Scherens en Harris wonnen de wereldtitels snrint Cricket Engeland-Z.-Afrika Zweden won kano-interland Britse athleten triomfeerden in het Olympisch Stadion Moto-cross des Nations r Van Vliet, Derksen en Bijster in kwart, halve en finale gewipt De Delftse Sport won de acht en Neumeier de skif Zowel Wilton als Rinkel door Akkersdijk verslagen - Sportvaria sprong 4.10 m. polshoog Kaas eerberichtj Harris superieur aan Bijster Remonte der oude profs-glorie Unfair rijden van Gérardin Geen goede dag Van Scheltinga aan de leiding MAANDAG 28 JULI 1947 PAGINA 9 LAKEMAN WON DE 7e RONDE VAN „DE IJZEREN MAN" HILVERSUMSE SURPRISE INTERN. TENNIS WEDSTRIJDEN TE PARIJS CRICKET-COMPETITIE PROMOTIE-DEGRADATIE OM DE ZILVEREN BAL DE NATIONALE ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN SCHAAKTOUimOOI TE HILVERSUM DANK ZIJ TACTIEK OM JOE LOUIS' TITEL Maar de beste prestatie verrichtte De Ruijter GOLF-RAMPIOENSCHAP BUITENLANDSE MOTOR- RENNERS SUPERIEUR op Duinrell DAGBLAD-COMPETITIE de holland-week NEDERL. MOTORSUCCES S.V.H.—H.Z.P.C. 3—7 j ZEER WARM De twee eerste dagen van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan, welke over Zaterdag, Zondag en Maandag verdeeld op de baan van het Pare des Princes te Parijs worden gehouden, hebben even zovele teleurstel lingen voor de Nederlandse sportwereld opgebracht. Noch in de sprint voor amateurs noch in die voor profs hebbefi onze vertegenwoordigers die toch' tot de grote favorieten werden gerekend een wereldtitel kunnen veroveren. Cor Bijster, onze amateur-kampioen, werd in de finale verslagen. Maar de wereldkampioen van het vorig jaar, Jan Derksen, werd bij de profs reeds in de halve finale uitgeschakeld. En Arie van Vliét, onze nationale kampioen en grootste troefkaart lag er zelfs in de kwart finale al uit. Het zijn de Engelsman Harris bij de amateurs en de on. verwoestbare Belg Scherens bij de profs wie dit jaar het regenboogshirt ten teken van wereldkampioen over de schouders gleden. De series voor de amateurs op de vroege Zaterdagochtend had den Bijster en Hijzelendoorn een overwftming en derhalve 'n plaats in de achtste finales opgeleverd; Bontekoe daarentegen was uitge schakeld. Bijster had een vrije rit daar noch de Egyptenaar Lorry, noch de Hongaar Csikos kwamen opda. gen: onze landgenoot ging in zijn eentje over de baan.... Hij zelendoorn won van kop in een zeer goede race tegen de Engels man Bannister en de Uruguees Tramutolo. Bontekoe werd kans loos geslagen door de Italiaanse kampioen Ghella en nam met de tweede plaats voor Stiller (V. S1 vrede. De andere favorieten: Harris (Eng.) Schandorff (Den.), Sense- ver (Fr.) en Pauwels (Belg) plaatsten zich eveneens zonder moeite. Ook in de achtste finale behaal de Bijster een gemakkelijke zege, hoewel hij zich er nu wel meer voor moest inspannen; hij gaf echter de Italiaanse kampioen Ghella geen schijn van kans. Hij zelendoorn werd gewipt door het Belgische troefaas Pauwels. Met de andere favorieten ging even eens alles normaal. In de kwart-finale won Bijster vlot en onbedreigd van de Zwit ser Ramberg; ook Harris en Schandorff plaatsten zich voor de halve finale, en van de twee an dere favorieten Sensever en Pau wels was de Fransman de ge lukkige. De halve finale bracht Bijster tegenover Sensever. Onze kam pioen won de eerste rit zonder merkbare inspanning uit tweede positie. De tweede keer had de Fransman, hoog uit de bocht ko mend, de val mee maar niettemin ging Bijster hem op het laatste rechte einde, toch nog voorbij. Harris klopte na een beslissings- rit de Deen Schandorff. En dus kreeg de finale een EngelsNe derlands karakter. De Brit bleek inderdaad de sterkste, tactischer en sneller. In de eerste rit moest Bijster de kop nemen, een lnttel ogenblik lette hij niet op. Harris dook en was meteen weg om niet meer ingehaald te worden. Maar in de tweede rit bewees Harris, dat hij ook van kop af, in zuivere snelheid, de meerdere van onze landgenoot was. Harris won de wereldtitel verdiend. Einduitslag: 1. en wereldkam pioen 1947 Harris (Engeland), 2. Bijster (Nederland), 3. Sensever (Frankrijk), 4. Schandorff (Dene marken). Het wereldkampioenschap voor de profs heeft hernieuwde glorie gebracht voor de oude generatie. Niet een Arie van