Leipzig zonder rode vlaggen Weerbericht! Amerika's rol in Griekenland Radio-isotopen voor bestrijding van kanker Opgravingen te Alphen N.B. Nederlanders stellen teleur in Monaco Bondselftal bevat geen nieuwe ontdekkingen D/E K4 R£ wereld Maar met aardappelen en boter Sportvaria DE ONTDEKKINGEN honderd kozakken naar Karen Harup wint de 100 M. rug RUITNIEUWTJES Nederlands elftal tegen Zwitserland VRIJDAG 12 SEPTEMBER ïWt PAGINA 2 CONSULS-GENERAAL BESCHOTEN? OPGEHEVEN EXTRA TREINEN I MEER BEWOLKING BESCHIKBAARSTELLING DOOR AMERIKA Alleen voor wetenschappelijk onderzoek GROOTSCHEEPSE AMNESTIE TOEGEZEGD Monarchist, liberaal, dictator JOODSE VERZETSPLEGERS NAAR KAMP uit de Romeinse tijd .w. a. ONTPLOFFING OP M.S. ,,REINA DEL PACIFICO" Twintig personen gewond „CIRRUS" NAAR STANDPLAATS VERTROKKEN ARGENTINIË mijn in het jachtveld NederlandFrankrijk 33 TECHNISCHE SNUFJES op Olympische spelen VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM EN WERD DOOR „FREM" MET 2—4 GEKLOPT GARE GRADES „NEEMT" EEN BUNKERBOUWER (Van onze Berlijnsche correspondent) LEIPZIG, 4 September 1947 Een journalist is geen zakenman. Hij leeft niet op, wanneer hij volbehangen jaarbeursstands en opengeslagen ordeboeken ziet. Hoogstens springt hij even uit de slome stroom van de bezoekers, wanneer hij een fijn-gesneden schaakspel ziet om dan te horen, dat hij het wel krijgen kan, wanneer hij er zelf het hout voor levert. Zo ervaart hij in de kleine dingen, wat de zakenlieden-in-het-groot dagelijks tientallen malen moeten horen, wanneer zij oude, inmiddels wat vermagerde relaties ontmoeten. Duitslands export is een probleem van grondstoffen en kolen. Het is er geen, of zeker niet op de eerste plaats een van capaciteit en werk kracht. Die zijn er na de toetakeling door de oorlog en na het afzinken van de men selijke energie tot minder dan de helft van de normale in elk geval nog vol doende om te kunnen voldoen aan de importverlangens, die Duitslands klan ten zich op dit ogenblik met het oog op hun smalle dollarbeurs kunnen ver oorloven. Maar grondstoffen! Zelfs het blokje hout voor het snijden van zes en dertig schaakstukken. En kolen! tn de beste zomermaand zelfs geen stroom genoeg om de grote hoop voor de Duitse export, het volkswagenwerk te Wolfsburg, in normale gang te houden op het ogenblik, waarop de produc tieplannen weer worden uitgebreid. Maar nog eens wij zijn geen zaken man. Wij worden hopeloos moe en ongelukkig, als wij twee jaarbeurzen in twee weken moeten „verslaan" en een derde nog in het verschiet heb ben. Na twintig stands van de vier duizend knikken wij door onze knieën en dan zoeken wij troost in de be faamde kelder van Auerbach, waar de proletarische „Intourist" de dollar een troon verheven heeft en hem rijkelijke offergaven aan kaviaar en wodka brengt. Auerbach moet op dit ogenblik een der meest-exquise eethuizen van Europa zjjn. Zelfs het Britse pond sterling werd er ditmaal gebannen door een Duitse functionary die iedere bezoeker een financiële biecht afnam. De dollar werd er slechts gc- secundeerd door de Zwitserse frank en de Zweedse kroon. Een dag werd zelfs de Hollandse gulden in het se lecte financiële gezelschap toegela ten, maar deze onderscheiding duur de slechts, zolang tot was uitgelekt, dat Holland met minder dollars ter Messe was gekomen dan in het voorjaar. Gesterkt door de spiegeleieren met ham hebben we het tierige, hoewel niet zo overdrukke leven der Messe- stad aanschouwd. Het was kennelijk minder doortrokken van lichtvaardige politieke geestdrift dan in het voor jaar, toen de Messe met veel geschal van socialistische eenheidstrompetten werd geopend; en toen de stad ge tooid was met rode vaandels, alsof cr stierengevechten georganiseerd gin gen worden. De rode vlaggen waren sporadisch, de kleuren der bezettende naties en het geelblauw van het land Saksen domineerden. Er was niet zo'n sterk politiek accent in de gehele or ganisatie, ook niet in de speeches, die bij de opening gehouden werden en die eerder gedragen werden door za kelijke ernst en besef van de niet door politieke frasen te camoufleren ontred dering van het economische leven. Eerlijk gezegd verwonderde dit ons, aangezien de splitsingstendenzen in het Duitse leven haar jongste uiting hebben gevonden in het ontstaan van een eigen beurscentrum in het Wes ten en in de toenemende oriënte ring van Leipzig op de Sovjet-zone Men had onder deze omstandigheden grotere fanfares verwacht op het al oude thema der eenheid. Zij ontbraken en in plaats daarvan was er een sterke propagering van de interzonale handelszaken