De oliewinning in het Verre Oosten Hl 2 Tour de France-keien doen het kalm aan EEN PLAN-MOLOTOF Tweedaags internationaal hondensportfeest Schaduwen van de winter Weerbericht! flt Toestanden in Nederlands-lnclië belemmeren krachtig herstel Angststemmingen in Duitsland RUIT NIEUWTJES DIE RA Re wereld Een warme étappe zonder emotie DINSDAG 15 JULI 1947 PAGINA 2 STERKE POLITIEKE BELEMMERINGEN CONCURRENTIE MET MARSHALL OF MET GOEBBELS? Alles of niets ZOMERCURSUS BOUW KUNDE ian de Leidse universiteit MGR. LEBOUILLE NAAR ROME KARDINALEN NAAR MAASTRICHT FINANCIERINGSREGE LING NIEUWBOUW VELDSLAG OM KONITZA wm%mm mmm DUURDER LEVEN IN BELGIë. ZAKDOEK ALS MUSEUM- STUK MILITAIRE SPORT- EN DEMONSTRATIE WEEK De grote heren maakten zich niet druk TENTOONSTELLING EN RENNEN BACHWEEK van de Ned. Bachvereniging TETFORD-WANDERERS WINT IN AMSTERDAM DAVIS CUP BOEKENNIEUWS No. 29 I ONWEERSDRE1GING De olieproductie van de Konink lijke Shell, momenteel de enige producerende maatschappij in In- dië, bedroeg het vorig jaar voor Brits Borneo en Ned. Oost-Indië bij elkaar 600.000 ton, waarbij zo wel Brits Borneo als Ned. Indië ieder 300.000 ton voor hun reke ning namen. Bij vergelijking met de vooroorlogse cijfers van 900.000 ton voor Brits Borneo en 8.000.000 ton voor Ned. Indië blijkt dat het herstel in Brits Borneo veel ver der gevorderd is, dan in Ned. In dië, temeer, daar volgens de be richten in het begin van dit jaar de productie in dit gebied het vooroorlogse niveau heeft over schreden en het gestelde doel van 5.800 ton per dag werd bereikt. De toestanden in Ned. Indië belemmeren nog steeds een krach tig herstel, vooral daar, afge zien van andere moeilijkheden, de toegang tot verschillende olie velden aan de betrokken maat schappijen wordt ontzegd, Op som mige van deze velden is de pro ductie hervat onder toezicht van de nationalisten. De Indonesiërs moeten echter zelf toegeven, dat da plaatselijke bevolking niet in staat is zonder hulp van buiten de exploitatie op de juiste manier te voeren. Dit blijkt b.v. uit het aantal koelies, dat thans werk zaam is op de Tjepoe raffinaderij op Java n.l. 23.000 tegen 3.000 voor de oorlog, toen de raffinade rij volledig in bedrijf was. Voor al op Sumatra zijn vele velden ontoegankelijk. Petroleumproducten vormden voor de oorlog ongeveer een vijfde gedeelte van de totale waarde van de export van Ned.-Indië. De bete kenis voor Indië is dus duidelijk. Ook voor de naburige landen in het Verre Oosten is een herstel van de productie echter van groot be lang, omdat dit voor China, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland de enige nabijgelegen oliebron is, en het tekort aan tankers in de we reld het vervoer thans moeilijk en kostbaar maakt. Het deviezenpro- bleem speelt voor deze landen hier bij ook een rol. Het snelle herstel van de pro ductie van Brits Borneo wordt toe geschreven aan de gunstige poli tieke ontwikkeling in dit gebied. Vooruitstrevende bestuurshervor- mingen hebben gunstige weerslag gevonden. Het herstel van de productie in Nederlands-lndië heeft ook voor namelijk op Borneo plaats gevon den, waar de productie in 1946 287.000 ton beliep tegen 1.720.000 ton in 1938. Het gunstigste is de toestand op Tarakan, dat een pro ductieniveau van 226.000 ton per jaar bereikte in December 1946, of ongeveer 1/3 van het vooroorlogse niveau. Tegen het einde van het jaar werd ook het boren van nieuwe bronnen hevat. De situatie te Balik Papan is nog steeds min der gunstig. De Koninklijke hernam begin 1946 de leiding van het Kroeka olieveld bij Soerabaja, maar de Tjepoe olievelden bleven ontoe gankelijk. De totale productie van de groep op Java in 1946 bedroeg 13.000 ton tegen 900.000 ton in 1938. De Sumatravelden, die nog steeds gesloten zijn, produceerden in 1938 meer dan 4.600.000 ton. Wat de raffinaderijen betreft, het herstel van de capaciteit heeft voortgang gemaakt zowel in Brits Borneo als te Balik Papan. De eerste had een jaarlijkse capaciteit voor de oorlog van 1.000.000 ton en de laatste van 2.750.000. Ten dele zijn deze installaties weer aan het werk, te Balik Papan met een theoretische capaciteit van 432.000 ton per jaar. Een van de belang rijkste gebeurtenissen op dit ge bied was evenwel de overeenkomst met de plaatselijke