De Nederlandse houtslag in het Zwarte Woud Charlie Chaplin speelt Hitler Nieuwe K.L.M.-overeenkomst aanvaard Boven de Zwitserse Alpen De Belg O'Kelly winnaar were ld Lange en moeilijke weg van bergtop tot Rijnaak DIE RARE eerbericht! DE RUYTER contra SLIJKHUIS Sportvaria mmm VRUDAG 1 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 Bezoek aan kampen te Reichental, Gernsbach en Kirschboumwasen VAC ANTIE-TREINEN IN AUGUSTUS „DE DICTATOR" Stemming over pensioenen verzets- slachtoffers aangehouden ^Logboek-notitiesaan boord PH-TS-B i? Een schallende jodelroep JEF SCHERENS WIL OVER RIJDEN RODE BESSENSAP HOGER TEMPERA- TUUR OP DE 800 METER De nationale athletiek- kampioenschappen VAN EUR. ZONE-SCHAAK- TOURNOOI TE HILVERSUM Nadat de 13e en laatste ronde een uitermate spannend verloop had gehad, is de Belg O'Kelly er gisteren In geslaagd met een vo punt voorsprong het Europese zoné-tournooi te winnen ongesla gen met 10% P,,nt uU 13 par" jOE LOUISJOE WALCOTT IN NOVEMBER „HET KAN VERKEREN In de maand Augustus is het een jaar geleden, dat de eerste Nederlandse houthakkers de lange reis naar het Zwarte Woud aanvaardden om daar ver van het vaderland en onder moei lijke omstandigheden een belangrijke bijdrage te leveren tot de wederopbouw van onze verwoeste gebieden. Het eerste houtleveringscontract, dat Nederland met de bestuurders der Franse bezettingszone van Duitsland heeft afgesloten, omvat honderdduizend kubieke meter ofwel rond het derde deel van onze jaarlijkse hout-import. Dit kwantum zou aan het einde van dit jaar geslagen en vervoerd moeten zijn, doch de moei lijkheden, waarmee men vooral in de aanvang te kampen heeft gehad, om het nodige zware materiaal ter beschikking te krijgen, hebben een aanzienlijke achterstand veroorzaakt. Op het ogenblik is nog slechts rond het derde deel van de gecontracteerde hoeveelheid geslagen en het laat zich aan zien, dat het programma dit jaar voor slechts tweederde zal kunnen worden vervuld. Temeer daar de hoop bestaat, dat Nederland bij de één dezer dagen beginnende besprekingen over de afsluiting van een nieuw handelsverdrag met de Franse zone, nieuwe houtaankopen zal kunnen doen, kan worden aangenomen, dat de kleine gemeenschap van Neder landse werkers nog geruime tijd haar zware werk op de toppen der bergruggen, die het Rijndal insluiten, zal moeten verrichten. Wij hebben zo juist, aldua de Berlijnse correspondent van het A.N.P., de drie Nederlandse hout hakkerskampen te Reichental, Gernsbach en Kirschboumwasen, alle drie vlak bij de thans leven diger dan ooit zijnde touristenstad Baden-Baden gelegen, bezocht en we hebben er kunnen constateren, dat de Nederlandse houtslag er tot 'n groot aterk gemechaniseerd en perfect georganiseerd bedrijf is uitgegroeid. Het is hier tegen de hellingen van dit vriendelijke bergland of men in een Neder landse bezettingszone verkeert. Onophoudelijk ziet men er de zware trucks van de „Grontmij die het werk in opdracht van wederopbouw uitvoert, met haar lasten van twintigk kubiekmeter langs de smalle bergwegen den deren. Men treft er de barakken, de „Mess",, de werkplaatsen van het ,1ste pioniers detachement", waarin de stoere werkers zijn ondergebracht alsof zij hun werk slechts in militair verband kon den komen verrichten. Men t.eft er wegen aan, die al leen voor het houttransport zijn opengesteld. Kortom, afgezien van de weinige met ossen be spannen boerenwagens, is alle bedrijvigheid puur Nederlands. Daverende machines. Van verre ziet men de kaal geschoren vlekken in het groene kleed der bergruggen; dat zijn de plaatsen, waar onze kappers hun werk gedaan hebben. Men moet zich een lange moeizame tocht over smalle bergpaden getroosten, om er de mannen aan het werk te zien. Maar zo'n tocht loont ruimschoots de moeite. Men moet hen hebben zien zwoegen en zwe ten op de steile rotsige hellingen of op hun daverende machines, om te weten, hoe zwaar de ar beid is, die zij negen uren per dag verrichten. Houtkappers is niet de juiste benaming voor hen. Het kappen beperkt zich tot het ont doen der gevelde woudreuzen, sparren en dennen van rond 130 jaren oud, van takken en groen. Het hoofdwerk gebeurt zo onge veer vol-automatisch, maar dit maakt het voor de mannen niet lichter. Het vellen van de twintig meter hoge bomen is op zichzelf een licht karwei; de motorzaag snijdt er in een paar minuten doorheen. Maar het is minder ge makkelijk om met die motorzaag de toppen der ruggen te beklim men. Men moet