Strijd om een oliebron GAAT U MEE! Ass.-correspondent ATTENTIE r EROPENING In vele gevallen.... 69460 Avonturenroman uit Z.-Amerika KUNSTGEBITTEN M. J- VLUG Nette jongens Kantoorboekbinder of Linieerder bedden- en tapijtzaak VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 PAGINA 4 door TOM GILL 22 n VtaaT'o xxxx. PROEFVAART VAN DE SHELL 55 HET STAAT IN DE STERREN. DE EXPORT VAN POOT- AARDAPPELEN NEDERLANDS MEISJE NAAR CALIFORNIE GEEN „LINTJES- REGEN" SCHEEPVAARTBERICHTEN RIVIERTIJDINGEN VISSERIJ Bezoekt gedurende Uw vacantie AMSTERDAM KINDERBOERDERIJ - APENROTS V R IJ B A N K Op Distillateurskantoor Schiedam MACHINEFABRIEK A. FONTIJNE 2 BANKWERKERS 1 PLAATWERKER 1 SCHAVER Als openings-Reclame kunnen wij U aanbieden GORDIJNSTOFFEN Keurcollectie - Alle prijzen VITRAGE Mooie collectie TAFELKLEDEN Grote uitgebreide collectie SALON- EN SLAAPKAMER-KLEDEN zuiver wol in diverse maten WOLLEN DEKENS ook grote maten SLAAPKAMERS PORIËN - EIKEN 175.— ESDOORN 179.— BLANK - EIKEN 270.— KOMT U EENS EEN KIJKJE NEMEN TELEFOON 68142 DAM. Ons Roman bijvoegsel Drew reikte Diaz een revolver aan; Dit wapen vonden we tussen de kleren van Sergei. Hier ziet u een nummer staan en daar het hakenkruis, het symbool van het land van Franz Alter. Dr. Diaz had dit hele gesprek met een superieur en ongelovig glimlachje gevolgd; maar nu boog hij zich vol belangstelling over de revolver, keek naar het teken en vroeg op scherpe toon; Waar heb je die revolver van daan gehaaid? Van Franz Alter gekregen. Hij heeft kisten vol met aoze wapens. Waar heb je die dynamiet vandaan gehaald? Uit het warenhuis van de Planeet Export Mij. Waar was het precies? In de kelder. Diaz staarde naar de revolver en zei peinzend; Ik wist niet... Hij brak deze zin af, keek Ser gei aan en vroeg: Hoe lang ben je al in dienst bij Alter? Vele jaren. Ook toen je nog in dienst was bij de Amerikaanse Olie Mij Ja. Ik kreeg toen veel geld van Alter. En wat moest je voor hem doen? De dingen, waar hij belang in stelde, voor hem te weten zien te komen. En waarom vertel je dit alles nu zo gewillig?, vroeg Diaz ach terdochtig. Sergei's bloeddoorlopen ogen keken angstig naar de deur. lk ben bang. Ik heb vroeger ook wel eens last gehad en toen hielp Franz Alter me ook niet. Ilij lachte me uit en zei, dat ik een stomme kerel was. Vanmorgen kwamen hier de mannen en wil den ze me vermoorden, maar miss Gloria heeft ze tegen gehouden. Ze heeft me gezegd, dat ik niet bang behoefde te zijn, mdien ik de waarheid vertelde. En dat heb ik nu gedaan. O, bescherm me! Dr. Diaz keek zijn dochter aan, met een blik, alsof hij kennis maakte met een vreemde. Hierna liep hij, in gedachten verzonken naar de deur. Dit alles is eigenlijk niet zo erf. belangrijk, Zei hij ten slotte. Maar voor alle veiligheid zal ik die kerel meenemen. Is er iemand, die mij met hem naar het dorp kan rijden? Gloria antwoordde snel Ik zal er u heen brengen, vader. Zonder te antwoorden, wandel de Diaz naar buiten en nam plaats m de auto van Drew die terwijl ze. met flinke aa.t het kamp verlieten en in het oerwoud verdwenen. Hij vroec welk effect deze laatst! gebeurtenis gemaakt had. Indien hij dr. Diaz overtuigd had var. de onbetrouwbaarheid van Franz Alter, dan was nóg de strijd niet gewonnen. Franz Alter zou niet opgeven Het was duidelijk, dat fJae. 01"^ beiden geen plaats was m Veragua. Wat zou het ge volg zijn Een schot in de nacht geworpen' ?Vanuit een hinderlaag Het aanhoudende gebel van de telefoon rukte hem uit z in over peinzingen. Hij nam de haak on Nan beheerste zich; jyan, weet, dat ik jou dat geld p<=i» a heb. Ik weet niet, op welk! wij!! hij wraak zal nemen. J N-?Waar ben je op het ogenblik, In het laboratorium. Ik ben bellen.611 gegaan om even °P te En waar is Franz? Beneden. Is je auto in orde? Ja. Nom dan onmiddellijk hier heen, Nan. Ik zal je naar dr. az brengen. Die is in het dorp sn hij zal je beschermen. O neen, dat durf ik niet, want als Franz Er klonk een luide gil en daarna was er niets meer te horen. Drew nep nog een paar keer haar naam, maar er kwam geen ant- a^een klonk even het hatelijke gelach van een man., van Franz Alter. Toen werd de verbinding verbroken. Een minuut later reed Drew al met de vrachtauto in de richting van de heuvelen. In het halfduister van het la boratorium stonden Franz en Nan Alter vlak tegenover elkaar. Hij had de hoorn neergehangen en zijn ogen blonken van haat. Zijn hand beefde. Je was in gesprek met Drew Thorpe, nietwaar? De vrouw antwoordde niet. Nu, antwoord! Ja, klonk het kort. Zo! zei Alter voldaan. Hij liep op de deur toe en sloot die af. Op hatelijke toon vervolgde hij; Jammer, da tik dat genoege- lijke babbeltje verstoorde. Ja. het is wel ergens goed