BUDA'S RUINEN ZETELT HONGARIJE'S PRIMAAT VIJF-JAREN-PLAN VOOR SURINAME De triomf van het Amer dames-spel Katholiek 'n eeuw Het komend Toneelseizoen strijd voor vrijheid godsdienst eerbericht vindt algemene instemming Doris Hart slaat Louise Brough RUIT NIEUWTJES Tour de France GODSDIENSTIGE BELEVING VRIJDAG 4 JULI 1947 PAGINA I OUDERWETSE ZEGE VAN ARIE VAN VLIET Om de Grand Prix van Amsterdam RELIGIEUSE GROEI p VERDRUKKING IN OVERZICHT TWEEDE KAMER Later iets meer bewolking TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON VAKBEKWAAMHEID EN RIJVAARDIGHEID VLIEGTUIG-ONGELUKKEN DE DRIE K.M. ZWEM WEDSTRIJD in ere hersteld Enthousiasme over een „boekje'' Plannen van het Amster dams Toneelgezelschap <J> Op uitnodiging van de Europese interparlementaire, unie wordt op 4 en 5 Juli te Gstaad (Berner Oberland) een Europese parle mentaire conferentie gehouden ter bespreking van de internatio nale situatie en voor het treffen van voorbereidingen voor de op richting van een „voorlopig Europees parlement". De British Travel Association deelt mede, dat toeristen in En geland, indien zij niet langer dan vier weken in het land vertoe ven en in een hotel hun intrek genomen hebben, niet meer een bonnenkaart nodig hebben - Dit geldt niet voor toeristen, die bi) verwanten of kennissen ónderdak gevonden hebben. <j> In de omgeving van New Delhi is een pokkenepidemie uitgebro ken, die dagelijks veertig slacht offers eist, voornamelijk kinde ren <J> De voormalige commandant van de S.S, en opzichter van het concentratiekamp Buohenwald, Emest Schmidt, is te Leipzig ter dood veroordeeld. O George Marshall, de Amerikaanse minister van buit. zaken, heeft op een persconferentie verklaard, dat de jongste verkoop van Ame rikaanse munitie aan de Chi nese centrale regering niet in. houdt, dat de regering der V, S. steun verleent aan de regering van China in de burgeroorlog tegen de communisten. De voorlichtingsdienst van het Vaticaan heeft bekend gemaakt dat Z. H. de Paus op 4 Juu een radio-toespraak zal houden tot het landelijke Eucharistische Con gres. te Nantes. <0 Tegen een 19-jarige mijnwerker uit Ravensbosch, die in een drift, bui een 8-jarig jongetje bij Gro ningen worgde, is 10 jaar gev.. straf geëist voor de Gron. recht bank De lijn AmsterdamManchester- Dublin zal ing. 14 Juli viermaal per week worden bevlogen, twee maal door de K.L.M. en twee. maal door de Ierse luchtvaartmij. Aer Lingus. tenland zullen wij het Hongaarse volk kunnen redden. Het buiten land zal moeten inzien, dat het zijn interesse is, Hongarije te steunen. Hongarije is de laatste twijg der Westelijke civilisatie naar het Oosten en hier zal niet alleen de strijd tussen het Wes ten en het Oosten worden uitge vochten, maar hier zal ook de beslissing vallen. Het valt slechts te hopen, dat de grote mogend heden dit zullen inzien. Hoe is vroegen wij ten slotte Zijne Eminentie de stand van het godsdienstig leven onder de katholieken? U kent wellicht de Latijnse spreuk: Palma sub pondere cres- cit, was het antwoord van de kardinaal. Zo is het hier ook, de palm gnoeit tegen de verdrukking in. Er valt na de oorlog een grote opleving van het religieuze leven waar te nemen. In de Maria maand waren de kerken, ook des avonds, overvol. Het aantal hei lige communies is geweldig toe genomen en de priesters doen wat zij kunnen, om de jeugd bijeen te houden en te bewaren. Op 15 Augustus zullen wij een Maria- jaar beginnen, waarin bedevaar ten zullen worden gehouden in alle steden en dorpen en bijeen komsten voor mannen, vrouwen en voor de jeugd. Er zal een groot Mariaal Congres worden gehouden, alles zuiver religieus, en in