Maastricht ontvangt het beeld van O. L. Frouw van Fatima En elke avond zal het er branden WEER OP Z'N RUSSISCH Gasten uit Fatima m GROOTSE EN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID r RUITNIEUWTJES „Want dit zijn de fanalen der Merdeka" Een GESPREK met Uit de Sportwereld eerbericht j Die were Id V. V J RA RE WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 „Onze Lieve Vrouw bezoekt haar kinderen" PROGRAMMA VOOR DONDERDAG Congres-gedachten Maria, onze Moeder Brieven uit Salatiga „VRIJ" REPUBLIKEINS GEBIED Zegetocht wordt voortgezet in Engeland Hongaarse communisten z.g. sterkste partij Systematische fraude UITSPRAKEN GUSTO STAATSLOTERIJ OM DE INGELSE BEKER NEDERL. MILITAIRE ZWEMPLOEG BOEKT SUCCESSEN NOG WEINIG VERANDERING ZEILWEDSTRIJDEN TE HAARLEM VOORLOPIGE UITSLAG IN HONGARIJE INTERN. MOTOR- ZESDAAGSE SCHAAKRUBRIEK 2s Mk 1 i w 15 km y/mn mm. v, Mat in 2 zetten. TELEFOONTJE VOOR MINA (Van onze correspondent). MAASTRICHT, 2 September 1947. Nooit is een Koningin zo feestelijk ingehaa,d als O. L. Vrouw van Fatima zojuist aan de grens van Nederland en België. Het is een onvergetelijke ontvangst geworden voor de duizen den en nog eens duizenden, die jich naar de grens hadden begeven, om daar deze grootse gebeurtenis mee te maken Waarlijk: duizenden en duizenden hadden zich langs de weg van Maastricht naar WolderVroenhoven opgesteld en reeds vanaf 5 uur bewogen zich de massa's in deze richting, om straks, om 7 uur, als het beeld van O. L. Vrouw zou komen, de stoet te zien voorbij trekken en zich daarbij te' kunnen aansluiten. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten werden door gelaten door 'de Hollandse slagboom en vulden het niemands land tussen de Nederlandse en Belgische grensovergang. Hier stond ook het podium voor de autoriteiten. Om half zeven cirkelde boven deze plaats reeds een Belgisch vliegtuig, dat bij aankomst van het beeld bloemen zou strooien. Ook een Nederlands vliegtuig zou van het vliegveld Beek opstijgen, om 500 rozenknoppen boven de grens uit te strooien. De autoriteiten komen, de een na de ander: mgr. Gunnarsson van IJsland, mgr. Lebouille, missie bisschop in China, de commissa ris der Koningin, mr. dr. F. Hou- ben, het hoofd der districts-mare- chaussee, de heer v. d. Kroon. Daarna komt mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond met mgr. dr. F. Feron en de deken van Maastricht, J. Ingendael, met een lange stoet van geestelijken, allen in superplie. Ook de heer Ubaghs de Belgische consul in Maastricht, ig aanwezig. Dan arriveert er een kleine oude bisschop, eenvoudig in een zwarte toog met paarse sjerp. Het is mgr. Gabriel Breynat, bisschop van Mackenzie in het hoge Noor den van Amerika. Hij is Frans man van geboorte, 80 jaar oud en reeds 45 jaar bisschop. Hij is in dertijd in Maastricht tot subdia ken gewijd en verblijft thans voor korte tijd in Frankrijk. Ook hij Is naar de grens gekomen om deze feeststoet met Maria mee te gaan. Verkenners strooien bloemen op de weg, waar straks het beeld van Maria Nederland zal worden binnengedragen. Het is 7 uur. Nu cirkelt ook het Nederlandse vliegtuig boven de grens en klok slag 7 uur begint de bloemenre gen. Maar van de stoet is nog niets te zien. Dan komt het bericht, dat het nog wel anderhalf uur kan duren vóór de plechtige stoet uit België zal arriveren. Mgr. LemmenS geeft nu het sein tot gebed en door de luidsprekers schallen Weesgegroeten in de steeds don kerder wordende rvond. Men bidt voor België, voor Holland, voor de vrede, en ook voor de zieken, die in groten getale in invalide- en ziekenwagentjes vooraan in de rijen staan. Even verder wappe ren van huis tot huis de geel-rode Belgische vlaggen. Daar staan de Belgische gendarmen in hun beste uniformen en gaan langs de bid dende menigte, aan weerszijden van de weg. Het wordt half acht, acht uur. Enige Portugese bezoekers arri veren in een jeep aan de grens en berichten, dat de stoet nu spoe- vdi kan komen. Ze is nog slechts 300 meter van de brug verwijderd die dicht bij de Nederlandse grens ligt. Precies op de grens is een streep getrokken, waarvoor het woord „Ave" geschreven staat. Er zullen 20.000 Belgen met de stoet meekomen. De autoriteiten nemen plaats op het podium, dat eveneens met bloemen is bestrooid en waarin een hoge, met blauw fluweel be klede console is opgesteld voor het beeld van O. L. Vrouw. In tussen klinken de