Grote twee zetten door erzoenende richting in Indonesië De onderwijsvernieuwing Duitslands industriële peil Doelmatige verdeling woongelegenheid 100.000 IND. GEREPATRIEERDEN Bakkers bakken ze bruin nS rsg Amerikaanse autoriteiten laken houding der sovjets Nieuwe Parijsche conferentie PENSIOEN VOOR VERZET- SLACHTOFFERS De universitaire gemeenschap. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minimum grondslag verhoogd tot f 1500. „de deur BLIJFT OPEN" Overschot op de V. S. begroting VOOR DE OOGST. Nabetaling. SMOKKELEN VAN BENZINE. OOSTGRENS IS OVERBEVOLKT. Naar radicale actie. 69ste JAARGANG VRIJDAG 4 JULI 1947 No. 20356 HOGERE SPOORTARIEVEN IN DE V.S. TIJD VAN EENZIJDIGE SPECIALISATIE VOORBIJ SJARIFOEDDIN WIL VREDE EINDE DRUKKERS STAKING te Kopenhagen speciale colonnes via het G. A. B. Congres te Roermond- aan ondergedoken officieren? NEDERLANDERS UIT AUSTRALIë. DE SPLITSING VAN EUROPA Verboden vervoersstrook langs Belgische grens GEEN SCHEERZEEPBON AAN DE TABAKS- WINKELTER DE GRATIS KOLEN UIT AMERIKA DE CONSUMPTIE MELK PRIJS Vragen aan de minister AMERIKA'S HULP AAN ITALIË DE STOFFELIJKE RESTEN DER STTJKELGROEP DE KANTOREN van de Redactie en de Adml» nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zgn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, o,26 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: EL A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Namens Engeland en Frankrijk zijn uitnodigingen gezon den aan 22 landen om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Marshall, aldus een verklaring van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Een copie- uitnodiging is gezonden aan de Russische ambassadeur te Parijs, waarhij Frankrijk de hoop uitgesproken heeft, dat de weigering van Rusland niet het laatste is en dat het .land zal willen meewerken. In de uitnodiging wordt voor gesteld, de conferentie op 12 Juli te Parijs te doen plaats vinden, Amerika is van de Engels-Franse stap in kennis gesteld. De uitnodiging geeft verder een overzicht van het Franse plan, zoals dat op de laatste ver gadering van de drie ministers is ingediend. Bevin heeft zich ge- heel met dit plan eens verklaard. Behalve met Amerika, zal con tact worden gehouden met de economische commissie voor Euro pa, welke Zaterdag a.s. te Genève bijeenkomt. Op de 13 Juli te houden con ferentie zullen alle landen aan bevelingen kunnen doen, wat betreft wijzigingen in de Franse tekst. Het aanvaarden van de uitnodiging zal voor een land betekenen, dat het in principe met het Franse plan accoord gaat, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Wat Duitsland betreft, zal het plan voorzien in een uitwisseling van goederen tussen de zones, waarvan de commandanten zich bereid zullen verklaren mede te Werken, en ook met het buiten land. De 22 uitgenodigde landen zijn: Portugal, Eire, IJsland, België, Nederland, Luxemburg, Zwitser land, Italië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Joego-Slavie, Albanië, Griekenland, Tsj.-Slowa- kije, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk en Turkije. De voorgestelde bestuurscom missie zal, naar men gelooft, sa mengesteld worden uit Engeland, Frankrijk, een vertegenwoordiger van de Benelux (België, Neder land en Luxemburg), een Scan dinavisch land en een vertegen woordiger der Oost-Europese sta ten (indien deze staten de uitno diging aannemen). De bespréking tussen Bevin en Bidault eindigde even na 12 uur gisterenmiddag. Op een vraag, of zij vorderingen hadden gemaakt, antwoordde Bevin: „Wij maken altijd vorderingen". Bevin is gisterenmiddag om 3 uur per vliegtuig naar Londen teruggekeerd. Naar uit Parijs vernomen wordt, zal in de loop van de volgende week Bidault naar Londen gaan teneinde de verdere besprekingen te voeren met zijn Engelse collega Bevin. