Nieuws uit Stad en Omtrek Zaal 6 van de Volksbond wordt verbouwd NIEUWE METHODE voor onder-water-fotografie NIEUW KABINET IN DE REPUBLIEK R A fgodsbeeldje Symbolische dag voor de Gidsen Sjarifoeddin premier. 938 x 85 BIM IN HYPNOSE ONDER NUL ADIO programma DONDERDAG 3 JULI 1947 PAGINA 3 Ideale vergaderruimte komt beschikbaar IIL I vlees Moet van de bon PAST OP DE MOTOR RIJDER DRIE AANRIJDINGEN ENGELS-NEDERLANDSE SPORT-ORGANISATIE ARTISTEN BLIJVEN LENIG BURGERLIJKE STAND ZWEEDS BEZOEK AAN D. W. S. FEESTDAG DER DIENST BAARHEID FILMMIDDAG VOOR KINDEREN v y MERKWAARDIG INITIATIEF Excursie naar Algiers CHAPLIN'S „DICTATOR" Eindelijk ter vertoning in Nederland Het zilveren Lewis Allen Browne MET MASJOEMI GEEN OVEREENSTEMMING „DE NIEUWE FILM" MINDER DRANK IN HET LEGER WESTL. TUINBOUW VERZET ZICH *s al weer twee jaar gele- aen, dat een schuchter naar buiten tredende Katholieke Arbeiders Beweging haar mooie gebouw aan de Lange Haven totaal vernield vond. De lijstenfabriek Lever had «et pand van het N.A.F. overge nomen en dankbaar gebruik ge maakt van de in het gebouw aan wezige betimmeringen. Alle be hoorlijke houtsoorten werden van muren, plafonds en deuren ge sloopt ter omlijsting van diverse schilderstukjes op echt lmnen. Alleen desperado's, vandalen en a-socialen kunnen het van zich zelf verkrijgen om een kapitaal en goed onderhouden pand als het vooor-oorlogse Volksbondgebouw totaal te ruineren. Er is in de afgelopen twee jaar hard gewerkt aan de restauratie van het gebouw. De grote zaal Werd provisorisch opgeknapt. Een geluidsinstallatie en nieuwe to- neelverlichting werden aangelegd. Nieuwe stoelen zullen binnenkort ruimere en gezelliger zitplaatsen leveren. Van de broeders uit de Warande werden de mooie decors gekocht, die bij het spel „Een dag kalief m gebruik waren. De to- ®p,c°mmodatie voldoet nu aan redelijke eisen. De kleedkamers werden dit jaar verbouwd. needs lang echter loopt het be stuur van de R.K. Volksbond rond met plannen om de grote zaal de finitief in orde te brengen. Aan vankelijk was gedacht aan een omdraaien van het gehele gebouw, maar dit bracht voor de plaatse lijke afdeling te grote lasten mee, terwijl hulp van buiten de zeggen schap in eigen huis te drastisch zou kunnen beperken. Het voorne men om de balcons ruimer te ma ken en meer in de zaal te betrek ken moest voorlopig op de lange baan worden geschoven, evenals het wegbreken van de pilaren en het aanbrengen van een nieuw aak; de toestemming hiervoor kon met worden verkregen. Wel zijn na lang wachten materialen toege- v°?5 de vei-bouwing van zaai 6. Dit was tot nu toe een ooorn in het oog van het bestuur, «ei was een ongezellige ruimte, aar dikwijls vergaderd werd, maar waar de goede sfeer steeds ontbrak. Da firma P. A. Heinsbroek is nu rfnlg een «teuwe eiken lambrize- m= van brengen tot ongeveer bpi.^boogte. Daarboven komt een "mmering van celotex. De naden or<ien afge2ei met ronde eiken ®'Jes. Het gestucadoorde plafond wordt vervangen door celotex- Piaten. De radiatoren van de ver warming zullen worden inge bouwd. De ramen aan de kant van de binnenplaats waren zeer ver ouderd. Zij zullen vervangen wor den door glas in loodramen, ver vaardigd door de Gebr. Hende- rickx. Aangezien de raamventila- tie hierdoor komt te vervallen, zal a"ngeSacUhteCn ventilator worden de fa.VvPlldChHoIvenail8iEeaig^ d00r rnt drie op een decimeter plafond aangebrachte glasplaat- verlichting, terwijl de Gebrs Hen- derickx acht wandlampjes hebben ontworpen. De schoorsteen, die door de zaal liep is weggebroken m de optimistische mening van het bestuur, dat de kolennood in het volgend seizoen niet zo nijpend zal zijn, dat de haard in de be stuurskamer gestookt zal moeten worden. Ook Is de wasbak in de zaal weggehaald. Een los toneeltje zetstukjes en gordijnen zullen «e gelegenheid bieden voor het «ouden van intieme feestavond! es kleine kring. Een nieuw betegeld tollet wordt de bovenverdieping gebouwd. ■Re doodlopende gang tussen zaal b zaal 9 wordt garderobe. Het de leden van de K.A.B. een genoegen zijn te horen, dat het mooie glas In loodraam van het Hart, dat lange tijd de voor gevel van het gebouw heeft ver- bJM: hersteld is door de Gebrs ^nderickx en binnenkort zal lam, j aanSobracht in de muur jatg.s fraP- Daartoe zal een +pri d de buitenmuur gehakt moe- op diTr Het mooie raam zal Plaats k?«Sier een opvallends avond dom^' Seaccentueerd bij schijnwerper- ei licht van een dle op de binnen- Men schrijft ons: De Schiedamse-, Vlaardine- en Maassluisse slagersverenif?