Noordse staten in beraad AMERIKA WIL HELPEN DE NIEUWE BONNEN Partijvoorzitters gereserveerd Gewassenstand en droogte Diamanten keren terug Hoe Hamburg profiteerde Dienstplichtige artisten naar Indië Wederopbouw van Belfeld gestart IN DE DRAAIKOLK VAN DE GROTE POLITIEK o ver besluiten van veiligheidsraad Variatie in mee- en tegenvallers Vooruitzichten voor het fruit zijn gunstig Tegen Europa's hongersnood DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Doch op redelijk en reëel program PARATYPHUS aan boord van de Volendam Voor-Indië op eigen benen BLOEDIGE ONLUSTEN IN DE PENDSJAAB Weer een priester vermoord 1 'I Tussen twee vuren Zending van meer dan zes millioen naar Amsterdam MINDER BROOD Voor ontspanning van onze jongens iSr Nieuwe planeet Sprong van 13.400 nieter Door Russische parachutisten 69ste JAARGANG DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 No. 20402 ie' Ult de Finse Golf en f® va" R'sa kan na de neder laag van Finland en de overwel diging yan de Baltische staten de Russische vloot vrij uitvaren. Stockholm ligt onder het vuur der Russische kanonnen, een pijnlijke en gevaarlijke situatie, als het ooit tot een militaire uitbarsting tus sen de twee kolossen zou komen. DE MOEILIJKE POSITIE VAN ZWEDEN Sinds bevrijding 200.000 doden PRIESTERVERVOLGING VOOR DE UNO? DE LAATSTE RIJST Nederland blijft verantwoordelijk HAVENINSTALLATIES KOMEN UIT DUITSLAND TERUG in Frankrijk I I l i 17.000 TEXTIELPUNTEN VERDWENEN Amerikaanse ontdekking DOOR ONTBRANDEND NATRIUM GEWOND TEXTIELSTAKING TE ALMELO DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tjt 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. in dit opzicht is t door Finland cp- ffisVh?VÖn !an*e kust aanRdee 1 lange ti1d als een t ï'ee beschouwd, maar nu SnwSll, tt?? Russische zee ge- De twee achter ons liggende wereldoorlogen hebben echter af doende gedemonstreerd, hoe wei nig de zelfstandigheidspolitiek van een klein land moreel en reëel te betekenen heeft: En door de ont wikkeling van de moderne en voor een deel nog goed geheim gehou den modernste wapenen is de po sitie der kleinen tegenover de groten nog aanmerkelijk in het nadeel der eersten verzwakt. Juist die politiek van toch niet te ver dedigen zelfstandigheid verwekt in Zweden dan ook een zeer sterk gevoel van onbehaaglijkheid, te meer waar elke concessie aan de ene partij, zelfs als een tegenwicht wordt aangebracht, ontevreden heid om een vriendelijk woord te gebruiken bij de andere partij wekt. In haar eis van sa menwerking zijn beide nu eenmaal totalitair. Zo valt het te begrijpen, dat, nadat het Zweedse miiliardencre- diet aan Rusland in de Verenigde Staten een storm van verontwaar diging had doen opsteken, de deel neming van Zweden aan de Pa- rijse conferentie inzake de Mars hall-suggestie, hoe vol voorbe houd die participatie overigens was, in Rusland een orkaan van propagandistische woede heeft ontketend. En daarmede is Zwe den volop in de draaikolk der in ternationale politiek terecht ge komen. Men kan geen twee heren dienen Zweden voelt het aan den lijve. Er gaan daar dan ook reed.'! stem men op om resoluut voor het Wes ten te kiezen, vooral wpl de over- tuiffiner algemeen is, dat het land in geval van nood automatisch aan de kant van het Westen komt te staan Waarom zou men nu me dewerken om het oorlogpotentiëel van een land te vergroten, dat, straks met de verleende hulp ver nietiging zou kunnen brengen? Deze kwestie staat niet op de agenda van de Kopenhaagse con ferentie. Maar zij zweeft er voort durend over heen, evenals over de gehele politiek van Zweden. Met een zoal niet de jure, dan toch de facto neutraliteitspolitiek is geen land ter wereld voor agressie en overweldiging te be hoeden. Gisteren is te Kopenhagen een conferentie