PtilH De Koningin verjaarde Branden blijven de bossen teisteren Kind van dorpsschoenmaker Bisschop gewijd in zijn geboortedorp Parijse bioscoop brandde uit Leidinggeven is DIENEN VOOR DE BESLISSING VAN DE REGERING Sobere viering in zware tijd Er vielen bijna honderd doden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN - WÊIlMm Paus spreekt De Schelde Nieuwe stakingen V erschrikkelijke tonelen Eenheid hij arbeids prestaties SSSSSS. iSn, litod. fi?; België in Indië- commissie N.J 69ste JAARGANG DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 No. 20405 a m Zanghulde in de residentie voor leden der K.A. Ernstige verwoesting door brand in Franse bedrijven AUTOBUS IN VLAMMEN Motorrijder levend verbrand DE MIJNWERKERS STAKING IN ENGLAND GLORIEDAG VOOR WERVERSHOOF VAN MOOK'S BEZOEK THANS LIMBURG GETROFFEN Mr. Van Royen in ons land CONSULS-BERAAD TE BATAVIA UITMOORDEN OP INDON. BEVEL OP 30 AUG. 6 DODEN PICCARD'S DIEPZEE- ONDERZOEK DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt j 3.45 per Kwar taal, 1.15 Per maand' 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. MHm m en Ter gelegenheid van de 61ste verjaardag van H. Mde Koningin vond op Huis ten Bosch te 's Gravenhage een zang' muziek-aubade plaatswaarbij ook het prinselijk paar en drie prinsesjes aanwezig waren. Rechts burgemeester i isser van c e Residentie. Nederland heeft gisteren de verjaardag gevierd van de lands vrouwe. Welgemeend en vol blijdschap. Maar meer dan de twee voorbije jaren beperkte die blijdschap zich tot ons hart en sloeg ze niet uit in laaiend feestbetoon. Er drukken te veel zorgen op onsi op ieder van ons persoonlijk even goed als op het land, dat gespannen 6taat onder zijn grote problemen. Maar fier golfde alom het rood-wit-blauw en het oranje op de wind, dezelfde kleuren, die in vroeger zware tijden steeds uitwoeien over het rijk, symbool van onze trouw aan vaderland en vorstenhuis, ook van ons zelfvertrouwen. In de vaste wetenschap en wil, dat ook ditmaal we de moeilijkheden te boven komen> samen met Oranje! In de radio toespraak, welke de minister-president gisterenmiddag hield, liet hij deze stemming ten volle tot uiting komen: Rede minister-president „Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze verjaardag meester van ons volk. Ons volk immers ziet de Koningin met een onbeperkt vertrouwen aan de lei ding van 's lands regering en heeft redenen te over om dank baar te zijn voor ieder jaar, dat het Godé behaagt haar wederom tot geluk van ons vaderland te laten in haren regiment. Dank baar, dat het Huis van Oranje, door deze sterke vrouw bijkans een halve eeuw geschraagd, nijg altijd het belangrijkste rustpunt vormt, waaromheen zich een vre dige, gestaag voorschrrjdende ont wikkeling van ons maatschappe lijk leven met zijn zo verwarde en be-angstigende problemen vol trekt." Echter ook ditmaal moest de landsvrouwe manen tot soberheid m het feestbetoon: „Wederom Immers aldus dr. Beel, doorleeft S3- en daarbij denk ik volk maa'J ons Nederlandse v* aar °ok aan onze Indone sische rijksgenoten een zw2ie tijd. Een tijd, die vele gezinnen zowel hier als in Indonesië in leed heeft gedompeld. Een tijd, waarin ieder van ons in zijn dagelijkse leven de terugslag voelt van de roof en de plundering, waaraan wij vijf jaren lang bloot stonden. Een tijd, waarin het voor iedere huisvrouw moeilijker wordt om de eindjes aan elkaar te knopen, waarin de schaarste en het niim- tegebrek ons nog altijd dwingen tot pijnlijke beperkingen. Een