Een pi an tot verzorging sociale behoeften naar DE VROUW in de huidige samenleving Economische samenwerking van Europa stokt VISSERIJ op weg naar herstel Boerinnen vieren oogstfeest Wereldvoedselraad in werking Leiderschap, voorbeeld, kennis Ziekenfondsverzekerden in drie ;roeperingen Amerika keurde „plan der 16" als onvoldoende af Met vertrouwen ziet men, ondanks alles de toekomst tegemoet! Distributie DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING REGEN MAKEN mmsmrnM Actie tegen ongepaste kleding VERDWIJNINGEN ITALIë ONTRUIMD Marshall vraagt geen „boodschappenlijst' AARDAPPELEN DE RUHRKOUEN Nederland werd ook gekozen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WELSTANDSGRENS ZIEKTEWET TOT 6000..—? Een half millioen dollar voor onderzoek TOESPRAAK van DE H. VADER EEN actieve visserij. POLITIEK gewenst Nu weer 'n burgemeester door bezettende maeht KATWIJK KRIJGT VISSERS- HAVEN SPOEDIGE LOTING BANDEN. NUMMERS INSCHRIJVING VOOR RIJWIELBANDEN Maximumprijzen werden vastgesteld Nederland stuurt een nota KOOR SIXTIJNSE KAPEL NAAR ONS LAND? BANVONNIS tegen aanvallers van mgrL kmar OFFICIEREN VAN VAK DIENSTEN BIJ DE MARINE VAN MOOK'S TERUGKOMST 350 TYPHUSPATIENTEN TERNEUZEN IN 69ste JAARGANG VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 No. 20414 Een plan tot reorganisatie van het Ziekenfondswezen, hetwelk o.i. speciale aandacht verdient, is het ontwerp, dat werd opgesteld door de Ver. van Direc teuren en Administrateurs van Zieken fondsen in Nederland. Op de eerste plaats houdt dit in: een radicale om wenteling op ziekenfondsgebied maar ook en dit verleent aan dit stuk bij zondere waarde worden de sugges ties gedaan na grondige bestudering der gelanceerde plannen, afwegende de daarop geleverde critiek, in acht ne mend de verschillende verlangens, ge- Uit door de groep belanghebbenden: overheid, verzekerden en deelnemers (medici, specialisten en apothekers) en rekening houdend met de ondervinding in de praetijk opgedaan. Blijkens een publicatie in „De Zieken- •wndsgids' steunen de in bedoeld plan aangegeven richtlijnen op de volgende grondgedachten: 1. Er zij sociale verzorging naar so ciale behoefte. 2 Het ziekenfondswezen worde gezien els onderdeel der volksgezondheidszorg. 3. Het ziekenfondswezen worde dus danig georganiseerd, dat bef pasklaar is als onderdeel van het algehele „ge zondheidsplan". 4. De medische en sociale wenselijk heid worden aangepast aan de finan ciële mogelijkheden. 5. Het ziekenfondswezen behoude zo- Veel mogelijk autonomie. 6. Er worde rekening gehouden met datgene, wat historisch is gegroeid en als juist erkend. 7. De organisatie en administratie van het ziekenfondswezen zij efficiënt. De samenstellers van het plan stellen op de voorgrond, dat de organisatorische opbouw van het ziekenfondswezen bui ten beschouwing wordt gelaten aanne mende, dat de centrale ziekenfondsorga nisaties hiervoor de eerst-aangewezen organen zijn. Zij bepalen zich tot het technisch gedeelte der voornoemde richt lijnen en de uitvoering daarvan, meer speciaal tot: aard en omvang van de kring der verzekerden, de welstands- grens en de verstrekkingen; verder tot aard en omvang der honorering van me dici, specialisten en apothekers en om vang der financiering. De uitwerking van deze punten wordt gekarakteriseerd door de volgende prin cipiële definities: la. De verzekering strekke zich uit over een zo groot mogelijk deel van het volk; er zij één soort verzekerden, n.l. vrijwillig-verzekerden, die langs indi recte weg tot aansluiting bij een zieken fonds worden gebracht. b Naar sociale behoefte worde de be volking onderverdeeld in drie groepen, afhankelijk van de maatschappelijke welstand. c. Voor de drie groeperingen worden de verstrekkingen bepaald naar de so ciale behoefte. 