er zich een weg voor banen door een ware jungle of men moet er bergklimmers- talenten demonstreren bij het be klimmen der rotsen. En de grote (moeilijkheden beginnen eerst, wanneer de bomen geveld zijn; vanaf een bergtop hoog boven de drukke tennisbanen, maneges en golflinks van Baden-Baden tot aan de Rijnaken in de haven van Karlsruhe, dat is een lange en vooral een moeilijke weg. Het zwaarste werk is, het ge kapte hout veilig op begaanbare wegen te brengen. De trucks, die de Grontmij ervoor heeft laten bouwen uit „dumpmateriaal" zelfs tanks en pantserwagens hebben een metamorfose tot hout drager ondergaan kunnen de hellingen tot een onwaarschijn lijke hoogte beklimmen. Maar daartoe is dan ook de kracht der zwaarste motoren en de behen digheid van bedreven chauffeurs nodig. Hout voor woningen in Nederland. Met elke houtvracht moeten vele kilometersworden afgelegd over bergpaden, die voorheen nooit zwaarder vervoer hebben getorst dan dat van een ossen wagen. Er is een volmaakt klop pende verkeersorganisatie nodig om daarbij geen onoverkomelijke verkeersstrubbelinge/i te veroor zaken. Plaatsen om te passeren zijn er op deze paden namelijk niet en het tempo der af en aan rijdende wagens moet dan ook, wil men al het beschikbare materiaal efficient benutten, zo danig worden afgestemd, dat alles klopt als een bus. Maar op de bergen komt een punt, waarop de wegen ophouden. De gevelde bomen liggen meestal daarboven, soms honderd vijftig meter hoger op een onberijdbare helling. De oude legerwagens, die hier de sleepdiensten verrich ten, hebben zeker nooit in de oor logsjaren zulke zware diensten moeten doen als thans op hun oude dag. Zij trekken zichzelf met behulp van staalkabels om hoog, waarbij het lijkt of hun massieve lichamen zich als logge monsters over de rotsblokken kronkelen. Dan storten zij zich weer peer en brengen een paar bomen naar de laadplaats, waar truck en. kraanwagen nauwelijks naast ellcaar opgesteld kunnen worden. Waar de machines hun krachten hebben uitgeput, daar moeten vernuft en behendigheid der werkers de rest doen. Zij klimmen omhoog en slepen de staaldraden aohter zich om die aan de bomen te gaan bevestigen. Zo wordt alles door de machtige hand der motoren naar beneden getrokken. Iedere boom brengt daarbij zijn moeilijkheden; hij kan vastraken achter rotsblokken en vaak is er dan geen andere mogelijkheid dan hem in stukken te zagtjn. Hij kan ook machtige steenblokken loswurmen, die dan met vaart naar beneden rollen. Dan is de kunst tijdig een heen komen te zoeken. Vervolgens kunnen er kabels breken. Dat kost geld en tijd en vooral tijd mag er niet verloren gaan, want bij dit werk grijpt alles in elkaar en het optasten van de gezaagde stammen op de wagens mag niet te veel tijd nemen, omdat anders beneden een nieuwe wagen wer keloos staat te wachten. Boven dien moet er schot in het werk blijven en wil men liefst het hui dige tempo van 250 kubiekmeter per dag nog opvoeren. Daartoe komen er binnen weinige dagen weer honderd nieuwe werkers naar Baden, bij de 250 die er reeds zijn. Zij zullen een zwaar werk ter hand nemen maai ook een dankbaar, want bij iedere wagen, die naar beneden rijdt met genummerde, gemeten en ge boekte vrachten van 20 kubiek meter kunnen zij bedenken, dat daar weer drie nieuwe woonhui zen naar het vaderland gaan. De huisvesting van de werkers. De Nederlandse werkers leven hier voor het grootste deel in ba rakken. Voor hun verzorging zijn voorts enkele dorpsherbergen ge vorderd. De nieuwe werkers, die thans komen, zullen gehuisvest, worden in een woonschuit, die in de Rijn zal ankeren. Neemt men aard en omstandigheden van het werk in acht, dan moet men zeg gen, dat zij hun zware taak in de beste stemming verrichten. Dat neemt evenwel niet weg, dat er wensen leven, die voor iemand, die het werk heeft gezien, maar al te begrijpelijk zijn. Zij menen wel eens recht te hebben op een extraatje boven hun rantsoen voor zwaarste arbeid. Er is voor hen dan ook al vaak gesproken over wat extra tabak of wat krui ken Hollandse jenever, maar zij hebben nog nooit zoiets gezien. Er wordt nogal wat gemopperd over het feit, dat er nog altijd ambtelijke instanties gevonden worden, die zo weinig begrip hebben voor het harde leven, dat een Nederlandse arbeider in Duitsland heeft, dat zulke kleine bijdragen aan zijn ontspanning al tijd op formele bezwaren schij nen te moeten afstuiten. Gebrek aan ontspanning en deugdelijke vulling dar vrije