van de "iull|^ndina- buitenlandse zaken Noor- tenissen wordt dit ten. w ae Noord-Westhoek van Europa nau welijks opgemerkt. En toch is het op zich belangrijk, met alleen voor de rechtstreeks betrokken volken, maar evenzeer gezien in internationaal verband. Dit blijkt duidelijk uit de beschouwingen' de uitermate voorzichtige en ge reserveerde beschouwingen in de Scandinavische pers, bovenal in die van Zweden. Het doe! der conferentie is, zo als het wordt omschreven, beraad over de gemeenschappelijke, of juister nog gelijksoortige gedrags lijn van de drie landen in alle vraagstukken, welke op de ko mende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aan de orde komen. Naar verluidt, maar dit is geen officiële mededeling, zal ook, in voorbereidende zin, over de mo gelijkheid van een Scandinavische tolunie gesproken worden, terwijl voorts een aantal lopende kwes ties in het kader der gemeenschap pelijke belangen behandeld zullen worden. Interessanter dan deze agenda is echter het krachtige accent, dat zowel officieel als in de pers wordt gelegd op de steeds herhaalde mededeling, dat dit alles niet be tekent, dat men de vorming van een Scandinavisch blok ook maar in theoretische overweging zou willen nemen Men wil zich, en het ls vooral Zweden dat daarbij de toon aangeeft, krampachtig vast klampen aan de rede, welke de Zweedse minister van buitenland se zaken, Unden, begin Augustus op de Zweeds-Noorse grensdag te Stroemstad hield Zowel Noorwe gen als Zweden, aldus Unden, streven er naar een zelfstandige buitenlandse politiek te volgen Beide landen willen telkenmale de toestand van het ogenblik zakelijk en van hun eigen situatie uit be oordelen Een nauw contact tussen de beide landen en ook met Dene marken in belangrijke kwesties, is echter wenselijk Zweden, ging Unden voort, volgt niet een soort midden-politiek tus sen de rivaliserende machtsgroe pen. Zulk een politiek zou te moei lijker zijn, daar de grote mogend heden in haar wederzijdse betrek kingen vaak zwenken. Op de duur is Zweden beter gediend met een objectieve en zelfstandige ge dragslijn; wat er echter noodzake lijkerwijze toe leidt, dat Zweden zich al naar de beoordeling van de afzonderlijke kwesties, in wis selend gezelschap zal bevinden. Men voelt in deze woorden de moeilijke positie, waarin Zweden, dat de leidende mogendheid in Scandinavië is, mede door zijn geo grafische ligging verkeert. Gees telijk en ideologisch _is het geheel op het Westen geonenteerd. maar ofschoon het geen gemeenschap pelijke grenzen met Rusland heett De Amerikaanse plaatsver vangende minister van biuien- landse zaken, Robert Lovett, heeft op 'n perconferentie een beroep gedaan op de zestien landen, die deelnemen aan de Parijse conferentie over het plan-Marshall, om een „rede lijk en reëel" program te pro duceren. Deze verklaring wordt opgevat als een uitdrukking van de Ame rikaanse bezorgdheid ten aanzien van de ter Parijse conferentie ge noemde voorlopige cijfers van 29 milliard dollar aan Amerikaanse hulp welke de komende vier ja ren benodigd zou zijn. Lovett deelde mede, dat George F. Ken- nan naar Parijs was vertrokken Het troepenschip „Volendam" wordt Vrijdag te Batavia ver wacht. Naar de „dienst legercon- tacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen: waarschijnlijk paratyphus van n goedaardige soort. De ziekte breidt zich snel uit. Veertienhon derd man worden rechtstreeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden: 600 mariniers zullen met de Volendam de reis voort zetten naar Soerabaja, waar ook zij in quarantaine moeten. om „vriendschappelijke" hulp te bieden bij de opstelling van het ontwerp-hulpplan. Hij waarschuwde dat de V. S. wellicht een systeem tan voorrang zouden moeten instel len om tegemoet te