Boeldag in Eerste Kamer W. F. A. protesteert tegen (Vernietigende" critiek Indrukken hoog boven Nederland Het leven Rijnschippers DE NIEUWE BONNEN Dit jaar geen wereldtitels voor Nederlandse renners Ook Schulte stelde teleur Nieuwe ontwikkeling in Suriname van onze Moeilijkheden bij de distributie van levensmiddelen en drank eerbericht! DIE RARE wereld Partijreclame der communisten Pootaardappelen- ^Logboek-notities aan boord Nieuw type glas bonnen Export tabak aangehouden Waspoeder en soda Boekennieuws no 35 RUITNIEUWTJES tweedaags honden. FEEST DONDERDAG 31 JULI 193Ï PAGINA 2 PEREN WAREN TE RIJP GEWORDEN 15000 kilo vernietigd Oogst is verzekerd DUITSE VOLKSWAGENS NAAR BELGIE? SLACHTVARKENS Richtprijs over het gehele land V) Bestaande bonnen verliezen geldigheid DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN NIET ZO ROMANTISCH ALS HET LIJKT BOOTJE IN ZEE OMGELAGEN DE BEPERKING VAN HET BRITSE LEGER DE RAMP TE BREST België k?n onze sigaren appreciëren HOUT UIT HET ZWARTE WOUD Versteviging van onze houtpositie SPIONNEN MASTIEK KOMT VRIJ i WISSELEND BEWOLKT j NIEUW WERELDRECORD Bittere pd voor Schulte Benfenatie kampioen der amateurs Pronk in stayersfinale BERG"-ASSISTENTIE derde BOSBAAN-RONDE Mr. HEPKEMA OVERLEDEN WERELDKAMPIOEN AF Oe Senaat is gisteren langzaam op toeren gekomen, ofschoon er met het oog op de tijd toch nog te weinig schot in scheen 'e zitten. De Tweede-Kamerleden kregen hun verhoging; minis ter Lieftinck zijn Benelux-verdrag, zijn laatste machtiging in •sake de geïdzuivering en, mede voor collega Jonkman, het „Welvaartsfonds Suriname". Minister Drees zag o.m. zijn gottde zorgen voor de minder-valide arbeidskrachten beloond. In het debat Wijziging der dienstplichtwet (uitzending naar Indië) is de Kamer blijven steken. Nadat de Tweede-Kamerleden de verhoging van hun schadeloos stelling en pensioen hadden zien aangenomen met 35 tegen 4 (com munistische) stemmen (vrij op het kantje van de 2/3 meerder heid), zijn we gaan luisteren naar het Dinsdagavond toegezegde col lege van minister Lieftinck over de Benelux-douane overeenkomst. In zijn inleiding herinnerde de bewindsman er aam dat het hier een „fait accompli" betreft maar niet in de ongunstige zin van de term; want het sluiten der over eenkomst in Londen geschiedde op het gunstigst denkbare mo ment, zoowel uit economisch als politiek en psychologisch oog punt. En al heeft de Londense regering ook een en ander op haar debetzijde, voor deze aangelegen heid komt haar de hoogste lof toe van tijdgenoot en nageslacht. Met de opvattingen van prof. v. d. Brink inzake de overeen komst, mede als werk des vredes, verklaarde Z.Exc. zich accoord, voor de wenselijkheid van een ge regeld verslag over de stand der onderhandelingen de Tilburgse hoogleraar naar de minister van Écon. Zaken verwijzend. Het vraagstuk van de aanpassing der prjjsniveau's heeft des te meer de aandacht der regering nade- maal de lang verwachte daling op de wereldmarkt zich nog altijd wachten laat. Ook bij het leiding geven 'aan de industriële ontwik keling zullen compromis-oplossin- gen offers vragen. Op agrarisch gebied geldt een liberale regeling met vaststelling van minimum prijzen. Over de monopolie-heffin gen is het overleg nog gaande. Het collectief offensief der se naatsleden, die Dinsdagavond aan het woord waren en de tariefhef fing van 3 pet. op tarwebloem wensten opgeschort te zien beant woordde prof. Lieftinck met de opmerking dat dit niet zonder overleg met de partners kan ge schieden die ieder voor zich ook wel bepaalde verlangens in deze richting hebben. Niettemin is het punt reeds in het overleg betrok ken en de regering doet haar best een bevredigende oplossing te vin den voor dit tot zekere hoogte „luxe-artikel". Ook over de cacaobonen dit aan het adres van prof. Molenaar wordt nog overfeg gepleegd. Met de heer Refters (c.h.) schil de Z.Exc. nog een appeltje over de noodzakelijkheid van rege- ringsingrftpen en het grote aantal ambtenaren bft de huidige con junctuur-schommelingen. Minister van Boetzelaer belast te zich speciaal met de beant woording van de beide communis tische sprekers, pogend de een het spook der blokvorming uit het hoofd te praten, de ander gerust stellend inzake de kwestie der Amsterdamse haventarieven. Nadat aldus ruim vier uren aan deze ene door ieder toegejuichte wetsvoordracht waren heenge gaan, werd zft z. h. s. aangeno