STADSNIEUWS. Rotterdam herovert de Waterweg LANGS DE Wapenstilstandsverdrag in Indië vervallen? A fgodsbeeldje Groots spel in Feyenoord Stadion IJN De bioscopen bieden deze week: LAATSTE BERICHTEN jAls SVV morgen; promoveert Dagorders van Spoor en Soedirman BIM IN HYPNOSE ONDER NUL ZATERDAG 28 JUNI 1947 PAGINA 2 ^HERWONNEN LEVENS KRACHT" CONCERT BEIAARDBESPELING P. EN T-KANTOOR INENTING TEGEN DIPHTHERIE CRICKET-COMPETITIE Excelsior-Hermes D. V. S. TREINEN NAAR HOEK VAN HOLLAND VLAARDINGEN PERSONEELSVERENIGING Vloeibaar goud (Passage) Tarzan's Verborgen Scliat OOG, OOR EN GEVOEL VOOR 'N WIT VOETJE BIJ DE DUITSERS Gedetineerde ranselde mede-gevangenen af WIELERWEDSTRIJDEN OP VARKENOORD 10. Birn speurt onraad ZWARTE DINERS VACANTIE-CUR SUSSEN WARD-INSTITUUT Het zilveren Lewis Allen Browne INDISCHE KWESTIE IN DE MINISTERRAAD PETROLEUMBONNEN VOOR JULI AANVARING IN ENGELS KANAAL MINISTER FIEVEZ IN ENGELAND HET DOKTOREN CONGRES TE LISSABON Aan onze donateurs (trices) wordt bekend gemaakt, dat de Jaarlijkse en halfjaarlijkse dona ties in de loop der maand Juli zullen worden opgehaald. Wij vertrouwen, dat alle donateurs en donatrices hun vrijwillige do natie bij eerste vraag zullen vol doen. Vervolgens delen wij mede, dat op Zaterdag 2 Augustus de jaar lijkse speldjesdag gehouden zal worden. De trekking van de Nationale Loterij ten behoeve van Herwon nen Levenskracht heeft op 26 Juni plaats gevonden. Een lijst met prijsnummers kan men over enkele dagen bij de secretaris li. Rensman, Anth. Muijsstraat 38, ter inzage vragen. Collectanten of colleetrices voor onze speldjesdag kunnen zich op geven aan bovenstaa.nd adres. Vooruit katholieke jongens en meisjes van Schiedam, geeft U allen spontaan op en helpt de speldjesdag te doen slagen. Er is zeer veel geld nodig voor onze T.B.C.-patiënten. Wij verwachten zeer vele aan meldingen. Het Plaatselijk Comité. Het Stedelijk Muziekkorps geeft op Zondag, 29 Juni a.s., des n.m. 8 uur in de Plantage een uitvoe ring. Het programma luidt: 1. Taptoe, 2. Wi elmus, 3. Pro gramma van marsmuziek met medewerking van het corps tam bours van het Stedelijke. Het programma voor de beiaard bespeling op de St. Janstoren op Zaterdag 28 Juni a.s. des avonds te 8 uur door de stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt: 1. Mars, J. S. Bach; 2. a. Een lied, Aug. Weiss, b. O zomer, J C Andreae, c. Des zomers, C. van Rennes; 3. Menugj; (uit Sinfonie in Es gr.), W. A. Mozart; 4. a. Mooi Holland, C. Beyerle, b. Klok ke Roelant, J. de Stoop, c. Liedje van de beiaardier, E. Hullebroek; 5. Sonate nr. 4 (Allegro- andante rondo) I. Pleyel; 6. a. Die ou han- de, E. LambrechtsVos, b. 's Avonds als ik slapen ga, Joh. Verhulst; 7. Improvisatie, Ferd. Timmermans. In verband met de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal het P. en T. Kantoor te Schiedam op Maandag 30 Juni a.s. voor de postdienst opengesteld zjjn tot 12 uur. Voor de telegraaf en telefoon dienst geldt de normale openstel ling. De tweede briefpostbestel ling wordt alsdan niet uitgevoerd. De postagentschappen zullen na 12 uur gesloten zij ff. Hoewel S.V.V. morgen niet zelf speelt, kan haar promotie j naar de eerste klasse toch een feit worden. En daarom heb- j ben wij in ons kantoor aan de Broersvest wederom een spe- ciale berichtendienst ingericht. Wanneer Excelsior niet van V.U.C. wint, is S.V.V. eerste- j klasser, en heel Schiedam is j derhalve bij het verloop en de uitslag van ExcelsiorV.U.C. geïnteresseerd. Zondagavond van 7 tot 9 uur zullen in onze étalage aan de Broersvest 8 j wederom de langzamerhand j bekend geworden bulletins ver- schjjnen. Bovendien zorgt, in- dien de promotie van S.V.V. inderdaad haar beslag krijgt, de Nieuwe Schiedamsche Cou- rant onmiddellijk na de eind- j uitslag voor een speciale étalage-attractie. OFFICIëLE KENNISGEVING Hinderwet B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Juni 1947 de beslissing op de verzoeken van: 1. de Shell Nederland N.V., te 's Gravenhage, om vergunning tot oprichting van een benzine-instal- latie bestaande uit een onder gronds reservoir met een inhoud van 6000 liter en een bovengronds electrisch gedreven aftappomp aan de Boterstraat vóór het pand genummerd 81/83. 