Sfeervolle Olympische Dag eindigde met incident Sensatie in kampioenscompetitie De voetbalwedstrijd was niet het hoogtepunt I Olympische Spelen in 1952 JanSSCn triomfeerde op de Cauberg Een der ruiters na de slotgalop ernstig gevallen K.N.A.C. houdt auto-festijn in Noordwijk Overwinningen van Heerenveen Ajax en N.E.C a Cricket Engeland-Zuid Afrika En werd wielerkampioen 1947 Hoogtij-dag voor de schutters Spor TFARIA Promotie-degra datie-competitie MAANDAG 23 JUNI 1947 PAGINA 2 BOEIEND PROGRAM en voortreffelijke organisatie De ivielerwedstrijden De athletiehwedstrijden Het ruiterconcours NED. ATHLETIEKPLOEG Sterrit en concours d'élégence athlete ARMOEDIG SPEL VAN BONDSELFTAL Tsjechen wonnen met 21 RINKEL EN VAN SWOL IN ENGELAND NED. TWAALFTAL TEGEN BELGIE DE TENNISCOMPETITIE DE STAND NEC—BW 2—1 Bosschenaren domineerden voor rust TWEEDE TESTWEDSTRIJD Engeland scoorde 312 voor 2 TOEGEWEZEN AAN HELSINKI EN OSLO MET RUIM 2 MINUTEN VOORSPRONG NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND DE CRICKET-COMPETITIE DE KORFBALCOMPETITIE Een wel zeer tragisch incident heeft op het laatste ogenblik, juist toen het programma eigenlijk al was afgewerkt en velen reeds de tribunes hadden verlaten, een trieste schaduw ge worpen over de Olympische Dag, die in een ereronde in vliegende galop van de deelnemers aan het ruiterconcours een besluit had gevonden, karakteristiek voor het vlotte tempo en het sportieve brio waarmee het interessante en verzorgde programma was afgewerkt. Na die ereronde kwam nl. het paard van de luit.-kol. I. L. D. Baron Sirtema van Grovestins, die juist tevoren de tweede prijs in het concours had gewonnen, bij het oversteken van de wielerbaan naar de Marathon-uitgang op het gladde beton te vallen. Het paard wist zich ogenblikkelijk te herstellen, doch het had inmiddels zijn berijder afgeworpen. De overste bekwam zodanige verwon dingen dat voor zijn leven gevreesd wordt. Overigens was deze Olympischs Dag, de eerste sinds 1939, rijk aan interessante en boeiende momen- etn. De organisatie was tot in de puntjes verzorgd, de diverse pro gramma-punten werden keurig op tijd afgewerkt, en de indeling van dé dag gaf een aardige variatie. Karei Lotsy, de algemeen leider, had de zaak weer prima voor elkaar. Ne de aankomst van het Prinse lijk Paar werd klokslag half twee het sein gegeven voor de massale intocht der ruim 2700 turnsters en turners van het K.N.G.V. in frisse kledij en met kleurrijke vaandels. Hun inmiddels al be roemd geworden oefeningen „Vrede en Vrijheid" waren weder om een treffende manifestatie van hoe vaderlandsliefde en natio naal bewustzijn kunnen worden uitgedrukt in de concentratie en de overgave van een tegelijk sier lijk en gedisciplineerd sportspel. Het was gedurende deze van levenskracht en -blijheid tintelen de demonstratie, dat Prins Bern- hard het monument deed onthul len, dat op de zuidelijke staan- tribune is opgericht ter gedachte nis aan de sportlieden die in de oorlogsjaren hun leven offerden voor het vaderland. De wielerwedstrijden brachten een Nederlandse zege in de sprint en een Deense overwinning in de achtervolging. Harris en Bijster, resp. Engels en Nederlands kam pioen, hadden hun series ge makkelijk gewonnen voor Bonte koe en Gerritsen resp. Faanhof en Buckly. Een door het publiek er waren 50.000 toeschouwers, het Olympisch Stadion was, zoals ge meld, reeds dagen tevoren uitver kocht wel gewaardeerde grap yvas de overwinning van v. Gel der van de start af met een sprint uit één stuk over de volle 550 M. over Hijzelendoorn en Duyns. Ook in de finale gaf v. Gelder blijk van tactisch inzicht; hij sloot Harris op zo afdoende manier in, dat Bijster in de laatste bocht buitenom kon passeren en met een lengte voorsprong kon win nen. Bijster's tijd over de laatste 200 meter was 12,8 sec., Harris werd 2e, v. Gelder 3e. De achtervolging werd gewon nen door de goedlachse witblonde Deense kampioen Gissel, die de 4 km. reed in 5 min. 33,4 sec.; Harmans met 25 meter achter stand noteerde 5 min. 39,2 sec. Over het algemeen waren de tijden bij de athletiekwedstrijden, waarvan enige nummers inter nationaal bezet waren, vrij matig, waaraan het voor deze tak van sport niet ideale weer en het nog vroege seizoen debet moeten wor den verklaard. De aantrekkelijkste race was de 1500 meter, waarin het ging tussen onze nationale crack Wim iSlijkhuis en de Zweed Persson. Bij het ingaan van de laatste