Nieuws uit Stad en Omtrek JEUGD MET VACANTIE Rotterdam wordt industriestad „Kommando Frank" voor Bijzonder Gerechtshof VIJF EEUWEN SCHAAK LANGS DE III, fgodsbeeldje R IJN Verbreding der economische basis een levenseis m BIM IN HYPNOSE ONDER NUL Uit de sportwereld expositie Aan de Oostzeedijk ligt het begin ADIO programma woensdag 25 juni 1947 PAGINA 3 SPEELTERREINEN WANDELSPORT BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN* NIEUW DEENS SCHIP NAAR ROTTERDAM GAUWDIEVEN EN ONVER STANDIGE HUISVROUWEN DE MODE TENTOON- STELLING BINNENL. VR ACHTEN. MARKT SLUITING PARKSLUIS INTERESSANTE EISEN VAN SLEEPBOOT. PERSONEEL VLISSINGEN—IPSWICH KERSEN EN BESSEN In kamp Scheveningen wordt geïntrigeerd INDUSTRIESTICHTING ROTTERDAM" EEN NOVUM Het i zilve. ren Lewis Allen Browne ENERGIEKE BOUW DE INRICHTING GROEIEND PROCES OUD-WETHOUDER GEVONNIST WATER POIOTOURNOQI FE1JENOORD EN HONKBAL Sympathiek initiatief van het gemeentebestuur Teneinde de jeugd ook bui ten organisatieverband enige gelegenheid te geven voor het beoefenen van verschillende spe len, o.m. balspelen, zijn door B. en W. onderstaande terreinen voorlopig aangewezen als speel terrein: 1. het middenterrein van het Frans Halsplein; 2. de grasberm van de Vlaar- dingerdijk tussen Jan Steenstraat en Jan Vermeestraat; 3. het driehoekig open terrein, begrensd door Julianalaan, de af rastering om het sportpark Bos- hoek en de kade langs het terrein van ,,Wilton-Fijenoord"; 4. het open terrein, begrensd door Geervlietsestraat, Spuikanaal en Havendijk; 5. het stuk openbare weg, ge legen in het verlengde van de Rijnstraat tussen het complex der I. p. C. en het sportterrein Havendijk, van Havendijk tot Hoofdplein; 6. het Hoofdplein, in het bij zonder het gedeelte langs het complex der I. P. C.; 7. open terrein begrensd door Werf Gusto, Voorhavenkade en Maasdijk; 8. het open terrein tussen Groe- nedijkje en de grens der Gemeen te Rotterdam, ten Zuiden van de Rotterdamsedijk; 9. het middengedeelte van het Van 't Hoffplein; 10. het open terrein, begrensd door Bellstraat, Daltonstraat, Ful- tonstraat en Dieselstraat; 11 het z.g. „Koolas" (Broers- vest langs tuin der Rijks H. B. S.); Als aanvulling op het bericht, opgenomen in dit blad, betreffen de de Avond-Vierdaagse van de S. W. V. „De Trekvogels", wordt medegedeeld, dat dit bedoeld is als propagandatocht voor de wan delsport in Schiedam en omge ving, dus niet als officiële mars. GEBOREN: Cornelia E., d. v. M. A. Lacroix en C. E. Krabben dam, Boerhavelaan 1; Elizabeth, d. v. C. J. de Ronde en P. J. de Waard, Rotterd.dijk 219; Frederik J., z. v. J. Koedoot en A. J. Schal ken, Dr. Noletstraat 1; Maria C., d. v. C. J. Lemson en C. M. v. Noort, IJsselmondestraat 76; Ma rijke d. v. W. Hoek en K. A Polet, Houtstraat 33; Maria M d. v J. P. B. v. d. lieiden en p! M. A. Vermeulen, Pr. Fr. Hen drikstraat 6. OVERLEDEN: G. Struijs 42 j., vr. v. C. v. Ree, Dr. Noletstraat 1; N. Kloot 29 j., vr. v. J. v. Vliet, Nassaulaan 75; P. A. Corbeau, 3 maanden, Nassaulaan 75. 12. de zandvlakte in het Ster- rebos; 13. het open terrein bij de Mar conistraat. Het gemeentebestuur doet een dringend beroep op de ouders om er mede te werken, dat hun kin deren bij het spelen, van deze terreinen gebruik maken. Het spelen op de openbare rij weg is zeer gevaarlijk en kan daarom niet worden toegelaten. VERDWIJNT DE GASFABRIEK Van de vier ovens der gasfa briek moeten er twee nodig ver nieuwd worden. Dit vraagt een uitgaaf van 140.000, terwijl over enkele jaren ook de andere ovens een beurt moeten krijgen. Op het verzoek aan Ged. Staten om •m®' voor deze uitgaaf, stelde dit college de vraag of onze gemeente gas moet blijven produ ceren of elders inkopen. De daarop gevolgde besprekin gen in 's Gravenhage en Rotter dam hebben voorlopig tot de con clusie geleid, dat het voordeliger is om gas van Rotterdam in te kopen. Na onderhandelingen door B. en W. met Rotterdam, kregen B. en W. het volgende aanbod: a. Rotterdam wil gas leveren voor een vaste prijs, die beneden onze kostprijs ligt. Hierbij blijft de gemeente vrij in de verkoops- tarieven._ Het nadeel van deze re geling is, dat we voor ruimte verwarming en aan industriebe- drijven geen goedkoop gas kun nen verstrekken, of hierop geld zouden moeten toegeven. b. Rotterdam wil gas leveren tegen een tarief met glijdende schaal, op een overeenkomst, on geveer gelijk aan de overeen komst voor electriciteitslevering. Het voor ruimte-verwarming en industrieën voor een lagere prijs te leveren gas krijgt Vlaardingen