G*ESPREK met S. H. DE ROOS V jeugdige lezerskring DE GOUDEN RIDDER ?p v I JN-inder- bezoek! zit dat? Weerbericht! Het ARK A-congres te Amsterdam R maal geklopt KRIS-KRAS OVER DE JAARBEURS oor onze hoe firn Tuimel en het Spook Begenadigd kunstenaar in een edel ambacht Het kijkgrage publiek I ANG ADIO programma werd £2 óR» B*™J uit z*?- ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 Bij zijn 10ste verjaardag T.B.C.-SPELD JESD AG Uit dankbaarheid jegens de spoorwegmannen OOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOO© o o 'OOOO0O9QOOOOOOOOOOOOOOQOOO. L zullen ze leven MOPPENTROMMEL MILITAIRE bedevaart KOELER I CONCERTGEBOUWORKEST GAF FEESTCONCERT NOODVOORZIENING VOOR DE GEMEENTEFINANCIEN door J. P. Seabrooke „Ja, dat is wel weer een tijdje geleden" zegt de nestor onzer letterontwerpers, de heer S. H. de Roos, terwijl hij ons een repro ductie toont van een tekening uit 1892 en er komt een glimlach op het ernstige gelaat, V „Ik heb er zelf geen idee van dat ik 70 jaar word". Inderdaad, men ziet het de kleine, voortvarende, met energie geladen figuur, grijs maar geen grijsaard, helemaal niet aan. Zoals men ook moeite heeft zich te realiseren dat deze vriendelijke mens in al zijn bescheidenheid een yereldreputatie geniet. Geen spoor van arrivis me of trots. Als was het de gewoonste zaak van de wereld, zo vertelt hij van zijn populariteit in Amerika en Engeland of van een Australiër die hem uit pure bewondering een prent zond van een Hollandse klompenboer, geheel gevormd uit door hem ontworpen letters. Zo zou hij ook over zijn populariteit in Nederland gesproken hebbenin dien deze bestond. Want het grote pu bliek kent deze belangrijke kunstenaar, die onze typografie een eigen karakter en een wereldnaam bezorgde, veel te weinig. Wel de vakmensen natuurlijk. „Die zagen wel dat er wellicht iets in mij stak, toen ik als jong lithograaf uit liefhebberij me met de uiterlijke verzorging van het boek ging be moeien". Natuurlijk informeerden we naar het ontstaan van die liefhebberij. „Kijk eens", antwoordde 'onze gastheer, „op de eerste plaats hield ik veel van boeken, en bovendien werd ik in die dagen ge wonnen voor het ideaal van de kunst voor de gemeenschap. Ons stijlloos en aan de leiband van buitenlandse ont werpers lopend drukwerk een schonere en meer persoonllike vorm te geven, vond ik een prachtige manier om dit ideaal te dienen". „Hebt u een speciale scholing in uw vak gehad?" „Neen. Die bestond trouwens niet en bestaat nog niet. Wel volgde ik de ge wone cursus op de Academie, en door zelfstudie had ik het zover gebracht, dat ik wist waar het in de typografie ohi ging, maar in de practijk was ik toen vrijwel een leek .Het is dan pok vechten voor me geweest om erkenning, en dat niet alleen ip. het begin, maar ook later nog." En dan horen we ,hoe hij in 1903 zijn eerste typografisch succes boekte: met de uitgave van William Morris „Kunst en Maatschappij". Hoe de door hem ont worpen initialen voor het Drukkersjaar boek van 1907 aanleiding werden tot zijn benoeming als artistiek medewer ker bij de lettergieterij „Amsterdam Op deze post bleef hij tot 1942. werk zaam. Daar ontstonden m rustige re gelmaat de nieuwe lettertypes „maar ieder type moest een eigen idee verte genwoordigen; werken met kleine nuan ceverschillen zoals die Amerikaan, die 120 nieuwe soorten ontwierp, ligt mij niet" daar ontwierp hi] in 1912 zijn over de hele wereldbekende „Hollandse Mediaeval" gevolgd door de „Erasmus- Mediaeval"; de „Grotius Mediaeval", de „Egmont", de „Meidoorn", enz. Wanneer de heer de Roos over zijn Mediaeval gaat spreken, dan worden onze hedendaagse kranten te klein.... Eén kenmerkend feit is wellicht vol doende om de enorme verspreiding van deze lettersoort te illustreren. „In de bezettingstijd" de rustige stem spreekt iets zachter, alsof het nog steeds oppas sen is „werd het meeste illegale druk werk in de Mediaeval gezet. Waarom Omdat practised alle drukkerijen dit lettertype hadden aangekocht, zodat de S. D. onmogelijk kon nazoeken van wel ke pers het geschrift afkomstig was Zo had dus het werk van de heer de Roos ook zijn verdienste voor de ilie- galiteit! Intussen laat onze gastheer ons het eerste ontwerp zien voor zijn „Mei- doorn"-letter, een willekeurige tekst van 5 regels, die een stuk papier ter grootte van een briefkaart vullen. Rafijn ge tekende letters» sierlijk en zuiver in het gelid. „Dit is het eerste ontwerp; het eigen rhythme van de letters is hier al waar te nemen. Deze „Meidoorn" is geïnspireerd op de schrijf letter. Het fijn geen lijnen, maar pen- nestreken". De nog