De Jongeren beweging van het Bisdom bij een Om de vrede in Z. O.-Azië Indonesische pleitbezorgers te New-York Valt Sjahrir nog ernstig te nemen? Ariëns humanist bij uitstek DE GROTE JAMBOREE DES VREDES Een grandioze openings manifestatie Uitstekend geslaagde Bonds buitendag te Leiden I DALENDE GELDOMZETTEN Arbeidersprobleem in Twente DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Internonderzoek de oplossing? 69ste JAARGANG MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 No. 20388 H. MIS IN DE OPEN LUCHT De meest sportieve martelaar benoemingen bisdom Haarlem „ORANJE" WEER BINNEN ZWEEFVLIEGER ver. ongelukt ïJm dufsjhrirn0'0(lzakel«k acht' al' „Hij ttiaakte de democratie tot aristocratie DE DUBBEL-GESIG- NEERDE VERMEER DINSDAG: NEDER LANDSE DAG De Zondag DIEFSTAL IN KATHE DRAAL VAN CHARTRES VLIEGER KRIJGT ERE- KRUIS FOOTE NAAR DJOKJA PONT OMGESLAGEN Twee doden en één ernstig gewonde Verplaatste personen zullen uitkomst brengen DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden i 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Of het toeval geweest is, dat de Jongerenbeweging van het Bisdom Haarlem haar bondsbuitendag te Leiden organi seerde op het feest van St. Laurentius, weten we niet, doch het was wel een merkwaardige samenloop van omstandig heden. Immers, in het jaar 258 onderging de diaken der jonge Christenkerk Laurentius omwille van zijn geloof in de enig ware God een gruwelijke marteldood op het gloeiend rooster en nu, bijna twintig eeuwen later mochten de Jongeren der katholieken in Haarlem's bisdom in het openbaar in een stad als Leiden, een der bolwerken tevens van de Hervor ming, openlijk voor God getuigenis afleggen van hun geloof, openlijk in Gods vrije natuur, in het Sportpark de Leidse Hout. De organisatie van deze bonds buitendag was opgedragen aan de Leidse Stadsraad en het mag gezegd, dat de Leidse Jongeren zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. De organisatie was prima in orde en mede dank zij de voortreffelijke medewerking van het schitterende zomerweer had het gehele programma een vlot verloop. Dat er heel wat nodig was, om alles voor elkaar te brengen, laat zich begrijpen vooral als men bedenkt, dat ae' dag werd ingezet met een plech tig gezongen H. Mis in de open lucht. Op het grote sportveld van de Leidse Hout was daartoe een altaar gebouwd, dat hoog boven het veld uitstak, zodat de om streeks elfhonderd Jongeren van alle plaatsen een uitstekend ge zicht op het altaar hadden. De plechtig gezongen H. Mis werd opgedragen door de natio- naal-aalmoezenier rector H. Drost met assistentie van de weleerw. heren L. Vester en kapelaan H. liooy. j3e jongeren zelf zorgden voor een uitstekende verzorging der liturgische gezangen met volkszang. Zo klonken het Kyrie eleison, het Gloria in excelsis, het Credo en het SanctusKan men het zich heerlijker indenken, als de zon in haar glorie haar stralen over het groene veld uit- zendt? Na het evangelie sprak Rector Drost zijn jongeren toe en hoe kon het anders of hij greep de viering van dit zomerfeest aan cm te wijzen op het feest van de meest sportieve maitelaar in Gods Kerk, de H. Laurentius, die toen hij voor zijn heilig geloof ge marteld op de gloeiende roosters lag, uitriep: „keer mij maar om. Toen Christus by Zijn dood ds mensheid tot Zich had genomen, begon zijn zegetocht over de we reld. Bloedig evenwel was de eerste tijd van de Kerk en reeds na drie eeuwen werd de Kerk de zegepralende Kerk hier op aarde genoemd. Zij rust thans op dui zenden zuilen, die de martelaren zijn. Spr. stelde dan de H. Lauren tius ten voorbeeld aan de Jonge ren van de huidige tijd, omdat zij van hem de ware Godsliefde kun nen leren. Met een apostolische onverschrokkenheid en durf kwam hij