Cheribon is niet half afgebrand Geen accoord over Balkan Republikeinen schenden het bestand Dwang in de sovjet-zone Er komen sinaasappelen! m. I NEDERLANDERS BRENGEN SNEL HERSTEL HET EINDE MOOIE DER SUPER VROUW „He, heb ik jou niet eens eerder ontmoet?" t eerbericht r Dl£ RARE wereld V J Uit de sportwereld w Van Batavia naar Cheribon V. Boekennieuws no 38 RUITNIEUWT JES kinderbijslag ook voor arbeids contractanten WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1947 PAGINA S Pater Helmer van de retraite en andere „rare" dingen PAUSELIJKE NUNTIUS door Albanië uitgewezen Wat zij doen in Indonesië wekt bewondering MINISTER JONKMAN Geleidelijk wanner s MILITAIREN GEDOOD DOOR ONTPLOFFING Duizenden naar Rusland gedeporteerd SCHRIJVEN IN 'T DONK FR Uit Suriname zonder bon SINGAPORE BOYCOT NED. SCHEPEN VOOR DE FILMCAMERA LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJS MET BABY-VLIEGTUIGEN ROND DE AARDE HOLLYWOOD WORDT MEER REALISTISCH AGRESSIE EN INFIL TRATIE NEMEN TOE Laskjars melden zich STAATSLOTERIJ GEEN INDISCHE LUCHTPOST Ook Colombo uit geschakeld BOKSEN TE AMSTERDAM Schneider blijft kampioen in GARE GRADUS GAAT OP JACHT De straatverlichting van Cheribon brandde al, toen wij er binnen reden. Het was ér druk. Er stonden overal massa's trucks en op de kleine lage stenen pilaartjes van een lang hek zat een rij soldaten, zomaar wat te kijken zoals solda. ten, die een ogenblik rust hebben na vele belevenissen kijken kunnen en denken.Zij zien dan een straat, een huis, een huiskamer. Het adres mag U zelf invullen. In een zijstraat schemerdonker reeds de drukte van een peloton brencarriers, dat zich klaar maakte. Wij waren de gasten van 3-R.S. en mijn ouwe stoot- troephart ging weer open. Het waren jongens van de 7-December divisie, eind vo rig jaar aangekomen. Sinds 21 Juli hadden ze één dode en vier gewonden, (geen 9000!) onder wie de aalmoezenier, die nu vervangen werd door pater Helmer; de pater Helmer van de retraites, weet u wel, „en andere rare dingen'', zoals hij mij aan tafel zei, waarop ik natuurlijk protesteerde en hij er zich uit redde door „raar" in de klassieke betekenis van zeldzaam te inter preteren. De staf zat in de oude melkerg en slagerij in een groot huis van een Indonesiër, die gevlucht was, toen de Nederlandse troepen bin nentrokken. Cheribon is niet half afgebrand, zoals de Amerikaanse bladen schfjnen te hebben geschreven. Er is zelfs bijna niets gebeurd, alleen in de haven hebbeu ze even geschoten, toen er een Alri-kolonel m zgn nekvel werd gegrepen. Iedere Nederlandse soldaat, die op straat loopt, moet echter ge wapend zijn, al is er na de be vrijding geen schot gevallen. Deze voorzorgsmaatregel was zo streng, wij, die all* dat leen maar onze vechtpet plegen op te zetten, een gewapend geleide meekregen naar de „Stoters Cantine", een vroe gere kantoorruimte, heel groot, waar nu een toonbank was, waar limonade werd verkocht (per dag ongeveer duizend glazen) met ijs voor een kwartje. Ik ging in de qeue staan en hoor de hoe achter mij "en rossige jon gen z'n goede bronsgroeneiken- houten Noorderlini houten land verdedigde tegen een 'as. J drix en kwam uit Panningen Hij heette Wiel Hen- (hoorbaar)maar het was een aar dige jongen. Voor me stonden twee matrozen, de enige twee zee bonken in heel die volle cantine, maar als je nou uit Winterswijk komt, ben je maar een halve zee bonk. De ene hele lange Jan heette Ben Andriessen en hij woonde daar vroeger in de Misterstraat 91. Ze waren met een L.T. bezig materiaal uit een grotere boot te lossen en hij vertelde me dat hij ook had deelgenomen aan de lan ding in Probolinggo, waar een rubberopslagplaats in de fik was gegaan, zodat ze 'm vóór de lan ding, aanvarend op die enorme brand nogal zaten te knijpen. Het was echter allemaal erg tam verlopen. Komt er een vent op me af: „He, heb ik jou niet eens eerder ontmoet?" Blijkt de mooiste druif van heel de Stoottroepen te zijn, misschien wel de recordhouder in strafzaken. En toch was 't een aardige knaap. Hij bleek me te