Indonesië heden in de Veiligheidsraad Het „neergeschoten" India- Dakota-vliegtuig Met de Volendam naar Indië geen Engeland kan dingen tegelijk doen twee Brand in Parij se vrouwen gevangenis De trektocht naar Rome Australië's beroep op de V.N. De snelle opmars in Indonesië I" Bevin over kwestie-Indonesië Als logé-werker op boerderij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Banka, Billiton en Riouw autonoom Bij de dorpspastoor. 69ste JAARGANG DONDERDAG 31 JULI 1947 No. 20379 Chifley motiveert zijn stap LOURDES EN DE JONGENS IN INDIE PILOTEN VERTELLEN HUN ERVARINGEN Na consolidatie bezetting van nog enkele plaatsen mogelijk. twZet- d» 3 nees bezit POGING VAN DE E.V.C. MISLUKT AMERIKAANS OVERLEG OVER INDONESIË OPERATIES TE MADOERA? REEDS 25 DODEN SCHIP OP EEN MIJN Twee Chinezen gedood DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.25 per kwar taal, 1.10 per maand, 0.26 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Kaar Reuter uit Lake Success meldt, zal de Indonesische kwestie als eerste punt op de agenda voorkomen, wanneer de Veiligheidsraad heden om 20 uur Ned. tijd bijeenkomt. Moeilijkheden met de procedure zullen heden waarschijnlijk het voornaamste onderwerp van be spreking uitmaken. Volgens het charter der Ver enigde Naties moeten bij elk ge schil de partijen worden uitgeno digd aa- de discussie deel te nemen en men is zich bewust dat het verscheidene dagen zal duren vooraleer een Indonesisch verte genwoordiger in New York zal zijn- In de nota, welke gisteren na mens de Voor-Indische interim regering is overhandigd, verklaar de Pandit Nehroe o.m. nog, dat net Nederlandse leger de aanval op Indonesië heeft ingezet zonder Voorafgaande waarschuwing en terwijl de republikeinse afgevaar digden nog bezig waren te Batavia e onderhandelen. Verklaring Van Klef fens Op een persconferentie te Wash ington heeft de Nederlandse am-N nassadeur in de V. S., mr. E. N van Kleffens, verklaard, dat In dia en Australië- „buiten de gren zen van de jurisdictie van het char ter der V. N." gingen, door de In donesische kwestie aan de veilig heidsraad voor te leggen. Hij legde er de nadruk op, dat het hier geen geschil betrof tussen souvereme staten en dat daarom de naar vo- ren gebrachte klachten „onge grond" waren. Niettemin, aldus ttr. Van Kleffens, neemt Nederland ®en sterke positie in tegenover de ^oor-Indische en Australische Klachten. Rij interpreteerde de Austrah- ^c"e stap ais volgt: „Wat de t^fstraliërs steeds voor ogen staat hun precaire positie in 1942 en ■"l Willen thans voorwaarden £cheppen> dle de nationale veilig heid van hun land kunnen ver- ^ekeren. Zij zullen dit echter later betreuren". Voleens de Nederlandse ambas sadeur zou noch bemiddeling van Groot-Brittannië, noch van de Verenigde Staten enig nut hebben. Wij wensen onze troepen terug te trekken, zodra wij kunnen, doch eerst moeten constructieve krach ten de leiding hebben". Volgens A.F.P. heeft mr. Van Kleffens nog gezegd, dat het Ne- ov^,anrisci lcser de politiële actie bcöindTgeri: dagen zal kunncn „Nederland verlangt geen te rugkeer van het oude koloniale systeem. Het wenst in Indonesië geen dienaren maar deelgenoten te vinden. De Ned. regering is be reid de huidige republikeinse re gering te erkennen, zodra zij van haar kant bewijzen zal leveren, dat zij de bepalingen van de over eenkomst van Linggadjati respec teert" Volgens Aneta heeft mr. Van Kleffens bovendien nog verklaard, drtf, „Borneo en Oost-Indonesië de Nederlanders verzocht hebben een actie tegen de republiek te begin nen". Op een vraag omtrent de behandeling van de kwestie door de veiligheidsraad verklaarde mr. van Kleffens: „Wij willen aan het Indonesische volk de vrijheid brengen die het door deze on machtige Indonesische republiek onthouden is." Op dezelfde persconferentie heeft mr. Van Kleffens nog ver klaard: ..Ik kan het bericht van de New York Times, die zich hier bij beroept op officiële Ned. bron nen, als zou Nederland van plan zijn Britse bemiddeling