uit voor zijn geloof en naar zijn voorbeeld moeten ook de Jon geren overal de christelijke geest in de wereld laten doordringen. Wat de wereld van thans nodig heeft, is trouw aan de geestelijke overheid, zoals Laurentius die toonde, toen hij zijn paus in het martelaarschap volgde. Door die trouw werd hij gevangen geno men en brandend, gloeiend, zingt Laurentius nog van zijn God. Het martelaarschap is een mysterie en niet ieder kan de martelpalm verwerven, doch wanneer wij staan tegenover een wereld, die van God afwil, dan moeten wij onze trouw aan God daar tegen over stellen. Wij mogen weliswaar genieten van de wereld, zover zulks geoorloofd is, doch de hoog ste cultuur en de hoogste be schaving is de cultuur der ziel. Laten we toch vooral die cultuur hoog houden. Dat moet het apos tolaat zijn van deze tijd: doen wat God wil. Dat zal offers vra- s en, dat zal beproevingen opleg- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ar chivaris van het Bisdom Haar lem, de zeereerw. heer J. J. Hen- neman; tot rector te Amsterdam (St. Elisabeth's Gesticht) de wel eerw. heer J. van der Sman; tot pastoor te Vlaardingen, de wel eerw. heer H. J. A. Theissen; te Schipluiden, de weleerw. zeergel. heer A. C. D. Andreoli, die leraar was aan het Seminarie „Hage- veld" te Heemstede; te Waterin gen, de zeereerw. hooggel. heer A. H. P. Cleophas. die professor was aan het Theologicum te Warmond; te Langedijk-Noord- scharwoude, de weleerw. heer A. J. Clarijs en te Haastrecht de weleerw. heer H. H. Westdijk, die kapelaan was te Haarlem (H. Joseph). Zaterdagmiddag is de „Oran je" met ruim 800 repatrierenden en 100 passagiers aan boord in de hoofdstad teruggekeerd. Daar- mede heeft kapitein Iemke Bak- ker een opmerkelijke prestatie geleverd, want het schip heeft een volle dag op het reisschema ingelopen en in 19 dagen de reis van Tandjong Priok naar Amster dam afgelegd. Vrijdag a.s. vertrekt de Oranje weer naar Batavia, waar men °P 4 Sept. hoopt aan te komen. gen, maar dan kunnen we onze kracht zoeken bij God, gelijk de H. Laurentius zulks deed. Na deze kernachtige toespi&ak werd het H. Misoffer voortgezet en treffend, treffender dan ooit was het moment der consecratie, toen allen geknield lagen op het groene grastapijt ter aanbidding' van hun God, treffend ook was het moment der H. Communie, waaraan zeer vele ionsremannen deelnamen! Dat was het hoogtepunt van deze Bondsbuitendag der Jonge ren uit Haarlem's bisdom en net was verheugend te mogen con stateren, dat men uit alle hoeken van het diocees opgekomen was, uit het hoge Noorden van Noord- Holland zowel als uit Zeeland om dit grootse en indrukwekkende zomerfeest mee te maken. Schou der aan schouder stonden ze daar, de jongemannen en vele jonge mannen, trouw aan hun beginsel, trouw aan hun God, voor wie ze meer dan ooit zullen opkomen, waar zulks ook nodig zal zijn. Cultureel programma Na de H. Mis ging men zich wat vertreden of zorgen voor ver sterking van de inwendige mens en daarna begon het volgende ge deelte van het program, dat de persoonlijke vorming van de Jon geren beoogde. Daarvoor werd een cultureel programma afge werkt, eensdeels bestaande uit volksdansen, anderdeels uit volks zang. Sierlijk en gracieus in echte frisse en vrolijke dansen beeld den de Jongeren hun vreugde op dit zomerfeest uit en deden de toeschouwers genieten in reine vreugd. Maar zijzelf genoten mede en toonden in deze dans, zo dik wijls ontaardend in zingenot, dat zij ook op hoger plan gesteld kan worden. Daarna was het woord aan de zangers, die zongen van hun land, hun streek, hun volks gebruiken, van de stoere aroeid op het land, van de strijd op zee, ja wat al niet meer. Bij het lied wordt de zorg van het dagelijks leven vergeten, want een zingen de jeugd is