Nieuws uit Stad en Omtrek CASSA EN CULTUUR Systeembouw maakt opgang De bioscopen bieden deze week: LAATSTE BERICHTEN Hierin ligt de oplossing van het woningprobleem t j l i l VJ rm mm k 1 geen eieren in ZATERDAG 5 JULI 1947 PAGINA 2 Het Davis-ontsnappings- apparaat JAARVERGADERING ZWAKZINNIGENZORG EXAMENS BILLARDSPORT R.A.S. I-DE KUIJPER ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND DISTRIBUTIENIEUWS Aanvragen werkschoenen De distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat van 14 t.m. 26 Juli a.s. werkschoenen kunnen worden aangevraagd door hen, die na 30 September '46 nog geen bon daarvoor hebben ontvangen. CRICKET HDVS-ACC S. V. V.—EXCELSIOR VLAARDINGEN Obsessie (Passage) Monopole MAN GAF ZIJN JOODSE VROUW AAN AMERIK. BURGEMEES TERS TE ROTTERDAM „ARGWAAN" Alfred Hitchcock maakt een glad industrieproduct P#£ iH MORGEN ANTWOORD DER REPUBLIEK Sjahrir teleurgesteld maar vol vertrouwen DOKTER L. J. DEIBAERE VOOR TRIBUNAAL Tijdens bezetting genees heer-directeur Bergweg MM IS WELSCHEN-PROEF GESLAAGD Nu ook meer waardering „Kinderziekten' „De" oplossing PRINSELIJK PAAR NAAR DORDRECHT CARMELIETEN IN BRAZILIË TREINVERKEER BATAVIA-BANDOENG NAAR INDONESïë TERUGGEROEPEN RESTAURANTS „MARIA IN DE KUNST" PRIJSPUZZLE i 0 Zoals men weet, zal Zondag middag 6 Juli tijdens de Nationale Zwedwedstrijden, die in het Ge- meentebad worden gehouden, door de heer W. Verhoef, sport-instruc- teur van de Rotterdamse Brand weer, een demonstratie gegeven worden met het Davis onderzee- ontsnappings-apparaat. Wij willen voor pnze lezers, die de demon stratie bijwonen, een kleine be schrijving van dit apparaat geven Het is 'n vrij eenvoudig apparaat bestaande uit een rubberzak, waarin zich een stalen cylinder bevindt met ongeveer 56 liter zuurstof, samengeperst tot 120 atmosfeer. Het apparaat wordt met een slang met mondstuk en klem op de neus geplaatst, waar door men via de mond normaal kan ademhalen. De gebruiker draagt er zelf zorg voor, dat de auurstofvoorziening voldoende blijft, waartoe hij door middel van het cylinder-ventiel van tijd tot tjjd een beetje zuurstof tot de ademhalingszak toelaat. Het ap paraat is voorzien van een rub ber-bril met splïntervrij glas, waardoor men onder water zeer goed kan zien. Het omgaan met de toestellen eist enige vaardig heid. Geoefenden kunnen er 30 minuten mee onder water blijven. De toepassingsmogelijkheden zfln groot. Zondag zullen twee poppen op de bodem van het bad felegd worden. Deze zullen door e heer Verhoef, na een wande lingetje over de bodem, naar bo ven worden gebracht. Het is niet mogelijk op het ogenblik de Da- vis-apparaten te importeren, maar mettertijd zullen zij een omme keer teweeg kunnen brengen bij het redden van drenkelingen. De Schiedamse vereniging Zwak zinnigenzorg hield 3 Juli, in één der lokalen van de Werkinrichting in de Dwarsstraat, haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat beide werkinrichtingen, die voor jongens in de Dwarsstraat, die voor meisjes in de „Beurs", door aanvoer van grondstoffen weer tal van goede producten konden afleveren. Dat, als vanouds, de vereniging weer 15 zwakke leer lingen der Buitengewone School voor 6 weken uitzond in de kolo nie „Zonneoord" te Ede; dat het aantal jongens op de Werkinrich ting tot 6 is teruggelopen, door dat velen een werkkring vonden in het particuliere bedrijf; dat het aantal meisjes op de weefkamer 8 bedraagt en dat de financiële toestand gezond is, hoewel voor de weefkamer geen cent subsidie wordt genoten. Het bestuur, na het overigden en uittreden van vier bestuursleden is als volgt samengesteld: K. J. Heijboer, voorzitter; mej. S. C. Bok, secretaresse; P. Schaberg, penningmeester; P. de Wagenaar, gedelegeerde van het gemeente bestuur; dr. W. Hoekstra, J. Pen ning; dr. H. J. Ormel: M. Holl; A. van Noortwijk; mej. M. J. L. van der Burg en Broeder-Overste, de heer M. Hendrikil, administra teur der vereniging Is de heer A. M. v. d. Bos. Voor het toelatingsexamen tot de avond-M. T. S. te Rotterdam slaagden de heren: J. H. v. d. Berg, K. Boere, C. Boeije, P. van Dijk, G. v. d. Ende, J. A. Foncke, N. J. Glimmerveen, G. Hartman Jzn., A. Kal, A. Kar- stanje, J. A. Kieboom, A. T. Lal- leman, H. H. v. d. Linden, H. Lu- beek, A. v. d. Meij, Th. Rab, J. Romijn, K. H. Schafer, C. Ul- rich, C. van Walsum, L. Weber en H. J. Koffyberg, allen leerlingen van de cursus V.M.T.O. van de Gemeentelijke Nijverheidsavond school te Schiedam. Donderdag j. 1. slaagde onze stadgenoot, de heer A. de Vree, Dam 4, in Leiden voor het docto raal examen arts. De wedstrijden om de D.G.M.