NicUWS uit Stad en Omtrek Drie onvergetelijke dagen in Schiedam MOTORVOETBAL LAATSTE BERICHTEN Radio voor het eerst in Nederland Kunstagenda BIM IN HYPNOSE ONDER NUL dankbare mijn werkers min. lieftinck stoker verdronken programma PAGINA 3 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 HOUDT TOESPRAAK NA-UITREIKING INSCHRIJ- VTNGSBE WIJ ZEN BI 606 T.M. 609 SCHEERZEEP VOOR KAPPERS SOVJET-STAP TE ATHENE Naar afbreken der diplo matieke betrekkingen? PRINSES HËRMINE t ODOM'S SOLOVLUCHT Bezoek aan Bols OFFICIëLE KENNISGEVING DRANKWET Schiedam, 8 Augustus 1947. VLAARDINGEN BINNENL. VRACHTEN- MARKT OUD-BURGEMEESTER HONNERLAGE GRETE 101 JAAR BURGERLIJKE STAND LEESZAAL HOUDT SCHOONMAAK CAE CILIA "ÓF VACANTIE Boodschap van H. M. de Koningin aan de opvarenden door J. P. Seabrooke De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft het voornemen hedenavond te 20.05 uur over beide zenders het woord te voeren n. a. v. het besluit van de wereldbank Nederland een lening van 195.000.000 dollar te verstrek ken. De debarkatie begint om 14 uur te Amsterdam. De „Utrecht" loopj morgen te Hoek van Holland binnen en wordt om 19 uur te Rotterdam ge- debarkeerd. De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat zij, die voor October 1946 1 of 2 bonnen voor toerbuitenbanden hebben ontvan gen en nog niet in het bezit zijn van inschrijvingsbewijzen B.I. in het tijdvak van 11 t.m. 16 Augus tus 1947, alsnog een aanvraag kunnen indienen onder overlegging van de betreffende stamkaarten. Schriftelijke verzoeken om toe zending van een aanvraagformu lier, alsmede aanvraagformulieren die per post worden toegezonden, worden terzijde gelegd. In hetzelfde tijdvak kunnen aan vragen voor banden voor dienst- rijwielen worden ingediend. De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat in de week van 11 t.m. 16 Augustus 1947 door herenkappers per formulier MD 23341 een aanvraag voor scheerzeep kan worden ingediend, waarbij het bewijs van inschrijving van de Vakgroep Kappersbedrij- ven alsmede loonlijst moet worden overgelegd. Keuter seint uit Athene: De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Athene heeft aan het Griekse ministerie van buitenlandse zaken zijn afkeuring te kennen gegeven over een „aantal daden van Griekse autoritei'! n, gekenschetst als niet in overeenstemming met de bestaande diplomatieke be trekkingen tussen de beide lan den". Dit sovjet-protest wordt In di plomatieke kringen te Athene beschouwd als een waarschu wing, dat de Sovjet-Unie haar diplomatieke vertegenwoordi ging in Griekenland zou kunnen opheffen. Reuter seint uit Hamburg: Prinses Hermine, weduwe van keizer Wilhelm is Donderdag plotseling te Frankfort a. d. Oder overleden, meldt de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zone. Prinses Hermine was 59 jaar. De Amerikaanse kapitein Wil liam P. Odom, die een solovlucht maakt rond de wereld, om het wereldrecord te breken, is van ochtend om 8 uur 13 te Orly bij Parijs geland. Hij kwam uit New- Foundland. Spreker hoopte, dat zij volgend jaar in nog groter getale zouden komen. Zij waren van harte welkom. Hij bracht een driewerf hoera uit op de gasten. Om vijf voor vgf reed de trem naar Dordrecht voor en konden de mijnwerkers plaats nemen in de gereserveerde coupé. Onder het zingen van het Limburgs volkslied en het gewuif van tien tallen armen verdween de trein in de richting Rotterdam. Enkele uren voor het vertrek hadden de mijnwerkers een bezoek gebracht aan de distilleerderij van de Erven Lucas Bols in de drilschuur aan het Groenweegje. Zij konden helaas de