De wankele weelde van de zomer Berlijn buiten de politiek Kleine Boerenbedrijven Ajax is nog twee punten van de titel verwijderd Amerika schittert in de halve eindstrijden Vietto verliest de gele trui ore fm DOUANE-OVEREENKOMST AANVAARD Zelfs de communisten doen mee MOEILIJKHEDEN IN HET KRUIDENIERSBÉDRIJF eerbericht i I wereld RUIT NIEUWTJES Speciale lasten voor „betere zaken". Kramer en Tom Brown in de finale DONDERDAG 3 JULI 1947 PAGINA OVERZICHT TWEEDE KAMER 25-JAREN-PLAN VOOR DE LANDBOUW PRIESTERS IN INDO-CHINA GEARRESTEERD )M HET VOETBAL-KAMPIOENSCHAP HEERENVEEN-B.V.V. 3—0 AJAX—M.V.V. 3-1 Gasten maakten goede indruk VRIJ WARM DE STAND o w <1 a z CRICKET IN ENGELAND AUTOMOBIEL- TENTOONSTELLING MOTOCROSS DES NATION9 NED. WATERPOLO- ZEVENTAL TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON TOUR DE FRANCE GOEDE BERGRIT VAN SEIJEN Van onze Berlijnse correspondent) De buitenlandse waarnemer van het leven op het Berlijnse eiland betrapt zich er vaak op, dat hij teveel ziet tegen de politeke gevels, die in deze stad zoveel eerder werden opgetrokken, dan de stenen muren. Die figuurlijke gevels rijzen steeds hogr, ook in deze warme zomerdagen nu de geest der Berlijners minder dan ooit beslommerd is met de duizend dingen, die in altijd dezelfde toon in krant en meeting worden uitgepluisd. Op deze mooie zomermiddag bijvoorbeeld worden in de verga derzaal van de Berlijnse magis traat felle speeches afgestoken bij Wijze van protest tegen de on mondigheid, die door de wil van de geallieerde Commandantuur aan de democratische regeerders van de stad is opgelegd. De geal lieerde Commandantuur is in dit geval het Russische deel daarvan, dat de Berlijnse afgevaardigden het recht ontzegt, naar eigen goed dunken een burgemeester te kie- een. De geallieerde tweedracht 'legt op alle grote en kleine zaken der Berlijnse politiek het fatum van de onoplosbaarheid. Daardoor zijn het altijd weer dezelfde kwes ties, die de inhoud der politieke debatten uitmaken. Zij worden nooit tot een einde gevoerd. Is het wonder, dat de mensen !n de dagen, waarin de zon haar goede gaven zo rijkelijk verstrekt, beu worden van de gordiaanse knopen der politiek. Zij zitten op de terrassen van de gebleven bou levards en drinken de eenheids drank, een geelbruine substantie, waarvan wij de chemische gehei men niet kennen en waarvan wij de smaak niet durven te proeven. Zij zitten in lichte, soms maar heus niet altijd wat verslob- berde zomercostuums en geven zich over aan de ene voornaamste hartstocht van elke Duitser en elke Duitse: bruin te worden als een Javaan. Op elk der straathoeken, waar eens het mondaine leven flaneer de, staat een fotograaf met een Leica of Contax, waarvan de zwarte prijs die van een automo biel overtreft en kiekt witte fleu rige meisjes tegen de vertrouwde achtergrond der steenhopen. Het vak van straatfotograaf schijnt lucratief te zijn in deze stad. Het is een van die vele beroepen, die In een kapot geslagen economisch bestel opduiken en waarvan de nuttigheid zeker niet in evenre digheid staat tot de omvang van het opbouwwerk, dat hier nog te wachten ligt. De fotograaf staat ook in dienst van de huwelijks makelaar, ook een functionaris, die in deze vreemde dagen een hoogconjunctuur beleeft. In tal van straatkiosken ontvangt hij de trouwlustigen en prijst hij de we derpartijen, die hij heeft aan te bieden. Wij hebben een dezer avonden het moedige, wat.riskante be sluit genomen, post te vatten voor een van die aanplakborden, waarop de huwelijksmakelaars him waren aanprijzen. In een stad, waar het vrouwelijk overwicht zo groot is, dat zelfs een vrouw op de burgemeesterszetel zit, is het aanbod natuurlijk vrij eenzijdig. De Berlijner kan kiezen in elk der vele dimensies, die de waardering van de man voor de vrouw ver toont. Houdt hij van het uiterlijke, dan vindt hij aanbiedingen van „ein sonniges Mfidel", van „ein liebes Madel" zonder nadere kwa lificering, van een „frohnatur" of een zwartbruine juffrouw. In de leeftijd verschillen de aanbie dingen van een 17-jarige blondine tot een „huebsche charmante Frau von 49", om een enkele al te op timistische annonce van een zes tig-jarige nu maar even buiten beschouwing te laten. Voor een man van standing is er een „Frau aus Fuerstenhaus" of een arts. Kunstzinnig aangelegde sollicitan ten vinden een „culturele dame", een filmster en een solibrette. Er is een „halbjudin" voor iemand, die van de voordelen van de zor gen voor de „Opfer des Fascis- mus" wil profiteren, een bezitster van een groentehandel, een boe rendochter en de dochter van een bosopziener voor hen, die met culinaire bijgedachten in de huwe- ijksboot willen stappen. Ook voor de dames is de keuze uitgebreider dan men zou ver vachten. Er is een Bulgaar, een statenloze, een Argentiniër, een Braziliaan, met uitreispapieren