op compensatiebasis, dus met volle erkenning der zone-grenzen. Export en interzone stonden hier in Leipzig op één lijn en daarmee werd deze Messe een nieuwe bevestiging van de economische scheidslijnen. Wat er aan fanfares klonk, was mat van toon. Mat zoals het gehele leven in deze stad, dat zo gemakkelijk aanleiding geeft tot het maken van vergelijkin gen met het leven in West-Duitse ste den. Duitsland komt zo langzamerhand in het stadium, waarin men de ar moede op straat kan vinden. In de straten van Leipzig lopen vrouwen en kinderen barrevoets, maar dit is geen specifiek Oost-Duits ver schijnsel. Men ziet het in de zomer maanden minstens even veelvuldig in de steden van de Roer. Op de straathoeken vindt men verminkte bedelaars en zwart-handelareu maar die zijn het vaste onderdeel van elk straatbeeld in alle Duitse steden. Hier slepen lompige poetsvrouwen zich in de late avonduren naar huis na haar dagtaak in de beursgebou wen, zoals ginds de „truemmer- frauen" van Berlijn. Hier gaat men achteloos voorbij aan de reusachtige reclameborden der So cialistische Eenheidspartij die niet alleen haar politieke doelstellingen, doch ook hygiëne en veilig verkeer propa geertzoals men elders ongevoelig blijft voor de influisteringen van Wes telijke politici. Hier spreken de vale. magere mensen, die in de stinkende eethuizen een niet te definieren soep genieten, van niets anders dan voedsel en honger. Maar waar is het anders in dit land? Zelfs niet onder de boeren van SleeswijkHolstein of onder de stamgasten van de Muenchener Brau keilers. Naar het uiterlijk is er niet zoveel verschil en de sombere indrukken, die men van een kort bezoek aan Leipzig meeneemt, kunnen niet worden wegge nomen door de grote hoeveelheden aardappelen, die op trottoirs voor de groentenwinkels worden verdeeld, en door de opschriften op de winkels: „bo ter voorradig" en „tomaten verkrijg baar". Want iedere Leipziger vertelt met een vrijmoedigheid, die de geruch ten over politieke spionnage-systemen overdreven doet voorkomen, dat dit maar extraatjes zijn, die men aan de Messe dankt. Het waren de eerste aard appelen, die sedert Februari officiëei werden verstrekt. Zo hebben de Leip- zigers toch nog een paar malen pee jaar een materieel voordeel van hot toestromen der buitenlandse gasten. Zij accepteren het gaarne, maar zijn er weinig dankbaar voor en vertellen aan al wie het horen wil, dat de levensom standigheden in het Westen onvergelij kelijk veel beter zijn dan in het Oos ten. Men vlucht gaarne uit deze sombere stad, waar het vertier der restaurants en danshuizen ondanks de povere kwa liteit der spijzen en dranken zo'n bit tere tegenstelling lijkt tot het naakte leven, dat volgende week weer de kleur der vlaggen zal ontberen. Men vlucht zo gaarne, dat men zelfs een avondlijke autorit over de autobaan ris keert ondanks de berichten, die spie ken van onveiligheid in de bosrijke streken, die een goede schuilplaats bie den aan rondtrekkende benden „indivi duen in de uitrusting van het sovjet- leger". Het verliep veilig en het enige wat wij ontmoetten, waren de auto's- met-panne, die de gebruikelijke stoffe ring van elke autobaan zijn, en hier en daar een groepje correcte Russische soldaten, die er kennelijk waren neer gezet om de terreur der „individuen" vermoedelijk in hoofdzaak deser teurs en voormalige leden van de door de Duitsers in het Oosten geworven vrijscharen in te perken. Niettemin wij zijn geen helden! proefden wij iets van de angst, die als een zwarte schaduw over het arme leven der Sovjet-zone ligt. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de Australische consul- generaal, Eatqn, en de plaatsvervangend Britse consul-generaal Lambert, bij hun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sector Malang, bij Singosari zijn be schoten. Er zijn nog geen bijzonderheden hieromtrent te verkrijgen. Ingaande Zaterdag 13 September worden de volgende Zaterdagse extra treinen opgeheven: Rotterdam Maas vertrek 9.38—Den Haag SS vertrek 9.31 Zwolle aankomst 12.07. Zwolle ver trek 10.25—Den Haag SS aankomst 13.18Rotterdam Maas aankomst 13.13 Weerverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: In het Noordwestelijk gedeelte van het land overdag vrij krachtige Zuidwestelijke wind, wisselend be- S i wolkt met hier en daar enige lichte regen en iets lagere temperatuur dan vandaag. In het overige gedeelte van het land meest matige Zuidwestelijke wind met overdrijvende wolkenvel- den, doch vrijwel overal droog weer en weinig verandering van tempera- tuur. 13 Sept.: Zon op 6.09 uur, onder 19.02 