1$ WAAROM maar 80 textielpunten Wij moeten het beste verkopen „Verandering vanspijs doet eten" Weerbericht! Mijn eindindruk over Maastricht De Jaarbeurs schreeuwt om ruimte! UIT DE SPORTWERELD IJ fl n r i ..Pt Hoe gewerkt wordt RUITNIEUWTJES VOOR HET LEGER DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 MENU VOOR SEPTEMBER TAMELIJK VEEL WIND I BEMIDDELING INDIVIDUELE AANGELEGENHEDEN VAN MILITAIREN BOEKENNIEUWS NO. 44. UIENOOGST WORDT DEVIEZENOOGST PRIJSVRAAG VOOR EEN EEN-ACTER DOODSTRAF GEEIST TEGEN EX-WACHTMEESTER GUNSTIGE LOTING VAN NED. WATERPOLOPLOEG BILJARTSUCCESSEN TE ANTWERPEN 40.00 A 865 10 RODERICK BEHOUDT ZIJN TITEL MILLS MIDDENGEWICHT. KAMPIOEN FUSIE IN DE TAFELTENNIS WERELD CERDAN TEGEN MEAD SCHORSING K.N.M.V.-LEDEN VOETBAL IN ENGELAND GARE GRADUS: DROOG MARIE, DROOG EN HEET MARIE ELFSTEDEN-BEDWINGER WORDT WIELRIJDER !l» Nog zien uiij de boosheid en jaloezie (begrijpelijk uitgedrukt in de ogen van vrouwelijke bezoekers der voorjaarsbeurs, divalend over het vele prachtige textiel, bij het lezen van het gesmade bordje „export", omdat de vele prachtige stoffen niet onder haar bereik lagen. En laten tvij eerlijk zijn, voor ons mannen, gekleed in een costuum, dat op rafelen stond, was het ook zuur te constateren, dat ,>het er wel was, maar niet te krijgen. Nuchter als wij nu eenmaal zijn, begrepen wij evenwel de noodzaak van deze demonstratie voor buitenlandse gasten, die kopers moesten wor den en het feit zelf, dat wij moeten exporteren om het deficit van onze handelsbalans te verminderen. Door de oorlog, die een kapitaalsver schuiving gaf, is het welvaartsniveau veranderd. De gezamjnlijke textielin dustriëlen zijn bezig de mogelijkheden voor export ter plaatse te onderzoeken en hebben in Arnhem een centraal punt gesticht, waar monsters liggen. Er komen hier verschillende buiten landse bezoekers." „In dit opzicht is de jaarbeurs toch ook een belangrijk intermediair „Zeker, maar dan moet er vooral op gelet worden, dat de bezoekers geinte- Intussen staat weer een nieuwe jaar beurs ons te wachten en al is de Stich ting textiel-jaarbeurs thans niet collec tief aanwezig, speciaal in het kader van de export-dagen zal textiel weer een belangrijk artikel zijn. Dit gaf ons aanleiding eens te gaan praten met de heer J. A. Panhuysen te Arnhem, secretaris van de vakgroe pen katoen-, kunstzijde- en linnen industrie. Hij kent de Nederlandse textielpositie als geen ander; dóór zijn dagelijks contact met onderscheidene instanties weet hij ook de behoeften en bovendien is hij als oud-importeur in Brits-Indië de aangewezen persoon om onze export-belangen te behartigen Zoals wij maar al te goed weten, wordt de binnenlandse consumptie van textiel gedrukt tot een niveau van 80 punten per hoofa van de bevolking met de bedoeling export te forceren. „Hoe staat het nu met de productie „Er zijn nog allerlei remmende fac toren, die de productie niet op het gewenste peil brengen. Eerst wanneer de productie stijgt en leidt tot vermin dering van het tekort op de handels balans, is de regering bereid om de consumptie in het binnenland te ver ruimen. Daar zit dus een prikkel in om harder te werken." „Begrijp mij echter goed", aldus de heer Panhuysen, „ik wil de schuld niet alleen aan de arbeiders geven. Wij zitten ook met gebrek aan materiaal. Oude machines raken versleten, onder delen zijn dikwijls moeilijk leverbaar en deviezen voor nieuwe machines hebben wij niet." „Is de laatste tijd niet enige vooruit gang in arbeidsprestatie te constate ren „Ja, langzaam gaat de productie vooruit, maar als u rekent, dat wij thans over 90 procent van de arbeids krachten in Mei 1940 beschikken en de productie, uitgedrukt in K.G., nog slechts 70 procent bedraagt, is dit nog onvoldoende." „Welk deel is nu voor export be stemd 7" „Voor ieder jaar wordt een textiel- planning gemaakt en bovendien een raming voor elk kwartaal. Van Septem ber tot eind van dit jaar is 30 procent van de weefsel-producerende industrie voor export geprojecteerd." De