Derde étappe moordende DE EERSTEN VAN DE LAATSTE ACHT R J an Schendel en De Korver geven op Om het voetbalkampioenschap ss.'is s? Dip RARE wereld FEESTDAG van Petrus en Paulus EEN MISSIECOLLEGE IN HET ZILVER eerberich TOUR DE FRANCE RONCONI WINT ADIO Promotie-degra- datie-competitie programma ZATERDAG 28 Jl^Tl 1917 STORM IN HONGAARS 4 3 i 5 SVV, Texas, Siod en Papendrecht voor de poort bSe?"™ k /c'%%' MAASBODE-PAROOL 8-0 TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON Spannende strijd tussen Tom Brown en Long CRICKET-COMPETITIE ROEIWEDSTRIJDEN VAN NEREUS PARLEMENT AMERIKAANSE MINISTERS NAAR AMSTERDAM V3 MUNITIE VOOR CHINA Een bestaan van zwerven en avontuur M Or^en7Adin& 11-00 Zan- Boekennieuws no.26 H. VADER ONTVANGT MEVROUW PERON DE AMERIKAANSE OLIE EXPORT Aanhouden van dl I WARMTE De derde étappe van de Tour de France, de langste, die loopt van Brussel naar Luxemburg, een afstand van 325 K.M., Heeft een ware slachting aangericht onder de deelnemers. De hitte en ongeroutineerdheid hebben hierbij een grote rol gespeeld. Ongeveer 40 renners hebben reeds opgegeven en de Ronde dreigt een debacle te worden. Van de Nederlandse ploeg staakten Van Schendel en De Korver de strijd, terwijl ook de tot het team behorende Italiaan Galliussi verdween. ,ScheIlingerhoudt was gisteren de beste Nederlander; hij ging als dertigste door de finish. LUXEMBURG, Vrijdagavond De zon gloeide over het vriende lijke landschap van de Ardennen, urenlang achter elkaar, zonder dat een wolk even de hete stralen ver mocht te breken. En op het vrij wel boomloze parcours van Brus sel naar Luxemburg van 325 km., de langste van deze ronde van Frankrijk, hebben de renners, die reeds twee zware ritten.achter de rug hadden, meer dan 11 uur moe ten zwoegen om de wielerbaan van Luxemburg te bereiken, waar ten gerieve van het publiek nog een rondje extra moest; worden gere den. Wie gedacht zou hebben, dat de ze derde étappe n wat kalmer karakter zou krijgen dan Parijs Rijssel en RijsselBrussel, zou het groot aantal debutanten vergeten, die in deze eerste na-oorlogse ron de van Frankrijk in de cours zit ten, debutanten, die rijden zonder enige routine, zonder ervaring, die zich in één étappe leeg rijden en daarna nergens meer zijn, vaak ook opgeven, maar die strijd leve ren van het begin tot het einde, met het gevolg, dat de meer ver standige renners, zij die weten wat hun nog in Alpen en Pyreneën te wachten staat, mee moeten. k Strijd van begin tot einde En zo werd ook deze derde étap pe een strijd van begin tot het eind waarbij de groepjes renners soms vele kilometers uit elkaar lagen. Het zou volkomen verklaarbaar zijn geweest, dat in deze derde étappe eerst op de laatste honderd kilometer de strijd zou zijn ont brand, maar zoals wij reeds schre ven, enkele debutanten staken de lont in het kruit en het drama vol trok zich. Want indien men be denkt, dat in '39, toe_i de laatste Ronde van Franrijk werd gereden, over de langste étappe, PauTou louse van 315 km. met niet minder dan drie reusachtige bergtoppen erin, de renners er tien uren over deden, en dan over naar verhou ding „Vlakke wegen" de winnaar Ronconi (It.) er 11 uur over deed, dus een uur meer, da zal het dui- del.jk zijn, wat deze renners heb ben moeten presteren om over de veelal slechte wegen met. veel kei slag en teer er op vol te houden tot de wielerbaan van Luxemburg, waar de eerste renner 's-avonds half zeven aankwam, nadat hij om half acht des r rgens uit Brussel was vertrokken, Vele uitvallers Op 't ogenblik dat wij dit schrij ven, is nog niet bekend, hoeveel renners de strijd hebben opgege ven ,maar wij vermoeden, dat Za terdag, als de vierde étappe over 223 km. naar Straatsburg wordt gereden, er zeker niet meer dan zestig aan de start zullen verschij nen. Op deze wijze, wordt de 34ste Ronde van Frankrijk een débacle, want dat na drie étappei er reeds 40% va: de deelnemers uit de koers zouden liggen, wijst er wel op, dat met de talrijke pashoogten van Alpen en Py neën nog voor de boeg, er niet meer dan 25 op zijn hoogst in Parijs zullen terug keren. Ën wf vermoeden zo, dat het aantal nog te hoog zal zijn geschat. Tenzijja, tenzij de organisatoren in zullen grijpen, wat zij o.i. reeds vandaag hadden moeten doen. En met deze voort durende hitte het parcours heel eenvoudig b.v. 100 km. hadden moeten inkorten. Re Korver geeft op Het zal duidelijk zijn, dat ook de Nederlandse-buitenlandse ploeg veren heeft moeten laten. De Kor ver was de eerste, die de strijd staakte. Hij had Donderdag veel pech gehad en het had hem extra veel inspanning gekost het par cours naar Brussel uit te rijden. Nog geen 100 km. van Brussel, voorbij Dinant, gingen wij hem met de auto voorbij. Hrj wenkte ons. „Het gaat niet vertelde hij „ik houd het niet vol". Ook bleek, dat hij er met de équipe-leider Joris van den Bergh al over gesproken had, zodat het geen zin had hem tot verder rijden aan te moedigen. Wij stopten, De