Toestand weinig hoopvol «Java m staat van gevaar Samenwerking op de Rijn? EUROPA op de HELLING Nebelux aanvaardt invitatie Nederland in den vreemde FRANKRIJK STAAKT „Geys" was een rasvlieger VATICAAN EN EUROPA'S HERSTEL Beide partijen bereid tot verder contact Duitsers terug naar „Heimat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN kabinet SroSfi" ge" weerklank Militairen naar de W ieringermeer Ts j echo - Slo wakij e doet mee Verwijdering van ongewenste elementen MEER OLIE? Automatisering 69ste JAARGANG DINSDAG 8 JULI 1947 No. 20359 Volgens Indonesisch V militair woordvoerder REPUBLIKEINS bijeengeroepen heid val? mate de m°geliJk" i.™ van een gewapend conflict KONINGIN NOG NIET NAAR DRENTHE AUSTRALIËRS LADEN TJIKAMPEK" Zorg over de oostelijke landen om aardappelen te rooien SOCIALISTEN steunen REGERING RAMADIER W EENDRACHT MAAKT MACHT „Niets anders dan een concurrentiestrij d" AMERIKANEN FILMDEN EINDUITSLAG SPAANS REFERENDUM HONGAREN WILLEN WEL, MAAR Algemene verhoging levenspeil geëist Vandaag eerste expeditie Voordeliger dan import van kolen IERSE MINISTERS OPENEN LUCHTLIJN Dublin-Amsterdam van de rijkstelegraaf TROEPENVERMINDE RING BIJ LAND- EN ZEEMACHT Lichting 1944 wordt niet opgeroepen NIEUW ONDERZOEK naar de vliegramp te Kastrup DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zgn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar- taal, f 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Op Java worden voorzorgs maatregelen genomen tegen luchtaanvallen, aldus een Indo nesisch militaire woordvoerder. De woordvoerder verklaarde dat Java thans in staat van ge vaar was en dat tong-tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kondigen en het volk op te roepen voor het nemen van luchtbescher- mingsmaatregelen. Guerilla- troepen worden zo spoedig mo- gelgk in het republikeinse leger opgenomen en de verdediging van de dessa's wordt georgani seerd. In een rede, uitgesproken voor radio Djokja, heeft Sjarifoeddin een beroep op het volk gedaan om waakzaam te zijn en in verbon denheid iedere eventualiteit onder ogen te zien, meldt Reuter. Sjarifoeddin herhaalde in deze radiorede de tekst van het repu blikeinse antwoord op de Neder landse voorstellen voor 'n interim regering dat, gelijk gemeld, door de Nederlanders bestempeld was als „onvoldoende". Hij légde voorts nadruk op de critieke situatie. De Indonesische republiek wenst het probleem op een vredelieven de wijze op te lossen, zo zeide hii .De toespraak bevatte geen nieuwe voorstellen om de crisis te boven te komen. Volgons berieh.' ten uit Djokjakarta zou het kabi net weder bijeenkomen, nadat de Partijleiders en de Indonesische republikeinse staf waren geS .hneldt over de rede nog, dat Sjarifoeddin een beroep deed op de natie om het volste ver gouwen in de regering te hebben, vestigde, dat hij een vreed- oplossing wenste en bereid var? j "de Ture souvereiniteit" an de Nederlanders gedurende Tv. ,overgangstijd te erkennen. J c" mocht de, reeds de facto er kende, republiek niet verhinderd worden haar eigen gezag op eigen manier uit te oefenen. ïoS5 herhaalde, dat het Neder landse voorstel betreffende de ge zamenlijke gendarmerie onaan vaardbaar was. Hij drukte de 1°°?,.?, dat de Nederlanders de moeilijke omstandigheden zouden waaronder de Indone sia s thans leven. Intussen meldt Reuter, dat de Indonesische minister-president zgn ministerie in spoedvergade ring te Djokjakarta heeft bijeen geroepen ter bespreking van het Zwoord, te geven aan dr. Van hi; v e de voorstellen der repu- «wS lrïzake de interim-regering onbevredigend had verklaard. Een A. P.-bericht meldt: *cIx??K-In?