heer Panhuysen maakte ons aan de hand van staten duidelijk, hoe moeilijk het voorshands nog is, het publiek te geven, wat het nodig heeft. Vergeten moet niet worden de grote behoefte van verschillende takken van industrie, die prioriteit genieten. Wat zou men er b.v. van zeggen, wanneer men in de kou kwam te zitten, omdat de mijnen niet over de nodige trans portbanden beschikten Ook ae noodgebieden dienden eerst geholpen te worden. Geleidelijk wor den deze behoeften minder. „Welke export-mogelijkheden ziet u?" „Er is op het ogenblik over de ge hele wereld een grote schaarste aan textiel. Wij letten daarbij natuurlijk op de koopkracht, die in agrarische landen het grootst is. Een hogere wel vaart, zoals wij in verschillende lam den waarnemen, leidt vanzelf tot meer textielverbruik. Wij richten nu onze export naar die markten, waar wij de grootste toekomst-mogelijkheden heb ben en kijken dus niet naar de hoogste prijs. resseerden zijn inplaats van kijkgraag publiek." Tenslotte vroegen wij de heer Pan huysen naar zijn mening omtrent rayongaren en rayonvezel. „Zou het waar zijn, zoals wij in een vakblad .azen, dat die producten in de toekomst in tenminste 15 procent van het totale Nederlandse verbruik van textielstoffen zullen voorzien De heer Panhuysen kon dit niet zon der meer bevestigen. Veel zal volgens hem afhangen van de voortschrijding der techniek. Rayonvezelgaren zal z-i. het katoen nooit volleaig verdringen en de toepassingsmogelijkheden zijn nu nog beperkt tot die artikelen, welke bij normaal dragen niet nat worden. Voor kleding, welke aan vocht blootgesteld is, mijnwerkerspakken en overalls voor grondwerkers, is rayonvezel niet ge schikt. Wij twijfelen er niet aan, of na deze mededelingen zal de huisvrouw, hoe dringend nodig de linnenkast ook aan gevuld moet worden, haar 80 puntjes met andere ogen bezien. Leuk is die geringe toewijzing niet, maar noodzaak is gewoonlijk bitter. O Tijdens het noodweer van Zaterdag avond is te Zeelst de bliksem ingesla gen in twee woningen aldaar. De hui zen zijn totaal afgebrand. y Het tweejarig dochtertje van de fam. v. L. in de Willem Barendszstr. te Eindhoven is in een kan kokende melk gevallen en zodanig gewond ge raakt, dat het kind is overleden. O Op de Veerweg te Wamel werden twee fietsers uit Alphen a. d. Maas door een vrachtauto gegrepen. De 30-jarige heer S. werd op slag ge dood, zijn 23-jarige verloofde L. is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. <y Te Gennep is de vrachtrijder B. uit Heijen tussen zijn wagen en een pas serende vrachtauto doodgedrukt. O Op een fabrieksterrein te Hilversum is een 49-jarige metselaar van een hoogte van 6 meter gevallen en op slag gedood. O Ongeveer 800 Ned. boeren-emigran- ten, hoofdzakelijk afkomstig uit Friesland en Brabant, onder wie 554 volwassenen en 235 kinderen bene den de 9 jaar, scheepten zich giste ren te Rotterdam in op het m.s. „Ta- binta" voor vertrek naar Canada. Bij een groot aantal ingezetenen van Terneuzen hebben zich de laatste dagen na het eten van vlees vergif tigingsverschijnselen .voorgedaan. O Correspondentie voor H. M.'s Piet Hein, welke op 16 September de ha ven van Malta zal aandoen, dient uiterlijk 11 Sept. a.s. gepost te zijn. O Met ingang van 1 September is de chef van de marine-staf, schout-bij- naoht jhr. E. J. van Holthe, bevor derd tot vice-admiraal. Themistocles Sophouiis is er in Se" slaagd, een nieuwe Griekse coalitie regering te vormen, welke gisteravond door koning Paul is beëedigd. <y In Lier, het bekende plaatsje in de Belgische Kempen, is Zondag een grootse hulde aan koning Leopold gebracht. Tienduizenden Belgen trok ken naar het feestelijk versierde stadje, om op het met vlaggen ge tooide marktplein ten gunste van de koning te manifesteren. Naar U. P. te Washington verneemt, zullen de laatste Amerikaanse Jfoe- pen tegen Kerstmis Italië hebben verlaten. Ter hoogte van Rio de Janeiro is passagier" boord in aanvaring gekomen Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft: September: de scholen zijn weer be gonnen, de vacanties zijn voorbij, in het huishouden is de oude regelmaat terug gekeerd. De huisvrouw heeft nu geen speciale menu's meer te bedenken, die gemakkelijk te bereiden zijn. omdat er een fiets- of wandeltocht ondernomen moet worden. Toch blijft het voor menigeen een moeilijke taak, iedere dag iets anders samen te stellen, daar juist met het oog op een goede voeding de grootst moge lijke variatie vereist wordt. En denkt U ook eens aan het bekende gezegde: „Verandering van spijs doet eten", dat zeer zeker waarheid bevat. Hier vo#gt een weekmenu met enkele recepten. Vis-liefhebbers zullen zekér ook van een bordje vissoep houden. Maak zo'n soep eens van het viswater. U zult ze Weerverwaohting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Vooral in het Noorden van het t land nu en dan krachtige wind tus- sen West en Zuidwest; veel bewol- king met tijdelijk enige regen voor- namelijk in de Noordelijke provincies weinig verandering in temperatuur. 10 Sept.: Zon op 6.04 uur; onder 19.09 uur; Maan op 00.00 uur; onder 17.29 uur. de „Peruana" met 125 passagiers aan boord in aanvaring gekomen roei een ander schip. De „Peruana' zonk. Hitier en zijn satellieten luisteren nactrHitier, Een scène uit de kostelijke filmcomedie van Ernst liubitsch „To be or not to be, waarvan wij Maandag een bespreking publiceerden. De lijken van 16 slachtoffers zijn ge vonden en er worden nog 20 Perso nen vermist. Volgens A. F. P. werden 60 opvarenden gewond. <C> Te Sochaux, in Oost-Frankrijk, heb ben de arbeiders der Peugeot-iaDnek ruim 10.000 man, die sedert 29 Aug. in staking waren gisteren besloten, het werk te hervatten. door mgr. dr. F. FERON, Voorzitter van het Maria-congres. Ziehier een eindindruk over Maastricht. Om misverstand te voorkomen, moet ik hier voorop stellen, dat deze indruk, wat de be woording betreft gesymboliseerd wordt en daar dit zonder publiek doch per telefoon moet gebeuren, ontbreekt ook nog de in spiratie van het gehoor. Wie vaker op een spreekgestoelte stond, weet wat dit zeggen wil. Ik moet opmerken, dat andere pers mensen katholieke en niet-katholieke hierin geen inconsequentie moeten zien- Meerderen vroegen mij n.l. een interview Maar dat ligt mij niet en het komt gewoon lijk anders in de krant dan het werd uil gesproken. Overigens geef ilk zeer graag enkele ge dachten, die als Indruk bij mij opkwamen. Ten eerste: Het Maria-congres maak te inderdaad indruk en wel bij iedereen en allen. Br kan geen betere getuige hiervoor worden aangevoerd, dan de Pau- selijke-Legaat zelf. Z. Eminentie heeft ons congres genoemd: „Een gro te en grootse gebeurtenis". Met scrip- 4Êkm schap der volkeren te dienen, met hemelse hulp moge bijstaan. Ja, er was eenheid en harmonie. Daarom deed ik als voorzitter niet verkeerd, met de congreszittingen beurtelings door theologen uit binnen- en buitenland, door seculieren en regu lieren te laten presideren. Toen ik voor de slotzitting de hamer weer ter hand nam, was het, alsof hij er niet uit was geweest. Daarom had het zijn grote voordelen, dat da toehoorders in alles uiteenliepen, in rang, stand en ont wikkeling alleen niet in geloof en liefde tot O. L. Vrouw. (Eigenlijk ook daar nog in, want er waren veel an dersdenkenden). Wat hierdoor inge boet werd aan vakwerk, werd rijkelijk gecompenseerd in de vitale harmonie van wetenschap en leven. Ik vraag mezelf af, of Maastricht in dit opzicht geen les kan zijn. Is hier niet gewerkt aan een inniger, vitaler eenheid tussen Zuid en Noord tussen geleerden en volk, tussen België en Nederland, ja zelfs tussen geloof en wezen? „Welke landen hebt u daarbij in het bijzonder op het oog?" i -- - - - ,Ik denk aan de Zuidamerikaanse I turistische plechtigheid getmgde hij, landen, het nabije Oosten, West-Afrika dat „Het een dag was, die de Heer ge- de CongoWij moeten er wel re kening mee houden, dat de markt er geheel anders uit ziet dan in 1939. Op verzoek van de sociale dienst