in te roe pen categorisch tegenspreken. De Ned. regering heeft geen plannen enige vreemde regering om be middeling of arbitrage te vragen' De vakbonden-actie De besturen van wereldvakver bond, N.V.V. en E.V.C., hebben er in een telegram aan de Ned. regering met grote klem op aan gedrongen direct militair optreden in Indonesië te staken, de regering der Indonesische republiek voor te stellen, onverwijld besprekingen te openen tot hét verkrijgen van overeenstemming over de punten, die partijen nog scheiden en indien een aanbod daartoe door de repu bliek wordt afgewezen, bemidde- ling of arbitrage te aanvaarden. De besturen van vorengenoemde organisaties zullen, indien nodig, Donderdag 7 Augustus te Parijs opnieuw bijeenkomen. Gelijk gemeld, heeft Chifley. minister-president van Australië, bekend gemaakt, dat de Australi sche regering haar vertegenwoor diger in de veiligheidsraad der V. N. opdracht heeft gegeven om de aandacht van de veiligheidsraad te vestigen op de toestand in Indo nesië, overeenkomstig artikel 39 van het handvest der V. N. Chifley gaf de volgende toelich ting: „Australië heeft deze stap 10 dagen, nadat de vijandelijkheden in Indonesië zijn begonnen, onder nomen, omdat volgens artikel 33 van het handvest de partijen van een geschil verplicht zijn eerst door onderhandeling of interventie een oplossing te zoeken. In overleg met andere regerin gen, in het bijzonder met Engeland en de V. S„ zijn krachtige pogin gen aangewend om langs deze weg een oplossing te vinden. Toch acht men verder uitstel niet gerecht vaardigd. omdat hier mensen levens op het spel staan. Het on derzoek behoeft niet het feit als zodanig vast te stellen. Voordat de veiligheidsraad tot verdere actie besluit, is het van primair belang, dat de vijandelijkheden worden gestaakt. Om tleze reden heeft Australië de aandacht van de raad op de toestand gevestigd en wel vol gens artikel 39, waarbij de raad de bevoegdheid heeft gekregen om onmiddellijk het bevel te geven tot het staken van vijan delijkheden en daarna de stappen te nemen, welke noodzakelijk zijn om de vrede te herstellen. De gebedsactie voor de jongens in Indië, uitgaande van de Lim burgse Bedevaart naar Lourdes vond veel weerklank. De eerste lijst met toegezonden namen van jongens in Indië is naar Lourdes verzonden; zij zal daar worden neergelegd op het altaar in de grot Aan de talrijke verzoeken tot het doen opsteken van kaar sen of het doen opdragen van H. Missen te Lourdes zal worden voldaan. Men wende zich daar voor tot het bestuur van de Ltm- ?rëleo„ Redevaart, Bogaarde straat 36, Maastricht. Gisterenmiddag hebben de eerste luitenant-vlieger B. .1. Reusink uit Den Haag en de sergeant-majoor-', neger W. K. Erkelens mt Semarang, die het v'iegtulg met medicamenten "aJbi.i Djokjakarta hebben be- ^hoten, aan de pers te Bata- hun ervaringen verteld. vlieetu1tel<3ien mede> dat zij het t.ervol^F' dat z« bij Djokja ach tervolgden, niet konden herken- Het Nederlandse legercommu niqué van gisteren maakt bekend, dat in Oost Java enige groepen republikeinen Nederlandse posten, vooral in het gebied van Buiten zorg- en Soemedang, hebben aan bevallen. Deze aanvallen werden onder veel moeite afgeslagen. iJ'Widej, 20 km. ten Zuid-Oos- Tiit-Van Bandoeng, werd bezet en °ogJa-Lengka, 15 km. ten Zuid- ttien. van Bandoeng, is hêmo- 20 n ]??dtlen-Java is Kaliwoengoe, rano- Y1- ten Westen van Sema- blikeid agochtend heeft een repu- maaks®, vliegtuig van Japans len 0d twee bommen laten val- Weste-.de voorsteden ten Noord- ge w a van Semarang, tengevol- gedood n 7 Indonesiërs werden jjpj. en enige gewond werden, hielrlf Nederlandse legerbericht da»., nog van Midden-Sumatra, de bruggen nabij Pasaroesang hiodeJifth De tota-le verliezen aan Nederlandse zijde bedragen thans ol gesneuvelden, 9 vermisten en 110 gewonden. Van officiële zijde wordt over de actie op West-Java nog mede gedeeld, dat verkenningen in het oekalenganse in de richting van „dntoso hebben uitgewezen, dat jek