Noodregeling voor oudjes Zuivelproduct en ruilwaar I Ongelofelijk maar een feit Schepen verlaten Berlijn Russisch avontuur van de Ida Naar conflict in bouwerij? Ned. regering doet beroep op de Republiek Wie vallen onder de nieuwe wet en hoeveel kan men krijgen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wie krijgt uit kering? Vlaggen top Geduld raakt ten einde Het Rode Kruis demonstreerde Weer doodstraf tegen vrouw Bezettingskosten in Oostenrijk Tot aanvaarden der voorstellen van 27 Mei Arbeidswet in de V.S. 69ste JAARGANG DINSDAG 24 JUNI 1947 No. 20347 Zoals medegedeeld, zal met de uitkeringen op grond van het inmiddels door beide Kamers der Staten-Generaal aan. genomen wetsontwerp „Noodregeling ouderdomsvoorziening" met ingang van 1 October a.s. een aanvang worden ge maakt. Weliswaar is nog niet alle arbeid, welke aan de uitvoering van deze wet voorafgaat, gereed, maar de datum van 1 October staat thans vast en de uitbetalingen zullen eind Oct. plaats vinden. Voor deze uitkeringen komt naar schatting een half millioen ouden van dagen in aanmerking. DE DIRECTEUR ROOKTE GRAAG DE NICOLA VRAAGT ONTSLAG Zelfzorgen blijft geboden Hl Stroeve houding der werkgevers HET FRANSE BEZUINIGINGSPLAN Alsnog goedgekeurd maar de dorpsdokter moest „krammen" ZEKERHEIDSSTELLING VAN HALF MILLIOEN Amerika zal zelf betalen PLECHTIGE MIS VOOR I.A.C- GRONDGEDACHTEN VAN LINGGADJATI TRUMAN OVERSTEMD DE KANTOREN van de Redactie en de Adml* nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A, PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage btf de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. ledet woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. kunnen vernemen bij de Raad van Arbeid ter plaatse. De tweede belangrijke vraag is: Hoe hoog is de uitkering? Voorop gesteld, dat de aan vrager met zijn inkomen onder de hierboven genoemde bedragen blijft, kan het volgende gezegd worden: Een gehuwde oude van dagen in een eerste klas gemeente kan maximaal 936 per jaar krijgen. Een ongehuwde man of vrouw maximaal 528 per jaar. In een vijfde klasse gemeente zijn deze bedragen resp. voor gehuwden 792 en voor ongehuwden 432 per jaar. Men lette op het woordje „maximaal", want bij deze uitkeringen wordt rekening gehouden met de inkomsten, die de aanvrager al heeft. Deze in komsten worden voor de helft in mindering gebracht op de uit kering, behalve wanneer het jaar lijks eigen inkomen minder dan 50 bedraagt. In dat geval wordt zulk een bedrag verwaarloosd. Wij willen dit met een paar voorbeelden duidelijk maken. Een bejaard echtpaar te Amsterdam heeft een inkomen van 600. De maximum uitkering in Amster dam (eerste klasse gemeente) is voor een echtpaar 936. De helft van de 600 eigen inkomen, dus 300, wordt van dat bedrag afge trokken. Het echtpaar in kwestie ontvangt dus 636 ouderdoms- uitkering per jaar. Het tweede voorbeeld: Een echtpaar te Amsterdam heeft per jaar 1200 eigen inkomen. De helft van dit bedrag wordt afge trokken van de 936, blijft over 336. Dit echtpaar krijgt dat bedrag echter niet uitbetaald, om dat 1200 eigen inkomen plus 336 uitkering tezamen 1536 maakt, dus op deze wijze zou het echtpaar 161 per jaar meer ontvangen dan 't maximum voor een gehuwd echtpaar in een eer ste klasse gemeentg, 1375. De zojuist genoemde 161 wordt daarom afgetrokken van 336, hetgeen neer zou komen op 175. Omdat de uitkeringen naar boven afgerond worden op veelvouden van 12. wordt dit bedrag ten slotte 180. Na deze twee voorbeelden blijkt wel, dat het ondoenlijk is, de uit kering voor ieder geval afzonder lijk op te geven. Honderden moge lijkheden kunnen zich voordoen, die aan de hand van tabellen straks stuk voor stuk door de Raden van Arbeid bekeken en uitgerekend moeten worden. De aanvragen voor een ouderdoms- uitkering moeten nl. te zijner tijd bij de Raad van Arbeid worden ingediend. Wat wordt afgetrokken Een volgende