Strijd om een oliebron Luxe Gashaard Mij vrouw neemt t beste pa bon! Reclame: DE MOTOR VAN UW BEDRIJF H.P.C. M.JANSEN AFWEZIG Winkeljuffrouw flinke hulp in de huishouding Nette Meisjes anno 1832 Avonturenroman uit Z.-Amerika Van 't Hoff Jongepier V"aagt VRIJDAG 18 JULI 1947 PAGINA 'door TOM GILL 20 Wat was je eigenlijk van FRANSE AMBTENAREN STAKEN NIET DEN HAAG EN HET LUCHTVERKEER N.S.B.-ARTSEN VEROOR. DEELD NEDERLANDERS GEDOOD BIJ VLIEGONGELUK scheepvaartberichten 18 b ÏJ' Yorfe te Rh".; Europa 17 y," WTïï *1' BFlfast; Farmsum 17 v. Rott. te Antw.; Gaasterkerk, Rott. n Brisbane, p. 17 Ouessant; Ganymedes, B. Aires n. Buena ventura, 17 te Cristobal; Gordias RIVIERTIJDINGEN VISSERIJ GO 27 met 1120, GO 38 met 860. Tandarts tot 18 AUGUSTUS V R IJ B A N K R. K. KOSTHUIS Grote woonruimte of kamers met kookgelegenheid WEGENS VACANTIE GESLOTEN ZIJN FRUITHANDEL L. G- BOEKESTIJN op Distillateurskantoor te Schiedam ASSISTENT BOEKHOUDER FLIYK MEISJE FLINK MEISJE N.V. Ned. Kantoorboekenfabriek oaaDaaQDnaoDDDaDPa SLA DE SPIJKER OP Z'N KOP, PLAATS EEN KAMPIOEN 1 ©OOSOGOOGOÖGO0OOOOÖOOO©OGGÖOGGOOOGÖG0O"SSGeGOÖÖOOOO0OOGGOOGOG)OOGÖOOOOOGOOGGOOGOOOOOOGOOOOOOOO0 - Ons Roman bijvoegsel INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Drew Thorpe en Spud Lowry hebben in de Rio Bravo 'n olie veld ontdekt, waarnaar een Duitser Franz Alter reeds ver geefs vele malen heeft gezocht. Daar hun maatschappij niets voor boringen voelt, besluiten zij voor eigen rekening de bron te gaan exploiteren. Zij lenen hier en daar geld en vooral dank zü de geheime hulp van Alter's vrouw, Nan, kunnen zij het werk gaan beginnen. Alter is wreed en genadeloos. Zijn echtgenote is doodsbang, dat hij het geheim van haar steun heeft ontdekt. Na een voorspoedig begin, worden de boringen door een aantal tegenslagen getroffen. Er breekt een hevige brand uit, die door Drew en Spud wordt bedwongen doch waar bij laatstgenoemde een ongeluk krijgt. Hij blijkt blind te zijn en al leen een kostbare operatie zou hem kunnen redden, maar daar is geen geld voor. Intussen verstrijkt de tijds duur van de boorvergunnine en er is nog geen spoor van olie. Ook Gloria Diaz, de verloofde van Drew,'heeft vernomen,-dat het werk in de Rio Bravo een mislukking is. Zij troost hem. Ik weet wat dit voor je bete kent begon Gloria. Hoe ben je het te weten ge komen'/ Nan Alter vertelde het mij. Het is niet zo erg voor me zelf, maar voor Spud, voor Nan Alter en.... voor jou. Van de bron hing zoveel af! Ik zaleen baantje moeten gaan zoeken. Bij de Amerikaanse Olie Mij. kan ik niet meer terugkomen, maar mis schien wil een maatschappij in een ander land mü nog wel aannemen. Met mijn roem is het gedaan, Gloria. Het 19 met mij gedaan, Gloria! Neen, Drew! Alles is nog niet verloren, zelfs niet al zou het Rio Bravo-veld geen druppel olie geven. Dat zou heel erg zijn, maar één ding blijft onaantast baar; onze liefde. En deze liefde zal ons in staat stellen met volle moed opnieuw te beginnen, een nieuw leven op te bouwen, waar in zeer zeker zorgen ons deel zul len zijn, doch daarom de liefde ons onvermoede en onoverwinne lijke krachten zal schenken om ons staande te houden. Wat bete kent succes hierbij vergeleken V Het succes is iets dat voorbijgaat, maar onze liefde zal toenemen. Drew, het feit, dat het fortuin je de rug toekeerde heeft toch je liefde voor mij niet veranderd O neen, Gloria, maar ik maak me zo heel erg bezorgd voor jouw toekomst. Daar moet je niet over in de war zitten, Drew. Voorlopig kan ik verpleegster blijven. En als je elders een betrekking moet aanvaarden, wel, dan trouwen we en volg ik je, al is het naar het andere einde van de wereld. Het zal me moeite kosten mijn oude werklust en vertrou wen in de toekomst te herwinnen, Gloria. Je zult me daarbij moeten steunen. We zullen samen een gehele nieuwe wereld moeten op bouwen. Gloria keek hem glimlachend aan: Je kunt op mij rekenen, Drew. Altoos kun je op mij reke nen. Drew keek haar na, toen ze met de auto wegreed. Hij haalde diep adem. Ja, het leven dat voor hem lag zou zwaar en moeilijk zijn, maar hij had Gloria en sa men met haar zou het mogelijk zijn geheel opnieuw te beginnen, van de grond af aan weer een be staan op te bouwen Er waren nog slechts vier da gen, vier korte dagen, dat de boorvergunning geldig was. Als de zon voor de vijfde keer op ging, zou alles voorbij zijn. De regering zou geen verlenging van de vergunning verlenen en alles zou verloren zijn. Het werk ging onafgebroken voort. Koortsachtig en verbeten werkte Drew. Er waren momen ten dat hij zich afvroeg, of het niet het beste zou zijn het werk maar te beëindigen; ze konden dan