PRESTATIES een bulldozer- chauffi eur W Pri jsdelictenin alle branches Conflict in de motorsport IN DE RICHTING DE GAULLE „Van mij heeft hij bij deze een borrel tegoed" Europ, Zwemkampioenschappen te Monaco eerberichtj TERUG van de JAMBOREE Die RA RE wereld Indeling 2e, 3e en 4e ldassers Batang-Semarang RUITNIEUWTJES hoogovenstaking GEBROKEN hSJST u£"£ïïv VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 V] SPANNING ÏIOND EEN GELE WIMPEL ULTIMATUM AAN „EXODUS"-JODEN Nederlanders hebben gelukkig geloot 1 VRIJ VEEL WIND Roosendaalse gidsen tracteren op thee VAARWEL AAN DE JONGENSSTAD HERGROEPERING IN 'T FRANSE PARLEMENT DE TUCHTRECHTER WEET ER WEI, RAAD MEE M. R. P. CONTRA DE GAULLE RONDE VAN ZWITSER LAND P.T.T.-V OETB AL Districtswedstrij den DE FLAMINGO'S IN ENGELAND WANDELEN VOOR NIWlN BESTUUR NED. MOTOR. RENNERSBOND GESCHORST VOOR HET A.S. SEIZOEN NATIONALE TENNIS. KAMPIOENSCHAPPEN Van der Kruk in de laatste vier VOORDELEN VAN HET MODERNE VERKEER We stoven de weg op naar Batang. Géén vuur onderweg natuurlijkIn Batang hoorden we dat drie of vier kilo meter verderop nog een onderdeel zat. Het terrein begon te glooien,' langs de weg verlaten kampongs, boomversper ringen, nog nauwelijks opzij gesleept. Drie kilometer vier... vijf... bij elke bocht in de weg keken we naar dat andere onderdeel.... Niets.... Weer niets.... „Ik houd van „headlines" in de krant, maar dat onze jeep op z'n eentje rondpionierend Djokja zou gaan ver overen, leek me al te gortig. Zaten er verderop werkelijk troepen? Of hadden ze ons verkeerd ingelicht? Doorrijden! In de rare stilte. Een kilometer of zeven verderop bereikten we de staart van een lange colonne, die daar werd opgehouden door een kapotte brvig. Ik had eindelijk mijn zin en zat bij de spits. (Dit klinkt misleidend „stoer'', ik weet het). Over de kali was alleen een infanterie-onderdeel van II-4-R.I. vannacht de zaak gaan verkennen en in de loop van de ochtend zou datzelfde onderdeel proberen contact met de T.-Brigade uit Semarang te krijgen, die ons van uit het Oosten tegemoet gekomen was. Er stond nogal een en ander voor die kapotte brug te wach ten. Vooraan het 6e eskadron huzaren van Boreel, een pantser wagenonderdeel, waarover Kapt. Blom het commando voerde. Ze hadden in de afgelopen nacht in Simbang een aanval verwacht, maar er was niets van gekomen. Ook niet van slapen natuurlijk. Kapt. Blom zat een brief te schrijven. Het vlotte niet al te best en bovendien werd hij nog voortdurend gestoord. Hij dronk de ene kroes lauwe limonade na de andere. „Als je zo'r. paar nach ten niet geslapen hebt, kun Je niet meer eten," zei hij. „Je laat de lekkerste dingen staanAl leen maar drinken, constant dorst Die jongens van de pantserwa gens waren al een paar dagen en nachten niet uit de kleren geweest maar het opruimen van de ver sperringen nam zoveel tijd in be slag, dat ze gemiddeld per et maal niet meer dan veertig kilo meter waren opgeschoten. „Nog vuur gehad?" vroeg ik. Een keer maar en toen gaven wij ook een paar vuiltjes weg. We beschermden des nachts een con- vooi en kregen plotseling vrij goed liggend mortiervuur. Geluk kig hadden we het mondingsvuur van die mortieren gezien en toen ik het vuurbevel gaf, leek het wel Chinees Nieuwjaar. De hele colonne spóót lichtspoor! Het was een pracht van een vuurwerk!" Verder zat daar de genie, de 4e en 6e Veldcompagnie geloof ik. Die zwoegden zich nou letterlijk te blubber die aan die zware bailly- brugonderdelen. Maj. Huisman, die er 't commando over voerde, vond dat het nog te langzaam ging maar de jongens waren doodop en hadden weinig anders te eten ge had dan emergency rations, oude Engelse noodrantsoenen, waarvan het meeste blik uit Australië kwam. Wanneer je dat hoogge- concentreerde spul één dag gege ten had, kon je het niet meer zien. De kali was vrij breed en het laatste stuk brug was vernield. Iedereen die vrij had, zwom tus sen de enorme rolstenen en liet zich meedrijven met het water dat tamelijk snel door de smalle en ondiepe bedding stroomde. Er kwam een Austervliegtuig over, het draaide lager en lager en toen de schaduw van deze ver kenner reuze groot over de grond wegsnelde, wapperde er plotse ling een lange gele wimpel om laag. men onherkenbaar alweer op de bulldozer. Die jongen heette Jo Lafleur en hij moet in Maastricht wonen, &n als dat adres niet klopt, hij is van de 16e Compagnie Leger-genie- troepen. Van mij heeft ie bij deze een borrel tegoed en wel twee ook! J. W. HOFWIJK. Ze brachten hem aan kapitein Blom. „Oelallaaaa, dat is donderen hoeveel bruggen zijn er nou weer kapot verderop!" Hij aarzelde even: ,-,Zal ik het maar niet lezen?" We keken allemaal hoe hy het bericht uit de gele, met lood ver zwaarde wimpel haalde. En plot seling: „God zij dank!.... Géén opgeblazen bruggen meer verder op. T.