Rondetafel-conferentie Indonesië over PROBLEEM VAN HET WERKENDE MEISJE Veiligheidsraad behandelt Egyptische kwestie Heel sterk is het kath. karakter in het kamp te Moisson Minister Neher onverwacht naar Indië Of ficiële verklaring der regering üe invloed van de gezins verzorgsters Bijzondere Eisen''-verkenners DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN n rumoer rond de 69ste JAARGANG DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 No. 20389 HERSTEL VAN RUST EN ORDE VOOR ALLES NODIG KINDEREN KRIJGEN BANANEN WEER EEN EI BLOEMSUBSIDIE EN BROODPRIJS DE STRIJD BIJ ASUNCION DE REGERINGS VERKLARING Waarde en betekenis ENGELAND—AUSTRALIË 24 UUR ELKE KEVERDOOD VOOR KOMT EEN HAARD Te veel sociale, te weinig gewone werksters VERTROUWEN RAMADIER IN Verdediging van Engelands standpunt ZEGENING VAN DE VLAGGEN k,,mp- eropfm^k^66^6 h^°opknappen U m van de ligplaatsen f aan hengen van poorten, t en eetgelegenheden. Maar het liefst trekken de jonge lui erop uit om in andere kampen met jongens van andere naties Kennis te maken. Ze hebben hun grootste pret bij het koeterwalen met allerlei grimassen er bij en het is eigenlijk om er jaloers op te worden, zó goed als ze elkaar nog blijken te verstaan. Het is grappig om te zien hoe ze elkaar trachten uit te horen over het leven in hun land en de levensge woonten. DE DOOD VAN PRINSES HERMINE Slachtoffer van roofmoord? „VOLENDAM" DOEL DER REIS NIET BEKEND DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogt* Ingezonden Mededelingen op redaction^ kolombreedte 30 ets. per millimeter hoog?*. Contract-tarieven tegen gereduceeide prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Nederlandse regering heeft de Volgende officiële ver klaring uitgegeven: Noodgedwongen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het politieel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoudbare toestanden op Java en Sumatra, toestanden, veroorzaakt, doordat de republikeinse regering, ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde, dat republikeinse ge. wapende groepen terreur bleven uitoefenen en in het bijzon der de gebieden, die op Java en Sumatra onder het bestuur der Nederlandsch-Indische regering stonden, als het ware belegerden. Nu eensdeels tengevolge van deze militair-politiële actie de toestand is gewijzigd, al zijn de moeilijkheden slechts ten dele op gelost, en nu anderdeels op uit nodiging van de veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegeven, achj. de Nederlandse regering het ogenblik gekomen om het vol gende te verklaren: 1) Opnieuw ziet de Nederland se regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreed zame middelen haar doel in Indo nesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenszins de terug keer tot enigerlei koloniale ver houding. Het is geen ander dan de uitwerking der toekenning van hej. door de Nederlandse regering als grondslag van haar beleid aan vaarde. zelfbeschikkingsrecht. Het is geen ander, dan het ombouwen van het oude Nederlandsch-Indië tot een nieuw Indonesië, een sou. Vereine, democratische en federale staat, zelfstandig lid der Verenig de Naties en mej Nederland, Suri name en Curasao verenigd in een reële unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de overeenkomst van Linggadjati. 2) Vóór alles is nodig het ver der herstel van rust en orde, on misbaar voor de veiligheid van persoon en goed, voor de verzeke ring van de fundamentele mense lijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw, voor Indonesie's deelneming in de we- reldhuishouding en vöor de ves tiging van de nieuwe rechtsorde: Daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk politie-apparaat. De Nederlandse regering her haalt haar bereidheid haar toe- pensterkte te verminderen, zo dra een deugdelijk politie-appa- raat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waarbor gen. 3) Om iedere mogelijke twijfel aangaande haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, de mocratische en federale staaj in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Neder landse regering aangeboden aan stonds. hangèhdè de voorbereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indonesische