Consuls in Batavia op stap De resolutie der P. v. d.A. Piloot landde in de jungle EUROPA voor hongersnood Gevaren der droogte S«twS'cndS'Sifssss, sfrss*Dhfs°<< Franse beduchtheid voor DUITSLANDS ECONOMISCH HERSTEL De stand van de veestapel Overvolle gevangenissen in Boedapest sa1* Gromyko weigerde weer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN BELGIë HELPT Maar acht taarten Neger-telegrafist „trommelde" het nieuws Kfew w,?r4 S,„. Brï MM „Wie het recht heeft is sterk 69ste JAARGANG DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 No. 20400 Geen absolute afwijzing van politiële actie ROODE-KRUISM ACHINE NAAR DJOKJA priestermoord in VENEZIA GIULA voor de koninklijke bruiloft TREINBOTSING IN FRANKRIJK DUITSE KRIJGSGEVAN GENEN OPSTANDIG KINDERVERLAMMING IN BERLIJN IERLAND IS ONT SNAPT Wl. J» DE CONFERENTIES VAN WASHINGTON EN LONDEN Frankrijk beducht voor zijn veiligheid HALF MILLIOEN KOEIEN MINDER AM. TROEPEN VERLATEN N.-CHINA K.L.M. BLIJFT OP COLOMBO VLIEGEN HE BRAND IN DE PEEL DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" rijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tjt 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Veiligheidsraad heeft gisteren de Chinees Australische resolutie aanvaard, waarin rapporten worden gevraagd van de beroepsconsuls te Batavia over de situatie in de Indon. republiek sedert het: „Staakt het vuren Ook nam de raad aan de Amerikaanse resolutie, waarin de raad zich bereid verklaart indien beide partijen dat ver zoeken behulpzaam te zijn hij de regeling van het conflict door een commissie uit de Raad van 3 leden, van wie elk der partijen één lid. en deze twee het derde zullen aanwijzen. Over de Belgische resolutie om de competentie-kwestie voor het Int. Hof van Justitie te brengen, wordt vandaag verder gesproken. Na opening van de zitting van de Veiligheidsraad nam als eer ste spreker Sjahrir het woord. Hü betoogde, dat geen der ontwor pen resoluties de situatie in In donesië veel zou helpen. Hij verlangde een duidelijke „veroor deling van de Nederlandse agres sie" door de raad Sjahrir vroeg effectieve maat regelen. „Er kan geen standvas tige vrede zijn in Indonesië, zo- lang de Nederlandse troepen daar blijven". Hij verklaarde, dat de republiek zich bij elke be slissing van de raad zou neer leggen. „De Indonesische dele gatie is bereid elke onpartijdige arbitrage te aanvaarden, zolang de Veiligheidsraad niet wordt gepasseerd", aldus Sjahrir. Hij Wees het voorstel van een con sulair onderzoek van de hand, omdat „de meeste consuls te Ba tavia de zaak door Nederlandse" bril bezien". Sjahrir verklaarde verder, dat de Nederlandse militaire actie doorgang vindt, ondanks de or der tot het staken van het vuren. Hierna nam de Pooise afge vaardigde het woord en betoogde, dat de orde tot het staken van de vijandelijkheden niet wordt opgevolgd. Hij verzocht de ver gadering voort te zetten totdat een beslissing zou zijn bereikt. Vervolgens kreeg de Belgi sche afgevaardigde gelegenheid tot spreken. Hij verdedigde de nieuwe, door zjjn delegatie in gediende, resolutie. Hjj eiste, dat de raad volkomen zou han delen in overeenstemming met het handvest en a'htte het noodzakelijk, gezien de gerezen twijfel, de kwestie van de com petentie aan het internationale hof van justitie voor te leg gen. Hij verklaarde zich ver heugd, dat een begin van uit voering was gegeven aan het plan om de consuls te Bata via rapport te laten opstellen Hij betreurde het, dat de raad niet meer aandacht heeft be sleed aan het positieve voor stel van de Nederlandse gede- Tnfee'r;, T Van «effens. „Internationale reclitvaardie- heid kan alleen een goede grondslag zijn voor de veiHg- heidsraad. Daarom kan ai- leen het internationale hof dc jurisdictie-kwestie op de juis te wijze oplossen. De