Nieuws uit Stad en Omtrek Dans der millioenen Steriliseren van groenten BOVEN DE PARTIJEN A H.ru°aus ™t, R «s.K ar «sr fgodsbeeldje Kostbaar werk aan de Voorhaven eerberichtl Olie voor centrale verwarming BIM IN HYPNOSE ONDER NUL SUS»KB ADIO programma ZATERDAG 19 JULI 1947 PAGINA S Wereldconcern geïnteres seerd bij het Passege- theater Merijntje Gijzen's jeugd collectainten-jubile R, K. SCHAAKVER. S.B.O. CONCERT IN DE PLANTAGE Nice Girl? 7 I i ln de namiddag veel bewolking EINDEXAMEN H.B.S. MULO-EXAMENS MEDISCHE ZONDAGS. DIENST BEIAARDBESPELING WERD OUD VAN DE HONIG Aanmerkelijke verlaging van de toewijzingen DE ENGELSE KONING TEKENDE India en Pakistan onafhankelijk PRINSES REIKT ONDER SCHEIDINGEN UIT Enkele raadgevingen sf PRIJSPUZZLE 28. OPNAAR'TKAMP Het A zilveren Lewis Allen Browne Een klein bericht in de dag bladen meldde deze week, dat de grote J. Arthur liank-orga- nisatie een overeenkomst had gesloten met de Amsterdamse bioscoop-combinaties Tuschins- ky en Royal. Een fusie was aangegaan en de N.V. Tu- schinsky-Combine werd opge richt. Hierdoor had de nieuwe Engelse filmtsaar zün belangen in een nieuw land veilig ge steld en was het Passage theater opgenomen in een wereld-organisatie, die ze. 1 Hollywood-magnaten <^et gen ais een knipmes. De AT rikaanse film-imperialisten werden in hun opmars gestuit door het conflict met de Ne derlandse Bioscoopbond! de Britten hebben In hun offensief om een belangrijke plaats in de filmwereld belangrijke stellin gen kunnen betrekken. x Ar"Tr R<»* is een naam, die pas tijdens de oorlog bekend» heid kreeg, een bekendheid, die na de oorlog tot een begrip wefd door films als: „Caesar en Clou- patra „Hendrik V" en de on langs in roulatie gebrachte film „Great Expectations". Deze pres tige-films hebben samen het niet onaardige bedrag van 8.600.000 dollars gekost. Kort na de oorlog ontvingen de grote Pieten in Hollywood zeer Voorkomend Joseph Arthur Rank een rustige rijzige tarwebloem- fabrikant, die wat geld in Britse bioscopen had zitten. De man con troleerde een deel van hun buiten landse markt, dus werden de tapijten Uitgerold. Haviksneus- Joseph wandelde met grote ogen door het Califomlsche paradijs. Hij zei, dat hjj er wel wat voor voelde om zelf films te gaan makeu, maar achter zijn rug, grijnsden de gastheren om dit proto-type van een groentje in de geldwereld. Dat was kort na de oorlog. Op het ogenblik weten de heren beter. De films van J. Arthur Rank zijn binnengedrongen in Amerika, hebben prijzen gewon nen en geld gemaakt. „Henry V" bracht meer dan 1.000.000 op in minder dan een jaar. „Caesar en Cleopatra" (een sof in de Ne derlandse theaters) maakte in zes maanden 2.000.000. Nog 10 andere Rank-films trekken mil lioenen mensen, zodoende een eind makend aan het verhaaltje, dat alleen Hollywood weet, hoe de gerechten op te dienen. Maar nog erger is de onheuse behandeling, die Rank aan de Amerikaanse films in het buiten land heeft gegeven. Het aantal films uit Hollywood, dat het vorig jaar in Groot Brittannie werd vertoond, daalde met 14 t.o.v. 1945. Ongewoon lang lie- ?cn de Rank films op het vaste land van Europa, daardoor de Amerikaanse - films buiten hou dend. Ook in Zuid Amerika ver brak Rank alle van ouds geves tigde Hollywood-monopolies. Wie is Rank? In J. Arthur Rank hebben de Amerikanen zich dus op het eer ste gezicht vergist. Misschien om dat hij er niet uitziet als een Groot-Mogol der film, misschien, omdat zijn conversatie, doorspekt met aanhalingen uit de Bijbel, Weinig van hun jargon heeft. Zijn hoog gegroefd voorhoofd geeft hem een naargeestige uitdrukking In zijn ogen twinkelt echter een «chelms lichtje. Hij drinkt niet; beschouwt feestelijkheden als ver knoeien van werktijd. Hij is diep en openlijk godsdienstig; begint soms de zakenbijeenkom- ®ten met gebed. J. Arthur Rank is geboortig uit Hun in Yorkshire en 61 jaar oud. Zijn vader „Old Joe" Rank, die °P 89-jarige leeftijd in 1943 stierf, Was een knorrige zonderling, die hin twaalfuurtje naar kantoor Toenam in een zakje van de Teenier en het kopen van het chtendblad afschafte, toen de tm'-een. dubbeltje werd. Van lif- gebouw met vijf ver- Weten ome ,Hu11 wilde hij niets pitaal 'van 5" breidde het ka- windmolen uit en een oude zelfstandige ^rar?1 de grootste natie ter wereld. alerij-combi- Behalve voor ae werd zijn belangstelling makeriJ opgevorderd voor de faalfeh?el Methodisten. „Ik heb de rea-e^ van John Westley gevolgd", f0{ hij: „Verdien wat je kunt, spaar wat je kunt en geef weg wat je kunt". Liefdadigheidsfondsen en instellingen der Methodisten trok ken 2fl.000.000 uit het fortui* Van „Old Joe". J- Arthur, de gunsteling, was voorbestemd om de familie-zaak voortaan te beheren. Op zijn 17* jaar verliet hij de school en werd ."jongste bediende 13 uur per dag in de méelfabriek. Hij- erfde de ondernemingsgeest van