ONTSPANNING IN INDONESIË De eisen aan de republiek Het antwoord der republiek De apostolische delegaat in Indonesië Kruideniers verliezen de moed De nood der vluchtelingen G Machtiging geldzuivering En het gisteren daarop gegeven antwoord Sein aan strijdmakker Sjahrir Zich zekerheid verschaffen Protest tegen regerings maatregelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Status der delegatie Moeilijkheden ONGSLAGEN GEZICHTS BEDROG? 69ste JAARGANG WOENSDAG 9 JULI 1947 No. 20360 ddo 27 Met j.rmmiSSie"generaal Donderdag regerings verklaring Belangstelling van het Vaticaan Een opmerkelijke rede van It. kol. Santoso DE STAKINGSGOLF IN BELGIË IS DE HANDEL HET HOOFD VAN JUT? bij huisvesting en arbeid STIJGENDE KOLEN- PRODUCTIE Recordcijfer per werkdag EEN VLIEGENDE SCHIJF GEVONDEN NIEUW MIJNWERKERS- LOON IN V.S. BEKRONING VAN ARBEID Memorie van antwoord aan Tweede Kamer DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" 2jjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, ei* 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar- taal> I 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur; J. KOTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. 'Algemeen Redacteur; H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE AD VERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage b(j de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De letterlijke tekst is thans ter publicatie verstrekt van het Nederlandse antwoord op de republikeinse nota van 27 Juni, alsmede van het gisteren (Dinsdag) door de ministers Setyadjit en Leimena aan de landvoogd overhandigd schrijven. In het Nederlandse antwoord, ondertekend door de luit. gouverneur-generaal Van Mook, worden de essentiële punten uit de e ei andse voorstellen vervat in de aide-memoire van 23 Juni, in het kort samengevat en om een zodanig duidelijk antuoori caarop gevraagd, dat omtrent de overeenstemming terza e geen twijfel meer kan bestaan, oom worden in een drietal punten die toestanden en anc.e ingen opgesomd, waaraan de Nederlandse regering de republikeinse met nadruk verzoekt een einde te maken, terwijl zij verklaart te moeten verlangen, dat de aangegeven punten binnen een week beantwoording en verwezenlijking vinden. De Nederlandse regering zal het OP Prijs stellen op deze punten 'n Zodanig antwoord te verkrijgen, dat omtrent de overeenstemming terzake geen twijfel meer kan be- Ctaan. Zij moet voorts met nadruk ver- Zoeken, dat de republikeinse re gering door enkele duidelijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en handelin gen, die op dit ogenblik oorzaak zijn van een spanning en gebrek aan vertrouwen. Zij heeft daarbii zoals m de mondelinge toelichting en de aide-memoire aan de heer Sjahrir werd irtedegedeeld met name voor ogen: "Jgemene staking van vijandelijkheden, waarbij inbe" grepen de bouw van stenigen de voedselblokkade en dè ve£ melingen, zomede de actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië; 2. De staking van onder handelingen betreffende buiten landse betrekkingen en ophef- Ilng van de organisaties en functies, welke met het ge®l?.'" de hierboven onder 2 in strijd zijn; 3. De ontbinding van orga nisaties en het ontslag van functionarissen, welke de s®hOn handhaven, als zou de republiek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. In verband met de dringende omstandigheden, meent de Ne derlandse regering te moeten verlangen, dat de hierboven ge- noemde punten binnen n week beantwoording en verwezen lijking vinden en dat met de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati, indien op die punten overeenstemming blijkt te bestaan, een snel en daad werkelijk begin wordt ge maakt. Zij is alsdan van haar zijde be reid, daartoe ten volle mede te werken in de geest van samen werking en vertrouwen, die alleen zulk een uitvoering mogelijk kan maken. De tekst van het gisteren om 18.30 uur (Batavia-tijd) door de heren Setyadjit en Leimena aan de landvoogd overhandigd schrij ven, luidt als volgt: Aan Zijne Excellentie dr. H. J. Van Mook, luitenant-gouverneur - generaal te Djakarta. ïn. aansluiting op onze nota de onriprri 1?47 mogen wij hier onder doen volgen een nadere pre cisering van de inhoud van ons antwoord op de brief van rjwe Excellentie de dato 29 Juni 1947. 