi te Wimbledon, dat nog niets van zijn belangrijkheid en zijn tradities heeft ingeboet. Tennisgevechten dus in allerlei aard, nuances, stijlen en methoden, zowel technisch als moreel, ja dit laatste in veel gevallen als belangrijkste element. Gevechten niet alleen van waarde voor de uiteindelijke titel, maar ook, relatief van groto betekenis, voor de kampioenen van de verschillende landen. Het wemelt van allerlei gevech ten, welke op tal van tornooien een eindstrijd zouden kunnen zijn. Zo b.v. reeds in de eerste ronde, een Drobny tegen een Segura, een Brown tegen 'n Sturgess, een Mo- rea (Zuid Am.) tegen een Belbei- lo (It.) een Asboth tegen een Van Swol, een Washer (Belg.) te gen een Falkenburg (Am.) en nog tal van andere. Maar boven dit alles uit gaat de vraag of het Amerikaanse tennis zijn superioriteit, verleden jaar ua Wimbledon getoond, in de Davis beker-wedstrijden en in Amerika zelf, zal handhaven tegen zijn gevaarlijkste „concurrent": het Australische. En voorts of wel licht het Europese ook een rol in de laatste ronden kan spelen. Wanneer dat het geval zal zqn, dan zal het waarschijnlijk niet door de winnaar van 1946, de Fransman Petra, doch door de Tsjech Drobny zijn. In deze staats- sportambtenaar heeft Europa zijn vertegenwoordiger, misschien ook in een Bergelin (Zweden). ech'°r vermoedelijk niet in een Petra, wiens voet-operatie hem serieuse voorbereiding belet heeft Drobny is de „dark horse" van Wimble don, zowel voor de Amerikanen, die op dit punt herinneringen aan hem hebben van 1948 (Kra mer was. zij het niet ten volle valide, zijn slachtoffer) als voor de Australiërs, van wie Brown hen verleden jaar sloeg. Drobny is tenslotte de man die het meest de stijl, de methode en de aanval van de Amerikanen en de Aus sies nabij komt.... en hij is een der weinige sterke linkse spelers. De kansen De loting voor het heren-enkel spel is van die aard, dat in. de eerste helft nog weinig gevechten tussen Amerikanen en Australiërs zullen plaats vinden. Wel, en dan in de kwart-eindstrijden (indien belde zover komen, wat overigens te verwachten is), tussen Austra lisch en Europees tennis. Want daar komen dan Bromwich en Drobny tegen elkaar. De eerste zal eerst Bergelin moeten slaan! En dan Destremau, de Franse stylist. Drobny krijgt het al in de eerste ronde zwaar tegen Se gura, de levendige Midden-Amen kaan, die, als het kon, met drie handen zou slaan. In het tweede kwart zijn Tom Brown (Am.) en Petra de candida ten voor de kwart-eindstrijden. Zij hebben het beide getroffen; géén tegenstanders van groot for maat in hun groep. Tloczynskl is voor Brown misschien de moei- 8.00 12.00 17 30 8.00 ZONDAG, 32 Juni. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 10.00 V P.R.O., A.VR.O.' 17 00 V.P.R.O., V.A.R.A., 20.00 AV.R.O, Nieuws- 10.30 Prot. kerkdienst. 11.45 Caus *12.00 Gram.12.30 Zondag- club- *12 40 Koor; 13.00 Nieuws; 13 15 Orkest;'13.50 N.S.; 14.00 Boekbespr.; 14.30 Reportage Olympischg spelen; 17.00 Voordracht; 17.10 Caus.. 17.30 Zang- 17.50 Gram 18 00 Nieuws; 18.15 'Sport; 18.30 V. d. Ned gtrtjdkr.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Sextet; 20.00 Actual.; 20.15 Canadees con cert; 21.15 'Hoorspel; 2145 Zang; 22.30 Vaudevllle-ork.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H (415 en 218 M.) 8.00 N.CR.V. 9.30 K R.O., 17.00 NCRV.! 19.45 K.R.O 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenwijding; 10.00 Hoogmis; 1130 Trio; 12.00 Gram.; 12.15 Boek bespr 12.30 Klaas van Beeck. (13.00 Nieuws); 13.45 Apologie14.05 Con cert- (14,45 klankbeeld); 16.00 Hoor spel'; 16.30 Zlekenlof; 17.00 Prot. kerkdienst; 18.30 Orkest; 19.15 Bijbel 19 30 Nieuws; 19.45 Gram.; 20.00 De gewone man20 15 Zangspel; 21.00 Septet; 21.15 Hoorspel; Sport; 22.15 Avondgebed; Nieuws; 22.50 Gram.; 23.00 23.40 Gram. MAANDAG, 23 Juni. HILVERSUM I (301 M.) AV R.O 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Caus.; 11.15 Zang; 11.45 Ber. uit Indië.' 