Vliet of een Jan Derksin, niet een Senfftleben of een Gosselin of een Van Loo- veren, maar twee veteranen die elkaar reeds lang vóór dezen be streden: Gérardin en Scherens, wier glorie men reeds voorbij waande, 1 zij zijn teruggekomen, gestegen tot een nieuw hoogte punt. Het waren deze twee oude rotten die elkaar in de finale de wereldtitel 1947 voor profsprin ters betwistten. En het is de Belg, „Poeske", die thans wederom de hoogste eer voor zich opeiste: in 1932 werd Scherens voor de eerste maal wereldkampioen, hij voerde de titel van zesvoudig wereld kampioen en zestienvoudig lands kampioen, en nu in 1947, tegen zyn veertigste levensjaar, veroverde h(j voor de zevende maal het regenboogshirt. Van Vliet en Derksen werden in de kwart resp. halve finale uit geschakeld, en beiden door Gé rardin. De series gaven geen bijzondere dingen; Derksen won van de Deen Bagnussen, Van Vliet van de Zwit ser Lohmuller en de Deen Ko blauch, Remkes werd derde ach ter Gérardin en Gosselin en legde het in de herkansing af tegen de Belg Van Looveren, en verder plaatsten zich Senfftleben, Platt- ner en via de herkansing de Ita liaan Bergomi en de Belg Gosse lin voor de kwart finales. Daar werd Van Vliet er door de Franse veteraan op duidelijke wijze in twee ritten uitgereden. Hij was volkomen rustig toen hij na de tweede rit van zijn fiets stapte. „Ik kan geen wereldkam pioenschap meer rijden, vorig jaar niet in Zurich en nn hier in Parijs ging het helemaal niet. Het schijnt ieder jaar slechter te gaan. Ik heb het goede moreel niet meer, in zo'n rit ben ik mijn zelfvertrou wen kwijt", 'n Rit om het wereld kampioenschap vergt inder^pad nog iets anders, iets meer, dan sterke spieren en schrandere her sens. De zenuwen zijn de baas. Daar had Jan Derksen ook last van toen hij drie ritten nodig had om de Italiaan Bergomi te klop pen. Scherens won in twee ritten van de Zwitser Plattner net zo rustig of hij tegen een nieuweling reed, en de Franse finalist van het vorige jaar Senfftleben vocht zich Qver de Belg Gosselin in de halve finale. Zowel tactisch als qua snelheid bleek onze wereldkampioen van verleden jaar, Jan Derksen, in de demi-finale de mindere van Gérardin. Dat bleek reeds in de eerste rit. Daarom was het des te onsportiever, dat de Frans man de tweede rit won door een „zwieper". In die rit lagen bel de renners in de bocht op 150 meter voor de finish naast el kaar, toen Gérardin, die bene den en iets vóór reed, plotseling van de rode streep week en onze landgenoot naar boven dreef. Derksen beantwoordde deze onsportieve truc, die zjjn nederlaag werd, met een hand druk om Gérardin bij diens overwinning gelnk te wensen. Tegen Scherens, die „met één been" en in grootse stijl op ondub belzinnige wijze over Senfftleben in twee ritten had gezegevierd en tegen wie Gérardin dus de finale moest rijden, probeerde de Frans man hetzelfde. Scherens had de eerste rit duidelijk en vlakweg gewonnen. In de tweede rit kwam de „zwieper". Weer dreef Gérardin zjjn tegen stander in de laatste bocht om hoog, maar Scherens remde af, reed in kalm tempo op de streep aan, en ging in plaats van „een handje geven" offi cieel protest aantekenen bij de wedstrjjdcommissarissen. Gé rardin voor eigen publiek dé- olasseren, was iets dat men bljjkbaar niet aandurfde, en te gen alle logica in werd de rit overgereden. Maar nu won Scherens dan ook op magistra le wijze, in de laatste bocht van achter buitenom korqend en de Fransman kansloos passerend. „Poeske" in grote legendarische vorm! Senfftleben sloeg Derksen in twee ritten, zodat de einduitslag luidt; 1. en wereldkampioen 1947: Scherens (België), 2. Gérardin (Frankrijk), 3. Senfftleben (Frankrijk), 4. Derksen (Neder land). Het was een onverkwikkelijk slot van deze twee sprintdagen. Een verdrietige Scherens verliet het middenterrein, geërgerd over de onsportieve houding van zijn rivaal, boos onder het gejoel van het zich zeer onsympathiek aan stellende Franse publiek. Het was verklaarbaar, dat de „Poes" wei nig lust had om zijn ererondje te rijden en het U.CX-tricot met de gebruikelijke kleine ceremonie uit handen van de president te ont vangen. Neen, dit was geen goe de dag voor Frankrijk, noch voor Gérardin noch» voor het pubilek, Noch