belangrijke vraag is, wat er nu eigenlijk verstaan wordt onder inkomsten, die voor de berekening van de uitkering meetellen, en gelijk geschreven voor de helft worden afgetrokken. Dat z(jn alle eigen inkomsten, zoals pensioenen, lijfrenten, ouder- doms- en invaliditeitsrenten, en vergoedingen voor bepaalde werk zaamheden. Ook inkomsten in natura, zoals vrije kost en in woning zullen worden gewaar deerd naar een bepaalde, voor iedere gemeenteklasse afzonder- Een vraag, die de gemoederen der mensen boven de 65 jaar sterk bezighoudt is, wie op deze uitkeringen aanspraak zal kunnen maken. „Commentaar" geeft op deze vraag een antwoord. Het is het beste, aldus genoemd blad van de regeringsvoorlichtingsdienst eerst na te gaan welke mensen van 65 jaar en ouder geen aan spraak op uitkeringen hebben. Dat zijn in de eerste plaats ge huwde vrouwen. Vervolgens zij, die niet in Nederland wonen of gedurende zes jaren voor de aan vrage niet in Nederland of de Overzeese Gebiedsdelen hebben gewoond, tenzij deze mensen ten gevolge van de oorlog noodge dwongen in het buitenland hebben geleefd. Ook komen niet in aan merking zij, die in hun eigen levensonderhoud voorzien of over een bepaald inkomen beschikken, waarvan de grootte onder meer afhankelijk is van het al dan niet getrouwd zijn en van de gemeente waarin men woont. Voor iemand, die in een grote stad woont, gel den andere normen dan voor een plattelander, daar het leven in de stad over het algemeen duurder is dan op het land. Een Amsterdammer b.v. die ge huwd is en boven de 65 jaar oud, en die per jaar met zijn vrouw minder dan 1375 inkomen heeft, zal nog juist in aanmerking ko men voor een uitkerir" Deze grens ligt echter voor een ehuwd echtpaar boven de 65 jaar, woon achtig in een klein dorpje in Friesland bij 1075. Amsterdam is nl. een eerste klasse gemeente, een dorp als Tietjerksteradeel, is een vijfde klasse gemeente. Voor een ongehuwde man of vrouw, een weduwnaar of een weduwe boven de 65 jaar is het grens bedrag in een eerste klasse ge meente 875, in een vijfde klasse gemeente 675. Elke van de ruim duizend gemeenten, welke Neder land telt, is in een der vijf klas sen ondergebracht. Men zal, in dien men niet weet, tot welke klasse zijn gemeente behoort, dit Sir Adrian Boult die met het B.B.C.-orkest op 25 en 26 Juni enige concerten in ons land komt geven. De C.C.D. heeft bij enkele zui velfabrieken in den lande knoeie rijen ontdekt.. Zo ruilde een filiaal houdster van een fabriek in het Noorden des lands voor de di recteur regelmatig boter, kaas en bonnen tegen tabaksbonnen. Ook werd wel geruild tegen klompen en melkemmers of werden bonnen gegeven voor bewezen diensten. Tengevolge van deze manipulaties bleek het filiaal een tekort te hebben van ongeveer 9000 rant soenen boter, 850 r. margarine en 2730 r. kaas. Bovendien had de fabriek nog een tekort van 300 r. boter en 4450 r. melk, terwijl in ongeveer een jaar tijds circa 13.000 liter gestandaardiseerde melk zonder bon was afgeleverd. Via het filiaal was nog ongeveer 14.000 liter taptemelk zonder toe wijzing verstrekt aan banketbak kers en ijsbereiders, terwijl aan slijters melk in voorschot werd verstrekt. Zowel tegen de direc teur als tegen de filiaalhoudster werd proces-verbaal opgemaakt. Ook in het Westen des lands bleek een zuivelfabriek niet vrij uit te gaan. Een onderzoek wees uit, dat ongeveer 16.000 liter melk zonder bon was afgeleverd aan een bakkerij. De directeur van deze fabriek werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Bij een fabriek in het Zuiden des lands constateerden ambtena ren een tekort van 3000 rantsoe nen boter. Bovendien was er ge- Enrico de Nicola, voorlopig pre sident van de Italiaanse repu bliek, heeft zijn verzoek om ont slag ondertekend en zal dit van daag aan Umberto Terrarini, voorzitter van de nationale ver gadering, overhandigen. knoeid door onjuiste boekingen van het vetgehalte