Fel debat om Indonesië Nieuwe tractievormen bij de Spoorwegen De bakkersstaking duurt voort II G ZWAAR TROMMELVUUR VAN GROMYKO ACHTER DE SCHERMEN WORDT HARD GEWERKT In Amsterdam voor onbepaalde tijd verlengd f M. REPUBLIEK BOODSCHAPT: ONAANVAARDBAAR" WEER EEN SOVJET-VETO J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN China steunt Ned. voorstellen Aanbod der V.S, ingetrokken Belangrijke orders voor de Ned. Industrie De Rulirkolen LAAIENDE VLAM Groenten ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 No. 20395 f IN EN UIT DE IMPASSE 5 hooger in prijs? TREEDT ATTLEE AF? AL WEER EEN OORLOG VOORBIJ REICHSWALD BRANDT NOG STEEDS Duizenden kub. meters hout verloren voor Nederlanders in Duitsland EEN STUK CEDER- HOUT IN DE GRIEKSE KWESTIE „DOORVECHTEN" ZEGT SOEDIRMAN Ill DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per Kwar taal, t 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. |t Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tut 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Gisteren is de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad voortgezet, waarbij de Chinese gedelegeer de zich voor de Ned. voorstellen verklaarde. Als eerste spreker voerde de Russische afgevaardigde Gromyko het woord. Gromyko vroeg aan de Veiligheidsraad om onmiddellijk maat regelen te nemen om de Indonesische republiek, „welke het slachtoffer is van een onuitgelokte aanval", te beschermen. De raad „zou niet aan zijn verplichtingen voldoen", indien hij na het beroep der republiek het nemen van stappen ver der zou uitstellen", aldus Gromyko. stelling valt een commissie van 5 leden om een onderzoek in te stellen. Hij motiveerde dit met te zeggen, dat „iets meer dan goede diensten" nodig zijn om para graaf 2 van het statuut van de raad te vervullen. Als antwoord op de verklaring van de Ameri kaanse afgevaardigde, dat Ame rika uitsluitend goede diensten wilde verrichten om de partijen bijeen te brengen, antwoordde de Australische gedelegeerde, dat „de partijen reeds hijeen waren, zonder een oplossing te berei ken", waarbij hij wees op oe bemiddelingspoging van 10 ra Killeam. Gromyko eiste instelling van ©en commissie om toe te zien op het naleven van de wapenstil stand. „Deze commissie moet on middellijk worden ingesteld". Verder eiste hij de instelling van een commissie voor arbitrage. „Elk uitstel zal door de Neder landers gebruikt worden om hun militaire acties voort te zetten". Hij beschuldigde „sommige sta ten" ervan, te trachten de maat regelen van de raad te vertragen, waarfbij hij speciaal het Ameri kaanse aanbod van goede dien sten vermeldde. Gromyko beschuldigde de Ver. Staten ervan, ,,te weinig eerbied te hebben voor de Veiligheids raad" en wees met nadruk op de „Amerikaanse economische be langen" in Indonesië. „Het Ame rikaanse aanbod betekent een passeren van de Verenigde Na ties, hetgeen een gevaarlijke pro cedure is". Hjj vroeg van de Veiligheids raad de oorzaken van het hui dige conflict uit de weg te rui men „door doeltreffende maat regelen, welke bestaan moeten in arbitrage en bemiddeling. De raad moet deze aangelegen heid in eigen hand nemen. Elke andere beslissing zou de be langen van Indonesië en van de wereld benadelen". Hij noemde Nederland de „schul dige partij". Vervolgens besprak Gromyko de door Nederland betwiste com petentie van de Veiligheidsraad. Hij vraagt de raad, om Neder land te antwoorden, dat deze vraag alleen door de raad zelf eal worden opgelost. „De raad moet handelend op treden", aldus Gromyko, „in overeenstemming met de voor schriften van het charter, en niet volgens advies van Nederland". Hij was van mening, dat. Neder land zijn plicht als lid van de .V. N. niet nakomt. Gromyko herhaalde zijn eis, dat Nederland zijn troepen zou terugtrekken tot op de demar catielijnen van October 1946. Hij interpreteerde de verklaring van mr. Van Kleffens als een verzoek om toestemming om het gehele republikeinse gebied te bezetten. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de raad on middellijk het instellen van een commissie van toezicht op het bestand en een commissie van arbitrage zou overwegen. Een Chinees amendement De Chinese afgevaardigde dien de daarop het volgende amende ment op de bekende Australische resolutie in: „De raad neemt met voldoe ning kennis van de veiklarintg, door de Ned. regering uitgegeven op 11 Augustus, waarin zij haar bedoelingen bevestigt om een democratische en souvereine Verenigde Staten van Indonesië te stichten op basis van de over eenkomst van Linggadjati. De raad heeft vervolgens kennis ge nomen van de bedoeling van de Ned. regering om de beroeps consuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan de republiek om een on partijdige staat aan te wijzen, gekozen door twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de republiek zijn uitgekozen, ten einde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De raad besluit: a. tot het doen opstellen van genoemde consulaire rapporten en tot het toezicht op de uitvoering van het bestand; b. de raad besluit vervolgens, dat genoemde con suls en genoemde onpartijdige staat zullen verzocht worden hun gezamenlijk rapport aan de Veiligheidsraad voor te leg gen; c. de raad zal, indien de situatie dit vereist, de aange legenheid verder in beschou wing nemen". De Amerikaanse gedelegeerde Johnson, vervolgens het woord voerend, ontkende de door Gro myko aangehaalde motieven van het Amerikaanse aanbod van goede diensten. „Er is geen sprake geweest van pressie op de republikeinse regering om ons aanbod te aanvaarden". Hij verklaarde, dat hij niet van plan was de goede diensten met een ander land te delen. „Onze enige bedoeling is, de partijen tot elkaar te brengen, van arbitrage is geen sprake". „Wij ontvingen nog geen duidelijk antwoord van de republikeinse regering op ons aanbod. De Ver. Staten hebben hetzelfde belang als alle andere naties bij een vreedzame oplos sing van het conflict". Hrj ver klaarde zich voor het amende ment op de Australische reso lutie, door China voorgesteld. Johnson verklaarde zich voorts tegen arbitrage in dit conflict, tenzfl beide partijen hierin toestemmen. Hij sloot zich aan bjj de mening van de Chinese afgevaardigde, die ver klaard had, dat het in ieders belang was. dat de jeide par tijen onderling een oplossing vinden, en dat niet een oplos sing wordt opgelegd. De Australische gedelegeerde drong aan op onmiddellijke in- Als middel tot arbitrage stel de de Australische afgevaar digde voor 'n commissie van 3 leden in te stellen, waarvan één bemiddelaar door Nederland, één door de republiek en één door de Veiligheidsraad be noemd zon worden. Hierna voerde de vertegenwoor diger van de Indonesische repu bliek, Soetan Sjahrir, het woord. Hij was van mening, dat het terugtrekken van de Ned. troe pen uit republikeins gebied het enige middel is om orde en rust in deze gebieden te herstellen. „Wij beschouwen het aanbod van goede dienste.1 van Amerika en Australië als een onderdeel van de actie van de Veiligheids raad om het conflict op te los sen". Sjahrir verklaarde de Ned. soldaten schuldig aan daden van terreur, verwoesting, roof en moord in het door Nederland be zette gebied. „Wat de Ned. ge delegeerde heeft medegedeeld zijn uitsluitend de consequenties van de Ned. agressie, die de huidige door hem beschreven toe stand heeft veroorzaakt. De Nederlanders zijn vast besloten de republiek te vernietigen en naar Djökja op te rukken. Het heeft geen nut rechtstreekse be sprekingen te voeren met een tegenpartij die voortdurend het pistool op onze horst heeft. Wij verwerpen de door Nederland voorgestelde oplossing". Na de rede van Sjahrir werd zitting tot Vrijdag (15.30 Ned. tijd) verdaagd. Terwijl