voor de U.C.I., want wederom is evenals in menig an der jaar het zwakke optreden van bestuur en commissarissen (men herinnere zich Zurich 1946) dui delijk aan het licht getreden. Tenslotte werden nog twee manches voor t wereldkampioen schap stayers achter zware moto ren over 100 K.M. gereden. Uit slag le manche: 1. Frosio (Italië) 1 uur 23 min. 34,6 sec., 2. Hei- mann (Zwits.) op 100 M.; 3. Falk Hansen (Denem.) op 3 ronden en 200 M.; 4. Matena (Nederland) op 3 ronden en 230 M. Uitslag 2e manche: 1. Lesueur (Fr.) 1 uur 20 min. 47,6 sec.; 2. M: Clemens (Lux.) op 6 ronden en 300 M.; 3. Summers (Eng.) op 12 ronden; de Zwitser Besson gaf op. De twee eersten van elke manche worden direct in de finale geplaatst; de anderen krijgen een herkansing. Wellicht dat Matena zich dus nog in de finale werkt. Vandaag worden met dit kam pioenschap voor stayers en met dat voor profs en amateurs ach tervolging de driedaagse wereld wielerkampioenschappen op de baan besloten. De Eindhovense „IJzeren Man", is Zondag onder ongekend grote belangstelling verreden. Twee van de Nederlandse candidaten voor het wereldkampioenschap, Middel kamp en Lakeman, waren in pri ma vorm en vooral in de eind sprint bleken zij ongenaakbaar. De Eindhovenaar Liebregts, die een zeer opvallende wedstrijd reed en ongeveer 140 Km. aan de kop had gezeten, kon het in de eindsprint niet bijbenen en moest met lede ogen aanzien, hoe deze beide groot heden hem op de laatste 300 meter practisch stil deden staan. Met een fraaie lange sprint ging Lakeman met miniem verschil als eerste over de finish met Middelkamp naast zich, beiden 150 km. in 3 uur 45 min. Liebregts werd derde. 4. op 3 min. 35 sec. De Hoog; 5. Jans sen; 6. Steenbakker; 7. Savelsberg; 8. De Reuter; 9. Smits; 10. De Veer. Wilton 86 63; Dehnert sl. Wie- gers 64 63; Rinkel sl. v. d. Kruk 63 75; van Meegeren s. Borren 60 6—3. Halve eindstrijden: Ak kersdijk sl. Dehnert 64 26 6—3; Rinkel sl. v. Meegeren 61 63. Eindstrijd: Akkersdijk sl. Rinkel 4—6 6—0 7—5. Dames-enkelspel, halve eindstrij den: mevr. Schmier sl. mevr. Lub bers 26 119 6—1; mevr. Koop- mans sl. mevr. Scholten 75 61. Eindstrijd: mevr. Koopmans sl. mevr. Schmier 63 63. Heren-dubbelspel, halve eind strijden: Van Swol en Rinkel sl. v. Meegeren en v. d. Kruk 61 63; Wilton en Wiegers sl. Dnyver en Akkersdijk 62 6—1. Eind strijd: v. Swol en Rinkel sl. Wilton en Wiegers 36 97 64. Dames-dubbelspel, eindstrijd: mevr. Scholten en mevr. Schmier sL mevr. Goossens en mevr. Lub bers 57 61 61. Gemengd dubbelspel: gewonnen door mevr. Scholten en Wiegers zonder spelen; mevr. Schmier en Rinkel teruggetrokken. Het tornooi te Hilversum, waar aan het merendeel onzer wed strijdspelers deelnam, heeft, vooral in het heren-enkelspel, heel wat verrassingen opgeleverd! Het is een triomf geworden voor een jong speler, wie niemand kans gegeven had om de eindstrijd te halen, voor Akkersdijk (Rhijnau- wen, Utrecht). Hij heeft achter elkaar niet minder dan drie ge plaatste spelers geslagen, ni. Stas, Wilton (in twee sets!) en Rinkel, dus twee Davis Cupspelers. Het was jammer, dat hij zich ook niet heeft kunnen meten met Van Swol, die weer in het enkelspel ont brak. De kracht van zijn spel ligt vooral in een uitstekende fore hand-drive, niet „glashard", doch laag en zuiver, goed geplaatst en goed passerend. Hij speelt voorna melijk uit het achterveld, doch niet alleen de drive doch ook de dropshot. En hij is een uitstekend vechter. Een andere verrassting was het goede spel van de jonge Dehnert (R'dam), die veel beheerster was dan tot nu toe en die ook twee geplaatste spelers sloeg (Taminiau en Wiegers) en het daarna Ak kersdijk moeilijk maakte. Zijn spel is veel meer aanvallend, doch nog niet voldoende onder con trole. Tenslotte de nederlaag m,et 60 6—3 van Borren tegen van Meegeren. De keuze-commissie voor BelgiëNederland zal voor moeilijke gevallen komen te staan, ook met de dubbels. Van Swol en Rinkel wonnen op het nippertje van WiltonWiegers. De voornaamste uitslagen waren: Heren-enkelspel, derde ronde: Akkersdijk sl. Stas 63 46 64. Kwart-eindstrijden: Akkersdijk sl. De Hongaarse kampioen Asboth won de finale herenenkelspel van de internationale tenniskampioen schappen te Parijs door de Zuid- Afrikaan