12.00 Muziek; 12.30 Gram 13 00 Nieuws; 13.15 Metropole-ork, 13.50 Gram.; 14.20 Caus.; 14.35 Viool; 15.00 Gevar. prog,: 16.30 Opera; 17 00 8kvmasters; 17.30 V. d padvinders 17 45 Caus.- 18 00 Nieuws; 18.15 Gram 18.30 V. d Ned. str(Jdk-r.; 19 00 Kwintet- 19 30 Muz. caus.; 19.45 Caus 20.00 Actual; 20.20 Muziek; 20 35 Vraaggesprek; 20 50 Puzzle: 2100 Film; 21.20 Voordracht; 21.35 Gevar prog.; 21.55 Hoorspel; 22 30 Belgisch prog.; 23.00 Nieuws; 7-—; 23.45 Gram, HILVERSUM II (415 en 218 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.10.30 Morgenwijding; 11 00 Gram.; 11.15 Voordracht ;11.35 Con. oert; 12.15 Gram.; 12.30 Muziek; 13,00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Cau's.; 14.20 Sextet 15 00 Gram.; 15.20 Trio; 16.00 Bijbel;'16.45 Gram.; 17 00 Zang; 17^30 Sport; 17.45 Trio; 18,20 Trips: 18.30 Zang; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespr 19.30 Actual 19.45 Gram.. 20.00 Caus.; 20.15 Ku'rhaus- concerl- 21.00 Gram.; 21.50 Caus.; 22 10 Gram.' 22 30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23 00 Muziek; 23.35 Gram 22 00 22^30 Orkest lijkste. En, in de eerste ronde reeds, een interessant treffen, te gen de taaie Zuid-Afrikaan Stur gess. In de tweede helft kunnen de twee kwart-eindstrijden Interes sant treffen tussen Amerika en Australië brengen. Indien Falkeu- burg eerst Washer en later de grote tacticus Crawford weet te slaan (en er is alle kans op), dan komt hij in de laatste acht tegen Australiër Pails, die door geen enkel speler van zijn groep-van- zestien ernstig bedreigd lijkt te worden. En tenslotte in het vierde kwart perspectief van een strijd tussen Kramer en Geof Brown, de Australiër. Kramer zal zover moe ten komen via de Italiaanse kam pioen Cucelli en vla de Hongaarse kampioen Asmoth. Hij heeft dus, politiek gesproken, oude vijanden te overwinnen. Hij Is een te rus tig mens om zich hierdoor te laten inspireren! Brown zal zich van Cernik en Pelizza moeten entdoen, wat hem stellig gelukt. Indien er geen verrassingen zijn (en die zijn er tenslotte altijd gelukkig!) dan zouden dus in de laatste acht tegen elkaar komen: BromwichDrobnv. Tom Brown Petra, FalkenburgPails en KramerG. Brown (Austr.) Met Bromwich—Tom Brown en Pails Kramer als vermoedeülke halve, finalisten. Maar.... het is de vraag of de tweede week dit beeld te zien zal geven. De dames Bij de dames ook reeds In de eerste ronden verschillende inte ressante partijen; mej. Hart te gen de Zuid-Afrikaanse mevr Muller b.v., mevr. Bostock tegen de Hongaarse kampioene mej Kormoczy, enz. Ook hier de kans dat de geplaatste acht de laatste acht zullen vormen, want de minst sterke van die acht hebben een gelukkige groep getroffen. Komt 't papier overeen met tveirt, dan krijgen we: mej. Brough (Am.) tegen mevr. Bolton (Austr.), mej Hart (Am.) tegen mevr. Bostock (Eng.), mevr. Summers (Z.-A.) egen mej. Todd (Am.), mevr MeziesStammers tegen mej. Os borne (Am.). Met zo goed als ze ker vier Amerikaantjes als laats', vier. Dat Wimbledon weer interes sant kan worden, dat waarborgt de veelheid en de veelzijdighei der kampioenen van vrijwel alle tennlslanden ter wereld. De heer H. P. J. Bloemers, oud burgemeester van Arnhem, is na een tienjarig presidium om ge zondheidsredenen afgetreden als voorzitter van de Kon. Ned. Tou- ristenbond A.N.W.B. Tot voorzit ter is thans gekozen de heer P. F. Zimmerman, directeur van de Intern. Crediet- en handelsver eniging „Rotterdam", oud-voorzit ter van de Kon. Ned.