Korver haalde zijn fiets uit elkaar en stapte in onze wagen. Voor hem was de Ronde van Frankrijk 1947 afgelopen. Van Schendel en Galliussi verdwijnen Door toevallige omstandigheden zaten wy aan het einde van het lange tientallen kilometers lange lint der renners en twaalf kilo meter verder, bij Charleville, kwa men wij Vooren achterop, die juist een reserve-fiets had gekre gen, want hy kon met zijn ver snellingsapparaat niet overweg. Ook hij dacht, aan opgeven, want hij wist dat hfj aan de staart lag. Maar wy spraken hem moed in, bleven enige tijd achter hem rij den en deze morele steun deed hem goed, zodat de cadans er steeds beter in kwam. Niet lang daarna haalden wij weer een kleine groepje in met Van Schendel en Galliussi, die op de helft van de koers, wederom in de omgeving van Charleville, een zware inzinking hadden ge kregen en wilden opgeven Voo ren ging hen voorbij en'waar schijnlijk is genoemd tweetal daarna uit de koers verdwenen. Maar Vooren vocht zich door zijn inzinking heen, waardoor hij zich nog, zij het met een uur achter stand, op de winnaar wist te klas seren. Kameraadschap De wederwaardigheden van Seyen ea Jansen waren dramati scher. Seyen had het zeer moeilijk en moest op een gegeven ogen blik, met nog honderd K.M. voor de boeg, lossen. Maar Jansen, die in een klein maar select groepje zat, liet zich afzakken, haalde zijn makker en streekgenoot door zijn inzinking heen, trok vele kilome ters lang alleen met Seyen aan zijn wiel en zo slaagde hij er in, weer bij een ander groepje te ko men, waarna beiden de tour kon den uitrijden. Toen wij Jansen ge lukwensten na afloop met zijn ka meraadschappelijk rijden, zeide hy ons: dat moet toch ook! En met deze enkele woorden is vol doende getekend, wat vriendschap in de moeilijke ogenblikken voor de wegrenner kan betekenen. Kla- binsky, de Pool, reed in deze der de étappe beter dan in Rijssel Brussel, terwyl Schellingerhoudt de beste Nederlander is geweest. Applaus voor Schellinger houdt Schellingerhoudt zat in een zeer gunstige groep, de tweede hoofd groep eigenljjk, toen hij een lekke band kreeg, de eerste van deze étappe. In zijn eentje slaagde hij er natuurlijk niet in de achter stand in te halen, zodat hij, op eigen kracht, als dertigste de velodrome binnen kwam. Een luid applaus steeg op, de eerste Nederlandse renner werd enthou siast door de duizenden op het wielerbaantje ontvangen. Zijn achterstand op de winnaar be droeg ruim een half uur. De Zaankanter, even als Seijen klaagde over pijn in zijn ogen,' waarschijnlijk veroorzaakt door teerdeeltjes, die door de voorbij rijdende auto's of de banden der renners waren opgesprongen. De held van de Nederlands- buitenlandse ploeg was evenwel Camellini (It.), die steeds voor aan te vinden was, als de beste aiom en dit zware parcours zon der extra van zijn krachten te hebben gevergd, uitreed; De Italiaan Ronconi kwam als eerste binnen en daarna met ruim vijf minuten achterstand Camel- lini, de Fransman Cogan en de Italiaan Brambilla. Bij het bin nenkomen van de baan lag Camel lmi aan de kop, doch hij werd in de laatste ronde door Cogan ge slagen en bezette dus de derde plaats. Toen wij de kleine pittige Italiaan na aankomst te drinken gaven, klaagde hij erover, dat hij zonder verzorging was geweest. masseur, geen drinken, t?' ,£een banden Waar was de Nederlandse verzorgings wagen vroeg hy ons? Wh' ver telden hem, dat het peloton tien tallen kilometers ver uit elkaar had gelegen en de wagen van de équipe-leider kan toch in dig om standigheden niet overal tegelijk zijn. Een feit was, dat de ver zorger Havermans naar Neder land teruggekeerd was en dat de renners geen massage hadden ge kregen, maar de vrijwilliger van Dooren had zich aangeboden en deze is van buitengewoon goede wil, zodat slechts te hopen valt, dat de renners niet meer over de verzorging behoeven-te klagen. Van de Nederlands-buitenlandse ploeg reed ook Klabinsky (Pool) de rit keurig uit, h(j eindigde nog DE 34e ronde van frankrijk 3* 4e EN 5e ETAPPE HARLESOI 'PH'Ltz9oft/'LLe 167) S (3561 X 40b"? LUX MONTMÊD?^ ('981 tófajYM V* 7218) fTHtc Al (iss; -f- V-283 •f- 27 JUNI 3* ETAPPE 299 km STRAATSBUR&S 2SJJN! 49 ETAPPE 223 m. '30 Hoogten m het parcours' (30) Hoogte van de plaatsen (350) *?4° BEI FORI crrpoi BURG LHouse (3ie; M0NTBEL O Ci Firv 147451V. PÉLT voor Seijen en Jansen op de 48ste plaats. Joly kwam met meer dan 10 pet. verschil op de winnaar binnen, maar waarschijnlijk zal hij nog wel worden geklasseerd. Van het tiental zijn dus De Korver, Van Schendel en Galliussi in deze derde étappe uitgevallen. Een zware klap voor de ploeg, maar ook de andere teams heb ben grote verliezen geleden, zoals de Fransman Mahe, de Italianen Bizzi, Bartocci, de Fransman Delille, die vandaag de vluchte ling was geweest, en verder zijn landgenoot Danguillaume, een der besten der eerste étappe ParijsRijssel. Hoe warm het was en hoe ver Als we terugdenken aan deze lange