„De Waterweg heroverd Nationale Herdenking in het Feijenoord-stadion „Reddend Christendom voorop De verkiezingen in Hongarije Nederland koopt duizend motoren Voorstel tot Palestina's verdeling Mgr. Hilhorst in het zilver R 4 maal geklopt Regeringscoalitie overwint Noodlottige verschuiving verhoogd Communistische zivendel Zaken gedaan in Duitsland TIM TUIMEL. EN HET SPOOK ADIO programma Er werd DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 PAGINA t OFFICIËLE BELANGSTELLING De ervaring van Carel Briels en de toewijding van alle medewerkenden waar borg voor succes ENG. MILITAIREN ROOFDEN DOKTERS- AUTO Zij stalen kleren van badgasten BENZINEPRIJS BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS IN JOODSE EN ARABISCHE STAAT JUBILEUMVIERING IN DE POSTHOORN fes®» 15. SPOOK VERDWEEN. door J, P. Seabrooke MEELMOT TIERT BIJ DE HOLLAND Regering8tarwe naar de „droogtrommel" Hoewel ln de week, dat de staking by de meelfabriek „Hol land" thans reeda duurt, zowel de directie als de stakingsleiding herhaaldelijk contact hebben ge had met de burgemeester van Amsterdam, is het deze laatste toch nog niet gelukt beide par tijen tot elkaar te brengen. Met het gevolg, dat de staking onver anderd voortduurt. (Wordt vervolgd) OUDE OPLICHTERS TRUC DOET WEER OPGELD NEL OOSTHOUT NAAR ENGELAND Voor het eerst sinds de bevrijding heeft Rotterdam met een spel, een dramatische samenvatting van de meest schokkende gebeurtenissen, welke zich tussen Mei 1940 en Mei 1945 in de Maasstad hebben afgespeeld, de doden uit de bezettings tijd herdacht. In het Stadion Feijenoord hebben Zaterdagmiddag de duizen den, die daar waren samengestroomd» opnieuw het lijden heleefd, dat Rotterdam als grootste havenstad en poort van Nederland en daardoor als symbool van onze natie, heeft moeten doorstaan in de worsteling om de vrijheid en zelf standigheid van ons gehele volk. Maar ook de vreugde der bevrijding, de glorie der overwinning en de ijzeren wil tot herstel en heropbouw werden op voor treffelijke wijze in dit spel gesymboliseerd. De slot-apotheose, het machtige défilé van legervlootluchtmacht en 'burgerij, die eens gezamenlijk en met onverzettelijke wilskracht de zege bevochten en die nu tezamen langs de tribunes marcheerden, was een belofte voor de toekomst, dat het offer van de doden, die even tevoren plechtig waren herdacht door de Nederlandse vrouw in het bijzonder, niet vergeefs is geweest. f R'dams werkkracht en welvaart, als symbool ook van de strijd welke met de Duitsers is gevoerd om het bezit van de stad en daar mee van ons land, lag in het mid den van het veld een copie van de Willemsbrug, de Maasbrug, welke bii die strijd zo'n alles over heersende rol heeft "espeeld en welke thans het centrum vormde, waaromheen het spel zich ontwik kelde. Reeds vóór drieën begon een gestadige stroom van mensen en voertuigen in de richting van het stadion te stromen. Dank zij de uitgebreide maatregelen van Rot terdamse politie en R.E.T. verliep alles, zoals steeds bij dergelijke gebeurtenissen het geval is, zonder enige stoornis en konden de dui zenden zonder wachten of over bodig zoeken hun plaatsen inne men. Tegen de algemene verwachting in bleken H. K. H. Prinses Juliana Z. K. H. Prins Bemhard en de bei de oudste prinsesjes de première van het spel niet bij te wonen. Daarentegen hadden op de daartoe speciaal gereserveerde zetels vele autoriteiten en vooraanstaande personen, onder wie verscheidene leden van het kabinet, tal van leden en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps in Den Haag, burgemeester Oud en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten plaats genomen. Hoe groot de belangstelling voor de première van het spel ook was en hoewel met het oog op het geweldige décor, dat rond het grasveld was opgericht, ruim 12.000 staanplaatsen waren ver wijderd, bleken lang niet alle plaatsen ingenomen en toen om vier uur de eerste woorden van de proloog werden gesproken, ver toonden de meeste tribunes hiaten welke onweerstaanbaar noopten tot de vraag, wat de oorzaak kon zijn, dat nog zovele plaatsen on bezet waren gebleven. Gebrek aan belangstelling Zeer zeker niet. Als er één stad in Nederland reden heeft om haar doden uit de bezettingstijd te her denken, dan is het Rotterdam, veel meer nog dan Amsterdam, waar een dergelijk stadionspel op 31 Augustus 1945 en op 4 en 6 Mei onder overweldigende belang stelling is uitgevoerd. Rotterdam vergeet zijn doden niet. Reeds meermalen is dat bij andere mas sale herdenkingen gebleken. Maar, Rotterdam is een getrof fen stad. Geen andere stad in Ne derland heeft in verhouding zo zwaar van de oorlog te lijden ge had. Geen andere stad ook gevoelt zo sterk de economische terugslag van het regvallen van het Duitse achterland. Rotterdam, de tran sitohaven mist nog steeds een van haar voornaamste bronnen van inkomst, welke nog lang niet door de toenemende