branderij niet zien, want daarvoor was het gezelschap fë groot, terwijl ook een bezoek aan de enige whiskey- stokerij van het vasteland van Europa hun ontzegd bleef. Wol kreeg het gezelschap een indruk van de moderne wijze van botte len en verpakken. De glazen wer den aangesproken, maar met mate, want er stond nog een reis naar het station op het program ma. Om ongeveer 4 uur verliet het gezelschap de distilleerderij; niet zonder verrast te zijn met een ouderwets kruikle Schiédam- mer. De heer Scheffers dankte de heer de Koning voor het be zichtigen van de distilleerderij en de bijzonder aardige attentie. Nu de drie dagen voorbij zijn, mogen we gerust zeggen, dat Schiedam zich niet de minste in dankbaarheid getoond heeft. Aan allen, die medegewerkt hebben past een woord van dank; aan het gemeentebestuur, aan de Raad van Overleg, waarbij we vooral de heer Westdijk niet willen ver geten hij is dag en nacht, on danks lichamelijke ongesteldheid, in touw geweest aan de pleeg ouders, aan de firma's en instel lingen, die bijgedragen hebben tot dit onvergetelijke feest. Ket mocht er zijn. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is- ingekomen een verzoek van H. de Ronde, alhier, om vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein (Slijtvergunning) voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de bene- denvoorlocaliteit van het perceel Jullanalaan 30; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verl aen van de ver gunning bij hun College schrifte lijk bezwaren kunnen worden in gediend. HÉT VACANXIE-FEEST. Het vacantie-feest belooft een succes te worden. Het programma voor de drie eerste dagen werd vlot afgewerkt en trok veel be langstelling. We noemen o.m de turndemonstratie van Dinsdag avond, het waterfeest van Dins dagmiddag en Maandagavond en de beide toneeluitvoeringen. CLANDESTIEN GESLACHT. Tegen de slager A. B., die vlees van een clandestiene slachting in voorraad had, is proces-verbaal ogemaakt. De kampioensploeg „Suma" uit Troyes die op 16 en 17 Aug. a.s. in Dordrecht tegen de MotobaÜ Vitry-le.Francois motor voetbalwedstrijden zal spelen. Van rechts naar links: de Vlieger, Mullot, Labarbe, Thévenauen, Champenoix. ROTTERDAM, 8 Augustus 1947. Vlet- en lichterwerk: 870 ton 70. 600 ton 55. 400 ton 42.50. 300 ton 32.50, alles per dag met 5 dagen garantie. Vaarwerk: 605 ton kolen Dor drecht, 2 X 55 ton id. Heusden, 100 ton id. Vreeswijk 2 X 70 ton kali Numansdorp, 210 ton fosfaat Schuilenburg, 110 ton id. Wage- ningen, 600 en 500 tons lading Ford- delen Amsterdam. 230 ton lijnzaad Amsterdam. 230 ton id. Zaandam. 225 ton id. Leeuwarden, 200 ton kunstmest Oude Schild, 82 ton gerst Swalmen, diverse partijen mais liggen/varen, 452 ton mais Amsterdam, 250 ton stukgoed Am sterdam. alles volgens tarief. GEHUWD: C. D. Bourguignon *6 j. en M. de Later 28 j.; H. Zandwijk 28 j. en I. A. Osterholt 22 j.; H. Jansen 25 j. en F. F. Kootjman 25 j.; J. H. Sciarone 37 j. en P. H. Breddels 25 j.; P. van Leeuwen 45 j. en J. ten Wolde 44 1; J. L. Verhoeven ,26 j. en T. Je Bruijne 19.: W. v. Heijningen 22 j. en J. de Witte 20 j.; W. van A-gteren 27 j. en J. Hanselman 24 j.; J. J. v. d. Berg 32 j. en J. G. v. d. Pluijm 32 j.; J. P. van Breukelen 28 j. en M. J. Bekskens 23 j.; T. W. de Gids 51 j. en J. Gosens 45 1.; J. Woudenberg 26 i. en A. Velthuijzen 23 j.; C. j. Weber 27 j. en W. H. van Gogh 19 L; A. Visser 23 j. en G. B. v. d. Struis 24 j. C. Jansen 24 j. en'M. Boas 24 j.: P. E. Langeveld 36 j. en C. H. Gerrets 29 t; J. L. M. v. Belle 24 j. en M. W. Bouman 24 j.; P. Franse 26 j. en C. Lange- reis 22 i» GEBOREN: Paul Bernard, z. v. C. j. A. Smit en B. Th. Allmiiller, Boerhavelaan 1; Margaretha, d. v. W. den Breems en Th. J. E. Hammer, Fultonstr. 