-Brigade infanterie te voet bij.... hij geeft kaartcoördinaten op, dat zullen we direct wel even UitvindenVijandelijke pa trouille ongeveer dertig man, ge wapend met geweren vlucht in Oostelijke richtingBrigade pantserafdeling ruimt versperrin gen op Groeten uit Sema rang Iedereen lachte. Groeten uit Semarang. Het was het eerste „contact", dat we kregen en ieder een voelde op dat moment, dat het er nou bijna opzat. Allemaal had den ze plotseling verhalen hoe on gelooflijk hard het eigenlijk ge weest was. I-en n-4, die midden in hun eerste nachtrust uit bed getrom meld werden, opnieuw de trucks in konden, practisch zonder eten en drinken, met alleen maar extra munitie En iemand vroeg me of ik ook die bulldozer onderweg was te gengekomen. „Is u een brede kali doorgereden, waarvan de brug ka pot was en stond daar op de an dere oever geen bulldozer klaar om de jeep een zetje te geven?" Die chauffeur van die bulldozer heeft bijna het onmogelijke ge presteerd: Drie dagen en nachten heeft ie daar gewerkt, heeft tien tallen zware trucks die in de kali bleven steken een zetje gegeven, duwde telkens weer nieuwe wa gens de steile overhelling op drie dagen en nachten bijna onaf gebrokendaar op z'n eentje bij die grote kali ergens in de rimboeEn toen gaven ze hem nog een klein akkefietje. Ergens stond een onschuldig bunkertje en dat moest ook even uit de weg, en of ie dat ook nog even op wou knappen. Hij klom weer op zijn machine, duwde het beton in de prak enmaakte een kleine honderdduizend bijen blijkbaar wakker, die daar woonden. In een minimum van tijd had ie géén gezicht meer. Ze stuurden 'm naar de dokter. „Slapen'zei de dokter en gaf 'm een slaap poeder. Twee uur later reed ie volko- De Engelse autoriteiten hebben gisteren aan de Joodse vluchtelin gen, die zich te Port de Bouc aan boord van drie schepen bevinden, een ultimatum gesteld, op grond waarvan zt| binnen 18 uur van boord moeten gaan, willen zij niet naar Duitsland overgebracht wor den, aldus A.P. In een communiqué van het Britse minis'erie van buitenlandse zaken wordt medegedeeld, dat de Joden, die weigeren aan land te gaan, met de schenen naar de Engelse zone van Duitsland ge bracht zullen worden, waar onmid- delijk met de ontscheping zal wor den aangevan"m. Naar Reuter meldt, hebben de Joodse illegale immigranten, die zich thans op het schip „Ocean Vigour" voor Port de Bouc be vinden, bij stemming besloten geen gevolg te geven aan het Britse ultimatum om Vrijdag in Frankrijk aan land te gaan. Aan boord van de beide andere schepen werd het ultimatum rus tig ontvangen. In de Staatscourant van Don derdag zijn opgenomen de navolgende beschikkingen: prij- zenbeschikking handel in appen dages, uit non-ferro metaal vervaardigd, en sanitaire artike len 1947, voorts een regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden voor de baksteen industrie. Woensdagmiddag is de K. L. M Skymaster PH-TAB met 23 pas sagiers en 826 kg. post uit Indië aan boord op Schiphol geland. De 51-jarige J. v. P. te Linne is in de Maas aldaar te water geraakt en verdronken. <J> Hedenochtend is de K. L. M.- skymaster PH-TSA naar Indië vertrokken, die o.a. 2200 kg post aan boord heeft. O Z. K. H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aan vaard van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. O Toen de heer de W. in Alkmaar Woensdagavond thuis kwam vond hij zijn 39-jarige vrouw dood naast de stofzuiger liggen. Zij was met de electr. stroom in aanraking gekomen, waarna zij op slag overleed. De "49-jarige mevr. G. te Alk maar is bij het baden in het Noordhollands kanaal verdron ken. O Dertien dagen na de 300.000 werd gisteren op Schiphol reeds de 400.000ste bezoeker geregistreerd. Het was een Amsterdamse dame, die enke le attenties mocht ontvangen van Luchthaven en K. L. M. O Een straalvliegtuig van de Amerikaanse marine heeft een nieuw wereldsnelheidsrecord gevestigd van 640.7 mijl (ong. 1025 K.M.) per uur. Uit naam van de Tsjechoslo- waakse president. Benes, en de minister van landsverdediging, generaal Svoboda heeft generaal Prochazka zeven leden van de voormalige ondergrondse Joodse organisatie „Makabi" („strijd hamer") gedecoreerd met het oorlogskruis. Twee hunner kre gen bovendien de medaille van verdienste, alles wegens verzet tegen de Duitsers. O Chester Merror, republikeins lid van het Amerikaanse con gres