2. De honorering worde bepaald naar maatschappelijke welstand van de ver zekerden. 3. De financiering geschiede enerzijds door gedifferentieerde premiebetaling der verzekerden, anderzijds door bijdra gen van de werkgevers. Een belangrijke groep der bevolking ontbeert op het ogenblik de sociale voor zieningen op het gebied der curatieve gezondheidszorg, waaraan ook zij bè- hoefte heeft en gaarne zou deelnemen. Het is daarom noodzakelijk, dat de toe treding tot de ziekenfondsen wordt open gesteld voor allen, die bepaalde risico's zelf niet of moeilijk kunnen dragen. De effectuëring zou kunnen geschie den door een ziekenfondsverzekering op basis van vrijwilligheid, alhoewel het voor verschillende groepen, ter stimu lering van het sociale verantwoordelijk heidsbesef, nodig zal zijn indirecte drang op de toetreding uit te oefenen. In dit verband wordt gedacht aan: a. toepas sing van art. 50 van de Ziektewet (uit kering van ziektegeld vindt eerst plaats wanneer men kan aantonen in een zie kenfonds verzekerd te zijn; b. inhouding op overbruggingsuitkering; c. inhouding op uitkering door Maatschappelijk Hulp betoon; d. inhouding op pensioen en ren ten; e. toepassing van het recht op ver haal; f. het stellen van lange wachttij den. Grote bezwaren zijn in de loop der jaren gerezen tegen de ogenblikkelijke ziekenfondsregeling. Enerzijds maken de deelnemers bezwaar tegen het opne men en behandelen van allen beneden een bepaalde uniforme weistandsgrens op dezelfde voorwaarden; anderzijds kan een zekere groep van verzekerden zich niet verenigen met de huidige uniforme ziekenfondsregelingen. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren der beide groepen en rekening houdend met de draagkracht en de daarmede verband houdende sociale behoeften van bepaalde groepen, wordt in genoemd plan voorgesteld, de bevolking onder te verdelen in drie afdelingen. Deze ver deling is afhankelijk van regionaal vast te stellen welstandsgrenzen met inacht neming van burgerlijke staat der ver zekerden kindertal enz. Kennis genomen hebbend van de voor nemens van de wetgever tot optrekking van de weistandsgrens der Ziektewet tot ƒ6000 zijn de voorstellers van het onderhavige plan van oordeel, dat aan hen wier inkomen blijft beneden deze grens, curatieve gezondheidszorg in brede omvang moet worden geboden, hierbij erkennend, dat de wijze en de mate, waarop zulks dient te geschieden, niet voor ieder gelijk moet zijn. H-<- zullen meer draagkrachtigen deze ver strekkingen kunnen verkrijgen tegen bij betaling van een nader vast te stenen percentage, terwijl bovendien aan aeze groep het recht op de 2de-klasse ziek e - huisverpleging moet worden toegeKena Het wordt alleszins billijk geacht, dat de minst-draagkrachtigen de zieken- fondsverstrekkingen (in uiterste mini mum de verstrekkingen ingevolge het huidige Ziekenfondsbesluit) blijven ont vangen. In de verzorging van de belde afdelingen mag geen verschil bestaan (b.v. geen aparte spreekuren e.d.) Ten aanzien van degenen, wier inko men het bedrag van 6000 overschrijdt, erkennen de voorstellers bepaalde so ciale behoeften. Voor velen in deze af deling is het noodzakelijk de z.g. grote risico's voor een groot deel en op so lide wijze te dekken, waartoe gerekend moeten worden: a. ziekenhuisverpleging en klinische specialistenhulp; b. sanato- riumverpleging. De verdere details van deze groepen- indeling stellen wij ons voor in een slot artikel te belichten. Gisteren is een luxe auto afkomstig uit Groningen, op de rijksweg bij 01- debroek in volle vaart tegen een vracht auto gereden. Twee