gebeden door de microfoon: „Wij zullen bidden dat O. L. Vrouw van FatimaT3el- gië en Holland moge zegenen en de ware vrede geven Weesge groet Maria En dan nadert de stoet: een woud van vaandels. Achter een stoet bruidjes komt het beeld van O. L. Vrouw, gevolgd door mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik en daarna volgt een onaf zienbare menigte. Het Magnifi cat weerklinkt. Zodra mgr. Kerkhofs, die het beeld te voet volgt, het podium heeft beste gen en het beeld van O. L. Vrouw op het voetstuk is neer gezet, staat de Belgische pater Bayer, een der organisatoren, voor de microfoon en zegt, dat dit het belangrijkste ogenblik is van heel deze tocht door de wereld. Hij brengt dank aan DONDERDAG, 4 SEPT. 9.00 uur: Pontificale Hoogmis in de basiliek: mgr. G. Lem mens; Pontificale Hoogmis in de St. Servaasmgr. L. J. Kerkhofs; 10.30: Eerste ver gadering in de Dominican «•- kerk, dr. L. de Gruyter: „Maria, Koningin der wereld"; 15.00 uur: Tweede vergadering in de Dominicanerkerk, Pater H. Polman S.M.M.„De ere dienst van onze afhankelijk heid van Maria"; 17.00 uur: Derde vergadering in de Do minicanerkerk, Dr. C. Friet- hoff O.P.„Maria, de nieuwe Eva"; 18.00 uur: Pontificaal Lof in de basiliek: mgr. Stam; Pontificaal Lof in de St. Ser vaas: mgr. Lebouille; 19.30: Massale avondvergadering op het O. L. Vrouweplein, Dr. J. Philips: „Persoonlijke, toewij ding aan de Koningin der har ten"; 20.00 uur: Carillonbespe- 'ing St. Servaas; 20.00 uur: Mabi-bioscoop: Première voor Nederland van de film: „The song of Bemadette"; 20.45: Doneert in de Dominicanerkerk oor Meerssen's Basilicakoor. Ie Nachtegalen van Meerssen; 21.00 uur: Maria-spel. zijn Vlaamse en Waalse broe ders, die O. L. Vrouw zo gul hebben onthaald en vergezeld. Hij doet dit tevens namens pa ter Demoutier, die de gehele tocht te voet meemaakte en vraagt drie V eesgegroeten te bidden voor de bekering der zondaars. „O. L. Vrouw van Fatima, wij heten U welkom in Nederland", roept hij: „O. L. Vrouw van Fatima geef vrede aan de wereld." Hierna houdt mgr. Kerkhofs een toespraak. Hij zegt, dat de tijden veranderd zijn. Tot nu toe bezochten de gelovigen O. L. Vrouw in Halar bedevaartplaat sen; nu bezoekt O. L. Vrouw Haar kinderen. „Wij vragen Haar ze gen over ons volk. Het is nodig dat Maria ons helpe. Op de woe lige zee van het leven moge Zij blijven de Sterre der Zee. Dat Zij wake over ons allen Daarna staat mgr. Lemmens op om in naam van geheel katholiek Nederland België te danken, dat het ons „Onslievevrouwke" heeft gebracht. „Wij zullen ons aan Haar toe wijden, zegt de bisschop. Zij zal ons bijzondere genade brengen. Wij zijn blij, dat Ge gekomen zijt en wij begroeten U, Maria. Zegen Nederland, opdat heel ons land aan Christus zal worden gegeven. Bij ons, Maria, zijt Ge thuis. Sa men zullen wij met U opgaan naar de stad Maastricht." Dan vraagt mgr. Lemmens aan mgr. Kerkhofs, de onoverzienbare menigte te willen zegenen. Het was een indrukwekkend en on vergetelijk ogenblik, toen deze menigte neerknielde, de zegen ontving en daarna bad, de armen Reeds destijds in het Cenakel bereidde Zij mede de Aposte len voor op het ontvangen van de H. Geest, stichtte hen door de heiligheid van haar voorbeeld, de wijsheid van Haar raadgevingen, door de verkwikkende troost en de macht van Haar gebed; in volle werkelijkheid was Zij de Moeder der Kerk, Koningin der Apostelen, bron van open baring van alle dingen' die Zij in Haar Hart bewaarde. Nu is Haar gezin uitgegroeid tot aari de einden van het aardrijk en tot allen gaat Haar moederzorg, ook tot de ver dwaalden, ver van het Vader huis. Want een moederhart is wijd en diep, maar het Hart der Moeder Gods kan met geen menselijke maten worden gepeild. En daarom zie ik V in duizend beelden, maar het liefst van allen zijt Gij mij met het Kind in Uw armen want Gij zijt Moeder Gods. geheven met een overgave, die velen de tranen in de ogen bracht Toen moest er in de samen gedromde menigte ruim haan worden gemaakt, om de stoet te kunnen vormen. Voorop gingen de verkenners en de gidsen. Toen, hoog gedragen, schone manden met witte bloe men en daar achter het beeld van O. L. Vrouw, begeleid van licht en geëscorteerd door de broederschap van O. L. Vrouw. Dan volgen de bisschoppen, de priesters en het Congrescomité en daarachter de dichte, bid dende en zingende menigte, die op 40 i 50.000 menser geschat wordt. Zo werd