Gloriedag van Kard. Van Roey Paus en koning eren de grote Kerkprins Weerbericht! Nieuw middel ter bestrijding van narcisvlieg DE BOMAANSLAG OP ST. NICOLAAS-AVOND Praeses Van Schailc bepleit groter ledental Eindhoven viert bevrijdingsfeest D\E wereld Utt de sportwereld Een hulde aan Kardinaal De Jong RUIT-NIEUWTJES VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 EX-KROONPRINS EN HUIZE DOORN RUMOER ROND 'N CONGRES Ex-politieke gevangenen niet naar Maastricht OPNIEUW WARM Belangrijke vinding ten bate van de bloembollencultuur MILITAIREN VOOR KRIJGSRAAD DE MEJ. MR. J. c. H. H. DE VINK MAAKT HAAR RENTREE Z. H. DE PAUS IN DE ST. PAULUS-BASILIEK DE FAKKEL KWAM BRAN DEND UIT BAYEUX Het licht komt aan NOODWET Ouderdomsvoorziening en Ziekenfondsbesluit BELASTINGONTDUIKING? DE ONDERWIJZERSSALARISSEN NEDERLAND OP DE MOTOR- ZESDAAGSE NEDERLANDERS BIJ HET BRITANNIA SHIELD ned hockeydag. GARE GRADUS LOST EEN CREPEERGEVAL OP Onze Brusselse correspondent telefoneerde ons d.d. 18 dezer uit Mechelen: Geheel katholiek België heeft vandaag de gedachten laten gaan naar Mechelen, waar op grootse en aandoenlijke wijze het vijftig jarig priesterschap van België's primaat Joseph Kardinaal van Roey werd gevierd. Deze manifestatie is de tweede in de cyclus van drie welke rond dit jubilé werden georganiseerd. De eerste plechtigheid speelde zich een paar weken geleden af, toen de Kardinaal zich in alle eenvoud naar het in dennenbossen en heide verscholen Kempische dorpje Vorsselaer begaf. Hij kwam daar minder om gehuldigd te worden dan wel om zelf een daad van kinderlijke gehechtheid ten opzichte van zijn geboortedorp te stellen door het schenken van een monumentaal kruis, dat op het kerkhof zijn beschermende schaduw over de doden werpt «ra van een klok, die de levenden naar de dorpskerk roept. Dat was, als wij het zo mogen noemen, het gevoels-effect in de hulde-cyclus. Vandaag vierde Mechelen het gods dienstig hoogtij en Zondag zal de vie ring besloten worden in de hoofdstad met een openbare en grootse hulde aan de hoge jubilaris. Het oude Mechelen beleefde heden weer een toppunt van religieuze groots heid en mystiek. De klokken van alle torens, overheerst door de zware klan ken van de Sint Salvator en de etheri sche muziek van de Beiaard, zonden haar stemmen over de bevlagde stad, toen te half tien de jubilerende Kardi naal in stoet van het aartsbisschoppe lijk paleis af naar zijn metropolitans kerk, de eeuwenoude Sint Rombout, werd geleid. Schitterend van pracht en praal was die stoet, een regenboog van kleuren, een primitief schilderij met figuren en gewaden, die door de eeuwen zijn getrokken en nog vele eeuwen zul len blijven. Voorop het kruis, dat onder het zonlicht gouden stralen scheen uit te werpen. Lange rijen priesters en mon niken volgden. Alle congregaties en alle kloosterorden waren vertegenwoordigd. Daarachter kwam.en de abten der ab dijen van het aartsbisdom, een zestigtal kanunniken, missie-bisschoppen, die over de hele wereld waren verspreid geweest en thans in het vaderland wat uitrus ten. De bisschoppen, onder wie zelfs de zwaar-zieke bisschop van Gent, vormden een andere kleurige en aangrijpende groep. Niet minder indrukwekkend wa ren de Malthezer ridders en de ridders van het H. Graf in groot uniform, die de zegenend voortschrijdende jubilaris in cappa magna omringden. Aangrijpend was vooral ook de volgende groep die uit de kardinalen Micara, gewezen pau selijk nuntius te Brussel. Suhard, aarts bisschop van Parijs en De Jong, aarts bisschop van Utrecht, bestond. Talrijk was de menigte, die ontroerd en geboeid die grootse optocht gade sloeg. De plechtige Dankmis Even voordat de plechtige Dankmis zou aanvangen, arriveerde aan de ingang van de St. Rombout koningin Elisabeth, die niet het gebruikelijk ceremonieel werd ontvangen en naar haar plaats op het hoogaltaar werd geleid, waar zich reeds de kardinalen en de bisschoppen bevonden. Van Nederlandse zijde werd, behalve door kardinaal De Jong, ook nog be langstelling getoond door H .M.'s am bassadeur te Brussel, de commissaris van de Koningin in Limburg en de bur gemeester van Maastricht. De Dankmis werd opgedragen met pon tificale assistentie van kardinaal Van Roey. Vooral de middenbeuk der kerk bood een