-Indische Motorclub en sinds eind '46 reeds wnd .voorzitter van de A.N.W.B De kampioenscompetitie brengt hedenavond voor Amsterdam het grote sensatie-nummer in het treffen tussen de hoofdstedelijke matadoren Ajax en Blauw Wit op het terrein van eerstgenoemde. Het belooft een summum aan spanning en emotie voor de we derzijdse supporters met het voor uitzicht Woensdagavond een re prise in het Olympisch Stadion te beleven. Aan een voorspelling over het resultaat wagen we ons niet. Wel menen we uit de tot dusver geleverde prestaties te mogen concluderen, dat Ajax het beste voetbal leveren kan, doch bij een plaatselijke ontmoeting zijn alle verrassingen mogelijk. M.V.V. gaat zich twee keer meten met Heerenveen. Vandaag maken de Friezen de lange reis van het Noorden naar het uiterste Zuiden, Woensdag, is de beurt aan de Maastrichtenaren om zich aan dit slippertje te wagen. M.V. V. heeft het in vier beurten nog niet tot een overwinning weten te brengen en we betwijfelen het of ze tegen Lenstra cum suis veel succes zal behalen. Zondag is Nijmegen het strijd toneel van de kamp tussen N.E.C. en B.V.V. De Bossche club geld als een der favorieten voor de eind zege en het is te verwachten dat de Oostelijke ploeg het op eigen terrein tegen de Zuidelijken moet afleggen. Voorts zij vermeld, dat de halve competitie, welke In het Noorden gespeeld moet worden om uit te maken of Emmen, Velocitas dan wel Frlsia degradatiewedstrijden heeft te spelen, begint met de ontmoeting EmmenVelocitas. Voor de gewone competitie verlo ren de Groningers twee maal van de Drethenaren. V.U.C. betekent voor S.V.V. practisch de laatste hindernis op de triomftocht naar de eerste klas. Thuis wonnen de Schiedammers met 3—1 en als zij dit succes aan de Schenkkade in Den Haag kun nen herhalen (en er is alle reden om dit te verwachten), behoeven zij in de thuisbeurt tegen Excel sior slechts één punt om een lang gekoesterde wens in vervulling te zien gaan. V.U.C. komt morgen met een invaller in de voorhoede, n.l. voor De Kubber, S.V.V. op volle oorlogssterkte. Hercules moet winnen van T Y. B. B. om in de strijd voor het be houd van het tweede klasserschap nog kansen te behouden na de nederlaag van j.l. Zondag. De Mussen zullen zich intussen wel niet in hun opmars laten stuiten, en wij voorzien dan ook O.N.A.'s tweede nederlaag, waarmee de Gouwenaren dan tevens practisch uitgeschakeld zijn. Fluks is nog zonder winstpunt, en of de thuiswedstrijd tegen Vios (de tweede-klasser met 3 uit 2) daarin verandering zal brengen, is aan ernstige twijfel onderhevig. E.B.O.H. staat er tegen Cromvliet heel wat gunstiger voor, hoewel de Hagenaars niet onderschat mo gen worden. R.K.A.V.V. wordt of Lugdunum blijft derde-klasser ander uitsluit sel is er niet. Vorige maal verloor H. P. b. V. met 5—2 van Roodenburg; bij een revanche zijn beide practisch uit geschakeld. F. S. V. Pretoria heeft veruit de beste kansen tegen Hoek van Holland. Verleden week won Papendrecht krap met 2I van R.D.M., dat bij een tweede nederlaag degradeert. En wanneer Naaldwijk niet van Archipel kan winnen, is de pro motie van Siod een feit. Verder vindt a.s. Zondagmiddag om half 3 op het R.F.C.-terrein de beslissingswedstrijd plaats tussen Hermandad en Hillesluis om het kampioenschap van de 4e kl. J- In het Oosten zal Rigtersbleek de leiding in handen houden door in Enschedé te winnen van Rhe- den, dat ze in haar uitwedstrijd reeds met 43 klopte. De Zwolse Boys en Tubantia, die in Hengelo met 11 deelden, zullen elkaar ook in de hoofdstad van Overijs sel niet ver ontlopen. In district IV komen te Ooster hout T.S.C. en R.K.T.V.V. tegen over elkaar. Het is de laatste beurt voor de gastheren, die bij het eerste treffen in Tilburg met 21 verloren. Eindelijk is ook in district VI uitgemaakt, welke tweede klasser met Sittard zal proberen Braban- tia te wippen. Het is Kerkrade, dat nu tegelijk naar Eindhoven gedirigeerd wordt om Brabantia aan de tand te