°?esische republikein- WhT c net heeft gisteren in al- te Diok-i 1?ec,lalc SittinS belegd te Djokjakarta nadat bekend was geworden, dat de IndonesG Te Noordwijk T<idurstation in is het eerste Nederland in iverking gesteld. ^•™c,tnt^0r?n?ta een onbevre digende indruk had gemaakt. wcYd f7°egde bron te Batavia fs vernomen, dat dit 011- ?ei} antwoord opnieuw tussen de republiek en de Neder- nders had doen rijzen. Amir Sjarifoeddin, de Indonesi sche premier riep zijn kabinet bijeen onmiddellijk, nadat een speciaal Nederlands vliegtuig met de Indonesische vice-premiers A. K. Gani en doctor Setiadjit aan boord uit Batavia was terug gekomen, waar zij met dr. Van Mook geconfereerd hadden. Naar verluidt zouden de Indo nesiërs een drastische herziening overwegen van de nota, die z.j aan de Nederlandse regering heb ben doen toekomen. Uit Nederlandse bronnen wórdt vernomen, dat dr. Van Mook gis terochtend Setiadjit heeft mede gedeeld, dat naar zijn persoonlijk oordeel de Indonesische nota zon der meer onaanvaardbaar was voor de Nederlandse autoriteiten. Setiadjit keerde daarna terug naar Djokjakarta om te trachten verdere concessies van het repu blikeinse kabinette verkrijgen teneinde een militaire actie te vermijden. Bevoegde Nederlandse zegs lieden verklaren openlijk, dat de situatie slechter is gewor den, Hoewel het officiële Ne derlandse antwoord op de re publikeinse nota van Zondag nog niet uit Den Haag ontvan gen Is, voorspelden deze zegs lieden, dat er een militaire ac tie zou volgen wellicht bin nen vier dagen tenzij de In donesiërs het volledige Neder landse pian voor een nationale interim-regering aanvaarden, met inbegrip van de gemeen schappelijke gendarmerie voor de republikeinse gebieden. Wegens ambtsbezigheden is H. M. de Koningin verhinderd Dins dag en Woensdag a.s. naar Dren the te gaan. Het bezoek zal waar schijnlijk enkele dagen worden uitgesteld. De Australische bond van ha venwerkers heeft besloten het Nederlandse schip „Tji- kampek", dat thans in Brisbane ligt, te laden. Dit werd Maandag avond medegedeeld door J. Heavy de algemeen secretaris van de bond, aldus A.P. Dit is het eerste schip, dat wordt geladen ingevolge een tussen de Indonesische regering en de Nederlandse autoriteiten 'gesloten overeenkomst. De Engelse pers wijdt bijzon dere aandacht aan de bekende rede, welke Z. H. de Paus ge houden heeft ter gelegenheid van de overhandiging van de geloofsbrieven door de nieuw benoemde gezant van Groot- Britannië bij het Vaticaan Victor Perowne. De bladen wijzen op de een stemmigheid, die er tussen de opvattingen van het Vaticaan en Groot-Britannië bestaat, terwijl de „Catholic Herald" in het bij zonder de nadruk legt op de nood zakelijkheid van een Europees herstel. Het echec van de te Parijs ge houden conferentie heeft geen ontmoediging onder de Katholie ken teweeg gebracht, integendeel, zowel bij de Katholieken als in andere kringen blijft men hopen, dat er een mogelijkheid zal Be staan, om tot wederzijdse daad werkelijke hulp te komen, niet slechts tussen de West-Europese landen, doch ook met die, welker Politiek op de USSR gericht is.. De rede van kardinaal Griffin- °ie onlangs uit Polen terugkeerde en waarm hij wees op de sympa- ,van het Poolse volk ten Kpthli 7an let Engelse, heeft in Dit neemt echter niet weg, dat men in die kringen een scherper critische toon doet horen over de vervolgingen van Katholieken in de Oostelijke landen, met name in Joego-Slavië en over de gevangen houding van mgr. Stepinac. De Katholieken van Zuid-Engeland hebben tegen 13 Juli daartegen een protest-meeting georganiseerd I De „Catholic Times" uit zijn voldoening over het feit, dat ook de mannen van links, zij het ook wat laat, toegeven, dat de USSR dwang uitoefent over de landen van Oost-Europa. Het blad is van mening, dat het mogelijk is een vriendschappelijke politiek te voeren althans een practisch accoord met Rusland in het be lang van de vrede te sluiten. tenslotte wordt gewezen op de rede, door Lord Pakenham tijdens ®ea .Katholieke bijeenkomst onder leiding van kardinaal Griffin gehouden, en waarbij deze