en werd boter afgeleverd met een te hoog vocht gehalte, terwijl met behulp van blanco- of gebruikte wikkels bo ter zonder bon werd verkocht. Ook werd boter tegen te hoge prijs verkocht aan smokkelaars, die hiertoe bonnen en toewijzingen opkochten. Tegen het bedrijf, als mede tegen de smokkelaars, waar van enkele in bewaring weiden gesteld, werd proces-verbaal op gemaakt, terwijl het resterende gedeelte van de door deze mani pulaties verkregen gelden in be slag werd genomen. lijk vast te stellen geldswaarde. Het ligt verder in de bedoeling, het vermogen, dat de aanvrager bezit, te waarderen volgens de lijfrente-waarde op 65-jarige leef tijd. D.w.z. dat men als inkomen beschouwt de lijfrente, welke men van zijn vermogen zou kunnen kopen. Dat zal dus een ander be drag zijn, dan hetgeen men b.v. aan rente van een spaarbank boekje of effecten of aan huur van een huis ontvangt. Met alimentatiebijdragen en bijdragen van kerkelijVe en particuliere instellingen van liefdadigheid, inkomsten uit ge meentelijke ondersteuning en ook eventuele kinderbijslagen wordt geen rekening gehouden. Die tellen dus niet mee als in komsten, die afgetrokken wor den. Wanneer reeds eén bepagjde ouderdomsuitkering is toegekend en de financiële omstandigheden van hem, of haar, die in het ge not van zulk een uitkering ver keert, veranderen, kan de uit kering verlaagd of verhoogd wor den. De bedoeling van deze ouder domsuitkering is de ouden van dagen zoveel mogelijk tegemoet te komen in de kosten van het levensonderhoud. Daarom is er in deze wet een bepaling opgenomen, dat hij of zij, die misbruik van sterke drank pleegt te maken of op andere wijze de toegekende uitkeringen verkeerd besteedt, van verdere betaling wordt uit gesloten. Indien blijkt, dat een oude van dagen zelf niet in staat is, zijn uitkering behoorlijk te beheren, kan deze uitkering in handen worden gesteld van per sonen of instellingen, die in der gelijke gevallen toezicht willen houden. Het heeft wellicht zin in ver band met de vragen, die daarover gesteld worden, iets te zeggen over de particuliere zorg voor de oude dag. „Wanneer op deze wijze voor ouden van dagen gezorgd wordt", zo hoort men wel eens zeggen, dan is het toch onzin om zelf voor zijn oude dag te zor gen, ook als men daartoe in de gelegenheid is? Men moet bedenken, dat de regeling, die thans per 1 October ingaat, niet meer dan een tijde lijke maatregel is, bedoeld om de grote nood, die er bij vele ouden van dagen heerst, te verlichten. Trouwens, uit de noodregeling, die wij hierboven schetsten, blijkt ook wel, dat zij, die op het ogen blik een ouderdomsrente, een uit kering van een pensioenfonds of van een lijfrente hebben, tenslotte een hoger totaal inkomen berei ken, dan zij, die geen inkomsten hebben uit verzekeringen of uit andere bronnen. Ook bij de nieuwe noodregeling wordt eigen spaarzaamheid be loond. Tenslotte nog een opmerking: Het heeft geen enkele zin, nu reeds naar de Raad van Arbeid te stappen, want men heeft daar nog geen instructies ontvangen. Op het Ministerie van Sociale Zaken doet men al het mogelijke om de voorbereiding zo snel mogelijk te beëindigen. 3D JLINI A A J ERDA G. In de kassen te Aalsmeer wordt hard gewerkt om het Neder landse volk in de gelegenheid te stellen, zijn offer voor 't Prins Bernhardfonds te brengen Tientallen Nederlandse binnenschepen hebben ondanks meer dan twee jaar „vrede" het vaderland nog niet terug gezien. Tot de dag van gisteren lagen ze in Berlijn en andere Duitse steden te wachten de meeste al meer dan één, sommige zelfs twee jaar op het lot, dat hun zou worden beschoren. Een hachelijk geval was het dikwijls voor de schippers om hun eigendom te behouden, maar met de vasthoudendheid van de Nederlandse varensman hebben zij zich vastgeklemd aan hun boot, tot tenslotte de Rus hun recht erkende en thans aan 37 hunner eindelijk toestemming verleende om naar huis terug te