kennen van de Isabellakazeme in Den Bosch en was zelf Bosschenaar (St. Crispijn- straat 13). Hij had 'tnaar z'n zin, maar ze hadden een ongelofelijk zware tijd achter de rug. „Ouwe stoter", zei Piet Wolfs, „het eten is niet best. We hebben nou drie dagen op droge kuukskes geleefd en ik heb al een paar keer in de truck geslapen: dan kom je des morgens de cabine uit als een kat. Een keer hebben we drie dagen en nachten gereden, allemaal bruggen en materiaalMijn wagen heet „De Stofvreter „Jij zult Indië wel opbouwen", zei vechtpet had om jaloers op te worden. Piet Wolfs kwam later nog eens terug met z'n commandant, een vaandrig, wiens vrouw en drie kinderen momenteel in Bergen op Zoom wonen. En eerlijk gezegd vertrouwde ik die vaandrig meer dan Piet. „Sinds 't begin van de actie", vertelde de vaandrig, „zijn we al over de duizend kilometer... Ik geloof niet, dat er veel nachten bij waren, waarin we meer dan vier uur slaap kregen en toch is alles picobello in or,de". Ik vroeg die vaandrig wat hg nou b.v. vandaag had gedaan. „Vanmorgen", zei hij, „zijn we om vier uur uit Bandoeng gekomen. Om acht uur vanavond waren we hier in Cheribon, vannacht om twaalf uur vertrekt weer een ge deelte van mijn materiaal... ze zeggen, dat we 176 kilometer ver derop moeten..." Er zaten twee jongens bij de piano, die eigenlijk helemaal kapot was en ze zongen meer stemmig (vals) ..you are my sun shine" en „jippie-jaja". Later zag ik een van hen ach ter een krant zitten. Het was Theo Berleth uit de Dordtselaan 44c in Rotterdam. Hij las „De Vrije Hoomse" van 21 Juni en daar stond allerlei in over de onderhandelingen en een accoord met de republiek. Hij las dat alle maal zo, maar wou toch vooral de dingen lezen, die niet in de Indi sche kranten gestaan hadden. Zo van hongeroptochten in Duitsland en de onthulling van het monu ment voor de Onderzeedienst in Rotterdam. Ik vroeg hem, hoe de post ging. „Goed" zei hij, „ten minste die uit Holland komt. Daar zijn ze prima voor en we krijgen ze bijna net zo gauw als anders... Maar hier heb ik een brief van m'n vrouw uit Engeland, die is van de 10e Juni..." Hij had op z'n petje een V. Het was de omslag van een pakje papieren lucifers, die in de nood rantsoenen zaten. Hij was nogal gul met z'n sigaretten (wat ze overigens allemaal zijn als ze er hebben) en toen ik 'm vroeg, of ze extra sigaretten gekregen hadden, zei-ie: „Ja, tien per dag extra, maar we hebben een bof gehad met dat Cheribon, want elke sol daat hier kreeg er vierhonderd van de vertegenwoordiger van de B(ritish) A(merican) T(obacco) Co(mpany) die de indertijd door de republiek genaaste fabriek nog onbeschadigd en met behoorlijke voorraad had aangetroffen. Op het ogenblik, het is even over twaalf en ik ben doodmoe, hoor ik buiten op straat het dreu nen van een militair convooi. Daar gaan ze weer. Daar gaat weer een stuk Ne derland, een gewone jongen, een jongen van bij U en bij mij in de straat. Daar gaan Piet Wolfs en nog een stelletje andere doodge wone knapen. Ze hebben het niet zo heel gemakkelijk en ze zijrp er nog niet. Maar toen ik straks bij die vaandrig was, hoorde ik, dat er één truck van een andere opdracht nog niet terug was. „Hier hei-je „de Onverwoest bare", die ken dan wel in zijn plaats mee......" wees Piet direct dienstvaardig. J. W. HOFWIJK. De heropbouw van de St. Martinuskerk te Venlo, die op 5 Nov. 1944 in vlammen opging, maakt flinke vorderingen. Klaas van de B die een branielo uit Dodewaard, van onder z'n v Aangium, S. Het laatste slacht offer. Uitg. Niemeger; Gronin gen '47. Bezettingsverhaal over ae Franse tijd spelend te Delf zijl. Gecamoufleerd contempo rain. (IV-V). v. As, Piet. Een athleet duelleert. Uitg. W. Friesland, Hoorn 47. Kampioen hardlopen amateurs wordt slachtoffer van intriges (IV-V). v. Brienen, C. Een raketvlucht naar Mars. Uitg. Niemeger, Groningen '47. Fantastisch en zeer spannend jongensboek (VI) Brunklaus, F. De toverfluit lokt. Uitg. Leiter-Nijpels, Maastricht 1947. Anecdotische fantasie over het leven van