tenminste de kosten van vier dagen boren redden Maar met de moed der wanhoop ging hij voort. Hij onderzocht de bo vengehaalde monsters en gaf aanwijzingen voor nieuwe borin gen, die allengs in het wilde weg geschiedden, zonder enig stelsel matig plan. Op weg naar de plaats der bo ringen kwam hij de drie assisten ten van Sergei tegen. Drew vroeg hen, waar de man was en wat zij tingen doen. Ze antwoordden, dat ergei aan het werk was en hen opdracht had gegeven een stel zakken cement te halen. Is er iemand bij hem vroeg Drew gejaagd. Ja, Hank. Drew holde vooruit. Even stond hij stil: het geluid der boringen klonk hem te snel. Waarom de den ze dat? Er was niets te win nen met het opvoeren der snel heid. Toen hij de boorput naderde, zag hij, dat de modder in het rond spatte. Waarom namen ze daar geen maatregelen tegen? Ja, het was misschien het beste het werk maar stop te zetten; die vier da gen konden toch ook geen red ding brengen. De mannen begon nen de moed te verliezen en mis schien was Sergei wel weer dronken. Met gefronste wenkbrauwen holde Drew de hoek om, maar met een schok bleef hij staan Aan zijn voeten lag het lichaam van een man. Snel knielde .Drew op de grond neer en zag, dat het Hank was. De man was bewuste loos, maar gelukkig ademde hij nog. Drew begreep onmiddellijk de ernst van de toestand. Hij had Hank in de groep van Sergei ge plaatst om hem een oogje op de onbetrouwbare kerel te laten hou den. Plotseling keek Drew op: hij zag een schaduw vlak in zijn na bijheid passeren. Bliksemsnel klom hij op een ladder, zodat hij zonder gezien te worden kon gadeslaan wat er ge beurde. Hij zag, hoe Sergeï zich inspande om een kistje te versjou wen en de schrik sloeg hem om het hart, toen hij het herkende: het was het kistje met dynamiet- Sergeï maakte het open en legde een voor een de staafjes rond de machines. Drew klom nog enige treden hoger om de man beter te kun nen gadeslaan en eerst nu kreeg Sergeï hem in de gaten. Zijn ogen stonden wijd open van schrik, doch evenzeer van haat. Toen gooide hij de staven dynamiet, die hij nog in de hand had, op de grond, trok een geweldig mes en wilde op de ladder toelopen. Op hetzelfde moment deed Drew een sprong, waarbij hij op de grond viel. Sergeï zag zijn kans schoon en holde naderbij, doch Drew stond alweer overeind en toen de man wilde toeslaan, greep hij hem met zijn ijzersterke handen bij de pols. Hij draaide deze ongenadig om en de man gilde van de pijn, doch zijn hand liet het mes niet glippen. Nu greep Drew met zijn andere hand de man bij de kin. Maar ook Sergeï gaf zich niet gauw'gewon- nen. Door een onverhoedse bewe ging deed hij Drew het evenwicht verliezen en beiden vielen ze op de grond en worstelden verbeten om de overmacht. Ze vielen in de modder, die hen binnen enkele ogenblikken geheel bedekt had. Weer stonden ze op, weer wilde de man toeslaan, maar Drew gaf hem een geweldige stomp, zodat de man achterover viel in de put. Het water spatte in het rond, het was plotseling zwart van de mod der. Toen sloot de waterspiegel zich weer en de rimpels vervlak ten Drew stond toe te zien, alsof het nauwelijks tot hem doordrong wat er gebeurd was. Maar plotseling werd het water weer grauw en bewegelijk. Een hoofd kwam omhoog en met één gebaar greep Drew het en trok Sergeï omhoogAls een voor wereldlijk dier stond de man op de kant, druipend van water en modder. Hij had nauwelijks iets menselijks meer. Sergeï begon te hijgen en te hoesten. Zijn longen zaten blijk baar vol water en de man had het erg benauwd. Hij wilde naar de rand van het bos lopen, maar halverwege viel hij neer. Drew greep hem bij zijn kleren en droeg hem naar een droge plaats. XXXVI In het kamp had men gemerkt, dat er iets bijzonders aan de hand was en enkele mannen kwamen toegeschoten. Drew wees naar de put: Neem die dynamiet weg, ge bood hij. Twee arbeiders begonnen de staven weer in het kistje te doen. Een paar anderen droeg Drew op Sergeï vast te binden. Wezenloos stond hij toe te zien, hoe de mannen met forse geba ren en allerminst zachtzinnig de modderihassa vastbonden, zodat Sergeï zich niet meer bewegen kon. Zij veegden, om hem weer vrijer te kunnen laten ademen, de modder van zijn mond en neus. Drew begon nu zelf ook de modder van zijn gezicht te vegen; plotseling hield hij op en rook aan zijn handen. Kon hetwaar zijn? Hij wilde de gedachte, die hem plotseling overviel, niet ge loven, daar hij bang was voor zinsbegoocheling. Weer hield hij de beide handen vlak bij zijn neus, toen boog lurj zich over de modder- put heen. De oppervlakte was bedekt met vele gouden vlakken, modderige olie kwam naar boven Nog durfde hij