jan strijbos komt DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 BURGERLIJKE STAND KNVB ARD. ROTTERDAM DE NEDERLANDSE VERLIEZEN DE DERDE RONDE VAN SCHIEDAM Alblas wint onbedreigd DISTRIBUTIENIEUWS NOG NIET R. K. S. V-EXCELSIOR DEENS VLEES NAAR NEDERLAND BRAND IN KRIMPEN AAN DE IJSSEL DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET CONCERTGEBOUW ORKEST ENGELAND WEIGERT GRAAN AANKOOP AUTOBUSSEN R E. T. Beroep op vervoerders had succes GEBOREN: Maria C. E. d. van C. Collé en K. W. C. Musters, Dr. Noletstr. 1; Heintje d. van A. Kindt en M. van Zon, Boerhave- laan 1; Jan z. van J. L. Molendijk en L. van Mazyk, Hoogstraat 150; Engelina d. van M. den Uijl en C. den Outer, Nassaulaan 75; Johan z. van J. Klein en H. van Ekris, Parallelweg 116; David M. z. van G. Dröge en J. M. E. Koppenol, Zalmstraat 11; Jacob Z. van P. H. Bokkers en G. v. d. Plas, van Os- tadelaan 41; Saartje d. van M. Huijzer en H. Byiaarsdam, Boer- havelaan 1; Agnes d. van J. H. Mes en J. J. Horselenberg, Tuin- laan 70; levl. kind van G. W. J. v. d. Sloot en C. A. Markx, Dr. Noletstraat 1. Johanna A. M. d. van H. J. J. Wansink en E. W. J. Kleinekoort, Dr. Noletstraat 1; Adrianus J. z. van T. van Duuren en W. C. H. Alberts, Boerhave- laan 1; levenl. kind van C. F. M. Brouwer en M. Romijn, Boerhave- laan 1. OVERLEDEN: M. van Rijn, 50 j., Nassaulaan 75; M. C. Geelen, 34 j., vrouw van F. M. Seij, Dr. Noletstraat 1; I. C. E. v. d. Touw, 18 dagen, Dr. Noletstraat 1; N. Hobbelman, 60 j.,* Nassaulaan 75. Om een plaats in de le klas van de afdeling Rotterdam van de K. N. V. B. zou Zondag voor de eerste maal gestreden worden tussen S.V.D.P.W., O.D.I. en Nado V. De wedstrijd is echter niet door gegaan, omdat niet O. D. X., doch Noorderkwartier recht heeft om mee te dingen naar het eerste klasschap. Zondag zal 2u dus als eerste wedstrijd worden gespeeld S.V.D.P.W.—Noorder kwartier. feeëriek effect nog verhoogd werd door de gasfakkelsc, die door de G.T.B. rond het plantsoen op het Koemarktplein waren op gesteld. Vanaf de Broersvest had men, de Korte Singelstraat inkij kend, een uniek gezicht op de kermis in vol bedrijf. Een dichte damp-sluier zette het gehele ker misterrein in de lichtgloed, die haar gezellige sfeer voor een groot deel uitmaakt. Het was moeilyk om een plaatsje te krij gen in een van de attracties. Overweldigend was de belangstel ling en slechts voetje voor voetje schoven de rijen langs de kramen, waarvan de Amsterdamse Zuur kraam er bijzonder mooi uitzag door de zuilen van ui, augurk, sjalot, Spaanse peper en wat er meer in een zuurkraam thuis hoort Dit was een ware kermis, geen Lunapark ergens op een kale vlakte neergestreken, maar een volksfeest temidden van de hui zen. Tot laat in de avond bleven de mensen langs de verlichte straten genieten van de voorpret. Vele café's moesten nieuwe be zoekers de toegang ontzeggen. Het beloofde veel goeds voor de komende Maandag. Met volle overgave dansten de jongens en meisjes de Hol landse en uitheemse dansen. Het was 'n waar Volksdans feest Aan de 3e Ronde van Schie dam, verreden op het ideale p&r- cours aan de Stadhouderslaan, deden slechts enkele „cracks" mee. De belangstelling van het publiek was aanzienlijker gerin ger, dan op 5 Mei, toen Piet de Vries uit Vlaardingen, inmiddels „prof" geworden, vele van zijn stadgenoten naar Schiedam lokte om hun favoriet aan te moedigen. De wedstrijd Voor nieuwelingen werd gewonnen door W. Snijders in de tijd van 52 min. 13 sec., 2. W. Verhoeven, 3. T. Hofland, 4. A. v. d. Putten, 5. A. Schotman. Ruim 40 renners