een blije jeugd. Tenslotte was aller aandacht gespannen op het openluchtspel, dat zou worden opgevoerd, het spel van St. Joris en de draak. Was het ook nu weer toeval, dat dit geen doorgang kon vinden? Of was het opzet, dat wel St.. Joris, maar niet de draak was verschenen? Blijkbaar voelde hij zich op dit feest van louter vreugd en jonkheid zich niet erg op zijn gemak. Hoe het ook zij, den SPCl 11011 ^Gen door£an8 vin" En daarna was de sport aan de v *n eeldijke sportieve strijd hadden de ploegen zich opge maakt om ieder voor zich het best voor de dag te komen, maar zoals bij elk spel en bij elke sport: niet ieder kan de prijs winnen. Had St. Paulus dit niet reeds ge zegd? Intussen is er sportief ge kampt om de kampioenstitels van het bisdom en de winnaars zul len zich gelukkig gevoeld hebben bij het bezit daarvan. Athletiekkampioen werd de af deling Voorschoten, het handbal kampioenschap werd gewonnen door Stompwijk en dat van touw trekken door de ploeg van Hon- selersdijk. -7 J^Ui.Vlie£veld Twente is ag de -19-jarige En- So zweefvlieger K. F. kort J31V't met Zijn toestel neer hof ™iv0p e startbaan, vanwaar san auto dc lucht in werd leveer wfn Het. vliegtuig viel on geveer van een hoogte van veertig r - steil naar beneden. P. was vngwel op slag dood. In de binnenhaven van Scheveningen heeft een 12-ta uikers van de Marine duikoefeningen gehouden, door het pu 'e min of meer te volgen door de drijvers op het water. De „Times" doet in een hoofd artikel een beroep op een inter nationaal onderzoek in de Indone sische kwestie, waarbij het blad de nadruk legt op de vele elemen. ten onder de bevolking van Java en Sumatra, die zullen getuigen dat de regering van de republiek „haar aanspraak op internationa le erkenning door onbekwaamheid en tyrannie in gevaar heeft ge bracht". Het blad meent, dat de Ned. regering niet elke actie van de V. N. inzake de Indonesische kwestie met .„een juridische tech niek" behoort tegen te werken. Het schrijft verder: „Van beide zijden is verklaard, daj het be stand is geschonden en, tenzij on middellijk stappen werden geno men, schijnt een hervatting der vijandelijkheden onvermijdelijk." Op het ogenblik heerst tussen Nederlanders en Indonesiërs een ernstig verschil van mening om trent de wijze waarop die stap pen moeten worden ondernomen. Er is een voortdurende druk door de Aziatische landen ten gunste van een directe interven tie door de Veiligheidsraad en thans heeft India het Russische voorstel, reeds op 1 Augustus verworpen dat de Ned. troepen zich zullen terugtrekken binnen de demarcatielijnen van 4 Octo ber 1946 weer aan de orde ge bracht. Het is geheel onuitvoer baar. Het zou slechts de gebieden door teugelloze benden geterrori seerd, verder uitstrekken en de onschuldige bevolking bloot stel- maatregelenarbaarSe rePresaüle" juridisch standpunt be- de Ned- zienswijze onaanvechtbaar maar er zijn an dere overwegingen in het spel. De Aziatische landen hebben zich solidair geschaard achter de Indonesische republiek om rede nen, geheel los van deze aange legenheid. Zij zijn er van over tuigd, dat er een strijd gaande is tussen Europese „koloniale mach ten en de nieuwe geest van Aziatisch nationalisme". Er is slechts één weg om reent en onrecht in deze aangelegenneiu vast te stellen nl. die van intern, onderzoek. Het zal de Nederlan ders' hard vallen hun wettelijke rechten op te geven, maar in laat ste i tantie zal hun dit ten goede komen met hét oog op hun eigen belansre: en met de grotere belan gen van een goede verhouding tussen Oost en West. Het internationale onderzoek zal wellicht de juisthe.- aantonen van di Nederlandse bewering, dat een kliek van fascistische origine en opvatting de politieke en eco nomische rehabilitatie van Ned.