®" gen gaan een actie ondernemen om te komen tot opheffing yan de vleesdistributie. De toestand in de slagerij achten zg momenteel dusdanig, dat het voor niet één slager mogelijk is op eerlijke ma nier z\jn brood te Verdienen. Daar °m worden veel slagers gedwon gen in clandestine slachting of bonnenhandel hun heil te zoeken. 1 e t genoemde kwaad, frauduleuze s)achting, heeft zulk een ontstel lende omvang aangenomen, dat de vleesvoorziening zeer ernstig in gevaar komt. De enige manier om van een dergelijke „volkszonde" verlost te worden, is volgens hen opheffing der vleesdistributie. De gevolgen van de regeling der t„ï-"thuis-slachting" op het plat- in de s^d gaan zulke lijk zün ?en aannemen, dat zü ge- del. n e stellen met zwarte han- worden de"e-#1 deze handelwijzen telling van ciT' verkregen na de vorig jaar is '^„veestapel, welke fluiting, want aiBr PP ,e „n a?nI juiste aantal dieren h»i r ven en de telling seriem' ~0p'fS^S" de was het niet mogeiyk8geweeV zulk een schrikwekkend aantal dieren zwart te slachten of over de grens te smokkelen. De vereni gingen zien maar één uitweg: op heffing van de vleesdistributie en zij geloven stellig, dat men dan verlost ls van het dure systeem van de vleesdistributie. Wanneer ae wet van vraag en aanbod zich weer laat gelden zal volgens hen et vak weer gezond worden. Men s er zich volledig van bewust, d®. eerste drie maanden na de opheffing moeilijk zullen zijn. De verenigingen zijn echter van me- 'ng, dat er even door de zure appel heen gebeten moet worden. plaats zal worden aangebraent. Over vier weken zal weer een deel verwezenlijkt zijn van het plan om van het gebouw van de Schiedamse K.A.B. een echt tehuis te maken. Wellicht kan overwogen worden om de koude nummering van de zalen te vervangen door de namen van de mannen, die in de geschiedenis van de Schie damse K.A.B. zo'n grote rol heb ben gespeeld. Het zou een mooie wijze van eren zijn. De heer M. W. H. de Gorter is het eens met het schrijven van de heer Nieuwenhuis over het euvel van de overreden honden. Hij wil echter de aandacht ves tigen op een kwaad, dat in Schiedam eveneens zeer veel voor komt. Loslopende honden ren nen blaffend op elke passerende auto en motor toe. Dit is voor de auto's niet zo erg; de motorrij ders worden er door in gevaar gebracht. Hijzelf werd nog slechts dri edagen geleden het slacht offer van zo'n hond. De buiteling liep betrekkelijk goed af, maar een bezeerde knie, beschadigde pantalon en beschadigde motor mogen toch wel geteld worden. De eigenaars van honden, die de gewoonte hebben op auto's en motorrijders toe te rennen, wil hij dringend verzoeken de dieren aan de lijn te houden. Het is ze ker, dat anders vroeg of laat een dodelijk ongeluk veroorzaakt zal worden. Hoewel schrijver een groot dierenvriend is stelt hij het leven van een mens toch nog al tijd hoger. Gisterenavond om kwart voor 6 reed een auto, bestuurd door H. J. N. uit Schiedam achteruit over de Broersvest in de richting van de Hoogstraat. Van achteren na derde de fietser H. K., die niet spoedig genoeg kon uitwijken. Hij werd door de'personenauto aange reden. De schade aan de fiets be droeg 7.50. Op het kruispunt Oranjestraat- Lange Nieuwstraat wist een wiel rijder door de verkeerslichten niet, wanneer hij, komende /an de Oranjestraat de Westvest kon opdraaien. Hij liet enkele fietsers passeren, wilde toen oversteken en werd gegrepen door de motor van G. A. K. Beiden kwamen ten val. Zij kregen geen letsel. Motor en fiets werden licht beschadigd. Ter hoogte van het Rowallan- fouis in de Lange Nieuwstraat reed een dame, die de bocht naar het Postkantoor te klein nam te gen een heer, die de bocht naar de Lange Nieuwstraat te groot nam. De ontmoeting eindigde in een valpartij, waarbij de dame en kele schaafwonden opliep. Zaterdag 12 Juli, komen er we derom gasten uit onze adoptie- stad Wandsworth. Ditmaal is het een gemengde athletiekploeg en een dito korfbal-combinatie, die het tegen de Schiedammers zul len opnemen. Deze uitzending wordt verge zeld door de Mayor en Mayoress van Wandsworth mr. en mrs. Alexander en hun zoon terwijl ook de ons van hun vorig bezoek bekende oud-Mayor, mr. Jordan en diens echtgenote medekomen. Verder zullen enige raadsleden van Wandsworth onder wie Councillor F. H. East, voorzitter van de afdeling Wandsworth der E.N.S.O., van de party zijn. De athletiekwedstrijden zullen des avonds te half zeven uur van dezelfde dag van aankomst aan vangen, zo mogelijk op de nieuwe sintelbaan van het sportterrein Wilton-Fyenoord aan de Vlaar- dingerdijk, alhier. De korfbal wedstrijden hebben plaats op Zon dag 13 Juli; Maandagavond daar op biedt een sport-avondfeest in Musis Sacrum en Dinsdag gaat men weer terug naar Londen met de nachtboot via Hoek van Hol land behalve dan degenen, die hun verblijf alhier met ongeveer een week wensen te verlengen. Het bestuur van de Ned. Org. van Musici en artisten (NOMAK afd. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis heeft besloten een Sportvereniging op te richten uit haar leden onder de naam „N.O.M.A." Het is de bedoeling van de vereniging athletiek, gym nastiek, zwemmen en voetballen te beoefenen. Het bestuur is als volgt samengesteld: L. de Bruijn, Willemskade 47, voorz., H. v. Zelm, Schepenstr. 6, Vlaardingen, seer., M. Slavenburg, Herenstr. 19, penningm., S. Rosman Fr. Halsplein 43, trainer. GEBOREN: Geertje d. v. J. Brouwer en T. Schokkenbroek, Pernissestraat 10; Johanna d. v. E. de Roos en W. A. v. d. Weert, Tuinlaan 70; Robert C. z. v. J. M. v. Dommele en W. M. v. Troost, Heenvlietsestraat 35; Petrus A. z. v. L. J. Menke en J. G. v. Schen delen, Oosterstraat 62; Peter G. z. v. O. B. M. Stë-rk en L. E. Her ment, Nassaulaan 75; Frank z. v. J. de With en K. Miklecic, Rott.d. dijk 244; 2 levenl. kinderen v. A. A. D. Valk en G. A. Ponjee, Nas saulaan 75. Op Dinsdag 15 Juli zal de Schiedamse handbalvereniging D.W.S. de Zweedse ploeg Heim ontvangen. De aanvang van de wedstrijd zal vermoedelijk 19.30 's avonds zijn. Op 2 Juli, het feest van O. L. Vrouw Visitatie, vierden de gid- S?n i, van hee* Schiedam en om- streken samen hun patroonsfeest, net feest van Maria's dienstbaar heid Op de vooravond van het feest verzamelden zij zich ruim 500 in getal in de Bijkerk aan de Aleidastraat voor de „Avondwa ke", waarin zij geleid door pater Brinkmann O.P., de aal moezenier van de gidsen van de Havenparochie, Maria's voorbeeld van blijde hulpvaardigheid over wogen en met zang en gebed zich opnieuw aan Haar toewijdden. Woensdag al heel vroeg in de morgen van het feest waren zij weer in de bijkerk bijeen voor de gedialogeerde H. Mis met geza menlijke H. Communie, Op het., plein voor de bijkerk werd na' ailoop van de H. Mis de vlag gehesen; door alleen gezamenlijk de gidsenwet opgezegd en de Mar griet gezegend door de districts aalmoezenier kap. v. d. Heijden Heel de dag door zag men overal in de stad het blauwe uniform versierd met dit symbool van dienstbaarheid. 40.000 gid sen, over heel Nederland ver spreid en nog vele andere daar buiten, wisten vandaag vooral zich ééén van gedachte, van be lofte en ideaal. Woensdagavond trokken weer allen gezamenlijk op, nu naar Kethel, waar rondom een groots kampvuur in een fijne stemming van blijde eensgezind heid en saamhorigheid allen bij een waren onder leiding van de districtsaalmoezenier en de dis- trictscommissaresse Guido Ans Vredebregt. Tot slot wierpen i aag neooen allen hun Margriet in het bran- gen plaats. dend vuur, als symbool van zich- zelfvergetende en opofferende overgave aan hun groot ideaal. Nadat de belofte door allen geza menlijk was hernieuwd werd de avond met een stemmig Maria- lied besloten. Opnieuw begeesterd voor hun ideaal en bereid om „ernstig te trachten" dit ideaal in daden om te zetten gingen al len weer naar huis, ruimschoots voldaan over het welslagen van deze tweede gidsenfeestdag in Ne derland. Meer dan duizend kinderen ver drongen zich gistermiddag voor het gebouw van de R- K. Volks bond aan de Lange Haven, om een plaatsje te bemachtigen voor de vertoning van de avonturen van „Sjors van de Rebellenclub". Het ging niet zo gesmeerd als wel te wensen was, maar tegen 2 uur waren de eerste 400 kinderen toch binnen. Zelfs van het balcon moest worden gebruik gemaakt Na een paar geluids-tekenfilms, bronnen van grote opwinding en uitbundige bijval, kwam Sjors in levende ïy've op het toneel. Hu bleef daar niet lang, want een veldwachter zette al spoedig een sprint en achtervolging door de zaal in. De wedstrijd bleef onbe slist; de kinderen hadden zich hees gebruld. Onder niet ideale omstandig heden, een slecht verduisterde zaal en geringe ventilatie be eon vervolgens de hoofdfilm. Aan het eind van de voorstelling w» ren de kinderen het er over eens, dat zij het fijn gevonden hadden. Zater dag hebben nog twee voorstellin- Tot dusver bedroeg het maxi mum-gewicht van betonnen heipalen 65 ton. Bij de bouw voor het nieuwe V. en D.