uur; maan op 3.43 uur, onder 19.04 uur. President Truman maakte onlangs bekend, dat de Verenigde Staten radio isotopen voor medisch en biologisch on derzoek beschikbaar zullen stellen voor geleerden in het buitenland. In een telegrafische boodschap aan dr. E. V. Cowdry, president van het vierde internationale kanker-congres te St. Louis, deelde hij naar Usis meldt, mede, dat de vorderingen in de ver vaardiging van radio-isotopen door de Amerikaanse commissie voor Atoom- Energie een beperkte toewijzing van radio-isotopen toelieten aan bekwame buitenlandse wetenschappelijke onder zoekers, hoofdzakelijk voor medisch en biologisch onderzoek. Radio-isotopen worden beschouwd 't belangrijkste middel voor medisch on derzoek te zijn sedert de uitvinding van de microscoop. Volgens de Ameri kaanse commissie voor Atoom-Energie kunnen zij thans in Amerika vervaar digd worden in voldoende mate om het mogelijk te maken 20 van de belang rijkste isotopen voor medisch en biolo gisch onderzoek beschikbaar te stellen aan buitenlandse verbruikers tegen re delijke prijzen. Het Congres, dat werd gehouden on der de auspiciën van het Internationale Verbond tegen kanker en het Ameri kaanse instituut voor kanker-onder zoek stelde zich in het algemeen ten doel de nieuwste resultaten op het ge bied van kanker-onderzoek openbaar te maken, met inbegrip van klinische en laboratorische vorderingen. Het con gres had reeds eerder zitting gehad te Madrid in 1934, te Brussel in 1936 en in Atlantic City in 1939. Regeringen, waarvan wetenschappe lijke onderzoekers een verzoek om radio-isotopen indienen, moeten zich verbinden: (I) om elke zes maanden bij genoemde commissie een uitvoerig rapport in te dienen van de verkregen resultaten bij de wetenschappelijke on derzoekingen met isotopen, met recht van publicatie van deze rapporten; (2) de verzekering te geven dat radio isotopen gebruikt worden voor het doel waarvoor zij worden aangevraagd; al vorens tot verscheping over te gaan moet de commissie hieraan haar goed keuring hechten; en (3) om bevoegde wetenschappelijke onderzoekers onge acht hun nationaliteit toestemming te verlenen instellingen te bezoeken, waar de materialen gebruikt zullen worden en vrijelijk te laten beschikken over ge gevens betreffende het doel, de toege paste werkmethoden en de hiermede verkregen resultaten. Laboratoria en wetenschappelijke kringen in Amerika hebben de wens te kennen gegeven dat buitenlandse geleerden een bezoek brengen aan in stellingen in Amerika, waar medisch en biologisch onderzoek met radio isotopen wordt toegepast. Het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse isotopen bestudeerd en zijn goedkeu ring hieraan gehecht. Van de isotopen, welke voor het bui tenland beschikbaar worden gesteld, zijn uitgesloten alle radio actieve ma terialen, welke gebruikt kunnen wor den voor de ontwikkeling van atoom energie voor militaire of industriële doeleinden, evenals natuurlijke radio actieve materialen of isotopen uit ele menten met een hogere atomische waarde dan element 83 (bismuth). In St. Louis werd het nieuws en thousiast begroet door leden van het vierde Internationale Congres voor Kanker-onderzoek. Dr. E. V. Cowdry, president van het congres verklaarde: „Amerikanen hebben reden om trots op hun regering te zijn. Deze stap zal een grote vooruitgang betekenen in het internationale streven naar de volle dige beheersing en de voorkoming van kanker". De Amerikaanse Commissie voor Atoom-Energie heeft reeds speciale aanvragen voor radio-isotopen ont vangen uit: Australië, Canada en En geland. Andere landen, welke reeds aanvragen hebben ingediend doch nog geen specifieke bestellingen hebben ge daan zijn o.a. Argentinië, België, Boli- vië, Chili, China, Cuba, Tsjechoslowa- kije, Denemarken, Frankrijk, Neder land, IJsland, India, Irak, Italië, Mexi co, Nieuw-Zeeland, Peru, Portugal, Rusland, Spanje, Zweden, Zwitserland, en de Zuidafrikaansc Unie. Heel euphemistisch merkt de Parijse „Monde" op, dat de Amerikanen „een zekere rol" in de ontketening van de ministercrisis in Griekenland en natuur lijk ook in de oplossing daarvan in twee fazen hebben gespeeld. En dat het einde van dit diplomatieke spel, zoals het tenslotte is gekomen, hun voldoening moet hebben gewekt. Andere bladen geven wat meer breedte aan die „een zekere rol", en spreken van een „grand mariage", een sensationeel huwelijk, waarbij drie Amerikanen als belanghebbende make laars zijn opgetreden: de ambassadeur te Athene Mac Veagh, die flink rechts staat; het hoofd van de speciale econo mische missie in