Schaduw van gewapende Slachtoffers bioscoopbrand ter aarde besteld De mysterieuze Fransman De zomer van 1947 De trektocht in Ro me Boeren en tuinders in „DE GRENS IS THANS BEREIKT" nood Ui 01 G Het rommelt in de P. v.d. A. WEER TREINEN NAAR ROTTERDAM-HOFPLEIN Amerika paraat tot vrede en defensie Ervaringen in Italië's hoofdstad DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V) Zijn militaire en politieke rol EMIGRANTEN HELD GEEERD Alle records aan warmte zonneschijn geslagen en N. C. B. DREIGT 1 bisschopswijding mgr.. hanssen minder brood, meer onvree in frankrijk ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 No. 20406 Weer 750 Nederlanders naar Canada JACHT OP VERVALSER VAN BANKBILJETTEN 'S PAUSEN gezondheid LONDENSE CONFEREN TIE 6 OCTOBER d:\rrLdT^Ptsi?\rette^b°tiM- toeslagj ferug? mbegriP van de EEN PAUSELIJK TELEGRAM met stopzetting van medewerking VAN MOOK'S A-S. TERUGKEER WOELIG ECUADOR AVONDEN WORDEN LANGER y r r HERLEEFT DE VRIJZ. DEM. BOND? GESCHENKEN VAN H. M. DE KONINGIN WAGON DOOR 35 TON GEWICHT VERBRIJZELD KREPEERGEVALLEN IN LIMBURG DE KANTOREN van de Redactiè en de Admi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN IA 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De president der V. S„ Truman, heeft gisteren op de inter- Amerikaanse conferentie zijn aangekondigde rede gehouden. Daarin verklaarde hij, dat de na-oorlogse periode in de V. S. teleurstelling en zorg heeft gebracht. Mijn land, aldus de president, zal met niet minder vasthoudendheid de wereld vrede nastreven, als het gedaan heeft om de militaire over winning te behalen. Amerika zal zijn militaire sterkte echter handhaven, als bewijs voor de ernst, waarmee het zijn ver- plichtingen krachtens het handvest der verenigde naties opvat. Een aantal landen staat nog steeds aan die buitenlandse over heersing bloot, die wij getracht d* wire overwinnen. Vele van leven irf1 T EuroPa en Aaië STIJLs schaduw van ge wapende agressie. Daar nog geen overeenstemming tussen de geallieerden is bereikt ove-r hoofdlijnen van de regelin gen van de vrede, ziet Amerika zich voor een langdurige militaire bezetting van de vijandelijke ge bieden geplaatst. Het economisch herstel ia ten achter gebleven en grote in dustriële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie ge bleven, hetgeen even pijnlijk voor Amerika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze econo mische depressie is een gevolg van politieke vrees en onzekerheid en niet alleen van de vernielingen door de oorlog. Met betrekking tot de Parijse conferentie zeide de president, dat het zonder twijfel in het be lang der V. S. en het westelijk halfrond in het algemeen is, dat het beroep van Europa op de V. S. met sympathie e.n welwil lendheid tegemoet getreden wordt. Amerika is bereid alles te doen, binnen veilige grenzen, om Europa heipen. De moeilijkheden der noemde de president klein, m tegenstelling tot de strijd om net bestaan, waarin de volken van Europa zijn betrokken. De vrije landen in Europa zullen spoedig hun behoeften bekend maken. Hopenlijk zullen de vrije staten van 't werelddeel Amerika bereid zijn, zoveel mogelijk by te dragen tot een durende vrede, tot heil van de mensheid. De president vervolgde: „Onze tegenzin om geweld te gebruiken moet niet gezien worden als be sluiteloosheid wat betreft na koming van het handvest der Verenigde Naties. Noch als een uitnodiging aan anderen om vol gens eigen inzicht met de grond slagen van de internationale vrede om te springen. Amerika schaart zich achter de V. N., die zich voor grote moei lijkheden geplaatst zien. Sedert haar ontstaan is de organisatie bij een welhaast ononderbroken conflict betrokken. Men moet zich hierdoor echter niet tot een on rechtvaardig oordeel over de V.N. als zodanig laten verleiden. De president gaf de verzeke ring, dat de V. S. de nauwere economische samenwerking tus sen de landen van Noord- en Zuid-Amerika niet uit het oog zouden vérliezen. Hij riep de Amerikaanse landen op