Mozart. Nogal ro mantisch en vrij goedkoop (IV- V). Cossaer, Carro. Ik en mezelf. Z Holl. Uitg. Mij. '47. Verhaal van kantoormeisje dat schrijfster wordt. Stijl slecht, verhaal vri leeg (IV-V). Eisenhower, D. Van invasie tot victorie. Uitg. Strengholt Am sterdam '47. Objectief verslag van de militaire operaties. Be langwekkend instructief en met grote kennis van zaken geschre ven (IV). I is verboden: II streng voorbe houd: III is voorbehoud; IV is vol wassenen; IV-V is rijpere jeugd; V is allen; VI is jeugdlectuur. Me degedeeld door I.D.I.L., Tilburg. De voorzitter van de subcom missie van de veiligheidsraad, welke was benoemd om een com promis te vinden ten aanzien van de toekomstige actie der V. N. op de Balkan, heeft aan de raad me degedeeld, dat men in het geheel geen oplossing heeft kunnen be reiken. De V. S. lieten de raad weten, dat zij gereed waren om andere maatregelen te nemen om Grie kenland „te beschermen", indien de actie van de raad door het veto van de sovjet-unie zou worden verijdeld. De Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson beschuldigde de communisten er kortweg van, verantwoordelijk te zijn voor de moeilijkheden van Griekenland. Hij verklaarde, dat Griekenlands Noordelijke buren agressieve han delingen verrichten en dat de V. S. bereid zijn met elk ander lid der V. N. maatregelen te ne men, om Griekenland zijn onaf hankelijkheid te helpen bewaren. Indien de veiligheidsraad faalt, moet het probleem aan de alge mene vergadering worden voorge legd. „W(j wensen het zeer duidelijk te maken, dat wij niet zullen aarzelen elk beschikbaar middel binnen het kader van het hand vest der V. N. te gebruiken, om de internationale vrede te be waren en Griekenland van elke bescherming te voorzien, welke het in de toekomst nodig zal hebben. Het voortdurend in gebreke blij ven van de veiligheidsraad kan, naar de mening der Amerikaanse regering geen individuele of col lectieve actie van de staten, die bereid zijn handelend op te tre den, mits dit in overeenstemming met de algemene doelstellingen en principes van de V. N. geschiedt, verhinderen. Johnson legde vervolgens een nieuwe resolutie voor, waarin de raad wordt verzocht, Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije schuldig te verklaren aan steunverlening aan de Griekse guerillastrijders en aldus de vrede in gevaar te brengen. Donderdag zal de raad de debat ten over de Griekse kwestie voort zetten. A. F. P. seint uit Rome: Volgens het Italiaanse dagblad „Ora d'Italia" heeft de Albanese rege ring de apostolische nuntius in Al banië, mgr. Nigris, gelast het land te verlaten. Weinig landen hebben mili taire successen zo snel doen volgen door een ..ieuwe econo mische ontwikkeling als Ne derland thans doet op Java en Sumatra, aldus de A.P. stafcorrespondent Halsema. Langs de weg van Soerabaja tot het vernielde Malang, 90 kilometer zuidelijker, worden de bruggen reeds definitief hersteld met staal en beton. In de Fhilippijnen, stationneerd ben ge: waar ik ge- geweest, hebben de Verenigde Staten twee en een half jaar nodig gehad om zover te komen. De Nederlandse strijd krachten verlenen de Nederlandse zakenlieden elke faciliteit om in de pas opnieuw bezette gebieden hun plantages te inspecteren. De hotels van Medan en Soerabaja en Batavia zijn gevuld met planters, ingenieurs en opzichters, die ge reed staan om op hun post terug te keren zodra het in de verder liggende gebieden veilig is. Men behoefde niet in een verre toekomst te zien om gewaar te worden, dat de Nederlanders spoe dig zouden beginnen hun opmars van de vorige week naar de rub berplantages van Oost-Sumatra uit te buiten. Reeds drie dagen voor die opmars op gang kwam, was hotel De Boer te Medan vol Nederlandse en Amerikaanse ad ministrateurs van plantages. De grote 1 'aroek-sigarettenfa- briek te Malang, die Belgisch eigendom is, werd slechts één dag nadat de strijd in de stad was ge ëindigd door de eigenaar en de ingenieurs geïnspecteerd in gezel schap van de militaire comman dant van het gebied. Deze