- Indië tracht te voorkomen. Wat echter thans aan de orde is, is niets minder dan de toekomstige vrede in Zuid-Oost-Azië en het is aan de Ned. regering te verzeke ren, dat juridische techniek de heilzame actie van de Verenigde Naties niet in de weg zal staan. Op de laatste dag van het bloenienfeest te Haar lem werd een groot bloemencorso gehouden. De wagen van bloemenkoningin Flora op de Grote Markt. President Soekawati, nun.-president Nadjamoedin en de minis ter van binnenlandse zaken, Apak Agoeng Gde Agoeng zouden, naar gisteren uit Batavia gemeld werd, met de andere leden der delegatie van 0°st-Indonesië hedenochtend half zeven Javatijd per vliegtuig van Keihajorap naar New-York vertrek ken. De verdere samenstelling van de afvaardiging luidt als volgt: Namens het dagelijks bestuur van de staat West-Borneo: de „kepala daerah" sultan Hamid II, namens het comité Sumatra's Oostkust: mr. Teunkoe Doulkarnain, raden Rangga Tirtasoejatna, de nieuwe republikeinse resident van Ban tam, Thio Thiam Tjong, verte genwoordiger van de Chinese ge meenschap, dr. P. J. Koets als persoonlijk vertegenwoordiger van de lt. gouverneur-generaal en O. Mohr Uayid Abdoerachman Lamasawa, die aan dr. Koets is toegevoegd. Het gezelschap wordt gecompleteerd door enig admini stratief personeel van de verschil lende vertegenwoordigers Toen Sjarifoeddin op een pers conferentie gevraagd werd, of de reis naar New York van Soeka wati, Hamid II en andere Malino- leiders de republikeinse zaak in gevaar zou brengen, antwoordde hij: „Zij voeren hun eigen politiek niet uit, maar werken onder Ne derlands toezicht. Sjahrir treurige figuur In een verklaring tegenover de pers heeft Sjahrir na aankomst te New York, waar hij de zaak van de republiek voor de Veiligheids raad zal bepleiten, gezegd, dat de Nederlandse aanval „zelfs grondi ger was geweest dan de Japanse invasie. Het was een volledige oorlog, grondig voorbereid en even grondig uitgevoerd". De Nederlanders hadden vol gens Sjahrir vlammenwerpers en zware wapens gebruikt, doch hij kon niet aangeven op welke plaat sen dit was gebeurd. Zijn regering had voorgesteld, dat de Veilig heidsraad een commissje naar In- uonesis zou zenden om toe te zien, uat beide partijen loyaal aan zijn ikmU .voldoen- De huidige moei- in Indonesië vinden haar >r?Pr°ng in de weigering der ?nders hun verplichtingen, menewra° vast»eleg"d. na te ko- aanvaarden het aanbod a »°ede diensten van Amerika U vertrouwen, dat de Ver- Staten dit beschouwen als WoiiiJh®!, van de actie, welke de Veiligheidsraad zich heeft voorge nomen. Wanneer zulks het geval 'f' da,Vs tiet veel beter, dat an- 1.edeh als Australië en India Veiligheidsraad benoemd wto d®,.?» de V. S. ter zijde te staan bij het uitvoeren van alle maatregelen, welke de Veilig- u rW^bb'en vertrouwen in onze betrekkingen met de Mohamme daanse staten, voornamelijk in die P®-1SSh.e liga en Pakis tan zeide Sjahrir. Toen hem ge vraagd werd, wat het gevolg zou zty\' n e.Pogingen tot be middeling en arbitrage mislukten, Alleen tabaksfabrikanten bereiken recordcijfer Door het C. B. S. zijn indexcij fers gepubliceerd van de geldom- zetten in de detailhandel over de maand Juni, merendeels voorlopi ge cijfers, welke echter over nage noeg de gehele linie een daling te zien geven vergeleken met Mei. Oak al valt deze teruggang ge deeltelijk toe te schrijven aan het feit, dat de maand Mei vijf Zater- Jaeen telde, de nieuwe indices blijven eveneens beneden die van April. Zo kwam het cijfer voor textiel goederen op 280 na in Mr' het record van 314 te hebben eik (April 303); artikelen voor wo ninginrichting en huisraad be landden op 248 (Mei 277, Apri 272), grootwinkelbedrijven m schoeisel liepen terug van 389 in Mei tot 304 (April 322), terwijl kruidenierswaren