2. C. B. Greve, alhier, om ver gunning tot oprichting van een machinefabriek in het pand Lan ge Achterweg 24; en 3 het Scheepsreparatiebedrijf „De Combinatie", alhier, om ver gunning tot oprichting van een timmermanswerkplaats in de panden Bakkersstraat 68, verdaagd, aangezien de desbe treffende onderzoeken nog niet zjjn geëindigd. Op Vrijdag 4 Juli des namid dags van 2 tot 4 uur bestaat we der gelegenheid tot inenting te7 gen diphtherie voor niet school gaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de Ge meentelijke Geneeskundige en Ge zondheids Dienst, Tuinlaan 18. Het belooft a.s. Zondag een ge zellige drukte te worden in het Volkspark. Dan vindt n.l. de ste delijke ontmoeting tussen Excel sior en Hermes D. V. S. plaats. Voor deze gelegenheid heeft 't Excelsiorbestuur op een 300-tal zitplaatsen beslag weten te leg gen. Verder speelt Excelsior 2 tegen V.C.C. 1 in Voorburg. Voor Zaterdag zijn de wedstrij den Excelsior 3Sparta 3 en P. M. 2Excelsior 4 vastgesteld voor de R. C. B. Ingaande Maandag 30 Juni en in de nacht van Maandag 30 Juni op Dinsdag 1 Juli zullen de vol gende treinen dagelijks worden doorgevoerd van Maassluis naar Hoek van Holland en omgekeerd. Rotterdam D.P. (v. 21.32) Maassluis (a. 21.55; v. 21.57) Hoek van Holland (a. 22.07). Hoek van Holland (v. 21.49) Maassluis (a. 21.59). Maassluis (v. 22.01) Rotterdam D.P. (a. 22.24). Tot een nader te bepalen da tum. Rotterdam D.P. (v. 23.49) Maassluis (a. 0.13; v. 0.15) Hoek van Holland (a. 0.25). POSTKANTOOR GESLOTEN Op Maandag 30 Juni a.s. zal het post- en telegraafkantoor te Vlaardingen voor de postdienst na 12 uur gesloten zijn. De 2e postbestelling wordt niet uitge voerd. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur zullen in bij zondere gevallen dr. A. de Ko ning, Burg. Verkadesingel, Tel. 3573 en dr. S. H. Thio, Julianalaan 1, Tel. 3496, dienst doen. Geopend: Apotheek G. A. H. v. d. Corput, Schied.weg 83, Tel. 3224. Het bestuur van de onlangs op gerichte personeelsvereniging van de N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek, genaamd „Hoek's Personeelsvereniging", is thans definitief als volgt samen gesteld: M. van Dijk, voorzitter; J. Thiermann, 2e voorzitter; H. H. Bagerman, algemeen secreta ris, Havenstraat 19; M. van Vliet, 2e algemeen secretaris; J. Mekes, penningmeester; C. de Vries, 2e penningmeester; M. de Bruin, al gemeen secundus. L Gistermiddag is er een dikke meneer bij me geweest met een groot, sappig hoofd, waar hij als maar met een zakdoek overheen veegde. De thermometer in mijn kamer was geknapt van de hitte en de schilderijen hingen te bladderen. Ik heb een paar echte schilde rijen, „Met de hand geschilderd stond er bij toen ze nog in de winkel te koop waren. „Warm", zei de meneer. Ik kon het niet tegenspreken „Wat moet je er voor hebben? vroeg hij. „Voor wat?" informeerde ik. „Vijf duizend gulden" bood hij. Ik dacht, dat hij de schilder werken bedoelde en vond het n mooi bod, want ze hebben alle maal samen drie en twintig gul den nieuw gekost. „De A. A. met alles wat eraan vast zit", zei hij ei) wrong zijn zakdoek uit. „De A. A.?" deed ik verbaasd. „Ja of is dat zaakje niet te koop?" „Ik begrijp niet precies wat U wilt". „Wel", begon hij„Ik zie er iets in. Ik wil het leidersbaantje van U overnemen en de zaak Ilink op poten zetten. Is heus wel wat aan te verdienen". „Er moeten aan plakborden en vlugschriften ko men, een dagblad en een knok ploeg, een vakbeweging en een tegenpartij". „Juist" zei ik. „Ik heb indertijd voor Mussert en Meijer ook gewerkt, maar dat waren knoeiers." „Precies" zei ik. „Daarom wil ik deze keer zelf de baas zijn. Wat dacht U van zes mille?" „Een aardige duit." „Nietwaar?!" „Maar ik doe het niet." „O nee?" „Nee, mijn principes zijn niet te koop, mijn ideeën worden niet uitgevent, ik ben een idealist, mijnheer!" „Hahahaha!" lachte hij Dat zeggen ze in het begin alle maal. Apropos, hoeveel leden telt de A. A. eigenlijk?" „Vier" zei ik trots. „Vier honderd of vier dui zend?" vroeg nij. „Vier, gewoon vier!" „O," zei hij, „Ja, dan kunt U beter nog een tijdje een idealist blijven". Hij nam zijn hoed en smolt weg. SEBASTIAAN. Aan de bouw van de nieuwe overdekte tribune op het veld van Hermes-D.VS. wordt hard gewerkt. Het geraamte wordt met gegolfd plaatijzer bedekt. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat Amerika door de petroleumkoorts werd aangegre pen. Gelukzoekers van alle ran gen en standen werden naar de overal opduikende oliegebieden getrokken. Het woord petroleum strikte hen in een jachtend en onberekend speuren naar bron nen. Ontgoocheling en mislukking waren dikwijls het resultaat van hun zwoegen. De film „Vloeibaar Goud" is gewijd aan het pionierswerk van de eerste gelukzoekers. Een sfeer van verbeten vasthouden aan de gedachte, dat men eens rijke bronnen zal aanboren, beheerst de gehele film. De twee hoofdfi guren, die door een toevallige ontmoeting vriendschap sluiten, laten zich door niets en niemand van hun verlangen naar het vloeibare goud terughouden. Zij schrikken er niet vcor terug de benodigde werktuigen door een gewapende overval in handen te krijgen. In de café's van het stadje gaat het er ruw en hard handig aan toe. Ontstemming wordt bekrachtigd met een ste vige vuistslag. Het is het echte zoekersleven, zoals dit zo graag wordt voorgesteld. Men verliest echter onder geen enkele omstan digheid zijn luchthartigheid en zakelijke nuchterheid. De borin gen berusten in geen enkel op zicht op wetenschappelijke on derzoekingen. De plaats waar men zal gaan boren wordt een voudig door loting beslist. Het pioniersleven in deze film is dat van mensen, die na iedere tegen slag toch weer slagen. Velen wer den echter reeds bij hun eerste pogingen voor hun leven gerui- neerd. Niettemin is de film als geschiedschrijving van de strijd om de petroleum van waarde. Ai- leen wil het er bij ons niet in, dat de rechter, als „Grote John'® tegen de anti-trust wetgeving ge handeld heeft, hem vrijspreekt op grond van zijn verdiensten voor iet vaderland. Clark Gable en Spencer Tracy, die in deze film de hoofdrollen spelen, boeien ons telkens weer door hun reële spel. Claudette Colbert past in haar I rol van echtgenote van Grote John uitstekend bij dit tweetal. Het camerawerk en de muziek zijn van goed gehalte. Personen boven 18 jaar, die een goede SDeelfilm willen zien, kunnen de ze week in het Passagetheater „Vloeibaar Goud" gaan zien. Tarzan wordt ditmaal in zijn rus tig bestaan gestoord door een aantal ontdekkingsreizigers. Zij hebben vernomen, dat in de om geving van Tarzan's verblijf plaats goud aanwezig moet zijn. Als Tarzan niet toestaat om te delven, volgen er vele verwikke lingen. Natuurlijk weet hij voor iedere moeilijkheid een oplossing Op 't kritieke ogenblik is hij nog maar net aanwezig om zijn vrouw en zijn jongen uit de handen van een vijandige negerstam te red den. Toegang 14 jaar. Na Amsterdam, zal thans Rotter dam de gelegenheid krijgen ar beid en oorlog symbolisch voor te stellen. Op 30 Augustus en 1 September zal in het Stadion Feijenoord door 5000 deelnemers het spel „De Waterweg Heroverd" worden opgevoerd, waardoor Rot terdam tot symbool van ons ge hele land wordt gemaakt. Carel Briels en A. den Doolaard werk ten ook dit keer weer samen en als de voortekenen niet bedriegen, zal dit nieuwe spel nog indruk wekkender worden dan de voor gaande. Het nieuwe stadionspel „De Wa terweg Heroverd", dat door A. den Doolaard werd geschreven naar ideeën van Carel Briels, san worden beschouwd als een voort zetting van de traditie, waarvoor de beide stadionspelen te Amster dam in 1945 en 1946 de grond slag hebben gelegd. Zij, die deze eerste stadion-opvoeringen na de oorlog hebben bijgewoond, weten, dat zij zich in verschillende op zichten wezenlijk onderscheidden van vroegere massaspelen. Dit on derscheid werd voor een belang rijk deel bepaald door het feit, dat Carel Briels bij de enscénerïng van deze spelen, die het karakter droegen van herdenkingen in dra matische vorm, voor lv»t eerst vol ledig heeft rekening gehouden met de nieuwe technische mogelijkhe den om spel en tekst en muziek op andere wijze te combineren Zonder het individuele element geheel te verwaarlozen, heeft Ca rel Briels begrepen, dat de uitge strekte ruimte van een modern stadion zich bij uitstek leent voor de beweging van grote groepen. Anderzijds heeft hij echter inge zien, dat de vertolking van de tekst van een massaspel niet aan die groepen zelf kan worden over gelaten. omdat het spreekkoor met zijn onvermijdelijk dreunend rhythme, dat sterker wordt naar mate de groep uitgebreider is, de bewogenheid van het woord te met doet. Vandaar, dat Carel Briels de twee elementen, waaruit hij zijn spelen opbouwt n.l. de tekst en het spel. gescheiden heeft om ze da delijk weer in een nieuw verband tot elkaar te brengen in een mon tage. die gebruik maakt van de mogelijkheid om individuele stem men duidelijk verstaanbaar te ma ken in een grote ruimte tegen een suggestief geluidsdécor van zoig- vuldig daarvoor uitgekozen mu ziek. De tweede factor, die de sta dionspelen van Carel Briels zich doet onderscheiden van hun voor gangers is, dat de inhoud ervan teruggrijpt op een recent verle den, dat door heel het publiek in tens is medegeleefd, waaraan het onuitwisbare herinneringen be waart en dat het dus in