tijd bovendien, waarin het dè schijn heeft alsof de wereld aan de nor men van gerechtigheid en naas tenliefde geen gelding meer toe kent. Laat dus uw vreugde geen kwetsend-uitbundige zijn. Ik noemde zo-even onze Konin gin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-vooit- schrijdende ontwikkeling voltrekt. Meer nog: Zij was het, die tot ^danige ontwikkeling ook de rici?..lnheeft gewezen. -£ij was het, die in haar beken de diep-indrukwekkende Londense radio-rede het begin aankondigde van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen tot Indonesië, Su riname en de Ned. Antillen-, een tijdperk van samenwerking op basis van vrijwilligheid en zelf standigheid. Het moge haar ge geven zijn hiervan de vervulling te aanschouwen en in deze nieuwe verhouding tussen de gebiedsde len nog vele jaren de waarborg hunner eenheid te vormen. Laat echter, zo besloot de mi- nister-president, ook een belofte en een bede over onze lippen ko men. De belofte, dat wij allen, voor wie de jaren van oorlog „n bezetting een tijd van bezinning en loutering zijn geweest, thans, nu verruwing en vervlakking, egoisme en gezags-ondermijning ons vólk wederom bedreigen, ons zullen inzetten voor het behoud onzer hoogste levenswaarden, zo, als onze Koningin ons is voorge gaan en ons nog steeds voorgaat. Pc. bede to de Allerhoogste, dat ijl deze moeilijke ure voer ons koninkrijk, Hij onze vorstinne moge sparen voor de volken, waarover zij is gesteld en welke zij zozeer ten zegen is". In Den Haag was een bijzon der feest de zanghulde, welke ongeveer 1500 .eden van de Kon. bond van Chr. zang- en oratorium- verenigingen samen met een aan tal muziekkorpsen H. M. brach ten op het voorplein van ..Huis ten Bosch". Om tien mir verscheen de vor stin, met prinses Juliana, prins Bemhard en de prinsesjes op het bordes van het paleis, hartelijk toegejuicht door de duizenden deelnemers en belangstellenden. Het was een verrassing voor al len, dat ook het kleine prinsesje Marijke even naar buiten werd ge dragen. H. M en de leden van het prinselijk gezin hadden de ge. uk wensen van een aantal delega ties in ontvangst te nemen, welke venaard gingen met de aanbieding van vele bloemstukken. ne aubade ving aan met het Wilhelmus, terwijl vervolgens een „«tal vaderlandse liederen werd uitgevoerd- Daarna volgde een PirTii H. M. de Koningin sloeg dit, „Aoliik wuivend naar de voor- Mtrekkende zangeressen zangers DijtreKKCJ staande gade. m m^e Semers het voorplein Toen de ,,n hebben de saam- verlaten hadhelangstelienden H.M. gestroomde bei s hulde bereid_ nog een kariieUl het koninklijk Tegen elf uur tr° -s temg gezin zich in het P Vijftigduizend leden van de Kath. Italiaanse lekenactie zullen op Zondag 7 Sept. a.s. op het St. Pietersplein te Rome bijeenko men o,m te luisteren naar een re de, welke Pius XII voor hen door de luidspreker zal houden. Deze toespraak zal ook door de radio worden uitgezonden. Gisterennacht heeft een felle brand gewoed in de bedrjjfskan- toren van de afd. Scheep»- on constructiebouw van de Mij. ,,De Schelde" te Vlissingen. Het ge bouw met de talloze daar gebor gen tekeningen brandde geheel uit. In Frankrijk heerste het afge lopen weekend wederom arbeids- onrust door een nieuwe stakings golf tengevolge van de vermin dering van het broodrantsoen en de dreigende beperkingen, wat an dere voedingsmiddelen betreft. Er wordt aanzienlijke opschud ding gemeld uit Rheims, waar de arbeiders van de textiel- en ijzer fabrieken een proteststaking