- beker werden deze week voort gezet. Hoewel er fel werd gestre den, verliep alles sportief en ge regeld. Bellevue is favoriet cn behoudt nog steeds de kop. De heer Libèr van Thalia en de heer v.d. Lee van 't Westen zagen kans om hun partij te winnen. De eerste met 15, de tweede met 17 beurten, een zeer mooi resul taat. Op 8 Juli worden de wed strijden voortgezet. Op de helft van de strijd is de stand: 1 Bellevue 32 punten uit 6 wed strijden, 2 D.G.M. 23 pnt. uit 5, D.V. 20 uit 5, Eureka 20 uit 5, de Sluis 19 uit 4, Rembrandt 19 uit 5, 't Westen 17 uit 5, Thalia 16 uit 5, Entre Nous 14 uit 3 en Centrum 12 uit 5 wedstrijden. Op Donderdagavond werd er op Feijenoord een wedstrijd ge speeld tussen de ambtenaren van het Schiedamse accijnzenbureau en leden van het personeel van de Kuijper. De accijnzen-mannen maakten al spoedig door hun mid- voor J. Hagedoorn 20, maar Droge, de rechtsbinnen van de Kuijper, redde vóór de rust de eer nog. Na de rust werd het 3-1 door Heijstek. Het werd 3-3, maar de eindstand»was toch in 't voor deel van de accijnzen 4—3. A. D. de Leeuw, Westvest 12. te lefoon 67628; W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696; F. Jungerius, Burg. Knappertl. 269 tel. 67355; Apotheek v. Westdorp, Singel Hoek Emmastraat. Geboren: Catharina M. d. v. A. J. Hertog en C. M. v. Merwgk, Louronstr. 14; Marianneke A. L. d. v. J. Gro er.dijk en J. v. Lit- seni: ~g, Dr. Noletst' 1: Cathari na E. d. v. B. Muijlaert en C. E. Kraar.en, Dr. iNoletstr. 1: Arie z. v. A. ICnikman en A. Onstenk, Groenelaan 32; Jannetje d. v. W. Crkben en J. v. Wijk, Dr. Nolet st 1; Ja A. z. v. W. G. Smits en J. Ris, Nassaulaan 75: Arie P. z. v. P. Both en A. Helderop, Dr. No letst r. 1. Overleden: A. T. v. d. Burg, 81 j., rKerkstr. 19b; D. Rook, 73 j. Gr. Markt 29. Bedrijven met meer dan 10 ar beiders dienen collectief aan te vragen. Arbeiders, werkzaam in bedrijven van 10 of minder vra gen individueel aan. Bij het afhalen en indienen van de formulieren aan het kantoor Broersvest 111 moeten steeds de stamkaarten van de betrokkenen worden overgelegd. De tweede thuiswedstrijd speelt Hermes-D.V.S. tegen het sterke A.C.C. Sanders is er o.a. bowler en W. van Weelde batsman. Deze wedstrijd zal gewonnen moeten worden, wil Hermes in de running blijven. Op de nieuwe overdekte tribune zullen de toeschouwers een plaatsje in de schaduw kunnen vinden, als het tenminste niet regent. Hoewel S.V.V. morgen op eigen terrein speelt, geeft de Nieuwe Schiedamsche Courant gedurende de wedstrijd toch haar berichtendienst. De be langstelling voor de wedstrijd is immers zó overstelpend, dat lang niet alle Schiedammers een toegangskaart hebben kunnen bemachtigen. Zij kun nen voor ons kantoor het ver loop van de wedstrijd volgen. Na afloop wie rekent niet op promotie? is er een spe ciale étalage-attractie. GESLAAGD. Mej. J. Struijs, alhier slaagde te Rotterdam voor de acte Nuttige Handwerken. Voor het eind-examen A aan de R.H.B.S. te Schiedam slaagden van hier de dames H. Bot, R. Hoe- demaker, L. Hoogendijk, E. Pelle, J. Timmermans en de heer j. Sprij De dames H. Boudens en M. v. d. Corput, alhier, slaagden aan K. Lyceum voor meisjes te Rotterdam voor het einddiplo ma HBS A. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana Aagje Neel- tje d. v. W. K. Hoogenboom en G. Hoogerwerf; Arie Adriaan, z. v. A. van de Merwe en A. C. van Eijsden; Jacqueline Theresia, d v. M. Hoogerwerf en N. van Es; Jan Adriaan z. v. H. A. Imhof en C. J. Hendrikse; Elisabeth Amelia Theodora, d. v. W. J. Schouten en C. J. Bosch; Hermine, d. v. H ten Sehroete en C. van Breda; Arie, z. v. K. van Vugt en C. van Ze venter; Wilhelmina, d. v. H. Ver stappen en L. Loohuis; Elisabeth, d. v. J. Boer en W. M. Groen; Kornelis Marinus, z. v. H. Ver- burgh en E. Bekker; Teuntje, d. v. L. J. Verboon en K. vgn Aalst; Nicolaas Pieter, z. v. G. Steen bergen en L. M. Erkelens; Jan Marius, z. v. G. J. van Muijen en A. Seen; Hendrina Catharina Antopja, d. v. N. van Buuren en H. C. A. van den Bos; Baastiaan Pieter, z. v. P. Both en H. E. van der Schee; Marinus, z. v. M. Muijs en N. Brand; Jacob, z. v. A. Pol dervaart en A. M. Piket; Arie, z. "r. A. Noordbeek en D. Peters. GETROUWD: Joost Roest en Klazina Quak; Dirk Penning en Helena Geertruida de Bruijn; Jo hannes Kramer en Anna