industriali satie wordt gecompenseerd. De o-eringere financiële draagkracht van de Rotterdamse bevolking zal ongetwijfeld één der redenen zijn geweest, welke die vele banken- rijen in het Feilenoord-stadion leeg deden blijven. Rotterdam vreest de herinnering Een der redenen, maar zeker niet de voornaamste. Rotterdam wil vergeten. Rotterdam wil de gruwel van de Mei-dagen niet op nieuw. beleven. Tienduizenden Rot terdammers, hard werkende, nij vere en eerlijke burgers, die steeds hun plicht deden en zelfs meer dan hun plicht, voor de groei en de grootheid van hun stad en hun land, hebben enkele dagen lang de afgrijselijkste verschrikkingen van de oorlog met eigen ogen moe ten aanschouwen, en aan den lijve moeten ondervinden. In vuuf en bloed, in doodsnood en vernieti ging is alles ten onder gegaan, wat zi1 met een leven van lang en hard werken hadden gewrocht. De meedogenloze wreedheid, de onzegbare smarten van die dagen wensen ze te vergeten. Te vergeten wensen zij ook de doodsgevaren, waaraan de ja renlange bombardementen hen hebben blootgesteld. Dat is naar onze mening de voornaamste reden, waarom de Rotterdam mers, die in hun binnenstad door een hel van vuur en bloed en smart zijn gegaan, de plaatsen van het stadion niet tot de laatste vulden. Spel van herinnering Want een'spef van de herinne ring is deze opvoering, welke Za terdagmiddag onder de artistieke leiding van Carel Briels plaats vond, op de allereerste plaats ge weest. Aan de herinnering ont leent dit spel zijn grootste waarde hoe goed de door A. den Doolaard geschreven tekst ook moge zijn. Het is de herinnering door spel en tekst in de ziel van de toe schouwer opgewekt, welke ont roert en welke zijn wisselende stemmingen bepaalt, meer dan de actie van de spelers, meer dan de woorden van de sprekers, die via een uitmuntende luidsprekerinstal latie gaaf tot de massa kwamen. Dwars over het groene gras tapijt van het stadion, temidden van de décors, welke een panora ma gaven van Rotterdam zelf: een café-terras op de Coolsingel, het havenkwartier, een krantenkiosk marktkraampjes, een speeltuin, en van de wijde omgeving van Rot terdam, waarbij aan de Oostzijde het bestaan van Duitsland werd gesuggereerd, was door middel van blauwe doeken de Waterweg aangeduid, de levensader van Rot terdam, de brede weg, welke Ne derland met de vrije wereld over zee verbindt. Als symbool van Rotterdam aan de arbeid Met enkele woorden schetst de proloogzegger Rotterdams groei naar grootheid en welvaart en onder zijn woorden begint de stad te ontwaken. Melkboeren rijden aan, politie-agenten in hun oude uniformen, welke het publiek een blijde kreet van herkenning ont lokken, beginnen hun rondgang, mannen van de straatreiniging gaan aan het werk, een paar vis sers werpen hun tuig uit in de brede rivier, een klein meisje laat haar bootje spelevaren. Boeren drijven hun paarden, schapen, koeien, geiten en varkens naar de markt. De kraampjes worden be volkt. Op het café-terras nemen vroege gasten plaats. Het aantal fietsers neemt toe. Rotterdam gaat aan de arbeid. Carel Briels heeft van de erva ring bfj vroegere gelegenheden opgedaan, ruimschoots gebruik gemaakt. Naarmate de tekst vor dert, ontwikkelt zich geleidelijk de actie van de spelers, die met grote toewijding en discipline hun rol vertolkten. Oudejaar 1939 breekt aan. De schepen loeien, honderden duiven van de leden van de Rotterdamse Postduivenbond worden gelost en wieken als een witte wolk weg in de stralende zonneschijn, het publiek een eerste spontaan ap plaus ontlokkend. Rotterdam in brand Mobilisatie. De Kon. Marine, mariniers en het Nederlandse le ger betrekken de wacht bij de Maasbrug. Rotterdam wil niet aan gevaar geloven. Het werkt door. Dan plotseling luchtalarm. Sner pend loeien de sirenes. De hel breekt los over Rotterdam. Vlieg tuigen daveren aan, bommen gie ren en barsten donderend uiteen. De invasie is begonnen. De bur gers trekken zich terug. De mari niers beginnen hun strijd. Het bombardement van Rotterdam. De vlammen lekken langs de Maas. Brandweer en luchtbescher ming doen, wat zij kunnen. Nederland capituleert. De pro clamatie van generaal Winkelman en de rede van Seyss Inquart vol gen. Wateruieg blijft open De doden van de Meidagen wor den door de ontroerde toeschou wers in diepe stilte en staande herdacht. De Rotterdammers beginnen met het ruimen van „de" puin; de Duitsers beginnen hun plun deringen. Het verzet groeit en culmineert in het tot'zinken bren gen van de „Westerdam", waar door de Waterweg openbleef en de verbinding met de vrije wereld werd bewaard. De verwoesting der havens volgt. De vlaggen, die fier op het sta dion wapperen, zijn ingehaald. Rotterdam Nederland zucht onder de druk van de bezetting. De hongerwinter breekt aan. De grote razzia van November 1944 vindt plaats. Met vier doodbidders aan het hoofd voor drie hunner was dat in 1944 de smartelijke