inzittenden, de heer J. M. v. d. P. uit Nes en zijn schoondochter, mevr. H. R. v. d. P.L- uit Groningen waren op slag dood, ter wijl de echtgenoot van laatstgenoemde, de heer W. v. d. P., enkele uren later overleed. Het ongeluk ontstond, doordat de luxe-auto een poging deed nog voor een uit tegenovergestelde richting komen de vrachtauto twee voorliggers te pas seren. Dit gelukte echter niet, zodat de vrachtauto op de luxe wagen reed en deze volkomen kraakte. Het echtpaar laat vijf kinderen achter. Ook het Amerikaanse congres gaat nu, volgens A. P., zich met het weer bemoeien. Er zal een wetsontwerp wor den ingediend om 500.000 dollar, zo nodig meer, beschikbaar te stellen voor een regeringsonderzoek naar de ver- schillende experisienten om neerslag te veroorzaken. republikeinse senator Simpson wil zelfs verder gaan door te onderzoeken, er wolken gevormd en vervolgens neergeslagen kunnen worden. Ter gelegenheid van <^e ^res van het zesde internationale c edb we_ de vrouwelijke katholieke 1^ gin, dat te Rome werd gehouden en waaraan door afgevaardigden uu tig landen werd deelgenomen, de H. Vader aan 1500 leden van «e«> wereldorganisatie audiëntie vor"_ Te dezer gelegenheid hield de een toespraak. Na gewezen te hebben op (le ernst van de toestand zonder weerga in de geschiedenis der mensheid, waarin derlaag zullen lijden en ten slotte het deelnemen aan het politieke leven, zonder daarbij de plichten der vrouw- ten opzichte van het huwelijk, de. school en het kind uit het oog te ver liezen. De Paus eindigde zijn toespraak met de bescherming m te roepen der H. Maagd, wier geboortefeest Maandag j.l. gevierd werd, waarna hij alle aanwe zigen de zegen gaf. In het marine opleidingskamp „Loosdrecht" te Hilversum zijn officieren van het onlangs ingestelde korps offi cieren van vakdiensten door de commandant der zeemacht in Nederlandschout bij nacht J. J. Willinge, beëdigd Reuter seint uit Parijs: De conferentie der zestien voor econo mische samenwerking van Europa, is op het laatste ogenblik gestuit op een moeilijkheid, die haar waarschijnlijk zal noodzaken, haar eind rapport te herzien en haar plenaire slotzitting, welke op Maandag a.s. was vastgesteld, uit te stellen. De Amerikaanse onderminister van economische zaken, William Clayton, die tot taak heeft de werkzaamheden der conferentie te volgen en door het verstrekken van „vriendschappelijke adviezen' te steunen, moet scherpe critiek uitgeoefend hebben op dit eindrapport, dat de voorstellen bevat voor economische samenwerking van Europa in het kader van het plan-Marshall. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: 1. Het voorziet niet in voldoende mate ai wederzijdse hulp assen de zestien Europese landen. 2. De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm ge geven en maken geen onderscheid tus sen de behoeften der afzonderlijke lan den. 3. Het ontbreekt de voorstellen in zake het herstel van de inwisselbaarheid der Europeese geld-eenbeden als eerste stap in de richting naar inwisselbaar heid van alle geldeenheden over de ge hele wereld aan nauwkeurigheid. Afgekeurd werd. dat het rapport geen voorzieningen bevat voor het aanwen den van overtollige arbeidskrachten of overtollige productie in het ene Euro- Europees land. dat aan arbeidskrachten of aan bepaalde goederen tekorten heeft. Een ander punt, waarop Clayton's critiek zich richtte, was het feit, dat het rapport de invoer van Amerikaans fruit noemde als een der behoeften van Europa, terwijl zowel Frankrijk als Italië grote fruitoverschotten bezitten. In kringen, die met de conferentie in relatie staan, wordt er op gewezen, dat het ontbreken van onderscheid tussen de behoeften der