ron de maakten zij zich met steeds groter wordende voorsprong uit het veld los, de Zweed op kop, Slijkhuis op zijn hielen, tot op de laatste 100 meter onze landgenoot er een fel eindspurtje (maar nog lang niet alles inzette en hij onbedreigd met zeven acht M. voorsprong de finish passeerde. Hij noteerde 3 min. 56,2 sec., Persson 3 min. 57,3 sec. en no. 3. Groen 4 min. 5,8 sec. Op de 800 meter nam de Zweed Linden bij het ingaan van de laatste ronde zo resoluut de kop, dat Frits de Ruijter alles er uit moest persen om bij de finish niet verder dan van circa 3 meter de hielen van zijn voorganger be hoeven te zien: 1, Linden 1 min. 53,9 sec.; 2. De Ruijter 1 min. 54,4 sec.; 3. v. Gogh 1 min. 59,9 sec. Jan Zwaan won na een zeer scherpe race de 110 meter horden in 15,4 sec. voor de Belgen v. d. Sype en Laermans beiden in 15,5 sec. Zeer miniem was ook het verschil op de 100 meter, die door Jan Kleyn gewonnen werd in 11 sec. voor Blok en Lammers, die beiden 11,1 sec. noteerden. Een Belgisch succes werd de 400 meter; doordat onze landgenoot Blok op het laatste rechte eind uithoudingsvermogen tekort kwam, werd Kunnen eerste in 49.6 sec.; Blok liep 50,5 en De Kroon 51,4 sec. Bij de dames won mevr. Fanny BlankersKoen de 100 M. onbe dreigd van start af in de fraaie tijd (de enige van deze middag) van 12 sec.; Gerda Koudijs werd 2e in 12,7 en Xenia Stadtde Jong 3e in 12,8 sec.; dat met het nog jonge Rotterdamse meisje Annie Noordraven in de toekomst degelijk rekening zal moeten wor den gehouden, bewees zij in het milieu van gisteren met haar 4e plaats in 12,8 sec. De dames estafette was voor Celebes in- 50.7 sec., die der heren voor AAC in 43,8 sec. Op stijlvolle wijze werd deze Olympische Dag hij mag dan geen topprestaties hebben opge leverd, doch was nochtans een boeiende en zeer aantrekkelijke sportdag besloten met het traditionele springconcours voor ruiters en paarden, die in voor bereiding zijn voor de a.s. Olym pische Spelen. De ruitersport heeft in de oorlogsjaren zwaar geleden, en verheugend was het daarom dat de prestaties van gisteren boven de verwachtingen kwamen. Alle deelnemers legden het verre van gemakkelijke par cours van 520 meter met 12 hin dernissen (max. hoogte 1.60 M.) royaal binnen de vastgestelde 89 sec. af. Vijf van hen maakten daarbij geen enkele fout; het resultaat luidde: 1. maj. A. de Bruine op Golden Face In 1 min.; 2. lt.-kol. I. L. D. Baron Sirtema van Grovestins op Random Har vest in 1 min. 1 sec.; 3. A. C. Janssons op Yolanthe in 1 min. 2 sec.; 4. P. G. Vos op Anitra in 1 min. 4 sec.; 5. C. Janssens in 1 min. 11 sec. Karakteristiek als zij was als besluit van deze spontane sport dag werd de ereronde der ruiters in galop door het bovenvermeld dodelijk ongeval een triest einde, dat niet naliet een smartelijke in druk op de duizenden toeschou wers te maken. m De Nederlandse ploeg, die bin nenkort in een officiële landen- wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije zal uitkomen is als volgt samen gesteld 100 meter: Klein (V. en L.), Blok (A.V. '23); reserve: Lam mers (A.V. '45) 200 meter: keuze uit Klein, Lammers en Nusse A.A.C.) 400 meter: Blok, Bakels (A.A.C.reserve: de Kroon (A.A.C.; 800 meter: De Ruijter (A.V. '23), Ribbens (A.A.C.), reserve Van Gogh (Haarlem) 1500 meter: Slijkhuis (A.A.C.), Groen (A.V. '23), reserve: van Gogh (Haarlem); 5000 meter: keuze uit Slijkhuis, Lataster (A.V.O.N.) en Walstia (Vitesse); 110 meter horden: Jan Zwaan (A.A.C.), Schaay (A.V. '33); 400 meter horden: Schulenberg (Ensch. Boys), De Kroon (A.A.C.); V erspringenLeeuwenhoek (A.A.V.C. '36) en Van Dorp (Batavus) Speerwerpen: Lutkeveld (APGS) en keuze uit v. d. Poll (V. en L.) en Dammers (Zeeburg); Discuswerpen: Brasser (AAC); Kaptein (D.E.M. Kogelstoten: De Bruyn (V. en L,), Brasser (A.A.C.); Kogelslingeren: Houtzager (P.S.V.) en de Bruyn (V. en L.); 4 X 100 meter: Klein, Blok, Lammers en Nusse; Olympische estafette: jOO M. de Ruyter, 400 M. Bakels, 200 M. Blok, terwijl voor de laatste 200 M. een keuze gedaan zal worden uit Lammers, Nusse en Klein. De deelnemers voor hoogsprin gen en hink-stap-sprong zullen op 6 Juli aangewezen worden na de selectiewedstrijden te Nijmegen van Twenthe-Oost. De beslissing in het polstokhoog valt op 6 Juli te Amsterdam tijdens de estafet tekampioenschappen, waar dan een selectie gesprongen zal wor den. I Het springconcours op de Olympische Dag werd geioonnen door maj. De Bruine