"V rede met de bruine broeders Rotterdam werd marinebasis Marshall-plan ais trekpaard Inundatie liet veel zout na Wil China bemiddelen? Jonkman hoopt op kort proces De actie der Nederl. troepen Verbijsterend tempo der V.S. Indische voorraden groter dan verwacht Prins Bernhard bezoekt Friesland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communistische motie verworpen door Tweede Kamer Aard der actie Voor Marine-gezinnen geen plaats? HOGERHUIS EN NACHTZITTING 69ste JAARGANG VRIJDAG 25 JULI 1947 No. 20374 Ta^vS^ ?een MALINO BRACHT GOEDE VRUCHTEN „Steun der Nederlanders noodzakelijk" DE GOEDE DIENSTEN J H VAN EUROPEES. NAAR WERELDPLAN Moskou speelde in de kaart van Washington Ontgoocheling van een marinevrouw KLAPPEN the ri dpi "Ten dpr 13e eeuwse M van Bierum. PRINSELIJK GEZIN GAAT BOOTTOCHT MAKEN 240 amendementen in het vuur Mr- VAN KLEFFENS BIJ MARSHALL RAMPSPOED OVER WALCHERENS LAND BOUW SPAAK'S PLANNEN IN DE KONINGSKWESTIE Troonafstand van Leopold? ITALIE'S VREDES VERDRAG Sforza pleit voor ratificatie VALSMUNTERS ONDER NED- LEIDER MIJNRAMP IN ILLINOIS, LOET C. BARNSTUN NAAR NEW-YORK CHAPLIN IN HITLER'S ALTO VJ DE KANTOREN van de Redactie en de AdmD nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,25 per Kwar taal, 1,10 per maand, 0,26 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: EL A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerden prijs cp aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1,Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. I„ een omstandige, goed opgezette en rustig voorgedragen rede, die beter dan ooit de puntjes op de i's zette, heeft minister Jonkman in de Tweede Kamer nog eens het stand punt der regering ontvouwd en aangetoond, dat. zij onmogelijk an ers ac unnen handelen dan zij deed- Vee! nieuwe gezie tspunten wer en niet geopend. Tegen de weifelachtige houding der P. v d A i u. a. werd van de zijde der „oppositie n". ^°nonien- Met de communistische motie maakte de Kamer korte metten. Zij is opnieuw met vacantie gegaan. De bewindsman rekende op een oor hem scherpe wijze af met de agi atie der communisten, door xc. in gebreke gesteld, omdat zij de gelegenheid hebben ver zuimd en het „feit" met opzet „voldongen" hebben laten worden om er tegen te kunnen losbranden met hun vuurwerk en aan de re publiek te suggereren, dat hier te lande de politieke werkstaking haar wel tot ruggesteun- zou zijn. Wat de aard der actie betreft, herinnerde Z.Exc. eraan, dat zij geleid wordt door een lid van de vroegere Stuw-groep, waartoe ook de heer Jonkman behoorde en die vóór alles steeds heeft ge tracht naar een vreedzame ont wikkeling der verhoudingen met de bruine broeder. Met collega Logemann kwam Z.Exc. dan ook getuigen van zijn „morele neder laag" nu het ten slotte toch tot een gewelddadig optreden moest komen; hetgeen prof. Romme al dus wenste te interpreteren, dat die nederlaag dan toch dient ge zien in het licht van een vrij ver Verleden en geen verband houdt met de jongste faze der onderhand delingen. Later bleek inderdaad de zaak meer een kwestie van religieuze aard te zijn. De vredeswil der regering trekt overigens buiten de communis ten niemand in twijfel. Haar intentie is, zoals minister Jonkman nog eens zeide mets anders dan het scheppen van voonvaarden voor het economisch herstel en de voorbereiding der nieuwe rechtsorde en niet ook maar iets op te leggen in politiek opzicht Daarom blijft het optre den beperkt in middelen, territo riaal en in duur. Z.Exc. hoopt op een „kort proces" en hoe zeer men dankbaar is voor de goede Indonesische^ b& "V* Voor zover de regering bekend" hebben zich nog nergens botsm' gen voorgedaan en alle gegevens wijzen er op, dat van iets, het welk ook maar enigszins op eeri volksoorlog lijkt, niet kan worden Ter gelegenheid van de ver jaardag der Malinoconferentie heeft minister-president Nadja- moedin een radiorede gehouden, waarin hij het concipiëren