voelen. Men herin nert zich dat Brabantia in Sit tard met 21 de baas bleef. BRU RIJSEtÊ 2 dtBURO» BRIEU 20/^AE(r 21 PA RIJS iv^NjRIT A19 RIT TEGEN Ihet uurwerk! :LES SABLES^ I D'QLONNESjf &LA ROCHtUt 17 'OWt BOR- AUX |gl>WS0Nl (\6 "DatA rfAPPE AFSTAND 25 JUNI 1 236 k.m 26 2 182 27 3 299 28 4 223 29 5 248 30 8US7 1 JULI 6 249 k.tn 2 7 172 3 a 185 4 RUST 5 9 217 t.m 5 10 255 7 8US7 W 225 k.m 9 12 174 10 172 11 14 253 12 RUST 13 !i 195 R.irt 14 16 195 15 17 278 16 18 240 17 RUST 19 19 139 km 240 267 TOTAAL 4.650 km. RUSTPLAATSEN MONTPELLIER 13 J -v„ PAUi CARCASSONNE 6v Tl«snfS14 GRENOBleTI/8 BRIANC0 UKElWCf DIGNE» I BARREME 11, 'CUCHON -s^-1 Heel wat jaartjes terug leefde er eens een boer en het moet ge zegd worden, hij had zijn schaapjes op het droge. Maar hij had een verschrikkelijk gebrék, hij was ontzettend gierigHij was zo gierig, dat hij zijn klein stukje brood, dat hij at, nooit doorsneed, omdat zijn mes dan zou slijten Buiten dit gebrek had hij nog twee zoons en die waren al geen haar beter. Dit was nu wel erg, maar dit verhaal zou nooit ge schreven zijn, als de boer niet was dood gegaan en zijn zoons de erfenis moesten gaan delen. Het huis leverde niet veel moei lijkheden op, daar bleven ze sa men in wonen en er waren toe vallig twee stallen, zodat ze er ieder één konden krijgen. Het vee in het land was ook het ergste niet. Dat deelden ze in tweeën (hoewel er geducht getwist werd om vette en magere koeien en schrale en vette stukken land), maar daar kwam ook nog wel een eind aan. De grootste moeilijkheid kwam echter pas, toen ze alles verdeeld hadden en nog één ezel overbleef. Hoe moest dat nu. „Wat moet je hebben voor jouw helft" vroeg de oudste. „Ja, dat dacht je maar" lachte de jongste, „verkoop mij liever jouw deel". „O, nee, ik denk er niet over". „Zo, nu, ik ook niet" en daar was het spel aan de gang. Ze gingen elkaar zowat te lijf en probeerden de ezel In hun eigen stal te werken. Het arme beest werd zowat aan repen getrokken. De broers rukten en sjorden een half uurtje en toen kwamen ze tot de ontdekking, dat ze toch feitelijk grote ezls waren. Ze kregen opeens alle -twee een aar dig plannetje en spraken dus af, dat de ezel om de week door hen zou worden gebruikt. Omdat de oudste toevallig de oudste was, mocht hij de eerste week begin nen. Nu, de ezel werd direct goed ingewijd. Zeven lange dagen ach ter elkaar moest het arme beest sjouwen en etenho maar! De oudste dacht n.l.: „Ik zal toch izeker dat beest niet vetmesten voor mijn broer. Als het volgende week bij hem is, kan het weer een beetje bijspijkeren en dan zal ik mijn goeie geldje maar in mijn zak houden". In het begin van de nieuwe week waggelde grauwtje dood vermoeid en met een knorrende maag achter de jongste broer aan. In plaats dat deze nu eerst eens voor een stevige hap zorgde, ging hij regelrecht naar het veld en met ezelengeduld kon het beest opnieuw aan de slag, zeven lange dagen achter elkaar, zonder ook maar een korst droog brood te krijgen. Want wat dacht de jongste broer? „Ik zal toch zeker dat beest niet vetmesten voor mijn broer. Als het volgende week bij hem is, kan het weer een beetje bijspijkeren en dan zal ik mijn goeie geldje maar in mijn zak houden De ezel kon proberen, wat hij wilde, maar het enige, wat hij in die week te eten kreeg, waren zijn eigen manen. Honger maakt dus blijkbaar niet alleen rauwe bonen zoet, maar ook ha ren mals. Als onze ezel nu een hele grote ezel was geweest, zou hij mis schien zijn honger vergeten heb ben en nog een poosje hebben doorgesjokt. Ons grauwtje was echter niet dommer dan gewoon en in de vierde week, ging het dus rustig op het veld liggen, om zijn laatste adem uit zijn magere karkas te persen. Toen begon het feest pas. De oudste zei: „Vuile vrek, je hebt het beest doodgehongerd" en