dan goedkoper ingekocht. Dit brengt echter met zich mee, dat qÖ °"s moeten binden aan de Rotterdamse tarieven niet alleen voor industrieel verbruik, maar ook voor het huishoudelijk ver bruik. Het Vlaardingse tarief is momenteel zeer laag, volgens de prijsbeheersing zou dit tarief nog met y2 cent per M.3 mogen stij gen. Het Rotterdamse tarief, dat wij dan binnen 2 jaar moeten volgen, ligt ongeveer 1 cent per M.3 bo ven het alhier bestaande tarief. B. en W. stellen de raad voor, de productie van gas te Vlaar dingen stop te zetten en met de gemeente Rotterdam een overeen komst aan te gaan tot leverantie van gas, volgens de glijdende schaal. STRAATAANLEG In verband met de in behande ling zijnde plannen tot het stich ten van woningen is het nodig zo spoedig mogelijk over te gaan tot aanleg van de volgende straten: le. een gedeelte van de straat in het verlengde van de Diepen- brockstraat bij de ontworpen wo ningen aan de Vettenoordstraat; 2e. de straat ten Westen van de Brederostraat tussen de Vondel straat en de Nieuwelhan; 3e. het verlengde van de Nieuwelaan hoek Burg. Pruissingel (Oostelij ke rijbaan). De kosten van aanleg van deze straten worden geraamd op 32.000. Het aanbrengen van gas- water- en electriciteitsbuizen en leidingen zal bedragen 8000, to tale kosten 40.000. Volgende week Zaterdag zal het Deense m.s. „Kambodia", de nieuwste aanwinst van de East Asiatic Comp. Ltd. te Kopenha gen Nederlandse agenten Cor- nelder's Scheepvaart Mij. N.V. dat zijn eerste reis maakt naar Port Said, Aden, Singapore, Ma nilla, Hongkong, Takao en Shanghai, de Rotterdamse haven aandoen. Toen de Duitsers in 1940 Dene marken aanvielen, stond de „Kambodia" op stapel bij Bur- meister en Wain voor rekening van de HamburgAmerikalijn. De Duitsers wilden het vaartuig dienst laten doen als ravitaille- ringsschip voor de onderzeedienst. In 1945 namen de geallieerden 't in beslag en de Deense regering droeg het onder de herstelregeling af aan de East Asiatic Comp., Ltd. Op de proefvaart bereikte het schip een snelheid van ruim 18 knopen. Het meet netto 6061, bruto 10460 ton en heeft 6 rui men met 35 tons laadbomen bo ven elk ruim, alsmede boven 2 ruimen een 10 tons boom. Er is beperkte accommodatie voor 12 passagiers, die over meer ruimte beschikken dan op een vrachtschip normaal is. Alle hut' ten hebben een eigen badkamer. Men meldt ons uit Rotterdam: We hebben er al eens meer op gewezen en herhalen het thans, dat de noodzaak om gehele dis tributiekaarten mee te nemen bij het winkelen, ten enenmale af wezig is. Dit geldt dan voor de huismoeders zelf, want zakkenrol lers denken er anders over! Op lijn 16 verdween een tasje van de 63-jarige M. C. C. Het kwam haar te staan op het ver lies van een vulpen, vulpotlood, wat geld en.... distributiekaarten. De 21-jarige A. v. d. P. raakte op het Noordplein uit een bood schappentas een portemonnaie kwijt, met 40 en.... textielbe- scheiden. Op het Noordplein had gisteren trouwens 't signaal onveilig moe ten staan. De 54-jarige A. D.L. raakte er haar tas met 20 plus., distributiekaarten kwijt. De tas werd later teruggevonden, doch de inhoud was verdwenen. Verder kostte een bezoek aan het Noordplein de 39-jarige M. R-D. een blikken doosje met de textiel-, levensmiddelen-, versna- perings- en brandstoffenbeschei- den van 3 personen. De tentoonstelling „Parijs 1750- T m0{^e als spiegel der histo rie", in het stedelijk museum te Amsterdam wordt tot en met Juli a.s. verlengd. ROTTERDAM 25 Juni. Vaar. •Werk: 500 ton kolen VHssingen, 400 ton kolen ld. Best, 200 ton ld. Maassluis, 200 ton ld. Tiel, 350 ton id. Tilburg, 1000 ton 14. Nijmegen, 1000 too id. vletten, 500 en 220 ton suiker Breda, 150 ton tarwe Sas v. Gent, 300, 250 en 207 too tar-,ve De venter, ooo ton coprah liggen/varen 115 ton Ijzer Dordrecht, 50 stand hout Amsterdam, 80 ton oud Ijzer Zullen, 105 ton eocoskoeken Maas hees, 100 ton fosfaat Velerveen, 50 ton petr.cokea Utrecht. Alles vol gens tarief, Tussen 1 en 4 Juli a.s. zal, op een nog nader te bepalen tijdstip de grote Parksluis te Rotterdam ge durende éénmaal 24 uur, of zoveel langer of korter als nodig blijkt te zijn, voor het scheepvaartver keer gesloten zijn, in verband met aldaar uit te voeren herstelwerk' zaamheden. Nader bericht omtrent de juiste datum volgt. Jr U het museum van Land- en Volkenkunde, Willemskade 25 te Rotterdam, wordt van 21 Juni tot 27 Juli een tentoonstelling ge organiseerd onder het motto: Vijf eeuwen schaak. Speciaal voor schakers, meent ge? Natuurlijk