in Ma- lino van een nieuwe staatkundige vormgeving dezer gebieden her dacht en verder releveerde het geen sindsdien gebeurd is. „Thans een jaar na Malino draait de staat op volle toeren, Wordt er in een snel tempo voort- gewerkt aan de voorbereiding van t5dstip' dat Indonesië in de rij nemen I?aties een Plaats zal in nemen als gelijkwaardige". ho°gVopgetastrau, ?et werk' dat nesische ha na om door Indo den en onder nT-i Verricht te wor- woordelijkheid ?nesische verant- Wees Nadjainoecif„Schieden kan, daarbij de steun Van V °P> dat ders noodzakelijk 'lr' Nederlan- worden en gaarne k!:acht moet worden, hetgeen een bevJ?ard za' het ook de Indonesiërs wl8 's' dat is met de Malinogedachte ernst i werking. Van sa- De Indonesiërs verwachten i middels van de Nederlanders zij het ideaal van samenwerking niet alleen met verstand doch ook met hun hart blijvend zullen on derstrepen. Tot slot releveerde ^adjamoedin, dat de Malino-ge- daehte reeds vele goede vruchten a%eworpen ,en voor practi- verwezenlijking vatbaar is ®e"leken. n«-^e correspon Jent van Aneta te makassar voegt aan het voren staande toe dat de rede van Nad- Jamoedin met instemming werd ?ptvangen behoudens door een meine kring unitarisch georiën- f?erde Indonesiërs, die hoewel zij mans een coöperatief standpunt "nemen, toch niet het standpunt d-nnen verlaten, dat de staatkun- Vor constructie in federatieve m slechts een overgangsphase staat bereikt'zalwordenfenhei<^S" niJuT meW?ehgTstereIn8:erCk0mmU' Modjokerto door de re»,°bi.. dat se troepen was bezet. Daarent"" gen berichtte Aneta, dat oproe" Wge elementen in Modjokerto "ebben getracht de rust te vet- storen. Op verschillende punten in de stad begonnen zij Woens dag te middernacht onrust voor te bereiden. De opzet is volkomen mislukt. De stad is thans zeer mistig. Als voorzorgsmaatregel is de burgerij verzocht binnens huis te blijven. I„ de stad wordt gepatrouilleerd. repl. gesproken. Nu de actie der lucht macht, die Japanse vliegtuigen bedoelt te vernielen, inderdaad hier en daar verder is gegaan, dan voorgeschreven, zijn daarte gen reeds strenge maatregelen genomen. Terwijl minister Jonkman het standpunt van de heer Neder- horst kwalificeerde als in strijd met de grondwet en Linggadjati zelf, wees Z.Exc. er op, dat En geland en Amerika reeds een en andermaal goede diensten hadden bewezen. Het laatste aanbod van Engeland intussen kwam nadat de actie reeds was ingezet en uit de bekende uitspraak van minis ter Bevin, die ook nog niet weet, wat het beste middel zou zijn ter oplossing van het conflict, blijkt wel, dat dit aanbod niet bestemd was om het politieel ingrijpen te gen te houden. Niettemin staat ook de heer Jonkman op het standpunt, dat zodra mogelijk weer contact met de republiek moet worden gezocht en dat daarvoor wel licht het aanvaarden van goede diensten, bijzonderlijk van En geland, zou kunnen dienen. In verband hiermede kwam prof. Romme opmerken dat het toch beter lijkt af te wachten tot het zo ver is, er op wijzond, dat het even onjuist is die goe de diensten per se uit te scha kelen, als ze a priori te aan vaarden en als voorwaaiden stellend, dat het staatkundig beginselprogram van Linggad- jati niet in gevaar mag komen; dat als toetssteen bljjft gelden het algemeen welzijn van het gehele koninkrijk; en dat de solutie van een dergelijke de marche ook zal kunnen worden nagekomen. Ook de heer Tilanus (C.H.) maande tot voorzichtigheid te dezen aan. Hij en de heer Zandt bleven het voorts onbegonnen werk vinden met de huidige re gering der republiek weer onder handelingen aan te knopen. Rede prof. Logemann Er is nog veel onderling ge schermutseld tussen de fracties. Wij memoreren de forse rede van de heer Schouten (A.R.) tegen de voornaamste steunpilaar der regering uit de P. v. d. A., die door zijn rede (waarin het zake lijke geheel onderging in het psychologische) de regering niet de steun geboden had, waarop