minis ter, die belast is met de zaken betrekking hebbende op Duitsland en Oostenrijk, wees op de christe lijke plichten van de Engelsen tegenover de Duitsers. Maandag a.s. komen 1000 man van het 10de infanterieregiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wieringermeer om daar ge durende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van de pootaardappelen. Zij worden ondergebracht in een aantal graan- pakhuizen, m het werkkamp „Oude Zeug" en in enige juist gereedgekomen boerderijen. De Nationale raad van de Fran se socialistische partij heeft he denmorgen. Kil!'- Een groep Schotse padvinders, die ons land bezo ekt, geeft een dansdemonstratie voor de ont vangst ten stadhuize te Amsterdam. Er zijn tekenen, welke er op wijzen, dat het dreigende conflict op de Rijn, waarvan wij verleden week melding maakten, toch nog zal worden afgewend. Leek het contact tussen de heide met elkander in conflict liggende partijen: de grote rederijen enerzijds en de in de Nederlandse Particuliere Rijnvaart Centrale verenigde kleine «chippers anderzijds, verleden week definitief ver broken, zodat het ministerie van Verkeer het nodig oor deelde in te grijpen, thans is dit contact weer hersteld en worden wederzijds officieuze besprekingen gevoerd, welke de hoop wettigen, dat men uiteindelijk bot de zo nood zakelijke samenwerking Qp komen. gelijkgerechtigde basis zal Is men van de zijde der N.P. R.C. steeds tot samenwerking be reid geweest, ook in reders kringen gaan er stemmen op, welke het zoeken van een bevre digende oplossing bepleiten. In deze kringen is men overi gens van mening, dat de strijd betreurenswaardige conflict, dat zoveel stof doet opwaaien, in feite niets anders is dan een concurrentiestrijd, pur et sim- le, zoals er zo vaak op talloze commerciële fronten is en in de toekomst nog zal worden ge voerd." Die kern is het streven der N.P. pw.C. en hier blijkt duidelijk, ..vaar de schoen bij de reders wringt om, in strijd met haar statuaire opzet, de rol te willen spelen van reder (transportover nemer). Transportoverneming nu, aldus redeneert rnen in reders- na een debat van 18 lllir met 2576 tegen 2058 stem men besloten, de handhaving van het kabinet van Ramadier te steu- niet gaat tussen enkele rederijen kringen, is van oudsher de taak aan de ene kai t en de kleine particuliere schipper aan de ande re, maar tussen de rederijen en de N.P.R.C., annex de Ned. Parti culiere S.eepvaart Centrale, „een machritge combinatie, die de be schikking heeft over een kwart mulioen ton scheepsruimte en 60.000 P.K. sleepkracht, alsmede een compensatiekas van een mil- hoen gulden, die tegen de rede rijen in stelling wordt gebracht." Uiteraard verandert dit niets aan het feit, dat deze combina tie een samenbundeling is van al le kleine schippers en slepers, die de Rijn bevaren en die individueel volkomen door de rederijen zou den worden overvleugeld. Dat deze combinatie de be langen van haar leden voor staat ,is niet alleen haar goed recht, maar zelfs haar plicht. Zulks temeer, omdat men in re derskringen zelf verklaart, dat „de oorzaak en de kern van het In een officieel communiqué van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken wordt bevestigd, dat België, Neder land en Luxemburg de Brits- Franse uitnodiging tot bijwo ning van de conferentie te Pa rijs in verband met het plan- Marshall officieel hebben aan vaard. Gisterenmiddag heeft, naar wij uit Den Haag vernemen, de Ne derlandse minister van buiten- M®ro-G^aVeltalks Unlt van de bekent1, "dWyn-Mayer heeft, zoals maanden in xrr?n<i® 00 afgelopen ter materiaal and 18-°°0 me- opgenomen. oor kleurenfilms land'! welke Plaatsvond001" Neder" tief van de Alg. °P initia- Vreemdelingenvei -eerv.®r- voor werden ornam™ :n Den Haag, Y.V.