Griekenland, Dwight Grimswold, die aanmerkelijk meer links staat; en tenslotte Loy Henderson politiek directeur van het staatssecre tariaat te Washington, die pas aange komen is als waarnemer en met belang rijke toezeggingen in portefeuille tevens als bezieler moest optreden. De drie mannen hebben niet zonder opmerkelijk succes gewerkt. Na tien dagen van krachtsinspanning, bespre kingen, sermoenen en, als het nodig bleek, wat druk, zijn zij er in geslaagd de paradoxale samenwerking tot stand te brengen van de populisten van Tsal- daris met de liberalen van Sophoelis; of, om het met duidelijker woorden te zeggen: van de overtuigde, zeer rechtse monarchisten met de even overtuig de, tamelijk linkse republikeinen. Zo iets was sinds dertig jaar niet meer voorgekomen, sinds het ogenblik, dat Venizelos Sr. te Saloniki het repu blikeinse bewind tegen koning Constan tjjn, schoonbroeder en partisaan van kaiser Wilhelm II, vormde. Zo is ook begrijpelijk, dat Tsaldaris zich niet gemakkelijk liet overreden om het minister-presidentschap aan Sophoelis af te staan, temeer daar deze over slechts 48 liberale mandaten in het parlement beschikt, terwijl hij zelf een parlementaire groep van 140 populisten achter zich heeft. Maar tegen drie Amerikanen kon hij niet op, en zo moest hij zelfs aan zijn tegenstanders behalve het premierschap twee sleutelposities afstaan: de ministeries van openbare orde en van justitie. Zelf moest hij zich tevreden stellen met het vice-president- schap en het ministerie van buitenlandse zaken. Maar de werkelijke minister van buitenlandse zaken !j, zoals de zaken in Griekenland nu eenmaal gelopen zijn, het State Department in Washington. Men kan zich intussen heel goed in denken, dat de Amerikanen, die zulke belangen bij Griekenland hebtben ge kregen en die daar ook heel wat lasten dragen en nog zwaardere op zich zullen moeten nemen, eindelijk eens wat orde in de internationale chaos aldaar willen gaan scheppen. Waarbij bij voorbaat vaststaat, dat de zeer rechtse Tsaldaris geen kans had om hoe dan ook met de rebellen in het Noorden van het land in werkelijk contact en tot overeen, stemming te komen, zelfs als hij in het regeringsgetrouwe deel der natie voldoende steun zou vinden; wat zeer twijfelachtig was. Sophoelis maakt in ieder geval een ietwat grotere kans, al moet ook die niet al te hoog worden aangeslagen. Mordechai Rosmann, die te Hamburg het verzet aan boord van de „Runny- mede Park" heeft georganiseerd en ge leid, is samen met 61 andere leiders van het verzet van de gevangenis te Hamburg naar kamp Poppendorf over gebracht. Sommigen van hen verzetten zich toen zij door paratroopers naar de vrachtwagens werden gebracht. Zij zullen afgezonderd van de andere „Exodus"-joden worden ondergebracht, doch zij zullen niet in staat van be schuldiging worden gesteld. Men schrijft ons nader uit Alphen: Verschillende schervenvondsten uit de romeinse tijd werden vroeger alhier gevonden en er werd natuurlijk daarvan mededeling gedaan aan Prof. van Giffen te Groningen. Na nadere inspectie der terreinen werden dit jaar verschillende proefsleuven gewor pen in de verdachte velden. I In de Bartjes, een verbasterde naam van Lambertus, werden verschil lende paalgaten blootgelegd en tevens een ferme hoeveelheid romeinse scherven. Verhouding: 25 pet. inheemse en 75 pet. romeinse. Besloten werd dit terrein in de volgende jaren geheel on derhanden te nemen. Daarop werden de sleuven dichtgeworpen, nadat alles door de tekenaar van het archaeologisch-bio- logisch instituut der Groningse univer siteit zeer zorgvuldig was opgetekend. Daarna werd een zwaar geschonden bronzen tumulus rond 1840 onder handen genomen door een Tilburgse fa brikant aan een nader onderzoek on derworpen. Van het bijna geheel ver woeste graf ruim 2 M. lang was niets meer over dan de contouren dei uiterste einden. Tevens werden twee maal twee grote paalgaten zichtbaar. We gens tijdgebrek werd weer alles met de uiterste nauwkeurigheid nagetekend door de heer Graafsma. Pollenresten werden genomen die moeten uitmaken Zaken heeft het voorgeste'de program-1 of die paalgaten in verband staan met ma voor de toewijzing van radio- de bronzen heuvel. Het terrein waarop deze heuvel rust is uitermate belang wekkend, omdat het omgeven is door een bijna vierkante gracht en door een dito wal. Misschien is er enig verband te zoe ken met de zogenaamde romeinse leger plaats, die een paar honderd meter ver der ligt. Ook deze legerplaats werd door enige proefsleuven op de proef gesteld. Zeer veel zuiver-romeinse scherven werden naar boven