tocht, eerst door het heu velachtige landschap tussen Brus sel en Namen en vervolgens door een streek, waar afdalingen en steile heuvels elkaar zonder onder breking opvolgden, en dat bij slo pend hoge temperatuur, vragen we ons af of zelfs in het hooggebergte meer van het uithoudingsvermo gen en de energie van de renners gevraagd zal worden dan heden het geval is geweest. In de Arden nen en in Luxemburg heeft men heuvels van alle denkbare stij gingspercentages. Er zijn korte en venijnige bij, die vaak met scherpe bochten beginnen en een vermoeid renner voor de lastigste problemen stellen. Maar soms ook zijn ze schier eindeloos lang, niet boven matig steil, maar voortdurend stij gend, zodat men begint te twijfe len of het hoogste punt wel ooit bereikt zal worder. Die stellen zo mogelijk nog groter eisen aan de wielrenner. En dan is de toestand van het wegdek, vooral na Dinant, soms abominabel slecht. Wij we ten daarvan mee te praten, want halverwege een van die beruchte hellingen gaf een van onze voor banden de geest, nadat scherpe stenen en puntige steenslag er al kilometers lang aanslagen op had den gepleegd. Het was volkomen verklaarbaar, dat de wedstrijdlei ding besliste, dat de tyd geen rol zou spelen in zoverre, dat diegene, die de koers zou uitrijden, Zater dag weer zou kunnen starten. We zien nog de brede glimlach op het fezicht van de Zwitser Tarchini ie met zijn landgenoten Amberg en Kübler tegen een bergje op- zwoegden, toen we hem dat blijde nieuws meldden: dan gaan we lo pen, zei Tarchini. Het verloop van de rit Als we iets van de grote lijnen van de rit willen vertellen, zij ge constateerd, dat de Franse regio naal Delille na ongeveer een uur rijden, d.w.z. na 20 K.M. voor Na men, een ontsnappingspoging waagde die gelukte. Hij nam een voorsprong die geleidelijk aan op gevoerd werd tot 11 a 12 minu ten. Pas 1? K.M. voor Longwv werd deze kranige renner achter haald door Diot, nadat hij meer dan 200 K.M. alleen gereden had. Daarmee had hy zich ook volko- A lflY ie ev ivt 3 Ajax is er in geslaagd een punt uit te lopen op Heerenveen, dat, tegen de verwachting in, op eigen terrein met in staat bleek de Maastrichtse zege op M.V.V. te doubleren en met een gelijk spel genoegen moest nemen. N.E C overtrof zich zelf in de vorige ronde door twee maal B.V.V. te slaan. De Bosschenaren, die in deze competitie hoopvol waren gestart met een overwinning op Ajax, stelden nu hun aanhang wel te leur. De wedstrijdreeks wordt thans ^°°?%ezet met de ontmoetïhgen f'I'V~Ajax, Blauw Wit—N.E.C. en B.v.v.—Heerenveen. In District II kan morgen be slist worden inzake de vraag of S-V.V. naar de ie klas zal promo veren. Indien namelijk Excelsior met van V.U.C. zou kunnen win- h6? ,(tvYèe weken geleden werd ~a *VDOr de Rotterdammers) is het feest van de Schiêdamse roodgroenen een feit. In District i is men nog iang Hercules, O.N.A. en Mussen hebben ieder 4 uit 3, en zo Ziet het er voor de Utrechtenaren morgen het gunstigst uit: zij Zyn tefen T.Y.B.B, vrijwel zeker van een nieuwe zege, terwijl de wedstrbrt O.N.A.-Mussen in ieder geval voor een en wellicht wel voor beide concurrenten puntenverlies geeft (vorige week won O.N.A. met 0—4). Vios (de tweedeklasser) en Eboh liggen met ieder 5 uit 3 in scherpe race, beiden hebben te gen Fluks reap. Cromvliet weder om de beste papieren. Texas is al derdeklasser wan neer tegen Roodenburg gelijk wordt gespeeld, Wanneer F.S.V. Pretoria weder om van Hoek van Holland wint, is de volgende week een gelijk spel tegen S.F.C. voor promotie voldoende. Siod s'aa' voor de poort: de Rotterdammers klopten Naald wijk reeds met 0—2 en zijn bij een puntenverdeling binnen. Hillesluis, de nieuwbakken IK^r?en' start tegen de nabuur- Club D.R-Ti Als Merwesteijn, dat vorige RDM 2—2 deelde tegen R.D.M., thans met tot een volle dig succes tegen de droogdokkers komt, is Papendrecht derde klas- ser. In het Oosten ontvangt Tuban- tia Rigtersbleek, terwijl de Zwolse Boys bezoek krijgen van Rheden Wanneer de Hengelo-ers hun par- ..wmnf;n' is bun degradatie I?" m District IV meten R.K.T.V.V. en De Valk eikaars krachten in Tilburg. De aftreden'! de eerste klasser, die in Valkens waard met 2—0 verloor moet nu winnen om nog met de belagers gelijk te komen. Rjj gelijk spf] is de Valk reeds zeker van promo tie. In het Noorden komen de tweede-klaskampioenen Alcides en Hoogezand weer tegenover el K»ar. Alcides won in Hoogezand met 2—1 eii moet dus in Meppel ook kunnen zegevieren. Om uit te maken welke eerste klasser hier in het geding komt, brengt het programma de ontmoeting^ Veio- citasFrisia. De Groningse club heeft zich reeds veilig gesteld door van Èmmen te winnen. Gisteravond speelde te Rotter dam een voetbalelftal van De Maasbode Stichting een wedstrijd tegen Het Rotterdams Parool. Hoe wel Het Parool zeer gehandicapt werd door het uitvallen van zijn keeper, geven de cijfers 8—0 in het voordeel van De Maasbode een niet overdreven weergave