verschenen bij de amateurs aan de start. A. L. Best was niet verschenen; op zijn nummer reed M. Kiekens. Even na half 4 loste de voorzitter van de O. V. de heer L. Kamp, het start schot voor de amateur-wedstrijd. Reeds na enkele ronden werd het duidelijk, dat Th. Alblas uit Over- schie en H. Brinkman uit Maas k nd de rijders van de middag wa ren. Beiden trokken er tussen uit, elkaar steeds afwisselend. A'Mas zorgde er intussen voor bij de finish steeds aan de kop te lig- fen. In de 34e ronde moest rinkman wegens maagkrampen opgeven, nadat hy de helft van de course gereden had. In de 36e ron de lapte Alblas voor de eerste maal het peloton en kwam alleen 1 ronde voor te liggen. Alsof het de gewooiste zaak was, zo peddelde hij rustig de reste rende 33 ronden uit en hij Wist zelfs in de laatste ronde nog even hard aan te trekken om en kele 1-ronders los van zich te rijden. Hij reed de 100 K.M. in 2 uiir 28 min. 10 sec. Op 1 ronde volgden: 2. Koeman uit Krommenie, 3. H. Breedveld (Rotterdam), 4. Hubrechtse (Den Haag), 5. Bitter (Rotterdam). Slechts 13 renners reden de wed strijd Uit. Na het ryden van zijn ereronden werd aan de winnaar de winnaars- en de leidersprijs, prijs voor degene, die het grootst aantal keren als eerste door de finish gaat, overhandigd. Brandstoffen kamerverhuur- ders 1947-1948 De Distributiedienst te Schie dam maakt bekend, dat in de week van 2 t.m. 6 Sept. 1947 for mulieren MD 323-16 kunnen wor den afgehaald aan bureau Broers- vest 111, voor het aanvragen van brandstoffen ten behoeve van ka merbewoners, die een afzonderlijk te verwarmen woninggedeelte der bewoning hebben gehuurd. De verhuurder vraagt aan ten behoeve van zijn huurder(s) en moet de linkerhelft van het for mulier invullen, terwijl iedere huurder op de rechterhelft van 't formulier op de corresponderende regel de gevraagde gegevens dient te vermelden, en voor de juistheid hiervan moet tekenen. De ingevulde formulieren moe ten in het tijdvak van 8 tot en met 20 September worden ingele verd. Zowel bij de aanvraag als by de inlevering der formulieren, moeten de stamkaarten van het gezin van de verhuurder en die van de huurder(s) worden over legd. Op Koninginnedag kreeg het bestuur van de Katholieke Kring plotseling e>ern telegram, waarin bericht werd, dat Jan Strijbos wegens ziekte verhinderd was op Woensdagavond 3 September met lezing en films naar Schiedam te komen- Aangezien het onmogelijk is je bezoekers hiervan nog op de gewone wijze op de hoogte te stalen, verontschuldigt het be stuur zich het door middel van dit bericht te moeten doen. Afd. athletiek Kort geleden is de athletiek- afdeling van Excelsior als lid van de K.N.A.U. erkend. Op een van de eerste wedstrijden waaraan werd deelgenomen, wisten enige leden mooie successen te boeken. Op de wedstrjjd, die Zaterdag jl. door W.I.K. Wassenaar werd ge organiseerd, wist H. v. d. Horst na hevige strijd als eerste de fi nale te bereiken op het nummer heren 100 m. in 11.7 sec. Op het nummer 3000 m. bezette J. Schoenmakers de tweede plaats. O. Braak werd na zware strijd door een schitterende eindsprint nummer 5 op de 800 meter. Flipse zwaait de dirigeerstok tijdens de geslaagde uitvoering van Orpheusop de Grote Markt Het in Kopenhagen verschij nende blad Koebenhavn bericht volgens A.P., dat Nederland 10.000 koeien en kalveren voor de vleesvoorziening zal kopen in De nemarken voor een bedrag van ongeveer 8 millioen kronen. On derhandelingen over de verkoop van het buitengewoon grote over schot aan vee in Denemarken zijn Een felle vuurgloed in het Oosten