Sturgess met 86, 75, 64 te verslaan In de finale hereijdubbel klopten Sturgess en Fannin (Zuid-Afrika) met 64, 46, 64, 63 de Amerikaan Ton Brown en de Australiër Sid- well. Ook het gemengd dubbel bracht een zege van Zuid-Afriaa. Sturgess en mevr. Summers Sloe gen de Roemeen Caraloelis en de Poolse mej. Sedrzejowska met 6—0, 6—0. O Onze landgenoot Prins ein digde als eerste in het intern, schaaktomooi te Gijon (Span je). G De Amerikaan Gordieu heeft het wereldrecord discuswerpen van' de Italiaan Consolini 53.34 m. verbeterd en gebracht op 54,40 m. O De Franse autocoureur Wi- mille won met Simc.a de Coupe de Paris; 166 k.m. in 1 u. 21 min. G Honkbalcompetitie: le klasse; O.V.V.O.—Blauw Wit 8—10, HaarlemAjax 126; E.D.O. V.V.G.A. 7—3. G Gent won een intern, water- polotomooi te Alkmaar voor de R.Z.C., Haarlem en D.A.W. G Zaterdag heeft de Haarlemse roeiclub Dé Spaarne voor een record aantal toeschouwers de Bedford Regatta in Engeland gewonnen (A. P.) VIERDE TESTMATCH De springbokken uit voor 176 Zaterdag is te Leeds de vierde van de vijf test wedstrijden tussen Engeland en Zuid-Afrika begonnen met een stand 2% tegen in het voordeel der Engelsen. Beide teams hebben enige wijzi gingen ondergaan speciaal met het oog op 'versterking der bowlery, terwijl Fullecton zijn eerste grote wedstrijd achter de paaltjes mag spelen. Heel de Vrijdagnacht had het zwaar geregend, zodat bij het mooie zonnige weer van Zaterdag op alle moeilijkheden van een snel opdrogend wicket moest worden gerekend. Meluille won de toss voor Zuid-Afrika, koos na wicket inspectie, batten, en trok zelf naar het wicket met Dyer. De bowlery was toevertrouwd aan Edrich en Butler. Het was een nat wicket, niet gemakkelijk batten, doch ook verre van een bowlery- wicket. Melville opende al heel ongelukkig want de vierde bal van de eerste over van Edrich was de Afrikaner-captain reeds noodlottig en over 0 kon hij gaan. Erger werd het nog toen op 23 bereikt na ruim een uur batten ook Dyer kon ver dwijnen voor een broodmagere 9. Mitchell en Nourse twee paar den uit de oude beproefde stal zetten de tanden op elkaar, en vochten voor wat ze waard waren, ze overleefden de lunchtijd en ook na de lunch hielden ze stand, doch toen beiden hun 50 bereikt hadden, kwam de tweede misere-periode. Eerst viel Mitchell op Butler voor 53, toen verdween Veljoen voor 5, en vijf minuten later was de laat ste hoop der springbokken Nourse voor 51 ook op Butler verdwenen. Het lot van Zuid-Afrika was hier mee bezegeld, de staart bracht er weinig of niets "Van terecht. Het totaal van de springbokken werd 175, een sober en weinig per spectief openend totaaltje, en toch was de bowlery niet geweldig Young was goed zonder meer Weight zeer accuraat, Butler een aanwinst, Edrich nog al gelukkig. De cijfers Butler 2815444; Edrich 17—4—3—46; Young 17—3 031; Weight 20-9-2-25 Crauston 11—3—1—24. Met nog ruim vijf kwartier spe len opende Engeland met Hutton en Wasbrook, die voor Tuchett noch Dawson weinig respect toonden doch door Mann en Smith koest werden gehouden. Ze scoorden ten slotte 53 runs, zonder wicketver- lies, zodat Engeland met een gerust hart Zondag kon ingaan. Hermes DVSVOC: gewonnen door HDVS met 91 runs en 5 wickets. HDVS 218 voor 4 (Stolk 76, Borrani 112; Molenaar 7 voor 31). VOC 127 (v. Lent 50, Scott Miller 3 voor 7). HBSSparta: gewonnen door HBS met 60 runs. HBS 144 voor 7 (Zoutendijk 57) Sparta 84. HaarlemExcelsior: gewonnen door Haarlem met 53 runs. Haar lem 135 (Harmsen 47), Excelsior 82 (J. Oosterbolt 5 voor 67). Quick NRood en Wit: draw. Quick 181 (Roozen 5 voor 60), Rood en Wit 176 voor 9 (Bijier - veld 7 voor 72). VRAVW: gewonnen door V V V met 4 wickets. VRA 103 (Wit- tebol 46). VVV 105 voor 6. HCC 1—HCC 2 ging niet door. Het laatste restant in het Wes ten is er door. Martinit hield met 41 over Hillesluis de zaak stevig in handen, en de Schiedam mers behielden daardoor- hun plaats in de derde klas. De Noordelijke eerste-klasser heeft in de degradatiestrijd het vege lijf weten te behouden. Door een 02 overwinning op Alcides blijft Emmen volgend seizoen in de hoogste afdeling. Ook in het Zuide!?ke district maakt de eerste-klasser een goede kans op behoud. Sittard en Kerk- rade speelden door een 11 gelijk spel in Brabantia's kaart. Kerk- rade is nu uitgeschakeld. District I, vierde klasse: Vitesse '22D.R.C. 42. District II, vierde klasse: Mar tinitHillesluis 41. District III, vierde klasse: Nijver- dalLa Premiere 41; Eibergsche BoysTubanters 15; EpeEbon 8—0; B.I.C.