werkelijkheid trekt de droeve stoet van arbeidsslaven over de Maasbrug. Rotterdam is een stad van wenende vrouwen en klagende grijsaards geworden. De honger tochten beginnen. Voorjaar 1945. Op Zondag 29 April vinden de eerste „air-drop pings" plaats. Onder het applaus van de toeschouwers wuiven de spelers op het veld met hun vlag gen de overvliegende bommenwer pers toe. Onder steeds groeiend applaus en gejuich rukken de be vrijders binnen en planten de Brit se, Canadese, Amerikaanse, Fran se en Nederlandse vlaggen op de Maasbrug. Voortdurende neemt hun aantal toe. Aan de ene zijde van de Maasbrug de zee-, land en luchtmacht, aan dé andere zijde de civiele medewerkenden en de leden van talrijke Rotterdamse sportorganisaties, die een levende maquette van hun toekomstige stad vormen. Vliegtuigen werpen bloemen, waarvan slechts een deel op het stadionveló neerdaalt. Dodenherdenking Dan Is het grote ogenblik van dodenherdenking aangebroken. De vlaggen van het stadion, die bij de bevrijding in top gehesen zijn, gaan halfstok, de vlaggen op het veld worden gestreken. Alle aanwezigen verheffen zich van hun plaatsen. Vrouwen en meisjes dragen bloemslingers aan en draperen die over de Maasbrug. De Kon. Militaire Kapel o. 1. v. Ie luit. Rocus van Yperen en de Marinierskapel der Kon. Marine o.l.v. Ie tuit. der mariniers G. Nieuwland spelen het Wilhelmus. Een overweldigend moment, waar op de besten, die zijn gegaan, wer den herdacht door hen die zijn ge bleven: En allen stemmen in ge dachten in met de slotwoorden van het spel: „Opdat net u welga, ver geet de grote dóden nooit". Carel Briels en A. den Doolaard hebben eer van hun werk. Maar niet minder lof verdienen de dui zenden in totaal 5000 personen, terwijl een koor van 1000 man, begeleid door leden van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, het geheel o.l.v. Eduard Flipse de gezangen uitvoerde die ten kos te van vele offers aan tijd en in spanning, een in alle opzichten geslaagde prestatie leverden. Ver gissen wij ons niet, dan speelden sommigen en met name de „Duit sers" wel eens wat al te realis tisch en vielen er onbedoeld harde klappen. Carel Briels is er in geslaagd, ondanks de grote moeilijkheden, waarvoor hij zich geplaatst zag, de actie op het veld vrijwel steeds parallel te doen lopen met en als illustratie te doen dienen voor de gesproken tekst; slechts de episo de, welke aan de grote razzia van November 1944 voorafging, vorm de een uitzondering. Hier over heerste het woord en bleef de actie te veel uit. Slotapotheose Het grootse défilé van alle me dewerkenden-vormde een waardig slot van dit groots opgezette spel. Als eersten marcheerden de ma riniers over de Maasbrug, die door hen met zoveel heldenmoed is verdedigd. Onder onophoudelijk applaus van het enthousiaste pu bliek trokken militairen en bur gers in gesloten gelederen langs de tribunes als een symbool van de eensgezinde wil tot heropbouw van het geteisterde Rotterdam en tot herstel van het zwaar getrof fen vaderland. Uit het hart van Rotterdam zelf is, om met Carel Briels te spreken, dit spel gegroeid. Het was een dramatische weergave van Rotterdams strijd en lijden maar niet minder van Rotter dams voortvarendheid, levens wil en geloof in de toekomst. Heeft dit spel een klein vonkje van deze levenswil en dit geloof in de harten der toeschouwers ontstoken, dan zijn de moeiten en opofferingen van leiders en spelers ruimschoots beloond. In de loop van het vorige jaar stelde de Katholieke Actie een vrij diepgaand onderzoek in naar de huidige toestand van het ge- zins- en volksleven in Nederland on pleegde overleg over de mid delen tot geestelijke opbouw. Zo doende kwam men tot een jaar programma, dat tot titel draaet „Reddend Christendom", over tuigd zijnde, dat slechts een le vend christendom thans nog red ding kan brengen. Ter bestudering van dit alles was door de dioce sane K. A. in het Bredase diocees Zondag op „Bouvigne" een studie bijeenkomst belegd, die door vele leidsters en leiders uit het bisdom werd .bijgewoond. De vergadering stond onder lei ding van mr. W. v. Wijmen uit Breda, voorzitter van de K. A. in het bisdom Breda, die een ogen blik stilstond bij de verjaardag van H. M. de Koningin, zijn ver heugenis uitsprak over de vreed zame herovering van „Bouvigne" en in grote en forse lijnen het jaarprogramma nog eens schetste. Vervolgens gaf de heer H. Di vendal, 2e secretaris van de K. A. in Nederland, een uiteenzetting over „Reddend Christendom", waarbij bij opmerkte, dat, in te genstelling met de Middeleeuwse tijd, thans het beleven van de godsdienst op de tweede plaats komt, vaak zelf neemt het geloof in het geheel geen plaats meer in Deze verschuiving is noodlottig geworden voor ons hedendaagse leven en de grote gedachte, die ons alleen een jaar lang en als het moet verschillende jaren lang zal moeten bezielen, kan niet korter worden