dat jaar zullen wij Maria smeken om hulp voor ons land. En tenslotte zeide de kardinaal nog: men is hier de Hollandse be volking nog steeds dankbaar voor de hulp, die ze ons eens in zware 'den schonk. Wij verkeren nu wegr in moeilijkheden, maar vragen nu vooral Uw geestelijke steun en Uw gebed, opdat ons land gelouterd uit deze grote be proevingen te voorschijn moge treden in een betere wereld. Opvallende prestatie van Matena bij de stayers Arie van Vliet heeft gisteren in het Amsterdams Olympisch Stadion getoond, dat hij op alt ogenblik zeker de finale in een wereldkampioenschap zou kunnen bereiken. Zijn serie tegen Van Looveren (België) won hij zoais hü wilde, de tweede demi-finale tegen de Belg Gosselin eveneens, en in de finale waarin hij de dei de Belg, zijn aloude tegenstander Scherens ontmoette, toonde hij zich weer de meester. Van Vliet nam direct de kop en bij het in gaan van de laatste 200 meter lag Scherens aan zijn wieltje. Een paar rukken van de Nederlander en hij lag een meter voor. Even dreigde Scherens bij het ingaan van het laatste rechte eind nog naast de Nederlander te komen, doch toen liet Van Vliet zien, waartoe hij in staat is. Met ruim een lengte won hij deze rit en de Grand Prix. Voor een grote verrassing zorg de de Hagenaar Matena een B-stayer die in de proefwed- strijd voor de mindere goden on der de stayers voor het kampioen schap van Nederland een buiten gewone prestatie leverde door de 100 km af te leggen in de snelle tijd van 1 uur 19 min. en 32.2 sec. Deze tijd is slechts 2 minuten bo ven het baanrecord van Cor Ble- kemolen, dat op 1 uur 17 min 0.5 sec. staat en dat ver voor de oor log gevestigd werd. Als Matena, die uitstekend ge- coached werd door gangmaker Van der Bossche, tijdens de natio nale kampioenschappen kans ziet eenzelfde tempo als vanavond te rijden, dan is de mogelijkheid groot, dat Ben van der Voort zijn kampioenstrui aan deze B-stayer, die zich met één klap onder de allergrootsten heeft geschaard, ziet overgaan. BOEDAPEST, Juni 1947 Van onze S-redacteur Enige maanden na de belegering van Buda, welke bijna twee maanden duurde nog vertellen de mensen van de hopeloze angst en de strijd om het leven in die tijd over leed, mede tengevolge van de tijdens die belegering door stane ontberingen, Kardinaal Serédi, de vorst-primaat van Esztergom, hoofd van het Hongaarse Episcopaat. Hij had, zoals duizenden anderen, weken lang in een bun ker geleefd, terwijl granaten over en in de huizen vlogen. Er was geen water, weinig voedsel en velen stierven van hon ger en ellende. Ook kardinaal Serédi herstelde niet van de doorstane ontberingen en hij overleed enige maanden later. In het grote consistorie, waarin de Paus het kardinalen college aanvulde, werd als zijn opvolger benoemd kardinaal Mindszenti, toen bisschop van Veszprém. Hij was voordien pastoor geweest van Zalaegerszeg en klom op tot de hoog ste waardigheid in de Hongaarse kerkelijke hiërarchie, de waardigheid van vorst-primaat van Hongarije. Ofschoon zijn residentie Eszter- w gom was, nam hij dadelijk zijn intrek temidden der ruinen van 4 Buda, omdat in deze allermoei- lijkste tijd zijn werkzaamheid A meer lag in de hoofdstad van het lll|f||£ir^ land dan in het stille stadje Esz- JpPR JaHB| tergom aan de Noordgrens van Hongarije. Van zijn huis aldaar waren nog slechts twee kamers intact, de rest van het oude huis was, zoals een groot deel van Buda, ruinen en puin. Maar dit verhinderde de kardinaal nietj, daar eenzaam zijn grote arbeid te beginnen en daar was het ook, dat hij ons ontving in zijn een voudige kamer, waar zijn secre taris Dr. Zakar Andrés ons bin nenleidde. Men