voor, dat ik alle gesprekken kan afluisteren. Daarom was het mij ook moge lijk, destijds het gesprek met Thorpe en Lowry, dat jij beraamd had in het huis van je notaris, te storen. Ja, ja, ze zijn wel ge makkelijk, al die technische hulp middelen. Je kunt er iemand nog eens 'n' verrassing door bezorgen. Hij deed een koptelefoon om en drukte een paar knopjes in. Spoedig kreeg hij gehoor. Nan hoorde hem op bevelende toon zesgen: Je behoeft niet de ha ven binnen te stomen, kapitein. Blijf voor d" kust liggen. Ik kom den met mijn boot naar je toe. Zorg voor twee hutten, een voor miwolf en een voor., miin vrouw. Nan staarde hem verschrikt aan, maar Alter ging onverstoorbaar voort: Nee. kapitein, ik had u dit niet eerder kunnen melden, want ik heb dit besluit pas en kele minuten geleden genomen. Mijn vrouw heeft verandering van lucht nodig en een zeereisje zal haar goed doen. Goed. Tot vanavond. Hij scharrelde weer aan de knopjes en deed het hoorappa- raat af. Franz! riep Nan uit: wat ben je van plan? Sarcastisch antwoordde hij: Nogal duidelijk, we gaan samen een zeereisje maken. We gaan naar mijn vaderland. Waarom? We gaan, laat dat genoeg voor je zijn. Ik ben ontboden. Gaan we er voor lange tijd heen? Vermoedelijk niet. In eens kreeg hij een woede aanval en hij schreeuwde uit: Dwaas, die je bent! Je bent blind geweest, die Thorpe geld te lenen. Twee dagen geleden heeft mijn agent in New York dit ontdekt. Het moet voor hem wel heel amusant zijn geweest, te bemerken, dat Franz Alter werd tegengewerkt door zijn eigen vrouw. Hij zal daarover wel een mooi rapport naar mijn regering hebben gestuurd. Maar ik verze ker je, dat ik er een einde aan zal maken. Ik verzeker je, dat ik deze toestand niet verdraag! Hij was rood van woede en kon zich niet langer beheersen: Misschien ben ik wel teruggeroe pen naar aanleiding van dat rap port. Je moet krankzinnig ge weest zijn. Waarom heb je hem het geld geleend? Omdat ik hem steunen wilde in zijn strijd tegen onrecht. Onrecht? Ik zal je eens le ren wat onrecht is. Laat het waai zijn, dat Thorpe olie gevonden heeft, hij heeft de eindoverwin ning nog niet behaald. Ik zal hem voor het gerecht laten komen en met steun van mijn invloedrijke vrienden zal hem iedere concessie geweigerd worden. En de openbare mening? Wat heb ik daarmee te ma ken? Wordt daar in mijn land soms rekening mede gehouden? Met een plotseling gebaar greep hij de telefoon en vroeg een ver binding met het kantoor van de Planeet Export Mij. Ik moet vannacht vertrek ken. kondigde hij aan: daar ik op dracht gehad heb, naar Duits land terug te keren voor een be spreking. Intussen vertrouw ik alles aan jullie toe. Ik zal een lijst sturen, waarop alles staat, wat jullie te doen hebben. Vóór alles moet een van jullie naar Drew Thorpe toe gaan en hem trachten over te halen de bron aan ons te verkopen. Indien hij weigert, moet je zonder genade met de actie beginnen, die ik heb voorgeschreven. Volgende week komt Gleason. Wees hem behulp zaam bij de inspectie. Ik reken op jullie geheimhouding, want er mag niets uitlekken. Alter hing de haak near een trom melde met zijn vingers op de tafel. Nu, ik ben gereed, zei hij tenslotte. Er werd op de deur geklopt. Wie is daar? Tono. Wat moet je? Laat me even binnen komen. Franz aarzelde, maar hij gaf toe: het was beter de jongeman binnen te laten, dan opschudding te veroorzaken in het ziekenhuis. Tono trad binnen en keek ver schrikt in de van bloeddoorlopen ogen van Alter: Hij zag het zielige figuurtje van Nan in de hoek staan en stapte op haar toe: Kan ik u helpen? Franz Alter kwam tussenbeide; Dat kunt u uiet. Wij bespraken een persoonlijke aangelegenheid. Maar Tono hield- aan en vroeg ncgmaals: Kan ik u helpen, mrs. Alter. Ja, Tono. antwoordde Nan: Ga naar dr. Diaz en vertel hem, dat Franz vannacht wil vertrek ken en mij wil medenemen. Haast je, Tono, want er is weinig tijd te verliezen. Vastberaden keerde Tono zich om en liep op de deur toe. Alter wachtte rustig af, maar toen de jongeman hem passeerde, sloeg hij toe. Op dit moment vloog de deur open en Drew Thorpe stond op de drempel. Het werd doodstil in de kamer. De mannen keken elkander grim mig aan. Gebiedend zei Drew te gen de vrouw: Verlaat deze kamer. Ze keek hem aan en wilde gaan spreken, doch Drew maakte een kort gebaar, dat geen tegenspraak duldde: Ga weg Doodsbleek verliet Nan de ka mer. Alter begon zijn brillegla- zen te poetsen en zei: Ik ben blij. dat je kwam, Thorpe. Drew antwoordde niet, doch sloot de deur. Franz ging verder: Ik wil die bron van je kopen. Je stem beeft, Alter, zei Drew uitdagend. De man keek hem aan en ant woordde: Thorpe, wees toch wijzer. Wat heb je er bij te win nen, met mij te