W erkprogram voor het nieuwe parlementaire jaar dat vele Plannen aankondigt loekomstmuzieK van ZOEKT SOEKARNO VREDE? Vreemdelingenverkeer als deviezen kweker DE SAMENWERKING TUSSEN ARKA EN KAB DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mensenverdelgers V. S. moeten vrijwillig rantsoeneren Het land der fooien Suikerfabrieken fusie in West-Brabant ^eJAARGANG DINSDAG 16 SEPTEMBER 19Ï7 No. 20417 SOCIALE VERZEKERINGEN DEVIEZEN-CRISIS VOORKOMEN Nieuw proces tegen Duitse politie Ten bate van Europa's bongerigen SADLER WELLS BALLET NAAR NEDERLAND? Hij wil met ons praten, als wij „ditmaal woord houden" MOORD OP 40 NEDER- LANDERS GESTRAFT DISTRIBUTIENTEUWS DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducet ie prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN wt 20 woorden 1.—. Ieder Woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. BUNKER ALS WONING. - genomenleven nog 350 In deze bunker woont een zestig-tal personen. In Nijmegen, waar deze foto werd mensen in dergelijke omstan digheden. Blijkbaar zijn er toch nog crepeer gevallen fende, wordt geregeld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van een ont werp wachtgeld- en werkloosheids verzekering is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbete ring der positie van rentetrekken- de invaliden, weduwen en wezen kunt gij de indiening te gemoet zien. Over de herziening der sociale ver zekering is een breed overleg met de Stichting van de Arbeid geopend. De indiening van een wetsontwerp op de bedrijfspensioenfondsen wordt overwo gen. De commissie ter bestudering van het vraagstuk der ondernemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid ge reedkomen. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wette lijke regeling van het ziekenfonds wezen en een nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg. Met voldoening moge worden vast gesteld, dat, dank zij het verkrijgen van buitenlandse leningen, een deviezen- crisis kon worden voorkomen. Niette min blijft het welvaartsherstel bedreigd door schaarste aan buitenlandse be talingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te ver beteren. Met vasthoudendheid zal worden ge streefd naar het beperken van over heidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorge lijke toestand van 's lands financiën, niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven. De binnenkort aanvangende af wikkeling van de geblokkeerde te goeden zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aan slagen in de vermogensheffingen. In het voorstel van wet tot rege ling van de bijdragen in de mate riële^ oorlogsschade zal tegemoet koming worden betracht ten aan zie" van voor persoonlijke of bedrijfsdoeleinden gebezigde eigen dommen, waarmede vooral de be langen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden gediend. Gevoegd bij de vele en grote moei lijkheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het internationale ter rein nog voortdurend te kampen heb ben, zal de behandeling dezer veelheid van zaken, evenals in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende in spanning van u vergen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons men- enwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend. Te Neurenberg is gisteren de groot ste moordzaak in de reeks processen, die aldaar werden gevoerd, geopend. Voor een Amerikaans tribunaal ver schenen Otto Ohlendorf, voormalig hoofd van de bijzondere Duitse politic instanties en 22 andere leden van de zelfde organisatie. Zij worden ervan beschuldigd, medeplichtig te zijn aan de moord op 1 millioen mensen. Na voorlezing van de aanklacht ver klaarden zij niet schuldig te zijn. De organisatie, die bestond uit leden van de S.S., de Gestapo en andere politie afdelingen, zou het Duitse leger bjj zijn invasie van de Oostelijke landen ge volgd zijn met het doel Joden, zigeu ners en andere personen van „inferieur ras" en „politiële ongewenst" uit te roeien. Ohlendorf, die bij de Duitse politie de rang van generaal-majoor had, heeft, toen hij indertijd getuigde voor het in ternationale tribunaal, dat Goering c.s. berechtte, toegegeven, verantwoordelijk te zijn voor de dood van 90.000 perso nen. Norris Dodd, de Amerikaanse onder minister van landbouw, die zo juist van de voedselconferentie te Genève en een tocht door Europa te Washington is teruggekeerd, heeft verklaard, dat xn de V. S. yrijwillige rantsoenering moet worden ingesteld, indien het benodigde exportquantum van graan bereikt wil worden. Volgens Dodd zouden verdere verlagingen van de rantsoenen in West-' Europa de thans reeds wankele rege ringen aldaar nog meer in gevaar bren gen. De toestand is de laatste 30 dage» veel slechter geworden, aldus