De fouten der V.N.-organisatie De eerste „D.P.'s" in Nederland „Men moet kiezen tussen de Y.N. en het veto" Oogstdankfeest van de L.T.B. arihsssaaaiK oT£i Mi»»» S.'ïürvsaï £253"S3ir o°»t «us'sy Londen gaat 100.000 huizen bouwen Niet onpartijdigniet effectief; kleine staten benadeeld De commissie van drie Duizenden boeren en tuinders te Heiloo Vraagstukken van de woningbouw A Bakstenen uit Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HET vetorecht dient beperkt te worden Plasticfabriek Een halve ton boete 36 uren zonder slaap en weinig eten honderdduizend krachtig woord van Kunstzijde als betaal middel De „Zeeland" terug Hier zijn te weinig metselaars 69ste JAARGANG VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 No. 20420 AMERIKA AANVAARDT DE INVITATIE werkt alleen voor export VYSJINSKY TEGEN ALLE VOORSTELLEN GULDEN VERDWENEN MGR. HUIBERS NEERLANDS voorbeeld door de commandant van de „Fresno". LOF EN PROCESSIE ARBEIDERS, MATERIALEN EN GELD en voor vriendjes NAAR DE TROON DER GENADE LEUSDERHE1DE WIL NIET BRANDEN Hoerastemming in Vlissingen CRANBERRY-OOGST DE KANTOREN van de Redactie en de Admi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ziin eevestied te Rotterdam, kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per Kwar- taal, 1.15 Per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereducei de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN Ut 20 woorden i.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Mr. E. N. Van Kleffe»* de Nederlandse ambassadeur in de V. S., heeft Donderdagavond te Tarrytown, in het kader van de „week voor de Verenigde Naties" een rede gehouden. Mr. Van Kleffens herinnerde er aan, dat Nederland immer krachtig geijverd heeft voor internationale organisatie. Nederland gaf zijn steun aan de volkenbond. Het beelt °°k de werkzaamheid van de V. N. met de grootste aandacht gadegeslagen, hopende dat de V. N een onverdeeld succes souden worden: Drie maatstaven legde Nederland aan, vervat in deze .^ne vra8en: 1. Is dit een onpartijdige, objectief oordelende organisatie? 2. Is dit een effectieve organisatie? 3. Is dit een organ'sat'e' aan welke de kleinere mogendheden veilig haar belangen kunnen toevertrouwen? Naar deze maatstaven gerekend, aldus wr. ^an Kleffens, hebben wij tot nog toe enkele aangename ver rassingen beleefd, doch, alles bijeen, geloof ik, dat wij in Nederland over het algemeen teleurgesteld zijn. Ten aanzien van de vraag betreffen de de onpartijdigheid van de V. N. refereerde mr. Van Kleffens o.a. aan de Spaanse kwestie. „Wij hebben geen van allen sympathie voor de regering van generaal Franco, even min als voor enige andere dictatuur", aldus verklaarde hij, „ofschoon som mige dictaturen er merkwaardig goed mee uit schijnen te kunnen komen". De bevoegdheid van de V. N. ten aanzien van de Spaanse kwestie werd sterk in twijfel getrokken, maar de zaak is toch in behandeling genomen. Ten aanzien van de kwestie der Indiërs in Zuid-Afrika werd de „zeer redelijke suggestie" om de vraag over de jurisdictie aan het inter nationaal gerechtshof voor te leggen door een eenvoudige meerderheid ver worpen. Daarna, aldus mr. Van Klef fens, constateren wij eenzelfde tenden tie in de Indonesische kwestie. Vier leden van de raad, onder wie de Verenigde Staten, trokken de jurisdic tie van de raad in twijfel en wensten hieromtrent uitspraak van het inter nationaal gerechtshof. Doch dit werd door een meerderheid van de hand ge wezen. „Deze dingen