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, achter het plan van Engeland en Frankrijk staat om Marshall's voorstellen tot hulp aan Europa nader te bezien zonder medewer king van de Sovjet-Unie. Marshall zou voorts te kennen hebben gegeven, dat een program ma kan worden opgesteld, dat voor de regering der V.S. meer aanvaardbaar zou zijn dan de huidige ongeorganiseerde behan deling van Europa's economische problemen, al zou een programma voor het gehele continent te pre fereren zijn geweest. Marshall heeft langer dan een uur op het Witte Huis geconfe reerd met president Truman en men neemt aan, dat Europa het voornaamste punt van bespreking is geweest. De Amerikaanse autoriteiten laken de houding der Sovjet-Unie te Parijs ten zeerste. Men ver heelt zich niet, dat deze afloop vérstrekkende gevolgen zal heb ben. Sommigen menen dat de Sov jet-Unie door haar houding „indus triële onrust" zou kunnen ver oorzaken en dat elk samenhan gend economisch plan voor West- Europa hierdoor ten zeerste be moeilijkt zou worden. Vooral de toestand in Frankrijk en Italië met hun sterke communistische minderheden verdient de aan dacht. De directies der Amerikaanse spoorwegen hebben de Interstate Commerce Commission verzocht de vrachttarieven met gemiddeld 16 pet. te mogen verhogen. MjStmi I Van de tverf Wilton-Fijenoord uierd het motorschip „Annenkerk", bestemd voor de Vereen. Scheepvaartmaatschappijen te Den Haag, teivatergelaten. Nadat het aanvankelijk met van de helling wilde glijden, zwichtte het voor de aandrang van de scheepsbouwers. Gisteren is in tJtreeht een uni versiteitsdag gehouden, die aller eerst docenten, studenten en oud studenten in de Domkerk bijeen bracht, waar de rector-magnifi- cus, prof. mr. ir. Pompe, een over zicht gaf van de verschillende problemen, waarvoor de universi taire gemeenschap staat. Spr. me moreerde o.a., dat vorig jaar het grote aantal studenten als een voorbijgaand verschijnsel werd be schouwd. Nu vindt men er geen verklaring voor. Geruststellend staat hier tegenover, dat er in de maatschappij nog steeds een te kort is aan academisch gevorm- den. Intussen is het tekort aan A.N.P. schrijft: Het is een opvallend feit, dat verschillende personen, die zit ting hadden in het eerste kabinet- Soekarno en in de twee eerste kabinetten-Sjahrir, maar in het onlangs afgetreden kabinet niet Werden herkozen op grond van hun houding, thans weer op de nieuwe ministerlijst voorkomen. Wij noemen b.v. de minister van onderwijs Sastroamidjojo, de niinister van justitie Soesanto en Verschillende vice-ministers. Zou ïnen hieruit willen besluiten, dat het nieuwe kabinet minder wei- Willend staat tegenover Neder land, dan staat hier tegenover net feit, dat zeven leden van de F.S.I.I. zijn toegetreden, hetgeen oen aanwijzing voor het inslaan van een meer verzoenende rich- ng zou kunnen zijn. ri3un,oemde ministers zijn alle PITT ten - Het blijkt, dat de vèrwanv.4.zoals reeds enige tiid seoriëntee^erd' een meer links- mi onafhanv ,en van de asioe7 voeren. politiek gaat losgemaakt v^ft zich blijkbaar georiënteerde de sterk rechts tegenover Nede>.,tot °P hede° onverzoenlijke Mas£S,d me®st Na lezing van ^«ni-partii. nieuwe kabinetsleden hÜiS? hooggeplaatste Ned. woo^ een der te Batavia, doelend on h t antwoord, dat het nieuwe k-p., net zal moeten opstellen op <j" jongste brief van dr. Van Mook en de Amerikaanse aide-me moire, tegenover Aneta verklaard: „Dit nieuwe kabinet sluit de deur niet". In gezaghebbende Ned. kringen Wenste men zich niet te binden aan een verklaring omtrent de Verwachting betreffende de even- tuele republikeinse antwoorden. Wel betreurde men het in hoge mate, dat de naam van Sjahrir op de nieuwe lijst niet voorkomt. Men constateerde, dat L jokja met succes getracht heeft zoveel mo- riik republikeinse groeperingen het nieuwe kabinet te vereni- getl en men achtte voorts de rol van de Islamitische Pirt!.pf sin?rtai Sarekat Islam Indone- zeer opmerkelijk. „Binnenl. Zaken landse portf teuille van Sianen- aan Wondt is 0151118 SegcV(f Partai Seri^miseno- lid van vS,. wlkat klam Indonesia. Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft Soekarno het ontslag van Ali Boediardjo, secretaris-generaal Van de Indo nesische delegatie, aanvaard. Boe diardjo heeft ontslag genomen, omdat hij de verantwoordelijkheid van Sjahrir's politiek deelde. Soekarno heeft gisteravond het nieuwe kabinet toegesproken, waarbij hij zeide, dat hij hoopte, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hij verzocht Sjarifoeddin de eenheid van de Indonesische natie te bewaren, ondanks het feit, dat niet allo partijen in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de door het kabinet-Sjahrir aan Indonesië be wezen diensten. De nieuwe minister van bin nenlandse zaken, Amiseno, heeft een jaar gevangen gezeten, in verband met de ontvoering van Sjahrir' vorig jaar, waarbij ook Tan Malakka betrokken was. Hij werd Maart j.l. in vrijheid ge steld. Sjarifoedin heeft meegedeeld, dat het antwoord van zijn rege^ ring aan de Ned. regering van daag tegemoet kan worden 'ge zien. De nieuwe premier hoopt óp een vreedzame regeling. Zijn re gering zal in deze materie dezelf de lijn volgens als de regering- Sjahrir: trachten de geschillen met de Nederlanders op te lossen, zonder wapengeweld. „Wanneer ik van mening was geweest, dat het onmogelijk is de vrede tussen Indonesiërs en Ne derlanders te bewaren, zou ik het premierschap niet hebben aan vaard". „Ik hoop, dat mijn naam alleen al het Ned. volk ervan zal over tuigen dat de Indonesiërs vrede wensen". Het nieuwe kabinet zou giste renavond bijeenkomen voor de op stelling van het antwoord aan Ne derland. Het zou hedenavond per speciale trein naar Batavia ge bracht worden door Gani of Setiadyit. Agressie bij Soerabaja De Ned. militaire woordvoer der te Batavia maakt melding van verhoogde republikeinse agressie in het gebied van Soe rabaja. Hierbij werden een Ne- gedood en twee ge- wonrl, tjjdens gevechten met zwa- nutrailieurs en mortieren. Hoon marinevoorlichtingsdienst ?nrnP^edV,at Nederlandse w1!?® in straat Bali Het v,mfS, ^en is beschoten. Het vuur werd beantwoord. ruimte Bij een 5000 studenten steeds nijpender. Meer dan 3000 studenten zijn in de verschillende studentenverenigingen georgani seerd, doch onder de ongeveer 1900 „nihilisten" is een beweging gaande tot vorming van een nieu we vereniging. Als karakteristiek voor de Utrechtse universiteit duidde spr. aan, haar streven naar het nieu we, waarbjj zij het goede oude wil behouden. Een sterke gemeen schapszin spreekt o.m. uit het be staan van het universiteitshuis, de universitaire gezondheidszorg en de zorg voor studenten, die in financiële moeilijkheden verkeren, De studenten van na de oorlog hebben minder neiging om „duur"' te doen, wat de samenwerking zeer bevordert. Ook bij het beoefenen van de wetenschap en het wetenschappe lijk onderzoek is een nieuwe orien tering waar te nemen en de tijd van eenzijdige specialisatie is aan het voorbijgaan. Prof. dr. P. Gejjl hield vervol gens een rede over de Nederlandse cultuur in de wereld van thans. Des middags werden verschil lende faculteitsbijeenkomsten ge houden. De Amerikaanse minister van financiën, John W. Snyder, heeft medegedeeld, dat dé Amerikaanse regering het begrotingsjaar 1946 —1947 geëindigd heeft met een overschot van 754 millioen. Dit is het eerste batig saldo sedert 1930 toen de inkomsten, de uitga ven met 738 millioen overtrof fen. De totale uitgaven in het zo juist geëindigde begrotingsjaar bedroegen 42.505.000.0000, d. 1. 