15; Johannes P., z. v. H. A. Jansen en G. Vrees wijk' Boerhavelaan 1: Maria H., d. v.' J. F. Wohler en J. J. Botbijl, Nasssulaan 75; Franciscus C. G., z. v. P. W. Hengst en A. J. Evers, Prof- Kam. Onneslaan 135. Wegens schoonmaak zal de R. K. Leeszaal en Bibliotheek, St. Liduina van 11 Augustus tot 2 September gesloten zijn. Het R.K. Mannenkoor St. Cae- cilia zal geeö repetities meer houden vóór Vrijdag 29 Augustus. Zaterdag1 9 Aug. Rott. Schouwburg* 2.30 uur: Beukman's Jeugdtonèel „Dik Trom"; 8 uur: Komedianten Westzeedijk 2.30 uur: Nederl. eugdtoneel „Hans en Grietje". Aan boord van het vliegdek- gchip „Karei Doorman^', liggende in de Maashaven, is gisterenmor gen bij het strijken van een sloep de sluiting van de haak openge sprongen, waardoor de sloep los schoot en rechtstandig ging han gen. De inzittenden belandden in het water, waarbij de 20-jarige stoker J. D. in de diepte ver dween. Reddingspogingen hadden geen succes en de rivier-pol itie slaagde er eerst na een uur dreg gen in, het stoffelijk overschot boven te halen. ZATERDAG, 9 Augustus. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.35 Klaas van Beeck. (13.00 V. d. Ned. Strijdkr.); 13.45 Filmpr.; 14.00 Gram.; 14.30 Caus.; 14.45 Gram.; 15.00 V. d .jongeren; 15.15 Gram.; 15.45 Boekbespr.; 16.00 Gram.; 16.20 Vacantie; 16.30 Muz. caus.; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Neiuws; 19.20 Septet; 19.45 Caus.; 20.00 De gewone man20.20 Gram.; 20.30 Licht baken; 21.00 Gevar. prog.; 22.00 Jamboree; 22.30 Gram.; 22.40 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.55 V. d. Continuarb.; 12.00 Gram 12.30 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeon; 13.45 Gram.; 14.00 Lezing; 14.15 Gram.; 15.10 Boek bespr.; 15.25 Gram.; 16.05 Report 16.30 Millers; 17.00 Sportpr.; 17.15 Gram.; 17.45 Lezing; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 V. d. jongeren; 19.00 Gram.; 18.30 V.P.R.O.; 2000 Actual.; 20.èl5 Metropole-ork.; 20 50 Gevar. prog.; 21.15 Caus.; 21.30 Malando; 22.0 Hoorspel; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram Honderden mensen stonden gis terenmiddag voor de afsluiting van de terreinen van de Rotter damse Lloyd te wachten op de aankomst van de „Kota Inten", die met 666 repatrierende leden van de strijdkrachten aan boord in de Schiehaven arriveerde. In de loodsen was alles gereed en bij de ontscheping werden fruit, kof fie en sigaretten aan de repatrie- renden uitgereikt. Zodra de „Kota Inten" aan de kant lag, sneelde een muziekcorps van de lucht strijdkrachten het „Wilhelmus", waarna luit.-generaal J. Kruis, ch -f van de generale staf en gen.- majoor Daubanton, Inspecteur van de geneeskundige dienst van de Kon. Landmacht aan boord gin gen om de gedemobiliseerden en verlofgangers te verwelkomen. Reeds in Hoek van Holland, waar de belangstelling van het publiek zeer groot was, waren schout-bij-nacht M. A. Rost van Tonningen, vertegenwoordiger van de Koningin en ritmeester C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard, aan boord gegaan, be geleid door luit-kol. C. van Bockel, die hen namens de dienst van de kwartiermeester-generaal in de Hóek had ontvangen. „Ik wil naar mijn prachtige be vroren land terug. Dit vreselijke vloeibare water en die afschuwe lijke hitte! Ik begrijp niet hoe die mensen in IJsland kunnen leven. Ik houd niet van de tropen!" „In de tropen is het duizendmaal warmer dan op