hou den tegen de voedselbeperkin- gen. Te Rouen is een algemene staking uitgebroken voor Maandag (gisteren), als protest tegen de voedseltoestand. Te Lille besloten de tramemployé's een stakijig te beginnen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Op 'enkele andere p'^ntsen werd enige daakt bij de spoorwegi- eveneens wegens de voedseltoe stand. Daarentegen werden de afgelo- week twee stakingen b°ëi aigd: een van de vissers van Bou logne, die zes weken niet werk ten, en een andere van de haven arbeiders van Brest. Zondagavond reed op de ver keersweg tussen St. Oedenrode en Son de motorrijder G. K. uit Son met zijn echtgenote als duo passagier, tegen een B.B.A.-bus. Waarschijnlijk heeft de heer K., die van achter zijn woning kwam ■gereden, de bus te laat bemerkt en ofschoon de chauffeur hem nog trachtte te ontwijken, vloog de motor tegen de bus, waardoor het benzine-reservoir vlamvatte en in een minimum van tijd de bus in brand stond. De passagiers wisten allen nog tijdig het ge vaar te ontvluchten. Slechts en kelen liepenlichte brandwonden op. De heer K. was echter onder de brandende bus gevallen en werd met hevige brandwonden aan borstkas en armen opgeno men. Tijdens het transport naar het Binnengasthuis te Eindhoven is hij overleden. Mevrouw K. liep een beenbreuk op en is eveneens naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. De 2.300 mijnwerkers te Gri- methorpe (Yorkshire) hebben met een overweldigende meerderheid besloten de staking, welke het land in het totaal reeds meer dan 100.000 ton steenkolen kost, voort te zetten. Te Frickley en South-Kirby, op korte afstand van Grimethorpe, besloten de mijnwerkers na een toespraak van de minister van brandstof en energie, Shinwell, bet werk te hervatten. Dit zijn echter slechts enkele op de 14.000 mijnwerkers, die zich de vorige v-eek aangesloten hebben bij de oorspronkelijke staking te Grime thorpe. Het bestuur van de vakvereni ging van bij de mijnen werkzaam administratief personeel in Enge land heeft de 10.000 leden bevo len 6 Sept. in staking te gaan, als protest tegen het in gebreken blijven van de nationale steenkool- raad om afzonderlijke onderhan delingen ten behoeve van de le den mogelijk te maken „Ende niet ver van Meden- blijck heeft een heylich Priester genaemt Werenfried zijn woon plaats genomen", aldus een in scriptie in het raam van de parochieschool van Wervers- hoof, vroeger Werensfriedus- hoeve geheten. Dit welvarende landbouwers- ddrp, gelegen in de kop van Noord-Holland tussen Enkhuizen en Hoorn, was Zondag j.l. ge tuige van een groots en mooi gebeuren. Mgr. J. Grent, een der zonen van dit dorp, dat zich met zijn bomen en huizen verheft boven de schone vlakte wan het West Friese land, werd in zijn vroegere parochiekerk tot bis schop gewijd. Heel het vrijwel volledig katholieke dorp had zich met vreugde opgemaakt om met dankbaarheid en eerbied deel te nemen aan de indrukwekkende plechtigheid, maar vol trots was men ook over het feit, dat een van de zeer velen, die als missio naris deze parochie verlieten, tot een zo hoog en heilig ambt was geroepen. Z. H. Exc. Mgr. J. Grent M.S.C., de nieuwe apostolische vicaris van Ned. Nieuw-Guinea, titulair bisschop van Rrisipa, werd in 1889 in Wervershoof geboren als acht ste van de negen kinderen van de dorpsschoenmaker. Hij ging in 1901 naar de apostolische school van de missionarissen van het H. Hart, en werd in 1909 geprofest en kort na het uitbreken van de eerste wereldoorlog doör