strijden? Ik ben in staat iedere druppel olie, die je in de Rio Bravo mocht vinden te vernietigen. Kom, wees wijs en noem je prijs. Drew kwam naderbij: Alter, er is geen geld ter wereld, dat jou in staat zou stellen mijn bron te kopen. Wat er ook moge gebeuren, nooqit zal j ij mijn bron in handen krijgen. Maandenlang heb ik je achterbakse en gemene streken moeten verduren, schatten geld hebben ze mij gekost. Je hebt getracht mij te ruineren en dat is je bijna gelukt .Maar ik verzeker je, nooit zal de bron jouw eigendom worden. Alle gerechts hoven van heel Veragua zullen dat samen nog niet kunnen be werkstelligen. Op dat moment sloeg Alter toe. Hij sprong op en greep Drew vast, maar Drew rukte zich los en gaf de man een slag op het voor hoofd. Onmiddellijk begon Alter in het wilde weg te slaan en te stompen. Drew kreeg het hard te verduren, maar hii gaf geen kamp en verzette zrnb met alle kracht. Er vielen tafels en stoelen, een werkbank met materialen viel omver en dat gaf een oorverdo vend lawaai. Franz Alter bloedde en Drew's gelaat was opgezwollen en veroor zaakte hem veel pijn. Maar ieder moment van onbedachtzaamheid kon fataal zijn. Hij liet zich geen moment afleiden, en vocht verbe ten door. Op een onbewaakt ogen blik draaide Alter een knop om en met inspanning van al zijn krachten wierp hij Drew tegen een netwerk van draden aan. Drew gilde het uit van de pijn. Er stond stroom op het netwerk en Drew had zijn handen en armen verbrand. Maar de pijn gaf hem de moed der wanhoop en zonder een moment te weifelen, vloog hij weer op Alter aan. Hij voelde een harde slag tegen de kaak, maar ook hij sloeg terug, eenmaal, tweemaal.... Alter wankelde en viel. Op handen en voeten kroop Drew naar de deur, Hij richtte zich op en opende haar, toen viel hij bewusteloos neer. Toen hij weer bij kwam, stond dr. Diaz over hem gebogen. Drew deed de ogen open en zag, dat de dokter glimlachte: Ha, Thorpe, klonk het vriendelijk: U en uw vriend zijn geloof ik vaste klanten van mijn ziekenhuis. Vroeg of laat is er altijd een van jullie beiden te vinden. Drew keek om zich heen en zag, dat hij inderdaad in bed lag en hij herkende de kamer van het zie kenhuis, waar Spud enkele weken geleden had gelegen. Vragend keek hij de dokter aan. Gelukkig bent u er niet slecht aan toe, zei deze, Drew's gedach ten radend: Jullie hebben elkaar behoorlijk toegetakeld. Waar is Alter? vroeg Drew, moeilijk sprekend. Ook op bed, in z'n laborato rium .Hij zal nog wekenlang de kentekenen van uw harde knuis ten op zijn gezicht hebben. En hoe is het met Nan? Gloria is bij haar. Die ploert heeft zijn vrouw afschuwelijk be handeld. Nu. geduld, hij krijgt zijn verdiende loon wel. ik heb nog één mededeling: zo juist ont ving ik een telegram van dr. Mar vin uit Boston, waarin die mede deelde, dat uw vriend Spud behan deld is en dat de operatie is ge slaagd. Drew ging rechtop in bed zitten: U bedoelt, dat Spud weer kan zien? vroeg hij, angstig, dat hij dit verkêerd begrepen zou hebben. Ja, ja, hij kan weer zien. Maar u moet rustig blijven liggen. Ik ga nu weg en zal de deur af sluiten, In de gang wordt een po litieagent geposteerd. U moet voorlopig, terwille van de veilig heid hier blijven. Nu, goede nacht. Drew vroeg zich af, waarom de houding van dr. Diaz zo veran derd was. Zeker, de man was nog gereserveerd, maar de toon van zijn gesprek was vriendelijker. Vermoeid viel hij in slaap en toen hij enkele uren later doeze lig ontwaakte, duurde het even, voordat tot hem doordrong, wat er geschied was: het gevecht met Alter, ja, maar vooral: Spud was genezen! Hij hoorde stappen in de gang en was onmiddellijk ge alarmeerd. Wie zou dat zijn? Zou Alter een nieuwe en beslissende aanval doen? Of was het Diaz? Misschien.stond hij, Drew, on der arrest en was die vriendelijk heid van dr. Diaz misleiding ge weest. Maar de stappen verdwenen weer en Drew begreep, dat het de agen tmoest zijn. Zo nu en dan hoorde Drew stemmen, auto's re den af en aan, maar wat er pre cies gebeurde, drong niet tot hem door. Nauwelijks was de dag aan het aanbreken, of het zware gordijn van de kamer van Franz Alter werd geopend. Er kwam iemand naar binnen die behoedzaam op het bed toesloop. Alter werd wak ker, zag in het zwakke licht de indringer en dwong zich, met in spanning van alle krachten, rechtop te gaan zitten. Excellentie, begroette hij, eerbiedig. Rustig! Blijf rustig, ant woordde de man: Pas er op, dat ze mij niet horen. Is er iets gebeurd, mr, Gleason? Ja, heel veel. Iemand heeft gekletst. Twee uur geleden heeft de Varaguaanse politie de pakhui zen van de Planeet onderzocht en de bergplaats van de wapenen ge vonden. Op dit moment zijn ze be zig, met grote vrachtauto's het