en al notabene, een houder van bui- enlandse patentrechten, een be kend dramaturg en schrijver, een onge graaf en vertegenwoordigers van vele beroepen, vooral het zeer aantrekkelijke van koopman. Al naar hun temperament en prac- tische zin zijn deze mensen ge neigd tot een „Neigungsehe", een ,Idealehe", een „Ehe mit Exis- tenzgruendung", een „harmoni sche Ehe", een „Einheirat in Ge- schaeft", dan wel tot het worden van een „frohsinnig veranlagter Lebenskamerad". Ziedaar de staalkaart van mo rele noden en morele neergang van een ontwrichte gemeenschap. Op dezelfde boulevards zwermen na tien uur, wanneer de terrassen gesloten worden, de lichte vlin ders der late uren uit. Het zijn loten van dezelfde stam als de meeste annonces die vragen naar „sorgenfreie" of „interessante Le- bensgestaltung". Aan het einde van de trage stroom van ellende en verval, die een Berlijnse boulevard thans biedt, staat als een versteende machteloze wachter de meest im posante ruine van Berlijn: de brokstukken der Gedaechtniskir- che. Altijd eindigen de wegen in en rond deze stad, waarheen de mensen nu uitvliegen om de weel de van de zomer te plukken, bij zo'n beeld van verwoesting. Altijd leidt het levenspad van deze men sen langs de afgrond van geeste lijke en materiële ellende. Bijna de gehele middag is nog heengegaan met besprekin gen ovecr de douane-overeenkomst tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, ofschoon ten slotte niemand er aan dacht zich er tegen te verzetten. Hoofdmoment vormden uiteraard de redevoeringen van de bewindslieden van Financien, Buitenlandse Zaken en Eco nomische Zaken. Z. h. s. is het ontwerp aangenomen. Twee communisten Haken en Schoonenberg), één katholiek (mr. Sassen) en één lid der P. v. d. A. (Nederhorst) hebben nog hun licht laten schijnen over de Bene- lux-combinatie, waarbij de eer sten hun best deden om de bete kenis van de douane-overeen komst zoveel mogelijk te druk ken. Zij zien er in hun argwaan louter een aanloop in voor een „westblok" en een rem voor de „broederlijke samenwerking van alle volkeren der gehele wereld" zoals de Sovjet-unie die begrijpt. Het „niet-bestaande" plan-Mars hall werd terloops met minach ting ter zijde geschoven. Heel anders van toon was uiter aard de rede van mr. Sassen, die de overeenkomst niet alleen om haar inhoud en perspectieven har telijk begroette maar in het bij zonder ook om het tijdstip, waar op zij tot stand is gekomen, nu de afzonderlijke staten niet meer in staat zijn het welzijn hunner burgers te bevorderen. Met vreug de en trots constaterend, dat de Benelux-combinatie dit het eerst heeft ingezien en in praktijk gaat brengen; de samenwerking, waar op ook het befaamde plan-Mars hall doelt. De kleine drie mogen aldus aan de grote drie ten voor beeld worden gesteld. Bijzonder- Elders heb ik gewezen op het groot belang van het stichten van kleine boerderijen en heb ik aan bevolen, deze kwestie wel bijzon der te bekijken bjj het voorberei den van een 25-jaren-plan voor de landbouw, vooral als aan de orde zijn: verdeling van nieuwe pol ders, van nieuwe ontginningen, van herontginningen, van ruilver kaveling, van het ontwerpen van streekplannen enz. Onder kleine boerderijen dan naar mijn mening te verstaan, boerderijen van ongeveer 8 ha. groot. v In Denemarken streeft men naar kleine boerderijen van ge middeld 10 ha. Maar we moeten daarbij bedenken, dat de regen val er geringer is dan bij ons. De opbrengsten der akkerbouwgewas sen zijn ongeveer hetzelfde per ha. Intensivering zal bij ons dus gemakkelijker verlopen, zodat de leider met weinig hulp zijn ban den vol zal hebben met 8 ha. We willen nagaan, wat de re gering in Denemarken doet ter bevordering van de stichting van kleine bedrijven. Zij heeft deze kwestie allang aangepakt en het desbetreffend rapport van Dr. Ir. M. J. Boerendonk en Ir. H. J. Witteveen geeft een goed over zicht van de regeringsbemoei- tngen op dit gebied in Denemar ken. Reeds sedert 1878 streeft de Deense regering naar het bevor deren van het kleine, zelfstandige bedrijf. De wet van "1899 bepaalt, dat het land voor het stichten van kleine bedrijven gekocht zal wor den op de vrije markt, waartoe van de Staat een lening kan ver kregen worden tot 9/10 van de leningswaarde van het bedrijf, Inclusief gebouwen en inventaris, onder garantie van een hypotheek op het bedrijf. De candidaat be hoeft slechts over rouleiend kapi taal te beschikken, dat hij b;1 voorkeur uit eigen arbeid moet hebben gespaard. De aflossings- voorwaarden (binnen 60 jaar) werden zeer gunstig gesteld. De wet van 1919 maakt, dat de Staat zelf gronden kan kópen en deze gronden met een deel van zijn domeinen voor vestiging van kleine boeren kan bestemmen, waarbij de gebouwen, na afbe taling van de verstrekte leningen onbezwaard en vrij eigendoin kunnen