Wat doen we met de Beurs? REGERING EN HAVEN POLITIEK LAATSTE BERICHTEN REPUBLIKEINSE ACTIE OP GROTE SCHAAL Radio Geen tarievenoorlog tussen Amsterdam Rotterdam en Antwerpen TIM TUIMEL EN HET SPOOK programma PAGINA 3 KINDERFEEST „GUSTO" GUSTO DEED OOK MEE De aanvallen ernstiger dan tot dusver IDEEEN GEVRAAGD ROTTERDAM HAVENARBEIDERS ONDER PAKKEN CELLULOSE Een dode WEER EEN GRAF VAN GEëXECUTEERDEN ZWEEDSE GASTEN IN ROTTERDAM bond van oud onderofficieren Puzzle zonder prijzen BUSDIENST GORZEN PARASIETEN DER SAMENLEVING UËBfi* kw HINDERWET P. Seabrooke De Oranjebuurtverenigirag „Gus to" organiseerde gisteravond in hot Verenigingslokaal een ge slaagd kinderfeest. De burge meester was aanwezig met een van de kinderen; wij zagen mevr. van Haaren en ook de voorzitter van de Oranje Vereniging, de heer L. Kamp, gaf van zijn belangstel ling blijk. Er werden schetsjes, komische en muzikale nummers ten beste gegeven. André Gilbert zorgde voor de clownerie, hot duo Hak- kert hield de kinderen bezig met liedjes. De tractaties waren een belangrijk onderdeel van dit feest, dat bedoeld was als viering voor Koninginnedag. In ons verslag van de feeste lijkheden op Zaterdagavond ver gaten we te vermelden, dat de muziekvereniging Gusto de eer ste was, die volop musicerend het Marktplein opmarcheerde. Als een van de oudste muziekverenigingen in Schiedam komt haar een her stel van deze fout wel toe. vernielingen gemeld. Zo werd de suikerfabriek te Paroendaja in de regentschap Madjalengka in West- Java in brand gestoken. In Oost- Java sloot de T.N.I. de sluizen te Watoedakon, waardoor talloze sa- wahs droog kwamen te liggen en niet beplant konden worden, ter wijl de voedsel-situatie voor de bevolking in het gebied ten Wes ten van Modjokerto ernstig bena deeld werd. In de omgeving van Loemadjan en Sitoebondo zijn bruggen en telefoonlijnen vernield. Uit dit gebied wordt tevens brand stichtingen gemeld. In Sumatra werd de kampong Siebraja ten Oosten van Kabandjahe plat ge brand. Ten Noorden van Kisarang werd de auto van de assisten- resident beschoten, waarbij twee burgers gewond werden. In Lahat werden twee burgers ontvoerd. Het Ned. actie-communiqué van heden meldt, dat de T.N.I. op gro te schaal aanvallen heeft gedaan op verschillende plaatsen in de be vrijde gebieden, daarbij op steeds driester wijze het beroep van de Veiligheidsraad tot staking van de vijandelijkheden negerend. Deze aanvallen droegen wederom 'n ge organiseerd karakter, maar waren veel ernstiger in omvang dan tot dusver gebruikelijk was. behalve kleine formaties van de T.N.I. en andere strijdgroepen namen ook grotere eenheden van de T.N.I. deel. De Ned. verliezen bedroegen gisteren 3 gesneuvelden en 7 ge wonden. Ten Westen van Batavia verdre ven Ned. troepen een formatie van de T.N.I., welke circa 40 man sterk was. Bij een gevecht ten Oosten van Garoet werd onder de gesneu velden ook het lichaam van een Japanner aangetroffen. In Midden- Java verdreven Ned. troepen strijdgroepen in de omgeving van Soekaradja waarbij vier tegen standers sneuvelden. In Oost-Java hebben republikeinse troepen een aanval gedaan op een suikerfabriek te Wonoasik in het Probolinggose. Vrij sterke troepen van de T.N.I. vielen Pasoeroean, Bangil en- Wo- noiedjo aan. Deze aanvallen wer den afgeslagen, waarbij de T.N.I. zware verliezen leed. Een mislukte aanval op een Ned. onderdeel bij Boering ten Zuidoosten van Malang kostte de T.N.I. veel verliezen. Ten Westen van Soerabaja moest op verschillende plaatsen Nederl. artillerie worden ingezet. Op een olieterrein te Pasar Toeri in Oost- Java kon een poging tot brand stichting tijdig verijdeld worden. De T.N.I. beschoot hier Ned. troe pen met mortieren In Sumatra werd Pematang Sian- tar met mortieren beschoten, ter wijl Lahat eveneens beschoten werd. In de omgeving van de olie velden te Pendope (in het Palem- bangse) werd een vijandelijke eenheid verdreven, waarbij deze enige verliezen leed. Een aanvullend Ned. communi qué meldt, dat de T.N.I. het front tegen