van het krachtsverschil. De Maasbode won daarmee een doos de heer Brederode van Het Parool be schikbaar gestelde fraaie pla quette, men leeg gereden. Nadat Diot zich bij hem gevoegd had, wer den beide opgeslokt door een pelo ton, waartoe onder meer behoor den Camellini, G. Weilenman, Schotte, Cogan, Brambilla en de drager van de gele trui Vietto. Maar het was Ronconi, die zich vandaag de man met het grootste uithoudingsvermogen zou tonen, want hij trok er spoedig op zijn beurt tussen uit. Bij Tellancourt, 257 K.M. na de start, had hy al drie minuten voorsprong op een peloton van een man of zes, dat achter hem zat. Zigzaggend in de afdaling naar Longwy en daarna zigzaggend weer naar boven, ijlde Ronconi als op vleugels Luxem burg binnen, zijn voorsprong nog iets vergrotend. En nu begonnen de laatste 40 K.M. via Esch of be ter gezegd slingerend en draaiend door de hele vlaggende stad heen, die op de trottoirs door tiendui zenden burgers was vertegenwoor digd, en daarna over 'n soort van Luxemburgs Caubergje zonder 'n zweempje schaduw, maar geluk kig met een goed wegdek. Maar nog vol energie stormde de ontem bare Italiaan over de brede rechte qllee Luxemburg binnen om als eerste over de finish in het velo droom te gaan. Hy kreeg de gele trui echter niet, want die behield Vietto, maar hij staat in het al gemeen klassement nog geen an derhalve minuut achter de Frans man, een positie, die dus alle mo gelijkheden openlaat. De gemid delde snelheid over dit ontzagge lijk zware traject was 28.577 K.M. De uitslag De derde tappe, Brussel—Lu xemburg (314 K.M.) had als uit slag: Ronconi (It.) ia 10 uur 59 min. 13 sec.; 2 Cogan (Fr. W.-ploeg) 11 uur 4 min. 47 sec.; 3 Camel lini (Ned. ploeg It.) zelfde tijd; 4 Brambilla (It.) zelfde tijd; 5 Viet to (Fr.) 11.05.44; 6 Rossello (It.) 11.10.21; 7 Latorre (Fr. Z.W.-ploeg Centraal) 11.10.56; 8 Robic (Fr. W.-ploeg) 11.14.14; 9 Diot (lie de France) 11.16.14; 10 G. Weilenman (Zwits.—Lux.-ploeg) zelfde tijd; 11 Mathieu (B.) zelfde tijd; 12 Im- panis (B.) 11.17.20; 13 Cottur (It.) zelfde tijd; 14 Kirchen (Zw.Lux.- ploeg) zelfde tijd; 15 Diederich Lux.-Zwts.-ploeg) zelfde tijd; 16 Mollin (B.) 11.21.08; 17 Gold Schmidt (Dux.Zwits.-ploeg) zelf de tijd, 18 Tacca (It.) 11.21.35; 19 Schotte (B.) zelfde tijd; 20 Cor- rieri (It.) 11.25.53. Schellingerhoudt (Ned.) eindig de 30e in 11 uur 36 min. 36 sec.; Klabinsky (Pool)-gem. Ned. ploeg 48e in 11 uur 43 min. 31 sec., Jan sen 53e in 11 uur 52 min. 41 sec.; Seijen 55e zelfde tijd, Vooren 61e in 11 uur 57 min. 8 sec.; Joly 69e in 12 uur 17 min. 36 sec. Algemeen klassement Het algemeen klassement na de 3e étappe luidt: 1 Vietto (F.) 23 uur 9 min. 29 sec.; 2 Ronconi (It.) 23.10.51; 3 Brambilla (It) 23.13.30; 4 Cogan (Fr.) 23.16.25; 5 Camel lini (It.-Ned. ploeg) 23.17.40. 30 Schellingerhoudt 23.57.55; 41 Vooren 24.07.18; 44 Jansen 24.14.00; 47 Seyen 24.15.03; 51 Klabinsky 24.18.43; 68 Jolij 24.52.06. Landenklassement Het landenklassement na de der de étappe is: 1 Italië 69 uur 53 min. 9 sec.; 2 Franse W.-pIoeg 70.32.09; 3 Frankrijk 70.45.12; 4 I België 70.47.44; 5 Zwits.-Lux. I ploeg 70.56.43; 6. Ned.-buitenl. ploeg 71.22.53 (met Camellini, Schellingerhoudt en Vooren); 7 Franse Z.W.-ploeg 71.45.01; 8 lie de France 71.45.19; 9 Franse Z.O. ploeg 71.55.29; 10 Franse N.O.- ploeg 73.54.15. Drie spelers hebben zich reeds een plaats in de laatste acht be vochten, alle drie behoren tot de acht, die „geplaatst" werden. Tom Brown, de Amerikaan, had al zijn moed en al zijn moreel nodig om niet tegen de zware Australiër Long, een speler met de punch van een bokser in zijn slagen en zeer beweeglijk ook, onder te gaan. Brown had de eerste set verloren tegen spel van overwicht, grote alure, verrassend van volgehouden vaart en prachtig plaatsen: 86 en in de tweede kwam hij op 1—3. Hij leek mismoedig, doch hy zette zichtbaar alles op het winnen van de service van Long. Hij zocht met elke return diens backhand zocht het net, riskeerde alles en slaagde. Van 33 af ontspon zich de meest boeiende en tegelijk mooi ste strijd, die tot nu toe in dit tornooi gespeeld is. Geen jagen en jagen, wèi vaart, doch snelle, zeer snelle brede spreiding, overwel digend passeren, brillant volleren Bij beiden. Brown varieerde zijn tactiek het meest, lokte Long naar voren, zocht dan immer op diens backhand te passeren. Doch nog eens door de service breken, slaag de bii geen van beiden, ondanks enkele malen 15,40 ja 0.40. Dan scheen ieder een reserve-atoom energie te vinden. Met 99 bleef het gevecht gelijk. Toen verloor Brown zijn service en zijn set leek verloren, zijn vonnis geveld.... Doch hij herwon, o wonder, magni fiek versnellend (welk een durf!) de service van Long. En na 11—12 scheen deze te capituleren: 1113. Doch alleen voor die set! Want in de vierde was de zware kerel nog zo snel en zo beweeglijk, dat hij de vermoeide Brown met 6—3 sloeg. Maar toen bleek hij toch te veel van zich gevergd te heb ben; zijn reactie was een tikje trager, zijn pressie minder, zijn oog niet zo scherp meer. En Brown kreeg het morele tonicum dat hij nodig had, won met 6—1, 61 3—6, 13—11, 3—6, 6—1, 6—0. Als Long die kans in de tweede set had kunnen grijpen, dan zou Wim bledon zijn eerste geplaatste en kelspeler verloren hebben! De taaie tegenstand van de Nieuw Zeelander Lobson, die drie klassen beter speelde dan begin Mei te Amsterdam, kostte Petra een set. De jagende Fransman was in de derde (46) even ge transponeerd, doch was te snel en te lang voor Lobson: 6—2, 6—3. 