Op de drempel van de toekomst Wassend De „Kortenaer" bijna thuis NIEUW LEVEN GONST DOOR HELLEVOETSLUIS Nederland maakt )pening Michelinf abrieken te 's-Hertogenbosch W eerbericht Een oudere over jongeren door MARIE KOENEN RUIT NIEUWTJES ONRUST IN ITALIË Begroeting in zee Kort gesprek met Jhr. Ruijs de Beerenbrouck PAGINA 2 WOENSDAG 25 JUNI 1947 leerplichtwet en ACHTSTE LEERJAAR GEEN VERHOGING VAN HET KOLENRANTSOEN Bloedige terreur op Sicilië MEER BEWOLKING MGR. ALOIS STEPINAC Verscherpte gevangenisstraf, reden tot ernstige bezorgd heid JOODS BOMLEGGER GEARRESTEERD PROMOTIE-DEGRADATIE NED. EMIGRANTEN NAAR BRAZILIË sen, het zijn een bewijs hoe ftfö de schrijfster de mentaliteit van een veel jongere generatie ver mag aan te voelen zelfs waar achtige jonge mensen, met ook slechte eigenschappen, driften en hartstochten. Alleen is er steeds de rem van een diep-gewortelde Katholiciteit, die het goede doet zegevieren. In haar taal is Marie Koenen sober. Natuurbeschrijvingen blij ven tot het uiterste beperkt, iede re zin schijnt louter bedoeld om met een ragfijne doch vaste lijn het beeld van haar figuren te ver volledigen. In dit opzicht achten we „Wassend graan" een van haar meest zuiver geschreven boeken. Na „De Korrel in de voor" is „Wassend graan" een waardige afsluiting van de geschiedenis rond Garvershof, voor hen die 't eerste werk waardeerden een hernieuwd genot, voor hen, die Marie Koenen niet lazen een ge legenheid tot kennismaking met een edele, voorname persoonlijk heid in de Katholieke letterkunde. W. P. Een Amerikaanse militaire recht bank te Frankfort heeft de vroegere S.S.-officier Kan Schoep, perle en vier andere officieren, belast met de leiding over con centratiekampen, tot de strop veroordeeld. Schoepperle zou be vel gegeven hebben om een ge vangene van een concentratie kamp door honden te laten verscheuren. .a, NabtJ Ztjpe is de 75-jartge J. v. D. uit St. Jansland onder een tram van de R T.M. geraakt en vrtjwel op slag gedood. Da vakgroep detailhandel ln ge bruikte goederen heeft zich met een request tot de minister van Financiën gewend, waarin erop wordt aangedrongen voor de detaillisten in gebruikte goederen heit tot heden geldende verbod op t« heffen om deze goederen op consumentencredietbonnen te ver. handelen. De bonnen „Tabak 2 reserve" van de tabakskaart QA 703, welk» op 11 April J.l. zijn geldig ver. klaard voor het kopen van scheer, zeep, zijn na 28 Juni niet meer geldig. <a> Op 10 en 11 September wordt te Utrecht een nat. paarden- en vee tentoonstelling gehouden met concours-hippique Het Griekse ministerie voor de openbare orde deelt mede, dat Albanese kustbatterijen tien schoten hebben afgevuurd op het Griekse marine-vaartuig Kerkyra, toen het zich in het Kanaal van Korfoe bevond. Hot schip werd niet getroffen. A De oudste man van België, Con stant Delichte uit Knesselare, is in de ouderdom van 105 jaar over. leden. oorlogsschade heeft geleden en thans haar bedrijf in Hellevoet- sluis zal gaan voortzetten. De ge hele fabriek mèt de vaste kern van het personeel zal uit De venter worden overgebracht. Men hoopt dan ook binnen enkele ja ren minstens 1000 nieuwe Inwo ners te kunnen inschrijven. En dat is dan nog maar een begin, want er wordt een geheel nieuw Industrieterrein gereed gemaakt en in de toekomst hoopt men daar nog meer industrieën te kunnen onderbrengen. Voor die toevloed van mensen zal men echter ook onderdak moe ten vinden en dus is het aantal van 84 woningen niet voldoende. Daarom zal getracht worden in een zo snel mogelijk tempo in to taal 300 woningen te bouwen; een streven, dat ondanks alle moeilijk heden, ook in hogere kringen on getwijfeld weerklank zal vinden. Zo zal Hellevoetsluis herleven, zeer zeker tot eigen voordeel en misschien zelfs als gangmaker van het Voornse eiland. Wanneer men de roman „Was send graan' van Marie Koenen zou beoordelen naar het ..ver haal", waarmee we bedoelen het geheel van gebeurtenissen en handelingen waaruit de geschie denis is opgebouwd, dan is er plaats voor de mening dat me nig Nederlands schrijver vin dingrijker en