PLANTAGEVERNIELINGEN Djokjakarta meldt: distributienieuws ADIO I x programma PAGINA J VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 SCHIEDAMSE TONEELKRING Vijftal avonden op het programma EIND SEPTEMBER RAPPORT DER CONSULS LOOP DER BEVOLKING DE WIND VUURMAKER SCHOOL LEKSTRAAT BRAND op STATIONS EMPLACEMENT EVACUATIE NAAR NEDERLAND ONWEL GEWORDEN BURGERLIJKE stand OPLEVING IN CHERIBON NEDERL. VRACHTENMARKT MGR. HUIBERS NAAR HEILOO AUTO'S NIET VRIJ WEGVERVOER IN MOEILIJKHEDEN Kip met gouden eieren geslacht JUBILEUM door J. P. Seabrooke Voor het komende toneelseizoen heeft de Schiedamse Toneelkring een vijftal toneelavonden in Passage Theater vast gelegd. De serie zal worden geopend met een voorstelling van „De Komedianten", die op 30 October a.s. het blijspel van Joh. Kaart „Moderne Tijd" (Fifty-fifty) ten tonele zullen brengen. Op 11 Decem ber geeft de toneelgroep „Comedia" een voorstelling, vermoedelijk zal dan-Shaw's „Candida", waarmede dit gezelschap zo. veel succes in Nederland en Indië oogst te, worden opgevoerd. Op 5 Februari geeft Cor Ruys met zijn gezelschap een opvoering van één zijner aantrekkelijke creaties, terwijl het Nederlands Toneel op 8 April een avond zal verzorgen. Het Residentie Toneel sluit de reeks op 27 Mei a.s. Het ligt in de bedoeling voor de slatvoorstelling een keuze te doen uit de volgende drie toneelstukken: „Tien Kleine Negertjes", „Ik heb de graaf ver moord" en „Toontje heeft een paard ge tekend", stuk voor stuk grote successen van dit gezelschap. Blijft de stroom van nieuwe leden aanhouden, zoals thans het geval is, dan zal een tweede serie van vijf avonden Worden samengesteld, zo mogelijk eveneens in het Passage Thea ter. V. S. zonden nog geen consulaire waarnemer In verband met de Russische critiek op de traagheid, waarmede het consu laire rapport voor de Veiligheidsraad wordt opgesteld, heeft de consulaire missie volgens A. P. vandaag toegezegd tegen het einde van September een rap port in te dienen over schendingen van de order het vuren te staken „tenzij men opnieuw langer op de militaire des kundigen zou moeten wachten". De bedreiging van Gromyko om de Indon. kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen, tenzij er spoedig verslag zou worden uitgebracht, verkreeg in Batavia nauwgezette aan dacht. De voorzitter van de missie, Walter Foote zei, dat morgen vier Australische officieren worden verwacht, maar het staat nog niet vast, wanneer de andere militaire deskundigen zullen arrive ren. Foote zei, dat de missie van plan was slechts één rapport over de gehele toestand uit te brengen. Gromyko heeft gisteren al in Lake Success voorgesteld, dat er ook een voorlopig rapport zou worden uitgebracht. Van de zes landen, welke vertegenwoordigd zijn in de mis sie, heeft alleen de VS. tot nu geen enkele consulaire waarnemer naar het front gestuurd. Loop der bevolking in Juli: levend geboren 94 m. 79 vr., overleden 21 m., 19 vr., geboorteoverschot totaal 133 per sonen. Er vestigden zich in de stad 232 per sonen, terwijl er 177 vertrokken Aan het einde van de maand telde de stad 70139 zielen. Doordat de wind vitrage in een glas- vlam waaide, ontstond er een binnen brand in de K. O.