IJsland", zei Basli. IJso schrok. „Als U mij een ge noegen doet brengt U mij naar Groenland terug", riep hij uit. En zo wendden Bim en Basli nog eenmaal de steven naar het Noorden. blijven staan, is, wat voor reden iemand kan hebben om zo'n zwer ver te vermoorden. Madran knikte grimmig. Hij had precies hetzelfde gedacht. Een zwerver, zoals daar op de grond lag, kon vermoord worden in een dronkemansvechtpartij of bij een ruzie over een paar gestolen dol lars, maar een moord met voorbe dachte rade op zo iemand ging het begrip van de inspecteur te bo ven. Het scheen wel zeker, dat de goedgeklede man onder een of an der voorwendsel zijn metgezel in de taxi had weten te lokken, met het vooropgezette plan hem te vermoorden. Hij zou dat niet ge daan hebben, indien er geen reden voor die daad was geweest. Maar wat kon de reden zijn? Wat was er te winnen bij de dood van een onbekende stakker, die bijna van honger omkwam? In de wereld telde zo iemand zó weinig mee. dat hij praktisch gesproken van geen enkele betekenis was. En toch, hoe ongelofelijk het dan ook schij nen mocht, iemand moest een be langrijke reden gehad hebben om hem uit de weg te ruimen. Inspecteur Madran kon zich geen oplossing van dit voor hem zo vreemde raadsel voorstellen. Hier had hij nu het vierde geval van hetzelfde soort; alleen scheen hier het motief nog verder zoek moest brengen. Verder niets. Heb je, voordat je in de Bleecker Street was, helemaal geen rumoer achter in de wagen gehoord? Nee, inspecteur, maar ik heb een groot deel van de weg onder het viaduct van de bovengrondse gereden er er zijn minstens twee treinen over ons heengereden. Als er treinen vlak boven je hoofd rij den, kun je niet veel anders ho ren.' Madran sloot zijn zakboekje na naam, adres en nummerbewijs van de chauffeur genoteerd te hebben. Heb je de taxi al doorzocht?, vroeg hij aan een der agenten. Daar hebben we nog geen tijd voor gehad, inspecteur. Nou, begin er dan gauw mee. Het is mogelijk, dat de dader iets op de vloer heeft laten vallen. Ze worden soms gejaagd en begaan dan van die kleine fouten. De beide agenten verlieten 't ver trek en Madran bleef bij de dode achter. Hij knielde neer en door zocht de zakken van het slachtof fer, doch vond niets anders dan een paar centen, een vuile zak doek en een roestig knipmes. Met een verwonderd gezicht bekeek hij die voorwerpen en legde ze op tafel neer. Waar ik niets van snap, zei dl chauffeur, die naast hem wei dronken was, schudde ik hem eens flink door elkaar en toen pas drong het tot me door, dat hij dood was. Madran nam de chauffeur enkele ogenblikken zwijgend op. De op rechtheid en eenvoud waarmede de man gesproken had, liet geen twijfel aan de waarheid van z'n woorden. Heb je op enig punt tussen de plaats waar je passagiers inge stapt zijn en het restaurant van Sing Foo gestopt?, vroeg de in specteur. Ik heb een paar maal vaart moeten minderen, antwoordde de chauffeur na even nagedacht te hebben, maar ik heb slechts een maal stilgestaan. Dat was in de Bleecker Street. Daar botste een vrachtwagen bijna tegen me op en ik moest achteruit. Toen ik weer wilde starten sloeg de mo tor niet aan en ik moest er de zwengel bijhalen om hem op gang te krijgen. Ik veronderstel, dat die goedgeklede kerel er toen uitge stapt is. Ben je dadelijk na je ontdek king hierheen komen rijden? Ja, inspecteur. Ik meende, dat dit het beste was, wat ik doen kon. Dat was het ook. Kun je me nu misschien vertellen, hoe die goedgeklede persoon er uit zag? De cheuffeur leheen h«t «nt- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3