- pand is dit maximum met liefst 20 ton overschreden. Een bijzonderheid bij dit werk is ook, dat er 2 complete hei stellingen in deze 80 x 80 M. put staan, zodat van deze 938 telkens 2 palen tegelijk in de grond gaan. Hedenmorgen ging onder grote belangstelling de eerste van de 938 vijfentaehtig-tons palen voor het nieuwe V. en D.-pand <*an de Hoogstraat te Rotterdam in de grond. Ondanks de schaarste* aan ma teriaal, fotograferen toch nog duizenden heden ten dage en vooral de vacanties hebben de vraag naar fotomateriaal weer doen toenemen. Talrijke stads- en landschapsfoto's worden gemaakt en ook heel wat „familiekiekjes" etc, worden in deze vrije dagen „verschoten". Maar fotografe ren onder water is iets, dat slechts zeer enkelen nog hebben gedaan. Voor de oorlog zijn er wel Duitse fotograven mede be zig geweest, die foto's maakten uit de vrije hand, terwijl zij zelf zich ook zwemmend onder water bewogen, Verdere onder- water-fotografie heeft alleen plaats in een soort duikerklok, wat het nadeel heeft, dat men een voorwerp slechts van een zijde kan benaderen en geheel afhan kelijk is van de wijze waarop de duikerklok wordt of kan wor den bewogen. Slechts een enkel boek ls over deze materie uitge geven, waarin deze wijze van fotograferen wordt besproken en de resultaten die er mede te be reiken zijn worden getoond. Een en ander heeft de Delve- naar, de heer P. N. Windmeijer geinspireerd om ook deze tak van fotografie te gaan beoefenen. De onderwater-camera Toen eenmaal dit idee bij de heer Windmeijer had post gevat, heeft hij zich aan het werk ge zet om dit te gaan uitwerken. De gehele winter heeft hü deze kwestie lang en breed overdacht, waarna hij tenslotte een water dicht omhulsel heeft laten ver vaardigen voor zijn camera, waar door de mogelijkheid voor on der-water-fotografie voor hem openstaat. Naar eigen ontwerp heeft hij een rond messing omhulsel laten vervaardigen, waarin een gewone Contax-camera wordt inge bouwd. Dit wordt zodanig gedaan, dat hij zowel onder water in staat is zijn lens scherp te stel len, zijn diafragma kan regelen, zijn film kan doordraaien en af drukken, in andere woorden dus zo, dat, zonder dat er een drup pel water bij de camera kan ko men, hij een film van ongeveer 34 beeldjes kan afdrukken, zonder weer boven te komen. Het om hulsel is rond gemaakt, omdat deze vorm de beste waarborg geeft om druk onder water te weerstaan. Het venster voor da lens van de camera is plan-paral lel gemaakt, om vertekening te voorkomen. De grote lichtsterk te waarover zijn camera beschikt is een voordeel, omdat hij daar door ook eventueel kleuren-fotos onder water kan nemen. De belangstelling Dat er voor deze manier van fotograferen belangstelling be staat blijkt vooral uit de waar derende brief, die de heer Wind-' meijer mocht ontvangen van prof. N. Tinbergen uit Leiden, hoog leraar in de experimentele dier kunde aldaar. Ook dr. Verweij uit Den Helder, directeur van het Zoölogisch station in Nederland, die o.m. de Snellius expeditie in 1929 meemaakte naar Oost-lndië waarbij toen een diepzee-onder zoek plaats vond ter vaststelling van de diepte der zeeëngten etc., heeft reeds met grote interesse van deze constructie kennis ge- I nomen. Ook het ministerie van Onder wijs, K. en W. heeft in een schrij ven aan de heer Windmeijer van haar belangstelling doen blijken. In gebruik We hebben reeds enkele foto's gezien, die de heer Windmeijer in het Sportfondsenbad te Delft met deze camera heeft gemaakt, om zelf enigszins vertrouwd te ra ken met de werking ervan. Door de breking van de daglicht-stra len onder water, krijgt men een geheel ander beeld. Een voor werp onder water lijkt altijd dich ter bij de oppervlakte te liggen dan het in werkelijkheid doet. Menigeen heeft dit aan de sloot kant zelf al eens kunnen consta teren en ook in het dagelijkse le ven kan men dit bij gebruiksvoor werpen constateren. Een sport fondsenbad is echter natuurlijk niet de meest geschiktste plaats om tot prachtige resultaten te ko men, omdat de chemicaliën, die in dit water zitten, nu eenmaal ook hun invloed op het fotogra feren beeld uitoefenen. De came ra bleek echter onder water uit stekend te voldoen. Op expeditie De mooiste foto's zijn natuur lijk te maken in streken met hel der water zoals aan de Midde- landse zee, waar men meters diep kan kijken. De heer Windmeijer is dan ook van plan om eind Juli, mis schien begin Augustus naar Al giers te vertrekken. Daar hoopt hij te gaan duiken met behulp van een eenvoudige