afzonderlijke landen te wijten is aan de Britse delegatie, die de voorkeur gaf aan globale cijfers, aan gezien de positie der Europese betalings balansen ten nauwste samenhangt met die van Groot-Britannië. Het rapport der conferentie, dat ge dateerd is op 8 September, raamt hot i deficit der betalingsbalansen des 16 pese land ten behoeve van een ander Europese landen met het Amerikaanse (le vrouw in de huidige samenleving ver keert, beval de Heilige Vader haar een viertal punten aan, om aan deze toestand het hoofd te kunnen bieden, n.l. een levendig en onwankelbaar geloof, dat gedragen wordt door ne derigheid; gebed en opoffering; actie op elk gebied, waarby de belangen van de godsdienst betrokken zyn; trouw aan de katholieke sociale actie, waardoor de theorieën, die de katho lieke leerstellingen bestrijden de ne Honderden jonge boerinnen uit het bisdom Breda hebben Donderdag op Bouvigne een oogstfeest gevierd, dat tevens bedoelde te zijn een grootse dank. betuiging aan de Schepper voor de vruchten van de oogst. Op originele wijze begaven velen zich naar de Maria- burcht gezeten op boerenwagens met de afdelingsvlag in top, terwijl ook de grote deelneming uit Zeeland opviel. Naast de opgewektheid, waarmede men het pro gramma deze dag liet verlopen, werd aandacht geschonken aan de nodige enst De Brabantse jonge boerinnen zul len met grote kracht gaan ijveren voor het behoud van de goede zeden, een actie daartoe reeds enige tijd geleden werd gesloten, toen de besturen op Bouvigne een studiebijeenkomst waren verga- 5erd. Op de samenkomst die des narmd- cags gehouden werd en waarop rector jfiimaert, directeur Jenneskens uit het KoCees Roermond en ook Vic.-Gen. mgr. m ®nraadt als vertegenwoordiger van aa Hopmans, het woord voerden, werd Epn actiepunt nog meer bekendheid 2afeVetl en bet volgende zomerseizoen j be plattelandsbevolking niet meer 7 ben, dat de touristen in een ongepaste bg op „de buiten" verschijnen. Men al hun althans in deze gevallen niet Ueer van dienst zijn met het verstrek ten van onderdak en voeding. °e dank aan God voor de wasdom ber vruchten werd gebracht door een Mls in de openlucht, opgedragen door directeur Bakx, leider van de K.A. voor °uwen in het Bredase bisdom. O- b de offerande werd de Allerhoogste tarv ragen brood voor de armen en ftien'6 voor bet hostiebrood, welke gaven legdeaan de voet van het altaar neer- aan6jy°l.gens vond een bloemenhulde den aria Plaats. In de namiddag volg- valksdanswedstrijden ia kleder dracht en de aanbieding van de oogst- gaven aan de Bredase bisschop in de persoon van mgr. Koenraadt. Schoon en zinvol was ook het open luchtspel,- dat door de B.J.B.-afdelingen Ginneken, Princenbage en Rijsbergen werd opgevoerd. Een plechtig lof vorm de het sluitstuk van deze oogstfeest viering. -tr^teo-enwoordiigers der Nederlandse V hebben deze week een excur- dagbladen *-~naar het iJmuider visspry. VVT) OYl Vl 1 slechts b0°pV^af verrassend beeld komst, «e der welvaart in de vis- van het her pn visvnno\«i hallen, de f^ITwat wij zaSen en hoorden kon bedrijf- ^oopV0.i stemmen voor de toe- Het havens e-n met d;e visvangst riLnde industrieën te LJmui- verban-d houden0 den' aers ons land verlieten, Toen de bezet troosteloos beeld gaf ook IJmuiden enSj vishallen en van verwoesting w Q(>k de vloot was fabrieksgebouwen- gzaam kreeg men deerlijk gehavend-/G QVer een moderne weer de beschikking lgng niet vloot, die evenwei .,kt Toch kon I2tó millioen kg. vis Naar het Duitse pprsbu.