men. Gelukkig maakte men het wat korter met de nieuwe machtiging voor minister Lieftinck inzake de geldzulvering i.e. afwikkeling er van, al werd er over en weer nog danig in herhaling getreden van hetgeen aan de overzijde was ge zegd en bledk er nog ruim een uur mee gemoeid. Het ontwerp ging natuurlijk zonder stemming onder de hamer door Evengoed als de beide wets- voordrachten van minister Drees die tot wijziging der Ziektewet en dor Invaliditeitswet en die tot plaatsing voor minder-valide ar beidskrachten. Bij deze laatste zegde de bewindsman de heren Vixseboxse en Kramer (arb.) toe dat aan de preventie geleidelijk meer aandacht zal worden be steed. Mej. Tjeenk Willink (arb.) die voor- en nazorg bepleitte hoorde de bewindsman verzekeren dat juist dit ontwerp een en an der, b.v. de opsporing in de hand ral werken. Dan verscheen minister Lief tinck weer voor het front om we gens ziekte van zijn ambtgenoot Jonkman heel alleen het „Wel vaartsfonds Suriname" in de wacht te slepen. Het bleek hem toevertrouwd! Natuurlijk had mr. Kropman (K.V.P.) de voorzitter der Parle mentaire Commissie, die naar de West toog, deskundige wenken te geven, min of meer buiten het ontwerp om. Hij gaf een overzicht van hetgeen volgens hem in Su riname nodig is. De heer Stufkens (Arb.) maak te zich vooral bezorgd over de moeilijkheden, die de invoering in Suriname van 't nieuwe staats bestel zal meebrengen voor de afwikkeling van de voorgenomen plannen, die door de omstandig heden nog maar schraal van pro porties kunnen zijn. Ook deze Se nator voerde een warm pleidooi voor het verlenen van mildere steun aan missie en zending wier werkzaamheid hij uitbundig prees. Minister Lieftinck sloot zich bij die waardering aan en gaf de verzekering, dat op korte ter mijn met de gouverneur zal worden overlegd op welke wijze aan de wensen van missie en zending kan worden tegemoet gekomen. De urgentie van het zenden van medicamenten zal aan het Rode Kruis kenbaar worden gemaakt. Nu vooralsnog de voorwaarde niet vervuld is, dat Suriname zijn begroting sluitend maakt, is inte gratie wel onvermijdelijk. Zolang nog niet duidelijk is, hoe de fonds gelden het best worden besteed en de juiste coördinatie nog niet is gevonden, zal daarom gebruik ge maakt worden van de middelen van het fonds, om in de financiële noden te voorzien. Naast het Welvaartsfonds is daarom een financieringsplan no dig. Is dit er eenmaal, dan zullen we ons nader moeten be/iden om ofwel het fonds te vergroten, of rechtstreeks extra gelden te verstrekken tot dekking der te korten. Men zal begrijpen dat Z.Exc., de moeilijkheden aanrakend door de heer Stufkens bedoeld handig had te manoeuvreren tussen de zelfstandigheid (de facto) van Su riname en de verantwoordelijk heid (de jure) van regering en Sta ten-Generaal, die moeten blij ven suppleren. Nog stippen wij uit de ministe riele rede aan, dat de Herstelbank in Suriname 'n filiaal gaat stich ten: dat in verband met onze vet- positie op korte termijn verken ningen zullen worden gedaan voor de productie van oliehoudende za den. waarbij dan tevens aandacht wordt geschonken aan de voorzie ning met arbeidskrachten; dit laatste zal op velerlei gebied plaats hebben en de minister zelf draagt er het zijne toe bij door het ambtenarenkorps der belas ting aan te vullen, daar sinds lang in Suriname alle aanslagen geschiedenconform de aan gifte! Het laatste uur. Het ging alles schreven we hierboven van een leien dakje, maar van het laatste uur kan dit slechts zo verstaan worden dat de daarin afgestoken vuurwerk- speech van de communist Koeje- mans, die bij het ontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet er van alles en nog wat bijsleepte om rond het huidige conflict in Indo nesië wat partijreclame te maken netjes door de Kamer werd ge negeerd. En de kath. van Voorst tot Voorst èn prof. Donkersloot (arb.) gaven te kennen dat zij een bespreking der huidige situatie niet op haar plaats vonden bij dit ontwerp en er werd dus verder over gezwegen. Geen nood; de communist Van Santen deed het onsympathieke relletje nog eens dunnetjes over. Toen hebben de heren Algra (a.r.) en Molenaar (Vrijh.) het niet on der zich kunnen laten en met een kort en krachtig protest de op wekking tot staking en het in de rug aanvallen van onze jongens in Indië als ondemocratisch en onvaderlandslievend te kwalifice ren. Minister Fiévez