het niet te ge loven, maar de mannen hadden opgemerkt, dat er iets bijzonders was en ze bogen zich eveneens over de put. Opeens was er een kreet, triomfantelijk en luid: Olie! De ontroering was zo sterk, dat niemand kon spreken, maar een luid gejuich barstte los, dat mach tig weerkaatste tegen het dichte oerwoud. Het was Drew of de aarde voor zijn ogen ronddraaide; hij was duizelig en zocht steun tegen een ladder. Maar even snel als het gekomen was, verdween het mo ment van verwarring en duize ligheid. Hij verzamelde alle krach ten en boog zich nogmaals over de modder, teneinde zich voor de derde keer te verzekeren, dat dit geen droom was. Maar hij be hoefde hieraaa-niet meer te twij felen: er was olie! v Toen keerde Drew zich met een schok om en holde, zo hard hij kon, in de richting van de barak. Spud liep daar heel voorzichtig rond het houten huisje en met een onbeheerst gebaar legde Drew zijn hand op Spud's schouder. Spud! Er is olie! Spud, hoor je me, oude kerel! Er is olie! Van verre klonk een lawaai van stemmen; de mannen had den hun eerste verwarring over wonnen en schreeuwden vrolijk door elkaar. Het oerwoud leek ineens vervuld van stemmen. Drew keek zijn blinde vriend aan. De man kon blijkbaar geen woorden vinden, maar tranen gle den over zijn wangen. De groep mannen kwam na derbij. Ze spraken over het on verwachte succes en vroegen zich af, wat er wel met Hank en Ser geï gebeurd was. Drew vertelde hen, dat Sergeï van plan was de machines en boorput te vernieti gen. De mannen wonden zich hef tig op over deze laffe en verra derlijke streek, temeer toen een van hen de bezittingen van Sei- geï was gaan nazoeken en daarbij twee geladen revolvers had gevon den. Sergeï keek hen met vlam mende ogen aan, maar hij was machteloos. Als Drew hem iets vroeg, antwoordde hij niet. plan? Wie heeft je opdracht ge geven Ik zeg niets!, antwoordde de man. Een van de arbeiders kwam met een zware ijzeren stang op Sergeï toelopen, terwijl hij aan Drew vroeg; Zal ik eens pro beren die kerel aan het praten te krijgen Maar Drew hield hem tegen: Neen, doe dat maar niet, Joe. Waarom niet, Thorpe? Wel, er is een andere en be tere manier om hem zover te krij gen. Bovendien geloof ik, dat ik nauwkeurig weet wat hier ge beurd is. Sergeï is van het begin af aan in dienst geweest van Franz Alter, die hem natuurlijk grote beloningen in het vooruit zicht heeft gesteld. Hij aanvaard de bij ons een plaats, om ons direct en op gevoelige wijze te kunnen treffen. Alter dacht, dat Sergeï het met sabotage wel zou kunnen redden, maar hij verre kende zich. Iedereen weet, dat Sergeï een prima hoorder is en het is dan ook niet te verwonde ren, dat hij als eerste bemerkte, dat er olie naar boven kwam. Wat moest hij doen Het zou niet lang duren, of ook wij zouden het te weten komen en dan was er geen middel meer om ons nog vier da gen tegen te houden. Daarom koos Sergeï de kortste weg en be sloot de bron met dynamiet te vernietigen. Hij had daarmee onze bron en werktuigen geheel vernietigd en waarschijnlijk zou niemand van ons geweten hebben, dat we inderdaad olie hadden ge vonden. En zelfs al zouden we dat weten, dan nóg zou Sergeï zijn doel bereikt hebben, omdat er voor ons geen enkele mogelijk heid meer zou bestaan binnen de vier dagen nieuwe machines en werktuigen te krijgen. Dan zou... Alter zijn doel dus hebben be reikt. Spud had tot op dit moment nog geen woord gezegd, maar nu zei hij ernstig: Maar je gelooft toch zeker niet, dat je Alter al overwonnen hebt, Drew? Tot nu toe heeft hij je in het verborgene bestreden, maar van nu af aan zal hij zijn strijd openlijk en zon der genade/. voortzetten. Ieder van de aanwezigen reali seerde zich de ernst en de waar heid van Spud's woorden en Ser geï lachte hatelijk en uitdagend, alsof hij zeker was van de eind overwinning. De gehele nacht werd er ge werkt. Drew voelde zich zo ge lukkig, dat er voor hem geen moeheid meer bestond. Hij liet de olie reinigen en onderzocht de monsters. Ja, de Rio Bravo-bron was nu werkelijkheid geworden. Wat er ook gebeuren mocht, er was olie gevonden en zijn vertrou wen in de Rio Bravo was be waarheid. Zeker, hij ontveinsde zich niet, dat er nog heel wat strijd geleverd zou moeien wor den. voor de bron goed en wel vruchten zou afwerpen, maar het grootste schrikbeeld van de laat ste dagen: het verlopen van de boorvergunning, was afgewend. Nauwelijks was de dag aange broken, of Drew belde zijn vriend Ray Cutter op, die slechts korte tijd later arriveerde. Het deed Drew goed, de oprechte vreugde van Cutter te zien. De man sloeg Drew herhaaldelijk van blijdschap op de schouder en zijn loftuitingen