zijn in Nederland niet onopgemerkt gebleven en zij hebben een slechte indruk gemaakt". Wanneer een openhaar lichaam be gint de rechtsregelen, die zjjn han delingen bepalen, te miskennen, voor spelt dit een willekeurig machtsge- bruik of de aanvang van zijn eigen ontbinding. Dit is een zeer, zeer gevaarlijke tendentie, en in Neder land zijn wij daarover ter zeerste verontrust. „Wanneer men het hand vest slechts of verkeerd gesteld acht, laten w\J er dan verbeteringen in aanbrengen, doch zolang het is zoals het daar ligt, moeten wjj ons er geheel en al aan houden". Wat de kwestie der effectiviteit be treft wees mr. V an Kleffens op de „droevige geschiedenis" van Grieken land, van de regeling van ,h®Lf.® van atoomenergie, de °nge kl"S plaatste personen, het hulpfonds voor kinderen, enz. Tengevolge van m den blinde toegepast gebruik van het veto- recht staan staten als Italië, Eire en Portugal nag steeds buiten de V. N. Al deze dingen, aldus meent men in Nederland, wijzen niet op effectiviteit. „Ten derde dan de vraag, of een kleinere mogendheid in vol vertrouwen haar belangen kan toevertrouwen aan de verschillende organen van de V. N, Bittere ondervinding doet ons zeggen: neen. Bij de recente behandeling van de Indonesische kwestie moest ik op ver schillende gronden protest en beklag uitbrengen, en al die gronden stonden in verband met de wijze, waarop de zaak behandeld werd, een manier, welke ten onzen nadele partijdig was. kregen in het geheel ireen ce- bereiden. Toen ik om een uitstel van niet meer dan twee uren verzocht omdat ik een belangrijke telefonische mededeling van mijn regering ver wachtte, werd dit geweigerd. Belang hebbende Indonesiërs, de vrijelijk ge kozen vertegenwoordigers van een twaalf millioen mensen, weigerde men te horen. En boven alles ging de veiligheidsraad niet ernstig in op (le vraag, of hij te dezer zake bevoegd heid bezat. Zoals ik reeds zeide, wei gerde de raad, ondanks gerezen ern stige twijfel, het internationaal ge rechtshof om zijn oordeel te vragen, ja, in openbare bijeenkomst vveul zelfs verklaard, dat een dergelijk oordeel een hinderlijk dwangbuis voor de raad zou kunnen blijken te zgn Mr. Van Kleffens gaf toe, dat er nog tijd genoeg scheen te zijn voor het be reiken van verbeteringen. Mr. Van Kleffens wees vervolgens op andere gevaarlijke tendenties in de V. N.", zoals blok- en groepsvorming tot uitoefening van druk en macht en het pogen om de V. N. te gebruiken als een nieuw wapen van individuele landen in het arsenaal van hun diploma™e, om politieke tegenstanders te benadelen, te hinderen of aan te vallen. Hij zeide te menen, dat de gesignaleerde verontrus tende verschijnselen niet hun oorsprong vinden in enig gebrek van de V. N„ behalve dan, natuurlijk, aldus ver klaarde hij, in het veto-recht. Dit recht, aangediend als een waarborg voor de eenheid van de gro te mogendheden, blijkt in werkelijk heid in de meeste gevallen gebruikt te worden om datgene te belemme ren, wat de grootst mogelijke meer derheid van de grote mogendheden als nuttig of noodzakelijk beschouwt. „Wij staan hier tegenover twee op vattingen omtrent vrijheid: enerzijds de opvatting, dat eenstemmigheid de beste waarborg biedt voor de indivi duele v rijheid en anderzijds, dat de vrijheid het best gewaarborgd wordt door de meerderheids-regel. Het is op zijn minst opmerkelijk, dat het handvest de eerste opvatting heeft aanvaard voor de grote mogendheden, en de tweede voor de kleine landen". Velen, behorend