de Veiligheidsraad gis teren weer een dag verdaan heeft met niets ter zake doend gepraat over de moeilijkheden op Java en Sumatra, waarbij zeker het „be langrijkst" waren de reeds tradi tionele beschuldigingen van Gromyko aan het adres van de Verenigde Staten, zijn toch twee beslissingen, echter buiten de raad om, gevallen: Washington heeft op grond van de weiger achtige houding van Djokjakarta zijn aanbod van goede diensten ingetrokken, terwijl anderzijds de Republiek de Nederlandse voor stellen om tot een regeling van het geschil te komen heeft ver- worpen. Daarmede zijn we in de te ver- wachten impasse gekomen: een Veiligheidsraad, die niet bevoegd is deze zaak te behandelen en zich bovendien door zijn schande lijke partijdigheid onmogelijk heeft gemaakt voor Nederland; Washington dat de Republiek niet tot een contact kan bewegen; en de twee rechtstreeks betrok ken partijen, waarvan de een, die zich door de internationale be langstelling voor de kwestie sterk waant, el'ke toenadering van de andere, men kan wel zeggen bij voorbaat, verwerpt. Lang mag en kan deze impasse niet duren. De Nederlandse re gering zal zeer snel het besluit moeten nemen, welke weg zij wil inslaan. De toestand op de fron ten is kritieker dan op het ogen blik, dat de politiële actie begon, en het vooruitzicht schijnt hope lozer. Het beslissende woord zal de Nederlandse regering, ook al om interne redenen, niet makkelijk vallen. Maar tenzij de regering van de Republiek duidelijk van haar bereidheid om tot een rege ling te komen blijk geeft, en dat binnen de kortst mogelijke tijd, lijkt er slechts één mogelijkheid te bestaan: de actie te voltooien; hoeveel lawaai dan door partij dige en ideologische belangen ook moge worden gemaakt. Reuter meldt: De Verenigde Staten hebben formeel het aanbod om de Indo nesische republiek en de Neder landers tezamen te brengen in "rechtstreekse onderhandelingen over een vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie, in getrokken. De Verenigde Staten deden deze stap, nadat de Indonesische republiek geweigerd had het Amerikaanse aanbod zonder voorbehoud te aanvaarden. mm sLJWs Door de Haarlemse Scheepsbouw Mij. is een nieuwe Rijnsleepboot gebouwd, de „Rudolf Mieschen" voor een Bazelse rederij. De boot is 60 M. lang, 8 M. breed, diepgang 1,40 M. en kan 12000 ton tot Ruhrort en 2500 ton tot Bazel slepen. De Ned. Spoorwegen hebben besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lijnen, waarop de vervoersdichtheid zo groot is, dat deze de kosten, welke aan de electrificatie verbonden zijn, rechtvaardigt. V aar electrificatie niet verantwoord is, zal worden overgegaan, tot invoering van Diesel-electrische tractie. De uitvoering van bovengenoemde plannen zal een periode van vijf tot tien jaar vergen. NIEUW GESTROOM- gaan met de bouw van het be kende gestroomlijnd materieel, LIJND MATERIEEL Deze plannen brengen mee, dat men thans bij de bouw van nieuw tractiematerieel hiermee reke ning dient te houden. Veel var het nu gebruikte materieel is ver ouderd of opgelapt, zódat veel materieel afgeschreven zal moe ten worden. Bij de bouw van nieuw mate rieel zal worden gestreefd naar een veel grotere mate van unifor miteit. Zo zal worden voortge- Vóór Maandag a.s. zal in Amsterdam vrijwel zeker geen brood zijn, als gevolg van het feit, dat de bakkers gisteren middag tjjdens een vergadering besloten de staking voorlopig voor onbepaalde tijd te verlen gen en eerst Donderdagmiddag weer bijeen te komen voor het nemen van nieuwe beslissingen. Zelfs wanneer men dan mocht besluiten do staking op te hef fen zal het daar de vuren zjjn gedoofd en uitgehaald minstens tot Zaterdag en veelal tot Maandag duren voor er overal weer brood te verkrij gen is. De stemming onder de bakkers bleek inmiddels niet te zijn ver beterd. Dat de vergadering zo lang duurde was meer een ge volg