Onderscheidingen in Oost en West Herstel van recht en orde Maatregelen in bezet Indië 1 Nieuw peil Duitse Wereldnood en bevolkings aanwas Industrie G DE BOS- EN HEIDEBRAND IN BRABANT verjaardag van fin Spelevaart met weerprofeten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ter gelegenheid van Koninginnedag Tegen malaria Machines en staal ONGSLAGEN Het transito-verkeer 15 TON GOUD met 5 vliegtuigen uit Engeland 69ste JAARGANG ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947 No- 20404 BERICHT Een nieuw bestrijdings middel REPUBLIKEINS GEZAG MAG NIET GEHOOR ZAAMD WORDEN VUUR BIJ OISTERWIJK BAART NOG ZORGEN. Hulpactie ontvangt steun VAN MOOK'S REIS OPTREKKENDE NEVELS via Rotterdam MGR. UKMAR ONDER ARREST AAN BOORD VAN DE „CIRRUS" ONS EERSTE WEERSCHIP DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per Kwar taal, f 1.15 Per maand» f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN IA 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum -50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Bij gelegenheid van de 67e ver verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina re produceren wij een foto, door een persoon lijkheid. die krachtens zijn functie het le ven van Id. M. in de laatste jaren van zeer nabij kon vol gen, het beste portret ge noemd sedert de bevrijding van Haar ge nomen Het meest ka rakteristieke portret onge twijfeld. Want het brengt op zeer sprekende wijze een van de schoolste en sterkste eigenschappen van de hoge Landsvrouwe tot uiting: Haar onverwoestbare levensmoed en Haar alles overwinnend optimisme. Bij het klimmen van de jaren krijgt gewoonlijk een verjaringsfeest in toenemende mate een floers van stille weemoed. Dat is zo echt menselijk en zo begrijpelijk. Niet zo bij deze sterke Vrouwe, die morgen Haar 67e verjaardag viert. Het is omdat Haar leven, gewijd aan het grote landsbelang en het welzijn van het volk, gedragen wordt en bezield door de hoogste en meest nobele beginselen Beginselen, die volle eeuwigheidswaarde hebben, en niet door het stijgen der jaren worden beroerd noch uitgeput door spanning en de zware zorg, die de bewogen tijd in verleden en heden eiste en nog eist. Daarom» ondanks zwarte oorlogsherinneringen en zware verantwoordelijkheden van het ogenblik, een gulle lach. die diepe zedelijke moed manifesteert en hecht geestelijk vertrouwen. Wanneer morgen in onze kerken de bede: „Domine Salvam fac"weerklinken zal, dat wij ons dan meer dan anders met die bede verenigen en er een persoonlijk gebéd aan toevoegen uit dankbaarheid voor hetgeen H. M. in zo moeilijke omstandigheden voor land en volk deed en om Gods zegen over Haar af te smeken voor het komende jaar, dat met de noodzaak van ernstige beslissingen inzet. G Zoals bekend, zullen dit jaar ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin niet de gebruikelijke onderscheidingen van Nederlanders, die zich op een of andere wijze, hebben ver dienstelijk gemaakt, worden ver leend. Een uitzondering hierop vormen de Overzeese Gebiedsdelen. Daar is aan ee.n groot aantal personen een onderscheiding toegekend. Aan de lange lijst ontlenen we de volgende: Bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau: Tjohorde Gde Rake Soekawati, president van Oost-Indonesië. Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: W. Ch. de la Try Ellis, onder-voorzitter van de raad van bestuur in Suri name. Tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw zijn o.m. benoemd: mgr. J. P. M. Pessers, apost. vicaris van Timor; mgr. J. H. van Valenberg, apost. vicaris van Pontianak; dr. P. A. Kasteel, gouverneur van Curagao; dr P. J. Koets, directeur van het kabi- net van de-hut. G.