Koning Leopolds reis naar Berclitesgaden Vijf Eilanden-Tocht 1947 Les cheveux chantent Drie Amer. speelsters in de laatste vier Franse zege in 6e étappe GREPEN UIT HET WITBOEK eerberichtj SPANNENDE heren dubbels TOUR DE FRANCE Moedige rit van Schellingerhoudt WOENSDAG 2 JULI 1947 PAGINA 2 WAAR BLIJVEN DE DOCUMENTEN DER LINKSEN? Kappersconcours te Parijs EEN BELANGRIJK SPORTGEBEUREN I AFNEMEND BUIIG l HERRIOT NAAR ENGELAND ,,INDRAPOERA" BRENGT REPATRIEERENDEN zeemanshuwelijk IN ENGELAND DIERENTUIN IN EEN VLIEGTUIG Aan boord van de Constellation „Walcheren", die Maandag uit Curagao op Schiphol terugkeerde, bevond zich een zonderling gezel schap uitheemse dieren, bestemd voor de diergaarden Artis en Blij- dorp, te weten achthonderd gram parasolmieren, zes leguanen, een iuipaard, vier capucijner-apen, doodshoofdaapjes, waarvan een ernstig ziek, twaalf maisparkieten (zeer luidruchtig), een gordeldier en drie bruikikvorsen. De zending TENNISTO URNOOI te WIMBLEDON DE GEVAARLIJKE AUTONUMMERS Onze landgenoten maak ten goede beurt DAMRUBRIEK SCHAAKRUBRIEK „ONZE MARINE" HOUDT WATERKAMPEN m.éH. Van onze Brusselse correspondent Sedert het verslag der commissie-Servais is verschenen, heeft België eens te meer kunnen constateren, hoe subjectief de rode, socialistische en communistische partijbladen zijn. Eenzijdig noemen ze deze commissie, omdat zij op verzoek van de koning tot stand kwam, vergeten echter eraan toe te voegen, dat in deze commissie Verschillende bekende personaliteiten van links zitting hadden, o.a. vier profes soren of oud-professoren der universiteit van Brussel, een allesbehalve katholiek georiënteerd wetenschappelijk cen- hnn. Zij verzuimen óók, hun lezers mede te delen, dat het de linkse regeringen van Acker en Spaak vrij stond, zelf ook een rapport te laten redigeren met de documenten, waarover zij zeggen te beschikken. Feit is, dat zo goed als niemand gelooft, dat de linksen inderdaad over documenten beschikken, die voor de koning belastend zouden zijn. De liberale pers, vroeger bijna eensgezind met socialisten en communisten tegen de koning, Is na lezing van het Verslag- Servais iets voorzichtiger gewor den, hoewel zg er natuurlijk nog verre af is, openlijk haar ver- rissing te erkennen. Dat er werkelijk fenomenale ver gissingen wérden begaan, blijkt alleen reeds uit het feit, dat het te Limoges (Frankrijk) .in de eerste oorlogsmaanden vergaderd Belgisch parlement, na zéér partijdige redevoeringen van Pierlot (toen minister-president) en van Spaak (toen minister van Buitenlandse Zaken) de koning vervallen had verklaard. Er heerste op die ver gadering een psychose van haat, verdwazing en schrik. De toenmalige Franse premier Rey- naud had immers de Franse ne derlagen aan de capitulatie van 't Belgische leger, speciaal op diens opperbevelhebber, koning Leopold feweten. Doch in België terug, ebben niet minder dan 71 kamer leden en senatoren de koning hun excuses aangeboden, omdat zij ,,te Limoges misleid werden". Spaak echter en Pierlot hebben steeds niet de nodige objectiviteit ge toond, hun vergissingen te erken nen. Onder de 71 berouwhebben- den, bevonden zich katholieken, liberalen en socialisten. De com munisten van Moskou waren toen nog de geallieerden der Duitsers. Een der verwijten, welke het meest door ie linksen tegen Leo pold wordt naar voren gebracht, is diens ontmoeting met Hitier te Berchtesgaden. In werkelijkheid lg deze ontmoeting gehéél in het voordeel van de kohing. Terwijl andere staatshoofden en politieke leiders voor de tyran zaten te beven, aarzelde Leopold niet, kra nig voor zijn volk en zijn soldaten op te komen. Het- was Hitler, die het initia tief had genomen. De Duitse minister van staat Meissner, had reeds dadelijk na de capitu latie van 't Belgische leger aan geduchte tweespraak" met de ty ran voorbereid. Er bestaan over de ontmoeting van de vorst met Hitier drie ver slagen; één van de hand van ge neraal van Overstraeten, die ver haalt wat hjj heeft gezien en horen zeggen; één van de Duitse tolk Schmidt, die een politiek rapport heeft opgemaakt, zoals hem dat door Hitier werd gesug gereerd en waarvan de linkse