De Postel-abdij viert haar 8ste eeuwfeest WERELD-VRIENDSCHAP ALS MASSA-PRODUCT RALLY-IMPRESSIES Uit de Sportwereld W eerberichtj Haar invloed strekte zich ook tot de Nederlanden uit PAGINA 2 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 EXPRES-TREIN ONTSPOORD Minstens 16 doden, 45 gewonden LOURDES EN ONZE JONGENS IN INDIE MELK VOOR SCHOOL- KINDEREN INTERN. SCHAAKACHT- KAMPEN TE HILVERSUM DE KUNST VAN HET KAMPEREN MELK VOORLOPIG NOG OP DE BON COMMUNICATIE IN JAVA'S OOSTHOEK VAN VLIET WINT TE AARHUUS BENOEMINGEN FATHERS MILL HILL ONBEPERKT FILMS UIT AMERIKA FILMDISTRIBUTIE IN DUITSLAND GEEN NOBELPRIJS VOOR MARIA BROKKER OVERDAG MEER ZONNESCHIJN MGR. KIERKELS C.P. NAAR NEDERLAND DE OPPOSITIE IN ROEMENIE Uit het parlement gezet EIGEN TMLT4 de mevrouw, die met een vriende lijk gezicht elke morgen de melk handelaar te woord staat en hem tracht een bon afhandig te i ma ken, wel, dat zij schuldig staat als diezelfde melkhandelaar, die elke dag ook in de achter ons liggende vreselijke oorlogsjaren voor haar klaar heeft gestaan, een grote boete heeft te incasse ren of zelfs z'n bedrijf straks ziet gesloten Beroep op het publiek We leven in een tijd van we deropbouw en allerlei schone leu zen worden aangeheven, doch hoe droevig is de handelwijze van zovelen en in tegenspraak met al dat moois en schoons. Wij willen het daarom nog even memoreren. De melkhandel doet alles, ten einde een spoedige afschaffing van de distributiebepalingen op melk te verkrijgen. Zolang dit nog niet het geval is, verzoekt de melkhandel aan alle consu menten enige medewerking om hen uit de handen van de tucht rechter te houden. De komende maanden zal zeer streng worden opgetreden door C.C.D. en anders zins tegen de melkhandel en nieuwe regelingen zijn in de pen. Laat de consument begrip heb ben voor deze moeilijkheden en het niet moeilijker maken dan het al reeds is. Geen bonnen achter over drukken en geen ontduiking der distributievoorschriften. U bespaart daardoor Uw trouwe melkhandelaar veel zorg en na righeid. Naar radio Praag meldt, is in de afgelopen naeht de exprestrein PraagBanski te Seikulet gede railleerd. Er zijn minstens 16 doden en 45 gewonden. Men vreest echter, dat zich nog meer slacht offers onder de wrakstukken be vinden. Namens de Limburgse Bedevaart naar Lourdes wordt ons bericht, dat van 23 Juli tot 31 Juli al de gevraagde H. Missen in de Grot zijn gelezen. Wel een bewijs, dat men in Lourdes, waar in deze tijd een ongelooflijke drukte heerst Ret belang van onze jongens in Indië wenst te behartigen. De Limburgse Bedevaart wil een blijvend contact gaan leggen tussen Lourdes en onze soldaten in Indië. De militairen zelf of hun families kunnen zich daartoe wen den tot het bestuur der Limburg se Bedevaart, Bogaarderstraat 36, Maastricht. Het centraal schoolmelk-comlté te 's-Gravenhage heeft in het be gin van 1947 de beschikking ge kregen over 200.000 liter melk per week ter verdeling onder de schoolkinderen in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Thans ia het mogelijk gebleken die ge meenten met minder dan 25.000 inwoners in het gebruik van ge pasteuriseerde melk op de scholen te betrekken, waar de geneeskun dige autoriteiten dit om redenen van volksgezondheid bu voorkeur gewenst achten en deze verstrek king plaatselijk goed geregeld kan worden. Waar nodig kan ook enige fi nanciële tegemoetkoming van overheidswege worden verleend. Euwe verloor opnieuw