1/3 minder dan in het vorige be-4 grotingsjaar (63.714.000.000). Na vier maanden is een einde gekomen aan de staking van Deense drukkers. Zij hadden een zeven-urige werkdag, löonsverho ging en betere arbeidsvoorwaar den verlangd. Aan hun eisen is thans gedeeltelijk tegemoet geko men. De kranten zullen met 'ingang van Zaterdagmiddag weer ver schijnen. Slechts enkele bladen konden in de afgelopen vier maan den het licht zien, o.a. de partij bladen van de sociaal-democraten en de communisten. Om te voorzien in het tekort aan arbeidskrachten voor het in halen van de aardappel- en sui- kerbietenoogst heeft de minister n soc. zaken besloten tot het vormen .van speciale oogstcolon- nes via de gewestelijke arbeids- bureaux. Deze colonnes zullen be staan uit plattelandsarbeiders, werkzaam bij de DUW of bij cul tuur-technische werken, stadsar- beiders, los-werklieden en werk lozen, politieke delinquenten, strafgevangenen, militairen en jeugd. Deze onderscheidene groe pen zullen afzonderlijk te werk worden gesteld. De heer Algra (A.R. heeft aan de min. van Oorlog gevraagd of het juist is, dat die reserve-offi cieren, die zich in 1943 op bevel van de vijand in krijgsgevangen schap hebben begeven, hun sala ris als-officier hebben genoten ge durende de duur hunner krijgs gevangenschap en dat de officie ren, die het bevel van de vijand niet hebben opgevolgd, maar die deswege zijn ondergedoken, hun burgerinkomsten geheel of gedeel telijk hebben moeten derven en bovendien hun ondergronds ver zet tegen de bezetter hebben voortgezet, niets hebben ont vangen. Acht de minister het niet on billijk en hoogst onbevredigend, dat deze laatste categorie op deze wijze wordt achtergesteld bij hen, die het Duitse bevel gehoor zaamden en is hij bereid zo spoe dig mogelijk een regeling te ont werpen, waarbij de achterstelling wordt opgeheven? Harmonische, vooral christe lijke vorming via katholiek on derwijs is het onderwerp ge weest. dat twee deskundige spre kers hebben behandeld op een vernieuwingscongres voor kath. onderwijzers, Donderdag te Roer mond gehouden. Mgr. dr. P. van Gils, Deken G. Rhoen, burgemeester Geuljans en andere autoriteiten en zeer vele Limburgse onderwijskrachten toonden hun belangstelling voor dit actuële onderwerp. De heer J. W. Aarts, inspecteur van het l.o. in de inspectie Tilburg, ver klaarde in een uitgebreide histo rische uiteenzetting de drang naar onderwijsvernieuwing als uit vloeisel van de evolutie op andere gebieden en de vernieuwings drang der laatste eeuw. De nieu we paedagogische beweging was echter te vaak kind van eiS®n tijd en eigen opvattingen. Alle voorstellen in die richting zijn voor katholieken niet aanvaard baar. Gezocht moet dus worden naar eigen wegen. Leerkracht en onderwijs zullen het meer in de diepte moeten zoeken en drang naar intellectualisme moet plaats maken voor harmonische ontplooi ing. Het zwaartepunt dient te liggen in de studie van het mi lieu en het werken met z.g. be langstellingscentra. De commis sie tot reorganisatie van het on derwijs heeft twee rapporten uit gebracht, die richtsnoer zijn doch oespreking en aanpassing be hoeven. Op de middagbijeenkomst heeft prof. dr. Vlerick, van de Leu vense hogeschool, de grondslagen der onderwijsvernieuwing met betrekking tot de godsdienstig- zedelijke vorming en hun toe passingsmogelijkheden aan de or de gesteld. De in Nederland be kende spreker heeft daarbij het in België geldend systeem op de kath. scholen verklaard en ver dedigd. Hij verwerpt de tekst- verklarende methode als onpaeda- gogiseh. Uitgegaan moet worden van het volle leven, feiten, toe standen en gebeurtenissen. Daar op reageert het kind. De tekst komt als verklaring achteraan en is ondergeschikt. Voor de gods- dienstig-zedelijke vorming staat prof. Vlerick dezelfde methode voor als de heer Aarts, het z.g. trtaliteits-'onderwijs, waarbij de leerstof uit het leven gegrepen en op de diverse vakken toegepast wordt met godsdienst als inte grerend deel. Commandant De Lange, chef- personeel van de Ned. marine, die pas in Fremantle (Australië) is aangekomen, heeft medegedeeld, dat bijna al het marine-personeel, dat nog in Australië is overgeble ven, deze maand zal vertrekken met het 22.000 ton metende Britse schip „Asturias". Hij schatte, dat hierbij 200 offi cieren en manschappen met hun vrouwen en kinderen betrokken zouden zijn. De eerste Nederland se marinebasis in Australië is daar in 1942 gevestigd. O Te Souburg la een autobus met arbeiders van ,,De Schelde" te gen een militaire auto