Mgr. v. d. Wetering tot priester gewijd. In 1921 vertrok hij naar Nieuw Guinea, waar hij zich in Tooal vestigde en hier oprichter werd van de Hollands-Indische school, om later de reeds bestaande scho len te beheren en directeur te worden van de opleidingsschool voor onderwijzers. Eerst van 1927 tot 1933, daarna weer in 1941 werd hij religieus superior van het Vicariaat, dat behalve Nieuw Guinea, ook de Molukse eilanden omvat. In 1943 werd hij aposto lisch administrator van het Vica riaat om Mgr. Aerts z.g. te ver vangen die in 1942 op de Key- eilanden met dertien missionaris sen, vijf paters en acht broeders, door de Jappen was vermoord, waarbij de missie-statie geheel werd verwoest. Mgr. Grent resi deerde tijdens de oorlog in Merau- ke. het enige plekje van onze archipel, dat niet door de Jappon werd bezet en dat een basis werd van de geallieerde oorlogsvoering. De missie heeft inmiddels veel onder de oorlog te lijden gehad, er werd veel verwoest en het leven was moeilijk en zwaar. Nu is Mgr. Grent geroepen dit dio cees, een belangrijk missiegebied, waar een millioen mensen wonen, waarvan 150.000 katholieken, te besturen. Zaterdagavond arriveerde de nieuwe bisschop in zijn geboorte plaats, waar van alle huizen de driekleur wapperde, terwijl aan het begin van het dorp een ere poort was opgericht. Voor het fraaie, vlak voor de oorlog gereed gekomen raadhuis van architect Kropholler, was een grote menig te samengestroomd en er was een haag van bruidjes, verkenners, welpen en gidsen van het raadhuis naar de kerk. Omstreeks half 8 kwamen de auto's van Hoorn af het dorp binnenrijden. Bij het raadhuis werd gestopt, waarna de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, en de beide mede-conse- cratoren, mgr. J. W. J. Panis M.S.C. en mgr. H. Vermeiren M.S.C., apostolisch vicaris van Coquilhatstad, alsmede de wijde ling uitstegen en achter een ere wacht van landelijke ruiters naar het terrein van de parochiekerk wandelden, waarbij zij door de be volking eerbiedig en hartelijk be groet werden. Voor de pastorie richtte mgr. Huibers nog enige vriendelijke woorden tot de dorps genoten, waarna hij zijn bisschop pelijke zegen gaf. De grote, eenvoudige kerk was met veel naïeve zorg versierd, met wit-gele guirlandes, die sa menkwamen in toeven van frisse bloemen. Boven de ingang van het koor hing 'n grote afbeelding van het wapen van de nieuwe bis schop, dat St. Werenfried in het schip voorstelt en dat de zinvolle spreuk draagt: Auspice Maria. Terwijl de geestelijkheid de kerk binnenkwam, hief het versterkte zangkoor van de parochie, onder leiding van H. Moeskops, het Ecce Sacerdos aan, terwijl de ge lovigen eerbiedig knielden. Indrukwekkend was het mo ment, toen mgr. Grent, na de wij ding te hebben ontvangen, een rondgang door de kerk maakte om voor het eerst zijn zegen te geven. Op de eerste banken in de kerk had de genodigde cn belangstellende geestelijkheid plaats genomen, waarachter het voltallig gemeentebestuur zat. De bruine pijen van de Franciscanes sen, die in Wervershoof een school en een gesticht hebben, zag men tussen de kleurrijker kledij van de andere gelovigen, waaronder boe rinnen In oude dracht, zelfs met geheel gouden kappen. Toen de indrukwekkende plech tigheden beëindigd waren ging men weer van de kerk naar de pastorie, weer schreed men door de haag van bruidjes en wederom zegenden de bisschoppen de neer geknielde bevolking. In de hal van de prachtige school hield Mgr. Grent later re ceptie. Pastoor