duik-installa- tie, die hem bij het zwemmen on der water niet bemoeilijkt, ma^ hem wel in staat stelt, gedurende lange tijd onder te blijven. Hij zal op deze expeditie worden vergezeld van de heer J. Renaud uit Delft, een medisch student. Het ligt voorts in de bedoeling om zo eenvoudig mogelijk te 'gaan huizen en daarom zullen beide heren hun kampuitrusting, tenten en wat dies meer zij, me- denemen. Van de Union Fran chise des Associations de Cam ping heeft hij een aanbeveling medegekregen voor de jeugdbe weging in Noord-Afrika, zodat hij op hulp en medewerking al daar kan en mag rekenen. Naast de fotografie Van dieren en al wat onder water leeft en groeit aan deze kusten, zullen beide heren grondmonsters en schelpen verzamelen voor het Na tuurhistorisch Museum te Leiden Eindelijk zal ook het Neder landse publiek kunnen kennisma ken met ..De Dictator", de reeds vóór de oorlog door Charlie Chaplin vervaardiedp film. waar in hÜ de dubbelrol sneelt van Hitier en een naief verliefd ,T—"te barhiertie. Naar wij vernemen staat het vrijwel vast, dat ..De Dictator" van 1 Augustus af teeeliikertiid in een drietal bioseoon-theaters in botterdam en Schiedam zal wor den vertoond. De gemeenteraad van Vlaardin gen heeft gisteren het voorstel van B. en W. om een overeen komst aan te gaan met Rotter dam tot levering van gas met 19 tegen 6 stemmen aangenomen. Op de discussies komen we nader terug. - yv 14. Tulitikkuja spreekt „Wat is er van je dienst, Bim?" vroeg de waarzegster. „Hoe weet U dat ik Bim heet?" vroeg Bim verbaasd. „Ik zou 'n slechte waar zegster zijn als ik het niet wist", antwoordde Tulitikkuja. Snel werd een kaart van Lapland en één van Groenland op de grond uitgespreid. De waarzegster haal de een soort aanwijsstok uit een donkere nis van de spelonk, liep op de kaart van Groenland toe en prikte de aanwijsstok krachtig op het papier. „Hier is Mugli Bas- li". zei de waarzegster. „Hij is niet ontvoerd, maar toch is hij hier niet heen gegaan uit eigen vrije wil. Als ik U was, zou ik snel naar Groenland reizen". „Dank U zeer Tuli.." „tikkuja vulde Aslak aan. „Het betekent: kleine fakkel" ]|wat ben ik U schuldig?" vroeg Bim, terwijl hij naar zijn porte- monnaie greep. „Niets", zei de waarzegster trots. „We zijn ge meente-ambtenaressen" Naar Radio Djokja vanmorgen mededeelde is men i- de repu bliek er in geslaagd een nieuw ka jinet te vormen. Sjarifoeddin is premier. adat de vier partijhoofden gister n hun mandiat hadden moeten neerleggen omdat zg over verdeling der portefeuil les niet tot overeenstemming konden komen, is heel de dag met Soekarno druk geconfereerd. Het result: at was, dat zeer laat in de avond Je president een nieu we or -acht tot kabinetsforma tie gaf a-.n Amir Sjarifoeddin urz. soc. partij), dr. Gani (v mzitter P. N. i en Setiadyit (voorz. r-beiderspartij). Met uit sluiting dus van de Masjoemi- partij, die eigenlijk de moeilijk heden zou hebben veroorzaakt. T~idracht luidde: een kabi net te formeeren vóór hedenoch tend 4.30 uur Ned. trjd en hierin is net drietal ook geslaagd. Immers volgens bovenbedoelde mededeling van Radio-Djokja heeft f jarifoeddin met medewer king van de twee andere partij leiders volgend kabinet sa mengesteld: Premier: Amir Sjarifoeddin, tevens minister van Defensie; eerste vice-min.ster: A. K. Gani, tevens minister van welvaart; tweede vice-premier: Raden Mas Setiady.t So- ondo; minister van van binnenlandse zaken nog niet aai -ewezen, de zetel is echter be stemd V i' de t>. s. I. I. (Partai Sarekat Islam Indonesia); vice- minist-r binnei. ndse zaken: Abdoelmadjid; minister van bui tenlandse eaken: Hadji Agoes Salim; vice-minister van buitenl. zaken: Tamzil; eerste vice-minis ter van elvaart: Karimo Basto; tweede vice-minister van wel vaart: B. H. Tjokronegara; eer ste vice-minister defensie: Ha- roedji Kartawinata; tweede vice- minister van defensie: Karta Soe- wirjo; minister van onderwijs: Alisastro Amid jojo: vice-minister van onderwijs: Soerowirono; mi nister van financiën: A. A. Mara- mis- vie minister van financiën: Tie ong Eng: minister van voor lichting: Soekirdi; vice-minister van voorlichting: Satoedjindatif; minist-r voor communicatieDoe- war. mi -ister van openbare werken: Mohammad Enoch: vice- min' er van openbare werken: Laoi minister van gezondheid: Leimena; vice-minister van ge zondheid: Satrijo; minister van sociale zal en: Soc Radjo (naam verminkt): vice-minister van sociale zaken: Soekadja Wirjo- soeprata; df :er ^an justitie: Soesanto; minister