De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen luiden: Groep A: Kramer verliest van O'Kelly (België); Euwe verliest van Mühring (na 13 zetten moest dr. Euwe reeds opgeven); D. J. S. dg Langevan Oosterwijk Bruyn remise; Pothast—De Jong remise. Groep B: Kuperus verliest van v- Helden; v. Steenis wint van v. Doesburgh; De RuiterFoerder n^alestina) afgebr.; Rossolimo (Er.)Pachman (Tsj. Slow.) remi se. Groep C: Mr. Spanjaard wint van mr. Fontein; D. F. de Lange wint van v. Hofwegen; Szabo (Hong.) wint van v. Seters (Bel gië); Pasteijn verliest van Castal- di (It.). De afgebroken partij De Lange Pasteijn uit de eerste ronde ein digde nu in remise. niet in de hand, dat ook de bona fide melkhandel de bepalingen moet ontduiken, wil hij z'n bedrijf staande en gaande houden? Daarbij komt nog, dat een ze kere distributie-moeheid optreedt èn bij de consument èn bij de melkhandelaar. Het is toch een feit, dat ook de consument een onrechtvaardige druk op de melk handel uitoefent. Men vindt het vanzelfsprekend, dat de melk handelaar meer moet geven dan de bonnen aangeven, hoewel de man zelf daardoor in zeer grote moeilijkheden geraakt. Men tracht op alle mogelijke wijzen bonnen achter te houden en als de melk handelaar niet wil toegeven aan de eisen van de consument, .wel nu, dan krjjgt hij eenvoudig z'n congé. Het is wel eigenaardig, dat hoogst fatsoenlijke mensen het niet met hun geweten overeen zouden kunnen brengen de melk handelaar voor een dubbeltje te benadelen, doch een of meerdere bonnen achterhouden, zo men de kans krijgt. Dat vindt men heel gewoon. En het is toch zo, dat men op deze wijze die kleine melkhandelaar z'n zaak en daar door z'n gezin in gevaar brengt. De laatste weken zijn zeer gro te boetes gevallen wegens bon nentekorten bij kleine, overigens zeer solide melkhandelaren. Weet Men kan op verschillende wij zen kamperen, dat laat de Rally 1947 te Heemstede duidelijk zien. Het is allemaal zo gemakkelijk gezegd, doch voordat van het wandelhos Groenendaal een kampeercentrum kon worden gemaakt, moest veel werk wor den verricht. Men denke slechts aan de aanleg van electriciteit, telefoon en waterleiding! Voorts de ravitaillering en een kloppend distributie-apparaat voor 5000 kampeerders, de sanitaire voor zieningen, posterijen en bank zaken, tenslotte een uitgebreide administratie van alle deelne mers. Men raakt OP deze Rally niet uitgekeken en uitgepraat Bijzon der originele typen kan men er aantreffen. Daar is b.v. de 300 pond wegende Fred Meyer uit California, die met de nieuwste auto komt aanzetten en kalm een kleine tent opzet, die voorzien»is van alle moderne comfort. Rustig bakt hij voor zijn tent zijn spiegel- eitjes en lacht de voorbijgangers toe. Uit zijn souvenirs blijkt, dat er welhaast geen plek ter wereld is, waar hij niet gezeten heeft! Naast hem zit de 66-jarige uncle Plum met zijn even oude echtge note uit Londen en een Hollandse familie uit Voorburg, die met een negen-weken oude tweeling op stap is gegaan. Ginds zitten twee Zweedse padvinders, zonder een cent op zak te voet uit Stockholm vertrokken en op weg naar de Jamboree in Frankrijk! Ons bezoek gold twee bijzondere figuren, vertegenwoordigers van de echte kampeerkunst en pioniers op dit gebied, mr. Stephen Hilhou. se, de 67-jarige penningmeester van de Camping Club of Great Britain and Ireland en zijn mede bestuurslid, mr. Llndsey. Belden zijn geboren en getogen