laatste Amerikaanse re solutie behoeft echter dit on derzoek door het internationale hof niet in de weg te staan." Hij deelde mede, dat de Belgi sche regering haar consul-gene raal te Batavia gelast heeft aan het consulaire onderzoek medï te werken De voorzitter, Faris al Choeri, verklaarde, dat hij aan de Belgi sche resolutie geen voorrang kon verlenen daar de resolutfesVoe- ten worden behandeld in volgorde van indiening. Indien echter stem ming gewenst wordt, kan hier toe worden overgegaan. Gromy ko betoogde hierna, dat de reso luties in volgorde van indiening moesten worden behandeld. Het voorstel om de Belgische resolutie prioriteit te verlenen werd met 9 onthoudingen en twee stemmen vóór afgewezen. De Belgische resolutie zal dus, het laatst in behandeling ko men. Besloten werd eerst de Australisch-ChJnese resolutie in behandeling te nemen, vervol gens de Amerikaanse. De voorzitter deelde mede, dat de eerste Australische resolutie was ingetrokken, hetgeen door de Australische gedelegeerde wetd ontkend. Hij wilde de oorspron kelijke resolutie behandeld zien, in geval de Chino-Australische reso lutie werd afgewezen. Vervolgens diende de Russiscne afgevaardigde een amendement op de Chino-Australische resolutie in, inhoudende instelling van een commissie van toezicht op het staken van de vijandelijkheden. Vervolgens zouden de paragra fen, waarbij voldoening wordt uit gesproken over de opvolging van de order tot staken van de vijan delijkheden, moeten vervallen. De Australische gedelegeerde verzocht vervolgens Gromyko zijn amendement in te trekken. Gro myko weigerde zulks en verklaar de geen enkele resolutie te kun nen aanvaarden, die niet voorzag in de instelling van een commissie door de veiligheidsraad. Het Russische amendement werd daarop in stemming ge_ bracht en verkreeg 7 stemmen terwijl twee stemmen tegen wer den uitgebracht. Onder de beide tegenstemmers behoorde echter Frankrijk, hetgeen betekende dat dit land iin veto tegen het amen dement uitsprak, waarmede dit was verworpen. De andere tegen- Wn™Belg:ië' Engeland en China onthielden zich van stem ming. Chinees-Australische resolutie Daarna kwam in stemming de Chinees-Australische resolutie, waarin de Veiligheidsraad aan de regeringen, die lid zijn van de raad en beroepsconsuls in Batavia heb ben, verzocht deze consuls te in strueren gezamenlijk ter inlich ting en voorlichting van de Vei ligheidsraad rapoorten uit te brengen no-ms de situatie in de republiek na de aanneming van de resolutie va.. 1 Augustus om het vuren te staken. Indien de situatie zulks nodig maakt zal de raad daarna de zaak verder overwegen. Deze resolutie werd aangenomen met 7 stemmen voor en 4 onthou dingen. Van de lc'den van de raad heb ben consuls in Batavia: Engeland. Australië, Ver. Staten, China en België. Amerikaanse resolutie aangenomen batten6?. verder verloop der de- resohifi??6 de Amerikaanse fn s iS.8 stemmen vóór 'gen (Rusland, aangenomen. In C Ir ,i nnfh OICHIIUÜH VUUi Polen en Syrië\nSrPn 'Rusland, deze resoliitie v ®?7sr6no,T,en- In zich bereid. Indiende ™,ad zulks verzoeken. bartijen te vergemakkelijken" ?,T)'OSsir,(r commissie uit de veilighe'ml ee*ï bestaande uit drie van elke partij een lid aanwi st terwijl het derde lid wordt aan. gewezen door de twee aldus ge kozen leden. Gromyko noemde deze resolutie „het meest typische voorbeeld van passeren van de Verenigde Naties" Indien het voorstel werd aanvaard ,,dan zou de Veiligheidsraad een tweede, ernstige klap aan de V. N. hebben toegebracht", aldus Gromyko.. Hershell Johnson (V.S.) merkte „De heer Gromyko maakt «"aafohTkeiijk ,an de'gelegenheid sovnH met de gebruikelijke Prnna^r1 ur°de de raad als een Propagandaforum te gebruiken. Er is in de kringen van de P. v. d. A. en ook in haar pers nog ai een en ander te doen