had ons reeds over het werk en de opvattingen van kar dinaal Mindszenti een en ander medegedeeld. Men had ons ver teld, dat hij al predikend door het land ging en dat het zijn vaste gewoonte was, tegenover de nieu we politieke leer de fundamentele waarheden van het geloof te stel len. Overal waar hij sprak kwa men duizenden naar hem luiste ren. Vast en zeker ging hij tot nu toe zijn weg te midden van de verwarring van deze tijd. Als vanzelf kwam het gesprek onmiddellijk op de brandende kwestie, de verhouding tussen Kerk en Staat en op het verschil van opvatting inzake de huidige politiek van samenwerking of niet, welke het meest tot uiting komt in Polen en Tsjechoslowa- kije, in Polen, waar de katholie ken afkerig zijn van samenwer king met het huidige bewind en in Tsj echo Slowakije, waar 'n sa menwerking tussen katholieken en communisten wordt beproefd. En bij ons aldus de kardi naal zijn er ook, die een poli tiek van samenwerking voorstaan, maar er komen ogenblikken in ons leven, waarin men moet kie zen tussen Christus en Belial. Wij moeten, ook tegen de sterkste druk in, de vrijheid van godsdienst blijven verdedigen en deze vrijheid van godsdienst is er niet als de zaken zó staan, dat wij voor ons katholieke volk geen eigen katholiek dagblad mogen uitgeven, als ons voldoende pa pier voor onze twee katholieke weekbladen wordt onthouden en deze, om een voor de regering onwelgevallig fragment, voor enige tijd worden verboden. Deze vrijheid yan godsdienst bestaat vooral niet als, wat reeds twee maal is geschied, herderlijke brieven van het Hongaarse epis copaat bij de drukkerij in beslag worden genomen, als religieuze werken als de Dogmatiek-leer van Prof. Schütz verboden wor den, als onze katholieke vereni gingen worden ontbonden, als wij geen eigen katholieke partij mo gen oprichten. Neen, vervolgde de kardinaal, ik vrees, dat degenen, die samenwerking voorstaan met de huidige politici, zullen worden ontgoocheld. Als wij bijvoorbeeld het godsdienstonderricht op de scholen verdedigen dan verdedi gen wij de rechten der ouders. Hoe staat het Eminentie met de inkomsten der Kerk nu haar grondbezit onteigend is? Natuurlijk verkeren wij daardoor in grote moeilijkheden. Uit de inkomsten hiervan werden immers alle ondernemingen zo als bijv. de Katholieke Ac tie bekostigd en natuurlijk ook tal van andere dingen. Nu weten wij niet, boe deze onkosten te dek ken en wij leven van de ene dag in de andere. Wij hebben nu onze priesters gevraagd, van Iedere ge lovige niet meer dan 20 filler te vragen om ons werk te kunnen voortzetten. Gaat U maar eens kijken naar de volkskeuken van de Paters Dominicanen in de Tö- Cameilini heeft niet alleen de grote Alpen-ètappe Grenoble- Briangon gewonnen, maar is ook het eerst op de toppen van de drie hoge bergpassen van deze étappe gearriveerd. Het Italiaan- tje heeft een overweldigende klas se getoond door vrijwel van het begin af aan het initiatief te ne men en tot het einde toe te be houden. Wij zagen hem zeer mon ter en fris als eerste over de pas van de „Croix de Fer" gaan, ter wijl hij ook als eerste tegen de ontzaggelijke Galibier optornde, waarna de afdaling naar Brian- gon in weergaloos hoog tempo geschiedde. Hij is de man van de dag geweest en hij heeft met zijn prestatie definitief een candida- tuur gesteld voor de eerste plaats van de hele Tour. De étappe Gre nobleBriangon van 185 K.M. kan wat de verschillen van hoog en laag betreft vergeleken wor den met die van Woensdag (Lyon- Grenoble, 172 km.) Alleen moet dan alles op sterk vergrootte schaal gezien worden. De bergen zijn tweemaal zo hoog en de af dalingen zeker