het beeld van O. L. Vrouw in plechtige stoet naar de Congress'ad gedragen. En toen het beeld in de kapel van de St. Servaas werd neergezet en liederen weerklonken, stonden deze bijkans 50.000 bedetoch- ters nog ver buiten Maastricht, waar duizenden en duizenden dit wondere schouwspel zagen. Bij de aanvang van het Con gres heeft Maastricht Maria ontvangen. Vannacht zal Maas tricht bidden bij Haar beeld in een stille en devote nachtwake. S. O De arbeiders van Bruynzeel te Zaandam, aangesloten bij de Unie-bonden, hebben de 8 pet.. prestatietoeslag voor een proef tijd van 4 weken aanvaard. Maandag moeten de rijksbemid- delaars beslissen of ze ermee accoord gaan. O In den Haag is gisteren het Nat. bureau voor reclassering officieel geopend door mr. M. de Jong, voorzitter der vereni ging van reclasseringsinstellingen Ook de minister van justitie voerde het woord. Hij deelde mede, dat vandaag aan H. M. de Koningin een nieuw reclas- seringsreglement wordt voorge legd, dat wijzigingen behelst in, de reclassenngsraden. O De gemeenschap oud-illegale werkers Nederland overweegt de stichting in Utrecht van een monument voor de onbekende verzetsstrijder O De Mentanatentoonstelling te Oudenbosch wordt verlengd tot 17 September. O De Venlose tuinders kunnen hun kassen gaan herstellen; er is daar n.l. 120 ton tuindersglas aangekomen. O De maximumprijs voor stroop wafels is vastgesteld op 6% ct. per stuk en 33 cent per pakje van 5 stuks. O Dezer dagen wordt te Halle (gem. Zelhem) gevestigd een filiaal van de Hohner-accordeon fabriek. Binnen afzienbare tijd zullen de eerste accordeons worden afgeleverd, die het fabrieksetiket zullen dragen: „Hohner service Holland Halle" O De landelijke ruitersport zal 19 Sept. des middags defileren voor het prinselijk gezin in Soestdijk. O Generaal Kruis is door de Zwit- rerse regering uitgenoodigd de in Sept. te houden manoeuvres van het Zwits. leger bij te wonen O Binnenkort worden maximum consumentenprijzen van aard appelen vastgesteld. Deze zal zich vermoedelijk bewegen tus sen 10 en 12 cent. O De heer J. Verloop heeft op verzoek eervol ontslag ver kregen als burgemeester van Capeïïe a. d. IJssel en is be noemd tot ridder Oranje Nassau O Gandhi is Maandagavond weer in hongerstaking gegaan en hij is van plan te blijven vasten, ..tot het verstand in Calcutta terugkeert". In Calcutta zijn n.l. Maandag opnieuw onlusten uitgebroken. O Dinsdagmiddag is op het mili taire vliegveld te Etterbeek (België) een Spitfire van de Belgische luchtmacht neerge stort. De piloot werd hierbij ernstig gewond en is later over leden. Waarschijnlijk heeft hij getracht een noodlanding te maken als gevolg van een defect aan de motor 11 Augustus 1947 Alle onderdelen hebben 't uitstekend gedaan en niet alle eenheden hebben evenveel kansen gehad (o, die eeuwige rivaliteit!) maar toen ik overste Tijman het rijtje namen hoorde opnoemen, waar zijn mensen allemaal geweest waren, soms samen met een eskadron vechtwagens van de Huzaren van Boreel, toen kon ik zijn opmerking toch waarderen, die hij bij het „ceaBe fire" tot zijn Stoters richtte: „Nou knapen, ze hebben ons erg dikwijls onder onze neus gewreven, dat we drie millioen per dag kosten, maar nou Staan we weer quette; jullie hebben de Koningin in die paar weken alles terugbetaald...." w Oengaran werd bezet, de dag daarop de Toentangbrug, en ter bescherming van die brug maak ten de pantserwagens en de stormafdeling van I.R.S. de dag daar op, meen Ik, een beveiligen de verkenningsdoorstoot naar Sa latiga. Ik was toen nog in Holland en ik herinner me, dat de republi keinse legerberichten niet eens wachtten tot het stof van die stoot weer was gaan liggen in de straten van het stadje, maar on middellijk vertelden, dat de Ne derlandse troepen er teruggesla gen waren. Natuurlijk waren er weer erg veel mensen, die dat geloofden. In werkelijkheid werd er niet geslagen, tenzij door ons: de soldaten van de T.N.I. waren zo verrast, dat een belangrijk deel door de Nederlanders overrom peld werd, terwijl ze rustig lagen te zonnebaden op het terras Kali- taman. Bovendien viel Salatiga's bevrij ding buiten het z.g. „Plan Pro duct" (de thans afgesloten phase der operaties), maar toen die nacht de Chinese huizen er als fakkels brandden, kwamen de Ne derlanders terug. Het werd een dodenrit om nog te redden wat te redden viel. Een militaire colonne jakkerde met een vaart van