autoriteiten te Pladjoe op Sumatra, waarbij de Koninklijke in staat werd gesteld het herstel van de grote raffina derij aldaar met ten capaciteit van 2.500.000 ton per jaar, ter hand te nemen. De schade bleek minder i dan verwacht. De olievelden zijn echter nog ontoegankelijk, zodat de ruwe olie voor de raffinaderij I moet worden geïmporteerd. Gisteren (Maandag) ving aan de Leidse universiteit een zomer cursus aan in bouwkunde waar aan door ongeveer 200 buitenlan ders wordt deelgenomen. Deze cursus, die tot 2 Augustus zal duren, is Zondagavond in de filmzaal van de Leidse universi teit geopend door de heer J. H." Bannier, chef van de Afd. H. O van het Ministerie van Onderwijs, die de talrijke deelnemers uit tal van landen van Europa namens de Minister van O. K. en W. harte lijk welkom heette, huil daarbij te vens veel succes toewensend met deze studie. Daarna heeft de voorzitter van het uitvoerend comité, prof. dr. A. W. Bijvanck, een uiteenzetting ge geven van het deel van deze waarlijk internationale cursus. Na mens de rector magnificus, prof. mr. R. P. Cleveringa, riep spr. hun een hartelijk welkom toe. Hierna gaf hij een kort overzicht van de geschiedenis en de ont wikkeling der steden in de beide Hollanden. Spr. deelde vervolgens mede, dat het aan de cursisten bi] hoge uitzondering zou zijn toege staan in de komen weken 't paleis te A'dam te bezichtigen. Tenslotte gaf hij de cursisten 'n overzicht van 't schema der op deze cursus te behapdelen onderwerpen en de daarom gegroepeerde excursies en tentoonstellingen. Voor verslag aan de Paus Z. H. Exc. mgr. E. Lebouille C. M., titulair bisschop van Co- cane en apostolisch vicaris van Yungpingfu (China) vertrekt morgen uit Brussel naar Rome teneinde de Paus verslag uit te brengen over zijn missiegebied in Hopel en de treurige toestand, waarin het gebied zich bevindt, uiteen te zetten. Tevens zal de bisschop in Rome aan de congregatie der Riten het proces overhandigen van de 70 Chinese christenen, die gedurende de Bokservervolginv in 1900 de marteldood zijn gestorven. Op 27 Juli denkt mgr. Lebouille de heiligverklaring bij te wonen van de H. Catharina Labouré, dochter van Liefde van de H. Vin- centius k Lacelo, die in 1830 be gunstigd werd door een verschij ning der H. Maagd Maria, met de opdracht een medaille te laten graveren pn propageren (de „won derbare medaille"). Begin Augus tus keert de bisschop naar ons land terug. De conferentie der zestien te Parijs, de conferentie van „het Westen", werkt in snel tempo, en de gedelegeerden hopen Woens dag, echter nog een dag later dan aanvankelijk de opzet was, naar hun haardsteden te kunnen terug keren, waarna de algemene en de vier reeds ingestelde technische commissies: voor landbouw en levensmiddelen, kolen en energie, yzer en staal, en vervoer aan de arbeid zullen gaan, om binnen de kortst mogeljjke tijd een rapport op te stellen, dat aan staats secretaris Marshall kan worden voorgelegd. Een Tass-bericht uit Moskou meldt, dat ofschoon de organisa toren van de Parijse conferentie de indruk pogen te wekken, dat alles in volle eensgezindheid ver loopt, de Fransen zelf moeten toe geven, dat er onenigheden waren. Aangezien de bijeenkojnsten open baar zijn en de journalisten elke beweging der delegaties kunnen volgen, zal het Russische bericht weinig indruk maken. En toch heeft Tass volkomen gelijk, mits... men in de Russische terminologie wil denken. Er wordt te Parijs van gedachten gewisseld; er wor den op het FransBritse plan tegenvoorstellen gedaan; er wor den correcties gewenst; misschien zullen op belangrijke punten wijzi gingen in de oorspronkelijke tekst worden aangebracht. Dat is, volgens Moskou, dus in de dictatoriale gedachtengang onenigheid en ruzie. Volgens de gezonde Westerse democratische opvattingen is het echter het internationale overleg, waaruit de beste oplossing moet en zal voort vloeien; het is ook het duidelijk ste en overtuigende bewijs van de vrijheid en onafhankelijkheid van alle deelnemers, die niet in slaafse gebondenheid Parijs en Londen behoeven te volgen. Volgens be trouwbare berichten heeft het Benelux-plan zelfs kans de basis van het eindrapport te worden, in voorkeur boven het FransBritse schema. Waar in het Oo'stelyk blok is een