van der Plank; Jan Drop en Gerritje Gog; Johannes Hermanus van Driel en Sietje Wesdijk; Pieter de Graaf en Grietje Borst; Huibrecht Kind en Klazina Bot. Welk middel zou beter geschikt zijn om de psycho-analyse, de wetenschap der droomverklaring, in massaal te verteren vorm te gieten dan da film. Zij is het pro duct van droomfabrieken. De beeldwisseling, grondslag van de film, is een ideale smid voor het leggen van verband tussen schijn baar onsamenhangende fragmen ten. Oorspronkelijk leefden de grote regisseurs zich uit op het terrein van de misdaad .Zij ver bonden beelden, die ogenschijnlijk geen onmiddellijk verband met el kaar hadden tot een klemmend sc'.uld-betoog. In elke detective roman zien wg speurders hetzelfde doen bij het oplossen van een moord-puzzle. Nu is de psycho-analyse ont dekt als maagdelijk en over- vruchtbaar gebied, geschikt om de afgegraasde scenario-weiden te verrijken met nieuwe grazige landbouwen. Als iedere kunst be zit kan nemen van de menselijke persoonlijkheid voor het doen van proeven .waarom zou er dan niet eens een filmisch experiment op worden uitgevoerd? Het is zeer merkwaardig, dat de ontleding van de lichamelijke beweging in haar enkelvoudige phasen door het natuurkundig optisch onder zoek ons de film heeft gebracht, terwijl tegelijkertijd de psycholo gen bezig waren onze gemoedsbe wegingen te analyseren In hun sa menstel van instinct, erfelijkheid, omgeving, verleden etc. etc. Even merkwaardig is het, dat noch bij de psycho-analyse, noch bij de film de resultaten zo overtuigend zijn, dat men in het ene geval zonder kans op tegenspraak van kunst; in het andere van weten schap kan spreken. Wanneer men aanneemt, dat film en psycho-analyse eikaars broertje en zusje zijn, wordt het spoedig duidelijk, dat de eenheid van vorm en inhoud bij een film die aan ziels-ontleding doet in de hr i.den van een vakman spoedig tot stand komt. Iedere gymna siast zal weten te vertellen, dat düs het schoonheidsideaal bereikt is. Ontegenzeggelijk doet 'n film als „Obsessie", gemaakt door Al fred Hitchcock, een goede gooi naar de waardering „schoon". De ge vens zijn in de handen van de grote filmer tot een voelbaar dwangbeeld geworden. Men is verrukt en verbijsterd over de op eenstapeling van filmisch inzicht van de regisseur en intelli gent spel van de hoofdrolspe lers. (Ingrid Bergmann en Grego ry Peck). Afgezien echter van deze l'art pour l'art-genieting, d.w.z. het behagen scheppen om de kunst van film en spel alleen, kan de opofferende trouw van dokter Pe ters alleen geen genoegdoening bieden aan de veeleisende bios coopbezoeker. Hg noemt 'n film goed, als die hem een nieuwe kijk op leven, mens en wereld geeft, zoals de grote literaire, muzikale en beeldende kunstwerken dit ver mogen. Ondanks het steeds weer o.\tdekken van nieuwe terreinen hee t de film dat nog slechts schaarsch gepresteerd. Het is zeer de vraag, of de psycho-ana- Jyse geen doodlopende straat zal blijken bg het zoeken van de film naar grootser prestaties. In de literatuur tenminste is er een merkbare afkeer van snobisme der gesple.en persoonlijkheden, psychopathen en andere onder „afwijkingen" geregistreerde ge vallen. Op het toneel toont Johnny Meijer wat accordeon-spelen is. Joon Walvis zorgt voor de hechte ondergrond ..j de capriolen langs de notebalken. Het behoorde tot de vriendelijke gebaren van onze Britse vrien den om tijdens de afgelopen oor log dansliedjes te wijden aan de onderdrukte landen bij wijze van morele steun. Daarnaast moest ook de film de Britten op de hoog te houden van de dappere strij ders in de bezette landen. Een van onze vliegtuigen wordt vermist, is een van de eerste oor logsfilms. gemaakt als een spe ciaal eerbewijs voor het Neder landse verzet. Het gebrek aan mensenmateriaal, zowel als het ontbreken van een echt Neder landse achtergrond voor de film zijn de oorzaken van een vrij on Nederlands beeld van mensen en landschap. Bovendien wordt er met de topografische toestanden ook nogal raar omgesprongen. voorkomen, dat mensen uit Spa kenburg of Bunschoten-natuur lijk speciaal gekozen van wege de klederdracht- in Oud-Loos- drecht naar kerk gaan, terwijl we de scène in die kerk met een in het Wilhelmus losbarstende parochie ook maar met een korrel zout zullen nemen. Deze onwaar schijnlijkheden vallen des temeer op, omdat de rest van de film getuigt van de typisch eerlijke verteltrant van de moderne En gelse films. Tijdens een