-VT—wcn erema-i,/ van het uitvaren van de ningse haringvloot, alsmede van typisch Nederlandse villadorpen Nederlandse straatgezichten en historische plaatsen als de Ridder- zaal in Den Haag, 1 „kjes in oud en nieuw Amsterdam, de bedrij vigheid in de havens van Rotter dam, industrieën, architectuur, watersport, het boerenleven, Mar ken en Volendam de kaasmarkt te Alkmaar, Zuiderzeestadjes, de kastelen Nijenrode en De Haar, enz. In zijn rapport komt de Unit tot de conclusie, dat de film in- d ken geeft van een land, dat „snel zijn plaats in de wereld her overt". Door middel van deze kleu- aT," .fn geluidsfilm, welke in iten ?lders in het buiten- li? ivla w,ord?n vertoond en wel- toont, zoals een Amerikaan het ziet, zal de good- will van ons land ongetwijfeld worden versterkt. ëetwyieia van ge- De Spaanse radio heeft giste renavond de einduitslag van het referendum uitgezonden, zoals i?°r "St Spaanse ministerie maak? zaken bekend srif-187 "2 Personen waren inge- reven, van wie 14.454.426 heb- :.en ?estemd. Van de uitgebrachte •?™en waren 25.669 van on- waarde, 295.208 blanco, 643.501 neen en i2.628.983 ja. De eindre- su aten voor Madrid zijn de vol gende. uitgebrachte stemmen: 1.083.770. van onwaarde en blanco, 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. r g. W. H. landse zaken, mT- .v Ooster baron van Boetzelaer v van hout, aan de ambassadeu Frankrijk en Groot-Bn Ne_ antwoord overhandigd va derlandse regering op d®?in„en ging van genoemde regerin»en tot deelneming aan de J conferentie over het Plan" hall. In dit antwoord is deze u nodiging formeel aanvaard. Deskundigen van de drie landen zullen thans nader contact elkaar opnemen". Naar men verwacht zal de nister van Buitenlandse za Baron van Boetselaer van Oos e - hout persoonlijk aan de besprekin gen te Parijs deelnemen, uok wordt in dit verband de naam va dr. Hirschfeld genoemd. Intussen heeft de Russische ambassadeur te 's-Gravenhage, de heel Valkov, de minister van bui tenlandse zaken een brief over- handigd, waarin het Russische standpunt is vervat ten aanzien van het plan-Marshall. Uit Londen wordt vernomen, dat Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, de Britse delegatie op de a.s. con ferentie te Pargs zal leiden. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse handel, Hubert Ripka, heeft wegens ziekte de de legatie, die Zondag naar Moskou is vertrokken, niet kunnen ver gezellen. Het schijnt, dat er voor hem geen plaatsvervanger naar Moskou gaat. In de omgeving van Ripka legt men er de nadruk op, dat de reis naar Moskou van Gottwald en Masaryk, resp. eerste minister en minister van buiten landse zaken, los staat van de voorgenomen economische bespre kingen. Het bezoek aan Moskou heeft waarschijnlijk uitsluitend betrekking op de deelneming aan het plan-Marshall. Een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Londen heeft Reuter meege deeld, dat zijn land de uitnodi ging voor de conferentie te Darijs heeft aanvaard en dat het vertegenwoordigd zal wor den door de ambassadeur te Pargs, Nosek. De Belgische premier, Spaak, heeft gisterochtend Sir KnatchbuJl Hugesen, de Britse ambassa deur te Brussel, ontvangen en hem op de hoogte gesteld van de gunstige resultaten, die de Bel gisch-Nederlandse besprekingen over het plan-Marshall tot dus verre hebben opgeleverd. Alexis Pavlovitsj Pavlov, de Russische ambassadeur te Brussel, bracht gisterenmorgen eveneens een be zoek aan Spaak en overhandigde hem een memorandum, dat het standpunt der Russische regering t.a.v. de a.s. conferentie van Parijs bevatte. Leden van de Hongaarse re gering hebben een petitie op gesteld voor de geallieerde be stuurscommissie, waarin zij toe stemming vragen om de uitno diging voor de conferentie van 12 Juli te mogen aanvaarden. De petitie, waarin staat, dat Hongarije dringend hulp nodig heeft en deze gaarne zal aan vaarden, mits hiervoor geen po litieke toezeggingen gedaan be hoeven te worden, zal heden in de ministerraad