1. De republikeinse regering Aanvaardt in de interim-regering de vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, een en ander binnen het raam van de Nederlandse de jure souvereiniteit gedurende de over gangstijd. De republikeinse rege ring stemt er voorts mede in, dat de interim-regering worde samengesteld uit de vertegen woordiger der Kroon en de verte genwoordigers der toekomstige deelstaten van Indonesië. 2. De republikeinse regering stemt er mede in, dat, in verband met de Nederlandse souvereiniteit gedurende de overgangstijd, de buitenlandse betrekkingen der re publiek in overeenstemming wor den gebracht met het voortbe- staan van voormelde souvereini- 1 Sjdurende die overgangstijd, alsmede met het bestaan der in terim-regering. republikeinse rsffsrin? spreekt de wens uit, dat de be- republitkbetre^kingen tussen de den ingeplst in uUttenland Wor" bedoeld m par s bui» ?ma' als nota van bijlage 2 van de 3. De republikeinse regering stemt in met de vorming van »n„ federale organen, zoals is voorge steld in voormelde nota van de commissie-generaal, alsmede met de functies, welke zij zullen uit oefenen, terwijl hunne taak en be voegdheden zullen worden vastge steld tezamen met de vertegen woordigers van Oost-Indonesië en Borneo. 4. De rechten van vreemdelin gen op ondernemingen worden er kend door de republikeinse rege ring en onvoorwaardelijk terug gegeven overeenkomstig het be paalde in art. 14 van de overeen komst van Linggadjati. De over dracht zal geschieden met gelijk- tijdige inventarisering. Landsbe- drijven, welke zich in het gebied der republiek bevinden, vallen de republiek toe. 5 Met betrekking tot <le in wendige veiligheid en orde handhaaft de republikeinse re gering haar standpunt, zoals omschreven in de not Zjjne Excellentie de president der republiek. Het is noodzake lijk hierbjj er de nadruk op te leggen, dat de republikeinse regering Instemt met een ge" meenschappelijk direktoraat voor de binnenlandse veiligheid, waarin vertegenwoordigers van de toekomstige deelstaten zit ting zullen hebben. Naar de me ning van de republikeinse re gering zal het te bezigen appa raat zijn een gendarmerie van elk der deelstaten, welke uit sluitend door deze deelstaten afzonderlijk zal kunnen worden aangewend. De samenwerking vindt haar uitdrukking in een gemeenschappelijke centrale lei ding. De republikeinse regering is bereid alie functies en organi saties op te heffen, welke strij dig worden geacht met de over eenkomst van Linggadjati en stemt mede in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien. Alle deze maatregelen zijn ge nomen en zullen worden voort gezet met de verwachting, dat van Nederlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, welke de republikeinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbei den. De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteengezet de beste weg is om de doelstellingen te verwezenlij ken, welke in de overeenkomst van Linggadjati besloten liggen. Voorts spreekt de republikein se regering de hoop uit, dat de samenwerking tussen partijen zich bij voortduring moge( voltrekken op de grondslagen van de over eenkomst van Linggadjati. (w.g.) Amir Sjarifoeddin. Jogjakarta, 8 Juli 1947. Van officiële Nederlandse zijde worden voorlopig drie aantekenin gen gemaakt bij het thans gepu bliceerde republikeinse antwoord op de brief van 5 Juli en de ver duidelijking daarop van 8 Juli. Deze drie aantekeningen zijn: 1. Ten aanzien van de kwes tie der gendarmerie is er ver schil tussen het Nederlandse en het republikeinse standpunt. Het is mogelijk dat dit verschil het gevolg is van onvoldoende begrip aan republikeinse zijde van de constructie en de wer king van een federatief gezags- apparaat. 