raid op Stuttgart met de oude twee-mo- torige Wellingtons wordt het vliegtuig B. van Bertie aange schoten. Op één motor weet de piloot door te vliegen tot boven de omgeving van Amersfoort. Daar verlaat de bemanning de kist. Vijf van hen komen bij el kaar neer, de zesde wordt ver mist en niet meer gevonden. Deze vijf worden door bijzondere ver momming naar de kust gebracht en daar door een z.g. pro-Duitse vrouw het zeegat uit geholpen. Onze verwachtingen waren hoog gespannen, na alles wat wij over de rolprent door een clande stiene radio hoorden. Wellicht hebben twee jaar vrede ons weer te nuchter gemaakt, om het ge heel zo te waarderen als de En gelsen tijdens de oorlog deden. Een Duitse handlanger in hart en nieren, zo werd de 31-jarige gewezen politieagent H. O., geken schetst door een in Januari 1944 gearresteerde en naar het concen- tatriekamp Vught overgebracht Nederlander O. had zich gister middag voor de Rotterdamse kamer van het Haags bijzonder gerechts hof te verantwoorden, voor tijdens de bezetting begane misdrijven In 1938 was hij in dienst ge komen van de Rotterdamse poiitië en in 1940 was hij lid geworden van de N. S. B. Dit was aanlei ding geweest hem bij de inlich tingendienst te plaatsen, die later overging in de beruchte groep 10 Na zeer korte tijd meldde hij zich voor het vrijwilligerslegioen Ne derland, waar hij zich „opwerkte" van .„Stuermer" tot „Unterschar- scharfuehrer", het blóedgroepteken kreeg en in een Duits uniform ge stoken werd. Aan het Oostfront werd hij gewond, wat hem zijn beide voeten koste. Zou dit niet het geval geweest zijn, dan had hij doorgevochten, niettemin waren zijn ideeën nu geheel veranderd, verklaarde hij. Het derde deel van het hem ten laste gelegde betrof zijn optreden in het concentratiekamp te Vught en later in dat te Ravensbrueck, in welke kampen hij volgens zijn zeggen alleen administratieve werk zaamheden verrichtte. Dat er te Ravensbrueck vreemde dingen ge beurden, had hij nooit geweten en dat er Hollanders zouden gezeten hebben, was hem alleen van „horen zeggen" bekend. Verschillende ver klaringen dienaangaande leken hem overdreven. De president be twijfelde echter of het hof dezelfde meerling zou zijn toegedaan, De advocaat-fiscaal vond dat ver dachte zich had gedragen als een Duitser in de ergste zin des woords en eiste 10 jaar gevangenisstraf.. Het feit, dat zijn Joodse vrouw hem had verlaten met medeneming van het meubilair, was verder voor de 50-jarige A. J. S. aanleiding geweest, na vergeefse gangen naar de politie voor hetzelfde d4el, naar de S. D. op de Heemraadssingel te stappen. Hij vertelde daar, dat zijn vrouw geen ster droeg en dat zij op een bepaald adres in Rotter dam te vinden was. Dit was een kolfje naar de hand van de S. D., die de vrouw arresteerde. Zij werd naar het Vernichtungslager Ausch witz gezonden, waarvan zij nim mer terugkeerde. S. had zich daarvoor hedenmid dag te verantwoorden. De advocaat fiscaal vond, dat de man zijn werk grondig verricht had. Voor het uiterste middel, n,l. het verraad van zijn vrouw aan de S. D. was hij niet teruggedeinsd. Als ver zachtende omstandigheid was alleen het feit aan te voeren, dat de man geestelijk minder ontwik keld was. Hij requireerde dus 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en uitsluiting uit de beide kiesrechten In de loop van de middag is met het s.s. „Veendam" in Rotter dam aangekomen een gezelschap Amerikaanse burgemeesters, on der wie de burgemeester van Grand Rapids, George H. Welsh, voorzitter van de United States Conference of Mayors alsmede W. Cooper, burgemeester van Birmingham- ondervoorzitter van deze Amerikaanse organisatie van burgemeesters. Hedenmiddag om vijf uur zijn de Amerikaanse bezoekers op het raadhuis te Rotterdam door bur gemeester en wethouders ontvan gen. Morgen vertrekt het gezelschap per trein naar Parijs, waar het 7e Internationaal Congres van de Union Internationals des Villes et Pouvoir Locaux wordt ge houden. Dit congres zal namens de ge meente Rotterdam worden bijge woond door de loco-burgemeester wethouder J. van Tilburg. Dat zelfs een regisseur als Alfred Hitchcock, die films als „Sabotage", „Thirty-nine steps'^ en de pas vertoonde „Obsessie" op zgu naam heeft staan, con cessies moest doen aan dat, wat de Amerikanen een ook in eco nomisch opzicht verantwoorde film noemen, bewijst eens te meer de invloed van de cassa op de cultuur. Moesten wjj reeds ten aanzien van „Rebecca" constateren, dat In Hitchcock de vakman do overhand had gekregen op de kunstenaar, in nog veel sterkere mate geldt zulks voor „Suspi cion" („Argwaan"), zijn laatste in Hollywood vervaardigde film. waarmee het Nederlandse pu bliek thans kan kennis maken. Wij kunnen niet met zekerheid zeggen, of de regisseurs in Ame rika een hoed dan wel een pet plegen te dragen, maar wel weten wij, dat Hitchcock er ditmaal met zijn hoofddeksel naar heeft ge gooid. Zeker, de sfeer van ditmaal volkomen ongegronde argwaan, welke er hangt rood het jonge vrouwtje, dat er haar onbetrouw bare en leugenachtige nietsnut van een man van verdenkt, haar naar het leven te staan om het geld van haar levensverzekering, is voor treffelijk getroffen. Met enkele rake instellingen van zijn camera weet hij op echte Hitchcock-ma- nier zijn personen suggestief te karakteriseren. Daartegenover Staan echter zoveel conventionele en goedkope effecten, dat men zich niet aan de indruk kan onttrek ken, dat het Hitchcock volkomen koud liet wèt hij voor film maakte als hij maar een film maakte. Hij heeft zelfs geen poging gedaan om voor de toeschouwer te camou fleren, dat zijn „buitenopnamen" niets anders waren dan een paar vierkante meter studio, met wat armzalige decors en een geprojec teerde achtergrond. Zijn binnen opnamen daarentegen zijn zo weel derig als het hart van een Ameri kaanse filmmagnaat en dat van een eenvoudige ziel, die zucht naar rijkdom van de droomfabriek. maar wensen kan. Het scenario van de film, vooral in het begin, is al even weinig origineel, om niet te zeggen banaal. Een doodarme, volkomen gewe tenloze, maar charmante, d.w.z. egoistisch-brutale jongeman „uit Engelse society-kringen", zoals dat heet, verovert stormenderhand het hart van de even knappe en argeloze als degelijke en stijve dochter van een rijke generaal, daarin bijgestaan door enkele hoogst ontactische opmerkingen van haar ouders, welke de jonge vrouw toevallig afluistert. Al spoedig blijkt, dat een vos wel zijn haren, maar nooit zijn streken verliest Ondanks de beste voornemens, gaat de jonge echtge noot onverstoorbaar door met het uitgeven van andermans geld aan chicque woningen en bookmakers. Het komt zover, dat de jonge echt genote haar man ervan verdenkt, een vriend naar het leven te staan. En dan komt Hitchcock pas goed in zijn element. Suggestief richt hij zijn camera op ieder detail, dat voedsel geeft aan die argwaan. Ook de toeschouwer gaat verden king koesteren en ziet in iedere, ook de meest onschuldige daad van de jongeman, een nieuw bewij3 van zijn verdorvenheid. Een on schuldig glas melk neemt de ge stalte aan van een giftbeker. Een autoritje opent gapende afgronden waarin dreigend de dood loert. Maar niettemin en ondanks het goede spel van Joan Fontaine en Carry Grant als het jonge paar, is „Argwaan" niet meer geworden dan een glad industrieproduct, zonder veel innerlijke waarde, dat zeker niet beantwoordt aan de eisen, welke men aan een film van Hitchcock mag stellen en dat als zodanig dan ook teleurstelt. F. tv: De argwaan ten top gestegen. De jonge vrouw verdenkt haar echtgenoot ervan, dat hij haar naar het leven staat. Cary Grant en Joan Fontaine in Alfred Hitchock's „Suspicion" Eerst morgen, Zondag, kan Se- tiadyit te Batavia verwacht wor den met het republikeinse ant woord aan dr. Van Mook en het antwoord op het Amerikaanse aide-mémoire, zo verneemt Ane- ta van officiële republikeinse zijde Sjahrir, die inmiddels uit Ban- joemas te Djokja is teruggekeerd heeft een verklaring tegenover de pers afgelegd. Hij gaf uitdrukking aan zijn spijt, dat de Masjoemi in het nieuwe kabinet geen zitting heeft, doch verklaarde zich ove rigens hoopvol omtrent het succes dat naör zijn mening het kabinet Sjarifoeddin zou bereiken Sjahrir was vol vertrouwen, dat de problemen tussen Nederland en Indonesië op korte termijn zouden kunnen worden geregeld. Oorlogvoering op grote schaal achtte hij zeer onwaarschijnlijk, omdat, zo meende hij, de grote mogendheden wellicht zullen in terveniëren .Misschien zullen hier en daar kleine gevechten ontstaan doch ook deze kunnen worden voorkomen, indien aan beide zij den goede wil aanwezig is en in het bijzonder, wanneer „de Ne derlandse reactionnairen" niet de gelegenheid krijgen uitvoering te geven aan hun verlangen tot het gebruiken van geweld. Sjahrir zeide voorts, dat hij Voor het Haagse tribunaal var- scheen de Haagse arts L. J. Del- baere, die zich tijdens de bezet ting heeft laten benoemen tot geneesheer-directeur van het ge meentelijk ziekenhuis aan cte Bergweg te Rotterdam, nadat hij in de N. S. B. reeds een voor name plaats had ingenomen. Dr. Hekman, de voorganger van dokter Delbaere als direc teur van het ziekenhuis te Rot terdam, deelde als getuige gehoord mede, dat hij ontsla gen was op grond van de wrij ving met de toenmalige N. S. b.