behandeld worden. Men vreest, dat, indien Rakosi, vice-premier en leider van de Hongaarse communisten, zich te gen aanvaarding van de uitnodi ging verzet, het waarschijnlijk is, dat generaal Sviridof, de Russi sche voorzitter van de bestuurs commissie, zijn veto over de pe titie zal uitspreken en dat Hon garije dan de uitnodiging van de hand zo1 wijzen met als motiel, dat het nog geen souverein land is en dat hef zich moet houden aan de beslissingen van de be stuursraad. van reders en expiditeurs en mag slechts in de uiterste noodzaak door de Centrale worden verricht. „Coöperatief bedrijfs- lichaam" Daartegenover kan de N.P.R.C. aanvoeren, dat deze uiterste nood zaak er is, wanneer het bestaan van haar leden in het gedrang dreigt te komen. Overigens is er geen enkel steekhoudend argu ment aan te voeren, op grond waarvan men een groep midden standers het recht zou kunnen ontzeggen, gezamenlijk een grote on, erreming te vormen, teneinde met succes het hoofd te bieden aan andere grote ondernemingen, welke hen beconcurreren. De door de middenstand gevormde coöpe raties, o.a. t de textielbranche, zijn daarvan een voorbeeld. De N. P.R.C. dient dan ook uitsluitend te worden beschouwd als een be- drijfslichaam, dat wordt bestuurd door vertegenwoordigers van de verschillende vrije schippersorga- nisaties, waarvan de Ned. R.K. Bond van Reders en Schippers „St. Nicolaas", welke alleen dit jaar niet minder dan 200 nieuwe leien boekte, de g' 'ootste is. litsmering van de armoede" Wat wil nu, aldus vraagt men zich in rederskringen af, de N.P. R.C.? Waarin contrasteren haar opvattingen met die van de re ders Zelf geven zij een antwoord op deze vraag: De Centrale vvil ofwel u-tsmering van de armoede dus een beurtlijst, volgens welke elk schip en elke boot op hun beurt een vracht ol sleep krijgt, ofwel zij wil een bepaalde quota in de transporten, welke dan door de Centrale als .ransportoveme- mer met inbegrip van het slepen worden uitgevoerd, waarbij zij haar eisen ten aanzien van deze quota zo buitensporig stelt, dat deze voor de reders onaanvaard baar zijn. De reders daarentegen bieden de sleepboten dezelfde voorwaar den, dezelfde sleeplonen en de zelfde risico's, die de eigen rede rij boten hebben terwijl zij ten aanzien van de schepen wensen, dat deze door de Centrale beschik baar "eden gesteld tegen een vaste of fluctuerende, maar voor iedereen geldende prijs, zonder discri -vinatie. ï)e N.P.R.C. wil Inderdaad witsmering van de armoede, d.w.z. dat zij in geval van slap te het beschikbaar komende werk gelijkelijk over al haar le den en de reders wil ver deeld zien. Daarentegen zouden, indien het door de reders voor gestane systeem wordt gevolgd, allereerst de reders zelf en ver volgen® uitsluitend de in hun dienst varende particuliere schepen werk k jgen, terwijl 't resterende deel van de kleine schippers volkomen stil zou ko men te liggen. TSieuive regeling noodzakelijk intussen mag men constateren, aldus vernemen wij van de heer mr. W. G. A de Meester, voorzit ter van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, dat er in rederskringen begrip bestaat voor de noodzaak van een nieuwe re geling der verhouding tot de par ticulieren. Een voorstel tot sa menwerking is enige tijd geleden van rederszijde aan de N.P.R.C. gedaan, doch werd onlangs door deze organisatie verworpen, zon der dat van haar kant enige sug gestie tot voortzetting der bespre kingen uitging. Intussen deden zich enige acute vraagstukken voor, verband hou dende met de Franse spoorweg staking. De overheidsinterventie in die dagen was volgens de heer mr. W. G. A. de Me, ;ter geens zins „een dwang jegens ruim 2000 particuliere schippers, zich van enkele rederijen volkomen afhan kelijk te maken", doch een onder steuning door de hoogste autori teiten van het compromts-voor- stel, gedaan ter oplossing van een bijzondere situatie