46, 63. De Australiër Brown moest een se. afstaan aan Pelizza 'Frank rijk), doordat de tweehandigde backhand in de knoop kwam en daardoor missers produceerde. In de andere sets bliksemden veie services en passeerschoten langs Pelizza, zonder dat deze ze pare ren kon: 6—3, 6—2, 1—6, 6—3 In het dubbelspel kwamen de artisten Bromwich (met Pails) en Drobny (met Cernik) tegen el kaar. Welk een exhibitie van bij zonder spel, byzonder omdat niet alles, vooral door Brown niet, op vaart voorzien was. Wonderlijk zoals deze in zijn dubbel plaatst, zelfs zachte slagen, en onmiddel lijk reageert op de zwakke of open plek. En als het moet, zoals in de derde set, toen de Tsjechen Opkropen van 0—5 tot 4—6, kon hy zowel met zijn linker- als zyn rechter-forehand en beide handen bliksemend snel zijn. Met 6—2, 6—3, 64 wonnen de Austra liërs en ze zijn daarmede in de laatste acht van het heren dub belspel. Kramer en Falkenburg, dat andere sterke paar, zijn nog een ronde achter; zij sloegen Des- tremau en Abdessalem 61, 75, 6—3. Een zware donderbui met een wolkbreuk vlak voor het begin verstoorde het programma, zodat Van Swol en Rinkel niet aan de beurt kwamen. Mej. Couquerque, samenspelend met 't kleine rond- bruin Indisch knikkertje, rollend, tollend over de baan, boekte een bescheiden succes (64, 63) tegen mevrouw Morris en Ham burger. Eerste klas-programma voor Zondag: A.C.C.—H.C.C. I, Excel sior—H.D.V.S., H.C.C. II—H.B.S., P. W.Sparta, Rood en WitV. R.A., V.O.C.—Quick (N>, V.V.V.— Haarlem. Vrijdagavond werd op de Bos baan te Amsterdam een begin ge maakt met de internationale roei- wedstrijden, welke Nereus ter ge legenheid van haar 60-jarig be staan heeft georganiseerd. Het waren nog slechts voorwedstrij den, maar reeds nu werd er soms spannende strijd geleverd, hoewel de tyden over het algemeen niet zo erg best waren. De uitslagen luiden: Joge vier B, eerste voorwed strijd: 1. Njord; 2. Laga I; 3. Triton. Jonge vier B, eerste voorwed strijd: 1. Laga, 7 min. 21.6 sec.; 2. Njord; 3. Aegir; tweede voor- wedstrijd: 1. De Maas, 7 min. Overnaadse vier, eerste voor wedstrijd: 1. Het Spaarne, 7 min. 27 sec.; 2. De Amstel, 7 min. 34 sec.; 3. Nereus; 4. Lady Margaret Boat Club (Eng.); tweede voor wedstrijd: 1. Triton I, 7 min. 34 4 sec.; 2. Argo, 7 min. 42 sec.; 3 Triton II; derde voorwedstrild- 1. Njord I, 7 min. 43 sec.; 2. Die Leythe, 7 min. 49 sec.; 3 De Hoop. Jonge skiff A, eerste voorwed- strfld: 1. F. G. Boers (De Hoop), 8 min. 18.8 sec.; 2. H. C. van Beusekom (Argo), 8 min. 34 sec.; tweede voorwedstrijd: 1. M. van Orden (De Maas), 8 min. 1 sec.; 2. H. Haaksma (Die Leythe), 8 min. 5.2 sec.; derde voorwedstrijd: 1. T. Bos (De Schie). 7 min. 58 sec.; 2. D. Herderschee (Nereus), 8 min. 6.3 sec. Snelroeien dames gladde vier, eerste voorwedstrijd: 1. De Maas, 4 min. 3.8 sec.; 2. Nautilus, 4 min. 4.8 sec.; tweede voorwed strijd: 1. Die Leythe, 4 min. 5.2 sec.; 2. De Laak, 4 min. 6.2 sec. 36 sec.; 2, Triton, s. Argo. Kobus Knobbel, de toekomstige wereldkampioen zwaargewicht boksen, die met beide handen te gelijk aanvalt, heeft alle bokslief- hebers van hun stuk gebracht. Het hoorde doodgemakkelijk te zijn hem reeds in de eerste ronde knock-out te slaan, doch zijn te genstanders ondervinden, dat hun verbazing over de dwaasheid van zulk een ongewone boksmeth.ode hen met lamheid slaat. Bobbie Boks verklaarde ten minste tegenover de sportjourna listen, die hem interviewden: „Hij strekte beide armen naar me uit en ik lachte. Maar hij herhaalde dat kunstje zo bliksemsnel, dat ik reeds in de eerste seconden van de eerste ronde knock-out was". De uppercut van Kobus Knob bel is fenomenaal. Hij leunt ach terover, als of hij bang is met S'jn tegenstander in contact te komen. Dan, plotseling, richt hij zich op en plaatst beide vuisten op de. rechter- en linkerhoek van de kin van zijn ongelukkige te genstander, twee-, drie-, viermaal achtereen, als bliksemschichten. In een exclusief interview met dé redactie van „Die rare wereld" verklaarde de heer Luc van Dam: „Ik heb hem niet zien boksen, maar het lijkt me allemaal klink klare onzin". Vele grote mannen blijken zich achteraf te hebben vergist. In het Hongaarse parlement is het gisteren stormachtig toege gaan tydens de stemming over de regeringsmotie om bij wijze van spoedmaatregel vooraf de datum vast te stellen, waarop gestemd zal worden over het wetsontwerp, dat