van de behoefte om zich te uiten dan dat men het oneens was. Men mopperde een critiseer- de urenlang, aldus werd ons me degedeeld, want ook deze bak kersvergadering had een beslo ten karakter. De actie van de Amsterdamse bakkers wordt materieel gesteund door de bakkers van die plaatsen, waar niet wordt gestaakt of waar men de prijs wel met een cent mocht verhogen. Men verzekerde ons ook, dat er veel sympathie voor deze staking is in kruideniers- en sla gerskringen. In bijna de gehele provincie Utrecht, in het Gooi en delen van Overijssel verschilt de situatie weinig van Amsterdam en wordt ook slechts door de coöperaties en enkele weinige bakkers ge werkt. Naar het schijnt, gaan ook de bakkers in Zaandam en Haarlein zich beraden over staking. Tot nog toe wisten vele Amsterdam mers zich in Haarlem van brood te voorzien, terwijl uit Zaandam taxi's vol brood naar Amsterdam reden. In Helmond gingen de bakkers gisteren weer aan het werk, om dat daar evenals in Delft bericht was ontvangen, dat men de broodprijs met 1 cent mocht verhogen (de zgn. plattelands- regeling). Wat Breda betreft, nadat de burgemeester Dinsdagmiddag was overgegaan tot vordering van een zestal bakkerijen, kwamen des avonds de bakkerspatroons op nieuw in vergadering bijeen. Op deze bijeenkomst werd besloten ia afwachting van de besprekin gen tussen de arbitragecommis sie en de minister van landbouw hedenochtend het werk te hervat ten. Van acht uur af reeds was wederom brood verkrijgbaar. De Tilburgse bakkers hebben gisterenmiddag om 1 uur het werk hervat. De R-K- baKKerspa- troonsvereniging verklaarde, dat zij, hoewel de maatregelen van de regering een aanslag op de vrije middenstandsbedrijven betekenen, haar houding meende te moeten wijzigen wegens de precaire voed selproductie in de gemeente. In Den Haag De Haagse bakkerspatroons wilden zich bij de staking aa sluiten, doch een voorwaarde daarvoor was, dat ook de brood fabriek Hus het werk zou neer leggen. Gisterenavond is hierover geconfereerd, maar toen de me dewerking van genoemd bedrijf niet werd verkregen, is nadien in een vergadering van de bak kerspatroons besloten niet tot sluiting over te gaan. Wel zullen dé Amsterdamse collega's finan cieel bij hun actie worden ge steund. Een loonstaking In Kampen is het een heel an der geval, daar hebben de alge mene en de beide confessionele bakkersgezellenbonden de staking uitgeroepen bij die bakkers, die weigeren een extra weekloon als vacantietoeslag uit te betalen. Hoewel rijksbemiddelaars dit goedkeurden. TOESTAND ONOVER ZICHTELIJK Van departementale zijde verna men wij, dat de toestand tenge- van de uitgebroken bakkers stakingen in den lande, nog on- SC"el«k is- Waar nodig rriiVÏ Moemvoorziening over gelaten aan de burgemeesters der Sfi?eunien' -die in samenwerking met het ministerie van voedsel- krijgen'11111" daarvoor toewijzingen De bakkers van Jutfaas achten het niet langer verantwoord in staking te blijven en hebben, mot uitzondering van die in de woon- Hoograven gistermiddag de broodleverantie hervat. waarvan thans 331 wagenbakken, ter vorming van twee- en vierwa- genstellen in uitvoering zijn. Voorts worden bij Zwitserse en Ned. fabrieken tien electr. loco motieven gebouwd van 4500 pk., die reeds tijdens de oorlog zijn ontworpen. Deze locomotieven zijn zowel geschikt voor snel- als goederentreinen en zullen in 1948 gereed komen. Werkspoor is op het ogenblik bezig een serie van 15 electrische locomotieven te bouwen, waarvan de aflevering nog dit jaar wordt verwacht. Ter vervanging van de thans gebruikte Amerik. leger- locomotieven, wordt naar een Ned. type een diesel-electr. loco motief ontworpen, die een snel heid van 100 tot 125 Km. per uur zal kunnen ontwikkelen. De behoefte aan electrisch ma terieel is buitengewoon groot. Van bestaande tweewagentreinen zullen driewagentreinen worden gemaakt, waarvoor