komen aan de individuële moeilijkheden, ingeval de Amerikaanse hulp bronnen niet toereikend zouden blijken om het gehele program te vervullen. Lovett wilde geen rechtstreeks commentaar geven op de te Pa rijs genoemde cijfers, doch ver klaarde: „Wij hopen, dat het pro gram niet alleen redelijk en reëel zal zijn, doch ook dat het zal voorzien in een geleidelijke ver mindering van de mate van hulp verlening. Vooral is voor ons van belang de vraag, of het program al dan niet gerealiseerd kan wor den, en dit zal afhangen van een minder worden der Amerikaanse hulpbijdrage in elk opvolgend jaar." Functionarissen te Lahore vrezen dat tijdens de bloedige onlusten van de afgelopen tien dagen, in de Oost-Pendsjaab (India) reeds honderdduizend mohammedanen gedood zijn. Leiders der Sikhs te Lahore schatten het aantal gedode Hindoes en Sikhs in West- Pendsjaab op een even groot aantal. Berichten over de verschrikke lijkste slachtingen bereiken La hore, doch de gebrekkige ver bindingen in de twaalf grensge bieden maken het onmogelijk een overzicht te krijgen van 'de toe stand. De talloze vluchtelingen, die in paniekstemming fond- zwerven, brengen slechts ver warde berichten over. De golf van anti-clericalisme schijnt zich over Italië uit te breiden. Minder dan 24 uur na de aanval op mgr. Ukmar, werd gisteren in Rome op de oude Via Appia een R. K. priester gevon den, die door onbekend geble ven aanvallers was doodgeslagen. Het was niet aanstonds moge lijk. de identiteit van de priester vast te stellen, daar het slacht offer was bestolen en zijn papie ren waren verwijderd. Naar verluidt zouden de Rath. Actie te Triest alsmede het dioce saan comité het voornemen heb ben de kwestie der mishandeling van mgr. Ukmar, lid van de ker kelijke rechtbank van rr.est, en van de doodslag, gcple®£, op diens metgezel, Dom Bolesich, aan de vergadering der Verenig de Volkeren voor te leggen. De aanslag, die onder ue be volking hevige beroering heeft gewekt, heeft de Joegoslavische autoriteiten aanleiding S^geven tot een streng optreden i-egcn de schuldigen. Reeds hebben oo ar restaties plaats gehad in de streek van Lanische en het onder zoek wordt op grote schaal voort- geHet comité voor de nationale bevrijding van Istria zond even eens een protest naar de U.N.O. waarbij mede gevraagd werd om tussen beide te komen teneinde de vervolgingen tegen de vrij heidsbeweging te doen ophou den. Alfred Krupp von Bohlen Halbach staat met elf andere leidende figuren van de grote ijzer-, staal- en wapenfabriek te Neurenberg als oorlogsmisdadiger terecht. Alfred in gesprek met de „prison operations-officer". Naast hem de verdediger, Ewald Loeser. Voor het tijdvak van 31 Aug. t.m. 13 Sept- Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709 (serie L) L-01 Brood: 800 gram brood L-02 Brood: 400 gram brood L-01 Boter: 125 gram boter L-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet L-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet L-01 Vlees: 100 gram vlees L-02 Vlees: 300 gram vlees L-01 Melk: 4 liter melk L-03, L-05 Melk: 7 liter melk L-01 Diversen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-02 Diversen: 50 gram cacao L-03 Diversen: 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz., of 100 gram versnaperingen. L-01 Reserve: 1 ei Over de twee resoluties, welke de Veiligheidsraad met betrek king tot Indonesië heeft aan vaard, heeft het ANP zich tot de heer W. J. Andrlessen, voor zitter der KVP gewend. De heer Andriessen gaf zijn mening als volgt weer: Laat mij volstaan met op te merken, dat alleen de raad zich Met nodige gezag zal weten te ver werven, wanneer hij zijn werk zaamheden en deze zijn toch voor het welzijn van de volkeren van zo grote betekenis baseert en blijft baseren op het recht. Dit