van korte duur. Ondertussen worden de bespre kingen over een algemene samen werking tussen reders en particu lieren voortgezet en is, van re derszijde, een meer gedetailleerd plan dienaangaande voorgelegd. In dit stadium zijn publicaties, welke de strijdgeest slechts kun- nn aanwakkeren, uiteraard onge wenst. Tenslotte spreekt de voorzitter van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart de wens uit, dat op korte termijn, in het belang van de Nederlandse Rijnvaart als geheel, alsnog - met de door de leiding der beide groepen gewaar deerde steun van de overheid een bevredigende oplossing wordt gevonden. Dat dit niet tot de onmogelijk heden behoort, bhjkt wel uit de bestaande samenwerking tussen beide partij e ten aanzien van het verkeer tot Ruhrort. Indien daar samenwerking mo gelijk is, waarom zou zulks dan ook niet mogelijk zijn ten aanzien van het verkeer boven Ruhrort, dat aanleiding is geweest tot het conflict. Onze Parijse correspondent te lefoneerde ons hedenmorgen: 1.200.000 ambtenaren beamb ten en rijkswerklieden staan ge reed om Donderdag tot staking over te gaan, en reeds heeft het P.T.T.-personeel een stakings- comitê benoemd. De nieuwe prijsstijging ontneemt aan de gesalarieerden der openbare diensten alle bereidwilligheid aan de regering enig uitstel voor de verhoging van hun in komsten te geven. De meest ernstige bedreiging voor versnelling der inflatie ligt echter in het voornemen van de C.G.T. om nog deze week de algemene verhoging van het loonpeil te eisen eu die eis met een algemene staking te steu nen. Het is waarschijnlijk, dat de C.G.T. reeds Donderdag met die eis voor de dag zal komen en dat ook de christelijke federatie zich daarmee zal verenigen, ondanks het feit, dat de M.R.P. zich scherp tegen de algemene verhoging blijft kanten. Behalve P.T.T. zou den ook de Pargse verkeersmidde len in de staking worden betrok ken. De regering houdt ministerraad op ministerraad om te overleggen, hoever de regering in de verho ging kan gaan. De heer Ramadier, die heden antwoord moet geven aan de amb tenaren, wier staking voor Don derdag in het uitzicht is, ziet zich genoodzaakt uitstel van zijn be slissing te vragen tot het eind der week, doch het is niet zeker, dat de ambtenaren daarmee genoe gen zullen nemen. Intussen staat de regering op het punt een beslissing te ne men betreffende de graanprijs, die voor het koren op frs. 1600 per centenaar zou komen pius een opbrengstpremie per H.A., waardoor de graanbouwers practisch frs 1900 h f«6 2000 kunnen maken. De verhoging van de prijzen der levensmiddelen, die sinds het mis lukken van de proef-Blum weer zulk een stijging vertonen voor de landbouwartikelen, doet een ver hoging van het loonpeil verwach ten, die ten «ninste 10 pet. zal moeten bedragen. De regering bestudeert nu welke de omvang Thans is het eindelijk zover, dat de Duitsers, die nog steeds in ons land vertoeven, naar hun Heimat zullen worden teruggestuurd. Tot dusver hadden de geallieerde be zettingsautoriteiten daartegen nog altijd bezwaar gemaakt, vooral omdat het vraagstuk der „ver plaatste personen" hun al zorgen genoeg baarde. Natuurlijk vallen die Duitsers, die zich metterdaad „oprechte vrienden van het Ned. volk" heb ben betoond in de bezettingstijd, buiten deze maatregel. Zij mogen in ons land blijven wonen. Hoevelen er zullen worden uit gewezen, valt nog niet te zeggen. Er is in de aanvang een getal van 17-000 genoemd. Maar waarschijn lijk zullen het er heel wat minder zijn. Vandaag zal van het kamp Ma- riënbosch bij Nijmegen uit de uit- geleiding van de ongewenste ele menten beginnen. Ruim de helft gaat naar de Britse zone, de rest wordt per trein naar de Franse, Amerikaan se en Russische zones overge bracht. Per week zullen twee transporten van honderd mannen, vrouwen en kinderen, bestemd voor de Britse zone, naar kamp Lustringen bij