keren. Gistermiddag is de eerste groep van dertien vertrokken; nog in de loop van deze week zal de tweede groep volgen en in de eerste helft van Juli varen de laatsten af. Schipper Suringha uit Muiden is bezig met de verniskwast nieuwe glans te leggen over het naambord van zijn schuit „Ida". Sinds een paar weken is hij er zeker van, dat een lange en gevaarlijke vaart van meer dan twee jaren tenslotte ge lukkig in de veilige haven van het vaderland zal eindigen. De „Ida" ligt in de Berlijnse Westhaven te midden van een Nederlandse schip- persgemeenschap. Achttien van de zeven-en-dertig schuiten liggen in deze haven bijeen. De andere lig gen bijna alle in de Spandauer ha ven en enkele dobberen bij Dessau op de Saaie of bij Maagdenburg op de Elbe. Overal heerst dezelfde De besprekingen van de be- drijfsunie der bouwvakarbeiders organisaties met de bonden der patroons over het afsluiten van een C.A.O., die reeds van verleden jaar Juni gaande zijn, verkeren thans in een eindstadium. Erg vlot is de gang niet geweest en het verschil van inzicht geldt voornamelijk de instelling van een bedrijfspensioenfonds en een be drijfsrisicofonds. Dit laatste om de arbeiders toch loon uit te be talen als het werk door de slechte weersomstandigheden stil ligt. Van werkgeverszijde voelt men hier weinig voor, hoewel de rege ring reeds een bijdrage in dit fonds had toegezegd. Ook het col lege van rijksbemiddelaars is meermalen bij het overleg betrok ken geweest. Hoewel er reeds een ultimatum is gesteld, dat bij niet inwilligen van de eisen de werknemers tot andere maatregelen zullen moe ten overgaan en de zaak 30 Juni a.s. haar beslag moet hebben, brachten de laatstgehouden be sprekingen, zoals wij van bevoeg de zijde vernemen, de partijen wat dichter bij elkaar. Het is niette min toch niet uitgesloten, dat het tot een strijd komt. Nog deze week vergaderen de werknemers organisaties over deze aangele genheid en Maandag zullen zij het antwoord van de werkgevers ver nemen. Nadat Zaterdag j.l. de finan ciële commissie van de Franse nationale vergadering het bezui nigingsplan van de regering bad verworpen, heeft zij het giste renavond, na een ernstig ver maan van Ramadier, alsnog aan vaard. Volgens een officieuze mededeling waren er 22 stem men voor, 18 tegen en 4 onthou dingen. De stoffelijke overschotten van 33 gefusilleerde leden van de verzetsgroep Stijkel zijn over gebracht naar Berlijn-Tronau, waar zij rusten in afwachting van de laatste reis naar het vaderland. De, leider van de Nederlandse Rode Kruis-m issiei te Berlijn, dr. Verhoef f, '"gde een krans op de voorlopige graven. Links dr. Verhoeff, rechts de heer W. Wagenaar uit Den Haag, vader van een der slachtoffers. bedrijvigheid en de laatste verf-, teer- en vernisvoorraden worden gebruikt om de schepen het wel verzorgde aanzien te geven, dat bij een blijde thuiskomst past. Schipper Suringha is met zijn „Ida" met zijn vrouw en zoon, de verste weg gegaan van de thans naar huis komenden. Het lot en de rechteloosheid van het nazi-regiem had hem met zijn 924 ton metend sleepschip achtergelaten in de wa teren van het eiland Rügen. De laatste opdracht, waartoe hij ge prest was geworden, was het ver voer van Duitse vluchtelingen uit Pommeren, die voor de onstuitbare aanval der Russische legers weg stoven. Op Rügen loodste hij zijn schuit in een veilig gewaande schuilplaats, waar hij meende met rust de loop der dingen te kunnen afwachten, maar de Russen hadden hem daar spoedig gevonden en in geschakeld in het vervoer van krijgsbuit. Daarmee begon een lan ge strijd om de erkenning van het Nederlanderschap en een tijd van onzekerheid, waarin hij schommel de tussen beloften van een spoedi ge terugreis en verjaging van zijn schip. Eerst voer hij naar Swine- münde. daar werd hij gedwongen over de Oostzee naar Stolpmünde te koersen, wat een zekere onder gang voor de schuit zou hebben betekend, wanneer