van het Leger heeft het Ned. Rode Kruis, afd. Indonesië zich bereid verklaard tot het oprichten van een organisatie in samenwerking met genoemde dienst, genaamd „Bemiddeling individuele aangelegenheden van militairen (B.I.A.M.), die beoogt de zorgen der militairen, die ver van huis en familie hun plichten vervullen, te verlichten. Geen kwestie door militairen bij_ de B.I.A.M. voorgebracht zal de organisa tie te klein en geen probleem te groot zijn. Met vereende krachten zal ge- traoht worden de persoonlijke belan gen van onze militairen er hun fami lies, welke vaak van grote invloed zijn op hun moreel, te dienen. Het hoofdkantoor van de B.I.A.M. zal te Batavia gevestigd zijn. Daar naast zullen zo spoedig mogelijk plaat selijke afdelingen worden opgericht in Batavia, Bandoeng, Semarang, Soera- baja, Medan, Padang en Palembang. maakt heeft" en hij dankte daarvoor openlijk God en onze Moeder Maria. Kardinaal de Jong zegt nooit meer dan hij meent of denkt. Zijn lof heeft daar om dubbele waarde. Zijn getuigenis vindt trouwens hoge bevestiging in de uitingen van Kardi naal v. Roey. Ook deze kerkvorst even bekend om de voorzichtigheid en wijsheid van zijn uitingen sprak tot de werkelijk talloze aanwezigen over een „Heerlijk Maria-congres". In te genwoordigheid van het Allerheiligste Sacrament wilde hij „innig dankzeg gen aan Jesus en Zijn Goddelijke Moe der voor de overvloedige zegen". En met nadruk somde hij een rij van din gen op, welke op en bij dit congres meegewerkt hebben tot een „waarlijk schitterende verheerlijking van de Moeder Gods." Welnu, wat de beide kardinalen op zo schone wijze getuigden voor de massa, hoorde ik uit iedere mond, die erover sprak. Bisschoppen, mi nisters, groten en eenvoudigen, Ne derlanders en Belgen, zij waren één in lof, zij waren blijkbaar allen we zenlijk onder de indruk. Ten tweede: Er zat ordening en harmonie in dit congres. Zelfs zó dat ik persoonlijk een ogenblik sterk Op de persconferentie va/n de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht heeft ha,ar voorzitter, dr. F. A. Fenitener van Vlissingen, sterk geaccen tueerd de noodzakelijkheid, dat dót instituut spoedig zijn uitbreidings plannen verwerkelijkt. Gelijk wij destijds reeds hebben bericht, omvatten deze plannen een vierde gebouw op het Vreeburg, een nieuw secretariaat en een hal, ter grootte van 2% H.A. op het terrein van de Croeselaan. Tot zijn grote verwondering heeft de overheid tot deze bouw nog steeds niet haar toestemming gegeven. Zelfs voor twee hallen van schokbeton, nodig voor de voorjaarsbeurs is geen toestemming verkregen. Het schijnt" aldus de heer Fenitener van Vlissingen „dat men hier de Jaarbeurs niet zo belangrijk vindt als die in het buitenland wordt geacht. Mij ia niet één Jaarbeurs bekend, waar men niet meewerkt om baar de ruimte te geven, die zij nodig heeft. De Kon. Ned. Jaarbeurs vaart op deze wijze volkomen aan de grond en zaJ Hierdoor de strijd met buitenlandse concurrenten moeten opgeven". onder de indruk kwam van de ge dachte: Wat is alles één en schoon voor hen, die onder de veilige hoede der H. Kerk de waarheid bezitten. Ik kan mij zo goed voorstellen, dat de bis schop van Haarlem Zaterdagavond tot de menigte zeide: „Wij zijn diep ge roerd door de indruk van deze aller heerlijkste congresdagen. Hoe heerlijk en schoon, Noord en Zuid bij elkander ter ere onzer Koningin, Moeder Maria. Wat zijn wij één van zin en één van hart." Hier was inderdaad eenheid en harmonie. In de eigenlijke con greszittingen was harmonie tussen theoretische en practische beschou wingen, tussen theologen en predikan ten, tussen wetenschap en devotie. Méér nog: het schip van het congres voer ook, ofschoon geladen met een uiteenlopende bemanning, met vaste en rustige koers naar een harmonieuze synthese. Hierin lag zelfs iets unieks. Bo ven en onder de Moerdijk waren hier verenigd zonder scheidende wateren. De psychologie van plaats en streek, die zo verschillend kan werken zelfs ook op de godsdienstige