is het noodzakelijk fundament voor het behoud van de wereld vrede. Nu de beide bekende resoluties met betrekking tot de veiligheids raad zijn aangenomen, kan niet anders dan de vurige hoop worden uitgesproken, dat zij tot het be oogde doel: de veiligheid en orde in de archipel, zullen kunnen lei den en dat zij eraan mee zullen werken het staatkundig beginsel program van Linggadjati te ver wezenlijken. Voor wat de vraag inzake het verdere gebruik maken van het militaire gezagsapparaat betreft ben Ik van mening, dat dit ge- In verband met de uitzonderlijk droge periode, welke ons land thans beleeft, hebben de rijkslandbouwconsulenten naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van de land bouw en door het K.N.M.I., een uitvoerig rapport samengesteld betreffende de stand der gewassen op 15 Augustus van dit jaar Verschillende groenteteeltgewassen hebben van deze weers gesteldheid schade ondervonden, vooral de bonensoorten; zo lieten pronkbonen vroegtijdig bloesems vallen en zijn o.a. in Limburg spek- en snijbonen grotendeels verdroogd. Bij de meelfabriek „Holland'9 te Amsterdam zijnin verband met de Stakingsoldaten ingeschakelddie de voorraad meel in de fabriek aanwezigaan de bakkers afleveren Een zwaar bewapend konvooi is vandaag naar Nederland ver trokken, met diamanteil ter waar de van 2% millioen dollar, die door de Nazis geroofd werden. De diamanten, in totaal 17.000 karaat, waarbij zich een rode dia mant bevindt ter waarde van 45.000 dollar, werdei in 1945 door het Amerikaanse negende leger in een Duitse zoutmijn ontdekt. De kostbare stenen, die in 15 houten ki ten verpakt zijn en waarbij -er zi n van 7 karaat, werden yanmor- gen vroeg uit Frankfort m Ame rikaanse, zwaar bewaakte leger auto's verzonden. Kol. William G. Brey verklaar de dat „wij de diamanten juist op tijd verzenden voor de verjaar" dag van Koningin Wilhelmina'f ,,De terugkeer van deze stenen aldus kapitein R. Smit Kleine, van de Nederlandse restitutie-missie, „zal de herleving van de Neder landse diamanthandel ten goede komen. Zij zullen t.z.t. waarschijn lijk naar Amerika verscheept wor den in ruil voor dollars". Kolonel Brey verklaarde, dat de Amerikaanse militaire regering nog 100.000 karaat diamanten, meest industriediamanten in de kelders van de Reichsbank in Frankfort heeft. De Nederlandse regering heeft een twpede eis'voor 6090 karaat inged'end, Brev vervolgde met te zeggen dat de teruggegeven diamanten in 1942 geroofd waren, toen de Duitsers alle Nederlandse dia manthandelaren bevel gaven, hun voorraden in te leveren. De stenen Werden, in bewaring gehouden in een bank in Arnhem, terwijl de Nazis op verschillende manieren trachtten druk uit te oefenen om de eigenaren te dwingen tegen belachelijk lage prijzen te verko pen. Na de Engelse luchtlandingen in Arnhem brachten de Nazis de stenen naar Berlijn en daarna naar de zoutmijn Friedrichshall in Stassfurt .waar zij door de Ame rikaanse troepen gevonden wer den. Gelukkig heeft dc re&stus td® eerste dagen van S «cha. gevolg gehad, datern .g de werd voorkomen itzichten foTTe later" vrij vruchten verwacht me?.„ aie van De stand is slechts njatigi VQrjge stambonen minder dan meest maand. De erwten was reeds geoogst. Het ge^a».eids- vervuild door gebrek aan s-i" krachten, late zaai en droo„ De opbrengst viel tegen. Ook bij de fruitteeltgewassen de open grond is nadeel °a vonden van de aanhoudena droogte; vaak is de grond diep ingedroogd en is een vroegtijdige bladval hiervan het gevolg; "eL zomerfruit rijpt snel af. Niettemin zijn de oogstver- wachtingen ook hiervan gunstig. Door het aanhoudende droge en warme weer is ook ernstige be schadiging door bladluizen ge meld, terwijl in verschillende cen tra, vooral in 't Zuiden des lands, de koolsoorten te