om de V. S. te helpen by het handhaven van de wereldvrede. Het samen gaan dezer naties zou de grootste kracht in de wereld vormen ter bescherming van de mensheid. De oude wereld is uitgeput, haar be schaving in gevaar. Haar volke ren leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toe komst. Hun hoop moet gevestigd zijn op onze nieuwe wereld", zo besloot de president. Nadat op 17 Juni j.l. de „Wa terman" met 1000 Ned. emigran ten naar Canada vertrok, zai Maandag a.s. de „Tabinta" van Rotterdam uitvaren met 750 Ne derlanders, die zich in Canada gaan vestigen. Hun plaatsing op Canadese farms is reeds geregeld door de Ned. landbouw- en emi gratie-attaché te Ottawa op grond van uitgebreide en nauw keurig gecontroleerde gegevens, die hem door de Stichting Land verhuizing Nederland over iede re emigrant zijn toegezonden. Deze stichting heeft Voor het oy- eenbrengen en selecteren van ge gadigden samen gewerkt met de standsorganisaties. Omstreeks September zal de Tabinta tn Quebec arriveren. Onze Parijse correspondent te- lef« gisteravond: n van een bevolking ui P rouw en nog teneergeslagen v,o rampen die haar stadje heeft getroffen, heeft Dinsdag de begrafenis plaats gehad van 86 der slachtoffers van de bioscoop- brand. Alvorens de uitvaart aan ving, had de prefect de tekenen van het Legioen van Eer gehecht aan de baar van de 25-jarige Le- coz, die, eerst gered, in de vuur haard is teruggekeerd om ande ren te redden, tot hy daarby is omgekomen. In zeven landen van Europa In zeven landen van Europa, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Zweden en Eire, heeft de politie Maandag de jacht geopend op de mysterieuse Fransman, die van de bankbilj etjenvervalsing, Nu de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus zijn verstreken, kan een balans opgemaakt wor den van de voor vacantiegangers zo fraaie, maar voor verschillen de boeren en tuinders zo catastro fale weersomstandigheden. De gemiddelde temperatuur, berekend over uurwaarnemingen, bedroeg in De Bilt in Juni 17-5, in Juli 18,9 en in Augustus 19,8 graden. De gemiddelde tempera tuur van de zomermaanden be droeg dus 18,7, hetgeen éénmaal sinds 1706, namelijk in 1826, is geëvenaard. De maand Augustus is echter nog nooit zo warm ge weest. Het hoogste maandgemid- delde bedroeg tot nu toe 19,7 in 1842. Wanneer men echter de maand Mei, die dit jaar een ge middelde temperatuur heeft ge had, die normaal is voor de zo mermaand Juli, mede in de bere keningen opneemt, dan verkrijgt men een gemiddelde temperatuur over vier maanden van 17,8, een waarde, die nog nooit eerder is voorgekomen. alleen de temperatuur was abnormaal hoog, ook net tpi1 Uren zonneschijn was bui- groot- Dit bedroeg in de drie zomermaanden resp. 247 280 en 316, dit is 49 procent, 56 procent en 70 procent van 'het zonneschijn. Totaal werd dus in De Bilt 843 uren zonneschijn ge registreerd, hetgeen het groot ste aantal is sinds het begin der zonneschijn-registreringen sinds 1899. De eveneens beruchte zo mer van 1911 leverde 767 uur zon neschijn op. Een zonneschyn-per- centage van 70 procent in een maand is tot dusverre nog nooit in enige maand voorgekomen, ue schadelijke gevolgen van deze abnormale weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak ge weten worden aan het buitenge woon aantal» uren zonneschijn. De totale hoevelhe\d neerslag bedroeg in De Bilt m Juni 53 m.m. oP 10 dagen viel meer dan 1 mm Voor Juli zijn deze cijfers resp. 76 mm. en 7 dagen met meer dan 1 mm. en voor Augustus 45 mm. en slechts 2 dagen met meer dan 1 mm In totaal viel dus 174 mm. en op 19 dagen meer dan 1 mm. Normaal valt in de drie maanden te De Bilt 220 mm. en op 32 da gen meer dan 1 mm. Het aantal van slechts twee dagen, waar p In Augustus meer dan l Kringen, die nauwe betrekkin gen met de pauselijke huishouding onderhouden, verklaarden volgens „U.P.", dat de Paus een bijzonder goede gezondheid geniet in zijn" zomerresidentie te Castel Gan- dolfo en zijn verblijf aldaar mis schien zal verlengen. De