re geringen zich con a more tegen Leopold hebben bediend, en ten slotte een derde verslag, van de koning zelf, dat de meerderheid der Belgen voor het geloofwaar digste houdt, omdat zij niet twij felt aan de eerlijkheid van haar souverein. Uit 's konings verslag biykt, dat hij bij Hitier gesproken heeft volgens het plan, dat hij voor dit onderhoud te Laeken had voorbe reid: de in België ontstane onrust door de twijfel omtrent het her stel van 's lands onafhankelijk heid, de aan extremisten in België (Rex en V.N.V.) door de Duitsers toegekende gunsten, de slechte voedselpositie, de zware oorlogs lasten, de vrijlating der Belgische krijgsgevangenen. „Hitier", aldus de eigenhandige aantekeningen van Leopold, „vraagt de koning, of hij voor zich persoonlijk wensen heeft te uiten". Leopold antwoordt ont kennend. Hitier: „Ik zou willen weten, of u er over de toekomst van uw land persoonlijke zienswijzen op nahoudt?". Leopold: „Ja, meer dan ene. Doch zij zijn alle aan de eerste ondergeschikt: ik wens zeker heid te verkrijgen omtrent het herstel der onafhankelijkheid van mijn land". Hitier heeft daarop heel voor zichtig geantwoord: „Alle lan den van Europa moeten op economisch gebied onderlinge regelingen treffen, want de oor log kan lang duren; iedereen moet trachten zich uit de nood te helpen". Leopold, aandringend: „Wat wordt er van België's onafhan kelijkheid?" Hitier: De kleine landen (Ne derland en België), die als basis tegen Duitsland hebben ge diend, moeten zich op twee ge bieden onderwerpen: op militair geb 'yi en op dat van de buiten landse politiek. Op binnenlands gebied, zal u naar goeddunken mogen handelen; de rol van Duitsland is niet die van een huisgouvernante voor de kleine mogendheden". Het jongste portret van koning Leopold van Belgie Leopold gezegd, dat Hitier hem wenste te ontmoeten. De koning wees dat verzoek met beslist heid af, „hetgeen Hitler ten zeerste ontstemde". Deze ver klaring komt van niemand min der dan de Duitse ambassadeur van Bulow-Schwante, die ze voor een Angelsaksische com missie heeft afgelegd. Hitier kwam op zijn voornemen terug de 17e October 1940, toen hij te Berchtesgaden confereerde met kroonprinses Marie-José van Italië, zuster van Leopold. En kele weken later werd ie ko ning te Berchtesgaden ontbo den. In 't Belgische parlement had v. Acker durven verklaren, dat Leo pold zelf dat onderhoud had aan gevraagd, dat hg zich in groot uniform had uitgedost en dat hij per speciale trein naar München was gereisd. In werkelijkheid droeg de koning zijn kleine gene- raalstenue van elke dag en had de reis per auto plaats tot Aken, waar in een aanhangwagen van een gewone trein werd overge stapt. Dagen lang had, volgens vleu gel-adjudant generaal van Over straeten, de koning zich op „de Het grote kapperscon cours, dat in hotel Con tinental te Parjjs plaats had, heeft bijzondere belangstelling genoten. Het was die dagen snik heet, maar desondanks waren alle Parijse kap pers van naam komen kijken naar de prestaties van hun vakgenoten. De jonge kappers, een vijf- en-dertig, behorende tot zeven verschillende na ties, werkten in 'n haast onhoudbare tempera tuur. Zonder een ogen blik op te zien, omringd door een dringende en duwende massa mensen, bouwden ze schitterende ingewikkelde kapsels op, die geen vrouw ooit in haar eentje op haar hoofd zou kunnen fabri ceren. Maar daar heeft een kapper zich nog nooit druk over ge maakt Het was grappig de opmerkingen van de om staande kappers te horen. Twee oude heer tjes stonden in extase naar een reusachtige, massieve Nederlander te kijken en vertrouwden elkaar vol verrukking toe, dat „les cheveux chantent" onder zijn han den. Elders betoogden enige kappers met klem, dat er werkelijk artisten onder de concurrenten waren. Aan het concours na men zowel patroons als N, kappersbedienden deel. De Fransen stonden ver boven aan. Toch konden we met grote voldoening constateren, dat de Nederlandse kappers een uitste kend figuur sloegen. Niet alleen waren ze no. vier bij de klassering van het gehele concours, maar onze landgenoot Duller was zelfs met een Fransman als eerste ge klasseerd voor