voor gods dienst: Kial Ahmed Asi'an; mi nister van staat voor voeding: Soeiat; minister voc: arbeidsaan- gelegenheden: Trimoerai; vice- minister arbeidsaangelegenheden: Wilopo; minister van staat voor speciale gebiedsdelen: de sultan van Djokja; minister voor jeugd zaken: Wikana; ministers van staat: Go Giod Tjan; Martoso; Maroet. Daroesman. Het is ons op het ogenblik nog niet goed mogelijk een beoorde- li van het kabinet te geven. Met name is het onduidelijk wel ke rol de Mohammedanen erin spelen. I" ieder geval is de Mas- joemi er als zodanig niet in ver- tegenwoora' d. Aneta meldt nog, dat de ont vangst van het radiobericht ern stig gestoord was, zodat het wel vast staat, dat verscheidene na men verminkt zjjn doorgekomen. De partijverdeling Re j Djogia deelde nog me de, dat de 34 ministers en vice- ministers over de volgende par tijen verdeeld zijn: 7 behoren tot de P. N. I., 2 tot de Partai Boe- roeh (arbeidersparty), 6 tot de Partai socialis, èèn is Katho liek, èèn behoort tot de Par- VRIJDAG 4 JULI. HILVERSUM I (301 M.) N C. R. V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Tiio; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Stafmu- ziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Koor; 13 45 Gram.; 14.00 Piano; 14.20 B. ekbespr.; 14.40 Kwartet; 15.00 Gram.; 15.50 Voordracht; 16,20 Mu ziek; 17.00 Harp; 17.20 Orgel; 17.59 Gram.; 18.00 Mandoline; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19,15 Bijbel; 19.30 Zang; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.15 Reslden- tie-ork.; 21.10 Caus.; 21,30 Gram.; 21.50 Zang; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 m) 7.00 V.A.R.A.: 12.00 A VRO.; 16.00 V.A.R.A.; 19.30 V.P.R.O.; 2100 V.A.R.A.; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.15 v. d. Vrouw; 11.30 Orgel; 12.00 Gram.; 12.30 Skymasters; 13 00 Nieuws: 13.15 Septet; 13.45 Gram.; 11.00 Kookpr.; 14.20 Orkest; 15.13 Voordracht; 15.30 Gram.; 16.00 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Accordeon; 17.30 Muz. caus 18.00 Nieuws; 18.20 Trio; 18.30 Ram blers; 19.00 Caus.; 19.30 Cursus, 20.00 Kwartet; 20.30 Toespraak prof. Schermerhorn; 21.00 Gram.; 21.30 Buitenl. overz.; 21.45 Muziek 22.15 Gram.; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. floor 40) Ik zou het erg prettig heb- bent gnlve wasagetMary tedfrdaad met Dave was getrouwd, bekende Stevenson: Dave is een aardi-e jongen en hy houdt dolveel van Mary. Maar wat kan men er aan dóen, al® een meisje verliefd wordt op een ander? En ik twijfel er niet aan, dat de liefde van Marv voor Howard Griswold op recht en groot is. Griswold zelf ïykt me een aardige en flinke jongeman.^ gelijkj zei de oude vrouw eenvoudig. Ze was een jaar of Vjjf ouder dan mr. Mon- tieth, haar broer, en was de laat ste bloedverwant, die Mary op de hele wereld bezat. Haar man was diplomaat geweest en daarom wa ren ze meestal in het buitenland. Toen Mary's ouders op jeugdige leeftyd overleden, ging het meisje dan ook niet naar de Stapleton's, maar naar haar oom Gerry, die rustig en teruggetrokken op zjjn grote villa woonde. Mr. Stapleton was een jaar of vijf geleden ge storven en er waren geen kin deren. Stevenson vroeg voorzichtig: Weet u misschien ook of uw broer vijanden had? Had hij veel vrienden Ja, Gerry had een paar vrien den, maar niet veel. Ik kan me niet voorstellen, dat hij vijanden had; daar was hy veel te waardig en teruggetrokken voor. Als hij een hekel had aan bepaalde men sen, wel, dant ontliep hij heii. Ik geloof dan ook niet, dat de moord iets met vyanden te maken heeft. Het was zonder twijfel roofmoord, of poging tot roof, Indien professor Lardeau de dader niet is. In ieder geval staat het voor mij vast, dat dé professor wèl het schildery heeft gestolen. Wat weet u over dit schilde rij af, mrs. Stapleton? Heel weinig. Gerry zei me, dat het een heel erg knappe ver valsing van Van Dijck was zó goed, dat zelfs een kunstkenner zich ermee zou kunnen vergissen. U weet, dat dat nog al eens ge beurt. Er zijn In Europa herhaal delijk ontdekkingen geweest van zogenaamde oude meesters. De mensen vonden die diengen prach tig, maar toen later bleek, dat ze vals waren, vonden ze er ineens niets meer aan. Nu, zo was Gerry niet. Hij vond de copie heel mooi, maar hij was zich er steeds van bewust, dat het niet meer dan een vervalsing was. Misschien is het tóch wel eee origineel geweest, waagde Steven son te zeggen. Daar geloof lk niets van. Zelfs de afkomst bewyst het te gendeel: hij kreeg