zijn deze er In de eerste plaats bij geïnteresseerd. Maar wie het honderdt .1 aan wezige schaakspellen beschouwt, vindt daar een aesthetisch stre ven te bewonderen uit alle delen der wereld gedurende een 5-tal de geest van de mensheid slui mert, en dat de scheppende geest van de kunstenaar als steeds, ook van deze impuls de uitbeelding zocKt* Interessante schaakboeken, por tretten, handtekeningen zijn even eens aanwezig. „De eigenaar dr. Niemeijer te vvassenaar, stond deze inzending belangeloos af aan het bestuur van de Rotterdamse Schaakbond, uit de aard der zaak worden met deze tentoonstelling geen commerciële doeleinden nage streefd. De directeur van het museum opende Zaterdagmiddag 1.1. deze tentoonstelling, waarna wethou- eeuwen, dat door schone vorm- ^er Meertens namens het gemeen eving, door kunstzinnige bewer king van materiaal, door aangrij pende symboliek, door boeiende folklore en treffende kleurschake ring op ieder voor schoonheid ontvankelijk bezoeker indruk maakt. Ook curiositeiten zijn er: b.v. Napoleon uitgebeeld als schaak koning; een spel waarvan de klas sieke stukken vervangen zijn door tanks, kanonnen en ander mo dern oorlogstuig; een schaakspel In een notedop e.d. Het geheel Is een treffende il lustratie van het feit, dat de grondidee van het schaakspel in L Gerard Bovenkamp, mis schien herinnert u zich, hoe nij dig hij destijds was, omdat hij geen huis kon krijgen? kwam mii twee maanden geleden ver tellen, dat hij ging trouwen. „Zo, heb je dus toch eindelijk een woning losgepeuterd?" vroeg ik. „Een woning" aarzelde hij, „een woning is het eigenlijk niet, we hebben twee kamers „Prachtig kerel!" deed ik ent housiast. „Wat heb je meer no dig om mee te beginnen, gefeli citeerd hoor!" „Tenminste" zei hijGerda heeft een kamer en ik heb er een". „Als je getrouwd bent, heb je alles samen" zei ik wijs. „Dat is zo" gaf hij 'toe, „maar het moeilijke is, die twee kamers van ons zijn niet in hetzelfde huis". „Hoe bedoel je?" vroeg ik, niet begrijpend. V heeft een kamer bij de drogist aan het begin van de Hoogstraat en mijn kamer is bij mensen in Broersveld". Enfin, hoe gaat het, als je veel van elkaar houdt en al zo lang gewacht hebt. Zij zijn ten- Slotte het huwelijk ingeschoten. „Verdori, Sebastiaan", kwam hij een paar weken later vertellen, „Het valt niks mee. Als we 's avonds m bed liggen, vraagt Gerda opeens: Ach, ga eens kij ken, of ik m de huiskamer het theelichtje wel uitgedaan heb en wat doe je dan als pril echt genoot? Je slaat een kamerjas om en sjouwt op pantoffeltjes over de straat. En als dat nog maar al les was, maar zij is een paar da gen ziek geweest, moest haar etentje op bed gebruiken en stel je voor, hoe ik met de ont- bijtpap over de Hoogstraat tip pelde!" Ik had heus een beetje mede lijden met hem, maar ach, ten slotte zijn ze allebei nog erg en nemen het geval sportief Gister echter kwam hij bijna jankend mijn huis binnenvallen. „Moet je 'nou toch horen!" „Drink eerst even een borrel s?=zlet er ,uit) of ie °P het punt staat opgeknoopt te worden „Veel erger" zei hij„De m®s™' bij wie Gerda een ka- r® heeft, gaan verhuizen naar kroningen!" SEBASTIAAN. Op de hedenmorgen door de E. V. C. bijeengeroepen vergadering van stakend sleepbootpersoneel werd besloten de volgende voor stellen aan het college van rijks bemiddelaars voor te leggen: het minimumloon voor sleepbootkapi teins en machinisten moet bepaald worden op ƒ45 tot ƒ48 en voor dekpersoneel op ƒ40, alles plus de bestaande provisie. De werkweek willen zij van 60 tot 48 uur per week zien teruggebracht. Alle overuren moeten dan als betaald overwerk aangerekend worden. De voorzitter van de afd. Rot terdam van de E.V.C., A. van de Berg, deelde in een toespraak mede, dat het personeel van de z.g.n. binnenvaarders, die momen teel nog varen, Zondag a.s. in een vergadering bijeengeroepen zal worden, om zijn houding te be palen. Zoals wij gisteren reeds mede deelden, hadden de Uniebonden reeds een nieuwe C.A.O. geconci pieerd, die nog aan het college van rijksbemiddelaars moet worden voorgelegd. De E.V.C., die niet in deze kwestie gekend is, heeft de staking geproclameerd. TONEEL EN MUZIEK. Donderdag: 28 Juni. Rott. Schouwburg, 8 u., Nederl. Opera ,,La Bohème" Openlucht theater „Dykzigt", 7.30 u., Jeugd- ,.De geborduurde bal" (Start) Afrikaanderplem, 6.30 u. openbaar concert Rott. Harmonie- kapel. tebestuur de aanwezige genodig den op een korte toespraak ver gastte. Opening van een nieuwe scheepvaartlijn voor vervoer van