federale interim regering te vormen, waarin verte, genwoordigers van de verschillen de deelstaten,, alsoók van de nog onvoldoende vertegenwoordigde minderheden onder de bevolking, met de lt. gouverneur-generaal zouden samenwerken. Met de re geringen zowel der republiek als der andere Indonesische deelsta ten, Oost-Indonesië en West-Bor neo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstemming verkregen. De Nederlandse regering her haalt thans dit aanbod tegenover alle deelstaten en bevolkingsgroe pen in Indonesië. Zij is voorne mens te bevorderen, dat deze in terim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebie den, die in de vorige weken wer den bezet. Het politie-apparaat. hierboven bedoeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden gemaakt. Zo spoedig mogelijk zul len ook de reeds eerder voorge stelde federale organen, waar borgend de voedselvoorziening a'smed» de economischs, mone taire, en handelspolitieke eenheid van Indonesië, alle eveneens on der meergenoemde rege.ung i'es* sorterend door haar dienen te worden gevormd. 4) De totstandkoming ener in terim-regering zal geenszins de stap vertragen naar een blijven- dr op'ossing. De Nederlandse regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn verte genwoordigers der verschillende Deelstaten en bevolkingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen, teneinde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staats bestel te beraadslagen. Waar de bevolking van enig gebiedsdeel het verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democrati sche weg zich kunne uitspre ken over haar plaats in het nieuwe staatsbestel volgens be ginselen, in de art. 3 cn 4 van Linggadjati neergelegd. 5) Bij de Nederlandse regering leeft de overtuiging, dat de ande re staten en staatsdelen alsmede de verschillende minderheden on der de bevolking van Ifidonesië me,, haar denkbeelden en voor stellen instemmen en onmiddel lijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de republiek doet zij een ernstig be roep ook haar medewerking daar toe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Ver enigde Staten aangeboden, hier. toe belangrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesische staatsbestel derhalve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Ne derland en de republiek zou kunnen worden uitgemaakt. De nieuwe staatkundige constructie is immers een zaak, waarbij naast Nederland en de republiek ook de andere deelstaten en be volkingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, daj uiter aard reeds bij de totstandko ming van Linggadjati van ar bitrage uitgesloten werd. Woensdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen worden be kend gemaakt. Aangezien de ver strekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product sa menhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon een lange termijn geldig blijft, waarop naar mogelijkheid gedistribueerd kan worden. In de bonnenlijst van deze week wordt voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei aapgewezen. De aangekondigde verlaging van de subsidie op patentbloem met 6.80 per 100 kg. zal om distributie-technische redenen niet zoals oorspronkelijk werd ge meld op 11 Augustus a.s., maar op 18 Augustus ingaan. In de gemeenten, waarvoor de per 6 Augustus ingegane verho ging van de broodprijs met 1 cent geldt, heeft deze verhoging be trekking zowel op de maximum als op de minimumprijs voor alle soorten brood, uitgezonderd die van verpakt en verduurzaamd roggebrood. Naar verluidt, zouden de troe pen der opstandelingen intussen reeds in de buitenwijken van Asuncion zijn doorgedrongen. Het grootste deel van de regerings troepen nadert de stad uit de ric"' ting Concepcion en zou de bele geraars reeds in de rug aanvallen. Ook in het gebied van de ri vier Salado, ongeveer 32 K.M. ten Noordoosten van Asuncion zijn gevechten aan de gang. De grote betekenis en waarde van de officiële verklaring door de Nederlandse regering uitgei- ^even achten wij vooral daarin nn vFen> dat ZÜ afgelegd is juist op het goede ogenblik, het „rao- rnent