nam ook de moeite, de suikerfabrieken en andere indu striële ondernemingen zelfs aan de frontlijn te inspecteren. Waar mogelijk, is het herstel niet voorlopig, maar wordt het uit gevoerd met het oog op de toe komst. De Indonesiërs voeren met hun politiek van de verschroeide aarde een economische oorlog. Te Ma lang, de stad die onder de grotere steden in Nederlands Oost-Ii)dië het ergst vernield is, heeft men zgn vernietigingspogingen gecon centreerd op alles, wat voor de Nederlanders bij het besturen der stad van enig nut zou kunnen zijn. De wijken der inheemsen waren betrekkelijk intact gelaten. Som mige Europese huizen waren op geblazen en alle waren leegge plunderd. Maar de grootste vernielingen waren aangericht aan de uitge strekte kazernes, openbare ge bouwen, fabrieken en openbare diensten en natuurlijk aan alle eigendommen der Chinezen, die door de Indonesiërs hartgrondig worden gehaat en voorzover ik uit gesprekken kon afleiden door de Nederlanders niet worden bemind. In de Keloeng Agoeng suiker raffinaderij in de nabijheid van Malang, was brandhout opgesta peld rond de voornaamste elec- trische machines, alle koperdelen waren weggehaald en alle suiker, die niet weggevoerd kon worden, was verbrand. Twee andere sui kerfabrieken stonden in brand, toen wij onder het vuur van ver borgen scherpschutters in Keloeng Agoeng rondkeken. Z. Exc. mr. J. Jonkman, minis ter van Overzeese gebiedsdelen, heeft zijn werkzaamheden ten de- partemente hervat. O Een twintigtal jongelieden, die in de Donau in de buurt van Wenen aan het zwemmen wa ren, kregen het plotseling in hun hoofd, om aan de kant te gaan liggen en wel zo, dat hun lichamen de vorm van een hakenkruis aannamen. Toen een hunner hiervan een foto wilde maken, verscheen de politic ten tonele. Zij verrichtte 15 arres taties en ontdekte ten huize van een der delinquenten wa pens en nazistisch propaganda materiaal.» <0> Na zijn bezoek aan de Congo wordt de Belgische prins-regent Woensdagmiddag te Brussel verwacht, waar hij plechtig zal worden ontvangen. O Uit welingelichte bronnen te Parijs wordt vernomen, dat de drie schepen met 4400 Joodse landverhuizers aan boord over enkele dagen Port de Bouc zui len verlaten om naar Mombassa in Kenia te vertrekken. Meer dan 2000 Franse militai ren o. 1. v. kardinaal Salièges. aartsbisschop van Toulouse, zullen van 20—22 September een bedevaart naar Lourdes ondernemen. Blijkens statistieken van de Berlijnse politie zijn te Berlijn In de maand Juni 114 jonge mannen en meisjes 51 kinde ren en 55 volwassénen spoor loos verdwenen. •0- Tegen Nikola Petkov, de leider van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldiging van het voorbereiden van een gewapen de opstand, de doodstraf geëist. O De heer G. J. J. Wouters, oud gouverneur van Curagao, thans wonende te Wamel, ontving van mgr. Verriet, Apostolisch Vicaris op van Curasao, bericht van zijn benoeming tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Te Eist (Bet.) is Maandagna middag het 5-jarig meisje L. v. B. bij het oversteken van de weg door een passerende autobus van de N. S. gegrepen en slag gedood. Te Belfeld (L.) wordt een han dels en industrietëntoonstellïng „Belnijto" gehouden, welke tot 17 Aug. a.s. duurt. Het echtpaar Kuik—van de Wetering, wonende te Geleen, is verblijd met de geboorte van drie jongens. Moeder en kroost maken het uitstekend. De te Brussel woonachtige Ne derlander, ir. H. Seurs, is aan het Belgische strand bij het baden in zee verdronken. O' Bij het baden in de Lek is gistermiddag de 13-jarige J. v. d. K. uit Culenborg verdronken O Minister Huysmans zal op 21 en 22 Augustus een bezoek aan Zeeland brengen. ■0- De voordrachtkunstenares Mar guerite Couperus is in Ame rika aangekomen. Gedurende de a.s. tournée zal zij o.a. op 11 Sept. in New-York een gala avond geven ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Howard's nieuwste stuk „Vrede voor het leven" werd dezer dagen voor het eerst in Londen opgevoerd. O Max Croiset zal pl.m. half Sep tember de première brengen van „De zachtmoedige" van Dostojewski. De Münchener cultuurprijs 1947 vóór letterkunde is toegekend aan de katholieke dichteres Gertrud von le Fort. w iWeerverwachting medege- deeld door het K. N. M. I: ts De Bilt, geldig tot Donderdag- avond: In de na-nacht opnieuw hier j en daar vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die J in de ochtend snel oplossen. 