2. De in de nota vermelde 'andsbedrjjven zjjn ten dele naar hun aard federale bedrijven, zo als do P.T.T. Voor een ander deel zullen ze inderdaad, voor zover binnen liet territoir der republiek gelegen, aan de repu bliek toevallen. 3. De zeer moeilijke constel latie, waarin land en volk in de harde werkelijkheid verkeren, zal eerst dan ten goede veran deren, indien de republikeinse regering ten aanzien van alle daden van geweld rond de pe rimeter, de voedselblokkade van verschillende plaatsen en der gelijke, haar beloften in met alle kracht doorgevoerde duide lijke bevelen zal weten om te zetten. Naar wij vernemen, kan de langverwachte regeringsverkla ring over 'n de Tweede Kamer tegen Donderdag worden tegemoet gezien. hissrhoD van Mistia, tot aposto- gedelegeerde te benoe- Hen te 's-Gravenhage uitge geven communiqué bevestigt, dat officieel door het Vaticaan is medegedeeld, dat Z. H. de Paus heeft goedgevonden in de Indonesische archipel een apos tolische delegatie op te richten en zich tezelfdertijd heeft ver waardigd, aldaar mgr. G. de Jonge d'Ardoye, titulair aarts- Gezaghebbende kringen te Batavia hebben gisteravond ®genover Aneta verklaard, dat blik„itnnisname van het repu- antw"^ aanhangsel op het de sua.,aan dr. Van Mook, kens ls opgeheven. Blij- is ne sit *a!re communlqué's marcatieiii„r? rondom de de- bevredigenq a echter nog 011- aldus deze 'km de republiek te bewjjzen, ,ia?en.'. zal dienen plichtingen wil haar ver- hieraan een einde Votnen, door le maken. Luitenant kolonel Sooh„ toso, hoofd van de ini an" Service" in tijdelijke besmnce dienst op Java, heeft via de ra w' een adres gericht tot Siahm Deze rede heeft door zijn dram* tische accentuering sterk de sa dacht getrokken. an" Santoso wendde zich tot smv, "r als „strijdmakker bij het fm dergronds verzet tijdens de hemeaa°nVetrheerfing:"' Lerw") allereerst ,Wee .4en herinnerde: StrUd Jf, ,het feit, dat zij de volk wSf1 hadden, omdat het k zo bitter van het optreden van de overheerser te lijden had, en voorts aan de doelstelling van de verzetsactie, nl. de verwezen lijking van een waarachtig vrij Indonesië. Daarna herinnerde Santoso aan öjahrir's boek: „Onze strijd", waarin hij de Nederlandse huip dij de opbouw van het land ver koos boven welke buitenlandse hulp ook. Op deze voorkeur en op de vernietiging van collabora teurs wees Santoso in het zonder. bij- Santoso wees er verder op dat hij zich tot Sjahrir richtte, omdat hij diens besluit tot aftreden van diepere betekenis achtte dan slechts het uiteen doen gaan van een kabinet onder gewone om standigheden. Hij begreep niet, waarom Sjahrir bereid was, als adviseur aan te blijven. Santoso riep Sjahrir en zijn strijdmakkers toe, zich onverwijld te bezinnen, andermaal te over leggen en al datgene aan te wen den, wat tot heil van het volk zou strekken. Hij riep hem tóe het volk niet langer in handen te laten van lieden, die tijdens en na de Japanse overheersing zich zelf verrijkt hebben en het volk hebben benadeeld. Santoso's rede heeft niet Uloen in Nederlandse, doch ook in Indo nesische kringen sterk de aan dacht getrokken. Bij bovenstaand bericht ^aan getekend aid gen van de RqK Kerk in NederlaUch-Indië tot dusver werden frel^a'tie °in de apostolische delegatie Australië. Het grote belang als- Kerk in Nederlajidsch-ln -.gs.e_ mede de behartiging van wji wezen aldaar, hebben, n lei_ vernemen, het Vaticaan aamei^ ding gegeven over te gaai boven vermelde wijziging. De apostolische ^elega-tie v°° de Indonesische archipel z vens omvatten enige gebieas delen, die niet onder de N - landse souvereiniteit staaa, Brits Noord-Borneo en Portugees Timor. De banden, die opaew wijze nauwer worden aangenaa zijn mede een uitvloeisel van belangstelling van het Vaticaa gedurende de oorlog getoond voor Nederl.