kampen hebben met een rupsenplaag. In de fruit teeltgebieden komt spintaantas ting voor. In het Zuidhollands glasdistrict, alsmede in Zeeland ls Laadbruggen en kranen voor Rotterdam en Dordrecht. Te Hamburg hebben experts van het commissariaat-generaal voor Ned belangen in Duitsland na de oorlog o.m. een gehele kade, uit gerust met laadbruggen en kranen uit Rotterdam en Dordrecht, aan getroffen. Men kreeg van de Brit se bezettingsautoriteiten het recht deze havenoutillage weer naar ons land terug te voeren De heer J. M van der Erp, technisch ex pert van de Werf Gusto, werd met de leiding van deze terugvoe ring belast. Dit zeer moeilijke karwei is thans voor ruim de helft gereed. De kranen en laadbruggen we gen samen ongeveer 5300 ton, waarvan thans 3Q00 ton ls verzon den. Het transport van de grote stukken geschiedt met landings vaartuigen van de marine: kleine re onderdelen worden per trein naar de eigenaren teruggezonden- Op het ogenblik werken vijftig Duitsers aan de afbraak te Ham burg; men hoopt dit aantal bin nenkort tot zeventig te kunnen opvoeren. Van deze kade komen o.m. acht complete en drie ver nielde havenkranen alsmede vijf complete en drie vernielde laad bruggen terug. Het materieel is verwaarloosd, doch bruikbaar, ook al is het in waarde achteruit ge gaan De heer Van der Eerp hoopt voor Kerstmis met de werkzaam heden in Duitsland gereed te zijn. het zoutgehalte van het water In sloten en putten dermate geste gen, dat dit gevaar voor de ge wassen oplevert bij gieten of be- spuitingem Goede appelenoogst. De Brabantse Bellefleuren staan ln de meeste gebieden goed -°°r> uitgezonderd in Utrecht, f"?ster en Bangert. De ster iel draagt in Limburg zeer behai„ln de overige centra goed, oenaive Weer -n utrecht> waar een m^d achterutt is gegaan en De crr,!iee oogst wordt verwacht. laden <?reinette is zeer g°ed be" en r,ieim de Retuwe, Bommeler- j TTo\ waai"d e-o., Limburg en vniAhni? re*k' goed in Utrecht, fanrt vi ajldse eilanden, Zeeland, lie Ran" ^aas Waal, matig in hot lanf en het Noorden van h.el land en slecht in de Beem- De vooruitzichten van Jona- u^.ro?iuVen sommige centra lanntrt i.Vajl de 0Verlge aP" pelsoorten houden de gunstige vooruitzichten aan Evenals de appelen vertonen ook de peren een goede stand. In Utrecht alleen valt de stand der Maagdeperen zeer tegen. Men verwacht daar een slechte tot matige oogst; in de overige cen tra luiden de oogstverwachtingen goed. Comtesse de Paris staat er zeer goed voor. Ook Beurré Hardy kan een goede oogst geven; alleen in Utrecht is de stand van dit ras nog slecht tot matig. In dit ge bied en ook op de Zuidhollandse eilanden blijven de verwachtingen t.a.v. Zwijndrechtse wijnpeer ma tig: m de overige centra rekent men op een goede oogst, Gieser Wild-man en St. Remy zijn goed beladen, terwijl ook van de overi ge niet alle bij name genoemde rassen een goede oogst kan wor den verwacht. De stand der druiven handhaaft zich, zodat een goede oogst kan worden verwacht. De late perziken zijn eveneens goed bezet. Stand der gewassen. De gevolgen van de langdurige droogte, gepaard gaande met hoge temperaturen, waarop onze rassen en cuituurvnethoderr niet berekend zijn, bleven niet uit. Vooral op de lichte en hoge gron den en de zware rivierklei-gron- den treedt ernstige droogteschade op. Speciaal de weilanden en kla vers, maar ook de voederbieten hadden hiervan te lijden, terwijl bij de granen, behalve bij zomer- gerst en peulvruchten, de stand- cijfers nadelig werden beïnvloed door het noodrijp worden van de gewassen. Slechts de verschillen de zaderijen en fabrieksaardappe len konden zich verder gunstig ontwikkelen. De toestand op de voormalige zoute inundatiegebie- den is nog slechter geworden. De stand is daar 60 tot 70 pet. lager dan