-G. van Ned.- Indie; W. Versteegh, directeur K.N.I.L.M.; generaal-majoor der D. Buurman van Vreeden, chef generale staf K.N.I.L.; J. van Waveren, president der Javase Bank. Officier in de Orde van Oranje- Nassau werden o.a.: de zeereerw. heren B. F. J. Reynen, pastoor, aalmoezenier te Pontianak en J. Bouma, missionaris te Noana- Endeh (Flores). Voorts vele hoofdambtenaren en hoofdofficie ren en uit 't particuliere bedrijfs leven o.m. C. H. den Hertog, directeur „Internatio" in Ned.- Indië; R. Pronk, directeur K.P.M. in Ned.-Indië; Jhr. mr. W. de Jonge, voorz. fed. van verenigin gen van Ned.-Ind. bergcultuur- otv' "mingen H. J. Veraart, dir ur machinefabriek „Braat" in ad.-Indië; ir. e. Romling, Op dringend advies van de Vereniging MDe Nederlandsche Dagbladpers 1945" zal onze cou rant op de nationale feestdag, 'Maandag 1 September a.s., niet i verschijnen. Het eerstvolgende nummer verschijnt derhalve Dins dag 2 September. DE DIRECTIE. hoofdadministrateur Billiton Mij.; H. Hilling, hoofdagent B.P.M.j Th. Ruys, directeur Rott. Lloyd in Ned.-Indië. Van de benoemden tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau noe men wij: mej. A. Sterkman, di rectrice van het hospitaal m Medan; mej. A. Engelberts, direc trice van het Kon. Emma-zieken- huis te Batavia; Zr. Hermenegil dis (mej. E. v. d. Hulst), hoofd verpleegster aan de Missie-lepro zerie „Averno" te Singkawang; Br. Emmanuel (B. Compiet), Overste Broeders van Huybergen te Pontianak; moeder Angelina (W. van Zeyl), Overste Zusters O. L. Vr. van het H. Hart te Elat (Groot Kei): E. Waller, lid der Staten van Suriname; frater M. Theofridus (C. v. Staveren), administrateur Kath. bijz. onder wijs Curagao. Tot broeder in de Orde van de Ned. Leeuw werd benoemd Br. H. van Haren van de Congregatie van het H. Hart (Tilburg) te Langgoer, KI. Kei-eilanden. Dr. J. L. Simonsen, de direc teur van de afdeling onderzoek van Britse koloniale producten, heeft op een wetenschappelijke bijeenkomst te Dundee gezegd, dat paloedrine, het door Engel sen ontdekte bestrijdingsmiddel tegen malaria, van revolution- naire betekenis zal zijn voor het leven in de tropen. Dr. Simonsen wees er op, dat het synthetische bestrijdingsmid del van malaria qua structuur niet lijkt op kinine. Hij dacht, dat kinine niet meer als het beste middel tegen malaria beschouwd zal worden. Een suggestief tafereel uit het Stadionspel: „De Waterweg heroverd waarvan première ging: een razzia in bezettingstijd gehouden. hedenmiddag de Gisteren is een bekendma king van de landvoogd van Ned. O.-I. gepubliceerd, waarin de exacte begrenzing van de ge bieden wordt opgesomd, welke op 4 Augustus door de Neder landers waren bezet. Verder wordt een aantal maatregelen uiteengezet, welke genomen 2Ün voor het herstel van een ordelijk bestuur. De republikeinse regering heeft o stakeP van het vuren door en intimidatie de repu blikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit if °effneP» weshalve de Neder- paald: lsohe regering heeft be- d® bezette gebieden wordt mei langer het republikeins ge zag erkend. 