uren, dat is in derdaad een gemis, dat hier ver holpen zou moeten worden. Het verheugde ons te vernemen, dat de Nederlandse missie te Baden- Baden daartoe reeds pogingen heeft aangewend. Het is in deze omstandigheden niet verwonderlijk, dat onder de arbeiders nogal een sterk verloop plaats heeft. Naar de leiders van het werk ons mededeelden is dit eensdeels te wijten aan het feit, dat vele nieuwelingen lichamelijk niet opgewassen blijken tegen hun taak. anderdeels ook aan de omstandigheid, dat sommigen zich te zeer hebben laten lokken door het avontuurlijke van een baan in Duitsland, dat evenwel meestal niet langer dan een maand zijnaantrekkingskracht behoudt. Belangrijke diensten voor het vaderland. De Nederlandse kolonie in Ba den verricht belangrijke diensten voor het vaderland. Zij helpt niet alleen woningen bouwen, zij helpt ook deviezen sparen. Veel al is de vraag geopperd, waarom dit werk niet met Duitse arbei ders verricht kan worden. Het antwoord is eenvoudig: in de eer ste plaats zijn er niet voldoende Duitsers voor het werk te vinden en in de tweede plaats zou Duitse arbeid met deviezen moeten wor den betaald. Het hout der Franse zone is door het feit. dat het door Nederlanders gewonnen wordt, 't goedkoopste, dat er in oné land wordt ingevoerd. De andere be langrijke bouwstoffen, die in de ze zone door Nederland worden aangekocht (bazalt, bims, cement, tras, klei), worden door Duitsers gewonnen, doch om de productie ervan op het gewenste peil te houden moet de Duitse arbeiders extra voeding uit Nederlandse voorraden gegarandeerd worden om hen voor het zware werk fit te houden. Behalve deze bouw stoffen levert de Franse zone aan ons land thans ook honderddui zend vierkante meter glas, waar van deze week het eerste trans port zal worden verscheept. Het is dan ook vooral de we deropbouw (naast de Spoorwe gen, wier dieseltreinen met May- bachmotoren zijn uitgerust), die belang heeft bij het verloop der handelsbesprekingen, die begin Augustus met de Franse zone ge voerd zullen worden. In verband met te verw'achten druk reizigersvefvoer zullen in Augustus o.m. de volgende extra- treinen rijden: Op Zaterdagen 2 en 9 Augustus: Gouda (v 16.46)—Voorburg (a 17.09. v 17.11)—Den Haag S.S. (a 17.16); Gouda (v 16.17 stopt te Rijssen, Almelo (a 16.59, v 17.02) Hengelo (a 17.18, v 17.23)—En schedé (a 17.33). Op de Zondagen 3 en 10 Augus tus: Rotterdam Maas (v 7.23) Gouda (a 7.48); Den Haag S.S. (v 7.18)Voorburg (a 7.23 v 7.25) Gouda (a 7.48); Gouda'(v 7.53)— Utrecht (a 8.24, v 8.34)Amers foort (a 8.58, v 9.02)—Apeldoorn (a 9.43, v 9.47)Deventer (a 10.07) Ingaande Zondag 27 Juli is op Zondagen ingelegd: Rotterdam D.P. (v 22.01)Rotterdam Beurs (a 22.04, v 22.05)—Feijenoord (a 22.08, v 22.09)Barendrecht (a 22.15, v 22.19) stopt te Zwijn- drecht Dordrecht (a 22.29). Het concertgebouworkest dat in Zwitserland grote successen heeft geboekt, zal op Dinsdag 5 Augus tus uit Interlaken in Nederland terugkeren. De sprekende Chaplin zegt het meest, wanneer hij onverstaan baar is of wanneer hij zwijgt In een zeer groot aantal Neder landse bioscopen tegelijk wordt van heden af „De Dictator" van Charlie Chaplin vertoond. Het is, alsof men vreest, dat wij, die de eindeloze tijdloosheid van een oor log lang op deze schepping van de grootmeester der tragi-comische zelfbespotting hebben moeten wachten, plotseling onze interesse zouden verliezen, als ons geduld nog even langer op de proef zou worden gesteld. Maar dan zouden we de belangstelling in onszelf moeten verliezen, want de groot heid van Chaplin's kunst ligt juist in zijn uitbeelding van de grotesk- gechargeerde kleine-man-die-altijd- de-klappen-krijgt in wie ieder van ons zichzelf herkent, zonder dat hij zich met hem behoeft te ver eenzelvigen. Om het werk van de kunstenaar Chaplin volledig te kunnen begrij pen en waarderen, moet men eerst de mens Chaplin nader leren jen nen en juist op deze mens hebben in de loop der jaren Charles Spencer Chaplin werd op 16 April 1889 in een Londense achterbuurt in de nabijheid van de „beroemde" Lambeth Walk geboren enige diepgaande psychologische studies meer licht geworpen. Deze Chap lin nu verschilt in wezen zeer veel van de persoonlijkheid, die uit zijn films tot ons is gekomen. Het is gebleken, dat vooral de ijdelheid en de zucht tot behagen zeer in het oog vallende eigenschappen zijn bij deze wonderlijke kunste naar. Een typische uiting van deze ijdelheid is zijn poging om thans de naam Charles Chaplin als ma ker van „De Dictator" ingang te doen vinden, daarmede het verle den, dat hem als Charlie Chaplin wereldberoemd zag worden, nege rend. Charles Chaplin schijnt te willen afrekenen met Charlie Chap lin, tegenover wiens oorspronke- Deze hoog-zomerse 31e Juli beleefde de Senaat weer van 11 tot 11 binnenskamers. Ook dit laatste contact met 'n 6-tal raads lieden der Kroon heeft, afgezien van een onvruchtbaar inter mezzo, weer een rijke legislatieve oogst doen binnenhalen. Be halve de K.L.M.