zowel tot de grote als de kleine mogendheden, worden meer en meer overtuigd, dat het veto-recht van de grole mogendheden, indien al niet terzijde gesteld, ten minste nader omschreven en beperkt dient te worden. Behalve dan wat betreft het veto recht zijn, naar mijn mening, aldus mr. Van Kleffens. de klachten omtrent de V. N. niet terug te brengen op het handvest. Wat wel verbetering behoeft is iets, dat veel moeilijker te verbete ren zal zijn, namelijk, de kortzichtigheid en zelfgenoegzaamheid van de indivi duele regeringen, en haar bewustzijn van verantwoordelijkheid niet alleen voor eigen land, doch voor de gehele wereld. Daar ligt de wortel van het kwaad, en daarom is het zo moeilijk tot verbetering te komen. De Verenigde Staten hebben cle uitnodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de drie-landencommissie, welke zich zal bezig houden met het Indonesische probleem, aanvaard. Reuter weet nog te melden, dat als mogelijke Amerikaanse vertegenwoor diger, die naast Paul Henri Spaak en Herbert Evatt in de commissie zou zitting nemen, prof. Francis B. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre is een speciale medewerker van Marshall en voorzitter van de beheersraad der V. N. Te Assen zal binnenkort door de „Bekro" N.V. uit Zeist een fabriek wor den gevestigd, waarin plasticartikeien worden vervaardigd. Deze fabriek zal voorlopig alleen plasticartikelen voor export vervaardigen, alsmede door de regering voorgeschreven of toegestane huishoudelijke artikelen. Dit is de tweede fabriek in het Noor den; in Steenwijk werd onlangs de eerste fabriek voor dergelijke artike len geopend. Donderdag werd de Vughtse groot grondbezitter mr. L. M. door de recht bank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een boete van 50.000 subs, zes maanden hechtenis, wegens het niet aangeven van een aantal papieren ter waarde van 1 millioen, waartoe hij als politiek delinquent verplicht was. Ge- eist was een boete van 25.000 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Veertien uur vertraging had _„nnrt die gisternacht het eerste transpo „displaced persons" uit de Amerikaan zóne van Duitsland in Venlo bracht- Het waren 230 ongehuwde mannen en meisjes uit Poten, Estland en Hongarije, die om verschillende redenen niet naar hun geboorteland willen terugkeren en nu in Nederland een tweede vaderland hopen te vinden. Zes-en-dertig uur had de vermoeiende reis in goederenwagens geduurd en in die tijd hadden zij bijna niets gegeten en in het geheet niet geslapen. De af deling Venlo van het Ned. Roode Kruis had echter op het stationsplein in de open lucht een buffet ingericht met vlaggen omringd en waar rond schijn werpers opschriften verlichtten, die de „D.P.'s" een welkom toeriepen. Maar de goede gaven van het buffet waren uiteraard niet minder welkom. Op het station had zich intussen nog het merkwaardige geval voorgedaan, dat er negen verstekelingen waren ont dekt. Het bleek namelijk, dat enige van de „verplaatste personen", die naar ons land zouden komen, voor het ver trek daarvan afzagen. Daarop hadden negen anderen die kans gegrepen om in hun plaats te gaan en toen bij het appèl in Venlo de namen der af wezigen werden afgeroepen, meldden zij zich voor hen present. Bij de contróle van de papieren kwam alles echter uit, daar de „verstekelingen" immers geen papieren konden tonen. Vandaag wordt het negental naar Duitsland terug gebracht. Rijk zijn de nieuwe burgers van ons land na een oorlog