werkwaardig vaste vaardige hand maakt de beweging van het schrijven. Van dit ontwerp worden enkele ver- kleine reproducties gemaakt, die onder elkaar worden geplakt. Kijk, zo, en dan begint het beeld van de letter in groter verband al aardig duidelijk te worden Hoe interessant dit praatje over het vak ook is wederom moeten we ons beroepen op plaatsgebrek. Om kort te gaan, naar het oorspronkelijk ontwerp wórdt van het hele alfabet plus cijfers en tekens een grotere werktekening ge maakt, die dan op zeer ingenieuze wijze, grotendeels mechanisch gegraveerd wordt op een z.g. patrijs, een uiterst ge voelig werkje. Van deze patrijs wordt dan de afslag, de matrijs gemaakt die een oneindig aantal afgietsels kan ople veren. Midden in deze technische uiteenzet tingen valt ons oog op een. strak inge lijste, tot in de fijnste details doorge werkte landschaptekening. „Dat doe ik in mijn vrije tijd", zegt de heer De Roos. „die me sinds 1942 gelukkig wa^ ruimer is toegemeten. Helaas kan ik u er slechts weinig laten zien; het meren deel is reeds verhuisd naar het Frans Halsmuseum (de heer De Roos woont in Haarlem) voor de tentoonstelling". Maar de weinige litho's en tekenin gen die aanwezig zijn laten zien dat onze gastheer ook als vrijscheppend kunste naar een figuur van betekenis is. Het zijn zeer gevoelig getekende landschap pen op bescheiden formaat, uit de aard van de kunstenaar met een sterke voor keur voor het lineaire. Een bijzonder fraaie tekening is erbij van een bos- partij nabij Bloemendaal. waar het zon- S. H. de Roos licht grillige lichtplekken werpt tussen de bomen. Wellicht is er gelegenheid nog eens op een en ander terug te komen, naar aanleiding van de tentoonstelling die te zijner ere gehouden wordt van 20 Sept. tot 1 October in het Frans Halsmuseum, waar op 20 Sept. om 2.30 u. de jubilaris recipieert. Men zal er het werk van S. H. de Roos in heel zijn veelzijdigheid zien zijn letterontwerpen, zijn boekom slagen, titelbladen en banden, vig netten, portretten en landschappen. Nederland krijgt de kans om deze te weinig bekende kunstenaar te eren door hem de waardering te schenken die hij in het buitenland reeds lang geniet. Vlak voor ons afscheid vertelt de ju bilaris ons nog dat op 14 September, de eigenlijke feestdag, een boekje zal ver schijnen met een hem dierbare tekst, voor het eerst gezet in een onlangs door hem ontworpen letter, de „De Roos". Als we deze jeugdige zeventiger goed begrepen hebben, geloven we niet dat deze nieuwste letter zijn laatste zal zijn! We wensen hem nog vele vruchtbare jaren. W. P. IN TE LÉVEREN BONNEN Door detaillisten CACAO: L-02 Div. L-12 Div. rts.) Hts. b E-15 1^. G-15 A ris.) Afloas. week 13—19 Juk 1947. Ie ver atrekiketn no. coup. C BROOD: L-01 brood (8 rts.), L-02 brood (4 rts.) L-03 re-s. (16 rta.) L 06 res., L-ll brood, L-13 res., L-21brood (8 rts.) Rts. b E-21, G-21 (^p ™"4trek pure X 150 uw. bonnen. Teversltrek ken no. coup. Patentbloem bloem D 034. Roggemeel D IMO- BOTER: L-01 boter rts.' Ti- boter (1 rts.) L-21 boter (1 rts.) Rts b. E-31, G-31 rts.) Af toss- week 23 Aug. 1947. Te verstrekken no. coup. C 444. MARGARINE/VET: L-02 boter A rts.) L-03 boter (1 rts.) L'l2 ^^r A rts.) L-22 boter (1 rts.) Rts. b, E en G 32 rts.) Af loss. week 17—23 AUig. 1947 Te verstrekken no. poup. C445, 44b, KAAS: L-01 Div., L-04 Res. (2 rts-) L-ll Div. (1 rts.) L-21 kaas (2 rts.) Rts. b. E en G 36 (1 rts.) Af loss. week 17—23 Aug. '47. Te verstrekken no, coup. C 447, 448. VLEES: L-01 vlees (1 rts.), L-02 vlees (3 rts.) L-03 vlees (2 rts.) L-06 Div. L-ll vlees, L-12 vlees (1 rts.) L-21 vlees (3 rts.) L-22 vlees (1 rts.) Rts. b. E 51 en G 51 (1 rts.) Coup. X 136, X 161, C 449, C 450. VLEESWAREN; L-01 vlees (1 rts.) L-02 vlees (3 rts.) L-03 vlees (2 rts.) L-06 Div., L-ll vlees, L-12 vlees (1 rts.), L-21 vl (3 rts.) L-22 vlees (1 rts.) Rts. b. E en G 51 (1 rts.) Af loss. week 17—23 Aug. 47. Te verstrekken no. coup. C 449, 450. TABAK (grossier) Ooiip. C 428 429, X 137, X 162. Afloss. week 17—23 Aug. '47. Te verstrekken no. coup. G 131. Voor de oouipures X 136 en X 137 is het niu de laatste gelegenheid om in te leveren. TEXTIEL: Detaillisten en grossiers. Toew. text.igoederen (oud) uitsluitend deze week. Zie hiervoor publicatie van 10 September 1947. Detaillisten. Toewijzingen Distex MD 85 101 t/m. 140 VA, VC, VD, VE 605 4- B, C, D. E. F. (5 pnit.) 101 t/m. 200 VF 605 A B C en D VA 705 (1 pnt.) ABC en D VA 705 (5 pnt.) B en C 82 1 en 10 ptn. Confectionneurs en confectiebedrijven Handelscoupures (nieuw). Voor hen waarvoor deze week is aan gewezen. BRANDSTOFFEN en