pakhuis leeg te slepen. Uw vriend Diaz is.de leider! Franz Alter was asgrauw ge worden. Met een haast krankzin nige uitdrukking staarde hij Gleason aan: Hoe.... hoezijn ze het te weten gekomen? Dat doet er niet meer toe, klonk het onverbiddelijk. Wat er nog toe doet is dit, dat het met de Planeet Export Mij. gedaan is, onherroepelijk gedaan. Je hebt een fout begaan. Je hebt het Rio Bravo-veld door je vingers laten glippen, je bent niet geslaagd er zelf olie te vinden. En nunu is de schuilplaats van onze wa pens ontdekt. De partij zal dit niet verdragen. Franz, en geen excuus zal jou kunnen redden. Je zult de consekwenties van je falen moe ten dragen. Franz Alter boog het hoofd. Gleason verdween weer even ge heimzinnig als hij gekomen was. Alter bleef wanhopig achter. Ge vangenschap, uitwijzing, straf in het vaderland, dit waren de schrikbeelden, welke de toekomst voor hem borg Het leven in het kamp was drukker geworden dan ooit. Er heerste een vrolijke, opgewekte geest en de bron wierp resultaten af, die iedere verwachting over troffen. De leiding van de Ame rikaanse Olie Mij. was buitenge woon tevreden. Cutter stond met Drew en Glo ria te praten. Wat is alles toch nog goed afgelopen. Gelukkig heeft de rege ring ons de vergunning verleend. Franz Alter is gevangen gehomen, zijn hele organisatie is opgerold en de wapenvoorraden zijn in beslag genomen. Wat heb ik gehoord, gaat Nan ons verlaten? Ja. ze gaat naar New York. Ze heeft daar kennissen wonen en wil daar op rust komen. Zo. Enehwanneer gaan jullie trouwen? Dat zal niet zo heel lang meer duren. Geeft je vader toestemming, Gloria? Hij is erg'vriendelijk tegen ons, maar over een huwelijk dur ven we nog niet met hem te spre ken. Hij eh is niet zo'n tyran meer, als hij vroeger geweest is, hoor den ze plots een stem achter zich zeggen. Ze keerden zich om en zagen, dat dr. Diaz het terras af kwam. Hij glimlachte vriendelijk en zei: Mr. Cutter, u kunt ge rust zijn. Drew en Gloria krij gen mijn toestemming. Ik geef toe, erg eigenwijs en onverstandig te zijn geweest. Maar het is nog nret te laat om me te beteren. We kunnen nog opnieuw beginnen, nietwaar Gloria en.... Drew? EINDE. Woensdag werd op de Nieuwe Waterweg proef gevaren met de door de werf I. S. Figee te Vlaar- dingen gebouwde motortanklich- ter Shell 55, de eerste van een serie van 8 schepen, die door de Shell Nederland N.V. aan ge noemde werf is opgedragen. Het schip heeft de volgende af metingen: lengte over alles 26.45 M., breedte op buitenkant span ten 25 M., holte in de zijde 1.65 M. en tonnage 78 M3. De voortbeweging geschiedt door een 80 P.K. „industrie"- motor, die tevens een houttuin- pomp met een capaciteit van 50 M3 per uur aandrijft/ Het ontwerp werd door de werf gemaakt in samenwerking met de technische dpnst van genoemde maatschappij. De lijnen en de schroef werden ontworpen in overleg met bureau Normaalvorm te Rotterdam. De houw vond plaats onder toezicht van de Ned. Scheepvaartinspectie. De Shell 55 bereikte een gemiddelde snelheid van 15% K.M. en werd tot volle tevredenheid van de rederij over genomen. Deze nieuwe tanklichter is be stemd voor het vervoer van gas- en smeerolie op de rivieren om Rotterdam. Daar de sterrenwichelaars de ochtend van 1*5 Augustus tot een „ongunstig tijdstip" hebben ver klaard voor het beëdigen van de nieuwe regering van het domi nium „De unie van Voor-Indië", zal de plechtigheid in de nacht van 14 op 15 Augustus plaats heb ben te één minuut na midder nacht. De formele overdracht van de macht zal echter in de loop van de ochtend van de 15de geschie den. In de kringen van hen, die op de sterrenwichelaars hun vertrou wen stellen, herinnert men er aan. dat de astrologen ook het misluk ken van de conferentie van Simla juist voorspeld hebben. De verwachtingen voor dit jaar betreffende de export van poot- aardappelen zijn buitengewoon gunstig en als de voortekenen niet bedriegen, zal van de oogst 1947 al het pootgoed verkocht kunnen worden. Dit deelde ir. In 't Veld tjjdens een vergadering van poot- aardappeltelers in Noord-Drenthe mede. Mrs. Pearl Caligari, een inva lide vrouw uit San Francisco, heeft, in de oorlog haar zoon ver loren, die op 23-jarige leeftijd als korporaal in Nederland sneuvelde. Thans krijgt zij een „dochter" te rug in de 21-jarige Elizabeth Scholtens uit Nederland, die Maandag in New York zal aan komen. Het begon met een brief van Elizabeth, waarin zij schreef, dat zij verse bloemen legde op het graf van korporaal Caligari op het kerkhof van Margraten. Een correspondentie ontwikkelde zich en op een gegeven moment vroeg mrs. Caligari of Elizabeth in Cali- fornië zou willen wonen. Het ant woord was „ja", en Elizabeth Scholtens is nu onderweg naar haar nieuwe tehuis. Naar men ons mededeelde is dezer dagen bepaald, dat dit jaar noch op 31 Augustus, noch op Prinsjesdag de gebruikelijke jaar lijkse decoraties zullen worden verleend. Wel zal een bescheiden toekenning van decoraties plaats hebben voor de overzeese ge biedsdelen. Of dit besluit voor het volgend jaar en daarna zal wor den gehandhaafd, valt op dit ogen blik nog niet te zeggen daar hier over nog niet is beslist. ROTTERDAM aangek. 