van 257 in Mei en 228 in April tot 222 terugliepen Een uitzondering op dfze re actie vormden de indexcijfers voor tabaksfabrikanten, welke van 374 in Mei thans tot 415 opklom men, wat een record beteekent. Ook de geldomzetten van wa renhuizen en eenheidsprijszaken geven oyer Juni een scherpe da ling te zien, waarbij het algemene cijfer van 213 in Mei nu op 186 terecht kwam. Textielgoederen liepen terug v. 209 tot 185, schoei sel van 287 tot 227, huishoudelijke artikelen van 226 tot. 191> artikelen voor woninginrichting en huisraad van 318 tot 252 terwijl kruideniers waren daalden van 124 tot 88 en lanket- en chocolade-artikelen iet 72 (Mei 96) het laagste niveau oor 1946 en 1947 bereikten. Ter toelichting diene dat bij bo- enstaande indices een gem. maandomzet in 1938 100 werd aangenomer. antwoordde hij: „Dan zullen wij ons tegen de Nederlanders moeten verdedigen". „Indonesië", aldus Sjahrir, „verwerpt de Nederlandse be schuldigingen als waardeloos: al degenen, die van Nederlandse af komst zijn en zich nog op repu blikeins gebied bevinden, zijn daar uit eigen vrije wil en hebben vrij willig de Indonesische nationali teit aangenomen". „Door de afspraken te schen den, welke zij plechtig beloofd hebben getrouw te zullen nako men, hebben de Nederlanders bij de Indonesiërs het geloof in hun bekwaamheid en bereidheid om zich aan vrijwillig aangegane ver plichtingen te houden, weggeno men". Over de militaire actie zeide- Sjahrir nog, dat de verliezen aan Indonesische kant niet hoog wa ren, doch dat een groot aantal burgers het slachtoffer van de Nederlandse actie was geworden. Sjahrir verklaarde, dat te Palem- bang vele burgers, die verscheur de republikeinse uniformen droe gen, omdat zij geen andere kle ding bezaten, door de Nederlan ders waren doodgeschoten. Op Oost-Java hadden de Nederlan ders liever op de zich overgeven de soldaten geschoten dan hen krijgsgevangen gemaakt. De z.g. staten Oost-Indonesië en West-Borneo werden door de republiek niet erkend, daar zij door de Nederlandse regering niet eens in kennis was gesteld van de oprichting daarvan en omdat deze „staten" niet berustten op de wil van het volk, doch regeringen hadden, welke door de Nederlan ders waren benoemd. „Wij Indonesiërs willen een na tie zijn", aldus Sjahrir. Hrj zeide voorts, dat de republiek de privé- rechten van buitenlandse onder nemingen en beleggingen zou er kennen, ook die van Amerika en Nederland. Over de lening van de Wereldbank aan Nederland zeide hij: „Indonesië is bezorgd, dat het geld eventueel voor militaire doel einden zal worden gebruikt". ,Toen hem gevraagd werd, wat do financiële bronnen van Indo nesië waren, glimlachte Sjahrir slechts. Op de vraag, of hij reisde op een Indonesisch paspoort, ant woordde hij: „Neen, ik reis op persoonlijke papieren". Toen de mogelijkheid van terugkeer naar Linggadjati werd aangeroerd, verklaarde Sjahrir: „Wij keren niet terug naar de sfeer van roze- geur en maneschijn". Over de souvereiniteitskwestie verklaarde hij, dat de souvereini- teitseis bij het accoord van Ling gadjati was verlaten, doch dat deze eis weer van kracht was ge worden bij het uitbreken der vijandelijkheden. Het is een schone traditie, dat telken jare op een Zondag in Augustus de vereerders van Mgr. Ariëns in Maarssen, waar hij het laatst pastoor was, bij een komen en zijn graf bezoe ken. Vooral uit Twente komen steeds vele vrienden en ook gisteren hadden weer ongeveer 500 Twentenaren in autobussen de grote reis gemaakt. Te recht waren zij vorig jaar te leurgesteld, dat deze herden king niet een grootser karak ter had en daarom werd thans op hun initiatief, in het bijzon der dank zjj pastoor Geert- man uit Enschedé, aan de plechtigheid in Maarssen een bijeenkomst