de jongste zei Iets, dat daar erg veel op leek. Op het laatst vlogen ze elkaar in de haren en het was maar goed, dat de ezel al dood was, anders zou hij zich beslist dood hebben gelachen! Enfin, toen de beide broers er meer als wandelende regenbogen uitzagen van de blauwe ogen, bloedneuzen bulten en kapotte lippen, begre pen ze, dat ze zo met verder kwamen. Ze stapten naar de rechter en klaagden elkaar aan. Nu ke:tide de rechter zijn klantjes wel en hq zei (stiekum vol pret)„K-"™ morgen maar eens terug, dan zaï ik uitspraak doen". Welnu, de volgende dag kwamen de broers volgeplakt met grote pleisters weer in de rechtzaal en ze ston den wel een beetje raar te kijken. Op de plaats, waar anders de stoel van de rechter stond, huis de nueen ezel! Heel statig hing de zwarte toga over zijn lichaam en onder de ezelskop bungelde net als het noodsein van een schipbreukeling de witte bef. Daar stapte de rechter nu bin nen en hij riep om stilte en zei toen: „Daar slechts de ezel weet, wie van de broers schuldig is, heb ik een andere ezel opgeroepen om uitspraak te doen". Vervolgens wendde hij zich tot het grauwtje en vroeg hij: „Weet je iets van dit geval af?" De veldwachter, die achter de ezel stond, prikte hem met zijn sabel en het beest riep verschrikt „I-a". „Zo, zo", ging de rechter vol pleizier verder, „heeft de oudste broer je broer doodgehongerd". De veldwachter kwam weer in actie en „I-a" klonk het door de zaal. „Dus de jongste is niet schuldig? Of heeft die misschien evenmin voor voer gezorgd Twee prikken van de veldwach ter en haastig brulde de ezel „I-a, I-a". „Aha. Dus ze hebben alle bei straf verdiend?" „I-a", brulde de ezel voor de veldwachter iets had gedaan (zelfs een ezel prikt zich niet aan een zelfde sabel). „Boeren, burgers en buitenlui" zei de rechter, „gij hebt het ge hoord. We hoeven dus alleen nog maar uit te maken, wat we met de gierigaards zullen doen. Zul len we ze maar 50 stokslagen ge ven? „I-a, I-a, I-a" balkte de ezel, die er nu pleizier in had gekre gen. En zo gebeurde het. De veld wachter speelde met zijn knup pel een stevige mars op de ruggen van de broers en ik verzeker je, dat hij zich kranig weerde. De heren konden tenminste 2 weken niet zitten of liggen. Wanneer dus een van jullie ook wel eens een beetje gierig is, kijk dan maar goed uit, of er geen ezel in de buurt ia! De ekster, in zijn witte vest, slaat met zijn staart de maat. Hij dirigeert een bosorkest en doet het lang niet kwaad. Op 't orgel speelt de nachtegaal, het moeilijkst instrument. De koekoek roept sAfn eigen naam; is alles wat hij *Ft! Maar lijster, merely mees en vink, die zingen wondatfijn. De ekster Jan knikt allen toe en zegt: „Zo moet het zijn". Maarklinkt één enkel toontje vals, dan roept hij onvoldaan: „Zö heb ik 't jullie niet geleerd. Begin van vooraf aan!" (In gezonden door Truus de W.) Onderwijzen „Jan, waar ligt Giethoorn?" Piet (fluisterend tot Jan, die het antwoord uit de lucht probeert te kijken): „De meester is gek". Onderwijzer: „Stil Piet, njet voorzeggen, Jan weet het zelf ook wel". Juffrouw: „Frits, waarom kom je nu weer met ongekamde haren op school". Ffits: „Mijn kam was kapot, juffrouw, en mijn vader gebruikt er nooit een". Juffrouw: „Bah. zitten zijn haren dan altijd door elkaar, 't is fraai". Frits: „Nee juffrouw. Mijn vader is kaal". Wandelaar: „En..? Heb je al wat gevangen?" Visser: „Nee, maar ik heb de vis sen al zover dat ze van de haak eten" L' Ziezo, deze week ga ik heerlijk lui in een stoel hangen en eens lekker uitrusten. Van al de dui zenden lezertjes is er volgende week n.l. niet één jarig! Geloven jullie het? Nu ik ook niet! Kom aan, mannen én vrouwen, geeft allemaal (tegelijk voor mijn part) op, wanneer je jarig bent en hoe oud je wordt. Als je het niet leuk