31 Juli: Nieuwaal, Kopenhagen A. Veder, Parkh" ledig; Sprmgwood, Londen, V. Veder, lJsseih., stg.; Mary, Ips wich, Furness, Merweh., ledig; Stork, Londen, Ver. Ag. Mij. Merweh., stg.; Bertin, Kopenhagen, Olie Scheep., B. P. M., Pernis, ledig; Benjamin H. Hill Baltimore Vinke, Waalh., kolen; Danholm, Hamina, Continentale, Merweh., hout; West Linn Victory, Philadel phia, v. Niev. Goudriaan, Lekh. stukg.; 1 Aug.: Storaas, Gdansk. Intern. Transp., Waalh., kolen; Ardennia, Gothenburg, Kuyper v. Dam en Smeer, IJsselh., stg.; Stentor, Amst Hudig en Veder Lekh., stg.; Noor- lam, N. York. H.A.L., Wühelminak., stg.; Export. Londen. Rott. Londen Lijn, Jobsk., stg.; Taranger. L. Angeles, Vinke. Merweh, stg.; Oranjepolder, Londen, Cornelder. Parkh., stg,Weltevreden VII, Lon den, Schellen, Rijnh. 5, suiker; Irwell, Gooie, Hudig en Pieters. Lekh., stg.; Alouette, Londen Gen. Steam, stroom ten anker, stg.; Kliplontein, Mombassa, Ruys, Lekh stg.; Tommaliten, Falmouth, R. K. SC. Merweh., ledig; Rapid, Londen Muller, Parkh., stg.; Thomas Nel son, Philadelphia, Worms, Waalh., C kolen; Esso den Haag, Aruba, A. P. C., Petroleumh., steiger 2 olie; vertrokken 31 Juli: Panamolga, Hampton Roads; Oglethorpe Vic tory, Hampton Roads; Atlantic Wind Hamptoi Roads; Opole, Antw Norcita, Landskrona; Ellinor, Gothenburg; Ferocia, Warrington; Oswin, Stockholm; Kongsdal, Cura sao; Slask, Antw.; Rika, Oslo; Iris, Amst.; Cape Greig, Antw.; Friso, Bridgewater; Eemdijk. N. York; Thorstein Veblen, Hampton Roads; Depa, Rochester; Megara. Rouaan; Jaba, Poole; Sonata, Narvik; Badzo Londen; Prinses Juliana, Chatham; Helfrid, Antw.; Nuolja Antw.; Ida, Kopenhagen; Subber en Bawoe (slbtn.) Havre; Koningshaven, New port (Mon.); 1 Aug.: Amigo, Portsmouth; Iillie Matthiesen, Antw.; Anthony Leeuwenhoek, Antw.; Benares, O. IJMUIDEN aangek. 31 jujj Ornen, Lissabon, stg.; Ivar, Ronns- kar, zwavelerts; Plover, Londen, stg.; Irwell, Goole, stg.; Eemstroom Londen, stg.; Berkelstroom Hull stg., alle voor Amst.; Bele, Stock holm, cellulose; 1 Aug.: Iris, Rott., ledig; vertrokken 31 Juli: Surte, Londen Ardennia, Gothenburg; Stentor, Levant; Singkep, Antw. 1 Aug.: Irwell, Rott.; Iris, Rott. DELFZIJL aangek. 31 Juli Kor- tenaer, Emden; vertrokken 30 Juli: Corsica, Hull Deneb, Newcastle; Diana V, Hull; j Wilja Kopenhagen; Regeja, Lon- den; Madjoe, Skive; 31 Juli; Kortenaer, Hull. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aardijk 31 v. Norfolk te N. York; Admiraal de Ruyter 29 v. Port Talbot n. Londen; Alcinous, N. York n. Java, 26 v. Hampton Roads; Aldebaran 29 v. Middlesbro te Goole; Algemb, Rott. n. R. Jajj- p. 29 Fern. Noronha, 3/8 te R. Janeiro verw.; Alpherat 31 v. Rott. te N. Orleans; Aletta 27 v. Iloilo te Miri; Amsteldijk, Rott. n. N. Orleans, 31 te Havana; Anthony Leeuwenhoek 1 v. Rott. n. Antw.; Axeldijk, N. Orleans n. Rott., 30 te Londen; Berkelstroom 31 v. Hull te Amst.; Birmingham 31 v. Blyth te Londen; Borelli 29 v. Falmouth n. Shoreham; Borneo 29 v. Strood te Londen; Celebes, Philadelphia n. Straits Settlement, 30 te Penang; Ceram 30 v. Port Arthur te Kaap stad; Chama (ex Backhuysen) 29 v. Hongkong te Poeleos Samboe; Clavella 29 v. Singapore n. Plad- joe; Clio 27 v. Maracaibo te La Guaira; Coeta 27- v. Rott. te Dublin; Consostroom, Amst. n. Matadi, 30 v. Dakar 1/8 te Conakry verw-; Depa 31 v. Rott. n. Rochester; Eem dijk 31 v. Rott. n. N. York; Eem- strom 31 v. Londen te Amst.; Ex port 1 v. Londen te Rott.; Ferocia 31 v. Rott. n. Warrington; Flan- dria 31 v. Manchester n. Paimboeui; Frejo 30 v. Ostende te Londen; Galilea 26 v. Bordeaux te Dakar; Ganymedes 31 v. Guayaquil te Callao; Gordias 26 v. N. Orleans te Mobile; Hedel, Rott. n. Mon treal. p. 30 Dungeness; IJ® „er' Amst n. Valparaiso, 28 te Callao; Helicon 30 te Glasgow; Ida 31 v. Rott. n. Kopenhagen; Ilos, Propri- ano n. Amst., 30 te Lissabon; In- drapoera 8 v. Rott. te Kaapstad verw.; Jaarstroom, Lagos n. Amst. 31 te Liberta; Jaba 31 v. Rott. n. Poole; Jupiter 28 v. Tnmdad n. Paramaribo; Katwijk 30 v. Hauki- pudas te Oulo; Kertosono 29 v. N. York te N. Orleans: Koningshaven 31 v. Rott. n. Newport (Mond; Kota Cede, Rott. n. Bat., p. 31 Point de Galle; Kota Intern Bat. n. R0ttp. 31 Malta; Kijkduin. 