handiger is in de kunst om het gefingeerde als werkelijk gebeurd aanvaardbaar te maken. N.a.v. Marie Koenen „Wassend graan", Uitg. „Het Spectrum", Utrecht 1947. Toen het trammetje wegtjoekte, wierpen wij een laatste blik op het Haringvliet. Het was 'n sym bool van het plaatsje, dat wij ach terlieten. Benauwd geklemd tus sen de dijken bewoog het water zich nerveus heen en weer, stoeiend met de buitelende zonne stralen, in afwachting van een nieuw en nijver aandeel in Neêr- land's opstanding. Bij het afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het wetsont werp tot wijziging van de leer plichtwet hebben vele leden twij fel geuit of er over drie jaar wel voldoende gebouwen en leerkrach ten beschikbaar zullen zijn voor de invoering van het voortgezet lager onderwijs. Het voornemen van de minister om het verplichte achtste leer jaar tot 1 Januari 1950 te laten vervallen vond eveneens bij vele leden ernstige bedenking. Van verscheidene zijden werd geïnfor meerd naar 'a ministers inzichten t.a.v. de inrichting van het V. G. L. O., de opleiding der leerkrach ten en de outillage der scholen. Zeer vele leden drongen aan op de inrichting van streekscholen, welke voor het platteland de be zwaren van te kleine klassen zou den kunnen ondervangen. Ook werd gepleit voor het afschaffen van de classificatie bij de sala riëring, waardoor de trek naar de stad zou verminderen. zet in een gasmaskerfabriek. Op het einde van de oorlog werden er 170 motoren uit weggeroofd naar Duitsland, waarvan er 70, gelukkig de sterkste, weer terug keerden. De grote machines waren gedemonteerd, maar te zwaar om weg te slepen. Hoewel de fabriek erg door granaten werd getroffen bij de bevrijding, bestond er dus toch de mogelijkheid, na moeite volle arbeid en langzaamaan, weer op dreef te komen. Thans ontving zij, bij de ope ning, vele officiële persoonlijkhe den in haar luchtige, helderwitte hallen. En het bekende Michelin- mannetje, dik door de vele auto banden, keek goedmoedig en grijnzend, of gezellig een sigaar rokend en in allerlei weinig serieu ze houdingen, vanaf de muren der fabriek naar het talrijke excel lente bezoek, de magere Fransen met hun vlugge gebaren, en de stevige Nederlanders met zake lijke gezichten en hun krachtige handdruk. Vóór de oorlog kostte de im port aan autobanden het Neder landse volk elf millioen per jaar. Door het in gebruik nemen van twee nieuwe fabrieken, waarvan de Michelinfabriek, die gisteren te 's-Bosch werd geopend, er een is, zal nu 50 A 60 pet. bespaard worden. Voor onze deviezenpositie voorwaar van betekenis. Dit vernamen we uit de tafel- speech van minister Huysmans en we begrepen nu ook de minis teriële belangstelling bij gelegen heid van deze ingebruikstelling. Het is de eerste fabriek in ons land, die autobanden maakt. Wij begrepen ook het meter schap van het lieftallige dochter- ke van de Bossche burgemeester mr. Loeff, over deze fabriek. Den Bosch immers ziet uit naar indus trialisatie voor zijn bevolking en de Bossche belangen werden char mant door jongejuffrouw Loeff in oud-Hollands costuum met de Bra bantse kleuren op zij, vertolkt en wij begrijpen de hartelijkheid waarmee zij haar bos rode anjers aan de Franse directeur-generaal der Michelinfabrieken ter huldi ging aanbood (waarop deze Frans man natuurlijk ridderlijk repli ceerde met een hartelijke begroe- tingszoen). Ook de aanwezigheid van Com missaris der Koningin, prof. De Quay, wordt verklaard uit de drang van het gewest naar uit groei van ztjn industrieel poten tieel. Het is wél hoopvol wat de fa briek voor de eerstvolgende tfld aan verwachtingen biedt. Er zullen direct al 5000 auto banden per maand gefabri ceerd worden. Dat aantal hoopt men spoedig op te voeren tot 10.000, zelfs 14.000! En aan fiets banden denkt men direct al 33.000 stuks per maand te kunnen ver vaardigen. Dit bedrijf, een doch termaatschappij van de grote fa briek te ChermontFerrand in Frankrijk, zal dus voor Nederland van groot belang zijn. Hier verwerken Franse tech nici en Nederlandse arbeidskrach ten rubber uit Borneo, katoen uit Egypte, canvas