gebracht. Enige munten completeerden de vondst. Zij dateren alle uit de tijd van Antoninus Pius. Dus uit de tijd, dat het romeinse rijk een ongekende rust genoot; deze keizer richtte ook in het zuiden van ons land de z.g. sperforten op, om daardoor de weg naar zee te beschermen. In Veld hoven vond men bij opgravingen de res ten van een dier sperforten. Nu zijn enige grote paalgaten inderdaad hier gevonden; ook een lange standssleuf Enige grote scherven van een mooi ge decoreerde terra-sigilata-kom werden gevonden en wel van een soort bak- werk dat alleen in de tijd van Antoni nus Pius werd gemaakt en gebruikt circa 140 n. Chr. Ook dit onderzoekingsobject werd tot een volgend jaar bewaard, nadat alles volgens de regels der wetenschap was opgetekend. Nu tenslotte nog over de heuvel uit het stenen tijdperk, die door de heer Van Glasbergen in het voorjaar werd ontgraven en daarna gerestaureerd. Ook hier vonden we een graf van 2.30 lang Geen bijgraven of bijgiften. Belangrijk op de eerste plaats is, dat het kabinet-Sophoelis door het gehele land behalve natuurlijk door de communisten, die van „democratische etalage van het Amerikaanse imperia lisme" spreken met voldoening en zelfs met hartelijkheid is ontvangen; en de partijen hebben toegezegd, dat zij het zullen steunen, tot de regeringstaak voltooid is. Deze bestaat natuurlijk vooral hierin een einde te maken aan de rebellie, en rust en orde in het gehele land te her stellen, zodat eindelijk, met de zeer royale Amerikaanse hulp een aanvang kan worden gemaakt met het opruimen der puinhopen van een alles vernielende oorlog en het scheppen van wat wel vaart in dit totaal ten gronde gerichte land. In de programrede, waarmede hij zich aan het parlement voorstelde, be loofde Themistocles Sophoelis dan ook onvoorwaardelijke amnestie aan alle guerilla-strijders, terwijl een internatio nale commissie zou worden uitgenodigd er op toe te zien, dat deze amnestie inderdaad wordt verleend. Verder zal de regering, als de opstand definitief geli- kwideerd is, algemene amnestie verle nen aan allen, die in gevangenissen verblijven; ook de positie van de Grie ken, die naar de eilanden aan de kust verbannen zijn, zal zonder ideologische vooroordelen in overweging worden genomen, waarna de gedeporteerden zullen worden vrijgelaten. Dit aanbod zal zeker mp vele rebellen indruk maken. Na meer dan een jaar van strijd onder de moeilijkste omstan digheden, zal bij velen een vechtver- moeidheid ingetreden zijn, en een ver-, langen zijn ontstaan naar veiligheid en rust, vooral nu de winter met al zijn hardheden en ontberingen in de bergen snel nadert. Het is wel een gunstig moment om op de beloofde amnestie in te gaan, te meer waar men weet, dat Amerika op de naleving der beloften streng zal toezien. Maar de rebellen zijn overwegend communisten; hun houding zal der halve bovenal van de instructies uit Moskou afhangen. Daarom is ook de mogelijkheid van blijvend verzet over wogen, en heeft Sophoelis tevens ver klaard, dat, als het aanbod der regering niet zou worden aanvaard, de gehele natie in het geweer zal worden geroepen om de opstand meedogenloos te onder drukken. Zal Amerika in dat geval kunnen volstaan met het financieren van het onderhoud van het Griekse leger en van de Britse troepen in Grie kenland Men betwijfelt het. Gelijk men er ook niet zeker van is, of niet, vóór de grote actie begint, Sophoelis zal moeten plaats maken voor een dic tator, voor generaal Papagos. Aan boord van het 17.700 ton meten' de Engelse m.s. „Reina del Pacifico' heeft gisteravond in de machinekamer een explosie plaats gehad, waardoor naar schatting 60 personen werden ge wond. Het schip gaf op dat het zich zeven mijl uit de Ierse kust bevond. Onmiddellijk is een reddingsboot met aan boord twee doktoren en medica menten uitgevaren om het schip hulp te bieden. Tevens voeren vier sleepbo ten uit. Men weet echter nog niet of de schade dermate groot is, dat het schip zelf in gevaar is. Reuter meldt nader, dat 20 personen om het leven zijn gekomen en 50 ge wond zijn. Het eerste Nederlandse weerschip, de „Cirrus" is gistermiddag van Pemis, naar de Golf van Biscaye vertrokken, aan de ingang waarvan haar stand plaats zich bevindt. De „Cumulus" het tweede schip, dat de Ned. regering voor dit doel heeft aangekocht is Dinsdag uit New-Orleans naar Rotterdam vertrokken, waar ook dit schip tot weerschip zal worden om gebouwd. Toen Duitsland zich in 1945 overgaf, stiet een eenheid van 1000 Kozakken, die onder generaal Vlassof voor de nazi's gevochten hadden, door naar Lichtenstein, waar