-laan 117. Door afruk king der gordijnen en blussing met een emmer water werd dit begin van brand geblust. De toestand van het schoolgebouw aan de Lekstraat, dat reeds jarenlang verzakkingen vertoont, heeft de vraag dpen rijzen, of het gebouw nog langer als school kan worden gebruikt. Vei ligheidshalve worden gedurende het onderzoek, dat thans gaande is, de kinderen elders (voornamelijk in de school aan de 21 war te waals est raaton dergebracht. Gisterenavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een sta pel gebruikte dwarsliggergj die ter hoogte van de overweg aan de Qver- schiese straat op het emplacement la gen. Waarschijnlijk had een vonk uit een passerende locomotief de kurk-dro- ge st'ljel in vlam gezet. Met twee slan gen heeft de brandweer o.l.v. de heer Ootmerssen de vuurhaard gedoofd. Om 8 uur kon de brandweer inrukken. Ten aanzien van de evacuatie naar Nederland maakt de directeur van so ciale zaken te Batavia bekend, dat de mogelijkheid tot verkrijging van het zogenaamde evacuatiebewijs, dat recht geeft op evacuatie naar Nederland, be houdens voor enkele groepen, zonder restrictie op 1 October zal worden be ëindigd. De regeling is niet van toepas sing op diegenen, die nog uit het bin nenland zullen vrij komen. Aan hou ders van evacuatiebewijzen kan in bij zondere gevallen uitstel worden ver leend, doch alleen indien uitstel in het belang van het land noodzakelijk is. helminahaven een overstortplaats te ma ken, waardoor het vuil direct van auto's in gereed liggende schepen kan worden gekiept. De tijd zal moeten leren, of de ze plaats, bij de heersende windrichting, gelukkig is. De foto geeft een overzicht van het betonstorten. De groei van de stad heeft een even redige vergroting van de hoeveelheid vuilnis tot gevolg. Het aantal plaatsen, waar gestort kan worden vermindert door de uitbreidingen even snel en het probleem wordt zeer groot. Het gemeen tebestuur heeft gemeend het te moeten oplossen door aan het eind van de wii- De 55 jarige W. C. werd op het sta tionsemplacement plotseling onwel. Per ziekenauto moest hij naar zijn wo ning worden vervoerd. Verdacht van rijwieldiefstal werd de 23 jarige A. G. K. aangehouden. GEBOREN: Jan z. van P- Koelewijn en M. P. de Bree B0erhavelaan 1 Martina E. d. van M. IJzerman en C. u. Molenaar, Rembrandtlaan 34 Wilhel mus L. z van W. L. Leendertsen M W. Kruidenier, Overschiesestraat 48 Cor nells M. z. van A. J. v. Aartsen en M. Manifarges, Boerhavelaan 1 Arij, z. van A. Reedijk en M. Stolk. IJsselmonde- straat 7 Jan A., z. van H. J. Kalfsbeek en J ,J. v. Maanen, Stadhouderslaan 75 Paulus M. M. z. van P- J- v. Deventer enA. G, M. v. Geene, Potgieterstraat 27 Lambertus H. z. van P. C. J. v. d. Water en L. H. Vredenbregt, Dr. Nolet- straat 1 levenl. kind van F. P. de Vries en W, Uljee, Nassaulaan 75. GEHUWD: C. A. Verhoeve 25 i. en H. Reijgersberg 21 i. ,W. M. C. Nolet 38 j. en P. M. A. Meuwissen 36 j. r~ G. J. G. Docters 25 j. en A. Marree 23 j. J. W. Janse 39 j. en C. Ram 34 j. M. J. v. d. Linden 51 3- enTh.Steffens 40 j. A. v. Schouwen 52 j en J. de Ruiter 43 j. G. M. Hoogenboezem 27 j. en L. Capelle 25 J- C. Maltha 22 J. en M. Blees 23 j. J- W. Sieo 25 j. en J. J Ph. Th. v. d. Water 26 j. A. M. Monster 25 j. en M. M. Romijn 22 j. N. H. Veat 31 j en J. T. v. Lieshout 27 j. P.. L. J. Dullaar* 29 j. en C. J. M. Noordiik 22 j. l. C. de Groot 25 j. en G. Punt 24 j. J. A. Boon 24 j. en H. J- T. Dries 20 j. P. J. Graven 37 j. en J- C. Brenties 33 i- R. W Johansen 30 j. en M. A. Blomsteel 29 i. A. Boon 30 j. en H J. Toutijn 26 'j. P. J\ R. Prénaer 37 J. en R. v. Rosmalen 2o j. t) Hamer slag 24 j. en N J. v. Heest 24 i. A. Schilp 28 j. en J. J- 7; l.Siide 26 j. J. Doef 25 i. en E. M. Dinkelaar 21 i. OVERLEDEN: R. H- ,p- v. d. Brink. 