op Golden Face. In de tijd van 1 minuut werd het parcours foutloos afgelegd. Een moment uit het parcours. De K.N.A.C. hield Zaterdag een sterrit voor leden, waarbij ieder deelnemer eigen startplaats kon kiezen doch vóór een bepaald uur in Noordwijk, het eindpünt, aan wezig moest zijn om voor de klas sering in aanmerking te komen. Iedere automobilist kreeg een blind kaartje waarop 5 punten stonden aangegeven, welke de deelnemer beslist moest aandoen om als „geslaagd" te worden be oordeeld, 5 punten die intussen niet zoo gemakkelijk te vinden waren. De 160 deelnemers hadden een interessante tocht naar en in de omgeving van Noordwijk. Bij de controle bleek dat 25 deelne mers afvielen zodat de zeven prijswinnaars bij loting moesten worden aangewezen. Elke auto mobilist, die alle stempels der con troleposten had verzameld, kreeg een aardig aandenken, terwijl de volgende personen de winnaars waren van de speciale prijzen: C. Driessen (Aalten), S. Nauta (Leeuwarden), H. Heierman (Haar lem), P. W. Henderson (Rotter dam), L. de Wolff (Den Haag) H. B. van Gelderen (Enschede) en C. L. Sanders (Eerbeek). Concours cFélégance Na afloop van de sterrit werd op de boulevard voor het Palace- hotel een concours d'élégance ge houden, waarvoor buitengewoon grote belangstelling bestond. Dui zenden toeschouwsters en toe schouwers verdrongen zich langs de boulevard om de schitterende wagens, alle bestuurd door dames, te zien passeren. De resultaten waren: Automo bielen met open koetswerk: afd. 1, wielbasis kleiner dan 2.50 m.: 1 L. Straeter (Amsterdam) met Skoda (bestuurster mevr. Straetr-Koops); 2 N.V. Auto Palace (Den Haag) met Skoda 1101 (mevr. G. Hutter); afd. 2 wielbasis van 2.50 m. tot 3 m.: 1 H. Burgerhout (Wassenaar) met De Lahaye (mevr. Meta Bur. gerhout); 2 mevr. E. Versteeg— Burgers (Nootdorp Z.H.) met Salmson Cabriolet, (inschrijfster) afd. 3, wielbasis van 3 m. en ho- De kampioenscompetitie heeft het ook dit weekend niet aan sensatie laten ontbreken. In Maastricht, waar M-V.V. en Heerenveen eikaars krachten Zaterdag maten, werden niet minder dan 13 doelpunten gefabriceerd. De Limburgers, die na een goed half uur een 40 voorsprong noteerden, wisten het half dozijn vol te maken, doch werden in productiviteit door de Friezen overtroffen, die er 7 op het score-bord brachten. In Amsterdam, waar Ajax en Blauw Wit elkaar bekampten, deden de schutters zich eveneens gelden. Ajax wist hier tot 40 uit te lopen; Blauw Wit doelpuntte daarna 3 maal, doch kon het niet tot de gelijkmaker brengen. In Nijmegen verraste N.E.C. door B.V.V. met 21 te verslaan. Fnnny BlankersKoen, onbe dreigd nog steeds onze beste Het was een veelbelovend be gin. De zon scheen even op volle toeren en gaf aan het tot op de laatste plaats gevulde stadion een prachtige aanblik toen de spelers in het rood-wit-blauw de Tsjecho-Slowakenin rode hem den, witte broeken, blauwe kou sen, de Nederlanders in witte pantalons en blauwe hemden zich opstelden. De Belgische arbiter A. Wou ters was met de leiding belast, bijgestaan door twee Ned. grens rechters. De samenstelling der elftallen was: Nederlands Bondselftal: Kraak, (Stormvogels)Schijvenaar (E.D.O.) en De Vos (Quick N.); Engel (Willem H), Möring (Enschedé) en Van der Steen (Volewijckers)Roozen (Haar lem); Biesbroeck (R.C.H.), Van Onselen (V.S.V.), Wilkes (Xer xes) en Groeneveld (Haarlem). Xspecho-Slovvaaks Bondselftal Kopecky; Venglar en Voltlsek; Balazi, Vican en HCobil; Kokstein. Kubala, Kejp, Klimek en Danko. Spoedig succes der gasten Aanvankelijk domineerden de gasten en al aanstonds bleek hun geacheveerde techniek en hun verzorgd positiespel. Onze defen sie had daarop in eerste instantie niet voldoende vat en reeds na een minuut of zeven werd Kraak kansloos geslagen. Kejp, de zeer beweeglijke aanvalsleider, swichte na een ingooi naar links, dreef met grote virtuositeit om Schijve naar heen en naderde 't Ned. doel. Hij deed alsof hij schieten wilde doch plaatste met de buitenkant van zijn rechterbeen de bal voor de voeten van de mee opgelopen Kubala, langs Kraak heen, waarop deze rechtsbinnen de nauwelijks te (nissen kans benutte (01). Dat was het weinig bemoedi gend begin. Maar daarna bleken deze prima technici geen grote schutters en doorzetters te z\jn. Ze wisten de bal wel kunstig op te drijven, ze passeerden prachtig en vooral hun balbeheersing waarbij de hal op kniehoogte in de vaart door gegeven werd, was