worden. Voor het landL sluiten der douane-overeenkomst zelf wordt geen koopsom voldaan en het wordt belast met een canon van 4% jaars van de grond waarden, zoals die 5-jaarlijks door de fiscus wordt geschat. Waarde- verhoging ten gevolge van zelf aangebrachte verbeteringen wordt daarbij buiten beschouwing ge houden. Ook voor de gebouwen kan de kleine boer een rijks- lening krijgen tot maximaal 9/10 van de bouwkosten met aantrek kelijke leningsvoorwaarden. Krachtens de wet van 1899 wer den 18.126 nieuwe bedrijven ge sticht (krachtens He wet van 1919 6.822) met een totaal-opper vlakte van 130.000 ha. (1919: 56.300) en een gemiddelde opper vlakte per bedrijf van 7,2 ha. (1919: 8.25) in de periode 1899—1946. Tevens werden 14.927 leningen voor bedrijfsvergroting toege staan in diezelfde periode. In 1934 werden de wetten van 1899 en 1919 met bijbehoren sa mengevat en in 1943 werd do ge hele materie nog eens opnieuw geregeld. Men streeft- thans bi) nieuwe vestiging naar een bediijf van minimaal 810 ha. en optimaal 10—13 ha. De daling van de gulden zal een direct aanpakken op grote schaal thans misschien vertragen. Ook vraag ik mij af, of de Staat dit zelf alleen moet doen en of de landbouworganisaties dat ook niet kunnen met haar boerenleen banken enz. Desnoods onder ga rantie en daarom toezicht van de Staat. In ieder geval iehoort deze kwestie in een 25-jarig-plan voor de landbouw. Ir. JACQUES TIMMERMANS. Volgens ingekomen berichten uit Indo-China, zijn in de zone Viet Minh 13 Frapse Witte Paters, voor het merendeel boven de zestig jaar, te Vinh geïnterneerd. Ook de Belgische bisschop, mgr. Louis de Cooman, apostolisch vicaris van Thanh Hoa, de blinde pater Bai- bier, 8 Franse en 2 Australische Zusters werden gevangen genomen, doch later in vrijheid gesteld. lijk aan de Sovjet-unie, wier stre ven naar onverkorte nationale souvereiniteit zo niet communis tisch dan toch egoïstisch is. (Wel ke gedachte de heer Schoonen berg nog nader uitwerkte). In de opoffering van een stuk souve reiniteit door de afzonderlijke sta ten is nu eenmaal het geheim van een gezonde en doelmatige samen werking gelegen. Btj de hoofdgedachte van mr. Sassen sloot zich ook de visie aan van minister Lieftinck, die de overeenkomst schetste als een mijlpaal met drie vlakken (in de tariefgeschiedenis, minder een zijdig fiscaal en meer bescher mend; in de geschiedenis van de betrekkingen der 3 landen, welke na door het lot gescheiden te zijn, elkaar thans weer hebben gevon den; en in de geschiedenis van het door de oorlog zwaar getrof fen Europa, welks heil slechts gelegen kan zijn in een economi sche en misschien ook politieke integratie) en voorts een over- zich gaf inzake de totstandko ming van het nieuwe gemeen schappelijke tarief, dat uiteraard, ook volgens de Belgische bond genoten, voor wijziging vatbaar is. Het is een compromis, waar door België een stap naar de vrij handel, Nederland daarentegen meer tot bescherming overgaat. De prijsverhogende invloed van het nieuwe tarief dat een wel kome bate voor de schatkist met zich brengen zal wordt naar de mening van de minister door een 5-tal andere economische ge volgen ervan gecompenseerd. Over de stappen, welke na het In de loop van dit jaar zal de jachitvliegschool worden uiitige. breid met een Meteor-afdellng, welke uitgerust wordt met typen Glostermeteor 3 en Meteor 4. Met ingang van 1 Juli heeft H. M de Koningin benoemd tot kamerheer in buiteng. dienst de res.-lult.-kol. der huzaren W. A. van de Wall Bake. De heer C. Damme, hoofddirec teur van het IJkwezen, heeft per 1 Juli de dienst met pensioen verlaten. Hij is 43 jaren bi) het (jkwezen werkzaam geweest, waarvan hij 16 jaren de leiding had. Het B. G. te Amsterdam heeft ter dood veroordeeld de 30-jarige landwachtcommandant W v. d. Spek uit Alkmaar die ln de be zettingstijd verschillende Illegale werkers van het leven heeft be roofd en zijn ondergeschikten meermalen heeft aangezet onder grondse werkers te vermoorden. <j> Herman Borms, die tot 20 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens verstandhouding met de vijand en die een week geleden uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapte, ls weer gearresteerd. De gouverneur van Frans Guyana. Jean Peset, heeft tij dens een conferentie medege deeld, dat de liquidatie van de Franse strafkolonie in Guyana snel voortgang vindt. Grote con tingenten gevangenen verlaten elke maand het land. Er worden voorbereidingen getroffen om verplaatste personen uit Europa als arbeidskrachten op te nemen. <j> Zeven oud-leden van de Duitse inlichtingendienst zijn in de Britse zöne van Duitsland gear resteerd onder beschuldiging van deviezensmokkel. Voor de Duitse nederlaag zijn zij er in geslaagd zich meester te maken van aan zienlijke bedragen aan Engels, Frans, Spaans, Belgisch en Ne derlands geld. dat zij in bontjas sen en auto's' hadden belegd. <j> Sedert Maandag Heerst er een vrijwel algemene staking onder de aardappeltelera en veehouders in Belg. N.