waren onuitputtelijk. Daarna be gon hij technische vragen te stel len en Drew beantwoordde die uitvoerig. Volgens hem zou de bron veel meer olie geven, dan hij had durven dromen. Toen Cutter de getallen en be rekeningen hoorde, viel hij van de ene verbazing in de andere. Maar kerel, dat moet dan het rijkste olieveld zijn van geheel Zuid-Amerika Drew glimlachte en fier ant woordde hij: Dat heb ik toch van begin af aan gezegd, Cutter. Wat zal de Amerikaanse Olie Mij. spijt hebben, niet naar je te hebben geluisterd, Drew! Maarik vraag me af, of je je wel bewust bent, hoe Franz Alter op je succes zal reageren. Hij zal heus niet met de handen over elkaar blijven toezien. Al moet het hem een millioen kos ten, hij zal je trachten te breken en dat heus niet alleen, omdat je zijn eigen reputatie geschaad hebt. Hij was toch immers ook van mening, dat er hier geen druppel olie te vinden was? Cutter begon een sigaret te rollen, maar zijn handen beefden en ernstig vervolgde hij: Drew, je weet wel, dat ik geen smoesjes tegen jou verkoop, doch het op recht met je meen. Daarom zeg ik je dit: er zal heel wat komen kijken vóór je goed en wel olie produceert. Er zijn erkenningen nodig, vergunningen, gesprekken met rechtsgeleerden, onderhan delingen met afnemers, kortom duizend dingen, waarvan jij noch Spud enig benul hebt. Wij hebben daar echter jarenlang ervaring in. Wat denk je ervan, met onze maatschappij samen te werken? Drew schudde vastberaden het hoofd: Voor geld is deze bron niet te koop, Ray. Dat bedoel ik ook niet, Drew. Als ik een bron had ont dekt, zoals deze, dan zou ik er ook niet aan denken haar zonder meer te verkopen. Maar er zit meer aan vast. Het in werking brengen van de bron is slechts een eerste stap, een begin Daarna beginnen de moeilijkhe den pas en ze zijn legio. Je moet echter je bron niet verkopen, maar je zou de Amerikaanse Olie Mij. deelgenoot kunnen ma ken. Volgens mij is dat de aller beste manier om ten volle prtfijt van je ontdekking te trekken. Heus, het vergt al te vc*l om alles en alles zelf te doen. Drew was het met de openhar tige woorden van zijn vriend eens. Hij wist uit ervaring, wat er voor een organisatie nodig was, om een bedrijf als dit goed te laten functionneren. Bovendien zouden er weer reusachtige kapitalen nodig zijn. Hij knikte en zei: Er valt over je voorstel te len- ken, Ray. Goed zo! Je weet, dat wij niet erg kinderachtig zijn met het bepalen van winstaandelen ea prijzen. Drew viel hem in de rede: Dat is eerst van later zorg. Er is één ding, waar haast bij is. Ik moet een van jullie vliegtuigen hebben om Spud en Molly naar Boston te brengen. Ik verstuur onmiddellijk een telegram naar de dokter, met het verzoek mor genochtend Spud te behandelen. Maar dat is Onmogelijk? Dan is het mij onmogelijk op je voorstel in te gaan. Dr. Diaz heeft gezegd, dat als we Spud zo gauw mogelijk naar Boston zenden, er nog een kans is, dat zijn ogen gered wor den. De bron betekent voor mij niets, indien ik er niet het gezicht van mijn vriend mee kan redden. De kosten van de tocht en de ope ratie kunnen we terugbetalen met de eerste afrekening, die je maat schappij met mij zal hebben te vereffenen. Je loopt nu wel heel erg op de dingen vooruit, Drew. Eerste afrekeningWe moeten nota- bene nog maar afwachten, of de regering de concessie zal goed keuren. Daar is heus nog wel wat gepraat voor nodig. Meestal komt het wel in orde, maar vergeet niet, dat verscheidene vijanden al hun invloed zullen aanwenden om je te hinderen. De bron is wel door jou ontdekt en wordt dan gewoonlijk ook het eigendom, maar daar staat nog niets van vast. Ik kan toch geen voorschot geven op een zaak, die nog vol komen op losse schroeven staat? Ik mag me toch niet ophouden met een kansspel, Drew? Ik heb een gokje gewaagd, Ray en ik heb gewonnen. Indien de Amerikaanse Olie Mij. werke lijk met mij wil samenwerken, wel, dan moet ze ook maar iets wagen. Indien ze dat niet doet, dan kan er geen sprake zijn van een deelgenootschap. Cutter durfde geen beslissing te nemen: Ik zal er eens over praten. Neen Ray, daar hebben we geen tijd meer voor. We zullen nu moeten handelen. De operatie van Spud mag nu geen dag meer worden uitgesteld. Aarzelend herhaalde Cutter Drew's voorstel: Je wilt dus toestemmen in samenwerking met onze maatschappij, maar je eist daarvoor, dat wij de kosten van Spud's operatie zo lang be talen en dat later verrekenen. Zo is het. Nu goed, ik wil het risico dragen. Ik dacht wel, dat je me niet enkel hier liet komen, om me je prachtige put te laten zien, vervolgde Cutter, terwijl hij nog maals naar de steeds weer op borrelende olie keek: Goed, Spud gaat naar Boston. Inmid dels doen wij het beste met sa men even naar de hoofdstad te gaan om daar de zaak te bespre ken. Het zal ons dan gauw genoeg duidelijk zijn of we inderdaad eigenaar van de bron zullen wor den. Vóór Drew vertrok, riep hij Hank, die gelukkig niets bleek te mankeren, bij zich en dioeg hem op, de bron geen moment on bewaakt te laten. Ik zal vermoedelijk niet voor hedennacht terug zijn. Zorg ei- voor, dat de bron vannacht vol komen verlicht is, zodat niets aan de aandacht van de bewakers kan ontsnappen. We moeten op onze hoede zijn. Ik reken op je, Hank. Ik leg de verantwoordelijkheid geheel in jouw handen en ik weet dat je mijn vertrouwen niet be schamen zult. Neem geen enkel risico. Hank beloofde dit. Wat moe ten we met die Sergeï doen? Ook hij moet voortdurend bewaakt worden. Laat hem op een bank vastbinden en zorg er voor, dat niemand dan de wacht bij hem komt. Toen Cutter en Thorpe twee uur later met de auto naar de hoofdstad vertrokken, steeg juist een vliegtuig op en verdween in de richting van het Noorden. De zilveren vleugels glinsterden in de zon en het kenteken van dt Amerikaanse Olie Mij. was dui delijk zichtbaar. Spud en Molly waren op weg naar Boston Drew keek het vliegtuig na totdat het nog maar een 3tipje was in de blauwe lucht. Zijn ogen straalden van nieuwe hoop: alles zou nog goed komen met zijn vriend. Cutter begreep zijn geluk en hij zei: Dat is althans in orde, Drew. Het kan je nu zeker min der schelen, wat er verder met de bron gebeurt en of we nog veel narigheid zullen ondervinden vóór ze ons eigendom is. Drew moest hartelijk lachen: Het lijkt wel, of je nergens anders op uit bent dan op narig heid, verweet hij zijn vriend. Dat is nu niet direct het geval, maar ik ken precies het verloop van de geschiedenis. En ik ben er zeker van, dat dit nu nóg moeilijker zal zijn, omdat we de machtige invloed van Franz Alter tegen ons hebben. XXXVII Het bleek al heel gauw, dat de voorspellingen van Cutter niet te somber waren geweest. Hoewel hij een uur van te voren telefo nisch had afgesproken, dat hij de kwestie van het Rio Bravo-veld met een der autoriteiten zou ko men bespreken, kreeg hij bij aan komst aan het gebouw te horen, dat de bevoegde persoon zo juiat was weggeroepen en hem dus niet te woord kon staan. Op de vraag, of ze konden wachten tot hij te rugkeerde kregen ze ten antwoord dat dit niet mogelijk was. Eerst de volgende morgen zou de be trokken persoon waarschijnlijk te spreken zijn. Er zat niets anders op dan de intrek te nemen in een hotel en het de volgende morgen nog eens te proberen. Aan de nacht, die tergend langzaam voorbij kroop, kwam bijna geen einde omdat de onzekerheid genadeloos bleef kna gen. Drew sliep heel weinig. Hij vroeg zich af, wat wel de reden van dit uitstel zou kunnen zijn. Zou Franz Alter zich al met de autoriteiten in verbinding hebben gesteld? Hij herinnerde zich alle bedreigingen van Alter (Wordt vervolgd.) De Franse ambtenaren heb ben besloten niet te staken. Wel hebben zjj een protest ingediend tegen de zo juist door de as semblee aangenomen wet. op de salarisverhogingen, die volgens hen onvoldoende zjjn. Naar aanleiding van de mede deling van de minister van Ver keer omtrent het voornemen der regering andere noodzakelijke werkzaamheden voorrang te verle nen boven de uitvoering van de plannen tot aanleg van een vlieg veld Schieveen, heeft de heer Van Luttervelt (Vrijh.) B. en W. ge vraagd, of bedoelde mededeling enigerlei betekenis heeft voor de inschakeling van 's-Gravenhage in het binnenlandse en intern, lucht verkeer. Het Haagse tribunaal heeft tegen de arts L. J. Delbaere, die zich tijdens de bezetting heeft laten benoemen tot geneesheer directeur van het gem. zieken huis aan de Beergweg te Rotter dam, een internering geadviseerd van acht jaar met aftrek, zodat deze eindigt op 20 Mei 1953. Voorts kreeg hij het verbod van het bekleden van ambten, van het dienen bij de gewapende macht en het verbod het beroep van arts uit te oefenen. Tenslotte is het vermogen van beschuldigde tot een bedrag van 30.000 in beslag genomen. Ten aanzien van J. S. Galjart, die o.a. hoofd was geweest van de ambulance van het vrijwilli gerslegioen „Nederland", medisch adviseur van Mussert, secretaris van de raad van volksgezondheid en plaatsv. leider van het medisch front luidde het advies: interne ring van tien jaar met aftrek, zo dat deze internering op 5 Juli 1955 zal eindigen. Voorts is zijn vermogen verbeurdverklaard tot een bedrag van 4000. Woensdagmorgen is in Noord- Spanje een particulier Brits vliegtuig verongelukt, waarbij een Engelsman en twee Nederlan ders wonende te Londen om het leven kwamen. ROTTERDAM, aangek. 