beleving van een zelfde waarheid en eenzelfde geloof, moest blijkbaar haar onmacht tonen tegenover deze machtige eenheid. -Concreet zou ik durven zeggen: het Limburgse ge voel verplaatste zich en kwam tot uitdrukking In „Hollandse", „Gro ningse", of „Friese" ontroering. Een zélfde gelukkig verschijnsel deed zich voor tussen Belgen en Neder landers. De figuur en het woord der twee Kardinalen waren hiervan symbool en bevestiging. Voor de zich bezinnende observator was dit werkelijk een innig en gelukkig ver schijnsel. Ten derde: Die eenheid en harmonie was en leefde nog veel die per. Er was in Maastricht een sfeer, waarin het gebed de godsdienstige zin ziel en hart was van het geheel. De hele stad, die door historie en versie ring katholiciteit en vrome gezindheid ademde, was tot een ruimte geworden, waarin vergaderd en gewerkt maar vooral gebeden werd. Het was onge looflijk, hoe trouw de congressisten de zeer drukke en nog al zware zittin gen bijwoonden, maar het was nog veel mooier, te zien, hoe constant de godsdienst plechtigheden werden bij gewoond en hoe het devotionele bid den door allen werd beoefend. Men ademde en leefde, men sprak en zong, men bad en smeekte in een religieuse sfeer, waarin de Moeder Maria met Moederlijke kracht de geesten en har ten aantrok. Ik vraag mij af: ligt hier niet een aanwijzing, dat katholieke congressen Ten vierde: Wat ook gebleken is en wel zó schoon, dat het niet beter kan, is dit: dat ons goed volk houdt van zijn bisschoppen en van zijn ge zagsdragers. Heeft ooit een Nederlands publiek méér gemeend en enthousiast gejubeld als hier ter huldiging van Paus en bisschoppen? En de premier Beel deelde al dadelijk in dezelfde spontane hulde. Spontaan en eerlijk. Ik durf te zeggen: de Paus heeft hier niet zonder vrucht gesproken en niet no deloos zijn waardige Legaat gezonden. En de Belgische Kardinaal kreeg geen greintje minder dan de Nederlandse. St. Paulus zou tevreden zijn geweest, want men kon het voelen, dat hier liefde en eerbied een uitweg zochten in hulde. En de Paus zelf? Ik kan mij niet voorstellen, dat Hij in St. Pieter ooit dankbaarder gehoor heeft gevonden. Maar wij moesten dan ook dankbaar zijn. En Nederland moet die Pause lijke toespraak in het hart bewaren. Tenslotte roep ik nog en kele dingen bijeen, waar zoveel over te zeggen zou zijn: 1. Maastricht, de schone stad deed geheel mee. Als dank krijgt Maas tricht zeker de bewondering en liefde van allen. 2. Het massaspel paste in geest en kader van het congres en kreeg het in ieder geval klaar, ontembaar aan te trekken en een heel plein vol mensen te boeien, urenlang. Ook hier werd de strijd gestreden tussen de Vrouw en de slang. 3. Alle gezag stond m dienst van het schone en goede in dit congres. Gou verneur, burgemeester, militaire com mandant, commissaris van politie, ik groet U allen met een ere-saluut. 4. Ontelbaar en onnoembaar zijn de velen, die zich geheel hebben gegeven. Van het werkcomité tot de eenvoudige metselaar liep één lijn. Een Middel eeuwse lijn heeft men gezegd. Och, het was de katholieke lijn. 5. Kunst en cultuur, muziek en spel grepen ineen. Het zijn trouwens han den van een mens: de gelovige mens. 6. Het zwaarste is wellicht gedaan door hen, van wier werk men meent dat het zo hoort. Toen een autoriteit mij dan ook zeide, dat de zusters On der de Bogen, waar alle hoge gasten op de sluitingsdag een middagmaal gebruikten, toch wel een bijzondere zegen van O. L. Vrouw verdienden, antwoordde ik: „Dat kan zijn, maar dan gaat O. L. Vrouw toch eerst de politiemannen zegenen, want die heb ben veel zwaarder karwei moete dragen." 