-overeenkomst, die wat stroef ging, passeerden de voorzittershamer: de wijziging der Dienstplichtwet (uitzen- «ding dienstplichtigen); de Woningruimtewet 1947; de wijzi ging der Leerplichtwet (opschorting 8e leerlaar); de wijziging der H.O.-wet (tandheelk. opleiding op wetenschappelijke basis in universitair verband); en verhoging der pensioenen voor land- en zeemacht (incl. reserve-personeel). Inzake het buiten gewoon pensioen voor verzetslieden en hun nagelaten betrek kingen dwong de communistische fractie de Kamer een beslis sing tot de nieuwe zitting in September aan te houden. Ook de Eerste Kamer is nu op reces. Het schijnt, wfl menen, we ge loven ergens te hebben gelezen, dat iemand een eind heeft ge maakt, of getracht heeft een ein de te maken (zoals u ziet is de redacteur van „Die rare wereld" ditmaal niet zo heel erg zeker van zijn zaak) aan de gewoonte van sommige mensen om, als ze kamers, woningen of huizen te huur aanbieden, er uitdrukkelijk „geen honden, katten of kinderen" bij te zetten. De redactie van „Die rare we reld", onschuldig en argeloos als zij is, heeft altijd gedacht, dat mensen hun kamers, woningen of huizen uitsluitend aan hond-, kat- of kinderloze mensen verhuurden, omdat ze medelijden met hen had den en van mening waren, dat ze 'n beetje hartelijkheid hard nodig hadden. Al weer een illusie minder. Het heeft voor minister Vos en zijn nieuwe K.L.M.-overeenkomst even gespannen. Want niet alleen dat van de zijde der c.h. en a.r. fracties overwegende bezwaren waren aangedragen resp. door de heren Kolff en Biewenga, ook na mens de K.V.P. ontwikkelde de heer Kraayvanger bedenkingen. Niet zo zeer op principieel ter rein, al kwalificeerde hij de po sitie der K.L.M. als een Staats monopolie ter zake luchtvaart in de vorm ener N.V. (aan de over wegende invloed van de Staat als grootste aandeelhouder en in vloedrijkste beheerder ontleenden de eérstgenoemden hun bezwa ren) maar meer omdat hfl de be langen van de zeescheepvaart min of meer verwaarloosd zag. Na veel onderhandelen zfln de be sprekingen tussen beide verkeers- takken sinds lang afgebroken en gezien de milde steun die de lucht vaart geniet vreesde de Rotter damse senator groot na-deel voor de zeescheepvaart, die toch sinds eeuwen onze vlag over de wereld draagt. Daarom stelde de afge vaardigde zijn steun aan het ont werp afhankelijk van een con crete toezegging des ministers, dat de noodzakelijke coördinatie tussen de internationale lucht- en scheepvaart alsnog tot stand zal komen met de nodige consequen ties ter wijziging van de K.L.M.- overeenkomst. Nu schijnt de minister van Ver keer en Waterstaat geen groot liefhebber van concrete toezeg gingen. Wel voelde hij zich in zijn wiek geschoten dat men er hem van verdacht de zeescheepvaart wat te negligeren. Integendeel Z.Exc. acht haar zelfs thans een belangrijker bedrflf dan ooit en is allerminst beducht dat zfl tot vrachtvervoer zal worden gede gradeerd. De bewindsman heeft dan ook onmiddellijk na zijn op treden en telkens opnieuw ge tracht de gestaakte onderhande lingen weer op gang te brengen, doch deelneming der scheepvaart leen. voor 25 millioen in het ka pitaal van 70 millioen stuitte af op het verlangen naar grotere zelfstandigheid voor bepaalde lijn- bedrijyen. Ook nu nog is de mi nister» doende met zijn pogingen en zijn voor de coördinatie reeds, maatregelen ingeleid en zal hij' zelf het initiatief blijven nemen om de onderhandelingen voort te zetten. Niet ten onrechte merkte ir. Kraayvanger bij de replieken op dat 't moeilijk is de toezeggingen van de bewindsman op haar waarde te peilen. Hij bleef bij zijn zienswijze dat de scheepvaartlij nen op Indië, gezien de bijzondere steun aan de luchtvaart, worden miskend. Zich voorbehoudend bij de a.s. Rijksbegroting op de zaak terug te komen verklaarde de ka tholieke afgevaardigde echter om wille van het grote belang der in ternationale luchtvaart met zijn fractie zij 't