in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht verbonden. Meer ingetogen en pieus was de herdenking' in de fraaie kerk te Maarssen, waar prof. dr. B. J. Alfrink, Nijmegen een plechtige Hoogmis opdroeg. Kapelaan P. Krijnen, Utrecht, hield een predi katie, waarin hij Ariëns als dé priester Gods schilderde. Indrukwekkend was de tocht van de vele Ariëns-vrienden naar het graf, waarvoor zij in eerbie dige stilte neerknielden, slechts verbroken door de wijdingsvolle muziek van de Enschedesche Leo-harmonie, die een choraal van Bach speelde. De grote vriend en kenner van Ariëns, prof. dr. Gerard Brom leidde des middags in het Jaar beursgebouw twee sprekers in, die ieder op eigen wijze, in een verheven stijl, een beeld ontwier pen van de grote priester en strijder. Een strijder. Zo liet vooral de dichter Bernard Verhoeven hem zien, waarbij hij uit liet komen, dat Ariëns Zijn revolutionnaire gezindheid als heilige opstande ling wist te verbinden met de ootmoed. Een dienende liefde kenmerkte Ariëns en dit was de waarborg voor het blijvende be zielende. Hij was optimist en pes simist tegelijk en leefde zo intens op het hart, dat hij zijn kwaal aan het hart door het leven moest meedragen. De democratie maak te hij tot een aristocratie. De diepste kern van zijn wezen vindt men hierin, dat voor hem in de daad het offer lag en typerend is, dat hij niet als prelaat, maar in de pij van St. Pranciscus be graven wilde worden. Prof. dr. G. Peters C.ss.R. sprak over „Ariëns en gebed" en noemde hem de humanist bij uit stek, omdat zijn kracht lag in Zoals we reeds bericht hebben zou aan het eind van deze week een deskundigen-onderzoek plaats hebben van het schilderij „De schilder in zijn atelier" van Ver meer. Zulks naar aanleiding van de „ontdekking" (die echter een herhaling van een reeds bekend feit was) van de signatuur P. de Hoogh op dit schilderij. Naar de directeur v. h. Rijks museum, de heer Roell mededeel de is uit het onderzoek met ab solute zekerheid komen vast te staan, dat de signatuur van Ver meer echt, die van Pieter de Hoogh daarentegen vals is. Een onzer speciale verslagge vers in het Jamboree-kamp tele foneerde ons Zondagavond: Het leven in het verken nerskamp te Moisson is werke lijk het leven van een grote stad, waar op elke hoek en in elke straat en op elk plein iets gebeurt, wat de jongens in ver rukking houdt. Er is echter zoveel gebeurd, dat men slechts hier en daar een greep kan doen. Alle aanleiding is er eventueel °m nog eens terug te komen op de grandioze openingsplechtig heid van Zaterdagavond, die het gehele reusachtige kamp van des avonds 9 uur tot des nachts 1 uur op de been heeft gehouden. Het is eén massale bijeenkomst geworden met wel een zeer bij zonder karakter. Naarmate het duister daalde moest een menigte van 30.000 deelnemers ten tonele wor.den ge voerd, d.w.z. dat ze bezit moesten nemen van een uitgestrekte hei devlakte, welke tussen de opge slagen tribunes een soort ontzag lijke arena vormt. Behalve de 30.000 deelnemers aan de jamboree waren er nog minstens een 10.000 toeschouwers op het amphitheatergewijze inge- richtte podium, dat als 't ware in tweeën gedeeld werd door twee hoge bruggen. Het op zijn plaats brengen van al die duizenden duurde lang. te lang zelfs. Op het podium, dat tussen de twee bruggen in geplaatst was hadden de voornaamste persoon lijkheden en hoge autoriteiten plaats genomen, onder wie twee Franse ministers. Grandioze openings plechtigheid Toen het sein voor het begin der openings-ceremonie werd ge geven, deed een koor van 2000 zangers, voor de helft bestaande mt meisjes-gidsen en de andere helft verkenners, zich horen. Hun welkomstliederen klonken als cantieken in de zuivere zomer avond Het lange wachten op de ope ningsmanifestatie werd