het driejarenplan voor Hon garije goedkeurt (guillotine-proce dure). De aanhangers van de re gering riepen: „fascisten" en .vrienden van grootkapitalisten". De regering verkreeg twee derde meerderheid, benodigd om- het wetsontwerp urgent te verklaren. Men verwachtte dat de wet heden zou worden aangenomen. Aanhangers der oppositie ver onderstellen, dat de regering een dergelijke spoed betracht om de wet er door te krijgen, voordat de Parijse conferentie der drie mi nisters van buitenlandse zaken besluiten neemt, die nationale ont werpen minder belangrijk zuilen maken dan internationale en be langrijke wijzigingen in de wet noodzakelijk zouden maken. De ratificatie van het Hon gaarse vredesverdrag met de ge allieerden werd in éerste lezing aangenomen. Men verwachtte dat de tweede lezing binnen twee da gen voltooid zou zijn. Twee leden van het kabinet van president Truman, de minister van handel, Averell Harrihian, en de minister van landbouw Clinton Anderson zullen op 2 Juli uit Washington in Berlijn aankomen om persoonlyk een onderzoek in te stellen naar de economische toestand in West-Europa. Aldus werd Vrydag medegedeeld door het Amerikaanse militaire hoofd kwartier, meldt A.P. •- Zij zuilen vergezeld gaan van een staf van deskundigen, om een intensief onderzoek in te stellen. Na besprekingen met generaal Lucius Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur, zullen de .ka binetsleden een bezoek brengen aan de Amerikaanse-Britse bezet tingszone, op 6 Juli het Ruhrge- bied en Amsterdam, op 7 Juli Brussel, op 8 Juli gaan zij vier dagen naar Parys en op 12 Juli naar Londen. Wie van beiden is de grootste in het rijk der hemelen, de kinderlijke vuurvreter of de vlijmscherpe intellectueel Is hij de grootste, die de Meester verzekerde, dat hij Hem trouw wilde blijven tot in kerker en dood, en Hem daarna tot drie maal toe verloochende, omdat hij de mensen vreesde? Of hij, die zich aan het onweerstaanbaar geweld van de liefde bij de eerste aanval voor altijd gewonnen gaf Is hij de grootste, die de voorkeur van de Meester deelde, en het meer liefhad en de bergen, en een kind bleef tot in zijn spijt en in zijn tranen? Of hij, die in de school van Gamaliel leerde spelen met de spitsvondigheden van het rabbijnenvernuft, en aflegde wat des kinds is? Is hij de grootste, die maar zo langzaam en zo moeilijk hel eens kon zijn met de gedachte, dat de Meester sterven moest om de dood te overwinnen? Of hij die zo gloeiend getuigde dat er voor de christen geert andere glorie is dan die van het Kruis Is hij de grootste, die smadelijker sterven wilde dan de Meester, of hij, die zich nog op het laatste ogenblik herinnerde een Romeins burger te zijn? Het is de mens niet gegeven, een oordeel uit te preken over een werkelijkheid, die voor God alleen toegankelijk is. Zelfs de uiterlijke fenomenen wortelen in heij onken bare, door niemand gewetene, in het ondoorgnpndelijk geheim van de ziel Dit geheim was echter in Petrus en Paulus het geheim van Christus. Want Hij heeft op ze vertrouwd en oft ze ge rekend, ook toen ze de schijn tegen hadden. Hij heeft aan hen Zijn werk te voltooien gegeven. Hij heeft ze geroepen 'om Zijn bloedige getuigen te zijn. En zij stonden klaar om voor alle eeuwen te getuigen, dat zij wisten in Wien zij geloofden. En hierin was de een niet groter dan de andere, dat zij in het supreme offer van hun aards bestaan, alles hebben gegeven en het helemaal hebben gegeven. IN TE. Het telefoonverkeer tussen Ne derland en de Vaticaanse Staat is heropend. De V. S. hebben besloten 130 millioen geweerpatronen van het overtollige legermateriaal aan China over te doen voor het le ger van generalissimus Tsjang Kai Tsjek. De regering van Nanking heeft bovendien machtiging gekregen andere militaire voorraden van particuliere fabrikanten in de V. S. te kopen. Nog altyd doet 't mooie ver haal de ronde, dat de Provin ciaal der Nederlandse Minder broeders, toen hij een zijner pa ters met de oprichting van een missiecollege belastte 'n laatje van zijn bureau opentrok en zei: „Ik zal u financieel alvast een flink eind op weg helpen. Hier hebt u honderd gulden! Dit is niet verzonnen, maar vijf en twintig jaar geleden echt gebeurd .De man, die het over kwam, is nu al lang pastoor in Delft. Walmeer hij dezer dagen nog eens terugdenkt aan de taak, waarvoor hij zich destijds gesteld zag ,dan zou hij wel eens bij zich zelf kunnen zeggen: hoe heb ik dat avontuur tot een goed einde kunnen brengen! Want hij begreep al gauw, dat je met honderd gulden beter een week op vacantic kunt gaan dan een nieuwe stichting be ginnen. Van zo'n kapitaal bouw je in ieder geval geen pand als het Vredespaleis! Het begin was dan ook uiterst bescheiden .De Zusters Clarissen van Megen als arme dochters yan St. Frans ook al geen mil- lionnairsters van beroep stelden de gastenkamers van haar kloos ter ter beschikking. Zo werd het oude stadje aan de Maas de ba kermat van