Busch sprak hem hier namens de parochie toe, waarbij hij de bisschop een enve lop met inhoud overhandigde. „U heeft reeds zoveel gekregen dat wij niet wisten wat te geven, zo sprak hij, maar dit geld zult U ginds zeker kunnen gebruiken". Mgr. Grent dankte voor alles wat men voor hem gedaan had. Het nieuwe ambt legt hem zware ver plichtingen op, maar het zal hem een vreugde zijn ze te dragen. Zeer velen wensten mgr. Grent vervolgens geluk, waarbij men eenbiedig de bisschopsring kuste. Nadat de rust van de Zondag middag over het dorp had gele gen, maakte men zich op voor het défilé. Met de harmonie St. Caecilia onder leiding van R. .Kaag voorop trok een grootse op tocht tussen de vlaggende huizen door. Alle verenigingen uit het dorp namen deel, de ruiterver- eniging, de beide zangkoren, de verkenners, de middenstanders, de boeren. Burgemeester Raat hield later nog een toespraak, waarbij hij zijn trots uitte over het feit, dat deze gloriedag voor Wervers hoof mogeljjk was geweest. Mgr. Grent zal al spoedig, over een maand ongeveer, na,ar Nieuw Guinea vertrekken om er zijn werk voort te zetten. Een grote opdracht, die te verdelen is in drie taken, herbouwen wat verwoest is, uitbreiden wat aanwezig is en nieuw werkterrein openleggen voor zijn missionarissen. nr»tr a.lIs "zal ViA/Jcm TVins- Het vuur, dat bij de huidige droogte in bos en heide zulk een gretige prooi vindt, heeft de laat ste dagen in het bijzonder het Limburgse land geteisterd. Op Duitse grond woedde in de In tegenwoordigheid vanevele uit het bedrijfsleven, van mr. dr. A. van ren wie wij noemen nu. Rijn, secretaris-generaal van n ministerie van Sociale Zaken, mr. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, ir. Z- Vetter, directeur-generaal van Arbeid', ir. Groothoff, beheerder der mijnen .dr. A. Plesman, direc teur van de K. L. M., ir. Ingen- housz van Werkspoor, ir. F. J. Phi lips en vertegenwoordigers van de drie grote vakorganisaties, is Zaterdagmiddag in Huize ..Beu- kenstein" te Driebergen het Ned. InstUuut voor personeelsleiding geonend. Dit instituut is opge richt door de Fundatje „Werl?)lJ dienen" en het instituut voor pre ventieve geneeskunde De ziel va eerstgenoemde instelling was mi nister Neher. die wegens zijn ve - blijf in Tndië thans niet aanwezig kon zijn en in wiens plaats de president-directeur der N. ir F. den Hollander het woord voerde. Ir. Den Hollander .wilde zoveel mogelijk in zijn redevoering trachten de geest van minister Neher te benaderen en zette uit een, dat er op het gebied van personeelsleiding nog veel te vor- men valt. Voor alles moet er on der de werkers, of die nu met de geest of handen werken, een be- grjP van eenheid zijn, wat de ar beidsprestatie verhoogt. De leiders dienen hierin een voorbeeld te geven en ds. O. T. Hylkema, voor- z. ,van de Centrale commis sie uit het curatorium van het in stituut zette het belang van een goed bedrijfskader uiteen. Hier voor is training zeer gewenst, wat de ervaringen in Zwitserland. En geland Amerika en Zweden uit wijzen. Drs. J. H. Ruysoh van Dugteren directeur van het Instituut ver klaarde het leerprogramma, dat van instructieve aard is voor di recteuren van zeer grote onder nemingen. doch ook personen, die slechts over één man leiding hebben en een indruk wil geven van de werkverhoudingen Maandag werd reeds met de "erste cursus begonnen, waaraan •elkens 10 personen kunnen deel- -"men. Gedacht wordt ook aan een al- --ene vormingscursus. Het instituut wil zijn cursisten vooral