schitterende aanblik. Onder de ontelbaar velen, die hun dankgebed - et dat van de kardinaal-jubilaris kwamen delen, bevonden zich nog verschillende andere geestelijken uit het aartsbisdom, die vandaag, evenals hun kardinaal, hun vijftigjarig priesterfeest vierden, name lijk de meeste van de 33 nog in leven zijnde geestelijken, die op 18 September 1897, tezamen met de huidige kardinaal, uit de handen van wijlen kardinaal Goos- sens de priesterwijding ontvingen. Zij waren toen ten getale van 91. Het vermaarde koor van St. Rombout zong een vijfstemmige Mis van Orlando Lassis; verder een zesstemmig „Ecce Sa- cerdos" van mgr. Van Nuffel, dirigent van het St. Romboutskoor en om te be sluiten het machtige ,,Te Deum" in 1. et Gregoriaans. Na de pontificale H. Mis begaven de reeds genoemden en andere overheden zich naar het klein-seminarie, waar een academische feestzitting werd gehouden. Geen plaats in de zeer ruime zaal bleef onbezet. Toen de koningin en de vier kardinalen en de bisschoppen zich tus sen de rechtstaande aanwezigen naar het podium begaven, scheen er aan de toe juichingen geen einde te komen. Hulde aan Kard. De Jong De openingsrede werd gehouden door mr. dr. Fr. Van Cauwelaert, die ach tereenvolgens koningin Elisabeth, kar dinaal Van Roey en de andere kardi nalen verwelkomde. Zich tot kardinaal De Jong rich tend, begroette Van Cauwelaert in de aartsbisschop van Utrecht niet alleen een groot kerkvorst en een paladijn van zijn vaderland ln de ure van nood, maar van heel de Roomse Ka tholieke Kerk van Nederland. Pas een eeuw geleden, zo ging van Cauwelaert voort, werd deze Kerk in de zelfstan digheid van haar hiërarchie hersteld. Door de vurigheid van haar geloof en haar onbedwingbare levenskracht Is zij een sieraad geworden van heel de katholiciteit en de sterkte en steun bij uitnemendheid van Neder lands welvaren en vrijheid. Uwe Eminentie, aldus Van Cauwelaert, gelieve te aanvaarden de volledige hulde van onze eerbied en onze zeer oprechte bewondering. Na deze inleidende toespraak gaf de pauselijke nuntius lezing van een zeer uitgebreid eigenhandig schrijven van Z. H. de Paus, aan de jubilerende kar dinaal, wiens hoedanigheden en deugden door de H. Vader werden belicht en als voorbeeld gesteld. Onder daverend applaus werd hierna eveneens uit de mond van kamervoor zitter Van Cauwelaert vernomen, dat koning Leopold XII van Genève uit aan kardinaal Van Roey een eigenhandig felicitatieschrijven had gezonden. De koning herinnerde er in dat schrijven aan, hoe de kardinaal in de somberste uren van België's bestaan waardig en vastberaden niet alleen de prerogatieven van de Kerk, maar ook de belangen van het land heeft gediend. Onafgebroken, zo luidde het verder, heeft U het mo reel van ons volk hoog gehouden. België blijft U dankbaar voor Uvv eminente diensten. Persoonlijk, aldus de koning, kan ik ook niet vergeten, dat U mij in zeer moeilijke uren Uw voortdurende toewijding heeft geschon ken en dat U tot degenen behoort, die, op 28 Mei 1940, begrepen hebben, waarom ik geweigerd heb, mijn volk in nood te verlaten. Zijne Eminentie kardinaal Van Roey had gisteren eveneens belangstelling ondervonden van prins Karei, die hem in prive-audiëntie had ontvangen en hem de hoogste Belgische onderscheiding had overhandigd, alsmede een gouden borstkruis. De heer Van Cauwelaert hield ver volgens een zeer aangrijpende feest rede, waarna sprak mgr. Dr. Cauwen- bergh, wijbisschop van Mechelen, die meer speciaal namens de 3000 priesters der 833 parochies van het aartsbisdom hulde bracht aan de geliefde aartsbis schop. Kard. Van Roey dankt Toen hierna de jubilerende kardinaal zelf het woord nam, juichten alle aan wezigen hem spontaan toe. Ik heb, al dus de kardinaal, dit jubilé, alleen wil len herdenken in de intimiteit van mijn ziel. De omstandigheden hebben er ech ter anders over beschikt en ik heb deze eerbewijzen dan toch aanvaard, omdat ze in het teken staan van de hulde aan het priesterschap. Spr. bedankte dan ontroerd al degenen, die zich bij zijn jubilé hebben aangesloten. Op de eerste plaats de Paus, de koninklijke familie van België en bijzondere woorden richt te de jubilaris in dit verband tot Leo pold III. De grootste dank van de kar dinaal ging echter naar