voor de staat New-Hamps hire, heeft president Truman en de republikeinse leiders verzocht om een speciale con greszitting in October ten einde, „de Britse en Europese situatie" in behandeling te nemen. ■0- De veiligheidsraad heeft giste ren Hongarije's aanvrage voor het lidmaatschap van de V. N. afgewezen. Zowel Engeland als de V. S. verklaarden voorts niet de overtuiging te hebben, dat Roemenië en Bulgarije in staat zijn de verplichtingen van het handvest na te komen. De aanvragen van Roemenië en Bulgarije werden afgewezen. STAATSLOTERIJ De gisteren gepubliceerde num mers van de prijzen van 100;— moeten luiden: 4296, 6718, 9427, 9709, 10715, 11629, 18126, 20009, 21329 en 21604. Weerverwachting, medege- deeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Matige, overdag krachtige wind tussen Noordoost en Oost op de méeste plaatsen tijdelijk 5 wat bewolking, doch vrijwel j overal droog weer met onge- veer dezelfde temperatuur. 23 Aug.: Zon op 5.35 uur; onder 19.50 uur; Maan op 14.22 t uur; onder 22.41 uur. Merkwaardig stil kwam van ochtend even over half vier de speciale jamboreetrein met de 750 jonge Nederlandse verkenners het station Roosendaal binnen rijden op de terugweg van Mois- son-jamboree naar het vaderland. De meesten sliepen nog, maar toen de rode petten van de ma rechaussee en het stemmige grijs groen van de douane voor de coupé-deuren verschenen kwam er leven in de brouwerij. Roosen daalse gidsen, die uit grote melk bussen thee per pollepel serveer den, deden dan de dag voor goed doorbreken en vele wit-gepluimde hoeden (Hongaarse pluimen) sta ken ras door de raampjes naar buiten. Hoe het laatste stuk van het feest was geweest? Daarom had den zij juist zo goed geslapen. De laatste dag, dag van afbreken, pakken en alles gereed brengen voor de reis, was zwaar geweest En de regen, die men in Moisson net zo hard ontwend was als hier deed er gisteren in allervloedig- ste mate nog een schepje boven op, Sterk intern, vriendschaps contact Maar het kamp was heerlijk ge weest, een echt leven als verken ners onder elkaar, maar dan in zo breed mogelijk verband. Deze keer was er geen groepering om een of andere hoofdfiguur, zodat het internationale vriendschaps contact eigenlijk nog sterker was gaan spreken. De Franse padvin ders hadden, in waarachtig die nende hulpvaardigheid allen ten voorbeeld de zaken keurig geregeld, al was er veel aan de improvisatie over gelaten, waar door de dingen wel eens ver traagd werden. Toch waren de hoofdlijnen zeer origineel en goed uitgewerkt. Het eten was goed, al konden de stevige Nederlandse magen wel eens knorren bij het lichte Franse ontbijt en al waren de prijzen der dingen soms erg hoog. In ieder geval zijn de jongens zeer tjvreden over hetgeen ze hebben meegemaakt. En nu staan ze dan bij groep jes al weer herinneringen op te halen. Van de langzame, dikke Amerikanen, die alles zo piekfijn in orde hadden en die royaal dure scout-litteratuur gratis verstrek ten, van de Arabieren, die bij het ruilen bliksemsnel iets uit de hand weggritsten als ze zagen, dat de transactie zou mislopen, van de Hongaren in het kamp, die blijk baar voor een deel nogal com munistische sympathieën hadden en die ook litteratuur cadeau ga ven, maar dan uitgebroed door Stalin; over de scouts, afkomstig uit de groepen displaced persons, o.a. Oekrainers, die natuurlijk he lemaal niets van de Russen moes ten hebben het waren alle rijke ervaringen, opgedaan in het uit» gestrekte jamboree-kamp in de bossen van Moisson. Zo krioelen en roepen de jon gens door elkaar, wachtend op 't sein van vertrek. Een hoorn-signaal, moe en met gebarsten geluid van de vele jam boree-diensten, doet de jongens bij groepen dan weer de trein be stijgen en onder daverend gezang ditmaal, glijden de wagons weer langs het perron verder dieper het vaderland in. Jamboree 1947 behoort nu weer totaal tot het verleden Kapitein Odom, ex-piloot van het Britse Ferry Command, is er zoals men weet, in geslaagd in drie dagen en 65 minuten rond de wereld te vliegen, waarmede lui het bestaande record met 113 uren en 45 minuten heeft verbeterd. „Kaoitein Odom", aldus profes sor Wetallus. de houder van de meest fantastische wereldrecords on het gebied der wetenschap uit Emmer Compascuum, „doet mtf denken aan een Chinese ambassa deur, die toen men hem opgeto gen vertelde, dat de trein, welke hem over het hele continent van Europa had vervoerd, het record met vijf minuten had verbeterd, antwoordde: „Maar dat is prach tig! Wat gaat u nu met die vtjf minuten doen?" De overwinning der linkse elementen van de socialistische