1 jaar, Dr. Noletstraat I. Daar langzamerhand de verschillen de beperkingen in Cheribon worden op geheven nemen handel en verkeer daar geleidelijk toe. In Augustus was reeds een duidelijke opleving waar te nemen en toonden de prijzeiT een dalende ten dentie. Met ingang van 24 Augustus werd ook het vrachtvervoer naar Ba tavia hervat, zij het ook voorlopig slechts beperkt tot overheidsgoederen. Ook de nijverheid ontwikkelt zich gun stig. Behalve de haven zijn nog verder in bedrijf de drukkerij van Kolff, de British American Tobacco Company Ltd., de ijsfabrieken van Petodjo. gas- en licht en waterleiding, een rijstpellerij, een melkbedrijf, een weverij, een ma chinefabriekje een scheepswerf, een sleephelling, meubelmakerijen en ver der nog verschillende kleinbedrijven. Rijwielbanden distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat aan personen, die in de maanden October 1946 tot en met Januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuitenband hebben ontvangen, inschrijvingsbewijzen B.I. voor vervanging zullen worden uitge reikt. Formulieren daarvoor moeten in het tijdvak van 14 tot en met 27 September 1947 worden afgehaald en ingediend aan bureau Broersvest 111» tegen overleg ging van tweede distributiestamkaart. Personen die tussen 1 Januari 1945 en 30 Sept. 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuitenband heb. ben ontvangen en nog niet in het bezit zijn gesteld van een inschrijvingsbewijs, worden in het boven vermelde tijdvak alsnog in de gelegenheid gesteld een aanvraag in te dienen. ROTTERDAM, 12 Sept. Vaarwerk: 500 ton mais Zaanstreek; 131 ton ijzer Am sterdam; 350 ton fosfaat Someren Sluis 11; 55 ton ijzer Tilburg; 70 ton fosfaat Stadskanaal; 78 ton kunstmest Bergen op Zoom; 2Ó0 ton stukgoed Utrecht; 250 ton id. Amsterdam M. S.; 166 ton kunst mest Appingedam; 165 ton id. Krabben- dijke; 2 X 75 ton hout Tilburg; 600 ton dwarsliggers Dordrecht; 233 ton mais Delft; 113 ton kunstmest Gaarkeuken; 300 ton stukgoed Amsterdam; diverse, partijen stukgoed vletten, alles volgens tarief. Op 18 September a.s. organiseert de katih. Land- en Tuinbouwbond een bede vaart naar Heiloo, waaraan tevens een oorgstda-nkviering en een manifestatie rond het beeld van St. Willibrordus ver bonden zal worden. In de middag zal Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, aldaar aanwezig zijn en een toespraak houden. In tegenspraak met andersluidende geruchten, verzoekt men ons er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het vrijkomen van automobielen voor alsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto verlangt, moet zich als tot nu toe gebruikelijk, tot de rijksverkeersin specties wenden. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) K. R. O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Weerpr.; 12.38 Klaas van Beek; (13.00 V. d. Ned. strijdkr.); 13.45 Filmpr.; 14.00 Gram.; 14.30 Caus.; 14.45 Gram.; 15.00 V. d. jeugd; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 15.45 Boekbespr.; 16.00 Gram.; 16.20 Caus.; 16.30 Muz. caus.; 17.00 De Wigwam; 18.00 Zwemkam- pioenschappen; 18.15 Journ. overz.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Septet; 19.45 Caus.; 20.00 Actual.; 20.12 De gewone man; 20.20 Gram.