- burgemeester van Rotterdam Muller, waarna de verdachte in zijn plaats benoemd was. Bij de bespreking van de ten lastelegging gaf verdachte -oe, dat hij b« de Nederlandse Land storm was opgetreden als art3 ia de rang van „Hauptscharführer Ook had hij keuringen verricht voor de Germaanse S.S. in Ne derland. Voorts gaf hij toe te zijn opgetreden als hoofd van de lan delijke organisatie van de Ne derlandse Volksdienst. Over de vernietiging van de Joden in concentratiekampen had verdachte eerst na de capitulatie vernomen. Tgdens de oorlog had hij wel geruchten gehoord, doch hij had hieraan geen geloof ge schonken. Nadat mevr. D. on dervraagd was over het vermo gen, dat op circa 100.000 ge schat wordt, kreeg de verdedi ger het woord. Spr. ging ult" voerig in op de motieven, die zgn cliënt tot de N. S. B. gebracht hadden en op diens optreden in de beweging. Pleiter verzocht cle mentie. Uitspraak 17 JuU- Wij zijn er iveer eens heen gestapt, naar de betonwoningen aan de Talmastraat in Rotterdam-Noord. Is het buitenwerk reeds geruime tijd gereed, thans wordt de laatste hand gelegd aan het binnenwerk. De eerste woning is reeds bétrokken, doo' de familie L. Beunderman op no. 73a, en binnen zeer korte tijd zullen via de Dienst voor Volkshuisvesting alle 24 woningen bezet zijn. En thans heeft men ook de gelegenheid om te beoordelen of dit experiment met het systeem-Welschen geslaagd is. Wie aan de weg timmert, heeft nu eenmaal veel bekijks, en wie een nieuwigheid durft lanceren, moet zich op veel critiek voorbereiden. Zonder voorbehoud kan worden vastgesteld, dat dit experiment inderdaad geslaagd is. En dat de systeembouw-Welschen met nog enige soortgelijke systemen van andere architecten - zowel uit bouwkundig als economisch oogpunt blijde perspectieven opent met betrekking tot de be strijding van de woningnood. De massa snakt naar woningen e, de beletselen van tekort aan arbeidskrachten en gebrekkige financieringsmogeiijkheden vin bij haar maar weinig begrip Wordt er echter van de tradi tionele bouwwijze (de volgens haar „alleenzaligmakende" bak- steenbouw) afgeweken en een nieuwe bouwwijze gepropageerd, welke de bestaande moeilijkheden wil nnd»vangen en in de zo drin gend gevoelde behoefte wil voor- Het wil ons vrij onwaarschijnlijk zien, dan is zij o zo weinig ter De voorgevels van de hulzen aan de Talm straat. zake kundig o zo snel met haar misprijzend oordeel gereed. Want de massa is o zo conservatief én o zo schuw van het nieuwe en het vreemde. Inmiddels is het systeem-Wel- schen een der weinige van Rijks wege goedgekeurde en zelfs aan bevolen binnenlandse systemen. En zijn eerste product, het 24- woningen-blok aan de Talma straat, kar, de toets der critiek doorstaan, al is er hier en daar wel wat aan te merken. Men ver- gete echter niet, dat het hier een proefblok betreft en dat men ook bij systeembouw diet over alle gewenste m-'terialen zo maar kan anken. De buitenkant Het geheel maakt aa i de bui tenkant een vlotte en frisse 'n- >uk. zowel wat vorm als kleur der gevels betreft. Of het vol maakt is? Neen, dat niet! Maar zeer bevredigend is het stellig wel! Hadden we maar vast een paar honderd van zulke blokken! Men bedenke, dat een geprojec teerde bredere daklijst door de Schoonheidscommissie er ste ken vele ringers in de bouwpap, wat zijn goede zijden maar ook wel eens kwade kanten heeft werd geschrapt, waardoor aan 't geheel een geprononceerde afslui ting naar boven werd ontnomen; nu loopt de daklijst wat flauw „-n onvast in de lucht over; de Schoonheidscommissie ging in dit geval uit van het principe der nieuwe zakelijkheid, betonbo-'w is zakelijk en kan derhalve niet met romantische bijkomstigheden worden opgesierd; waarmee wij persoonlijk het intussen niet eens zijn. Mer bedenke voorts, dat wat nu grijs is (de vlakke wanden) lichtbeige en wat lichtrose is (trap- nenhuizen en balcons) bruin bad moeten worden en dat de bruine basistegels donkerroodbruin had den moeten zijn; daardoor had men ook ten opzichte van de om ringende huizen e<m