ondulatie. Er was nog meer: niet één keer, maar verscheidene malen hoorde ik het publiek, dat nage noeg uitsluitend uit kappers be stond, zeggen, dat de Nederlan ders uitstekende vaklui waren en dicht achter de Fransen kwamen wat vakkunde betreft. Wat de kapsels zelf aangaat, valt het op, dat ze veel minder strak zijn dan in het afgelopen seizoen. De reusachtige toeten meest vals die wc de laatste jaren zoveel gezien hebben, ztjn verdwenen, evenals de valse vlechten. Ook geen scheidingen meer. De haren worden uit het gezicht naar de kruin gekamd maar niet strak, ook by de oren niet strak weggetrokken en van achteren naar boven gekamd. Het kapsel zelf bestaat meestal uit enkele platliggende krullen. Vóér alles moet het de lijn vaa Vorig jaar organiseerde de Zell- bond voor Dordrecht en Omstre ken voor de eerste maal qen vijf eilanden-tocht. Het weer heeft toen niet erg meegemerkt, maar toch hebben toen een aantal flin ke zeilers de zware tocht vol bracht en allen bewaren daaraan aangename herinneringen. Het bestuur van de Dordtse Zeilbond heeft dan ook besloten om ook dit jaar, en wel op 5 en 6 Juli a.s„ weer zo'n tocht te organi seren. Het is de opzet, dat de Vgf- eilanden-tocht in de zeilwereld dezelfde vertrouwde klank gaat krijgen als de Elfstedentocht in de kringen der schaatsensport- beoefenaars. De tocht langs de eilanden Dor drecht, Oud-Beijerland, Ooeree en Overflakkee, Putten en IJsselmon- de, heeft voor de zeilers een bij zondere bekoring. Daar men op deze stromen met tal van facto ren heeft rekening te houden en de tocht behoorlijke vaardigheid in deze schone sportbeoefening eist, spreekt het vanzelf dat al leen zij, die terecht menen over voldoende kennis en routine te beschikken, met succes deze tocht kunrten volbrengen. Juist echter die moeilijkheden zijn het, die voor de ware sportman aan deze tocht zijn bgzondere charme geven. Ook zijn het die moeilijkheden, die voor het organisèren van de tocht aan het bestuur heel wat te puzzlen geven. Men moest re kening houden met de volle maan, om de deelnemers zo lang mo gelijk daglicht te doen hebben. Om dezelfde reden moest de tocht ook zo dicht mogelijk hij de „lang ste dag" gehouden worden. Ook het goede tg speelt een belang rijke rol. Men heeft met alles rekening gehouden. De deelne mers krjjgen voorts een zeer nauwkeurige omschrijving van de voorroute, met alie aanwijzingen die tijdens de tocht nodig en nut tig zijn. Natuurlijk kan de Zeil bond geen enkel persoonlijk risico nemen. Wat echter gedaan kan worden ten gerieve van de deel nemers geschiedt. De start vindt plaats op Zater dag 5 Juli a.s. om 18.30 uur by het Groothoofd. De vaarroute (on geveer 90 k.m.) is als volgt: Dor drecht Oude Maas Dordtse Kil, Hollands Diep, Vuile Gat, Ha ringvliet, Beningen, Spui Oude Maas Dordrecht. Men kan de route naar eigen verkiezing ook in de omgekeerde volgorde nemen. Om in het bezit te komen van de fraaie plaquette die als prijs beschikbaar wordt gesteld door de Zeilbond, dient men uiteriyk s Maandags om 6.30 uur weer op de plaats van vertrek aanwezig te zijn. Op het einde van de Dordt se Kil en in het Spui bij Oud- Beijerland zijn contröleposten van de Dordtse Zeeverkenners, waar de deelnemers hun contrölekaar- ten moeten laten afstempelen. Vermelden wij ten slotte nog voor de Katholieke deelnemers, die natuurlijk Zondagmorgen de H. Mis niet willen verzuimen, dat zich Katholieke kerken bevinden in Moerdgk, Willemstad, Melis- sant, Oud-Beijerland en Putters- hoek. Een aardig idee is de verplich ting die de deelnemers wordt op gelegd om nauwkeurig een log boek bg te houden. Voor het best bijgehouden logboek wordt een mooi boek als prijs geschonken. Er wordt terecht voor deze tocht grote belangstelling ver wacht. Het varen zit de Neder landers nu eenmaal in het bloed en deze mooie, mannelijke sport geeft de beoefenaars een echt ge zonde ontspanning. Ter voorkoming van misver stand delen we nog mee, dat ook motorboten aan de Vijf-eilanden- tocht kunnen deelnemen. w Weerverwachting medege- S deeld door het K. N. M. I. te 5 De Bilt geldig tot Donderdag- avond: i Tijdelijke opklaringen met hier en