dergelijke mogelijkheid zelfs maar denkbaar? Daar geldt, evenals vroeger in nazi-Duitsland, slechts één parool: Moskou be veelt, en de satellieten hebben te gehoorzamen, ook als hetgeen zij tioeten doen, hun eigen onder gang betekent. Terwijl dan te Parijs wordt be raadslaagd over een plan tot economisch herstel van West- Europa, een plan, dat zoals van Franse en Britse zijde voort durend wordt herhaald voor alle landen van Europa en ook voor Rusland blijft openstaan, schijnt Moskou een plan-Molotof voor de economische reorganisatie van Centraal- en Oost-Europa voor te bereiden. In het Westen hoopt men nog steeds, dat het ijzeren scherm dwars door Europa door boord zou kunnen worden; in het Oostelijk blok blijkt men een andere mening te zijn toegedaan. deelde zij aan de wereld mede „heeft onlangs verklaard, dat de nationale krachtsinspanning en het binnenlandse leven van een natie een potentieel vormen, dat verre alle vreemde hulp voor Europa's herstel overtreft. Deze woorden van Molotof zijn een groots program, dat Rusland let ter voor letter volgt, en dat het thans aan het verwezenlijken is. Het plan-Molotof, het zijn onze arbeiders, die de normen van de productie overschrijden; het zijn onze boeren, die de staat een over vloedige oogst afleveren; het zijn alle Russische mannen en vrou wen, die het succes er van ver zekeren". Dergelijke formules, welke al te sterk herinneren aan de fraseo logie, welke wijlen Goebbels de aether inslingerde, kunnen voor zuiver binnenlands gebruik in Rusland wellicht geschikt zijn, in de satellietstaten, waar het ge zonde verstand nog bij brede massa's wordt gevonden, zullen zij slechts ontsteltenis kunnen wek ken. Deze landen hebben steun nodig; en niet alleen in het Wes ten, maar evenzeer bij hen zelf heerst de diepe overtuiging, dat Rusland die niet kan geven. Tsjechoslowakije is verblijd met een vijfjarig economisch verdrag, dat het geheel aan Moskou bindt; maar ieder vraagt zich af, wat van de daarin gegeven beloften terecht zal komen. Te zeer is be kend, dat ook Rusland een crisis van geweldige afmetingen door maakt, .en dat het nu al een jaar en langer om een Amerikaans crediet bijna gebedeld heeft. Rusland is een land met gewel dige hulpbronnen, dat echter mede door de Duitse gruwel- invasie onbeschrijfelijk geleden heeft. Wat heeft men aan hulp bronnen, als men ze niet, of slechts op zeer lange termijn kan exploiteren Polen, Tsjechoslo wakije, Finland, Roemenië hebben vandaag hulp nodig, niet nadat Rusland zijn economie heeft her opgebouwd. En, men mag het zich afvragen, zal Washington nog be reid zijn ook maar één dollarcent in deze landen te steken, nadat zij „vrijwillig" (Moskou en zij zelf beweren dit) het plan-Marshall Op 7 Sept., de sluitingsdag van het Maria-Congres, zullen Z.Em. Kardinaal Van Roeij, Aartsbis schop van Mechelen en Z.Etn. Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, in Maastricht aan wezig zijn. Om half elf zal Kardi naal Van Roey op 't O. L. Vrouwe plein enop hetzelfde uur Kardi naal De Jong op het Vrijthof een pontificale Hoogmis opdragen. De Kardinalen en Z.Em. Kardinaal Frings, Aartsbisschop van Keulen, hebben het beschermheerschap van het Maria-Congres welwillend aanvaard. Alle bisschoppen van Nederland hebben zich bereid ver klaard in het ere-comité zitting te nemen. Zondag had te 's Hertogenbosch de plechtige omgang der Zoete Lieve Vrouwe plaats. Het mirakelbeeld iverd in processie door de stad gedragen. Voor de financieringsregeling nieuwbouw 1947, welke in Ja nuari van dit jaar in werking is getreden en welke het ook voor particuliere bouwers mogelijk maakt bij de huidige exploitatie- waarde en de sterk gestegen bouwkosten zonder financiële tekorten woningen te bouwen, blijkt een groeiende belangstel ling te bestaan. Het aantal aan vragen voor het verkrijgen van een rijksbijdrage op grond van deze regeling, dat op 1 Juli bij de centrale directie van de volks huisvesting was ingediend, had betrekking op 1170 woningen. Dit aantal betreft definitieve plannen; daarnaast werd nog 'n aantal schetsplannen ingezonden. Op genoemde datum waren de plannen voor 334 woningen goed gekeurd. In Griekse regeringskringen wordt verklaard, dat er thans in het Grieks-Albanese grensgebied om de stad