God, Schenker van al het goede. Met Gods hulp, aldus de kardinaal, hoop ik een nuttig arbei der te blijven in de dienst van de Kerk. Hierna had een feestmaaltijd plaats, waarbij al de reeds vermelde autoritei ten aanzaten. Gelegenheidsredevoerin gen werden hierbij uitgesproken door den minister van Justitie, namens de regering, de bisschop van Luik, namens het episcopaat, en de rector-magnificus van Leuven namens de Katholieke Alma Mater. De kardinaal dankte nogmaals voor de hem gebrachte hulde en eerbewijzen. Tenslotte werden telegrammen van aanhankelijkheid gezonden aan de Paus, koning Leopold en de prins-regent. Vermelden wij tenslotte nog, dat Kardinaal De Jong des avonds om zes uur per auto weer naar Utrecht is ver trokken. In verband met vragen van het Ka merlid Donker t.a.v. een event, non- ennemy-verklaring van ex-kroonprins Wilhelm van Hohenzollern ter zake van zijn bezittingen in Nederland, deelt de minister van Justitie o.m. mede, dat aan het beheersinstituut op 28 Mei 1947 een aanwijzing is gegeven, houdende, dat aan een lid van de voor malige Duitse keizerlijke familie een non-ennemy-verklaring niet mag wor den verleend dan met toestemming van de ministers van Justitie, van Finan ciën en van Buitenl. Zaken. Van 2427 September a.s. zou in Maastricht het jaarlijks congres wor den gehouden van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen. In een spoed vergadering heeft thans echter het hoofdbestuur besloten, het congres al daar af te gelasten en het binnen een maand elders te organiseren. Als motieven voor dit besluit noemt het hoofdbestuur, dat een der Zuide lijke bladen verleden week in een ar tikel grote reserve heeft gemaakt t.o.v. de vereniging en zeer ernstige bezwaren opperde tegen het houden van een causerie op dat congres door- twee hoofdbestuursleden op grond van hun politieke overtuiging. Teven3 is aan het hoofdbestuur medegedeeld dat plaatselijke en provinciale auto riteiten, die aanvankelijk hun volle medewerking hadden toegezegd, deze medewerking niet zouden verlenen, in dien bedoelde hoofdbestuursleden in het openbaar het woord zouden voeren. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt, warm weer j met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Des nachts weinig wind, met enkele ne- vel- of mistbanken. Overdag tijdelijk matige wind uit Zuidel. richtingen, j 20 September: Zon op 6.21 uur, onder 18.46 uur; maan op 13.19 uur, j onder 21.07 uur. Het hoofdbestuur had met algemene stemmen bedoelde personen uitgenodigd tot het houden van een causerie en het zegt, dat het „onder geen voor waarde kan dulden, dat wettig genomen bestuursbesluiten ongedaan worden ge maakt en de uitvoering daarvan onmo gelijk wordt door een uit een bepaalde bevolkingsgroep gevoerde actie. Het hoofdbestuur is van mening, dat onder deze omstandigheden Maastricht niet in staat is gastvrijheid te bieden aan alle letten". In een onderhoud, dat Or. Willem Eduard de Mol, een bekend bioloog te Amsterdam, dezer dagen met een redacteur van het A. N. P. had. deelde hij bijzonderheden mede over zijn ontdekking van het koolzuur-zuurstof- druk-principe, ter bestrijding o.m. van de voor narcissenbollen zo gevreesde narcisvlieglarven. Deze larven ontwikkelen zich uit het in het voorjaar op de narcisbollenvelden gelegde eitje van de narcisvlieg en vreet zich in de narcisbol, welke daardoor vernield wordt. De larve ontwikkelt zich daarna wederom tot vlieg en het spel herhaalt zich, waaruit volgt, dat een enkele „besmette" bol in een veld of een partij een gevaar van belangrijke af meting oplevert. Men bestrijdt op het ogenblik deze plaag met de z.g. warmwatermethode. De bollen worden in warm water gekookt" bijeen temperatuur van 43 graden, waar door de larve wordt gedood. Van de korte vergadering, belegd ter afdoening van huishoudelijke voor zieningen als de benoeming der com missies en het samenstellen der af delingen, was wel het belangrijkste moment de gebruikelijke jaarlijkse speech waarmee de voorzitter mr. J. R. H. van Schalk opnieuw de hem door H. M. de Koningin (op voordracht van 83 der 86 j,l. Dinsdag aanwezige leden) toevertrouwde taak aanvaardde. Van zijn recht om aan de beraad slagingen der Kamer deel te nemen maakt praeses Van Schaik nimmer