buitenlucht en het klimaat doen de Paus zeer veel goed. De Paus brengt het grootste deel van zijn tijd buitenshuis door, met uitzondering van enige uren, gedurende welke hij bezoeken ont vangt. De II. Vader heeft in het prachtige park van de Villa Bar berini een bureau laten installe ren. Men ziet hem daarachter vaak werken en zelf documenten typen. viel, is sinds 1850 in deze maand n°g nooit waargenomen. De regenhoeveelheden waren uus beneden normaal vooral 'n Augustus. droogte periode blijft" JKSteeds ,bestaat een langge rekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over het zeegebied nabij Schot land en Ierland tot over de Azo- ren. Aan de zuidkant van dit ma ximum bevinden zich over Zuid- Frankryk en West-Rusland en kele ondiepe, in belangrijkheid afnemende depressies, die geen invloed op het weer in ons lar.d meer zullen kunnen uitoefenen. Op de Oceaan blijft de depressie activiteit op zeer grote afstand, de kernen der storingen trekken nog steeds langs de'-Zuidkust van Groenland in de richting van IJs land. Verwacht kan dan ook wor den, dat de droogteperiode nog wel ten minste tot het einde van de week zal kunnen aanhouden. Wel kunnen hier en daar enkele verspreide buitjes vallen, doch de neerslaghoeveelheden zullen van te weinig betekenis zijn, om eni ge verbetering te kunnen bren gen in de toestand der uitge loogde gronden. De nachten biy- vl?e nlB t elijk koel met °P ming óverï-l1 ne7el of mistvor overdag z.\l er over het al- ?en. Weinig bewolking -Hn en de temperatuur zal een nei ging vertonen weer iets hoger ie worden. 6 Een woordvoerder van het Britse departement van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat de herfst-bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de grote vier over het vredesverdrag met Duitsland op 6 October a.s. te Londen zal aanvangen. welke een geweldige bedreiging vormt voor het evenwicht van de geldsituatie de .organisator moet zijn. Het signalement luidt: leeftijd tussen 35 en 45 jaar, gegolfd bruin haar, lichtblauwe ogen, zeer be schaafd voorkomen en optreden, spreekt Engels zo vloeiend, dat *?en keln gemakkelijk voor een Engelsman kan houden. De man is gewoonlijk vergezeld van een knap, donkerharig meisje van om streeks 25 jaar. Sinds enkele maanden zijn in verschillende delen van het con tinent grote hoeveelheden valse bankbiljetten in circulatie. Giste ren doken zij voor het eerst ook op te Dublin, de hoofdstad van Eire. Men vermoedt, dat de valse bankbiljetten afkomstig zijn van door Himmler tijdens de oorlog te Sachsenhausen opgerichte munts- rijen. Scotland Yard heeft thans be wijzen in handen, dat de nazi's in dit „luxe" concentratiekamp on geveer 400 deskundige vervalsers in dienst hadden. Dit waren alle doorgewinterde misdadigers, uit verschillende landen in centraal Europa en Duitsland bijeenge- 1133 a Amerika^ te tornen, toen de Amerikaanse troepen het kamp veroverden. Daar de kerk te klein was om de drommen familieleden en be kenden te bevatten, werd de H Mis van Requiem opgedragen aan een altaar, dat voor de met rouw- floers behangen gevel van rje kerk was geplaatst. De absoute werd verricht door Mgr. Roland Gosselin, bisschop van Versailles die ook troostwoorden sprak tot' de nagelaten betrekkingen. Ook verschillende autoriteiten spra ken. Het grote aantal kisten, onder bloemen bedolven, werd vervol gens op een lange rij vracht auto's geplaatst, die ais lijkwa gens dienst deden. Voorafgegaan door de verenigingen met treur muziek en gevolgd door een onaf zienbare stoet familieleden, had de overbrenging naar het kerk hof plaats, midden door een zee van mensen, van heinde en verre giekomen. Vele families hadden twee, sommige zelfs drie slachtof fers te betreuren en onder ie slachtoffers was zelfs een meis je, dat deze dag in het huwelijk zou zijn getreden. Ook waren er kinderen bij, die te Rueil hun va- cantie waren komen doorbrengen. OFFICIËLE PUBLICATIE V olkslierstel.si gar etten. Het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten maakt bekend, dat sigarenwinkeliers en grossiers in tabaksproducten de nog bij hen in vooraad zijnde pakjes z.g. „Volksherstel-sigaretten" voor 8 September a.s. aan de importeur, waarvan zij deze betrokken heb ben, kunnen terugsturen. Voor de geretourneerde pakjes welke in ongeschonden staat moe ten verkeren, ontvangen zij daar na van de betrokken importeur De aandacht wordt eron «reves- voor Ü,dien de verzeeg S vo°r genoemde datum (8 heeft plaats gehad, lever, le van de toeslag ge- Seïo! e worden, zodat belang hebbenden in overweging wordt gegeven tijdig tot verzending over Binnenkort zullen opnieuw z.g. „volksherstel-sigaretten" in "e handel worden gebracht, waarop een toeslag van 1 per pakje geheven zal worden. KW*»* Gistermiddag arriveerden dr. Van Mooh en mi nister Neher op Schiphol. V.l.n.r. prof. Scher merhorn, minister Van Boetzelaer van Oosterhout, minister Fievez, dr. Beel, dr. Van Mook, minister Neher en de heer Van Poll Eindelijk dan hebben we de correspondentie van de beleve nissen der Rotterdamse trekkers in Rome binnengekregen. Het waren spannende dagen om het einddoel van de lange reis, de H. Vader zien en spreken. De omstandigheden vormden een belemmering maar.... laten we de jongelui zelf aan liet woord. TERZE, 15 Augustus. Na onze zaken in Rome te heb ben afgehandeld, zijn we nu op de terugweg. Wij hebben ons doe,l bereikt, alleen niet zoals wij ons hadden voorgesteld. Een audiëntie bij Z. H. de Paus bleek niet mogelijk. Nadat het Commissariaat van de verkennerij in Italië alle mogelijke moeiite had gedaan, hebben wij ons tot het Gezantschap bij de H. Stoel ge wend. Ook dat kon niets bereiken, maar verwees ons naar vice- Rector Damen, van het Ned. Priester College in Rome. Wij hebben hem onze zaak uit- aelegj en hy beloofde zijn uiterste best voor ons te zullen doen. De volgende dag moest hij ons mede delen, dat een audjëntie volstrekt onmogelijk was, daar Z. H. abso lute rust moest houden. Wij spra ken toen af een brief op te stel len, waarin wij alles zouden uit eenzotten en waarin wij Z. H. zouden verzoeken ons een gunst op te dragen. Deze brief zou vice- rector Damen voor ons in het Latijn vertalen en dan verder doorsturen. Na veel hoofdbrekens kwam de brief gereed. Het is heus niet makkelijk een brief naar de Paus te schrijven Na een medaille van de Paus in ontvangst te hebben genomen, die Hy voor ons had meegegeven, een zilveren, met aan de ene kant Het hoofdbestuur van Noordbrabantse Chr. Boerenbond kwam in een spoedeisende v~i gadering byeen te Tilburg einde de hopeloze toestand, waar in de boeren en tuinders verkeren, opnieuw onder ogen te zien en zich ernstig te beraden omtrent de wijze, Waarop daarin verande- ring gebracht zou kunnen worden. Een wat royaler en minder bs- knottende politiek zou de produ centen van het momenteel z0 schaarse voedsel aanmoedigen in plaats van grote verbittering en moedeloosheid wekken, wat thans algemeen het geval is. Het hoofd bestuur van de N. C. B. ziet de ernst van de toestand volkomen in. Overtuigd zijnde van de nood zaak tot medewerking aan de In Enschede zijn de eerste 12 permanente woningen van sen complex van 151 afgeleverd. Het begin is er en de rest zal weldra volgen; men rekent er althans op dat in het komende voorjaar het gehele complex bewoond zal kunnen worden. von^lvoorzienin£ van bet Ned. van w vaF de algehele opbouw het vaderland, is het zich van wuYe^ntV00rding ten volle be- loyaï; ^eada is door de N. C. 8. y medewerking verleend in len bij alle maatrege- deri in ?oodzakelijk geacht wer- is echter GZe moeiii)ke tijden. Er daar, waar" feT' Die grenS* deroöt boeren- en tum- tangeUist bestaan wordt reikt Jï' Dl® grens is thans oe- t, zo niet reeds overschre den. Het hoofdbestuur N. C. B. beeft daarom het volgende beslo ten: „Uitgegaan wordt van de gedachte, dat het schrijven van de Stichting voor de Landbouw (de samenwerkende boeren- en tuindersorganisaties en landarbei dersbonden in Nederland) aan ae fracties van de