17 Juli: Echo, Amst., Hudig Veder, Mer- weh., stg.; Java, Wismar, James, Bpoorh., potas; Bury, Huil, Ver. iumberagent., Parkh., stg.; Ema- Spoorh., potas; Bury, Huil, Ver. Humberagent., Parkh., stg.; Ema nuel, Bergkvara, v. Es, Merweh., hout; Blucfield Victory, Houston, Rott.-Oceaan, Merweh., stg.; Sping wood, Ldn., A. Veder, IJsselh., stg; Korenica, Huul, Kuyper v. Dam Smeer, Waalh., ledig; Michael J. Owens, Charleston, Hudig Ve der, B.P.M. Pernis, bunkeren; Ma- jori, Antw., Fusness, Parkh., ledig; Wilhelmma, Kalmar, Waenborg, Rijnh., hout; Zeeland, Shoreham, Furness, Merweh., ledig; Point Clear, Albany, R.K.C., Maash., graan; 18 Juli: Strijpe, Wismar, v. Es, Maash., kali; Fiducia, Colches ter, Wagenborg, Farkk., ledig; Se- rula. Manchester, v. Es, Merweh., stg.; Edam, N. York, H.A.L., Mer weh., stg.; Export, Ldn., Muller, Jobsk., stg.; Yaka, Baltimore, Wa- termanlijn, Merweh., stg. VERTROKKEN 17 Juli: Zeester, West Hartlepool; Admiraal de Ruyter, Dublin; Prinses Juliana, Co-lchester; Nyanza, Savona; Vee nenburgh, Amst.; Wallonia Antw.; Bernina, Amst.; Gribojedov, Wis mar; Torfinn Jarl, Helsinki; Coen, Sunderland; Otic, Emden; Notting ham, Ha'rlingen; North Beacon, Hampton Roads; Stephen Hopkins N. Orleans; Linge, Kemi; Dana, Emden; Nautilus. Antw- Brem, Southampton; Cateli, Soreham; Eurymedon, Hampton Roads; Euro- pa, Belfast; 18 Juli: Atenas, N. York; Indrapoera, Kaapstad. IJMUIDEN aangek. 17 Juli: Plo ver, Londen, stg.; Hydra. Paramari bo, hout; Veenenburgh, Rott., ledig; Eemstroom. Londen, stg.; Berkel- stroom, Hull, stg; alle voor Amst.; 18 Juli: Bernina, Rott., ledig; Tho mas P. Leathers. Baltimore, kolen; Selma Dan, Cardiff, ledig; Delft, Valparaiso, stg.; William M Mc Claen, Baltimore, kolen; alle voor Amst. VERTROKKEN, 17 Juli: Heeren- fracht, Helsinki, Ellinore, Gent, elnes. Emden. DELFZIJL aangek. 16 Juli: Bella- trix, Rott., mais; Jo; Fur. klei; Westlaan, Rott.. ledig; 17 Juli: Aegir, Hudiksval. hout: Belanta, Boston (L.), ledig; Paraat. Har- lingen, ledig; Eemstroom, Emden, C0K6S. VERTROKKEN 16 Juli: Drittura, Middlesbro: 17 Juli: Van Brakel, Wismare Westlaan, Londen. NEDERLANDSE SCHEPEN Abbedijk, N. Orleans n. Rott., p. 17 Dover; Abbekerk Brisbane n. Rott., 17 v. Pt. Said; Abro 15 v. Goole te Penzance; Actief 17 v. Antw. n. Vesteras; Abinda 10 v. Pladjoe n. Balikpapan; Admiraal de Ruyter 17 v. Rott. n. Dublin; Aegir 17 v. Hudiksval te Delfzijl; Alcinous, Montreal n. Singapore, 16 te N. York; Aiphacca, Hamburg n. B. Aires, 17 te Bahia; Antonia 12 v. Singapore n. Penang; Aver- dijk, Rott. n. N. Orleans, 18 v. Ve ra Cruz; Axeldijk 18 v. N. Orleans h. Rott.; Bacchus, Amst. n. Bour- gas, 16 v. Stamboul; Belanta 17 v. Boston (L.) te Delfzijl; Birming ham 17 v. Harlingen te Goole; fire,m 17 v. Rott. n. Southampton; Cis tula 14 v, Abadan te Cebu; Co- nlla 16 v. Calcutta te Abadan; Cottica 17 v. Trinidad te Curagao; Crescendo, Rott., n. Lissabon p. 15 Beaohy Hd.; Delft 18 v. Val paraiso te Amst.; Drittura 16 v. Delfzm n. Middlesbro; Duurswold io v' ii.rW-S-s Southampton; Edam V. La Guaira n. Curagao: Hada 17 v. Rott. te Antw.; H.A T 15 v. Kopenhagen n. Rott.; He'del Montreal n. Rott., p, 17 Prawlé Pt., 18 verw.; Heerengracht 17 v Amst. n. Helsinki; Hydra 17 v Paramaribo te Amst.; Indrapoera jVi, R°tt. n. Kaapstad; In Orde, Middlesbro n. Plymouth, 16 v. d. Duins; Ivan (ch) 16 v. Rott. te Bilbao; Jaba 14 v. Faimouth n. Newport; Jacob Cats, Rott. n. Hampton Rds, p. 17 Eastbourne; Java 17 v. Wismar te Rott.; Kamer- lingh Onnes, Batavia na. N. York, 16 v. Singapore; Kedoe 17 v. Rott. te Huelva; Kongborg (ch), Basra n. Rott. 17 te Marseille; Kola Ba- roe, Batavia n. Rott. 17 v. Pt. Said; Kwiek 16 v. Teignmouth n. Ron- ne; Linge 17 v. Rott. n. Kemi; Lombok 14 v. Soerabaja te Cochin; Mainto 15 v. Christobal n. Vera Cruz; Mapia 15 v. Vancouver n. Bombay; Merwede, B. Aires n. Amst. 17 te Santos; Mr. Linthorst Homan 15 Teignmouth n. Gefle; Mulan 16 v. Stromstad n. Rolt.; Mij drecht 17 v. Thameshaven te Pt. Arthur; Njord 16 v. Teignmouth ,n Stockholm; Nijenburgh 16 v. Rott. te Gothenburg; Orpheus, Amst. n. Napels, 16 te Savona; Oud Beijer- land 16 v. Milfordhaven te Barry; Overijsel 17 v. Abadan te Bom bay; Parkhaven 18 v. Santa Fé te San Nicolas; Pericles. Valparaiso n. Curacao, 18 v. Puerto Mont; Foe- lau Laut 14 v. Singapore n. Makas sar; Prins Willem v. Oranje, Rott. n. Montrael, p. 16 Belle Isle; Que Vadis 13 v. Antw. te Shoreham; Radje 18 v. Batavia te Makassar; Regeja 16 v. Delfzijl te Londen; Reiger 15 v. Huel te Goole; Rem brandt 16 te Adelaide; Rondo 17 v. Batavia te Semarang; Rottum