tegen de tachtig verder naar het Zuiden naar Salatiga, de vlammen sloegen (Van onze speciale verslaggever) Maastricht, 2 September 1947 Deze morgen trof ik bij een van mijn bezoeken aan het Congresbureau, Achter de Co- medie no. 3, enkele gasten uit Fatima: een tweetal priesters, van wie een directeur van de „Fatima Voz", „De stem van Fatima", en enige dames, don ker van uiterlijk en met git zwarte haren. Een van haar was geheel in het zwart gekleed en droeg los en zwierig een zwarte mantel ais een Romeinse cappa over de schouder. Het was mevrouw Cle- mencia Patricio dos Santos Ta- vares, die mij vertelde, dat zij tot aan de 'oorlog vele jaren in Ne derland had gewoond als de vrouw van de Portugese gezant in Den Haag. In de zomer van 1940, toen alle gezanten Nederland moesten verlaten, was zij naar Pcrtugal teruggekeerd. En nu had z'j de gelegenheid van het Maria- congres en de zegetocht met het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima aangegrepen om na zeven jaar weer naar Holland terug te keren. Een der andere dames uit Fatima was mej. Maria Tereza Pereira da Cunha, die mij het schone verhaal vertelde van de duiven van Fatima. In December 1945 werd het beeld van O. L. Vrouw van Fatinu. in plechtige processie van Lissabon naar Fatima over gebracht. Er waren duiven op gelaten en zeven ervan vlogen mee ter begeleiding van Onze Lieve Vrouw. Vier duiven ver dwenen later, maar drie vlogen helemaal mee naar Fatima, waar zij zich neerzette,, aan de voet van Let beeld, dat pen plaats kreeg in de kapel der verschijningen .Daar waren de dui 'en en daar bleven zij. Ze werden weggenomen ,maar kwamen steeds weer terug naar het beeld. Men probeerde de dieren daar voedsel te geven, maar zo gauw men dicht bij hen kwam, begonnen^ zij zich te verweren. Lange tijd bleven de dieren daar, maar tenslotte zijn zij toch weggenomen en naar een goede verblijfplaats overgebracht. En dan vertelt zij van de grote tocht, die zij met vier andere da mes gedeeltelijk heeft meege maakt. Het waren, zegt zij, Maria Jozef Lindim Maria ue Jesu Santa Marta en haar zuster Maria de Visitacao Santa Marta en Helena Vaz. In 1943 had zij tegelijk met twee priesters Oblaten in België, Pater Bayer en Pater Demoutier, het plan opgevat, met het genade beeld van Maria van Fatima een bedetocht te maken door de we reld. Pater Bayer nam voor B-l- gië de organisatie ao zich en Pater Demoutier ging naar Fati ma om daar de bedetocht voor te bereiden. Deze tocht zou aanvan kelijk geschieden met het Beeld van Maria uit Fatimr zelf. Maar Zuster Lucia, aan wie men een afbeelding van het beeld had ge toond, zeide. dat deze afbeelding niet juist was. De guirlandes op het overkleed van Maria had zij bij de verschijningen nimmer ge zien. Er werd toen een nieuw beeld gemaakt, dat Zuster Lucia als haar verscnijning herkende en dat beeld zal nu vanavond aan de Nederlandse grens aankomen. Met haar vier gezellinnen maakte mej. Pereira da Cunha de tocht te voet mee door Portu gal en Noord Spanje tot aan de Spaanse grens en daarna gedu rende tien dagen door Frankrijk. Toen het beeld aankwam aan de Belgische grens, ging zij daar heen en maakte de zegetocht wederom gedurende tien .agen mee. En nu is zij naar Holland gekomen om ook in Maastricht deze schone verering van Maria van Fatima te beleven. Zij hoopte na het congres nog een dag of acht in Holland te blijven om daarna de tocht weer verder te volgen. Over deze verdere tocht spra ken wij nog met tater Demou tier, die hem van Fatima uit geheel te voet gemaakt had. Van parochie tot parochie werd het beeld gedragen door jon gens. en meisjes. En nu was er juist een brief gekomen van kardinaal Griffin uit Engeland om ook daar het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima in zegetocht door het land te dragen. „Na het congres", zo zegt hij „zullen wij de bedetocht dus voortzetten door Luxemburg en opnieuw door België, maar nu langs een geheel andere route en daarna gaan wij naar Enge land. Wij zouden ook graag naar Rusland gaan, maar ja, dat zal wel niet mogelijk zijn, of Maria zelf zou er voor moeten zorgen. Vanmorgen heb ik juist een brief gekregen uit Noorwegen, maar die heb ik vanwege de drukte nog niet kunnen lezen, maar hij zal wel dezelfde vraag bevatten ais die van kardinaal Griffin. Hoe de reis verder zal gaan weet ik nog niet, maar wij zui len nog vele maanden deze ze getocht