over de ^terpretatie van de resolutie, conï- is aangenomen op 't partrj- IodonesJch" de thans PeernJbvetrkUiaAeeft daar0™ waarin wordt vastgelefd^t l' congres „van uit "het J?et verantwoordelij kheidsgevoeirnsge de gehele partij ten aanzien van het Indonesisdhe probleem heeft vermeden zich uit te spreken over wat ons zou kunnen verdelen met betrekking tot het verleden". „Er was", zo vervolgde de ver klaring, „in het gehele congres een duidelijke behoefte er toe bij te dragen, dat de partij zo eens gezind mogelijk al haar krachten zou kunnen aanwenden voor haar taak nu en in de naaste toekomst, tel" verwezenlijking van haar politiek, die onveranderd is: de volledige liquidatie van de kolo niale verhouding in goede samen werking tussen Nederland en Indonesië. Om deze reden werd de tekst van de resolutie in gezamenlijk beraad tussen het partijbestuur en vertegenwoordigers van „de beswaarden" vastgesteld". Er is opzettelijk een redactie gekozen, die noch goedkeuring, noch afkeuring uitspreekt over het door de partijleiding ingeno- nien standpunt inzake het con- fei' van de „beperkte poli tiële actie". Evenmin heeft het congres zich in de resolutie zon- «rh mper a "tater de regering ge- „Het i,s zeker niet juist, dat de algemene strekking van de reso lutie zou zijn, te voorkomen, dat „onder welk voorwendsel dan ook", op de weg van 't gewapend optreden zal worden voortgegaan. Er is noch in het algemeen, noch ten opzichte van de concrete situatie in Indonesië uitgespro ken, dat er nooit en onder geen omstandigheid meer gewapend optreden zal plaats mogen vin den. Toen aan het slot van het congres door een der afgevaardig den werd gevraagd of een derge lijke interpretatie van de reso lutie geoorloofd was, heeft de voorzitter dit met beslistheid af gewezen". Ik neem niet aan, dat de beweeg redenen van de V. S. door enig ander lid van de raad ernstig in twijfel getrokken worden. De Australische resolutie voor stellende een arbitragecommissie, en het Poolse amendement werden daarop verworpen. Tijdens het debat over de nieu we Belgische resolutie werd de zitting tot hedenmiddag 15.30 uur Ned .tijd verdaagd. Over het Franse veto meldt Reuter nog, dat Frankrijk voor de eerste maal alleen het recht van veto heeft gebruikt. Op 26 Juni 1946 hebben Frankrijk en de Sovjet-Unie samen hun veto uit- gesproke- bij de behandeling van de Spaanse kwestie. Een Dakota-toestel, gecharterd door het Voor-Indisch Roode Kruis, is gisteren in Singapore aangekomen met 3 Indische artsen en een hoeveelheid geneesmidde len voor de republiek aan boord. Ook een vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis maakte de reis mede. Het vlieg- tuigzal vandaag naar Batavia en Djokja doorvliegen. De Ned. en republikeinse autoriteiten heb ben maatregelen genomen om een veilige overtocht te waarborgen. Mgr. Giacomo Ukmar uit Triëst is. toen hij Zondag in de door de Joegoslaven bezette zóne van Venezia Giula arriveerde om het H. Vormsel toe te dienen, door een menigte mensen aangevallen. Met een schedelfractuur en ernstige meswonden rond de nieren, is hij naar een ziekenhuis in Fiume overgebracht. Een priester, die hem trachtte te verdedigen, liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Hef toedienen van het H. Vorm sel zou enige tijd geleden zijn ver richt door mgr. Antonio Iantin, maar ook toen werd dit door een vijandige menigte belet. De bruiloftsgasten van prinses Elizabeth van Engeland zullen het met acht bruidstaarten moeten doen. De aanstaande koningin heeft namelijk Zondag het aanbod van een bakkersgezel, 'om nog een negende taart te maken, afgeslagen, onder het motief, dat het, gezien het ernstig voedseltekort in het land, niet juist zou zijn om meer dan acht taarten te laten bakken. Zeven bakkerijen, waaronder een in Schotland, hebben