in de belendende gebieden. De groeiperiode van de granen was uiterst kort en veroorzaakte plaatselijk op slechte structuren noodrijpheid. De korrel bleef klein zodat o.m. de rogge-opbrengsten bij de eerste dorsingen tegenvie len. De stro-opbrengst is over het algemeen laag. Op Walcheren ging men er zelfs toe over om de gerst met de grasmaaier te maaien of te trekken. Ook de combine bracht plaatselijk uit komst bij de zeer korte granen. De tarweoogst belooft voor het gehele land matig tot vrij goed te worden; rogge, haver, gerst en consumptie-aardappelen vrij goed, terwijl men van de fabrieksaard appelen een goede opbrengst ver wacht. Suiker- en voederbieten vertonen een vrij goed oogstcijfer. Ten slotte zij nog vermeld, dat de weilanden er dit jaar tamelijk slecht voorstaan, en sedert half Juli hard achteruit zijn gegaan, zodat het vee reeds thans met wintervoer moet worden voor zien. bruik achterwege moet blijven, tenzij het handhaven van rust, orde en veiligheid tot een poli tieel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de ver antwoordelijkheid, een verant woordelijkheid, waaraan het zich op straffe van grof plichts verzuim niet mag onttrekken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien het bevrijden van personen door Nederlandse militairen. Wanneer de levens van deze mensen gevaar lopen, of zrj worden op een wijze behandeld, welke in strijd is met de meest elementaire menselijke rechten, dan is optreden geboden, ook wan neer dit achter de demarcatielij nen zou moeten geschieden. Een der ANP-redacteuren heeft ook de voorzitter van de Partij v. d. Arbeid gevraagd naar het standpunt van de partij inzake de resoluties van de veiligheidsraad betreffende de Indonesische kwes tie. De heer Vorrink verklaarde, dat naar de mening van de partij Nederland thans volledig zou moe ten medewerken om deze resolu ties uit te voeren. „De kwestie van het al of niet oprukken naar Djokja is", aldus de heer Vorrink, „voorlopig geheel van de baan". De heer Vorrink uitte vervol gens een felle aanklacht tegen het voor radio Batavia uitgesproken Dinsdagavond-commentaar van de woordvoerder van de regerings voorlichtingsdienst, waarin werd gezegd: „Niemand, die de situatie kent, zal het tenslotte verbazen, wanneer de regering besluit aan het roversnest een einde te ma ken". Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr. Van Kleffens in de veiligheidsraad aange haalde ontzetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, ver klaarde de heer Vorrink: „Vóór het aannemen van de resoluties was ik inderdaad van mening, dat Nederland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. Thans, nn ingevolge de beslis sing van de veiligheidsraad In ternationale rapporteurs aanwe zig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leg gen om door middel van deze rapporteurs de veiligheidsraad te laten beslissen, of wjj deze mensen al dan niet moeten hel pen Wfl zijn hierdoor tevens verze kerd, dat ook een beperkte poli tiële actie niet zal worden uit gevoerd zonder voorafgaande in ternationale toestemming Ik heb dan tevens de waarborg, dat een dergelijke actie niet naar aanlei ding van oncontroleerbare geruch ten zal worden ondernomen" De heer Vonk (Partij van de Vrijheid) heeft tegenover het A. N. P. verklaard, dat de innerlijke beoordeling der door de Veilig heidsraad aangenomen resoluties zeer moeilijk is. Onze regering staat hier tussen twee vuren. Van de ene kant de beslissing van de Veiligheidsraad (welke, dat staat boven alle twijfel, volgens de re gering geen competentie heeft in deze zaak) en van de andere kant de hachelijke situatie in Indo nesië. „Op dit ogenblik", aldus de heer Vonk, „is het moeilijk een oordeel uit te spreken, aangezien hierover door de