-Indië, welke o.a. tot uiting kwam in herhaalde po gingen om tijdens de Japanse zettingstijd humanitaire hulp verlenen. De positie van een apostolische gedelegeerde is die vah een tegenwoordiger van de Paus, zon der diplomatieke status, to in het hem toegewezen ambtsgebied waakt over de belangen van de R. K. Kerk en het contact met de Heilige Stoel onderhoudt. Een dergelijke delegatie omvat door gaans verschillende diocesen vicariaten en apostolische prelec- turen. De benaming apostolisch ge delegeerde werd vastgesteld bij communiqué van de pauselijke staatssecretaris van. 8 Mei terwij. hierop eveneens betrek king heeft canon 267,2 van de codex juris canonici. Andere apostolische delegaties zijn o.m. gc/estigd in de Verenigde Stalt en van Amerika, Groot-Britannië, Afrika, zoals reeds eerder opge merkt in Australië, in Canada, Belgisch Congo, Egypte, Arabië, de Philippijnen, Japan, Grieken land, India, Indo-China, Iran, Irak, Mexico, Syrië en Turkije. Het is met de Indische kwestie toch wel zéér vreemd gelopen. Eerst kregen we een periode van de ene concessie na de andere, zodat driekwart van Nederland zich het hart vast hield met de angstige vraag: waar moet dit op uitlopen? Eindelijk komt men tot een basis-accoord, dank al die concessies, en dan blijkt plotseling dat de ene partij, te wier bate al die concessies waren gedaan, er niet aan denkt, zich aan dat op al die concessies gebaseerde ac- coord te houden. Dan komen zelfs zij, van wie het initiatief tot al die concessies was uitgegaan, tot het besef: zo gaat het niet langer, en in ultima- tieven vorm wordt aan de Repu bliek de eis gesteld, het eenmaal aanvaarde en ondertekende loyaal uit te voeren. Daartoe worden spe ciale punten vastgelegd en met klem gevraagd: Wil je dat of wil je dat niet? Nieuwe uitvluchten en moeilijk heden; onder zachten drang geeft men iets toe, maar dit werd reeds te veel bevonden: de man, die dat weinige en geheel onvoldoende geachte toegaf, Sjahrir, moest verdwijnen, met heel zijn Kabinet. Het nieuwe bewind geeft, ondanks niet onduidelijk uitgeoefenden druk van Amerika en Engeland, niet toe. De wederpartij, wie het tot dan geoefend engelengeduld eindelijk te machtig wordt, stelt dan besliste eisen, Amerika en Engeland komen opnieuw in actie, en eindelijk geeft het nieuwe bewind, dat het al te toegevende oude regiem had vervangen, nog méér toe, dan waartoe zijn voor ganger bereid was gebleken. Zó zou militaire actie worden voorkomen en deze te voorko men was, naar wij vrezen, het enige motief, waarom men van republikeinse zijde toegaf. Het was te voorzien, dat men aan Indische zijde, althans voor lopig, zou wijken voor een zo on verwacht krachtige houding onzer regering, die blijkbaar kon reke nen op buitenlandse sympathie, waarvan men zich aanvankelijk in de Republiek verzekerd waan de. Het moment om het been tot het uiterste stijf te houden was voor de Republiek ongunstig. Het eenmaal verkregene zou misschien gevaar kunnen gaan lopen, ook al wilde Nederland zich geheel aan Linggadjati houden. Men kon thans beter toegeven en op een later, meer gunstig moment, te ruggrijpen naar hetgeen men, wijkend voor meerdere kracht, momenteel moest laten glippen* Het zal voor onze regering zaak zijn, zich zo spoedig mogelijk ze kerheid te verschaffen omtrent de feitelijke en werkelijke gevoelens der wederpartij. Wij hopen, dat zij daarbij gelukkige ondervindingen zal opdoen, en dat ook wij zo spoe dig mogelijk de scepsis opzij zullen kunnen zetten, waaraan wij °P heden wel uiting moesten geven. Maandagmorgen is onder het personeel van de electrische cen trales in de provincie Antwer pen en in de Kempen een sta king uitgebroken. Aangezien door deze staking de stroomvoorzie ning van de kolenmijnen en van het trambedrijf in gevaar wordt gebracht, zijn de autoriteiten overgegaan tot het requireran van burgerlijk personeel. Tezelfdertijd hebben de arbei ders van enkele grote metaalfa- brieken te Gent en te