het werk niet toevallig bijzonder genadig ware geweest. Daar bevocht Suringha de Russische toezegging, dat hij naar Lübeck in de Britse zone zou wor den teruggesleept, maar toen de sleep uitliep ging het opnieuw naar het Oosten: Danzig en Koningsber gen. Hier lag de ..Ida" vier maan den onder de voortdurende bedrei ging naar Leningrad te worden ge zonden. De eerste maand kwam 't gezin niet van boord. Vandaag kwamen Russische soldaten de naamborden overschilderen en sov jet-sterren op het schip aanbren gen, morgen gelukte het de schip per de Nederlandse vlag in ere te doen herstellen. Eindelijk kwam aan de onzekerheid een voorlopig einde en werd de „Ida" met het rood-wit-blauw in top door een Russisch oorlogsschip in een con- vooi naar Stettin versleept. Van daar zou het verder gaan naar Lü beck, maar terwijl de kapitein wachtte op het Britse oorlogsschip dat hem op sleep zou nemen, werd hij met zijn gezin van boord ge haald. Hij had geweigerd de vlag te strijken, hoewel hem het pis tool op de borst gezet werd. Het zag er voor Suringha uit als het einde en hij vreesde, dat de „Ida" de weg zou gaan van andere onbemande Nederlandse schepen, die in Stettin hadden gelegen. Hij riep de hulp in van de Ned. mil. missie te Berlijn, die van de sov jet-militaire administratie de vrij lating van het schip wist te ver krijgen. Maar vrijlating betekende nog geen terugreis, want de win ter was begonnen en de „Ida" raak te in Stettin ingevroren. Maanden lang duurde de ellende en eerst in Juni vorig jaar kwam de schuit te Berlijn aan, waar zij zich voegde bij het Ned der in cje sovjet-zone liggende Ned. schepen. Het vertrek Talrijke Ned .vlagen wapperden Maandagmiddag boven de Westha ven, toen de eerste 13 schepen de reis aanvaardden. Het hoofd van de Ned. missie, generaal-majoor dr. W. Huender kwam, vergezeld van kolonel A. Millenaar en talrijke officieren der missie, de schippers uitgeleide doen. Het eerste schip, dat door 'n Duit se sleepboot de haven werd uitge trokken, was de „Wimar" uit Rot terdam. Daarna volgde de „Archi medes" uit Makkum die naast de Nederlandse ook de Friese vlag gehesen had. Het uitlopen en schutten van de schepen duurde verder de gehele middag en al die tijd waren de welgemeende groe ten waarmee schippers, die in deze kolonie twee jaren lief en leed ge deeld hebben, elkaar goede reis wensten, niet van de lucht. Buiten de sluizen werden op de rivier de Havel slepen gevormd, waarna vandaag de vaart naar Maagdenburg zal li^ginnen. Hier hebben de schepen twee weken op onthoud voor het Iaden van kali, zodat de reis naar Nederland min stens een maand zal duren. Na afloop van de eerste Roode- Kruis-dag op de Goudsberg bij Lunteren deed zich een klein inci dent voor: een vrouwelijke gast struikelde en viel. De kreet van pen die zij slaakte, deed van alle zijden hulp toesnellen, de omroe per weerde zich, medische kop stukken rukten aan en het vak kundige onderzoek wees spoedig uit, dat het slachtoffer een vrij diepe snijwonde aan haar hoofd had opgelopen. Na al de demonstraties, oefenin gen, spiegelgevechten en bezielen de redevoeringen was hier de re aliteit en deed zich een prachtge- legenheid voor een echte gewonde hulp en bijstand te verlenen. Uit medisch oogpunt bekeken, was het geval van geen betekenis want wat was dit „armzalig" snijwondje van een paar centimeters diepte tegenover de indrukwekkende overmacht van doktoren, verpleeg sters. ambulancewagens etc. op de Goudsberg in dit uur geconcen treerd? Volgens de regelen der transportkunst werd de gewonde vervoerd naar de ziekentent. Er werd naarstig gezocht naar het no dige materiaal en juist toen de omstanders verwachtten, dat de heelkunde haar waarde in de prak tijk zou bewijzen, liet een der aesculapen zich een hartige ver wensing ontvallen. Vervolgens stiet hij uit: „dat wij nu ook geen hechtmateriaal bij ons hebben....!" Het klinkt ongelofelijk