imperialisme (onder auspi ciën van Djokja opgericht), de T.R:I:P: (studentenleger) en ver schillende andere republikeinse strijdorganisaties door vernieling en misdaad een toenemende, con structieve samenwerking tussen de Ned. autoriteiten en de Indonesiërs in de bevrijde gebieden trachten tegen te gaan. Uit verscheidene plaatsen worden gevallen van en pogingen tot roof brandstichting en Scheiding rechts of links mijnheer? De groentijd voor de aspirant Delftse ingenieurs is weer aangebroken. Maandag werden vanuit het s.s. „Snöfrid", liggende in de St. Jobshaven, pakken cellulose overgebracht in het naast het schip liggende m.s. Hydra. In iedere hijs zaten 4 pakken met een totaal gewicht van 1000 kg. Een hijs raakte daarbij de zijde van de Hydra, waardoor de pak ken kantelden en uit de strop schoten. Zij vielen in het ruim, waar 4 arbeiders bezig waren. Twee slaagden erin tijdig opzij te springen, doch J. B. uit de Oudaenstraat liep een schedel- basisfractuur op en werd in het Havenziekenhuis opgenomen, waar hij kort daarna overleed! Het andere slachtoffer, de 42-j. D. V., liep kneuzingen in de lin kerknie op, doch kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis worden vervoerd. Te Slawi in de omgeving van Bandjaran is een nieuw massa graf gevonden, waarin de over blijfselen van 22 Europeanen. Volgens verklaringen van de commandant der civiele politie aldaar heeft hun executie plaats gehad in October 45. De slacht offers werden uit hun huizen ge haald, geblinddoekt, en daarna met bamboesperen afgemaakt. De kinderenwerden eerst in de lucht gegooid en dan op de bam boesperen opgevangen. De lijken zijn niet meer te identificeren, maar de namen zijn bekend. de bovenverdiepingen in te rich ten voor de Woningdienst. Voor de komende tientallen van jaren zou deze nu veel te klein behuisde dienst ruim plaats vinden in de modern op te trekken ruimte. Met een brede trap zal men via de in gang aan de Lange Haven op een Portaal belanden, waar een draai deur toegang geeft tot een gang, waar langs de kamers van Je di recteur, de wethouder, de opzich ters en het personeel gelegen zijn. De toegang voor de ambtenaren zal aan de achterkant worden ge- DüciclKt. Is de bovenverdieping dus reeds Uitstekend benut; de bestemming Van de beneden verdieping stuit nog op verschillende bezwaren. De nissen tussen de pilaren moeten immers behouden blijven. Daardoor is het onmogelijk om de midden ruimte te benutten voor demon straties, waarbij de toeschouwers in de nissen plaats nemen. Zij kunnen dan niet genoeg zien. In het middengedeelte binnen de zuilenrijen zullen ongeveer 360 be zoekers een plaatsje kunnen vin den, plaats overlatend voor gym- hastiek-demonstraties. Nemen we aan, dat ongeveer 200 deelnemende leden van de verenigingen in de nissen geborgen kunnen worden, dan is er dus plaats voor 560 men sen. Dat is meer, dan enige zaal, behalve het Passage-theater kan bevatten. Gymnastiek-demonstraties zijn echter zeldzaam; meer bestem mingen zijn nodig. Er is gedacht aan tentoonstellingsruimte voor Postduiven- konijnen- en pluim veehouders; aan een markthal en aan nog verscheidene andere be stemmingen. De moeilijkheid is de Vloer. Er liggen nu klinkers Voor een gymnastiekdemonstratie is een houten vloer gewenst, maar voor 't schoonmaken van een tentoonstel lingsruimte kan men beter een ste nen vloer hebben. Misschien, dat er onder de burgerij nog gedach ten of ideeën leven. Zij zullen gaarne worden ontvangen, beke- ke en na gebleken geschiktheid uitgevoerd. Een puzzle zonder prijzen: Wat doen we met de Beurs? De totale ruimte is 22.5 bij 29 m., die van het middendeel 12 bij 19 m. Er zal een kelder worden ge graven, waarin een rijwielberg plaats, een ruimte voor de centrale verwarming, een kolenbergplaats, een keuken,, toiletten voor dames en heren en een garderobe. In een van de nissen zal een buffet wor den aangebracht. Twee glazen da ken zullen zorgen voor een goede isolatie; de extra kosten worden door besparing op de kolenreke- ning zeker