29 v. Poole n Berryhead; Langleescot (gech.) Amst. n. Kaapstad 31 v. Suez: Lim burg. 29 v. Penzance te Londen; Lorentz Chinwagtao n Rott., 31 v. Aden; Luna 28 v. Curagao te Maracaibo: Maaskerk 30 v. Free town n. Amst.; Manoeran, Calcutta n. Seattle. 27 v. Cebn; Manto 26 v. Tampico n. Progresso; Mary 31 v Ipswich te Rott.; Molengraaff 31 v. Sorel n. Ned.; Muian 31 v. Bnd- port n. Grangemouth; Narwal 29 v. Par te Teignmouth; Nero 26 v. Cristobal n. Frogreso; Nieuwaai 31 v. Kopenhagen ie Rott.; Niger- stroom, boma n. Amst., 31 v. Mon rovia; Noordam 1 v. N. York te Rott.; Oise 31 v. Parijs n. Rott.; Olwe 30 v. Faeskervig te Strood; Omlandia 31 v. Rott. n. Londen; Orestes 30 v. Dublin n. Amst.; Ornen (gech.) 31 v. Lissabon te Amst.; Perna 28 v. Abadan n. Land's End; Polydorus. Amst. n. Makassar, 28 v. Aden; Presto 29 v. Poole n. Charlestown; Pnns Alex ander, 30 v. Montreal n. Rott. via Antw.; Prinses Juliana 31 v. Rott. n. Chatham; Prinses Marijke 29 v. Middlesbro n. Kingslynn; Prins Willem v. Oranje, Rott. n. Chicago 26 v. Toronto; Pygmalion 30 v. Port au Prince n. N. York; Radja 1 te Semarang; Ransdorp 30 te Londen; Rika 31 v. Rott. n. Oslo; Singkep 31 v. Amst. n. Antw.; Som- meisdijk 29 v. Bat. n. Semarang; Spica 29 v. Ipswich n. Emden; Stentor 31 v. Amst. n. Levant; Strijd 29 v. Par te Teignmouth; Surte 31 v. Amst. n. Lnden; The seus 31 v. Malta te Canneto; Tjiba- dak 28 v. Amoy te Manilla; Traja nus 29 v. Maracaibo n. Curagao; Twee Gebroeders 28 v. Teignmouth n. Helsinki; Utrecht, Bat., n. Rott., 31 v. Pt. Said; Walenburgh 31 v. Rott. te Londen; Weltevreden VII 29 v. Maassluis te Londen; West- land 29 v. Tyne n. Colchester; Wickenburgh 31 v. Rott. te Casa blanca; Zeehond 31 v. Curagao te Fuik Baai; Zwaluw 30 v. Plymouth te Londen; Zijpe 30 v. Tyne n. Londen. Deni 30 v. Maassluis te Londen; Meliskerk Rott. n. Sydney, 30 v. Bombay; Van Ostade, Amst. n. Venezuela, 29 v. San Juan (P.R.); Nagekomen tijdingen: Aldo 29 v. Antw. te Milfordhaven Alwaki 1 v. N. York n. Philadel phia; Antilope 27 v. Middlesbro te Ipswich; Ariadne 31 v. Alexandrië n. Haifa; Bernard V 29 v. Gooie n. Penzance; Bornrif 29 v. Middlesbro te Ipswich; Castor 28 v. Hayle te Fremington; Chryssi (gech.) 30 v. Port Elizabeth te Kaapstad; Coeta v. Dublin n. Maryport; Congo stroom 1 v. Amst. te Conakry- De ydyter 31 v. Rott te Emden; Dor drecht 28 v. Philadelpha n. Antw.; Dundee, (gech.) Amst. n. Genua, 31 te Barcelona; Eban 29 v. Penzance a' ?end(jk Rott. n. N. Orleans 1 irri „li ilisabeth (Vermaas) 1 Yi- .Xn h?,? +n't Eröden; Fiat 26 v. Middlesbro te Ipswich; Frisia 29 v. Cherbourg n. Port Jerome; Gaaster- ,Syd£ey 1 Suez; Glashaven 31 Norresundby te Helsingborg; Haskerland 31 v. Rott. te Leith; Hebe Nobel 30 v Methil op Tyne; Hedel Rott n. Montreal, p. 1 Land s End; Heems kerk 31 v. Christiansand te Oslo- Horst 27 v. Goole te Par; Hydra' Amst. n. Paramaribo. 1 te' Leixoes Kelbergen, Rott. n. Bagnoli, p. 31 K. de Gata; Leuvehaven 31 v. Rott te Kingslynn; Limburg 29 v. Pen zance te Londen; Meerkerk Rott. n. Calcutta, p. 1 Finisterre; Mirza, Abadan n. Singapore, 31 bij Muskar geankerd; Mijdrecht verm. 5/8 v. Port Arthur te Bowling verw.;' Nassauhaven 31 v. Trolhattan te Antw.; Ossendrecht 30 v. Rott. te Sant Pedro de Macoris; P. T. Explorer N. Y. n Java 31 v. Suez P.&T. Navigator (gech.) 29 v Bat. n Semarang; Progres 29 v. Middlesbro n. Hull; Rabenhaupt 30 v. Rott. te Middlesbro; Sirius 27 v. Par n. Snodland; Sommelsdijk 31 v. Sema rang n. Bat.; Spinoza, Amst. n. Perzische Golf. 30 te Londen; Stuy- vesant. Amst. n. Paramaribo, 1 v. Madeira; Sumatra 29 v. Runcorn n. Charlestown; Talang Akar, 1 v Pladjoe n. Bat.: Tempo 30 v. Lon den te Middlesbro; Thorbecke, Shanghai n. Rott.. 1 v. Havre; Tjimanoek 31 v. Bat. n. Cheribon; Waterland B Aires n. Amst., p. 1 Finisterre, 4/8 te Antw. verw.; Waterman 1 v. Esbjerg te Tilbury; Wilhelmina 29 v. Londen n Ostende Winsum 1 v. Stettin n. Ned.; Zee- land (R.L.) 31 v. L. Angeles te B. Papan. Agiene 30 v. Dublin n. Charles town: Aktjo 31 v. Drammen n. Algarve 30 v. Lexoes n. Rott.; Arak 31 v. Rott. te Plymouth; Att S, 31 v. Antw. n. Drontheim; Bree Helle v' Gdynia n. Hernosand; Buddy 31 Tv- Oporto n. Lissabon; Fiat, 1 Y; Ipswjch n. Antw.; Hellevoetsluis 31 v. Niel te Oslo; Holland 31 v. Frederiksvaerk n. Ljftekil; Hoop op Zegen, 31 v. Antw. n. Skien; Konmgsdiep 31 v. Antw. n. Arendal Omlandia 31 v. Rott. n. Rouaan (verb.); Orion 31 v. Rott. te Lon den; Taurus 31 v. Londen te Midd lesbro; Triton 31 v. Drammen n. VERWACHT TE ROTTERDAM Atlantic Seaman 17 v. Manati; Fred 29 v. Huelva; Gainesville Vic tory 26 v. Baltimore; Halland 28 v. Sydney N.S. (of n. Amst.); Ho well E. Jackson 28 v. Hampton Roads; Jasper F. Cropsey 25 v. Bal timore (of n. Amst.); M. E. Comer- ford 26 v. L. Angeles; Noreg 23 v. Curagao; Norwelk Victory 28 v. Philadelphia; Pont l'Eveque v. Van couver 30 te S. Francisco; Stavros v. Rosario 27 v. S. Vincent C.V. LOBITH, 30 JULI 1047. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Urania, Valken burg; Thuringia, Schott; Newa, Barneveld; Fijo, Bakkeren; Vamr, Haeck; Etna, Lohr; Lamberta Wil helmina, Mensink; Maria, Bones; K. Vaart 4, Bokstein; Morgenster, Wanders; Katla, v. d. Pol; Viator, Huirschman; Hendrik, v. Veen; Gelderland, Oversteeg; Marconi, Binnendijk; DORDRECHT; Progressus 2, v. d. Bosch; NIJMEGEN: Nelly, v. Oos ten; MILLINGEN: St.. Petrus Cani- sius, v. Steen; DEN OEVER: Noord wijk, Kooijman; ARNHEM: Energie 5, v. Bon; WIJK BIJ DUURS IEDE; Nooit gedacht, Broekhuizen; MOu- RIK: Vertrouwen 2, v. d. Boom; LEMMER: Stella Maris, Peulen; NIJMEGEN: Titania. Urmetzer; Willem, Nohl; AMSTERDAM' Pie- ter, Breugel: HARLINGEN.' Wilma Jiskoot; ZALT BOMMEL: Henfa, Kerkhof; HARLINGEN: Makker, Gubbels. BELGIë: Wico, v. Dort; Andre Anna, Stelt; Fernand, Tillee; Alber- dina, Geijen; Eduard, Verburgt; Christiaan Hamel; Ontario, v. Weel den; Mercure, Markgraaf; Porte Puce, Schrier; Fragri, Mooii; Louis Heijntjes; Sterre der Zee, Sanders; Granit, Bonvarles; Pascal, de Haas; La Place, Dooms; Mamur. Blaas. DUITSLAND: Anna, Gerritsen; Beta, Kleijn; Arjacodi, v. Thiel; Scheldevrij, de Prins; Korea. v. Giesen; Wico, v. Wijngaarden; Wolga, v. d. Sluijzen; Sevius, Dek ker; Nenuphar, v. Imper; Harm I, Keijzer; id. 4, Boontjes; Tromp. Boon; Almien 2, Schut; Geanto, Huijgens; Hendrik, Doodewaard; Ilse, Heumen; Johan. Kooijman; Herman Heinrich, Snels; Weljo, Borsje; Cornelia, Burm: Rein, Kui pers; Merwestad. v. d. Klooster; Capella, Burm; Schulp. Bokstei.jn; Athalwn. Wisse; Arjania, Kerkhoff; Leo I. v. Veen; Isung. Bakker; Ex press. Veldhuis; St. Antonius. Spie gel; Lucia Jansen; Fortuna. Baars; Anton, Schless; Frans, v. Gameren; St. Antonius. Bonink; Johannes I. Bonink; Jo, Boef: Prinses Juliana, Joosten: V. H. 20. Grob; Adwil 2. Binnendijk: Locor, Stoutjesdijk; Rival, v. Lent:'Viator. Steensel STRAATSBURG: Bavaria, Seip; Aldwarke, Brunia: Medea, Pols: Mariette, Gasten; Egina. de Wilde: W. v. Dnel 46. Braamkolk: Lena Pieternella. Baaij; Prahoe. Hewel; Algerie Vasteriburg; Johanna. Schoenmaker. BASEL: Exito.. Zijlmans: Wildija den Hollander: Florént. Pons; Edel weiss 17, de Wilde; Elio. v. Essen; Tamina. Brands; Campolungo, Beekman; Schubert. Buchenne: Terra Nova. Hovelander: Trïnitas 5, Jolijt; Rotondo, Bouwens: Seam I. Betonwille: Cornelia. Kruizinga; Bohemia. Verheul: W. v. Driel 44. Okkerse; Comptoir 4, Balda: Adolf Johanna. Dossers. HANSWEERT, 31 JULI 1947. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Attentio, orfcwis; Overschie, Kaat; Harmen Jan, Nagtegaal; Olievos L v- d\ Meer; Schelde, van Os; Cornelia, van Meel; Iona, Cool; Rex, Pijl; CFR 521, van Heeswijk; Edelweiss 26, Buisman: ARNHEM: Machiensteen 21. van Damme; DORDRECHT: Bastiana Willem, Touw; BEVER WIJK: Votlharding, Danser; STRAATSBURG: Verlaine, For- ner; DUITSLAND: Valerie, v Strien; Maasstroom 35, den Braber. BASEL: -Coeland. de Haas; Mar- garetha, van Neijenhof; Waadt, de Kok; Clajo. Pik. BELGIë: Catharina, v. d. Veen; Niets bestenndig Wiersma; Sahara Schott; Jacoba. van Weelden; Jo hanna, Pieterman; Petrus Daniel, Engelsman; Maria Anna, Hoog lander: Seam 15, Landskroon: Tele graaf 18, v. d. Mast; Martha Helena Pik; Maria Hendrika, Vermeulen; Fragri, Mooy. HOOGWATER TE ROTTERDAM 2 Aug.: Ie tij: 4.55 u.; 2e tij: 17.01 u. WATERSTANDEN TE DORDRECHT Zaterdag 2 Augustus le hoog water 6.16; 2e hoogwater 6.31. WATERSTANDEN VAN I AUG. K?ulPn 0 91 (-0.08), Ruhrort 7 nL ir-' Lobith (Rijn) 9.13 (—0.09), Nijmegen (Waal) 6 87 —0.06), Arnhem (Nederrijn en Lek) 7.07 0.05), Deventer (IJssel) 1.40 (—0.04), Borgharen 40.12 (+0.08), Rpueld (Benedenmaas) 10.93 i Grave (Beneden de sluis) 4.59 (+0.03.) Vreeswijk laag water (Nederrijn en Lek) —0.10 (onv.), Lith (laag water) (Maas) —0.34 (+0.03). SLEEPBEDRIJF. Blankenburg (slbt.) 27 v. Tunis n. Gibraltar; Neptunus Rott. n. Curagao, 30 v. S. Vincent (C.V.); Schelde 31 v. Rott. te Flensburg; ïyne, 21 v- Plymouth n. Rott.; Zwarte Zee 31 v. Aalborg te Dan zig. VA ARWATERD IEPTEN. JL At?': Pannerden—IJsselkoo IJsselkop—Malburgse haven 2.13, Malburgse haven—Wijk bij Duurstede 1.65; Wijk bij Duurstede —Vreeswijk 1.75; IJsselkop—Does- £uïf DoesburgZutfen 2.15; ZutfenDeventer 2.30; Deventer Katerveer 2.25; Waterhoogte bij Arnhem 7.07 (—5); Weslnrvoort 7.71 (—5). Minste diepte Waal 3.20 SCHEVENINGEN. 