maar het Wederom is tegen een vrouw de doodstraf geëist. Ditmaal was het de 55-jarige Adriana Valkenburg uit Amsterdam, beter bekend als ..Jeanne" .die als V-vrouw in dienst was bij het bureau Joodse zaken te Amsterdam en tenminste veertig Joden aan de Duitsers heeft verraden. De advoc. fiscaal, die o.a. in zijn requisitoir zei. dat verd. er op uit geweest was de Joden uit te plun deren, eiste voor het Amsterdamse B. G. de doodstraf tegen haar. De dienst van de rijksbelastingen te 's Hertogenbosch heeft een on derzoek ingesteld naar het finan cieel beleid van de heer mr. L. M. te Vught, wiens goederen sedert kort zijn vrijgegeven door het Ned. beheersinstituut. De heer M. is een zekerheidsstelling opgelegd van 500.000 wegens achterstallige, eventueel verzwegen belastinggel den. Het financieel onderzoek is nog niet voltooid. was desniettemin een feit en zo gebeurde het dat in het holst van de nacht een auto met de patiente de Goudsberg afsnelde om de dorpsdokter uit zijn bed te halen, die met behulp van een paar kram metjes en een fijne glimlach de wond vaardig dichtte.... Het was, zoals een ondeugende chauffeur snedig opmerkte, pre cies alsof er brand was in een brandspuitenfabriekwaarin nergens een slang te vinden was. Reuter seint uit Wenen: De Amerikaanse strijdkrachten in Oostenrijk zullen met ingang van 1 Juli hun eigen bezettingskosten gaan betalen, aldus een communi qué van de Oostenrijkse regering. De andere drie bezettende mo gendheden zijn op de hoogte ge bracht van deze Amerikaanse stap. De eerste reactie van Oosten rijk luidde: „Dat moet wel het plan van Marshall in de practijk zijn'.' Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Enge land nog geen officiële bevestiging heeft ontvangen van het Ameri kaanse besluit om zelf de kosten der eigen bezettingstroepen in Oos tenrijk te dragen. Hij bevestigde, dat het Amerikaanse besluit niet in overleg met Engeland is genomen en dat Engeland niet voornemens is, een dergelijke stap te doen Ter gelegenheid van de bijeen komst van de 30ste internationale arbeidsconferentie, die momenteel te Genève gehouden wordt heeft de Nederlandse afgevaardigde Pa ter dr. J. G. Stokman O.F.M. lid der Tweede Kamer in de O. L. Vr. kerk een plechtige Mis gecele breerd, waarbij onderscheidene deelnemers aan de conferentie, on der wie het Tweede Kamerlid P. J. S. Serrarens, secretaris van het internationaal christelijk vakver bond, tegenwoordig waren. De bis schop van het diocees Freiburg, Z. H. Exc. mgr. Charrière, had zich doen vertegenwoordigen. Een plaatje, dat het hart van iedere Nederlander goed zal doen. Paulette Goddard, de Amerikaanse filmster, blijkt het sappige Betuwe-product ten zeerste op prijs te stellen In de ,,Aide Memoire'' door de Nederlandse regering geicht aan de republikeinse delegatie, welke nota dr. Van Mook gisteren aan Sjahrir heeft overhandigd, wenst de regering te bevestigen, dat zij de bedenkingen, vervat in de Nota van de Commissie-Generaal van 21 Juni, deelt. Zij betoogt daarbij bij voorlduring bezield te zijn met de hoop langs vreemd- zame weg een schikking uit te werken op de grondslag der overeenkomst van Linggadjati. Opdat blijkbaar bij de regering der republiek nog bestaand mis verstand wordt opgeheven, wil de Ned. regering doen uitkomen, dat haar voorstellen van 27 Mei volkomen recht doen wedervaren aan de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Als enige van de belangrijkste grondgedachten noemt zij: I alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers worden gewaarborgd. f. De voorbereiding der nieuze rechtsorde in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmidde len steunen; hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate, waarin waarborgen voor or de en rust werkelijk aanwezig zijn. a. Het Indonesisch nationalis me moet in zijn verschillende schakering volle vrijheid tot ont plooiing krijgen en zich