5 Overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur. j Matige, geleidelijk iets meer j naar het Oosten draaiende 5 wind. 14 Augustus: zon op 5.20 uur, t onder 20.08 uur; maan op 1.52 t i uur, onder 19.36 uur. Bij 'n opleidingsschool van de landmacht heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad. Enkele des kundige personen waren bezig met het demonteren van mijnen .om oefenmijnen te maken, toen eensklaps een der projectielen ontplofte. Twee personen kwa men daarbij om het leven. Ten einde dergelijke ongevallen te voorkomen, heeft de minister van oorlog nu aan een ieder, die zulks niet uit hoofde van zijn functie behoort te doen, ten strengste verboden munitie te de monteren of onschadelijk te ma ken of voor deze werkzaamheden opdracht te verstrekken. De uitbreiding van de kinder bijslag tot het eerste en tweede kind zal ook van toepassing wor den voor de arbeidscontractanten in rijksdienst. Zeer spoedig is een regeling te wachten .waardoor deze bijslag met terugwerkende kracht tot 1 October j.l. kan wor den uitgekeerd. De Amerikaanse pennenfabri- kant Milton Reynolds is van plan een. soort pen te lanceren, waar mee men kan schrijven in het don ker, aldus meldt „U.P." Reynolds wil dit model pen ka pitein Bill Odom-pen noemen naar de man, die zo pas de vlucht om de wereld maakte met de Reynolds Bombshell. Odom had op zijn vlucht om de wereld een model van deze pen bij zich. Het is een kleine pen met een fosforiserende punt, waardoor men in het donker zien kan wat men schrijft. Meer dan duizend jonge man nen, die tijdens de maand Juni de Russische bezettingszone ont vluchtten en in de Britse zone aankwamen, legden onafhanke lijk van elkaar eensluidende ver klaringen af: „We kregen het aanbod, ons aan te sluiten bij de SED (Een heidspartij), en toen wg dit aanbod afwezen, kregen wg bevel ons naar een bepaalde plaats te begeven, om er dwangarbeid te verrichten. Zjj die weigerden, aan dit bevel gevolg te geven, werden 's nacht door ambtenaren der SED opgepikt, en w\j hebben niets meer over hen. gehoord". Tijdens de derde Juni-week Sagen tij bezett: ds in de ingszone Eerlang zal Nederland het feest beleven, dat er sinaasappels te krijgen zijn zonder bon. Terwijl ze ons bovendien geen deviezen kosten, doordat ze uit Suriname komen en in Nederlands geld kun nen worden betaald. De import van citrusvruchten uit Suriname is vrij. In verband hiermede hebben enkele erkende importeurs vergunning aange vraagd en verkregen voor de in voer van resp. 1000 en 4000 kisten. Deze vruchten zijn thans onder weg en zullen binnenkort hier op de vrije markt worden gebracht. Men moet zich echter niet voor. stellen, dat men straks zoveel si naasappels kan eten als men wil, daarvoor is de productie van dit fruit in Suriname op het mo ment althans niet groot genoeg, terwijl bovendien voor de beschik bare hoeveelheid nog andere ko pers in de markt zijn. De appels hebben een zeer hoog suikergehal te en zijn ook zeer saprijk. Alleen verschillen ze in zoverre van de sinaasappels, welke we hier ge wend zijn, dat de vliezen van jie vrucht aanmerkelijk harder zijn, zodat velen aan uitpersen de voor keur zullen geven boven het eten uit de hand. werden in vier di Amerikaanse tweeduizend vluchtelingen "uit de sovjet-zone geregisteerd. De meesten dezer jonge mannen kwamen uit Saksen. In Thürin- gen heerst dezelfde terreur: in het kanton Annaberg hebben de vroegere officieren van het Duit se leger zich moeten melden bij de plaatselijke Kommandant.ur; bg ontvluchting worden familie leden gedeporteerd of van hun rantsoenkaarten beroofd. In Halle werden de ex-officieren, die in Juni