zij in de gegeven omstandigheden recht heeft, doch integendeel de poten van de regeringszetel had doorgezaagd. Die rede achtte de heer Schouten dan ook bedenke lijk eenzijdig en van een onver klaarbaar dualisme, waardoor da grondslag van het overheidsgezag in gevaar komt. De regering toch staat hier nuchter gezegd voor een plicht, waarvan niemand haar moet trachten af te brengen. Ook de heer Tilanus kon geen bewondering hebben voor deze wijze van regeringssteun. Het eind der discussies bracht natuurlijk de verwerping van de reclame-motie der communisten, die onmiddellijke staking der po litiële actie eiste. Met hun nege nen zagen zij door de 79 overige aanwezige kamerleden hun uit vinding afgewezen. De kamer is weer op reces ge- gaan. L H. zou vragen in de vorm van man kracht en materiaal. Het Indonesische legerbericht meldt, dat de Nederlandse troepen in Midden-Java Plamongharl na bij Ambarawa, ruim 30 kilometer ten Zuiden van Semarang, hebben bereikt. Het bericht maakt voorts melding van krachtige tegenstand van de republikeinse troepen. Voorts zou volgens het bericht Magelang van uit de lucht met mitrailleurs beschoten zijn. De Indonesische premier Amir Sjarifoeddin-heeft gistermidd. vol gens A.P. verklaard, dat de Ned. opmars naar Malang en Djokja karta, tijdelijk althans, tot stil stand was gekomen. (Inmiddels heeft het rep. persbureau de val van Malang meegedeeld). De op mars naar Djokjakarta en Am barawa schijnt tot stilstand ge komen te zijn, aldus Sjarifoeddin. j e .republikeinen zouden Lawang, Mnio^Jdehjke toegangspoort tot Vpj heroverd hebben en de ruseidrn 9 K-M- hebben te- HefhtrS" naar Soekoredjo. luvan Antara, dat de Indonesiërs het grootste °-edeelte den hebhen (Sumatra> bezet zou- K ??6nde h« in twijfel te moeten trekken. Wel waren de 'ft 6?® daar de aanval Ook het bericht van Antara, dat het rep. leger achter de voor hoede van het Ned. leger bij Djokjakarta zou zijn opgerukt, waardoor de Nederlanders uit Toentang verdreven zouden zijn, meende Sjarifoeddin niet te kun nen bevestigen. Hij verklaarde voorts van plan te zijn, zijn kabinet spoedig te wijzigen, om er vertegenwoordi gers van de nationale Islamitische partij de grootste Indonesische partij, die 10 millioen leden zou tellen in op te kunnen nemen. Deze partij is op het ogenblik niet in de regering vertegenwoordigd. Sjarifoeddin zei, dat zij de rege ring volledig steunt in haar poli tiek van verzet tegen de Neder landers. De houding van Australië. Dr. R. Usman, chef der afd. protocol van het Indonesisch dep. van Buitenl. Zaken (volgens een ander bericht hoofd van het rep. consulaat in Australië), heeft vol gens A.P. een telegram gezonden aan de Australische minister-pre sident Chifley, waarin hij Austra lië verzoekt te bemiddelen in het Indonesisch conflict. Volgens Reu ter zou Usman verklaard hebben dat Indonesië aan Australië hulp Volgens „A.P." heeft Chifley te kennen gegeven, dat de Australi sche politiek ten opzichte van Indonesië de volgende week zal worden vastgesteld. Hij zal de eventuele evacuatie van Austra liërs uit Ned.-Indië bespreken, met het ministerie van buitenl. zaken de Austr. houding ten op zichte van het conflict behande len en zich bezig houden met de maatregelen, die reeds door de havenarbeiders en andere groepen in Australië tegen de Nederlan ders zijn genomen. In Melbourne heeft de plaatse lijke vereniging van lassers medegedeeld, geen herstelwerk meer te zullen verrichten aan Ned. schepen, indien Ned. schepen na 1 Augustus van de haven- installaties van Melbourne ge- bruik mogen blijven maken De plaatselijke bond heeft het hoofd bestuur verzocht in de andere havens eenzelfde gedragslijn te volgen. De Austr. bond van havenarbeiders heeft het laden van sen Nederlands schip te Bris- bane en van een ander te Adelaide verboden. Te Melbourne zijn Ned. militairen bezig het Ned. vracht schip „Tsjibesar te laden met wervrachtwagens, medische