vindt, doe je het toch maar, want een massa kinderen vindt het wèl lollig! J300GOOOOGOOOOOOOQOOÖOO A, gisteren te Kopenhagen ge speelde voetbalwedstrijd Dene. marken—Tajechoslowaklje eindig de met 22. De grote detective zat aan n vertrouwde tafeltje in zijn stam café en genoot van zijn eerste rus tige avond in Europa. De rust zou niet lang duren. „Eh, neem me niet kwalijk eh, maar is U niet de grote detective Mugli Basli Mag ik U interviewen „Gaat U zitten" zei Mugli met de lichte schuwheid van waarlijk grote mannen tegenover belangstelling van de zijde der pers. „Wat is Uw hobby?" vroeg Snop. „Sigaren zei Mugli. „De mijne ook zei Snop, maar de detective deed als of hij de ander niet begreep. Ten slotte stelde Snop de vraag of Mugli wel voor iets ter wereld bang was. „Behalve dan voor hyp notiseurs", voegde Snop er aan toe. „Hoezo dat?", vroeg Basli verwonderd. „Ik merk, dat U de vreselijke hypnotiseur Booroog nog niet kent", zei Snop, „anders zou U zo niet spreken". „Ik vrees geen hypnotiseur ter wereld", zei Basli, „ook Staaroog niet". Om eerlijk te zijn, ik ben uit mijn sas! Misschien weten jullie nog, dat ik een poosje terug over een brief schreef, met een raar adres op de enveloppe en een ver keerd briefje erin. Nu weet ik nog steeds niet, hoe dat nu feite lijk in elkaar zit en daarom vraag ik al mijn vrienden en vriendin nen, om eens voor Dumpeladoris te spelen. Wie speurt voor mij eens de Mijnbollenstraat op met daarin een huis en daarin weer dne kinderen, Josientje, Rinus en Ge rard? Als een van jullie het weet, schrijf me dan even, dan kan ik tenminste weer rustig slapen. En dan gaan we maar weer. SJaan W. (10 j;), ik zie dat je een prachtige verjaardag hebt ge had en weet je, wat ik nu het fijnste vond? Dat je ook aan je broertje hebt gedacht! Zo moesten alle mensen het ook doen, meisje, veel meer aan anderen denken, dan was het veel mooier op de wereld. En heb je de Bisschop goed kunnen zien? Het was zeker wel prachtig hè? Ja, Sannie H. (11 j.), nu zijn we weer dikke vrinden. Ik wist wer kelijk niet, wat ik nu het fqnat moest vinden, je lange pnef, de leuke moppen, die ik beshstnee^ ie mooie papier ofde beloft®' h°"lf meer te schrijven. Zo half en h voel ik het meest voor het laat ste, dan heb ik de rest vanzelf ook telkens! Je ziet Joke W. (9 als ik de datum weet, sla ik niemand over. Is het nu alweer een beetje beter met je vader? Je moet hem maar helpen met een extra-gebedje, dat is altijd goed. Jouw verjaardag is anders ook geweldig geweest, zeg! Was ik nu maar echt gekomen, dan had Ik tenminste ook lekker kunnen snoepen! Ha, Kia v. d. A. (12 J.), ik dacht al, dat je er de brui aan had 8®" geven, Gelukkig ben je er nu w en die belofte over dat vriendin netje deed me een hoop goed. Ook je mopjes waren aardig en ik heb ze genoteerd. Ja, die post is erg aardig. Ik maakte de enveloppe open en kreeg ineens een gezellige bui door die vrolijke kinderen. Mooi zo, LIa v. d. S. (7 j.), jij brengt tenminste weer een nieuwe klant mee. Maar als ik zo over al dat helpen van je moeder lees, be grijp ik het. Je weet je handen uit je mouwen te steken en dat is het mooie. Ik vond het fijn weer eens wat van je te horen en wacht nu maar vol spanning op je nieuwe brief. En Rikie v. d. S. (6 j.) is mijn nieuwe vriendinnetje, Rikie, èf je tante is knap of jij bent het, want er zat geen foutje in! Zullen we maar zeggen, goed zo allebei! Als je op school bent, moet je me eens gauw schrijven, of het je bevalt, doe je het? Ja, Johan D. (9 j.), ik miste je verleden week al en ik ben blij, dat je weer present bent. Zo, joh, ga jij nu soldaat van O. L. Heer worden. Dat wordt dan vechten, kerel, en vooral tegen jezelf, want je weet het toch, eerst zelf hele maal goed zijn en dan anderen goed maken! Doe je best en ver