7. En onze soldaten Dat vitale on^ derdeel van ons strijdend volk; ke_ nooit met meer sympathie naar ken, dan toen zij de Pauselijke zeker smakelijk vinden. Zondag: Tomatensoep, gehakt, sper- ciebonen, aardappelen, appelstrooptaart (kan de dag te voren worden gemaakt). Maandag: Postelein, aaraappeien, bloedworst, fruit. Dinsdag: Groentensoep, aardappelen, bloemkool, garnalenragoüt. Woensdag: Vlees, worteltjes, aardap pelen, beschuit met appelmoes. Donderdag: Komkommersla, gebak, ken aardappelen, vanillevla met tapte- melkyoghurt (zonder bon) vermengd. Vrijdag: Gekookte vis, gestoofde biet. aardappelen, maccaroni met bruine sui ker. Zaterdag: Vissoep van het visnat van de vorige dag, stamppot, snijbonen met worst. Hier volgen recepten berekend voor 4 personen. A p pelstroo ptaart 200 g bloem met 5 g bakpoeder of 200 g zelfrijzend bakmeel, 4 dl melk, zout. boter of margarne, appelstroop en des- gewenst poedersuiker. De bloem en het bakpoeder of het bakmeel met het zout vermengen en in een kom doen. Onder roeren de rnelk er bij schenken to. een geiijkmatg be slag is verkregen. Hiervan parmesoeken bakken in de gesmolten boter of mar garine en ze op elkaar leggen met appel stroop er tussen. De taart laten afkoelen, desgewenst met poedersuiker bestrooien en in punten snijden. Men kan deze lek. kemij zowel als nagerecht gebruiken, als ook bij de thee presenteren. Vissoep 1 liter vlskooknat, 35 50 g (3% a 5 eetl.) bloem, 15 g (1 eetl.) boter of mar- garine, scheutje melk, peper, fijngehakte neterselie» Het overgebleven kookvocht zonodig met water verdunnen tot 1 1. Dij. aan de kook brengen en binden met de met 'n scheutje melk aangemengde bloem. Van het vuur af de boter of de margarine er door roeren en de soep afmaken met peper en fijngehakte peterselie. Frayenhove, A. M. van. Twee vrouwen. Vertaald uit het Noors Uitg. „Hol land" Amsterdam 1947. Moord en echtscheiding maken voorbehoud noodzakelijk (III). Grilk P., en W. v. Leening. De duik- hoek. Uitg. Osinga, Bolsward 1947. Over de N.O. polder, het grootste onderduikcentrum. Aantrekkelijk re laas van 2 duikers. (IV). Hamm J. G. G. M. De overwinning bij Heiligerlee. Uitg. Sijthoff, Leiden 1947. Degelijk historisch werk, voor elke aandachtige lezer aantrekkelijk door de boeiende wijze van behande ling der feiten. (IV). De Jonge, Victor. Een dal vol jongens. Uitg. Ned. Boekhuis, Tilburg. Jon gensboek vol spanning en fantasie. Opbouwend in de beste zin. (V) Norris, Kathleen. Vluchtige liefde. Uitg. Het goede boek Bussum 1947. Een degelijk meisje en een wuft vrouwtje vechten om dezelfde man. Enigszins historisch. (IV) I verboden II streng voorbe houd; III voorbehoud; IV volwas senen; IVV rijpere jeugd; V allen; VI jeugd. Medegedeeld door I.D.I.L., Tilburg. De uienoogst is thans weer in volle gang. Ook de export vindt geregeld voortgang. Het blijkt, dat o.a België zeer willig afneemt. In de geïnundeerd zijnde gebieden van Schouwen en Dui- veland en Tholen bleef de groei ten gevolge van de droogte ten achter, m de niet geïnundeerd geweest zbnae ge bieden van Goeree en Overflakkee, was de groei normaal. J, Verwacht wordt, dat de uienhandel dit jaar weer een levendig beeld za geven en niet weinig zal bijdragen voor de verbetering van onze deviezenpositie. Met het doel de Nederlandse toneel schrijfkunst te stimuleren en een band te scheppen tussen auteurs en toneel- onderwijs .heeft de academie voor dra matische kunst „De Toneelschool", te Amsterdam, een prijsvraag uitgeschre ven voor een oorspronkelijke Neder landse één-acter. Deze één acter, waarvan de speel tijd niet meer dan ongeveer twintig mi nuten mag bedragen, is bestemd voor studie-materiaal in de hoogste klasse en zal op het openbaar eindexamen worden ongevoerd. De prijs bedraagt 100. De jujjy bestaat uit mevr. Jeanne van Schaik—Willing en de heren W. Fh. Pos en Ferd. Sterneberg. De In zendingen moeten in machineschrift uiterlijk 1 December 1947 bij de direc teur van de toneelschool, Marnixstraat 150, worden ingeleverd. Het manuscript blijft eigendom van de auteur. Hoewel het geenszins de bedoeling is de schrij vers naar vorm of inhoud te binden, moge er niettemin op worden gewe zen, dat het stuk uiteraard door jonge toneelkunstenaars zal worden gespeeld. De advocaat-fiscaal bij het B. G. t« Amsterdam heeft tegen de 31-jarige w. M. Willemsen, een voormalig wacht meester