thans dertien tussenrijtuigen worden gebouwd. Voorts worden 29 gestroomlijnde twee- en 65 vierwagentreinen ge bouwd, terwijl plannen bestaan om hieraan nog 41 twee- en 20 vierwagentreinen toe te voegen. Men hoopt in 1948 14 vier- en 4 tweewagentreinen io dienst te kunnen stellen, alsmede de 13 tussenrijtuigen. Het overige ma- tarieel verwacht men in de loop van 1949 in dienst te kunnen stel len, hoewel alles natuurlijk afhan kelijk is van de aanvoer van de materialen. Men overweegt in de toekomst electrische locomotieven aan te schaffen, die losse rijtuigen trek ken en dus overdag zullen kun-» nen dienen voor personen vervoer over lange afstanden en des nachts voor de goederendienst. Wat het diesel-electrische ma terieel betreft zullen tien vijf wa gentreinen, die de vernieling heb ben overleefd, doch .waarvan de motoren onbruikbaar zijn, van nieuwe motoren worden voorzien. Ruim dertig dieselmotoren van 650 pk. zijn thans in Nederland in aanbouw en in de loop van 1948 hoopt men een beperkt aan tal treinstellen in dienst te kun nen nemen. Er zijn nog ongeveer 50 diesel- electrische locomotieven in dienst, die geheel een product zijn van de Ned. industrie en die uitste kend voldoen. Van dit type zijn daarom nog Vijftig in bestelling, die een welkome aanvulling zul len vormen. Uitbreiding goederenvervoer Hoewel de spoorwegen zich hebben ontwikkeld tot een over wegend reizigersvervoerbedrijf, wordt met kracht gestreefd naar uitbreiding van het goederenver voer, een uitbreiding welke da industriële ontwikkeling van ons land sterk van node heeft. De Duitse roof heeft vooral on der het goederenmateriaal een zeer ernstige ravage aangericht, die slechts met grote inspanning kan worden aangevuld. Hoewel de Ned. industrie al ruim 500 nieuwe goederenwagens heeft kunnen afleveren, is dit lang niet voldoende om het te kort op te heffen. Daarom zijn bij de Ned. industrie nog ongeveer 8800 wagens in bestelling, waar onder 4300 kolen- en 3800 groen tewagens. Bovendien zijn 352 zelf lossers in bestelling, die voor de spoorwegen zelf kunnen dienen voor onderhoud van de baan. Nog tn de loop van dit jaar zal een deel hiervan worden afgele verd. De bekende laadkisten voor het vervoer van huis tot huis, die een groot succes zijn gebleken, hebben dringend aanvulling nodig. Daarom zijn in Nederland 1080 gesloten en 800 open laadkisten besteld, welke laatste nog dit jaar zullen worden afgeleverd. In bevoegde kringen te Herford in Duitsland wordt, volgens Reu ter, verklaard, dat de Britse de legatie op de kolen-conferentie te Washington zal voorstellen, d-i prijs van de steenkool uit het Ruhr-gebied met 50 procent te verhogen. Als dit voorstel de steun van Amerika krijgt, wat men in Britse kringen stellig ver wacht, zullen 15 Europese lan den er de nadelige invloed van ondervinden en wel het meest Frankrijk, de grootste importeui van Ruhrkolen. De politieke correspondent van de conservatieve „Daily Mail heeft verklaard, dat Clement Attlee zijn meest vertrouwde col- l62"£l'S gCZ6§"d ZOU hcbu&n, QH-t liij om gezondheidsredenen van plan was in nabije toekomst de functie van minister president neer te leggen Attlee zou er in hebben toegestemd, minister-president te blijven totdat de besprekingen over de dollarlening te Washing, ton over het kritiek punt heen zouden zijn gekomen. Attlee zou Erïiest Bevin tot zijn opvolger willen aanwijzen. Bevestiging van deze berichten zijn niet te ver krijgen. De regering van Paraguay deelde gisteren officieel mede dat de revolutie, welke vijf maanden geleden begon en de hoofdstad Asuncion bedreig de, thans „practisch beëin digd" is. Ook gisterenavond was het nog niet gelukt de brand van het Reichswald te blussen. Nog steeds nu al vier dagen laaien de vlammen doorbomen en struiken en de dikke zwarte rook sliert langs de hemel. De betrekkelijke verwaarlozing van de