verzocht om klokke elf zijn antwoord te mo gen verdagen. L. H. Te Venlo zijn Woensdag,, zo meldt onze correspondent, na enige omzwervingen 15.000 kg peren uit België, verpakt in Ne derland en bestemd voor Enge land, vernietigd. Tijdens het transport, dat door een Ned. exporteur was verzorgd, waren de peren nl. iets te rijp geworden en bij aankomst te Rot terdam keurde een controleur de lading zonder meer af. Daarna ging het transport terug naar België maar de tocht eindigde aan de grens, waar men geen toestemming kreeg de peren naar het land van herkomst terug te voeren. In Venlo waar ze tenslotte be landden wachtte deze 15.000 kg, keurig in papier verpakt, een even onverwacht als noodlottig einde: de mestvaalt. Het ministerie van landbouw enz. heeft medegedeeld, dat het aantal oogstvrijwilligers voor de Wieringermeer en Overijssel zo groot is geweest, dat aan verdere aanmeldingen vborlopig geen be hoefte meer bestaat. Met name de pootaardappel- oogst in deze gebieden is volko men verzekerd. Het ministerie dankt allen, die aan de oproe pingen spontaan gevolg hebben gegeven. Naar de heer Spaak in antwoord op een schriftelijke vraag mede deelde, worden thans particuliere besprekingen gevoerd over de in voer van Duitse volkswagens in België. De prijs van deze auto's zou met inbegrip van alle invoer rechten en belastingen fr. 37.5000 bedragen. Bepaalde regeringsin stanties zouden op deze basis reeds bestellingen hebben gedaan. Ingevolge een besluit van het bestuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, hetwelk door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is goedge keurd, wordt met ingng van Maandag 4 Augustus a.s. een be langrijke wijziging gebracht in de huidige prijsregeling voor slacht- varkens. Zoals bekend, gelden op Ui den voor varkens met een geslacht gewicht van 51 t.m. 90 kg. maxi mumprijzen van 1.87, 1.93 en 2.— per kg. geslacht gewicht, naar gelang van het gebied, waar in de overnemer is gevestigd. Deze indeling in drie zönes met verschillende maximumprijzen ver valt, terwijl voor het gehele land eenzelfde prijs wordt vastgesteld, n.l. een richtprijs van 1.85 per kg. geslacht gewicht. In verband met de wijziging per 1 Juli j.l. in de heffing van de omzetbelasting, waarbij de leveranciers over het geleverde slachtvee geen omzet belasting behoeven te betalen, is de bovengenoemde richtprijs vast gesteld op 1.85 in plaats van 1.87 per kg. geslacht gewicht. De World Friendship Associa tion heeft bij de Engelse pers en het parjement geprotesteerd te gen de vernietigende critiek in de pers op haar beleid uitge oefend. Zij heeft telegrammen gezonden aan Attlee, Churchill, waarin volgens A.P. wordt ge zegd, dat de organisatie met kracht de ongunstige berichten, die over haar zijn gepubliceerd, afwijst. Duizenden tevreden vrienden in Wales, Denemarken, Nederland en Noorwegen zijn ontstemd over de beschuldigingen en dankbaar Nederland nam Zaterdagmor gen afscheid van ons in een ver stild wonder van grijze tinten. Zelden zag ik de dag „Holland ser" aan de lucht komen dan bo ven de wijde polderhorizon ergens Zuidelijk van Schiphol; Een laag hangende blauwig-grijze ochtend nevel, die melkwit werd naar mate de dageraad lichter over de kim vloeide, en boven deze '•eer loze nevclmeren, halfverdronken hier en daar een klein spits kerk torentje, temidden van een paar huizendaken met de gevels on zichtbaar in de mist. Loenen misschien of Breuke- len, of hoe die dorpen Zuid-Oos telijk van Schiphol heten mogen, waar alle inwoners op de klok keken: twintig over zes het Indië-vliegtuig En later een boerderij aan een smal blinkend kaarsrecht slootlint, kleiner reeds toen we snel stegen, en een krui- vige rechte rij van boomkruinen, nog donker in het doodstille ne velige grensgebied tussen donker en licht. Over de rechtervleugel van de Skymaster was plotseling het rood van de opgaande zon. We keken naar beneden, naar die boerderij aan het water, naar het kleine, half in de nevel ver dronken kerktorentje, naar de mist overvloeide polders. Wij dachten aan Loenen en Breukelen en aan nog een paar kleine dorpen in Nederland, en aan de mensen, die nu op de klok keken en de Skymaster-passa- giers benijdden, en hoe ze mis schien bij elk thuisvliegend Indië- toestel opnieuw op een veldpost- brief hoopten. Slechts de gedachte, dat wfl zo nu en dan met een paar artikels hun wachttijd kunnen