werden geregistreerd, reeds opgeroepen. Volgens betrouwbare inlich tingen zou het aantal Duitsers, dat naar sovjet-Rusland werd gedeporteerd, om er In de ura- niummijnen te werken, de 25.000 overtreffen. De vakbond van havenarbeiders in Singapore, waarbij 8.000 arbei ders aangesloten zijn, deelde gis1®" ren aan de dienstdoende voor zitter mee, dat de boycot betref fende het laden of lossen van aue Nederlandse schepen naar Indo nesië, gistaren zou ingaan, meiai A. P. Hierdoor worden onm!,<icie]S't drie schepen getroffen: de Van der Hagen ,die in de haven ligt met machinepech, de RoEP°>. dle goederen laadt voor New York en de Koda, die lost. „Nee. Goddank. Die hyena van een huishoudster komt niet vóór morgen terug". De Ned. Vereniging van Land en Tuinbouwonderwijzers hield gisteren te Rotterdam haar alge mene vergadering. Op voorstel van de afd. Noord- Holland werd besloten bij de regering op een behoorlijke sala riëring der leerkrachten van de lagere land- en tuinbouwscholen aan te dringen, .voorts aan de hoofden dier lagere scholen de extra-toelage uit te keren, die het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs in 1946 heeft ver kregen en de vergoeding voor het hoofdschap van een cursus van 15 op 30 te brengen. Aangenomen werd een voorstel Groningen om aan de regering te vragen, de beloning per lesuur op 4 te stellen. Op voorstel van de afd. Utrecht zal bij de regering worden aange drongen om het minimum-aantal deelnemers voor het oprichten en voortzetten van een landbouw- cursus gelijk te stellen aan dat voor een tuinbouwcursus. Op hun tocht rond de wereld met een snelheid van 160 kilome ter per uur, hebben de voormalige piloten van het Amerikaanse le ger, George Truman en Clifford Evans, de tweede etappe van hun „doe-het-op-je-gemak-reis" in Goosebay (Labrador) Zondag om ongeveer 17 uur 50 voltooid, aldus A.P. De twee mannen, die naast elkaar vliegen in twee 100 p.k. „baby-vliegtuigen", zgn Vrijdag morgen in Teterboro (New Yer- sey) opgestegen en landden Zon dag voor het eerst in Presque-ile. (Maine). Zg zijn van plan om over Groenland, IJsland, Enge land, vasteland van Europa. Egypte, Voor-Indië, Birma, China Japan en de Aleoeien te gaan er willen met 200 vlieguren 30 to' 45 dagen over de vlucht doen. Z(j z(jn de eerste vliegenier; I die om de wereld vliegen in toe I stellen met minder dan 676 p.k, Een Londens gezin Hollywood begint eindelijk aanstalten te maken om zich terug te trekken uit een bol werk dat tot nog toe onneem baar scheen, omdat het volgens de daar heersende opvattingen het succes van iedere film ver zekerde. Dat bolwerk was het optreden in de films van de super-mooie vrouw. Er is thans een neiging tot realisme ont staan. De sterren van de toe komst zullen niet meer worden gekozen, omdat ze zo knap z(jn, maar er zal ook op hun acteer talent worden gelet. De verandering van taktiek vindt plaats, omdat uit rappor ten betreffende de reactie van het publiek is gebleken, dat er een toenemende voorkeur in de Verenigde Staten valt waar te nemen voor de natuurlijkheid van de Engelse films. De heimelijke hartewens van velen is dezer dagen werkelijk heid geworden voor enige dood gewone mensen, die in het Z.- Oosten van Londen wonen: voor een paar dagen zijn ze plotseling filmster geworden. De film, waarin zij een rol spelen, wordt vervaardigd onder auspiciën van de Engelse rege ring en is bestemd voor vertoning in Engeland zelf en in de over zeese gebieden. Zij handelt hoofd zakelijk over het Peckham Health Centre, het Centrum voor de volksgezondheid in Peckham. dat belast is met de zorg over een 750-tal Londense gezinnen. De „sterren" zijn Miss Olga Smith, een pittige, opgewekte brunette, die onderwijzeres is aan de gemeenteschool aan de Cal- vertroad in Greenwich en het ge zin Scarsie. Lavarnor-road in Peckham, bestaande uit Fred en Jessie (man en vrouw) de 7-jarige Jobs en de 8-jarige Anne. Miss Olga Smith en Fred Scar sie zijn „Mr. en Mrs. Jones" in de film en de jonge John is hun zoon. Jessie en Anne spelen