regering thans nog beraadslaagd wordt en wij volgens goed Nederlands ge bruik de beslissing van de re gering niet mogen trachten te be ïnvloeden. Eén ding staat echter voor mijn partij vast: hoe men het ook wendt of keert, altijd moet het lot van het millioenen- volk in Indonesië en Nederlands verantwoordelijkheid hiervoor prevaleren". L-03 Reserve: 1600 gram brood L-04 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-06 Reserve: 800 gram brood Bonkaarten Kd, Ke 709 L-ll Brood: 800 gram brood L-ll Boter: 250 gram boter L-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet L-ll, L-12 Vlees: 100 gram vlees L-13, L-15 Melk: 12 liter melk L-ll Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas L-12 Diversen: 50 gram cacao L-13 Diversen: 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz., of 100 gram versnaperingen L-13 Reserve: 800 gram brood L-16 Reserve: 250 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg, Mh 710 L-21 Brood: 800 gram brood L-21 Boter: 250 gj-am Boter L-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet L-21 Melk: 5 liter melk L-21 Vlees: 300 gram vlees L 22 Vlees: 100 gram vlees L-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-21 Eieren: 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag mag worden gekocht. Op de vleesbonnen van de A, B en C kaarten is deze veertien dagen 400 gram vlees beschik baar, dus 100 gram extra. Geen soda voor was poeder. Op de rantsoenbonnen voor was- poeder is van 1 September af uit sluitend 250 gram waspoeder verkrijgbaar. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer be schikbaar gesteld. Geen rijst meer voor kinderen. De nog in Nederland aanwezige kleine voorraden fijst worden ge reserveerd voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor in aanmerking komende ziekenhuis patiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van rijst voor kinderen zal worden in getrokken en vervangen door de distributie van kindermeel, niet uit rijst bereid, resp. van tarwe bloem, zelfrijzend bakmeel en kin derbiscuits, terwijl ook de ver strekking aan Orientalen tegelij kertijd zal wofden beëindigd. De bon voor rijst, die heden in de bonnenljjst voor de E-groep wordt bekend gemaakt, is voor lopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. Het Franse kabinet heeft giste ren besloten, 't dagelijks brood rantsoen met ingang van 1 Sep tember van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op „de betreurenswaardige stand" van de gewassen te velde en 't weer galoos hiaat, dat verwacht wordt te zullen ontstaan tussen de be hoeften van Frankrijk en de be schikbare potentiële voorraden, aldus luidt een officiële medede ling. Teneinde ook de verafgelegen troepen in Indië de zo hoog nodige ontspanning te geven, heeft men ongeveer twintig artisten, die thans onder de wapenen zijn, bij eengebracht en dezen zullen o.l.v. de le luit. Johan van Os, leider van een voormalig mobilisatie amusements-orkest, binnenkort 'n tournée van twee jaar gaan ma ken door de Archipel. Tot heden waren de burger- amusementsgezelschappen door gebrek aan vervoermiddelen en zalen meestal niet in staat alle jongens in Indië te bereiken en om niet voor dezelfde moeilijk heden te komen staan, heeft men voor dit militaire gezelschap een toneelwagen laten bouwen, zodat zij overal en te allen tijde voor- s;'- stellingen kunnen geven. Deze toneelwagen is door de Niwin in samenwerking met de Rao te Den Haag aan het gezelschap ter be schikking gesteld. Menige zaalhouder zou wensen, dat zijn toneel zo luxueus en doel matig was ingericht als deze wagen. Het toneel heeft een af meting van 6 bij 6 meter. Schijn werpers, lichtbakken, versterkers, een gramofoon en een motor voor opwekking van electrische stroom, zelfs een