ge bruik; des te interessanter is echter zijn jaarlijkse openingsrede, omdat hij zich daarin niet beperkt tot een for maliteit, maar altijd iets te zeggen heeft. Ditmaal puttend uit zijn rijke er varing (hij is de laatste volksvertegen woordiger nog onder het districten stelsel gekozen) bracht hij in herinne ring, dat de werkzaamheden der Kamer gestadig in omvang en betekenis zijn toegenomen, waardoor de oude om slachtigheid zich heeft overleefd en plaats gemaakt voor een tijdrovende bestudering der stukken en een sterke uitzetting van de commissoriale arbeid, waardoor ook voor de toekomst veel zal gevergd worden van de inspanning en arbeidskracht der leden. Naast dit verschijnsel staan er nog twee andere. Vooreerst is de belang stelling voor internationale problemen gegroeid, wat de praeses toejuichte, mits de Kamer daardoor niet te sterk betrokken wordt in de gouvernementele verantwoordlelijkheid. Die belangstelling heeft echter een schaduwzijde, vermits verschillende leden door een langdurig verblijf buitenslands aan de Kamer- arbeid worden onttrokken. En ten slotte zijn de overzeese gebiedsdelen een heel andere plaats in de werkzaamheden gaan innemen dan vroeger. Moge door staatsmanswijsheid spoedig een einde komen aan bet huidige conflict. De drie gesignaleerde verschijnselen hebben in afwijking van vroegere ziens- wijize bij mr. Van Schaik de overtuiging doen postvatten, dat het ledental te klein is en de vraag doen rijzen of het geen ernstige overweging verdient op uitbreiding bedacht te zijn. Er is voor de meerderheid der volksvertegenwoor digers geen behoorlijke gelegenheid voor politieke voorlichting in den lande en aan het deelnemen aan en belang stelling voor maatschappelijk werk ko men de meesten niet toe. Met de bede, dat Hoger Hand de arbeid der Kamer bestiere, sloot de presidentiële toespraak, die, staande aanhoord door de leden, met handge klap werd bevestigd. Het vrouwelijk smaldeel versterkt In de vacature-Max van Poll is einde lijk voorzien doordien mej. mr. C. J. H. H. de Vink, tot nu door ongesteld heid verhinderd, de plaats door haar reeds vroeger in de katholieke fractie vervuld, thans gelukkig weer kon her nemen. Nadat zij in handen van de voorzitter de vereiste eden had afge legd, werd zij door fractiegenoten en anderen om strijd verwelkomd. Haar toetreden brengt het aantal vrouwelijke leden weer op vijf e« completeert voor het ogenblik althans (want prof. Loge- mann ontvalt uiteraard door zijn jong ste benoeming eerlang aan de P.v.d.A.- fractie) het ledental der Kamer- vam-honderd. Dinsdag Indië-debat Tegen Dinsdagmiddag 1 uur is ten slotte de nieuwe regeringsverklaring inzake het Indonesië-probleem aange kondigd. De beraadslagingen erover zullen diezelfde middag (event, avond) worden gehouden. Op de agenda zijn voorts geplaatst de beide nog hangende interpellaties, die van de heer Haoke (P.V.) over de bakkersstaking en die van de heer Vondeling (P.v.d.A.) naar aanleiding van de onrust in de agrarische sector. Ook de herverkaveling van Walcheren en het ontwerp inzake de Zweminrich tingen komen volgende week aan de orde. L. H. Z.H. de Paus heeft gisterochtend een plechtige H. Mis Bijgewoond in de Be- nedictijnenkerk van St. Paulus, bij ge legenheid van het veertiende eeuwfeest van het overlijden van St. Benedictus. De H. Mis werd opgedragen door Z.H. Em. kardinaal Ildefonso Schuster van Milaan, terwijl nog acht andere kar dinalen aanwezig waren. Na de plechtigheid ontving de H. Vader de meer dan honderd Benedictij ner-abten, die uit alle delen der wereld naar Rome gekomen waren, om er de nieuwe abt-primaat te kiezen. In het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag is gisteren voor de krijgsraad te velde-West de behandeling aangevan gen van de bomaanslag op St. Nicmaas- avond van het vorig jaar op de Prm- segracht te Den Haag, waarvan drie per sonen, F. G J.. Boer, diens echtgenote en de dienstbode slachtoffer werden. Gedagvaard waren 9 militairen; hoofd verdachte was de 36-jarige kapitein van het derde troepen-detachement van de generale staf, F. J. J. baron van Heem stra, wien o.m. werd ten laste gelegd, dat hij kennis droeg van het voornemen een bomaanslag op F. G. J. Boer te plegen en dat hij deelgenomen heeft aan het plan om een aanslag te P!egen op de toenmalige kolonel bij de Gen. Staf, J. H .Droste en op de aannemer R. Zwolsman. Voorts zou hij de soldaat Van Haastrecht hebben willen betrekken in een aanslag op luit.