1 Aug. Bin nen van de haringvisserij de log gers: SCH. 284 met 26 last SCH ?32 met 33 last. SCH. 223 met 24 last, SCH. 110 met 30 last haring Notering van gisteren steurhanng De vangstberichten van heden morgen uit zee luiden: SCH. 95 2 kantjes, SCH. 73 1 kantje. SCH. 97 50 kantjes, SCH. 140 17 kantjes, uit de halve vleet, SCH. 275 119 kantjes uit de halve vleet. SCH. 166 met 85 kantjes uit de halve vleet, SCH. 89 1 kantje, SCH. 190 Y?n&st' SCH- 125 4 kantjes, sen oa?„tjfs' n°S 15 netten halen, SCH. 3 70 kantjes, SCH. 333 3 kantjeS' SCH. 443 motorpech. ,141 kaotjes. SCH. 402 lew 99"^ ,SC|I' 341 1 kantie. SCH. 32 10 kantjes, SCH. 189 4 kantjes, SCH. 104 11 last. gisteren 18 last thuis stomende, SCH. 248 100 kanties. SCH. 40 geen vangst SCH. 365 100 kantjes, nog 20 net ten halen. SCH. 78 2 kantjes. SCH 339 120 kantjes. SCH. 339 120 kantjes. SCH. 262 140 mijl achter zich. SCH. 305 5 kantjes. SCH 39 Irw V9ae'3gse!t',SCH- 201 10 kantjes. cr>Tlast- komt naar huig, 7? in', 263 1 kant.ie SCH. 75 10 kantjes. SCH. 107 thuis stomende, 230 mijl achter zich Besommingen kustvissers: SCH "S 60 SCH. 111 20. SCH. 67 f820, SCH. 139 20. SCH. 11 f900. SCH. 12 /1010. SCH. 71 f720. SCH 38 ƒ650, SCH. 205 f130 SCH. 119 ƒ30. SCH. 62 ƒ100. SCH. 18 f1010. SCH. 76 ƒ710, KW 81 f20. KW 61 ƒ130. SL 16 f60. SL 47 f 110, SL 8 f110. OD 18 f950. OO 28 f 790 7.7. 16 ƒ310. GO 25 f910, GÖ 95 - 450. jjF Notering verse vis: groot middel I schol ƒ21.80—22.50, kleinmiddel schol 21—24, kleine schol f 23.60, schol 3 ƒ5.808, alles per kist van 40 kg. Tot mijn grote droefheid overleed heden na een kort ziekbed, rustig en kalm, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, mijn lieve Vader JACOBUS BOTTELIER begiftigd met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice in de leeftijd van bijna V8 jaar. JANS BOTTELIER. Delft, J0 Juli 1947. St. Olofslaan 2 Rozenkrans bidden op Vrijdag-, Zaterdag. en Zondagavond om 8 uur in de Parochiekerk van de H. Hippolytus, Voorstraat. De H.H. Uitvaartdiensten zijn op Maandag 4 Augus. lus in de St. Josephkerk. Burgwal, Delft. Stille H.H Missen te 7.30 uur, 8 uur en 8.15 uur, waarna om 10 uur de plechtige gezongen H. Mis van Requiem en begrafe nis vanuit, deze kerk op de R.K. Begraafplaats tieen bezoek Geen bloemen Gaarne H.H. Missen ARTIS REGELMATIG NIEUWE AANWINSTEN Voor de hartelijke blijken van deelneming, betoond bij de Uitvaart e.n herbegrafenis van onze lieve Vader, Be huwd- en Grootvader, Broe der, Rehuwdbroeder en Oom, de Heer JACOBUS MARINUS TEMP EBAARS Weduwnaar van Elisabeth van Schündel betuigen wij onze welgemeen de dank. Uit aller naam J. M. N. TEMPELAARS Dordrecht, Augustus 1947. a/b. motorschip ,,Cantabria". REPARATIES in een Va uur klaar CL. DE VRIESELAAN 21b, ROTTERDAM TEL. 37519 OPENBAAR SLACHTHUIS Vlaardingerdijk 300 Zaterdag 2 Aug. vanaf 9 uur vers- en gesteriliseerd ro"-d- vlaes k f 1.25 per k.g. Dubbel rantsoen op alle geldige vlees- bonnen. Bouillon A 10 cenit per liter. 2e Hoofddistributie, stamkaart meebrengen. De R.K. VROUWENBOND AFD. gaat uit. op DONDERDAG 4 .It REK FN touringcar naar BREDA en OMSTREKEN. Dan zo spoedig mogelijk opgeven vóór 21 AugU9tua bij voor de Haven: Mevr., v. d. T°orns,t|dhnL84' Gorzen: Mevr. Willcrn3hver!ek? er3laan 2a Singel: Mevr. Breve. Overschlesestraat 17. FrankenlandMevr. F°v^' f Mauritsstraat 8b Reiskosten inclusief diner 1 per persoon. WORDT gEVRaag® BÖ voorkeur bekend met moderne talen en adm4n]istiaJtt|&.. Bridven meit vermelding var* °pleiding, vorige betrekking, verlangd salaris en e entueie verdere bijzonderheden onder tm. S 4684 Bur, N. S. C. Rroersvest 8a, Schiedam BOTERSTRAAT 28 SCHIEDAM VRAAGT- BEKEND MET ELECTR. LASSEN Aanmeldingen op kantoor Baterstraat 28, of 's avonds woonhuis Baterstraat 3S- Brood- en Banket bakker jj SINGEL 222, SCHIEDAM Onfs telefoonnummer wordt met ingang van 4 Augustus a.s. veranderd in (2 LIJNEN) Beleefd verzoeken wij U hiervan goede nota te willen nemen. Hoogachtend, M. J. VLUG ENIGE kunnen wij nog plaatsen en volledig opleiden tot Vereist zijn een goede gezondheid en grote ambitie, niet ouder dan 16 Jaar. Aanmelden dagelijks van 9 tot 5 uur. Kantoor Lange Haven 43. N.V. NEDERL. KANTOORBOEKENFABRIEK VAN 'T HOFF JONGEPIER H MORGEN HEROPENEN WIJ- ONZE TOTAAL GEMODERNISEERDE (OP VERGUNNING) (OP VERGUNNING) (OP VERGUNNING) kan de plaatsing van een KAMPIOEN-ADVER. TENTHS een ware UITKOMST voor U zijn. Slaat slechts de vele doeleinden gade, waarvoor een KAMPIOEN-ADVERTENTIE wordt gebruikt en onthoudt DIT dan goed, dat de KAMPIOENEN hun naam met ere dragen De prils der KAMPTOEN-ADVERTENTIëN bedraagt tot 20 woorden f 1, elk woord meer, tot een maximum van 50, 5 ets. KAMKMOEN-ADVERTENTlëN kunnen worden opgege ven aan onze ADMINISTRATIE cn aan de erkende boekhandelaren en advertentie bureaux.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4