party, waardoor de parlemen taire machteloosheid voor de oplossing der meest dringende vraagstukken (de Algerijnse kwestie, de geleide economie enz.) nog vergroot wordt, heeft in Franse parlementaire krin gen een bijzondere spanning veroorzaakt, waardoor de me ning dat de tegenwoordige grondwet de parlementaire arbeid onmogeiyk maakte, tot daden heeft geleid. Een groot aantal afgevaar digden, behorend tot partijen buiten de communistische en socialistische, hebben besloten een onderlinge groepering te vormen om tot grondwetsher ziening te komen en de onma tig geleide economie te be- stryden. Hun program valt samen met dat van De Gaulle. Hoewel niet ronduit gezegd wordt dat men zich achter De Gaulle wil scharen, komt de houding van de hierboven bedoelde afgevaardig den daar toch op neer en de lei- De tuchtrechter voor de Prijzen te Rotterdam veroordeelde de beide firmanten van een groothandel in aardappelen te 's-Gravendeel ieder tot een boete van ƒ1500 wegens verkoop aan de kleinhandel tegen te hoge prijzen. Een grossier te Oudewater werd voor een dergelijk vergrijp tot 150 boete veroordeeld. Eep bier- bottelaar te Streefkerk kreeg lOOn boete wegens verkoop van bier tot te hoge prijs De cafetariaexploitanten J. C. en W. J. te Rottere!rim hadden gebakjes te duur verkocht en prijsaanduiding achterwege gelaten. 250 ieder en publicatie van het vonnis. Een chauffeur bood een „Victo ria" motorrijwiel te duur aan. Boete ƒ250. Duurder kwam een Coöperatieve Veiling uit, die appe len van oogst 1946 te duur ver kocht en ƒ2500 boete kreeg. Een Barendrechts groentekoop man kreeg voor een dergelijk lelt ƒ200. Een huisschilder te Moordrecht verkocht grote hoeveelheden „Blanco" koudwaterverf aan mili taire instanties en overschreed daarbij de toegestane prijzen. Boete 1300. Voor het te duur verkopen van door hem vervaardigde fauteuils en voor het niet voeren van een ordelijke administratie werd een Rotterdams stoffeerder tot 500 boete veroordeeld. Voor een zelfde bedrag werd een meubelfabrikant te Maassluis be boet wegens het te duur verkopen van ameublementen. Een kantoorbediende te Maas sluis bood 1000 kilo natrium-hydro- sulfiet te duur aan. Boete f 100. Een eierenhandelaar te Rotter dam verkocht zijn eieren te duur en zag zich bestraft mét een boete van ƒ450. De N. V. Cimanex te Schiedam was de verkoop tegen te hoge prijzen van étalage-, damast- en kastpapier alsmede van winkel zakken en bonbonzakjes ten laste gelegd, waarop veroordeeling volgde tot een boete van ƒ1000 en publicatie van het voirnlt ders van de partij van De Gaulle hebben dan ook onmiddellijk me degedeeld, dat ze bij de aan staande gemeenteraadsverkiezin gen candidaten zullen stellen voor het gehele land. Een afzonderlijk optreden van De Gaulle naast de partijen zou slechts een hopeloze verwarring kunnen stichten en veel afbreuk doen aan de niet-marxistische partijen. De onderlinge groepe ring der afgevaardigden moet een brug slaan en het vooruitzicht is dan ook, dat bij de candidaat- stelling gemeenschappelijke lijs ten zullen worden opgemaakt, waarbij tevens aan de socialisten van de minderheid (richting- Blum) gelegenheid wordt gegeven mee te doen. Voor het ogenblik zijn een 60-tal afgevaardigden tot de onderlinge groepering toege treden waarbij zich een 20-tal leden van de M.R.P. bevindt en verder rechtsen en radicalen en leden uit andere partyen. Een 70- tal nieuwe aanvragen zijn in be handeling, waaronder die van een aantal socialisten, die tegen de eenheidsactie met de commu nisten zijn. i De communisten hebben ais te genzet nieuwe voorstellen aan de socialisten gedaan om tot blok vorming met hen te komen. Er zal echter nog enige da gen gewacht moeten worden voor de nieuwe toestand op po- Utlek gebied voldoende duide lijk zal zyn, maar het toene mend succes van De Gaulle en de verslechtering van de bin nenlandse toestand als gevolg van de voedsel-regellngen ver sterken de hergroepering tier Pain'J parlementaire kringen wint de overtuiging veld, dat de sociaUstische party na het congres van Lyon haar een heid moeilyk zal kunnen be waren. De niet-marxistische partyen gaan thans in de rich ting om zich met het program van De Gaulle te verenigen. De Franse socialistische par ty en de M. R. P. hebben aan gekondigd, dat elk hunner af gevaardigden, die zich aansluit by de Woensdag gevormde pariementsfractle van de Gaulle automatisch buiten de party gesloten aal worden. Onze verslaggever in het Jam boreekamp geeft ons nog de vol gende eindindrukken in de jambo- reestad te Moisson opgedaan. Een flauwe lichtschijn tekent