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Gram.; 21.30 Orkest; 22.00 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) V. A. R. A.: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.00 Morgenwijding; 11.00 V. d. con- tinu-arb.; 12.00 Metropole-ork.; 12.30 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Klankbeeld; 14.15 Orkest; 15.00 Boekbespr.; 15.15 Gram.; 15.45 Orgel; 16.10 Lezing; 16.25 Muziek; 17.00 Sportpr.; 17.15 Gram.; 17.45 Caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. jongeren; 19.00 Gram.; 19.10 Koor; 19.30 V. P. R. O.: 20.00 Actual.; 20.15 Vacantie; 21.15 Caus.; 21.30 Orkest; 22.00 Hoorspel; 22.30 'Malando; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Het wegvervoer is dezer dagen plot seling in ernstige moeilijkheden ge bracht als gevolg van een rigoureuze beperking in de toewijzingen voor olie. Zo bericht men ons vanuit het West- land, dat daar de grote expediteurs, die ongeveer heel Europa met hun wa gens bereiken, met ingang van de vol gende week hun bedrijven vrijwel geheel moeten stil leggen. Het is thans hoogseizoen van de drui ven; bij tienduizenden kilo's wordt dit product, dat een noodzakelijk snel ver voer moet hebben, naar vele landen, zoals Zweden, Noorwegen, Slowakije, enz. gebracht. Daaraan is nu een plot seling einde gemaakt, maar hierdoor tevens aan de mogelijkheid tot het ver krijgen van de zo nodige deviezen. Bo vendien zal die beperking in afzet on getwijfeld terugslag geven op de prij zen aan de veilingen. Hoe abnormaal door de Verteersin- spectie de beperking is toegepast, mo ge blrjke dat bedrijven, die tot nu toe zingen van ten minste 10.000 liter per week hadden, er nu1500 ontvin gen! Wat dit betekent moge blijken, dat voor een rit naar Praag b.v. een 1200 liter olie noodig is. Het is niet verant woord juist in dit hoogseizoen der drui- venexport, dit volkomen onmogelijk ce maken. Het Westland hoopt dat spoedig een verandering in de toewijzingen wordt gebracht, voordat het seizoen geheel is verstreken. Op 17 Sept, a.s. hoopt de heer R H Veringmeijer de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de fa. J. J. Meder Zoon, alhier, waar hij thans de functie van meesterknecht bekleedt. bet spook tussen de bomen vandaan. De man pakte het aan en het plofte uit elkaar, alleen weer het zelfde ga- zige spul achterlatend. Daar stond hij, het pakje in de hand! Doch plotseling veranderde zijn vrolijke gelaatsuitdruk king. Er scheen iets niet in de haak met het pakje: er rommelde en siste iets binnen in! Met een zwaai wierp hij het ver van zich af en was met een paar geweldige sprongen tussen de bomen verdwenen! Hoera Het is er Schiedam heeft zijn eerste doelpuntEen prachtschot van de St. Vincentius-vereniging, mid- hen in de goal. U hebt het toch gelezen De Sint vincentius-vereniging gaat een serie culturele ontspannings-avonden organi seren voor de gezinnen, die aan haar °FJ> zijn toevertrouwd. hn at hebben wij, langs de lijn, staan hehu ren naar zo'n gebeurtenis. Wat aultqen wij staan trappelen van onge- ho0 ëezucht over de Hebabaliba-wan- opgegeven had. Hij herinnerde zich de aanwijzingen, die juffrouw Marsh be gonnen was, hem te geven toen ze on derbroken werd: Komt u dadelijk baar het huis op de hoek van Lexingt... had ze gezegd. Het huis, waar hij nu had aangebeld, stond niet alleen op de Lexington Avenue, maar het was bo vendien een hoekhuis. Het kwam hem biet waarschijnlijk voor, dat de telcfo- biste