Brugge het werk neergelegd. Het personeel eist betere arbeidsvoorwaarden, voornamelijk voor het ongeschool de personeel. mmm Dr. Ali Boedijardo, secret ar is-generaal van de Indonesische delegatie overhandigt het eerste Soekarno-antivoord aan dr. Van Mook. Bakkers, slagers, sigarenhandelaren, groentenhandelaren, het is een trieste rij van protesterende middenstandsgroepen, die hun bestaan aangetast achten door de huns inziens, onlogische loon- en prijspolitiek. In deze gelederen zijn thans de kruideniers uit Botterdam en omgeving getreden, door in een druk-bezochte vergadering hun misnoegen en vrees te kennen te geven. Het heeft weinig zin de grote trekken van de gesproken woor den op de vergadering naar voren te brengen. Immers ons blad heeft met de regelmaat van een klok de gelijkluidende bezwaren uit vele andere branches weergege ven. Wij zullen ons daarom be merken tot enkele bijzonderheden ,>n lichten daarom uit de speech van de heer P. v. d. Linde, direc teur der „Enkabe" allereerst het volkomen begrip voor de moei lijkheden der regering, om lonen en prijzen in evenwicht te houden. Spreker wees er echter op, dat men in sommige kringen de me- .U.g is toegedaan, dat het distri bueren van goederen door groot- en kleinhandel, een nodeloze ver hoging van de prijs meebrengt. In dit verband voerde spreker ech ter aan, dat toch iemand moet distribueren, hetgeen bij uitscha keling van de handel, uiteraard door het rijk zou moeten geschie den. Hierbij betwijfelde spreker ernstig, of de verbruiker dan erg veel goedkoper uit zou zijn. Naar aanleiding van het vast stellen der winstmarges werd ver volgens opgemerkt, dat het hier allereerst bruto winsten betrof. Voorts wordt maar al te dikwijls vergeten, dat de omzet in veel ar tikelen sterk is teruggelopen, ter wijl de goederen met de grootste winstmogelijkheden, zeer beperkt of in het geheel niet te verkrij gen zijn. Waar is de jam'! Spreker laakte vervolgens het feit, dat veel te dikwijls over de middenstand wordt geoor deeld, zonder de middenstand ie kennen. Als voorbeeld werd aangehaald, de ongelukkige koppeling van jam aan de sui kerbon. In ons land ligt 2.000.000 k.g. jam opgeslagen, zonder dat er iets wordt ver kocht, omdat de consument de suiker niet kan missen. Dit is over het gehele land gerekend (Van onze Geneefse correspondent.) Dank zij het initiatief van de door het lid der Tweede Kamer K- Sassen gepresideerde com missie is er op 1 Juli j.l. geen maat ontstaan in de internatio naal^ georganiseerde regeringsbe- moenngen ten bate van de „dis placed persons" en andere vluch telingen. Het werk der UNRKA en van het te Londen gevestigde in- Dr. Bronkhorst, directeur van jubilerend Berg en Bosch ont vangt het ridde kruis van de Leeuw uit handen van min. Drees. tergouvernementale vluchtelingen comité, dat op 30 Juni ten einde ging, is op 1 Juli door de commis sie van voorbereiding voor de In ternationale Vluchtelingenorgani satie der Verenigde Naties over genomen en voortgezet. De Amerikaanse secretaris der commissie van voorbereiding heeft thans de laatste cijfers be kend gemaakt over het aantal vluchtelingen, die de steun dezer commissie van voorbereiding no dig hebben. Daarbij stelde hij voorop, dat volgens het statuut der organi satie niet voor steun in aanmer king komen alle oorlogsmisdadi gers, verraders en „Quislings", alsmede allen, die uitsluitend om economische redenen niet naar hun land willen terugkeren. On danks deze beperking hebben nog ongeveer 900.000 personen aan spraak op de materiële hulp der Internationale Vluchtelingenor ganisatie. Van hen bevinden zich thans 660.000 in Duitsland, 129.000 in Oostenrijk, 36.000 in Italië, 30.000 in het Midden-Oosten. 