een rol in het Health Centre. Enige tijd geleden werden in een Londense studio de laatste opnamen voor de film gemaakt. Mevrouw Jéssie Scarsie, die door vertegenwoordigers van de pers werd geinterviewd, verklaarde: „De kleine John, die een belang rijke rol heeft, moest intussen ge woon de school bezoeken. Anne vertolkt de rol vkn spijbelaarster. Mijn map speelt de echtgenoot van Olga. Ik moest op de een of andere manier er voor zorgen, dat. ik tegelijk voor de film speel de en mijn huishouden bijhield. Ik heb het er tamelijk goed afge bracht. Trouwens, Fred kon er moeilijk wat van zeggen, als het eten eens niet op tijd klaar was, nu hij ten aanschouwe van ieder een net deed, of hij de man van een ander was"! Miss Olga Smith is een bijzon der lieve onderwijzeres en de filmtechnici beweren, dat zij een geboren actrioe is. Haar vacantie is bijna voorbij en ze vraa"t zich af, wat de kinderen van haar klas wel zullen zeggen, als ze de film zien Greer Garson, die de titelrol speelde in de Amerikaanse film „Mrs. Miniver", zal dezelfde rol spelen in een nieuwe film, welke het Engelse leven na de oorlog zal i uitbeelden. Op Broadway doen intussen geruchten de ronde, dat er plannen bestaan, om alle oude successen van Greta Garbo op nieuw te verfilmen, thans met j Greer GarsOn in de hoofdrol. Op de renbaan van Brighton traden onlangs vijfhonderd Va- cantiegangers op als figuranten voor opnamen voor de film .Brighton Rock", toen plotseling iemand schreeuwde:'„Stop! Nu is het genoeg". De spelbreker was de 70-jarige wethouder 5. C, Thompson, die l tevens voorzitter is van het ren- baanbestuur. John en Roy Boul- ting, die de film regisseren, vroegen hem, wat er eigenlijk aan de hand was, waarop wet houder Thompson verklaarde, dat er veel te veel schade werd aangericht aan de baan en de om heiningen en dat de filmmensen daarom hun biezen dienden te pakken. De filmers lieten het er niet bij zitten en maakten de zaak aan hangig bij de gemeenteraad van Brighton. Het raadslid Sherrott meende, dat het bevel van de wethouder om de renbaan te ontruimen, on hoffelijk was geweest en Brigh ton in een ongunstig daglicht had geplaatst. Hij diende een motie in, volgens welke de filmmaat schappij verlof kreeg de opna men na de rennen te hervatten, vatten. Wethouder Galliërs deelde mede, dat Eastbourne, een con currerende badplaats reeds de gelegenheid had aangegrepen om de openbare mening op zijn hand te krijgen en de filmmaatschap pij volledige medewerking had aangeboden. Er ontspon zich daarop een heftig debat en het duurde enige tijd, eer burgemeester T. E. Mor ris de orde kon herstellen. Het socialistische raadslid Woods beweerde, dat het hele debat een poging van de conser vatieve leden was om zien per soonlijk op de voorgrond t.e plaat sen. Het slot van het Bedje was. dat de motie Sherrott met 31 te gen 24 stemmen werd verworpen. Toen de burgemeester daarop de discussies ?}oot' f'i!irefilWtie het raadslid FBzgerald. „Het is een verdschande, doch hij trok zijn woorden w er in, toen de burgemeester protesteerde Maar de filmmensen zullen hun heil elders moeten zoekeilt wll_ len ze renbaan-opnameil maken. »A1® fr f,Aeen rantsoenering was, zou Chico er het voor naamste onderwerp van de ge sprekken zgn." (Groucho Mifrr van de Marx Brothers over het SsSverh.$n br°« tijdens diens verbid in Engeland). ,^osby, vader van drie Belgisch heeft een ""jarig welks nnri meis;le geadopteerd, u L!?Uders door de Duitsers zgn gedood. l Amerikaanse congres ez® maand zijn beste van het seizoen. De ster- t me er zullen optreden, zijn m!w /urner en Linda Darnell de "ooiste meisjes van New York ZlJ hebben een oproep ontvan gen om tegenwoordig te zijn tij- uens een onderzoek, dat het con gres instelt naar oorlogscontrac- 'en, welke zijn gesloten met Ho ward Hughes, de vliegende multl- millionnair en Hollywood-pro ducer. Het Nederlands leger actie-com muniqué no. 43 van heden meldt: In Oost-Java werd toenemende agressie en infiltratie geconsta teerd in het gebied rondom Ma lang. De post