en jaren van zwer ven en verblijf in kampen uiteraard niet. De meesten bezaten niets meer dan de kleren, die ze aan hadden. Bijna de helft van deze eerste groep zal worden tewerkgesteld in de Lim burgse mijnen. De overigen gullen in de textiel- en metaal-industrie, o.a. in Am sterdam, Enschedé, Haarlem, Leiden en Tilburg worden geplaatst, terwijl een deel van de meisjes in inrichtingen haar diensten zal gaan verlenen. Zoals men weet, wil onze regering in totaal 8000 van deze mensen in ons land toelaten. Functionarissen, die met de selectie zijn belast, menen echter, dat Nederland zulk een aantal ge gadigden (die tevens geschikt zijn) moeilijk ^1 \mde^ daar ook andere landen, waaronder Canada en Brazilië, een wervin,gsactle,aiJn begonnen in de D.P.-kampeh, welke veel vakmensen herbergen. De scheepvaart iri het Twente-Rijnkanaal is tengevolge van lage water stand vrijwel geheel gestremd. De toegang tot het kanaal is de sluis te liefdewaar nog slechts 1.29 M. water staat. De peilschaal hangt zelfs boven het water. De Chileense afgevaardigde, José Maze, heeft op de bijeenkomst van gisteren van de algemene vergadering van de V. N. een beroep op de wereld gedaan, de tijdelijke moeilijkheden te vergeten en zich aan de vrede te wijden. Hij verzocht de assemblee voorts, het plan voor de vorming van een Latijns-Amerikaanse economische commissie goed te keuren. Vervolgens sprak dr. Herbert Evatt van Australië. Hij verklaarde de voorstellen van Marshall inzake beperking van het gebruik van het vetorecht en de vorming van een commissie voor vrede en veiligheid te zullen steunen en verzocht de assem blee opnieuw een commissie van onderzoek op de Balkan te benoemen. Dr. Evatt drong er op aan, dat de economische en sociale raad spoedig doeltreffend gaat funtionneren, in het bijzonder wat betreft de ecoomische Od een eeheim®nnige wijze is gisteren ontsteltenis toen men h®L,^ften sh^h»! en dit in plaats van bankbiljetten slechts oud papier bleek te bevatten. De politie werd ijlings van het geval in kennis gesteld en deze Pr°be*indlPn ns de sleutel van het raadsel Ruim 400Ö boeren en tuinders van de R.KX.T.B. in het diocees Haarlem hebben gisteren hun 27ste processie gehouden naar de bedevaartplaats van O.L. Vr. ter Nood te Heiloo, waaraan een oogstdankfeest en een Willibror- dusherdenking waren verbonden. In de stampvolle bedevaartskerk, die lang niet alle bedevaartgangers kon be vatten, werd de Plechtige, met volks zang opgeluisterde Hoogmis opgedragen door Dom. Gerritsen osb met assisten. tie van de kapelaans B. Vroklage en N. Bynsdorp, diaken en sub-diaken. Tij dens de Mis werd een predicatie gehou den door de binnenkort scheidende bondsadviseur, pastoor A. Cleophas van Wateringen. Rond het altaar stonden de afdelingsvaandels van de Dioc. L.T.B. opgesteld en voor de communiebanken waren op lange tafels de mooiste pro ducten van boeren en tuinders opgesteld als een dankoffer voor de goede oogst, door de H. Maagd aan haar Goddelijke Zoon aan te bieden. Al deze schitterende gaven worden na afioop verdeeld onder de armen van Heiloo. Het Hoofdbestuur was voltallig aanwezig, alleen de bonds voorzitter Kampschöer en het Kamerlid Groen waren verhinderd. Na het gezamenlijk ontbijt kwamen allen bijeen rond het beeld van St. Willi- brordus op het bedevaartsterrein, waar de voorzitter van de groep akkerbou wers, de heer Giessen, allen welkom heette en de spreker prof. Hammerstein, oud-kapelaan te Lisse, inleidde. Deze hield