tweemaal zo diep, want dit is de étappe van de Croix de Fer (3080 meter), de Col du Telegraphe (1555 meter) en de fameuze Galibier. Verloop van de strijd De strijd is Donderdag ont brand in de buurt van Lurivier op 55 km van de start. Daar was de positie als volgt: Aan de kop lag de rustig en zeker rijdende Kla binsky. Hij werd gevolgd door Camellini en Lazarides. Verderop reden Ronconi, Brambilla, Goas mat en Vietto. Maar deze volg orde bleef niet gehandhaafd en wat later gingen Joly, Camellini, Bazaridc*, Ronconi, Goasmat en Vietto samen in een klein peloton aan de kop. Met meer of minder grote tussenpozen kwamen tien tallen andere coureurs van het over grote afstanden uitgerekte peloton. Op de top van de Croix de Fer ging als eerste de glun derende Camellini over het lint, een halve lengte voor Klabinsky. Het duurde 3 min. 25 sec. voor dat nummer drie, de Fransman Lazaride3 passeerde, gevolgd door Brambilla, ook een fameus klimmer. Nummer vjjf werd Ron coni, de drager van de gele trui, op 4 min. 55 sec.; op vijf min. 10 sec. volgden vijf renners onder wie Breuer, Cottur, Goasmat, op 6 min. 50 sec. Vietto. Joly lag op 7 min. 20 sec. en Jansen, die uit stekend in vorm bleek, met drie anderen op 10 min. 55 sec. Camellini maakte zich los van Klabinsky, die een inzinking kreeg en na de afdaling naar St. Jean de Maurienne bij de bestij ging van de Telegraphe en de Galibier ver terugviel. De Itali aan vergrootte zijn voorsprong geleidelijk tot 10 min. op Bram billa en Lazarides, liep zelfs nog verder uit tot om en nabij de 15 minuten. Toen kreeg hij op z(jn beurt een kleine inzinking, waar door deze voorsprong sterk ver minderde, maar ten 'otte storm de h(j in zo'n Ijltempo de windin gen van de Galibier af naar Bri igon ,dat hij daar bijna 10 min. eerder arriveerde dan Bram billa en Lazarides. Camellini staat thans nog slechts 3 min. 10 sec. achter bij de gele trui van Ronconi en de Neder lands-buitenlandse ploeg is door zijn prestatie vooral in het landen- klassement drie plaatsen gestegen. Twee Ned. uitvallers. Schellingerhoudt mocht, zoals we reeds zeiden, niet vertrekken en ondanks het verzoek van d° leiding onzer ploeg, werd van deze beslissing niet afgeweken. Ook ae Zwitsers Amberg en Kübler, win naar van twee étappes, behoorden tot de slachtoffers van deze be paling. Seijen was, gelijk gisteren ge- Z.H. Em. Kardin. Mindszenti, primaat van Hongarije köly-ut. Ik ben er juist vanmid dag nog geweest. Er heerst veel nood in Boedapest, er zijn nog vele ondervoede kinderen. De Katholieke Actie voedt dagelijks in 71 keukens 8.470 personen. Het gemeentebestuur zelf doet dat natuurlijk ook en ook het Deense en Zweedse Rode Kruis bieden daarbij de helpende hand. Maar dan bedenk ik, vervolgde de kardinaal, dat de oorzaak van veel ellende ook is het ontslag van tal van ambtenaren, die de nieuwe politiek nu eenmaal niet voorstaan en zonder vorm van proces en zonder pensioen op straat zijn gezet. Die mensen kun nen nu verhongeren. Wij dulden en wij klagen niet, maar het is droevig te zien wat er nu ge schiedt met het Hongaarse volk. Wij zouden hen zo graag onder steunen evenals de oorlogsver minkten, maar wij kunnen het nu niet. Alleen met hulp van het bui- J Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: In de vooravond in het Zuid- oosten van 't land enkele ver- ^P,r? buien, overigens vrij heldere nacht met weinig S wind. Morgen overdag aan- vankelflk wederom zonnig j doog weer en snelle stijging j van temperatuur; later op de dag komt een wat koelere t Westelijke luchtstroom door waarbij de bewolking tijdelijk toeneemt, zonder dat dit aan- S leiding geeft tot