het Missiecollege St. Franciscus Solanus. Tot de acht tien jongens, die daar hun stu dies onder primitieve omstandig heden begonnen, behoorden Nol van Koppen, Thijs Wouters, Koos van Bavel, Henk Geubels e.a., die merendeels hun ideaal allang heb ben bereikt en onder eerbiedwaar dige kloosternamen in verre mis siegebieden werkzaam zijn. Magen bad op de duur aan zijn St. Antonius-gymnasium voldoen de en kon er geen nieuw college hij hebben. Een tweede klas be hoorde daar voor „Solanus" tot de onmogelijkheden want het was met de eerste al behelpen genoeg Gelukkig kwamen de Franse Car- melitessen, die op „Huize De Baarlo gevestigd waren, bijtijds op de gedachte om naar haar vaderland terug te keren. Haar landgoed werd met uitge strekt park en al voor St. Francis cus Solanus aangekocht. Het bood zoveel plaatsruimte, dat er met het nieuwe studiejaar 48 studen ten bij konden komen. Aanvan kelijk was er sprake van, dat het college definitief te Baarlo zou blijven, doch noodzakelijk hei- ZONDAG 29 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 7ARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA. 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws, 11.00 Piano, 11.20 Metropole-ork., 12.00 Concert, 1.30 Zondagclub, 12.40 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Muziek; 13.50 N. S„ 14.00 Boekbespr., 14.30 Utr. Stedel. Orkest, 16.30 Sport, 17.00 Kwartet, 17.20 Muziek, 17.*0 Jan Corduwener, 18.00 Nieuws en sport, 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.. 19.00 Prot. kerkdienst, 20.00 Ac tual., 20.15 Waltztime, 20.45 Hoor spel, 21.10 Muziek, 21.30 Hersen- gymn., 22.00 Gram., 23.00 Nieuws 23,15 Gram. HILVERSUM TT (218 en 415 M ^nnKR^,45 NCRV' 12 15 KRO. 17.00 NCRV, 19.45 KRO .8.00 Nieuws. 8,20 Hoogmis, 10.00 Prot kerkdienst, 11.30 Gram., 12.15 Boek fssp- 12.30 Orkest, 13.00 Nieuws. 12-20 Stafmuziek, (13.45 Caus... 14.20 Drents prog., 16.00 Muziek, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Prot. kerk dienst, 18.30 Orgel, 19,15 Bijbei, 19.30 Nieuws, 19.45 Actual., 20.00 De gewone man20.15 Hoorspel. 21.00 Drents gevar. prog., 21.55 Drentse bruiloft, 22.15 Avondge bed, 22.30 Nieuws en sport. 23 05 Septet, 23.35 Gram. MAANDAG 30 JUNI HILVERSUM I (301 M.) VARA Jk°L Nieuws, gymn. en gram., ïo nn et Ber. Uit ÏIMllö, Stafmuziek, 13.00 Nieuws, Ïï'2a Kam bier.s, 13.50 Gram., lAM) Operamuz. (14.30 Lezing), 15.40 Muz. fabel. 16.20 Gram., 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Cello, 17.45 Muziek, 18.00 Nieuws, 18.J5 Orgel, 18.30 V. d. Ned. Strjjdkr., 19.00 Toespraak. 19.15 Orkest, 19.45 Caus, 20.00 Nationaal pro gramma. Wilhelmus, 20.10 Con cert, 20.55 Reportage, 21.10 Volks zang, 21.30 Orkest, 22.00 Prijs vraag, 22.20 Caus., 22.27 Zang, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSLTM II (415 en 218 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.30 Morgenwijding, 11.35 Piano, 12.15 Gram., 12.30 Bachmuz., 13.00 Nieuws, 13.15 Kwintet, 14.00 Caus., 14.20 Sex tet, 15.00 Gram., 15.30 Trio, 16.00 Bijbel, 16.45 Gram., 17.00 Zang, 17.30 Sport, 17.45 Sextet, 18.30 Muziek, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespr., 19.30 Actual., 19.45 Gram., 20.00 Nationaal program ma (zie Hilversum X), 22.00 Nieuws, 22.15 Reportage, 22.30 Orkest, 23.15 Gram. werk zou het bouwen op de dras sige Maasoever zo kostbaar heb ben gemaakt dat dit plan opge geven moest worden. Hetgeen een uitkomst betekende voor de onvergetelijke Deken Thijssen van Sittard. Want de hei lige man zat reeds ettelijke jaren in üware zorgen om zijn Gezel- ienhuis voor mijnwerkers, dat leeg stond en steeds maar geld bleef kosten. De overdracht aan de Paters Franciscanen, die het hele complex aan de Oude Markt wil den betrekken, was voor hem zo veel als een gebedsverhoring. Sittard luidde een bloeitijdperk in. Binnen korte tijd verwierf het College zich om zijn voortreffe lijke opleiding een goede naam Het studieprogramma deed voor dat van een staatsgymnasium niet onder; de eisen, waaraan de be kwaamheid der leerlingen te be antwoorden had waren streng, het lerarenkorps beschikte over verschillende krachten, die de zeldzame kunst verstonden de jongens inzicht, goede smaak en wijsheid voor het leven by te brengen. Het aantal studenten nam zo toe, dat in het jaar 1928 opnieuw een klas te Baarlo geves tigd moest worden. Omstreeks die tijd mocht de Or de er in slagen het oude Jesuieten- college te Katwijk aan de Rijn over te nemen. Daar werd in Sep tember 1929 met de Baarlose ne derzetting het St. Willibrord-col- lege begonnen. Sinsdien be schikte de Orde over twee bloei ende missiescholen, allebei met een groot aantal studenten. Tot dat de omstandigheden er in 1938 toe noopten St. Franciscus Sola nus in Sittard op te heffen. St. Willibrord te Katwijk zette de missietraditie alleen voort. Tijdens de oorlog onder buitengewoon moeilijke omstandigheden. Reeds van de eerste dagen af. Want de gevechten om het nabij gelegen