fruit' Met ingang van gisteren zal een nieuwe dagelijkse vrachtdienst worden onderhouden van Vlissin- gen naar Ipswich. Vervoerd zal worden uit Italië afkomstig ge koeld fruit, zoals perziken, prui men, tomaten enz. Iedere avond zal uit de Po-vlakte een speciale fruittrein van 20 wagons te Vlis- singen aankomen waar het fruit onmiddellijk in een drietal Neder landse kustvaarders zal worden overgeladen. Direct na aankomst te lpswich nemen vrachtauto's de lading over, zodat enkele uren la ter het Italiaanse fruit te Londen kan worden verkocht. Voorlopig wordt de dienst gevaren met de motorschepen „Jacoba", „Frean" en „Dem". Het is niet uitgesloten aJ.d" fruitvervoer, dat waar schijnlijk 3 a 4 maanden zal du ren, ook andere aan bederf onder hevige ladingen, zoals groenten en worden vervoerd626 r°Ut6 2UÜen ns ter ke z" tha"s ke^" a P kg. Zo ver hebben we Het B. G. te 's-Gravenhage is de behandeling begonnen van de zaak tegen J. H. Chr. Krom, Chr. W. J. baron van Boetzelaer, H. Zinkhaan en C. van Baarle, die tijdens de bezetting als ambtena ren van de staatsrecherche en staatspolitie deel hebben uitge maakt van 't „Kommando Frank" dat vnl. ten behoeve van de S.D.- commissaris Frank opereerde. Er zijn ruim 70 getuigen gedag vaard. President is jhr. mr. P. van Meeuwen en de adv.-fiscaal mr. de Gruyter. Uit de dagvaarding blijkt, dat verdachten zich tijdens de bezet ting vooral toegelegd hebben jacht te maken op Joden, illegale werkers en onderduikers. Bij deze arrestaties en tijdens de verhoren daarna zijn deze „heren" volgens hun instinct te werk gegaan en hebben vele van hun slachtoffers mishandeld en soms zelfs neerge schoten. Verd. K., hoofdrechercheur der staatsrecherche, wordt bovendien ten laste gelegd, dat hij op 1 Jan. 1942 een portret van Hitler in alle sectiebureaux heeft laten ophan gen. Ook is hij werkzaam geweest voor Protzer van de Duitse con- tra-spionnagedienst. Baron van B., inspecteur der staatsrecherche, heeft aan het Oostfront gestreden en was daar na „Unterscharfuehrer" van de Sicherheitspolizei. Hii heeft het IJzeren kruis ontvangen. De wachtmeester H. Z. wordt 't neerschieten van de illegale wer ker Lepper ten laste gelegd, die aan de verwondingen is overle den. Tenslotte heeft de opperwacht meester C. van B. zich o.m. te verantwoorden voor het feit, dat hij de illegale werker Bishof heeft beschreven en laten arresteren, zodat deze later is geëxecuteerd. De verdachten kwamen bij de getuige-verhoren op hun vroeger afgelegde verklaringen terug met de mededeling, dat deze onder pressie zijn afgelegd. Rechercheur Nieuwenhuizen vestigde er echter de aandacht op, dat verd. op hun verklaringen zijn teruggekomen, nadat ze over gebracht waren naar Schevenin gen. En volgens de gedetineerde mr. Hamer, ex-hor "dcommissaris van politie te 's-Gravenhage, wordt in de cellenbarakken te Scheveningen geintrigeerd om valse verklaringen af te leggen. Bij het verhoor van baron van B. zeide deze o.a., dat hij van me ning was, dat na de capitulatie van Nederland er geen oorlog met Duitsland meer was. Hij gaf overigens het tenlaste gelegde toe. Steeds kwamen nieuwe getui gen of schriftelijke getuigenissen in zaken ter sprake, waarin verd. een rol speelden: arrestaties, fu silleringen, berovingen van de huizen, waarin de arrestaties ver richt werden enz. Men heeft voor dit proces drie dagen uitgetrokken. W)nneiie<An De wonnen. Allerwegen ziet men het Prijsbeheersing heeft ditmaal ge- beste wat de Betuwe kan leverën IPPPn fïp Tract-a tegen de vastgestelde prijs uitge- stald, terwijl mindere kwaliteiten veelal Belgische voor 90 cent tot 7o cent van de hand gaan De eerste dag, 16 Juni, vielen te Rotterdam 21 processen-verbaal wegens prijsovertreding; sommige grossiers hadden het tégen bete? weten in nog eens willen probe- vnï„e"^ AWlnkeliers volgden. De 7°lg™de daf bleek, dat men zijn les geleerd had en nu gaat a'les van een leien dakje en is het goed keJfs,en eten- Wat de aalbessen be treft waarvan de grote oogst nu pas begint, is de prijsbinding op- geschort tot einde dezer maand en zal tijdig een maximum prijs be kend gemaakt worden. Weer zijn 7000 M2. toegevoegd aan de industrieruimte die Rotterdam zozeer behoeft. E,n dat is een hoogst belangrijk feit. Want het betekent een aanzienlijke stap vooruit in het noodzakelijk industrialisatie-proces dat de tweede stad des lands moet ondergaan. Het Rotterdam van de toekomst kan niet langer afhankelijk zijn van zijn handels- en ver keersfunctie. Naast de haven dient een