-jau in de Amerikaanse zone uit betrouwbare bron verneemt, is Heinrich Mertens, de burgemeester van de stad Jena in Thueringen (Sovjet-zone), enige dagen geleden verdwenen. Zoals bekend, is de minister-presi dent van Thueringen, dr. Paul, reeds sedert het begin van deze maand ver dwenen. Te Weimar gelooft men, dat Paul is gevlucht, omdat hij niet meer bij de Sovjet-russische autoriteiten in de gunst stond. reeds in 1945 weer j-- worden. Maar te IJmuiden verhan nraSLr men wezen men is nog lanig n jw "staatsvissershavens i De waarnemende geallieerde opper bevelhebber in Italië, luitenant-gene raal Lee, heeft op een persconferentie verklaard, dat de ontruimnig van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen heden Vrijdagochtend zou beginnen. Maandag zullen de geallieerde troe pen word/ teruggetrokken van de de marcatielijn tussen Engels-Amerikaans en Joegoslavisch bezet gebied terwijl de geallieerde troepen op dezelfde dag Pola (ten Zuiden van Triest) zullen ontruimen, welke stad onder Joego slavisch bestuur komt. waar men wezen Lïf° no- van IJmuiden wil. Immers de lig®"tsvissershavens met zijn moderne belangrijkste biedt de mogehjkheidd Worclen. visaanvoerhaven TU^Udceltog van de Van een normaleontw vishandel na Mei 1945 k sproken worden; het geo vr naar en eiwitstoffen deden^r te houden met een ernstig reaening rhaarste opgehe- te-rugslag md.ien d-e sch d ven wordt. Dank ziI dezevm zet kon, ofschoon de wm te klein zyn, aan het behaald een redelijk winstcijfer wv zowel door reders als gr0 visserwerkers en binnenland ,f a- ren. Toch blijft men in het visserijbe drijf er rekening mee houden, dat men zich in een labiele situatie bevindt, want krijgt het publiek „genoeg van vis en is de export nog niet groot genoeg om de terugslag op te vangen, dan moet er een enorme crisis volgen. Dit wordt in visserijkringen drommels goed begre pen! Toch bespeurd men in alle takken van het visserijbedrijf de neiging, om het met hard werken verdiende geld on- middellijk weer te beleggen in moderni satie der bedrijven! De-ze vooruitstre vende mensen nemen daarbij grote risico's. Zo zijn ondernemers bezig een prachtig georganiseerd visserijbedrijf op te zetten. Een visgroothandelaar en een -eder hebben gezamenlijk uit particulier 'nitiatlef twee moderne Amerikaanse trawlers van elk 250 ton, de „Batavia en de „Medan", voor 600 mille per stuk in de U.S.A. aangekocht. Vele kleine schippers staken hun verdiensten in mo derne kleinere viskotte-rs. Ook het kleine Urk gaat op moderne kotters over! Daar liggen reeds elf mo derne kotters, elk honderdduizend gul den waard, door de ondernemende schippers van eigen verdiend geld ge kocht. De oorzaak van deze activiteit vindt men in de concurrentie van andere we relddelen op o-nze Europese markten, met name van Canada ©n Amerika N. en Z., die ons technisch ver vooruit zijn, dank zy hun oorlogsorders, waarvan ook IJsland en Zweden konden profite ren. Onze visserij-mensen weten, dat wie er in zou slagen de zee voor Ne derland te sluiten, aan ons land de wel vaart zou ontnemen. Een algemene wens van ons visserij bedrijf is een actieve visserijpolitiek van onze Nederlandse regering. Een van de eerste verlangens van de visserij is het verkrijgen van een soepe ler prijsregeling Er is evenwel niemand, die de grote gecompliceerdheid van dit vraagstuk zal willen ontkennen. Met veel voldoening zou men ook be- 'roeten het vrijlaten van de fijne vis, speciaal tong en tarbot. Men heeft in tussen de indruk, dat de visprijs slechts wordt vrijgelaten in twee gevallen: a- Als het overheids-controle-appa- raat kennelijk tekort schiet, zoals bij de IJ sselmee rpaling. b. Als er een val op de markt ont staat, die men een ramp kar. noemen, zoals bij de maatjesharing. Men acht het in visserijkringen on juist, dat de regering iets vrijgeeft, als ze er machteloos tegenover staat en men zou gaarne