vervolgens een enthousiaste rede over de grote apostel van Nederland St. Willibrodus. „Vindicamus neriditatem patrem nostrorum!", laat ons handhaven het erfdeel onzer vaderen, riep spreker uit, van Willibrordus, onze nationale heilige op wiens activiteit en onderne mendheid wij trots mogen zijn. Alles danken wij aan deze heilige, want graaft waar ge wilt in Nederland en altijd zult ge stuiten op katholieke bodem! Hol lands roem ligt besloten in het werk van St. Willibrord 1200 jaar geleden. Spr. gaf dan een uitvoerig beeld van de heilige als moedig geloofsheld, ware be- schaver en trouw zoon van de Kerk, samen met St. Bonifaeius dr ■rpnstelnlr leider van heel Noord-Westelijk Europa! Spr. deed in naam van Willibrordus een hartstochtelijk beroep op de L.T.B. om eensgezind en onverdeeld pal te staan :S- Gisteren arriveerden twee Amerikaanse oorlogsbodems te Rotterdam. Men ziet hier de lichte kruiser „Fresno °f> stroom. De inzet brengt in beeld de overhandiging van een portret van Roosevelt aan Burgemeester Oud in deze woelige tijden achter kardinaal en bisschoppen. Ook al worden thans weer onze landbouwproducten roemvol uitgedragen naar alle landen der aarde, als we ons Geloof zouden verliezen, zou Nederland te gronde gaan! Een hartelijk applaus der duizenden beloonde de bekwame spreker. Nadat ruimschoots gelegenheid was geboden de koffiemaaltijd te gebruiken, kwamen allen omstreeks twee uur weer in en rond de bedevaartskerk samen. Het hoofdaltaar was prachtig versierd met wite en rose anjelieren en rondom stonden en .ringen tal van prachtige bloemstukken, die door de leden van de L.T.B. voor Maria's genade-oord waren geschonken. Ook he eigenlijke kApel van O.L. Vr. ter Nood was herschapen in een ware bloementuin en vele honder den kaarsen hebben hier de ganse dag gebrand. Om precies twee uur betrad mgr. Hui- bers onder welkomstgezang de kerk en begaf zich naar het altaar, waar een zeer kort lof plaats had, gecelebreerd door Deken Nieuwenhuizen van Alphen a d. Rijn met assistentie van Pastoor War- nink uit Kwintsheul als diaken en Pas toor Koenen uit Ilpend am als sub-diaken Bij de troon assisteerden Pastoor v. d. Burg uit Honselersdijk en Pater Toe bosch, Montfortaan, rector van de bede vaartplaats. In eindeloze processie begaf men zich vervolgens zingend en biddend naar het rustaltaar op het terrein, alle vaandels met zich dragend en af- deiingsgewijs. Deken Nieuwenhuizen droeg het Allerheiligste op de voet ge volgd door mgr. Huibers en het voltallig Hoofdbestuur, dat ook het H. Sacrament escorteerde. Aan het rustaltaar werd het Lof voortgezet met dezelfde assistentie en Pastoor Cleophas als Ceremoniarius, terwijl mgr. Huibers op een bidstoel ter zijde nad plaats genomen. Tijdens het Lof hield mgr. Huibers een treffende predikatie. Na het herderlijk woord werd gebeden voor de opgegeven intenties. Vervolgens keerde de lange processie terug naar de bedevaartskerk, waar het Lof met een plechtig Te Deum en Bisschoppelijke Zegen werd besloten. Onder de lofzang „Aan U o Koning der Eeuwen" verliet mgr. Huibers met begeleiding der le den van heti Hoofdbestuur het kerkge bouw. waarmede de plechtige oogst- danxdag een einde nam en de duizen den successievelijk weer huiswaarts trokken, doch niet alvorens nog eenmaal de in een zee van licht en bloemen ba dende genadekapel van O.L. Vr. ter Het Ned. Instituut voor volkshuisves ting en stede-bouw hield gisteren in Am sterdam een drukbezochte vergadering te bespreking