De grote drie beraadslagen Supreme reddingspoging Processenboek van C.C.D. AMSTERDAM—INDIE IN 42 UUR G WORDT SJAHRIR WEER PREMIER? Duitsland in Marshall s plan GEVAARVOLLE WENDING WAT LIMBURG VERLOOR DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bidault wenst veel spoed Spanje uitgeschakeld? Overtredingen op elk terrein Afbraakprijzen voor groenten Kaas goedkoper De vrije sigaren De stakingen in Frankrijk Er zal continu worden doorgevlogen J Admiraal De „Oranje" als recordbreker ONGSLAGEN 69ste JAARGANG ZATERDAG 28 JUNI 1947 No. 2M51 DE „DRIE" IN GEHEIM BERAAD Het naargeestig bijgeluid van zender Moskou ALLE WARMTE- RECORDS GEBROKEN Loosduinen heeft getelegrafeerd GEVALLEN VOOR HET VADERLAND PRINS BERNHARD, DIE MORGEN ZIJN 36ste VERJAARDAG VIERT. keert naar het klooster terug ZIGEUNER-GETUIGE WORDT WILD KISTJE SPRINGSTOF VEROORZAAKT BRAND AFKOELING DOOR ONWEER Linksen geschrokken van hun eigen resolutie EN HOE WEINIG WEDER OPBOUW TERUG GAF NAT. BEDEVAART NAAR DOKKUM NOODWEER TE LONDEN DB KANTOREN van de Redactie en de Admi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3,25 per Kwar« taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTTE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onvoorwaardelijk heeft het Kremlin de uitnodiging der beide anderen aanvaard; er was althans van condities geen sprake in het antwoord, dat ha ampele discus sies, waarin Stalin tenslotte het beslissende woord moet hebben gesproken, door Moskou naar Pa rijs en Londen werd gekabeld. Of Molotof met eigen plannen kwam, of misschien eigen Sovjet-Russi sche bedoelingen, onthulden de be richten over de eerste besprekin gen niet. Ze onthulden zelfs hele maal niets positiefs. Eenter, „nog bij geen enkele internationale con ferentie hebben we een geschikte loodgieter gevonden, die het lek kon stoppen" antwoordde dezer dagen Bevin aan een lagerhuislid, dat weten wilde, of in besloten zitting te Parijs zou worden over legd en eerlang zal dus Europa- in-spanning wel vernemen, of mèt Rusland de Europese sa menwerking, voorwaarde, door Marshall bij zijn genereus aanbod gesteld, een kans op verwezen lijking kan krijgen, dan wel of Molotof op de Quai d'Orsay het Parijse stof van zijn schoenen zal stampen en naar Moskou terug keren, waarna dan Bevins alter natief, het economisch bloc zónder Rusland, aan de beurt zal zijn. Want, een veto-recht bracht Molo tof naar deze conferenie niet mee. Het valt niet te ontkennen; velen hadden van Moskou een afwijzend antwoord verwacht op de Frans- Britse invitatie. Immers voor de „Prawda" was Marshall's voorstel „niets anders dan een lompe en naïeve poging, om de Sovjet-Unie uit haar Oost-Europees invloeds- gebied weg te manoeuvreren", Het Kremlin is echter altijd sfinxach tig in zijn raadsbesluiten en heeft in het voor Rusland zo verschrik kelijke vooruitzicht van een Wes telijk bloc, het blijkbaar toch ver standiger gevonden, Marshall voor lopig aan zijn woord te houden en zijn verzekering, dat Amerika's steunverlening van politieke bij bedoelingen volkomen is gespeend, te aanvaarden. Echter, al knoopte Marshall aan zijn belofte van eco nomische steun geen politieke voorwaarden vast, met een voor Rusland licht verstaanbare waar schuwing heeft hij zijn aanbod toch begeleid; „Iedere regering", zo zeide hij, „die bereid is, aan de wederopbouw mee te werken, zal zeker de volle steun vinden van de Amerikaanse regering. Géén regering, die intriges spint, om het herstel in andere landen te ver tragen, kan op onze hulp rekenen. Regeringen, politieke partijen en grcTepen, die ernaar streven, men selijke ellende te laten voortduren, om deze politiek of anderszins uit te buiten, zullen stuiten op jie tegenstand der Ver. S'taten Eén der beschuldigingen, welke men in Amerika, en niet alleen in Amerika, zeker ook niet ten on rechte, tegen de