zijn vader tezamen met dien3 strenge Methodisme. Sinds zijn 18e jaar onderwees hij aan de Zondagsschool. Ontsteld, toen nu boorde, dat vijfmaal zoveel Brit ten naar de Bioscoop dan naar de kerk gaan, besloot hij de film in de kerk te brengen. Hij stichtte de Godsdienstige Film Maatschap pij, maar deze produceerde dillet- ^anterige Bijbelse drama's. „Ik zag, dat het geen zin had de mensen in de kerk goedkope, Hecht gemaakte films voor te Zetten. Het kwam er voor mjj op aan zelf iets te zeggen te nebben m de films, die zij in dc biosco pen zagen". Hij fcvrneerde geld Voor eev artistieke film over het leven in een vissersdorp in Yorks hire, die de titel „The turn of Tide", „De keer van het tij" «reeg. In een internationaal film concours won deze de derde prijs, terwijl de critici er zich zeer gun stig over uitlieten. De Britse ver huurkantoren weigerden hem echter, omdat het geen kas-stuk was. Rank deed als de man, die voor zichzelf het hotel kocht, waarin Voor hem geen kamer te krijgen as, hij besloot zelf beheerder der cassa's te worden. «,In. die dagen was de Britse filmindustrie in een chaotische oestand. Hollywood had de kans waargenomen en in de eerste wereld-oorlog niet alleen de Ame rikaanse, maar ook de Britse markt veroverd. In 1928 slaag den de Britse filmmakers er m een Quoteringswet doorgevoerd te krijgen, die aan de Britse ver huurkantoren verplichte ten mini mum aantal Britse films per jaar te brengen. In één nacht opgeko- huurkantoren filmproducenten maakten van deze wet gebruik om haastig in elkaar geflanste celluloidstroken op de markt te brengen, die de naam der Britten meer kwaad dan goed deed. De Britse fifin komt op Toen het was 1933, maakte Alexander Korda, een van het yonunent overgekomen nieuwe- ln .de Britse film-industrie: i',» liefdeleven van Hendrik VIII (een film door de K.F.A. af gekeurd). Dit was geen haast werk, in eikaar gezet om het voorgeschreven aantal Britse films te bereiken. Zij behaalde een buitengewoon succes in Enge land en de Verenigde Staten. Drie jaar lang nam de Britse film industrie een ongelofelijke vlucht. Nieuwe filmmaatschappijen rezen als paddestoelen uit de grond. Tegen 1936 was er nog geen 10 fo van de films gemaakt, die waren aangekondigd; het werd een debacle met millioenen verlies. Temidden van een dol gewor den geldwereld deed J. Arthur Rank zijn eerste practische stap pen. Hij stak veel geld in General Film Distributors (Algemeen Film Verhuurkantoor). Het vol gende jaar was hij in staat zich zelf voor 25 in de Universal Pictures in de Verenigde Staten in te kopen. Hierdoor kreeg nt) niet alleen de macht over do Universal Film-vertoning in En geland, maar bovendien va®1.® voet op de - Amerikaanse markt. Vervolgens verwierf hij zichi de controle over twee van de drie grootste theater-concerns in En geland, zich op die manetr de ver toning van films in 680 bioscopen verzekerend, de meeste daarvan première-theaters. Rank begon nu zelf films t« maken en bracht bet grootste deel van de Britse studio s teza men met de voornaamste produc tie-eenheden onder zijn zeggen schap. Tegen het einde van de oorlog had hij 70 van de Britse film-industrie onder zijn macht. Deze industrie sprong van de oOu plaats in de nationale economie naar de zevende. Rank is een voorstander van de verticale trust dwz. het in eigen hand hebben van alles, wat bij het maken en vertonen van een film komt kij ken; van het draaiboek tot het witte doek. Hij controleert of ls eigenaar van twee grote fabrie ken voor het maken van film apparaten, een fabriek van len zen, twee fabrieken, die bioscoop meubelen maken, een Bioscoop Televisie Maatschappij, die het filmbeeld van een centraal punt uit naar de bioscopen doorzendt (dit bespaart de kosten van film- copieën); een opkomende fabriek van radio-toestellen en zelfs een gehele cosmetische industrie voor de make-up van zijn sterren. De films in Engeland gemaakt, kunnen drie bijdragen leveren voor de strijd om het bestaan van Groot Brittannie. Een is het pro paganda maken voor Britse pro ducten, zoals de Amerikanen de export van auto's, ijskasten, kle ding en vernuftige apparaatjes hebben gestimuleerd. Ten tweede, de deviezen, speciaal de schaarse, die het verhuren van films in vreemde landen opbrengt. Ten derde het beperken van de stroom van 8 70.000.000, die nu jaarlijks vanuit Groot Brittannie naar Hollywood vloeit en 't verwerven van een plaats op de Amerikaan se markt. Op dit ogenblik produceert of importeert Rank eigen films in 62 landen, terwijl hij 400 biosco pen buiten zijn eigen land bezit of controleert (waaronder nu ook de Tuschinsky-theaters) Bij de laatste telling was Rank commissaris van 70 maatschap pijen en president-directeur van 23 andere. Gemiddeld bezoekt hij iedere werkdag een directie-ver gadering. Zijn hoofdkwartier heeft hij in een vorstelijke