8e b. Alle ingezetenen dezer ge bieden wordt verboden de beve len van dit gezag op te volgen, c. De republikeinse ambtenaren kunnen hun vroegere functies voortzetten, behoudens onge schiktheid of laakbaar gedrag d. Onwillige ambtenaren wor den ontslagen en kunnen naar 't republikeins gebied worden ge zonden. e. Maatregelen zullen genomen worden voor de duurzame veilig heid van de ingezetenen der be- zette gebieden tegen terreur en intimidatie. Nederlands-indische rege ring stelt zich verder ten doel herstel van het onderwijs ver keerswezen en de arbeidsgelegen heid, waarbij rechtsherstel loor allen, die uit hun beroep be dreigd worden of die daaruit ver dreven zijn, zal plaats vinden. Door systematische verzorging van arbeidsgelegenheid zal voor ieder passend werk gevonden worden, waarbij door sociale maatregelen gewaarborgd wordt, dat de belangen van de werkge- 2hriS t? werknemers in harmonie bpleiri?1 toekomstige regerings- Sodsdien°tU<it; ook in vrijheid van beleid van systematische opbouw in samenv,, ?es'sche middenstand en maatschap g met de P°litieke welker begir^pneliike organisaties, ken. en hiermede stro- Voorts spoedio monetaire en fierste1 van de stand, door uiL°£om!sche werking op iede?6^ .Ml derlands-ïndische regering beoogt tenslotte spoedige f^werkmg in alle delen van Indonesië, waar orde heerst, m het kader van de opbouw der Verenigde Staten van Indonesië. In de bekendmaking van de R- G. G. wordt een gedetailleerde omschrijving gegeven van de be grenzing van het bij de beëindi ging van de politiële actie op ,aVa en Sumatra vastgestelde ge- vl«d, waarbinnen door de Indische ■^kering rechtstreeks de verant woordelijkheid voor recht en orde Voergenomen, Volgens A. P. heeft de Indone sische republiek op Java nu nog de controle over 20.000.000 zielen, die voor het grootste deel in cen traal Java zijn geconcentreerd, een der dichtst bevolkte gebieden van de wereld. De omvang van het bezette gebied In grote trekken samengevat bevonden zich op 4 Augustus j.l. de volgende delen van het gehied der republiek wederom onder Ne derlands gezag: Het deel van West- en midden- Java, dat in het Westen begrensd wordt door de lijn, lopend van Kramat, ongeveer 30 K.M. N.W. van Batavia, zuidwaarts naar de Wijnkoopsbaai aan de Zuidkust (de prov. Bantam staat dus nog onder republikeins gezag) en in het Oosten door een lijn, lopend van Pekalongan aan de Noord kust naar het district Keboemen, 70 k.m. N.O. van Tjilatjap. Op midden-Java in het regent schap Semarang de districten Sa- latiga, Ambarawa en Demak, N. O van Semarang. Oost-Java tussen Straat Bali en de lijn MalangDjombang— Gris'see. Op Madoera zijn de gehele Zuid- en Westkust onder controle On Noord-Sumatra een gebied met een straal van 150 k.m. rondom Medan, op midden-Suma- tra de vlakte van Pahang en op Zuid-Sumatra 'n J^d dat zich 250 k.m. N.W. en Z.W. van Palem- bang uitstrekt. van alle kanten Terwijl men gisterochtend het vuur meester was, is later op twee plaatsen een nieuwe haard ontstaan. Bij Oirschot begon op nieuw een .veenachtig stuk grond te smeulen en bij Oisterwijk ging een bosterrcin opnieuw branden. Gisteravond 10 uur was de situa tie als volgt: de brand bij Oir schot heeft men wel onder con trole, maar de brand bij Oister wijk baart zorgen. Daar bleven dan ook de gehele nacht twee compagnieën militairen hun dien sten verrichten. Wat de schade aan het natuur schoon betreft, deze valt mee. De kern van het Campina-reser- vaat, de prachtige grote bossen te midden waarvan zich de bos wachtershut bevindt, blijkt be houden te zijn gebleven. De aan leg van deze bossen was in de eerste Wereldoorlog begonnen en wel op wetenschappelijke wijze zo, dat voor elke soort grond de beste boomsoort, die er op paste, werd uitgezocht. Aanvankelijk was deze aanplant in