en andere voorraden bestemd voor Java. -:.V - Het herstel van de verkeersbrug bij Hedel, waaraan nu met alle kracht gewerkt wordt, begint belangrijk te vorderen. Het in uiterste nood verkeren de Europa heeft het plan-Mars hall met vreugde begroet; men besefte wel, dat men niet alleen zou ontvangen, maar ook moest geven, wat natuurlijk offers oete- kent; men ging echter aan de ar beid; en werkte in snel tempo; in enkele dagen tijds werd, nadat Rusland geweigerd had aan het Amerikaanse plan mede te wer ken, een Europese organisatie ge vormd, welke nu in even snel tempo haar commissies laat ope reren. Wel niemand zal de illusie heb ben gekoesterd, dat het in de commissies, welke de concrete voorstellen moeten opstellen, zo gemakkelijk zou gaan als op de conferentie der zestien te Parijs; toen overheerste de gedachte van het ontvangen, nu zijn de offers aan de beurt en het vereist altijd een aanmerkelijke mate van zelf beheersing en zelfoverwinning nog meer in het gemeenschaps- dan in het particuliere leven, waar het reeds zo hard kan zijij om in aller belang eigen belangen op te geven. Maar niettegenstaan de deze remmende invloed schijnt ook in de commissies tempo te worden betracht. Dit tempo, in zo fel contrast met hetgeen we tot dusverre van internationale conferenties, ook die van vóór Wereldoorlog II ge woon waren, is echter nog slechts kinderspel, vergeleken bij dat waarmede de initiatieven van het staatsdepartement te Washington elkaar opvolgen. Het is naar onze traditionele Europese begrippen zo verbijsterend, dat de Weste lijke kanselarijen het nauwelijks kunnen bijhouden. En Moskou heeft reeds onomwonden ver klaard, dat het van de Ameri kaanse politiek niets meer be grijpt; wat eigenlijk betekent, dat het er alles van begrijpt: Was hington wil Europa door een on gekende diplomatieke overrompe ling zonder slag of stoot aan zich onderwerpen! En dan nog wel, CHINEZEN KRIJGEN DE Ja^ CUatise Jrjngenjn^ West- zonder de Veiligheidsraad er in te kennen, waar een reeks Russi sche veto's ten minste het al te vlotte „kapitalistische" tempo zou kunnen temperen. Aanvankelijk werd in alle toon aarden verklaard, dat het plan- Marshall een zuiver economisch karakter droeg; wat politiek was, viel onder de Truman-leer. De leidende Amerikaanse pers deelde echter bijna onmiddellijk mede, dat het Congres nooit bereid zou zijn om ook maar één dollar voor het herstel van Rusland beschik baar te stellen, terwijl de Russi sche satellieten slechts geholpen zouden worden, voorlopig in zeer bescheiden mate, voor zoverre de kans bestaat hen van Moskou los te maken. Dit is, wat men zou kunnen noemen de Acheson-leer; credieten slechts voor de actieve bestrijders van de communisti sche en Russische invloed. Het lawaai, waarmede Molotof te Parijs de deur achter zich toe wierp, speelde in de kaart van wel de sterkste groep in de Ver enigde Staten. Rusland, verklaar de men, heeft Europa in twee delen gesplitst; we zullen de con- sekwentie trekken, een zelfstan dige vrede sluiten met de vroe gere vijanden bewesten het ijze ren scherm en tegelijkertijd het gehele Westelijke gebied econo misch op de been helpen. In dit schema spelen kolen en staal van het Roergebied een overwegende rol; die zaak zou eerst met Enge land alleen geregeld worden; nu is ook Frankrijk in het gesprek betrokken; maar men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de Ver enigde Staten het laatste woord zullen hebben. Want de wanho pige financiële en economische toestand van Engeland dwingt dit land met inzichten en eisen van Washington tot het bittere einde rekening te houden. In de Verenigde Staten zelf is intussen het herstel van West- Europa reeds in een groter plan ingeschakeld: het herstel van de gehele wereld. In deze gedachten- gang is de recordkoorts op het vredesverdrag met Japan en op de hulp aan Latijns Amerika, waar het deze nodig heeft, over geslagen. Het pan-Amerikaanse