Londe- naars en wellicht de eerste en oud ste „echte" vakkundig® kampeer ders. De tent niet inventaris van mr. Hilhouse is een bezienswaardig heid van de eerste rang. De hele inventaris bergt hij in de zeven tien zakken van zijn speciaal ge maakt kampeerpak. Alles is uit- neembaar, oprolbaar, intrekbaar, uitschroefbaar, enz. En vederlicht! Men moet hem zien werken met de meest merkwaardige instru menten om flessen en blikjes te openen, het maal te bereiden, koffie te zetten, eieren te koken of te bakken. Alles schrompelt of klapt na gebruik ineen en ver dwijnt in een van zijn vele zak ken! Mr. Hilhouse was de eerste echte kampeerder van het Europe se werelddeel. 45 jaar lang zwerft DAGBLADCOMPETITIE Trouw-De Maasbode 2-3 De dagblad-competitie nadert haar hoogtepunt. Het is duidelijk, dat de drie concurrenten voor de wisselbeker zijn: De Maasbode, de Nieuwe Rotterdamse Courant en Het Vrije Volk. Gisteravond speelde De Maas bode zijn derde wedstrijd, welke wederom een overwinning werd. Trouw moest met 32 het onder spit delven; het winnende doel punt kwam echter pas in de laat ste minuten tot stand, toen einde lijk het enthousiasme bij de oranjemannen was doorgebroken. Door deze overwinning en dc. jr- dat de N.R.C. en Het Vrije Volk eergisteren met 2—2 gelijk had den gespeeld, blijft De Maas bode nog de ranglijst aanvoeren. In dit verband is de ontmoeting N.R.C.Maasbode op Dinsdag a.s. (Abr. v. Stolkweg, 0.30 uurt van grote betekenis. Mr Stephen Hilhouse, de oud ste en vermaardste kampeerder van Engeland op de Rally. hij met zijn tent gedurende zijn vacanties over de wereld. Zijn vriend en collega Mr. Lind- sey, een echte „cockney" is even eens de zestig gepasseerd. Hij is een specialist in „mountain-cam- ping". Schotland en Zwitserland heeft hij „in zijn zak" en kent er elk bosje, paadje en riviertje! Hij reist met een tent, die ruim een pond weegt! Hij rolt het ding ge moedelijk op en steekt het in zijn binnenzak. De stok, waarop zijn tent rust, wordt in elkaar gescho ven en vormt dan een fijne wan delstok. Zijn inventaris verdwijnt na afloop van het kampeergenoe- gen in zijn bii nenzakken en enke le grotere stukken gaan in het tasje achter op zijn fiets, zo ped delt mr. Lindsey de wereld door. men met jam en een kop thee, leek hun niet copieus toe. Ik zelf heb Hollandse kinderen te loge ren. Zij eten ongeveer drie maal zoveel als wij hier in Engeland te genwoordig gewoon zijn, en twee maal zooveel als wij vroeger ge woon zijn geweest, 't Is een lust om te zien, maar onder de tegen woordige omstandigheden is het niet gemakkelijk in Engeland de eetlust van een Hollands of Skan- dinavisch kind te bevredigen. Zo'n kind eet op een middag meer aard. appelen dan een hele Engelse fa milie. Het eet ook meer brood. Het eet meer van alles. De correspondent van Aneta in Soerabaja vernam, dat de tele foon- en telegraaflijnen in prac- tisch de gehele Oosthoek van Java intact zijn. Het plaatselijke net in Pasoeroean is verwaarloosd, doch evpneens intact, evenals in Probo- linggo. Met het herstel en de revisie is reeds aangevangen, doch het grootste werk moet worden ge daan aan de hoofdverbindingen Soerabaja-:—Sidoardjo en de ver binding naar Modjokerto, daar deze het zwaarst hebben geleden, gezien het feit, dat de verbindin gen voor eind Januari lange tijd in „niemandsland" hebben gele gen. Scherens zwaar gewond De sprintwedstrijd, die gister avond te Aarhuus plaats