zien, dat de regering meedoet aan het voeren van een actieve visserijipoli'tiek. Maar vast staat desondanks, dat de vishandel zich verenigen kan met het beleid van het bedrijfsschap voor visse rijproducten, dat een aantrekkelijke synthese heeft gevonden tussen de be lemmerende overheidsbemoeiing en de vrijheid zoekende koopmanschap. Mede daardoor kon men ons allerwegen de verzekering geven, dat ondanks alles tóch de vishandel met vertrouwen de toekomst t gemo-et blijft zien. Bij het gemeentebestuur van Katwijk is bericht binnengekomen, dat de mi nister van Binnenl. Zaken en Ged. Sta ten geen bezwaar maken tegen het raadsbesluit van 22 Aug. 1946, waarbij een bedrag van 100.000 werd uitge trokken als eerste termijn voor het ont werpen van plannen voor een vissersha ven in Katwijk aan Zee. Dit besluit betekent een grote stap nader tot de aanleg van zulk een haven, die de Katwijkse vissersschepen in staat zou stellen van Katwijk uit het bedrijf uit te oefenen in plaats van IJmuiden uit. continent voor de eerstvolgende 4 jaar op 22.499 millioen dollar, verdeeld als volgt: 1948 8.049 millioen dollar, 1949 6.350 millioen dollar, 1950 4.650 mil lioen dollar en 1951 3.450 millioen dollar, Deze progressieve vermindering van het deficit hangt volgens het rapport af van de volgende, buiten de controle van de betrokken landen vallende, fac toren 1. aanzienlijke productie-toename in de Europese landen; 2. het beschikbaar zijn van de voor deze productie-toename benodigde Arae' rikaanse goederen; 3. voortdurende „full employment" en volledige benutting van de productie capaciteit van Europa in genoemde vier jaren; 4. toenemende voorziening in de be hoeften van de 16 landen en West' Duitsland door Oost-Europa; 5. een waarborg, dat de goederen die de 16 landen voor de export pro duceren, aan het Amerikaanse conti nent en de rest van de wereld kunnen worden verkocht; 6. progressieve verlaging van de prrj zen voor de in Europa in te voeren goederen in verhouding tot de Euro pese exportprijzen; 7. betaling door de landen van Oost- Europa voor de Europese exportgoede ren in dollars, voor zover nodig. Het ontwerp-rapport eindigt met de nadruk te leggen op de afhankelijkheid van het herstel van West-Europa van Amerika, Oost-Europa en de rest van de wereld. Het wijst op het belang voor de betrokken 16 landen en West-Duits- land om in staat te worden gesteld, niet alleen dollars te verdienen voor hun export naar het Amerikaanse con tinent, doch ook door hun export naar andere landen. Zeer spoedig zullen van de genummer de bonnen, welke zijn uitgereikt aan die genen, die sedert de bevrijding nog nim mer voor rijwielbanden in aanmerking kwamen, enkele nummers worden uit geloot. Teneinde zo snel mogelijk deze lo terij te beëindigen en een zo groot mo gelijk aantal gegadigden te helpen, is besloten, dat de bonnen slechts recht zullen geven op de aankoop van één buiten- en één binnenband. Van 14 t.m, 27 Sept. a.s .zullen de plaatselijke distributiediensten op nader te bepalen dagen een bewijs van n- schrijving voor vervanging van rijwiel banden uitreiken aan hen,, die in een der maanden Oct 1946 t.m. Jan. 1947 voor het laatst een of twee bonnen voor een buitenband hebben ontvangen. Met ingang van 12 Sept. a.s. zijn voor consumptieaardappelen oogst 1947 voor levering aan de consument maximumprijzen vastgesteld. Deze prij zen zullen in de loop van de tijd stij gen in verband met de kosten van bewaring. Voor de aardappelen die prac- tisch vrij zijn van grond en uit- en inwendige gebreken in één sortering, mag ten hoogste t.m. 14 Dec. a.s. 11 cent per kg. worden berekend. Het ligt verder in de bedoeling voor de volgende perioden