de half- symbolische. half-realistische vorm van het spel kan herkennen en herbeleven. Het kijk- en hoorspel, dat Briels heeft ontworpen en ontwikkeld hij zelf spreekt bij voorkeur van het „zichtbare hoor spel" bezit daardoor het vermo gen onmiddellijk te appèlleren aan de herinnering, de gedachten en ge> voelens van het publiek, dat er getuige van is. Nieuwe mogelijkheden in Rotterdam Het Stadionspel te Rotterdam heeft Carel Briels onverwacht echter geheel andere en nieuwe mogelijkheden geboden, omdat hij uitgaat van het bijzondere aspect, dat de geschiedenis van vijf jaren oorlog en bezetting in de Maasstad heeft geboden. Terwijl immers in de twee Am sterdamse spelen heel Nederland, het toneel van de handeling vorm de, beperkt dit zich in het spel dat Carel Briels in Rotterdam gaat opvoeren, tot de Maasstad zelf en haar onmiddellijke omgeving. Doch hoewel dus het spel in het bijzonder de Rotterdamse bevol king zal aanspreken, kan men toch niet zeggen, dat het spel daarom slechts van plaatselijke betekenis is. Als grootste haven stad van Nederland bezit Rotter dam een nationale betekenis. De strijd om de Maasbrug in de tra gische Meidagen van 1940, was dan ook geen plaatselijk incident, maar vormde een essentieel na tionaal belang. Een spel, dat de herinnering hieraan oproept en opnieuw gestalte geeft, heeft om die reden dan ook een nationaie betekenis. Natuurlijk zouden er meer van dergelijke steden in Nederland te vinden zijn. Men dient echter te bedenken, dat zulk een spel alleen dan kans van slagen heeft, wanneer het gege ven kan worden op een plaats, waar minstens 50.000 toeschouwers ervan getuige kunnen zijn. Het is een fortuinlijke omstan digheid, dat de situatie in het Sta- dion-Feijenoord Carel Briels de gelegenheid zal schenken het te gelijk plaatselijk en nationaie ka rakter van zijn spel spel duidelijk tot uitdrukking te brengen. Te Amsterdam, waar Nederlands' land kaart het speelvlak vormde, heeft hij zich uiteraard moeten beper ken tot enkele summiere aandui dingen omtrent de eigen aard van elk der elf provinciën. Machtig décor Te Rotterdam echter, vindt hij de gelegenheid de locale achtergrond van zijn spel sub- gestief aan te geven door vóór de tribunes, die vier meter bo ven de begane grond begin nen, een werkelijk décor te bouwen, dat, gezien de enorme afmetingen, die het hebben moet, dan ook een oppervlakte zal beslaan van 2000 vierkante meter. Ongetwijfeld het groot ste décor, dat ooit in Nederland voor een opvoering gebruikt is. Het werd ontworpen door Ka- rel Bruckman. Aan de Noordzij de van het speelveld zal men de stad Rotterdam aanschouwen, ontleed in haar meest karakte ristieke elementen, zoals een stuk voorstad, een park, een café-terras aan de Coolsingel, de gewone stads- en volkswijken en het havenkwartier, alles, zo als men het kent van vóór 1940. Om dit te kunnen verwezenlij ken is het noodzakelijk, dat 12.700 staanplaatsen worden ver wijderd! Aan de Oostzijde van het veld wordt het bestaan van Duitsland gesuggereerd. In het Zuiden ont waart men het panorama op Rot terdams omgeving met het uitzicht op Dordrecht, in het Westen Hoek van Holland met de duinenrij en de zee Dit viervoudige panorama vormt tijdens de opvoering de begrenzing, waarbinnen zich een herhaling van de historische ge beurtenissen der laatste jaren zal afspelen. Het middelpunt van die gebeurtenissen vormt uiteraard de Maasrivier, die ter breedte van acht en ter lengte van zeventig meter het speelveld doorsnijden zal, waardoor het veld in twee helften gescheiden wordt, slechts verbonden door de brug over de rivier. Daarlangs zal zich, wan neer het spel begint, heel de be drijvigheid ontplooien, die ken merkend is geweest voor het Rot terdamse leven vóór de ramp spoedige Meidagen van 1940. Het spel zelf is een dramatische samenvatting van de schokkende gebeurtenissen, die zich sinds 1940 in de Maasstad hebben afgespeeld: de verraderlijke aanval van de Duitsers, het vuurfront langs de Maas, de verbitterde worsteling om het bezit van de brug. de vlucht der bevolking voor 't oor logsgeweld. het laffe bombarde ment door de Duitsers, de daar door veroorzaakte grote branden en tenslotte de capitulatie voor geweld en overmacht, die het eer ste bedrijf van het oorlogsdrama in Nederland heeft afgesloten. In wat men het tweede bedrijf van het spel zou kunnen noemen, al loopt de handeling van het be gin tot het eind zonder onderbre king door, zal de verdere lijdens weg van Rotterdam en zijn bevol king worden uitgebeeld: de