van de moeilijkheden bij de oplossing van het woningvraagstuk. Vier praeadviezen werden er uitge bracht. De heer Bommer pleitte in het zijne voor zo groot mogelijke decentralisatie bij de uitvoering van het bouwprogram ma. .Af- J. v. d. Wal behandelde de moei lijkheden bij de voorziening met mate rialen ©n arbeiders. Hjj constateerde, dat Nederland steeds minder in staat is de behoefte aan baksteen en cement te dekken, terwijl de aanvoer van deze artikelen en van hout uit het buiten land bezwaren ontmoet door de precaire deviezenpositie. Vlucht van arbeiders uit het bouwbe drijf, onvoldoende aanvulling met jonge krachten en de militaire dienst zijn oor zaken van het tekort aan bouwarbei ders, zodat de bezetting thans op slechts 80 pet. van de behoefte wordt geraamd. Daarbij gerekend de geringe arbeidspres tatie, die men voor deze categorie op 60 Pet. schat, komt men tot slechts 48 pet. der noodzakelijke verrichtingen. Dr. Claudius Prinsen onderscheidde in zijn voordracht over de financiering van de woningbouw de financiering van nieuwbouw en het herstel van oorlogs schade aan woningen. Hij stelde voor 'n proef te nemen met een systeem van premies, die het rijk fonds perdu zou moeten verstrekken i.p.v. het thans vi gerende stelsel van hypotheken. Ten slotte was er het praeadvies van de heer B. Merkelbach over het woning- oeil, waarin betoogd werd. dat gezien de betekenis van de woning voor het gezinsleven niet aan de ruimte getornd moet worden door beperking van het aantal vertrekken. Hij ontwikkelde een plan waarin voor iedere nieuw te bou wen woning een tweede woonvertrek is opgenomen, waar men zich terug kan trekken of waar de kinderen zich kun nen ophouden. Bij de discussies werd de wens naar voren gebracht vrijstelling van militai re dienstplicht te verkrijgen voor M.T.S.-ers, die bouwkunde studeren. Verder achtte men het wenselijk het bouwprograma een vastere basis te ver schaffen door het bij wet te doen vast stellen. De C.D.E.C. heeft enige tijd geleden opnieuw een geval van textielfraude achterhaald. De bedrijfsleider van een textielfabriek te Helmond bleek een hoeveelheid van ca. 1000 M. kunstzijden stoffen verduisterd te hebben en te eigen bate grotendeels zwart te hebben verkocht. Enige honderden meters ge bruikte hij als bijbetaling voor de aan koop van een gesmokkelde auto. De man is in arres gesteld; tegen hem en zijn afnemers is proces-verbaal opgemaakt. De benadeelde textielfabriek zelf bleek ook niet brandschoon te zijn. Er werd een afzonderlijke administratie gevoerd betreffende onregelmatige af leveringen aan „vriendjes" en instellin gen. Over het eerste halfjaar 1947 kon een zwarte verkoop voor ongeveer 10.000 worden vastgesteld. Ook daar voor is proces-verbaal opgemaakt. Nood met een laatste bezoek te hebben vereerd om de H. Maagd te bedanken voor deze schone dag in Haar genade oord doorgebracht. v „Komen we met vertrouwen tot de troon der genade!" Mgr. was zeer ver heugd hier zulk een groot aantal L.T. B'ers te zien vergaderd, om Jesus Chris tus door zijn Moeder Maria eer en hulde te komen brengen. Naar oud ge bruik aldus de Bisschop willen we deze dag maken tot een oogstdankfeest, voor alles, wat God heeft willen schenken. Wie kan beter begrijpen dan Maria, wat voor onze ogen God in de Natuur wrocht. En terwijl wij rusten, werkt de Schepper aan de wasdom! Ligt niet Gods hand over de wereld en doet Hij alles. Daarom moeten we dankbaar zijn, voor wat hij gaf! Altijd en overal de