schoorvoetend, vóór het ontwerp te zullen stemmen. Daarmee was natuurlijk de zaak beslist en met 2413 stem men werd de voordracht aangeno men. Tegen stemden de c.h., de a.r. en de heer Zegering Hadders (Vrijh.) Rotterdams Vliegveld. Ook inzake het Rotterdamse vliegveld waarvoor behalve de he^r Kraayvanger ook prof. Mo lenaar (vrijh.) een lans brak bleef de minister, zelfs na de ter zake gevoerde actie, nog tamelflk evasief. Natuurlijk bond Z.Exc. wat in en gaf hij toe dat voor de eerste havenstad des rijks een vliegveld onontbeerlijk is; reeds werd overeenstemming be reikt omtrent de plaats en de om vang die de luchthaven zal krij gen. Maar tegen het verklaren van „onvoorwaardelijke priori teit" voor deze zaak (door prof. Molenaar gewenst) had Z.Exc. toch bezwaar en verder dan be reidheid, om „binnen de midde len" niet in activiteit te kort te zullen schieten ten einde ook Rot terdam zijn vliegveld te geven; kon hij het niet brengen. Z.Exc. moet de hele ontwikkeling en alle zowel financiële als arbeids-tech- nische mogelijkheden in het oog houden. Voor het eerst ontdekten we Zwitserland uit de lucht. Een ge stolde kim van scherpe onregel matige riffen, rij na rij, met de leistenen flanken grijs gerimpeld als de huid van zeer oude olifan ten. Hier en daar aan de Noord zijde wat suikerpoeder van sneeuw of de lange tong van verweerd, vuil-wit gletscher-ijs, reikend naar een dal vol kleine huizen. Men kon zeer wonderlijk de stilte om al die vervaarlijke bergpiekken bijna... zien. Over de groezelige sneeuwvelden, hier en daar haast rozig gekleurd, ijlde de schaduw van ons vliegtuig, klein en onduidelijk, maar plotse ling, wanneer we een hoger ge legen plateau overvlogen, sprong zij omhoog en werd zó groot en zo dichtbij, dat onze vrouwelijke medepassagiers kleine gilletjes slaakten. Onze buurman schreef: „Liefste, het is over zevenen en gen der communisten werden be streden maar ook weer „verde digd", én waarbij de voorzitter de handen vol had om de verschil lende woordvoerders bij de zaak te houden. Het was een weinig verkwikkelijk intermezzo, waar mee onnodig veel tijd te loor ginS en de Senaat demonstreerde dat hij nog altijd zijn taak van revisie maar slecht verstaat. Het ontwerp kwam er bij stem ming (op verzoek van de com munisten) met 24 tegen 4 door. Paar stemmetjes scheelde het dus of het benodigde „quorum" was niet aanwezig gebleken en de vergadering had verdaagd moeten worden! Verdeling van woon gelegenheid. Over dit ontwerp werden uiter aard van diverse zijden opmerkin gen gemaakt maar het viel moei lijk daar enig nieuw gezichtspunt in te ontdekken. Zonder stemming werd 't wets ontwerp aanvaard. we vliegen boven de Alpen, het is prachtig en we hangen helemaal stil..." Hfl schreef dit boven aan velletje twd&lf. Rechts schoof de Jungfrau voor- bfl, de ongenaakbare nors zwijgen de sneeuwtop hoger dan wij zelf vlogen. Men begrijpt plotseling waarom die rare stemacrobatiek, die jode len heet eerlijk gezegd waar deren we het maar zeer matig uit bergstreken söamt. Wij künnen niet jodelen, maar wanneer wij ooit boven op de Jungfrau zouden staan en het wèl konden, dan zou den wij ook een schallende jodel roep naar andere bergtoppen wil len uitzenden, alleen al om de echo te horen. En toch zouden wij daar onmiddellijk spijt van hebben, want nergens moet de stilte zui- verender en puurder heersen dan op de hoge koude Zwitserse berg toppen, die bovendien zélf ook de voorkeur tig stil: even aan een hooghar- gen. J. W. HOFWUK. De „Kamer van revisie'* Uit de invectieven van de heer Koejemans tegen het regeringsbe leid inzake Indië, haalde minister Fièvez op zijn beurt bij de ver dere behandeling van zijn wijzi ging der Dienstplichtwet enkele naar de voorgrond, o.m. dat de Ned. regering in Indonesië troepen had opgehoopt ten einde weer te. kunnen heersen, om daartegen zijn „grote verontwaardiging" te uiten. Ook verklaarde Z.Exc. zich niet bij machte te begrijpen hoe het brengen van hulde aan poli tieke stakers is te rijmen met een gezond begrip van democratie, om ten slotte de communisten het recht te ontzeggen een blaam te werpen op onze troepen, wier ge sneuvelden Z.Exc. herdacht en die niet verdienen met de mee warige volzinnen der communis ten te worden achtervolgd, terwijl zij voorheen toen zij 't „staakt het vuren" eenzijdig in praktijk moesten brengen geen woord van deernis nakregen als zij als slachtoffer van hun zelfbeheer sing vielen Het was alles zeer raak, maar met