leren inzien, dat leiding geven betekent dienen in de vol le betekenis van het woord. bossen van Kaldenkirchen, j oost van Venlo, een zware die Zaterdag ter hoogte v,an„.in(j feld onder de kracht van de oversloeg naar Nederlands £e°pr. en ook hogerop bij Tegelen vei woestingen heeft aangericht. vuur was onder Kaldenkircne» ontstaan in een houtstapelp13*"® en verbreidde zich spoedig °v een zeer grote uitgestrektheid. Brand op de Heksenberg. Zondagmorgen is op de Hckse^" berg tussen de staatsmijnen HeD' drik en Oranje-Nassau IV bran ontstaan en de felle Oostenwm joeg de vlammen snel voort over de Brunssumer heide. De brand weer van Heerlen en van genoem de mijnen, geholpen door talrijke vrijwilligers, heeft na urenlang zwoegen het vuur weten te be dwingen. Behalve een flinke op- pervlakte heide, zijn ook enige percelen dennenbos verloren ge gaan. 's Avonds brak opnieuw brand uit in een perceel jonge dennen, maar ditmaal wist de Brunssumse brandweer, geholpen door politie en vrijwilligers, spoedig het vuur te doven. Het Reichsivald. Een zware rookkolom kondigde in Nijmegen Zaterdagmiddag een nieuw oplaaien van de brand in het Rijkswoud aan. De thans aan getaste boscomplexen lagen bij de buurtschap Frasselt, enige kilo meters ten Zuiden van Kranen burg. Des avonds was van het Canadese kerkhof bij Groesbeek duidelijk een rossige gloed waar te nemen Gisteren was er van de brand niets meer te zien, zodat hij weer geblust schijnt te zijn, Onze Parijse correspondent seinde ons gisteravond: Zaterdagavond kort na 101 uur werd het Westen van Parjjs opgeschrikt door een aan houdend geloei van de sinds de oorlog niet meer gebruikte sire nes, weldra gevolgd door voor- bijrollend brandweermateriaal en ambulances. Even later ver nam men, dat de Select bioscoop te RueU-Malmaison, halfweg St. Germain in brand was ge vlogen. Toen wjj te Rueil aankwamen heerste in de nauwe straatjes van de oudste volkswijk een ware paniek en het was het brandweer- en politiepersoneel niet mogelijk, zich door de jam merende menigte een weg te banen. i_een uur na het uitbreken yan de brand, die het uiterlijk van het gebouw spaarde, doch het in wendige totaal verwoestte, kon met het bergingswerk worden be gonnen. De brandweer had zich door het openhakken van zijmuren toegang verschaft tot het boven- balcon.waar zich Keen ievenden meer bevonden. Weldra ving nu het onbeschrijflijk tragische uit dragen van de veelal onherken baar verkoolde lijken aan. Uren lang duurde dit uitdragen. Tien, twintig, vqftig lijken. Het hield niet op, totdat om. 4 uur in nacht het aantal naar de tachtig liep. Te Rueil was iedereeu <>P straat gebleven. Van enkele overlevenden konden wij verne men, wat er gebeurd was. D0 Select bioscoop ontvangt vooral Zaterdagavond zoveel volkspu- bliek, als de bioscoop maar kan bevatten .en helaas nog veel meer. Ironie van het lot. de film die gegeven werd was: De ster zonder licht, met Edith Pias. Even na de pauze werd er plot seling een sterke lucht van brandende rubber waargenomen en bijna gelijktijdig werd er „brand geroepen. De direc teur had nog de tegenwoordig heid van geest te roepen, dat het niets was en dat de mensen ordelijk de zaal moesten ver laten. Maar een zware vonk snelde toen echter langs de "lectrisehe geleiding en het gordijn achter het scherm vloog in brand, terwijl tegelijkertijd ook aan de andere kant van de zaal de enige trap naar de gale rijen, vlak bij de ingang, in lichte laaie geraakte, zodat de galerjjbezoekers