gebotst. Negen personen teerden gewond, van wie 4 ernstig. De ministers van binnenlandse zaken, van financiën en van sociale zaken komen in de me morie van antwoord op het V.V. der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp: „Invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, als mede voor hun nagelaten betrek kingen" op tegen de mening dat de voorgestelde pensioenuitkering te karig zou zijn gehouden, om dat de regering appelleert aan een supplerende particuliere instel ling nl. de Stichting 19401945. Dit beroep op de Stichting 1940 —1945 is bedoeld om toepassing te vinden voor de buitengewone gevallen, waarin tengevolge van bijzondere omstandigheden, voort vloeiende uit het verzet of uit de toestand, waarin belanghebbende of zijn gezin verkeert (ziekte, studie van kinderen enz.), aan vullende hulp nodig is. Geenszins is het de bedoeling de stichting te verzoeken ook andere pensioenbedragen te suppleren. Wat de geldelijke gevolgen be treft, komen de kosten van de gewone zorg voor de verzets- slachtoffers voor rekeing van de overheid, terwijl de overige zorg, zoals zorg voor jeugd, kosten van herstellingsoorden enz. ge dragen worden door het particu lier orgaan. De rechtsg -ld voor toeken ning van pensioen aan deel nemers aan het verzet is gelegen in de gedachte dat zij als strijders in het ondergrondse leger geacht moeten worden zich in dienst van de overheid te hebben ge steld. De strijd kan gevoerd zijn met de daad of door het aan nemen van een verzetshouding. Ten aanzien van hen, die bij een massa-executie, omdat zij toevallig passeerden, om het leven zijn gekomen of een pre dikant, die onkundig van de zaak en geen verzetsman, gefusilleerd is, omdat in zijn kerk wapens werden gevonden, ontbreekt de rechtsgrond, welke geldt voor 't toekennen van een pensioen aan degenen, die zich bewust in dienst van het binnenlands ver zet hebben gesteld. Voor derge lijke slachtoffers van de Duitse terreur moet de algemene rege ling voor de oorlogsslachtoffers geacht worden de in dezen nood- Korte tijd nadat bekend was ge maakt, dat de besprekingen te Parijs op niets waren uitgelopen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, medegedeeld, dat zeer binnenkort het nieuwe niveau voor het Duit se industriële plan zou worden gepubliceerd. In Londen heeft deze verklaring nogal beroering gewekt, niet zozeer om het nieuws dat zij bevat, als wel om het feit, dat de verklaring juist op dit mo ment werd afgelegd. Immers En geland en de V. S. waren het er al eerder over eens, dat het in dustriële peil van Duitsland moest worden verhoogd, terwijl zij, naar men aanneemt de doorvoering van de verhoging tot nu toe heb ben uitgesteld, om moeilijkheden met Moskou te voorkomen. De vrees wordt daarom uitge sproken, dat thans gezien het bo venstaande het punt is gekomen, waarop een defintieve splitsing van Europa een feit zal worden. Van de andere kant heeft men in Londen de indruk, dat het nu ook eerst met volle kracht voor uit kan gaan met de economische wederopbouw van dat deel van Europa, dat aan het plan Mars hall mee wenst te doen. Wat de bekendmaking van het industriële peil voor Duitsland betreft wordt echter van de be stuurscommissie te Berlijn verno men, dat deze nog enige tijd moet worden uitgesteld, in verband met het feit, dat een aantal details nog moeten worden geregeld. In verband niet het smokkelen van benzine naar België, waar de prijs aanmerkelijk hoger is dan in ons land, heeft de minister van Financiën een beschikking uitge vaardigd, waarbij het vervoer van benzine in een strook van loon metei langs de grens verboden wordt. Dit verbod geldt niet voor hen zine in de gewone reservoirs van motorrijtuigen, met dien verstan de, dat in de reservoirs van mo torvoertuigen, die in kleiq. grens- Het is de laatste tijd gebleken, dat in vele gevallen bonnen van de tabakskaart, die recht geven op scheerzeep, bij sigarenwinke liers worden ingeleverd. Van of ficiële zijde wordt er