Eerste en Tweede Kamer, resultaat oplevert. Wan neer echter niet op zeer korte termijn een zodanige toestand geschapen wordt dat het de boer en tuinder mogelijk is, zijn betlryf rendabel te voeren, dan zal van de zijde van de N. C. B. met zijn ruim 30.000 georganiseerde boe ren en tuinders iedere medewer king bij het nemen of uitvoeren van maatregelen van overheids wege, meer speciaal met betrek king tot de voedselvoorziening, geweigerd worden". Met ingang van winter- flienst der Spoorwegen. Rotterdam-Hofplein het eind station van d€ eerste electrische treindienst m ons land: Den Haag Rotterdam, heeft sedert de spoorwegstaking uitbrak in Sep tember .1944, geen trein meer onder zijn kap gezien. Deze lijn naar de residentie was misschien meer verwoest dan enige andere (h den lande. Niet alleen, dat de Duitsers de rijdraden hadden ge stolen, over een groot deel van het traject waren ook de rails op gebroken en in de hongerwinter zyn heel wat biels in gewone of noodkachels verast. Een heel station (Schiebroek) viel daarbij zelfs onder slopershanden. Sedert lang tuft nu over enke' spoor weer een stoomtrein, die echter niet naar het Hofplein rijdt in Rotterdam, doch via de Cein tuurbaan naar het station D.P. Nadat veel. moeilijkheden door de spoorwegen waren overwonnen, heeft deze trein al is het materiaal dan niet heei en al nieuwerwets te noemen ten slotte trouw vrijwel ieder uur zyn reizigers vervoerd over deze aan vankelijk geheel geïsoleerde route (PynackerLeidschendamVoor burg). De laatste maanden is enorm hard gewerkt aan het herstel van de lijn en de electrische installatie en thans is het zover, dat behoudens ministeriële goedkeuring met ingang van de komende winterdienstrege- iing, 5 October a.s., de elec trische treindienst zal worden hervat. Thans lopen reeds electrische treinen tussen VoorburgDen Haag en Scheveningen. Met in gang van 5 October komt op het traject Den HaagRotterdam (Hofplein), de gehele dag een één- uursddenst. Eveneens met ingang van de winterdienstregeling komt op de lijn ZutphenWinterswijk een twee-uursdienst. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling van dr. Van Mook, zo de te voeren besprekingen dit enigszins toelaten, Zaterdagmor gen a.s. naar Batavia terug te keren. De reis zal waarschijnlijk in hetzelfde speciale vliegtuig worden gemaakt, als waarin de landvoogd naar ons land gevlo gen is. de beeltenis van de H. Vader en aan de andere kant de H. Familie, vertrokken wij 'en besloten om de volgende middag naar Venetië te vertrekken. 's Avonds maakten wij echter kennis met een Kardinaal, die, zonder dat wij het wisten, ook voor ons pogingen had aangewend Hij vertelde ons, dat het de H. Vader speet, maar dat wij zo spoedig mogelijk een telegram van de Paus tegemoet konden zien. Dit telegram arriveerde in derdaad de volgende morgen. Z. H. zond ons de hartelijkste groeten en een speciale apostoli sche zegen. In Rotterdam zullen wij pas te weten komen, waaruit onze taak zal bestaan. Onze algemene indrukken van Rome zijn verdeeld. De stad zelf is een wonder. Prachtige kerken en monumenten van alle eeuwen en stijlen. Het lelijke van Rome zijn de toestanden, die hie.- heer sen. De zwarte handel is hier ontzettend. Om de tien meter staat een tafeltje met sigaretten, brood enz. Alles te koop zonder bon, maar niet te betalen. De politie vindt, naar het schijnt, dit alles goed. Naar Venetië Woensdagmiddag 7 uur zijn we in de trein naar Venetië gestapt, om daar de volgende morgen 9 uur te arriveren. Wat een reis. De hele nacht gestaan voor een open raam als doperwten in blik. Voorts een locomotief voor de trein, die steeds vieze zwarte as afleverde, die door het open raam naar binnen kwam. U kunt zich voorstellen, hoe wij er uit zagen, toen wij in Venetië arriveerden. Vanaf het station zijn wij met een boot naar de San Marco ge gaan om daar Mis te horen. Venetië is overigens 'n sprookjes- stad. W aterland met mooie goti sche huizen en bouwwerken. Wat een sfeer in die gondelstad. Auto's