-Brabant en de pro vincie Antwerpen. Deze weigeren aardappelen te verkopen of vee af te leveren aan de slachthuizen De Britse marine heeft in de laatste wereldoorlog 1503 schepen verloren met een gezamenlijke inhoud van bijna een millloen ton. Het betreft o.m. 3 slag schepen, 2 slagkruisers, 5 vlieg tuigmoederschepen, 23 kruisers en 139 torpedojagers. <j> In Hessen heerst op het ogen blik een epidemie van paraty- phus. Drie- tot vierduizend per sonen zouden door de ziekte zijn besmet. Alle scholen in de be dreigde gemeenten zijn gesloten. Te Bremen worden 95 gevallen gemeld. ■O De 18-jarige A. v. N. wilde met Zijn Jeep op de Dordtse Straatweg te Rijsoord een voertuig passeren. HIJ verloor de macht over het stuur met het gevolg, dat de jeep ln de zachte berm van de weg terechtkwam en omsloeg Van N. werd op slag gedood. <j> Met ingang van 1 Juli ls Ir. W. v. d. Meer, Inspecteur van de landbouw, benoemd tot hoofd van de afd. agrarische plannen van het ministerie van Landbouw, VlsserU en Voedselvoorziening. ■0 Ing. 1 Juli J.l. kunnen weer brieven en doosjes met aangege ven waarde worden verzonden tussen Nederland en Suriname. Het maximumbedrag is vastge steld op 5000. Heerenveen, dat Zondag in 's Hertogenbosch met 3—2 was verslagen, nam gisteren in Friesland revanche op B.V.V. en klopte de Brabanders met 30. In een vrijwel gelijk opgaande strijd veroverde Blauw Wit andermaal een punt op N.E.Cin Nijmegen, waarmee in de hoofdstad met 11 was gedeeld. De Amsterdammers hebben het in zes beurten nog niet tot een overwinning kunnen brengen. Ook M.V.V. zit nog steeds zonder zegede Maastrichtenaren, die op eigen terrein tegen Ajax met 2 3 waren ondergegaan, werden nu in Amsterdam met 31 geklopt Fraaie doelpunten van Abe Lenstra De Bosschenaren vielen op door keurig combinatiespel en zeer goed kopwerk. Nadat Donhuijzen in de 5e min. rakelings overgeschoten had, kwam de thuisclub even op zetten. Voorlopig dreigde echter het meeste gevaar van B. V. V.- zijde en doelman Veenstra moest enige malen ingrijpen, hetgeen hem uitstekend afging. Aan de overzijde wist Huybregts eens op de doellijn te redden, toen Saris in een duel met Jonkman reeds gepasseerd was. Heerenveen kwam het laatste kwartier voor de pau ze steeds terug en Jonkman gaf Heerenveeen de leiding (10). Na de rust trad Heerenveen zeer sterk aanvallend op. Een gewel dig schot van Abe Lenstra na een snelle ren werd door de paal ge keerd, maar op buitengewoon mooie wijze (zelfs tegenstanders en scheidsrechter feliciteerden hem) bracht Abe 22 min. na rust de stand op 20. De Bosschenaren kregen nog een kans die door Swantn- berg hopeloos werd verknoeid. Na dat bij B. V. V. Huybregts was vervangen, bleef Abe Lenstra eeri voortdurend gevaar voor de B. V. V.-achterhoede. Met enkele fraaie schoten was hij niet fortuinlijk maar in de laatste minuten scoor de hij nog eens onhoudbaar (30). De Maastrichtenaren heboen tegen het sterkere Ajax bijzonder enthousiast gespeeld en ondanks de nederlaag een uitstekende in druk gemaakt. Aanvankelijk wo gen zij zelfs goed tegen de gast heren op, die met hun volledige ploeg uitkwamen. Niettemin was Ajax sterker, doch als de Maas trichtenaren ten aanval trokken, bleek dat de achterhoede van Ajax niet zeker was. Dit leidde na een kwartier tot een goed doel punt van Tap, Keizer scheen geen schot te verwachten, doch toen Stoffelen miste en Tap een kans kreeg, plaatste hij de bal langs Keizer, die er geen hand meer naar uitstak (0—1). Ajax heeft daarna wel gedomineerd en ette lijke kansen gehad. Inmiddels vielen de blijkbaar reeds gewonde spelers Van Bun en Verdonschot bij de gasten uit. Het duurde tot 5 min. voor rust eer Ajax tot doel punten kwam, na fraai werk van Drager. Eerst kon Bruins de bal van dicht bij in het net lopen en twee min. later kopte hij uit een zullen genomen worden bij het voortschrijden naar een definitieve economische unie, weidde minis ter Lieftinck ten slotte uit. De belastingwetgevingen der drie landen zullen o.m. moeten worden herzien. Aan dr. De Kort gaf Z.Exc. toe, dat de ongunstige deviezen-positie helaas nog remmend werkt op het volop oogsten van de gunstige resultaten der overeenkomst. Minister Van Boetzelaer bepaal de zich er toe vast te stellen dat het ontwerp zeker niet blokvor- ming tegen andere landen beoogt en wees er op dat de regering heeft prijs gesteld op een voor afgaande goedkeuring door de Staten-Generaal, ofschoon deze alleen voor een eigenlijk „ver drag" wordt vereist, en aldus in de geest van art. 60 der Grond wet heeft willen handelen. Minister Huysmans betuigde z(jn grote waardering voor de instemming uit de Kamer, die haar typisch