voortzetten." En in mijzelf bedenk ik intussen hoe spijtig het is, dat behalve Maastricht Nederland aan deze zegetocht van Onze Lieve Vrouw van Fatima geen deel zal hebben. Maar straks zal Maria in haar kapel in de Sint Servaas staan. En dot kon voel goed maken. De Zondag j.l. in Hongarije ge houden verkiezingen hebben zowel wat betreft de wijze waarop ge stemd is, als door de uitslag een merkwaardig complex opgeleverd, waaruit tenslotte niettegenstaande alle verwarring toch een tamelijk duidelijk beeld geconstrueerd kan worden. Journalisten konden zich vrij door het land bewegen, een voordeel, dat zij in andere gebie den van het Oostblok moeten mis sen; en zij hebben zonder censuur kunnen mededelen, wat zij hier en ginds, in de grote steden en op het platteland hebben waargeno men. Wat de wijze van de procedure betreft .zijn zij practisch eenstem mig in hun mening over de vol gende punten: le dat het geheim der stem ming overal strikt is gehandhaafd 2e dat er geen intimidatie der kiezers in of nabij de stembureaux heeft plaats gehad; 3e dat tot Zaterdagavond toe steeds meer kiezers, die de com munisten ongevallig waren, om allerlei redenen van de kiezerslijst zijn afgevoerd; 4e dat er'geen twijfel aan kan bestaan, dat de communisten hele corpsen „vliegende kiezers" heb ben georganiseerd, die in het bezit v: n een blauwe kaart het be wijs, dat men elders dan in zijn eigen stembureau mocht kiezen op verschillende plaatsen hun stem hebben uitgebracht. Geconstateerd is, dat er communisten waren, die tot vijftig blauwf kaarten in hun bezit hadden, en ze ook hebben gebruikt; 5e dat de blauwe kaarten, wel ke gebruikt werden, geen verval singen waren, maar de originele officiële documenten met het wa termerk van de regering. Er wa ren 500.000 van deze kaarten ge drukt; een 200.000 zijn wettig uit gereikt; 20.000 zijn er overgeble ven, zodat er een 280.000 „spoor loos" zijn verdwenen. Maar ieder een weet, waar ze zijn terechtge komen, en hoe ze zijn gebruikt. Men heeft dus enerzijds onge stoorde vrije en geheime verkiè- zingen gehad, welke echter ander zijds door de opstelling der kie zerslijsten en door de invoering der reedt: beruchte blauwe kaar ten zódanig „georganiseerd" wa ren, dat in Hongarije slechts van systematische fraude wordt ge sproken. De uitslag is dan ook in dubbele richting vervalst, en niet meer een weerspiegeling van de volkswil. Hongarije is, we schreven het reeds, in zijn breedste lagen fel anti-communistisch, jn het zou derhalve een belachtelijke dwaas heid geweest zijn, als de commu nisten met een meerderheid uit de stembus waren gekomen. Dit doel streefden zij ook niet na; ze wil den slechts de sterkste partij der tien concurrenten worden. Sinds de partij der klein-bezitters (kleine boeren-partij) 3 maanden geleden voor de communisten ca pituleerde, en aldus tot innerlijke ontbinding overging, waren de communisten heer en meester in Hongarije, en handelden zij ook in die kwaliteit. Maar zij hadden bij de vorige verkiezingen slechts 17 procent der stemmen behaald, terwijl de klein-bezitters toen 57 procent kregen. Nu zouden zij omhoog, en het moet voor hen, na al hun manipulaties, toch wel een bittere teleurstelling zijn, dat zii zelfs nu slechts ongeveer 21,5 procent bereikten; want in dit cijfer zitten ook alle frauduleuze stemmen, en er zijn waarnemers, die menen, dat hun werkelijke sterkte niet ver boven de helft van de 21,5 procent uitgaat. Maar we kennen nu eenmaal de perfide methoden, welke in alle landen van het Oostblok zijn en worden toegepast, en verwonderen ons daarom over niets meer, behalve over het feit, dat de communisten ditmaal zo „gematigd" zijn ge weest. Maar zij hebben hun dieper liggend doel: het minister-presi dentschap bereikt, en stellen zich daarmede voorlopig maar dan ook alleen en uitsluitend „voorlopig" tevreden. De verdere stappen naar de ook nominale alleenheerschap pij volgen automatisch. De z.g. regeringspartijen, d.w.z. de communisten, de socialisten, nationale boeren en klein-bezitters beschikken tezamen over onge veer zestig procent der zetels, dus een flinke meerderheid. Het is ech ter een vraag, of deze zal stand houden ,nu de socialistische mi nisters uit protest tegen de ver kiezingsfraude mogelijk uit de regering zullen treden. Veel ver andert echter daardoor niet, want de communisten voeren in elke coalitie het bewind, onverschillig of