Konitza twee veldsla gen woeden. In allerijl worden over land en door de lucht troe pen uit Athene aangevoerd om het garnizoen van Konitza te ver sterken. In latere berichten, die te Athene binnenkomen, wordt op nieuw tegengesproken, dat een „internationale brigade" in de fevechten is gewikkeld, doch men evestigt, dat Albanezen aan de aanval deelnemen. Australische, Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers der V.N. in de Balkan-commissie zijn per vliegtuig uit Saloniki ver trokken, om een onderzoek in te stellen aan de Grieks-Albaanse grens. Nader meldt het officiële Griekse persbureau, dat de rege ringstroepen bij Konitza tot de aanval zijn overgegaan en het initiatief thans in handen hebben. De plaatselijke commandant te Konitza verklaarde, dat htj nu voldoende troepen heeft, om de situatie in de hand te houden. hebben verworpen? Een weige ring sleept nu eenmaal conse quenties na. Bij een gemeen schappelijk plan passen geen bui ten de kring springende bilaterale overeenkomsten meer; voor de staten van het Oostelijk blok zal heel spoedig gelden: alles of niets. Dat ligt logisch in de lijn der zelf gekozen ontwikkeling. $.!f8 De staatssubsidies voor levens middelen hebben de Belgische schatkist in 1945 fr. 9.5 milliard gekost. In 1946 was dit bedrag nog fr. 7.5 milliard. Door de afschaffing der staatssubsidies zal de prijs van een aantal levensmiddelen aan merkelijk stijgen. Die van brood zal b.v. stijgen va nfr. 3.33 tot fr. 6.26, van melk van fr. 3.75 tot fr. 4.75, van boter van fr. 55 tot fr. 87, van margarine van fr. 16 tot fr. 19, van vlees van fr. 50 tot fr. 60, van aardappelen van fr. 1.50 tot fr. 1.75, van chocolade van fr. 36 tot fr. 50. Zoals reeds eerder gemeld, zal deze verhoging der prijzen voor de financieel minder draagkrachtige Belgen worden opgevangen door het invoeren van zgn. huishoud- bons. De toewijzing van textiel ter distributie onder de 100.000 in woners van Münster. heeft de vo rige maand bestaan uitéén zakdoek. De burgemeester heeft bekend gemaakt, dat de zakdoek waar schijnlijk in het Stedelijk museum zal worden opgehangen, ter ber innering aan de thans heersende schaarste. Van 21 tot 26 Juli a.s. wordt te Schoonhoven een grote mili taire sport- en demonstratieweek gehouden, waaraan behalve mili tairen ook burgerverenigingen deelnemen. Op het programma staan o.a. een legertentoonstelling sportshows, wapendemonstraties, marsen, parades, film, openlucht toneel en muziek. De zestiende étappe van de Tour de France, die liep van Pau naar Bordeaux over een afstand van 195 K.M., is gereden in een schier tropische warmte. De vijf-en-vijftig overgebleven concurrenten reden in compacte gelederen, zonder dat er een en kele uitlooppoging plaats had, over Roquefort naar Captieux, 115 K.M. van de start, waar de ravi taillering plaats had. In aanmer king nemende de hitte, de ver moeienis van Zondag en de daar uit voortvloeiende afwezigheid van strijdlust besloot de leiding zelfs de koers gedurende het af geven van\de etensbakjes voor twee minuten te neutraliseren. Eerst in de laatste middaguren, toen er nog 40 K.M. afgelegd moest worden, kreeg men de jak kerpartijen voor de beste plaat sen, waarbij de grote heren van het algemeen klassement geen rol speelden. Zij hielden elkaar alleen in de gaten. Het tempo werd op gevoerd tot een stuk boven de 40 K.M., met het gevolg, dat het peloton in drie groepen uiteen viel. Helemaal aan de kop reden acht renners, waaronder Joly, zoo hard ze konden naar Bordeaux. Ongeveer een minuut achter hen aan stoven zeven anderen, even eens in volle snelheid over de mooie gelijke wegen. Daar weer achter spurtte de groep van de grote heren, die een minuut of drie achter lagen, waar zij zich niets om bekommerden. Zo kwam zowaar Tarchini, die herhaalde lijk dicht bij het opgeven is ge weest, als eerste over de streep van de wielerbaan te Bordeaux aan. Hij werd echter wegens him deren in de eindsprint gedeklas- seerd ten gunste van de Italiaan Tacca. De uitslag De uitslag van de zestiende étappe, PauBordeaux, over 195 km luidt: 1. Tacca (It.) in 5 uur 41 min. 39 sec.; 2. Mollin (B.); 3. Pawlisiak (F.-N.O.); 4. Lator- re (F.-Z.W.); 5. Coasmat (F.- W.) en verschillende anderen met dezelfde -tijd als no. 1. Van de Ned.