neutrale en toch vrolijke tint verkregen. Maarde thans aangebrachte steensoorten ei tegels waren de enig verkrijgbare; men moest roeien met "e riemen die men had en nochtans heeft men goed ge roeid! Het interieur Het interieur maakt een royale, gemoedelijke en vlotte indruk, oe hall, vanwaar men toegang J?00*; tot alle vertrekken, geeft direct een huiselijk idee. En verder staat men verbaasd over de wijze waarop met een minimum aan en nutte ruimte een betrekkelijk klein oppervlak zo economisch ver deeld kan worden dat de huurder de indruk heeft royaal en onbe krompen te wonen, wat hij ook in derdaad doet! De indeling van de twee kamers en suite (waarvan een eventueel als slaapkamer dient), de twee zijkamers, de keuken, de wasgele genheden en toilet en de berg ruimten paart werkelijk een gro.e mate van beredeneerd practisch inzicht aan een warm gevoel voor huiselijkheid en intimitéit. De mening van een huisvrouw Wij hebben ook de eerste oe woonster, de jonge en charmante mevrouw Beunderman. die sinds April hier woont, naar haar be vindingen gevraagd. En zij svas enthousiast over het huis. Over de practische indeling, de huisc lijke sfeer, de moderne Bruyn zeel-keuken, de handige bergruim ten De muren blijken inderdaad vochtvrij, 's winters houden zij dt warmte goed vast (er moest :n April nog i-n-m gestookt wordeni en 's zomers geven zij een aangena me koelte. Iets nieuws is dat bij deze panden het verhuizen aan de achterkant gebeurt. Minister Neher Mevrouw Beunderman ontvangt ook wel eens hoger bezoek dan van een journalist. Verleden week is bijv. minister Neher een kijkje komen nemen, en als wij onze zegsvrouwe geloven en natuur lijk doen wij dat was zijne ex cellentie al bijna even enthousiast als zij zelf. Hoogstwaarschijnlijk nog deze maand wordt een aanvang gemaaxi met het heien voor het tweede, gelijk aan het eerste, hlok even eens aan de Talmastraat. ï-" nu blok zal aanmerkelijk eerder ge reed zijn dan het eerste, z,ij die menen dat wat de tijdsduur Oe treft het eerste blok tegengeval len is en daarin niet helemaal ongelijk hebben mogen weten, dat het hier een eerste proefblok betrof: dat onder het bouwen verschillen van mening met de diverse autoriteiten moesten wor den besproken en weggenomen, dat onderling de geïnteresseer den ook wel eens van inzicht ver schilden; dat daardoor bijv. te viug werd begonnen voordat de voorbe- reidingen geheel klaar waren, dat de ongeschoolde arbeider? nog de nodige routine moesten verkrij gen, kortom dat allerlei „kinder ziekten" die bij een eerste expe riment noodzakelijkerwijs optreden moesten worden overwonnen, dat men bovendien toen nog niet dat begrip en die medewerking van thans ondervond en dat er boven dien nog een record-winter tussen kwam! Bovenal bedenke men, dat dit systeem eerst goed .tot zgn recht komt op de lange afstand, wan neer men 100 of meer woningen tegelijk kan bouwen. Gebruik ma kend van de ervaringen by het eerste blok opgedaan en in de wetenschap van. wa-t „wel en niet mag" zal Dura s Aann. Mg., die dit tweede blok gaat bouwen, stellig ver en ver beneden de tijdsduur van het eerste blok blij ven. V ertrouwen Van overheidswege heeft men vertrouwen in de systeembouw- Welschen. Dat blijkt uit het feit dat dit tweede blok evëneens voor rekening van de gemeente Rot terdam wordt gehpuwd; dat blijkt ook uit andere, grootsere, plan nen die men met de heer Welschen in de maak heeft. In diverse reportages die wij in het verleden reeds aan de systeem bouw-Welschen wijdden, merkten wij reeds op dat de heer Welschen met zijn systeem huizen en ge bouwen van elke grootte of be stemming kan bouwen. De bewij zen worden thans geleverd. Naar zijn ontwerpen worden thans ar beiderswoningen tc Heerlen, Ede en Rhenen en middenstandswo ningen te Heerlen gebouwd, ter wijl andere plannen in de maak zgn. Het systeem-W elschen maakt opgang en vindt steeds meer waardering. En dat is gelukkig! Want wij persisteren bg onze reeds eerder uitgesproken mening, dat in de systeembouw de oplos- sing ligt voor een snelle, doelma tige en naar verhouding goedkope bespreking van het brandende woningnoodprobleem. Nu de finan- 'ieringsmoeilgkheden en het arbe' derstekort zwaar op de traditio nele bouwwijze blijven drukken, nu het wel zeker is dat er van gepraefabriceerde woningen niets komt (de noodwoningen heeft men al lang geleden taboe ver klaard), en nu er een man als minister Neher („de woningbouw de grootste