geformuleerd dan op de wijze, waarop de bis schoppen het deden in de Vasten brief van dit jaar: „Wij moeten allen terug tot Christus, de Weg de waarheid en het leven". In de namiddag was het woord aan de zeereerw. heer A. Jansen, directeur van de K. A. in het aartsbisdom, wiens lezing een pleidooi was voor het stimuleren van het parochieleven. Op beide inleidingen volgde een vrucht bare gedachtenwisseling. Vijf Engelse militairen, die on langs op de rijksweg Utrecht Gouda met een vuurwapen een medicus dwongen zijn auto te verlaten, zijn thans door de M. P. aangehouden. Een week lang heeft de Ned. civiele en militaire politie naar deze soldaten gezocht. Zij vond de doktersauto verlaten in Scheve- ningen. Tegelijkertijd deden vijf vacantiegangers, gekleed in En gelse uniformen en badmantels, aangifte op een politiebureau, dat hun kleren waren verwisseld, ter wijl zij in zee baadden. Intussen, aldus de Daily Express, ontving de Ned. politie een telegram van de Britse M. P., waarin stond, dat vijf Engelse soldaten, in afwach ting van een gerechtelijk vonnis wegens desertie, bij Gouda uit een trein waren gesprongen. Nu ging de politie op zoek naar vtjf mannen in slecht passende vacantiekleding. En spoedig wer den toen de „vacantiegangers" stoffig en wel aangehouden. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn onder bewaking gesteld van de M. P. in Hoek van Holland. Met ingang van 1 September is de benzineprijs met 3 cent ver hoogd en op 22 cent per liter ge bracht. Het egalisatiefonds, waar door de prijs tot nu toe op 19 cent kon worden gehouden, is namelijk uitgeput. In Mei van het vorige jaar werd de benzineprijs van 30 cent tot 20 cent verlaagd, terwijl hij in Octo ber met nog één cent verlaagd kon worden. Dit geschiedde mede op grond van de verwachting, dat de prijs op de wereldmarkt zou gaan dalen. Deze verwachting is echter niet uitgekomen. De prij zen zijn daarentegen aanzienlijk gestegen en liggen thans circa 75 procent hoger dan in Mei 1946. Deze verhoging kon tot op heden voor het binnenland worden op gevangen door een bij de oliemaat schappijen gevormd fonds, waar uit het prijsverschil werd bijge past. Thans is dit fonds echter uit geput, zodat de binnenlandse ben zineprijs aan de internationale prijs moet worden aangepast. Op nader door de distributie diensten te bepalen dagen kunnen kamerverhuurders aanvragen om brandstoffen indienen ten behoeve van hun kamerhuurders. Zowel huurder als verhuurder moet de op hef desbetreffend formulier ge stelde vragen beantwoorden. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking kamerverhuurders, die een afzonderlijk te verwar men woninggedeelte hebben ge huurd, hetwelk zij gedurende ten minste vijf dagen per week be wonen. Niet in aanmerking ko men kinderen van verhuurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstpersoneel, perso. nen, die alleen een slaapkamer hebben gehuurd en personen ge boren na 1 October 1931. De brandstoffenkaarten voor kamer huurders worden uitgereikt aan de verhuurders, doch zijn eigen dom van de kamerhuurders. Pensions met tien of meer gas ten moeten brandstoffen aanvra gen bij het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau. Zondag hebben in Hongarije de algemene verkiezingen p,aats gehad. In 12.000 stembureaux werd gestemd. Er waren 10 verkiezingslijsten: 4 van de partijen, die de regeringscoalitie vormen en 6 van de oppositiepartijen. De regeringscoalitie behaalde de overwinning. De eindstand is Maandagmiddag bekend gemaakt. De communisten hebben een vijfde van de 4.996.161 uitgebrachte stemmen behaald. Bijna 93 procent van de kiezers heeft gestemd. De regeringscoalitie van communisten, kleine boeren, soc democraten en nationale boerenpartij kreeg 3.007.022 stemmen of iets meer dan 60 procent. De Berlijnse correspondent van het A. N. P. meldt: In de eerste twee weken van de Hannoverse jaarbeurs is voor ruim negen millioen dollar aan exportcontracten afgesloten. De meeste belangstelling blijft uit gaan naar producten van de automobielindustrie, die aanzien lijke orders voor trajecten yan Turkije en Australië ontving. Australia, Iran en Engeland héb ben orders geplaatst bij Rijnland se textielfabrieken, waarbij de Britse opdrachten kennelijk be stemd zijn voor herexport. Nederlandse kooplieden, die da gelijks ten getale van dertig ar riveren, hebben ongeveer tien procent van alle opdrachten af gesloten en behalve automobie- onderdelen en motorfietsen, duizend kleine motoren voor veelzijdig gebruik aangekocht. Naar wij vernemen, is evenwel het grootste deel van de Neder landse orders van Nederlandse zijde nog niet bevestigd in ver band met de deviezenpositie. Hetzelfde geldt voor de orders van Denemarken, dat zich even kooplustig als Nederland heeft getoond, doch zijn animo moet in perken in verband met de dollar positie. De indruk van de Nederlandse zakenlieden is, dat