dit gerechtvaardigd protest was helaas intussen weer het hek van de dam voor een omvangrijke repliek waarbij van alle kant de verdraaide voorstellingen van za ken en de onwaardige aantijgin- Opschorting 8e leerjaar. De standpunten op 8 Juli uit voerig in de Tweede Kamer ont wikkeld stonden weer tegenover elkaar. Bekeringen maakte minister Gielen niet; ofschoon hfl verzeker de dat hij het begrip „behoorlijk geoutilleerde v.g.l.o. scholen en achtste leerjaren die behouden blijven ruim zou interpreteren. Met het voorbehoud alle menselij ke beloften eigen kon de bewinds man voorts verzekeren dat in 1950 het 8e leerjaar weer van kracht wordt. Daar er blijkbaar voor 'n stem ming geen voldoend aantal leden aanwezig was, lieten behalve de C.P.N. ook de P.v.d.V. haar te genstem aantekenen. Nationale ereschuld. Ook bij het o.w. t\ invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten be trekkingen, weer gelijke geluiden als zo pas aan de overzijde ge hoord: stemmen die over star heid en schrielheid klaagden en de gehate controle bfl aftrek be treurden; en andere, die 't stand punt der regering billijkten om bfl de uitkeringen niet uit te gaan boven de bedragen van de nu eveneens verhoogde pensioenen voor leger en vloot (welk o.w. mede z: h. s. werd aangenomen; het „onaantastbare pensioen' deed weer opgeld en het gevoel van beschaming over de onbevre digende regeling bleef niet ach terwege. Minister-president Beel herin nerde eraan, dat de regeling reeds door het Londense bewind op de militaire pensioenen was gefun deerd en bleef aan zijn zienswijze vasthouden, dat hier inderdaad van pensioen in meer algemene zin moet gesproken worden, ge baseerd nochtans op de verzor gingsgedachte, door de Stichting '40-'45 geadviseerd. Ook de rege ring is teleurgesteld, zowel wat de medewerking der Stichting be treft, als door het bij overrompe ling ingediende amendement In de Tweede Kamer. De communisten, die op intrek king van het ontwerp hadden aan gedrongen, vroegen stemming. Aangezien de Kamer tot de derde Dinsdag in September op vacantie gaat, zal de illegaliteit te hunnen pleziere nog even geduld moeten oefenen. L. H. lijke wat kinderlijke humor het moderne publiek, verwend en ook wat vergroofd als het is, niet meer zo onbevangen en critiekloos staat als weleer. Niettemin maakt deze ijdelheid een onvervreemdbaar deel uit van de kunstenaar Chaplin, omdat juist zij oorzaak was, dat hij, het kind uit de Londense achterbuurt, zijn minderwaardigheidscomplex tracht te te overwinnen door de uitbeel ding van een type, dat indertijd een ware omwenteling bracht in de komische film. Hij werkte vol gens het systeem der contrasten en precies zó is zijn dictator in „De Dictator" niet meer dan de tegen hanger van en tegelijk de achter grond voor de kleine man, het zielige, wereld-verloren Joodse barbiertje, dat door hem met vrij- wijl alle attributen van de oude Charlie Chaplin is bekleed en dat daardoor in een des te scherper licht komt te staan. Zelfs zijn krab-manuaal is in de aanvang van de film, welke een brok we reldoorlog no. 1 laat zien, niet ver geten! Frapperend in deze film is de rake, psychologisch volkomen ver antwoorde wijze, waarop de ka rakters zijn ontleed van de beide denkbeeldige dictators en hun tra wanten, die allen, ondanks hun fictieve namen, gemakkelijk te herkennen zijn. Dit is temeer op merkelijk, omdat de film werd vervaardigd in een tijd zij kwam in 1939 gereed toen dat, wat thans voor allen ervaring is, voor allen nog theorie was. Dit is o.i. wel de grootste verdienste van deze film en tevens een bewijs van de geniale opmerkingsgave en het on gelofelijke imitatievermogen van de kunstenaar Chaplin, die zelfs in de „grote" dictators de benepen, kleinzielige verwatenheid van de kleine, -domme mens wist te ont dekken. „Be Dictator" vertoont, naast de onvermijdelijke inzinkingen van een film, waarin de acteur zowel als de regisseur Chaplin wil uit blinken, filmische hoogtepunten, die haar maker opnieuw stempe len tot de koning van de tragi- comische humor. Men lette eens op de wonderlijke dans van de dic tator met de wereldbol, die en dit was een profetie, die letter lijk uitkwam tenslotte in zijn handen uiteenspatte. Dan zijn er de scènes, waarin het barbiertje op de muziek van Brahms een klant scheert, waarin het ais een in het nauw gedreven konijn hat angstig bevende slachtoffer wordt van de S.S.