en fietsen ziet men hier niet. Iedereen, die een auto zou hebben, heeft hier e'en vaartuig. Het was jammer, dat we 's mid dags om 5 uur weer moesten ver- Naar wij vernemen, zal Roer- monds bisschop, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, zelf zijn coadjutor, mgr. dr. A. Hanssen, tot bis schop wyden. Als assistenten zullen fun geren mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem en mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. De wydingsplechtigheid zal plaats vinden Dinsdag 7 October, feest van de H. Rozenkrans, in de Kathedrale noodkerk te Roer mond, welke is ingericht in de vroegere manege van de kazerne. Het verdubbelen van de brood prijs en het verminderen van de rantsoenen tot op 200 gram per dag aldus meldt onze Parijse correspondent heeft een onte- vredenheidsbeweging in het leven geroepen, die door haar omvang zeer verontrustend wordt. De proteststakingen breiden zich over het hele land uit en de rege ring toont meer en meer haar onmacht om de prijzen in handen te houden. Te Parijs doet zich sedert enkele dagen een zeer sterke stijging van de prijzen der landbouwartikelen voor, in het bijzonder van aardappelen, die 't brood moeten vervangen. Deze nieuwe prijsstijgingen zijn ingetreden na de vaststelling der indexcijfers over Augustus, die reeds buitengewoon onrustbarend waren. De prijzen der levensmid delen zijn nu bijna 11 maal zo hoog als in 1939. O De minister van landbouw zal niet bevorderen, dat de invoer van thomasslakkenmeel weer wordt gequoteerd en opnieuw voorschriften omtrent de distri butie worden segeven. trekken. Venetië is een bezoek van een week waard. In de trein maakten wij kennis met een advocaat, die ons uit nodigde die nacht bij hem te sla pen. Bij hem thuis zitten we nu dit verslag te schrijven. Morgen gaan we aan onze Aipentocht be ginnen. (Onze lezers hebben hun ervarin gen in Alpen en Dolomieten al meegeleefd. Het is nu nog wach ten op de terugtocht van Frank- rijk naar het vaderland. Red.). Reuter seint uit Guayaquil, Ecuador: De regering van kolonel Carlos Mancheno, die negen dagen gele den zonder bloedvergieten de re gering van doctor Ibarra omver wierp, is thans zelf verdwenen. Terwijl de dagen wentelen, heb ben de •advertentie-rubrieken van krant en tydschrift een verande ring ondergaan. De aanbiedingen van pensions en vacantie-verbliiven in bos en hei verdwynen. offerten van auto bussen naar allerlei mooie streken raken uitgeput. Het winterseizoen nadert ondanks zon en droogte. Wintertijd is studietyd. En dus lezen we aankondigingen van en opwekkingen tot een uiteenlopen de reeks cursussen ter verrijking van vakkennis en algemene ont wikkeling. Honderden zullen zich de eerstvolgende maanden weer inspannen om hun wetenschap aan te vullen en kansen te schep pen voor een beter bestaan, dui zenden zullen zich alleen weer blindstaren op annonces van ver maak en jool. Zulks is uitermate jammer. We zyn zeer voor ontspanning, want de druk is zwaar genoesr. Doch met gijn alleen worden de zorgen niet weggenomen. Daar voor komt meer kijken. We herin neren hierbij alleen maar aan de noodzakelijke geestelyke blijd schap,^ vrucht van eten gezond, evenwichtig zieleleven en resul taat van echte schoomheidsge- nietiing. Overigens is in de afgelopen twee jaren wel gebleken, dat de soms trage gang in een of andere sector van het herstel werd ver oorzaakt door gebrek aan vak kundig personeel. En dat behoeft niet. Waar een wil is, is een weg. Doch geconstateerd moet worden, dat de weg er is, maar de wil niet. Ouders en jongeren dienden hun familiebelangen beter te be- hartigen door vaklieden te kwe ken met bestaanszekerheid dan op directe geldwinst te azen met spijtbetuigingen als het te laat is. Afschuw van de te verrichten arbeid en ommogeiykheid om in te halen voeren dan vaak tot ver slapping, vreugdeloosheid en zelfs haat _tegen de maatschappy. Wy moeten naar meer waar dering van de arbeid, naar hogere arbeidsvreugde. Doch een der voorwaarden is pleizier