en draad uit België. Het heeft anders lang geduurd vóór de firma zo ver was. De bouw der fabriek begon in 1937, maar voor deze geheel gereed was, kwam de invasie der Duit sers en het complex werd omge- Industrie wordt vóór de winter bevoorraad Op vragen van het Eerste-Kamer- lid Woudenberg betreffende de kolenvoorziening in de aanstaande winter heeft de minister van Econ. Zaken het volgende geantwoord! Er wordt naar gestreefd ook ge durende de a.s. wintermaanden in de behoefte aan industriekolen ge heel te voorzien. De productie van de Limburgse mijnen is echter on voldoende om de binnenlandss be hoefte te dekken,zodat ons land voor een deel van het kolenver- bruik op invoer uit het buiten,and blijft aangewezen. Higrin schuilt uiteraard een element van onzeker heid. Ten aanzien van de huisbrand kan worden medegedeeld, dat niet dient te worden gerekend op toe kenning van hogere rantsoenen dan die, welke hebben gegolden voor het seizoen 18461947. Voor zover de aanvoer zuiks toelaat, zal voorraadvorming bij industrieën vóór de aanvang van de winter plaats vinden. Met be trekking tot de huisbrandvoorzie ning wordt gewezen op de geldig verklaring per 27 Mei jl. van twee bonnen van de brandstoffenkaart. Naar mag worden verwacht, zul len de daarop verkrijgbare zes eenheden vóór de aanvang van de winter kunnen zijn afgeleverd. Gedurende de afgelopen winter zijn de Ned. Spoorwegen er in ge slaagd het grootste gedeelte van het uitgevallen watertransport op te vangen, terwijl ook vrachtauto s daartoe hebben bijgedragen. Op grond van deze ervaring mag wor den aangenomen, dat het kolen- vervoer in de winter 1947 1948 geen belangrijke storing ten ge volge van vorst zal behoeven te ondervinden. tieke momenten met 6—0 64 11— 9 won de Australiër. Johansson maakte een record ten tweede male driemaal 60, nu op de Bel gische Daviscupspeler Geelhand. Wij moeten ons verder tot de uitslagen bepalen, doch nog even een foutje van gisteren goedma ken. Niet de Amerikaan Falken- burg doch zijn landgenoot Brown was het, die met zoveel moeite de Zuid-Afrikaan Sturgess sloeg. Drobny sl. Mehta 62 61 62; Morea (Arg.) sl. Mckenzie (N.-Z.) 26 64 63 64; Tom Brown (Am.) sl. Grandet (Fr.) 63 64 64; Rurac (Roem.) sl. Tloczynski (Polen) 75 36 75 46 64; Long (Austr.) sl. Harper (Austr.) ft—2 6—2 6—4; Petra (Fr.) sl. Wal ton (Eng.) 6—2 6-2 6-2; Falken- burg (Am.) sl. Carter (Eng.) 6—2 02 75; Abdessalam (Fr.) sl. Fannin (Z.-A.) 119 63 26 64; Palis (Austr.) sl. Staubo (Noorw.) 63 61 6—1; Pelizza (Fr.) sl. Mottram (Eng.) 7—5 63 8io 6—4; G. Brown (Austr.) sl. Cernik (Tsj.-Sl.) 6—4 2—6 fr-1 4—6 6—1; Asboth (Hong.) sl. Moh Khan Gaus (India) 83 62 64; Cucêlli (It.) sl. Bold (N.-Z.) 6—0 64 6—8 6—3; Kramer (Am.) sl. Spychala (Polen) 62 62 6—2. Reuters correspondent te Rome schrijft: De nieuwe Italiaanse regering, waaraan de linksgeoriënteerde par tijen geen deel nemen, moet nu het hoofd bieden aan geweldda den en bloedvergieten op Sicilië, waar een algemene staking is ge proclameerd en botsingen tussen politieke tegenstanders in andere delen van Italië. Op Sicilië werden springstoffen automatische wapens en handgra naten gebruikt bij aanvallen op hoofdkwartieren van linkse par tijen. De aanvallers zouden be horen tot de roverbende van Sal- vatore Giuliano, die de commu nisten „de oorlog" verklaard heeft. Bij deze aanvallen werden 2 per sonen gedood en 20 gewond. Uit Palermo komen berichten van vele incidenten. De politie en gendarmes zijn gemobiliseerd. Het Sïeiliaanse vakverbond, dat in hoofdzaak linksgeoriënteerd is, heeft een staking voor het gehele eiland uitgeroepen uit protest te gen de aanvallen op communisten. Uit andere delen van Italië ko men. berichten binnen van aan vallen der linksen op bijeenkom sten van rechtsen. Een afgevaar digde van de christen-democrati sche partij werd te Napels afge ranseld. Bijeenkomsten van de Uomo Qualunque (de partij van de klei ne man) werden te Tarente en An- cona onderbroken, waarbij vele personen gewond werden. In Rome is een wijdvertakte neofascistische organisatie ontdekt. Tenslotte zijn de