12.000 in Frankrijk en 12.000 in China. Bovendien hebben nog meer dan 500.000 vluchtelingen, die geen materiële hulp nodig hebben, behoefte aan de mede werking dfer organisatie bij hun vestiging in een ander land. Volgens Altmeyer zouden „dui zenden" vluchtelingen het best doen naar hun vorig land van verblijf terug te keren, doch „hon derdduizenden" hebben hiervoor zulke angst, dat men trachten moet hun een nieuw tehuis en een nieuwe werkkring te vinden. In de overtuiging, dat zeer velen hunner dan nuttige leden der gemeenschap zouden kunnen worden, heeft Altmever een drin gend beroep gedaan op alle lan den, die in staat zijn hun de deur te openen, inderdaad daartoe zo spoedig mogelijk over te gaan voor de kruideniers een winst derving van 5.000.000! Komend op de geringe verdien sten van de kruideniers wees spre ker er op, dat in het door de re gering vastgestelde basisjaar de bruto-winst 18 k 20 pet. bedroeg, tegen nu 13 k 15 pet. Daarbij dient dan nog rekening te worden gehouden met de verhoogde per soneelskosten (chef 20, meer, winkeljuffrouw 10,loopjongen 10,— k 15.—), de verhoging van de sociale lasten en de 4 pet. omzetbelasting, waarvan soms slechts 1 pet. mag worden door berekend. Niemand van de kruideniers is ongenegen hogere lonen, zwaar dere lasten en noodzakelijke be lastingen te betalen, maar alleen uit de winst. Gaat de rege ring op de ingeslagen weg door, aldus spreker, dan kan het niet uitblijven, dat daardoor onverant woorde dingen zullen gebeuren. Sociale onrechtvaardigheid Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer B. F. J. Peet, directeur van het vrijwillig filiaal bedrijf V.I.V.O. Deze wees er op, dat omzet en contingentering door de regering worden vastge legd. De kruidenier is dus zonder meer slachtoffers, zozeer zelfs, dat voor velen het sociaalminimum niet meer bereikt zou worden. Spreker legde enkele gegevens over met betrekking tot de ver diensten van een normaal kruide- niersbedrijf, waar man en vrouw per week 60 uur in de weer zijn, ongerekend dan het werk van bonnen opplakken, dat veelal des avonds en 's Zondags als huisvlijt wordt beoefend. Over het geheel genomen gaf een enquête bij 21 kruideniers 'n netto-winst vai. even 5 pet. aan. Dat is over een gemiddelde om zet van 45.000 per jaar een winst van 2250, zodat man en vrouw tezamen ruim 43 harde guldens per week verdienen. Daarvoor hebben ze dan ge sjouwd en geploeterd en grote risico's gelopen, welke bijv. een arbeider niet draagt. Zou deze een gezin hebben, dan zou hij be slist geen genoegen met dit sala ris nemen. Als voorteeld haalde spreker het loon var. een werkvrouw aan. Voor minder aan 1 per uur is er geen te krijgen en met rustig werken kan ze dan alleen evenveel verdienen als de kruidenier me', zijn vrouw teza men.. Motie aan regering Na enige discussie besloot de vergadering, om, in het verlan gen naar sociale rechtvaardigheid de navolgende motie aan de re gering te verzenden: „De onderstaande bedrijfsvor men, in groten getale bijeen in openbare vergadering op Dins dag 8 Juli 1947 te Rotterdam in gebouw Odeon brengen het vol gende onder uw aandacht: a. dat tengevolge van de priis- beheersing de brutowinstmarges in de levensmiddelenhandel zo danig zijn verminderd, dat voorts de lonen en kosten dermate zijn verhoogd en nog steeds stijgen, dat een belangrijke verhoging van het winstpercentage levenskwes tie is: b. dat, wanneer in de vastge stelde winstmarges binnen korte De productie van de Limburgse mijnen geeft volgens een publica tie van het C.B.S, over de maand Juni weer een stijging te zien ver geleken met de beide voorafgaan de maanden. Bedroeg de productie in April 817.839.000 kg. en in Mei 771.991.000 kg., in Juni werd het getal 822 millioen bereikt, dat het hoogste cgfer is sinds de bevrij ding met uitzondering van dat voor Maart, toen er op een Zon dag ook werd gewerkt. De productie pér werkdag be reikte in Juni het recordcijfer van "2.880.000 kg. (Hei 32.J66.000 kg., April 32.714.000). Uit het buiten land werd ingevoerd 375 millioen tegen 357.412.000 kg. in Mei. tijd geen grondige wijzigingen zijn aangebracht, het ons onmogelijk zal zijn, de verantwoordelijkheid voor een behoorlijke