op gewezen, dat deze winkeliers zich hierdoor schuldig maken aan overtreding van het besluit algemeen vesti gingsverbod kleinbedrijf. Hun vestigingsvergunning is immers beperkt tot de detailhandel in ta bak en tabaksproducten. Door scheerzeep ie verkopen stellen zij zich dus bloct aan strafvervolging. verkeer rijden, bij het uitgaan niet meer benzine aanwezig mag zijn dan 25 liter. Uiteraard geldt dit verbod even min voor zover het vervoer op de gewone douanedocumenten plaats vindt langs de aangewezen kantoren der invoerrechten tij dens de uren, waarop die kanto ren voor in-, uit4 en doorvoer zijn opengesteld. Voorts is bepaald, dat het.bin nenlandse vervoer van benzine naar een plaats binnen de grens strook van J000 meter dient te geschieden op binnenlandse Das poorten, welke door de ontvan ger der invoerrechten en aor onder wiens kantoor de plaats van afzending is getegen. op aan gifte worden verstrekt. Dé beschikking treedt in wer king met ingang van 15 Juli. Teneinde de bouw van wonin gen te stimuleren, aldus de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer, zal de regering een belangrijk deel- van de materialen, welke voor de bouw nijverheid beschikbaar worden gesteld, aan de woningbouw toe wijzen. Zeer veel zou worden gewon nen, indien de arbeidsproductivi- tit omhoog ging. De regering acht de mogelijkheid daarvan aan wezig, zonder dat een sociaal gerechtvaardigd werktempo be hoeft te worden overschreden. In 1946 kwamen 1744 nieuwe woningen gereed. Op 31 Dec. 1946 waren bovendien 11.811 woningen in aanbouw, waarvan 3194 voor 4/5 voltooid waren. Daarnaast werden in 1946 851" noodwoningen voltooid. In de periode 1 Jan. 19471 Juni 1947 is opdracht gegeven tot de bouw van 4327 woningen. Omstreeks 1 Juni bedroeg de toèneming van dit aantal onge veer 700 woningen per week. De nieuwbouw is echter niet de enige bron van toeneming van de woongelegenheid Ook door herstel van woningen is de woon gelegenheid uitgebreid. Door nieuwbouw en herstel van woningen en boerderijen zijn in 1946 41.280 woningen beschik baar gekomen. 'Voor 1947 kan men rekenen op de voltooiing van de op 1 Jan. 1947 onderhan den zijnde 11.812 woningen Daarnaast zullen een groot aan tal woningen gereed komen- Men bedenke echter wel, dat het eerste kwartaal door de lang durige vorst volledig voor de bouw verloren ging. Uitbetaling *'elli"g srhadeloos- k; 1 uitbete1'. schadeloos stellingen van oorlogsschade vordert enige tijd in verband met noodzakelijke controle. Als voornaamste oorzaak van de langzame vordering van her stel der beschadigde woningen jnoet het gebrek aan materialen en arbeiders worden genoemd, alsmede het ontbreken van een bevredigende financiële regeling voor de zwaar beschadigde ob- jecten. Het kan niet gewenst zijn, de gemeenten aan het systeem van de verhuurdwang te binden. Men bedenke overigens, dat de prac- tijk in vele gemeenten zich reeds enige jaren van het vorderings stelsel heeft bediend, en ook hiermede tegen het laten leeg staan van woningen kan worden o jetreden. Er worden voor gebouwen voor vermaak en dans voorlopig geen rijksgoedkeuringen gegeven, be houdens in gevallen van herstel van lichte en zware oorlogsschade en da.i nog uits" uitend, indien het -cmeenteLestuur de uitvoe ring urgent acht. In het laatste r ul wordt als voorwaarde ge- s' dat slechts weinig of oud materiaal gebruikt wordt en dat h werk wete:g arbeidsmtensie. meet zijn. Wc.' de terugkeer van geevacu- eerd -uden van dagen naar hun eigen huis betreft, is de minister gaarne bereid t.z.t. het nodige en mogelijke te verrichten. Pandenhonger der overheid Gerekend over het gehele land is het aantal bij rijksdiensten in gebruik zijnde panden, bestemd of geschikt voor woonruimte, te schatten op rond 2200. De onttrekking van woonruim te aan haar bestemming voor kantoorruimte houdt verband met de sterke toeneming van de omvang van het overheidsappa raat. Uitbreiding van deze te betreuren ingebruikneming van woonruimte