congres komt in Augustus te Rio de Janeiro bijeen, daar zullen de zaken wel onder elkaar wor den geregeld. Washington zou wensen, dat de conferentie over het Japanse vredesverdrag ook in Augustus zou bijeenkomen, en wel zo, dat de Russische invloed practisch zou zijn uitgeschakeld. Men zal wel niet al te ver mis grijpen, als men veronderstelt, dat de conferentie der Grote Vier over de verdragen met Duitsland en Oostenrijk, welke in November moet worden hervat, niet geheel vreemd is aan dit zich over de ge hele wereld uitstrekkende Ameri kaanse tempo. Washington wil flink op weg zijn met de nieuwe politiek, vóór Marshall en Molotof weer tegenover elkaar komen te zitten. Natuurlijk heeft Europa in dit diplomatieke spel een woordje mee te spreken; het kan met zijn credietgever vriendschappelijk onderhandelen om tot de gunstig ste voorwaarden te komen; maar het kan hem niet ontstemmen; daarvoor verkeert Europa te zeer in de hoogste nood: en is Ameri ka te begering zijn opperheer schappij, ook ten opzichte van Rusland, te tonen. Op zeer redelijke gronden is des tijds de stelling verdedigd en ge propageerd, dat Rotterdam mari ne-basis zou worden. Met trots wijzen we thans onze niet stadge noten op de marinebasis van Waalhaven en de marinierskazer ne in het Oosten. Rotterdam kon immers beter dan zeer vele andere sollicitanten wijzen op de mogelijkheden van cultuur en ontspanning. We zijn met deze tonstatatie echter niet klaar, hetgeen overdui delijk wordt, wanneer een .mari nevrouw aan het woord gelaten wordt zoals gisteren op ons bu reau. We hebben niet alleen met de schepen en de bemanning zelf te maken, op Rotterdam rusten ook sociale verplichtingen tegenover de marine-gezinnen Zes. zeven, acht en negen jaren zijn vele marine-mensen afwezig geweest. Gescheiden van gezin of verloofde, deden de mannen voor het land hun dienst in grote op offeringen en met zo vaak de dood voor ogen. Hoevele malen is hun lof niet be zongen. En terecht. Doch de gezinnen? Terwijl de mannen voor goed aan de wal dienst doen en sommigen zeker voor jaren, wonen onderscheiden gezinnen op een zolder hier ter stede, in Brabant, Gelderland of Limburg. Eens in de maand is er gelegenheid voor een weekend thuis. De huisvesting te Rotterdam is natuurlijk een kolossaal pro bleem. Doch men vergete niet, dat het verlangen naar een ma- Volgens officiële mededelingen van het departement van ecoa°" mische zaken te Batavia he en de Nederlanders bij hun snelle ac ties op Oost- en West-Java voot millioenen aan goederen-vooria den aangetroffen. Volgens voor lopige schattingen overtreffen de voorraden verre de verwachtin gen. De ondernemingen verkeren in verwaarloosde toestand, maar slechts weinige zijn verwoest. De Chinese eigendommen hebben de meeste schade geleden. Bij het af hikken v die gerestaureerd wordt, kwamen oude muurschilderingen voor de dag. volgens Reuter, de chade, door de Chinezen tenge- V,fe.van de republikeinse tactiek flen verschroeide aarde gele voor hat °p 5 millioen gulden riistn e.s.t"Java alleen. Dertien »oe"erLe7, ter waal"de van 1 ten mlJLt- zi-ln vernield en ziin ilnn v, huizen en winkels zijn door brand verwoest. De grootste voorraden zijn tot nu aangetroffen in de havens van Chenbon en Probolinggo. In Probohngo zijn echter grote hoe veelheden rubber en tabak door de erugtrekkende republikeinen in brand gestoken. De schattingen der rubbervoorraden te Cheribon variëren tussen twintig en vijfen twintig duizend ton. Deskundi gen zijn onmiddellijk naar Che ribon vertrokken om voorberei dingen voor directe verscheping naar het buitenland te treffen. Zodra de ondernemingen door de Nederlandse troepen veilig zijn verklaard zullen de eigenaren terugkeren. Het Prinselijk gezin zal de vol gende week met de „Piet Hein" een boottrip maken door Zuidoost- Friesland. Het programma vermeldt o.m. bet volg*ende: Maandagochtend zal prins Bernhard zich per auto van Leeu