in Batoe ondervond hinder van sluipschutters, terwijl enige patrouilles in deze sector werden beschoten. Op het Wes telijk front van Soerabaia vonden eveneens enige beschietingen van onze' patrouilles plaats. Onze post bij Ramdegankoelon werd met handgranaten bestookt en op Zuid-Sumatra stootte een patrouille ten zuidoosten van Ba- toeradja op een bende, die het vuur opende. De bende werd ver. dreven en in de richting van re- publikeins gebied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedragen: een gesneuveld, 16 ge wonden. Het Nederlands legercommu niqué no. 44 meldt, dat bij de Ne derlandse posten in Koeala, 45 km. ten westen van Medan, zich vele Laskjars hebben gemeld. De meesten verklaarden, dat zij ge dwongen waren om dienst te ne men. Als reden voor hun overgave voerden zij aan, dat zij niet als medeschuldigen beschouwd wil den worden aan de, vooral door de pemoedas, tegen de eigen volks genoten zowel als tegen de Chine, zen en de Indiërs bedreven schanddaden. Op midden-Bali werden 16 ter roristen gevangen genomen, waar onder 3 leden van de verzetbewe- ging in de afdeling Tabanan. Trekking van 13 Augustus: 1000 ons. 5478, 20942 en 21314; 400 nos. 1587, 14001, 16360, 18867 en 21951; 200 nos. 4682, 5601, 7659, 8255, 9136, 14118 en 19268; 100 nos 0105, 10884, 14629, 16604, 16899, 17367 en 20564. Het Comité tot het Organiseren van Vermakelijkheden voor Bad gasten (Coörverba) te Zuidwijk aan Zee heeft een lange resolutie aangenomen, waarin het met leed wezen het onvaderlandslievende gedrag constateert van die Neder landers, die hun vacantie In de Belgische Ardennen, op de Pa- rijse Eifeltoren, aan de Franse Rivièra, onder de Italiaanse appel sienenbomen en tussen de huizen zee van Londen gaan doorbren gen. „Dat is niet minder dan natio nale sabotage", verklaarde de voorzitter K. Anker, die tevens wethouder van volksopvoeding en -voorlichting van Zuidwijk aan Zee is. „In Zuidwijk krijgen ze voor hun goede Nederlandse zin ken dubbeltjes een gratis gezicht op de vuurtoren, gratis pootje ba den, gratis winkelétalages bezich tigen, gratis zand op hun onbe smeerde boterham en gratis zitten op de rand van de boulevard. Ge heel afgezien van de sterk in prijs verminderde ezelritjes heen 01 terug". „Kunnen ze voor een kwartjes ezeltje rijden 1 Carlo? Of een badstoel huren in Cannes?" De secretaris yaI) Bet comité meende van niet, doch hij zou een schrijven richten aan de gemeente besturen van beide genoemde plaatsen om geheel zeker tg zijn. Als bijzondere attractie zal bo vendien in Zuidwijk aan Zee een tweede „Stap-op-en-laat-je-wegen"- schaal worden opgesteld op de boulevard. Aan de Zuidzijde. In verband met de omstan digheid, dat dp K. L. M. niet langer te Colombo kan landen, wordt de luchtpost, dienst naar Indië voorlopig gestaakt, zo deelt de pers dienst van de P.T.T. ons mede. Onderhandelingen zijn gaande, waarvan het resultaat dient te worden afgewacht Inmiddels zoeken de posterijen naar een op lossing, om de correspon dentie zo spoedig mogelijk in Indië te krijgen. DAGBLADCOMPETITIE N.R.C.De Maasbode 32 De dagbladcompetitie te Rotter dam was gisteren aan een hoogte punt toe. Aan de Abraham van Stolkweg vond n.l. onder grote belangstelling de wedstrijd N.R.C. Maasbode plaats. Daarbij is ge bleken, dat de N.R.C. beter voet bal speelt. Na een 20 voorsprong met de rust, verkregen dank zij een zenuwachtig en zwak Begin van De Maasbode, won de N.R.C. tenslotte met 3-"2- Zij kreeg de zege echter niet cadeau en voorai in de tweede helft, toen hu De Maasbode met het zelfvertrouwen ook de spirit terugkwam, heef), het zwaar ge spannen Tenslotte kwam het suc ces bij de betere ploeg en der halve verdiend. het vlieggewicht Theo Nolte (uitdager) stond op punten voor, toen hij in de zeven de ronde wegens een oogwond de strijd moest staken; daardoor be hield Schneider de Ned. titel mid dengewicht. Verder verloor Jan Schoen eveneens door staken we gens een oogblessure van Hjc-t de Wolf. Ah

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2