villa in Londen's Mayfair, zijn echte bu reau bestaat uit vier volgepropte actetassen, die hi) en zijn mede werkers overal met zich meesie pen. Tsaar Arthur Een paar jaar geleden kon hü nog geen statief van een loopjon gen onderscheiden, maar nu neeft hij een hartstochtelijke belang stelling voor de film. Iedere Vrij, dag maakt hij zijn ronde door de studio s, die onder de rook van Londen liggen. Hij is altijd ge naast en loopt met grote passen rond. De sterren noemt JiB bij nur voornaam en hij behandelt ze als leden van een gezin. De draai boeken van voorgestelde produc ties leest hij allemaal; hij veran dert daarin regels, haalt de dia loog wat op om slechte smaak te vermijden. Ala echter eenmaal met het opnemen een begin is ge maakt, bemoeit hij, zich nergens meer mee. „Britse films zouden wel eens de bedreiging kunnen vormen, die Hollywood nodig heeft om te ra ken uit die zelfgenoegzaamheid als van een vette kater", zei Samuel Goldwyn, een van dc gra ten onlangs; „Hollywood is te. ver weg geraakt van de gewone man. Dat komt. er van, als je te rijk wordt". Rank beweert, dat zijn voor naamste zending bh het maken van films is: „Maak van de we reld een plek, waar het prettiger leven is. We moeten iets aan de wereld willen geven, niet er altijd iets van willen krijgen. Films moeten een verheffende en be- sohavende werking hebben, maar ik heb geleerd, dat men eerst de mensen moet vermaken, vóór men kan verwachten, dat men ze kap leiden of leren. Toch ben ik vast besloten dat aan hen geen leeg, voddig en demoraliserend ver maak zal worden voorgezet. Ik wil hun ieta geven, dat de moeite waard is." Rank, zo zegt het verhaal van Allen A, Michie, dat wij in de Reader's Digest lazen en vertaalt den, ig werkelijk verontwaardigd' wanneer onfatsoenlijke, of ruwö elementen in zhn filma binnen sluipen. Het maken van de film „De Vrijbuitster" (The Wicked Lady) betreurt hij. H|j was in Amerika, toen deze gemaakt werd, wilde haar eerst uit Se circulatie nemen, maar vond de 8 1,000.000, die er aan het maken gespendeerd waren, toch wel wat erg veel en gaf toen de wereld die film toch maar, om er zelf iets voor terug te krjjgen- Het feit, dat het onderhavige product in Engeland een kas-stuk werd en vele records brak, versterkte Rank in zijn besluit om het bios cooppubliek de verheffing te ge ven, waarvan het niet weet, hoe dringend het die nodig heeft. Rank is een van de rt)kste mannen van Engeland. Niemand weet, hoeveel van zijn persoon lijk fortuin van'8 100.000.000 is geinvesteerd in de film-business. Zijn film-rijk wordt gesehat op 24O.Q0O.OOO en er wordt jaarlijks voor 8 180.000.000 omgezet. Daardoor is hij een van de mach tigste filmmagnaten van de we reld geworden. De trouw tussen het Brabantse jongetje Merijntje en de gedroste matroos, de Kruik, is één van de mooiste trekken van het verhaal „Merijntje Gtfzen's jeugd" van A' A ,onK- De verfilming, die dit boek kreeg, is een van de beste, die wij in Nederlandse pro ductie zagen. De Brabantse sfeer is goed getroffen en al is het aan sommige spelers te zien, dat zij meer op de planken dan voor de camera staan, toch wordt men geboeid door het geheel. Zoals Polygoon-journaals het Hollandse landschap vaak in de reportage betrekken, zo is ook in deze film voor de milieu-tekening gebruik Sinds April wordt er aan de kademuur van de Voorhaven, langs de Hoofdstraat hard ge werkt. De oude muur was reeds rl?'T,n tang verzakt en het op trekken van een geheel nieuwe oieek noodzakelijk. Een overzicht Werk verklaart aan stonds, waarom de bouw van deze muur zon grote post op de be- grot mg uitmaakte. 1 Allereerst moeten een stalen damwand voor de waterkering en een houten ütempelwand voor grondkering geheid worden. Daarvoor zijn nodig 600 lange planken en 500 korte. In de bouwjjit, (Tie bij ge deelten van 20 M. gemaakt wordt, moet de pude kademuur gesloopt worden. Met een van de heibok- ken is men daar op het ogenblik mee bezig. Van de oude kademuur heeft men geen fundering meer kunnen vinden. Er moet dus een geheel nieuwe geheid worden. Zondag 27 Juli a.s. herdenkt de heer L. Nieberg het feit, dat hij vóór 30 jaar als lid van het collectantencollege „St. Hiëro- nymus Aemilianus", van de Fran- kelandse parochie, als lid werd aangenomen. Ruim 18 jaar is hij een ijverig werkend lid geweest en na zijn vertrek naar 's-Graven- hage, als erelid overgeschreven. Gedurende de laatste periode bleef hij een trouw lid van het college, hoewel hij uit de aard der zaak niet meer aan het actieve werk kon deelnemen. Het zilveren ju- bilé heeft de a.s. jubilaris wegens de tijdsomstandigheden niet ge vierd, doch met te meer ijver ho- Pen zijn collega's hun medelid ferT. deze gelegenheid een passend vioHniT, "«reiden. De kerkelijke over negen in de St Liduinak^rk Van half twee tot half drie is er Daarvoor is nodig 13 