de leverings termijnen gunstiger worden voor gesteld dan op andere markten, terwijl ook overleg omtrent prijsniveau in de meeste ge vallen tot bevredigend resultaat leidt. Met Nederland en Denemar ken zijn tot nog toe Zweden, En geland en België als de voornaam ste kopers opgetreden. Wij vernemen, dat ook een Rus sische vertegenwoordiger de beurs heeft bezocht en de komst van een - Russische handelsdelegatie heeft aangekondigd. Reuter's correspondent meldt uit Boedapest de volgende zetel verdeling: 93 zetels voor de com munisten, 65 voor de kleine boe ren, 62 voor de sociaal-democra- teh en 38 voor de nationale boe ren. Samen 258 zetels voor do regeringscoalitie. Volgens ftadio- Moskou verwierven de democrati sche volkspartij en de Hongaai- se onafhankelijkheidspartij rssp. 59 en 53 zetels. Een woordvoerder van de re gering heeft erkend, dat op klei ne schaal bedriegerijen hadden plaats gehad, bijv. meermalen stemmen door één persoon. Hij voegde er aan toe, dat in het geheel tachtigduizend blauwe kaarten (recht gevende, op stem men buiten de eigen woonplaats) waren gebruikt en dat zestigdui zend daarvan op legale wijze wa ren benut, zodat ten hoogste twintigduizend kaarten een mogelijkheid tot zwendel kunnen hebben geschapen. Hierdoor kun nen, aldus de woordvoerder, de eindresultaten niet beïnvloed zyn. Men neemt aan, dat er een communistisch premier zal worden aangewezen, daar de communisten de meeste stem men hebben gekregen, verge leken met elk der andere par tijen. Een correspondent van Reuter heeft een tocht van acht uur door Boedapest en door de streek ten Noorden en Westen van de stad gemaakt. Hij verklaarde, dat in de gebieden, die hij buiten Boe dapest bezocht, de sociaal-demo craten overal klaagden, dat de communisten zich van oneerlijke praktijken bedienden. In het mijn stadje Forog waren 1200 van de in totaal 4070 kiezers van de lijs ten geschrapt. Op straat hadden zich groepen mensen gevormd, die verklaarden, dat hun ten on rechte het stemrecht ontnomen was. Een secretaris van de sociaal democratische partij zeide, dat in een district 15 20 procent van de oude partijleden hun kiesrecht hadden verloren. Te Szent Endre bij Boedapest verklaarde eèn so ciaal-democratische partijsecreta ris, dat 300 personen, die net com munistische party-insigne droe gen, in vrachtwagens van een staatsfabriek naar verschillende plaatsen waren vervoerd, waar zij meermalen stemden. Zij wa- De speciale commissie der V.N. heeft Zondagavond haar rapport en aanbevelingen inza ke de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering der V.N. gezonden. In dit rapport wordt door de meerderheid der commissie Canada, Ts.jecho- slowakije, Guatemala, Neder land, Peru, Zweden en Uruguay, voorgesteld om Palestina te verdelen in een Joodse en Ara bische staat en de stad Jeruza lem, welke delen echter een economische eenheid moeten vormen. Na een overgangstijdperk van 2 jaar, dat 1 September 1947 moet beginnen, dienen de Joodse en Arabische staat onafhankelijk te worden. Alvorens deze staten onafhankelijk zullen worden ver klaard, zullen zy een grondwet moeten aannemen, een vertria ring betreffende een aantal waar- horgen aan de V.N. moeten over Lggen en een verdrag tekenen, waarby zij een economische een heid zullen vormen. Drie leden van de commissie India, Perzië en Joego-Slavië stelden een onafhankeiyke fe derale staat voor met als hoofd stad Jeruzalem. Australië ont hield zich van stemming ten aan zien van beide ontwerpen. Volgens het meerderheidsont- werp zou de Joodse staat de vol gende gebieden omvatten: Oost- Galilea, vlakte van Jizreel en nel grootste deel van de kustvlak-e terwyi de Arabische staat zoU„ staan uit: West-Galilea, het heu velland van Samaria, Judea uitzondering van Jeruzalc1"T1 de zuidelijke kustvlakte tot ae Egyptische grens. ren allen in het bezit van de blauwe formulieren, waarmee n.en het recht had buiten zyn woon plaats te stemmen. Zjj werden door sociaal-democraten nagegaan en bleken elders een derde en vierde keer te stemmen, aldus de secretaris. De correspondent ver nam, dat 5 personen, die een tweede maal stemden, door de plaatselijke politie werden gear resteerd, doch door de staatspo litie, aan wie ze waren overge geven, werden vrijgelaten. Andere correspondenten, die andere stre ken bereisden, meldden dergelijke incidenten. De partij der kleine boeren heeft officieel geprotesteerd tegen de „systematische en grove kuipe ryen in verband met de verkie zingen" en de leider der party, Dinnyes, heeft de communistische minister van binnenlandse zaken om een onderzoek en onmiddellijk actie verzocht. Naar gemeld wordt, zij de verkiezingen over het algemeen rustig verlopen. Uit Boedapest worden nog de volgende cijfers geseind betref fende het aantal stemmen, dat op de verschillende partijen werd uitgebracht: Communisten: 1.082.592, Dem. Volkspartij: 805.450, Kleine boe- 757.082, Soc.