is niet te verwach ten daar een verdere toeneming van het overheidsapparaat niet waarschijnlijk is; integendeel de regering streeft naar inkrimping van dit apparaat. Gedironeen samenwoning +je gedwongen samenwoning vormt een probleem van diep in grijpende betekenis voor de Ned. samenleving. Gedacht wordt aan een financiële steunregeling voor de gevallen, waarin eigenaren vrijwillig bereid zijn hun eigen dommen voor dubbele bewoning geschikt of geschikter te maken, voorzover daarbij in de huurop brengst geen compensatie voor de kosten kan worden gevonden. Dwang tot samenwoning kan niet onder alle omstandigheden worden gemist, doch er zal door richtlijnen met name tegen wor den gewaakt, dat tot samen woning met a-sociale personen of gezinnen wordt gedwongen. Wanneer de minister voor ambtenaren en hun gezin voor rang nodig mocht achten, zal dit uitsluitend uit hoofde van het belang van de dienst geschieden. Bij nadere overweging stelt de minister geen prijs op de moge lijkheid van vordering van meu bilair. Vordering van stoffering zou hij willen toelaten, ook al gaat het niet om stoffering, welke bij het gebouw behoort. Nederlanders in het buitenland Op de vraag, hoeveel repatri- erenden nog worden verwacht, kan bezwaarlijk een concreet getal worden genoemd. Indien al de ter zake in aanmerking komende factoren zich gunstig ontwikkelen, kunnen nog 20.000 personen worden verwacht. Aan de opgave van het aantal oorlogsslachtoffers, dat nog woon ruimte behoeft, kan worden toe gevoegd, dat ongeveer 13.000 evacué's buiten hun vroegere woonplaats verblijven. Ruim 100.000 Indisch gerepa- trieerden zijn in Nederland aan- fekomen en het aantal woning- ehoevenden van deze groep is bij .benadering niet aan te geven. Er zijn nog ongeveer 200 ge zinnen van pol. delinquenten, die op de z.g. „dolle Dinsdag" zijn gevlucht en in het Oosten van het land verblijven. Ongeveer 600 gezinnen van Nederlanders, die reeds jaren voor de laatste oorlog in Duits land woonachtig waren doch ten gevolge van de voedseltoestand aldaar of op bevel der geallieer de autoriteiten naar Nederland terugkeerden, hebben zich in enkele gemeenten aan de Ctost- grens van Nederland gevestigd, waardoor deze plaatsen overbe volkt werden. zakelijke voorziening in te hou den. Anderzijds hebben de minis ters een open oog voor de jam merlijke toestand, waarin de slachtoffers van terreuracties als b.v. te Putten en bij de Woeste Hoeve alsook de slachtoffers van de gijzeling verkeren. Zij zijn gaarne bereid te bevorderen, dat overeenkomstig de tot dusver ;evolgde gedragslijn, voor zover lit in elk geval nodig blijkt, aan deze slachtoffers een bijzondere uitkering op grond van de rege ling voor oorlogsslachtoffers wordt toegekend. De ministers bevestigen, dat ook de slacht offers van het geestelijk verzet onder omschrijving „deelnemer aan het verzet" Vallen. Na overweging van het ter zaké in het voorlopig verslag opgemerkte zijn de ministers bereid de minimum pensioen grondslag op 1500 te brengen. Ook de ministers zijn er van overtuigd, dat de weduwe zonder minderjarige kinderen en de weduwe met een minderjarig kind in de gelegenheid zijn in komsten uit arbeid of bedrijf te verwerven. Mitsdien stemmen zij er mede in, dat de voorgestelde aftrek van 70 procent van die inkomsten verminderd wordt tot 50 procent. Het is billijk, dat deze vermindering ook van toe passing is op de inkomsten, welke uit vermogen, legaten, enz. wor den genoten. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat geen over eenkomst met de Amerikaanse hulpverleningsactie Care, inzake de import van huisbrandkolen of industriekolen is afgesloten. Blijkens nadere informaties be treft het hier nog slechts voorbe reidende besprekingen. Ter voor koming van misverstand zij er op gewezen, dat uit ons bericht vaar gisteren niet mag worden ge concludeerd, dat in Nederland geen gebrek zou zijn aan huis brandkolen. Het lid der Tweede Kamer de heer Borst heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de volgende schrif telijke vragen ingediend: 1. Is het de minister bekend, dat de ontevredenheid onder de consumptiemelkers in'het Westen van het land toeneemt, nu zij met de vastgestelde zomermelkprijzen een ervaring van twee maanden hebben opgedaan? 