warden naar Lemmer begeven, waar hij door het College van Ged. Staten wordt verwelkomd. De prins brengt een bezoek aan het stoomgemaal bij Takozijl dat bij die gelegenheid een andere naam krijgt. Vervolgens begeeft de prins zich in Lemmer aan boord van de „Piet Hein", die via het Tjeu- kemeer naar het Sneekermeer zal varen, waar een vlootparade wordt gehouden. Op het stadhuis te Sneek zullen vooraanstaande personen uit Zuid oost Friesland, onder wie alle burgemeesters aan de prins wor den voorgesteld. Verschillende vraagstukken betreffende deze streek zullen dan in de vorm van een informele bespreking worden behandeld. Dinsdagochtend is de prins voor besprekingen in Den Haag, maar in de middag zal hij weder om in het stadhuis te Sneek ver toeven, waar vertegenwoordigers van de burgerij aanwezig zullen zijn. Vervolgens begeeft hij zich per auto naar Bolsward, waar hij het fraaie, gerestaureerde stadhuis zal bezichtigen. Woensdagochtend wordt de prins te Heerenveen verwacht. Tijdens de autotocht door de Zuidoosthoek zal de prins Don derdag een bezoek brengen aan Wolvega en het sanatorium „Beatrixoord" te Appelsga. Daarna begeeft de prins zich naar Leeuwarden, waar ntj de prinses met de drie oudste prin sesjes zal ontmoeten. Het prin- seijjik gezin gaat dan aan boord van de Piet Hein. In de namiddag zullen de prins en de prinses in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, in het stadhuis te Leeu warden de thee gebruiken. Het gehele gezelschap maakt vervol gens een boottocht door de stad. Vrijdag volgt een rondvaart in de omgeving van Grauw en Eer- newoude. Het is niet uitgesloten, dat er bij die gelegenheid weder om een grote vlootrevue gehou den zal worden bij de Prinsenhof. Zaterdagmorgen zal het prin selijke jacht Friesland verlaten en via Staveren het ruime IJselmeer kiezen. Toen gisterochtend de klok in Londen elf sloeg, verlieten de vermoeide en verfomfaaide par lementsleden het lagerhuis na een debat over het wetsontwerp der regering ter nationalisatie van het vervoer, dat de gehele nacht geduurd had. Twintig uur lang hadden de conservatieven een verbitterde strijd gevoerd, om de veranderin gen, die door de conservatieve meerderheid van het hogerhuis in het wetsontwerp op het onder staatsbeheer brengen van het ver voer langs de weg, spoorwegen en kanaal-systemen, waren aange bracht, te ondersteunen. De woordvoerder der regering, de minister van verkeer. Barnes weigerde echter hardnekkig, de 240 amendementen der lords te aanvaarden, ondanks alle harts tochtelijke en soms zeer felle redevoeringen der oppositie. Nadat het lagerhuis aan het hogerhuis zal hebben medege deeld, dat zijn amendementen verworpen zijn, zal het wetsont werp naar de koning gezonden worden voor de koninklijke goed keuring. De nieuwe Ned. ambassadeur in de Ver. Staten, mr. Van Klef- fens, heeft Donderdag een onder- houd van drie kwartier gehad met Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Het onderhoud heeft gelopen over de situatie in Indonesië en over het plan-Marshall, welke punten zeer in het algemeen aangeroerd zijn, aldus verklaarde mr. Van Kleffens na afloop. Landbouwkundigen hebben schattingen gemaakt van de oogst die Walcheren dit jaar zal ople veren. Het resultaat van hun ra ming; is allerbedroevendst. Nu zo weinig regen het land heeft ont- zilt doet het zout uit het zeewa ter dat zovele maanden het groot ste deel van het eiland bedekte, zich geducht gelden. Vele boeren zitten financieel aan de grond, mede doordat de vergoedingen zeer langzaam afkomen. De gemiddelde opbrengst der granen wordt geschat op 40 van normaal; de korrels blijven klein en verschrompelen. De win tertarwe zal beneden de 40 blijven. De gemiddelde aardappel opbrengst wordt op 50 ge raamd. De suikerbieten staan er iets beter voor daarvan wordt een opbrengst van 60—65 ge middeld verwacht. Vlas is weinig gezaaid en men kan op geen gro- De correspondent van