in het vak of ambt Echter aan het plei zier gaat kennisgaven vooraf. Vóór het vruchten plukken, dient er een boom te zyn. HENK VAN DER MAZE. Gisterochtend opende minister Mansholt de Landbouw tentoonstelling op Houtrust te 's-Gravenhage. Min. Mansholt bekijkt de werking der wolmachines Mr. P. Oud neemt in een vrij lang artikel in het Handelsblad stelling ten overstaan van de ge ruchten over een eventueel her rijzen van den Vryz. Dem. Bond Hij constateert: „Er is in de oud-vrijzinnig-de- mocratische kring stijgende on gerustheid. Steeds meerderen daar vragen zich af, of het be sluit van de laatste algemene vergadering van de Vrijzinnig De mocratische Bond om op te gaan in de Partij van de Arbeid wel een goed besluit is geweest". Verder schrijft hy: Mij heeft het aanstonds op richten van de Partij van de Ar beid van het begin af een niet ongevaarlijke proefneming toege schenen. Federatieve samenwer king had kunnen aantonen, of de tijd voor een fusie inderdaad rijp was. Zou dit niet 't geval blijken, dan was er geen enkel ongeluk gebeurd. De partijen zouden op ieder gewenst moment haar oude zelfstandigheid hebben kunnen hernemen. Toen mij bleek, dat deze federatieve samenwerkmg niet kon worden bereikt, heb ik, "na rijp beraad, gemeend de Vrij zinnig Democratische Bond te moeten adviseren aan de fusie mede te doen. Ik heb daarby mijn bezwaren niet verheeld en laten uitkomen, dat mocht onverhoopt de fusie op teleurstelling uitlopen, het wederoprichten ener afzonder lijk organisatie door de niet- socialistische democraten in over weging zou moeten worden ge nomen. En ten slotte: De vraag, die beantwoord moet worden, is of de tijd niet langza merhand rijp wordt voor het op richten van een vooruitstrevende partij, waarin groepen uit de Par tij van de Arbeid, de Partij van ue Vrijheid en de daklozen zich zullen kunnen thuis gevoelen. Zo'p party zal in onze huidige staatkundige constellatie een zeer nuttige taak kunnen vervullen. Zij zal een bin dend element kunnen vormen tus sen de grote partijen van rechts en links. Als zodanig is de Vry- zinnig Democratische Bond van bijzondere betekenis geweest Dat zyn plaats in 1946 is opengevallen wordt steeds meer als een gemis gevoeld. Gelukt het op de door mi) geschetste wijze dit vacuum te vullen, dan zullen de binnen landse staatkundige verhoudin- den daarvan alleen maar beter kunnen worden. Hieruit blykt dat mr. Oud veel voelt voor den terugkeer van den Vrijz. Dem. Bond, maar niet ge heel in zyn ouden vorm. Evenals vorig jaar heeft de Ko ningin ook deze zomer geschenken gezonden naar boeren in de door de oorlog geteisterde streken. Fokzeugen, gefokt op de Kon. boerdery Het Loo werden gezon den naar een tweetal zwaar ge troffen boeren in Eede (Zeeuwsch Vlaanderen). Aan een groep klei ne landbouwers in Groede en om geving, die tezamen een vereni ging voor coöperatief gebruik van landbouwwerktuigen hadden op gericht, deed de Koningin giste ren een tractor aanbieden. Een merkwaardig spoorwegon geluk heeft zich Maandag voor gedaan op het traject GentLo keren. Toen de trein, komend uit Gent, de zgn. ijzeren brug over de Durme passeerde, geraakte blijkbaar door de trilling plot seling een der zware met lood gevulde en niet minder dan 35.000 kg. wegende tegenwichten, die het soepel werken van deze bas- culebrug verzekeren, uit zyn hou ders los. De trein, die op de brug nog een tamelijk grote snelheid had, werd door het reusachtige tegenwicht getroffen en ontspar de gedeeltelijk. Het eerste rij tuig werd letterlijk verbrijzeld door de loden massa. Van de 11 reizigers, die zich in deze viligun bevonden, werden er vijf op siag gedood, terwijl zes anderen zwaar gewond werden. Het Tweede Kamerlid Stein- metz heeft aan de minister van Wederopbouw gevraagd of het juist is, dat in Limburg nog hon derden krepeergevallen voorko men. Zo ja, dan verzoekt hij de minister maatregelen te nemen, welke aan die toestand onver vuld een einde maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1