Nederlands karakter niet verloochent door eensdeels op spoed anderdeels op voorzich tigheid aan te dringen. Z.Exc. houdt zich aan de gulden midden weg van een rationeel beleid. Tot de economische unie via de tol linie kunnen wij eerst geraken, wanneer het welvaartsniveau der drie naties in eenzelfde vlak ligt. De moeilijkheden te dezen lig gen bij ons, tengevolge van de la tere bevrijding, de grotere ver woesting en de Indische crisis. Z.Exc. waarschuwde tegen het vooruitlopen op de ontwikkeling door dogmatische beschouwingen (speciaal inzake geleide economie) en tegen het aan onze zuidelijke buurstaten opdringen van onze enig juist geachte mening. Er is nog wel een en ander van België en Luxemburg te leren. Tegenover de heer Schoonen berg verklaarde de bewindsman dat hij in de douane-overeenkomst geen naar buiten gericht autar kisch streven ziet. Wat de glas-kwestie betreft noteerden wij nog, dat de over eenkomst een invoer van 3 mil lioen vierk. meter uit België waarborgt en dat samen met de import van elders voor het tijd perk Juli 1947Juli 1948 4 mil lloen vlerk, meter zullen worden ingevoerd. Verbetering. In het vorig over zicht werd abusievelijk als woord voerder der K.V.P. de heer v d. Zanden geïntroduceerd. Als zo danig trad Dinsdag n.l. dr. De Kort op. L. H. Naast de alg. moeilijkheden van het gemiddelde kruideniersbedrijf ondervinden de „betere zaken" nog bijzondere lasten. Vandaar dat Je landelijke organisaties „Inco" en „Profijt Zakenbouwers", zich ver enigd hebben in de stichting „In- proc", waarbij voornamelijk co mestibles- en delicatessenzaken van standing zijn aangesloten, om ge zamenlijk een actie te voeren. Hiertoe was gistermiddag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een vergadering belegd, die geleid werd door de heer R. Andries- sen, Baarn. „Zo gaat het niet langer", meen de de heer Andriessen. „Wij heb ben oog voor de moeilijkheden van de regering, maar omgekeerd is dit niet het geval. Wij hebben lang genoeg aanvaard, wat in een democratische staat niet mogelijk moest zijn". Het voornaamste bezwaar gold de gelijkschakeling van zaken, om dat de betere zaken immers an dere lasten hebben dan het go- middelde kruideniersbedrijf en spr. ontzegde de overheid hot recht heel het leven in een keurs lijf te wringen. De prijsbeheersing moet men als een noodzakelijk kwaad aanvaarden, maar de vast stelling der prijzen en winstmarges deugt niet. In den brede heeft de heer H. Post, Hilversum, secretaris der Vakgroep detailhandel kruideniers waren het probleem van het rende ment voor de betere zaak in de na oorlogse tijd ontwikkeld. Minister Mansholt heeft tijdens een onder houd de minder fraaie toestand van het kruideniersbedrijf. erkend en op korte termijn verbetering toe gezegd. Zo bezien meent de vak groep. dat het er niet ongunstig uitziet. Spr. maakte duidelijk dat de spanning tussen lonen en prij zen bij de betere zaken het meest w Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Vrij heldere nacht; morgen overdag bijna overal zonnig droog weer, later echter weer 5 enkele overdrijvende wolken- velden; opnieuw iets hogere temperatuur. In 't Zuidoosten van het land weinig wind, in de kuststreken vooral in de namiddag matige zeewind. 4 Juli: Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur; maan op 22.21 uur, onder 4.47 uur. gevoeld wordt. Intussen is ook In de crisis-jaren wel gebleken, dat een zeker soort publiek op betere service en verpakking prijs stelt, maar het gaat niet aan, dat hier voor niet een extra-prijs berekend mag worden. Ook de huidige over heid heeft hiervoor een open oor, maar zij moet als één stem. Je wensen van de gezamenlijke be drijven horen. Besloten werd daarom in de Vak groep een speciale belangengroep te vormen, waarvoor een plan van actie ontworpen werd. hoekschop van Drager fraai in 12—1). Na de rust is het een een zijdige partij geweest, waarin Ajax ye*d de situatie volkomen beheerste, doch het wat al te mooi yniai-tezicaIm aan deed. Zo bleef het bij één doelpunt door Drager na keurig solospel van Van Dijk gescoord. N.E.C.—BLAUW WIT 3—3 Beide clubs kregen hun deel N.E.Cdat Krebbers moest mis sen, zette ogenblikkelijk enkele vlotte open aanvallen in, waarbij de middenlinie haar voorhoede voortdurend aan het werk zette. Blauw Wit vormde een massieve verdediging, waarin van Raalte de kern vormde. De Nijmegenaren wisten het initiatief te behouden en bouwden hun aanvallen zorg vuldig op. De voorhoede van Blauw Wit speelde te kort om het de Nijmeegse backs moeilijk te maken. Voor de rust waren de Nijmegenaren doortastender en vlugger, zodat zij van Raalte 2 maal passeerden. Na de rust werd Remmers bij Blauw Wit vervan gen terwijl Westphal de midvoor- plaats innam. Wij zagen nu een goed samenspelend Blauw Wit, dat reeds in de eerste minuut na rust de Nijmeegse doelman ver raste en kans zag om in een klein half uur 3 maal op sublieme wijze te scoren. Er was nu een N.E.C.