tweede welvaarts bron te worden gecreëerd, opdat een economische basis wordt verkregen die minder smal en minder riskant is. Die tweede welvaartsbron van dominerende betekenis is een moderne, goed geoutilleerde en op de wereldmarkt concur rerende zowel als eigen stad en land verzorgende industrie. Het algemeen secretariaat van het Stadionspel „De Waterweg Heroverd voor de organisatie, tekenhamer en kaartverkoop is aldus gehuisvest aan Coolsingel/Doelwater te R'dam, Tel. 29606 Het was op 2 December 1940, dat op instigatie van Gemeentebestuur en Kamer van Koophandel (en als een blijk te meer van de ener gie, het onverwoestbaar optimisme en het scherp inzicht in de moge- lijk- zowel als de noodzakelijk heden van de toekomst, eigen schappen karakteristiek voor Rot terdams burgerij) de „Industrie stichting Rotterdam" in het leven werd geroepen. Nadat als eerste actie de bouw van 40 werkplaatsen aan en om de Zomerhofstraat en aan Sluisjes- dijk-Gorzepad was uitgevoerd, werd in 1941 aan het architecten bureau Van Tijen en Maaskant de opdracht gegeven om met spoed een plan te ontwerpen voor vijf dubbele industrieverzamelpanden, welke aan de Oostzeedijk zouden verrijzen. Daarmee werd een novum ge bracht. Het ging en gaat niet al leen om de uitbreiding van de in dustrie en de aantrekking van be drijven van elders, doch tevens om het herstel van de in de oorlogs dagen zwaar gewonde industrie, die maar liefst 300.000 M2 arbeids- ruimte verloren had zien gaan onder de Duitse Mei-bommen. Veel van deze bedrijven in de binnen stad waren vrij gebrekkig en on economisch gehuisvest; wilden zij zich in haar eigen en in het alge meen belang handhaven, dan moest die huisvesting aanzienlijk worden verbeterd. De tendenz van centra lisatie (waardoor groter efficien cy) voerde tot het experiment met de verzamelgebouwen. Een experi ment dat een groot succes is ge bleken. Na deze vijf panden aan de Oostzeed|k, waarvoor het aan tal vestigingsaanvragen overstel pend was, is de bouw van het nog groter blok in dezelfde geest aan de Goudsesingel ter hand genomen, terwijl de plannen voor een derde complex van waarlijk kolossale afmetingen steeds vaster vormen aannemen. En ook elders wordt dit novum voor Nederland met grote belangstelling gevolgd en bijv. in Heerlen nagevolgd. 7. Wicked wint Een ademloze stilte heerste in de zaal, toen Mugli Basli zich mas sief tegenover Geoffrey Wicked plaatste. De speurder kruiste z'n armen over z'n borst en keek ge weldig. Wicked viel echter niet om. Hij beantwoordde Mugli's blik met zijn vreselijke ogen. Mu gli moest naar die vreemde ogen van Wicked blijven kijken. Wic ked begon nu zonderlinge gebaren te maken terwijl hij langzaam en dreigend op Mugli toekwam. De detective zag Wickeds ogen groter en groter worden: eerst schenen he, schoteltjes, daarna soepborden A door 33). Hm!, bromde Stevenson: 't Is wat moois! Zijn me dat huis jes! Je kunt ze met één hand om duwen. Hoe mensen hierin hun vacantie kunnen doorbrengen, is mij werkelijk een raadsel, maar ze zijn uitstekend geschikt voor detectives, dat moet ik eerlijk toe geven. Hij had bijna geen tijd rond se neuzen, want Olivier seinde met de drie lichtflitsen. Hij hoorde stappen naderbij komenEen sleutel werd in de deur gestoken en ze traden binnen. Hoe staat het er mee?, vroeg de mannenstem, die ongetwijfeld aan Fellows behoorde. Geef me eerst wat te drin ken. Het is hier ontzettend warm Stevenson herkende deze stem: het was inderdaad die van Noia Morin. Hij was erg in de wolken, dat hij het gesprek zo duidelijk kon verstaan, maar even later schrok hij ontzettend. Ik heb nog een half vaatje bier onder de vloer staan, Moet en tenslotte meren. Basli zag niets meer dan die ogen. Hij kreeg een zwevend gevoel in zijn achterhoofd en voelde zich slaperig. Een ogen blik wankelde de zware man heen en weer, als een wrakke toren in de storm, toen sloeg hij achter over. Twee zaalwachters vingen de detective op. De heren Van Tijen en Maaskant hebben zich wel aan het consigne „met spoed" gehouden, en reeds in Augustus 1941 kon met de voor bereidende werkzaamheden, in October met het heien van de 482 betonpalen en enige dagen later met de bouw van de kelders voor alle vijf panden en het optrekken van het eerste pand begonnen wor den. Toen in Maart 1942 het heien klaar was. bevond het eerste pand zich reeds in een vèrgevorderde staat. En in Mei 1943 kon dit pand (het Westelijke) door de huurders worden betrokken. Het Duitse bouwverbod trof ook dit object, en hoewel