zich af tegen mijn tentdoek. Het is de nacht na de sluiting van de jamboree. Deze nacht is vol ge rucht, want ze trekken reeds In de eerste uren van de nieuwe dag weg uit de tentenstad. Voorbij is het grote avontuur. Voor een laatste maal hebben ze gisteren avond nog gestaan aan een kamp vuur, de Italiaan naast de Neder lander, de Schot naast de Fin, die van India naast de Fransman. Ze hebben samen gezongen en ge danst en toen de rode vlam laaide en de ogen schitterden, was er vreugde en vriendschap bij allen. Weer rijzen er andere beelden voor mij op, terwijl ik lig te luis' teren naar de dreunende stap van de duizenden, tiie trekken in de nacht. Maar ik wil die beelden terugdringen, om te denken aan die heerlijke herinnering, die Zon dagmorgén, toen op het hoge witte altaar het kardinaalsrood flow kerde in het zonlicht en de Kerk vorst de jongens toesprak. „Gij gaat over enkele dagen terug naar uw land. Het is dus nu tijd te denken, welke indrukken gij zult meenemen". De kardinaal wees toen op de verschillen, die ze hier hadden gezien, verschillen van volksaard, gelaatskleur, uni form, van geloof, van taal. Maar toch kwam een eenheid door de gelijke idealen en verkennerswet. „Wanneer wij die goed beleven in dat deel van de wereld, waar we ziin, kunnen we een grote kracht zijn tot het bevorderen van de vrede." De kardinaal wees toen op de eenheid vooral voor de ka tholieken. die door het ene Brood der H. Eucharistie worden ge sterkt. Deze gedachte van de H. Eucharistie als middelpunt van ons leven en bron der eenheid, was ook door de Fransen bijzonder benadrukt. Werd zij door de jongens be grepen? Een enkel voorbeeld. Bij een toevallige controle van een dagprogram van een Nederlandse troep, bleek, dat de jongens eige ner beweging een bezoek aan de kapel erop geplaatst hadden. Uit de drukte van de jamboree trok ken ze zich een ogenblik terug om zich te gaan melden bij hun grote Hopman. Een ander voorbeeld: na het laatste kampvuur valt er een ogenblik stilte; een Italiaanse leider bidt voor de Belgische broe der-verkenners, die die morgen een ongeluk gehad hadden met het Jamboreetreintje. Beleving van de broederschaps gedachte! De jamboree is voor de jongens en voor hen is ze ook zonder enige twijfel geslaagd. Het was een feest, niet enkel om de grootse demonstraties en kampvuren en godsdienstige plechtigheden, maar vooral om het dagelijkse kample ven en de dagelijkse omgang met al die andere jongens. Hebben we geen critiek Eerlijk moet het me van het hart, dat een journalist op deze jamboree moeite heeft objectief te blijven. Want wat zijn eigen persoonlijke verzorging betrof, was er niets georganiseerd. Daar schoot de jamboreeleiding, maar ook de eigen nationale leiding van ons hoofdkwartier tekort. Waarom geen aparte, zij het dan bescheiden mess voor hen ingericht als in Vogelenzang? Zij konden in het restaurant hun maaltijden gebrui- ken, zoals alle vreemdelingen dat konden, maar ze hadden daarvoor geen voldoende geld. Het waren niet alleen de Duitse correspon denten, die d d jamboree hun ontbijt deden met een stuk cocos- noot. Bittere woorden zijn er ge vallen bij de journalisten, die toch degenen zijn, die propaganda voor de beweging en de Jamboree maakte Maar het hoofdkwartier der Kath. Verkenners zo verze kerde men ons beslist heeft de pers niet nodig. Wij zouden daarbij willen opmerken: maar dan ook geen enkele persMoge men zich de ervaring van Moisson ten nutte maken; bij -n volgende Jamboree zullen de journalisten zich bedenken om onder derge lijke omstandigheden andermaal dit werk te doen. Als journalist evt-wel weten we deze bezwaren opzij te zetten. Het gaat om de vraag: is deze wereldbijeenkomst geslaagd? On getwijfeld! De Fransen stonden voor enorme moeilijkheden. Dit volk heeft ontzettend geleden, de jamboree werd van de kant der communisten tegengewerkt, zoals alles, waar zij de lakens niet uit delen. Dat de Franse gastheren alle moeilijkheden hebben over wonnen. strekt hun tot eer. De voortrekkers en cheftaines, die diensten verrichtten hebben blijk gegeven van 'n opofferende geest, die aller bewondering verdiende. Dat de organisatie in onderdelen vaak door de Franse slag moest worden gered en dat dit ook meestal wel gelukte, is van dit land van de improvisatie begrij pelijk. Ik lig te luisteren in de nacht naar de stap der duizenden, die wegtrekken uit deze jongensstad, die kort maar intens geleefJFheeft. Tegen mijn tentdoek tekent zich een spaarzaam licht. Zij, die daar trekken naar hun huis, gaan het licht tegemoet van een nieuwe dag. Moge de lichtende dag van