-buitenl. ploeg bezette Joly (5.41.39) de 7e plaats, Jan„en (5.45.06) was no. 26, Camellini (zelfde tijd) no. 27 en Klabinsky (5.53.45) no. 53. Het algemeen klassement luidt: 1. Vietto 113.44.13; 2. Brambilla 113.45.47; 3. Ronconi 113.48.08; 4. Fachleitner 113.50.59; 5. Robic 113.52.21; 6. Camellini 113.58.59; Jansen is no. 34 (117.14.54), Kla binsky 41 (117.48.12) en Joly 50 (118.33.31). In het landenklassement bezet Italië de eerste plaats met 342 uur 37 min. 7 sec.; tweede is Frankrijk met 342.53.56. De Ned.- buitenlandse ploeg is zevende met 349.02.05. Zoutwaterverfschilderij Zuster Huidekooper, verzorgster van de prinsesjes op Soestdijk is gisteren te Baarn getrouwd. De drie prinsesjes waren natuurlijk bruidsmeisjes. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Aug. a.s. zal te Rotterdam in het Feijen- oord-Stadion, voor het eerst na ongeveer twaalf jaren, een grote tweedaagse internationale hon dententoonstelling worden gehou den voor honden van alle rassen. Inschrijvingen uit alle delen des lands en uit het buitenland wor den verwacht. In de keurmees- terslijst treffen we namen aan van bekende keurmeesters uit Zwitserland, Ierland, Belgie en Nederland. Vooraanstaande Rotterdamse De splitsing van Europa, met alle politieke en economische conse- kwenties welke eraan zijn verbon den, wordt als een voldongen feit gezien. De politiek van Moskou heeft de overhand over alle economische bisen en behoeften van zijn satellieten genomen. Waarin het plan-Molotof be staat, is door radio-Moskou zelf onthuld. „De minister van buiten landse zaken van de U.S.S.R.", Naar wjj vernemen heeft de Nederlandse Bachvereniging be sloten in verband met de grote belangstelling welke het Bach- feest ter gelegenheid van het 25- jarig bestaanf der vereniging in September van het vorig jaar heeft getrokken in het vervolg ieder jaar in de maand Septem ber een serie concerten te geven, waarop als aanvulling op de traditionele uitvoering van can tates omstreeks Kerstmis, de Jo hannes en Matthaus Passion in de lijdenstyd en de uitvoering van de Hohe Messe in Juni vooral de weinig gespeelde en daardoor minder bekende.werken van Bach zullen worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling in deze „Bachweek" die van 21 tot en met 28 September a.s. zal worden ge houden speciaal het licht, te doen vallen op „Das Musicalische Op- fer" een werk dat in ons land nog nimmer in zijn geheel werd uitgevoerd, slechts het trio daar uit wordt dikwijls ten gehore ge bracht) en dat in zo nauw ver band staat met „Die Kunst der Fuge", beide scheppingen uit Bach's laatste levenstijd. Het is bovendien dit jaar 200 laar geleden, dat Bach, als ge volg van zijn bezoek aan Frederik de Grote, „Das Musicalische Op- ter" schreef. „Die Kunst den Fuge" zal ook thans deel van het programma uitmaken en voorts is een uitvoe ring gewijd aan orgelwerken. Anthon van der Horst zal op het orgel der Oude Kerk te Amster dam Bach's grote liturgische Or gelwerk: het derde deel van de zgn. „Clavierübung" ten gehore brengen. Dit zal in Nederlandwie eerste integrale uitvoering ^dn deze „Orgelmis" zijn. Het laatste concert zal bestaan uit kamer muziek o.a. een Bauernkantate. De concerten zijn op Zondag 21 September Bachzaal Amster dam „Das Musicalische Opfer; Maandag 22 September Oude Kerk orgelconcert; Vrijdag 26 September Oude Kerk Amster dam „Die Kunst der Fuge" eerste deel; Zondag 28 September Ka mermuziek en Wereldlijke Can tate. Medewerkenden zijnGreet Koeman, sopraanHermann Schey, Bas; Jan Keessen viool; Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel; Haakon Stotijn, hobo; Johan Feitkamp, fluit; Janny van Wering clavécimbel; Anthon van der Horst en Albert de Klerk, or gel; koor der Nederlandse Bach vereniging en leden van het Con certgebouw-orkest. Van onze Berlijnse correspondent Sedert de thermometer gestegen is tot soms vijf en veertig graden in de schaduw, kan men zeggen, dat er in het tropi sche Berlijn geen andere schaduwen zijn dan die, welke worden vooruit geworpen door de volgende winter. Meer en meer worden alle initiatieven genomen onder het motto: een herhaling van de catastrofe van de vorige winter moet worden voorkomen. Hiervoor riep de Beierse minister president de regeringen der