bij de be vrijding alle materialen, zelfs de laatste spijker verdwenen bleken, werd de bouw terstond met grote voortvarendheid voortgezet, mede dank zij de grote medewerking die in financiering en materiaalvoor ziening van de overheidsinstanties werd ondervonden. Hoe voortva rend de bouw van deze vier pan den in zijn werk ging, blijkt wel uit het feit, dat de parterreruim- ten reeds werden betrokken voor dat de étages klaar waren. En zo vestigden successievelijk alle 40 bedrijven (van de meest uiteen lopende aard) zich in dit complex van 7000 M2 totaaloppervlakte. Zo dat het dan ook meer was omwille van de publiciteit en het officieel vertoon, om hulde, dank en waar dering te brengen aan hen, die dit werk tot stand brachten, en om wille van de eerlijke en zeer terechte zelfvoldoening van de werkers aan dit complex, dat er gistermiddag een kleine aeremonie plaats vond, waarbij dan de ope ning van de gemeenschappelijke lunchroom en cantine van deze industrieflats de schijn werd ge geven de aanleiding tot deze kleine plechtigheid te vormen. Het is goed een feestelijke bijeenkomst te arrangeren om na een knap en moedig stuk werk het verloop daarvan nog eens te recapituleren: DONDERDAG 26 JUNI_ HILVERSUM I (301 M,) A.VR.O. 7 00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.15 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 1120 Piano; 11.45 Ber uit Indië; 12.00 Gram.; 12,30 Muziek; i3 00 Nieuws; 13.15 Stafmuziek; 14.00 Caus.; 14.20 Gram 15,00 V. d. zieken16.00 Gram,; 17.00 Kaleidoscoop; 17 20 Vacantie; 17.30 Sky masters; 18.00 Nieuws en sport; 18.30 V. d. Ned strjjdkr.19.00 Wimbledon report.; 19 15 Muz school; 19 45 Caus.; 20 00 Report.. 20.15 B.B.C.-orkest; 22i30 Gram.; 22.45 V.N,-charter23.00 Nieuws; 23,15 Gram' HILVERSUM II (415 en 218 M 7.00 K.R.O., 10,00 N.C.R.V., 11.00 K.R O,, 14,00 N.C.R V. 7.00 Nieuws, gymn.' en gram,; 10.15 Morgenwij ding; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram 12.00 Piano; 12.30 Muziek; 13 00 Nieuws; 13.25 Metropoleork 13.45 V ,d. vrouw14.00 Muziek14 40 Caus.; 15.00 Gram.; 15.30 Viool- 16*00 Bijbel; 16.45 Orkest; 17.50 V 'd Jeugd; 18.00 Orgel; 18 45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Viool; 19 30 Actual.; 19.45 Gram.. 20.00 Concert; 2130 Caus.; 21.50 Gram.; 22.30 Nieuws; 22 45 Avondwljding- 23 00 Gram ik even iets voor je gaan halen? ctraag' antwoordde miss No rm. Stevenson was liefst zo gauw mogelijk verdwenen, maar hij durf de zich met te verroeren omdat hij bang was tegen een der vaten of kisten te schoppen en zich zo doende te verraden. Hij verloor echter niet. Hij hoorde mannenstappen do =UUltgaan' maar het meisje bedacht zich: Ach, laat eigen- voor ^nfco** Het is. 'n ho°P moeite toch we Want ik moet dadelijk zal ik het ,W¥' Voor deze ^er Ook zil met water doen. rliï hu J P1'°ng °P en wegde zich bij de man in de keuken. De deur werd dichtgedaan en Steven son zuchtte van verlichting. Maar er was een onaangename vertas*- hing: hij kon nu niets meer ver staan van wat er besproken werd. Hij hoorde slechts een vaag ge murmel van stemmen. Even later hoorde hij echter weer stemmen. Miss Morin stond m het kamertje en voerde een gesprek met de man in de keuken. Even mijn haar kammen! Bah, wat is het hier vreselijk warm. Er is met eens een tocht,e wina hier. Niks aan te doen, antwoordde de man: Maar antwoord me nu eens: hoe staat het ermee? Zij krijgt alles, behalve dan een paar kleine bedragen voor de bediendsn. Maar omdat Ik pa» nieuw ben, vertellen ze mij alles. Ik kon maar heel uiet weinig te weten komen. De huisknecht, Davison krijgt tienduizend gulden, dat heeft hij me zelf verteld. RIaar deze bedragen zijn van geen be tekenis. Zij krijgt zo goed als alles. Dat denkt ze tenminste. Heb je gedaan wat. ik gezegd heb? Ja- Maar iets anders: ik zou daar onderhond wel weer weg wil len. Ik heb dik genoeg van dat stoffen en poetsen. Wees verstandig en houd nog even vol. Ze hebben toch nieis over je ontdekt, hè? We zullen op deze manier gemakkelijker ons doel bereiken. Ze lachten allebei en miss No rm ging weer naar de keuken, zodat Stevenson geen woord meer kon verstaan. Hij huiverde van de kou en realiseerde zich nu pas zijn ongemakkelijke houding, die hem stijf had gemaakt. Heel voorzichtig kroop hij vooruit en kon ontkomen, zonder geluid te maken. Het deed hem goed weer recht op te staan en zich te kunnen uit rekken. Hij verspilde echter geen tijd en keerde haastig terug naar Olivier's huisje, waar hij voor het raam ging zitten, wachtend