hem een verkeerd nummer opge geven had. Is er iets op tegen, als ik hier eens rondkijk?, vroeg hij. He oude heer scheen een beetje ge krenkt. U twijfelt, zoals ik zie. Dat is een kwade eigenschap, een heel kwade zelfs. Ik heb eens iemand gekend, die zó twij felziek was, dat hij zichzelf niet eens onder ede kon geloven. Maar u moogt gerust een kijkje in mijn huis nemen. Ik heb niets te verbergen. Hij ging hem voor en hield zich zo kranig, als zijn kromme rug het maar veroorloofde. Zijn manier van doen was opvallend koel, maar terwijl ze van de ene naar de andere kamer gingen, ver telde hij de detective toch, dat hij Hol- lingsworth heette en dat hij het huis al jarenlang bewoonde, nadat zijn vrouw gestorven was. Het onderzoek an de twee verdiepingen nam niet veel ijd in beslag. De detective keek overal cherp rond, maar vond niets, dat ge- uigde van een worsteling, die in de woning had plaats gegrepen. Ik hoop, dat u nu tevreden bent, zei Hollingsworth waardig. Ze waren juist de trap afgekomen en stonden nu in de kleine hal. Clyde zag een telefoontoestel tegen de muur han gen. Als hij niet in het verkeerde huis eland was, moest juffrouw Marsh daar gestaan hebben toen ze hem opbelde. Hij keek tevergeefs rond naar enig te ken van wanorde. Hij voelde de ogen van Hollingsworth op zich gevestigd met een uitdrukking van duldende ver draagzaamheid. Clyde kon geen reden vinden, nog langer te blijven en maakte aanstalte de oude man te bedanken en heen te gaan. Toen viel plots zijn blik op de tele foongids, die geopend op een tafeltje naast het toestel lag. Hij kneep de oog leden een weinig dicht, toen hij naar de linkerbladzijde keek. Hebt u kort geleden nog getelefo neerd. vroeg hij op kalme toon. Niet sedert vanmorgen. Ik heb de kruidenier opgebeld en een en ander besteld. Hij woont hier niet ver vandaan en gewoonlijk loop ik er zelf even heen, maar vanmorgen voelde ik me niet erg lekker. U weet, hoe dat gaat met een oud man, Wie is uw kruidenier, mijnheer Hollingsworth? De oude heer keek hem verbluft aan. U drijft de spot met een oud mens, zei hij verwijtend. Nieuwsgierigheid is 'n heel lelijke karaktertrek ,heel lelijk Nou ja, dat zien we wel, bromde hij: Ik ben volkomen bereid in een val te lopen, als ik mijn ogen maar open houd. Zo'n beetje opwinding kan me geen kwaad doen, nu ik zolang in een ziekenkamer opgesloten ben geweest. In elk geval is er nu geen tijd meer om daarover te piekeren. Maar hoe meer hij erover nadacht, hoe meer hij tot de overtuiging kwam, dat juffrouw Marsh werkelijk in moei lijkheden zat. Hjj herinnerde zich, hoe haar stem van angst gebeefd had, toen ze de naam Eltinge uitriep. Als ze niet werkelijk van streek was geweest, had ze die naam nooit met zulk een waarachtige ontzetting kunnen uit schreeuwen, al was ze dan nog zo'n uitstekende actrice. Clyde maande de chauffeur tot groter spoed aan. Op het aangegeven nummer vond hij een laag hoekhuis met een ingezakt ak en brokkelige muren. Zodra hij uit de taxi stapte, zag Clyde al dade- ijk, dat het een der snel verdwijnende oude huizen van Manhattan was. Voor en naast het huis lagen smalle gras- 1 over ue neuduauwa-wwu lijk Ï5reet, gefoeterd over het avond- V°1 ricog-gtraat-publiek, ons kommer- darnrn 6n weet zeker, dat alle Schie- om gaarne zullen medewerken Èr »di verwezenlijken. ik, wat geld voor nodig zijn, denk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3