-kol. J. M. A. Goe- dewagen. De 29-jarige sergeant A. T. Boer was gedagvaard ter zake van moord T.eza- men met de korporaal J. P- J. Peterse heeft hij de bomaanslag verricht, waar bij de vrouwen G. van Dijk en J. Visser om het leven kwamen. Voorts was hij betrokken bij de pogingen tot de aan slagen op kol. Droste, de heer Zwols man en luit.-kol. Goedewagen. De 29-jarige korporaal Peterse had zich te verantwoorden voor de moord aanslag op Boer. De 19-jarige soldaat J. J- H- v- Haas trecht was ten laste gelegd, ontploffing door schuld, lichamelijk letsel door schuld en het bezit van een bom. De andere militairen waren gedag vaard wegens medeplichtigheid, ontvoe ring en verzwijging van misdrijf. Verhoor van beklaagden President van de krijgsraad was Lt.-kol. mr. dr. J- P. v. Erk. De eerste beklaagde, die zich had te verantwoorden was korporaal Petersen, die verklaarde dat sergeant De Boer hem had verteld van een illegale orga- nisatie waar hoge officieren achter zaten en ook politieke autoriteiten en welke ten doel had mensen uit de weg te rui men, die het wettig gezag ondermijnden. Korporaal Petersen voelde daar alles voor en sloot zich aan bij sergeant De Boer, die hij blijkens het verhoor blin delings volgde en in wiens handen hij een gewillig werktuig was. Vervolgens kwam voor de sergeant A. T. de Boer, die geheel onder suggestie van kapt. Van Heemstra bleek te hebben gewerkt. Ik vroeg niet naar de finesses, ik vertrouwde kapitein Heemstra voor 100 pet. Ook was bekl. in contact geko men met een zekere Bakker en Luyen- dijk, die zeiden van het Bureau Natio nale Veiligheid te zijn. Bij Bakker was het te doen om de heren Boer en Zwols man en kapitein Heemstra om Overste Goedewagen en kol. Droste uit de weg te ruimen. Serg. De Boer erkende de bom te hebben ontworpen en vervaar digd, haar aan kap. v Heemstra en Bak ker te hebben laten zien, die ze beiden voor hun doel geschikt achtten. Bekl. verzekerde, dat als hij voorzien had, dat ook anderen mede om het leven zouden zijn gekomen, hij het dan niet gedaan had. Ook deed beklaagde een fantas tisch verhaal over het opruimen van Duitse soldaten te Nijmegen, toen hij daar op het stationsemplacement sur veilleerde. Hij zou verschillende Duitse soldaten daar hebben koud gemaakt en hun lijken in het vuur van de op het emplacement staande locomotieven heb ben verbrand. De president kon dit ver haal moeilijk geloven. Blijkens het psy chiatrisch rapport wordt deze beklaagde een fanatieke hysterische psychopaat ge- Eindhoven leeft van vele zaken, maar op de eerste plaats van het licht. Het is een hardwerkende stad; het weet ech ter, dóór dat werken een positie in de wereld te bezitten en met trotse vreugd zoekt het zijn genoegens te combineren met deze, zijn arbeid. Wat is natuurlijker dan dat deze internationaal georiënteerde stede met blijdschap de herdenking van haar be vrijding door het grote, uit alle natiën samengestelde geallieerde leger, aangreep om haar vreugde te uiten met een groot se landenomspannende symboliek. Wat is natuurlijker dan dat deze stad-van- de-arbeid het licht der verlossing dat de volkeren door de invasie werd ge bracht, verbond met het licht, dat Eind hoven werk verschaft voor de wereld? Zie de moderne burchten en torens van Philips gesierd met de vlaggen der volken; zie de grote gevelvlakken in het centrum der stad met grote tafrelen, het licht ter ere, getooid. En gij krijgt, respect voor deze Brabantse stad, die intussen toch ook haar verleden en eigen aard als een kostbaar houvast handhaaft. Waarom zou zich anders de tentoonstelling Oud-Eindhoven, deze heemkundige en historische expositie, in zo'n belangstelling verheugen? Donderdagnamiddag in het Philips- sportpark: Alle plaatsen zijn bezet. De tijd wordt gevuld met enkele wieler wedstrijden. Begeleid door de Philips- harmonie zingt men opgewekte volks liederen en de grote lampen beginnen met haar licht het uitgestrekte terrein te omvatten. In gesloten colonnes komen de Emdhovense wandelclubs de baan opmarcheren. Stram groeten