distributie te dragen en een rechtvaardige so ciale positie van hen, die in het bedrijf werkzaam zijn, te waar borgen: c. dat het oorspronkelijke doel van de wet op de omzetbelasting is, dat deze een verbruikersbelas ting is, welke dus door het gehele volk moet worden gedragen en dientengevolge voor alle artikelen bij de prijszetting ten volle moet worden doorberekend: d. dat de vergadering unaniem van mening is, dat de vertegen woordigers van groot- en klein handel in kruidenierswaren bei den volledig worden gekend in de maatregelen die in het algemeen door de overheid voor onze be drijven worden getroffen." Hierna volgde ondertekening door vier grossiers- en acht de tailhandel-organisaties in 't krui- deniersbedrijf. Meningen van deskundigen Door de Amerikaanse legcr- luchtmacht is medegedeeld, dat op een ranch bij Roswell in Nieuw-Mexico een „vliegende schijf" gevonden is. Het voor werp is thans in het bezit van het leger. De vondst geschiedde in de vorige week, aldus ver klaarde luitenant Warren Haugt, inlichtingen-officier van het mi litaire vliegveld van Roswell. Het voorwerp is, na onderzoek op het vliegveld van Roswell, aan hogere instanties doorgegeven. Deskundigen hebben vastgesteld, dat het gevonden voorwerp niets anders was, dan 'n waarnemings ballon, zoals er op alle meteoro logische instituten van de V.S. worden gebruikt. Een Amerikaanse uitvinder, Lester Barlow, is van mening, dat de vliegende schijven, die in dc V. S. zoveel opwinding hebben veroorzaakt, projectielen van plastic zijn, die in de Glenn Mar tin-vliegtuigfabrieken voor de Amerikaanse marine worden ge fabriceerd. Barlow meent, dat de projec tielen door straalaandrijving met een snelheid van 2400 km. per uur worden voortgestuwd en ra diografisch worden bestuurd. De wetenschappelijke medewer ker van A.P. schrijft echter de „Vliegende Schijven" alleen toe aangezichtsbedrog. Gisteren werd te Washington 't nieuwe looncontract van de Noord Amerikaanse mijnwerkers offi cieel getekend. Het dagloon wordt van 11.85 tot 13,05 dollar ver hoogd. Deze overeenkomst is door Le wis, voorzitter van de Verenigde mijnwerkersbond, tot stand ge bracht en door de politieke com missie van de bond geratificeerd. Men verwachtte dat de 150.000 arbeiders heden weer aan 't werk zouden gaan. Daar het contract alleen met de ondernemers uit het Noorden is gesloten, die groten- Ondanks moeilijkheden, niette genstaande oplawaaien toch idea lisme houden en in taaiheid door werken, dat verraadt de man van principieel en onwankelbaar in zicht. Zulke mannen hebben we maar we moeten er nog veel meer kwe ken, ons hun inzicht ook eigen maken en vervolgens achter hen rijen vormen, die uiteindelijk een onverzettelijk blok vormen. Alle wereld- en levensbeschou wingen stammen tenslotte van één individu of een kleine groep men sen af, die ze net zo lang pro pageerde tot men de „leer" als een axioma aanvaardde en daar naar handelde. Tot de levende idealen behoort de bezits-spreiding, een andere wijze van verdelen van bedrijfs resultaten, welke uitloopt tenslot te op meer eigendom voor de ge wone mens. Loonacties, pensioenregelingen en andere sociale voorzieningen zijn in zekere zin practische ver beteringen geweest in de heersen de mening inzake eigendomsrecht van bepaalde klassen. Doch die verbeteringen waren geen funda mentele correcties, doch slechts hulpmiddelen om ernstige noden te lenigen en de gevolgen van verderfelijke leerstellingen te ver zachten. Wij moeten komen op de duur tot een doorbreken van de maat schappij met onze natuurrechte lijke en wijsgerige principes van opbouw der samenleving. Zo pas heeft prof. Romme op het congres der katholieke bouw vakarbeiders daaromtrent enkele opmerkingen gemaakt, toen hij sprak over de bekroning van ar beid, het delen in de resultaten van de arbeid en de verdeling van de winst. Wjj zijn op weg naar een nieu we maatschappelijke orde, waarin de factor geld zijn overheersende