helpen overbruggen, hielp ons over de afgunst heen, die wfj voelden, toen we Loenen en Breukelen, toen we heel Zuid-Oostelijk Ne derland daar zo rustig, zo veilig, zo wei-overwogen in kleine pro pere stukjes verdeeld, onder ons zagen wegglijden. Links voor ons, uit een aarze lend kennismakingsgesprek nog met veel stilten vingen we een paar woorden op: „Die zuivering o, dat duurt daar net zo lang als in Nederland Wij keken naar de rechte sloot langs een eenzame grote boer derij en we werden nog stiller. Op dat moment hadden we liever melkbussen blank geschuurd op die sldotstoep achter het boeren huis. De man die daar in alle vroeg te diep beneden óns mee bezig was, keek omhoog en meende dat de dingen op deze wereld maar slecht verdeeld waren J. W. HOFWIJK. Met ingang van 1 Aug. as. zal een nieuw type bonnen voor ven ster-, draad- spiegel-,, tuinders- en bruteglas in omloop worden ge bracht. Zij zullen in coupures van 0.1 M2, 1 M2, 10 M2 en 100 M2 wor den uitgegeven. Alle nog in omloop zijnde bonnen van het thans gebruikte type ver liezen op dezelfde datum hun gel digheid. Zij, die nog over oude bonnen beschikken, worden in de gelegen heid gesteld deze tot uiterlijk 15 Aug. a.s. in te leveren bij de instan ties, door wie zij zijn uitgereikt. Zij zullen daarop dan na hernieuwd onderzoek van de urgentie nieuwe bonnen kunnen verkrijgen. Teneinde een goed verloop van zaken te bevorderen, zal de betref fende afdeling van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting onmiddellijk nadat de nieu we glascoupures te harer beschik king komen, d.i. van 4 Aug. a.s. af, hoeveelheden nieuwe glascoupures in voorschot op het Augustuscon- tingent aan haar bureau toezenden. De Belgische minister van ar beid. Troclet en de gouverneur van de provincie Antwerpen, le Clerck, hebben via de radio een beroep gedaan op de Antwerpse havenarbeiders om Donderdag ochtend het werk te hervatten. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, zullen afdelingen van het leger Donderdagochtend in Antwerpen aankomen om het noodzakelijkste te helpen lossen. MANNHEIM, 30 Juli 1947 Er heerst in deze dagen weer een ouderwetse bedrijvigheid in de haven van Mannheim, Honderden sleepschepen liggen er te wachten op trekkracht en de Nederlandse vlaggen domineren er, Meer dan honderdvijflïg Nederlandse sche pen zijn hier op het ogenblik verzameld, een veel groter aantal dan sinds lange tijd het geval was, De oorzaak ligt hij de binnenlandse verkeersmoeilijkheden in Frankrijk, die weer eens een versterkte stroom van goederen op de Rijn hebben teweeg gebracht. Zo groot was de vaart stroom- opwaarts in de laatste dagen, dat er geen sleepboten be schikbaar waren om de slepen naar Straatsburg of Bazel te brengen. Vandaar de opstopping hier, die ons een onge zochte gelegenheid bood om eens nader kennis te maken met het leven der Nederlandse Rijnschippers. Dit leven lijkt zo avontuurlijk en romantisch, wanneer men de slepen langzaam ziet schuiven door het prachtige Rijndal, maar het is zo hard en prozaïsch, wanneer men aan boord komt en met de schippersfamilies spreekt over de zorgen van alledag. In Duitsland is een haven nu eenmaal niet meer wat zij vroeger was. De schippers, die thans vaker dan ooit gedwongen zftn tot een lang oponthoud in de Ruhr, in Mannheim of in Mainz, vinden daar geen enkele mogelijkheid tot een gepaste verpozing meer. De eens zo aanlokkelijke wal is meest al niet veel meer dan een opeen hoping van schroot en puin. De Duitse schipperscafè's schenken niets anders dan ongenietbare surrogaten. Wanneer de varens lieden na een lange reis wat ge zelligheid om zich heen wensen, moeten zij die op hun eigen schip zoeken. Men hoort algemeen mop peren, dat hun ook daartoe niet veel mogelijkheden worden gebo den, daar het Nederlandse distri butiesysteem geen uitzonderingen kent, ook niet voor hen die de vrije gaven van het vaderland moeten ontberen. Er Is zelden zo krasse schippers taal gesproken als twee dagen ge leden, toen men hier in de rij moest staan voor de Nederlandse schip perswinkel en de aardappelvoor- raad slechts toereikend bleek voor de helft der kooplustigen. Over het geheel genomen werkt de organisatie der levensmiddelen- voorziening voor onze schippers, die in handen is gelegd van De Gruyter, goed. Er zijn twee win kels, een in Duisburg-Ruhrort en een in Mannheim, en daarnaast in verschillende havens