A. F. P- meldt nader, dat de Chinese mi nister van buitenlandse zaken officieel heeft bekend gemaakt, dat hij de Chinese Consul-gene raal te Batavia instructie heeft gegeven om een bemiddeling te beproeven in het Indonesische conflict. Anderzijds, aldus het communi qué, heeft de Chinese minister van buitenlandse zaken een me morandum doen toekomen aan de Nederlandse ambassadeur te Nan king, waarin de spijt van de Chi nese regering ovpt de hervatting van de vijandelijkheden wordt uitgedrukt, en waarin de vraag wordt gesteld, welke maatrege len in Indonesië genomen zijn ter bescherming van leven en bezit tingen van de Chinezen in de ge vechtszones. De correspondent van A.F.P. te Nanking meldt, dat de Chinese regering officieel haar bemidde ling in het conflict in Indonesië heeft aangeboden. Het A.N.P. tekent hierbij aan, dat de Ned. regering te 's-Gravenhage gisteren morgen van een dergelijk aanbod nog niets bekend was. Verzoeken om interventie Sjahrir heeft gisteren te Calcut ta verklaard, dat, indien Engeland in 't conflict bemiddelend wil op treden, Engeland dat thans moet doen. Hij zei verder, dat, indien de veiligheidsraad der V. N. snel zou interveniëren, de oplossing van het probleem „niet zo moei lijk" zou zijn. aldus Reuter. Sjahrir is gisteren van Calcutta in New Delhi aangekomen. Vóór zijn vertrek uit Calcutta heeft hij vólgens Reuter de hulp verzocht van een internationale brigade „naar het model van de brigade, die in 1934 Spanje heeft gehol pen". De Voor-Indische Liga in Ame rika heeft een telegram gestuurd naar Pandit Nehroe, de leider der Hindoes in Voor-Indië, waarin zij er bij de regerirp van Voor-Indië op aandringt de Indonesische kwestie voor de U.N.O. te brengen. Azzam Pasha, de secr.-gen. van de Arabische Liga in Amerika, heeft eveneens een vertoog tot Voor-Indië gericht, om het "voor de Indonesiërs op te nemen. In een radiorede deed Soekar- no gisterenavond een beroep op i Truman en op het Amerikaanse volk om al het mogelijke te doen „om de oorlog in Indonesië te doen beëindigen". Soekarno zei- de, dat, hoewel Engeland bemid deling in het Indonesische con flict heeft aangeboden, andere grote mogendheden nodig zijn, zoals de Ver. Staten van Ame rika, om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aanne men. tere opbrengst dan 30 rekenen. De bonen staan er slecht voor; als gevolg van de droogte en door luisaantasting zal de oogst wel niet meer dan 35 van net nor. male bedragen. Het slechtste deel van het el- land, dat eens de tuin van Zee land was, is wel de Zuid-Wate ring. Meermalen werd er per liter bodemvocht een zoutconcentratie van 1015 gram geconstateerd. De opbrengst der producten mag hier gemiddeld op niet meer dan 20 van normaal worden ge schat. Tenslotte de weilanden. Deze worden overwoekerd door on kruid en er is weinig gehooid. De klaveropbrengst was slecht en er zit veel luis in. Uit de besprekingen met de politieke partijen in België blijkt, dat de Belgische eerste-minister Spaak nog geen enkel voorstel heeft gedaan ten aanzien van de koningskwestie en dat de beraad slagingen slechts ten doel hebben, het standpunt der verschillende partijen nader te leren kennen. Anderzijds wordt beweerd, dat de oplossing, die de heer Spaak wil voorstellen, als volgt luidt: Uit de documenten van de commissie-Servais is geble ken, dat de koning steeds ge handeld heeft in het belang van het land, doch dat hij bepaalde handelingen heeft verricht, die in strijd zijn met de koninklijke prerogatieven. Derhalve zou de koning toegestaan worden, naar België terug te komen,-om af stand te doen van de troon ten voordele van zijn zoon prins Boudewijn. Prins Karei zou het regent schap blijven waarnemen tot de kroonprins meerderjarig is. Naar verluidt, zouden de linkse partijen, althans zeker de socia listen en liberalen, gunstig ge stemd zijn tegenover dit voorstel. De houding van de C. V. P. is echter nog niet bekend. rinebasis alsmede het afdoen van een ereschuld aan kloeke heldhaf tige vaderlanders de noodzakelijk heid meebrengt van soepele toe passing en voorrang, wanneer het gaat om aanvragen van hele of gedeeltelijke woningen ten behoe ve van gezinnen van in de Maas stad gestationneerd marineper soneel. Wanneer marine-vrouwen reeds een half jaar of een jaar leu ren om een stuk huis en haar dan bovendien nog wel eens te ver staan wordt gegeven dat ook (voormalige) N.S.B.