in een gezelschap, dat daar eigen Indonesisch federatief reeds een jaar op de thuisreis wachtte. Niemand kon toen ver moeden, dat het nog een vol jaar zou duren voor de thuisreis in zicht kwam. Een jaar van wachten en werkloosheid van honderdduizend ton kostbare Nederlandse scheeps- ruimte. De Ned. schuiten te Berlijn lig gen niet in de eigenlijke Russische sector. De Westhaven is Frans, Spandau is Engels. Alle Berlijnse wateren worden evenwel gerekend te behoren tot het gebied waar de Russen regeren. Daardoor waren de schepen voor hun terugkeer af hankelijk van Russische toestem ming, die overigens ook voor de doorvaart over Havel. Elbe en Mit- tellandkanaal zou nodig ziin De ze eerste vrijlating betreft nog slechts iets minder dan de helft staatsverband ontwikkelen. b. Nederland en Indonesië moeten in beider belang en in het belang van de internationale sa menleving duurzaam een gemeen schappelijk staatsverband behou den. c. Om te komen tot de toe komstige staatkundige verhoudin gen is uit te gaan van ie gelden de wettelijke en bestaande feite- verhoudingen, d. Zowel Oost-Indonesië en Borneo als de Republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend, op dat zij in het nieuwe staatsbeste' op de voet ener waarachtige fu deratie de plaats kunnen verwei ven die hun toekomt en die zo verlangen. e. De fundamentele rechten en g. Onverwijld dient in het be lang van Indonesië en Nederland en van de wereld-economie de re habilitatie der economie van ge heel Indosieë ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechtszekerheid. Waar ook de regering' der re publiek deze beginselen aan vaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gerust gemoed treden in de voorstellen, die in de Nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei zijn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe een herhaald en drin gend beroep op de regering der republiek, rekening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoogste betekenis is. In aansluiting op het in deze aide-memoire medegedeelde, heeft de landvoogd de heer Sjahrir het standpunt der Nederlandse rege ring nader uiteen gezet. De Amerikaanse senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daarmee de ar beidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed shop" verbiedt, aangeno men. Er werden 68 stemmen uitge bracht voor de nietig verklaring van het veto en 25 tegen, dus zes stemmen meer dan de vereiste twee derde meerderheid. Het huis van afgevaardigden heeft het veto vorige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet is geworden. Het resul taat is een belangrijke overwin ning voor het door de republikei nen beheerste congres. Leiders der vakverenigingen noemen de wet „de slaven wet". Twintig democraten lieten verstek gaan. waardoor de republikeinen de vereiste meerderheid kregen Sommige republikeinen spraken vrijheden moeten ten behoeve van 1 hun vrees uit, dat de regering de uitvoering van de wet wellicht zal saboteren. Proteststakingen Naar Reuter uit New-York seint, hebben minstens in 12 mij nen van de Amerikaanse sr:at Ala bama. binnen drie uur na aan vaarding van de arbeidswet door de senaat, de arbeiders het werk neergelegd. Nader wordt gemeld, dat in to taal ruim 14 000 Amerikaanse mijnwerkers de arbeid hebben ge staakt- 22 Mijnen zijn gesloten in - Pennsylvania, Alabama en West- Virginia. Will am Green, president van de American Federat on of Labour, heeft verklaard, dat de vakbewe ging zich nooit bij deze arbeids wet zal kunnen neerleggen. Hij zou onmiddellijk een campagne organiseren om de wet te doen in trekken. Philip Murray. president van het Congres of Industrial Organi sations heeft het bestuur v.-n deze vakvereniging voor a s Vrijdag in vergadering bij een geroepen, ten einde de te vo' ten politiek te be spreken in 't licht van de nieuwe maatregel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1