nog uitdeel- posten. Hier worden de veertien daagse rantsoenpakketten ver strekt, waarin alles is verpakt waarop de schipper, zijn vrouw en zijn kinderen volgens de normale distributiebepalingen recht hebben. Administratief is alles keurig in orde en elke klant kan bediend worden volgens de distributie klasse, waarin hij of zjj valt. De service gaat zo ver, dat zelfs een reductiebon is bijgevoegd, waar mee de schipper van zijn rederij het bedrag kan terugeisen, dat hij meer moet betalen omdat hij alles „in blik" ontvangt. Elk pak be vat voorts een bon, waarop men een vastgesteld kwantum „vrije aptikelen kan ontvangen. De be taling van de aankopen geschiedt in waardebonnen, die de schippers van de vertegenwoordigers der Nederlandse Rijnvaart Missie ont vangen en die van Kun rekening in t vaderland worden afgeboekt. In de winkels wordt ook groente verkrijgbaar gesteld, evenals een flesje bier bjj iedere aankoop en het drankrantsoen van een half flesje per maand. Wanneer er klachten zijn over het functionneren van het systeem van voedselvoorziening, dan rich ten deze zich voornamelijk tegen incidentele stremmingen in de aanvoer, tegen het feit, dat de keuze der vrije artikelen uiteraard veel beperkter is dan in het vader land, maar vooral tegen het lage rantsoen aan drank, voo" dit laat ste heeft men in Duisburg-Ruhrort thans tenminste enige compensa tie, daar hier sedert kort een Ne derlands schipperscafé geopend is. Vooral in Mannheim, waar voort' durend een grote gemeenschap Ne' derlanders bijeen is, wordt sterk de behoefte aan een dergelijke in' richting gevoeld. In het algemeen trouwens is het gemis aan behoor lijke ontspanning het tere punt in de omstandigheden, waaronder onze schippers leven. Nu kunnen de schippers ten dele voor een beperkte aanvulling van het hun onderweg gegeven rant soen zorgen door bft het verlaten van Rotterdam een voorraadje mee te nemen. De grenscontrole maakt daartegen geen bezwaren, mits de voorraden van zodanige aard zijn, dat zij kennelijk voor eigen gebruik bestemd zijn. Bjj alle maatregelen, die ter voldoe ning aan het verlangen der schip pers worden genomen, moet na tuurlijk de vraag worden over wogen of zij niet kunnen leiden tot een bevordering van de zwarte handel. Er is nu eenmaal een aan tal Nederlandse varenslieden, dat in deze geen al te grote kieskeu righeid aan de dag heeft gelegd, en er zijn ongetwijfeld aanzienlijke hoeveelheden Nederlandse levens middelen door hun toedoen op de Duitse zwarte markt beland. Op het ogenblik worden maandelijks zesduizend levensmiddelenpakket ten aan schippersfamilies In Duits land verstrekt. Dat betekent, dat er regelm^ig een' drieduizend Nederlanden; aan boord van de schepen op de Rijn leven. Zij vor men nog altijd het grootste con tingent onder de schippers op de rivier ondanks de belemmeringen, die onze Rijnvaart nog ondervindt. Jammer genoeg vindt men ze niet alle op Nederlandse schepen. Veel Franse Rijnschepen varen thans met een Nederlandse bemanning. voor de hun door de WFA gebo den ongeëvenaarde gelegenheid tot een prachtige uitwisseling en het vormen van duurzame vriend schap. Intussen moesten te Poole po gingen worden gedaan om onder dak te vinden voor 26 Ned. kin deren en twee leiders, die Dins dagavond onder de auspiciën der organisatie waren aangekomen, doch niet wisten waar zij konden verblijven. Een onderwijzer, die een aantal kinderen uit Poole naar Nederland had vergezeld, had de Ned. kinderen tot een te genbezoek uitgenodigd onder voorwaarde, dat hij van hun komst tijdig op de hoogte zou worden gesteld. Hij- beklaagde zich er over, dat het bericht van hun komst werd ontvangen toen de kinderen zelf ook aankwamen en pas te half elf was voor dc laatsten van hen een tijdelijk on derdak gevonden. Intussen moesten wegens kin derverlamming in Engeland de Belgische plannen om aan 150 Londense kinderen een vacantie te verschaffen, worden opgege ven. Enkele badgasten uit Egmond aan Zee waren gistermiddag met een bootje de zee opgeroeid, toen dit plotseling een paar honderd meter uit de kust, omsloeg. De inzittenden, drie dames en twee heren, wisten zich aan de omge slagen boot drijvende te houden tot leden van de Egmondse red dingbrigade hen uit hun netelige positie kwamen verlossen. Twee dames en een heer wer den bewusteloos naar het strand gebracht. Ondanks herhaalde po gingen hiertoe keerden de levens