politiek van het Kremlin steeds te berde brengt, is juist, dat zij in de ellende van anderen voeding vindt; dat ze chaos wil, om op de ruïnen, die chaos brengt, te gemakkelijker haar heerschappij te vestigen; dat zij in bezette landen wroet en kuipt, de bevolking knecht en dienstbaar maakt aan eigen baat, er voorterreinen schept van eigen staat en wereldbeschouwing en dat in niet-bezette landen haar vijfde colonnes oprukken met een zelfde marsbevel. De Sovjet-Unie kan dus Marshall's waarschuwing niet hebben misverstaan. En, al is er vreugüe in Amerika, althans offi cieel, over het feit, dat Moskou toch ter groene tafel is gekomen, men ontveinst zich niet, dat de kansen op een accoord in de geest van Marshall er niet op zullen stijgen, tenzij de sovjet-politiek een schier miraculeuse frontverandering te aanschouwen gaat geven. Van een zodanige frontverande ring zien we echter in de rode satellietstaten de voortekenen nog niet, noch vallen deze te beluiste ren in het accompagnement, dat radio Moskou ook weer rond deze conferentie ten gehore brengt. Dat deze spreekbuis van het Krem lin niet voetstoots gelooft in de metamorphose van Truman-leer in Marshall-plan is van een achterdochtig standpunt, gelijk Moskou steeds inneemt, wel be grijpelijk. En evenzeer, dat men in de unie der sovjet-republieken xn het Amerikaanse hulpplan geen exempel van het louterste altruïs me te bewonderen vermag. Dat doet men immers nergen in Euro pa en in Amerika evenmin. Men weet in beide landen, dat Euro pa's zwakte Amerika's kracht moet ondermijnen; men ziet die ondermijning zelfs reeds voort schrijden; de beste waarnemers achten de crisis nabij, en verdie pen zich nog slechts in bereke ningen, of ze reeds dit, dan wel het volgend jaar in volle hevig heid los zal breken. Men weet, dat Marshall's plan een supreme poging bedoelt te zijn, om door Europa's opstanding Amerika's val te voorkomen. Wat echter Amerika hindert en tergt in de Moskouse begeleidings- muziek zijn de aldoor weerkeren de verdachtmakingen en insinua ties, dat Marshall's plan slechts camouflage is voor Truman's leer. Men weet het: Truman's leer heet in het Moskous „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen". Men kent de uitentreuren herhaalde voor beelden der hier gewraakte .dol lar-strategie". Het zijn Grieken land en Turkije, waar Amerikaan se „inmenging" Moskouse inmen ging voorkwam. Het klinkt in Amerika's democratisch oor als een ongeneeslijke zwakzinnigheid, dat een land, dat in heel Europa alle vrij gekozen regeringen zou willen wegvagen, om er aan eigen zetba zen een wreed bewind in handen te geven en dit sinistere kunststuk in tal van staten reeds volbracht, in Marshall schenkingsplan een inmenging in Europa ziet en men vraagt zich af, hoe het straks Amerika's houding betitelen zal, als wellicht dit land tóch zekere eisen stellen zal, eisen van goede koopmanschap, de redelijke eis bij voorbeeld, dat zijn eigen handel niet door stalen schermen wordt geweerd uit landen en gebieden, die het met goederen of dollars bouw of herstel van "fabrieken en industrieën helpen wil. Aan Amerika's ingenomenheid met Molotof's aanzitten aan de conferentie-tafel paart zich der halve bezorgdheid. Men herhaalt de waarschuwing van Marshall: geen regering, die intriges spint. Amerjka streeft door redding van Europa óók naar eigen veiligheid. Eén ding is, bij alle vraagtekens, duidelijk: het gaat bij dit beraad om het leven van een continent. Een thuisfront van millioenen, die harten en handen ten hemel heffen, zou derhalve bij deze con ferentie geen overtoliige weelde zijn. De conferentie der drie mi nisters van buitenlandse zaken te Parijs is Vrijdag om 16 uur geopend. De drie ministers hebben be sloten om de inhoud van hun besprekingen over het plan van Marshall tot hulp aan Europa strikt geheim te houden. Als gevolg