handen van Het nieuwe EngelsAmerikaanse plan voor het peil der Duitse industrie, stelt een verhoging voor met 25 tot 30 pet. tot het cijfer van 1936. Dit jaar werd gekozen, omdat de bedrijvigheid noch buitengewoon groot, noch buitengewoon klein was. Het plan voorziet in een verhoging van de staal- productie tot 10.7 millioen ton per jaar. herziene plan beoogt ze te bren gen op een productie van gemid deld 5 tot 10 pCt. beneden de norm van 1936, d.i. 55 tot 60 pCt. minder dan wat door deze indus trieën tijdens de oorlog werd ge produceerd. Een belangrijke factor bij de herziening is de kwestie der be volking. De gemeenschappelijke zóne heeft reeds een bevolking van minstens 6 millioen meer dan in 1936 en tegen 1952 worden er nog 2 tot 4 millioen meer ver wacht. De bevolking zou dan over 5 jaar 40 tot 44 millioen zielen tellen. Om „self-supporting" te kunnen zijn, moet de gemeen schappelijke zóne, wat zij tekort komt, verkrijgen door invoer uit het buitenland of door handel met de rest van Duitsland. Als andere reden voor de verhoging van het productiepeil der industrie wordt genoemd de wijziging der wereld- prezen voor voedsel en grond stoffen met betrekking tot die der fabrikaten. Daar laatstgenoemde langzamer in prijs gestegen zijn dan de eerste, moet de zóne ook meer industriële producten uit wisselen voor dezelfde hoeveel heid voedsel en grondstoffen. Volgens de preambule kunnen noch het gebied der Engelse en Amerikaanse zóne, noch geheel Duitsland in het kader van het plan van 1946 economisch gezond worden, daar dit plan gebaseerd Was op bepaalde veronderstellin gen, die niet verwezenlijkt zijn. Volgens de leiders der gemeen schappelijke zóne is het vrijwel onmogelijk een „self-sustaining" economie in de beide zónes tot stand te brengen, zonder het peil der herstelbetalings-industrieën aanmerkelijk te verhogen. Het de Vereenig-ing tot bodemcul tuur", een spaarvereniging; later ging 'het terrein over in handen van de Ver- tot behoud van na tuurmonumenten. Er lopen bui tengewoon mooie lanen door dit gébwu. Gisteravond bleek er nu enig gevaar te bestaan, dat de brand van uit de Oisterwijkse haard zou doorvreten naar deze kern van het natuurreservaat. De schade is vooral aangericht onder de heigronden en onder de daarop staande losse dennen- groepen. Vooral de territoriale troepen van de Margriet-kazerne te 's Hertogenbosch, onder leiding v. Overste Lohmann, hebben zich prachtig geweerd bij het blussen en inperkingswerk en zij verdie nen daarvoor lof. Tn welingelichte kringen in Batavia, aldus A.P., wordt ge zegd, dat tijdens het verblijf van Van Mook in Den Haag een be slissing genomen zal worden over een eventuele voortzetting van de Nederlandse militaire operaties met als doel de bezetting van Djokjakarta. itf mmtm ALS OP DE HONGAARSE POESTA. Tot slot van het inter nationaal politic-sporttournooi te Leiden iverd door leden van het Amsterdamse politie-corps met het nodige élan de Hongaarse Post op uitnemende wijze uitgevoerd. Staal-industrie. Volgens het plan van Maart '46 werd de staalcapaciteit voor ge heel Duitsland beperkt tot 7,5 mil lioen ton ingotstaal en mocht de werkelijke productie in enig jaar niet hoger zijn dan 5,8 millioen ton. De jaarlijkse staalproductie moet om het herziene peil van de industrie in de Engels-Ameri kaanse zóne te steunen en deze zóne in staat te stellen self-sup porting te worden, bepaald wor den op 10,7 millioen ton. Machine-industrie. Er dient voldoende capaciteit gehandhaafd te worden in de zwa re