ze de auto riteiten en vormen dan grote, kleurige blokken op het middenterrein. Af en toe maakt ons de reportage wagen, die de estafettelopers met de koningsfakkel volgt, bekend hoe ver men is. Reeds passeerde men Valkens- waard, reeds is men op de Markt van Eindhoven en daar: daar donderen de motoren de baan van het tërrein op en volgt, hardlopend, de athleet, die hoog de fakkel draagt, het licht der vrijheid, het vuur van het Eindhovense leven! Het publiek staat recht en onder oor verdovend handgeklap volgt dan de hele stoet athleten, motorrijders en wielren ners fakkels in de hand, terwijl ook de wandelgroepen op het veld plots in rossig-dansende toortslicht staan. De lampen zijn gedoofd en de laKKels beheersen fantastisch het ter rein. Op dit ogenblik neemt burgemees ter Kolfschoten het woord. Met klem betoogt hij, hoe zinvol deze lichtstoet is, ondanks alle kleinzielige praatjes van hej tegendeel. Vol vuur schildert hij de slavernij en ellende, waarin de Duit sers ons hadden gestort. Vaak wordt deze toespaak onderbroken door het le vendige publiek met een „foei"-geroep voor de overweldiger, terwijl, wanneer de burgemeester in zijn forse epiloog het hoge goed der vrijheid schildert dit licht zonder hetwelk de Nederlander niet kan leven het publiek in minu tenlang applaus losbarst. De plechtigheid leeft in de harten der Eindhovenaren! De burgemeester eindigt dan met het ernstige woord, dat men nu ook zich zelf totaal moet bevrijden van zelfzucht en materialisme, en met een hulde aan de Koningin, die, moedig tot het uiterste, steeds het vuur der vrijheid brandende hield. Daarna biedf de burgemeester aan de wielrijders, motorrijders en lopers, die deelnamen aan de estafettetocht van Bayeux, en die dus het vrijheidsvuur naar Eindhoven brachten langa dezelfde weg als drie jaar geleden de verbonden legers, een penning aan, speciaal voor deze gelegenheid geslagen. Vervolgens worden onder de tonen van het volkslied in de masten, die op het voetbalveld voor de tribune zijn op gesteld, de vlaggen gehesen. Vuurpijlen gaan onder oorverdovend geknal de lucht in, het teken, dat in de stad, die tot op dit ogenblik, namelijk kwart voor acht, in donker gehuld is, de feest verlichting mag worden ontstoken. En plotseling baadt de hele stad en tevens het Philips stadion in een zee van licht. Dit schouwspel maakf op een ieder een onvergetelijke indruk. Met de Philipsharmonie voorop, be geeft de burgemeester zich in een op tocht, die door tienduizenden wordt gadegeslagen, naar de Markt, waar hij nogmaals het woord voert. Daarna ont steekt hij met de fakkel het grote be vrijdingsvuur, dat gedurende deze avond midden op de Markt zal branden. Met het Wilhelmus wordt de plechtigheid be sloten. De kerkelijke plechtigheden Te half tien werd in die St. Catharina- kerk door Deken Hezemans een pon tificale H. Mis gecelebreerd. Gezongen werd de zesstemmige mis van Pales- trina. Na de H. Mis zong het kerkkoor van Tivoli, met de zangers van de ko- renbond Pius X het vierstemmig Te Deum van Jan Nieland, onder leiding van Pater Smulders MSC. Daarna ging men in stoet naar de al gemene begraafplaats te Woensel De burgemeester wees in een treffende toe spraak op het feit, dat de mannen, die hier sneuvelden voor ons> Nederland nagenoeg niet kenden. Dit geeft ons de plicht de idealen, waarvoor deze mensen vielen, in vervulling te doen gaan. Ver volgens huldigde de garnizoenscomman dant Majoor Swart de gevallenen en had de kranslegging plaats. Hierna volgde het Requiem. De in drukwekkende plechtigheid werd beslo ten met het Wilhelmus en het hijsen van de itedielijke vlag. noemd, die niet ten voile toereken baar is. In de middagzitting van de Krijgs raad stond gisteren terecht de kapitein, F. J. J. baron van Heemstra. Hij bekende sergeant De Boer te heb ben doen blijken, dat hij moeilijkheden had met zijn chef en dat hij beducht was, dat generaal Doorman, voor wie hij groot respect had, door kolonel Drost en luit.