van dit besluit werd er gisteren geen perscon ferentie gehouden. Klokslag 4 uur arriveerde Bevin, de Engelse minister van buiten landse zaken, aan de Quai d'Or say, waar hij door Bidault ontvan gen werd. Daarna reed de grote auto van Molotof (sovjet-unie) voor, die vergezeld was van 6 le den der sovjet-russische delegatie Bidault heette Molotof welkom, terwijl de fotografen zich verdron gen om de belangrijke persoon lijkheden verenigd in de voorhal van het ministerie, op de gevoeli ge plaat vast te leggen. Bidault maakte met een grapje excuus voor de warmte, die zijn gasten te Parijs moeten verduren, en ging hen vervolgens voor naar de „salon des perroquets" („pape gaaienkamer'), waar de besprekin gen onmiddellijk een aanvang na men. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Bidault naar ver wachting er op aan zou dringen, dat alle Europeese landen ge allieerde, neutrale en voormalig vijandelijke met uitzondering van Spanje in het plan zuilen worden betrokken. Voorts verwachtte men, dat Bidault zjjn beide collega's zou Wijzen op de noodzakelijkheid om snel te handelen, opdat de ministers in September over de behoeften en hulpmiddelen ver slag zouden kunnen uitbrengen. Betrouwbare kringen menen te weten, dat Bidault ook van plan was aan te dringen op de onmid- dellijKe vorming van vijf commis- sies, die de volgende onderwerpen moeten bestuderen: landbouw, brandstoffen, steenkool en electri- sche energie vervoer, grond stoffen en financiën. Reuter seint uit Zuerich: „De bondsraad is van mening, dat Zwitserland de verwezenlijking van een plan voor de economische wederopbouw van Europa, waar aan alle Europese staten, vrij van enige politieke verplichting, zul len deelnemen, niet anders dan toejuichen kan. Indien het uitge- In de afgelopen maand Mei werden door ambtenaren van de C. C. D. in totaal 5.953 processen- verbaal opgemaakt, waarbij 8.322 verdachten waren betrokken. Van de verdachten werden er 338 in verzekerde bewaring gesteld en in 1.215 gevallen werd tot inbe slagneming overgegaan. Tegen 3.005 verdachten werd een aanklacht bij de officier van justitie aanhangig gemaakt, ter wijl 5.262 verdachten voor de ambtenaar voor de tuchtrecht spraak voor de voedselvoorzie ning zullen moeten verschijnen. Voorts zullen 55 verdachten voor een andere justitiële instan tie terechtstaan. Ten aanzien van de akkerbouw producten werden de meeste overtredingen begaan. Hierbij waren namelijk 2.721 verdachten betrokken. Aan frauduleuze han del in vee en vlees hadden 1.774 verdachten zich schuldig gemaakt terwijl op het gebied van zuivel producten tegen 999 verdachten processen-verbaal werden opge maakt. Aan granen, zaden en peul vruchten werden in totaal 63.925 kg. in beslag genomen, voorts werden o.m. in beslag genomen: 7.645 kg. vlees en spek, 101.923 eieren, 16.518 blikjes melk en 105 varkens. De diverse parketten van de tuchtrechtspraak voor de voedsel voorziening ontvingen in April ifii :00.8 Processen-verbaal. In ZitQI„ngen deden de tuchtrech ters z.967 uitspraken, waarbij in totaal voor 345.084.50 aan 'boe ten werd opgelegd. JB, 2,067 gevallen werd een schikking getroffen tot een totaal bedrag van 184.799 50, terwijl in 8 gevallen een waarborgsom werd geëist tot een totaal bedrag van 4.900. Voorts gelastte de tucht rechter in 12 gevallen sluiting van het bedrijf, in 17 gevallen intrek king van de vergunning en in 12 gevallen uitsluiting van toewij zingen. .Het centraal college deed 115 uitspraken in hoger beroep, waar bij voor 41.806 aan boeten werd opgelegd, in 3 gevallen werden wa?rborgsommen geëist tot een to taal bedrag van 1.100, terwijl een vergunning werd ingetrokken. Alle warmterecords zijn Vrij- 5 dag gebroken. Het absolute: temperatuur-record voor De S Bilt, dat op 35.6 graden Cel- sius stond, is gisteren gebroken met 13 graden. Er werd n.l. te De Bilt een maximum-tem- neratuur geregistreerd van 36.9 graden Celsius. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was ook de minimum-temperatuur, t welke 21.1 graad bedroeg, een voor ons land tot op heden ongekende hoogte. nodigd wordt moet dit land toe stemmen om op voet van gelijk heid samen te werken aan de uit werking van een dergelijk plan, dat Europa in staat zal stellen, op nieuw de economische solidariteit, die door de laatste oorlog werd vernietigd, te versterken", aldus besloot de Zwitserse bondsraad na een bespreking over het plan van Marshall. Naar een Reuter-telegram uit Washington meldt, heeft Milliken, voorzitter van de financiële com missie van de Amerikaanse se naat, medegedeeld, dat de com missie van plan is Marshall de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, om „uitvoerige gegevens" te verzoeken aangaande zijn plannen voor hulpverlening aan Europa en de mate van de eventueel daaraan verbonden fi nanciële verplichtingen. Een regeringsautoriteit te Was hington heeft aan „U. P." ver klaard, dat het de taak van Enge land en Frankrijk was om tot overeenstemming te komen over een program, voor West-Duitsland binnen het kader van het plan- Marshall, voordat de Verenigde Staten aanstalten zouden maken om de autoriteiten van de militai re besturen in Duitsland te ver zoeken op enigerlei wijze samen te werken. Dit gold zo wel de om vang van de Ruhrproductie en de distributie daarvan, als de behoef ten aan invoer van machinerieën ter bevordering van de gang van zaken in de steenkoolmijnen. Overeenstemming over Duits land zo zeide de regerings-auto- riteit, dient één van de vitale on derdelen van het plan-Marshall te zijn, ongeacht de andere aspecten. In dit verband merkte hij op, dat de middelen om de steenkoolin- dusstrie in het Ruhrgebied tot we deropleving te brengen en haar op te voeren tot het voor-oorlogse peil essentieel zijn voor elk Euro pees herstel, daar de huidige enor me kolenimporten uit de Verenig de Staten de dollarbronnen voor de Europese landen in aanzienlijke mate aantasten. De besturen der beide te Loos duinen gevestigde groentenveilin- gen hebben Vrijdag het volgende telegram gezonden aan minister Mansholt: „Wij menen er uwer excellenties aandacht op te moeten vestigen, dat vandaag de prijzen van beslist eerste kwaliteit groenten zijn ge daald tot onderstaande afbraak- prijzen: Peen per bos 6 cent, bloemkool le soort 7 cent per stuk, bloem kool 2e soort 4 cent per stuk, bloemkool 3e soort 2 cent per stuk, andijvie le soort 2 cent per kilo, sla le soort 1 cent per krop, komkommer 3e soort 6 cent per stuk van een pond." Met ingang van 29 Juni worden de prijzen van natuurkaas zowel voor de consument als voor de detaillist verlaagd. Zo zal volvette kaas voor de consument gaan kosten 1.85 per kg., de meeste soorten 40 4- kaas, al of niet voorzien van kruidnagels 1.70; volvette korst- loze kaas (blokkaas) en smeer kaas ii alle verpakkingen boven 50 gram 2.id. in verpakking t/m 50 gram 2.40; alle soorten van overzee aangevoerde kaas 1.85. Met ingang van 29 Juni worden ook de maximumprijzen van boter verlaagd, doch dit alleen voor de detaillisten; voor de consumenten blijft de prijs onveranderd. De Ned. bond van Kath. sigaren winkeliers heeft aan de minister van econ. zaken een telegram gezonden, waarin net vrij geven van de sigaren wordt betreurt, o.m, omdat de mogelijkheid vari ongeoorloofde handel daardoor is verruimd, terwijl tegen het ver ruimen van het rantsoen geen bezwaren waren aan te voeren. De minister wordt verzocht thans maatregelen te treffen, dat de sigarenproductie werkelijk ten volle aan de detailhandel wordt geleverd. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshande lingen Kon. Marine, geen verliezen. Kon. Landmacht: soldaat A. van Berlo, van 5 R. I., uit Gemert. Gesneuveld in om geving Modjokerto op 22 Juni, tengevolge van vijandelijke actie. Soldaat H. J. Kuipers, van 4 R. S„ uit Leeuwarden. Gesneuveld te Medan op 19 Juni. Soldaat N. Kulk, van 4 R. S., uit Katwijk aan Zee. Gesneuveld te Medan op 18 Juni. K.N.I.L.geen verliezen. i Maar de regering deinst nu te- rug voor de financiële gevolgen, die zodanig zijn, dat een aantal milliarden in verkeer moet wor den gebracht, zó groot, dat de nor male markt er geen goederen voor heeft en die milliarden dus naar de zwarte markt zouden gaan. De economische en financiële wanorde zou daardoor zo aanzien lijk vergroten dat de franc wel zou moeten bezwijken. De rege ring is het echter hedennacht on derling niet eens kunnen worden. De actie der genationaliseerde bedrijven heeft niet alleen de aan passing van de laagste lonen aan de levensduurte bereikt, maar een algemene loonsverhoging veroor zaakt. die nu ook in de particu liere sector zal plaats hebben. De patroons, die de ontoereikendheid van het loon erkennen, kunnen echter de verhoging van het loon- Pel'. niet dragen zonder prijsver hoging .waarvan de staat zelf het voorbeeld heeft gegeven door vrij wel "Igemeen geworden tariefs verhogingen. zoals bij het spoor, u J, "cM- en krachtbedrijven brood enz. en alle diensten der genationaliseerde bedrijven Maar deze verhoging ontmoet algemene weerstand: in de eerste plaats bij hen, die de verhoging van het loonpeil hebben afgedwongen. Onze Parijse correspondent te lefoneert ons hedenmorgen: De toestand, door de banksta- king in het leven geroepen, dreigt :en zeer gevaarlijke wen ding te nemen. De minister heeft zich hedennacht tegen de minnelijke schikkingen, door de minister van productie en de minister van arbeid voorgesteld, moeten verzetten, om de nood lottige financiële gevolgen, die, voor de mijnwerkers alleen reeds 60 milliard inflatie zouden betekenen. Het was te voorzien dat, wanneer het loonpeil een maal naar boven is doorgesto ten, een algemene loonsverho ging in de genationaliseerde be drijven niet meer zou zijn te houden en dat de drang naar een hoger loonpeil naar de par ticuliere sector zou overslaan. De illusie de schijn van het handhaven van het loonpeil te kunnen bewaren door middel van de prealabele aanmoedigingspre mie, is voor de regering noodlot tig geworden, aangezien dit soort van salariëring reeds de mogelijk heid van verhoging heeft opge slokt en de toegeeflijkheid bij de toekenning dier premie de zwak heid van de regering in haar ver dediging van de franc heeft bloot gelegd, zodat nu ook tegen de eis der herklassering, die op 'n aan zienlijke loonsverhoging neerkomt niet voldoende weerstand kan worden geboden. Gisteravond is de directeur der K.L.M., dr. A. Plesman, met de Constellation „Nijmegen" uit In donesië, waar hij de laatste hand heeft gelegd aan de fusie tussen de K.L.M. en K.N.I.L.M., op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aankomst vertelde hij dat deze fusie al lang in de lucht zat. „Uiterlijk zal er niet veel door veranderen", aldus Plesman. De vliegtuigen van de K.N.I.L.M. blijven in Indonesië dienst doen. De K.N.I.L.M. werkt voornamelijk met transportvliegtuigen, waar van een aantal modern verbouwd is. Vier Constellations, die in be stelling zijn, zullen thans door de K.L.M, worden overgenomen. De K N.I.L.M. had nog geen civiele basis en het zal dan ook veel werk met zich mede brengen de veranderingen door te voeren. Over de hele wereld zijn accomo- datie-moeilijkheden en in Indo nesië zeker niet het minst". De heer Plesman was overigens vol lof over de drukcabine van de „Nijmegen", vooral omdat men onderweg steeds een constante temperatuur heeft. De route-organisatie is aan het afzakken vertelde de K.L.M.