K.M. paal. Om de meter worden aan de voor- en achterkant van de komende' kademuren de palen geheid met daartussen de schoorpalen. Tus sen de voorste en de achterste palen komt oen wand van beton- palen voor de grondkering. Daar bovenop komt 'n vloer van stamp- betofi, die aaii de voorkant wordt afgemaakt met gemetselde basalt zuiltjes en van boven met een granieten rand. Voor dit werk is 100 M3 beton en 92.000 kg. beton- ijZAlsnallegs goed gaat hoopt men over een jaar klaar te zjjn. Be langrijke laad- en lesruimten ko men dan weer voor Schiedam open. De uitslagen van de 8ste ronde voor de huishoudelijke compeLtie zjn.als volgt: A. J; HL d. Berg—-J. Süyker afgebr.; A^r7paap d. Toorn 44: H. X Kloos afgebr.; J. v T v. d. Brugge afgebr.; J- A. Erftemeijer afgebr., rieiiT-p. Oomen 10; W de Jong 0—1' J' Mulder- G. Mi neur houWer- iiuuwerJ. ae J0115 - „.„i Bruinhof—J. Brökling 0—1 Tg-. J. LeerentveldJ. Collign°n 1 A. VeringmeierF. Zondag' J- regl.; F. KleinekoortH. Kemp 0—1; W. de Gooyer—J. Zoetmul der 0—1; F. Meijer—A. Noorder- graaf 01. Het programma voor de uit voering, te geven door hét Ste delijk Muziekkorps te Schiedam op Zondag, des namiddags om 8 uur in de Plantage luidt: 1 Vivat Europa, Mars, p. v. Blon; 2 Ouverture Morgenrood A. Dries- sen; 3 Aan de golf van Napels, ai» ""c ja *1 wals, E. Guardia; 4 2de Arlé- .A eIeSenheid de jubilaris 1 sienne Suite (4 delen), G Bizet; in het gebouw „Begersbergen" te 5 Panis Angelicus C. Franck* '6 Ankers los, mars, Zimmermann. komen feliciteren. gemaakt van mooie opnamen van het Nederlandse landschap. De geschiedenis is bekend ge noeg. Een W.-Brabants-jongetj* Merijntje Gtjzen, vat vriendschap op voor een oude matroos, die nu stroper is geworden. Deze ma troos is een vent met een_ goed hart, die teveel vrijbuiter is om op het land zijn aard te hebben. Hn is verliefd op Jannekee, maar deze wordt het hof gemaakt door de grensjager, de Kruik's groot ste vijand. Omdat hij er in zijn uniform mooier uitziet, dan de Kruik met zijn baard, wordt Jannekee verliefd op hem. Bij de Kruik ontstaat haat tegen hen beiden. Hij wil weg naar zee, maar Merijntje houdt hem tegen. Hij wordt daardoor de Kruik's noodlot, want op 't Vastenavond- bal kan de dronken Kruik zich niet beheersen en doodt Jannekee en de grensjager. Men kan niet bewüzen, dat de Kruik het ge daan heeft, tot Merijntje in zijn argeloosheid een met hloed be- aanwijst.eS &IS dat Van de Kruik _„^e^en®n,,d,ie Je film nog- niet f.fi'n v Un schade zeker willen inhalen, anderen zullen een tweede gang niet overbodig ach ten. 1 Het is schijnbaar naar de smaak van de Durbin-„fans" om een zoet verhaaltje met wat onschuldige humor op de koop toe nemen, als Deanna maar de voorgeschreven hoeveelheid gezangen door de microfoon koert. Daarom heeft het weinig zin, om iets over de onbenulligheid van dit soort rol prenten te schrijven. Men wil toch zien. Er is een uitstekend variété-nummer in de Passage. Koorddanserij in optima-forma. Gaat dat zien. Weerverwachting medegedeeld J i door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Overdag vrij veel bewolking i met geleidelijk wat toenemende 5 buienactiviteit; weinig veran- dering van temperatuur; aan de kust matige wind tussen Noord en Oost, overigens wei- nig wind. 20 Juli: zon op 4.42 uur, on- der 20.49 uur; maan op 7.20 uur, onder 22.41 uur. 21 Juli, zon op 4.44 uur, on- der 20.48 uur; maan op 8.49 uur, onder 22.59uur. Voor het een dezer dagen ge houden examen voor het diploma H.B.S.-B slaagden aan de R.H.B.S, alhier 32 leerlligen. Negen candi- daten werden afgewezen. Ge slaagd zijn: J. A. Boerdam, M. Fluks, M. A. Hof, J, G. Smink, J. C. Vis, R. F. Bauer, J. N. Braams, P. Emmerzaal, W. Hen- neke, H. W, Hoogendijk, W- Jong- sten, C. M. Koning, L. A, Kre- ber, R. H. Schlebaum, G. Schroo- ten, G. J. v. d. Vlies, F. D. v. d. Vloet, F- Brand, J. v. d. Graaf, H. A. de Koning, G. J. Kots, P. V, d. Linde, P. A. J. Lueleer, P. H. van Meurs, J. de Nijs, D, Scheepmaker, S. K. Tamminga, G. Valster, C, H. Terweij, J. C. Vos, G. v. d. ee en X V. Zellem. In het Verenigingslokaal slaag den voor het Mulo-examen A: G. M. Eggink, A. Hoorman, J. den TJijl, C. Vermeiden, P. v. Vliet, allen Schiedam; L. Lucardie, T. C. Kalkman, M. A. C. M. v. d. Hidde, A. J, van Dorp, P. Lan- gendoen, H. J. Meurs, J. Verloop, allen Maassluis; A. C. Kleijwegt, Ph. Roorda, Rozenburg; W. Hof man, Naaldwijk; J, v. d, Kooij, E. J. Meijer, P. Mosterd, allen Maasland; T. Stam, J. Valk, J. v. d. Velden, A. Verhagen, C- Vos, S. Elkelenboom, allen Vlaar- dingen. Dria candidaten werden afgewezen. J. van Buren, Buys Bellotsingel 16, tel. 69661; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785; Katten burg, Burg. Knappertlaan 41, tel. 67773; Apotheek Jansen, Swam- merdamslngel 41. Het programma voor de bei aardbespeling op de St. Janstoren Van heden, Zaterdagavond, op aZterdag 19 Juli a.s. 