geesten bjj de heer L. uit Amster dam echter niet terug. De Britse minister van oorlog, Bellenger, heeft Woensdagavond in het parlement medegedeeld, dat de Britse regering van plan is het geregelde leger, bestaande uit vrijwilligers, uit te breiden, doch de overige 48.000 in oorlogs tijd opgekomen officieren en manschappen sneller te demobi liseren, afgezien van de als van vitaal belang beschouwde onder delen. Bellenger verklaarde, dat veld maarschalk Montgomery, de chef van de generale staf van het im perium, niet in verband met de drastische beperkingen van de Britse gewapende machten ten bate van de industrie, doch ge heel op eigen initiatief uit Nieuw Zeeland naar Engeland terug keert. Clement Attlee zou hebben me degedeeld, dat het merendeel van het Britse leger in de Duitse be zettingszone in Februari 1948 te ruggetrokken zou worden. Ook de Engelse troepen in Italië en Griekenland zullen snel en ge heel geëvacueerd worden, daar Engeland zich onder de huidige omstandigheden de kosten niet langer permitteren kan. De slachtoffers van de ontplof fing te Brest zullen vandaag worden begraven. De Franse regering heeft be sloten, dat er tot nader order geen^ import van nitraten over zee in Frankrijk zal worden toe gelaten. Tevens heeft de rege ring besloten het parlement om een bedrag van 250.000.000 francs te verzoeken voor hulpverlening aan de getroffen stad. In het jaar 1946 heeft België 15.428.682 sigaren en 67.380 kg. ta bak uit Nederland ingevoerd. Hiermede is België de voor naamste afnemer van sigaren van Nederland. Dan volgt Tsjechoslo- wakije met 6,8 millioen sigaren. Het eerste houtleveringscontract dat Nederland met de bestuurders der Franse bezettingszone van Duitsland heeft afgesloten, om vatte honderdduizend M3 ofwel rond 't derde deel van onze jaar lijkse import. Dit kwantum zou aan het einde van dit jaar gesla gen en vervoerd moeten zijn. doch de moeilijkheden waarmee men vooral in de aanvang te kampen heeft gehad om het nodige zware materiaal ter beschikking te krij gen, hebben een aanzienlijke ach terstand veroorzaakt. Op 't ogen blik is nog slechts rond het derde de§l van de gecontracteerde hoe veelheid geslagen en het laat zich aanzien, dat hat programma dit jaar voor slechts tweederde zal kunnen worden vervuld. Er bestaat kans, dat Nederland bij de één dezer dagen beginnen de besprekingen over de afslui ting van een nieuw handelsver drag met de Franse zone, nieuwe houtaankopen zal kunnen doen. Behalve hout levert de Franse ïnnn aan ons tand thans oök 100.000 viefk. meter glas. waarvan deze week het eerste transport zal plaats hebben. „5? splonnage-onder- zoek van de Haagse P.R.A. heeft heden gearresteerd de Nederlan ders: M. Latien en A. van Olst, wier namen wel bekend ztin uit de geruchtmakende uniformen- smokkelzaak van 1939. Zij ztin thans aangehouden wegens het verrichten van werkzaamheden ten gunste van de Duitse spion- nage en contra-spionnagedienst, voor en tijdens de bezetting. Van 1 Augustus a.s. af zal de distributieregeling voor mastiek komen te vervallen. Dit houdt in, dat met ingang van die datum dit materiaal zonder vergunning, machtiging of bon aan verbrui kers mag worden afgeleverd. Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Aug. zijn de volgende bonnen aan gewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709 J—01 J—02 J—01 J—02 Brood: 800 gram brood. Brood: 400 gram brood Boter: 125 gram boter Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet Vlees: 100 gram vlees Vlees: 200 gram vlees Melk: 4 liter melk J—05 Melk: 7 liter melk Diversen: 200 gram kaas Diversen: 50 gram korst- loze kaas Diversen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperin gen Diversen: 250 gram was poeder en 250 gram soda Reserve: 1600 gram brood Reserve: 200 gram'kaas Reserve: 800 gram brood Bonkaarten Kd, Ke 709 J11 Brood: 800 gram brood J11 Boter: 250 gram boter J12 Boter: 125 gram 'marga rine of 100 gram vet J11, J12 Vlees: 100 gr. vlees J—13, J—15 Melk: 12 liter melk J11 Diversen: 100 gram kaas J12 Diversen: 50 gram korst- loze kaas J13, J14, J15 Diversen: 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen J16 Diversen: 250 gr. waspoe der en 250 gram soda J13 Reserve: 800 gram brood J16 Reserve: 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits. J—03 J—01 J 02 J—01 J—03, J—01 J—02 J—03 J—04 J—03 J—04 J—06 w i Weerverwachting, medege- t