ondernemingsemplacementen n deze streek zijn verwoest, i In de omgeving van Poerwakar- kei zün acht Indiërs in republi ek6 dienst gevangen genomen. zii;een suikerfabriek bij Cheribon Dg nenkeie Nederlanders bevrijd. intaetnïrale Plengan is goeddeels dam bezet. Ook de grote stuw- schadi b Tjideuntjamek is onbe- Te e,d bezet, f^dnitie Sa' is veel dumdumam- i/^etroffen. De vernie- vajlen. dp e?e haven zijn meege- vnjwel intaüiectri-sche centrale is enige tijd rrj,' In de haven bleken Pn Leverfioii6" 78 wagonladin- leurs enz i d-geweren, mitrail- naar Djokin f ZiJn ontscheept om De biizrmTi worden vervoerd, de Neder-i snelle opmars van 'e®banr, landse troepen van Pa is. dit naar het binnenland andere vernielingen waren voor bereid, doch konden niet worden Uitgevoerd wegens de snelle Ne derlandse actie. Volgens de bevol king hadden speciaal Japanners de hand in deze vernielingen. De arbeiders van de olievelden be groetten de terugkerende onderne mers met vreugde. Verschillende colonnes, ook van de B.P.M., met voedsel, textiel en materiaal heb ben reeds de olievelden bereikt. Een militaire woordvoerder te Den Haag heeft nog enige toe lichting gegeven op de situatie in Indonesië. Troepen, aldus deze woordvoerder, zijn thans bezig op verschillende plaatsen hun positie te consolideren. Het is mogelijk, dat daarna nog enkele plaatsen bezet zullen worden. De ongebondenheid van de ge wapende Indonesische troepen neemt de vorm van verwording aan. Langzamerhand komt de macht in handen van de ongebon den strijdorganisaties, die blijk baar gestimuleerd worden door de militaire leiders. Van een strijden voor idealen is bij deze groepen geen sprake. Zij bestaan uit lie den, die zich niet aan een gere geld leven kunnen wennen. De be volking is dan ook op deze groe pen allerminst gesteld. Tenslotte verklaarde de woord voerder, dat de vrees niet onge wettigd is, dat het in de republiek naar een militaire dictatuur gaat en dat deze dus een politiek appa raat wordt. Dit baart enige zorg, omdat het proces vat kan krijgen op het eventueel weder contact nemen met de regpring te Djokja. nen. Nu nog is de piloot Reusink van mening, dat hij te doen had met een zeer snel vliegende bommenwerper. Hij zeide, dat zijn enige vuurstoot het vliegtuig onmogelijk hoeft kunnen treffen. Erkelens zeide hetzelfde van zijn enige vuurstoot. Reusink was nooit dichter bij het vliegtuig geweest dan zeshon derd meter. Hij had het toestel op een hoogte van vijfduizend voet in westelijke richting zien vliegen en trachtte te zien, wat voor vliegtuig het was, doch ebt bleek onmogelijk, Reusink dacht dat dit het vliegtuig kon zijn, dat dezelfde ochtend Semarang had gebombardeerd. Het vliegtuig gedroeg zich, of het iets in het fchild voerde, want het vloog niet, zoals een Dakota zou doen: het dook met grote snelheid om- laag en steeg en daalde vervol gens met een snelheid van 350 miLEsfnkUzeide, dat.alle kogels van zijn enige vuurstoot de bo men hadden geraakt, hij had dit kunnen constateren aan de hand van lichtspoormunitie. Toen het vliegtuig omlaag dook, za- hij het plotseling in vlam schieten op een wijze, dat het leek of 'het munitie aan boord had Hii wist niet, of het vlieg- tuig hem of Erkelens als achter- vollers bemerkt had. Naar zijn schatting was Mt SSlvjSgSt £d." citing van het vliegveld. De regering van Indiahe® Lda" de Nederlandse regering scnaae vergoeding gevraagd voor de v- nietiging van het Indische v tuig, dat geneesmiddelen vooi donesië vervoerde. De Ned.-Indische regering heeft via Radio-Batavia aan de ,rep"° keinse regering te Djokja weten, dat zij in principe geen bezwaar heeft tegen levering va medicijnen door Malakka aan d republiek. Het antwoord op de vraag, aan welke medicamenten het meest behoefte bestaat, zou via Radio-Djokja kunnen worden gegeven. De Ned.