- directeur tot voor kort was de ze in handen van militairen en die deden het werk goed, doch naar mate in verschillende landen bur gerlijke autoriteiten het hebben overgenomen, wordt het minder. „Het is mij duidelijk geworden", aldus de heer Plesman, „dat als de route-organisatie beter gaat func- tionneren, we onze dienst gaan veranderen. Er zal dan op de In- dië-route niet meer overnacht worden, doch continu worden doorgevlogen. Als we dit berei ken, is het doel, dat we reeds zo lange tijd nastreven, bereikt. Men moet nu niet verwachten, dat dit reeds zo spoedig zal geschieden, doch wanneer de grondorganisa- tie in orde was, zouden w» er bij wijze van spreken morgen mee kunnen beginnen." De heer Plesman verwacht, dat de duur van een Indië-vlucht dan op 42 uur kan worden terugge bracht. m De teleurstelling; in de bank bedrijven, dat de regering heeft moeten zeggen, dat de verho gingen beperkt moeten blijven, is zo groot, dat onmiddellijk tot verscherping der staking is be sloten. Reeds is deze week het geldverkeer uiterst moeilijk ge maakt ondanks het morato rium, zodat de particuliere sec tor niet weet, hoe de lonen uit te keten als heden de betaling van de week- en maandsalaris sen niet kan plaats hebben. De ministerraad is vannacht niet tot een besluit kunnen ko men. Er zal vandaag een ver gadering plaats hebben en waar schijnlijk zal de regering zich tot het land wenden met de op roep om de ernst van de toe stand te begrijpen. Waar echter eensgezindheid njoet ontstaan omtrent de te kiezen weg en het ministerie verdeeld is ten aanzien van de beginselen, die ge volgd moeten worden, is het na tuurlijk mogelijk, dat het ministe rie tenslotte zijn onmacht zal er kennen en af zal treden. Doch aangezien de beide grote partijen, de socialisten en de M.R.P. zich van hare verantwoordelijkheid volkomen bewust zijn, geloven wij eerder, dat een compromis tussen de voorstanders van een straffer economisch beleid en die van gro ter vrijheid zal worden gevonden. In elk geval heeft de francverde diging nu wel het meest critieke moment bereikt. Admiraal Georges Thierry d'Argenlieu, tijdens de oorlog or ganisator van de vrije Franse zeestrijdkrachten in Schotland en tot voor kort hoge commissaris in Indo-China, zal 16 Juli in het Carmelietenklooster terugkeren. Pater Thierry d'Argenlieu was provinciaal van de orde der Car- melieten te Parijs en werd bij het uitbreken van de oorlog als reservist opgeroepen. Na de val van Frankrijk in 1940 ontsnapte hij, als boer verkleed, naar Enge land. Het vlaggeschip der Mij. „Ne derland" de „Oranje" is Vrijdag middag uit Amsterdam vertrok ken voor de eerste van de drie reizen AmsterdamBatavia Amsterdam, welke het schip in recordtijd hoopt te volbrengen. Op 10 Augustus wordt het weer in Amsterdam verwacht, waar van het 5 dagen later opnieuw vertrekt om er 3 October terug te keren. 10 October volgt dan de laatste tocht van deze serie welke op 22 November eindigt. De zigeuner Karl Holenreiner, die in het proces te Neurenberg tegen dr. Beigelboeck, verdacht van oorlogsmisdaden, als getuige optreedt, heeft gisteren getracht, de houten balustrade over te klimmen, welke de afscheiding vormt tussen de beklaagden en de rest van de rechtszaal. De zigeuner moest met geweld naar zijn plaats teruggevoerd worden, waarna hij verklaarde, dat hij, hoewel hij nog nooit iemand kwaad heeft gedaan, die moordenaar uit Buchenwalde met alle plezier eigenhandig zou wor gen. Dr. Beigelboeck, die hem ver lokt had met de belofte van een goed baantje, had experimenten op hem uitgevoerd. Door het drin ken van zeewater had Holenrei ner hevig geleden. De president van het tribunaal veroordeelde Holenreiner tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het aannemen van een houding, die niet strookt met de waardig heid van het tribunaal. Enige kinderen in Apeldoorn vonden in de bossen een kistje met springstof. Ze namen het mee en verborgen het achter hun huis. Door de hitte is het kistje