bom bardementen door de R.A.F. en de Amerikaanse luchtmacht, de verwoestingen, het puinruimen en de razzias onder de burgerbevol king. Dank zij de medewerking van de luchtmacht, die met haar vliegtuigen eerst gecamoufleerd als Duitse bommenwerpers, dan als Engelse en Amerikaanse ma chines, boven het speelveld zal verschijnen, zullen deze bombar dementen zeer realistisch worden voorgesteld. Het slot van het spel beeldt dan de bevrijding uit en toont in een slot-apotheose Rotterdam, dat zich herstelt van de slagen van de oorlog en zich opnieuw ontwik kelt en ontplooit als een interna tionaal centrum van handel en verkeer. Spel door Rotterdammers „De Waterweg heroverd" is niet alleen een spel van en vóór de Rotterdamse bevolking in de eerste plaats, het wordt ook voor een belangrijk deel door de Rotterdammers zelf opge voerd. In totaal zullen hier 5000 medewerkers aan deelnemen, terwijl o. I. v. Eduard Flipse een koor gevormd zal worden bestaande uit 1000 leden, die liederen uit de „Valerius Ge- denck Klank" ten gehore zul len brengen. De brandweerlie den, die er in optreden, zijn daarbij inderdaad brandweerlie den, de politie-agenten zijn le den van het Rotterdams Politie corps, enz. Door de grote deelneming van leger, vloot en luchtstrijdkrachten aan de opvoering van het spel, wordt evenals in Amsterdam, de samenwerking van burgerij en militairen tot een feit, dat de verbondenheid van de Nederland se burgers en de organen van land verdediging op gelukkige wij ze demonstreert .Deze verbonden heid zal overigens ook nog op an dere wijze tot uitdrukking wor den gebracht, doordat de baten van de beide opvoeringen te Rot terdam zullen worden afgedragen aan het Comité „Ereschuld en Dankbaarheid", ten bate van de nagelaten betrekkingen der mili- Volgens Aneta heeft het republikeins persbureau Antara een bericht gepubliceerd van raclioDjokja, dat melding maakt van een officiële dagorder, welke generaal Spoor heden zou hehben uitgevaardigd. omtrent een officiële Ned. dagor- Hor» .1.„JA.1 .1 Deze dagorder zou neerkomen op de volgende punten: a. Zondag 29 Juni zal met de overgave van alle transportmid delen aan het leger worden be gonnen; b. alle troepen zullen deelne men aan de actie en zullen Zon dagavond worden samengetrok ken; c. Maandagmorgen zal om drie uur dertig begonnen worden met een afleidingsactie aan de aan valspunten terwij] om 6 uur de algemene actie begint; d. in de Nederlandse bezette gebieden zullen massa-arrestaties plaats vinden. Woningen moeten doorzocht worden, bewoond door personen van welke nationaliteit dan ook; e. Dit bevel blijft van kracht, tenzij het Zaterdag te 24 uur wordt ingetrokken. Aneta deelde verder mede, dat zij zich over de juistheid van dit bericht heeft gewend tot generaal Spoor. Op het ogenblik, waarop bet gesprek beëindigd moest wor den, was een commentaar van generaal Spoor nog niet bij Aneta binnengekomen. Order van Soedirman Wel heeft generaal Soedirman, naar aanleiding van dit bericht taire slachtoffers van de oorlog. Te Amsterdam werden de baten afgedragen aan de Stichting 1940- 1945; na de opvoering van 31 Augustus 1945 100.000, na de op voeringen van 46 Mei 130.000. De organisatie van de voorbe reiding wordt krachtig aangepakt. Er heeft zich daartoe een alge meen comité gevormd uit de Rot terdamse burgerij onder ere-voor- zitterschap van mr. P. J- Oud en onder voorzitterschap van mr. K. P. van der Mandele. Daarnaast bestaat een werkcomité, waarin zitting hebben de heren mr. W. H. Stenfert Kroese, voorzitter; G. H. L. Schouten secretaris en D. Hoogendijk, penningmeester. Voorts is een ere-comité ge vormd, waarin vele personen uit overheids- en militaire kringen, zowel als uit het particuliere be drijfsleven zitting genomen heb ben. Vijftien jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van detentie, eiste gistermiddag de advocaat-fiscaal Dij de Rotterdamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof te gen de 25-jarige W. van der S. die, zelf gedetineerde in een straf kamp bij Assen tijdens de bezet ting, zich schuldig had gemaakt aan zware mishandelingen van zijn medegevangenen. De Duitsers hadden Van der S. als voorwerker aangesteld en om bij hen in de gunst te komen, had hij de gevan genen op Duitse wijze behandeld, soms door hen met de vuist in het gezicht te slaan of hen met de platte kant van zijn schop af te ranselen, dan weer door hen te dwingen honderd diepe kniebui gingen achter elkaar te maken of andere straffen uit te denken. Mi J. C. Donker, de