's avonds te 8 uur door de Stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt: 1 Koe- koek-praeludium, M. van dun Gheijn; 2 a. Lied van Bergen op Zoom, b. Hoe groot en goed, c. Waer dat men sich al keerd' of Wend'; 3 Twee menuetten, G. F. Handel, 4 a. Het lied van de boer, J- M. P. Broeder, b. Middag slaapje, J. Worp, c. De herder, J. Worp; 5 Sonatine nr. 5, (Alle gro-Andante-Rondo) I. Pleygel; 6 a. Carillon van Duinkerken Jnet varianten, b. Restitutie, Jef Rein- hard, c. Moederke alleen, E. Hul- lebroeck; 7 Improvisatie, Ferd. Timmermans. Peter Chandler Pringle uit Jo hannesburg vierde zijn 117de ver jaardag, omringd door vijf gene- rat>es afstammelingen. Hij blies de 117 kaarsjes op zijn verjaarstaart met een enorme blaas in één keer uit. Ofschoon zijn vader een Schot is, die in 1820 in Zuid-Afrika kwam wonen, spreekt Pringle geen woord Engels «n heeft zijn hele leven tussen de Afrikaners doorgebracht. Hij zegt, dat hij zijn hoge leef tijd dankt aan het eten van honig. De minister van econ. zaken heeft zich, in verband met de uiterst moeilijke deviezenpositie, genoodzaakt gezien de toewijzin gen van olie voor centrale ver warmingen geheel gelijk te scha kelen met die van vaste brand stoffen. Nadat de olierantsoenen voor verwarming van gebouwen, win kels e. d. reeds bij de aanvang van het vorige stookseizoen tot het peil van de kolentoewjjzingen voor soortgelijke objecten waren teruggebracht, ajjn thans dus ook de toewijzingen voor particuliere oliestookinstallaties op dat niveau vastgesteld. De rantsoenen voor het stook seizoen 1947-48, welke voor de genen, die reeds op 1 October 1946 over een particuliere olie- stookinstallatie beschikten, een ernstige verlaging betekenen, zijn de volgende: a. ten behoeve van huizen, waar in geen enkel woonvertrek (of ver trek, dat als zodanig kan dienen) van een schoorsteenaansluiting is voorzien: naar gelang van de te verwarmen ruimte tenminste 155Q liter en ten hoogste 3390 liter; t>. ten behoeve van huizen, waarin een zodanige schoorsteen aansluiting wel aanwezig is, naar keuze van de bewoner: 600 liter olie of een brandstoffenkaart. In beide gevallen wordt één Reuter seint Uit Londen: Gis terochtend om 11 uur 40 (Ned. tijd) heeft het Britse parlement OP de gehruikelijke plechtige wijze de vorstelijke goedkeuring vernomen van de door beide huizen aangenomen wet, waar bij India e.n Pakistan met in gang van 15 Augustus onafhan kelijk worden verklaard. Als afgezant van het hogerhuia was admiraal Sir Geoffrey Blake naar het lagerhuis gegaan, om de afgevaardigden ter gemeen schappelijke vergadering op te roepen. Na driemaal met de gou den knop van zijn staf op de deur der lagerhuiszaal getikt te heb ben ,werd Sir Geoffrey tot het huis toegelaten ,waar hij de bood schap meedeelde aan de voorzit ter, die vervolgens de afgevaar digden voorging naar het hoger- huis. Daar werden beide huizen in kennis gesteld van het konink lijk fiat, zodat de wet, waarbij Engeland aan 400 mi.llioen Indiërs onafhankelijkheid verleent op de vastgestelde datum van kracht wordt eenheid vaste brandstoffen gelijk gesteld met 50 liter olie. Over de wijze waarop de in aanmerking komende gezinnen in het bezit zullen warden gesteld van een olietoewiizing of een brandstoffen- kaart, yolgt spoedig een nadere mededeling. Binnenkort zal tevens worden beslist, of ook ten behoeve van particuliere en bedrijfs-installa- ties, die na 1 October 1946 wer den aangelegd, olie ter beschik king zai kunnen worden gesteld. Eventuele toewijzingen zullen Uiteraard eveneens op basis van algehele gelijkschakeling met de kolentoewijzingen geschieden. H.K.H. prinses Juliana heeft in aanwezigheid van talrijke auto riteiten, onder wie de Zwitserse gezant Kohli, de gedertgeerde van het Intern. Rode Kruis, J. de Caste|la en de Haagse burgemees ter in Pulchri Studio te 's-Graven-. hage aan vijf ziekenverpleegsters de „Florence Nightingale me daille" uitgereikt voor de buiten gewone verdiensten, bewezen tijdens de oorlog aan de lijdende mensheid. De Prinses hield daarbij een toespraak, waarin Zij o.ni. zude: „Wij zijn er trots op zudie vrou wen in ons midden te hebben, die in de jaren van zware beproeving op uitnemende wijze tallozer hoop en redding zijn geweest". Terwijl de verdiensten van zijn in de oorlog omgekomen aoehtar werden voorgelezen, kwam de vader van zuster M. A. A. Bloem uit Monnikendam naar focem. om de posthuum verleende onder» scheiding m ontvangst tc nemen. Zuster Bloem onderscheidde ziel) in de loop van 1944 in Venray onmiddellijk in de vuurlinie van de artillerie. Dodelijk getroffen door een granaatscherf is z|j ge vallen, toen zij hulp verleende bij de begrafenis van een land genote. De overige gedecoreerden zijn mej. L. J. Jobse, Rode Krjishelp- ster te Vlissingen, eerw. zuster Regina (M. Esser) uit Neder- weert, eerw. zuster Stephanie O.P. uit Reuver een mej. H. M. Verheul voorheen helpster bij een dokter- ie Roermond. In Gelderland hebben verschil» lende instanties op het geb|e<i van boswezen en natuurbe scherming zich verenigd in „Ver. tot behoud van het Veluwse hert" tenainde da strijd tegen de wildstroperij in verscherpte vorm aan te bin den. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft. Hoewel er niets gaat boven verse groenten, is het begrijpelijk, dat in een tijd, waarin de groen tetuin overvloedig opbrengt, de huisvrouw, denkend aan de ko mende wintermaanden, wat van die overvloed van groenten wil be waren. En wij geven haar gelijk, dat zij spinazie, postelein en an dere zomergroenten gaat inmaken als zij de opbrengst van eigen tuin niet in de maaltijden kan verwer ken omdat het te veel is. Het ste riliseren is wel de manier om de groenten de hele winter te kunnen bewaren. Maar het is een werk, dat zeer nauwkeurig gedaan moet worden, wil het gelukken. Een uitvoerige beschrijving en enkele recepten over de inmaak vindt u in het vouwblad „De in maak van groenten", uitgegeven door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginne gracht 42, te 's-Gravenhage. Hier willen wij ons bepalen tot enkele raadgevingen: le Werk in een zindelijke om geving (schoon aanrecht) en met schone handen. 2e Gebruik schone doeken, le pels en trechters. 3e Zorg voor gave flessen, deksels en gummiringen. 4e Reinig flessen, deksels en ringen met warm sodawater (of kook alles 3 minuten uit in schoon „LA GRANDE ILLUSION" Opnieuw ter vertoning in ons land Soms beseft men pas ten vol le, hoe groot een filmwerk kan zijn in zijn conceptie en vorm geving, wanneer men het na jaren terug ziet. Zo'n film is „Le Grande Illusion", 't mees- terwerk van Jean Renoir, dat thans weer in sommige bio scoop-theaters zal worden ver toond. Strikt genomen behoort »,La Grande Illusion" tot de oorlogs films, maar het is een oorlogs film welke werd gemaakt voor de laatste wereldbrand en wel ke niet specifiek Frans of En- pels of Amerikaans of Italiaans én anti-Duits is. doch die zich plaatst op een standpunt boven de partijen, het enige standpunt, waarop een kunstwerk zich be hoort te stellen, omdat het zijn taak ls, dieper te gaan dan de op pervlakte en dieper dan klein zielige haat en afkeer. Dit heeft Jean Renoir gedaan met deze film. Commandant von Rauffenstein (Eric von Stroheim), de Duitser is een even gave en ridderlijke figuur als de Franse kapitein de Boieidieu (Pierre Frernay) „La Grande Illusion" is geen film, die de sympathie voor de een wekt ten koste van de ander. Zij toont ons de Duitser en de Fransman in hun uiteenlo pende karaktertrekken, zij doet ons de grootheid voelen van waar. achtige, menselijke ridderlijkheid loven, dat deze beide mensen, die elkaar als leden van vijandelijke volken van het leven pogen te beroven volkomen zichzelf zou den kunnen blijven en toch vrien den zouden kunnen zijn: „De grote illusie „La Grande Illusion" munt niet uit door een opmerkelijke film vorm. Zij deed dat niet in 1937, toen wij haar voor het eerst za gen. Zij doet het thans nog min der nu de cineasten ten aanzien van belichting camera-instelling en hantering veel blijken te heb ben geleerd. Maar zij heeft een prachtig gegeven gedramatiseerd op een wijze, die haar ver verheft boven de middelmoot, ook van de na-oorlogse film. Eric von Stroheim speelt in deze film voor wat hij waard is. Zijn Duitse officier is een onvergetelij ke creatie, waarvan gebaar na ge baar bij het terugzien in de her innering wakker werd. Onnodig te zeggen, dat wij per sonen boven 18 jaar, die gelegen heid krijgen deze film na zovele jaren opnieuw of voor de eerste TfaIte zien dringend aanraden, deze kans te benutten. f. water) en spoel ze daarna goed om met heet water. 5e Maak alleen groenten van prima kwaliteit in. 6e Was de groenten zorgvul dig. 7e Kook alle bladgroenten enkele minuten voor, zodat ze slinken en minder plaats innemen Bovendien verdient het de voor keur ook worteltjes, bloemkool, asperges en doperwten 3 minuten voor te koken, waardoor het be derf, dat in deze groenten gemak kelijk optreedt, wordt tegenge gaan. Ook laten de drie eerstge noemde groenten zich dan beter in de flessen voegen. 8e Laat alle bewerkingen, voorkoken, het vullen van de flessen, het steriliseren zo snef mogelijk op elkaar volgen, ,9e Reken voor de steriliseer» tijd: de kooktijd plus M uur, op een temperatuur van 100 gr. Steriliseer doperwten, spinazie, bloemkool en worteltjes na 24 uur nog eens uur op 100 gr. (X over om bederf tegen te gaan. 10e Laat de flessen, met de klem er op, onder een doek af- koelen, om springen te voorkomen Verwijder pas na volkomen afkoe ling de klem en controleer dan, of de deksels stevig vast zitten. 