wel be loond. Eerst klonken de marsen en kampliederen der Franse scouts en daarna begon het optrekken der buitenlandse deelnemers onder 't licht van toortsen en schijnwer pers. Ontzaglijk was de geestdrift die toen werd ontladen. Als eer sten trokken de Engelse deelne mers op. De arena was nog in het donker gehouden, maar toen de deelnemers van de hoge bruggen af het terrein bereikten, werd het vuur ontstoken en onder storm achtige toejuichingen begon de arena zich te vullen. Generaal Lafont sprak een kort begroetingswoord'en terwijl de ge hele arena roerloos stond, werd 't testament van de destijds 80-jarige Baden Powell voorgelezen, het tes tament, dat hij zelf nog had uitge sproken te Vogelenzang. Het vuur van Vogelenzang Het tweede deel van het ope ningsprogram bestond uit het bin nen brengen van het vuur van Vo gelenzang. Vijf zegewagens, ieder symboliserend het land waar een der jamboree's had plaats gevon den, kwamen binnengereden. Ze waren omgeven door fakkeldra gers en jonge verkenners. Bijzon der decoratief was het viking schip, dat de jamboree te Kopen hagen verbeeldde. Nederland deed het met een molen, maar een mo len waarvoor een rechtgeaard Ne derlands molenaar zich geschaamd zou hebben. Langzamerhand werd het hele kamp een zee van licht en men zag als het ware rivieren van toortsen zich alle kanten heen be wegen. Het was een prachtig schouwspel, dat ruim een uur in beslag nam. Maar met dat alles was het toch één uur in de nacht geworden, voor de slaapzakken konden worden opgezocht. Ondanks het *eit, dat het zo laat was geworden, begon Zon dagochtend de bedrijvigheid reeds vroeg. De ochtend was voornamelijk gewijd aan de gods dienstoefeningen. In de namiddag was er gelegenheid tot bezoeken, en 'n uur nadat de kamppoorten waren geopend, werden reeds 20.000 bezoekers geteld. Er had den in de arena verschillende spelen plaats. Het aardigste was wel een zeeslag, welke geleverd werd door Elzassers en Bretag- ners. Elk der vlootvoogden had twintig schepen onder zijn vaan en de schepen werden gecomman deerd door middel van morse-te kens. Alle deelnemers waren na melijk geblinddoekt. Dinsdagmiddag komt Neder land aan de beurt om over de grote arena te beschikken en een symbolisch spel op te voe ren: Nederlands vrijheid, ver drukking en opbouw, waarvoor ook de medewerking is ver kregen van padvinders van de geallieerde landen, aangezien men het spel niet alleen wil doen dienen om Nederland te leren kennen, maar ook om Ne derlands dankbaarheid te to nen jegens de hulp van de geal lieerden ontvangen. het persoonlijke contact van mens tot mens, dat voortschuilde uit een diepere ontmoeting van de persoon Ariëns met de abso lute persoon, God zelf, waaruit wij leven. Bij Ariëns vinden wij geen twee werelden van actie en liefde, maar zien wij het christendom begrepen als een eenheid van naastenliefde en Gods liefde, als een eenheid van contemplatie en actie. Wij moeten hem zo ook aan an dersdenkenden doen leren kennen, die overtuigd moeten worden van de realiteit van deze persoon, waardoor wij bewijzen, dat het christendom waar is. Ook hier liet de Leo-harmonie zich weer met stemmige muziek van Ph. E. Bach horen en tref fend herinnerde Prof. Brom aan het feit, dat deze harmonie door Ariëns werd opgericht, omdat hij de mensen muziek in het laven wilde geven. Naar A. P. meldt is ingebroken in de beroemde 13de eeuwse ka thedraal van Chartres. De dieven hebben een zeer kostbare massief gouden halsketting van het beeld van de Heilige Maagd meegeno men, verklaarden de kerkelijke autoriteiten. De kathedraal, die 90 kilometer van Parijs ligt, wordt druk be zocht. In de krypte bevinden zich de juwelen, waaronder ook boven genoemde halsketting. De dieven hebben zich toegang verschaft