het schilderij van een arme vrouw. Misschien is 't toch wel een geweten, dat het 'n origineel was, hield Stevenson vol. Kan zijn, maar nogmaals: ik geloof er niets van. Gerry heeft die vrouw geholpen, en als bew'js van dankbaarheid kreeg hij dit schilderij. Het was in Zürich Zürich?, riep Stevenson uit.. Inderdaad. Wanneer is dat geweest, mrs Stapleton —O, al heel lang geleden. Meer dan twintig jaar, denk ik. Mis schien kan ik dat nog narekenen. Het was vóór. de eerste wereld oorlog. dus zelfs bijna dertig jaar geleden. Op dat vreemde visitekaartje van professor Lardeau stond, tus sen vele namen van andere Euro pese steden, ook die van Zürich. merkte Stevenson op. Mrs. Stapleton keek met be langstelling: op: Ik ben wel be nieuwd, wat daar voor verband tussen zit. Misschien heeft het er wel en misschien heeft het er niets mee te maken. Maar in ieder ge val kan uw mededeling ons een stapje verder brengen. Ik ben er vrij zeker van, dat ze Lardeau zullen te pakken krijgen. Maar ter zake: mr. Montieth kreeg dus het schildery als beloning voor „een goede daad", zo noemde Mary het althans. Waarom zou haar oom haar niet verteld hebben, waar die goede daad in bestond? Gerry sprak nooit over zich zelf. Weet u ook, waarmede uw broer die arme vrouw geholpen heeft Ja; het was louter materiële hulp. Is uw broer misschien met haar verloofd geweest, of zo iets dergelijks? Hij was toen nog erg jong. Mrs. Stapleton begon te lachen. Geen denken aan, mr. Steven son. O neen, geen denken aan. 1-Iij had niet de minste persoonlij «e belangstelling voor haar, maar hij was erg medelijdend van aard en deed veel goed. Heeft die dame hem nog iets anders gegeven dan enkel het schilderij Hoe bedoelt u? Precies zoals ik het zeg, mrs. Stapleton: heeft zij hem misschien nóg een geschenk gegeven als be loning voor de goede daad? Ik heb een zeer ernstige reden, om u dat te vragen en om aan te dringen op een juist antwoord. Ja Hy kreeg twee ge schenken, Behalve de Van Dgck kreeg hy een zilveren siervoor werp, een.,., afgodsbeeldje. Stevenson knikte; hy had dit antwoord venvacht. XXIV Hij beheerste zich echter, ten einde niet te veel opwinding te tonen. Wat weet u precies van dit beeldje af, mrs Stapleton? Wat zou ik er van af weten? Het was een langwerpig, smal beeldje Het had een lelijk,grijn zend kopje. Ik vond het helemaal niet mooi. maar Gerry was er nogal aan gehecht. Hier in Ame rika zie je die dingen niet zo heel veel, maar In Europa moeten ze vaak gemaakt worden. Stevenson hunkerde ernaar meer te weten te komen over de jonge vrouw uit Zürich en de „goede daad" Hij verwachtte, da; daarin misschien de sleutel van het hele drama te vinden was. Maar hij begreep, dat de oude vrouw hem daar voorlopig niet rechtstreeks op zou antwoorden; hij besloot derhalve andere wegen te bewandelen en wilde trachten met een dramatisch effect de dame tot spreken te krijgen. Hy liep op de muur toe en nam het beeldio in z;in handen. Het draadje, dat inspecteur Harper byna onzicht baar over het sierraad had ge pakt, was nog geheel in tact, dus niemand had getracht het wee te nemen of te reinigen. Ja, dat is het! riep mrs. Stap leton, toen de schrijver er mede ikwam aandragen. Het heeft altijd aan de muur gehangen. Gerry was niet bijgelovig, maar hh hecht te nu eenmaal aan dergelijke din gen. Mrs. Stapleton nam het m haar handen. Ze bestudeerde het niet nauwkeurig, doch bekeek het op een afstand, alsof ze de kunst waarde ervan taxeerde. Stevenson zeide: Misschien was het beter geweest, als uw broer het niet had bewaard. Hij nam het beeldje uit de han den van de oude vrouw, drukte met zijn nagel een veer in. er was een korte tik en het lemmet schoot te voorschijn - Oh! Het was een kreet van verras sing, anders niets Mrs. Stapleton deed een stap voorwaarts en staar de naar het vreselijke wapen (Wordt vervolgd.) kindo (Chr. party), een !s communist, acht zijn party loos, terwijl de overige zeven der be noemde ministers, zo zegt het bericht, Islamieten zijn Het is niet geheel duidelijk, wat hierme de wordt bedeeld. Minstens twee van leze .even zijn lid van de P. S. I. I., terwijl de verhouding van P. S. I. I. tot de Masjoemi volko men onduidelijk is. Een later Aneta-telegram meld de nog: De lijst van nieuwe ministers is heden te 12 uur 40 Java-tyd aan Soekarno aangeboden. Te 11 uur 30 had Soekarno nog een onderhoud met Soekiman. Andere vooraanstaande persoon- iykheden uit de Matsjoemi ver gaderden nog tot het laatst met Sjarifoeddin, doch deze