ver moedelijk tot ontploffing geko men met gevolg, dat de door twee gezinnen bewoonde woning totaal uitbrandde. Er is de afgelopen dagen zwaar gepuft. Er is nog des te zwaar der gepuft, omdat het niet alleen in de orde der natuur knap warm is geworden, doch ook In de poli tieke en de sociaal-economische geledingen. Gisteren kwamen te Parijs de grote drie bijeen om elkaar met Marshall's plan voor Europa om de oren te slaan, terwijl èn in Amerika èn in Frankrijk de ene staking over de andere dreigt. In België en Engeland hebben dui zenden het bijltje er bij neerge legd, in ons land liggen sleepbo ten stil, rommelt het in de bouw wereld, terwijl de kruideniers van Mansholt's schoot zjjn gespron gen en fluisteren hun zaken*voor een deel stop te zullen zetten. De slagers van Vlaardingen consta teerden, dat zij bij handhaving der vleesdistributie niet meer eerlijk door de wereld kunnen gaan. En dan het politieke conflict in Indonesië! De situaties zijn zeer ernstig. Waar vindt men een tevreden volk, waar wordt een tevreden mens gevonden? Graaft men de oorzaken der tweedrachten uit, dan blijken we als mensen -voor elkaar de con flictstof te vervaardigen door on verstand, egoïsme en onbetrouw baarheid. Het communisme, openlijk cn verkapt, probeert op elk terrein die twistvuren aan te wakkeren en wij zijn met onze dolle dolle koppen vaak niet wijzer en blazen kinderlijk mee, totdat we ons branden aan ons eigen vuurwerk In de grote politiek, in de bin nenlandse wateren, in eigen on dernemingen en zelfs zeer dikwijls ook in de gezinnen zijn kalme hoofden nodig, om te voorkomen dat het aantal puinhopen nog wordt vergroot. Afkoeling is dringend gewenst. Afkoeling geschiedt overigens niet door onweer. Daarvoor zijn andere winden, andere luchtstro mingen noodzakelijk. Maar dat kan men velen njpt aan het ver stand brengen. We kunnen sociaal „mooi weer" maken, we kunnen politiek en economisch schone horizonten toveren. Een groot deel der mensheid luistert meer naar de inblazingen van de hel dan naar die van de hemel; een ander deel lijkt op de coloradokever. Die laat zich ook op de toevallig aanwezige wind meedrijven, om dan „ergens" schade te berokkenen en angst aan te jagen. 't Is meer dan tijd voor een koel hoofd. En wees geen kever. HENK VAN DER MAZE. Zoals men weet, werd Sjahrirs plotselinge besluit tot aftreden ge nomen, daar hij zich niet kon verzekeren van de steun der linkse partijen inzake zijn concessies aan de Nederlanders. Daar deze consessies echter ook worden gedaan in het antwoord van Soekarno, wordt thans ver wacht, dat Sjahrir het premier schap weer op zich zal nemen. De president deed deze conces sies, nadat de linkervleugel op zijn besluit was teruggekomen, na de terugkeer van vice-minister Setiad- jit, die Indonesisch afgevaardigde op de vakverenigingsconferentie te Praag was geweest. Naar ver luidt heeft Setiadjit de linker vleugel overreed zijn oppositie op te geven. Van een betrouwbaar zegsman heeft men vernomen, dat de lin kervleugel „zelf geschrokken is van de uitwerking van zijn reso lutie." Het bestuur van de Sajap Kiri had verwacht, dat de politiek van Sjahrir naar de wensen van de linkervleugel zou ombuigen. Dit gebeurde echter niet. Toen de re solutie was gepubliceerd, kondig de Sjahrir aan, dat hij hieruit zijn consequenties zou trekken, indien geen nadere formulering werd ge- Gisteravond arriveerde op Schiphol de directeur -generaal dr. A. Plesman uit Indië, waar hij in verhand met de fusie van de K.N.I.L.M. en K.L.M.belangrijke besprekingen heeft gevoerd. Van links naar rechts H. Veenendaal, dr. Plesman en H. Martin. Ongeveer 50 Tweede-Kamerle den hebben gisteren een bezoek gebracht op verzoek van „Herstel Limburg" aan ™n deel van het ge teisterde gebied in Gelderland, Oost-Brabant er. Limburg. In Nijmegen werden zij verwel komd o.m. door