-Indische autori teiten stellen voor een verstrek king van de gewenste medicamen ten via het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië of het internationale Rode Kruis te doen geschieden. haar worden aangeno men ma; Vern'ici- 00rzaak van de geringe kp.,j n£en door de terugtrek- e rePublikeinse troepen, ter- -hier ook mi en terreur t.o.v dan elders VaÜ A)ler °°k minder vernieling 6*'- plaats gevonden. dp r,X" es bezit en hp. nese bevolkin 6*plaats o de Ppnnopo- olievelden woed echter een vrij belangrijke hu d. Op de Talangdjimar-velden ,'•1 Praboemoetih is vrij ernstige nade geleden door het opblazen an de electrische centrale en de vernieling van een spuiter. Vele Boven: generaal Spoor brengt tijdens de politiële actie een bezoek aan de Nederlandse troepen, die bij Malang werden ingezet. Hij is in gesprek met kolonel Thomson, commandant le div. brig.-groep. Beneden: de genie in actie. Met een elec trische' zaag worden de wegversperringen snel verwijderd. Gistermiddag is het laatste gedeelte van de Tweede Divisie met het s.s. Volendam naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich o.a. 350 man Aan- en Afvoer Troepen, een mitrallleu rbafhl.jon en 400 man uit het depót nazending te Schoonhoven. Verder maakten 400 mariniers en matrozen de reis mede. Een deel van de manschappen werd per extra- trein aangevoerd, doch ook met vrachtauto's werden tal van mannen naar de kade gebracht. Uiteraard was ook nu weer de kade van de Merwedehayen door politie en militairen afgezet. Bij de eerste afzetting stonden de talrijke familieleden van de ver trekkende militairen opgesteld, in de hoop een laatste glimp van hun mannen of verloofden op te van gen. Sommige jongens sprongen dan ook in het voorbijgaan even van de wagens af, om nog met een laatste omhelzing afscheid te nemen. De stemming onder de mannen was overigens goed, een bewijs, dat zij zich er terdege van bewust zijn, wat zij in het verre Indonesië feitelijk moeten gaan doen. De lading van het schip en de inscheping van de jongens had een volkomen normaal ver loop, ondanks het feit, dat de E.V.C. gepoogd had, een en ander in de war te laten lopen. Van de zijde van de Legervoor- lichtingsdienst werd b.v. nog medegedeeld, dat ter gelegen heid van het vertrek gepoogd l)e Volendam vertrok gisteren met een troep-, transpor! naar Indonesië. Aalmoezenier Th. v. d. Berg fin uniformjas) maakt o.m. de reis mee. Op desbetreffende vragen heet» minister Bevin gisteren in het Britse parlement meegedeeld, dat Nederland geen verzoek om bemiddeling in Indonesië aan Engeland had gericht. Het over leg met belanghebbende mogend heden, o.a. de Verenigde Staten, betreffende de te nemen maat regelen. duurde voort, doch hier omtrent kon nog niets worden medegedeeld, aldus Bevin. Voorts deelde hij mede, dat de Nederlandse regering In beginsel accoord was gegaan met het Britse voorstel om medicamenten aan de Indonesische strijdkrachten te zen den. In verband hiermede had Den Haag reeds instructies gegeven aan de Nederlandse strijdkrachten m Indonesië. Bevin stelde vast, dat het Britse aanbod tot bemiddeling van kracht bleef.. Ronald Chamberlain (labour! vroeg, of Bevin de mogelijkheid zou blijven overwegen om tegelij kertijd bemiddeling te verlenen en de aangelegenheid aan de Verenig de Naties voor te leggen. Hij voeg de hieraan toe, dat, terwijl India en Australië de kwestie aan de Verenigde Naties hadden voorge legd. Engeland zich niet mocht onttrekken aan zijn morele ver plichtingen in dezen. Bevin antwoordde hierop, dat iedere regering het recht nad zich tot de Verenigde Naties te wenden, doch dat het voor hem moeilijk was beide mogelijkheden tegelijk te verwezenlijken. Zo wel India als Australië hadden volkomen het recht een beroep op de Verenigde Naties te doen. Toen Anthony Eden (oppositie) de vraag stelde, of het aanbod van Bevin tot bemiddeling van kracht was en of dit van kracht zou blij ven, antwoordde Bevin: „Het is vab kracht en blijft van kracht". Op nieuwe vragen van majoor oramall zeide Bevin, dat hij zich zo zonder meer niet kon herinne ren, dat aan de Britse consul- generaal te Batavia, J. M. L. Mit cheson, doo- de