piano, behoren tot de uitrusting. Voor het transport heeft men één drietonner ter beschikking voor het trekken van de toneel wagen, voorts een drietonner voor het vervoer van het gezel schap en de leider krijgt de be schikking over een jeep. Half September gaat het gezel schap aan boord; in Augustus 1949 zal het terugkeren. Als eerste en voorlopig enige gemeente in Limburg gaat Belfeld, gelijk wij in 't kort reeds meldden, in één geheel een nieuw dorp bouwen. Hierboven een foto van de maquette van het uitbreidirgsplan, dat de architect J. M. Bodt te Venlo voor de gemeente ontwierp Enige bulldozers zullen binnenkort het 40 H.A. grote terrein afgraven en enige hoogten egaliseren. Daarna kan de bouw besrinnen. die behalve een nieuwe kerk en raadhuis 664 woningen omvat en verscheidene jaren in beslag zal nemen. Bij een puntencontrole bleek in een textielmagazijn te Hilver sum, dat 17.000 punten verdwe nen waren. Na onderzoek arres teerde de recherche vijf jeugdige verkoopsters, die tenslotte be kenden kleine hoeveelheden p an ten te hebben ontvreemd, echter niet meer dan duizend 'n totaal. Het verdwijnen der overige 16.000 vormt nog een raadsel. Tussen Mars en Jupiter is een kleine, nieuwe planeet ontdekt, welke minder dan tien mijl in diameter is. De planeet werd ontdekt door C. A. Wirtanan, assistent waar nemer van het observatorium der universiteit van Californië. De planeet is de „Wirtanan" ge noemd. Naar radio Moskou meldt, heb ben drie Sovjet-Russische para chutisten het wereldhoogterecord voor parachutespringen gebroken. De grootste sprong 13.400 M. werd door kolonel Romanioek gemaakt, die in 21 minuten de grond bereikte. Het was zijn 1578ste sprong. Door tot ontbranding gekjmpn natrium zijn in de Philip.,-van Houten fabrieken te Weesp dr. G., de assistent L. en de arbeider R. ernstig gewond. Vooral de laatste was er erg aan toe. Hij is door de rondspattende natrium- vonken heen naar buiten gelo pen, waar de wind zijn kleren in vlaim zette. Wel was spoedig hulp aanwezig en slaagde men er in de vlammen te doven, maar R. bleek ernstige brandwonden aan het onderlgf te nebben op gelopen. Hij is naar het zieken huis overgebracht. De staking in de textielfabriek van de firma H. ten Cate te Al melo duurt voort. Ten gevolge van de staking van een 40 ar beiders zijn thans 500 arbeiders zonder wérk gekomen. De firma is niet verplicht hun loon door te betalen; zij doet dit ook niet. Een spinnerij en 2 weverijen zijn als gevolg van de staking reeds stil gelegd en men verwacht dat binnen enkele dagen ook de auto matische weverij stop gezet zal moeten worden. PLEIDOOI VOOR WERELD. VOEDSELRAAD Sir John Boyd Orr, directeur- generaal van de voedsel- en land bouworganisatie der V.N., heeft een beroep gedaan op de wereld pers om de helpende hand te bie den door er bij de regeringen op aan te dringen, over te gaan tot de oprichting van een wereldvoed- selraad. die de voor de deur staande Europese voedselcrisis zou verlichten. Het statuut van de F.A O. maak te de F.A.O. tot „een louter gege vens-verzamelend apparaat", dat niet in staat was tot concrete ac tie, de oprichting van een we- reld-voedselraad, welke op de agenda van de huidige derde jaar lijkse conferentie van de F AO. stond, zou een stap in de goede richting zijn. De regeringen wa ren echter bevreesd om hande lend op te treden, aldus de mening van Boyd Orr. Slechts de pers en de openbare mening zouden haar ertoe kunnen dwingen. Tenslotte zeioV Boyd Orr, dat de toestand in Europa de volgende winter veibeterd zou kunnen worden door een betere regeling van de inzamelin, en distributie van landbouwproducten er iixüen „de uitvoerende landen zich wat zouden willen ontzeggen om an deren te helpen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1