zeventien landen naar Muen- chen; hiervoor vroegen de premiers der Sovjet-zone een afzonderlijke audiëntie aan bij de Controle-Raad; hiervoor worden schier dagelijks in landdagen, senaten en stadsbe sturen redevoeringen afgestoken, die aantonen, dat de ther mometer der Duitse bezorgdheid voor de naaste toekomst nog hoger gestegen is, dan die aan de Wannsee, waar zoveel Berlijners verkoeling en zonnebrand zoeken, dat er water noch strand meer te onderscheiden is. Hoe groot de angst voor een nieuwe koudegolf is, wordt het best geïllustreerd door de mensen, die in de hitte van de middag over de buitenwegen slepen met een wagentje of een rugzak vol moei zaam vergaard brandhout. Wanneer men zich herinnert, dat nog maar weinige maanden geleden, aan het einde van de be zoeking van een poolwinter, alom de overtuiging werd gepredikt dat 'n tweede winter van dezelfde aard het einde der orde in Duits land zou betekenen; en wanneer men daarbij ziet wat er aan het einde van het eerste halfjaar praktisch gedaan is om straks ge wapend te zijn, d'an is er inder daad alle reden om ernstige zor gen te hebben. Het stadsbestuur van Berlijn, dat weliswaar generlei invloed kan uitoefenen op de kolenkwan- ta die van oost en west gezonden worden, zou door omvangrijke werl en tot het verbeteren der aan weer en wind bloot gestelde onderkomens waarmee duizenden mensen zich nog moeten behe pen. tenminste een praktisch stap gedaan kunnen hebben. In plaats daarvan is de vergaderzaal van de stedelijke afgevaardigden onafgebroken het, toneel geweest van politieke strubbelingen. Reeds maanden tobt men er nu over de bezetting van de burgemeesters vacature en men heeft er vele maanden over gedaan vooraleer men een candidaat koos waarvan men bij voorbaat zeker kon zijn, dat hij door - de Russische verte genwoordiger in de Kommandan tur# riiet zou worden aanvaard. De tijd, die men zo dringend nodig had voor maatregelen, die bij alle beperkingen aan de Duitsers opgelegd binnen hun bereik liggen, heeft men Ver speeld met vruchteloze debatten over de zin van het begrip de mocratie in een bezet land. De ministers der landen zullen aan de Controle-Raad voorstellen komen doen. De in Frankfurt ge- installeerde economische raad voor de „Bizone" start ook al on der het bekende devies. Dit alles kan de ogen van de Duitsers even wel niet sluiten voor het naakte feit, dat de uitzichten thans niet beter zijn dan zij vorig jaar op hetzelfde tijdstip waren. Het be gin en het einde van alle be oordelingen der situatie is en blijft de kolenproductie aap de Roer. Zij ia In de maand Juni wel iswaar langzaam weer opgelopen, doch heeft zich nog bij lange na niet hersteld van de terugslag door de slepende voedselmoeilijk- heden. De hoogste dagproductie, die in Juni bereikt werd (223.000 ton) blijft nog altijd 15.000 ton beneden de piek van Maart. Wanneer zelfs in de zoerdagen bedrijven moeten worden geslo ten wegens het gemis aan kolen, dan behoeft men zich nauwelijks af te vragen hoe het staat met de zo noodzakelijk geachte voorraad- vorming. Zo juist zijn uit Hanno ver weer berichten gekomen over een dreigende stroomcrisis. De grootste zorgen der des kundigen gaan overigens op het ogenblik uit naar de situatie der verkeersmiddelen. De directeur der spoorwegen in de Britse en Amerikaanse zone heeft een ernstige waarschuwing laten ho ren en de verwachting geuit, dat de transportcrisis de voor naamste debacle van de volgen" de winter zal kunnen worden. Op het ogenblik staan op de zy- sporen van diverse statir\\s in de bizone 80.000 goederenwagens en 5000 locomotieven, die op re paratie wachten. Een jaar gele den stonden er minder dan thans en het feit, dat men zelfs op het zo belangrijke terrein van het verkeer In dit jaar meer verlies dan winst heeft geboekt, toont wel aan in welk een „tempo" het herstel van het economische leven in deze pe- riode gegaan is. Het is volgens de spoorwegdi rectie niet mogelijk de reparaties gelijke tred te doen houden met de slijtage, wanneer de werkplaat sen niet de beschikking krijgen over meer geschoold .personeel, over meer personeel dat nog ge neigd is zware arbeid te verrich ten, over meer voedsel voor de bedrijfskeukens, over meer on derdelen en materialen. Zo voegt zich ook dit