-honden, waarin hij op het rhythme van de redevoering van zijn dubbelganger, de dicta tor, zijn afgeslagen hoed tracht op te rapen, waarin hij instinctief de geldstukken in- zijn zak steekt, welke de man moesten aanwijzen, wiens leven zou worden geofferd in de strijd om de vrijheid. Daartegenover staan taferelen, die niets met film als zodanig te maken hebben, scènes, die sterk herinneren aan de uitbundige slag roomtaartengijn van zijn oudste gooi- en smijtfilms. Aan het slot van de film regis treert en chargeert Chaplin met alleen, doch levert hij, voor het eerst in zijn loopbaan, bovendien commentaar. Hij laat zijn Joods barbiertje, wanneer het voor de dictator wordt aangezien, een vu- Geen prijs stellend op een titel, welke sommigen hem betwisten, heeft Jef Scherens, de nieuwe sprintkampioen bij de profs, een brief geschreven aan het bestuur van de U.C.I., zo meldt „La Derniere Heure". In deze brief verklaart hij zich bereid opnieuw te rijden om het wereldkampioenschap, en wel in September a.s. te Parijs. Deze houding, waartoe niets hem noopt, aangezien hij zijn titel op volkomen eerlijke wijze verkregen heeft, is ongetwij feld zeer sportief. Maar of ae U.C.I. in het voorstel zal wil len en kunnen treden, is de vraag. Een „historisch moment"; twee dictators ontmoeten elkaar. Scène uit Chaplin's film „De Dictator" rig pleidooi houden voor vrijheid, democratie, eensgezindheid en menselijkheid. Maar daarmee werpt hij zijn enige, doch tevens zijn dodelijkste wapen weg, waar mee hij de bloedige realiteit van het fascisme kon bestrijden: de spot. Dit is zijn grootste fout, die nog wordt geaccentueerd door de feitelijke gebeurtenissen, welke wèl de overwinning op het nazi dom, maar niet de overwinning van de door hem gepredikte idea len hebben gebracht Als zodanig komt de ernst als een anticlimax op de spot, hetgeen tot een onbe vredigend einde leidt. Voor het eerst ook spreekt Chap lin in deze film. Maar het sterkst spreekt hij daar, waar hij de on verstaanbare wartaal van de dic tator uitkraamt. Dat zal het lot blijven van de marionet Charlie Chaplin. Zfln zwijgende, tragi- comische figuur zal altijd een dui-v delijke taal tot ons spreken, omdat wij er onszelf in terugvinden. De uitgesproken gedachte, die een capitulatie is van Chaplin's ijdel heid voor het moderne publiek, verstoort echter deze illusie. De zwijgende Chaplin is welsprekend. De sprekende Chaplin zegt ons het meest, wanneer hij onverstaanbaar is of wanneer hij zwijgt. Slechts wanneer hfl zich daar van bewust is, zal het voor deze in wezen zo ijdele kunstenaar steeds weer gevreesde fiasco uit blijven. F. In verband met de verlaging van de prijs voor rode bessen is ook rode bessensap belangrijk goedkoper geworden. Sedert 24 Juli is de prijs voor een fles van liter, die voorheen 0.85 be droeg, bepaald op 0.64 terwijl een fles van liter 1.23 kost tegen voorheen f 1-65. De prijzen voor zwarte bessen- en frambo- zensap blijven gelijk aan die van het vorige jaar. w S Weerverwachting, medegedeeld 5 5 door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Op enkele plaatsen ochtend- mist, overigens zonnig weer X 5 met hogere temperaturen. In het Noorden van het land wei- nig wind, in het overige ge- deelte aanvankelijk zwakke, X later matige wind uit Ooste- X lflke richtingen. X 2 Augustus zon op 5.01 uur, j onder 20.20 uur; maan op 21.19 X uur, onder 4.49 uur. De grootste belangstelling van het publiek zal Zondag a.s., wan neer in het Olympisch Stadion te Amsterdam de nationale athletiek- kampioenschappen worden gehou den, ongetwijfeld uitgaan naar de strijd op de 800 meter, waarin de Nederlandse kampioen op de 1500 meter. Slijkhuis, het zal opnemen tegen onze 800 meter-kampioen, De Ruyter. Volgens de rekening van Bart jens zou De Ruyter een vrij ge makkelijke overwinning °P de A.A.C.-er moeten behalen. Hij is in uitstekende vorm (getuige zijn prachtige tijd °P de 1500 meter, verleden week, waarbij het record van Slijkhuis tot op 1.3 sec. bena derde) en heeft bovendien op 15 juni 3-1- met een tijd van 1 min. 51,9 sec. een nieuw Nederlands re cord op de 800 meter gevestigd. Daarentegen heeft Slijkhuis n0g maar zelden de 800 meter gei°Pen. waarbfl hij als snelste tijd 1 min. 56 sec. noteerde. Dat alles neemt echter met weg dat Slijkhuis, die met verwaar10- zing van alle prest ge-gevoelens slechts zijn algemene training voor ogen houdt en dit jaar zijn titel op de 1500 meter niet wenst te verdedigen, beslist heeft alleen uit te komen op de 800 meter. Dat hfl zich in deze