puik. Maar hun spel was te peu terig en eigenlijk was het wach ten op een felle Nederlandse actie, vooral op Wilkes! Men wachtte tevergeefs; het spel wilde aan Nederlandse kant niet vlotten, het bleef b.v. ver beneden het door snee-gehalte van de kampioens wedstrijden en vooral het ontbre ken van de ware geestdrift, van tempo en daah bjj de Nederlan ders gaf aan hun spel een armoe dig karakter. Maar tenslotte was Kraak goed op dreef (al ontkwam hij niet aan een paar echte blun ders, speciaal bij het uitlopen!) en verdédigde stopper-spil Möring hardnekkig. Zelfs deden zich wel enkele scoringkansen voor onze lapdgenoten voor, doch ze werden niet benut. Ook 't wachten op Wilkes was tevergeefs. Hij wist een enkele maal wel eens goed aan te geven, doch zelf is hij geen moment gevaarlijk geweest. De Tsjecho-Slowaken behielden over het geheel het beste van het spel, doch dat was niet productief. De tweede helft Zo verstreek de eerste helft, zo verliep ook zonder enig hoog tepunt en zonder doelpunten het grootste deel van de tweede helft, waarin de Nederlandse voorhoede veranderd was. Nu speelde Roo zen mid-voor en Van Onselen rechts-buiten met Wilkes tussen hen in en links de beide Haar lemmers. Er ging nu iets meer van deze aanval uit en vooral Van Onselen deed als rechtsbui ten goed werk. Maar het duurde toch ruim een half uur vooraleer Roozen na een missen van Voltl sek met een hoge bal over Kopec ky heen wist gelijk te maken (1—1). I Even zette de Nederlandse ploeg flink op en werden de Tsjecho-Slo waken terug gedrongen. Doch juist toen men elk ogenblik dacht dat de onzen inderdaad het win nend doelpunt nog zouden force ren, schoot de aanval der gasten naar voren; tevergeefs poogde Schijvenaar de doorbrekende Danko de bal te ontnemen, de Haarlemmer viel, Danko wipte met de bal over hem heen en wist toen van enkele meters afstand Kraak te passeren. Zo won de ploeg der gasten met 21 en vriendelijk toegejuicht verdwenen de over hun succes voldane Ts je cho-Slowaken onder de tribune. Teleurstellende wedstrijd Het is een vrijwel in elk op zicht teleurstellende wedstrijd ge weest, de minste voetbalwedstrijd die we op de Olympische dagen gehad hebben. In één opzicht heb ben de gasten stellig niet teleur gesteld: hun techniek en positie spel waren voortreffelijk. Een prachtige balbehandeling, een virtuositeit op de vierkante me ter die men alleen van klassespe lers ziet. Zelfs een speler als Wil kes mist die volmaakte beheer sing van de bal in alle standen. Maar er zit geen geest in dat spel, 't is te machinaal, het leoft niet en 't ls in de afwerking on volmaakt, te peuterig en te klein ook van opvatting, dus tactisch onvoldoende. Van de Nederlandse ploeg wa ren Schijvenaar, Möring en Van Onselen nog de beste krachten; bepaald zwak en onvoldoende was niemand. Doch het spel was niet krachtig niet fel genoeg en tac- tich en technisch waren er nog veel te veel lacunes. Eens te meer is gebleken dat we nog heel veel leren moeten, dat ons spelpeil ern- tlg geleden heeft. Vermoedelijk deed zich de ongeoefendheid van de meeste spelers 't voetbal is al weken lang afgelopen voor de meeste spelers ook gelden, doch bovenal ontbrak het feu sacré, dat onontbeerlijk is om ons Neder lands voetbal kracht te verlenen. De bezieling die onze ploeg tegen België had, deed haar stijgen bo ven haar kunnen uit; Parijs was spel met te weinig Nederlands temperament en deze match was een demonstratie van geestloos en zwak spel. t ger; 1 C. V. Riva. Den Haag met Buick 56 S (mevr. P. v. d. Tolv. d. Wiel); 2 H. Stuurman (Krom menie) met Lincoln (mevr. N. E. Scherphuis—Laban) Automobielen met gesloten koetswerk: afd. 1 en 2, wielbasis tot 3 m.: 1 R. S. Springett (Den Haag) met SunbeamTalbot (miss Nina Wrigglesworth)2 J. van der Mark (Bussum) met Riley, (mevr. F. C. Hoekstra); afd. 3, wielbasis van 3 m. en hoger: 1 A. P. van Vueren (Amsterdam) met Chrys-' IerSedan (mevr Susy Heerholtz), 2 mr. J. Martin Muller (Amster dam) met Chrysler—Sedan (mevr. Lidy W. MartinMuller); 3 An dre J. H. Ceurvorst (Amsterdam) met Chrysler Clubcoupé (mevr. Klip); 4 mej. Mathea Schellens (Eindhoven) met Lincoln (in schrijfster). Na het geringe succes in de enkelspelen hebben van Swol en Rinkel het In de dubbelspelen op het toumooi van Queens club ver der gebracht. In het heren-dubbel spel bereikten zij de halve eind strijd. Zij sloegen in de tweede ronde de Nieuw - Zeelanders McKenzie en Robson en daarna de Fransen Pelizza en Abd Essa- lam 63, 36 en 6—2. Zij speel den een uitstekende partij. Zij komen nu tegen de sterke Austra liërs Bromwich en Pails. In het gemengde dubbelspel be reikten zij de 4e ronde. Van Swol en mej. Dace sloegen mevr. Morris en Hamburger 61 en 62; Rinkel en mej. Quertier wonnen van Mehta en mevr. Hop man 62 en 63. In de halve eindstrijd sloegen de Australiërs Bromwich en Pails onze landgenoten van Swol en Rinkel 64 6—2. Het Nederlandse twaalftal, dat op 29 Juni a.s. op het A.F.C.