probleem weer in die vicieuze cirkel, waarin alles hier in Duitsland schijnt te moeten te recht komen. Ook hier weer is men aangeko men op dat dieptepunt, waarop de nood dwingt tot maatregelen die in zich erger zijn dan de kwaal. Daarvoor wordt uit Zuid- Duitsland een zeer typerend voor beeld gemeld. Men heeft daar reeds ingezien dat de transportpo sitie het niet zal toelaten het m"- lioen ton kolen, dat vanuit Roer naar het zuiden mqest w den getransporteerd vooinua- brand ,te vervoeren. Men nu maar weer wat meer h in de bossen ,die volSe"s _skun- digen in zes jaren toch r eds kaal geslagen zullen zbn- ,In Plaats van het millioen 1P» °\e.nzal een houtmassa, die twaalf keer zo groot is, vervoerd word De vrees bestaat, dat zelfs snel stijgende kolenproductie op zichzelf al wel een illusie bleken »iet rneer m staat za 7iin grote moeilijkheden }n aanstaande winter te voorkomen, eenvoudig al om het. feit, dat de spoorwegen met meer in utaat zul- len zijn de kolen te brengen waar zij het hardst nodig ZtU1, *;e di rectie der spoorwegen beert repds bij voorbaat gezegd, dat zij geen verantwoordelijkheid kan dragen voor hetgeen te gebeuren staat, wanneer niet alle n°S beschikbare reserves thans op het herstel van het transport worden gezet. In non Daar sectoren van Ber lijn hebben de bewoners vijftig kilo kolen gekregen. Dat is eniöe wat ZU tot nog toe van de wintervoorzorgen gemerkt heb ben Maar zij hebben veel horen nraten. Over schoenen en textiel bijvoorbeeld, twee andere proble men, die zich scherper doen ge voelen als de zon weer gaat dal®n Men heeft brede koppen in de kranten kunnen lezen over royale zendingen door deze of gene be zettingsmacht, maar slechts heel weinig bevoorrechten zijn erin ge slaagd iets nieuws te bemachtigen De meesten hunner beginnen m dit opzicht geleidelijk aan te na deren tot het jammerlijke pen van welstand, dat de Duitse legers in de bezette landen van Europa achterlieten. Maar dat is een ver. gelijking, die hier maar weinigen trekken. Het is nu eenmaal een menselijke fout het eerst naar zijn eigen noden te zien, en die fout wordt hier te gemakkelijker ge maakt omdat het einde van die noden niet in zicht is. Veel hoop voor de winter be staat er dan ook niet. De Duit sers weten dat zij weer een harde tijd tegemoet gaan. Hun grootste vertrouwen vinden zij in Enkhuizer almanakken of dergelijke adviseurs, die schij nen te zeggen, dat strenge win ters niet vaak op elkaar vol gen. figuren, onder wie de Belgische consul te Rotterdam, vormen het ere-comité onder het presidium van Rotterdams burgervader mr. p. J. Oud. Op de eerste tentoonstellings dag kunnen liefhebbers van be paalde rassen hun hart ophalen ,als in verschillende ringen alle deelnemende honden van eenzelf de ras aan de keurmeester wor- den getoond. De tweede dag verschijnen de beste honden van elk ras in een grote ring voor publiek en keur meesters om te dingen naar de ereprijzen voor beste van de ver scheidene rassengre^611. en ten slotte beste der tentoonstelling. Zij, die schoonheid en verschei denheid van fraaie rashonden weten te waarderen, kunnen van deze parade der kampioenen ge nieten. Twee dagen lang kunnen hom denvrienden langs de banken-rijen wandelen en een praatje maken met onze viervoeters, wier hechte brouw noch van bekroning, noch van schoonheidswaardering afban keltjk is. De tentoonstellingsbanken zijn overdekt, terwijl bij regenweer ook in overdekte ringen zal wor den gekeurd. Tot slot van dit grote honden sportfeest worden in de namiddag Van de tweede dag Windhonden- rennen gehouden, die op velen de zelfde aantrekkingskracht uitoefe nen als de paardenrennen. Ook hier stimuleert het gokje wel eens de spanning van de wedstrijden tussen de uiterst slanke en ge spierde renhonden, die stellig ook zonder dat het aanzien alleszins waard zijn. Op het V.R.A.-terrein te Am stelveen speelde een Amsterdams cricket-elftal gisteren tegen het team van de Tetford Wanderers, welke ontmoeting door de Engel sen werd gewonnen op de laatste bal van de laatste over met 3 wickets. Het Amsterdamse team scoorde 148 runs, waarvan De Baare 61, Wittebol 29 en L. Mul der 30 not out. De bowlingcijfers van de Engelsen waren Harrison 2 voor 16, Fletcher 1 voor 23 en Jannings 6 voor 28. De Innings van de Tetford Wanderers was als volgt samengesteldBaker 78, Glasscock 27 not out en Ray- ner 11. De bowlingcijfers der Am sterdammers waren Klink 2 voor 42, L. Mulder 4 voor 52, Van Stuyveniberg 1 voor 22. In het dubbelspel tussen Joego slavië en Tsjechoslowakije om de Davis Cup, Europese zóne, sloe gen Drobny en Cernik (Tsj.