rol zal moeten prijsgeven en de factor arbeid meer aanzien zal krijgen. Voor de deelnemers aan de ar beid zal zulks echter niet alleen betekenen het krijgen van meer rinkelende rijksdaalders, doch ook het accepteren van meer verant woordelijkheid. Meer verantwoordelijkheid kan worden aanvaard, wanneer ook van arbeiderszijde de bedrijfsfac- toren, die tot bloei moeten leiden, worden begrepen. Daarover wordt wel eens te gemakkelijk gespro ken, en nog gemakkelijker ge dacht. Geen enkel gezond oordeel of inzicht van de arbeider mag worden verwaarloosd, echter dient ook het beleid van de topleiding te worden gerespecteerd. Er wordt zwaarder gewerkt, dan menig filmscenario zou doen vermoeden. Voor alles komt het aan op een zich verdiepen in iJe materie, dus voor de zoveelste maal studeren, studeren. Dan ook zullen bij het streven naar edrljjk evenwicht ook in fi nanciële resultaten wensen e» zelfs eisen kunnen worden ge steld. HENK VAN DER MAZE. deels mijnen, welke voor de staal bedrijven werken, onder hun be heer hebben, verwacht men. dat 400.000 arbeiders in de vetkool- mijnen zullen blijven staken, tot dat hun werkgevers eveneens een contract met de bond hebben ge sloten. Verwacht wordt, volgens „U. P.", dat de directies der mijnen van het Verre Westen het voor beeld van de directies in het Noor den zullen volgen en het nieuwe contract zullen ondertekenen, evenals de ondernemingen in In diana en Illinois, zodat de volle dige mijnproductie binnen enkele dagen hervat zou kunnen worden. Wanneer alle mijnondernemin gen tekenen zal Lewis met de vetkool-industrie van het gehele land een overeenkomst hebben be reikt en wel voor het eerst sinds d: regering in Mei 1946 het De- heer over de kolenmijnen op zich nam. Het contract in het Noorden omvat 145.000 mijnwerkers cn 3000 mijnen in Pennsylvania, Ohio, Noord- en West-Virginia en Ma ryland. Benjamin F. Fairiess,, president van de United States Steel, zeide dat de mijndirectA'S in het Noorden de overeenkomst unaniem hebben aanvaard. De ministers van Fin ancien en Justitie hebben de Tweede-Kamer aangeboden de memorie van ant woord op het voorlopig verslag nopens het ontwerp van wet tot verlenging van het Machtigings besluit Geldzuivering. De minis ter van Financiën verklaart hier bij, dat hij vertrouwt de afwikke ling van de geldzuivering te heb ben voltooid op het ogenblik waar op de termijn van normale invor dering van de voorlopige aansla gen in de vermogensaanwasbelas- ting en in de heffing ineens zal zijn afgelopen, waarmede naar schatting een jaar tijds gemoeid zal zijn. Daarenboven verwacht de minister, dat na de normale invor deringstermijn van de heffingen nagenoeg geen geblokkeerde te goeden meer aanwezig zullen zijn. Mochten daarna nog geblokkeer de saldi zijn overgebleven, welker houders van de geboden opties geen gebruik hebben gemaakt, dan zullen deze terstond worden omgezet in een langlopende lening. Et behoeft derhalve geen vrees te bestaan voor het derven van rente. Dit temeer, daar de mogelijkheid om niet voor de be taling van de heffingen bestemd geblokkeerd geld rentegevend te maken zal reeds komen te bestaan, zodra de fiscus te kennen geeft, daarop geen verhaalsrechten te zullen uitoefenen. De minister van Financiën is van mening, dat van een ontdooi ingstermijn niet kan worden af gezien zonder het resultaat van de geldzuivering in de waagschaal te stellen, maar is echter gaarne bereid de verzekering tegeven, dat hij, tot verkorting van de termijn zal overgaan, zodra de ervaring heeft geleerd, dat zulks moge lijk is. Hy deelt nog mee, dat het deelnemen aan het vermogens changement door houders van excedenten aan geblokkeerd te goed slechts zal worden toege staan met vergunning van de Ned. Bank, die daarby als voor waarde zal stellen, dat de ver koper het hem toekomende pro venu aan geblokkeerd geld rechtstreeks aan de fiscus doit overdragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1