van de stad deed vele vrolijke Koninginnedag-vierders gisterenavond veronderstellen, dat ook in een van de plaatsen aan de IJssel een groot vuurwerk werd afgestoken. De vuurgloed was af komstig uit Krimpen a. d. IJssel, doch had met vuurwerk of feest vreugde niets uit te staan. Bij de firma Mijnlieff, een rietmattenfa- briek aldaar was gisterenavond omstreeks half tien brand ont staan in een zeer grote party van 9000 10.000 bossen riet, welke er opgeslagen lagen. Spoedig laaiden de vlammen nocg op en de vrijwillige brandweer van Krimpen rukte voltallig uit. Met zes stralen werd door drie brandspuiten water gegeven en met man en macht werd het vuur bestreden. Toch duurde het nog tot de ochtend, eer men met het nablussingswerk kon beginnen. De schade, welke door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt 9.000 tot 10.000. Nadat in Mei j.l. de leden van 't Concertgebouworkest unaniem hun overeenkomst met de directie van de N.V. Concertgebouw had den opgezegd, een daad die voort kwam uit de overtuiging, dat hun medewerking onvoldoende werd fehonoreerd, hebben zij verleden ondag vergaderd. Na afloop van de vergadering deelde het bestuur van de vereniging „Het Concert gebouworkest" mede, dat de mo gelijkheid van een gunstige wen ding in de situatie aanwezig is. Heden (Dinsdag) zouden de or kestleden opnieuw bijeenkomen voor een definitieve beslissing. „Non-discriminatie" geen bezwaar? Uit goede bron te Londen wordt vernomen, dat Engeland zal wei geren de September graantoewij- zing van de V. S. te aanvaarden, terwijl het waarschijnlijk even eens die van October van de hand zal wijzen. In bevoegde kringen werd ver klaard, dat Engeland, ondanks 't bestaan van de non-discriminatie clausule in de EngelsAmeri kaanse leningsovereenkomst, niet gedwongen zou zijn overeenkom- komstige beperkingen in zijn voedsel-import van andere landen aan te brengen. Het is echter nog niet duidelijk, hoe Engeland meent het betreffende artikel 9 te kun nen omzeilen, met name in het geval van Leveringen uit Argen tinië en Canada. Wat betreft de meeste Euro pese landen doen zich echter geen moeiiykheden voor, aangezien overeenkomstige beperkingen op de import uit landen, waarvan het economisch leven door de oorlog is ontredderd, uitdrukkelijk door artikel 9 worden uitgezonderd. stelde oude bussen, naar schatting van de directeur uiterlijk in 1950. uit de dienst moeten worden ge nomen. Het is mogelijk gebleken op dit ogenblik een bestelling te plaat sen voor de levering van 15 auto- busehassis. De aanschaffingskosten welke 28.224 per stuk bedragen, moeten ten laste komen van de begroting voor 1948. Indien tot le vering opdracht wordt gegeven, heeft de fabrikant zich verbonden in de jaren 1949 en 1950 nog res pectievelijk 15 en 20 chassis te leveren. B. en W. stellen de Rotterdamse raad thans voor, het college te machtigen tot bestelling van 15 autobussen over te gaan. Vóór de oorlog beschikte de R.E.T. over 108 autobussen, waar van er bij de bevrijding nog slechts vijf in rijvaardige toestand waren. Een deel der bussen, die door de bezetter voor het vervoer van mili tairen waren gevorderd en die in zeer beschadigde toestand in ver schillende delen van ons land Wa ren achtergelaten, is zaver her steld, dat het bedrijf thans weder over 50, reeds vóór de bezetting aangeschafte bussen de beschik king heeft. In de loop van het vorige jaar zijn vijftig nieuwe bus sen besteld waarvan de eerste exemplaren intussen zijn afgele verd. Dit jaar zijn nog tien nieuwe bussen besteld. Indien ook deze bussen zijn afgeleverd