psychologique". Ontwijfelbaar dreigde er gevaar te ontstaan, dat de gebeurtenis sen rondom het politieel optreden aan de leiding van onze regering begonnen te ontsnappen. Het fanatieke spel achter de inter nationale diplomatieke coulissen kon tot allerlei onverwachte ver rassingen leiden, het veroorzaak te in elk geval een zeer gevaar lijke sfeer reeds van spanning en onbehaaglijkheid, waarvan men van alles verwachten en vrezen kon. Indien er in zulke ogenblik ken geen vaste hand en stellige houding zijn, dan is het gevaar voor de grootste en onaange naamste verrassingen niet te miskennen. Dit is door de regeringsverkla ring voorkomen en dat lijkt ons haar grootste verdienste. Zij geeft duidelijk en positief met de nodige stelligheid maar zonder uitingen van kracht, of be dreiging de richting aan, waar langs een uitweg uit de moeilijk heden te vinden is, een uitweg, die binnen de grenzen door de be staande feiten gesteld, volkomen redelijk en aanneembaar is. Daarmede heeft de regering een belangrijke kaart in het ont>e" rekenbare spel, dat voor Indonesië dreigde. uitgespeeld te worden, op tafel gelegd. Zij heeft weer lijn en karakter in het spel gebracht. Moge het ernstige voorstel van onze De PhTeh Holland—Michigan" werd gistermiddag bij hel vertrek van "Schiphol naar het feestvierende Amerikaans- Nederlands stadje uitgeleid door een Amsterdams pierement. De Britse minister voor burger luchtvaart, Lord Nathan, deelde Maandag tijdens een persconfe rentie mede, dat hij. hoopte, dat de passagiersvluehten tussen En geland en Australië „binnen af zienbare tijd" niet meer dan 24 uur zouden duren. Hiervoor zou den enorme vliegtuigen gebruikt worden, die meer dan 100 passa giers kunnen vervoeren en een snelheid van 650 kilometer kun nen ontwikkelen, aldus A.P. De plantehziektekundige dienst wijst de aardappelverbouwers er met klem op, dat de strijd tegen de Coloradokever niet mag ver slappen. Het is nu de tijd, om de jonge kevers, die straks gaan overwinteren, te verdelgen. Iede re kever, die nu vernietigd wordt, betekent het volgende jaar een haard minder. Uit de actie Zuid helpt Noord na de bevrijding in Mei 1945 is een organisatie gegroeid, welke Katholieke Gezinszorg heet en welke door de bisschop van Haar lem nadrukkelijk is aanbevolen. Deze Kath. Gezinszorg leidt in haar opleidingstehuis meisjes op voor de prachtige taak hulp te gaan brengen, vooral in die ge- izinnen, waar de sfeer van 'het katholieke te loor is gegaan. Daar in dat opleidingstehuis leren zij de fouten onderkennen, welke al lereerst verbetering behoeven. De opleiding, welke zes maan den duurt, is intern en geheel kosteloos, omdat de meisjes zij "moeten minstens 20 jaar zijn zich toch al een inkomen moeten ontzeggen. Van dit opleidingste huis uit, waar zij alles leren over het huishouden, tot sociale hy giëne en ziekenverzorging toe, maar ook over de viering der feestdagen in het gezin, gingen de meisjes tot nog toe naar colonie- huizen als er zijn in Haarlem, Lei den, Delft, Goes, om daarna haar arbeid in de gezinnen aan te van- gen, waar via sociale herzienin gen herstel van de katholieke le- venspractijken dringend noodza kelijk is. Momenteel probeert men die opzet in zoverre te verande ren, dat deze meisjes terug gaan naar haar eigen parochie. Het probleem, waarvoor men op deze wijze een oplossing tracht te vin den, raakt zeer nauw het vraag stuk van de hulp in de gezinnen, al dient men dit van de eigenlijke gezinszorg te onderscheiden. De gezinsverzorgsters toch, waarvoor men gaarne meisjes aanneemt van 2025 jaar, met een degelijke Kath. grondslag, met enige voorontwikkeling, huis houdelijke Jtennis en voldoende tjvinsr' werken na haaf theo- etische en practische vorming in waar de moeder niet ln staat is het huis gezin te leiden. Men kan de op merking maken, dat men voor nq7.q ineele teelc alleen de meisjes krijgt, die nog ideëel zijn ingesteld en niet de anderen, dat leger van duizenden, die haar natuurlijke in- zij geen bevrediging Yi"f|nMaar die er van deze gezinsverzorg sters uitgaat op de katholle g - zinnen in onze volkswijken, de moeders en de kinderen een hernieuwd katholiek ge leven kennis