Schepper dankbaar zijn, ook als er moeilijkheden zijn! Ik weet, gij boeren hebt hard gewerkt en weinig verdiend dit jaar! De droogte heeft U parten gespeeld. Toch hebben we reden tot dankbaarheid jegens de goede God, Die alles voor ons bestwil laat geschieden. Hij bemint U en Uwe gezinnen en om dat God ons zo bemint, laat hij ook de moeilijkheden voor ons niet wijken. Evenmin als de H. Maagd het Lijden van haar Goddelijke Zoon vermocht te gen te houden. De moeilijkheden zijn juist Gods middel om onze zaligheid te bewerken. In het Kruis is Heil en Ze gen! Daarom komen we thans hier bij O. L. Vr. ter Nood en smeken om uit komst. Maria zal ons verhoren en bij stand verlenen in onze noden. Zij kent die nog beter dan wij en weet het beste hoe ons te helpen! „Sub tuum presi dium!" Ook Wij weten, welke moeilijkheden Gij hebt. Nu verkeert gij zelf in nood, die tijdens de oorlogsjaren ons voik zo graag en gul hebt willen bijstaan met de goederen der aarde om in leven te kunnen blijven! Gij hebt Uw Bond groot te maken door allen lid van de LTB te worden en te blijven in trouw en aan hankelijkheid! De strijd tegen het Communisme moet thans helaas ook reeds op het platteland gevoerd worden. Het tracht ook hier met zijn verfijnde aanvallen de zielen van Christus los te maken en van de Godsdienst te vervreemden. Dan zijn er nog slechts wanorde, opstandig heid en onrust mogelijk en blijft niets over van het Rijk van Jesus Christus! Daarbij moet Gij echter één blok blijven vormen, mijne beminde L.T.B.'s, dat met O. L. Heer meegaat door dik en dun! En God sterk samen vasthouden door de hulp van Maria! Hem blijven volgen, zoals zij Hem is gevolgd! De noden zijn groot, doch gij allen hebt het mede in uwe handen voor ons ge hele volk die noden te verzachten Op de eerste plaats door degelijke Chris tenen te blijven en huisvaders van goede christelijke gezinnen met strenge plichtsbetrachting op het gebied van geloof en zeden! Beoefent vooral de deugden van het Heilig Huisgezin. Geve de goede God ons brave gezinnen, die geslóten mogen blijven voor de ijdel- heden en wereldse wuftheden dezer da gen! Dat zal de glorie zijn en blijven voor onze Moeder de H. Kerk en tot zegen voor de universele maatschappij Laat ons thans al deze mannen stellen onder de machtige bescherming van Maria! Vervolgens sloot de Bisschop met een treffende peroratie en gaf allen de Bis schoppelijke zegen. De regen heeft de actie „Leusderhet de" volkomen in de war gestuurd. He afbranden is stopgezet en zal pas he volgend jaar worden hervat. Tijdens de brand werden Woensdag herhaalde ma len ontploffingen gehoord. Het opper vlak van de strook heide, dat nu plat gebrand is, is nog piet geschat commissie voor Europa. Verder deed hjj een beroep op de V. N. al het mogelijke te doen om de vredesverdragen met Oosterijk, Duitsland en Japan zo spoe dig mogelijk te doen ondertekenen. De Chinese minister van buitenlandse zaken, dr. Wang Sji Tjsie, verklaarde, dat de vrede niet zeker is, zolang meer nationaal dan internationaal wordt ge dacht. De afgevaardigde van de Philip- pijnen, Carlos Romulo, gaf als zijn mening te kennen, dat men moet kiezen tussen de V. N. en het veto. Zij kunnen niet samengaan. HIJ juichte de voorstellen van Marshall inzake het vetorecht en de „alge mene vergadering in het klein" toe. De Canadese minister van buitenland se zaken. Louis St. Laurent verklaarde, dat sommige landen zich gedwongen zouden kunnen zien een onafhankelijk defensief verbond te sluiten, wanneer de V. N. blijven vastlopen in futiliteiten. De vergadering werd hierna tot later op de avond verdaagd. In het vervolg der zitting van de V.N.