er moet rekening worden gehouden met zeer lange af levertij den kan het wagenpark nog niet worden ge acht op oude sterkte te zijn terug gebracht, omdat alsdan de her- De minister van oorlog heeft be paald, dat de luitenant-kolonel der infanterie C. W. Ekkart de functie zal vervullen van garnizoenscom mandant te Rotterdam. Luitenant kolonel Ekkart heeft deze functie gisteren aanvaard. Met Koning Sanderbout van Lotharingen vangt de bewogen historie van Sittard .aan. In een schenking sacte, welke omstreeks het jaar 900 door deze vorst on dertekend werd, wordt de naam van deze Limburgse plaats toen nog niet veel meer dan een kerpsel het eerst vermeld. In de daarop volgende eeuwen maakten dc Hertogen van Lim burg zich van de heerlijkheid Sittard meester. Een van hen, Walram, heeft haar 700 jaar ge leden de stadsrechten gegeven. Als stad verkreeg zij het recht en de plicht wallen en vesting werken aan te leggen. In het jaar 1318 gold zij als „eene ryeke, stereke en vaste plats, mit doppel graaven rondom verseen". Wat natuurlijk tot gevolg had, dat er .in de loop der geschiedenis dik wijls hevig dhi gevochten werd. Want. al behoorde zij sedert 1400 tot het Hertogdom Gulik en werd zij eerst in 1815 bij het Koninkrijk der Nederlanden gevoegd, zij wis selde in verband met de vaak in gewikkelde middeleeuwse erfop volgingen nogal eens van bezitter! Het stemmige kerkplein metde prachtige St. Petruskerk een juweel van Gotiek met de typi sche kenmerken, waarmede deze Stijl in de Maasvallei algemeen werd toegepast de karakteris tieke smalle straten, de schilder achtige plekjes in het oude stads beeld getuigen nog van een eer biedwaardig verleden. De bevolking moge in tijden van zware beproeving veel leed hebben doorstaan, zij wist de rampspoed toch altijd weer^ ener giek te boven te komen. Zij vond steun in het gebed en is trouw gebleven aan het ware geloof. Dit laatste dankt zij voornamelijk aan het voorbeeldige werk van de even vrome als geleerde Francis- cus Agricola, die van 15811621 pastoor van Sittard en Landdeken van Susteren is geweest. Na zijn dood liet hij in het Land van Sit tard een leemte achter, zo groot, dat de Prior van het Kapittel der collegiale St. Petruskerk zich ge dwongen zag hulp te zoeken bij de Dominicanen te Maastricht, die onmiddellijk overkwamen en er tot aan de Franse Revolutie zijn gebleven. De Dominicanen hebben er grote 't Was Zaterdag wel een pech dag voor het personeel van het Dorditse spoorwegstation en voor het reizigerspubliek voor noordelij ke richting. 's Middags, om drie uur bralt, hij het passeren van de electrische trein tussen Barendrecht en Zwyndrecht een der bovendraden. De draad bleef aan de beugel van de trein vastzitten, met gevolg dat hij door de vaart van het trein stel nog een eind werd meegetrok ken en nogal ravage in de leiding veroorzaakte. De trein, stampvol reizigers, kon natuurlyk niet ver der. Vanuit Rotterdam-Zuid heeft men de passagiers echter spoedig opgehaald. De verbinding tussen Barendrecht en Dordt was echter grondig verbroken, en dat op Za terdagmiddag, in het hoogste sei zoen en terwijl nog honderden ge- reed stonden om zich naar het stadion spel te begeven. De chef van het Dordtse station de heer Hoogeveen, ging echter ttiet bij de pakken neerzitten. On- mliddellijk deed hij een beroep op alie beschikbare vervoermiddelen van Dordt en omgeving. 'tWas opvallend met hoeveel spontaan enthousiasme alle opgeroepenen met hun wagens kwamen assiste ren. De Rotterdamsche Tramweg- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3