maken. En men v - geet ook, dat de gezinnen, die hulp nodig is, dikwijls Ttf'.f zo geworden zijn, omdat de uja vóór het huwelijk van de moeder geen voorbereiding was op het huwelijk. Dit is het probleem van het arbeidende meisje van van daag, dat in fabrieken en op kan toren werkt en zioh later niet meer schikken kan in het arbei dersmilieu, waarin zij huwen zal. Gelukkig is er na de oorlog deze prachtige opleiding gekomen van gezinsverzorgster. Er zijn reeds grote bedrijven, die dit werk steunen, omdat zij zelf ondervinden de sterke daling der arbeidsprestatie der mannen in de bedrijven, indien deze mannen thuis met de grootste moeilijkhe den hebben te kampen. Maar deze moeilijkheden zouden spoedig afnemen, indien men een einde kon maken aan de overma tige arbeid van meisjes in fabrie ken en op kantoren en haar te rug kon voeren naar het werk, dat met haar natuur in overeen stemming is. Op de laatste sociale Studie week te Rolduc werd dit probleem besproken en daar verkondigde dr. De Boer openlijk de moedige stelling, dat niemand eigenlijk het De .Franse Assemblee heeft gis teren met 404 tegen 184 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in Ramadier. Deze had Zaterdag de vertrouwenskwestie gesteld in verband met het regeringsvoorstel betreffende wijziging van de wet op de gemeenteraadsverkiezingen. Ramadier werd gesteund door socialisten, M.R.P., radicalen en andere gematigde en rechtse af gevaardigden. Slechts de commu nisten en deze zeer na staande afgevaardigden stemden tegen. Ramadier staat nu nog voor een groot probleem, namelijk dat De eerste Nederlandse kazen sedert 7 jaren dagen te Londen aan. kwamen dezer De Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Sir Alexander Cadogan, heeft gisteren geant woord op de verklaring, die de Egyptische premier, Nokrasji Pas ja, de vorige week heeft afgelegd over het Britse optreden in Egyp te en de Soedan. Hij zeide o.a.: Door toedoen der Engelsen is Egypte een voorspoedige onafhan kelijke staat geworden. „Wij heb ben die administratieve eii eco nomische condities geschapen, waardoor dit gelukkige resultaat mogelijk is geworden. Egypte is ten koste van het leven van vele duizenden Britse soldaten ge spaard gebleven voor de bezetting door de nazi's". Het bestuur van Egypte in de Soedan is in 1821 door verovering tot stand gekomen en heeft bij de Soedanezen de bitterste haat tegen de Egyptenaren achtergelaten. De massa van het Soedanese volk wenst geen unie met Egypte en verlangt geen verandering, Ten aanzien van Nokrasji's verklaring, dat Egypte niet als een vrije partij het verdrag van 1936 onderteken de, verklaarde Cadogan, dat, in dien men ernstig meent, dat een verdrag ongeldig is door de aan wezigheid van troepen van de ene recht heeft de keuze van zijn be roep te laten bepalen alleen door wat men zelf prettig vindt, b.v. door het verlangen naar veel vrije tijd, mooie kleren en film. En eenander zei vrjj scherp en dui delijk: wij hebben teveel sociale en te weinig gewone werksters. De thans regerende Paus heeft «et probleem reeds omvat. Hij zei: „Voor meisjes moet alle ar- rpo- i verboden worden, welke als HiiP eensdeels wegens haar jeug- °e leeftijd of anderdeels we gens het noodzakelijke arbeids- rv?iu4iU naJelig is voor haar licha- ijke dHgroei, voor haar psy- eyenwiehtige ontwikkeling j der het bovennatuurlijk leven jnade in haar zielen. Im- de, Rationalisatie van de fa- tnt d,?r£eid 3aa£t de meisjes op Ut w, .°°gste zenuwspanning, het meisje mist in de fabriek, in d?.kali,de*szaak °P het kantoor 'elke bevrediging van haar na tuurlijke geaardheid, van haar neigingen en karaktertrekken: te zorgen voor anderen, tot een zich zelf weggeven toeZij zullen geen smaak vinden in regelmatig huiselijk werk, zij zullen er de adel en de schoonheid niet van kunnen begrijpen en het verlan gen niet voelen om zich daaraan eenmaal als echtgenote en moe der te wijden". (Van een onzer verslaggevers in het Jamboree-kamp) Een der bezwaren, die men nog Wél hoort tegen 'n jamboree is. da^ deze bijeenkomsten een heidens karakter zouden hebben. Wie daar nog aan gelooft, zou op deze jamboree de France spoedig t°t andere