Indonesiërs ver zocht was de Nederlandse autori teiten nog 24 uur tijd te vragen °m de nieuwe Nederlandse voor stellen te overwegen voor het uit breken der vijandelijkheden en ook niet, of Mitcheson dit verzoek aan de Nederlanders had overge bracht. Y z®ide, dat Mitcheson hem onmiddellijk bij de opening der vijandelijkheden had opgebeld eh dat hij (Bevin) direct had over wogen wat gedaan kon worden Bevin voegde er nog aan toe, dat eerst op 20 Juli bekend was, dat de vijandelijkheden zouden be ginnen. Naar het A.N.P. nader ver neemt, heeft Bevin in het parle ment nog verklaringen afgelegd in antwoord op een aantal vragen van parlementsleden. Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse troepen van leger en vloot thans in Engeland worden opgeleid en of er stappen zullen worden on dernomen om, hangende het sta ken der vijandelijkheden in Indo nesië, aan deze overeenkomst een einde te maken. Bevin antwoordde: „Neen, dat kan ik niet doen. Tenslotte werd Nederland door de Duit sers overrompeld. Wu hebben plechtig op ons genomen on» het Nederlandse leger, dat uit elkaar geslagen werd, opnieuw uit te rusten en op le leiden- Ik kan echter de Nederlandse regering mededelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oorlog met Indonesië nastreeft." Op de vraag van majoor Bra- nall, of Bevin de verzekering wilde geven, dat de Nederlands' gewapende troepen geen gebru.H maken van de havens van Singa pore voor het vervoer van wapens en uitrusting naar Java, ant woordde Bevin, dat de Britse regering de verstrekking van oor logsmateriaal aan Indonesië van Singapore uit heeft verboden. rn antwoord op een vraag van Driberg (Labour) voegde Bevin „an „van Singapore uit" toe: „en "an de Britse gebieden in het Verre Oosten uit." Verder voegde hij aan „de ver strekking van oorlogsmateriaal" nog toe: „en de verlening van op- ..tldii-igsfaciliteiten in het Verre Oosten.' Tenslotte verklaarde Bevin nog, dat de officieel beschikbare m lichtingen over het verloop van de militaire operaties op lava en Sumatra zo beperkt zijn, dat net onmogelijk is om de toestand naar zijn juiste waarde te schal ten. Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lovett, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de Verenigde Staten overleg pleegden met een aantal regeringen over practische stap pen ter oplossing van de Indone sische kwestie. Hij zeide, dat de Verenigde Staten „zeer ernstig verlangden de Indonesische kwes tie zo spoedig mogelijk gerege Volgens Reuter weigerde Lovett verder te zeggen, welke houding de Verenigde Staten zouden aan nemen, alvorens de protesten van Voor-Indië en Australië formeel aan de Veiligheidsraad zouden zrjn V°De^e,!ffew York Herald Tribu ne" schrijft naar „U.P." seint in een hoofdartikel o.a. het volgen de: „De Nederlandse redenen voor de actie in Indonesië zullen niet aanvaardbaar zijn voor Amerika nen, die sympathiseren met de aspiraties van de Aziatische vol ken om zichzelf te besturen. Doch sympathie zal weinig resultaat hebben en het ziet er naar uit, dat de Nederlanders spoedig weer Java onder stevige controle zul len hebben. Eerst dan zal de wa re proef van de Nederlandse be weegreden komen," aldus het blad. „Dan zal moeten blijken, of de Nederlandse bewering, dat hun motieven uitstekend zijn en dat zij nog altijd vasthouden aan Linggadjati, echt of vals is. Zij zullen, natuurlijk, in de verlei ding komen de geschiedenis van vrijwel elke koloniale oorlog in Azië te herhalen. In de meeste van die oorlogen zeiden de Euro peanen dat zij handelden op grond van de mooiste motieven, doch hun acties waren vrijwel altijd in strpd met hun woorden. Als zij hun wapens neerleggen, nadat zij de macht op Java herwonnen hebben en dan hun belofte hou den om het volk van dat eiland zelfbestuur te geven, dan zoudan zij inderdaad de hoogste lof ver dienen". was een staking uit te lokken, zonder dat dit echter resultaat heeft gehad. Des morgens had generaal Nij- hof een bezoek aan het schip ge