—V.V.V 2—3; NASCGW —VVO 3—3; Nijmegen—RVW 2—4 District IV, vierde klasse: EMM —Nieuw Borgvliet 23. District V, tweede klasse: Alcides Emmen 0—2; derde klasse: Veeier veèri—Helpman afg.; Germanicus Eext 3—1; Groen Geel—MSC 14; HoutigehageSteenwijk 13. District VI, tweede klasse: Sit tardKerkrade 11; derde klasse: Quick Boys—Mill 2—3. Het programma van de eerste dag van de wedstrijden om de Zil veren Bal, Zondag 24 Augustus a.s., op het Sparta-terrein te hou den, luidt als volgt: 10 u. Willem II—Emma, 11.15 u. SW—Eind hoven, 12.30 u. FeijenoordVVV, 1.45 Neptunus't Gooi, 3 u. En schedeBW, 4.15 u. Heracles Sparta. Vrijgesteld zijn de eerste dag: Unitas en HVV. Het dessert van de Neder landse roeikampioenschappen, die Zondag op de Bosbaan te Amsterdam gehouden werden, bracht de spanning, waarnaar een ieder gewacht had. Laga, Nereus en D.D.S. bonden in de beslissing om het kampioen schap der achten de strijd met elkander aan. D.D.S. de ploeg, die het in Henley tot de finale bracht, zette een tempo van 41 slagen in, roeide in een hoog tempo verder en stak, wat tech niek betreft, hoog boven de an deren uit. Maar Laga, de an dere Delftse ploeg, volgde uit stekend. Op 1500 meter lag D.D.S. 1 meter voor. Toen zette Laga alles op alles in een felle eindspurt. Nu kwam het er voor D.D.S. op aan te laten zien, dat hun buitenlandse successen geen sinecure zijn geweest, en zfl toonden dat door in de laat ste 100 meter nog weg te lopen; met een kwart lengte voor sprong op de Lagaaien gingen zfl door de finish. Bij de skiffeurs was het Neu meier, die zijn kampioenschap van het vorige jaar prolongeerde. De vier zonder stuurman had een ongelukkig verloop, doordat Njord vlak na het begin een aan varing met Laga kreeg. Willem 3 had van dit incident geprofiteerd door een grote voorsprong te ne men. Toen hierna nogmaals Njord en Laga door slecht sturen met de riemen verward raakten, was het met dit nummer gedaan. De uitslagen luiden: Heren 2000 m.; Vier met stuur man: 1. en kampioen Njord in 7 min. 7 sec.; 2. Argo op (4 lengte; 3. De Amstel op 2 lengten: Twee zonder stuurman: 1. en kampioen De Laak in 8 min. 16 sec. (row over). Skif: 1. en kampioen Ch. Neumeier (Willem 3) in 7 min, 59.4 sec.; 2. M. van Orden (De Maas) op 2 lengten; 3. D. Logger (Poseidon) op 3% lengte; 4. H. v. d. Moor (Willem 3) ver achter. Twee met stuurman: 1. en kam pioen Die Leythe in 9 min. 13 sec. 2. Het Spaarne 9 min. 35 sec.. Vier zonder stuurman: 1. en kampioen Willem 3 in 7 min. 53.6 sec.; 2. MinerVa op 4 lengten; 3. Laga (ver achter). Njord, dat op drie lengten eindigde, werd wegens versturen gedisqualificeerd. Dub bel scull: 1. en kampioen Willem 3 In 8 min. 28.6 sec. (row over). Acht: 1 en kampioen De Delftse Sport In 6 min. 57.1 sec. 2. Laga op lengte; 3. Nereus (ver ach ter). Dames 1000 m.: Dubbel vier: 1. en kampioene Willem 3 in 3 min. 42.2 sec.; 2. De Vliet op 1 lengte; 3. De Hunze; 4. De Hoop. Skif: 1 en kampioene mej. H. Neuerburg (De Maas) in 4 min. 11.8 sec.; 2 mej. P. Jansen (De Laak) op 1 lengte. Vier met stuurvröuw: 1. en kampioene Die Leythe in 4 min. 14:6 sec.; 2. Nautilus op 2 lengten. Acht: 1. en kampioene De Vliet; 2. Willem 3 (ver achter). Na afloop van de Ned. roeikam pioenschappen heeft het bestuur van de Ned. Roeibond de volgen de ploegèn aangewezen voor de Europese kampioenschappen, die op 8 Augustus a.s. in Luzern be ginnen. Vier met stuurman: Njord. Twee zonder stuurman: De Laak. Twee met stuurman: Die Leythe. Dubbel scull: Willem 3. Acht: De Delftse Sport. Bovendien werd nog bekend ge maakt, dat op het congres van de F.I.S.A., dat op 26 Augustus a.s. in Luzern aanvangt, de Franse roeibond een voorstel zal indienen tot het instellen van internationa le dame s-roeikampioenschap- pen. De resultaten van de Zaterdag gespeelde partijen in het West- Europese zónetoumooi in Hotel Santbergen te Hilversum luiden: Doerner (Lux.)— Szabo (Hong) 0—1; Tzvetcoff (Buig.)—1Trifuno- vic (Joegosl.) 