INDUSTRIE KOLEN: Nieuwe coupures B C D E vervr. Geen vervangingstoewijzingen. BRANDSTOFFEN: TA 707; 74 BV, 75 BV (3 rts.) TB 707; 74 BV (3 rts.) WA 707 1 t/m. 6 per. (1 rts.) WB 707 1 t/m. 6e per. (5 rts.) Rts. b. 1 eenhedd 1947/1948 (1 rts.) Het stralende weer trekt uiteraaiu ook veel kijk-graag publiek naar de Jaarbeurs, dat niet zo zeer uit is om zaken te doen. Men herkent deze men sen aan hun bewegingen, het langza me tempo in hun lopen en de nieuws gierigheid, waarmee zij elke stand in blikken om te speuren of er wat nieu vs is. Tot zij op het botte bordje „niet voor particulieren", dat de ingang van sommige stands verspert, stuiten. Wij begrijpen natuurlijk, dat het een rustig zaken-doen zou belemmeren, in dien de toeloop van louter belangstel lenden er groot is, en daarom achten wij de instelling van twee speciale ex port-dagen een verstandige maatregel doch kijkers kunnen kopers worden en tenslotte moet, wat men het publiek pleegt te noemen, de meeste artikelen gebruiken. Wat zou een fabrikant of handelaar rnoeten beginnen als het pu bliek zijn waren niet wil? Attractief is voor de bezoekers al wat levendig is en vandaar steens groepjes mensen om een weefgetouw, dat in werking is op de vierde ver dieping, waar zich de textiel-afdeling bevindt. Wij zien hier de laatste Parijse modellen shawls, kraagjes en vesten en een keur van wol. „Geen show, all? artikelen verkrijgbaar", luidt het be moedigend opschrift in een stand. Het zo in zwang zijnde plastic zien wij op de textielafdeling bij vele arti kelen in toepassing. Elders viel ons oog op mooie lampen, waarbij dit mate riaal gebruikt is, wat het grote vooi- deel heeft, dat het afneembaar is. Het is maar goed, dat kinderen geen toegang op de Jaarbeurs hebben, want zij zouden zich verdringen voor een lopende pop, die dank zij een wonder lijk mechaftiek menselijke stappen na tuurlijk nabootst. Met een enkel woord wezen wij reeds in een van onze vorige beschouwingen op het grote nut van voorlichtings diensten ter beurze. Speciaal verdient nog vermelding de afdeling op de be gane grond in het hoofdgebouw van de Vakgroep „Makelaars in assurantiën en assurantie-bezorgers'', met de bedoeling een „steen" bij te dragen tot verhef fing van deze stahd. Iedereen kent de beunhazerij in dit vak. Naast een aan tal van ongeveer 12.000 beroeps-as surantie-tussenpersonen, lopen in Ne derland naar schatting een 200.000 per sonen rond, die „in verzekering doen" Dat de bona-fide verzekeraars hieraan paal en perk willen stellen, laat zich begrijpen. Tenslotte nog iets over de veiligheid Daarom gaan wij even met de bus van het Vreeburg naar de Croeselaan, ten einde fraaie 12 voudig gebogen brand kasten te bewonderen, die vanwege een vulling met vuil diamant niet te door boren of te snijden zijn. Soortgelijk zijn tabernakelkasten uitgevoerd. 17 September 1944 begon de spoor wegstaking en daarom is de 17e Sep tember voor het spoorwegpersoneel een„ bijzondere gedenkdag. De inzet „mede te werken aan de be vrijding van ons land" werd met suc ces bekroond. De staking bracht vel pi levens in gevaar en eiste vele slacht offers. Na de staking moest het per soneel nieuwe offers brengen, doch nu voor een heel ander doel, n.l. de weder opbouw van de Spoorwegen. In bAde gevallen heeft het spoor wegpersoneel zich van zijn beste kant doen kennen en heeft het van alle zij den ook officiële lof geoogst. De Spoorwegtuberculosevereniging, welke vereniging het personeel en zijn gezinnen steunt bij tuberculose en wel ker taak door de grote uitbreiding de zer ziekte gedurende de oorlog zo zeer verzwaard is, meende deze gedenkdag te moeten bestemmen voor het houden van een collecte ten bate van haar pa- tienten en besloot die dag aan de reizi gers en het spoorwegpersoneel een speldje te koop aan te bieden vóóf en op de stations. Zij is overtuigd, dat velen met genoe gen zullen tonen, dat zij het werk van het spoorwegpersoneel waarderen en daarom de lijders onder hen en hun ge zinnen willen steunen. De burgers van het stadje dromden voor de poorten van het grote kasteel tezamen. Opgewonden stonden ze met elkaar te praten, daarbij telkens heel zenuwachtig achter zich kijkend, want ze voelden zich helemaal niet op hun gemak. Midden in de nacht hadden de slapende burgers zich nl. verstoord om gedraaid, omdat er een ruiter door het stadje was gedaverd. Schijnbaar doelloos had hij een tijdje heen en weer gereden, tot iedereen bevend van angst recht overeind in bed was gaan zitten. Een krijsend gelacht steeg nl. tegen de hui zen op en de meest dappere, die-stille tjes naar buiten had