bracht, teneinde een en ander te inspecteren, terwijl in de middag de luitenant-generaal Kruis een afscheidsbezoek bracht. Ook de geestelijke verzorge" van de mariniers en matrozen, die zich aan boord bevond, de aalmoeze nier B. Vroon, bracht de uren voor het vertrek temidden van zijn jongens door. Tijdens de reis zullen de mannen over geestelijke verzorging niet behoeven in te zitten, daar twee aalmoezeniers en twee legerpredikanten de reis zullen meemaken. Ook de overste Ternate van het depot uit Schoon hoven, die bij zijn mensen zo ge zien is, maakt de reis mede. Toen alle manschappen zich aan boord bevonden werd de afzetting opgeheven. De talrijke familie leden, die hoopvol waren blijven wachten, werden aldus beloond en konden zodoende van zeer dichtbij hun mannen en jongens nog evtn toewuiven en een min of meer luidruchtig gesprek gaan de houden. Natuurlijk vloeiden er ook tranen, doch nergens viel een oproerige stemming te consta teren, zoals van bepaalde zijde zo gaarne wordt gepropageerd. Even na vijf uur hief de kapel van het regiment huzaren uit Amersfoort het Wilhelmus aan. Het rumoer ebde weg en strak stonden de militairen in de hou ding, terwijl d| mensen op de kade zwijgend naar de tonen van ons volkslied luisterden. Op zo u ogenblik betreurt men het niet, dat ons volkslied als een koraal klinkt, want ieder voelde het als een gebed om onze mannen te beschermen en te steunen bij hun zware taak in de Oost. Toen werd de afstand tussen schip en kade langzaamaan groter. Zwaaiende zakdoeken, laatste vaarwelroepen en opnieuw waren Nederlandse mannen op weg naar het verre land, waar volledige vrijheid en bescherming voor allen moeten worden gebracht. Enhet la.i waarachtig wel gan. De Ned. regering heeft tot autonome gebieden in dg beoogde Ver. Staten van Indonesië ver klaard: de eilanden Banka en Billiton, en de Riouw-archipel, aldus meldt A.P. uit Batavia. Banka en Billiton zijn de grote tin-producenten, terwijl het stra tegische Riouw belangrijke hoe veelheden bauxiet lev rt. Alle drie gebieden werden be- Reuter's correspondent te Batavia, Graham Jenkins seint: Volgens betrouwbare, doch tot nu toe on bevestigde berichten treffen de Nederlandse troepen voorbereidin gen om van Soerabaja uit naar Madoera over te steken en het eiland t» bezetten. Waarnemers zijn van mening, dat na ce bezet ting van de haven van Tjüatjap aan de Zuidkust van Java, de be zetting van Madoera voorlopig de laatste grote militaire operatie op republikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog verdere mili taire acties zullen ondernemen, zal, volgens Nederlandse bron te Batavia afhangen van „politieke overwegingen" en van de houding der republikeinse autoriteiten. Waarnemers menen, dat de repu blikeinen niet geneigd zullen zijn de vijandelijkheden te staken, ten zij hun door de veiligheidsraad zulks verzocht zou worden, of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mo gendheid. Laden belemmerd. Het m.s. „Saparoea" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat momenteel in Southampton ligt, ondervindt, naar Lloyd's seint, al daar moeilijkheden bij het laden voor Batavia, omdat havenarbei ders met Indonesië sympathiseren. schouwd als delen van de Indone sische republiek krachtens de overeenkomst van Linggadjati. Voor alle drie gebieden zullen democratisch samengestelde ra den gekozen word er, die in over leg met Ned. residenten zullen werken. Dit werd in een Ned. commu niqué bekend gemaakt. Alle drie gebieden hebben belangrijke Chi nese bevolkingsgroepen. Het eiland Banka leverde voor de oorlog tussen de 10 en 14 pet. van alle tin op de wereldmarkt. De bevolking telt 225.000 zielen, waarvan 45 pet. Chinezen. Het nabij gelegen Billiton, waar 35.000 arbeiders op het ogenblik staken voor loonsverhoging en meer rijst, produceert maande;/:s 600 ton tin. Billiton telt 73.u00 zielen, waarvan 40 pet. Chinezen. De Riouw-archipel vormt de be langrijkste zuidelijke verdediging van Singapore. Commercieel zijn