11e Voorzie alle flessen van 'n etiket met vermelding van de inhoud en de datum van inmaak. 12e Bewaar de inmaak op een droge en ':oele plaats. Indien u de bovengenoemde voorzorgen nauwkeurig in aehfc neemt, zijn wij niet bang, dat y met uw jnmaak geen succes zult hebben. De oplossing van de dierenpuzzla is: gorilla, arend, rups, nachte gaal, ansjovis, adder, lynx. En verticaal: garnaal. Een lettergrepen-ring ia nu de inzet. In te vullen 16 woorden, elk van twee lettergrepen. De tweede let tergreep van elk woord is gelijk aan de eerste lettergreep van het daarop volgende woord. De gevraagde woorden zijn: 1, tijdruimte; 2. man; 3 verrukkelijk; 4. geneeskundig onderzoek; 5. toneelspel; 6. letters noemen; 7. lichaamsdeel; 8. deel van Sumatra; 9. verbond; 10. echtgenoot; 11. wa pen; 12. soort; 13. opstandeling; 14. vreemde munt; 15. talent; 16. rïjg- snoer. Een prijs verwierf: Mej, M. HEGGELMAN, Huize St. Liduina, Schiedam. zi<^hSgereed tvoor6n Bim maakten naar het ka een aluiptocht neer wij het vliegtuig kunnen meenemen, verkennen wij het eerst de tent waar Basli wordt gevangen gehouden. Wij nemen hem dan mee naar het vliegtuig en stijgen snel op, zodat een achtervolging onmogelijk is stelde Bim voor. „Dit lijkt mi) een gedegen plan", gaf IJso toe. Even later bevond zich de vreem de stoet op weg. Na een tocht van enige uren zagen onze vrienden het kamp van de Geldlanders al liggen. „Ik weet hier in de buurt een kleine ijsgrot, waar wij deze machinevogel kunnen verbergen", kondigde IJso aan. door 54) Dat kan allemaal wel waar zijn, doch er zijn wel meer mis dadigers, waarvan hetzelfde ge zegd is. En tenslotte hebben we nog miss Nola Morin. Foxcrift lachte bitter: Beste Harley, je beste speurderswerk verricht jij toch nog altijd op pa pier! In de praktijk is een beetje minder fantasie een noodzakelijk ding. Stevenson vertelde zijn vriend Wentwnrth bespreking bij notaris bewii«?,^ en over de talrijke bewijsstukken van miss Morin. geldige p— weV dat het meisje nemen, dat zij de weldoener van haar moeder zou vermoorden? En bovendien was het voor haar voordeliger als de oude man bleef leven. Ze zou dan namelijk een grote schadeloosstelling hebben ontvangen voor de vele jaren. ZONDAG 20 JULL HILVERSUM I (301 M.) 8.00 N. C.K.V.. 10.00 K.R.O., 17.00 N.C.R. V., 20.00 K.R.O. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenwijding, 10.00 Hoogmis, 11.30 Gram., 12.00 Gram., 12.15 Boekbespr., 12.30 Vaudille-ork., (13.00 Nieuws), 13.40 Apologie. 14.00 Gram., 14.30 Residentie- ork. 15.15 Klankbeeld, 15.40 Gram. 16.00 Kerkmuziek. 17.00 Prot. Kerk dienst, 18.30 V. d. Ned. Strijdkr., vearzaanktM°htief?1 Mn belofte voor na en daarenboven vooruitzicht hebben. da7 7aar'"-; verbeeld je nu eens Nb- MnrOi^?SJ?raken vals waren? Mr. Montieth keek de nanieren onmiddellijk datVtdo- cument waarover miss Morin steeds spreekt, vals was, en lach te het meisje uit. Je weet uit er varing, dat ze zeer fel is en kunt je dus voorstellen, dat ze razend ,en"" de moord bedreef. Bovendien redde ze hiermede nog een gedeelte van haar aanspra ken, namelijk de erfenis. Had mr. Montieth nog geleefd, dan had hij haar ontmaskerd en aan de politie overgeleverd. Er zijn dus wel twee of drie motieven voor haar aan te wijzen. Maar ik kan niet aannemen, dat ze, indien ze werkelijk mr. Montieth zou hebben gedood, la ter het zou durven wagen haar aanspraken aanbangig te maken. Ze moet heel goed begrepen heb ben, dat ze onder verdenking stond. Stevinson knikte; hij moest toe geven, dat deze redenering van Foxcroft juist was. Was het mis schien inderdaad beter, dat hij zich tot zijn papieren misdaden beperkte? Hij besloot, tot een an der onderwerp over te gaan. Wanneer kunnen we Lar- hya7^LsL^nfef oTtsia^t?6" daarmede ^aXr^ketijk^^z|jn van^G^wolÜ zei Stevenson nadrukkelijk in de hoop, dat Foxcroft hierop vlam zou vatten en alsnog [eê zou ondernemen om de professor iedere ontvluchtingskans te ont- nemen. _vSJèvnf°tPt n/et weg> antwoord de Foxci of t, zeker van z|jn zaak: Hij heeft niets met de moord te maken en heeft enkel het schil derij gestolen. Hoe dan ook, ik hoop, dat we Lardeau spoedig aan een verhoor kunnen onderwerpen. Heb je verder nog mededelingen te doen? Neen. Je weet, dat de aan spraken.. van miss Morin niet door mij behandeld worden, ten zij ze op oplichterij- blijken te berusten. Maar voorlopig kan ik je alleen van advies dienen. Prachtig. Stevenson ging regelreeht naar het bureau vó,i Harper om daar op te bellen. Hö had dit niet bij Foxcroft willen doen, omdat hij niet het risico wilde lopen, dat diens secretaresse het gesprek- zou afluisteren. Binnen enkele minuten had hij zijn broer Phil aan de lijn en maakte met hem een afspraak voor een ontmoeting in New-York. Toen hij de volgende morgen op de afgesproken plaats aanwe zig was, vond hij daar zy'n broer al wachten. Hij vertelde hem al les, wat hij de