der Staatspolitie te Haarlem, die tijdens de bezetting dienst heeft ge daan bij de z.g. inJicntingenidienst te Haarlem, de doodstraf geëist. escorteerden en een deinend volk beschermden. Keurige K Eindelijk de mannen vf" _,.,p Ik heb hen bewonderd, f *ersmenseJn dan ook dé dagen voor de v en. Als de journalist schrijd vermoeid Wa tering, en als liefde z«n ve™nd{«id opschort tot na de afl°°P' n' hij a'Slechts één ding m°ge 'chH^08®6111 als de Plaatsbekleder van Christus ooit tot Nederland spiekt, dan moet een ziel, een sfeer nodig hebben en dat weer tot Nederlana v an moet alleen met en door die ziel het volk I de hele katholieke P elt tekst werkelijk in deining en geestelijke be- origineel en verta en met prachtige opmaak. Dan zai iedere ka- De ploegen van de 16 deelnemende landen aan de Europese kampioenschap pen zwemmen en waterpolo zijn in de afgelopen dagen alle te Monte Carlo gearriveerd. Intussen vond reeds de officiële loting plaats van het water- polotournooi, waaraan tien landen deel nemen. Oorspronkelijk hadden zich elf gemeld, maar Portugal zegde af- Eén poule van vier landen werd ge vormd, en twee poules van lotinw het hoofd van poule 1, Nederland te staan, aan het nooid van de beide andere groepen Hongarije en •ReloHS Deze drie landen werden over de drie noules verdeeld uit hoofde van het frit dat zij resp. derde, eerst en vierde waren geworden, bij de laatste Furonese kampioenschappen in 1938 te T onden De lotmg der overige landen, verdeeld over de drie groepen, had het i nde resultaat: GroeP Nederland, Italië, Frankrijk, ^°(jroep 2: Hongarije, Zuid-Slavië en gwedem Groep 3België, Engeland en TsjechO- glowakije. De loting is voor de Nederlandse ploeg nogal gelukkig geweest. De moeilijkste ontmoeting is die tegen Italië, van welk land men weinig of niets weet. Oostenrijk kan men slaan, terwijl op zijn minst met Frankrijk gelijk kan worden gespeeld. Slecnis de winnaar van elke poule kom eindstrijd van drie. Op de eerste dag, e®lt Nederland tegen Itali<Yeede dag des avonds laat bij kunstlicht tegen Frankrijk en tenslotte op de derde dag tegen Oostenrijk. De Hongaren rekenen op zeven titels en bovendien op het grootste aantal punten van alle landen. Zij verwachten een nieuw Europees record en een overwinning te behalen in de 800 meter estafette voor heren, en wat niet ge ring is °P een overwinning van Kadas op de Fransman Alex Jany in de 100 meter vrije slag. In het Biljartpaleis te Antwerpen hebben Kees de Ruyter en Jacobs wed strijden kader 25/2 groot biljart ge speeld tegen onderscheidenlijk C. van Hasselt en Vingerhoedt. De uitslagen waren: De Ruyter Van Hasselt Jacobs Vingerhoedt Daardoor kregen sommige woorden van Kardinaal v. Roey een opvallend schone betekenis. Ik bedoel de woor den: „Wij smeken Maria, met Moeder lijk welgevallen neer te zien eerst op die landen, die zich heel bijzonder ge steld hebben onder Haar Almachtige en goedertieren hoede en bescher ming op België, evenals op Nederland wier lotsbestemming dezelfde is en wier beider bevolking niets beter wenst en niets meer wil helpen ver wezenlijken, dan de vrede, steunend op rechtvaardigheid en menslievend heid, dan de bevestiging en de voor uitgang van de christelijke bescha ving." In ons hart kwam bij die woor den vanzelf de bede op, dat diezelfde Moeder en Koningin de pogingen van beide landen, om zich van de oorlog te herstellen, om economisch in even wichtige samenwerking de geschokte welvaart te genezen, om ook staat- kundig samen vrede en recht zo- wel voor zichzelf als voor de gemeen- wogenheid kan komen? Méér nog: het Maria-congres werkte zich langs wegen van gebed en werk langzaam op tot een bele venis, waarin het mondiale probleem van verzinnelijking, heidendom en communisme weliswaar niet werd opgelost, maar toch onder een licht kwam te staan, dat wellicht meer klaarheid en afweerkracht zal bren gen dan menige andere op zichzelf nog zo goede en noodzakelijke po ging. Duizenden zeiden openlijk: „Uit dit congres zal