-democraten: 732.178, Onafhankelijken: 718.193, Nationale boerenpartij435.170, Onafh. democraten: 256.396, Ra dicalen: 93.273, Chr. Vrouwen party: 67.792, Burgerlijk demo craten: 48.055. Soc. dem. ministers treden af Naar gisteren bekend werd gemaakt, zuilen alle sociaal democratische ministers ln het Hongaarse coalitiekabinet aftre den op grond van „systemati sche fraude" b(j de verkiezin gen, die Zondag hebben plaats gehad. Dit besluit is genomen, nadat de sociaal-democratische minis ter van justitie, Istvan Ris, tjj- dens een heftige nachtelijke zitting van de politieke com missie der party zyn ontslag had ingediend, daar, zoals hij verklaarde, de politie het door hem bevolen onderzoek naar de waarheid van berichten over verkiezingsfraude heeft belet. Op 27 Augustus vierde mgr. B. G. Hilhorst, apostolisch Vicaris van Bagamoyo (Brits Oost Afrika), zijn zilveren priesterfeest. De Bisschop die momenteel in Nederland ver toeft, heeft de eigenlijke feestdag doorgebracht bij zyn medebroeders de Paters van de H. Geest te Gemert. Maar ook Amsterdam heeft van harte met dit jubileum meegeleefd. Zaterdag en Zondag vierde men dit zilveren jubileum in „De Post hoorn", de parochie, waaruit mgr. is voortgekomen. Gidsen en ver kenners stonden Zaterdagavond voor de kerk opgesteld, toen de Bisschop, voorafgegaan door bruidjes, de kerk betrad. Pastoor K. Elzenbroek betuigde in zyn welkomstwoord de grote vreugde van de gehele parochie, nu zij de jubilaris in naar midden mocht begroeten. Mgr. Hilhorst officieerde daarna met assistentie van de paters A. Loogeman en A. Blommaert een pontificaal Lof. Het parochieel zangkoor o. 1. v. de heer F. Ale zong ter begroeting het „Ecce Sacerdos" en het „Ave Verum". Zondagochtend om 9 uur cele breerde de grijze Bisschop een pontificale Hoogmis, waaronder hij zelf de H. Communie uitreikte. Hy werd in de Mis geassisteerd door zijn secretaris Pater Brouwer, pastoor Elsenbroek was presbyter- assistens. Pater J. Strioic en k ape- laan J. Veerman fungeerden als troondiakens, terwijl kapelaan Hil horst uit den Haag, een broer van de jubilaris, als diaken en pater Hagenaars, als subdiaken assisteer den. De feestpredikatie werd gehou den door pater A Loogeman. Deken van den Burg was op het altaar aanwezig. Het zangkoor, met de heer F. v. Tulder als organist, zong de Missa Sanctissimaè Trinitatis" van H. <-^tyJ)erS- Vele. Bekenden, vrienden en parochianen Waren op de receptie, die des middags in de Zusterschool op de Korte Prinsengracht gehou den werd. Pastoor Elsenbroek typeerde mgr. Hilhorst als een onvermoeide, zakelijke, maar liefdevolle werker Gods Rijk en memoreerde de woorden van een vicaris, dat het V1cariaat van deze Bisschop het beste en het mooist georganiseerde Nadat ze van de schrik beko men waren, bekeken onze vrienden verbaasd de overblijfselen van het spook. Het was geen menselijke verschijning geweest, dat was een ding wat zeker was'. En wat hier op de grond lag, leek erg veel op een doodgewoon afgerold pakje verbandgaas! „Enfin", besloot de commissaris, „dat spook zal zich vanavond wel niet meer vertonen, Kom maar mee!" Peinzend liep Tim achter de commissaris aan, die met een boos gezicht langs Dik Kop en Handboei stevende, die nog steeds met angstige ge- zichten stonden te w&uhten. WOENSDAG, 3 Speptember HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gi am.; 11.00 Zang; 11.30 Gram.: 1215 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline: 13.45 Kwartet; 1.4.15 Sextet; 15.00 Gram.; 15-30|lan°; 16.00 Over postzegels: 16-15 Zang; 16.45 V. d. jeugd; I7-30 Muziek; 18.00 Koor; 18 20 Gram.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.: 19 00 Nieuws; 19.15 Caus: 19.80 Actual.; Van alles 19.45 Gram.; 20.00 wat; 20.15 Meeropole- ork.; 20 45 Caus.; 21.05 Orgel; 21.30 Caus22.30 Nieuws: 22.45 Avond- wijding; 23.00 Gram. HILVERSUM I (415 en 218 M.) V.A.R.A. 7.oo Nieuws gymn. en gram.; lo.oo Morgenwijding; 11.05 Gram.; 12 00 Accordeon; 12.38 Orkest. 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.50 Gram 14.00 Caus.: 14,15 Orkest; J5.00 V. d. jeugd; (14.50 Gram)- 17 15 Orkest; 17.45 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.20 Orkest; 19.00 N. V. V.