gedachten zijn gebracht. Het is met Vogelenzang vergeleken op vallend, hoe sterk hier In Mois son juist het katholiek karak ter is. Nu valt dit gedeeltelijk te ver klagen hieruit, dat de jamboree in een, katholiek land wordt gehou den!, jnaar er is meer. Bij ieder contingent over het gehele kamp staan de altaartjes en kapeltenten En, twanneer men 's morgens door het kamp gaat, ziet men overal jongens in groepen rond deze veldaltaren staan om de H. Mis bij te wonèn. Dit is het voor naamste en een der eerste punten van het programma, de dagelijkse H. Mis, ook op de jamboree. Uit de aard der zaak kan men op een dergelijke internationale bijeen komst niet te stilte'van een kerk of van een troepkamp verwachten We leven hier nu eenmaal tussen andere groepen van andere rich tingen. Toen ik de eerste morgen in een nabij kamp een Franse aalmoeze nier de H. Mis zag lezen, hoorae ik tegelijkertijd de klanken van de Brits-Indiërs, die in volledig uniform met tulband op hun morgenwijding hielden. Niemand stoort er zich om, de Franse jongens waren een voorbeeld van eerbied; sommigen knielden een groot gedeelte van de H. Mis. De algemene indruk is ook, dat de Scounts de France een zeer fijne geest bezitten en dat het verken- nersideaal voor hen werkelijk de dagelijkse beleving van een prac tische naastenliefde betekent. En dit is tenslotte voornamer dan uiterlijke godsdienst-oefeningen zelf, de geest, die de deelnemers doordringt. Deze heeft ook de mooie gedachte geïnspireerd om op deze jamboree van de vrede altijd Christus zelf tegenwoordig te hebben; Christus heeft hier Zijn eigen tent tussen de onzen. Daar is Hij de hele dag en nacht uitgesteld i'n Zijn H. Sacrament en komen door de dag de groepen van alle contingenten op hun beurt bidden, 's nachts wordt deze taak door dè voortrekkers overgenomen Niet alleen dat de jongens hier vrienden maken en de gedachte van de wereldbroederschap mee nemen van deze jamboree, be lichaamd in hun nieuwe vrienden, al deze dagen is er een ononder broken smeking tot Hem, die alleen de ware vrede geven kan en die de bezieler moet zijn van alle ware broederschap. Gisteren hadden wfl Ned. Kath. Verkenners eon korte maar treffende plechtigheid: de zegening der vlaggen door hoofdaalmoezenier Verhoeven. Deze verklaarde de betekenis dezer ceremonie en herinnerde de jongens er aan, hoe Chris tus' zegening hen de hele dag begeleidde en z\j de ware broe derschap alleen kunnen beleven op een ideale wijze, als ze de kracht gebruiken, die Christus hun 's morgens geeft in de H. Mis. Niet te onderschatten is ook de invloed van de talrijke aalmoeze niers, die het kamp met de jon gens delen en die men overal kan aantreffen. Wanneer over enkele dagen het kamp volledig in orde is, zullen er grootse plechtigheden zijn voor alle katholieke verkenners en men verwacht daarbij een 20 duizend jongens. Welke organisatie zou die elders zo tezamen brengén? Voor het eerst sinds jaren zijn ook de Italianen weer op de jam boree. Hun hoofdaalmoezenier mgr. Pignedoli. kende ik reeds m Rome, waar hij verbonden is aan de Pauselijke Staatssecretarie. Ilri toonde me het Mariabeeld dat zij van Rome met de bijzonder" zegen van de H. Vader hebben meegebracht voor de Franse scouts. Het stelt O.L. Vrouw voor met het Kindje Jesus, dat met de ene hand het verkenners- saluut brengt en in de andere hand een strook heeft, waarop htroiMVLtS: fEstote Parati, weest bereid staat geschreven. Mgr. Pignadoh getuigde van de bijzon dere belangstelling van de H. eenkomsVt00r d6Z6 Verke™ersb.j- hfUz°bdag met liet drukke bedoek, de grote spelen des e" de gezellige kamp- U™ ln avond, is met de Het is de verkenners toege staan hout te nemen uit de bossen en men begrijpt, dat men „in het veen" niet op een turfje kijkt. We zagen bij onze rondgang langs de kampen de meest verrassende motieven opgebouwd. De Bretag- ners hebben een z.g. „dodenlan- taarn" opgebouwd, d.w.z. een o-rote toren met een licht er in, welke toren Bretagne met Palm zondag en Allerheiligen voor de kerkhofprocessie wordt gebruikt. Verder hebben zij een grote voor keur voor allerlei dierenfiguren, waarbij de olifant en het rendier wel het meest in trek blijken te zijn. Bij de Belgen bewonderen wij het'ros Beyaert, vaji wel een me ter of acht hoog, met de vier heemskinderen er nog boven op! Verkenners B. E. We hadden ook de gelegenheid om eens een blik te slaan in het meest ontroerende deel van het Jamboree-kamp, n.L het kamp van de verkenners Bijzondere Eisen. Voor het eerst neemt ook een dergelijk B.E.