de volgende prijzen vast te stellen: 15 Dec. t.m. 26 April 1948: 12 cent; 27 April t.m. 31 Mei 13 cent; na 31 Mei 14 cent per kg. Voor het thuisbezorgen mag één cent per kilogram meer worden berekend. Bovenstaande prijzen mogen voor de betere kwaliteiten met één cent wor den verhoogd, indien de kleinhande laar daarnaast consumptieaardappe len voor onmiddellijke levering in voor raad heeft en duidelijk geprijsd op een in het oog lopende plaats ten ver koop aanbiedt tegen een prijs, die éen cent per kilogram lager ligt dan de hierboven genoemde. Bij verkoop op de eilanden Vlieland. Terschelling en Schiermonnikaog mogen de genoemde prijzen met een halve cent per kilo gram worden verhoogd. Van gezaghebbende zijde wordt, naar Reuter meldt, te Londen verno men, dat de Nederlandse regering in een nota aan Engeland en de Ver. Sta ten haar bezorgdheid heeft uitgedrukt over de toekomstige politiek der ge allieerden ten opzichte van de steen koolmijnen in het Ruhrgebied. Naar verluidt, legt de nota de na druk op het belang om te grote cen tralisatie, die gunstig zou kunnen zijn voor nationalistische doeleinden, te vermijden en om buitenlandse belan gen veilig te stellen. Men is in Nederland bezorgd, dat de mijnen, waarvan er een geheel Ne derlands eigendom is, volgens de laat ste Engels-Amerikaanse voorstellen eerder onder Duits dan onder Neder lands beheer zullen worden geplaatst. .77 Clayton heeft nu voorgesteld, dat dit rapport slechts als een voorlopig ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie opnieuw aan het werk zal gaan en de gehele situatie op nieuw in ogenschouw zal nemen in het licht van zijn bemerkingen. Naar hij zeide zou het rapport in zijn huidige vorm onaanvaardbaar blijken en geen overtuigingskracht bezitten voor het Amerikaanse publiek en meer in het bijzonder het congres, daar het meer weg heeft van een „boodschappenlijst" dan van een plan voor Europese samenwerking. Hij stelde voor, dat een Amerikaanse deskundige aan het nu op te stellen rapport zal meewerken. Bevestigd wordt intussen door een officiële woordvoerder der Paryse con ferentie, dat de slotzitting nu ettelijke dagen later zal zijn dan 15 September. Momenteel worden er onderhandelin gen gevoerd om 't koor van de Sixtijnse Kapel een bezoek te laten brengen aan ons land. Worden deze onderhandelingen met succes bekroond, dan zullen een 60-tal leden van dit wereldberoemde koor onder leiding van hun dirigent, Com- mendatore Armando Antonelli, een tournee maken door ons land, tijdens welke zjj in verschillende steden o.a. in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Den Bosch en Maastricht zullen optre den. Uit Vaticaanstad wordt gemeld: Bij decreet van de H. Congregatie van net H. Officie, zijn al degenen, die hetzij moreel of metterdaad deelgenomen heb ben aan de aanslag, welke op 24 Augustus j.l. te Lanische, in Istrië ge pleegd werd op mgr. Ukmar, toen deze prelaat aan de kinderen aldaar het H. Vormsel toediende, waarbij de bisschop ernstig mishandeld werd en de geeste lijke Bulesich, die hem verdedigde, ge dood werd, in de kerkelijke ban gedaan. Het was. Donderdag een historische dag in de geschiedenis der Nederlandse Marine. Door de massale beëdiging van 29 officieren, voortgekomen uit de ran gen van beroepsonderofficier, deed bet korps officieren van vakdiensten zijn intrede, waarmee in beginsel de moge lijkheid werd gelegaliseerd voor sche peling om officier te worden. Onder deze officieren bevond zich één. die ais veertienjarige jongen bij de marine was gekomen en door zijn bekwaamheden allengs tot de hoogste rang van onder officier opklom. In zijn toespraak vestigde schout-Dij- nacht Willinge de aandacht