advocaat-fiscaal, zei, dat hij zich wel eens een voor stelling heeft trachten te maken van een beul en nu staat er een suffertje voor de rechter, die nog niet tot tien kan tellen. Hij achtte verdachte door en door verdorven en meende, ondanks zijn jeugdige leeftijd, deze zware straf te moe ten requireren. De 55-jarige huismeester van een flatgebouw te Rotterdam H. F. J. werd verder veroordeeld tot drie jaar en zes maanden met af trek van preventief, daar hij in 1943, als lid van een illegale groep door de S. D. gearresteerd zijn de, zich had aangeboden aan de S, D. als V-man, om zodoende zichzelf moeilijkheden te bespa ren. Hij had inlichtingen over het werk van zijn illegale groep ver strekt en' zich beschikbaar ge steld om de illegale werker mr. Nolen jr. voor de S. D. op te sporen. vleesbonnen had opgekocht. Bo vendien kwam vast te staan, dat ook andere artikelen, zoals vet, boter, eieren, spek, gebak, likeur, jenever, sinaasappelen enz. „zwart" werden gekocht. In vijf maanden tijds was voor f 8500. aan deze artikelen clandestien geleverd. Tegen de hotelier en een aantal leveranciers van ge noemde artikelen werd proces verbaal opgemaakt. Onder auspiciën van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding wordt op Zondagmiddag a.s., 's mid dags 2 uur, op het sportcomplex „Varkenoord" een wielerwedstrijd achter motoren gehouden. Het programma is als volgt sa mengesteld: 1. Ie Manche a 40 K.M., professionals achter motoren; 2. Klassementswedstrijd voor ama teurs over 30 K.M.; 3. 2e Manche a 40 K.M. professionals achter mo toren. In de amateurswedstrijd zal on der meer uitkomen Piet de Vries uit Vlaardingen, die bij de op 22 Juni j.l. gehouden wegwedstrijd op de Cauberg kampioen van Ne derland werd, en in verband daar mee gehuldigd zal worden. Enige dagen nadat Basli op zo droeve wijze naar 't Noorden was vertrokken, vroeg Bim bij de por tier van Basli's hotel naar zijn reisgenoot. „Hoezeer merkwaardig" zei de Bim vermoedde onraad. Hij rende naar de kamer van de de tective en vond daar de grootste wanorde Het bed was onbesla- pen. „Er klopt weer iets niet met Mugli" zei Bim ongerust. „De goeierd zal ontvoerd zijn." Op dat ogenblik gluurde het verbaasde franse portier dikke beer! i kopje van Jeremias Snop door het Die avond werd de advertentie waarin inlichtingen werden ge vraagd over Basli, met het por tret van de detective, uitgeknipt door de man die op de bewuste avond van de proefneming naast de detective had gezeten. „Zowaar ik Strubbel heet is dit het portret van de arme gehypno tiseerde" zei de man. Verdwenen is hij, als opgelost in raam. kuifje hier? dacht Snop de lucht, het hotel is stupéfait! Ambtenaren van de C.C.D. ont dekten, dat een hotelhouder te Rotterdam driemaal zoveel vlees had betrokken als waarop hij krachtens zijn toewijzing recht had. Een nader onderzoek wees uit, dat hij dit vlees kocht van een sl<*?er, die hiertoe ca. 3000 De vacantie-cursussen van het Ward-Instituut worden dit jaar gehouden in 't Missiehuis Zusters van de H. Geest te Steijl, v 1—15 Augustus. Het Instituut beoogt verbete ring der muzikale opvoeding o.a, door het zingen van goede kinder- en volksliederen, ontwikkeling van het rhythmisch gevoel door li chaamsbeweging en improvisatie. Zoals ieder jaar zijn er cursus sen voor leerkrachten der bewaar school en lagere school. Voor 't eerst wordt ook de gediplomeerde musici in 'n aparte cursus gele genheid gegeven met de Ward- methode kennis te maken. Inlichtingen kan men inwinnen bij het Ward-Instituut te Roer mond. door 36). Het is de waarheid! Nu goed, maar we moeten Mary zoveel mogelijk sparen. Weifelend gaf Foxcroft toe. maar hij liet Stevenson beloven dat deze tegenover Griswold niet één punt zou aanraken, dat deze tot zijn verdediging zou kunnen aan voeren. Stevenson ontmoette Griswold aan het station. Het was een aar dige jonge kerel van een jaar of dertig. Hij zag er goed uit en maakte een schrandere, levendige indruk. Het gesprek tijdens het diner leverde niet veel nieuwe gezichtpunten op, doch liep hoofd zakelijk over de bekende feiten Griswold bleek allerminst onge rust te zijn, hij sprak vrijuit, zon der enige terughoudendheid. Na het diner gingen ze naar het kantoor van Foxcroft, die kenne lijk moeite had een goede hou ding jegens zijn rivaal te vinden. Even later kwam Harper binnen. Hij keek Stevenson met een vra gende blik aan, doch deze ant woordde kalm: Ga uw gang, mr. Harper. Wel mr. Griswold, uw plot seling vertrek was naar u on getwijfeld zult