elk opdracht gekregen voor een taart, De achtste taart die bij 't ontbijt op de dag van de bruiloft gegeten zal worden zal door de kok van het koninklijk paleis worden gebakken. De ingrediëten voor de kunst stukken zullen ten geschenke worden gegeven door meisjesver enigingen in Australië. Te Meze bjj Montpellier zijn twee treinen op elkaar gereden. Hierbij kwamen 4 personen om het leven en werden 23 passagiers gewond. Ruim 100 Duitse krijgsgevange' nen, die aan Britse internering in Egypte zijn ontsnapt en in Egyp tische gevangenschap te Cairo verblijven, zijn in verzet geko men, toen Egyptische soldaten hen naar de Engelsen in de Suez-ka- naalzone wilden terugbrengen. Zij wierpen met stenen en enkelen trachtten zelfmoord te plegen. Tenslotte werden zij door twee kloosterzusters tot kalmte ge bracht. Indertijd hebben de Duit sers koning Faroek van Egypte verzocht niet naar de Britten te worden teruggezonden. Dat het trommelsignaal bij de Afrikaanse negers in gebruik minstens even efficient kan werken als een moderne radio ondervond volgens een U. P. te- legram de piloot Terence Spen- eer die gedwongen was een nood landing te maken in het jungle gebied van Centraal Afrika. Spencer zou reddeloos verloren zijn geweest, indien een neger stam, welke in de buurt van de plaats, waar zijn toestel was neergekomen, zijn kraal had, zien niet over hem ontfermd had. De zwarte gastheren, die blijkbaar al lang gebroken hadden met de gewoonte, om in elke blanke een aanwinst voor het diner te zien, beloofden de piloot zo snel mo gelijk de buitenwereld van zijn lot in kennis te brengen. De dorpstelegrafist werd er bij ge- Een beeld van de vernieling, welke door de brand in het veilinggebouw te s-Gravenzande werd aangericht roepen en er werd hem verteld wat hq moest seinen. Na een half uur ingespannen roffeien op zijn trommel verklaarde deze, dat het bericht nu bij de volgen de stam was en dat die het ver der zou trommelen. Vier en twintig uur later bereikte het nieuws de 300 mijl verder gele gen plaats Bulawayo vanwaai het verder per radio werd door gezonden. De kinderverlamming in, Ber lijn heeft volgens een A. P.-tele gram, zich tijdens het weekend uitgebreid en volgens ambtena ren van de openbare gezondheid waren er gisteren 214 gevallen waarvan 27 met dodelijke afioop. De meeste gevallen komen voor in de Russische sector van Berlijn, waar 151 mensen in be handeling zijn genomen met 12 sterfgevallen. Bovendien werd vernomen, dat een klein aantal Amerikaan se kinderen, dat de kleuter klasse volgt van de Thomas A. Robertsschool, de vorige week besmet kan zijn en thans onder strenge medische controle staat. De chauffeur van cep Ameri kaanse schoolbus heeft de vori ge week Donderdag de ziekte blijkbaar opgelopen na de kinde ren naar school te hebben ge bracht. De volgende ochtend is hij overleden. De kinderen en hun ouders zjjn onmiddellijk opgeroepen voor een onderzoek door legerartsen en zij hebben strenge instructies gekregen met betrekking tot de ziekte. Als voorzorgsmaatregel is dc zomervacantie der school ver lengd. De Zweedse dirigent Odd Gru- ner Henge zal midden Nov. 'n bezoek aan ons land brengen, samen met de pianist Jan Wolner. Grote f,e< ee ten van Europa hebben op het ogenblik te lijden van de ergste droogteperiode der laatste tien jaren. De oogsten lijden ontzeltc nde schade. De autoriteiten voorspellen, dat er tegen de winter in uitgebreide gebieden bijna een hongersnood zal heersen, tenzij iet spoedig gaat regenen. Sinds Mei is er op het continent vet te weinig regen gevallen, sinds Juli is het vrijwel steeds root, geweest. In Berlijn zeiden landbouw autoriteiten, dat het in Duitsland nog niet zo droog is geweest sinds het begin van e eeuw. In Wenen is zo weinig drinkwater, dat er niet gebaad ma wot den. voordat er aan de droogte een et peil van Donau is zo laag, dat de te ondervinden. te^an^rijk: Het grootste gedeei- hinnoü Franse tarweoogst was de vm?