daar nog een enkele bui, iets warmer dan vandaag, zwakke wind. 3 Juni: zon op 4.25 uur, on- der 21.03 uur; maan op 21.42 j uur, onder 3.53 uur. De koning kwam daarna nég eens terug op de kwestie der onafhankelijkheid„Kan ik, bij mijn terugkeer in België, de verzekering geven van het her stel onzer onafhankelijkheid?" Hitier: „Ik zou u dankbaar zijn, die vraag op het ogenblik niet te moeten beantwoorden". Het gesprek werd door Hitler besloten met de verklaring: „Wees er van verzekerd, dat ik in geen geval aan uw huis zal ra ken". Leopold liet deze verklaring on beantwoord. Noch Hitier noch de koning, wa ren over dit onderhoud tevreden. Deze laatste zeide te Laeken aan generaal Nuijten: „Ik ben niet geslaagd zoals ik wel had gewild (onafhankelijkheid, krijgsgevange nen, voedselpositie, etc.) Doch ik ben in elk geval teruggekeerd zonder één belofte zonder één toe geving aan Hitier te hebben ge daan! Edouard Herriot, voorzitter van de Franse nationale vergadering en voormalig premier, heeft gis teren bg de opening van de ver gadering medegedeeld, dat hij nog dezelfde dag voör een officiee bezoek van vier dagen naar Lon den zou vertrekken. Hy voegde hieraan toe: „Ik zal het Engelse volk vertellen, dat Frankryk al zijn krachten op zgn eigen herstel concentreert en te gelijkertijd de banden, die het met Engeland verbinden, versterkt". Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip „Iftdra- poera" met repatrierenden uit Indië in de haven van Rotterdam aankomen. Aan boord bevinden zich 293 evacué's, 149 mariniers en 121 leden van de Kon. landmacht. Voorts komen met dit schip aan 450 vreemdelingen, bestaande uit Duitsers, Oostenrijkers en Honga ren, die door de zorg van de re- patrieringsdienst Indië per speciale trein van het Lloydterrein naar Hamburg gebracht zullen worden, van waar zij verder naar hun woonsteden zullen reizen. Met de debarkatie zal Vrgdag om 8 uur begonnen worden. Gelet op de algemene zeden verwildering tijdens de oorlog, heeft het Amsterdamse gerechts hof de 54-jarige Groningse zee man J. L., die als lid der gealli eerde koopvaardij tijdens de oor logsjaren in Engeland met een Engelse vrouw in het huwelijk trad, terwijl hij niet van zijn Ned. vrouw was gescheiden, tot de lichte straf van 1 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Op 3 April jl. was de man door de rechtbank tot 2 jaar veroordeeld, een vonnis, dat de procureur-ge neraal, bg de behandeling van deze zaak in hoger beroep voor het gerechtshof, gehandhaafd wenste te zien. Wimbledon handhaafde meer dan in de eerste dagen de traditie der verras#in,gen- Dinsdag werd de ban van de Amerikaanse damessuperioriteit op één plaats, de minst sterke, doorbroken en één van de beide halve eindstrijden zal niet tussen twee van het grote kwartet gaan, doch tus sen een Zuid-Afrikaanse (mevr. Summers) en de Ameri kaanse mej. Osborne. De Zuid-Afrikaanse bestond bet in een der kwartfinales de nummero vier van Amerika, mevr. Todd, met het minder uitgesproken aanvalsspel, in twee sets: 7-5 6-4, te slaan. Het was zowel te danken aan haai: weergaloze vlugvoetigheid al# aan het uitstekende plaat sen, waardoor de lange Patricia telkens weer haar diepe vlakke drive niet tot zijn recht kon laten komen. Triomf van de slimme defensie Evenmin voluit op dreef als Hart in moei- Radio Hamburg meldt, dat de Britse en Amerikaanse bezettings- autortteiten hot Duitse verzoek om de walvisvaart weet ter hand te mogen nemen, hebben afge. wezen. „TREIZE, TREIZE; TREIZE!" Meer dan 100 K.M. lang hebben we deze uitroep gehoord van de tienduizenden langs de route, welke in de zesde étappe van Besanqon naar Lyon over 257 km. leidde. JNum- mer dertien, het ongeluksgetal dat Schellingerhoudt op zijn rugnummer draagt! In de rit Luxemburg—Straatsburg was de Zaankanter ernstig geblesseerd bij een valpartij en te BeÉln§ön kon hij na dë vijfde étappe nauwelijks van zijn fiets komen. Maar de rustdag en de goede verzorging van de nieuwe masseur Victor Schramm, hadden hem goed ge daan en vol geestdrift en optimisme begon hij deze morgen te Besan^on aan de zesde ét'appe. BOUK DE PECHVOGEL het hoofd volgen. De indruk vaft alle kapsels zowel voor de dag als voor 's avonds ls, dat zg het hoofd klein maken en de krullen nooit de indruk mogen wekken van zwaar en dicht in elkaar gerold te zfln. 