-assemblee, heeft de Rus Vysjins- ky zich met kracht verzet tegen elke wijziging van het vetorecht; ook Marshall's voorstel tot vorming van een interim-commissie voor vrede en veiligheid wees hij van de hand, als in strijd met het handvest. Vysjinsky deed zeer scherpe aanvallen op Ame- - rika en Engeland en noemde o.a. de gebeurtenissen in Indonesië „een on verbloemde daad van agressie". Tenslotte heeft Vysjinsky het voor stel gedaan de atoomwapens in de na tionale bewapening af te schaffen. Hij goot zijn voorstel in de vorm van een resolutie. Hij stelde eveneens voor, dat alle re geringen oorlogspropaganda strafbaar zouden stellen. Er is vreugde in Vlissingen. Van het stadhuis en de St. Jacobstoren woei gisteren de driekleur. En dit ter ere van het feit, dat de Stoomvaart Mij. „Zeeland" naar haar oude haven terug keert. Tengevolge van de oorlogsver woestingen in de Vlissingse haven was het bedrijf tijdelijk naar Rotterdam overgebracht, en een tijdlang heeft het er naar uitgezien dat» dit „tijdelijk" blijvend zou worden. De actie welke daartegen van Zeeuwse kant is gevoerd heeft echter succes gehad. Minister Vos heeft het desbetreffend besluit reeds getekend en gistermorgen ontving de commissaris der Koningin van de minister-president het voor Vlissingen heuglijk bericht, waarop natuurlijk terstond de vlaggen uitgingen. De Amerikaanse veenbes (cranberry) groeit alleen op Terschelling. Een vat van deze bessen, in 1840 door een strandjutter gevonden, trof in de voch tige valleien van het eiland een buiten gewoon goede voedingsbodem. Voor 1940 ging 95 pCt. van deze bessen naar Engeland. Thans is de vraag in Neder land zo enorm, dat de binnenlandse vraag niet te voldoen is. Op andere plaatsen wil de bes niet rijpen. In Londen alleen al staan 130.000 gezinnen op de wachtlijst voor een wo ning. De Duitse bombardementen, V-1's en V-2's hebben in deze millioenenstad niet minder dan 80.000 huizen ver woest, zodat het wederopbouwpro- bleem daar al buitengewoon moeilijk is. De Londense graafschapsraad heeft nu een plan ontworpen voor de bouw van 100.000 huizen, maar de daarvoor nodige materialen moet Engeland voor een groot deel invoeren. In verband daarmede is deze dagen in Amsterdam aangekomen de directeur van volkshuis vesting van genoemde raad, mr. C. Walker met zijn hoofdarchitect mr. S. Howard en de onderdirecteur mr. Th. Ungar. Zij zijn de gasten van het mi nisterie van Wederopbouw en hun be zoek staat in verband met de aankoop van bouwmaterialen. Hun belangstel ling gaat voornamelijk uit naar de toe passing van holle vloerstenen, de z.g. .perfora stenen", ter vervanging van hout bij het bouwen van huizen. Tot dusverre zijn in Londen, naar mr. Walker mededeelde, 200 nieuwe flats gereed gekomen en dit jaar hoopt men er 6000 te voltooien. Intussen voert Nederland al geruime tijd baksteen uit naar Engeland zonder dat dit onze eigen wederopbouw ver traagt. In ons land is namelijk ze'n groot gebrek aan geschoolde metse laars dat de productie van stenen de bouwcapaciteit ver overtreft. Ken half millioen stenen is tot dusverre naar Engeland verscheept. De bedoeling is, dat er nog 24 millioen zullen worden uitgevoerd, hetgeen echter geruime tjjd in beslag zal nemen door het gebrek aan scheepsruimte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1