- verdediging bijtijds. Zo kon 't ge beuren, dat de gelijkmaker werd gescoord uit een voorzet van een der halfs. Van dat moment af waren beide partijen aan elkaar gewaagd en weerden beide doel- verdedigers, aan weerskanten ge steund door energiek optredende backs, zich uitstekend. De 33 stand bleef en gaf beide partijen wat hun toekwam. gesp gw gel vrl p. doeip Ajax Heerenveen N. E. C. Blauw Wit B V. V M. V. V. 8 6 8 4 8 3 6 0 6 2 8 0 21—15 27—21 20—21 11—13 11—14 18—24 «5 +-» 1 Heerenv Ajax 4-3 2-0 33 3-1 Bi.-Wit 1-2 0-0 1-1 B.V.V. 5-2 3-2 2-3 Heerenv 0-2 3-0 2-2 o-2 M.V.V. 2-3 3J o-? 1-3 N.E.C. 3-3 2-1 3-4 3-3 Gloucester 358 en 47 voor 2 wint van Surrey 128 en 276; Sus sex 126 en 283 voor 4 wint van Kent 149 en 256; Derbyshire 143 en 285 voor 6 wint van Glamor gan 211 en 215 voor 5 (gesl.); Hampshire 300 en 233 voor 6 draw met Cambridge 500 voor 8 (gesl.); Lancashire 208 en 233 voor 5 wint van Leicester 141 en 289; Notts 324 en 164 voor 6 draw met de Zuidafrikaanse testers 365; M.C.C. 125 en 417 wint van Oxford 294 en 177; Somerset 113 en 144 voor 6 wint van Worcester 131 en 125; Warwickshire 123 en 176 voor 4 wint van Northamps 80 en 215; Middlesex 124 en 234 wint van Yorkshire 85 en 186; Middlesex behoudt met 104 uit 11 nog stevig de leiding op Der nederlaag in het verschiet, maar i byshire 100 uit 12 en Derbyshire gelukkig ontwaakte de Nijmeegse 92 pnt. uit 11 wedstrijden. Na talloze besprekingen heeft het hoofdbestuur van de RAI be sloten van 30 April—9 Mei 1948 in het RAI-gebouw te Amsterdam een intern, automobieltentoonstel ling te organiseren. In opdracht van de Federation Internationale des Clubs Motocy- clistes organiseert de K.N.M.V. Zaterdag 26 Juli a.s. een grote internationale terreinrit, de „Mo to-cross des Nations" op het landgoed „Duinrell" te Wasse naar. De bij de F.I.C.M. aangesloten landen kunnen voor deze wed strijd inschrijven met twee teams van 5 man elk en zowel de Fede- ratoin Motocyclistes Belgique (België) als de Auto Cycle Union (Eng.) zegde reeds toe met ten minste 10 rijders aan de start te zullen verschijnen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat Nederland hier 10 van de al lerbeste terreinrijders tegenover zal stellen, zodat om de fraaie zilveren landenbokaal, die de K.N.M.V. ter beschikking stelde, een heftige, doch sportieve strijd te wachten staat. Buiten deze landenwedstrijd, welke over 2 manches van 20 K.M. gaat, zal het programma worden aangevuld met senior- en junior-wedstrijden, terwijl even eens een zijspanjace voor inter nationalen en seniores wordt in gelast. Voor de landenwedstrijd Frank rijk—Nederland, die op 13 Juli te Parijs wordt gespeeld, is het Ned. polo-zevental als volgt samenge steld. Doel: Rohner (Robben); achter: Braasem (Zian), Keetelaar (Rob ben) en Korevaar (Merwede); voor: Smol (Zian) V,an Feggelen (Meeuwen) en Van Rootselaar (Het Y): Als reserves zijn aange wezen: Storm (Het Y) en Cabout (G.Z.C.). Tot zo grote hoogte als het spel in de beide halve eindstrijden van het heren-enkelspel rees, was het in dit Wimb edon nog niet gestegen. De beide winnaars, Kramer tegen de Australiër Pails, Tom Brown tegen zijn landgenoot Patty, hadden zulk een prachtige beheersing van hun snel genomen drives, in hun flitsende korte zwaaien, in hun wonderlijke anticipatie, dat het in beide gevallen nauwelijks tot een wedstrijd kwam. Althans op de duur niet. Wel waren er momenten, perioden, waarin de spanning van een mogelijk keerpunt vibreerde in de dan diepe stilte van het zonbeschenen centre-court, waaromheen dan niemand van de 16.000 toeschouwers zelfs leek te bewegen, doch in heide wedstrijden kwam de ontknoping zonder een tennis-dramatische wending. Die spanning was er sterk, toen Kramer de tweede set verloor, de eerste welke hij in zes ronden heeft moeten prijsgeven. Een sen satie op zichzelf. Maar des te meer, omdat die set vooraf ge gaan was door supertennis, waar in een spurtende, zwoegende en soms verrassend goed spelende Palis, vrijwel niets vermocht te gen de rustige, superieure beheer sing van het brede, bespreide Amerikaanse spel, waarin de vol ley nauwelijks nodig was en waarin de magnifieke backhands Pails of in een drive-duel uit speelden of hem feilloos langs de lijnen passeerden: 61! Doch in de tweede set begon Kramer na 12 wat minder su perlatief te worden en Pails sprong op die kans in met een versnelling van tempo en vaart, waaruit bleek hoe goed hij op dreef was, alleen maar machte loos geweest tegen Kramers bijna van Kramer op nul, en m stijgen de spanning de rallies gaande houdend, was hij het die de iets mindere controle van Kramer prachtig exploiteerde, succes met zijn dropshots had en na een prachtige strijd de