- terrein te Amsterdam een wed strijd zal spelen tegen België, ls als volgt samengesteld: Aanval: dames: R. Smlttenaar (Olympia) en S. Burgerv. d. Berg (Swift); heren; P. Oerle- mans en H. van Workum (heiden Swift) Middenvak: dames: G. v. d. Voet (Deetos) en W. Karssen Pittus (Rohda); heren: G. Seit3 (Deetos) aanvoerder en P. Doe- ven (Koog Zaandijk); Verdediging: dames: A. van Es en T. Heespelink (beiden Westerkwartier); heren: D. Stoel- tie en H. Koper (beiden Wester kwartier). Reserves: dames: W. Brier (Vicus Orientis), R. van Lingen (Koog Zaandijk) en M. Vonk (Ons Eibernest); heren: H. Be rends (Ons Eibernest), C. Kars sen (Rohda) en C. de Voos (Westerkwartier). Prom. Ie klasse naar hoofd klasse: HillegersbergAKC 56; Park Marlot—NMC 10—1 (P.M. promoveert naar de hoofdklasse). jy HonkbalcompetltïeBI Wit HH.C 12—6; Ajax—S.Ó. Haar lem '5—2; Edo-OVVO 5—11; Schoten—WGA 13—7. <j> Het Belgische wielerkampioen schap op de weg ls gewonnen door E. Masson; het Franse door P. Neri; het Zwitserse (amateurs) door J Sommer. AJAX—BLAUW WIT 4—3 Een uur lang domineerde Ajax Een rustige eerste helft met een technische meerderheid van Ajax, dat zich kansen weet te scheppen die gemist worden. Vooral Broek man faalt voor doel volkomen. Na 25 min. glijdt Fischer langsWil- ders, drijft op tot vlak bij het doel en geeft dan Van Dijk de bal voor het intrappen (1^Jjf min. voor de rust vergroot Dra ger, na sluitend samenspel van de gehele voorhoede, de voor sprong (20). In de rust is er niemand die Blauw Wit nog enige kans toekent. En enkele minuten daarna eerst recht niet, want in twee min. tijd weten Fischer en Drager, profiterend van fouten in de achterhoede der bezoekers, na solorennen te doelpunten en zo de stand op 40 te brengen. Ajax speelt dan rustig en zelfs nonchalant verder, Broekman mist nog van enkele meters af stand, alleen voor Van Raalte staande, een kans en Blauw Wit speelt korte tijd als een geslagen ploeg. Bij de Zebra's is Kersbergen door een invaller vervangen, wat geen verbetering blijkt.Dan in eens komt er een doelpunt voor Blauw Wit: Bergman zet voor, Van Wijn gaarden snelt toe en door een, naar het ons voorkomt houdbaar schot, wordt Keizer gepasseerd (4—1). Dat betekent de omkeer. Blauw Wit komt geweldig opzet ten en een kwartier voor tijd wordt Keizer volkomen verrast door een ver schot van Wimmers, de zwoegende en duwende mid- voor van Blauw Wit (42). De opwinding stijgt ten top als Berg man zeven min. voor het einde door de toen rammelende verde diging van Ajax heen breekt en een fraai doelpunt maakt (43). Daar blijft het bij, hoewel er nog angstige momenten voor het deel van Ajax ontstaan. Gedurende het eerste uur heeft Ajax haar meerderheid wel heel duidelijk getoond, doch daarna bleek weer dat de toch blijkbaar overtrainde ploeg aan het wanke len te brengen is. Door haar grote energie en haar schitteren de doelverdediger Van Raalte is Blauw Wit, hoewel een van de zwakste kampioenen, onbereken baar. De spanning voor de revan che Woensdagavond in het Olym pisch stadion is nu nog toegeno men. M.V.V.—HEERENVEEN 6-7 Maastrichtenaren leidden met 4-0 Het was een merkwaardige strijd, waarin de wederzijdse ver dedigingen niet tegen de aanval lers bleken opgewassen. De Maas trichtse voorhoede wist herhaal delijk de Friese achterhoede niet snelle uitvallen te overrompelen, terwijl het Heerenveense aanvals- quintet, voornamelijk geleid door Abe Lenstra, de tegenpartij uit eenrukte en vele scoringskansen schiep. De Limburgers, die Vlieks misten, begonnen met groot éian en binnen het half uur wisten ze een 30 voorsprong te bereiken. In de 21e minuut dacht men Len stra uit een hoekschop van Hofma te zien doelpunten, maar lat en palen brachten redding. In de 33ste min. werd het zelfs 40 door Berkhof. Toen volgden 5 min., welke geen doelpunten op leverden, doch daarna gebruikte rechtsbuiten Molenaar een dooi Lenstra genomen hoekschop om de score der Friezen te openen (41). Het volgende doelpunt dei gasten liet niet lang op zich waen- ten en via paal en de rug Yari' doelman vloog het leer in het Maastrichtse net (4—2). Een mis verstand in de M.V.V.