goed gemaakt. Met de verbouwing en uiterlijke restauratie zal betrekkelijk gauw begonnen worden, ongeveer 3 ton is er voor nodig. Monumentenzorg draagt een belangrijk deel van de ze kosten. Om de winst aan ruimte voor, Woningdienst alleen is deze oplossing echter goedkoop. De bond van Oud-Onderofficie ren van Land- en Zeemacht en Koloniën .geeft Zaterdag 6 Sept. ter herdenking van de 67e ver jaardag van H. M. de Koningin een feestavond. Na de revue „Het Overstapje" is er groot bal. De Koopmansbeurs op de hoek van de Dam en de Lange Haven' is een kapitaal gebouw. Het staat reeds vele jaren renteloos te ver ouderen en wordt er mooier noch bruikbaarder op. Toen in het be gin van het jaar de commissie voor Monumentenzorg Schiedam onder de loupe nam, werd bepaald, dat de Koopmansbeurs zo spoedig mogelijk moest worden gerestau reerd. Wel mocht aan het gebouw een bestemming worden gegeven, anders, dan die van beurs, maar 't karakter moest onaangetast blij- Na opmetingen werd besloten Op de route naar de Gorzen, via Willem de Zwijigerlaan, Stad houderslaan zijn de haltepaaltjes voor de busdienst R.E.T. reeds geplaatst. Binnen korte tijd zal Schiedam Zuid de verbinding met de Broersvest kunnen begroeten. Men meldt ons uit Rotterdam: De Economische Recherche heeft procesverbaal opgemaakt tegen £e 43-jarige J. F. I. M. v. H. uit het Westelijk stadsdeel wegens 't verhandelen van distributiebe scheiden. Hij verklaarde zijn in kopen te doen bij de 35-jarige A. A- B.D. van de Linker Maas oever, die de bescheiden kocht van buurtbewoners, die in behoef tige omstandigheden verkeerden en door het verkeerde gebruik van geid en consumentencredietbon- nen hoe langer hoe dieper in de put geraakten. Zij kocht bijv. le vensmiddelenkaarten voor 27.50, textielkaarten voor 7 a 10 snoepkaarten voor 2.50 a 4 en .maakte daarop dan 'een dikke winst. De aangehouden v. H., die verklaarde ca. 50 personen als klant te tellen, werd voor de Officier van Justitie geleid. «VftAAGD WBO&Ux'N ZU.r«%N NP MRLjfCSY» rAOfcfrWG tJftOCtcx» D6MAAS60W 'JW jd causMtJB Voor genodigden en leden van de personeelsvereniging van de gem. dienst voor soc. zaken te Amsterdam heeft minister Vos gisteren gesproken over de bete kenis van Amsterdam als ver- keersc entrum. Hij betoogde daarbij o.m., dat het in de toekomst mogelijk moet zijn dat er b.v. in de havenpolitiek eèn groter nationale eenheid komt, waarbij het noodzakelijk zal zijn, dat de havenbedrijven in handen der gemeenten blijven. De havenbouw zal echter meer na tionaal bezien moeten worden, omdat de beperkte middelen, die ons in de komende jaren ter be schikking staajn, zo nuttig moge lijk aangewend zullen moeten worden. In dit licht is ook het probleem van de haventarieven belangrijk. „De huidige concurrentiestrijd tussen Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen zal in de toekomst moeten verdwijnen en men zal B. en W. van Schiedam hebben bg hun besluit van 28 Aug. 1947 de beslissing op het verzoek van W. A. Poot, alhier, om vergun- ZET GROOT-BRITANNIë IN VOER VAN FRUIT EN GROENTEN STOP? Groot-Britannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groenten-oogsten uit zijn geschie denis heeft zal volgens 'n woord voerder van het Britse ministerie van voedselvoorziening waar schijnlijk als gevolg van een pro test van de zijde van de binnen landse kwekers de inivoer van buitenlandse vruchten en groenten stopzetten. Deze kwekers wijzen er op ,dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen af nemers kunnen vinden, terwijl nog tot voor enkele weken maan delijks voor 2 millioen pond ster ling aan fruit uit Italië werd aangevoerd. spook!" mopperde de commissaris tegen Tim, „wat is er nu weer?" „Kijkt U maar eens uit het raam", antwoordde deze. Even later stonden beiden, de commissaris nog in pyama, voor het slaapkamer-venster. moest gaan. Zie je, Clyde, van morgen is er iets gebeurd, dat al m.jn voorgevoelens en angsten ten top gedreven heeft. Ik heb de in druk gekregen, dat er iets achter zit, waartegen