totaal afgeslo ten werden. Een geweldige paniek maakte zich meester van het publteK, dat zich verdrong voor de enige uitgang, terwijl een nooddeur gesloten bleek. Daar alle door gangen door bijgezette stoelen versperd waren, werd het een hopeloze verwarring. Sommige personen sprongen van de bal eons tussen de worstelende me nigte, terwijl een vrouw haar kind naar beneden wierp en net nasprong. In een onbeschnjiUiKe verschrikking bereikten velen de uitgang, waarin het passeren nog opgehouden werd door de paniek, daar de mensen zich aan elkaar vastklampten en van sommige zelfs de kleren in brand stonden. In die ontzet tende verschrikking voltooide de ramp haar werk. Bij het aanbreken van de dag hebben wij de bioscoop kunnen be reiken eri met vele anderen de handen erover in elkaar geslagen, hoe zulk een toestand bestaan kon. De plaats des onheils is een ongelooflijke warwinkel van steeg jes en slop.ies, waarin tussen enige oude woningen een soort binnen plaats tot schuur is ingericht, die bioscoop heet. Behoorlijke nooduit gangen zijn er niet, alleen twee deurtjes, die toegang geven tot enige aangrenzende oude wonin gen en die nog gesloten waren. v\ ij vernamen, dat de wanden met uiterst licht materiaal bedekt wa ren, n.l. jute. die evenmin als ner houtwerk brandvrij was gemaakt. Zelfs de ingang is maar klein. Om zoveel mogelijk mensen te Kun nen plaatsen, werden maar stoe len bijgezet in de doorgangen, zelfs in' de gangen achter de bal- cons, die ook al heel weinig soliede bleken, want het eerste balcon stortte reeds bii het begin van de brand naar beneden. Hoewel het bioscoopie slechts 600 zitplaatsen bevat, waren er minstens 800 men sen aanwezig. De slachtoffers znn meest men sen uit de arme volkswijk van Rueil, die juist tegenover de mo numentale ingang van het kasteel Malmaison is gelegen. Op het commissariaat en in de rouwkapel speelden zich de gehele Zonda- hartverscheurende tonelen af, als een lijk herkend werd. of een ang stig vermoeden werd bewaarheid. De brand is door kortsluiting ontstaan, beginnend bij de trap, die de enige toegang was tot de galerijen en die door de tapijten en de jute wandbekleding onmid dellijk een vlammenhaard was. Een brandweerman, die zich onder de toeschouwers bevond, benroef- ie achtereenvolgens verschillende 'T-endbinsarmaraten. maar er was - niet een, dat nog werkte. Te Rueil ,waar de verslagenheid 1 nog algemeen is, zal heden, Dins dag, de uitvaart plaats hebben. Van de 83 slachtoffers die tot op heden herkend zijn, bedraagt het aantal mannen 25, de overige zijn vrouwen en kinderen. Het aantal lijken in de bioscoop gevonden bedroeg 85. Een aantal slachtof fers is in de ziekenhuizen bezwe ken, doch het juiste cijfer is nog niet bekend. De ramp is door het grote aan tal slachtoffers een van de groot ste, die zich huiten de oorlogstijd in Frankrijk hebben voorgedaan en herinnert aan de brand van de Liefdadigheidsbazar te Parjis, nu ruim 50 jaar "eleden en die van het grote warenhuis in Marseille, omstreeks 20 jaar geleden. Officieel werd gisteren mede gedeeld: Ingevolge de uitnodi ging van de Veiligheidsraad, om een land aan te wijz,en, dat bereid is zitting te nemen in de commissie van drie, bedoeld in het tweede lid van de Ame rikaanse resolutie, welke door de Veiligheidsraad werd aan genomen, heeft de Ned. rege ring zich tot de Belgische rege ring gewend. De Belgische regering heeft heden het verzoek van Neder land, om in deze commissie zitting te nemen, aanvaard. Officieel werd