-Sl.) Mitic en Pallada (J.-S.) met 63 g1 63, zodat Tsjechoslowa kije gewonnen heeft (3O). Tsje choslowakije komt nu uit tegen de winnaar van de wedstrijd Ca- nada-Australië om te beslissen, wie zal spelen tegeh de Ver. Sta ten. <s In tegenwoordigheid van de drie prinsesjes en onder zeer grote belangstelling van de kant van het publiek it> heden- mor het ..uwe/lik gesloten tussen zuster Anneita Huidekoper en de heer F. C. Cazius uit Baarn. A De Stct. van Maandag bevat o.m. prijzenbeschikkingen in zake overalls, werkkleding huisbrandturf, doorbrekening prijzen vaste brandstoffen en een beschikking betreffende opgaven, bedoeld ln het land- bouwinventarisatiebesluit. De koloniale Reserve zal weer in de Prins Hendrik-kazerne te Nijmegen gelegerd worden. Ook het depot K.N.I.L. zal weer daar gevestigd worden. De Ned. fabriek van torenuur werken B. Eysbouts te Asten viert op 19 Juli haar 75-jarig bestaan. O De Britse minister van voed selvoorziening heeft in het la gerhuis medegedeeld, dat het theerantsoen voorlopig van 10 tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd tengevolge van de stakingen, die te Cal cutta en Colombo hebben plaats gevonden. Een vliegtuig van de lijn Pa rijsAlgiers is bij de landing op het vliegveld van Vichy in brand geraakt. Een passagier kwam om het leven, 18 ande re werden zwaar gewond. De moppen over de vliegende borden zijn nu talrijker dan de vliegende borden zelf. Een ener gieke statisticus in Amerika beeft er in 48 uur niet minder dan 2.550 geteld, die door de radio werden lU And?ef Gromyko, de Russische afgevaardigde bij de U.N.O. in de VS verklaarde met betrekking tot de vliegende borden-epidemie: „Sommigen schrijven haar toe aan de Engelsen, die te veel Schotse whisky naar de Verenig de Staten hebben geëxporteerd. Anderen beweren, dat het een Russische discus-werper is, die voor de olympische Spelen aan het trainen is en die verder gooit dan hij dacht. Ik geloof niet, dat een van beide veronderstellingen juist zijn". Professor Wetallus, de wereld beroemde astroloog, lunoloog en zoöloog uit Emmer Compascuur, heeft intussen het raadsel op gelost. „Ik weet, aldus schrijft hii, wat die vliegende borden ziin. Het zijn echte borden gevuld met melk door het A.G.T.B.V.W.T.D. (Astraal Genootschap tot Bestrij ding van Wreedheid tegen Die ven). Deze borden cirkelen met reusachtige snelheid rond de we reld, op zoek naar Angora-katten, die haar eigenares hebben ver loren.'" Baum, Vickl Hotel Berlijn 1943. Uitg. Het goede boek, Bussum 1947. Vlcki Bavm is specialiste in hotel-romans. Ook dit boek is zeer spannend De hoofdfiguren zijn Martin (student) en Lisa actrice. Vertaling wat al te vrij- Voorbehouden III. Buck, Pearl S. De strijdbare Dienaar. Uitg. Gottmer, Haarlem. Levensverhaal van haar vader, presbyteriaans zendeling in Chi na. Interessante kijk op het on buigzame Calvinisme. Ongewild pleidooi voor het coellbaat. IV. Van Tichelen, Th. dr. Sint Jan Uitg. Dekker en Van de Vegt, Nijmegen 1947. Vlot geschreven levensgeschiedenis met goede vertaling en verklaring van St. Jan's geschriften. Zeer aanbevo len. V. d' Haese, Corry Boetelingen Uitg J. van Mierlo-Proost, Turn hout 1946. Een jongen, die zich misdragen heeft en gereclasseerd wordt. Wat sentimenteel, maar aangenaam geschreven. IV—V. Nlebuhr, Reinhold. De tekenen der tijden. Uitg. W. ten Have, Am sterdam. Essays over de huidige wereld situatie. Verrassend diepe be schouwingen, maar wegens protes tantse gedachtengang onaanvaard baar I. i Weerverwachting, medege- 5 deeld door het K. N. M. L te De Bilt geldig tot Woensdag- J avond Warm weer met wat meer bewolking, toenemende neiging tot onweer (vooral in het Zui- j den en Zuidwesten van het land)geleidelijk naar Zuide- lijke richtingen draaiende wind. J 16 Juli: Zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur; maan op 2.10 S uur, onder 19.55 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2