set met 6—3 won. Doch hij verloor zijn service in het tweede spel van de derde set en hoewel Kramer o.a. door een val dit eveneens deed, was het in het volgende spel merkbaar, <jat zijn controle terugkeerde, dat zijn ogen weer scherp, zijn arm weer wilü?, zijn mikken weer prachtig waren. Drie, vier keer maakte hij het veld breed open en dan kwam de volley magistraal gemeten bui ten Pails. Met 6—1 toonde hij op nieuw zijn superioriteit en in de vierde set speelde hij zo mogelijk nog sterker. Geen bliksemslagen, doch doorlopend snel, diep, zuiver naar de lijnen, met gemak pas serend zelfs uit ogenschijnlijk ver loren positie. Dinny Pails Werd feilloze spel. Hij hield stand in de i tot Dinny Fails de Australiër backhandduels, hij won de service gin? tegen dit machtige spel fa- De koers van Woensdag, gereden onder een meedogenloze zon door de uitlopers van de Alpen, heeft aan Vietto de gele trui gekost. Dat is het grote nieuws van vandaag. Overigens ligt Vietto slechts 1 min. 29 sec. achter op de Italiaan Ronconi, de man, die hem van de eerste plaats verdrong. Met nog veertien étappes voor de boeg kunnen de twee grote rivalen elkaar nog vele malen het kanarie-gele onderscheidingsteken afhandig maken, waarbij de kans niet gering is, dat andere ook nog een woordje zullen meespreken. Lyon ligt op 170 meter en Gre noble op 210, een nominaal te verwaarlozen verschil. Maar daartussen voerde het parcours over zes bergtoppen, waarvan er een, de „Col de l'Èpine" van de tweede en een, de „Col du Granier", van de eerste categorie wordt gerekend. Over het aan vankelijk geheel schaduwloze parcours reed het peloton in een straf tempo naar Bourgoin. Men arriveerde gezamenlijk aan de voet van de l'Epine en op die geduchte helling begonnen de Italianen het offensief tegen de gele trui van Vietto. Het was echter niet een van die bruine klimspecialisten, die deze eerste pashoogte het eerste overwon, maar de Franse coureur Lazari- des, die op de top met 1 min. 35 sec. voorsprong voorbij kwam. Toen snelden Ronconi, Cosson en Brambilla voorbij, gevolgd door een groepje van vier of vijf ren ners en toen op twee minuten nog een groepje, onder wie Ca- mellini en de voortreffelijk rijdende Seyen. Later bij de af daling zagen we Camellini bezig met een van zijn wielen. Een paar honderd meter verder naar be neden lag Seyen op de rand van een afgrond, bloedend aan de rechter dij en arm en met een gebroken voorwiel. Voort ging het, achter de lei der Lazarides aan, tot aan Cam- bery toe. En toen speelde zich ditzelfde toneeltje weer eens ach tereenvolgens af op de reste rende cols: die van de Granier (waar Brambilla het eerst L-oven was, gevolgd door Fachleltner), van de Cucheron en De Porte. Tenslotte was de Fransman R°" bic de fortuinlijke, die deze étap pe met een tijd van 5 uur 29 min. en 46 sec. op zijn naam wist te brengen. Vietto werd zevende, dank zij uiterst stoutmoedige af dalingen waarover Janssen later zijn bewondering uitsprak, maar die met een bijna drie minuten langer dan Ronconi de gele trui aan de Italianen verloor. Van de Nederlanders behóórde Seijen op de eerste col tot de eerste tien aankomenden. Bij de afdaling van de l'Epine sprong, zolas wij reeds schreven, zijn voorband, doordat zyn velg heet geworden was als gevolg van het voortdurende remmen. Tot over maat van ramp brak het gehele wiel en Seijen maakte een smak, die hem bijna over de berm van de weg in een afgrond deed be landen. Alhoewel hjj wonden aan armen en dijbeen opliep, stapte hij moe dig weer op de fiets, na verbon den te zijn en een nieuw wiel te hebben gekregen, en bij de volgen de col maakte hij weer een prach tige indruk door zijn soepele wij ze van klimmen. Jansen heeft eveneens voortreffelijk gereden en kwam zeer fris aan. Hij had pech, doordat op een gegeven moment de rem vast zat. Het vinnige Italiaantje Camellini kreeg eerst twee lekke banden en daarna brak zijn achterwiel. Toen een nieuw wiel was gemonteerd, werkte daarop zijn derailleur niet naar behoren. Joly had ook al pech met een (ebroken wiel. Klabinsky hebben we op zijn rustige en vastberaden manier de Granier zien bestijgen, maar we kregen geen gelegenheid met hem te spreken. De dappere Schellingerhoudt heeft met tal van verbanden op armen, enkels, dijen en rug de rit uitgereden, al kwam hij dan als laatste binnen. De uitslag. De uitslag van de zevende étappe Ly°n"Grenoble (172 KM.) luidt: 1. Koblc (Fr.) ln 5 uur 29 min 46 sec.; 2. Brambilla (It.) 5.34.22; 3. Trachleitner (Fr.) zelf de tijd; 4, R,onconi (it.) 5.35.34; 5. Impanios (B.) 5.37.29; 6. Cot- tur (It.) 5.36.50; 7. Vietto (Fr.) 5.38.10; 8. Giguet zelfde tijd; 9. Rossello (It.) zelfde tijd; 10. Co- gan (Fr. w-ploeg) 5.29.15. 1- Camellini (It.