gegluurd, bezwoer, dat de ruiter helemaal in het zwart was en er rare vlammetjes uit zijn ogen sprongen. En nu wilde de burgerij dan, dat hun heer er zich eens mee bemoeide. Waar om ook niet? Hij wist ze heus wel te vinden, wanneer zijn schatkist leeg was, (wat vrij dikwijls voorkwam) en de plicht van edelman bestaat tenslotte toch ook in het beschermen van zijn onderdanen Toen de kasteelheer door het geroezemoes wakker was geworden en naar buiten kwam, zagen de mensen al, dat de barometer op slecht weer stond. De dapperste uit de menigte trad naar voren en deed heel omstandig het verhaal, waarbij hij besloot met te vra gen of de edele heer een onderzoek kop instellen „Een onderzoek?" snauwde de kas teelheer; „Waarom? Net of het mij iets kan schelen, wat er met jullie gebeurt. Voor mijn part is het de duivel ^zelf, die jullie zwarte zielen komt halen". Ai, de duivel zelf! Om eerlijk te zijn, dat had den de meesten ook al gedacht, alleen dat van die zwarte zielen, daar hadden ze nog niet bij stil gestaan! „Ja maar', mompelde de bierbrouwer, die het woord had gedaan „wat kunnen wij te gen de duivel doen. Wij betalen belas ting aan U, zodat U nu op uw beurt iets voor ons moet doen". „Moet, moet blafte de kasteelheer, terwijl hij een paar stappen dichterbij kwam „lelijke bierpummel, als je je hoofd niet dicht houdt, zal ik je een pak slaag geven. En nu, verdwijn, vlug een beetje, want mijn geduld is op. Zie zelf maar, hoe je er uit komt' en grijnzend liet hij de poort voor hun neus dicht smijten. Toen viel opnieuw de nacht. Amper had de zon een laatste straaltje licht over de daken van de huizen gegooid, of iedereen repte zich naar binnen. De deuren werden stevig gegrendeld en achter de meeste deuren hoorde je een geluid, alsof er zware tafels en kisten tegenaan werden gezet. Slechts weinigen sliepen er die nacht en dezen schrokken prompt weer wakker, toen in het holst van de nacht opnieuw paardehoeven over de keien kletterden. Nu scheen de zwarte ruiter een doel te hebben. De mensen hoorden hem ergens stilhouden, een vervaarlijk gekraak klonk boven het bonzen van al die angstige harten uit en een vreselijke gil, gevolgd door het zelfde lachje van de vorige nacht, deed een paar oudjes van schrik in' elkaar zakken. 's Morgens, toen het gouden zonlicht weer breeduit over straat en veld gutste, slopen de dapperste mannen aarzelend naar buiten. Glurend om ieder hoekje, speurden zij heel voorzichtig rond, maar nergens was iets bijzonders te zien. Tot datde voorste man ineens bleef staan. Met zijn mond wijd open van schrik en verbazing, wees hij naar de herberg. De anderen keken nu ook en zageq daar de bierbrouwer liggen, dood. De bierbrouwer, juist de bierbrouwer, die gisteren tegen de kasteelheer zijn mond had open gedaan. En natuurlijk deden zij nu pas, nu midden in de moeilijkheden, wat ieder mens altijd moet doen, ze gingen bidden. Het kapelletje was te klein om al die angstige mensen te bevatten en iedereen smeekte om het hardst om toch vooral maar bevrijd te worden van de duivel, want daaraan twijfelde nu niemand meer. Zo hard bacjen zij, dat ze niet eens bemerkten, dat er buiten opnieuw hoef slagen weerklonken Pas door het roepen van de mensen, die binnen geen plaats hadden kunnen krijgen, kregen ze het in de gaten en toen vlogen ze naar bui ten, doodsbenauwd, dat de zwarte ruiter nu al was terug gekomen. Gelukkig bleek het niet zo te zijn. In. tegendeel, er stond buiten een sneeuw wit paard, waarop een ridder,- die van onder tot boven in een wijde witte man tel was gehuld. „Vanwaar die drukte en die angst, burgers?" vroeg hij en aan alle kanten werd hem het afschuwelijke verhaal gedaan. Hoe hun kasteelheer denkelijk door de duivel in was genomen, kortom, alle ellende van de laatste nachten vertelde men hem: „Ach, ach", zei de ridder fijntjes glimlachend, „en niemand weet de oplossing? Laat dat dan maar aan mij over". Nu dat was een kolfje naar de hand van de burgerij. Dolgraag wilden ze dat er iets gebeurd^, maar zelf doen, ho maar! De derde nacht, waarin dit alles zich heeft afgespeeld, viel in. Opnieuw slo ten de burgers zich op, maar nu luister den zij gespannen naar het rustige stap pen van de vreemde ridder. Nog steeds gehuld in zijn lange mantel liep hij heen en weer door de straten, in afwachting van zijn zwarte tegenstander. Daar klonken in de verte weer de hoefslagen en gierend schoot de zwarte ruiter om de hoek. Zijn gloeiende ogen fonkelden van woede, toen hij midden op straat zijn tegenstander zag staan en net wilde hij zijn gitzwart paard de spo ren geven om over hem heen te