vorming van meer dan enkele verspreide buien in hét Oosten van het land. 5 Juli: Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur; maan op j 22.51 uur, onder 5.50 uur. Onder auspiciën van Goederenvervoer Heden, Vrijdag, vonden onder grote belangstelling in Utrecht op het Veemarktterrein op uitge breide schaal vakbekwaamheids- en rijvaardigheidsproeven plaats voor transportondernemers en chauffeurs. Deze proeven, die werden georganiseerd door de Vakgroep Goederenvervoer langs de Weg ter gelegenheid van haar Beroepsvervoercongres 1947, dat vandaag en morgen in Utrecht plaats vindt, hadden ten doei, de opvoering van de vakbekwaam heid in de vervoerbedrijven te sti muleren. Bij deze proeven, die de gehele dag duurden, werden de wagens gekeurd op doelmatigheid, uiter lijk en uitrusting, terwijl de deel nemers proeven moesten afleggen in technische bekwaamheid, ver- keerskennis en rijvaardigheid, als mede vakkennis. De proeven waren niet gemak kelijk en gaven een goed beeld, welke hoge eisen tegenwoordig aan de transportondernemers en hun personeel worden gesteld. Een Belgisch militair eenmoto- rig vliegtuig, dat in de richting van het vliegveld Brustum vloog, is gistermiddag door een motor defect in een haverveld te St.- Truiden neergestort. Het vlieg tuig vloog onmiddellijk in brand en toegesnelde landbouwers kon den geen hulp meer bieden. De In zittenden, majoor Colonval en ka pitein Kaisin, kwamen beiden om. Een Frans postvliegtuig met 10 personen aan boord, is Dinsdag j.l. in Frans equatoriaal Afrika neergestort. Het wrak werd gis teren gevonden. Alle inzittenden waren gedood. Op 11 Juli a.s. zal het hon derd jaar zijn geleden, dat Joachim Georg Le Sage ten Broek te Grave overleed, een katholiek voorvechter eerste klas. Het dunkte ons goedin een vijftal artikeltjes van de hand van een onzer medewer kers het leven en het werk van deze wakkere en scherpzinnige strijder te doen belichten. Vele dingen zijn nu doodgewoon, doch juist daarom is het goed nog eens het verleden aan te boren. In het verleden het he den, in het heden de toekomst. (i.) *Met de val van Napoleon was er een eind gekomen aan de Franse Revolutie. De oude legi tieme vorsten keerden terug en in Frankrijk werd het wettig ko ningschap der Bourbons hersteld. Was dus practisch de Franse Re volutie bezworen, de revolution- naire geest echter bleef leven. Doch deze vond in bijna alle lan den van Europa krachtige bestrij ders, in Frankrijk, Italië, Enge land en Zwitserland. Van hun ge schriften ging een grote invloed uit op het godsdienstig leven, dat door de ideeën van de Franse Revolutie zwaar had geleden. Niet alleen onder de Katholie- Tijdens het volgende seizoen zal de Amsterdamse Stadsschouw burg vast bespeeld worden door het Amsterdams Toneelgezel schap, een thans nog in oprich ting zijnde stichting. Artistieke leiders van het nieuwe gezel schap zijn A. v. Dalsum en A. Defresne, de zakelijke leiding is in handen van Jo Sternheifn. Er zij. zestien dames aan het gezel schap verbonden, waaronder Elise Hocmans, Jenny van Maer- lant, Loudi Nijhoff, Liane Saai- bom. Onder de vijf en twmtig geëngageerde heren bevinden zich Frits van Dijk, Louis van Gasteren, Paul Huf, Louis Saal- born, Johan Schmitz, Jaques Snoek. Wat het repertoire betreft, Driekoningenavond, Paulus onder de Joden, Van ander ras en Het huis aan het moeras blijft men ook in het komende seizoen spe len. Ter opvoering komen be schikbaar De geborduurde bal, een Chinees blijspel van Hsieng, onder regie van A. Defresne, De school der dapperen van Laurents, onder regie van Van Dalsum,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2