op het bii" zondere van deze plechtigheid. Hoewel het niet de eerste maal was, dat onder officieren tot officieren werden bevor derd, kon tot dusver toch met van een mogelijkheid worden gesproken voor iedere jongen, die vrijwillig bij de Ma rine als matroos dienst nam, om het tot officier te brengen. Spreker stelde daarbij op de voorgrond, dat een afzon derlijke opleiding tot adelborst na de Napoleontische oorlog nodig was, aan gezien de voortschrijding der techniek aan de officieren steeds hoger eisen stelt en er bovendien een grote mate van algemene ontwikkeling nodig is waar voor een grondige voorstudie noodzake lijk is. Doch er is een derde belangrijke eis, die aan een officier moet worden gesteld: hij moet kunnen leiden en hij moet een voorbeeld kunnen geven. Dit is een persoonlijke eigenschap, die on getwijfeld ook te vinden is bij degenen, die niet op jeugdige leeftijd als adel borst worden toegelaten. Het openen van de mogelijkheid deze categorie tot officier te belangrijk. bevorderen, is daarom zo Onze Geneefse correspondent telefo neerde ons gisterenavond: De op 25 Augustus te Genève ge opende conferentie van de F.A.O. is vandaag geëindigd. Eén der voornaam ste besluiten is de schepping van de wereldvoedselraad, samengesteld uit 'n onafhankelijke voorzitter en de rege ringsvertegenwoordigers van 18 staten. Nederland is voor een tijd van 2 jaar gekozen tot één der 18 sta ten, die in de wereldvoedselraad zitting zullen hebben. Tot de andere raadsleden behoren de grote mogendheden China, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten en voorts van het Oosterse blok Tsjechoslowa- kije en van de staten, die geen deel van de V. N. uitmaken: Italië. De bekende Australische staatsman, Lord Bruce, is voorzitter van de raad. De directeur-generaal. Sir John Boyd Orr, heeft zich bereid verklaard voor lopig in functie te blijven. Zoals men weet, zijn Sovjet-Rusland en Argentinië geen lid van de voedsel- organisatie. Naar Reuter nog meldt, zal de of ficiële naam van de raad luiden; „Raad van de organisatie voor voedsel en landbouw der V. N.", doch de confe rentie aanvaardde het Nederlandse voorstel om deze raad over het alge meen aan te duiden met de naam „wereldvoedselraad". De thans ingestelde raad zal alleen een adviserend lichaam zijn, dat zal helpen by de coördinatie van natio nale en internationale politiek ten opzichte van voedsel. De kracht van de raad is gelegen in het feit, dat zijn leden regeringswoordvoerders in plaats van particuliere personen zijn. Naar A. N. P. verneemt, wordt de lt. G. G. dr. Van Mook Zondagochtend vroeg op Schiphol verwacht. Geruchten over op Zondag a.s. te houden besprekingen tussen dr. Van Mook en het voltallige kabinet ten hui ze van de minister van Buitenlandse zaken te Oosterhout zijn door het Se cretariaat van de minister-president ten stelligste tegengesproken. Na een week gesloten te zijn geweest, werden de slagerswinkels in Terneuzen gisteren weer opengesteld. Op last van de inspecteur van de volksgezondheid was te voren al het nog voorradige vlees vernietigd. Het vergiftigde vlees was afkomstig van een koe, welke is gekeurd door een veearts uit een naburige gemeente, daar de Terneuzen se keu-rings-veearts op dat moment afwezig was. Het totaal aan tal personen, bij wie zich de para- typhus-verschijnselen hebben voorge daan, beloopt ongeveer 350. DE KANTOREN van de Redactie «n de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, I 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducec de prijs op aanvrage bij de /administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Lt 20 woorden l.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1