't Geheel moet luchtig zijn. Van de Nederlanders kwam het fantasie-kapsel met molentje deze opvatting het meest nabg. Uit de tendenzen van dit con cours biykt ook, dat, wordt toch een toet gedragen, deze in de lengte moet zijn en vooral niet op zg mag uitsteken. Sloegen onze landgenoten met hun kapperskunst een goed fi guur, dat kan helaas niet gezegd worden van de toiletten der dames, die gekapt werden. (Ieder land had n.l. zijn eigen manne quins meegebracht). Zelden zag ik zulke smakeloze jurken. Dat „eenvoud het kenmerk is van het ware", was iqen blijkbaar ver geten. Niemand eist dat de japon nen door een groot huis gemaakt ztjn; ordentelijke Hollandse jur ken, die niet opvallen, waren stellig geapprecieerd. Meer wordt overigens bij een dergelijk con cours niet gevraagd. DINY K—W. Met de grote warmte is, evenals vorig jaar, ook weer de pmag van het nieuwste jeugd-spelletje geko men, het verzamelen van automo biel-nummers, aldus schrijft ons de K. N. A. C. Het is een plaag, omdat niemand weet hoe deze rage weer is ontstaan, maar net gevolg ervan is. dat de kinderen zich zelf en de automobilisten aan grote gevaren blootstellen. De jon ge kinderen, die met potlood en papier gewapend, zich op stoep randen of zelfs op de rijweg poste ren om naarstlglijk de provin ciale letters en nummers, waar mede elke langs rijdende auto is uitgerust, op te schrijven, weten natuurlijk zelf niet hoe gevaar lijk dit spel is. En de ouders der kleinen veelal evenmin. Daarom meent de K. N, A. C. er goed aan te doen juist de ouders en de onderwijzers op de ernstige gevaren, welke de jeugd loopt met de beoefening van dit spel, te wijzen. De openbare weg mag geen kinderspeelplaats worden, juist omdat het moderne verkeer daarvoor te grote gevaren ople vert En overigens vraagt men zich af, wat het nut van deze nummer-verzamelwoede is. Het secretariaat der K. N. A. C. ont vangt nu en dan een brief, in houdende vele vellen volgeschre ven met autonummers. Meestal is er niet eens een briefje bij, enkele malen ook wel en dan wordt daarin verzocht om bij het win nen van een prijs met een of an der voorwerp te worden bedacht, dat de jeugdige verzamelaar graag zou willen ontvangen. Daaruit zou moeten worden opgemaakt, dit ae jeugd in de waan verkeert, dat het verzamelen van autonummers een door de K. N. A. C. uitgeschre ven wedstrijd is. Niets s minder waar. Integendeel, de K. N A. C zou het voor de jeugd zelf. maar ook in het belang van de automo bilïrten. op prijs stellen, '.ndien 7.0 spoedig mogelijk een eind zou ko men aan dit nutteloze spel, dat gea* enkele betekenis beeft. Het begin ging goed, hij kon gemakkelijk mee, terwijl het pelo ton in normaal tempo reed. Maar toen er 110 Km. waren afgelegd, bij het dorpje Cuisoeux, geraak ten bij een lichte afdaling de stu ren van Schellingerhoudt en de Fransman Maye elkaar. Beiden en ook de Fransman Cosson kwa men te vallen. De laatste kwam er het beste af en kon spoedig weer doorrgden, maar Maye was er ernstiger aan toe; hij bleek zgn sleutelbeen te hebben gebroken en moest met de ambulancewagen naar het ziekenhuis worden ge bracht. En Schellingerhoudt? Hy had wonden aan hoofd, rug, dij en enkel en zijn banden waren aan flarden. Zusters van de ambulan ce-wagen verzorgden hem onmid dellijk, behandelden hem met aether en mercurochroom, kleef den pleisters op de wonden, een mecanicien maakte intussen de fiets in orde, onder toezicht van de équipe-leider Joris van den Bergh en Piet Moeskops, en met 20 minuten vertraging op het pe loton klom Schellingerhoudt, de pechvogel, weer in het zadel. „II est courageux, Hein", mom pelde men. En een spontaan ap plaus ging door de honderden, toen Bouk weer zyn rug kromde en enkele forse trappen uitgooide en voort ging het, met 40 KM. per uur op het vlakke en 60 KM. in de afdalingen. Een winnaar van een étappe had geen triomfantelgker rit kun nen maken dan nummer laatst van deze dag, Bouk Schellingerhoudt, „Trelze, treize, treize, c'est