bossen, die de laatste jaren niet werden geschoond, is natuur lijk een belangrijke factor bij de snelle en felle uitbreiding van de brand, door de vele dode takken en afval, die niet zijn opgeruimd en gretig vlam vatten. Duitse brandweerlieden tot uit verre omtrek, zelfs uit Duisburg, zijn naar het terrein van de brand gedirigeerd. Het aantal explosies is belang rijk verminderd, maar als er weer eens een tankmijn in de vlammen ontploft, dan schudt en beeft het tot in verre omgeving. De schade valt niet bij benadc- ring te scha.tten, maar zeker 13 het, dat duizenden kub. meters hout, waaronder zware eiken en beuken van 20 meter lengte z'jn verloren gegaan- Een groot deel van het Reichs wald, dat 6700 ha. groot is, men zegt een vierde, is zwart gebla kerd en verschroeid: het is niet alleen bos, maar ook heide. Zaterdag zijn drie grote vracht auto's met Nederlandse groenten bij Vaals de Duitse grens gepas seerd met bestemming naar Aken. Maandag volgde een tweede zen ding en vandaag zouden 10 ton appelen naar Aken getranspor teerd worden. Dit alles is bestemd voor Nederlanders in het Duitse grensgebied. Dezer dagen ontvan gen deze mensen 15 kg. groenten en fruit tegen geringe prijs. Deze actie was mogelijk door het initiatief van de Ned. consul te Aken, jhr. von Pelser Berens- berg, die bij de uitvoering van de ze voorziening werd geassisteerd door mevr. Nelissen. Het bedrijf schap voor groenten en fruit en de douane-diensten verleenden volle medewerking. Daar stond ie dan temidden van een aantal collega's, die hem kwa men gelukwensen. Twinkelende ogen, een peper- en zout-haardos met aan de slapen grijs-witte plek ken. Zes kruisjes telde de jarige arbeider nu. Lachend vroeg men hem: Ben je nou zestig Hij had ze door met hun onnozele vraag en ant woordde: „Inderdaad, maar in alle ernst, zestig is een mijlpaal. Een verjaardag om de zaak achter je te bekijken hoor! Met die enkele opmerking had de man zich opnieuw getekend. Vader van vier kinderen èèn priester en drie gehuwd, goed vak man en zeer belezen wat gods dienst, maatschappij en functie betrof, was hij zonder opdringerig heid een collega geworden, wiens kijk op zaken zeer werd gewaar deerd. Als secretaris van zijn vak bond had hij moeilijkheden en leed mede op zich genomen en helpen dragen. Welk een waarde heeft een dergelijke figuur, thuis en daar buiten. Een lamp in een donkere kamer. Zijn weg is als een licht spoor. In de grauwe levenssfeer met machteloos en bovendien grof ge tier het prisma van onze tijd doet zo'n gestalte denken aan woorden uit het Boek der Wijs heid: Afschijnsel van het Eeuwig Licht en beeld van Zijn goedheid We denken ons suf over de mo gelijkheid tot verbetering van de wereld. Enerzijds mag daarbij niet worden vergeten, dat elke genera tie met dat vraagstuk tobt en anderzjjds diepe hervorming gaat nu eenmaal niet massaal. Indivi duen moeten worden geschoold. Persoonlijkheden moeten in alle standen worden gekweekt. Zij worden voor haar omgeving het kostbare bouwmateriaal voor de nieuwe orde. Zij zijn de stutten van Kerk en maatschappelijk le ven. Veel en goed hout hebben we nodig. Niet alleen in de gewone bouwerij. De boven gesignaleerde zestig jarige is van best materiaal. Ce derhout van de Libanon. HENK VAN DER MAZE Een wel zeer uitzonderlijke spoorweg.overgang bevindt zich nabij Pijnackermen moet n.l. eerst bellen, waarna vanuit het station, dat een eind verder ligt, de bomen worden opgehaald "5? Reuter seint uit Batavia- De regering van de Indonesi sche republiek heeft gisteravond de veiligheidsraad van de V. N doen weten, dat zij niet in staat is de Nederlandse voorstellen voor regeling van het Indonesisch geschil te aanvaarden. In de boodschap werd gezegd, dat de berichten, welke korte- 'm§^ c'e republikeinse regering hadden bereikt, de vrees van de regering hadden doen toenemen, dat de Ned. troepen