ik mezelf niet kan verweren. En wat was dat? Ik heb eep anonieme brief ontvangen. Gewoonlijk schenk ik aan die dingen geen aandacht, maar deze had iets bijzonders. Hier heb ]e hem. Hij haalde een enveloppe uit zijn zak. Na een blik op het post merk geworpen te hebben, haalde Clyde de brief uit het couvert. Opeens kwam er een flikkering van belangstelling in zijn ogen, toen hij de getikte regels las. „Uw leven is ernstig in ge vaar. Ga onmiddellijk hier van daan," stond er. Clyde hield het papier tegen het zonlicht en bekeek het aan dachtig. De inhoud scheen hem minder te interesseren, dan de manier van typen. Degene, die dit gestuurd heeft, zei hij toen peinzend; schiint t" hebben willen voorkomen, dat de herkomst van dit briefje kon worden nagegaan. Het is een doorslag. Ongetwijfeld ls het ori gineel door de schrijver vernie tigd. Bijna iedere schrijfmachine heeft zijn eigenaardigheden scheef staande of versleten let ters, doch die eigenaardigheden Is er ook geen vrouw, die een hekel aan je heeft? Hemelse goedheid, welnee. - En wat gebeurt er met je geld, als je eens komt te overlij den? Dat gaat naar een stichting ter bevordering van een vrije en onbeknibbelde uiting der drama tische kunsten. Clyde bleef doodstil zitten. Hij keek strak naar't brief je, dat op zijn schrijfbureau lag. Langzaam richtte hij zijn blik omhoog, tot dat hij Lannier recht aanzag. Het was, alsof hij een vreemdsoortig idee van zich wilde afzetten. Lannier, vroeg hij eindelijk met eigenaardig gedempte stem: ben je soms geboren op de zes tiende November Lannier schoof vooruit op zijn stoel. Hij staarde Clyde aan, als Vond hij die vraag tegelijk be spottelijk en verbazingwekkend. Jadat is zo, zei hij: maar hoe heb je dat in vredes naam geraden? de papieren op mijn schrijftafel volgens haar opvattingen van orde door de war gooit. Verder woont of komt er niemand. Clyde bestudeerde zijn bezoe ker nadenkend. Er speelde een flauw glimlachje om zijn lippen. Ik weet niet, of het je wel eens opgevallen is, zei hij: maar uiterlijke gelijkenis is niet zozeer een kwestie van de kleur van iemands ogen en haren, als wel van iemands manieren, Kleren en andere karakteristieke eigenaar digheden. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat er verscheidene personen zijn, die je meent goed te kennen, zonder dat Je, als ze niet bij je staan, zeggen kunt, wat voor kleur van haar en ogen ze hebben. Toegegevenmaar wat heeft dat nu te maken met mijn voorgevoelens en hallucinaties en in het bizonder met het hoogst merkwaardige briefje, dat ik vanmorgen heb ontvangen Clyde bleef het uiterlijk van Lannier bestuderen. DONDERDAG, 4 September. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 K.R.O., 14.00 N.C.R.V., 700 Nieuws, gymn. en gram.; 9.00 Pontificale Hoogmis uit Maastricht: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Concert; (13.00 Nieuws); 13.45 Gram.: 14.00 Kwintet; 14.40 Caus.; 15.00 Muziek: 15.30 Koor: 16 00 Bijbel; 16.45 Viool; 17.45 Muziek; 18.00 Piano: 18.30 V. d. Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Sex tet; 19.30 Actual.; 19.45 Caus.; 20.00 Van alles wat; 20.15 Concert; 21.15 Zang; 21.30 Caus.; 21.50 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.: 11.00 Gram.; 11.20 Muziek: 1200 Piano; 12.30 Metropole-ork.; 13.00 Nieuws: 13.15 Muziek; 13.45 Gram.: 14.05 Lezing: 14.20 Gram.; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 17 00 Kaleidoscoop; 17.20 Caus.; 17.30 Orgel; 17 50 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpr.; 18.30 Ski masters: 19.00 Caus.: B. Person; 19.15 Sex tet; 19.45 Bridgen; 20.00 Reportage 20.15 Musette-ork.: 20.40 Hoorspel; 21.15 Concert; 22.15 Gevar. progr.; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. IN DE WERKKAMER VAN LANNIER. Clyde scheen een ogenblik ver stomd. Hij zag eruit, of zijn ge dachten stilstonden om zijn ver stand gelegenheid te geven, een ontstellend feit te verwerken. - Wat heeft mijn verjaardag (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3