-kamp aan een jamboree deel. De verkennersgeest dient te gaan in de richting van hulpbe- eri naastenliefde, maar het richtte zich tot de gezonde jeugd. Maar er zijn ook jongens en meis jes, die niet normaal mee kunnen Toch wilde men hen ook in het verkennerswerk betrekken en daarom heeft men voor hen een aparte groep ingesteld. Men wilde er geen naam aan verbinden, waaruit het minder valiede ka rakter van deze groep zou blijken, en daarom heeft men er in Ne derland de naam B. E. (Bijzon dere Eisen) aan gegeven. Men wil hen overtuigen, dat zij geen stak kerds, geen zieken of minder-vali- den zijn, maar dat ook zij mee kunnen doen op het stuk van le venslust en jeugdblijheid. En zo bezochten wjj dan dit kamp van blinden, doofstom men, kreupelen, zelfs bedlegeri- gen.. Er waren zelfs groepen gekomen uit de sanatoria van Frankrjjk en Engeland. Natuur lijk is dit kamp opgezet onder de nodige medische controle om besmettingsgevaar te voorko men. Wij hebben Jean Gouzy gespro ken, de leider van dit kamp, die zich blijkbaar in dit mooie werk heeft gespecialiseerd. Hij liet ons blinden zien, die hun eigen tenten opsloegen, doofstommen, die houtknutselwerk verrichtten, de ligpatiënten, tuberculose-patien- tjes, die met veel opgewektheid met allerlei kleine karweiU®® jje. zig waren en wie de blrjheid op het gelaat te lezen was, dat ook zij aan de Jamboree konden deel nemen. Beklaag deze B.E.-verkenners niet, ze willen niet beklaagd zijn. Er wordt aan hen blijheid ge bracht en ook voor hen ligt het leven nog open. Deze overtuiging wordt hun door 't prachtige pad- vinderswerk der B.E. bijgebracht. Heden is, zoals wjj reeds meld den, de grote dag voor de Neder landse deelnemers, wanneer des middags de grote arena tot hun beschikking is. Het belooft inder daad een prachtig spel te worden, dat zij zullen opvoeren. Maandagmi(>lag waren de Aus traliërs aan de beurt, die de krijgsdansen van de Maori's ten beste gaven. En het aardige was wel, dat de voordansers rasechte Maori s waren! 'artij in het gebied van de andere, ijna elk vredesverdrag, dat ooit is gesloten, ongeldig is. Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten. Op de verklaring, dat Egypte aan de Britse economie is gebon den, antwoordde Cadogan, dat de commerciële en financiële vrijheid van Egypte door geen enkel woord in het verdrag wordt beperkt. Nokrasji verklaarde tenslotte, dat er vier feiten zijn, die de raad in overweging moet nemen: 1) dat er een geschil bestaat, 2) dat Egypte zijn best heeft ge daan het geschil door onderhan delingen te regelen, 3) dat voort zetting van het geschil de in ternationale vrede naar alle waarschijnlijkheid in gevaar brengt, 4) de stabiliteit in het midden-Oosten slechts mogelijk is door terugtrekking der Britse troepen en beëindiging van het Britse bestuur in de Soedan. In verband met de geruchten, volgens welke prinses Hermine geen natuurlijke dood zou zijn ge storven. hebben de Amerikaanse autoriteiten te Berlijn een lijk schouwing verzocht. Een zekere Fraulein, Vera Herbst, die op de overlijdensdag bij prinses Hermine op bezoek was en in wier huis later een deel van de juwelen der overledene gevon den werd, werd gearresteerd, doch later door de Amerikaanse autori teiten weer op vrije voeten ge steld. Fraulein Vera Herbst, gewezen vriendin van prins Ferdinand, stiefzoon van wijlen de keizer, die gearresteerd is onder verdenking van moord en diefstal, heeft ver klaard, dat. de juwelen die zij ta Berlijn verborgen had, door haar naar de bewuste woning gebracht zijn op verzoek van prinses Car- mo, zuster van Ferdinand. Dit ge schiedde in overleg met prinses Hermine, die Fraulein Herbst op dracht had gegeven, de juwelen te bewaren tot dat zij in het geheim aan prinses Carmo konden worden overgedragen. Naar A. P. uit