deeld door het K. N. M. I. te S De Bilt. geldig tot Vrijdag- avond: Wisselend bewolkt met plaat- t selijk enige regen, hier en daar met onweer. Over het al- i gemeen weinig wind en onge- S veer zelfde temperatuur als t vandaag. Bonkaarten Ma, Bib, Mc, Md, Me, BH, Mg 709 J21 Brood: 800 gram brood J21 Boter: 250 gram boter J22 Boter: 250 gram margari ne of 200 gram vet J21 Melk: 5 liter melk J21 Vlees: 300 gram vlees J22 Vlees: 100 gram vlees J21 Kaas: 200 gram kaas J21 Eieren: 5 eieren J21 Suiker: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperin gen Versnaperingenkaarten enz. Qb, Qc 707 J33 Versnaperingen: 200 gram versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. J36 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisei enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Ensor, R. De geschiedenis van de oorlog in zakformaat. Uitg. Con tact, A'dam '47. Beknopte kro niek v. wereldoorlog II. Een handig boekje. De vertaling is niet gelukkig. (V). Hell, Jan. De luie jongen. Uitg. Wijt, Rotterdam 1947. Aardig boekje vol fantasie vooral ge schreven om kinderen natuur liefde bij te brengen. (VI). Daum, P. Ups en downs in het Indische leven. Uitg. Contact, A'dam 1947. Deze roman is al een halve eeuw oud. Koloniale periode op zftn slechtst. Zonder zedelijkheid en godsdienst. (Hl). Gloag, John. De man..., die een ander was. Uitg. Breughel, A'dam 1947. Detecïivestory zon der spanning en met gewrongen slot. (IV). Ky?e. P- Soldaten en zeelieden. Uitg. v. Kersen, Haag 1947 Ver halen over Amerik. soldaten en Zweeds kapitein wiens schip ge torpedeerd wordt. Wat rauw, maar vol humor. (IH). Llber, Jan. Helpers weg... laatste ronde. Uitg. Nieuwe wieken A'dam 1947. Romantisch verhaal ter verdediging van bokssport, deels spelend In Rotterdam, deels in Amerika. Goede eigen schappen ondanks enige grof heden. (IV). I verboden; Et streng voor behoud; in voorbehoud: IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; V allen; VI Jeugd lectuur. Medegedeeld door Tilburg. Eèn grote teleurstelling van begin tot eind dat zijn de wereldwielerbaankampioenschappen te Parijs voor de Neder landse sportwereld geworden. Niet één titel hebben onze ren ners kunnen bemachtigen, en op welgeteld één uitzondering na bereikten zij zelfs geen van allen de eindstrijden. Na Bijster's nederlaag bij de amateursprinters, de vroegtijdige uitschakeling van Van Vliet en Derksen bij de profsprinters, de debacle van de amateurachtervolgers Gieseler en Ilarmans, is tenslotte ook Gerrit Schulte, de man op wie Nederland zijn laatste maar grote vertrouwen vestigde, gistermiddag verslagen geworden in de halve finale achtervolging voor profs. O Dinsdagavond is de „Water man" met ruim duizend Ne derlanders, die onder aupiciën van de „world friendship asso ciation" hun vacantie in Dene marken doorbrengen, te Esbjerg aangekomen. O Gistermiddag is de 39-jarige Amsterdamse conducteur A. de J. bij het baden in zee te Zand- voort verdronken. O ïng. 1 Aug. moeten de poststuk ken, gericht aan militair perso neel in Engeland volgens het normale tarief worden gefran keerd. Schulte kwam in deze ha^e finale tegen de geweldenaar Fausto Coppi uit, de 9z®*®teAÏ;e Italiaan en houder van hetwe relduurrecord, een specialist m dit werk. En deze Coppi, die bo vendien in een sublieme vorm stak, klopte onze landgenoot met liefst 165 meter, inderdaad op ondubbelzinnige wijza. Coppi won deze rit in nieuwe recordtijd, n.l. 8 mm. 19,6 sec. (over 5 km.). Maar m de finale tegen zijn landgenoot de Italiaan Bevilacqua die in 6 min. 24.2 sec. en met 55 meter van de Zwitser Koblet had gewonnen verbeterde Coppi dit record op nieuw. Hij reed in deze finale m de tijd van 6 min. 16,2 sec., daar mee het oude wereldrecord ,Yf" Fabio Battesinl (It.) g®veS„fpe in 1938 op de Vigorellibaan mei 6 min. 20,6 sec. aldus met 4,4 -> verbeterend. Schulte moest ook in de ver ie- zersfinale het loodje leJ>£® "U werd door de Zwitser Ko et (6 min. 26,6 sec.) met 95 met<;r ver slagen, en zo moest onze kam pioen met een beSC^U' Vl®rde plaats genoegen nemen. Vooral voor Schulte persoon lijk moet deze teleurstelling een zeer bittere zyn. Jaren lang be kend gestaan ais s werelds beste achtervolgmgsrijder had hij steeds geen kans gezien om op de we reldtitel beslag- te leggen. De stellig®, verwachting waH> dat het hem dit jaar zou lukken. Doch in plaats daarvan een gedecideerd