de vrede der volkeren ook oplich ten na deze jamboree van de vrede. Zij, die daar trekken, zyn jong en vervuld van grote idealen. Niet minder dan 16 landen zenden begin September hun ver tegenwoordigers naar de zwem wedstrijden om de Europese kam pioenschappen te Monaco. In totaal zijn 427 deelnemers geno teerd, van wie 137 dames. Voor het polotournooi hebben elf landen zich gemeld. Twee pou les van vier landen en een poule van drie zullen worden gevormd. Aan het hoofd van elk dezer pou les komen Hongarije, Neder land en België volgens het klas sement van de Europese kam pioenschappen van 1938. De de finitieve indeling vindt Maandag 8 September te Monte Carlo plaats. De winnaars van elk der drie groepen spelen een hal ve competitie tegen elkaar. Wat de zwemwedstrijden be treft, in alle nummers worden voorwedstrijden uitgeschreven, met uitzondering van de 400 en 1500 meter vrije slag heren en de 400 meter borstcrawl dames. Deze drie nummers worden welis waar in series gezwommen, maar de tyden beslissen onmid dellijk voor het kampioenschap. Op de 100 meter borstcrawl he ren, de 100 meter rugcrawl he ren, de 200 meter schoolslag he ren, de lOCj meter borstcrawl da mes, de 200 meter schoolslag dames worden de eerste twee van elke serie in de eindstryd ge plaatst, waarbij niet op de tijden wordt gelet. In de overige num mers, b.v. de 100 meter rug- crawl dames en de estafette num mers dames en heren, worden de eerste drie ploegen van elke se rie in de finale geklasseerd. Over het algemeen hebben de Nederlandse zwemmers en zwem sters gelukkig geloot. Een uit zondering vormt Sindorf op de 100 meter borstcrawl, waarin hij in de eerste serie o.m. tegen Jany, de Zweed Olssonen de Hongaar Szatmary moet starten, terwijl slechts twee deelnemers geplaatst worden. De Europese titelhouder in dit nummer, Kees Hoving, heeft het in de derde serie heel wat gemakkelijker. Bekende zwemmers zitten erver- Het eerste deel der 5e étappe van de Ronde van Zwitserland, BienneLausanne (158 K.M. werd gewonnen door de Zwitser Lang in 4 uur 33 min. 49 sec., Franken werd 21e, Pauwels 26e. Het tweede gedeelte dei étap pe, LausanneGenève, 60,6 K.M. tegen het horloge, werd ge wonnen door de Italiaan Coppi in 1 uur 17 min. 10 sec. Franken was 19e en Pauwels 25e. In het algemeen klassement leidt Bartali (It.) met 32.38.54 voor Bresci (It.) met 33.00.10 Pauwels staat 25e en Franken 40e. SCHAAKTORNOOI TE ENSCHEDE De uitslagen van de zesde ronde van de bondswedstrijden van de K. N. S. B. luiden: HeneberkeBunt 10, Vinden Stumpers 01, Van Mindeno io, Wolthuis-Brouwer 10; afgebroken party uit de derde ronde WolthuisHenne- berke der niet in deze serie. Ook de lo ting op de 4 x 200 meter heren estafette was voor Nederland weinig gelukkig. In de eerste se rie komen Zuid-Slavië, Honga rije Zweden, Frankrijk en Ne derland in deze baanvolgorde te gen elkander uit en slechts dne ploegen komen uit deze sene in de eindstrijd. B^de lw®<^e so- rie zitten Italië, Tsjechoslowaki e. Portugal en Groot-Brlttanmë. Op de 100 meter borstcrawl ko men in de eerste serie der dames o.m. Fritzi Nathanseii, Irma Schumacher, Marie van der Bran- de aan de start, in de tweede serie weinig bekende zwemsters en in de derde serie Fernando Caroen, Hannie Termeulen (.op baan 3) en Eva Szekely Hon garije). Op de 200 meter school slag zijn drie series samenge steld. In de eerste serie zwemmen o.m. Grete Soenesen en Yvonne van de Kerckhove, In de tweede Jannie de Groot, in de derde Nel van Vliet tegen weinig bekende zwemsters. In de tweede serie 4 x 100 meter borstcrawl dames zitten Nederland en Deremarken, maar drie ploegen komen uit de ze serie in de finale. Tenslotte zal Greetje Galliard het niet ge makkelijk krijgen op de 100 me ter rugcrawl. In haar serie ko men o.m. uit (in totaal zeven zwemsters) Monique Berlioux en Margrete Karen Harup. Twee zwemsters kunnen zich voor de eindstrijd plaatsen. Irene Koster Van Feggelen heeft het gemak kelijker in de tweede serie. Programma voor Zaterdag 23 •Ails'- 15.00—15.40 Nora—PTT Gv. I; Dordrecht II—PTT Gv. H; 15.40 —16.20 GoudaNora, PTT Gv. 1 Dordrecht II; 16.2017.00 Gou- daPTT Gv. I, PTT Gv. II—No- ra; 17.00—17.40 PTT Gv. li—PTT Gv. I, Dordrecht XI—Gouda; 17.40 —18.20 Dordrecht II—Nora, PTT Gv. IIGouda. Programma voor Zondag 24 Aug.: 12.0012.40 Rotterdam 1— Gona I, Leiden—Gona II; 12.40 —13.20 Dordrecht IDe/ft 1, Delft IIRotterdam II; 13.20— 14.00 Rotterdam IDelft I, Lel denRotterdam II; 14.0014.40 Gona IDordt I, Gona IIDeltt II; 14.40—15,20 Gona I—Delft 1, Gona II—Rotterdam II; 15.20 16.00 Rotterdam IDordt I, Lei den—Delft II. 16.1517.15 (2 x 25 min.) Win naar groep IWinnaar groep II. Dinsdag speelden de Flamingo's op hun Engelse tour tegen een 1VI.C.C.