rijden, toen de ruiter zijn mantel afwierp. Het paard van de duivel (want deze was het Inderdaad) schrok bij het zien van de ridder. Op het schitterende goud van Het valt me bar tegen, dat de animo om me te schrijven nog steeds niet veel groter is geworden. Is de school nog te veel een nieuwtje? Het weer nog te mooi? Wacht maar. als jullie van de winter weer vrij krijgen, omdat er weer geen kolen zijn (wat een optimist ben ik, he?) zullen jullie weer om me hul len. Enfin ik zal maar weer eens zien. Als ik mijn hersens weer gepijnigd heb op 'n puzzle, ja, dan kan iederen me vinden! Vinden jullie dat feitelijk zelf nu wel eerlijk? Nee, dan m'n trouwe klanten, daar neem ik mijn hoed voor af. Zoals bijv-, SANNIE H. (11 j.). Ik ben blij ,dat je weer gemeld hebt na de vacantie en ik hoop dat de vacantie je goed bevallen is. Nou, Sannie, ik zal dat blad niet kennen! Ik lees het zelf veel te graag: Nu je best maar weer doen °P school, want ik reken op een mooi Kerstrapport. Dames eerst, dus RIA VAN W. (12 ook weer welkom. Ja hoor, je kaart heb ki gekregen. Ik vond het reuze. En zie je er na de vacantie ult als Hollands welvaren? Aardig van je, om tegelijk al; weer te beginnen met een mop en een paar raadsels, zo moet het ook, vind je niet? Dan de heer RUDI VAN W. (6 j.). Nou joh, dat was nu eens 'n knap briefje. Het zal best niet meevallen, als je nog zo jong bent en daarom ben ik je extra dankbaar. Het was fijn, ook van jou een vacantiegroet te krijgen. Nu op school maar weer je beste beentje voor zetten, Rudi. JOHAN D (9 j.), dat was weer een formidabele brief, en dan nog 'n raad sel en een mop ,het was prachtig. Tja, het is toch wel fijn om op school te zijn .alleen niet iedereen snapt dat. Dat is erg, zeg, van die leraar, wat had hij eigenlijk? Nou Johan, tot de volgende keer! En tot slot GERDA F. (11 j.). die ook langzamerhand erg trouw wordt. Reuze leuk, zeg, dat je je best voor me zult doen, ik ben benieuwd, Ep ook al zo'n plezier op school, sjonge, ik ben be nieuwd of je over een poosje niet an ders piept. Natuurlijk de groeten terug voor allemaal, van OOM LUUK. zijn harnas fonkelde nl. in het maan licht -een groot kruis van diamanten, die op hun beurt het licht terugwierpen over het paard van de duivel.. Deze sloeg zijn handen voor de ogen en gilde alsof hij zich gebrand had. „Ga weg, ga weg" stootte hij uit. „Kun je dan nooit dat \ruis vermijden". „Satan", sprak de ridder, „je spel is uit. Verdwijn naar de plaats iyaar je hoort". Hij deed een stap dichterbij, maar voor hij iets kon doen, stootte de duivel een vrese lijke gil uit en..,, hij was verdwenen, met paard en al! De volgende morgen zocht de burgerij naar haar bevrijder, doch hij was ver dwenen, even stil als hij was gekomen. Ook de kasteelheer was verdwenen, zo als de bedienden van het kasteel* opge wonden kwamen vertellen. Ze wisten erbij te zeggen, dat hij een dag of drie van te voren een rare bezoeker had ge had met gloeiende ogen, en dat ze toen in de kamer het gerinkel van geld had den gehoord. Toen wisten de burgers het zeker, de kasteelheer had zich ver kocht aan de duivel en deze was ver slagen door de gouden ridder, dié nie mand anders kon zijn geweest dan een engel uit de Hemel Ziezo, degene, die verleden week alle antwoorden wist, is beslist een bolle boos. Kijk maar na: 1. Matrozen; 2. een zwarte kip legt witte eieren, maar een witte kip geen'zwarte; 3. een inkt vis, dan zijn er geen inktpotten nodig; 4. bal, pop, auto, springtouw. Probeer nu je krachten hier eens op: 1. Je gooit het recht omhoog en het komt kruiselings op de grond. 2. 3. 4. 5. Twee jarigen krijgen deze keer weer een papieren visite. De eerste is Sjaki V., die Dinsdag 9 jaar wordt. Natuur lijk zal er bij hem thuis flink gefeest worden. Veel plezier, Joh.! Donderdag is Fons W. aan de beurt. Hij wordt 12 jaar en ik kan me vergissen, maar het lijkt me net een prachtige leeftijd, om nu weer eens zo'n gezellige brief te pennen. Gooi iets wits tegen de muur en het wordt geel. Gooi iets roods in het water en je haalt het er zwart uit. Als de Moerdijkjurg weg was, hoe kwam je dan aan de1 overkant (niet varen, zwemmen, vliegen enz.) Welke koningen hebben geen land en onderdanen? Advocaat tot de dief: „Tja, mijn waarde, je zaak staat en slecht voor. Ik weet werkelijk niet hoe ik je vrjj moet krijgen". Dief hoopvol: „Zou meneer de advo- caat niet eenvoudig kunnen Zeggen dat hij het gedaan heeft?" De wereldreiziger komt met zijn auto in het negerdorp. Nieuwsgierig drom- men de zwartjes om de wagen. „Ja, zo'n toet-toet-wagentje hebben jullie nog nooit