tel me er maar eens iets over! Ha, Jopl« H. (11 j.), het heeft dus toch geholpen. Allereerst be dankt voor de raadseltjes, je ziet ze binnenkort wel. Zeg, de cijfers, die je opgaf waren erg mooi, maar die je niet meer wist! Biecht eens op, waren die ook zo? Hoe 6taat het ermee, .kunnen je broertjes nog niet in de pen klimmen? Bravo Truus de W. (12 j.), nu heb je toch door de appel heen gebeten. En... was hij zuur, nee hé? Omdat je zo je best hebt ge daan, heb ik in de courant een mooi plaatsje voor je versje opge zocht. Is het naar je zin? Je mop pen heb ik netjes opgeschreven en die komen erin. als ze aan de beurt zijn. En nu blijven schrijven, hoor Truus! Ik ben blij. Greetje de V. (12 j.), nok jouw briefje te hebben ge had. Dat je een tijdje niet hebt durven schrijven, snap ik echt niet- Ik heb nog niemand opgegeten of een bom thuisgestuurd, dus daar voor hoefde je niet bang te zijn. Enfijn, nu heb je je angst in ieder geval overwonnen, dus reken ik regelmatig op je. OOM LUUK- 23 45 door 30). Mary verliet de kamer en Ste venson wendde zich weer tot mrs. Johnson. Kunt u mij ook nadere bij zonderheden over miss Morin ver tellen? En wat weet u precies over haar voorgangster, die zou gaan trouwen en er voor zorgde, dat miss Morin deze betrekking kreeg? U bedoelt zeker miss Hutton? Ik zal het eens even nakijken, zei de huishoudster. Zij liep op een bureautje toe, trok een lade open en haalde een paar papieren te voorschijn. Hier heb ik haar adres: Flora Hutton, West Seven ties, New York. Wat weet u precies over de ze dame vroeg Stevenson nog maals. Een flink meisje, helder en vlug, maar geen groot licht. Was ze verloofd, voorzover u weet? Ik geloof van niet. Ze ging zo nu en dan naar Greatport en zal daar wel eens met een ken nis naar de film zijn gegaan, maar ze kreeg zo goed als geen post en ik heb nooit de indruk gehad, dat ze vaste verkering had. Er stond ook geen foto op haar nachtkastje. Ja, ik moet u eerlijk zeggen, dat ik heel erg verwonderd was te horen, dat ze ontslag nam omdat ze in het huwelijk zcgi treden. Stevenson wist genoeg en keer de terug naar de villa van majoor Forrest Mary zat daar te wachten op Saily, die zich even gereed maakte om het meisje op haar reis naar New York te vergezel- jen. Stevenson bracht hen naar het station eu begaf zich daarna naar het kantoor van Foxcroft, die een ter niet aanwezig was. Hij wilde hem (vhter beslist even spreken en ging dus naar zijn huis, waar hij zijn vriend nog aan het ontbijt trof. Een ogenblikje, Wally, zei hij: Die Wilbur Fellows kent jou zeker goed? Vanzelfsprekend. Ik heb hem met die vervalsings-affaire ver schillende malen verhoord. Wil je mij een plezier doen en hem vergeten? Als je hem toe vallig in de stad ziet, doe dan net of je hem niet imeer kent. Mij heeft hij nog nimmer gezien en hq weet ook niets van mij af. Ec wil hem geheel voor mijn eigen rekening nemen. Graag zelfs, antwoordde Fox croft: dan kan ik mijn aan dacht geheel besteden aan Gris- wild, zoals ik je trouwens al ge zegd heb. Heb je iets naders ovf* hem vernomen? Neen. Ik ben er zeker van, dat Mary met de zaak te maken heeft. Dat wist ik al van het begin af aan. zei Foxcroft met overtui ging: Die kerel heeft er haar niets van verteld en op eigen hout je de misdaad begaan. Het zal haar verdriet doen de waarheid over haar geliefde te horen, maar ter- wille van het recht mogen we haar dit niet besparen. Het is voor haar bestwil, dat wij die Griswold ont maskeren. Het was duidelijk, dat Foxcroft nog steeds hoop had, het hart van Mary te winnen. Stevenson ging hier maar niet verder op in en verdween om een bezoek aan Har per te gaan brengen. Ik zie er geen gat meer in, begon Harper: - Eerst is de pro fessor ontsnapt, daarna Gnswo Van geen van beiden hebben we ook maar een