01; Pachman Ts j.-Sl.Castaldi (It.) 01; Van Scheltinga (Ned.)—Alexan der (Eng.) 10; Rossolimo (Fr.) Foerder (Pal.) V2—V2Plater (Polen)—O'Kelly (Belg.) 0—1; O'Sullivan (Ierland)Max Blau (Zwits.) 01, 1, 2 en 3 Van Scheltinga, O'Kel ly en Trifunovic 8 uit 10, 4 Pach man 7% uit 10, 5 Alexander 6 uit 10, 6 Castaldi 5% uit 10, 7 Szabo 4% uit 9, 8 Max Blau 4% uit 10, 9 en 10 Rossolimo en Tzvetcoff 4 uit 10, 11 Foerder 3% uit 10, 12 Plater 2^ uit 9, 13 Doerner 2% uit 10, 14 O'Sullivan y» uit 10. De acht van De Delftse Sport die kampioen van Ne- derland werd: J. v. d. Berg (boeg), H. Bange, W. Bahler, J. Nieuwdorp, S. Haarsma, J. Dekker, H. Bouwman, H. v. Suylekom slag), J. v. d. Ende (stuurm.) Dank z(j het toepassen van een volgens de Nederlandse reglementen ongeoorloofde tac tiek hebben de Zweden de door Viking té Amsterdam georgani seerde tweedaagse kanolanden- wedstrjjd Nederland—Zweden met 42 tegen 28 punten gewon nen. De Zweedse tactiek bestond daarin, dat zij onmiddellijk de leiding namen en dan om beurten in eikaars zog varen daarbij steeds tot het eind bij elkaar blijvend en voor elkaar als het ware gang en baan makend. Slechts éénmaal lukte het hun niet, en dat was op de 500 meter. De Zweed Glasser wilde vlak na de start naast zijn landgenoot Jo hansson komen, maar hij stak daarbij zo dicht voor onze land' genoot v. d. Kroft langs deze ernstig hinderde, werd wegens snijden gedisqualifi ceerd, en v. d. Kroft won de race. Dit was overigens ook de enige Nederlandse overwinning; de uit slagen luidden: K 2 over 10.000 M.: 1 Berglund en Klingstrom (Zw.), 43.18; 2 Wet- terstrom en Akerlund (Zw.), 43.18.2; 3 Swartsenburg en Kraaier (Ned.), 45.27.4; 4 Kneulman en Wijdekop (Ned.), 46.15. K 1 over 10.000 M.. 1 Frederik- son (Zw.). 48.27; 2 Norgren Zw.), 48.30.1; 3 stroo (Ned.), 49.16; 4 Veltmaat (Ned.) K 2 over 1000 M.: 1 Berglund en Klingstrom (Zw.), 3.57; 2 Kraaier dat hij Glasser De Amerikaanse zwaargewicht Joe Baksi heeft verklaard, dat hij te allen tijde bereid is Joe Louis te ontmoeten. Er zijn plannen in de maak voor een revanche-match tussen Baksi en de Zweed Olie Tandberg, van wie Baksi enkele weken geleden te Stockholm op punten heeft verloren. De win naar zou dan in Maart 1948 tegen Joe Louis mogen uitkomen. Al hoewel bij die ontmoeting in Maart de titel niet op het spel zou staan, verklaren New-Yorkse boksauto- riteiten dat, ingeval Joe Louis door k.o. zou verliezen, zijn overwin naar als wereldkampioen zou wor den erkend. OM HET KORFBALKAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. In een wedstrijd die omtrent de superioriteit van de Amsterdam mers niets aan duidelijkheid te wensen overliet, kraakte Wester kwartier gisteren P.S.V. met 13—2 Frits de Ruyter van de A.V. '23 heeft tijdens de internatio nale athletiekvvedstrijden, die de A.A.C. Zondagmiddag in het Olympisch Stadion organiseer de, de mooiste prestatie van de dag geleverd door een prach tige overwinning op de 1500 M„ waarbij hij niet alleen de twee Franse kampioenen Vernier en Hansenne zijn hakken liet zien, maar bovendien met 8 min. 51.7 sec. slechts 1.3 boven het ver- leden jaar door Slijkhuis geves tigde Ned. record bleef. Tot ieders teleurstelling ver scheen de veelbelovende Tsjechi sche athleet Zanopek niet aan de start in de 3000 meter, zodat het duel tussen hem en Slijkhuis geen doorgang kon vinden. Doordat Slijkhuis echter een poging waag de zijn Ned. record op de 2 Engel se mijlen te verbeteren en daar door zijn 7 Ned. tegenstanders 218 meter voorsprong gaf, werd het toch een spannende race, waarbij Slijkhuis er in slaagde 6 van de andere lopers te passeren. Het was alleen Walstra uit Leeuwar den, die Slijkhuis achter zich liet. Ondanks deze stimulans bleef Slijkhuis 5.2 sec. boven zijn eigen record; zjjn tijd over de 3218 me ter was ditmaal 9.7.4, Walstra's tijd over de 3000 meter 9.6.2. Zowel in de 100 als 200 meter zegevierde de Engelse n^*er- athleet McDonald Bailey, die thans reeds als opvolger van Jes se Owens wordt gezien, zonder enige moeite. Hij spande zjch niet tot het uiterste in en noteerde voor de 100 meter 10.6 en voor de 200 meter 21.7 sec. Doordat de vroegere Engelse kampioen Wint verstek had laten gaan, ondervond Reardon geen concurrentie