-ers aan een woning moeten worden geholpen dan al moet het laatste ook ge beuren kunnen we ons voor stellen, dat marinevrouwen in vlammen geraken. Ten behoeve van de marine- gezinnen lijkt ons een samenspre- king tussen Marine, Gemeente en eventueel Justitie een dringende noodzaak. „Hiep. hiep hoera" voor de ma rine is niet zo moeilijk, maar Rot terdam is als marinebasis aan haar reputatie verplicht om naast de bestaande voorwaarden voor cul tuur en vertier ook voorwaarden te scheppen voor de marinegezin nen. wil ze het met de eisen van sterke gezinsband een gezond bloeiend gezinsleven ernstig ne men en daarvan ook blijk geven. ..Rotterdam basis voor de marine, best, maar dan niet alleen voor de mannen. De Italiaanse wetgevende ver gadering heeft met 232 tegen 204 stemmen besloten, onmid dellijk een aanvang te maken met de beraadslagingen over de ratificatie van het vredesver drag. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Sforza, deelde aan de vergadering mede, dat Rus land het verdrag zal ratificeren. Spreker wees er verder op. dat de veiligheidsraad van de V. N. voor 10 Augustus de admissie-ver- zoeken zou bespreken. Indien Ita. lië dan niet geratificeerd heeft, zal zijn verzoek worden afgewezen en het zal weer een jaar moeten wachten, voor het tot de V. N. kan toetreden. Vervolgens noemde Sforza de landen, die een herziening van het Italiaanse vredesverdrag gunstig gezind zijn. „Hoe eerder het ver drag geratificeerd is, des te eerder kunnen we stappen doen, om die herziening te verkrijgen". Het is zeker, aldus Sforza. dat als wij het verdrag niet ratifice ren. dit een ongunstige reactie zou teweegbrengen onder onze vrien- den. Onze republiek en onze par ticuliere belangen zouden er door geschaad worden. Ratificatie daar entegen zou een sfeer van vertrou wen scheppen tussen ons en de Europese mogendheden, die met ons de hernieuwing van Europa willen. Het Franse blad „Ce Soir" meldt, dat de Franse politie een Neder- lander een. zekere J. H. gearres- teerd heeft. Hij zou de leider zijn van een internationale valsmun tersbende die sedert enige tijd de internationale markt met val se dollars overstroomt. Gewoon lijk vertoonde hij zich volgens Ce Soir in de uniform van kapi tein van het Amerikaanse leger. Wanneer hij zich in Parijs op hield, bood hij in verschillends Parijse hotels dollars aan hande laren aan. Tot dusverre zou hij geweigerd hebben de namen van zijn medeplichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in de Ameri kaanse zone van Duitsland heeft. In een kolenmijn in Illinois (V. S.), waarin 500 arbeiders aan het werk waren, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, welke een geweldige brand veroorzaakte. Tot op heden zjjn 28 doden en gewonden geborgen. Minstens 21 arbeiders zjjn nog ingesloten. Woensdagavond is per K.L.M.- Constellation naar New York vertrokken, de bekende Neder landse filmproducer, Loet C. Bamstrjn. Hij zal eind Augustus weer naar Nederland terugkeren. De heer Bamstijn hoopt dan 30 a 40 nieuwe films in Nederland uit te brengen. Ter gedegenheid van de Ne derlandse première van Charley Chaplin's befaamde film „Dictator", die van 1 Aug as. af in Theater Tusch nski te Amsterdam zal worden vertoond, zal Charley Chaplin op 28 en 31 Juli een tocht door de hoofdstad maken in de auto die 4dolf fli'lcr in zijn glorietijd t'oor zijn. tochten door het Grootduitse Rijk gebruikte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1