zij een meerderheid of een min derheid achter zich hebben. In alle landen, waar zij de situatie be heersen, steunen zij steeds op soms onbeduidende minderheden, d.w.z. zij oefenen een dictatuur uit, welke slechts op geweld en terreur is gebaseerd. Een der merkwaardige uitslagen der verkiezingen is de snelle op komst van de democratische volkspartij, welke een principieel ;kat: diek'e inslag heeft. Bij de vorige verkiezingen kwam zij in verband met onenigheden in de leiding niet uit; nu werd zij ge makkelijk tweede achter de com munisten, dus eigenlijk irste en sterkste partij in Hongarije. Inter nationaal verwachtte men voor deze partij geen successen; haar schitterend debuut dankt zij waar schijnlijk aan haar principieel an- ti-cor nunistische houding, maar ligt overigens geheel in de lijn, welke sinds de oorlog in geheel West-Europa waar te nemen valt: dat de beginselvaste katholieke partijen, nf zij dit standpunt in haar naam vermelden of niet, brede kringen trekken. Het is bij alle somberheid een bemoedigend verschijnsel, vooral wijl het zich niet in één, maar in alle landen tegelijkertijd openbaart. onder de carrierrupsbanden uit de straatstenen. Er viel toen nog een en ander te redden o.a. het huis van de republikeinse resident (een ge wezen schoenmaker, naar men mij vertelde), waarvandaan Ik u dit verhaal stuur. In de voorka mer loopt dwars over de vloer een zwart ingevreten roetstreep, en de deur is gebladderd. Inderdaad, toen was er nog wat te redden. Maar sindsdien zijn vele dagen verlopen en elke avond hangt nu hoven Salatiga, dat nog steeds voor het grootste gedeelte verlaten is, plotseling ergens een rode gloed. We zijn er reeds aan gewoon geworden. „Weer een huis in de fik zeggen de jongens. Er is geen materiaal om te blussen. Boven dien is de waterleiding zeer ver waarloosd en op vele plaatsen door wanbeheer volkomen defect. In de verlaten stadskwartieren hebben alle kwade elementen na donker bijna vrij spel. Gisteravond stond er niet ver van het hoofdkwartier van 11-13 R.I. waar ik de gast ben, een groot Chinees huis in brand. We reden er heen door de slecht verlichte straten .Hier en daar brandde een enkele straatlantaarn maar het licht was zeer onvol doende .omdat de verduisterings- kappen uit de gloriedagen der re publiek er nog omheen zaten. (Wat hebben deze mensen eigen lijk verwacht; een duizendbom- menwerper-nachtaanval op Sala tiga We waren de eersten. Het huis stond volkomen verlaten te branden en aan blussen viel niet te denken, Een patrouille arriveerde: plot seling spookachtig verlichte sol- datenfiguren, die ons het wacht woord vroegen. „Vaals" zeiden we en ze kwa men bij ons staan en keken zwtj Rend met ons naar de vlammen, die rossig achter de glas-in-lood- ramen dansten. Er was voortdurend lawaai In het huis, wanneer nieuwe stukken lambrizering naar beneden vielen. We stonden zwijgend naar de brand te kijken. Het leek, of bin nen tientallen duivels bedrijvig bezig waren en door de kameys heen en weer liepen. Ook het vuur had een stem. Het geluid van de vlammen deed me denken aan een aanhoudende ver wilderde donder. Ergens over de doodstille stad heerste het luguber gehuil van een hond. In de zwijgende nacht leek het of alleen dit gehuil de verlaten ruïnes van de Chinese wijk bevolkte, nieuwe rampen voorspellend voor de dagen die komen gingen. Een eind verderop ratelde een nachtelijke brencarrier, en uit een zijstraat, uit het niets, draaide pioseling een jeep de straat van de brand in en keek met halfge- doofde lichten argwanend onze kant op. De jeep kwam -nel dich terbij. Vijf man ir jungle-overall, luitenant aan het stuur, geladen die nu weer behaald zijn tegen de blanken. Want dit zijn de fanalen der Mèrdeka. Zjj zullen blijven laaien. Zij zullen niet ophouden voor de bevolking terug kan keren. En de bevolking kan niet te rugkeren en durft dit ook niet. Zij heeft niet zozeer angst voor de Nederlanders, maar zij wordt geterroriseerd. Zij wordt geterroriseerd, zo lang de benden vrij spel hebben en gemakkeljjk over deze nieu we demarcatielijn kunnen uit wijken. Zij wordt geterroriseerd, zo lang daarvoor steeds nieuwe richtlijnen worden uitgegeven, zolang er gehitst wordt. Salatiga zal elke avond bran den, zolang vlak buiten Salatiga het „vrije" republikeinse gebied ligt, waarheen alle misdadigers gemakkelijk een heenkomen kunnen zoeken. Men kan ook wachten tot er