zij in de eerste maanden berucht werden door overval len op Franse dorpen, tenslotte wer den zij ontwapend en geinterneerd. Zij verrichten daarop landarbeid en geleidelijk aan verliet het grootste ge deelte het land. De sovjet-regering heeft Lichtenstein om de uitlevering der resterende honderd verzocht, het geen geweigerd is. De autoriteiten van Lichtenstein zijn erin geslaagd om voor deze Kozakken emigratie naar Argen tinië mogelijk te maken. Zij zijn nu on derweg en zullen in Argentinië als boeren beginnen. In de buurt van heit kanaal Wessem Nederweert onder Ittervoort waren dezer dagen eniige heren op jacht. Een hunner trapte daarbij op ©en Duitse landmijn, welke in een greppel langs een wedde lag. De mijn ontplofte en de jager werd een eind weggeslingerd doch kreeg geen letsel. Ook twee andiene jagers die in de nabijheid stonden, bleven onge deerd, deee weide waren reeds een twintigtal Duitse mijnen geruimd nadat indertijd een Belgische soldaat in geal lieerde dienst door een der projectielen was gedood. 'De tweede dag van de Europese zwemkampioenschappen te Monte Carlo heeft voor de Nederlandse zwemploeg verre van gunstige resultaten opgeleverd. Haasman werd bij het schoonspringen dertiende van de veertien deelnemers. Hoving werd laatste op de 100 M. borstcrawl, Bontq werd op de 200 M. schoolslag voor de finale niet geplaatst, maar dat Iet Koster-van Feggelen en Greet je Galliard slechts een derde en vierdq plaats konden veroveren op de 100 M. rug, was wel de grootste teleur» stelling. HongarijeJoego-Slavië 33; Zweden— Hongarije 5—3; Italië—Oostenrijk 5—0. jen vaak g°efi gespeelde wedstrijd is Nederland er niet in geslaagd in het waterpolo-tournooi van het Europese kampioenschap van Frankrijk te win nen. Evenals tegen Italië werd het een gelijk spel en wederom met dezelfde cij fers, 33. De situatie in de eerste groep is nu zo, dat Nederland alleen nog kans loopt in de finale te komen als ons ze vental met meer dan 61 van Oosten rijk wint en de ontmoeting tussen Italië en Frankrijk in een gelijk spel eindigt, factoren, welke waarschijnlijk wel niet verwezenlijkt zullen worden. O Gedurende enkele weken zal de rijksweg UtrechtAmersfoort tus sen Soesterberg en laatstgenoemde stad tijdens de werkuren voor het motorverkeer afgesloten zijn. O Dinsdag 16 Sept. zullen de mijnen vegers „Pieter Florisz." en „Abra ham van der Hulst" uit Rotterdam naar Indië vertrekken. O Inbrekers hebben hun slag geslagen in de R. K. pastorie en bij de plaat selijke geneesheer te St. Michiels gestel. Voor een aanzienlijk bedrag aan geld en andere goederen werd meegenomen. Dr. C. H. Hins, observator bij de Leidse sterrenwacht, is benoemd tot hoogleraar in de astronomie der exacte wetenschappen van de te Bandoeng gevestigde Indonesische universiteit. Bij graafwerkzaamheden te Middel burg zijn beenderen en een schedel met gewei van elanden, welke enige duizenden jaren geleden op Walche ren zouden hebben geleefd, te voor schijn gekomen. O Het plaatsje Beek bij Breda (4000 inw.) is de eerste gemeente in ons land, die de gemeenterekening over 1946 klaar heeft. Het jaar leverde een batig saldo van 42.000 op. Te Hamburg en Lueneburg woedt 'n kinderverlamming-epidemie. Dinsdag zijn 113 ernstige gevallen en 16 sterfgevallen gesignaleerd. Door een ondergrondse ontploffing in de Thornhill-mijn te Dewsbury in Yorkshire zijn vier mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl één zwaar werd gewond. Er worden nog acht mijnwerkers vermist. In de finale van de 100 m rugslag voor dames kwamen slechts 6 deelneemsters uit. Karen Harup, de slanke lange Deense, lag onmiddellijk na de start voor. Zij keerde het eerst, ondanks het feit, dat zij slecht de baan had gehou den en enkele slagen tegen de kurken- afscheiding maakte. Om de tweede plaats werd gestreden tussen de Engelse miss Gibson en onze beide vertegen woordigsters Ietje Kostervan Fegge len en Greetje Galliard. De Engelse toonde zich een uitstekende vechtster; haar stijl was verre van fraai, maar aan haar manier van zwemmen kon men duidelijk zien, dat zij er mentaal alles op had gezet om tweede te worden, een opzet, waarin zij volkomen geslaagd is, dank zij het feit, dat ook Iet van Feg gelen het tempo niet kon opvoeren en Greetje Galliard een beetje uit vorm is en op de laatste 50 meter een zeer krampachtige armbeweging maakte om haar achterstand te kunnen inhalen. Karen Harup behaalde het kampioen schap, terwijl miss Gibson tweede werd, Iet van Feggelen derde en Greetje Gal liard vierde. In de eindstrijd 100 m borstcrawl he ren won de Fransman