Dodd. „Deze winter zullen meer mensen ter wereld honger hebben dan doorvoed zijn. En indien zij honger hebben, zul len zij hun werk in de steenkolen- en staalmijnen niet kunnen verrichten" aldus Dodd. mdewerken. Vooreerst de A. N. V. V. door organisatie en propaganda. De toe- ristenpropaganda. welke thans van Nederlandse zijde in samenwerking met België en Luxemburg in Amerika wordt gevoerd, werpt zeer bevredigende resultaten af. Verder is het de taak voor het hotel wezen om de toeristen zoveel mogelijk comfort te bieden en daarbij zal de taak van de regering niet uit het oog mogen worden verloren om zulks aan het hotel wezen mogelijk te maken. Het kan zelfs nodig zijn, dat aan de hotels, waar bui tenlanders hun intrek plegen te nemen, extra faciliteiten en toewijzingen wor den verschaft. Ook op verschillende andere wijzen kan de regering het vreemdelingenbe- zoek bevorderen, zoals bijvoorbeeld reeds geschied is door de bonnen voor de restaurants af te schaffen, door de visumverplichting voor de Amerikanen op te heffen, door het stimuleren van het Hollandfestival, dat voortaan ieder jaar zal worden gehouden. Belangrijk zal ook zijn de hulp van de regering voor de wederopbouw van de verwoeste hotels, waardoor meer logeerruimte beschikbaar komt. Klachten van vreemdelingen De houding der bevolking tegenover vreemdelingen is al heel wat verbeterd sedert vroeger, maar hoe meer ons volk doordrongen is van de nationale bete kenis van het vreemdelingenverkeer, hoe beter die houding nog zal worden. Men heeft onlangs een enquête inge- Onderhandelingen zijn in vergevor derd stadium om dit seizoen wederom het beroemde Sadler Wells ballet naar ons land te brengen. In dit verband wordt de maand Maart 1948 genoemd. militaire middelen beschikte en Neder land zich in een zware financiële crisis bevond, er een mogelijkheid voor nieuwe ronde tafelbesprekingen bestond. De minister-president Sjarifoeddin deelde mede, dat de republikeinse ver liezen sedert de wapenstilstand op 4 Augustus elke week gemiddeld 150 k 200 doden en het dubbele aantal ge wonden bedroegen. Naar het Indonesische Nieuwsagent schap uit Djokjakarta heeft bekend gemaakt, zal het Indonesische kabinet Woensdag in een speciale zitting bij eenkomen ter vaststelling van „de po litiek met betrekking tot vreedzame regeling van het Indonesische-Neder- landse geschil", aldus A.P, Er werden in het bericht geen bijzon derheden genoemd over de wijze, waar op de republiek een regeling hoopt tot stand te brengen. Wel werd gezegd, dat de republikeinse politieke partijen reeds voorlopige ad viezen aan de regering hadden uitge bracht. Op een Zondag te Djokja gehouden persconferentie hebben Soekarno en Sjarifoeddin verklaard, dat de republi keinse regering verlangend is om de besprekingen met de Nederlanders te hervatten, „op voorwaarde, dat een derde partij garandeert, dat de laat- sten zich ditmaal aan hun woord hou den". De beide staatslieden lieten zich opti mistisch uit betreffende het resultaat van eventuele besprekingen. Zij erken den, dat de republiek geen weerstand zou kunnen bieden tegen een grootscheepse aanval op Djokjakarta, maar brachten met nadruk naar voren, dat de republiek klaar stond om in dat geval „de guerilla te intensiveren". Zij voegden hieraan toe, dat, aange zien de republiek niet over krachtige De voormalige S.S.-Gruppenfuehner Josef Kisoh is door een militair ge rechtshof te Dachau ter dood veroor deeld. Hij liet veertig Nederlandse en zes Britse parachutisten benevens een Amerikaan neerschieten, na hen ge dwongen te hebben door een cordon schildwachten heen te breken. Dit ge schiedde te Mauthausen in 1944. De slachtoffers zijn z.g. „bij een vlucht poging doodgeschoten". Zijn twee voornaamste adjudanten, Fuellgraff en Haider, Sijn tot levens lang veroordeeld, terwijl enige anderen straffen kregen, variërend van zeven tot tien jaar. Door de besturen van de Coöp. sui kerfabrieken te Dinteloord, Zevenbei gen en Roosendaal is aan de leden voor gesteld, over te gaan tot een fusie vat deze drie fabrieken wat voor de „Roo sendaal" na twee of drie campagnes eet definitieve stopzetting zou inhouden. De leden van de „Zevenbergen" h sloten gisteren met 941 tegen 66 st men tot fusie ovr ie gaan. Heden len de leden van d" Dinteloord ov voorstel stem"'1"" Woeiv „Roosendaal" zal vergaderen. Op de rantsoenbonnen voor rijst is in den vervolge naar keuze verkrijg baar 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuits. De geldigheidsduur van bon L01 Reserve (voor 1 ei) is verlengd t.m. Za terdag 20 September a.s. Nieuw Amsterdam'" in het George V Graving dok te Southr ivaar het schip aan een laatste inspectie ondei worpen wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1