race, die hij min of meer als experiment beschouwt, geheel zal geven teneinde zijn snelheid op deze middenafstand op te voeren mag wel als vast staand worden aangenomen. De Ruyter daarentegen start zowel in de 800 als in de 1500 me ter. Hij maakt dus een kans bei de titels te bemachtigen, want op de 1500 meter zal Groen, van A.V. '23 het hem wel niet al te lastig kunnen maken; toch zal Klj zijn reserves over beide races juist moeten verdelen. De jury zal waarschijnlijk op nieuw de puzzle moeten uitwer ken. die de volgorde van aan komst 100 meter heren biedt, Nus- se, Klein Nota, Lammers en Jo Zwaan ontlopen elkaar in snel heid zo weinig, dat een voorspel ling hier gevaarlijk is. Een eerzuchtige en taaie Latas- ter ,die zo'n groot succes boekte in Londen, zal zeker trachten op de 5000 meter onder de 15 minu ten te blijven. Zoals Lataster op de 5000 meter weinig concurren tie te duchten heeft zo zal La- moree bij het polsstokhoogspriii- gen, nadat de andere deelnemers bij 3.50 k 3.60 meter zullen afval len, zich slechts tot doel stellen zijn eigen record van 3.97% meter te benadèren. Zaterdagmiddag gaan reeds de duels Fanny KoenAns Blanken in het hoog- en Fanny Koen Gerda Koudijs in het verspringen, alsmede de 100 meter sprint da mes en enige technische nummers. Rien- j O'Kellv zelf rekende m drie kwartier met de zwakke Luxem burger Doerner af, terwijl de Tsjech Pachman, die in punten aantal met de Belg gelijk stond, een felle strijd leverde met de Bulgfar Tzvetcoff. Alle overige partijen waren reeds geruime tijd beëindigd, toen alleen deze be slissende kamp nog voortduurde. Wist Pachman te winnen, dan was hij met O'Kelly gelijk, maar via het Zonnenborg-systeem z?u 9 winnaar van het tournooi zijn ge weest, een graag begeerde titel daar deze immers hetI in 1948 aan de 'belangrijke ontmoe ting tussen de winnaarsvan de zone-tournooien deel te nemen. De Tsjech, enigermate in tijdnood, overzag tenslotte een fraaie aan- vals-combinatie van Zljn tegen_ stander, welke via een dame-offer tot mat leidde. Pachman deelt thans de tweede en derde prijs met Trifunovic tJoego Slavië). pe Nederlandse vertegenwoordi ger Van Scheltinja capituleerde voor een prachtig offensief van de Hongaar Szabo, die zulk een sterke partij speelde, dat de jury haar aanvankelijk besluit beide schoon heidsprijzen aan de Engelsman Alexander toe te kennen, wijzigde, en. Szabo met de tweede schoon heidsprijs vereerde. De uitslagen van de laatste ron de luiden: AlexanderO'Sullivan 1 0 O'Kelly—Doerner 1 _0 FoerderMax Blau CastaldiPlater i/, Trifunovic—Rossolimo SzaboVan Scheltinga 10 Tzvetcoff—Pachman 1—0 Pe eindstand luidt: 1. O'Kelly (België) 10% punt; 2. en 3. Pachman (Tsjeehoslowa- kije) en Trifunovic (Joegoslavië) elk 9% punt; 4- Van Scheltinga (Nederland» 9 Punten; pn 5. en 6. Szabo 7eXandHerMEn BltSd(ZwUserlan d) en Rossolimo* (Frankrijk) elk 6% punt q Pastaldi (Italië) 6 punten; 10 Tzvetcoff (Bulgarije) 51/2 pt. 11 Eoerder (Palestina) 5 punten plater (Polen) 4% punt; 13. Doerner (Luxemburg) 3 pnt. ,4. O'Sullivan (Ierland) pnt. De le schoonheidsprijs was voor Alexander voor zijn partij tegen Pachman; de 2e schoonheidsprijs voor Szabo voor zijn partij tegen Van Scheltinga. Thans is officieel meegedeeld, dat Joe Louis op 14 November a.s. te New York over tien ron den boksen zal tegen Joe Wal- cott, nummer een op de lflst der titelpretendenten. Bfl deze match zal de titel evenwel niet op het spel staan, hetgeen moet toege schreven worden aan het feit, dat naar de algemene overtuiging in Amerika momenteel geen en kele zwaargewicht in aanmerking komt voor een strijd om het we reldkampioenschap. Joe Walcott is een negerbokser uit New Jersey, die al geruime tijd nummer een staat op de rangschikking van „The Ring", het bekende periodiek, dat elke maand een klassement opstelt van de tien beste boksers in elke categorie, volgende op de titel houders- Men kent hem green se rieuze kansen toe tegen Joe Louis, die minstens een klasse beter wordt geacht, maar zfln staat van li, 18 even goed als die van weike andere zwaargewicht ook, uitgezonderd natuurlflk de we reldkampioen. De wereldkampioen middenge wicht Gus Lesnevitsj heeft gis teren in 10 ronden Tami Mau- riello op punten geslagen. Mau- riello woog ruim 18 kilogram meer dan Lesnevitsj, die noch tans voortdurend in de meer derheid is geweest. Het voetbalelftal van Velsen werd Nederlands politiekampioen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2