a v; Strood n. Antw.; Rijnland, Amst. n. B. Aires, 17 v. Rio Ja- 5®!y?' Samarinda 17 v. Batavia n. Phihppjjnen; Sibajak, Batavia n. Rott., p. 17 Ouessant; Sloterdijk 16 v. Rott. te Batavia; Stad Arn hem 16 v. Huelva n. Rott.; Stad Schiedam, Rott. n. Savona p 16 Gibraltar; Strijd 15 v. Par.; Strijpe 18 v. Wismar te Rott.; Svolder (ch) 17 v. Cristobal n. Fuik-bay; Te gelberg, Batavia n. B. Aires', 18 te Montevideo; Temate, Mombassa n. Dakar, 17 te Lor, Marques; Ti- ba, Rott. n. Rio Grande do Sul, p. 17 K. Frio; Tibia 13 v. Poeloe bamboe te Abadan; Valerius, Rott. n. Batavia, 15 v. Colombo; Van Brakel 17 v. Delfzijl n. Wismar; Van 't Hoff 18 v. N. Orleans te N. York; Vinga (ch) Amst. n. Bourgas 17 te Tel Aviv; Vulcanus Amst. n. Stamboul. 15 v. Samos; Waterman 17 v. Esbjerg n. Til bury; Westerdam. N. York n. Rott. P- 17 Wight; Westland 16 v. New port n. Southampton; Wilhelmina v; Kalmar te Rott.; Wilja 14 v. Sunderland te Blyth; Zeehond 16 v- A?AW,- n- Gdynia; Zwaluw 12 v. Littlehampton te Shoreham. Algarve, Amst. n. Lissabon, 15 v- Rouaan; Amerskerk, Brisbane n. Rott., 15 v. Aden; Amstelstroom 15 v. Amst. te Bristol; Amstel veen, Amst. n. Beira, 15 v. Kaap stad; Angel a 14 v. Rott. te Hartle pool; Beaso 15 y. Maassluis te Boston (L): Konmgsdiep 14 v. Rott. te Blyth; Polydorus, Amst. n. Bat., p. 15 Dungeness; Swee- linck, Rott. n. Calcutta, 16 te Pt. Said; Winterswijk, Rott. n. Kaap stad, p. 16 Dungeness. LOBITH, 16 JULI 1947 Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM; Madrano, Quist; Huba, v. d. Graaf; Animo, Bok- slag; Majo, Bernhart; Bergse Maas Timmermans, Ajax, Drooglever; Corn. Prins, Prins; Helena, de Graaf; Express 40. Huverman; Fredenk, Vos; Excelsior, Philipse; Luxemburg, Lauter; Bosch 2, Koo- pel; The an, Reijnens; Vertrouwen Verhei); K. Vaart 12 Dekkers; K. Vaart 13, Jonkman. LOBITH- Sijria, Schot. DEN HAAG: Onder! neming, Nout. UTRECHT; Ber nard, v. Steen. DORDT: Weibel, v d Berg. ZAANDAM: Successeur Hompus. SCHIEDAM: Damco 7, Figge. A'DAM: Catharina I, Teeuw; Wijkdienst 9, Staal: 's-HER- TOGENBOSCH: Coad, v. Oosten. LOBITH: Moselle, Schijvens. HAARLEM: Hogendorp, Boman; Schwarzwald, Schouten. A'DAM: Rheinstein 2, Fondel, GORIN- CHEM: Freija, Wouters. BELG IE: Express 27, Blom; Kembs, Mal- lentjer; Waadt, de Kok; Alpina 2, Lavooij; Spera in Deo, Arends; Deux Sours, Koks; Thea, v. Wijck; W. v. Driel 44, Braamkolk; Monge v. Schaik; Harmonie 2, Verschoor; Rheine des Mors, v. Driel; Ocean, v. Akeleijn; Riepel, v. Holt; Wi- land, Króotjes; Shamrock 3 Min- nebo; Grace de Dieu. de Bruin; Al-bon, Verberakt; Fratermte 3, Poppelier; Capella, Buam; Rhein- felden, v. Gaaien; Missisippi, Jan sen; Maraucrite, Cloostermans; Albert Cuiip, Cornelis: Victor, v. Heek; Odulphe, v. Heek; Fort de France, Hietbrink; Ruijsdael, Arends; Clajo, Pik; Marianne, Kiefer. DUITSLAND; Vier 1 Gebroeders, Romeynders: Emanuel, de Vries; Ardina. Jansen, K. Vaart 15, v. Veen; Fauna 4. Bameveld; Eliana, v. d. Bosch; Fluviale 32, de Kos ter; Martha, D'stondt: Goede Ver wachting, de Haas; Prinses Julia na, Peters; Vogel de Pauw: Mar cel, v. d. Bosch; Moselle, Schijyen; Elma, Warmerhove; Fidelia, Peif- fer; Cormac, Smits; Rijnschelde I, Verhaegen; Sterman, v. d. Bosch; Thorbecke, v. Ooyen; Julia, v. d. Wegne; Janna, v. Driel; Natrix, Dubbelman; Rupel II, Dekker. STRAATSBURG: Roger v Dort Iring, Promp; Voumea, v. d. Veer; Mataugerma, Magnus; Jan Ver meer, Verschuren. BASEL: Ex press 31, Grootveld; Austria, Hut jes; Hollandia, Blokland; Leuvia, Nieuwdorp; Luzem, Olieslagers; Roverido, Phaukansu; Bellinsona, Vercauteren; Beta, Mooy; Express 23, Roelofs; Maloja, Feenstra; Quo Vadis, Kamphuizen; Hammoma, Booman; Brabandje, Baumeester; Capria, Marinus; Morea, Haver- koek. Express 42, Finck; Express 34 v. Drunen; Wijkdienst 30, Staal. HANSWEERT, 17 JULI 1947 Gepasseerd en bestemd voor; ARNHEM: Onderneming, Hoven- stadt; Johanna, Verhey. ROTTER DAM: Louise, van Denderen: Pax, Mathys; Anjo, van Groezen: Fran cois, Steppe. HAARLEM: Morgen stond. Vermant. A'DAM: Stad Amsterdam 6. Durinck. STREIJEN Dirkje Dekker. BREDA: Elisa beth. Otten. WEESP: Custos, van Sfhwenbergh. 's-BOSCH: Risico, Vermeulen. DIEREN: Herwil Raukema. GRONINGEN: Pro Pa- S-t&IS; OSLO Janüna. de TOM5 c K: Actief, Dekker. WORMS. Gandia. de Smedt. BA SEL. Simplon, Boer; Albatros, Reymers; Codam 71, Vink- Ex! press 43, V. d. Vlies; Vicosoprano, Stiemsen. BELGIE Kemps. Mal- Ientjer; Rheinfelden. van Gaaien- Capella._ Burm: Oude Maas. Ma! ™si .Willem Marinus, de Boom; Walcheren, Lensen: Corma, de j 3i5s' ?f,raBoon. v. d. Brande; Ru- dolf. Vermeeeen: Valerie, van btrien; St. Antoine, Emmeloo: Victor Hugo, de Wit; Express 27 Blom: Express 40. Huverman; Al! pina 2. Lavooi: Telegraaf 6. Hey- rtek: Telegraaf 17. Bout; Waadt. Kok; Elisabeth, van Ee; Luctor. van IJseldiik. HOOGWATER TE ROTTERDAM 19 Juli: le tij 5.13 u.; 2e tij 17.32 uur. WATERSTAND DORDRECHT. 