spoor kunnen ont dekken. Het ziet er hopeloos uit en ik begin de moed op te gev®": Stevenson vertelde hem, wat hij aangaande miss Morin en Wilbur Fellow» te weten was gekomen en dat hij een bezoek wilde gaan brengen aan miss Flora Hutton. Ik geloof niet, dat u er iets, mee bereiken zult, zei Harper ont moedigd: maar natuurlijk mo gen we geen kans onbenut laten. Stevenson reed naar New York en had spoedig het door mrs. Johnson opgegeven adres gevon den. De moeder van miss Hutton bleek daar pension te houden. Z# deelde mede, dat Flora niet thuis was, daar ze.... in was b>i een familie in de West End aVJtev* nson haastte zich naar deze straat. Hij belde aan en een but ler opende de deür. De schrijver verklaarde, dat hij advocaat was en heel even miss Flora Hutton wilde spreken. De man liet hem in de wachtkamer en even later kwam miss Hutton binnen. Toen Stevenson haar naar miss Mor vroeg, bleek ze een beetje in ae war gebracht te zijn. Heeft ze iets gedaan?, vroeg ze angstig. Neen, maar ik wilde om een of andere reden iets meer van haar weten, —O maar dan bent u bi.) mq aan bet verkeerde adres, ant woordde het meisje opgelucht: Ik ken haar maar heel opper vlakkig. Toevallig ontmoette ik haar in Greatport. Ze wist blijk baar, dat ik kamermeisje was bq mr. Montieth. Ze kwam naar me toe en vertelde me, dat ze verliefd was op de tuinman van mr. Mon tieth en omdat ze graag in zijn na bijheid wilde zijn, vroeg ze mij mijn betrekking aan haar af te staan. Ik zei, dat ik dat niet wilde doen omdat ik het goed naar mqn zin had, maar toen bood ze mq vijftienhonderd guldens aan. Nu, dat kon ik moeilijk afslaan, doch ik wist niet, wat ik voor reden aan mrs. Johnson op zou moeten geven. Maar miss Morin wist ook daar raad op en liet mij zeggen, dat ik in het huwelijk zou treden. Nu heb ik hier «en nieuwe be trekking. XIX Weet U absoluut verder niets over miss Morin te „ve ,,n dien -- Neen, ik had haar voordien nog nooit gezien. n„«tia Het meisje vroeg zich angstig af, of er iets ernstigs aan de hand was. _Hebik iets ergs gedaan met tegen mrs. Johnson over een huwelijk te spreken terwijl daar niets van waar was? Ik. ik zag dat niet ernstig in en miss Morin verzekerde me. dat daar geen haan naar zou kraaien. En dat geld. mocht ik dat niet aannemen? Ofofheeft miss Morin het misschien gestolen? Neen, stelde Steven^ gerust: voorzover lK rj heeft U niets verkeerd gedwoU behoeft zich niet ong - kMaar het meisje voelde zich nog inkehebPgSgedat ik haar goed SOn zal heel erg boos op me zijn als ze hoort, dat ik gelogen heb. O. had ik het maar nooit gedaan. Maar het geld lachte me toe en ik wilde ook wel graag naar New York terug om dicht bij mijn moeder te zijn. •Niemand zal boos op je zi|n, antwoordde Stevenson; Ieder een zal begrijpen waarom je dit gedaan hebt. Hij begreep, dat het meisje in de kranten niets over da m0°rb op haar vroegere werkgever had gelezen. Ja, mrs. Johnson had ge lijk, een groot licht was dit meis je zeker niet. Hoe heb je haar precies ont moet? iWordt vervolgd» Eerst even opnieuw de bood schap aan enkele lezertjes, dat de oplossingen van de raadseUjes met opgestuurd behoeven te worden. Iedereen mag me schrijven maar voor de antwoorden van opgege yen raadsels is het niet nodig. De oplossingen waren: 1 een ei. 2 koren 'hoge halm?-, bq de grond afffemaaid tussen molenstenen tot meel gemalen). 3 oud, 4 nat, 5 eeb sigaar of sigaret. De nieuwe raadseltjes zijn: 1. Hoe kan men ln de zomer hel best varkensvlees bewaren? 2. Welk lood kan niet smelten- 3. Welk hoofd heeft een hoofd en is toch maar één hoofd? 4. Welke tafels hebben ëeerl poten? 5. Mijn eerste stuk is een mijn tweede is rondenmq j. de laatste helft van een wit P dier. Bij elkaar kan je m®* rijden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2