-verdedigmg, leverden. Het bleef niettemin een aantrekkelijke, snelle wedstrijd waar in de Bosschenaren hun aanvallen uitstekend opbouwden, met een goed aansluitende halflinie, waarin Krijgh uitblonk> Na rust wierp N.E.C. zich met groot enthousiasme in de strijd en was er geen sprake van een B.V V.-overwi'cht. De NtJ- megenaren waren toen meer door tastend en doelman Saris moest meermalen ingrijpen; hij deed dat keurig N.E.C, zat er geducht op en uit schitterend samenspel tussen v. Hemert, van Spierenburg en Kreb- bers wist eerstgenoemde te scoren^ B.V.V. zette een sterk tegenoffen- seif in en bij een vrije schop op de rand van het doelgebied schoot Donhuyzen tegen de lat. N.E C. bleef sterker; Krebbers gaf een goede voorzét en Van Hemert scoorde nummer twee. Hiema kwa men de Bosschenaren nog even op zetten ze haalden Krijgh naar voren en deze wist kort voor het einde de stand op 21 te brengen. gesp gew gel verl pnt doeip Heerenveen .5 3 1 1 7 2016 Ajax 5 3 117 13—11 N. E. C. 5 2 1 2 5 13—15 M V V, 5 0 3 2 3 13—16 B !V V 3 1 0 2 2 6-6 Blauw Vit .3 0 2 1 2 6—7 BI.-Wit B.VV. j Heerenv j a N.E.C. Ajax 4-3 2-0 3-3 Bl.-Wlt 0-0 B.VV. 5-2 Heerenv 0-2 6-2 M.V.V, 3-3 6-7 1-3 N.E.C. 2-1 34 3-3 stelde Ploegh in staat er 4—3 van te maken. Aan de andere zijde bracht in dezelfde minuut Dresen de stand op 5—3. Na de pauze werd de zaak op dezelfde voet voortgezet. Spoedig maakte Len stra er 54 van en de tweede helft was nauwelijks 5 min. oud, of doelman Wittelings, die ver keerd stond opgesteld, werd van verre afstand verrast door een schot van Bosscha, waarmee de gelijkmaker (55) tot stand kwam Heerenveen had nu het beste van het spel en na een half uur be zorgde Molenaar uit een hoek schop Heerenveen de leiding (56). Wel wist M.V.V. even later door Dresen de partijen weer op gelijke voet te brengen (66) maar het winnende doelpunt der Friezen kwam toen Abe Lenstra met een schitterende pass door de Maastrichtse verdediging heen brak en Ploegh in de gelegenheid stelde de stand op 67 te bren gen. De laatste poging van M.V.V om nogmaals gelijk te maken, ge lukte bijna, maar bij het harde schot van Verdonschot kopte Kaa- nen tegen de lat. Zoo behaalden de Friezen de zege, welke wel verdiend was. De gasten beheersten het eerste deel van de wedstrijd geheel. Hun kopwerk was bewonderenswaardig, maar het schieten was onbesuisd en onzuiver. Had de Bossche voorhoede een goede scherpschutter gehad, dan hadden z(j de eerste speelhelft be ëindigd met een veilige voorsprong N.E C. was voor rust in de min derheid en kon met opportunistisch aanvalsspel het slechts tot enkele uitvallen brengen, welke niets op. Dat in de promotie-competitie voor de 1ste klas SVV van VUC zou winnen, lag wel voor de hand De Schiedammers bleken over alle linies superieur en namen met 02 beide punten mee naar huis. Nog één puntje uit de thuiswedstrijd tegen Excelsior en het feest kan beginnen. S V V. 3 3 6 9—1 Excelsior 2 1 1 2 47 V.U.C3 3 4—9 De tweedeklassers doen 't maar goed en schijnen hun positie niet te willen prijsgeven. Zowel Her cules als Vios hebben hun lot nog geheel in eigen hand. Hercules behaalde een normaio 30 overwinning op TYBB en werd nog een handje geholpen doordat De Mussen geheel tegen de verwachting in met 04 van ONA verloren. In de andere afdeling gaat hot tussen Vios en EBOH. De Hage naars bleven met 12 in de meer derheid over Fluks, de Dordtena- ren torpedeerden Cromvliet's pro motiekansen eveneens met 12 Door een 12 overwinning op Lugdunum neemt Bodegraven nu de plaats van de Leidenaars in de derde klas in. Het gevolg van de onverwachte °P Roden burg is dat Texas practisch de promotie naar de derde klas met meer kan ontgaan. FSV Pretoria is door de royale en verwachte 41 overwinning op Hoek van Holland ook practisch al binnen. En hetzelfde geldt voor Papén- drecht dat RDM met 0—3 ver sloeg; de degradatie van de droog dokkers is in ieder geval een feit. müi, klampte zich zo *el- vxST? &al,de,laatste strohalm nlat met 6—2 finaal SiodNaafdwijk° W6ek duS In het Oosten wonnen de eigen terrein bespelende ploegen: Zwolse Boys klopten Tu bant ia met X0 en Rlgtersbleek behaalde een 31 meer. derheid over Rheden In district