op de 400 meter. Voor een andere Engelse kam pioen, White,' gold al precies het zelfde op de 800 meter. Voor het eerst sedert lange tijd aanschouwde het publiek ln het Stadion weer eens een polsstok hoogspringer, die zonder veel moeite 4 meter haalde. Het was de Europese kampi°e? Kaas uit Noorwegen met 4.10 M. Lamore kwam niet verder dan 3.70 meter. De V tslagen luiden: Internationaal: 100 m. 1. McDo nald Bailey (Eng.) 10.6, 2. v. Osta 11.2, 3. Naaktgeboren 11-2, 4. Lammers 11.4; 20*1 m. 1. McDo nald Bailey (Eng.) 21.7, 2. Blok 22.4, 3. v. Osta 22.8, 4. Lammers 22.8; 400 m.: 1. Reardon (Eng.) 49,6, 2. Bakels 50.7, 3. Schulen- berg 51.4, 4. De Kroon 51.5; 800 m.: 1. White (Eng.) 1.56,2, 2. Rlb- bens 1.57.7, 3. v. Gogh 1.59.7, 4. v. Sun 2.0.8; 1500 m.: 1, De Ruy ter 3.51.7, 2. Vernier (Fr.) 3.54.1, 3. Hansenne (Fr.) 3.57.8, 4. Nan- keville (Eng.) 4.0.2. Zweedse esta fette: 1. Engelse ploeg 2.1.7, 2. AAC 2.4.7, 3. Vlug en Lenig 2.6.9! koge*-3toten: 1, Guiney (Ierl.) 14.22, 2. De Bruyn 13.99, 3. Bras ser 13.55; polsstokhoogspringen: I. Kaas (Noorw.) 4.00, 2. Lamo- ree 3.70, 3. Swart 3,40; hoogsprin gen: 1. Prince Adedoying JfEng.) 1-85, 2. De Gruyl 1.65, 3. Weller- hieck 1.60. Nationaal: 100 m- L Zwaan II.2; 200 m.: 1. Meyer 22.7; 400 m.: 1. Becks 53.4; 110 m. horden: 1. Zwaan 15.8; speerwerpen: 1. Lutkeveld 60.24; verspringen: 1. Leeuwenhoek 6-7b; discuswerpen: 1. Brasser 43.00. Bij de te Valkenswaard gehou den wedstrijden om de intern. open goll-kampioenschappen be haalde mr. Van Zinnicq Bergman de titel bij de amateurs met 309. Tweede was de Belg Duvivier 326. Bij de profs (72 koles) was de uitslag:) 1- RuW (Ned.) 279; 2. Forrester (Eng.) 282; 3. Witte (Ned.) 289; 4. Kramer (Ned.) 290. Frits de Ruijter Onder enorme belangstelling j er waren ongeveer 12.09® toe- j schouwers vonden Zaterdag op het landgoed „Duinrell" te Was senaar de internationale terrein- wedstrijden „Moto-Cross des Na tions" plaats. De hoofdschotel werd gevormd door een internationale race over 2 manches van 8 ronden (25.6 k.m.) met 500 cc-motoren, waarin behalve de 2 Nederlandse ploe gen Engeland en België elk met twee sterke teams aan de start verschenen. Dat de buitenlandse rijders su- perieus waren aan de onze bleek reeds spoedig. Behalve H. Veer Jr., die 6e geplaatst werd, waa vrijwel geen onzer renners op ae Y©!«» - VKAl, voorgrond, waarbij wij wel moe ten opmerken, dat in de eerste manche enkelen onzer rijders, o.a. J- Veer en J. Plompen met pech fe hampen hadden. In de 2e serie viel Jan v Rijn; hij moest de strijd door een gekneusde schouder sta ken, evenals de Engelsman Stoc- ker.' Een openbaring was het rijden van de Belg Mingels op Triumph in de 2e manche, die reeds na een ronde een minuut voorsprong op zijn concurrenten nam en deze tot het einde wist te ouden. In de Engelse ploeg was Nichol son op B.S.A., die de eerste man che won en m net algemeen klas sement 2e werd, de grote man. Na Mingels viel bij de Belgen ook op het rijden van Meunier uit de B- ploeg op Triumph, In een voorwedstrijd voor se nioren was Bestebreurtje zo onfor tuinlijk te vallen, waardoor hij een been brak. Uitslag landen-team-wedstrijden: 1 Engeland A; 2 België B; 3 België A; 4- Engeland B. Individuele rangschikking alge meen klassement: 1 Mingels, Belg, Triumph, totaaltijd over 2 series 1 u. 16 m. 6,3 sec.; 2 Nicholson, Eng., B.S.A., 1 u. 17 m. 0,5 sec.; 3 Meunier, Belg, Triumph, 1 u. 18 m. 14,7 sec.; 4 Viney, Eng., A.J.S., 1 u. 18 m. 39,7 sec.; 5 Bessant, Eng., Matchless, 1 u. 19 m. 15,7 sec.; 6 Veer Jr., Ned., Triumph, 1 u. 19 m. 19,2 sec.; 7 Rist, Eng., B.S.A.; 8 Alves, Eng., Triumph; 9 Frenay, Belg, Gillet; 10 Dom, Belg, Triumph Buiten de landerrwedstrijd om zijn op Duinrell nog races voor juniores en seniores gehouden. Wij laten hier nog de winnaars bij de seniores volgen. 