bespre kingen bleven zonder resultaat. Inmiddels werd bekend, dat vol ledige overeenstemming was be reikt tussen de P.N.I. en de Sajap Kiri. Sjarifoeddin Mr. Amir Sjarifoeddin werd in 1907 geboren te Medan uit Batakse ouders. Na de lagere school te Medan bezocht hy het gymnasium achtereenvolgens te Leiden en Haarlem en studeerde daarna rechten aan de rechts hogeschool te Batavia, waar hy de meestertitel behaalde. Van 1928 tot 1930 was hij hoofdredac teur van het nationalistische blad „Indonesia Raja". In 1932 werd hii leraar aan de volksuniversi teit te Batavia en later aan de kweekschool aldaar. Hij nam actief deel aan het politieke leven en werd voorzitter van de Ge- rindo (Indonesische volksbewe ging). Tevens opende lüj een advocatenbureau tezamen met mr. Jamin, een der leidende figuren uit het na-oorlogse Volksfront. Ook fungeerde hij als secretaris van de Gapi (concentratie van Indonesische partyen). In 1940 tot aan de Japanse invasie was hy bovendien werkzaam als secre taris van de raad van beheer van het Ned.-Indisch exportfonds en lid van de Alg. exportcentrale, tevens redacteur van het Econo misch weekblad. Het grootste ge deelte van de Japanse bezetting bracht hij door in een Japans concentratiekamp. Na zijn bevrij ding, die eerst op 1 October 1945 plaats vond, werd hg onmiddel- ïyk lid van de voorlopige volks vertegenwoordiging van de jonge republiek en kort daarna minister van voorlichting in het eerste republikeinse kabinet. Op 5 Dec. 1945 werd hg gekozen als voor zitter van de Parti Sosialis (waar toe ook Sjahrir behoort). Ten slotte volgde 5 Januari 1946 zgn benoeming tot minister van defensie, welk ambt hy tot op heden hekleed heeft.»Sjarifoeddin is protestant. Het filmtgdschrift „De Nieuwe Film", van welks inhoud wg in- dertgd met veel waardering mel ding kodden maken, is enige tyd niet verschenen. Thans is het op nieuw aan de abonné's toegezon den, waarbij blgkt, dat de vroe gere hoofdredactie en redactie zijn verdwenen en dat zich zeer ingrijpende wyzigingen in het redactionele beleid hebben voor gedaan. „De Nieuwe Film", dat voortaan als maandblad zal ver schijnen, zal, aldus wordt in een inleidend artikel verklaard, een breder terrein gaan bestryken, terwijl de toon van de artikels „iets gemakkeiyker aansprekend en daardoor voor een bredere kring der lezers toegankelijk" zal zijn. Dat iedere verandering geen verbetering is, bewijst de inhoud van het „nieuwe" tijdschrift. De meeste oude medewerkers leveren geen bydragen meer. Het blad bevat een dorre opsomming met foto's, van een aantal nieuwe films onder vermelding van regis seur en acteurs, een oppervlakkig en slecht geïnformeerd artikel van Rob de Vries over de perike len der Nederlandse filmpro ductie, een „technische" bespre king van de Franse film „Voort vluchtig" en massa's foto's. De enige meer gedegen critiek is van Jan Botermans, die de film „Citizen Kane" van Orson Welles veel lof toezwaait. De toon van het tydschrift is inderdaad „iets gemakkeiyker", zelfs wel wat al te gemakkeiyk, geworden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat met ingang van 1 Juli Jl.. in afwachting van een na dere regeling de verstrekking van gedistilleerd slechts geschiedt aan officieren en onderofficieren van 25 jaar en ouder. Het ligt voorts in het voornemen te komen tot een algehele afschaffing van de drankverstrekking door de cadi. Er wordt op gewezen, dat de drank, welke de officieren en on derofficieren van de cadi betrok ken, steeds geheel door hen werd betaald. De cantinedienst bracht zelfs nog een kleine toeslag in re kening. Vele officieren, wier standplaats niet tevens de plaats van hun Inwoning was, zijn niet in staat hun gedistilleerd van hun eigen leverancier te betrekken en waren zodoende op de cantine dienst aangewezen. Werkgevers en werknemers in vergadering byeen, hebben een parig besloten, zich te verzetten tegen de onthouding van de goedkeuring Van het Westlandse arbeidscontract dooa het college van Rgksbemiddelaars. met uit zondering van de pensioenregeling waarvoor het besluit der rege ring wordt afgewacht. Tevens werd besloten te trach ten, het looncontract zoveel moge lijk' na te komen. Werkgevers en werknemers in de Westlandse tuinbouw zullen protest uitbrengen tegen de be rechting van de tuchtrechter in zake lonen in de tuinbouw. Gebleken is, dat de tuchtrech ter niet luisterde naar de bezwa ren, die tijdens de behandeling naar voren werden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3