1 Zaterdag 19 Juli 1947: le hoog water 6.29, 2e hoogwater 6.54. WATERSTANDEN VAN 18 JULI Keulen 1.09 0.02); Ruhrort 71 tr 0 03); Lobith 9:20 Nijmegen 6.91 (0); Arn- 10); Deventer 1.40 (+0.02) mof ^ifno4?'3^ °-10): Belfeld Lith - o°i°73)(+GroanV2e)4'62 °'05): SLEEPBEDRIJF Gangus 17 v. Rosslare n. Rott.; Hudson met hopper v. Trinidad n. Rott. 17 op 120 mijl N. v. Azo- ren; Zwarte Zee 17 V. Falmouth n. Rott. SCHEVENINGEN, 18 jUM. Binnen van de haringvisserij de lotteer SCH 140 met 38 last haring, waar van 51 kantjes steurharing. De van.gstberichten van heden morgen luiden: SCH 89 met 10, SCH 180 met 8, SCH 95 met 17, SCH 160 met 5, SCH 275 met 9. SCH 73 met I, SCH 6 geen vangst, SCH 125 met 2, SCH 325 geen vangst. SCH 14 geen vangst, SCH 106 met 12, SCH 47 met 2, SCH 333 met 10. SCH 245 met 60. gisteren 17. SCH 118 inet 17, SCH 110 geen vangst. SCH 443 me t2, SCH 159 met 12. SCH 23 met 25. SCH 53 met 25, SCH 49 geen vangst. SCH 189 met 2, SCH 133 met 2, SCH 32 met 17, SCH 262 met 2, SCH 40 met 40. SCH 210 met 60, (21 last aan boord), SCH 223 met 2. SCH 20 met 5, SCH 225 met 40. SCH 78 met 10. SCH 365 geen vangst. SCH 200 met 10. SCH 87 met 10. SCH 365 geen vangst. SCH 200 met 10. SCH 87 met 10. SCH 201. geen vangst voor Witby. SCH 264 met 2. SCH 339 met 8. SCH 4 met 12. SCH 263 totaal 24 last aan boord. SCH 25 met 40. SCH 332 met 25 kantjes uit de halve vleet. Besomming kustvissers: SCH 76 met 860. SCH 22 met f 40. SCH 139 met 60, SCH 11 met f 960, SCH 71 met 600. SCH 18 met 970, SCH 165 met 30, KW 142 met 110. SL 49 met 190. UK 144 met 210. BH 4 met f 760. OD 18 met 820. GO 5 met f 9970. GO 8 met f 990, go 20 met f 790- Met gfote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon GERARD Die bij het H. Doopsel de namen ontving van GERARDUS, JOHANNES MARIA C. A. v. ZON G. W. v. ZON- de Winter Delft, 18 Juli 1947. Hugo de Grootstraat 46. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St. Hippolytusziekenhuis te Delft, na een geduldig ge dragen lijden, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden, mijn ge liefde echtgenote en zorg zame moeder, behuwd-, groot- em overgrootmoeder WILHELMINA V. d. ÜAAG-KLÜOSTEBMAN in de ouderdom van bijna 80 jaren. Uit aller naam P. J. v. d. GAAG Schipluiden (Den Hoorn) 17 Juli 1947 Woudseweg D 42. Bidden in da Parochie kerk van de H, H. An':o- nius en /Cornelius te Den Hoorn. Hedenavond 8 uur, Zaterdagavond 7.30 uur en Zondagavond 6.30 uur De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Maandag 21 Juli a.s. in de bovengenoemde pa rochiekerk. De stille H. Mis te 8 uur, de gezongen H. Mis van Requiem te 9 uur waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R. K. Kerkhof aldaar. ANTIEK KRUISJE met 14 diam. ein OUD DELFTS WIJWATERBAKJE te koop. Br. no. S 1766 bur, v. d. blad OPENBAAR SLACHTHUIS Vlaardingerdijk 300 Schiedam Zaterdag; 19 Juli vanaf 9 uur gesteriliseerd Varkensvlees a f 1.25 peT k.g. Dubbel rant soen op alle geldige vltees- boninen. Bouillon 10 ct. per liteir. 2de H. D. StamkaaJ^ medebrengen.. R. K. JONGEMAN zoek't eenvoudig neit t<e Schiedam. Br. no. S 461 Bur. Kortenaers.tr. 1» R Prachtstuk voor salon of kan. toor. Spotprijs f Bez- Plein Eend ragt U. Schiedam. WERKENDE DAME m.0t schoolgaand zoontje zoek'; te Schiedam. - Br Mevrouw CORPUT LINTAS N.V. Nieuwe Haven 105 ZAL ONZE ZAAK VAN 21 TOT EN MET 26 JULI 3. 3. LUBBERS Zn Oude Langendjjk 10 Tel. 371 GEVRAAGD OF LIDUINASTBAAT 3 GEVRAAGD VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING 20/25 Jaar mat diploma boekhouden ca. 18/20 jaar, bij voorkeur me't Mulo-diploma voor archiefwerk en eenv. adrnin. werkzaamh ca. 16 jaar, bij voorkeur met Mulo-diploma voor eenv. administratieve werkzaamheden Sollicitaties te .richten onder No. S 1767 Bur. v. d. blad SCHIEDAM Bi'eititige werkkring, goede sociale verzorging, Loon. en vacantieregeling volgens C.A.O. Aanmelden dagelyks behalve 's Zaterdags, kantoor LANGE HAVEN 43 bt) vraag en aam bod van woning, dienstbetrekking huisraad enz en KAMPIOEN EN zyn vlug, doeltreffend maar ook goedkoop 20 noorden f 1—, elk woord meer 5 ets Maximale grootte 50 woorden. De plaatsing geschiedt bij vooruitbe taling KAMPIOENEN kunnen be. halve aan onze kantoren en agentschappen ook worden opgegeven aan de erkende boekhande 'vert -nureaux KAMPIOENEN worden op Woensdag en Zaterdag geplaatst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4