door een ijzeren staaf te verwij deren. Verder hebben de dieven een gouden hart met diamanten be zet, een lelie van ivoor in goud gevat en een aantal Franse en buitenlandse medailles gestolen. Volgens de politie waren deze medailles van grote waarde. Een massief gouden halsketting van het beeld van het Jesuskind hebben de dieven over het hoofd gezien. Zij hebben ook de deur van de kathedraal geforceerd, maar in de kerk zelf niets aan geraakt, zegt de politie. De Süreté Nationale stelt een onderzoek in. Zaterdagmorgen is op het vliegpark Woensdrecht het bron zen Erekruis uitgereikt aan de serg. majoor vlieger Poestkoke. Deze onderscheiding werd hem verleend door H. M. de Koninigin voor zijn moedig optreden tijdens de oorlog tegen Japan. Hij had n.l., zwaar gewond zijnde op zijn in het water liggende vliegboot, Japanse jachtvliegtuigen van zich af weten te houden, totdat het toestel waarop hij zich bevond zonk. Walter Foote, de Amerikaan se gewezen consul-generaal te Batavia, heeft Zondagavond voor radio-Batavia aangekondigd, dat hij Maandag om 7 uur in een Amerikaans vliegtuig naar Djok- ja zou vertrekken. Hij richtte de boodschap tot Soekarno en Sjari foeddin en vroeg Zondagavond antwoord te mogen ontvangen via radio Djokja, of het vliegtuig kan landen, waarop bevestigend werd geantwoord. De Volendam De „Volendam" is er in ge slaagd in de nacht te Port-Said water, stookolie en levensmidde len aan boord te nemen en Zon dagmorgen om 6 uur het Suez- kanaal al binnen te varen. Het schip vervolgt zijn weg zonder dat zich incidenten voordoen. Republiek boodschapt Australië Radio Djokjakarta heeft een boodschap van Sjarifoeddin aan de Australische premier Joseph B. Chifley uitgezonden, waarin het Australische aanbod tot be middeling wordt aanvaard. De In donesische regering „aanvaardt volledig" het aanbod van de Aus tralische regering om te werken aan „een rechtvaardige oplossing van het IndonesischNederland se geschil door de Veiligheids raad", aldus deze boodschap. Vermoedelijk door °Yel"b®'fy ting is gistermiddag op het Wil- helminakanaal nabij Oirschot een pontje omgeslagen, ten gevolge waarvan de heren J. v. d. V. en K S beiden uit Oirschot, te wa ter geraakten en verdronken. De heer B. v. d. V., een broer van eerstgenoemde, verkeert nog in levensgevaar. Het pontje is uitsluitend be stemd voor wielrijders en voet gangers. Het wordt gebruikt, om dat de brug ter plaatse tijdens de oorlogshandelingen is vernield. De Twentse textielindustrie heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan personeel. Op alle mogelijke manieren heb ben deze fabrieken reeds getracht personeel aan te werven, doch de resultaten zijn miniem. De pro ductie heeft door dit personeels tekort ernstig te lijden. Er zijn zélfs textielfabrieken, waar ma chines stopgezet worden, wegens gebrek aan werkkrachten. Bedrij ven, waar momenteel de perso neelsbezetting 30 tot pet. minder is dan voor de oorlog, vormen geen uitzondering. In de omgeving kan men prac- tisch geen personeel meer aan werven. Verschillende fabrieken zijn er dan ook toe overgegaan filialen te stichten in het Noord- Oostelijk deel van Overijssel, als mede in de Zuid-Oosthoek van Drenthe, waar nog arbeidskrach ten beschikbaar zijn voor de tex tielnijverheid. Deze zgn. spreiding schijnt goede resultaten op te leveren, temeer daar het ook econo misch voordelen biedt, daar duizenden guldens bespaard worden voor het vervoer der arbeidskrachten naar de fa brieken. De directies, stellen alles in het werk om hun fa brieken zo goed mogelijk te be volken. Daarbij heeft men bij zonder belangstelling voor de zon ..displaced persons" in Duitsland. Onder hen bevinden zich uitstekende vakmensen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1