machine-industrie voor een productie van 500 millioen RM of ongeveer 80 pCt. van de voor oorlogse productie. De capaciteit van de lichte machine-industrie in het gebied der gemeenschappelijke zóne wordt geraamd op ongeveer 1185 millioen RM. Er zal een ca paciteit gehandhaafd worden voor een productie van 916 millioen RM of -veer 119 pCt. der voor oorlogse productie. Tezamen ge nomen komt het herziene peil der zware, en lichte machine-in dustrie neer op 105 pCt. der voor oorlogse productie. Geen dezei fabrieken van de Precisie-machinerieën en optische industrie komt beschikbaar voor herstelbetaling en de capaciteit wordt gehandhaafd voor de in terne behoeften en de mogelijk heid van export uit de gemeen schappelijke zóne. gelijk aan die in 1936. Machine-werktuigen. Volgens het nieuwe plan moet een capaciteit gehandhaafd wor den, voldoende voor de productie van 170 millioen RM, tot steun van het herziene industriepeil. Daardoor blijft ongeveer 35 pCt. der huidige capaciteit over voor herstelbetalingen. Decapaciteit voor landbouw- en andere trac tors van 16.500 was onvoldoende om in de op 1950 geraamde be hoefte te voorzien. Óp dit gebied zullen dus geen herstelbetalingen komen. De capaciteit der auto-industrie zal gehandhaafd worden voor een p-pductie van 160.000 personen auto's en 61.500 vrachtauto's te genover 40.000 personenauto's en 38.000 vrachtauto's, die het oude plan toestond. Chemische industrie. De capaciteit der chemische in dustrie zal Gehandhaafd worden op ongeveer het peR van 1036, hetgeen 42 pCt. hoger 's dan het peil, dat in het oude plan was vastgesteld. Circa 45 pCt. van de totale huidige capaciteit der che mische industrie zal deels in .et kader der herstelbeta'ingen wor den weggevoerd, deels worden vernietigd. Dit is o.m. van toepas sing op de fabrieken van explo sieve stoffen voor oorlogsdoelein den. Ongeveer 25 pCt. van de be staande capaciteit der plastic-in dustrie zal voor dt herstelbetalin gen worden bestemd. Het reste rende gedeelte dezer industrie zal een capaciteit bezitten, welke iets groter is dan voor de oorlog. De productie van kleurstoffen zal ge handhaafd worden op 34.000 ton per jaar. hetgeen iet.< minder is dan de vooroorlogse productie. De productie-capaciteit van de phar- maceutische industrie zal 87 pCt. van de vooroorlogse capaciteit be dragen. De product: e-capaciteit van de cementindustrie zal ten volle worden gehandhaafd. Er worden <êcn wijzigingen voorgesteld in de be: taande rege lingen met betrekking tot de n- dustrie van kogellagers, syntheti sche ammonia, synthetische rub ber en synthetische olie en ben- Elk tijdvak kent zijn energieke werkers en nietsnuttërs. De hui dige omstandigheden zijn door allerlei factoren geestelijk en ma terieel - fnuikend voor de ener gie, zodat alleen de allersterksten het zullen volhouden. Merkwaardig is evenwel, dat er alle tijd wordt gevonden voor kankeren en vitten. Behoudens voor ontspanning, zijn bij de mas sa weinig belangstelling voor en verdieping in de problemen van de tijd te constateren. En toch juist nu is het zaak om met volle kracht zich op her vormingen te werpen en daaraan moeite, tijd, studie en geld ten koste te leggen. De ouden van dagen zijn over enkele weken aan een uitkering toe, die hun levensavond althans voorlopig wat zal doen oplichten. Doch dit stukje „spreiding van bezit" moet worden gevolgd door »sn verdeling van het inkomen redelijker over de gehele bevol king. Men weet, dat onlangs naar aanleiding van prof. mr. Rom- me's vraag de