- 19.15 Caus; 19.30 V.P.R.O.; 20.00 Actual; 20.15 Concert; 21.15 Hoorspel; 22.05 Gram.; 22.15 Malando; 22.45 Caus; 23.00 Nieuws; 23.15 Piano; 23.25 cram. 24). Wie had er reden om deze of gene te vermóórden is altijd de eerste vraag, welke een detec tive, die aan een moordgeval be gint, zieh stelt. Die vijf moorden schenen zowel onredelijk als zin loos, hoewel Clyde begreep, dat dit volstrekt niet het geval was; maar hoe dan ook: juist die afwe zigheid van enig motief maakte de oplossing zo lastig. In dé geest ging Clyde de vijf slachtoffers nog eens na. Ten eer ste Scott Dismoore, een vriende lijke leegloper, prettig van humeur gemakkelijk in de omgang en ab soluut onbruikbaar. Dan William Edgatt, de gewezen makelaar, de verpersoonlijking van conservatis me er. eerzaamheid. Dan Stockton West, 'n statig en waardig man, al had hy wel eens in Wall Street gespeculeerd, iemand, die geneigd is, zakendoen met een hoofdletter te schrijven en het te beschouwen als een instituut van hogere orde. Ten slotte Andrew Black, de sjo fele zwerver en Clinton Calverley die jonge, talentvolle artist. Het was wel een gemengd ge zelschap, dat op het eerste gezicht niet anders gemeen had, dat dat elks geboortedag toevallig op de Kestiende November viel. Clyde kon zich moeilijk een motief voor stellen, dat voor zó uiteenlopende persoonlijkheden gelijkelijk kon gelden. Dismoore immers had op de hoogste en Black op de laagste sport van de maatschappelijke lad der gestaan. Geen der gewone motieven zoals haat, liefde, hebzucht, jaloe zie of wraak scheen op alle vijf die gevallen te passen. Wat kon het dan zijn En hoe was het ge drag van Julia Marsh, die zich op zo verbijsterende wyze langs de grens van dat geheim bewoog, te verklaren En 'het al even ver bluffende gedrag van Dillinghast? En de mysterieuze handelingen der twee mannen, die verblijf had den gehouden in het huls bij het Gramercy Park Clyde scheen op de laatste vraag antwoord te ge ven, door op een schelknopje te dnikken. Een rustige, kleine man trad zo zachtjes binnen, dat de deur zo goed als geruisloos open en dicht gang. Hodson, zei Clyde: ik wou graag, dat je twee lui zocht te vinden, die zich Brockton en Tildsley noemen en die tot van morgen het huis Gramercy Park no. Ill hebben bewoond. Hodson knikte heel even en te kende lets in zijn zakboekje op. Het is mogeiyk, dat inspec teur Madran al sedert van mor gen een paar- lui naar hen laat zoeken, vervolgde Clyde. Die zul len wel niet veel succes hebben, al hebben ze een voorsprong van een paar uur. Je kunt hen inhalen door de kortste weg te nemen. Ken je een prdvé-detective, die Dillinghast heet? Ik geloof, dat ik hem één of tweemaal ontmoet heb, zei Hod son na enig nadenken. Nou, zoek die Dillinghast dan dadelijk op. Ik heb zo'n idee, dat als je hem blijft volgen, hij je wei naar de plaats zal brengen, waar Brockton en Tildsley te vinden Ja. dat is alles. Hodson verdween. Nu viel er nog een andere en moeilijker taak te volbrengen, maar die behield Clyde voor zichzelf. Julia Marsh met haar verbluffende spitsvon digheden en de sluier van ge heimzinnigheid, die om haar aan trekkelijke persoontje heen hing, werkte sterk op zijn verbeelding. kaar Heit was immers iets heel opval- zien lends, dat ze zich de vorige avond vermomd vertoond had in de on middellijke nabiiheid van het huis dat door Brockton en Tilds ley bewoond we"rd. Wat zocht ze daar? Clyde vermoedde, dat haar wonderlijke gedrag in nauwe be trekking stond tot het geheim, dat 'hij wilde ontraadselen. Als hij achter de reden van haar be vreemdend gedrag kon komen, zou hy een heel eind dichter by de oplossing zijn. Doch hij besef te tevens, dat het nutteloos zou zijn, haar iets te vragen; ze ont week zijn vragen al te goed. Hy moest haar dus zijdelings aanval len en wachten op een ogenblik, dat ze zichzelf onwillekeurig blootgaf. Hy zat een plan te bedenken, toen Sambo, de negerportier, met een kaartje binnenkwam. Clyde bekeek het nieuwsgierig, want er kwamen hier zelden bezoekers voor hem. Robert Lannier, las hij na denkend. als was die naam hem vaag bekend: Lanniier? Och, ja, natuurlijk! Laat hem maar bin nen. Sambo. Clyde leunde achterover in zijn bureaustoel, zich afvragend, wat dat bezoek van Larmier beduiden kon. Ze hadden nog samen gestu deerd, doch kenden elkaar slechts oppervlakkig en ze hadden el- nadien weinig meer ge- Clyde herinnerde zich, dat Lannier toneelschryver wilde worden en hij had hem dan ook enkele keren op de Broadway ontmoet met een di kmanuseript onder de arm Dam hij financieel onafhankelijk was. kon Lannier zich de weelde veroorloven, te schim non op de smaak der toneel directeuren en zich te vermeien ln het martelaarschap van mis- ke,nd genie. Hy had ongeveer het- 1 zalfde postuur Clyde. Zijn kle- ren Waren verfijnd rustig in toon gehouden, doch zyn leikleurige das was even opvallend, als een rode wijnvlek op een tafellaken. Clyde herinnerde zich, dat op col lege de enige excentriciteit van Lannier bestaan had in zijn hei- kleurige,, opzichtige dassen. Zijn hoofd hield hijeen beetje opzij als een hond, die een onbekend geluidje tracht op te vangen en onder de arm droeg hij zijn nim mer ontbrekende, grote, gele en veloppe. Ik heb gisterenavond juist een toneelspel afgekregen, merkte Lannier op. nadat ze een poosje over de oude tijd gepraat hadden Het beste wat ik nog ooit geschre ven heb. Ik heb het genoemd: „De Dochters van Cleopatra Wat denk je van die titel? Het is een satire, en daarom denk ik wel, dat de regisseurs het niet willen hebben maar ze kunnen je niet j doodschieten, als je probeert het hun aan te smeren. Nou, ik was juist op weg naar het bureau van regisseur Cobert, toen ik dit I gebouw voorbijkwam en het me te binnen schoot, dat jy hier een kantoor hield. Je bent beroeps speurder geworden, is het niet?" Clyde gaf dit toe. Lannier loosde een zuchtje en legde het manus cript op zijn knieën. Zijn ogen achter da hoornen bril hadden een i is in heel Oost Afrika. De heer Stockman overhandigde als voor zitter van het parochieel comité namens de gehele parochie een cadeau onder couvert. Op joviale wijze dankte de Bis schop voor het parochiefeest en hij drong aan op een Innige samen werking tussen Bagamoyo en „De Posthoorn".