begrijpen niet in uw voordeel. Juist wel, antwoorde de jon geman verwonderd. Hoezo? Ik ontving een telefonische oproep uit Cleveland en ik moest onmiddelijk vertrekken teneinde professor Anderson te ontmoeten, die daar enige dagen logeerde. Professor Anderson? Van welke universiteit? Van die van Illinois. Het is een academie voor beeldende kunst. En waar ging het gesprek over? Ik kon bij hem waarschijnlijk een aanstelling krijgen, die twee maal zoveel salaris gaf als mijn betrekking in Kingsbury. Ik ver langde ernaar de aanstelling te krijgen, want Hij maakte zijn zin niet af, maar Stevenson twijfelde niet aan wat Griswold had willen zeggen. De jongeman haalde een paar papie ren uit zijn zak en toonde die aan inspecteur Harper. Het waren pa pieren. die zijn aanstelling beves tigden. Er stond in vermeld, dat vanaf 1 September zijn diensttijd begon en ook het salaris en aller lei andere bizonderheden stonden er in beschreven. Uit deze papie ren bleek, dat inderdaad een uit gebreide corresondentie aan het bezoek te Cleveland was voorafge gaan. Foxcroft nam de papieren m handen en bekeek ze critisch. Ste venson zag dat hij enige notities IQ33kt6> Dit allea had toch wel per post afgehandeld kunnen worden?, veronderstelde Foxcroft. Neen. Prof. Anderson wil de me persoonlijk ontmoeten. Om dat hij toevallig in Cleveland was, nodigde hij me uit, onmiddellijk daarheen te komen, teneinde me een langere reis te besparen. Toch was 't verdacht, dat U er op stel en sprong tussen uit trok, zei Harper nogmaals. Dat kan ik niet inzien, weer sprak Griswold hem beslist maar beleefd: deze betrekking betekent buitengewoon veel voor me en daarom wilde ik geen ogenblik laten voorbij gaan. Bovendien stond toch vast. dat ik binnen twee dagen weer terug zou zijn. Ik zag er geen kwaad in en eerlijk gezegd zie ik nu nóg niet. Omge keerd zelfs: het zou heel erg dwaas van me zijn geweest indien ik deze unieke kans had laten voorbijgaan. Hoe dan ook, je bent plotse ling vertrokken, zei Foxcroft, als of hij een ernstige beschuldiging uitsprak. Stevenson keek hem met boze blik aan En ik ben weer teruggekomen ook, klonk het logische antwoord van Griswold, die nog steeds niets van de vooringenomenheid van Foxcroft begrepen had. Harper vroeg: Is het waar, dat mr. Montieth u de toegang tot zijn tuinen heeft verboden? Hij heeft mij verboden miss Montieth, zijn nichtje, te ontmoe ten corrigeerde Griswold. En heeft u zich daaraan ge houden? Neen. Miss Montieth vroeg mij dringend te blijven komen. Ik houd van haar en zij van mij. Maar de moord Eén ogenblikje, viel Steven son haastig Foxcroft in de rede, vóór die onherstelbare dingen zou hebben geuit Ook Harper bleek gestoord door Foxcroft's uitval en keek hem verwijtend aan. Stevenson vroeg: Mr. Gris wold, heeft u op óe bewuste mid- dig miss Montieth ontmoet? Ja. En daarna? Zij ging terug naar de tuin van majoor Forrest. En u? U bent naar de villa van mr. Montieth gegaaw is het niet? Ja. Foxcroft gromde voldaan, toen hij Griswold's antwoord hoorde. Waarom?, ging Stevenson kalm verder. Griswold aarzelde: Wel, 't is pijnlijk om.... Foxcroft riep triomfantelijk uit. Het was voor mr. Montieth ook pijnlijk om een dolk in het hart te krijgen! XXII Het heeft geen nut persoon lijke meningen te uiten, vóór we het hele verhaal van mr. Gris wold hebben beluisterd, zei Ste venson streng. Hij kon de agres sieve toon van Foxcroft niet lan ger verdragen. Griswold was kalm gebleven en hij zei: - Mijn persoonijke Kie ningen doen er waarschijnlijk op het ogenblik minder toe. Ik be grijp, dat ik onder ernstige ver denking sta. Indien echter iemand mijn liefde voor miss Montieth kende, zou die weten dat geen haar 'van mijn hoofd er aan zou denken haar oom kwaad te doen. Hij heeft haar vanaf haar vroeg ste jeugd verzorgd als een eigen kind en z(j houdt zielsveel van hem. Maar indien u met miss Montieth zou trouwen, zouden haar alle rijkdommen van haar oom onthouden worden. Hoe kunt c CCIJ V Cl Cl g Ui der, een order uitgevaardigd, waarin bevolen wordt dat alle re publikeinse strijdkrachten en het volk paraat moeten zijn en rustig moeten blijven en dat elke aan val beantwoord moet worden. „Indien grote gevechten plaats hebben en begonnen zijn door het Nederlandse leger, moet het ge hele Indonesische volk aan de te genaanval deelnemen. Het wapenstilstandsverdrag en alle andere verdragen zijn hierme de vervallen". Geen dagorder van generaal Spoor Naar aanleiding van de be richten omtrent een dagorder van generaal Spoor wordt