-Ned. ploeg) 5.42.15; 42. Jansen (Ned.) 5.54.57; 52. Klabinsky (Pool-Ned. ploeg) 6.02.27; 54. Seijen (Ned.) 6.02.56; 55. Joly (Belg-Ned. ploeg) zelfde tijd; 69. Schellingerhoudt (Ned.) 6.04.20. Algemeen klassement: 1. Ron coni (It.) in 52 uur 26 min. 2 sec.; 2. Vietto (Fr.) 52.27.31; 3. Bram billa (It.) 52.30.14; 4. Tacca (It.) 52.33.16; 5. Cogan (Fr. W-ploeg) 52.39.32; 6. Camellini (It.-Ned. ploeg) 52.43.47; 7. Fachleltner (Fr.) 52.44.31; 8. Impanis (B.) 52.50.47; 9. G. Weilenman (Zw.) 52.54.51: 10 Schotte (B.) 52.54.59. 48. Klabinsky (Pool-Ned. ploeg) 54.07.05 49. Seijen (Ned.) 54.07. 09; 52. Jansen (Ned.) 54.13.22; 62. Joly (Belg-Ned. ploeg) 54.53. 16; 67. Schellingerhoudt (Ned.) 55.19.03. - Landenklassement: 1. Italië 157 uur 59 min. 38 sec.; 2. Frankrl,k 158.31.51; 3. Franse W-ploeg 158.40.20; 4. België 159.02.27; 5. Franse Z.W.-ploeg 159.59.09; 6. Zwlts.-Lux. ploeg 160.02.09; 7. Franse Z.O.-ploeg 160.36.34; 8. lie de France 166.44.35; 9. Ned.- buitenlandse ploeg 160.58.01 (met Camellini, Klabinsky en Seijen); 10. Franse N.O.-ploeg 163.31.16. Bergklassement1. Brambilla (It.) en Ronconi (It.) 12 punten; 3. Fachleltner (Fr.) 9 pnt.; 4. Bo- bet (Fr.) 7 pnt.; 5. Cogan (Fr. Z.W.) en Imoanis (B.) 6 pnt.; 7. lazarides (Fr. Z.O.) 5 pnt.; 8. '"acca (It.) 4 pnt.; 9 en 10 Cottur fit.) en Cossor (lie de France) 3 pnt.; 11. Mathieu (B.) 2 nnt.; 12. Schotte B. 1 pnt. len: 06. Kramer won dus 61, 3—6, 6—1, 6—0. Brown slaat Patty In de andere halve eindstrijd werd die wonderlijke onbereken baarheid gedemonstreerd, well/j sport kan kenmerken. De Tom Brown, die zo zocht naar zijn vorm en zich uit benarde situaties in de eerste ronden heeft moeten redden, bleek zijn sterke spel te ruggevonden te hebben tegen zijn landgenoot Patty, de grote vijf sets vechter van. dit tomooi. Maar voor Patty werd deze strijd, die hem een plaats in de Davis- cup had kunnen bezorgen, „tennis with tears". Ook hier was het dominering van een sterke, vlak ke, diepe backhand, die de grond slag van de overwinning werd, want Brown sloeg er dozijnen aces mee. Na de eerste set (63 voor Brown) lag ook hier evenals bij Kramer-Palis de crisis in de twee de set. Tegen alle reden van over heersing in gingen service na service bij beiden ver loren. Elke keer leek het de inzet van winst van de set, elke keer domineerde de return weer, vaak opgevolgd naar het net, doch Brown was ontegenzeg lijk de superieure, met de be tere controle van zijn Amerikaan se, vlakke en snelle drives. Door het verlies van de eerste service- game handhaafde hij plots de zijne op nul het was een ont lading van de grote spanning. En toen hij daarna die van Patty won, overrompelend, toen hij, vrij uitspelend, magnifiek spreidend (het grote element ln het Ameri kaanse spel) op 30 kwam, voel de men het pleit beslecht, zelfs al ging Patty ogenschijnlijk deso laat geslagen, er na 50 nog een fris gevecht van maken, drie ga mes prachtig won en toen finaal weggedreven werd; 6—3 6—3, 6—3. Hier volgen de overige uitsla gen van heden: Verdere uitslagen. Gemengd-dubbelspel vierde ron de: Bergelin en mej. Hart slaan Falkenberg en mej. Todd 62 64; Drobny en mevr. Matthieu slaan Fannin en mevr. Muller 64 6-»-3; Bromwich en mej. Nrough slaan Washer en mevr. de Meulemeester 6—0, 6—0; Tom Brown en mej. Osborne slaan Johnes en mej. Hjrvey 63 61; Asboth en mej. Kormoczy slaan Hack en mej. Woodgate 63 6—2; Long en mevr. Bolton slaan Wittman en mej. Middleton 6—2 62; Sidwell en mevr. Hopman slaan MeKenzie en mevr. King 6—4 62; Sturgess en mevr. Summers slaan Bold en mevr. Cutts 61 61. Dames dubbel>?el vierde ronde: mej. Hart en mevr. Todd slaan mej. Tarvey en mej. Ingram 6—3 64; mevr. Boabock en mevr. Hilton slaan mevr. Muller en me vrouw Summers 63 97- mej. Brough en mej. Osborneslaan mevr. Ellis en mej. Jedrzejowska o1 63. Gisterenavond heeft Kobus Knokkel in het daartoe speciaal door de redactie van „Die rare wereld afgehuurde Amsterdamse £°"ctl;tgeb,ouw de, Patagonisehe reus Slmrrkscz in de eerste ronde knock-out geslagen. Slmrrkscz, die het advies had gekregen om dé eerste klap, die een daalder waard was te ge ven, vloog uit zijn hoek als een tornado, of een dergelijke uit drukking. Knokkel, die langzaam naar vo ren kwam en ver achterover op zijn hielen leunde, leek een ge makkelijke prooi. Toen Slmrrkscz op armlengte was genaderd, maakte Kobus een lange tijgerachtige sprong zij waarts. Slmrrkscz schoot hem voorbij als een door raketten voortbewogen rhinoceros' en Ko bus, zich met behulp van zijn gemsachtige voetenwerk bliksem snel omdraaiend, volgde hem en plaatste zijn beroemde rechtse en linkse directe in het smalle ge deelte van de brede rug van de Patagoniër. Als 'n gevelde os ging Slmrrkscz neer voor de fatale tien tellen. De redactie van „Die rare we reld" zal thans een nog sterker tegenstander trachten te vinden voor haar protégé.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2