gisteren mede gedeeld: Mr. J. H. van Royen, Ned. am bassadeur in Canada, wordt heden (Maandag) avond in Nederland verwacht. Het bezoek van mr. Van Royen, die de gehele behan deling van de Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de verdere besprekingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraag stuk met de luitenant-gouverneur, generaal, dr. Van Mook, zal voe ren. Het bezoek van mr. Van Royen houdt mede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden van de Ned. delega tie in de algemene vergadering der Verenigde Naties, welke mid den September aanvangt. Naar thans vernomen wordt, kan dr. Van Mook Dinsdagmiddag te 13.00 uur op Schiphol worden ver wacht. Definitief staat thans vast, dat de sultan van Pontianak, Soe- kawati, Nadjamoeddin en Anak Agoeng Vrijdag uit New-York arriveren. Dr. Van Mook is volgens Aneta Zondagochtend met Abdoel Kadir en Ozinga per Skymaster uit Ba tavia vertrokken. De K.L.M. kon nog geen inlich. ting geven, of minister Neher zich inderdaad niet aan boord van het vliegtuig bevindt, zoals het voor gaande Aneta-bericht doet ver moeden. Gisterenmiddag heeft te Batavia een bijeenkomst plaats gehad van enige consuls-generaal. Over het besprokene werd niets medege deeld. Aneta verneemt verder; dat de Britse consul-generaal nog geen instructies heeft ontvangen. De bijeenkomst werd op initiatief van de Amerikaanse consul-gene raal. Walter Foote. belegd. Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft de republi keinse regering een boodschap uitgezonden voor de consuls te Batavia van China, Frankrijk, de Verenigde Staten, Australië en België met het verzoek, zich zo spoedig mogelijk naar Djokja te begeven in verband met de beslui ten van de Veiligheidsraad. Naar het A. N. P.verneemt, heeft generaal-majoor Moestopo onlangs het volgende telegram aan de frontcommandant van de zevende republikeinse divisie gezonden- „Aangezien de Nederlanders bij voortduring bestandsschendingen plegen, moeten zij het uitmoor den der Nederlanders op alle wijzen intensiveren". Volgens onderschepte tlegram- men wordt voortdurend door verantwoordelijke commandan ten aangedrongen op het doen van guerilla-aanvallen op de Ned. troepen te Tebing Tinggi en el- eters. Het Ned. actiecommuniqué van tro, uf m?ldt' dat een Ned. Woo+ t 13 Tangerang in West Java werd aangevallen door een groep van de T.N.I. Deze groep werd met verliezen verdre- ven. Nog meer beschietingen van Ned. patrouilles en posten von den plaats. Ten Zuiden van Am- barawa werd een formatie van de T.N.I. aangetroffen, welke te- genstand bood en gebruik maak te van mortieren. Het republi keinse omroepstation Boekitting- gi (Fort de Koek) gaat voort met het uitzenden van bedreigingen tegen de ordelievende bevolking van het bevrijde gebied. De Ned. verliezen op SO Aug. bedroegen 6 gesneuvelden en 13 gewonden. Assistent Wedana vermoord De assistent Wedana van Ran- takolang aan de weg van Tand jongsari naar Soemedang, is Zater- nacht doop leden van de T.N.I. in zjjn eigen huis vermoord. De toekomstige residentie van prinses Elisabeth van Engeland j na de brand. „Scaldis", het schip, dat de stalen kogel zal vervoeren naar de golf van Genua en dat als moe derschip zal dienst doen bij de diepzee-duikproeven, die de Belgische professoren Piccard en Cosyns aldaar binnenkort zullen ondernemen, is in de haven van Antwerpen aangekomen, waar het voor de tocht verder zal worden uitgerust,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1