<,yoor de dr°ogte, maar door 7ii nl f, van verleden winter was VolZ °r 30 Procent vernietigd. Frankriuf officiëIe taxaties helft moeten word"? 5«m*?',ïrte*!d zal de tweede óogst van °g der ernstige schade veevoe- Er is zelfs t,.-, ?e. ondervinden, terecht komt Fn 6r..niets van drastische Skrirrminir^ zal een ^uizendtn'dPd betpkea" laag is, dat het slib gaat rotten einde is gekomen scheepvaart er hinder van begint Duitsland: de ergste droogte in 50 jaar heeft schade aangericht onder alle gewassen te velde. De schade aan de aardappeloogst wordt in het algemeen op 25 pro cent geraamd, welk percentage voor sommige gebieden tot 50 zai stijgen. De suikerbietenoogst heeft evenzeer geleden en het veevoet en de weilanden hebben ook Jé nadelige gevolgen van de droogte ondervonden. Er zijn vele berich ten binnengekomen over bosbran den, die in het Reichswald bij Nijmegen was wel de ergste. De voorraden drinkwater in Muen- chen en Wiesbaden beginnen ang stig klein te worden. SSMli De grote vishallen te IJmuiden, tijdens de oorlog practisch geheet vernield, worden opgebouwd. Aan één kant wordt het puin opgeruimdf aan de andere wordt opgebouwd. enDZeiCh steeds in lmv^rlta™mlng; die neer het buitengfwo 6 Wa"" droog. heemtTK 1™» van Duitsland. Fianse zone Italië. Doordat verleden week hier en daar wat reïen is be vallen, is er een eind! bekomen Engeland: Sinds 6 Augustus heeft het vrijwel niet geregend, Zaterdag was de temperatuur in Londen voor de tiende achtereen volgende dag boven de 80 gra den Fahrenheit. Een dergelijke si tuatie is in totaal in deze eeuw slechts Viermaal voorgekomen. Sommige gewassen, zoals sui kerbieten, late aardappelen en groenten zijn door de droogte oe- schadigd, maar de vooruitzicht en voor graanoogst-1947 zijn goed De grootste zorg van de boeren is de melkproductie, die scherp gedaald is. De gewone ver-bruikers krijgen nog maar twee liter per week, in énkele delen van hon den heeft het voor het eerst in 18 dagen geregend. Oostenrijk: Autoriteiten vrezen, dat de groente schade zal heb ben geleden door de droogte. In verschillende delen van het land loopt de drinkwatervoorziening gevaar. In Wenen is het gebruik van een bad verboden, terwijl gazons en bloemperken niet be sproeid mogen worden. De groen tetuinen mogen slechts met wei nig water begoten worden. Skandinavische landen: Ver wacht wordt, dat de tarwe- en haveroogst in Zweden door de droogte 40 procent kleiner zal zijn dan het vorige jaar, meende de voorzitter van de officiële le vensmiddelen commissie. Zweden zal ongeveer 350.000 ton graan moeten importeren, om het hui dige rantsoen te kunnen handha ven. In Kopenhagen is opdracht ge geven tot een drastische afslach ting van het Deense vee, omdat de voorraad veevoeder door de droogte ernstig is aangetast. De overvloed aan vlees is een grote zorg van de regering, die Enge land, België, Frankrijk en Italië verzocht heeft meer te importeren. Door de droogte is de graan oogst in Zuid-Noorwegen aanzien lijk kleiner geworden, in het Noorden heeft zij te lijden gehad van de te vele regen. Door de kleine watervoorraden wordt de industriële productie belemmei d en vele fabrieken zullen moeten sluiten, tenzij er spoedig regen valt. Door gebrek aan veevoeder zal een gedeelte van de veestapel moeten worden geslacht. Ierland: Functionarissen van het departement van landbouw voorspellen de beste oogst in 40 jaar met een goede kans, dat de brooddistributie kan worden opge heven, dit land is letterlijk aan de droogteperiode, die de rest van Europa in zijn greep heeft gehad, ontsnapt. Engelands nieuwste „Airliner", de Tudor II, ver ongelukte dadelijk na het