IV had R.K T.V.V. een slechte dag door ln Oosterhout met XO van T.S.C te verliezen Tflburgers moeten nu in de laatste wedstrijd, thuis tegen De Valk, winnen om met hun belagerg nog gelijk te kunnen komen. In District V- kwamen de tweede klas-kampioenen tegenover elkaar, waarbij Hoogezand op eigen terrein door Aicides met 21 werd verslagen Voor de halve competitie tussen de eerste klassers Frisla, Emmen en Velocitas om de degradatiekandi daat aan te wijzen verloor Emmen met 3—° van Velocitas Zaterdag is op Lords onder bui tengewone belangstelling de tweede testwedstrijd tussen En geland en Zuid-Afrika begonnen. Yardley won de toss en koos op een overgoed wicket batten. Heel de eerste dag door met uitzon dering misschien van de eerste overs na de lunch, hebben de Zuid- Afrikanen prachtig veldwerk te zien gegeven, werd het veld door Melville op perfecte wijze uitge zet, maar hebben ze ook moeten ervaren dat bowlen op een derge lijk over-geprepareerd wicket wel een hartverscheurende temptatie genoemd moet worden. Het bat werd hier een ondoordringbare muur, de bal werd voor de bats- men als een „voetbal" en hoe zui- Het Internationaal Olympisch Comité heeft in zijn bijeenkomst te Stockholm besloten, de' Olvro- pische zomer- en winterspelen in 1952 te houden respectievelijk in Helsinki en Oslo. De president van het Comité. J. S. Edström, verklaarde, dat deze toewijzing geschied was teneinae de organisatie van de Spelen een voudiger en meer in de geest van de stichter te houden. De Olym pische Spelen, welke in de jaren, die achter ons liggen, in de grote mogendheden werden gehouden, waren dikwijls te demonstratief en droegen vaak een te zakelijk ka rakter, aldus Edström. Zoals men weet. was Helsinki ook aangewezen als plaats, waai de Spelen in 1940 zouden gehou den worden, doch daar kwam ae oorlog tussen. Het was dus wel te verwachten ,dat de Finnen au favoriet zouden zijn. Amsterdam, dat met verschil lende andere steden gesolliciteerd had en waarvan burgemeester d'Ailly persoonlijk in Stockholm de voordelen van Nederlapd had bepleit, toonde zich een goede verliezer. De gemeente Amster dam en het Ned. Olympisch Co mité hebben beide, resp. aan de stad Helsinki en aan het Finse Olympisch Comité een telegram gezonden, waarin zij hun geluk wensen aanbieden met het feit, dat de keuze op Helsinki is geval len en het vertrouwen uitgespro ken, dat de Olympische Spelen ln 1952 in alle opzichten een succes zullen worden. Het resultaat van de stemming, die uit moest maken waar de zomerspelen in 1952 gehouden zouden worden, was als voigt Helsinki 15, Los Angeles 5; Min neapolis 5; Amsterdam 3; Detroit Chicago en Philadelphia 0. Voor de winterspelen viel reeds bij de eerste stemming de keus op Oslo. Zondag is bij Valkenburg het wielerkampioenschap op de weg verreden, waarvoor 80 profs zijn gestart. Het traject, ruim 186 km lang. was gewijzigd; de afdaling van de Daelhemerberg verviel en in plaats daarvan was de route om gelegd over St. Jan met de moei lijke afdaling langs Chaloen. Hel bijna 10 km lange parcours moest 19 keer gereden worden, hetgeen tevens betekende 19 keer het be klimmen van de moeilijke Cau berg. Enorm hard gingen de eerste ronden en wel met een gemiddel de snelheid van meer dan 40 km, waardoor onmiddellijk het kaf van het koren werd gescheiden. Na zes ronden hadden zich drie groe pen gevormd, die elkaar met wei nig tijdsverschil volgden. De Korver, Verschuren, Steenbakkers en Pepelt waren de belhamels, die de gang er in hielden. In de vol gende ronden vormde zich een nieuwe kopgroep, bestaande uit Lambrichts. Van der Zande, Voo- ren, Janssen en De Ruyter. die na drie ronden 45 seconden voor sprong had op het peloton. Halver wege de koers gaf Braspenning op en ook Van Nek staakte we gens machine-defect de strijd De voorsprong van groep één be droeg na 11 ronden 1 min 35 sec., doch toen zette groep twee. be staande uit Pauwels. Van der Voorde. Middelkamp en Sc'.: olim- gerhoudt de achtervolging in, tar- wel in groep drie Schulte als aan voerder fungeerde. Deze achtet- volging duurde 4 ronden en eiste de nodige slachtoffers, zodat na 16 ronden een zevental renners op kop lagen. In de 18e ronde greep de kleine Limburger Janssen, die steeds in de voorste gelederen had gestre den, zijn kans waar en ontsnapte op de Cauberg. De grote rivalen, Schulte en Middelkamp weigerden voor elkaar de achtervolging in te zetten, terwijl