Jany, maar na de eerste vijftig meter bleek uit zijn tijd, dat van een wereldrecordverbetering geen sprake zou zijn. Over de tweede vijftig meter ging het sneller, maar Jany bleef boven zijn Europese record. Hoving streed met Babey om de zesde plaats, maar de Fransman was een tikje sneller, zodat de Nederlander zich met de laatste plaats moest vergenoegen. In de series om de 200 m schoolslag werd het een volkomen overwinning voor de vlinderende zwemmers. Bonte met de orthodoxe schoolslag werd vier de in zijn serie en kwam dus niet in aanmerking v»or de eindstrijd. Bij het schoonspringen stak de Frans man Heinkele met hoofd en schouders boven de andere deelnemers uit. Onze landgenoot Haasman bleek te weinig geoefend te hebben, zodat hij bij de ver plichte sprongen reeds een aanzienlijke achterstand opliep. Enkele malen mis lukte een sprong, waardoor zijn punten- aantal niet voldoende kon worden op gevoerd om een behoorlijk resultaat in het eindklassement te verwachten Van de 14 deelnemers werd hij 13e. De uitslagen De uitslagen van Donderdag zijn: 100 m borstcrawl heren: finale: 1. Jany (Frankr.) 56,9 sec; 2. Olsson (Zwe den) 58,8 sec; 3. Szatmary (Hong.) 59,6 sec; 4. Kadas (Hong.); 5. Miloslavitch (Joego-Sl.); 6. Babey (Frankr.); 7. Kees Hoving (Ned.) 1 min. 1,6 sec. 200 m schoolslag heren: le serie: 1. Nemeth (Hong.) 2 min. 45,5 sec; 2. Roth- man (Zweden) 2 min. 47,1 sec; 3. Lusien (Frankr.) 2 min. 48,4 sec; 4. Bob Bonte (Ned.) 2 min. 52 sec; 5. Komadel <Tsj. si.); 6. Wildhaber (Zwits.); 7. Th. Jons- son (IJsland). 2e serie: 1. Bielizch Zerer (Joego-Sl.) 2 min. 45,1 sec.; 2. S. Jonsson (IJslJ 2 min. 54,3 sec; 3. Service (Eng.) 3 min. 56,8 sec; 4. Widmer (Zwits.); veniu- rini (It.); Nakache (Er. tros terug. rTT„„a\ 3e serie: 1. Szagodi (Hong.; Voor de wedstrijd tegen Zwitserland op Zondag 21 dezer is het Nederlandse elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: v. d. Linden (Ajax) en Schlj- venaar (Edo); midden: v. Stoffelen (Ajax), Möh- ring (Enschedé) en de Vroet (Feijen- oord); voor: Lenstra (Heerenveen), Rif vers (N. A. C.), Wilkes (Xerxes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: De Munck ((Sitt. Boys). Van Bun (M. V. V.) en Hazeveld (G. A. V.), Nog twee reserves zullen later worden aangewezen. Om meit milet Ibe betwisten zekerheid de luitsfl'aigem te kiumnen vaStstelftein, heeflt men de wetenschap te hulp ge roepen. Br is een toeroep gedaan op de research wetenschap, op dectrotechni- sche ingemieaws, op radio- en iteleignafie- expeirts en op heit nationale natuurkun dige laboratorium. Zelfs het goede gas- mjengfl'l voor die Olympische vlam vorimit een punt van studie. Het comité overweegt de mogelijk heid am qpetaiale camera's op 20 meter hoogte toeven die hardllaoplbaan in het WemWey-sitadiion aan te brengen, zodat niet alleen de winnaar, maar ook de tweede, derdie, vierde, 'vijfdie en zelfs zesde aankomende fotografisch kan wordien vastgesteld De fato's kunnen binnen 90 sec. aan de jury worden voorgelegd. Bleotrisch timen zal waarschijnlijk bij die lathleitieknummens worden toegepast. De trekker van de pistool van de star ter brengt langs ele etnische weg de 'chiromoimetefra bij die finisfh in be weging. De winnaar van een wielrenniuimmer rydtt cmer ean dlraiad, die Ij ij die fimiLsh ia nieieTgetega, toij het paardemsipriii°"en breekt het paard een diraad en bij het roeien reageren de chronometers op pnoto-eleictiiiische stralen. zich üc scire, i .2 min. 44,2 sec; 2. Romain 2 min- 47.1 sec; 3. Bielizch 2 min- 48,4 sec, 4. Lin- hart (Tsj. SI.); 5. BerteUi (It.) De nummers een en twee alsmede de snelste derde komen m de finale. Springen 3 m heren: 1. Heinkele (Fr.) 126,71 pnt; Johansson (Zweden) 118.58 pnt; 3. Hidvegi (Hong.) H4)50 pnt; 4. Christiansen ®een) 107.91 pnt; 5. Johnson <EnS-) 105.46 pnt. De Ned. deel nemer Haasman werd no. 13 van de 14 springers met 89 91 pnt. 100 m rugslag dames finale; 1. Karen Harup (Den.) 1 mim 15,9 sec; 2. Gibson (Eng-) 1 t?111- 16,5 sec; 3. Iet Koster van Feggelen (Ned.) 1 min. 18 sec; 4. Greetje Galliard (Ned.) 1 min. 18,3 sec; 5. Novae (Hong.); 6. Berlioux Waterpolo: Frankrijk—Oostenrijk 6—1; District I: Neptunus't Gooi; RFC Haarlem, HDVSVolewijckers, VSV Xerxes, HBSZeeburgia. District H: DFC—Excelsior, DOS— ADO, FeijenoordStormvogels, DWS Blauw Wit, Edo—Sparta. District III: HeraclesGo Ahead Vitesse—Be Quick, AGOVV—NEC,' Quick—Enschedé, WageningenZwol- sche Boys. District IV: LongaSitt. Boys, Ju liana TSC, MauritsWillem II, Spech- te5—®yv> Helmond—Eindhoven. District V: GVAVSneek, Leeuwar- denVelocitas, HSC-Frisia, Achilles Heerenveen, VeendamBe Quick. District VI: NACVVV, Sp. Emma Bleijerheide, VlissingenMVV, Bra- bantiaLimburgia, NoadHelmondia, Op 15 September hoopt de eerw. zuster Xaverino van de orde van J. M. J., in de wereld mej. M. S. v. d. Mee- rendonk te R'dam, de dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het klooster trad. Zuster Xaverino was achtereenvol gens te Culemborg, Sassenheim, Roe- lofsarendsveen en thans reeds 23 jaar in het St. Bernardusgesticht te Weesp, waar zij werkzaam is aan de R.K. De weinige problemen, die er nade wedstrijd van de Zwaluwen t?