prioriteit!") aan het roer staat, geloven wij dat de systeembouw steeds meer toepas sing zal vinden. De achterzijde van Welschen's eerste proefblok aan de Talma straat. thans zijn volle aandacht aan zijn partij zou kunnen besteden en ruimschoots gelegenheid zou krij-' gen zich te wijden aan de binnen landse aangelegenheden. Reeds is gemeld, dat Sjahrir officieel is afgetreden als voorzitter van de Indonesische delegatie. De positie van Setiadyit Volgens een verklaring van Sjarifoeddin wordt de zetel van de premier naar Djokja ver plaatst. Tengevolge hiervan krijg. Setiadijit als voorzitter van de delegatie, een vooruitgeschoven post in „vijandelijk" Djakarta (Batavia), aldus de Nieuwsgier van heden. Het blad meent, dat de positie van Setiadyit aanzien lijk moeilijker zal zijn dan die van Sjahrir, omdat hij niet tevens voorzitter van het kabinet is. Prinses Juliana en Prins Bern- hard zullen op 19 Juli a.s. ter gelegenheid van de viering van de 375ste gedenkdag der eerste vrije Statenvergadering Dordrecht bezoeken. Zjj zullen de plechtige herdenking in de Grote Kerk, de ontvangst ten raadhuize en de igala-voorstelling van het open luchtspel bgwonen. Het bestuur der Carmelieten- provincie Rio de Janeiro heeft tot Provinciaal aangesteld onze land genoot de hoogeerw. pater Emi- lius Wienk O.Carm. Tevens valt de Provincie van Bahia onder zijn bestuur. Pater Wienk werd in 1908 te Hengelo (Ov.) geboren. In 1933 .jverd hrj in Brazilië tot priester gewijd. De laatste jaren was hij reeds assisten* van de provin ciaal. De Lampegan-tunnel tussen Soekaboemi en Bandoeng is, vol gens een bericht van het „Nieuws blad" opgeblazen. Dit zou, aldus U. P., geschied zijn als een voor zorgsmaatregel tegen .een even tuele bezetting van Soekaboemi door Ned. troepen. Tengevolge hiervan is het treinverkeer tussen Batavia en Bandoeng via Soeka boemi onderbroken. Tegelijkertijd wordt te Batavia vernomen, dat de Indonesiërs voorbereidingen treffen voor het opblazen van nor een tunnel in deze spoorlijn ditmaal in het tra ject via Poerwokerto. Volgens een bericht van Antara is Hadji Agoes Salim van Da mascus naar Indonesië terugge roepen. Ten aanzien van de bui tenlandse politiek van de republiek schrijft het „Dagblad" o.m.: „De benoeming van Hadji Agoes Sa lim heeft aanleiding tot scepticis me nopens het voornemen van de nieuwe regering met betrekking tot de integrale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjatir- Zij beschouwt immers, voorai op het punt van buitenlandse betrek- hingen, de republiek als souve- rein". De pomngen van de repu bliek om door de landen van de Arabische liga officieel erkend te worden en welke niet zonder suc ces zijn geweest noemt het „Dag blad'" in flagrante strijd met Linggadjati". „Men kan zich moeilijk indenken, dat Salim be reid zal zijn zijn demarches in het buitenland straks weer nietig te verklaren", aldus het blad. Met ingang van 6 JuU zal de verstrekking van eieren aan restaurants worden stopgezet. Zoals men weet, liet de eierpro- ductie toe, dat begin Maart tij delijk aan restaurants een toe wijzing van één ei per twee maal tijden werd verstrekt. De seizoen- schaarste aan eieren en de be hoefte aan export maken het on mogelijk momenteel deze verstrek king voort te zetten. De tentoonstelling onder het motto: Maria in de Kunst, welke in de omgang van de O. L. Vrou- we-basiliek te Maastricht bij de gelegenheid van het internationaal Maria-congres gehouden wordt, zal haar poorten reeds op Zater dag 9 Augustus openen. Vele vreemdelingen en vacantiegangers krijgen daardoor de gelegenheid om deze bijzondere expositie te bezichtigen. intern, damvierkamp De uitslagen van de eerste dag in de internationale damvierkamp te Den Haag luiden: P. Roozen- bpL? Gordijn 20; Ghestemv. Dgk 1—1. Als nieuwe puzzle een dieren- raadsel: 1 2 3 4 5 b Horizontaal moeten worden in gevuld: lo zoogdier, 2o roofvogel, 3c insect, 4o zangvogel. 5o visje, 6o kruipend dier. 7o roofdier Verticaal eerste rij' schaaldier Te gebruiken letters: 7 x a, 1 x c. 3 x d. 3 x e, 2 x gg. 1 x h, 2 x i, 1 x j, 4 x 1, 4 x n, 2 x o, 1 x p, 4 x r, 3 x s, 1 x t, 1 x u, 1 x v, 1 x x, 1 x ij Oplossingen tot Donderdagmid dag De uitslag van de puzzle van de vorige keer luidt aldus: 12 gamma; 13 gevel: 23 Arkel; 24 arend; 25 Alpen; 3—5 laken; 3—6 lepel; 45 doren; 56 nevel. Een prijs verwierf: M. RUTS, Rijnstraat 18b, Schie dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2