opstijgen voor een proefvlucht te Woodford, Cheshire. Vier van de zes mensen aan boord kwamen om, onder wie de ontwerper van de machine. Niemand twijfelt er aan, dat bij Amerikaans-Britse onderhandelin gen te Washington over de ver hoging van de Roerkolenproductie, en bij de Amerikaans-Brits-Franse besprekingen te Londen over het peil der Duitse staalproductie, ook genaamd de conferentie voor de economische reconstructie van Duitsland, de Verenigde Staten hun wil om Duitsland weer op de been te helpen zullen doorzetten, tegen alle bezwaren in, welke hun partners er tegen in kunnen bren gen. Misschien zal het Franse verzet want daar gaat het ten slotte om de definitieve cijfers iets beneden het door de Amerika nen gedachte maximum doen da len, maar heel veel verschil zal het niet uitmaken. Want Washington weet, wat het wil. De Amerikanen hebben voor hun onverzettelijkheid bovenal twee motieven. Op de eerste plaats willen zij in het hart van Europa geen duurzame chaos achterlaten, welke een gemakke lijke prooi van het Russische com munisme zal worden; en vervol gens hebben zij de economische opleving van Duitsland tot 't kern stuk van het plan-Marshall ge maakt. En al hebben zij toege geven, dat de slachtoffers priori teit moeten genieten boven de beul, het is nu eenmaal een tragische speling van het lot, dat de slachtoffers niet kunnen gered, als de overweldiger niet tot een zekere welstand wordt ge bracht, en wel door hen zelf met rneuwe offers, welke zij Zelf moe ten brengen. Alleen als men de Europese ver bondenheid in haar diepere wezen en in breed perspectief ziet, wordt deze gedachte voor de West-Euro- pese volken draaglijk en uitvoer baar. Amerika heeft het in dit op zicht iets makkelijker; want de walging tegenover Duitsland is er veel minder sterk en het behoeft derhalve geen psychologische remmen te verbreken om meer actief en effectief tot het enig mo gelijke inzicht te komen, dat het na ruim twee jaar hoog tijd wordt de puinhopen, welke geheel Eu ropa besmetten, te gaan opruimen. Ware het mogelijk geweest, dit werk onmiddellijk na de Duitse capitulatie aan te pakken, dan zou Europa veel van de ellende, welke het nu doormaakt, bespaard zijn gebleven. Dat Rusland tegen de twee bo vengenoemde conferenties, waar toe het niet uitgenodigd is en waaraan het op reen Énkele wijze kan deelnemen, bezwaren maakt en protesten uitbrengt, is natuur lijk. Generaal Lucius D. Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland heeft hierop tijdens een p .rsconferentie reeds geant woord, dat elk Russisch protest ongegrond was, aangezien de Rus sen zelf steeds geweigerd hebben Duitsland als een economische eenheid, zo&ls te Potsdétm whs overeengekomen, te behandelen. Wij bedoelen niet het industriële peil voor een Duitse eenheid vast te stellen, aldus Clay, doch slechts voor de Brits-Amerikaanse zones. Daarmede is het Russische protest afgedaan, en beraadslaagt en han delt Amerika zonder Rusland. In November, ah weer een viermo- gendheden-vredesconferentie sa menkomt, zal men wel verder zien Het Engelse antwoord is ietwat karakteristieker. Het omvat de mededeling, dat de Londense con ferentie slechts gehouden wordt Z JZT%k- Va? Frankrijk, opdat dd £"d f1n standpunt kenbaar tZ ollT rnaken. Dit sluit ech- een eventuele viermogendhe- Onze rundveestapel komt nog steeds niet op peil. Integendeel, we tellen nog altijd meer dan 450.000 minder dan in 1939 en in plaats van een stijging geeft het verloop momenteel een daling te zien. De cijfers van de inventari satie van land- en tuinbouw 1947 welk worden gepubliceerd in het Statistische Bulletin van het C.B.S., tonen een vermindering niet bijna 43.500 stuks vergeleken bij 1946. Het sterkst komt deze achteruitgang tot uitdrukking in de rubriek gust jongvee van 1—2 jaar, welke in 