tot hij in het duister de schimmen van Fellows en miss Morin het huisje zou zien verlaten over wat ze samen besproken hadden, opdat hij zich dat later weer geheel zou kunnen herinne ren. Daar zijn aandacht zodoende verdeeld was, was het hem ont gaan, dat ze het huisje inderdaad hadden verlaten. Gelukkig was Olivier op zijn post en hij kwam waarschuwen: Ze gaan naar de landings plaats, mr. Stevenson! Volg hen, Olivier en let op. of ze iemand ontmoeten. Mocht dat het geval zijn, onthoud dan diens signalement. Het zal je niet meevallen, het in het duister te weten te komen, maar doe je best. Ik ga per auto weg, want daar miss Morin in Greatport toch met de bus verder moet, heb ik een flinke voorsprong op haar. Hij was inderdaad al bijna een half uur thuis, toen hij de bus voor het hek van Montieth's villa zag stilhouden. Miss Morin stapte er uit en liep langs de inrtflaan op het huis toe. Stevenson overdacht het ge sprek, dat hij had afgeluisterd, maar hij wist er niet veel raad me®' was duidelijk dat met „z ij krijgt alles" Mary Montieth bedoeld was. Maar wat meende Fellows met: „dat denkt ze tenminste" Het testament van Montieth, dat deze enkele minuten vóór hij onder- vermoord werd van plan was te wjji maakte h|j aantekeningen I laten veranderen, wat voorgele zen. Mary kreeg, zoals trouwens iedereen verwachtte, geheel alleen het ontzaglijk vermogen van haar oom, afgezien dan de paar kleine legaten voor de bedienden. Maar wat hadden nu het kamermeisje Nola Morin en Fellows, de man die eens Montieth's chèque's ver valste, met dit testament te ma ken? Dat ze er zeer veel belang stelling voor hadden, stond in ieder geval vast. Was het inderdaad juist, dat Nola Morin het plan had gehad mr. Montieth geld af te persen? Als dat het geval was, zou met diens dood de verwezenlijking er van onmogelijk zijn geworden. Maar hoe waren dan Fellows' woorden: „we zullen op deze ma nier gemakkelijker ons doel be reiken" te verklaren? Hoe kon der. zij iets bereiken, nu de man die ze geld wilden afpersen dood was? Of... was de moord een schakel in hun plan? Stevenson pijnigde zijn gedachten, maar kon geen bevredigende verklaring vinden. Tenslotte ging hij met een zware hoofdpijn naar bed toe. De volgende morgen belde mrs. Johnson hem op en deelde hem mede, dat miss Morin haar om ontslag had gevraagd. Stevenson wist maar al te goed, dat het meisje in opdracht van Fellows de cerate dagen nog in dienst aou blijven, maar dat kon hij natuur lijk niet aan mrs. Johnson laten merken en daarom antwoordde hij haar: U kunt haar ontslag geven tegen Zaterdag over één week. Daar bestaat geen bezwaar tegen. Zijn vrouw was alleen in de eet kamer. Stevenson ging op zijn plaats zitten. Naast zijn bordje lag een stapel kranten, die hij vluchtig even doorkeek. Gelukkig waren de kranten niet meer agressief, daar zij na het bericht van de zogenaamde zelfmoord van Brauman de lezers hadden mede gedeeld, dat hiermede het drama Montieth was opgelost. Het was immers duidelijk, aldus de kran ten, dat Brauman de moordenaar was en uit vrees voor ontdekking aan het leven een einde maakte. Stevenson was niet weinig blij om deze conclusie. Nu konden Harper, Foxcroft en hij tenminste rustig de zaak onderzoeken, zon der opgejaagd te worden door berichten in de kranten. Hij vroeg aan zijn vrouw, of ze nog iets te weten was gekomen over de luchtpostbrief van Mary. Neen, dat was ze niet, jammerge- noeg. (Wordt vervolgd» en het was mr. Jac. Dutilh, voor zitter van de „Industriestichting Rotterdam", aan te zien dat hij in derdaad zoals hij verzekerde „zich gelukkig voelde"; en met hem vele anderen, particulieren en over heidsvertegenwoordigers. A pro pos: deze lunchroom en cantine is het 43ste lokaal in exploitatie door de afdeling Rotterdam van de Volksbond tegen Drankmisbruik. Wij willen nog een ogenblik stil staan bij de inrichting van deze vijf industrieflats. Zij zijn verdeeld in ruimten waarvan -de opper vlakte op de drie verdiepingen variëert van 55 tot 130 M2 en op de begane grond van 212 tot 340 M2, alles te zamen 7000 M2. Aan de Westzijde is de diepte ruim 30 meter, aan de Oostzijde bijna 38 meter, de totale gevellengte is ca. 100 meter. Elk dubbelpand heeft zijn eigen trappenhuis met een luifel en een electrische hijsinrich ting; in liften is voorzien, doch zij zijn nog niet verkrijgbaar. Verder is er een gemeenschappelijke voor ziening voor verwarming, stoom, cantineruimte en rijwielbergplaats. Er zijn 2000 M3 beton, 3000 M3 metselwerk. 