un Hollandais'." en tienduizenden en nog eens tienduizenden hebben op de resteerende 145 KM. de verbe tenheid en het doorzettingsver. mogen van onze" landgenoot be- wonderd.En in de verslagen van de kranten van vanavond staat met grote koppen, dat deze stille rustige knaap een staaltje van Ned. onverzettelgkheid, van kop pig volhouden heeft laten zien, welke aller bewondering af dwong. Met de rustige regelmaat van een groot coureur draaide de Zaanlander tientallen kilometers in zyn eentje, af en toe opgewacht door oris van den Beregh, die hem de achterstand op het peloton aangaf. Maar daftr vooraan trok ken zy er hard aan, buitengewoon hard zelfs, want vier Fransen wa ren er even nadat het ongeluk was gebeurd, tussenuit gegaan en het peloton, dat ze eerst had laten gaan, gaf geen pardon meer en trachtte de vluchtelingen te ach terhalen. Maar Schellingerhoudt zette door. In alle dorpjes en stad jes werd hij aangemoedigd. Geen woord kwam over zijn lippen, stil zat hij op zijn fiets, in regelma tige cadans trapte hij zjjn kilo meters bij elkaar Toen hij als laatste de stedelijke wielerbaan te Lyon had bereikt, vernam hij, dat hy meer dan 10 pet. achterstand in tyd op de win naar Teisseire had en dat hy re glementair uit de koers zou zyn Toen kwam de reactie, na de zware valpartij en na de inspan nende monsterrit van 145 KM. tegen het uurwerk! Maar In de late avonduren kwam men hem het heuglijke nieuws brengen, dat als belo ning voor zyn moedig volhouden de organisatoren hem niet uit de Ronde zouden nemen. Schellingerhoudt onderscheid de zich in de 6c étappe, hoewel hij als laatste binnenkwam. 48.04.38; 52. Jansen (Ned.) 48.37.43;. 60. Schellingerhoudt (Ned.) 48.37 43 64. Joly (Belg.-Ned. ploeg) 48.50.10. Het Landen-klassement luidt: i. Italië 141 uur 4 min. 35 sec.; 2. Frankrijk 141.24.09; 3. Franse W poeg 141.42.57; 4. België 142.42.57; 5. Franse Z.W.-ploeg 142.30.15; 6 Zwits.-Lux. ploeg 142.49.25; 7 Fran se Z.O.-ploeg 143.00.09; 8. Ile de France 143.02.01; 9. Ned.-buiten- landse ploeg (met Campell'di. Seijen en Klabinsky) 153.10.23; 10. Franse N.O.-ploeg 145.44.38. Maandag, leek mej. lijkheden te geraken tegen een uitstekend in vorm zijnde mevr. Bostock, die met meer vaart en betere lengte een gevecht uit het achterveld met 6—4 inzette, doch toen mej. Hart, lang niet zo snel overigens als anders, haar vaart plus controle ging vinden, zonder nog haar netspel in het gevecht te brengen, won zij de volgende sets 6—1, 62 En ondanks een briljante tegenstand van de Australische mevr. Bolton vond mèj. Brough met lange èn korte drives, met smash en volley, tel kens het eerst de scoringskansen: 6-2, 6-3. Mej. Osborne was veel en veel meer op dreef dan Maandag en sloeg in een gevecht, waarin de efficiency van de stijl en van de élegance waarmede de Engelse mevr. Menzies overigens het Ame- rikaaanse spel zeer nabij kwam: 6—2, 6-4. Straks in Noordwijk zal men deze vier speelsters in actie kun nen zien, want met de Amerikaan- sen komt ook mevr. Summers. HerenAubbélipel In het herendubbelspèl weerden de Zuid-Afrikanen Sturgess èn Fannin (die ook naar Noordwijk komen) zich kranig en met veel beter spel dan te Amsterdam, tegen de overwinnaars Van R*n" kei en Van Swol, de Australiërs Brown en Long. Zij hadden met de vervaarlijke vaart van Brown, niet die bliksemsnelle service van Wimbledon, zoals Brown die loste (hij won 5 van de 12 servicegames op nul!) doch zij bestookten her haaldelijk met succes het Austra lische midden en door hun zachte spel ontlpkten zjj veel forcerende missers. Zij verloren eervol met 7—9, 7—5, 4—6, 3—6. Later was er een nieuw Austra lisch succes na een prachtig, van spanning trillend, enerverend ge vecht tussen de soms wonderlijke Franse fantasie van Petra en Pe- lizza en de meer op manoeuvre INT. TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN TE NOORDWIJK Verschillende speelsters en spe lers, die nu te Wimbledon uitko men, zullen volgende week deel nemen aan de tenniskampioen schappen te Noordwijk. Vooral de öamesnummers zullen het heste te zien geven wat er momenteel oe staat en niet minder dan 6 speel