- elftal te Londen. Het resultaat was een draw. De Nederlanders scoor den 273 runs voor het verlies van 7 wickets, waarop gesloten werd. M.C.C. behaalde 156 runs voor 3 wickets (tijd.) Van de I.uur scoorde 136, Baerselman 46, Ingeise 24 n.o. Visser 28. De Rotterdamse Politie Sport vereniging „Hermandad" organi seert op Zaterdag 13 September wandeltocht ten bate van de NIWIN. De af te leggen afstan den bedragen resp. 15,22 en 30 K.M., waarvoor men zich tussen 13 en 14.30 uur moet melden bij de stratplaats Diergaarde-Blijdorp Deelneming staat open voor mi litairen, semi-militairen, politle- troepen en burgers en men kan zich aanmelden bij het secreta riaat der vereniging: Zestienho- venstraat 50b, Rotterdam N. Het inschrijfgeld bedraagt 1.—; dit wordt j 1.15, wanneer inschrijving geschiedt aan de startplaats. Zo wel bii de start als bij de aankomst verleent de Politie Harmonieveren. .Hermandad" haar medewerking. KNVB AFD. ROTTERDAM Nieuwe competitie-indeling De competitie-indeling van de afd. Rotterdam van de KNVB voor het seizoen 1947-'48 ziet er als volgt uit: le klas A: Groen Witten Schie- broek, Dirksland, Activitas, Eure ka, AVO, Schiedamse Boys, Nes- toro, Belvedere. le klas B: WICO, Germinal, OV Radio, GVR, Nieuwenhoom, Roga Zwart Wit. le klas C: HWD, AVS, HWS, Puttershoek, Ons Huis, Demos, DESV, Soag, Rockanje. 2e klas A: SVO, Hekelingen, ODI, Voorwaarts, LMO, Vierpol- ders, Singelkwartier, Postef, Te- diro. 2e klas B: DOK, TOGB, DKS, SVDP, Noorderkwartier, GLZ, Vios, Rood Groen, HBB. 2e klas C: Telefoon, RKWIK, Nadov, SVDPW, Abbenbroek, ZVC Crooswijk, DOH, DCB, RMI. 3e klas A: NRC, GVMD, West End, Pantser Boys, Oldi, VIR, GBR. 3e klas B: Hurricanes. Zuider ster, Don Bosco, Dreadnought, Blrjdorp, Luno, DNB. 3e klas C: ASB, RJB, Sportifta SSAVR, DLB, Bell Boys, DOZ. Se klas D: Vedero, Grometa, Varkenoord, VGLSC, WF, OTVV, Groene Duivels. Het dagelijks bestuur van de K. N. M. V„ gehoord de sportcom- missie, heeft besloten de heren P. J. W. van Aartsen (Amster dam), A. Hartman (Amsterdam). P. Knijnenburg (Wassenaar), O. Moeke (Heemstede) L. Rehorst (Den Haagl, J. de Ridder (Alk maar) en H. Steman (Voorburg), allen lid van de K. N. M. V., te zamen vormende het bestuur van de Ned. Motorrenners Bond, tijde lijk te schorsen als lid van de K. N. M. V. op grond van ™or de motorsport en de K. M. V. schadelijke gedragingen. Naar aanleiding van de circu laire, welke de directie van de Ned. Hoogovenmij. te Umuiden aan het personeel heeft gerich teneinde tot normale toestanden in het bedrijf te komen, heeft ruim 80 procent der stakende ar beiders zich voor werkhervatting op de oude condities aangemeld. De competitie-indeling van dë 2e, 3e en 4e klassers in District II (die der le klassers publiceer den wij reeds eerder) voor he seizoen 194748 ziet er uit a*0 volgt: 2e klas A: Goal, DCV, Fortuna, Gouda, Kenne"? Scheveningen, Sliedredht, V Vios en' VUC. trvv 2e klas B: BMT, CVV, nv v, ODS, Overmaas, SVV, Unitas, UVS en 4c HBC H°3ée Wa^c: Concordia, DCL, DHS, ONA, ^asefaa' svw> VDL, VOC en Wassenaar. 3e klas D: T dS, Excel sior '20 GSV, Laakkwartier, Lek- kerkerk, Mussen, Papendrecht en R^e'klaS a^CMCVEB0H' FSV" Pretoria, Olympia, Postduiven, KKAVV en Spar de klas F: Alblasserdam, Blauw zwart, Fluks, HOV, Leonidas, Siod, Tonegido, VOS en Zwyn- dreeht. 4e klas a. Archipel, De Jagers, DUNO, Lenig en Snel, Kranen burg, DHL, 's-Gravenzande Westlandia en Oliveo. 4e klas B: HPSV, Quick Steps, Spoorwijs;, VDS, Voorburg, Docos, Alphense Boys Hillegom, BSM en Lisse. klas C: Lugdunum, Ryswyk, GDS, RAVA, Terlaak, WSB, Bodegraven en Teylingen. hlas D: Roodenburg, HDV, BTC, Vogel, DVC, Delft, Schoon hoven, Saturnus en Florissant. 4e klas E: WP. Te Werve, RKVC, Wilhelmus, LDWS, Rouw koop, DSO, DOSR, SOA en Zwart Blauw. 4e klas F: Haastrecht, Goude rak, Waddinxveen, Moordrecht, Oudewater, Bergambacht Am- merstol, Dilettant, DONK en Stolwijk. 4e klas G: Naaldwyk, Schie darn,, Ursus, Bolnes, Full Speed, Delfia Spoorwegen, Postalia, Hoek van Holland en Steeds Vol harden. <3 klas H: Hillesluis, Herman- dad, Het Noorden, Steeds Hoger, Pechvogels, NHS, Maasstraat, BSDO, Flakkee, Merwede. 