laatste dagen over miss Morin te weten gekomen was. Phil had niet veel nieuws. Het echtpaar Fellows ging zo nu en dan uit, maar ontmoetingen met onbekenden waren er niet geweest. Stevenson droeg zijn broer op. zijn waakzaamheid niet te laten verslappen en nam af scheid. Hierna ging hij naar het hoofdbureau van politie om daar inlichtingen in te winnen over een expert in handschriften, ink ten en papier. Ze noemden hem daar de naam van mr. Schwartz, 'n scheikundige, wiens hulp vaak door de politie werd ingeroepen, meestal met uitstekende resulta ten. Stevenson draalde niet, doch begaf zich onmiddellijk op weg naar het aangegeven adres. Mr. Schwartz bleek een kleine man, met slaperige oogjes. Ste venson gaf hem de brief. Hum! zei de kleine man: moet de juistheid hiervan onder zocht worden? Inderdaad, professor. Ik ben geen professor meer, zei Schwartz, ik geef al sinds ja ren geen colleges meer. Noemt u mij maar gewoon „mijnheer". Hij gooide de brief boven op een stapel andere papieren. Mr. Schwartz, riep Steven son verschrikt, ik moet u verzoe ken heel zorgvuldig met deze brief om te gaan. Hij is heel erg belangrijk. Er hangt veel van af. Wanneer kan ik het resultaat van uw onderzoek komen ver nemen?? Morgen. Maar wat wilt a precies weten? Alles! Bijvoorbeeld, wanneer ongeveer het papier gemaakt werd, of de inkt oud is, enzo voorts. Ik kan u niet alles vertellen, antwoordde Schwartz, ik ben geen tovenaar, doch een weten schappelijk onderzoeker. Hoe zou ik u kunnen vertellen wie het papier kocht, wie het verkocht, wie het gebruikte en wie hei verzond? Ik kan u alleen maar vertellen, hoe oud ongeveer het papier is en hoe oud de inkt. Stevenson glimlachte veront schuldigend: Neem me niet kwalijk, mr. Schwartz. Als u me dat kunt vertellen, is het waarschijnlijk al voldoende. Mijn eisen waren inderdaad overdre ven. Schwartz nam de brief weer in handen, legde hem onder een microscoop en bestudeerde hem nauwlettend. Hjj schudde het hoofd. Ik zal er rustig tijd voor moeten nemen. Morgenochtend kan ik u uitsluitsel geven. Waarschijnlijk moet ik 'n beetje van de inkt wegnemen. Dat geeft net. We hebben er een fotografische copie van. Hoewel het al laat was, toen Stevenson weer in Greatport ar riveerde, ging hij nog even bij inspecteur Harper langs. Hoe staat het met Griswold, Harper De inspecteur begon te lachen: Ik ben naaf Kingsbury ge gaan op aandringen van mi. Fox croft. Ik heb alles nagezocht, maar heb niets kunnen onLrieK ken. Niet.i, maar dan ook Hele maal niets wat met de moord in verband zou kunnen staan. En wat zei Foxcroft, toen u hem deze mededeling bracht? H'j zei, dat Griswold ver duiveld knap was en alles wel zou hebben weggewerkt. Zeg nou eens eerlijk, Har per, wat u van Griswold denkt (Wordt vervolgd.) 19.00 Gram., 19.15 Bijbel.. 1930 Nieuws en Sport, 20.00 K.V.P.- landdag. 20.07 De gewone maa, 20.1j> Zangspel. 21.00 Gram. 21.15 Hoorspel. 22.10 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.50 Gram. HILVERSUM IX (415 en 218 M.) 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 17.30 V.A.R.A., 20.00 A.V.R.O. 8.00 Nieuws. 10.30 Prot kerkdienst 11.45 Caus., 12.00 Gram., 12.30 Zon dagclub, 12.40 Koor. 13.00 Nieuws, 13.15 Skymasters. 13.50 N.S., 14.00 Boekbespr., 14.30 Orkest 15.30 Filmpr., 15.45 Gram., 16.30 Repor tage. 17.00 Voordracht. 17.30 Koor. 17.50 Sport, 1S.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Orkest, 19.00 Radio- lympus. 19.30 Sextet. 20.00 Actual. 20.15 Haarlemse Ork. Ver., 21.15 Caus. 21.25 Muziek. 22.15 Hoorspel 22.40 Orgel. 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. MAANDAG 21 JULL HILVERSUM I (301 M.) N. C. R. V.) 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.30 Morgenwijding, 11.00 Gram., 11.15 Boekbespr.. 11.35 Piano, (11.45 Gram.) 12.15 Orkest 13.00 Nieuws, 13.15 Kwintet, 14 00 Caus., 14.20 Koor, 15.00 Gram. 15.25 Trio, 16.00 Bijbel. 16 45 Mu ziek, 17 00 Zang, 17.30 Sport, 17.45 Caus, 18.00 Koor, 18.20 Gram. 18 30 V. d. Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespr., 19.30 Actual, 19.45 Appèl ex-pol. gev. 20.00 Van alles wat, 20.15 Concert. 21.30 Ge- var. progr., 22.00 Caus., 22 20 Gram- 22.30 Nieuws. 22.45 Avondwijding, 23.00 Caus., 23.25 Schaaktournooi, 23.35 Gram. HILVERSUM TI (415 en 218 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 12 00 Trio, 12 30 Gram., 12.45 Reportage, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaudeville-ork., 13.50 Orgel, 14.40 Boekbespr. 14 40 (Trio. 15 05 Gevar. prog., 16 00 Voordracht, 16.10 Muziek, 16.30 Zang, 17.00 Gram., 17.30 V. d. padvinders. 17.45 Gram., 18.00 Nieuws, 18.15 Skymasters. 18.45 Caus., 1900 Gram 19.30 Muziek. 20.00 Repor tage, 20.15 Reridentie-ork., 21.00 Gram.. 21.25 ..De zevende Sluier" 22.30 Caus., 23.00 Nieuws, 23.15 Jazz., 23.45 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3