geen huizen meer zijn om in brand te steken. J. W. HOFWIJK De Rotterdamse Kamer van het Haagse bijz. Gerechtshof ver oordeelde gisteren de 60-jarige N. W. C. tot een hechtenis van 1 jaar en 3 maanden alsmede ƒ30.000 boete subs. 6 maanden; de 39-jarige H. J. A. M. S. tot 9 maanden hechtenis en 15.000 boete subs. 6 maanden, en de 41- jarige C. T. tot een hechtenis van 9 maanden. Het voorarrest, doorgebracht van af 16 November zal in min dering worden gebracht. De eisen waren resp. 4 jaar en ƒ60.000 boete; 2% jaar en ƒ25.000 boete en lü jaar en ƒ15.000 boete. Trekking van 3 September f50.000: 14842; ƒ10 00 13314 14531- f400: 2121 3280 3698 3968 9579 '8166 11436 11715 15824 16344 21406; ƒ200 6317 12634; ƒ100: 4170 4461 4465 5958 6365 9224 9829 11351 11743 14145 14442 16125 16787 19692. De cricket-wedstrijd tussen Sparta en V.O.C. om de Ingelse- beker, welke tevens voor de com petitie gold, is gewonnen door Sparta met 108 runs. Sparta 179 (Sonneveld 51, v. d. Avoort 47, v. d. Lee 12, Aarsen 11 n.o., V. d. Linde 10)Terwiel 53-3, Nieu- wenburg 50-3, Koopman 45-1, Stroo 26-2. V.O.C. 71 (v. Eek 35), Schilthuis 2S-6, v. d. Linde 18-4. De Nederlandse militaire zwem ploeg, die het vorig jaar te Neu renberg slechts twee derde prijzen wist te behalen bij de intergeal- lieerde kampioenschappen, heeft dit jaar bij de zwemkampioen- schappen te Aussig, loo k/m:. van Praag gelegen, een schitterend resultaat behaald door °P ™et minder dan 14 van de 34 uitge reikte prijzen beslag te leggen. Er waren vertegenwoordigende ploegen van A^enka, Engeland, Frankrijk, Belgie, Nederland, Noorwegen, Denemarken en Tsj.- S1 Vier eerste prijzen werden door onze jongens gewonnen, te weten de 10Ö M- rugslag, 200 M. school slag, 4 x 200 M. vrije slag-esta- fetté, terwijl ook de polo-ploeg Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: In de nacht op vele plaatsen vorming v-an nevel of mistban- ken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreide regenbuien. Zwakke wind. weinig verandering in tempe- ratuur. 4 September: zon op 5.54 uu-r, onder 19.23 uur; maan op 20.54 uu,r, onder 9.57 uur. Nederlanders geplaatst. Op de 100 M. rugs'.ag werd zowel de eerste als de "tweede prijs ver overd resp. door korporaal Krober met 1 min. 17.1 sec. en korporaal Korevaar met 1 min. 19.3 sec. Op de 200 M. schoolslag eindigde korporaal Rademakers met 3 min. 5.9 sec. als eerste en sergeant Leroi met 3 mina 8.2 sec. als vijfde. De 4 x 200 M. vrije slag estafette met Ruimschotel, Rauch, Korevaar en Krober in 10 min. 44.2 sec. eveneens een Nederland se zege voor Tsj.-Slowakije en Amerika, resp. tweede en derde. Ruimschotel werd op de 400 M. vrije slag met 5 min. 42.7 sec. tweede achter de Tjsech Lexa, die ook de 1500 M. won; vierde werd op de 400 M. korporaal Rauch. De 3 x 100 M. wisselslag estafette waarin Krober, Rade makers en Rauch uitkwamen, le verde een derde prijs op met 5 min. 47.7 sec. achter Frankrijk en Tsj.-Slowakije. De Haarlemse Jacht Club, de Haarlemse Zellver. en „De Water vrienden", welke resp. 30, 25 en 10 jaar bestaan, hebben gezamen lijk driedaagse jubileumwedstrij den gehouden. De prijswinnaars waren Teamwedstrijden: Olympia-jol len: 1 Haarlemse Jachtclub, 2 De Schinkel, Amsterdam; 16 M2. een heidsklasse; 1 De Onderlinge, Zaandam; 2 De Schinkel; 3 Vin- keveen-Abcoude, 4 De Water vrienden, Haarlem; 5 Haarlemse Zeilvereniging; twaalfvoetsjollen 1 Nieuwe Meer, Amsterdam, 2 Haarl. Jachtclub; S en 4 Kon. Ned. Zeil en- Roeivereniging, Am sterdam en Zaanse Zeilvereni ging- Individueel: twaalfvoetsjollen a: 1 Mastenbroek, „Duikelaartje", de Kaag; twaalfvoetsjollen b: 1 Zegers, „Tecunzel", De Koenen? sharpieklas: 1 Verhaar, „Taling 2", Haarlemse Jachtclub; valken klas: 1 Bier, „Besoeki", Kon. Ned. Roei- en Zeilver.; Olympiajollen: 1 Lessage, „Flossie', De Schinkel: 16 M2. eenheidsklas: 1 Zwart, „Argus 2", Onderlinge, Zaandam; drakenklas: 1 Jurgens, „Ellida", Haarl. Jachtclub. luitenant aan het stuur, geladen lpp..ri „laats brengun dreigend de lege straat Ihafk^^met 1^0 ehPTsj- glowakije met 9—0 te verslaan en Te Boedapest zijn de volgen de voorlopige uitslagen der Hongaarse verkiezingen bekend gemaakt: de regeringscoalitie behaalde 269 zetels, de opP°* sitie 142. Naar verluidt, zal het parle ment 13 September zijn openings zitting houden. De onderhandelin gen over een nieuwe coalitie zouden eerst daarna beginnen. Anderzijds