Osnabrück worden gebracht. Dit vervoer geschiedt per vrachtauto. De Duitsers, die langzamerhand in kamp Marie.n- bosch zullen worden geconcen treerd, worden daar door de rijks- vreemdelingendienst gesplitst naar gelang van de zones, waar zij thuis horen. Indien men onge veer een „trein vol" d.w.z. plm. 400 tot 500 voor de Franse, Rus sische of Amerikaanse zone bij een heeft, worden deze Duitsers, verdeeld volgens bestemming, via Nijmegen naar hun vaderland vervoerd. Terwille van de huisvestings problemen, waarmede de geallieer den in Duitsland te kampen heb ben, is besloten, dat iedere uitge wezen Duitser het meest noodza kelijke uit zijn voormalig persoon lijke eigendom (dat thans vijan delijk vermogen is) mag meene men. Iedereen mag een strozak of matras, een kussen, twee de kens, borden, eetbestek, een stoel en toiletartikelen, alsmede het meest noodzakelijke aan lijfgoed en kleding en een paar extra schoenen met zich voeren. Voor kinderen mag een ledikant je wor den meegenomen. Verder mag per gezin een tafel een kooktoestel (geen kachel), keukengerei, alsmede kleine per soonlijke eigendommen van zeer 11 geringe waarde als bagage wor den vervoerd. Van het totaal van circa 750, die thans in Mariënbosch vertoeven, zullen er 450 gaan naar de En gelse zone, en 300 naar de Ame rikaanse en Franse zone. De laatsten vertrekken gezamenlijk per trein. Het tijdstip van ver trek is nog niet bekend. De 450 zullen Dinsdags en Vrijdags in groepen van 60 tot 70 personen de reis naar hun plaats van be stemming per auto maken. Van ochtend omstreeks 10 uur vertrok de eerste groep. Naar wij vernemen, zal aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer vermoedelijk nog deze week het rapport over de energie voorziening van Nederland wor den toegezonden. In dit rapport, dat de voorzie ning met olie en kolen behandelt, komt de conclusie naar voren, dat het voor ons land verstandig is, de invoer van kolen te ver minderen en die van olie op te voeren. Zulks in verband o.m. met de lagere prijs van de olie. Woensdag a.s. zal de Oostenrijk se minister voor onderwijs, dr. Fe lix Hurdes, in ons land aankomen •teneinde de opening van de ten toonstelling „Kunstschatten uit Wenen" in het Rijksmuseum te Amsterdam bij te wonen. van het loonpeil zal moeten zijn en op welke wijze de daaruit voortvloeiende inflatie kan wor den bestreden. Intussen is reeds bekend gewor den, dat het brood van 1 Septem ber af slechts voor 2/3 uit graan en voor 1/3 uit aardappelen zal worden bereid, terwijl het brood tegen kostprijs zal worden gele verd zonder rijkssteun. Nadat de K.L.M. in Mei j.l. een dienst op Dublin heeft geopend, landde gistermiddag om half drie een tweemotorige Dakota van de Ierse luchtvaartmij. Aer Lingus op Schiphol, ter opening van de lucht lijn, welke van 14 Juli af gemeen schappelijk met de K.L.M. zal wor den gevlogen, en de hoofdsteden van Ierland en Nederland zal ver binden. Onder de passagiers bevonden zich de Ierse minister van handel en industrie, mr. S. Lemess; het hoofd van het Ierse dep. van bui tenlandse zaken, mr. F. H. Bol land; het hoofd van het Ierse dep. van financiën mr. F. Gallagher; de directeur van de Ierse rege ringsvoorlichtingsdienst, alsmede de directie van de Aer Lingus, de heren mr. J. P. O'Brien en capt. J. C. Kelly Rogers. Verder waren acht Engelse en Ierse journalisten aan boord. In de douaneloods op Schiphol sprak de heer H. Martin enkele welkomstwoorden, waarbij hij zei- de, dat deze lijndienst in de toe komst tot zes vluchten per week zal worden uitgebreid. De Ierse minister van handel en industrie dankte voor de ont vangst. Het gezelschap vertrok daarop per bus naar hotel de l'Europe te Amsterdam, waar het voor drie dagen als gast van de Ned. rege ring zijn intrek heeft genomen. Om half vijf ontving de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d'Ailly, de Ierse