deze eilanden belangrijk door hun bauxiet. In de Ned. bekendmaking werd gezegd, dat de bevoegdheden van de drié nieuwe inheemse regerin gen de volkomen nieuiye betrek kingen, die de laatste maanden zijn ontstaan, onderstrepen. -r- Onze Parijse correspondent tele foneerde hedenochtend Nog onder de indruk van de catastrophe van Brest is thans Parijs zelf geteisterd door een ramp, die nog meer slachtof fers heeft geëist, dan de explo sie in de Franse havenstad, en onder omstandigheden, die wel bijzonder tragisch zijn. Om 10 minuten over 10 gis teravond werd groot alarm ge maakt voor een uitslaande brand in een der drie vleugels van de kazerne Les Tourrelles, waarvan het hoofdgebouw en De twee voortrekkers hebben het geduld van de vele be langstellenden naar hun ervaringen wel danig op de proef gesteld. Maar tja de schrijverij valt niet mee als je op het land werkt en de zon zo onbarmhartig stooft. Doch hieronder komt weer een verhaal. Saint Maurice Sur Aveyron, 25 Juli 1947. Dinsdagmiddag 22 Jud.°m f hur vertrokken we uit Parijs met de trein naar Chateau-Renaid. We moesten in Montargis overnach ten en kwamen zodoende de vol gende dag tegen de middag m Chateau-Renard aan. Van Chateau-Renard naar het Zuidelijker gelegen Snt Maurice- sur-Aveyron is 10 k.m. l°Pe"- Onze vriend in Parijs had ons deze laatstgenoemde plaats of lie ver de pastoor ervan aanbevolen als de geschiktste persoon om ons aan werk te helpen voor een paar dagen. Het was smorend heet. Een wandeling van 2% uur. berg op, berg af valt niet mee, vooral met de zon recht boven je body en beladen met een flinke rugzak. In Snt Maurice troffen we mijn heer niet thuis. Des avonds troffen we hem in zijn woning. Toen we binnenkwamen trof ons ai aanstonds iets ongewoons. Een priester, met een oude toog aan. zat aardappelen te schillen in een keukentje. Er stond een groot for nuis, waarachter wat wasgoed hing te drogen. Hij ontving ons op echt vrien delijke manier en nodigde ons di rect uit mee te eten. Wij hielpen hem met het be reiden van de maaltijd en onder wijl vertelde hij ons over zijn pa rochie. die uit 3 dorpen bestond, dip hii per fiets moest bezoekpn Hij verhaalde ons van de bele line van het katholicisme en de werking van de communisten on der de bevolking. De tegenslagen kon men van zijn gezicht aflezen, 't Was een echte idealist, want die alleen kan hier standhouden. Onwillekeurig vergeleek ik de situatie met Holland, waar de geestelijkheid gelukkig niet zulke toestanden kent. We aten met ons drieën en je kon zien, dat ons bezoek een wel kome afwisseling voor hem was. Op zoek naar een baas. De volgende morgen vroeg, ging hij met ons mee, op zoek naar een baas. De tweede boerderij leverde suc ces op; we hadden toen echter al 2% uur gelopen, maar het prach tige afwisselende landschap liet de tijd korter schijnen. Bovendien was het pas ongeveer 6 uur. dus een heerlijke wandeltemperatuur. Wij hadden het niet beter kun nen treffen wat onze nieuwe werk kring aangaat. Onze patroon is eigenaar van 120 h.a. grond en heeft erg veel arbeiders in dienst Ondanks dit alles is hij heel een voudig. Hij werkt b.vzelf mee op het land en interesseert zich voor ieder afzonderlijk De bewo ners van dit grote landgoed lijken wel een familie te vormen. Wij worden als werkend logé beschouwd en kunnen 's morgens en 's middags een half uur later beginnen; ook eten we bij onze gastheer aan tafel. Ons werk bestaat uit het op schoven zetten van bussels haver Niet erg afwisselend. maar we troosten ons maar met de ge dachte. dat het werk van kort stondige aard is. De haver staat hier uiterst slecht, door de droge grond, vol met keien en de zen gende hitte van de zon rn' gepn drie maanden heeft het hier be hoorlijk geregend, dus Holland mag nog in zijn handjes klappen. De omgeving. Onze tent staat beneden aan een klein riviertje en als wij 's mor gens wakker worden, kijken we tegen de bergen op, bedekt met grote bossen. Wel hebben we nier erg veel last van waterratten; zij