in Den Haag officieel medegedeeld dat omtrent een dergelijke dag order niets bekend is. Ten hoogste kan dit slaan op stukken, die behoren tot voor bereidende maatregelen, waar van niet is besloten, dat zij zul len worden uitgevoerd. Vrijdagavond zijn de ministers bijeen geweest ter bespreking van de Indische kwestie. De samen komst had plaats ten huize van minister-president Beel en duur de tot laat in de nacht. Gedurende de maand Juli zijn de volgende bonnen van de pe- troleumkaarten voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden aan gewezen: bonkaart Ua 611: A 33 t.m. 36: 4 liter; bonkaart Ub 611; B 17 en B 18: 4 liter; bonkaart Uc 611; C 09: 4 liter; bonkaart Ud 611: D 14: 2 liter. Hedenmorgen heeft in het Engels Kanaal op ongeveer 14 mijl Oost van Dungeness, tijdens dikke mist ,een aanvaring plaats gehad tussen het Grieksche s. „Heron" (1516 br. r. t.) en het Deense s. „Stal", dat op reis is van Tunis naar Rotterdam, met het gevolg, dat eerstgenoemd stoomschip is gezonken. Een Engels kustvaartuig heeft ge meld, dat het 23 leden der be manning, alsmede de Engelse loods van de „Heron" heeft opge pikt. Het s. „Stal" heeft eveneens een reddingboot uitgezet om, zo mogelijk, nog meer overlevenden van de „Heron" op te pikken. ROTTERDAM-ANTWERPEN Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. heeft medege deeld dat generaal L. Clay voor bereidingen treft voor het op nemen van contact met de Belgi sche en de Ned. regeringen over het gebruik van de havens Ant werpen en Rotterdam. Men ver wacht, dat de besprekingen 7 Juli te Den Haag zullen worden ge houden. NED. RENNERS VOOR DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN De Ned. Wielrennersunie heeft de volgende renners ingeschreven voor de wereldkampioenschappen wielrennen, welke eind Juli te Parijs en Reims worden gehouden. Sprint, beroepsrenners: Derksen en Van Vliet; amateurs: Bijster en Hiizplendoorn. Achtervolging beroepsrenners: Evers, Lakeman, Peters en Schulte amateurs: Faanhof, Gieseler, Har mans en Krever. Stayers: beroepsrenners: van de Voort, eventueel zal er nog een aangewezen worden; op de weg, beroepsrenners: Janssen, Lakeman, Middelkamp, Pauwels, Schulte, Seyen, Vooren en Van der Zande; amateurs: Van Beek, van de Els- hout, Hennink, Sieveking, Smits, Vet, Voorting en De Vries. Er moet nog worden beslist, welke van deze renners definitief zullen worden uitgezonden. u dat rijmen met uw llefdf®1 V°° begreep, dat'geen l^ter van war Griswold sprak hem mif', tv ho grijp» J JUist, heel erg verdacht maakt, beken de Griswold heb echter mr. Montieth werkelijk niet gezien. Ik ben gekomen tot de hal en ben toen weer teruggekeerd. Waarom? Allereerst omdat ik alle moed verloor en ten tweede, om dat er vlak voor mij iemand de bibliotheek was binnengegaan. Foxcroft wendde zich tot Gris wold en vroeg scherp: Wie? Een vrouw, iemand van het personeel, naar haar kleding te oordelen. Ik heb haar nog nooit eerder gezien, Ze was flink en had lichtblond haar. Harper keek Stevenson vragend aan; deze knikte. Naar alle waar schijnlijkheid had Griswold miss Morin gezien, indien hij tenminste de waarheid vertelde. De toegang tot de tuinen was u verboden, zei Harper. Waarom ging u dan het huis bin nen? (Wordt vervolgd). NIEUWE FRANKEER ZEGELS In de loop van Juli zullen frankeerzegels van -0 en 30 cent in de nieuwe uitvoering ver schijnen. LOONSVERHOGING bij ford De Ford Motor Comp. te Detroit eP de v?kvereniging voor de auto- -ïnüustrie hebben overeenstem- SÏJii ~ereikt. Er zal een loons- „„jS'bg van 7 dollarcent per uur worden gegeven. In plaats van betaalde vacantie zal een pensioen fonds worden gesticht, het eerste in de Amerikaanse auto-industrie, dat Ford volgens schatting het eerste jaar tweehonderd millioen dollar zal kosten vervolgens 15 millioen dollar per jaar. Het gaat hierbij om ongeveer 110.000 arbei ders. Vrijdag neeft de Engelse rege ring de Ned. minister van Oorlog, lt.-kol. A. II. L. J- Fievez, een diner aangeboden. De maalUd werd gepresideerd door Noël Ba ker, de Engelse minister van luchtvaart. Het derde congres van katho lieke doktoren, dat in Lissabon gehouden werd, is besloten met een plechtigheid bij het beeld van O.L. Vrouw van Fatima. De leden van het congres werden er ver welkomd door de bisschop van Leira en woonden de H. Mis bij in de basiliek. Na afloop werd ook een bezoek gebracht aan het huis, waar de ouders van de kinderen, die de verschijning gezien hebben, woon den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2