1946, 400.210 ver meldde tegen 347.402 voor 1947. De rubriek vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar geeft een daling te zien: 483.146 in 1946 tegen 435.562 in 1947. Het totaal aantal melk en kalfkoeien nam daarentegen toe van 1.279.364 in 1946 tot 1.325.835 in 1947. De teruggang van de veestapel moet voornamelijk worden toegeschreven aan de strenge en langdurige winter waardoor de toch al moeilijke veevoederpositie tot nog ongun stiger verhoudingen leidde. En hoe het in de komende maanden zal worden als gevolg van de droogte....? denconferentie over de kwestie van het peil van de Duitse indus trie als geheel niet uit, indien Rusland hierom zou verzoeken. De zaak is dus, gelijk overigens be kend, dat Engeland en Amerika reeds tot overeenstemming zijn ge komen om, in het belang van Europa's herstel, de Duitse staal productie te verhogen, en wel tot 11.500.000 ton per jaar. Nu de Fransen daartegen hebben gepro testeerd, krijgen zij de gelegen heid hun bekende standpunt toe te lichten. Wat in de practijk hierop neer komt, dat zij de eisen van de Franse veiligheid, zoals zij zien met grote kracht en taaiheid zullen verdedigen. Zij vrezen het industriële potentiëel van Duits land. en stellen daarom voor de staalindustrie van het Roergebied, waar de kolen worden gedolven, te verplaatsen naar Frankrijk. België en Luxemburg, waar de ertsen in de grond zitten. Als aanvulling, en zo nodig, alternatief, stellen zii voor een internationalisatie van het Roergebied, niet alleen con trole, maar werkelhk beheer, zo dat de Duitsers dit machtig arse naal nooit weer voor oorlog kun nen gebruiken. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de Amerikapen voor deze denkbeelden zullen zwichten. Zij zijn de enige zakenlieden, die het Roergebied kunnen moderniseren De commandant der Amerikaan se marine-strijdkrachten te Tient sin, Wieseman, heeft verklaard, dat alle onder zijn commando staande troepen tegen het einde van deze maand uit China terug getrokken zullen zijn. De marine manschappen hebben bijna twee jaar in Noord-China gediend; 38.000 man zijn behulpzaam ge weest bij de repatriëring van Ja pans militair en burgerlijk perso neel. en derhalve productief maken; zij alleen kunnen alles leveren, wat Duitsland nodig heeft. Daarom moesten de Engelsen hun sociali- satie-plannen reeds prijsgeven, ten minste voor de eerstvolgende vijf jaren; daarom zullen ook de Fransen moeten buigen. Want Amerika wenst niet alleen een welvarend, maar ook een sterk Duitsland, dat het Oosten econo misch imponeert, en militair schrik aanjaagt. De nieuwe we reldstructuur eist dit. Als tege moetkoming aan Frankrijk schijnt in Amerikaanse kringen te worden overwogen bet beruchte viermo- gendhedenverdrag tegen een Duit se agressie als driemogendheden- verdrag weer in het debat te wer- Pen- Het zou iets zijn, al zal men in Parijs duchten, dat een derge- Irjk verdrag voor veertig jaar op de duur aan kracht moet verlie zen. Verdragen hebben in onze moderne tijden, nu de grondslag van elk verdrag: God doelbewust uitgeschakeld wordt, niet veel meer te betekenen. Aneta meldt uit Batavia, dat de voorlopige toestemming voor het landen van K.L.M.-machines op het vliegveld van Colombo is verlengd. De technische moeilijkheden, waarmede men daar in de aan vang had te kampen, zijn even eens opgeheven, zodat de geregel de luchtverbinding Schiphol— Batavia thans als hersteld kan worden beschouwd. Voorlopig zal om de andere dag worden gevlo gen, aldus Aneta. Bij de K.L.M. in Den Haag was gistermiddag van een en ander nog niets bekend. Zondagmiddag is een veertigtal manschappen van de hulpverle ning luchtbescherming uit Venlo naar de Peel getogen ten einde i, *e nemen aan blussings- werk. De mannen hebben zeer hard gewerkt. Door hun toedoen bleven