2. Is de minister niet van oor deel, dat de consumptiemelk prijzen, vastgesteld op basis van de industriemelk, de consumptie- melkers voor onoverkomenlijks moeilijkheden plaatsen, daar het voor hen in het verleden niet mo gelijk is geweest zich een vee stapel aan te schaffen, die inge steld was op het geven van melk met een hoger vetgehalte? 3. Is de minister niet van oor deel, dat men hier te doen heeft met een historisch gegroeide toe stand en dat, als overgangsmaat regel naar een andere productie wijze. hogere prijzen aan de con sumptiemelkers betaald moeten worden? 4. Meent de minister niet. dat als de huidige toestand in zake de vastgestelde prijzen voor de consumptiemelkers gehandhaafd blijft, de gevolgen hiervftn zullen zijn een verarmde groep van con sumptiemelkers, die niet in staat zal zijn om aan die eisen te vol doen. welke aan een modern-hy giënisch ingericht boerenbedrijf behoren Me worden gesteld? 5. Is de minister bereid het landbouw economisch instituut op te dragen alsnog de prijzen voor de consumptiemelkers te herzien? De bakkerspatroons uit alle Gooise gemeenten hebben in een spoedvergadering te Hilversum met overgrote meerderheid van stemmen het besluit genomen met ingang van a.s. Maandag hun zaken voor verkoop van alle bakkerswaren dus ook banket en gist, te sluiten, indien minister Manshoit gevolg geeft aan zijn voornemen, de prijs van meel en bloem met 1 cent te verhogen en die voor brood met 1 cent te ver lagen. In tegenstelling tot Amsterdam zullen ook de ziekenhuizen en inrichtingen in het Gooi door deze maatregel getroffen worden. Een woordvoerder van de coöperatie verklaarde, dat deze zich de vrijheid van handelen wenste voor te behouden. Tegen het einde der vergade ring kwam het bericht dat ook Utrecht, Amersfoprt en Zeist zich bij de voorgenomen radicale protest-actie zouden aansluiten. Bedrijfsunie wendt, zich tot de minister De bedrijfsunie in het bakkers bedrijf, waarin samenwerken de Alg., R.K. en Chr. gezellenbon- den, heeft zich in een gisteren te Amsterdam gehouden vergade ring uitvoerig bezig gehouden met de situatie, ontstaan in het bakkersbedrijf als gevolg van de door de regering aangekondigde bloemprijs verhoging en brood prijsverlaging, en de daartegen aangenomen houding der bak ker-werkgevers. De bedrijfsunie besloot zien onverwijld tot de minister te wenden met het verzoek deze voorgenomen maatregelen op te schorten tot in een samensprekmg van regering, werkgevers en bakkersgezellen de situatie alzij dig onder ogen is gezien. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de tekst gepubliceerd van een te Rome getekende overeenkomst tussen Italië en de V. S. inzake de hulp, welke Italië zal ontvan gen overeenkomstig het program ma van hulpverlening aan Europa na het opheffen van de UNRKA, waarvoor 350 millioen dollar is uitgetrokken. „Deze overeenkomst is weder om een bewijs van de sterke ge voelens van wederzijdse vriend schap en sympathie der beide vol ken. Het doel van het Amerikaan se programma is hulpverlening op grote schaal. Hieruit ®P«*kt derom 't verlangen van de Ame rikaanse bevolking om Italië te helpen tot een punt, waar de economie van dit land .hetbpVend- alleen af kan", aldus de beken I making van het ministerie. Sthke^oepln^fk IrotedemühairreaT1v"chtWBg^ be vatte de 15 eenvoudige gebei s e 5 SnweUg, ook het Ned. Rode Kruis was verte eenwoordigd, mevr. W. M. Gade v d. Brugge hechtte een grote krans aan de kisten en sprak enige piëteitvolle woorden, terwijl de heer W. Wagenaar grote dank bracht aan de Regering, het Rode Kruis en alle instanties, die deze transporten hebben mogelijk ge maakt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1