brandweerlieden van Rome en transportarbeiders in staking ge gaan. Na langdurige nasporingen heeft de Italiaanse politieke po litie een ondergrondse fascisti sche organisatie ontdekt, die met Rome als centrum over geheel Italië vertakkingen had en in het geheel 300.000 leden telt. Eén van de 24 te Rome gearresteerden ls Pizzirani, voormalig ondersecre taris van de fascistische republi keinse partij. In de huizen van sommige gearresteerden vond men wapenvoorraden. De organi satie stelde zich ten doel de „Duce-cultus" aan te moedigen, wraakneming op de „verraders van het fascisme", sabotage van het huidige politieke en burger lijke leven in Italië en uiteindelijk herovering van de macht. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: J Droog weer met morgen 5 overdag meer bewolking, meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost; iets lagere tem- peratuur dan vandaag. 26 Juni: Zon op 4.21 uur, on- der 21.04 uur; Maan op 13.48 uur, onder 1,08 uur. Naar uit Zagreb venomen wordt, bevindt mgr. Stepinac zich nog steeds aldaar in gevangenis, on danks andersluidende geruchten De behandeling van de aartsbis schop is de laatste tijd zeer ver slechterd en geeft reden tot ern stige bezorgdheid. De bewaking is aanzienlijk strenger dan vroe ger geworden. Uiterst zelden wor den bezoekers toegelaten; zij moe ten zich aan de meest nauwgezet te controle onderwerpen, zeer lang wachten, voor zij eindelijk een paar woorden met de aartsbisscnop mogen wisselen en steeds zijn be wakers aanwezig, die op de bru taalste wijze het gesprek onder breken als het hun goeddunkt. De aartsbisschop, die nu wel haast volledig van de buitenwe reld is afgesneden, brengt zijn da gen in gebed en meditatie door Aanvankelijk mocht hij gebeden boeken en theologische werken gebruiken, doch deze gunst wordt hem nu volledig onthouden. De voeding is zowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, tot het minimum verlaagd; de prelaat, die steeds gewoon was sober en streng te leven, beklaagt zich echter op geen enkele manier over de hem opgelegde beperkingen. Het is hem nog toegestaan dage lijks ongeveer een uur te wande len op de binnenplaats van de ge vangenis. 's Zondags echter, de enige dag, waarop bezoekers wor den toegelaten, blijft Mgr. Ste pinac de gehele dag in zijn cel opgesloten. De aartsbisschop ziet er bleek en vermoeid, doch ernstig en moedig uit, meestal glimlacht hij droevig. Tot de weinigen, die hem de laat ste tijd mochten bezoeken, spreekt hij met zwakke, ontroerde stem alhoewel hij blijkbaar zelf uit geput is. vindt hij voor zijn bezoekers steeds woorden van troost en hoop, waarin voortdurend de gedachte wordt uitgedrukt, dat in de Hemel alle lijden voorbij zal zijn en de beloning wacht Het is de aartsbisschop thans nog toegestaan, dagelijks de H. Mis op te dragen, dat is zijn groot ste troost in dit bittere gevange nisleven. DE 34e RONDE VAN FRANKRIJK ie FN 2' ETAPPE METEUA (03) f 13IS MN! 1» ETAPPE E3' l30y 2« JUNI 2* ETAPPE 1t> km IPARIJS I30 Hoogten het panc0"1^ V.PELT|474«I tooi Hoogte nan de plaateen Het lid van de Joodse verzets groep Stern, dat drie maanden fe- leden de bomaanslag e*» de ..Colo nial Club" te Londen heeft ge pleegd en naar wie door geheel Europa is gezocht, is. naar de „Daily Graphic" meldt, te Parijs gearresteerd. De man. Martinski genaamd, was vreemd in Londen en had bij ver gissing de bom in de „Colonial Club" gebracht in plaats van in het ministerie van koloniën, zo als hem was opgedragen. De aandachtige lezer zal be merkt hebben, dat door de 12 overwinning van Bodegraven op Lugdunnen niet Bodegraven zelf. doch R.K.A V.V naar de derde klas is gepromoveerd. Verder werd door een 3—2 overwinning op Hermandad in de beslissingswedstrijd Hilleslivs het kampioenschap van de 4e klas J. behaald. Het Ned. consulaat in Porto Alegre deelt volgens „A.P." me de, dat Brazilië 35.000 Ned. im migranten zal toelaten. Hiervan zullen 500 zich vestigen in de staat Rio Grande do Sul voor de veeteelt en ontwikkeling der zui velindustrie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2