4e kl. I; RDM, SMV, Progress, St. Lodewyk, DJS, Celeritas, Hil- legersberg, Oud Beh'erland, DETO 4e kl. J; DRL, Bloemhof, Hion, Transvalia, DDC, SSW, OSS, Hel- levoetsluis, WRW. 4e klas K: SFC, DRZ, Dindua, Aeolus, DEH, USC, Sunrise, OW PEC 4e klas L: Dubbeldam, Strijen, 's-Gravendeel, RCR, DZB, RGD, Merwesteijn, Hardinxveld. Deze schorsing gaat In op Don derdag 21 Augustus 1947. Het hoofdbestuur der K. N M. V. zal de duur van de schorsing nader vaststellen. Voorts heeft het dagelijks be stuur besloten het rechtstreekse contact met de N. M. R. B. te be ëindigen, hetgeen inhoudt, dat deze organisatie niet langer ge- machtigd is, financiële overeen komsten aan te gaan met organi satoren van terrein- en wegraces. Het besluit tot schorsing is ge nomen naar aanleiding van de houding, die de motorrennersbond heeft aangenomen inzake de wed strijden te Tubbergen. Deze hou ding was naar de mening van het bestuur van de K. N. M. V. scha delijk voor de belangen van de K. N. M. V. Aangezien echter al leen het hoofdbestuur een defini tieve schorsing kan uitspreken, is de huidige schorsing voorlopig. Van de zijde van de motorren nersbond wordt medegedeeld, dat de bond geen genoegen met deze behandeling zal nemen. De motor rennersbond is een organisatie die de belangen van haar leden op wedstrijden e d. behartigt. Toen de bond bij het voeren van on derhandelingen voor de wedstrij den op het circuit van Tubber gen volkomen door de organise rende stichting werd gepasseerd, heeft het bestuur haar leden ver boden te Tubbergen te starten.. Verschillende renners hebben hierop hun inschrijvingen gean nuleerd .De motorrennersbond is van mening, dat deze handelwij- z® haar goed recht was en heeft besloten tegen de uitgesproken schorsing protest aan te tekenen. Nog drie plaatsen waren open in de laatste acht van het heren enkelspel en over twee daarvan is eerst beslist na drie sets. Een had zelfs de merkwaardige cijfers 7-5 5-7 7-5, destijds tussen T. Borren Jr. en Akkersdyk, een van de acht geplaatste spelers. Een stryd, die technisch niet op hoog peil stond en Akkersdiik niet liet zien in een spel, dat hem in Hilversum deed winnen Toch leek het of hij m de derde set door het onregelma tige, vaak verrassende spet vhii Borren heen zou breken, 0D kwam 4-1. doch Borren v een of andere manier z«elleri ach_ terug en maakte wer p gen,ice tereen (5-4) om toen^ te verliezen V Hu daama de van AkkersdijK e* met 7-5 Deze zefTfI7Z,„ ne,m ln <*6 kwartfinale tegen Wilton brengen, hÏ met een lichtelyk gewond oog (waaAoor hij uitstel van spelen eekregen had) de eerste set van TaminiaU ,vel?oor met 2-6, zeer onzeker plaatsend, doch daama .touch" kreeg, in de tweede on houdbare drives in series sloeg (6-0) en in de derde het geluk mee kreeg toen hij 3-3 stond en Taminiau vier dubbele fouten serveerde Met 6-3 plaatste Wilton zich eveneens in de laatste acht. Van der Kruk had twee sets nodig om Adema van Scheltema te slaan. In de eerste kwart-eindstrijd welke aan de orde kwam, van der Kruk tegen Borren Sr., was de vaart ver te zoeken. Het was plaatsen en plaatsen, zoeken en tasten. Van der Kruk vermeed de vaart en waagde net, Borren met diens „eigen' speltype te bestrij den. Hii had succes met deze tac tiek, omdat ny, meer dan Borren, over onverwachte snelle slagen beschikte, die gewoonlijk het punt Y?5ra,. 'n de derde en vier- d®L.5 r d dit spel succes; zelfs d Borren met de dropshot uit- vo Een overwinning welke van der Kruk zo goed als zeker Le!? Plaats geeft in'de ploeg tegen België. Bij de dames zijn mei. Couquer- QUe (Woensdag reeds), mevr. Roos-v. d. Wal, mej. Hermsen en mevr. Lubbers de „laatste vier". Mevr. Roos sloeg veel scherper dan mej. Grosveld, mevr. Lubbers was even vast doch secuurder in scorende drives dan mevr. Koop- mans en mej. Hermsen leek aan vankelijk verslagen te worden door eigen onvastheid en teleur stelling over zichzelf (overigens ook door het goede passeren van mevr. Schmier doch ze herwon geleidelijk haar contrèle en toen ook de strüd met 5-7 6-4 6-1. Eenige uitslagen: dames-enkel-, spel, kwart-eindstrijden: mevr.i- Lubbers sl. mevr. Koopmans 6-4 6-4; mej. Her en sl. mevrouw Schmier 5-7 6-4 6-1; mevr. Roos- v. d. Wal sl. mej. Grosveld 6-3 6-2. Heren-enkelspel (uitgezonderde spelers tegen winnaars derde ron de)Wilton sl Taminiau 2-6 6-0 6-3; Akkersdiik verl. van T. Bor ren 5-7 7-5 5-7: Van der Kruk sl. Adema van Scheltema 6-1 8-6. Kwart-elndstriiden: Van der Kruk sl. A. Borren 6-2 4-6 6-0 6-2; Krijt sl. Lijsen 6-4 7-5 7-5. Gemengd dubbetenel, kwart- eindstrijden: mej. Couqueroue en Wilton sl. mei. Eggersman qn Drijver 6-3 6-3; mevr. v. Berkel en Karsten sl. mevr. Lubbers en Volkmaars 6-1 3-6 6-3. Damesdubbelspel, kwart-elnd- striid: mej. Couquernue en mevr. v. Berkel sl. mej. Broese v. Grbe- nou en mevr. Marlnkelle 6-2 6-2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2