sters van de laatste acht van Wimbledon hebben ingeschreven. Daaronder de vier Amerikaanse speelsters die als de eerste vier werden geplaatst: mej. Brough, mej. Osborne, mej. Hart en me vrouw Todd. Voorts de beide Zuid- Afrikaanse sPeeij ,CS mevr. Sum mers en mevr. Muller en de Aus tralische kampioene mevr. Bol ton. Verder komen mevr. Ruiac, de Roemeense kampioene en mevr Hopman (AustrJ. Nimmer heeft een tournool te onzent een. dergelijke sterke da- mesbezetting vertoont. Voor de heren werd ingeschre ven o.a. door Cochet, de beide Zuid-Afrikanen Sturgess en Fan- nin, de Australiërs Sidwell en Harper de Roemenen Rurac en Carallulis en de zes Voor-Indische Daviscupsnelers. natuurlijk wüton, Rinkel Van Swol en tal van andere Nederlandse spelers. Het tournool begin Maandag. dan vaart spélende Australiërs Bromwich en Pails. Dit was tege- Rjk een Strijd en een exhibitie van alle slagen, die het spel heeft, kracht en fijnheid, wenden en keren der kansen. Bg 98 in de tweede set hadden de Fransen drie setpoints, zij gingen alle drie te loor en de reactie van het Franse temperament was zo sterk, dat dit spel verloren ging (46) eh het volgende op nul: 9—y, gn dat niet alleen. De depressie werkte door in de derde set, zodat dé Fransen 03 kwamen. Toch veerden z 1 nog op en dank zij hun smashes op de vele diepe Australische lobs werd het 3—3. Töen verloor de zo briljante Petra zijn service en dit besliste de strijd. Met 6—4 plaat sen de Australiërs zich in dé laat ste vier van het herendubbelspel. In de twee andere kwartfinales gaven Kramer en Falkenburg de Britten Barton en Paish een rus tig lesje: 6—2, 6—2. 6—4. terwijl Engeland tenslotte toch nog èen speler ia de laatste vier paren behield dööf de zege van Mottram en Sidwell over de Indiërs Mehta en Misra met 2—6, 9—7. 6—4, 6-—4. In gemengd en damesdübbelspel beginnen de laatste vier lang zamerhand in zicht te komen, öok hier vooralsnog Amerikaanse en Australische suprematie. Alle correspondent!» te richten aan H J. V. d. Broek, Nwe Binnenweg 46, Rotterdaift-C. No. 646 (2 Juli 1947.) Probleem No. 2024. KORPERSHOEK, Vlaardlftgen. Ie plaatsing. Miniatuur. (Schaakredacteur P. A. Koetshetd Noorderhavenkade 16a, Rotterdam.) Het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", dat zich tot doel gesteld heeft ons volk meer zeebewust te maken, organiseert dit jaar vier waterkampen, waaraan kan wor den deelgenomen door jongelui van 12 tot 19 jaar, onder deskun dige leiding. Geen sport is zozeer geëigend voor ons volk als de watersport, al wordt ze, helaas, te weinig be oefend. Deze waterkampen worden ge houden te Gouda (Reeuwyk) van 21 t/m 26 Juli en van 28 Juli t./m 2 Augustus, en te Ngkerk van 4 t/m 9 Augustus en van 11 t/m 16 Augustus a.s. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot „Onze Marine". Tost- bue 120. Hilversum. Het verloop van de étappe Over het verloop van de strijd het volgende: Aanvankeiyk reed het com pacte peloton van 71 deelnemers met een gemiddelde van ongeveer 30 KM. per uur. Zestig KM. na de start kwam de eerste ontvluch tingspoging van zes renners, die een halve kilometer voorsprong namen, doch niet doorzetten, zo dat na een kwartiertje alles weer bgeen was. By Lons le Saulnier, 85 K.M. vaq de start, ging het weer spannen. Om half twaalf liepen Breuer (B.), Teisseire (Fr.) Bourlon (Fr.) en Fachleitner (Fr.) uit, en hoewel het peloton achter hen aanzat, zetten ze er zo'n razend tempo in, dat hun voorsprong geleidelijk groter werd. Het was Teisseire, die te Lyon in een sprint won in 6 uur 55 min. 37 sec. De uitslag Uitslag zesde étappe Besangon Luik (257 K.M.): 1. Teisseire (Fr.) 6 uur 55 mm. 37 sec.; 2. Fachleitner (Fr.) op sen wiel: 3. Bourlon (Fr. Z.W.-ploeg» op een lengte: 4. Breuer (B.) 6.56.20; 5. Audier (Fr. N.O.-ploeg) 7.09.34; 8. Idéé (Fr.) 7.12.54; 7. Tassin (Fr. W.-ploeg) zelfde tijd! 8. Dessertine (Fr. Z.W.-ploeg) zelfde tijd; 9. Mollin (B.) zelfde tijd; 10. Klabinsky Pools-Ned. ploeg) zelfde tijd; 11. SeUen 'Ned 713.10; 12. Tacca (It.) zelfde tijd; 13. Mathieu (B.) zelfde tijd; 14 Sercu (B.) 7.1320; 15. Robic (Fr, W.