„Met gebeden, mate riële hulp en brieven kunt gij medewerken aan het verbreiden van Gods Rijk op deze wereld." Daarna bestond er gelegenheid om de jubilerende Bisschop per soonlijk te feliciteren, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Mgr. Hilhorst had voor ledereen een woordje óver. De directie verklaart, dat meer dan de helft van het personeel weer aan het werk wil, doch dit uit vrees voor molestatie niet aan durft. intussen zijn de 160 ton rege- ringstarwe, die aan het broeden waren gegaan, ter droging over gebracht naar de N.V. Ned. Silo-, Elevator- en Graanfactor Mij". In hoeverre ze nog voor consumptie geschikt is, zal moeten worden afgewacht. Nu het werk stilligt, tiert in de machines de meelmot welig, zodat die eerst uit elkaar zullen moeten worden genomen en gereinigd vóór men weer aan het malen zal kunnen gaan. Waarmede nog maals minstens twee dagen zullen gemoeid zijn. Met dat al is door de staking al een productie van anderhalf maal het Amsterdamse weekverbruik verloren, terwijl bovendien de veevoederproductie stilligt, wat dubbel ernstig is in de huidige droogteperiode. melancholieke uitdrukking- Hij scheen ergens omgewonden over te zijn en zag eruiSoif? i Ver" scheidene nachten slecht geslapen had. Kom er maar mee voor de dag, ouwe jongen, zei Clyde, die ai lang in de gaten had, dat de ander naar, wo°rden zocht om over een onderwerp, waarmee hij verlegen zat, te beginnen: Wal heb je °P ie hart? Dat toneelspel is natuurlijk maar een aanloopje; je kwam heus niet „toevallig" hier. Kom, wat is er? Lannier bevochtigde zijn lippen en grijnsde schaapachtig. Clyde, zei hij eindelyk, ik ben bang! Bang? Voor iets bepaalds? Ik weet het niet, of betel gezegd, Ik wist het niet, waarvoor ik eigenlijk bang was, tot nu van morgen. Zeg, Clyde, heb jij wel eens rondgelopen met het weeë gevoel in je maag, dat je iets af schuwelijks gaat overkomen? Die symptomen zijn min of meer gewoon. Ga maar verder. Nou dan, dat akelige gevoel heb ik nu zo ongeveer een week lang. Het was niet iets bepaalds niets meer dan 'n soort voorge voel. Ik moet bekennen, dat ik er vrij zenuwachtig van geworden ben en je kunt misschien begrij pen hoe slecht dat is voor iemand die scheppende arbeid verricht. In zo'n grote stad als Amster dam, waar meer dan 800.000 men sen dicht op elkaar wonen, zijn er altijd sommigen, die het niet kunnen nalaten hun medemensen op een of andere manier te be driegen, om er zelf rijker van te worden. Daarvoor worden aller'ei trucs uitgedacht met het doel de goedgelovigen er in te laten vlie gen. Op het politiebureau Singel zijn de laatste dagen aangiften binnen gekomen van een opnieuw in toepassing gebrachte bekende truc van de heren oplichters, waarbij vele buitenmensen hun geld, waarmede zij de vacantie in de hoofdstad Wilden doorbrengen, kwyt raakten. Op straat worden zy door iemand aangesproken, die hun tegen een redelijke prijs een lapje stof wil verkopen, maar dan moet men even meegaan naar een café op het Rembrandtplein, waar de verkopers zitten te wachten. In hej. café zitten inderdaad twee heren, die een aardig gokspelletje aan het spelen zijn. Drie halve notedoppen en een wit balletje vormen de attributen voor dit leuke spel. De adspirantkoper wordt uitgenodigd er aan mee te doen. Hij moet dan raden onder welke notedop het balletje ver borgen zit. Natuurlijk raadt hij altijd mis. De heren gaan op zijn speelgevoel werken met het ge volg, dat de man al spoedig zijn geld kwijt is en aan „lapjes stof" kopen niet meer denkt. Van der gelijke gevallen zijn zeker al meer dan 10 aangiften binnen gekomen, waarbij het verloren bedrag van 100 tot 1200 varieert. Vrijdag heeft de polite de café's op het Rembrandtplein, waar dit gok spel het weligst tierde, onder zocht. Drie oplichters konden wor den gearresteerd. Laa^ u dus niet al te gauw verleiden tot het mee doen aan al dergelijke spelletjes! Op 14 September a.s. zal Nel Oosthout in het Repertory Theatre in Birmingham optreden met „The Chalk circle"! de Krytkring) en op 19 September d-a.v. geeft z" in de Concert Hall aldaar een op" voering van Don Quichotte Exile" (Don Quichotte verban nen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2