gasten op het gemeente huis. Momenteel worden plannen be raamd, om te komen tot automati sering van de rijkstelegraaf. Reeds vobr de oorlog zijn in be paalde gemeenten de gewone morsetoestellen vervangen door de zgn. teletypetoestellen, zusjes van. de in het dagbladbedrijf onmis baar geworden telextoestellen. Deze teletypetoestellen hebben dit voor op de oude morsetoestellen, dat de punten en strepen vervan gen worden door de normale tekst, waardoor een grote besparing in de uitwerking wordt verkregen. Zoals wij zeiden, waren reeds voor de oorlog enkele grote ge meenten met teletypetoestellen uitgerust en tijdens de bezetting hebben de Duitsers nog meer toe stellen in gebruik gesteld. Deze toestellen zijn natuurlijk prompt in beslag genomen en doen thans eveneens dienst. Om echter geheel Nederland automatisch in te scha kelen zal het noodzakelijk zijn nog meer toestellen aan te schaffen. Allereerst zal men echter nagaan, of een geautomatiseerd teletype- net ook voor 100 pet. bevredigt, door het nemen van enkele proe ven. Waarschijnlijk zullen deze in het district Amsterdam worden gehouden, waarna een definitieve beslissing zal worden genomen. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft de regering besloten 't aan tal militairen voor de 2de helft van 1947 op maximaal 50.000 man te brengen, waarmede toch een geregelde aflossing der troepen in Indië gewaarborgd zal ziijn. De tienduizend specialisten van de lichting 1944 zullen om dezelf de reden hoogstwaarschijnlijk niet worden opgeroepen. Allereerst zal men, wanneer dit noodzakelijk mocht blijken, een beroep doen op degenen, die zich vrijwillig gemeld hebben, waarmee dan kan worden volstaan. Ook bij de marine wordt ge streefd naar troepenvermindering. Dit zal echter pas kunnen geschie den wanneer de marine in Indië /an de taken, welke niet tot de marine behoren zoals haven- en transportdiensten kan worden ontheven. De raad voor de luchtvaart heeft gisteren een openbaar on derzoek ingesteld naar de ramp op het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen, waarbij alle inzitten den om het leven kwamen. De raad bouwde daarmee voort op het rapport van de Deense auto riteiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roerklamp de vermoedelijke oorzaak is geweest. De heer J. v. d. Voort, employé bij de K.L.M. op Kastrup, ver klaarde, dat het daar al eens eer was voorgekomen, dat een klamp was blijven zitten, toen is het nog tijdig ontdekt. Als deskundigen werden voorts gehoord de heren J. Luymers, waarnemend hoofd van het tech nisch bedrijf der K.L.M., H. Fuchs hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. en I. Smirnoff, vliegtuig bestuurder. Op een vraag van de voorzit ter verklaarde de heer Fuchs, dat er aan boord een strikte discipline heerst. Geyssendorffer, de be stuurder van het verongelukte toestel, startte steeds met een lage staart. Hierbij blijft het roer in een neutrale stand, hetgeen van invloed kan zijn geweest op het ongeluk. Verder kan een rol gespeeld hebben de haast, die misschien betracht werd, doordat zich de Zweedse prins in het toe stel bevond. Het toestel was wat laat en de prins wilde gaarne op tijd in Stockholm zijn. Overigens stond Gevssendorffer bekend als een buitengewoon voorzichtig vlieger. Vastgesteld dient echter te worden, dat de maximum uit slag van het hoogteroer niet is gecontroleerd. Smirnoff verklaarde, dat de verhouding aan boord meer ka meraadschappelijk is. Van een militaire discipline is geen sprake. Hij hechtte geen waarde aan de op Kastrup genomen proeven met vastgezet roer. De heer J. Backer, optredende namens de directeur-generaal voor de luchtvaart, concludeerde dat het ongeval te wijten is aan het niet-verwijderen van de roer- klampen. Het onderzoek was daarmede afgelopen. De raad zal later uitspraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1