mededeling is ge daan, dat een commissie zal wor den ingesteld, die het vraagstuk der bezitsspreiding gaat bekijken en be-rapporteren. De idee der bezitsspreiding moet echter levendig blijven, waarbij voorstellen, mogelijkhe den en wensen via vergaderingen en onderlinge besprekingen ook uit de georganiseerde gewone la gen der bevolking naar voren dienen te komen. De oplossing van een vraagstuk van dusdanige belangrijkheid moet mede gedra gen worden door de resultaten van warme sympathie en ernstige studie van direct-belanghebben- den. Dezelfde opmerkingen moeten worden gemaakt ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Ook te dien aanzien blijft waakzaamheid geboden. Juist die kracht ook der sociale organisa ties van voor de oorlog waarover o.a. dr. Cassianus Hentzen vlak na de bevrijding z'o'n schitterend pleidooi hield, moet behouden en gevoed worden. Als de tijd rijp is voor her vorming, zo verklaarde toen deze Franciscaan, dan zijn het onze katholieke sociale organisaties geweest, die hpt grote voorberei dend werk in het verleden hebben gedaan. Ook thans moet die re putatie worden gehandhaafd, zodat het alleszins noodzakelijk is, dat we op politiek en sociaal ter rein interesse kweken en bij ons zelf èn bij anderen. Katholieken dienen voorlopers en hardlopers te zijn overeenkom stig de roeping van hun geloof. De nevels in de nieuwe maat schappelijke morgen zijn optrek kend. Laat dat optrekken geschie den niet ondanks ons, maar dank zij ons. Daarom energie bijpom- pen. HENK VAN DER MAZE De president van de Ameri kaans-Duitse Kamer van Koop handel Daniël P. Mc.Donald, die op verzoek van de Amerikaanse militaire autoriteiten naar Duits land is vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de han del tussen Amerika en Duits land, zeide, dat het mogelijk is dat de transito-verschepingen via Rotterdam in de nabije toekomst zullen toenemen. McDonald, die via Amsterdam naar Duitsland zal reizen, verklaarde, dat de mo gelijkheden van de handei tus sen Amerika en Duitsland uitste kend zijn. „In dit verband be schouw ik Nederland als zeer be langrijk". „Ik zie geen reden waarom een groot deel van deze handel niet via Rotterdam zal gaan", aldus McDonald. Het officiële Joego-Slavisehe persbureau Tanjug maakt be kend, dat mgr. Ukmar, die Zon dag j.l. bij een aanslag in La- nische werd gewond en sedert dien wordt verpleegd in Fimtte, tezamen met zijn aanvallers, onder arrest is geplaatst en voor een rechtbank zal moeten verschijnen Van het Londense vliegveld Croydon zjjn gisteren vijftien ton goud, in 267 kratten ver pakt, in vijf Nederlandse vlieg tuigen naar Amsterdam ver stuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 42.500.000 Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenmalige Nederlandse rege ring zijn overgebracht naar Groot-Britannië. De vijf K.L.M.-vliegtuigen, die het goud uit Engeland naar Ne derland overbrachten, landden gis termiddag om vijf uur op een speciaal afgebakende hoek van het platform van Schiphol. Direct werd een politie-cordon rond de machines getrokken om nieuws gierigen op een afstand te hou den. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M., die de 267 kratten ver voerde, het terrein op weg naar de Nederlandsche Bank te Am sterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Had men ons gister op de man af gevraagd: „Wat is een weerschip?", dan hadden we beschaamd op deze vraag het antwoord schuldig moeten blij ven. Denkt u dus onze schaam te in nu we, na een zonnige proefvaart aan boord van Ne- derland's eerste weerschip me^ een meteorologische term „Cirrus" (schapenwolk), ge doopt nóg niet in staat zijn die vraag volledig te beant woorden. En toch, heus, we deden ons best. Nauwelijks aan boord heb ben we, zoals het een man van de pers betaamt, ijverig gespeurd naar iets dat ons wgerschipachtig voorkwam. Echter vergeefs. Dit weerschip is dan ook geen écht weerschip. Het is een provisorisch voor meteorologische waarnemin gen toegerust schip. afkomstig van de U. S. Navy. Een z.g. fre gat, dat op het laatst van d®. oor* log dienst heeft gedaan bij het beveiligen van convooien. Alleen op het achterdek van deze 90 M. lange, strak grijs ge verfde oorlogsbodem ontdekten we iets vreemds. Enkele geheim zinnige instrumenten en 'n aan tal cylinders, gevuld met water stofgas. Daarmee gaat men de z.g. loodsballons vullen, die straks tweemaal daags met een inge nieus apparaatje aan hun staart bengelend, de lucht in zullen gaan. Straks, dat is half September, zal de „Cirrus" voor de eerste maal uitvaren om voor een periode van drie weken de wacht te betrekken op het hem toege wezen punt op de Atlantische Oceaan, ergens ter hoogte van Ouessant, in de golf van Biscaye Dertien van dergelijke drijven de waarnemingsstations worden door de I.C.A.O., de intern, bur gerlijke luchtvaartorganisatie op de Atl. Oceaan onderhouden en een van deze 13 zal vanaf half September door België en Neder land gezamenlijk worden ver zorgd. Het kan op het N. deel van de Atl. Oceaan geducht spoken en van ouds is dit een gebied waai de meteorologen voor verrassin gen komen te staan. Wanneer men bedenkt dat een kleine 100 ge regelde vliegdiensten per week de Oceaan passeren, dan is het duidelijk dat een betrouwbare weerverwachting, juist hier, goud waard is. Niet alleen omdat het vliegen erdoor wordt beveiligd, maar ook omdat de vluchtduur nauwkeuri ger kan worden bepaald met als nuttig effect: minder reserve-ben zine en groter nuttige lading ..Rekenmeesters", aldus een der vriendelijke autoriteiten die ons te woord stonden, „hebben uit gerekend, dat de zeer hoge kos ten van deze dienst ruimschoots worden goedgemaakt door 't pro fijt dat de luchtvaart uit een nauwkeuriger weervoorspelling trekt". Intussen is de snelle soepelva- rende „Cirrus" Hoek van Holland genaderd. Eenmaal buitengaats, verzamelen de aanwezigen, w.o. minister Vos en prof. Venxngh Meinesz, zich op het achterdek, waar de witte, manshoge loods- ballon met het windmeet-appa- raat op sleeptouw zal worden op gelaten. Snel schiet de lichte bal lon op de krachtige wind omhoog en na enkele minuten is zij uit het gezicht verdwenen. Door met behulp van radar de ze loodsballons te volgen en ook door radiosondes, kunnen uitge breide waarnemingen v in de ho gere luchtlagen worden gedaan. Daarnaast worden natuurlijk ook waarnemingen op zee-niveau ver richt. De resultaten worden dan onmiddellijk naar Schiphol ge seind en vandaar per telex over alle vliegvelden ter wereld ver spreid. Zo zal Nederland ook een steentje bijdragen- tot de beveili ging van de burgerluchtvaart op de Oceaan en wanneer straks het zusterschip van de „Cirrus", de „Cumulus", klaar zal zijn (dat volledig als weerschip gebouwd wordt), zullen Cirrus en Cumulus in afwisseling met een Belgisch weerschip beurtelings drie weken in de Golf van Biscaye liggen. En daar zal de zee wel eens min der rustig zijn dan op deze stralende laatzomerse ochtend bij Hoek van Holland!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1