125 cc-klasse: 1 Renooy, Soest, Eysink, 32 m. 52,8; 250 cc-klasse: 1 v. Harten, Amers foort, Triumph, 38 m. 17,5; 350 cc- klasse: 1 v. d. Kimmenade. Hel mond, Triumph, 35 m. 37; 500 cc- klasse: 1 Siewertsen, Den Haag, 42 m. 29,6. en Stroo (Ned.), 3.58.4; 3 Weïter- strom en Akerlund (Zw.), 3.59.8; 4 Bobeldijk en v. d. Kroft (Ned.), 4.0.6. K 1 over 1000 M.: 1 Frederikson (Zw.), 4.11.8; 2 v. d. Kroft (Ned.), 4.20.6; 3 Glasser (Zw.), 4.20.7; 4 Bo beldijk (Ned.), 4.31. K 4 over 1000 M.: 1 Zweden, 3.34.3; 2 Nederland, 3.43.6. K 1 over 500 M.: 1 v. d. Kroft (Ned.), 2.6.5; 2 Bobeldijk (Ned.), 2.7.8; 3 Johansson (Zw.), 2.11.3. K 1 estafette 4 x 500 M.: 1 Zwe den, 8.41.3; 2 Nederland, 8.43.4. Totaal-uitslag: 1 Zweden, 42 punten; 2 Nederland, 28 puali» Deze jubileum-Holland-week verheugt zich wel ln de medewer king van de weergoden; toen het voorbereidingssein voor de eerste start viel, stond er een flinke bries. De wedstrijden hadden dan ook een vlot verloop en een woord van hulde aan de organisatoren is hier op zijn plaats. De uitslagen van de tweede dag luiden: Drakenklasse1. Goedewind, L. Vollebregt; 2. Tijl Uilenspiegel, G. van Wijk; 3. Trim, J. Proper. Regenboogklasse: 1. De Steur, L. v. d. Steur, 2. Beneventum, J. Hofland; 3. Swan, K. Poelman. Pampusklasse: 1. Meeuw, F. Wtjnbergh; 2. Kamper Steur, P. Cramer. 16 m2. eenheidsklasse Aj 1. She, H. de Vries; 2. Terra No va, Corver; 3. Akidi, d. Horst, 16 m2. eenheidsklasse B: 1. De Fuut, C. Prins, 2. Marrianne, A. Elzinga, 3. Rose of Tralee, W, Jonkmans, Valkenklasse: 1. Riret- te, R. Mulder, 2. Glimpie, J. v. 4. Jagt, 8. Ijsvogel 3, H. Eysvogel. Intern. 12 m2. klasse: 1. Nina, C. Gulcher, 2. Piasjager, A. Laagwa- ter, 3. Balder, J. Louwerse. In tern. Olympia-jollenklasse: 1. Zo merweelde, J. de Jong, 2. Mag neet, B. Willems, 3. Aeolus, H. Bollemeyer. Intern. 12-voetsjol- lenklasse A: 1. Nellie 5, J. van 't Hoogerhuys, 2. Rekel, E. Heyn, 3. Moby Dick, H. de Ruyter. Intern. 12-voetsjollenklasse B: 1. Cormo- ran, J. de Vries Lentsch. 2. Wa- tervïoo, W. Warnink, B. M. klas se: 1. Skippy, F. Moret, 2. Keep Steady 2, C. Neleman, 3. Daisy, B. Verhagen. Vrijbuiterklasse: 1. Stabiel, A. Raave Jr., 2. La Des 2, E. Reyners. 45 m2. kruiserklas- se: 1. Föhn, A. Sijthoff, 2. Benati, 2, H. Verduyn. Ook op de derde dag bleven de prestaties van de buitenlanders ver beneden het middelmatige; geen van hen wist zich thans bjj de eerste drie te plaatsen. De Uit slagen lulden: Drakenklasse: 1. Knar, E. v. d. Stad, 2. van Brakel, Feitz, 3. Tijl Uilenspiegel, G. van Wijk. Regen boogklasse; 1. Annemarie, Da Wit, 2. Duke, v. d. Velde. 16 m2. eenheidsklasse: 1. Thomas de Gauwdief, van Djjk; 2. She, De Vries, 3, Akidi, v. d. Horst. Val- kenklasSe: 1. Pappi, Dudok van Heel, 2. Rirette, Mulder. Intern. 12 m2. klasse: 1. Piasjager, Laag- water, 2. Mustang, Nauta, 3. 't Geusje, Ott. Intern. Olympiajol- lepklasse: 1. Pinguin 2, Bob Mar kus, 2. Popey, mej. Van Gooi; 3. Magneet, B. Willems. Intern. 12- voetsjollenklasse: 1. Tippeltje 2, v. d. Weiden, 2. de Glipper, mej. Tims. 45 m2. kruiserklasse: 1. Föhn, Sijthoff, 2. Benati 2, H Ver duyn. De belangrijkste uitslagen van de te Gent georganiseerde criteria voor motoren luiden als volgt: Seniores intern. 350 cc 20 ronden: 1 Van Rijswijck (Ned.), 26 min. 51 sec., gem. uursnelheid 103.793 k.m.; 2 Berisher (Eng.), 26 m. 56 s.; 3 Goffin (Bel), 27 m. 18 s.; 4 Simons (Ned.), 28 m. 1 s. Seniores intern. 500 cc: 1 Whit- worth (Eng.), 26 min. 58 sec., gem. uursnelheid 102.316k.m.; 2 Van Rijswijck <Ned.), 27 m. 26 s..- 3 Safaert (Helg) 23 m. 09 s.; 4 Erge (Belg)» op gen ronde. SVH heeft gisteren in een vrjj jnatige wedsti'd een fikse neder laag geleden tegen HZPC. Nadat de Hillegersbergenaren door Smael de leiding hadden genomen kon de gevaarlijke Stam er nog voor de pauze twee goede doel punten tegenover stellen: 12. Nadat SVH een goede kans om gelijk te maken liet verlopen maakte Ruimschotel een derde doelpunt 1—3, Stam zelfs 1—4. Van Polfliet zorgde nog voor een tegengoal, 2—4, doch v. Dijk en Ruimschotel verhoogden de Haag se voorsprong tot 2—6. Een der de tegengoal van v. Polfliet (36) en een van v. Dijk brach ten HZPC een verdiende overwin ning. w Weerverwachtinsr, i dceld door het K.N.M.I te De j Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Heldere nacht. Morgen over- dag over het algemeen zonnig 5 weer, echter met opnieuw toe- nemende onweersactiviteit. Temperatuur oplopend tol zeer hoge waarden. Matige wind, J hoofdzakelijk tussen Oost en 1 Zuid. 29 Juli: Zon op 4.55 uur, on- der 20.36 uur. S Maan op 18.47 uur, onder j 1.10 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2