de order »staakt het vuren" niet langer ln acht zouden nemen en zouden overgaan tot militaire operaties op grote schaal met de bedoeling net gehele republikeinse gebied te bezetten. Als hoofdpunten werden in de boodschap van de republiek aan gevoerd: het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" is in de laatste dagen aanzien lijk toegenomen, terwijl de Ned. troepen op verschillende punten weloverlegde militaire operaties ondernemen, welke door de repu bliek beschouwd worden als strijdig met het karakter en de bedoeling van de order van ae veiligheidsraad. De republiek kan geen voorstel in overweging lie- GESCHEURDE AARDE. De gevolgen van de langdurige droogte beginnen zich hoe Langer hoe sterker te doen gevoelen en te vertonen. Hoe de grond op Walcheren barst en splijt. Dinsdagavond heeft de Sov- jetrussische gedelegeerden in de Veiligheidsraad zijn veto uit gesproken over het Australische voorstel, op Griekenland, Alba nië, Joegoslavië en Bulgarije een beroep te doen om „de pro vocerende handelingen aan de grens" te doen ophouden en on derhandelingen te beginnen voor een volledige vredesrege ling. Het voorstel verwierf 9 stemmen, terwij! de Sovjet-Unie en Polen tegenstemden. De Sovjet-gedelegeerde sprak eveneens zijn veto uit over het Amerikaanse alternatief-voorstel betreffende de Balkan, volgens hetwelk de blaam voor de grens incidenten geworpen moest wor den op Bulgarije, Albanië en Joe goslavië en aan de Balkan-com missie van de V. N. gevraagd moest worden om een rapport over de toestand aan de Griekse gren zen. Ook hier stemden de Sovjet- Unie en Polen tegen. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat er geen aanleiding bestond voor verdere bespreking van de Griekse kwestie, verklaar de Andrei Gromyko namens de Sovjet-Unie,, dat deze de subcom missie van de commissie voor onderzoek in de Balkan van de V. N. als niet langer bestaande be schouwde Sir Alexander Cadogan, de af gevaardigde van Groot-Brittanmé verklaarde hiertegenover, dat de commissie in functie zou blijven, totdat de raad op zijn vroegere beslissing zou zijn teruggekomen. De voorzitter sloot zich bij deze zienswijze aan. men, dat in strijd is met het be sluit van de veiligheidsraad, het geschil te regelen door arbitrage of enig ander-vreedzaam middel, nadat stopzetting van de vijande lijkheden is bereikt. Na de politiële actie zijn reeds verschillende telefooncentrales op West-Java in bedrijf gesteld, waardoor nu verbinding tussen Bandoeng, Batavia, Cheribon en Tandjongsari mogelijk is. Aan de „recomba" van Oost- Java, dr. W. T. Hunger, is verlof verleend in verhand met zijn ge zondheid. Hij wordt opgevolgd door de heer Ch. O. van der Plas, oud-lid van de raad van Ned.- Indië en adviseur van dr. Van Mook. De republikeinse regering heeft het verzoek van de Chinese con sul-generaal te Batavia tot het vormen van speciale Chinese vrij willigerscorpsen op republikeins gebied, de z.g. „Pao An Tui", afgewezen. Generaal Soedirman, de opper bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, heeft het Indone sische leger opdracht gegeven zich voor te bereiden voor de voortzetting van de oorlogvoe ring, aldus A. P. De Indonesische opperbevelheb ber, een 32-jarige voormalige on derwijzer, markeerde het einoe van het een maand geduurd heö- bende conflict door zijn man schappen order te geven alle Ne derlandse pogingen tot exploita tie van de economische activa, die hun in Nederlandseh-Oost-Ir.dië in handen zijn gevallen, onmoge lijk te maken en door te gaan met de tactiek van dc ver schroeide aarde, teneinde te voor komen dat de Nederlanders er in slagen nog meer bezittingen te verwerven. Generaal Soedirman zei, dat de republikeinen zouden vechten, tot dat de souvereiniteit en de terri toriale integriteit van de repu bliek hersteld zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1