échec, schulte geldt met recht als een der allersterkste renners ter wereld, als een der machtig- sten onder de groten. En het is hem zoetjesaan beginnen te ste ken, dat hft nog niet één keer kans heeft gezien zijn naam te laten bijschrijven op de gouden "jst der wereldkampioenen. Blon de Gerrit had de stellige overtui ging en wie deelde die niet dat dit jaar de regenboogtrui zfln schouders zou glflden. jpoeft weer niet... Nu heeft hfteen kans: Bij de wereldkampioen schappen op de weg. die in het a.s. weekeinde te R orden verreden. Hij was er zeker van dat hij ook daar de wereld titel zou veroveren... Maar of hi) en wij' -daar nu nog zo ze ker van zijn gracht de finale der poursuite- profs een Italiaanse kampioen in een landgenotenduel, ook bij de amateurs ging een renner uit het 'and van de Apenijnen met de titel schuiven, een wel zeer écla tant succes. Het was de Italiaan Benfenati, die eerst de Deen An dersen had geklopt, en vervol gens tegen de Urugees Francois, die de Fransman Guillemet had bedwongen, uitkwam. Benfenati Won deze finale in 5 min. 20.4 sec. (over 4 km. 90 m.) waarbij Francois 80 meter achterbleef; 3 Andersen, 4 Guillemet. Onze landgenoot Pronk won de herkansingsrit der stayers in de goede tijd van 1 uur 27 min. 2 sec., voor de Engelsman Sum mers, de Hongaar Pataki en de Belg Goethals. De Nederlander Matena en de Deen Falk Handen gaven de strijd op- fcwalificepr Pronk en Summers kwaimceer- den zich voor de finale die a.s. Zaterdag wordt gereden. Voor de grote internationale hondenkampioenschapstentoon- stelling welke 5p Zaterdag 2 en Zondag AugUstu, in het peijen- oord-stadion te Rotterdam wordt gehouden, heeft H. M. de Konin- i n„j een zilveren medaille uitge loofd voor de beste hond van de tentoonstelling', H. K. H. Prinses Juliana voor de beste zelfgefokte hond en Z. K. H. Prins Bemhaid voor debeste dito in de Jeugd- klasse. Burgemeester Oud zal Zaterdag te 11 uur de tentoonstelling openen, waarna de afzonderlijke rassenkeuringen (ruim 600 hon den uit 63 verschillende blnnen- en buitenlandse rassen)Zondag 11 uur ereprijsuitreikingen, en om 4 uur nationale windhondenren- nen met 26 deelnemers. Op Zondag 10 Augustus wordt voor de derde maal te Amster dam de Ronde van de Bosbaan verreden. 's Morgens om 12.15 uur starten 135 amateurs, o.w. Zweden, Zwitsers en Belgen, voor een wedstrijd over 100 km. En ruim 3 uren later starten de profs (hoeveel is nog niet be kend) eveneens over 100 km.; ook voor deze wedstrijd zullen Belgen, Luxemburgers en Zwit sers starten. Mr. Mindert Evert Hepkema, de populaire oprichter en voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging is 29 Juli op 65-jarige leeftijd te Leeuwarden overleden. Toen de Friese IJsvereniging zich niet meer bezig hield piet de organi satie van de Elfstedentocht, nam mr. Hepkema deze taak over. en tot en met afgelopen winter is hij steeds de centrale figuur ge weest in dit jaarlijkse schaats- evenement. Het bestuur van de Britse Boks- bond heeft de Schot, Jackie Pa- terson, vervallen verklaard van zijn titels van wereldkampioen, kampioen van Engeland en kam pioen van het Britse rijk in het vlieggewicht. in Verband met zijn niet uitkomen op 16 Juli J.l. tegen Dado Marino (Hawaï) De drie titels zijn vacant verklaard. T Middelkamp werd 3e in Wedstrijd om de Grote Scheldeprijs over 212 km; win naar de Belg Mertens. Ieder jaar opnieuw blijken de ambtenaren van het ministerie van landbouw en van het directo raat-generaal voor de prijzen er niet absoluut zeker van te zijn, wanneer een nieuwe aardappel nu precies een oude aardappel wordt. Dit probleem herinnert de re dacteur van „Die rare wereld" aan de tijd, toen hij nog verslag gever was aan de oude „Roer- en Zaanbode". De hoofdredacteur had hem er op uitgestuurd, één van de dwergen te interviewen, die in een circus optraden, ter einde hem naar zijn mening te vragen over het rjjden van de tram op Zondag. Wij klopten op de deur van zijn hotelkamer, welke werd geopend door een reus van een kerel, die boven ons uitstak als de St. Lau- renstoren boven het in puin ge gooide centrum van Rotterdam. „Pardon", zeiden wij, „we meen den, dat hier van Smallum woon de, de kleinste dwerg ter wereld". „Dat ben ik zelf", galmde de reus. „Maar ik heb vandaag een vrije dag". Misschien dat deze ervaring de ambtenaren van nut kan zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2