verluidt, dat fiet coalitie-kabinet morgen zal aftre den. Janos Eross, de Hongaarse minister van voedselvoorziening, lid van de partij der kleine boe ren, heeft die datum niet afge wacht en diende reeds gisteren zijn ontslag in- Iemand wees naar de twee be lendende huizen, zei dingen die niet in de krant kunnen en stoof onder het reeds brandende dak door naar de achterzijde van het huis. Met dikke bamboestokken heb ben ze alle brandende verbindin- gen met de belendende percelen neergeslagen: mensen van legeronderdelen, waaronder z® T een veldprediker sloegen elkaar in hun ijver bijna de hersensi m ot lieten net gloeiende dakointen naar beneden komen, terwin an-ae- ren eronder door liePen; ..er geen ongelukken gebeurd zijn, verbaast me nog, maari,„® brand bleef tot het ene huis beperkt. Vanavond zal het opnieuw bran den in Salatiga. Opnieuw zal een donkere gedaante geruisloos er gens een gang msuppen, een- achterdeurtje door jjjj zal opnieuw benzine neergieten over de meubels, en daarna een zeer lang pad neerstrooien van droge kapok Onzichtbaar zal dit kapokspoor V00rtgloeien, de ben zine bereiken en (je eerste vlam men doen oplekken tegen de meu bels. Oonieuw zal een rossige vonken regen aan de „vrijheidsstrijders" in de kampongs over de demarca- tieliin vertellen van de triomfen, tegen België met 11 gelijk te spelen. In elke finale hadden zich twee Door het uitvallen van J. Bovee is een wijziging gekomen in de Ned. deelneming aan de interna tionale motorzesdaagse, welke van 16 tot 21 September in Tsj.- Slowaküe wordt gehouden, met zun ais centrum. De teams züa thans als volgt samengesteld; Trimph; J. Veer, H. Veer en J. van Rijn; BSA: J. Soest; BMWt C. van Rijssel; BMW met zijspan: H. Zuur. met P. van Dinter in het zijspan; Eysing; Dick Renooy, J, de Wit en W. van Zijlaard. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden luiden; Eerste divisie: Aston Villa Sunderland 20; Blackpool— Huddersfield 40; Bolton Wand. -Preston N. E. 12. Tweede divisie: MillwallWest Ham Un. 11; Sheffield Wedn. Southampton 12; Tottenham HotspurBury 22. ^Corderhave^kade^6a^Rmterdamd No. 6297. J J- RIETVELD, Kesteren. \'e prijs 54e tournooi v. d. British Chess Fed. 1946-47. Dat het met de ^a;ailse economie ook niet alles koek en ei is blijkt wel uit bet gemeente lijke nieuws van het stadje Coun cil Bluffs in I°wa" De gemeente daar heeft vier snik splinte rnieuwe poliiti e-auto' s gekocht tegen een vastgestelde prijs van f ld-1f per stuk. De oude au-to s werden verkocht aan handelaars in tweedehands wa gens voor 13.125 per stuk zetten. No. 6298. A- P. EESKES, Wildervanck. 2e Prfjs tournooi als voren. Tm ■- m Vtty// m No. 6299. D. MACH, Praag, le en 2e Prijs ex aequo 53e tournooi Br. Chess Fed. A Mat in 3 zetten. HET SUCCES VAN ONZE LANDGENOTEN. In het 53e. 54e en 55e tournooi van de British Chess Fed. werden door Nederlanders onderschei dingen behaald. Vooral prachtig In het 54ste tournooi waar de heren Rietveld en Eerkes de hoogste lauweren plukten. Onze gelukwensen vooral aan deze kranige landgenoten. We hebben ons gehaast beide prijzen zo spoedig mogelijk ter kennis van onze lezers te brengen. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6290. 1. Pd5Xf6 dreiging. 2. Dd3e4:±. 1. Tf6; weerlegt zwart door 1. Pc2d4! No. 6291. 1. f3—f4 dreiging. 2 Tr7c7t enz. 1. Tel, d4d3. 2 Pb4!, Ka6! eiNevenqplosbaar door 1. Db4t. Kc6. 2. Db7. Kc5 3. Dd5±. Door bijplaatsing van een witte Eion op b6 achten wij deze fout erstela. Als er deze oplossing met ge weest was zou het aantal oplossers er van wel zeer dun zijn gebleven. O.i. wel een bewijs dat deze dnezet moeilijk was. Wij maken die oplossers ons compliment, die zich niet met een nevenoplossing tevre den stelden doch toonden de waarde van deze opgave te achter halen. Men vraagt ons. of het schaakgeven bij de eerste zet geoorloofd is. Zeker wel, maar het is zeer ongebruikelijk. De verdere inhoud heeft dan veel goed te maken. GOEDE OPLOSSINGEN. Nrs. 6290 en 6291: A. Bergstein, Geleen; C. J. Lutz, Rotterdam; kap. J. de Nijs, Groesbeek; H. v. d. Poel. Zoeterwoude; F Pylis, Maas- bracht; Alb. Smits, den Haag; F. L. Verhey, Rotterdam; A. C. Hoyng, Veghel. No. 6290: W. H. Harmg, Schip- luiden. No. 6291; W.. J. I Bitter, Schoon hoven; G. v. Lin, Boekei; M. Schim v. d. Loef Venray; R. Versluys. Rotterdam; H. G. Wemeke, Breda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2