een tiental arbeiderswonin- Een alsmede een turfstrooiselfa- briek, gelegen in de Moost onder Nederweert van brand gevrij waard. (Van onze S-redacteur). J9 's de oude droeve wjjs, die sinds de „bevrijding" weer gezongen wordt in Boedapest. Het is het klaaglied der mensen, ,'e "e ene gevangenis naar de andere trekken, omdat er een vader, een zoon, een broe- uer, een vriend om onnaspeur- j'Jke redenen in de gevangenis ;s geworpen of In een concen tratiekamp is opgesloten. Wjj kennen dat lied uit de tjjd der Duitse bezetting, toen de na- uien der gevangenissen voor ons opeens een bekende klank kregen en ons niet meer vreemd in de oren klonken. Alleen reeds in Boedapest werden in het eer ste jaar na de oorlog meer dan 30.000 processen aanhanging gemaakt en het aantal ge vangenen, die opgesloten wer den in de gevangenissen van Boedapest was tienmaal zo hoog als In normale tjjd. In een der gevangenissen, die een capaciteit heeft van 400 500 gevangenen zitten nu reeds sinds lang meer dan 2000 ge vangenen opgesloten. Men vertelt mij het verhaal van een dier gevangenissen, waar in een grote cel 32 gevangenen za ten, onder wie twee priesters, opgesloten wegens „anti-demo cratische" gezindheid. Er was voor deze priesters geen mogelijkheid des Zondags de H. Mis te lezen en daarom trachtten zij het in hun cel te doen. De tafel, die in de cel stond werd het altaar, een waterglas was de kelk. Als de wijn werd binnengesmokkeld, ke ken de bewakers, die nog tot de oude tijd behoorden voor zich en zagen niets. De hostie, de palia en het purificatorium waren ver borgen in een papieren doos. Vele gevangenen ontvingen de H. Com munie. Op een of andere wijze xwam de commandant van de gevangenis, een partijman, er achter, wat er in de cel gebeurde. Gewapende be wakers maakten toen onmiddellijk een einde aan deze heilige dien- aten. De heide priesters werden gestraft met eenzame opsluiting waarvan enige tjjd in een vol maakt donkere cel. Tegen al deze dingen heeft da vorst-primaat van Hongarije, kar dinaal Mindszenti zich openlijk verzet in een memorandum aan de minister van justitie, Istv&n Riess, waarin hij de onmenselijke toestanden in de gevangenissen laakte. Het gevolg was slechts een vervalst bericht in de marxis tische pers, waarin de kardi naal werd uitgeki^ten als een ver dediger der nazi's en fascisten Zelfs de argumenten en de be schuldigingen tegen hun tegen standers zijn over de gehele we reld dezelfde. Intussen gaan de leiders der kerken onverstoorbaar voort met de bestrijding van dit goddeloos systeem, dat men on der dwang aan de bevolking tracht op te leggen. En het is niet al leen kardinaal Mindszenti, maar ook de zeer geziene en invloedrij ke protestantse bisschop mgr. Ra- vasz, die tegenover het huidige systeem klaar en duidelijk de leer van het christendom stelt. Zo zette hij een der laatste Zon dagen in een preek, die hij hield in de protestantse kerk op het Calvijnplein het onderscheid uit een tussen de opvattingen der naturalisten en die der moralisten. De naturalistische opvatting is, zo zeide hjj, dat wie sterk is ook het recht heeft, maar wij moeten zeg gen; wie 't recht heelt, is sterk: en hij voegde eraan toe, dat een ma terialistisch mens nimmer reli gieus kan zijn. Dergelijke woor den verstaan de gelovigen hier te genwoordig zeer wel, zoals wijde woorden onzer priester- en lis schoppen tijdens de bezetting ook begrepen. En in deze geest bidden nu de mensen hier in de kerken. Vroe ger werd er iedere Zondag ge beden voor Horthy, nu bidt men -niet voor Tildy, wiens conflict met zjjn bisschop 'algemeen bekend is, maar men bidt nu voor degene.a, die „in de gevangenissen ver zuchten, voor de krijgsgevangenen en voor hen, die leven in de schaduw van de dood".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1