gezien, hè?" „Wat? Ach man, doe niet zo raar", zegt het opperhoofd", dacht je, dat we niet zagen, dat dit een zespersoons Ca- dillac*8-cylinder, model '37 met 4-wiels- remmen is? Henk; „Zeg, kun je me ook een beetje geld lenen?" Kees: „Natuurlijk. Altijd. Hoe weinig heb je nodig? Een richtingaanwijzer is géén toover- stafhij vertelt alleen, wat graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrang! Ook als u,.het pijltje" hebt uitgestoken; moet u blijven opletten, gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren(fenlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan dat is onuitAaanbaar en geviarlijk Op Zondag 21 September a.s. wordt onder leiding van de kardinaal-aarts bisschop van Toulouse, mgr. Saliege, een militaire bedevaart naar Lourdes gehouden. Deze dag zal tevens door geheel Frankrijk als nationale gebeds dag voor het leger gelden. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot j Zondagavond. t Matige tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West; aanvankelijk vrij veel bewolking met plaatselijk j j enige regen, later weer opklarend; S koeler. 14 Sept.: Zon op 6.11 uur, onder j 19.00 uur; maan op 5.13 uur, onder 19.21 uur. 15 Sept.: Zon op 6.12 uur, onder: 18.58 uur; maan op 6.40 uur, onder j 19.36 uur. De feestelijkheden van het dertig jarig bestaan van de A.R.K.A., waarbij tevens hét zesde lustrum van de afde ling Amsterdam wordt gevie'rd, begon jen Donderdagavond met een concert in het Concertgebouw. Het Concertgebouw orkest voerde onder leiding van Henk Jordan een programma uit van werken van Wagenaar, terwijl de violist Jan Keessen het vioolconcert van Beetho ven voordroeg. Het buitengewoon grote gehoor beluisterde een en ander met grote dankbaarheid. De deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg woon de het concert bij. Gistermorgen is in de Vondelkerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door de geestelijke advi seur, directeur J. Th. M. Kraakman. De kerk was zeer fraai versierd en de belangstelling buitengewoon groot- Vrijwel alle aanwezigen naderden ter H. Tafel. De geestelijke adviseur de afdeling Amsterdam, pater Corve 25. Mislukt plan. Met een geweldige knal vloog het pakje uit elkaar! Dat was nu Tim's plannetje: inplaats van geld, had hij vuurpijlen in het pakje gedaan! En het was zo gemaakt dat, wanneer iemand het touwtje los zou maken, deze af zouden gaan. Ze behoefden dan nog al leen maar in de rich ^oest 1fuur- pijlen te lopen; d Uvinden i tr boos" wicht zich immers bevHet was nu alleen jammer, dat de beide briga diers weggelopen w S.C.J. hield een prachtige predikatie over Christus Koning, tiet zangkoor Laus Deo onder leiding va" de heer Tolhuys, voerde een Mis'tah G:ruber uit. Na een feestelijk ontbijt werd de huis houdelijke vergadering v gezet. Evenals Donderdag werd de gehele betreffende fe P°Sitie van d„ ambtenaren. s voerden het woord en hamer en er op, dat de levens omstandigheden van de dienaren der overheid onhoudbaar zijn. Vooral legde men de nadruK op de ongunstige ver houding tas.Spn de lonen in het parti culiere hedrijt en die door de overheid worden uitbetaald. pe voorzitter, de heer B. J- M. van Elk is v.°°r geruisloze onderhandelin gen en met het grote woord naar binnen en naar buiten, waarvan velen in de vergadering voorstander bleken te zijn. De standpunten konden moeilijk tot elkaar worden gebracht en de voorzit ter maakte tenslotte van het geheel een portefeuillekwestie. Aanvaarding van een der moties zou zijn aftreden bete kenen. Hjj stelde het gehele probleem ln vijf punten samen. le- De ambtenaren worden momen teel onevenredig zwaar belast. 2e Voor- loPig is uitsluitend heil te verwach ten van een streng doorgevoerde prijs politiek, daar verdere loonsverhoging slechts het inflatiegevaar zou vérsrrc-"" ten. 3e. Er moet door ieder een offer worden gebracht. 4e. Het lang uitblij ven van een oplossing is een reden to meer om met kracht de onderhandelin gen voort te zetten. 5e. De samenwer king met andere organisaties legt ons morele verplichtingen op. Ook in tweede instantie werden veel bezwaren naar voren gebracht. De regering wenst zo spoedig moge* lijk in staat te zijn zich een zo goed mogelijk oorcjeel te vormen omtrent do resultaten, welke de door de commissie- Oud voorgestelde noodvoorziening voor de gemeentefinanciën voor de Indivi duele gemeenten zal opleveren. Zij is daarom thans bezig de in dit opzicht mee3t recente gegevens te verzamelen. Aan het verzamelen vap deze gegevens mag echter vooralsnog niet de betekenis worden gehecht, dat de regering reeds zou hebben besloten, het voorstel der commissie-Oud over te nemen en het bjj dat voorstel gevoegde ontwerp van wet bij de Tweede Kamer in te dienen. Radio Nederland Wereldomroep geeft Zondag a.s, een overzicht van de repor tages, diè ter gelegenheid van het Ma- ria-congrès te Maastricht zijn gemaakt. De tijden der uitzendingen zijn 's mid dags 16.07 uur, golflengte 16.88 M., 19.71 M. en 49.79 M. en des avonds om 21.07 uur over 25.57, 31.28 en 49.79 meter. ZONDAG 14 SEPTEMBER. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 N.C.R.V., 9.30 K.R.O., 17.00 (N.C.R.V.). 19.45 KRO 8 00 Nieuws, 8.30 Prot. morgenwijding, 10.00 Hoogmis, 12.00 Gram, 12.15 Boek- bespr., 12.30 Me.tropole-ork (13-00 Nieuws) 13-40 Apomg^ 4.00ooHorster mannenkoor, 14.50 R-ö. i Vaudeville- orkC,61611 Granu 16-20 Thuisfront, 16.30 '4 34) Laten we toch maar even gaan kij- k0Hollingsworth haalde de schouders op. U bent erg eigenwijs, vond hij: Dat is ook een kwade trek. .Ik heb iemand gekend, dat zo eigenwijs was, dm. hij, om niet kaal te worden, een ontharmgs- middel gebruikte. Maar we zul'e" doen, wat u hebt voorgesteld. Ik heb niets te verbergen. Ze gingen de trap af. De oude heer met zijn flauwe grapjes en knipneren- de ogen was een raadsel voor Ciyae. Hoewel zijn stem wat schril en krakerig v/as, sprak hij toch met zoveel eenvoud, dat Clyde zich gedrongen voelde, zijn waarheidsliefde te vertrouwen. Toch was hij lang niet bevredigd. Holhngs- worth was net 'n beetje te mooi in zijn praten. Het kon toch geen louter toe val zijn, dat die telefoongids juist open lag op de bladzijde, waarop zijn eigen naam stond? En het was ook opvallend geweest, dat de oude man een weinig aarzelde, toen Clyde voorstelde .naar het sonsterrain te gaan kijken. Het onderzoek was, dat zag de speur der al snoedig. niet veelbelovend. Hij kwam in een grote, vierkante ruimte, begrensd door vier muffe stenen muren. Het v/aa er benauwd en de smoezelige ramen lieten slechts weinig licht door. Op de vuile vloer lag allerlei rommel en er stonden twee versleten koffers. Zelfs de dikke stoflaag .dij hij overal vond liggen. scheen te spotten met Clyde's verdenking. Bent u nu tevreden, vroeg Hol- lingsworth met zekere gekrenktheid. Clyde zei niets, doe', zijn verstand vocht nog tegen wat zijn ogen zagen. Hij was ervan overtuigd, dat juffrouw Marsh hem uit dit huis opgebeld had. Er was zeker niet meer dan een half uur verlopen tussen het ogenblik waar op ze met hem sprak en dat, waarop hij in het huis van Hollingsworth aange komen was. Het kwam hem onmogelijk voor, dat men haar midden op de dag met geweld uit dat huis ontvoerd zou hebben, omdat het daarvoor op straat veel te druk was. Plotseling keek Clyde van de vloer op en ontmoette de kalmpjes rondturen- de ogen van Hollinssworth. - Wanneer hebt U Eltinge voor het laatst gezien? vroeg hij. De .onverwachte en zo beslist ge stelde vraag scheen de oude heer een ogenblik van zijn stuk te brengen. Hij richtte ziin gebogen schouders wat op. Zijn ogeff knipperden niet meer. doch keken de detective strak aan. Heel even trilden zijn mondhoeken. Doch het vol gend ogenblik had hij zichzelf weer vol komen in bedwang. Eltinge? mompelde hij voor zich heen: Eltinge? Ik geloof niet. dat ik die naam ooit gehoord heb. Waarom vraagt u me dat? heer had hem genoeg gezegd en hij was al reeds met zijn gedachten aan iets anders bezig. Zijn ogen waren nu beter aan het halfduister gewend en nu zag hij iets, dat tot dan toe aan zijn aandacht was ontsnapt. De vloer lag dik onder het stof, behal ve een vierkante plek middenin. Dia stofvrije plek was ongeveer vier en een halve voet lang en drie Breed. Het maakte de indruk, dat daar tot voor kort een of ander voorwerp gestaan had, dat nu was vveggenomen. Al dadelijk keek Clyde naar een der koffers tegen de muur en schatte zijn af metingen in het ruwe weg. Die zag er net groot genoeg uit om op die stofvrije plek in he tmidden te passen. Hij keek tersluiks naar Hollingsworth, die gedul dig scheen te wachten, tot Clyde me zijn onderzoek klaar was. Wat zit er in die koffer? vroeg de detective. De oude heer trok de wenkbrauwen omhoog. Een oogwenk kwam er een tei le flikkering in zijn ogen. U bent nieuwsgierig, net zo nieuws gierig als die vriend van me, die altijd alles uit elkaar haalde. Die koffer is leeg Mocht u me niet geloven, kijkt u zelf dan maar gerust. Hij tilde het deksel op. Clyde fronste verbiisterd de wenkbrauwen, toen hij zag, dat Hollingsworth de jvaarheid had gesproken. En weer vestigde hij zijn Slik nn dp stofvrije plek van de vloer Heeft dit huis nog een kelder? vroeg hij. De oude