ook Seyen niet van leer trok. Intussen vergrootte Janssen zijn voorsprong, en zondei verder bedreigd te worden ein digde hij met ruim 2 minuten voorsprong de rit, waarmede nij het kampioenschap behaalde. Ue sprint, die op prachtige wijze door Schulte werd gewonnen, besliste over de verdere volgorde. De uitslag luidt: 1. Janssen (Elsloo) 4 uur 55 min 22 sec ovei 186 km; 2. met twee min 10 sec Schulte (Den Bosch); 3. Pauweis (Utrecht): 4. Seyen (Maastricht), 5. Middelkamp (Kieldrecht): 6 Van der Zande (Halsteren: 7. Vooren (Beverwijk); allen ie^ zelfde tijd: 8. op vier minuten 45 sec. De Ruijter (Rotterdam): 9 op vijf min 25 sec. Van der Voorde (Hulst); 10. op 5 min 38 sec. Lam_ brichts (Bunde); 11. op 6 min 35 sec Buron (Bergen op Zoom); 12 op 8 min 50 sec Franken (A' Nicolaas); 13. De Korver (Rotter dam) zelfde tijd; 14. op 2 min 59 sec Van Gelder (Sluiskil): 15. op 13 min 25 sec Hulshnff (Der Bosch) Even r.a de profs startten ruitn 100 amateurs. Hiervan was de uitslag: 1. De Vries, Vlaardingen 137 km in 3 uur 37 min 54 sec, 2. Voorting, Haarlem zelfde tijd; 3. Smit, Antwerpen op 8 min 30 s.; 4. Sieveking, Amsterdam, zelfde tijd; 5. Haiders, Vaals op 9 min 15 sec; 6. Duyf, Zaandam, op 9 min 40 sec. In 'n sprintwedstrijd te Zürich werd Van Vliet (8 pnt) tweede achter Gérardin (7 pnt); 3. Scho- rens (9 pnt); 4. Derksen (10 ">nt) Van der Voort werd vierde in het stayers-nummer. Zaterdag werd Bijster te Herne Hill door de Britse kampioen Harris op de 750 yards geklopt. Bij intern, athletiekwedstrij den te Antwerpen won Brasser het discuswerpen (42 m); tweede werd De Bruyn (41.6 m); Bikhart won bij de junioren het speerwer pen (49.4 m) en het kogelstolen (12.99 m). Bij intern, motorwedstrijden te 'Kamerijk werd Simons (Excel sior) derde in de 250 cc en vijfde in de 350 cc-klasse. Van Rijswijff gaf op. Van Swol en Rinkel werden in de halve eindstrijd van het Queens Club-tournooi te Londen met 64, 62 door de Australiërs Bromwich en Pails geslagen. In de eindstrijd gemengd dubbel ver loren Rinkelmiss Quertier met 6—3, 64 van de Roemenen Tenacescu—mevr. Rurac. De schaakclub der Amster damse Effectenbeurs verloor in Londen met 10%9% van de London Stock Exchange Ches3 Club. ver Mann zijn ballen lanceerde, de wickets waren duur. Maiden- over na maiden werd met applaus begroet, de score rees langzaam doch de paaltjes bleven ongedeerd. Eenmaal even na de lunch hadden Rowan en Dawson succes door resp. Hutton voor 18 en Wasbroolc voor 65 weg te kragen, maar toen was het gedaan. Van 69 voor 2 werd het 312 voor 2. Edrich en Compton maakten geen fout; in langzaam tempo kwamen de runs, doch geen wicket viel meer, bei den bleven prachtig battend met resp. 109 en 110 not out. Blijft het droog dan kan een monster- score verwacht worden. HaarlemVOC: gewonnen door Haarlem met 32 runs. VOC 97; Van Nieuwenburg 16, Konert 2i, Koopman 24 not out; Harmsen 2 23; Maas 7—26; Kleefstra 1—19: Haarlem 129, Kleefstra 44; Harm sen 12, Van Tiggelen 26, Voogd 14; (Nieuwenburg 4—34; Terwiel 2— 20; Koopman 1—25; Stroo 3—22). AACSparta: gewonnen door Sparta met 2runs. Sparta 135; Wilson 40, Schilthuis 15, De Bruin 30; V. d. Avoort 10; (Sanders 2—33, Disselkoen 1—21, W. van Weelde 4—30, Lapierre 2—24, H. van Weelde 1—8); AAC 133; Im- mig 15, W. van Weelde 15, H. van Weelde 22, De Baere 28. Sanders 25; (De Bruin 335, Sonneveld 3—50, Schilthuis 1—31) HBSRood en Wit: gewonnen door R.W. met 130 runs. HBS 109; Maas 24, v. Vliet 28, Koek 40 (Ha genaar 125, Kruyt 314, Bijle- veld 654, Ligtenstijn 06); Rood en Wit 39 voor 6; De Nijs 50, Bij- leveld 17, Hagenaar 106, v. Kat wijk 31, Peereboom 13, Thesen Ender 17 (Kuhneman 058, Breda 3—104; Stuur 3—61, Koek 0—13). HCC IIHCC I: gewonnen door HCC I met 168 runs. HCC II 79; W. v. Oven 42 (Bakker 1—16, Sodderland 517, De Beus 424) HCC I 247; v. d. Bosch 67, Gletxnia 74, Sillevis 20 n.o.. Niks 37 n.n.; (v. d. Luur 368, Planten 37o). HDVSVW. gewonnen door HDVS met 265 runs. HDVS 308; Stolk 43, Borrani 64, v. d. Ende 46, Nolet 31 n.o.. Tettelaar 16, Visser 53: (Dorresteijn 295. Alders 424 Pelster 469); VVV 43; Veerlmg 14 (Molenaar 724, Ruiter 214) Kampioenschap van Nederland: PSV—Vada 8—3; VKC—Rigters- bleek 2—2. Noord-Holland: Blauw Wit Westerkwartier 35. Zuid-Holland: DeetosSpangtr 74 (D. kampioen). Zuiden: EindhovenRood Wit 81 (Eindh. promoveert). Noorden: LDOHermes 04.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2