4000 M2 glas en 400.000 kilogram ijzer in verwerkt. De afbouw en bekleding van het in terieur kwam voor rekening van de huurder, omdat elk bedrijf zijn eigen eisen stelt en dienovereen komstig moet worden ingericht; een chemische wasserij vraagt een ander interieur dan een drukkerij, een pettenfabriek een ander dan een lichtmetaalbedrijf, enz., er zijn hier inderdaad vogels van een zeer veelsoortige pluimage op stok. Het karakter van de pui en showrooms aan de voorgevel begane grond bleef evenwel onderworpen aan de supervisie van de geestelijke vaders van het geheel, de architec ten Van Tijen en Maaskant. En noemen wij dan ook de bouwer: Mak's Aann. Mij. Wij merkten reeds op: dit expe riment aan de Oostzeedijk heeft zijn voortzetting gevonden aan de Goudsesingel. Daar werd op 18 Mei jl. de opbouwdag de eerste paal geslagen voor een ge bouw in dezelfde geest doch van nog groter afmetingen. Met een lengte van 120 en een diepte van 60 meter begane grond, plus vier verdiepingen, totaal-oppervlak 18 duizend M2, zal dit gebouw huis vesting bieden aan bedrijven, welke in de middelgrote klasse vallen en een ruimte verlangen welke groter is dan aan de Oost zeedijk wordt geboden. Overigens is dit gebouw in dezelfde geest ontworpen als dat aan de Oost zeedijk; ook hiervan zijn Van Tijen en Maaskant de ontwerpers. Gelijkvloers komen winkels, show rooms, garages en ,5 grote hallen voor zware metaalindustrie, in de 4 lagen daarboven 40 middelgrote en ook kleine bedrijven, onder het dak cantines en tentoonstellings ruimte, en midden door het ge bouw een expeditiestraat. Aan dit gebouw dat men in 1950 gereed wil hebben wordt thans hard gewerkt de Aann. Mij. Van Eesteren voert het uit en elke dag gaan er weer een paar reuzen van betonpalen de weke grond in. En dan zijn er in het kader van Rotterdams industrialisatie voor de naaste toekomst nog de plannen voor een derde nog kolossaler com plex. Daar ligt ook het grote werk in de Spaanse Polder in een nabij verschiet, aan Sluisjesdijk en Eem- haven groeit het werk voor de vestiging van de groot-industrieën die aan de haven moeten liggen, en zo zouden wij bijna vergeten wat de aanleiding tot dit artikel was: de gebeurtenis van gisteren, de kroon op het werk aan de Oost zeedijk. Bij alle grote werken die in de toekomst wenken, bedenken wij dat „Zieder" „Kuiper", „Looier", „Wever" en „Brouwer" (de kleinindustrie in deze flats ont leende deze namen aan het am bacht waarvan zij immers de naas te ontwikkelingsvorm is) het vreugdevol en moedig begin vorm den van Rotterdams industrialisa tie. Het tribunaal te Rotterdam deed hedenmorgen uitspraak in de zaak van de 42-jarige D. Mom- maal, die tijdens de bezetting wethouder van de gemeente Rot terdam was geweest en tevens zitting had gehad ijn de raad voor de volkshuisvesting, het Economi sche front en soortgelijke instan ties. Hem was gedurende de be zetting ook de functie van com mercieel leider van de radio-om roep aangeboden, welke hij echter had geweigerd, als niet stroken de met z(jn idealen, zoals hij ver klaarde. Als wethouder had hij gemeend de gemeenschap als mens te kunnen dienen. Mommaal was in 1934 lid geworden van de N.S.B., doch had in 1940 tijdens de bezetting dit lidmaatschap op gezegd, hoewel zijn innerlijke overtuiging zich niet had gewij zigd. Hij verklaarde tevens, niet gelet te hebben op de politieke gezindheid van zfln ambtenaren. Het tribunaal adviseerde tot 'n internering van drie jaar, gere kend van 7 Mei 1945 tot 7 Mei 1948, ontzetting uit beide kies rechten, ontzegging van het recht tot het bekleden van openbare functies en verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermo gen tot een bedrag van 20.000. Het internationale waterpolo, tournooi, dat de S.V.H. Zaterdag en Zondag in het Zwarte Plasje te Hiliegersberg zal houden, kan aantrekkelijk worden nu het offi- cieuse Nederlandse zevental, on der de naam van „Kikvorsen", zijn deelneming zal verlenen. Dit tournooi zal de Nederlandse ploeg een goede oefening bieden voor haar wedstrijd tégen Frankrijk, die zij over enkele weken te spe len krijgt. Zeventallen als die van Les Enfants de Neptune de Tour- coing (E.N.T.), de Koninklijke Antwerpse Zwemclub (K.A.Z.C.) en de Nederlandse hoofdklasser S. V. H. zullen de Kikvorsen voor hete vuren plaatsen. Na verschillende Rotterdamse eerste klas voetbalclubs, zal ook Feijenoord zich aan het honkbal gaan wijden. Zij heeft zich als lid van de Ned. Honkbalbond aange meld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3