heer schudde het hoofd en stak tegelijkertijd ziip hand in zitn jas- Clyde gaf daarop geen antwoord. De i zak. Het leek 'n heel gewone beweging, onmiskenbare verwarring van de oude1 doch de detective had r«©ds gezien, dat die jaszak verdacht uitpuilde. AU er een was, zou ik u hem me-t genoegen laten zien, verklaarde de oude man: fk heb niets te verbergen. Zullen we nu maar, ais u ten mmste genoeg rondgekeken hebtnaar boven gaan? Ik Mijnbeer Hctlhigswoirth, vroeg hij waaromn is die koffer daar kort ge leden verplaatst? X>e oude smoorde een kreet en tege lijkertijd gaf Clyde een trajp tegen de Koffer, fcodat hy opzij schoof. Van ter zijde hield hij Holimgsworth in het oog en keek tevens naar een klein luik in de vloer, da!t zich onder de verschoven koffer bevond. Benf u er nog zo zeker van, dat u niets te verbergen hebt, mijnheer Hollingsworth De oude heer nog steeds goed in het oog -houdend, bukte -Clyde zich snel, greep de ijzeren ring v-an het luik en rukte het open. Voor zijn voeten be vond zich een steile en smalle trap, die omlaag voerde in een donker gat. Uw hand uit uw zak mijnheer Bollimgiswortth, beval hij bruusk. De oude heer gehoorzaamde niet, doch de bult in zijn zak werd spitser. Zijn gezicht vertrok zenuwachtig, zijn lippen krulden aan de hoeken en een lelijk grijnslachje liet zijn bruine tan den zien! H\j bewoog zijn hand in zijn zak en de uitpuilende punt werd recht op de detective gericht. XirSworth stiet een gesmoorde ^fvan woede uit, toen zijn revolver Sierend tegen de vloer Viel. In het ttSt SM asgrauw. Rl Voor iemand, dlie niets te verber- „en heeft, is uw gedrag wei hoogst ei^enaardii'g, zei Clyde, het pistool op- rapend en ontladend. De oude heer stond naast hem op zijn benen te tril len. Olyde haalde een zaklantaarn ta voorschijn en liet het licht in de don ke-re opening vallen. Hij zag piëta anders dan een ruwe, lemen vloer. We gaan najr beneden, HolUngs worth, zei hij: en u gaat voorop. De oude man haalde de schouders op. Zoals u wilt, maar u zult er niets vinden, dan wat lege flessen, die ik daar opgeborgen heb. Dat is de reden, waarom ik niets van de kelder wilde zeggen, 'n Oud man als Sik heeft nu en dan wél iets verwarmende nodig, maar ik laat die flessen liever'niet in huis rondslingeren. Ik heb een kennis ge had, die (Wordt vervolgd) Ziekenlof, 17.00 Prot. kerkdienst, 18.30 V. d. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Gram., 19.15 Bijbel, 19.30 Nieuws, 19.45 Voetbal, 19.55 Actual., 20.05 Toespraak prins Bernhard, 20.17 De gewone man 20.25 De Zilvervloot, 21.00 Vioolmuz., 21.15 Slag om Arnhem, 21.40 Gram 22.00 Orgel, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nieuws, 2m? VERSUM II (415 en 218 M.) VARA 10 00 V.P R O.. 12.00 A.V.R.O., 17.30 V.A.R A, 2000 AVRO. 8.00 Nieuws, 10.00 Zondagshalfuur, 10.30 Prot kerkdienst, 11.45 Toespraak, 12,00 Harmohiemuziek, 12.30 Zondagsclub, 12.40 Zang, 13.00 Nieuws, 13.15 Septet, 13.50 N.S., 14.00 Boekbespr., 14.30 Radio-orkest, 16.00 Filmpr., 16.15 Skymasters, 16.40 Reporta ges, 17.00 VPRO, 17.30 Ome Keesje, 17.45 Zang, 18.00 Nieuws, 18.15 Europ. zwem- kamp 18.30 Muziek, 19.00 Reddingwe zen 19.30 Mandoline. 20.00 (Zie Hilver sum I), 20.17 Gram., 20.45 Hmrspel, 21.15 De-Speeldoos, 21.35 Omroeporkest, 22.40, „Nocturne", 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. MAANDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V, 7 00 Nieuws, gymn. en gram. 10.30 Mor genwijding. 1100 Gram. 11.15 Boekbespr. 11.35 Metropole-ork. 12.20 Orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 Sextet. 14.00 Voor jonge moeders. 1A!IQ Gram. 14.30 Röntgen- concert. 16.00 Bijbel. 16.45 Piano. 17.1-5 Koor. 17.45 Caus. 18.00 Sport. 18-15 Fotograferen. 18.30 Voor de Ned. strijd, krachten, 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespr. 19.30 Actual. 19.45 Gram. 20.00 Van alles wat. 20.15 Radio-orkest. 21.15 Over mun ten. 21.35 Muziek. 22.00 Fluit. 2230 Nieuws. 22.45 Avondwijding. 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) A.V. R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Leerdam glas. 11.15 Gram. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Zangplaten. 13-00 Nieuws. 13.15 De Pajfavers. 13.50 Orgel. 14-20 Caus. 14.35 Kwartet. 15-00 Gevar. prog. 16 30 Opera. 17.15 Viool. 17-30 Voor de verkenners. 17.45 Gram. 18-00 Nieuws. 18.15 Romancers. 18.45 Piano. 19 00 Caus. B. Person. 19.15 Muz. caus. 19.30 Trio. 20.00 Actual. 20.20 Orkest. 20 45 Weet dat? 21.00 Piano. 21.15 Telo test. 21.35 Zang. 21.50 Hoorspel. 22.30 Mexicaan» prog. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2