iets groeien" en een paar leken-congressisten uit het hoogste Noorden zeiden mij aan het einde letterlijk: „Wij zijn er kapot van. De wereld moet anders worden, moet Katholiek worden',, Zó bezielt de Moeder! Zó werkt de „Moeder van de Goddelijke Ge nade"! tholiek gaan voelen, dat de Vader der Christenheid g,®2egd dan een résumé kan vertolken. Wie is b v. niet ontroerd door de pauselijke attentie voor „Nederlandse" staten- lozen en on^®^ r] it n' Ik eindig met dit Promotor, orgam sator, drager van dit congres was en is mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond. De_Paus jn zijn bulle en Zijne Em. de Kardinaal-Legaat in zijn schone toespraak, hebben de bisschop hiervoor een openlijke groet gebracht. Hem had het „Vrijthof", dat toen meer een St. Pieterplein geleek, gerust een aparte en grootse groet mogen brengen. Maar in de storm van enthousiasme en ontroering ging 00k zijn persoon op, gelijk de beste zanger in een machtig koor. O- L. Vrouw, voor Wie dit alles is gedaan, bescherm België en Nederland. 400 10 189 124 36.50 400 24 89 16.66 385 24 110 16.04 Gisteren werd te Londen een wed strijd gebokst tussen Ernie Roderick, Brits kampioen weltergewicht, en zijn uitdager Gwyn Williams, De 33-jarige Roderick kreeg na een uitstekend begin een inzinking in de negende ronde, maar hij herstelde zich op tyd en wist na vijftien zware ronden zijn tegen stander de baas te blijven. Freddie Mills heeft gisterenavond het Europese kampioenschap middenge wicht gewonnen door Paul Goffaux (België) in de vierde ronde door een technische k. o. te verslaan. By de opening te Utrecht van de al gemene jaarvergadering d® Ned. tafeltennisbond deelde de voorzitter, de heer C. Langerveld, mede dat de fusie tussen de N.T.T-B. en de R. K, Tafeltennisbond een feit geworden. Ook 7iPp1and heeft zien thans bij de N T T B aangesloten, zodat de bond nu k t hkLif bnd omvat. Voor het eerst werd een contributieregeling opgesteld V De JveUr|adCering gmg daarop over tot d0DeeSvergadering besloot voorts vooi het Dlan in l?51 wereldkampioenschap- oen te organiseren een studie-commis sie te benoemen en tenslotte nog dit jaar open Ned. kampioenschappen te jiouden vóór de wereldkampioenschap pen, die in Febr. a.s. te Londen zullen worden georganiseerd. Pete Mead, de harde middengewicht bokser uit Grand Rapids (Michigan) heeft in een wedstryd van tien ronden op punten gewonnen van Herbie Kro- nowitz (New York). Hy gaat nu te New York de strijd aanbinden met de Europese kampioen middengewicht Marcel Cerdan. Naar Meads prestatie te oordelen zal Cerdan niet veel moeite hebben, om zijn titel te houden. Het hoofdbestuur der K.N.M.V. &e®ft het gerezen conflict met een aantal le den, die tydeiyk door het dagelijks be stuur waren geschorst, in details be sproken en behandeld. De volgende be slissingen werden genomen: De schor singen van de heren A. Hartman (Am sterdam), O. Moeke (Heemstede), H. Steman (Voorburg) en L. Rehorst (Den Haag) op te heffen per 10 Sep tember 1947. Ten aanzien van de heren P. J. W. van Aartsen (Amsterdam) en P. Knynenburg (Wassenaar) werd bepaald dat hun schorsing eindigt op 1 Mei 1948. Tenslotte werd de heer J. de Ridder (Alkmaar) als lid geschorst tot 21 Augustus 1952. Het hoofdbestuur verklaarde zich unaniem accoord met de door het dagelijks bestuur getroffen maatregelen van orde. De resultaten van de Maandag ge speelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaEverton 30; BlackpoolBlackburn Rovers 10! BurnleyManchester Un. 00; Shef field Un.—Liverpool 3—1; Stoke City-" Preston N. 01. Tweede divisie: Cardiff City—South' ampton 5—1; Leicester City—Lutoh Town 32; MillwailChesterfield 02; West Ham Un.—Tottenham H. 1—1. De schaatser Ant. Verhoeven ui! Dussen, witmaar van de Elfmereh' tocht en 2e in de ElfstedenwedstrU' gaat wielrenner worden. Hy is in training en drie avonden per we zit hy op de racefiets. Volgend jaare hy zich volledig aan de wielersp" wyden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2