de burgemeester, enige opbouw-autoriteiten en ver tegenwoordigers van boeren- en arbeidersorganisaties. Na een bezoek aan de zwaarst getroffen delen der stad, vertrok ken zij naar Venlo, terwijl o.m. ook Overloon werd bezocht. Bij de lunch te Venlo werd o.a. het woord gevoerd door de com missaris der Koningin in Limburg mr. di. F. Houben, dm een over zicht gaf van de in deze provin cie vernielde woningen en de re sultaten van de wederopbouw. Zeeland, aldus spr., is de meest getroffen provincie met 66% aan beschadigde of vernielde woningen daarna volgen Gelderland met 49, Limburg met 44 en Brabant met 42%. Limburg telde op I Mei 1940 123.873 woningen, totaal verwoest zijn hiervan ongeveer 2000 wonin gen en 1200 boerderijen, terwijl 46.551 woningen beschadigd wer den. Tegenover dit enorm verlies staat slechts een bescheiden aan winst: gebouwd werden 1200 nood woningen, 666 noodboerderijen, 30 bungalows en 200 permanente wo ningen. Wanneer men bedenkt, dat de huidige bouwkosten ongeveer 300% van de vooroorlogse bedra gen, dan komt men tot de slotsom, dat er een bedrag van 200 millioen nodig is om Limburg's oorlogs schade aan woningen van 70 mil lioen te herstellen. Van de kerken werden er 50 totaal verwoest, 37 zwaar en 78 licht beschadigd. Hiervan worden de herstelkosten geschat op 35 millioen. Ook commissaris Fouben pleit te voor een integrale schadever goeding op grond van vervan gingswaarde. Hij drong er op aan, dat de eigenaars verplicht maar ook in staat moeten gesteld wor den hun beschadigde panden te herstellen en dat de herbouw in handen wordt gelegd van het par ticulier initiatief onder toezicht van de overheid. Mr. van Schaix h< namens de gasten de sprekers beantwoord. geven. Na een langdurige verga dering bleef de resolutie ongewij zigd, waarbij waarschijnlijk pres- tige-overwegingen een rol speel den. Door de voorzitter van de P. N. I., dr. Gani, is een resolutie onder tekend, volgens welke niet accoord wordt gegaan met de aanvaar ding de jure en formeel van de vertegenwoordiger van de Kroon door de voorzitter van de repu blikeinse delegatie. De vertegen woordiger van de Nederlandse re gering in de federale interim-re gering dient geen beslissende stem te hebben. Alle beslissingen dienen met algemene stemmen te worden genomen. In de tweede plaats mag de souvereiniteit van de republiek tijdens de interim-regering niet worden verkleind. De erkenning van de grote mogendheden Ame rika en Engeland en de erken ning de jure van Egypte moet niet ongedaan worden gemaakt. De verbindingen van de republiek met andere mogendheden dienen te worden gecontinueerd. Ten derde moeten de economi sche aangelegenheden ten spoe digste worden geregeld overeen komstig- de republikeinse ant woordnota. Ten slotte wordt het voorstel tot het vormen van een gezamenlijke gendarmerie ver worpen. De constructie en de rech ten van de federale overgangsre gering moeten bljjven zoals be schreven in de republikeinse antwoordnota. Traditiegetrouw gaat op 29 Juli weer de Nat. Bedevaart ter ere van de H.H. Bonifacius en gezel len naar Dokkum. Het is de 16e pelgrimage, welke deze^keer onder leiding zal staan van Z. H. de bisschop van Haar lem, mgr. Huibers. u 74?r' Huibers zaj een pontificale H. Mis opdragen en spreken, ter wijl rector Drost uit Amsterdam onder het pontificale Lof de pel grims zal toespreken. De directie van de spoorwegen zal extra-trei nen voor de bedevaartgangers la ten lopen. Een der hevigste onweders sinds mensenheugenis maakt het radio grafisch verkeer van Londen naar landen overzee vrijwel onmoge lijk. Een functionaris van de Brit se posterijen verklaarde dat hij in zijn 40-jarige ervaring nog nooit zon ernstige atmosferische storing heeft meegemaakt. Zware regens brachten 't Londense ver keer tot stilstand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1