vliegveld Valkenburg plaatsten de gebouwen op de vroege mor gen van de 10e Mei in de vuurli nie, wat allen ogenblikken van doodsangst en een der paters-le- raren zelfs het leven kostte. Twee jaar later werden de gebouwen op het feest van de Martelaren yan Gorkum door de Duitsers voor inkwartiering in beslag genomen. Toen brak een droeve, spannen de en avontuurlijke tijd aan. Met een beperkt aantal studenten werd het collegeleven zo goed en zo kwaad als het ging op de Prinse gracht 95 te Den Haag voortge zet. Honger en ontbering hebben hieraan in het begin van 1944 een einde gemaakt. De jongens moes ten toen de sombere stad ont vluchten en hebben tot aan de be vrijding bij boeren in de wijde omtrek een gastvrij onderdak ge vonden. Inmiddels hadden Engelse bommenwerpers op 12 Augustus 1943 kapel en aula van het Kat- wijkse college in puin gegooid. De overige gedeelten zijn door de Duitsers Uitgewoond, die hun van dalistische vernielzucht tevens op het prachtige bos hebben uitge vierd. Na hun vertrek heeft het vrije spel van regen en wind de verwoesting maandenlang vol tooid. Bij de bevrijding bleken de gebouwen zoal niet geruineerd dan toch geheel onderkomen te zijn. Z(* 2ijn nog altijd onbewoon baar al hoopt men ze binnen af- 21t"balle tijd hersteld te hebben. Het St. Willibrord-college is nu tijdelijk te Watersleyde bij Sittard gevestigd. Daar wordt op 1 en 2 Juli as. herdacht welk een be langrijk stuk missiearbeid in de afgelopen 25 jaar werd verzet. Er is alle reden voor dankbare te vredenheid. want talrijke studen ten zijn later als priester-missio naris naar Brazilië. China. Brits- Indië, Noorwegen, Java en Niêuw- Guinea uitgezwermd. Bij deze gelegenheid zal Mgr. Alcuinus van Miltenburg de eerste gemijterde oud-leerling een pontificale Hoogmis opdragen. Aster, Gentilis, O.F.M.Cap.: „Het tweede zwaard". Het leven van de H. Laurentius v. Brindisi. Uitg. Het hooghuis, Eindhoven, 1947. Een der strijdbaarste apos telen der Contra Reformatie (1559-1619). 't Boek is vloeiend geschreven. (IV). Banning, W. Prof. dr.t „Geloofs strijd". Godsdienstige houding in deze tijd. Uitg. Ploegsma, Am sterdam 1947. Geen aperte dwa lingen, maar voor katholieken ongeschikt. Onbevredigende vaagheden. (III). Bosman, Anthony: „De revolutie van het woord". Uitg. Kroonder Bussum 1947. Essay over de bi zarre taalexperimenten in de moderne poëzie. (Helaas alleen Engelse voorbeelden. (IV). de Clercq Zubli, F. en A. C. Bor- dewijk Roepman: „De Kathe draal". Uitg. Becht, A'dam 1947. Verkeerde theorieën over gods dienstverschil en huwelijks trouw. Ongeschikt voor de jeug dige lezeressen voor wie het be doeld is. (in—IV). de Keyser, dr. Pauk De borchgra- vinne van Vergi. Uitg. Wereld bibliotheek A'dam 1943. Middel eeuwse hoofse liefdesroman. Keurig uitgegeven en litterair- historisch belangrijk. Alleen voor vakmensen. (IV). Rolland, Romain, Clerambault („L'un eontre Tous"). De kun stenaar Clerambault wordt door de dood van zijn zoon tot een vrijdenker, tot een eenling. Nog al rhetorisch. Voor katholieken onaanvaardbaar. (II). Met het gebruikelijke ceremo nieel is de echtgenote van de Ar gentijnse president, mevr. Eva Peron, gisteren door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. Geduren de een half uur onderhield de Heilige Vader zich met de bezoek ster, aan wie Hij zijn grote tevre denheid betuigde voor de wijze waarop Argentinië de lagere volksklassen te hulp komt en voor de steun, welke het land aan de meest ongelukkige landen van Europa, waaronder Italië, ver leent. Na de audiëntie begaf mevrouw Peron zich naar de Borgia-zaal en de Sixtijnse kapel, om vervol gens een bezoek te brengen aan de St. Pieter, waar zij een gebed stortte op het graf van de H. Pe trus. Gisteren werd in het Congres een wetsvoorstel ingediend ter beperking van de Amerikaanse export van olie en olieproducten, terwijl het Merchant Marine Co- mittee van het Huis van Afge vaardigden een aanvang maakte met een onderzoek inzake de Amerikaanse olie-verschepingen naar Rusland. Wanneer het wetsvoorstel wordt aangenomen, zal de export van olie geheel worden verboden, ten zij de departementen van leger en vloot verklaren, dat de export geen schadelijke invloed heeft op de nationale verdediging èn het departement van handel verklaart, dat de binnenlandse consumptie er niet door wordt beperkt. Het Merchant Marine Commit tee tracht te weten te komen, waarom er olie wordt geëxpor teerd naar Rusland en andere lan den, terwijl er sprake is van ra soenering van het olie-ver'or in de V.S. w Weervervachting medegedeeld door het K. N. M. t. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Zeer warm, droog en zonnig weer., zwakke tot matige wind ait Oostelijke richtingen. 29 Juni: Zon op 4 22 uur, on- 4er 21.04 uur: Maan op 17.31 j 5 uur, onder 1.52 uur. t 30 Juni: Zon op 4.23 uur on- der 21.04 uur: Maan op 18.43 uur, onder 2.12 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5