vond, werd gewonnen door Arie v. Vliet met 8 punten, tweede werd de Zwitser Plattner met 7 punten, ter wijl de Deen Koblauch met 3 Punten op de derde plaats eindigde Tijdens deze wedstrijden kwam de Belgische wereldkampioen Scherens zo ernstig te vallen, dat hu behalve een sleutelbeen-breuk ook nog een fractuur aan zijn heupbeen opliep, terwijl ook sprake ia van een darmkwaetauur. De Congregatie van Mill Hill maakt de volgende benoemingen bekend: Tot algemeen Procurator weed te Rome benoemd de zeereerw. fatiher dr. G. van Hall. In de mis sies werden de volgende eerw. fathers benoemd: Serawak: F. de Vries en L. v. Rooyen; Nieuw-Zeeland: J. Dol- phijn, A. Timmerman, J. A. Til- borg, broeder Theophilus; Rawal pindi: J. Geybels; Kampala: A. Bos, J. Wierfcs, P. Houwen, C. de Cock, J. v. d. Laar; Basankusu: P. van Run, J. Hendriks, L. v. d. Mey, A. Walstra, broeder Hugo; Noord-Bomeo: G. Preyde, G. Rot tinghuis; Kisuma: G. v. d. Laar, P. Spee, C. Witte, O. O. Brouwer, L. v. d. Werf, J. Bueurs; Kodok: P. Payens, J. Vaneman; Tororo: J. Padberg, H. Neeven, W. Joos- ten, B. v. Binnebeke, H. Hoofte. Voor de colleges werden be noemd te Mill Hill: M. Senders, J. van Pinxteren, broeder Felix. Te Roosendaal: C. Hoevenaars, P. Jacobse, A. Boekraad, W. Mi- chielsen, broeder George. Te Til- burg: J. Ardts, A. Burm. Te Hae- len: W. bamers, broeder Vitus, broeder Isidoor. Te Vrijland: A. Sanders, J. Thillier. Te Johanna- I hoeve (Oosterbeek)L. Poe-11, broeders: Willibrord, Xaverius. Te Freshfield: broeders Tarcisius en Marinus. Te Burn Hall: broeders Simon en Paschalis. Of de „World Friendship" be vorderd kan worden, en of het werkelijk het edele doel van de Assoeiation is haar te bevorde ren, door uitwisseling van syn thetische gastvrijheid, zijn vra gen, waarop ik thans niet diep zal ingaan. Maar zeker is van zulk een bevordering geen spra ke, zolang de uitwisseling niet op hechte grondslagen steunt, en, mogen wij hieraan toevoe gen, zolang de toestand in En geland niet zodanig verbeterd is, dat ook deze vorm van wel- pen-toerisme met enig nut be oefend kan worden. In een tijd, waarin van overheidszijde, in Nederland meer nog dan in En geland, alles gedaan wordt om reizen naar het buitenland te belemmeren, doet het zonderling aan boottreinen in Engeland voor een zo groot deel volgepakt te zien met ingeklaarde en weer uit te klaren kinderen, die in hun onschuld geacht worden wereldvriendschap te bevorde ren. (Van onze Brusselse correspondent). „Postel", de eeuwenoude abdij der Norbertijnen in het Kempische plaatsje van die naam, vierde gisteren haar acht honderd-jarig bestaan. Het is tevens in de loop van dit jaar ook honderd jaar geleden, dat de door de Franse revolutie verdreven „witheren" in het dorp terugkeerden. „Postel" viert dus feitelijk een dubbel jubilé Maar hoe men ook over de op zet denken mag, zij kan onmoge lijk enig gunstig resultaat -fwer- pen indien zij niet behoorlijk uit gevoerd wordt, en dit wil onder de tegenwoordige omstandigheden zeggen op de bescheiden schaal, welke door de op zichzelf zeer on gunstige omstandigheden gevergd wordt. En dan niet met dikdoende euphemismen over „gastvrijheid", die niet bevredigd kan worden, en „Wereld Vriendschap" in mas sa-productie. De Motion Picture export asso ciation (uitvoervereniging voor films uit de V. S„ waarvan de grootste Am. film ondernemingen lid zijn) heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering be sloten heeft het ministerieel be sluit, waarbij bepaald was, dat in Nederlandse bioscopen ten hoog ste acht-en-twintig speelweken Per jaar films uit de V. St. ver toond mogen worden, op te hef fen. Er mogen thans dus weer onbeperkt Amerikaanse films worden ingevoerd, met dien ver stande dat in deze materie thans de deviezembepalingen gelden. Na het bezoek aan Berlijn van Eric Johnston, de voorzitter van de Amerikaanse vereniging van film-exporteurs, heeft het mili taire bestuur een uiteenzetting ge geven van zijn nieuwe politiek ten aanzien van de filmdistributie. De Duitse bioscopen zullen zowel bui tenlandse als Duitse films kunnen draaien op basis van vrije concur rentie. De distributie van films, welke tot nog toe in handen lag van het militair bestuur, wordt op commerciële basis gebracht. zich diep beraden en die precies weten, hoe „alle vrijheidslievende Nederlandera" denken. De resolutie gaat namelijk voort: „Het hoofdbestuur van Bio-Thea is van mening, dat, ge zien de houding der huidige re gering, die lijnrecht is tegen de gevoelens van alle vrijheidslieven de Nederlanders, die passages verwijderd moeten worden, welke een eenzijdige voorlichting ge ven". Als Bio-Thea nu, behalve de E.V.C., ook nog de C.P.N. en „De Waarheid" consulteert, is het Ne derlandse volk verzekerd van een alzijdige en ware voorlichting. Als Bio-Thea, naast een hoofdbe stuur, ook nog leden telt ten minste. 9 Tijdens de oorlog vroeg de ge meente Sheffield (Engeland) om „flinke" vrouwen, die konden worden opgeleid tot lantéarnpoets- sters. Het plaatselijke arbeidsbureau stuurde er o.a. één, die niet minder dan 115 kilo woog. In zijn rapport betreffende de werkzaamheden van zijn afdeling schrijft thans mr. J. F. Colquhoun £e,tr^le* van de afdeling Straatver lichting te Sheffield: „Honderd- vijtfien kilo flinke vrouw, schom melend op een laddertje om de gemeentelijke straatlantaarns schoon te maken, lokten veel en niet altijd even beleefd commen taar uit van de zijde van het Sheffieldse publiek. De moed van de dame was overigens niet even redig aan haar omvang, want zij diende prompt haar ontslag in." Het bericht afkomstig van radio Stockholm dat Maria Brökker de Nobelprijs voor letterkunde zpu hebben gewonnen is, naar „Het Parool" verneemt, onjuist. Niet de Nobelprijs, maar de juote Scan- dinavische prijs 25.000 Zweedse Kronen) voor 1947 viel aan de 28- jarige Noorse schrijfster ten deel voor haar boek „Moeder Maria". 1 Weerverwachting medegedeeld J door het K.N.M.I. te De Bilt i geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk nog enkele ver- spreide buien; morgen overdag afnemende bewolking met pe- rioden van zonneschijn en overwegend droog weer; ver- dere stijging van temperatuur; 5 geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Noord. 2 8 Aug.: zon op 5.11 uur, onder s 20.20 uur; maan op 22.48 uur, onder 12.07 uur. z. h. Exc. mgr. Leo Kierkels, van de orde der Passionisten, Apostolisch delegaat van Brits- Indië en aartsbisschop van Sala- mis. zal binnenkort een bezoek aan Nederland brengen.. Naar A. P. uit Boekarest meldt, zijn de 33 leden van de nationale boerenpartij, die, nadat de partij door de communistische regering was verboden, besloten hadden toch de parlementszittingen te blij ven bijwonen, gisteren op grond van een door de regeringsmeerder heid aangenomen motie uit het parlement gezet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2