&en, Mill- wall waren overgebleven, zijn m de wedstrijd, die een Nederlands Bonds elftal gisteravond voor een uitverkocht VUC-terrein tegen de Deense club Frem speelde, niet opgelost. Allereerst betrof dit het vraagstuk „Van Bun of Van der Linden". Van der Linden was er niet „in"; vooral na de rust stond de Ajaxied soms raar te schutteren, en zo is de vraag, wie nu de beste partner voor Schijvenaar is, onbeantwoord ge bleven. In middenlinie en voorhoede werden ook weinig goede dingen gedemon streerd. Van Schrumpf hebben wij wei nig gezien; het uitstekende spel van Deense stopperspil Nielsen was 1 machtig en slechts een enkele maai lukte het hem in vrije positie te j1»1™"' zpn doelpunt, een harde lage kog van goed gehalte. Wat doelman Kraak betreft, dient allereerst te worden opgemerkt, dat geen der doelpunten hoiudbaiar wias, al heeft hy gisteravond ook niet kunnen tonen, in welke vorm hij op het ogenblik verkeert. Van zijn backs ondervond hij weinig steun, en het min of meer on voldoende licht heeft hem zeker hij de beoordeling van enkele schoten parten gespeeld Toch blijkt, dat men hem de voorkeur heeft gegeven hoven De M™eClbenen speelden voor rust een kalme partij, die een wat rommelige indruk gaf. half-time ontpopten zij zich echter tot uitstekende en vooral zeer snelle voetballers, die Van elke fout in een verdediging weten te profiteren. Hun doelman Svanevig Was al on_ zeker in zijn optreden en mag zich ge lukkig achten dat hij gisteravond geen aanvallers van het kaliber Wilkes of Bijvers tegenover zich had. De eerste aanvallen zijn voor de Ne derlanders, maar langzamerhand kwa men ook de Denen los. Na 25 minuten volgt een aanval van het Bondselftal, die het eerste succes oplevert; een scherpe lage voorzet van Van Eyck wordt door Schrumpf hard en onhoud baar ingeschoten (1°)- Na de rust is het beeld ineens geheel anders. Zo kalm en traag als de Denen Voor rust speelden, zo fel komen zij nu opzetten en het duurt niet lang of zij weten de gelijkmaker achter Kraak te deponeren. Na tien minuten van het zelfde laken een pak. Als na 18 minuten Donhuyzen de bal stiekum met zijn arm in het strafschop-gebied brengt en hard inschiet, komt de bal via een Deens been bij Fischer, die er wel raad mee weet. De Nederlandse achterhoede, in het bijzonder Van der Linden, begint hoe langer hoe onzekerder te spelen en misverstanden zijn niet van de lucht. Van een van deze weifelingen weten de Denen gebruik te maken en aan Frem Weer de leiding te bezorgen. Met nog 10 minuten te spelen is nog alles mo gelijk, maar het Bondselftal is uitge speeld. Tenslotte ontstaat door Wil mink een handsgeval in het beruchte gebied, en de strafschop brengt de stand op 24. 8 09 De Ned. strijdkraohten hebben met een ploeg van 45 man ingeschreven Y°°Lde van ]5 tQt 21 September te Londen te houden intergeaUieerde mnitaire sportwedstrijden om het „Bnttania Shield". Een zekere dr. Korenchevsky en zijn medewerkers schijnen er weer iets op te hebben gevonden, de gemiddelde leeftijd van de mensen te verlengen. De redactie van „Die rare wereld" zou liever zien, dat de geleerden eens pro beerden het leven van de mensen plei- zieriger te maken in plaats van langer. Wat heeft het voor zin de mensheid met de éne hand een toenemend aan tal levensjaren aan te bieden en met de andere steeds meer geperfectionneer- de vernietigingsmethoden. De geleer den, die de oorlog afschuwelijker heb ben gemaakt dan ooit, hebben ons van onze gemoedsrust beroofd en wat heb ben we er aan, een paar honderd jaar te leven in voortdurende angst en zorg. Een jonge collega van de redacteur van „Die rare wereld" wacht al jaren met trouwen, omdat hij geen huis kan krijgen en het ziet er naar uit, dat het zo nog wel een eeuw kan doorgaan, als dr. Korenchevsky en de volkshuisves ting hun zin krijgen. „De bruid ziet er werkelijk geen dag ouder uit dan 127", horen we op de dag van het huwelijk één der toeschouwers al zeggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2