-ploeg) zelfde tijd; 16. ex aequo; een grote ploeg van 43 renners, waaronder Jansen (N^i.», Camellinl (It.-Ned. ploeg), Joty (Belg.-Ned. ploeg) en Schellinger houdt (Ned.). Het algemeen klassement luidt na de zesde étappe: 1. Vietto iFr.) 46 uur 49 min. 21 sec.: 2. Ronco- ni (Tt.) 46.50.43: 3. Brambilla fit.» 46.57 ?2: 4 Cnean (Fr. W.-ploeg) 47.00.17: 5 Camellini (It.-Ned ploeg) 47.01,32: 42. Seyen <Ned.' 48.04,13; 43 KJebinaky (Pools-Ned. groep) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Andermaal bevat deze rubriek weer enige eelfmatcompositie# van R Svöboda. Toen we voor vier weken met een stel van deze op gaven onze lezers verrasten, l8 ge. bleken dat Ook voor deze richting belangstelling ls gewekt. Van de vierzet n°. 6276 vindt men reeds in deze rubriek de oplossing, voor velen 1» hl) denkelijk te lastig. No. 6278. B gvOBODA. Praga. Ie plaatsing, Zeifmat In drl« zetten. R. No. 6273. 3VOBODA, Praga. Ie plaatsing. Zelfmat. in twee zetten. No. 6274. R. SVOBODA, PW ga- Ie plaatsing. Zelfmat in drie zetten. Stand. Wit: 21, Zw.: li/B, 19, 23, 26/9, 50. 40. Probleem No. 2025 W. J. v. 4. VOORT Nieuw Vennep le plaatsing. PROBLEEMOPLOSSIN OEN. No. 6264. 1. Dc5a3 enz. Dc3, De3 en Td3 weerlegt zwart door 1Rg3 No. 6265. 1. Kfl—gl l. R ad lib P lib' K g 2. Dtl. Ddatfc, Tf5:±. 1, Tf7, of Td6 pareert zwart door 1Reg dreigt 2. Rc4t No 6266- L Bb4—c2 dreigt 2. Pb5-rd6±. Kd5: 2- Db7, Dc6 3. Pd6± 1- T*>5: 2. g2f3 :t, Kd5: Pb4± 1Dc5 2. Pd,6t. Kd5: 3. Pb4±!l De heer Ebben achreet ons, dat We dit juweeltje nog te weinig ge, prezen hadden, want het bevat niet twee, doch een drietal schitterende matbeelden waarin telkens drie zwarte stukken gepend worden Het is 'n opgave die, o.i., wei in een gouden lyst mag gezet 'worden. No. 6276 Wit: Ka5. Dc8, Tb5e2, Rd8. Pel—dl; a6, f6. Zwart: Ka3, Th5, Rg5; e3, h4, h6. Opl. 1. Te5 dreigt 2. Te2—e3T. Re3: 3. Dc5t, Rc5: 4. Te3:t, Re3:±. 1Rf6 2. Re7t, Re7: 3. Dc5t. Rc5: 4. Te5—e3:t, Re3:±. De goede oplossingen van no. 6264, 6265 en 6266 zonden onsN. L. Coene den Haag; A. C. Hoyng, Veghel; C. V ,d. Kroft, Honselersdyk; E. van Onzen, Arnhem; M. Schltn v. d Loef Venray; Alb. Smits, den Haag; H. F. Verhel)Breda; C V. d. Welde, Rotterdam. Van no. 6264: D. F. v. Enthoven, AmoUrdami O. Ida, Sort*», Stand. Zwart: 7/10, 12/4, 16/8, 22/3, 28. Wit: 24/5, 29, 31/5, 37/9, 42/4. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2020. (A M. J Jacobs.) Stand. Zwart: 7, 12, 17, 19, 39. Wit: 27, 28, 37, dam op 40. Zwart speelt 39—43, wit 40—49, zwart 4348. Nu wit 27—2l (zw. 48 26, want op 17 26 speelt wit 49—36, zw. 48 31 en wit 35 36). 28—22' 49—35 en 35 33. Probleem No. 2021 (A. F Hoog- velt. Stand. Zwart: 8/10, 16, 20, 23, dam op 13. Wit- 21/2, 27, 80, 82, 35, 40/1, 44. Wit' 30—-24 (zw. 20 29 gedw.), 35_30i' 32—28, 27 88, 40—34 en 34 5. 0PL08SERS. Van de problemen Nos. 2020/21 goede oplossingen ontvangen van: P- A. v, d. Voort, Schiplulden (No 2020): J Brugel, Hornerheide (D-); H. J. Kerkhof, Deventer; Mej. M. Houben Maastricht: W. G. M, Dekker*) Dordrecht; P. Hendrikx, Horn- Jos Mestrom, Horn; J, W. Prein] Schiedam (No. 2020); S. Korpérshoek Vlaardingen; W J. Nederhoff, Boskoop; A. v. Beek, Schiebroek; G. Jacobs, Amsterdam; C v. d. welde, P. v. Vlegen, L. J. Groot, G van Leeuwen (ook de Veen, c. NO. 2018), W. A. Th v. v. d. Linde, allen Rotterdam. Prijswinnaar 2e afl. „Denksport" CORRESPONDENTIE. De W. te B. - 'Jw belde oplos singen zgn niet juist. In No. 2021 slaat zwart Op 3024 niet 13 24, maar 20 29. RÜITERDAg STUD. RIJVER- eniging. De studentenrijvereniging „Hors" organiseerde gisteren als onder deel der lustrumviering een nat. ruiterdag (h het Gooi. die uit een cross country en een springcon cours bestond D« door de burge meester van Amsterdam uitge loofde medaille Joor de beste deelnemer op b®lde .wedstrijden, werd gewonnen door de agent van de Amsterdamse bereden politie. Prins, die de cross country over 2000 meter won in 4 min. 36 sec. en in het springconcours als vyfde eindigde met 0 strafpunten en een tijd van 68.8 sec. Het springconcours werd ge wonnen door de heer Koster, Bus- sum, op Typhoon, 0 fouten. 61,2 we.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2