maken 's nachts veel herrie en patrouilleren aanhoudend rond de tent. We werken samen met twee Po len, die niet meer naar hun land terug willen. Zij spreken gebro ken Frans en ook Duits. Dikwijls vertellen zij over Polen, maar ze gaan pas terug, als Polen werke lijk vrij is Men drinkt hier veel cider. Het is lekker koel en verfrissend, maar ondanks deze twee eigen schappen houden wij het toch maar bij H20. Evenals de cider is hier alles eigen fabrikaat; boter, confitures, kaas, room enz.; het is dus wel te begrijpen, dat wij er hier goed van eten. Als we van onze bonnen moesten leven, zou den we niet te veel krijgen. Ons rantsoen bedraagt 250 gr. brood, 10 gr. boter, 10 gr. kaas, 10 gr. suiker per dag- Wel ziJn hier vlees en reuzel zonder bon, maar zeer duur. Ook de zonnestralen zijn hier vrij, maar daar krijg je te veel van. De hitte is hier gewoon on- daaglijk. De zon staat hier zo hoog, dat smeltingsgevaar aan wezig lijkt. We zijn dan ook ai aardig gebruind. Morgen, Zaterdag, is het de laatste dag, dat wij hier werken. Zondag 27 Juli zullen we als „rust dag" benutten, want we moeten nog wassen en de uitrusting ver zorgen. zodat we Maandag met de trein naar Lyon vertrekken. Het moet daar prachtig zijn, hoge ber gen met sneeuw bedekt. Maar het zal er nog wel warmer zijn dan hier. LyonModano is ongeveer 150 k.m. Als alles goed gaat, zijn we dus bijna in Ttalië. De kennisma king met het Franse volk is ons best bevallen De gastvrijheid en de gemoedelijkheid zijn hier tref fend De Italianen zullen ook wel mee vallen. de twee vleugels militairen van de vliegdienst bevatten en de derde vleugel als noodruimte dienst doet voor de dichtby ge legen vrouwengevangenis. In de kamers van het zeer oude en door de hitte droge gebouw met zijn eindeloze gangen zijn 450 vrouwen ondergebracht, voor wie in de gevangenis geen plaats meer is en waarin zich tevens de werkzalen dier vrouwen bevin den waarin voorwerpen van cellu loid worden vervaardigd. Ondanks de onmiddellijke aan wezigheid van een ontzaglijke brandweermacht viel aan blus sen niet te denken, daar het vuur in de celluloidvoorraad een onge meen sterk voedsel vond. Onder de vrouwen ontstond een paniek, te vreselijker omdat sommige ijzeren deuren door de hitte uitgezet waren en door de te hulp gesnelde militairen niet konden worden geopend. Weldra zag men de wanhopige vrouwen achter de getraliede vensters, die spoedig in de vuur haard stukvielen. De ontsnapte vrouwen werden op een binnen plaats bijeengedreven. De tone len waren afgrijselijk. Tegen half twaalf waren reeds 17 verkoolde lijken te voorschijn gebracht en een groot aantal gewonden naar de hospitalen vervoerd. Eerst tegen een uur kon ge zegd worden, dat men het vuur meester was. Op dat ogenblik waren23 volkomen onherken bare lijken geborgen, terwijl in de ziekenhuizen reeds 2 slacht offers aan de gevolgen waren bezweken. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat tegen het strenge verbod in sigaretten zijn gerookt, waardoor, nadat de werk zalen verlaten waren, vuur ge smeuld heeft, dat tenslotte de celluloid-voorraad heeft bereikt, want de brand werd ontdekt door de zware ontploffing, die dan ook in de slaapzalen de paniek ver oorzaakte. Het Nederl. motortankschip „Sunetta" van de Anglo Saxon Petroleum Company (7987 br.r.t) dat vannacht van Rotterdam naar Aruba was vertrokken, is buiten de pier te Hoek van Hol land op een mijn gelopen. Het schip is in de Nieuwe Waterweg teruggekeerd en ligt aan de Schiedamse boeien gemeerd. Twee Chinese leden van de be manning zijn tengevolge van de explosie om het leven gekomen. Het schip is ernstig beschadigd, doch de juiste omvang van de schade is nog niet bekend. Wjj vernemen nog nader, dat van de opvarenden bovendien nog 4 Chinezen zwaar en 11 Chinezen licht zijn gewond. Woensdagavond is de Z.H. de Paus naar zijn zomerverblijf te Castel Ganfolfo vertrokken, waar Hii tot midden October zal ver blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1