Berlijn meldt, worden er voorbereidingen getrof fen. om wijlen prinses Hermina naast de keizer in EJpom ter aar de te doen bestellen, overeenkom stig de wens van de overleden prinses. Er is toch nog wel enig ru moer geweest om de Volendam, toen dit schip het Suezkanaal be- reunited Press weet te vertel, len dat Egyptische arbeiders en studenten met kleine gehuurde vaartuigen de ingang van de ha ven hadden geblokkeerd, toen de Volendam Zaterdag voor Port Said kwam. Een groep Egyptenaren onder aanvuring van Arabieren, die met Indonesië sympathiseren, om cirkelden de boot onder luidê kreten: „Weg met imperialistisch Nederland". Vervolgens vielen zij de havenbootjes aan, welke voed sel- en watervoorraden aanbrach ten voor het Nederlandse schip en voordat de politie de demon stranten uiteen kon drijven, wa ren alle voorraden in zee gewor pen. De opvarenden van de „Vo lendam keken vol belangstelling naar het gevecht tussen de klei ne vaartuigen en de politieboten. De demonstranten keerden la ter naar Port Said terug en lie pen tot laat in de avond joelend door de straten, terwijl zij be toogden voor een vrij-Indonesië. Zoals gemeld heeft de Volen dam ondanks dit alles 's nachta olie, water en levensmiddelen aan boord genomen, waarna het schip de reis voortzette. In Ismailia kwamen opnieuw demonstraties voor toen het schip daar Zondag binnenliep. De po litie, die de Volendam in boten van Port Said af had begeleid, hield de demonstranten echter op een afstand. Gistermorgen zou het schip naar Suez vertrekken. Een Ned. communiqué te Ba tavia meldt vanmorgen, aldus A. P., dat Indonesische guerilla- benden uit de zuidelijke buiten wijken van Malang zijn verdreven en uit Kebonagoeng, ongeveer acht kilometer ten zuiden van Malang. onze regering ook ernstige over- I stelling van vrouw verdoen in een j van het herziene statuut voor wegmg en aanvaarding vinden. fabriek of op een kantoor, waar Algerië. Zeventien doden en 61 ■r onden vielen bij Don caster, toen de Londen- minuten eerder vertr okken trein ramde. -Leeds-express een vijf Geheel onverwacht is vanoch tend om 6 uur de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, de heer L. Neher, pér KLM-vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan de reis van de staatsman, die onder vrij grote geheimhouding is voorbereid, was te voren geen enkele ruchtbaarheid gegeven, zo dat het slechts aan enkele inge wijden bekend was, dat de minis ter zich onder de 6 passagiers bevond, die vanmorgen bij het krieken van de dag plaats namen in de naar Indonesië vertrekkende P.H. T.S.A. De minister, die zich uiteraard niet over details van het doel zijner rel» wilde uitlaten, verklaar de vlak voor zijn vertrek, dat hij „als vertegenwoordiger der Ned. regering ter bespreking van vraagstukken, die zich bij de we deropbouw van Indië en bij de organisatie der P.T.T. aldaar voordoen" naar Batavia vertrok. Hii achtte het niet in 's lands be lang op dit moment reeds nader over zijn verblijf in Indonesië uit te weiden en kon evenmin ook maar bij benadering antwoord ge ven op de vraag hoe lang dit zou zijn, al voegde hij daaraan toe, dat het zeker niet minder dan een tweetal weken zou zijn. Uit zijn uitlatingen bleek, dat hij niet alleen in Batavia besprekingen zal voeren. De enige, die de minister op zijn reis naar Indonesië vergezelt is" zijn eigen secretaris, mr. H. G. Quik. Mevr. Neher nam met haar zoon op Schiphol afscheid van haar echtgenoot, die voorts uitgeleide werd gedaan door de directeur- generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, secr.-generaal R. Mouton, de chef van zijn ka binet, jhr. ir. A. de Graeff en de directeur-generaal der volkshuis vesting, dr. Z. Y. d. Meer. De DC 4, waarin de minister de reis rriaakt, wordt bestuurd door gezagvoerder G. Moll. In Cairo zal een twintigtal gestrande passa giers aan boord gaan, waarna de reis wordt voortgezet naar Siarja in Arabië. Wegens de moeilijkhe den, die de KLM in Brits-Indië ondervindt, wordt dan alleen nog Colombo op Ceylon aangedaan. Van Colombo uit hoopt de piloot zonder tussenlanding naar Batavia te vliegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1