-kol. Goedewagen zou worden weggewerkt. Hij gaf toe. dat het hem bekend was, dat er plannen bestonden om op Boer en Zwolsman een aanslag te plegen, maar hij had het zich niet volkomen gerealiseerd. Hij wist ook, dat vier pakjes waren ge reed gemaakt en dat sergeant De Boer een knokploeg had gevormd om die pakjes af te geven. Voor de stunt om Van Rijswijk, een caféhouder te Ren- kum, van zijn bed te lichten had hij een jeep ter beschikking gesteld. Hij kende Van Rijswijk niet, alleen wist hij, dat men hem tot een bekentenis wilde dwin gen. Wat de drijfveer was om de hoofd officieren Drost en Goedewagen weg te werken, was beklaagde zelf ook niet duidelijk. Voor de politie had beklaagde even wel verklaard, dat als die twee hoofd officieren zouden zijn verdwenen, z(j door jongere hoofdofficieren met meer moderne opvattingen zouden worden vervangen. Kapitein Van Heemsfra erkende, de adressen van beide hoofdofficieren aan sergeant De Boer te hebben verstrekt, toen deze er hem om vroeg. Hij heeft De Boer niet aangemoedigd, maar hem ook niet in zijn opzet geremd. Hij ontkende op 2 of 3 December 1946 bij het demonstreren van de helse ma chine de namen van Drost en Goedewa gen aan sergeant De Boer te hebben opgegeven. Dit werd echter door sergeant De Boer, als getuige gehoord, pertinent tegen gesproken. Het psychiatrisch rapport omtrent kapitein Van Heemstra kwam tot de conclusie, dat hij destijds lijdende was aan een ziekelijke stoornis van zijn geestelijk vermogen, welke leidde tot een lichte mate van verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Een Sint Nicolaas-grap" Daarna kwam voor beklaagde J. j. H. van Haastrecht, die verklaarde dat hij niet wist, dat in het pakje, dat hij naar Amsterdam zou brengen, explosie ve stoffen zaten. Hij zeide, dat hij dacht met een St. Nicolaasgrap te doen te hebben. Hem zou voor het wegbrengen van het pakje een vrije avond zijn be loofd. Verder stonden in deze zaak nog terecht S. H., die getracht had ver- slagene Boer van het leven te beroven door hem op de vinkenbaan bij Ocken- burgh gewapend op te wachten en A. T., die had nagelaten aan de bevoegde autoriteiten kennis te geven van de voorbereiding van een misdrijf. Deze laatste beklaagde zeide van deze fei ten geen melding te hebben gemaakt, omdat hij anders represailles vreesde van de zijde van sergeant De Boer en van anderen, waaronder officieren, die bij de zaak betrokken waren. Met de voorbereiding of met de aanslagen zelf heeft hij echter niets te maken willen hebben. Ter zake van de vrijheidsberoving van de caféhouder Van Rijswijk te Renkum hadden zich nog te verant woorden sergeant W. F. S., H. en J. B. Laatstgenoemde bleek echter alleen als chauffeur van de auto, waarmee de overval werd gepleegd, te hebben dienst gedaan, terwijl hij te voren niets van de plannen afwist. Toen men op de terugweg overlegde om Van Rijswijk van kant te maken had hij zich daarte gen krachtig verzet. Heden requisitoir van de auditeur militair. In verband met de heersende kin derverlamming in Hilversum zijn van de zijde van de G.G.D. enkele voorzorgswenken aan de bevolking gegeven. Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan is door de Ver. van hande laren te Groningen een prijsvraag uitgeschreven met als onderwerp: „De betekenis van de stad Groningen als koophandelcentrum voor het Noorden." O Het B. G. te Assen veroordeelde de voormalige N. S. .B-burgemeester van Schoonebeek H. M. Verbeek tot 12 jaar met aftrek. Met ingang van 1 Sept. j.l. is een herziene regeling van de verhuis- tarieven van kracht geworden, welke enkele verlagingen inhoudt. O Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau vlootaalmoeze- nier A. O. N. Brugmans van de Paters Maristen te Hulst. Pater Brugmans is werkzaam geweest bö onze Kon. Marine in Australië thans zijn Tilburg, Bergen op Zoom en Vlissingen aan zijn zorgen toe vertrouwd. Gisteren is te Apeldoorn de 72-jarigo S. Z. op de fiets aangereden 5» een vrachtauto, die uit een züs kwam. In het ziekenhuis is "e overleden. O ;Pe vo°rmalige burgemeeste^ van Oostkapelle H. v. d. Wet ls n de vrijwillige hulpverlening deeW vijand door het tribunaal tot 2 jaar en 9 maanden in^chten 1945 en ontzetting uit de De burgemeester van ^^pensioenerT J. van Slobbe. die de peMMenge- rechtigde leeftijd heeft per 1 November a.s. altrenen. De commandant vaIiJ^HelrW ï,nsti" tuut der marine te den Helder heeft gisteren 100 nieuwe adelborsten geïn- Te Oosterhout is een huishoud- in industrieschool ^eopend v°or deze plaats en wijde omge ng, waartoe het initiatief Was uit- gegaan van Mgr. Frencken z.g. De openingsplechtigheid_werd 0.m. bij gewoond door mfl Michels, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs. O De bijz. raad v^ Mssatie heeft de 7aak tegen de inDurgse aannemer P v. Geloven, die Ye^ns collaboratie tot 9 jaar R- *lroc?rdeeld was, terug verwezen naar de instructie te 's Hertogenbosche om ze opnieuwe te onderzoeken. a Te Eemnes is een boerderij, waarin twee families, tezamen 21 personen tellende, woonden, tot de grond af gebrand. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Lienden heeft de volgende schrif telijke vragen gesteld aan de minister van Sociale Zaken: 1. Is het de minister bekend, dat bij invoering van de n°° ouderdoms- voorziening ee rechtverkrij genden op een uit tenng volgens deze wet niet meer beschouwd wordt als ver plichtverzekerden ingevolge art. 13 lid X, van het tweede Uitvoeringsbesluit in gevolge het ziekenfondsenbesluit 2 is de minister bereid, te doen on- derzoeken, m hoeverre kan worden voorkomen, dat de in vraag 1 bedoelde verzekerden buiten de verplichte ver zekering ingevolge het ziekenfondsen- besluit worden geplaatst, en is de mi nister met van oordeel, dat het voor de be rokkenen, evenals voor de alge mene ziekenfondsen, bezwaarlijk is, de lasten, die voortvloeien uit een dan noodzakelijk geworden vrijwillige ver zekering, te dragen? Naar ANP verneemt, heeft de fis cale recherche te Wageningen mr. v. d. H. te Bennekom voorzitter van de N-C.R.V., gearresteerd. Reden zou zijn een vermoedelijke belastingontduiking, Waarnaar thans een uitvoerig accoun tantsonderzoek wordt ingesteld. Mr ,v d. D. is op het politiebureau te Ede ingesloten. „Het voorstel der Amerikanen werd in stemming gebracht. Gromyko meen de, dat van het vetorecht gebruik kon worden gemaakt Johnson (V. o.t meende vin niet.' Hierover werd op verzoek van Gromyko gestemd. Met S stemmen bepaalde de raad. dat k Jfveto geen gebruik kon worden Jakt Gromyko deelde daarop be- SS „.dï S Ml,?»- «10 uitsprak over deze beslissing Noot redactie D- R. W.: Dit is geen verslag van schout-bij-nacht Intuïtie uit Menaldumadeei over een bijeenkomst van de Kleine Drie, maar een officieel persbericht over een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. „Het bezwaar van deze methode is" aldus Dr. de Mol „dat ten eerste verschillende fraaie en dus belangrijke narcissoorten tegen deze methode niet bestand zijn en ten tweede, dat de reeds m de zon gedroogde bol weer door en J?0'". nat wordt en dus of gaat rotten o- direct weer gepoot moet worden en eerst na de bloeitijd voor export geschikt is. Gedurende dit tijdsverloop van bijna een jaar is de kans voor hernieuwde besmetting aanwezig." „De methode die ik thans na een tien jarige studie heb ontwikkeld en met succes gekroond zag en welke ik het koolzuur-zuurstof-drukprincipe pleeg te noemen is van een geheel andere oor sprong". Zo deelde Dr. de Mol mede. „De bollen worden in een afgesloten ruimte gebracht waarin een gasmengsel van 80 pet. zuurstof en 20 pet. koolzuur onder een druk van 10 atmosferen wordt gepompt, Pezfj l°esJand hlijft 8 a 10 uur gehand haafd. Gebleken is: a) dat de larve abso luut dood en dus onschadelijk is; b) dat de toegevoegde koolzuur voedsel voor iedere plant de groeikracht der bollen opvoert. Aangezien deze methode vol komen droog geschiedt, zijn de bollen direct nadat zij de drukruimte verlaten hebben, geschikt om bewaard of verzon den te worden." Dr de Mol vertelde voorts, dat in samenwerking met de directie van een groot bollen-exportbedrijf in Limmen nabij Alkmaar sedert 1941 eerst in het klein en later op grotere schaal proeven met narcissen zijn genomen, welke een volledig succes bleken. Bij een bezoek, dat de A.N.P.-redacteur vervolgens aan dit bedrijf bracht had hij de gelegenheid met een der directeu ren de bereikte resultaten te bespreken. Deze deelde mede, dat uitsluitend in Limmen op het ogenblik de methode van Dr. de Mol wordt toegepast. De resultaten zijn van dien aard, dat er goede hoop bestaat op deze wijze de narcisvlieg geheel uit te roeien. Bij een der laatste toepassingen heeft men een levende colorado-kever tussen de te behandelen bollen gezet en het bleek, dat deze gevreesde aardappelverdelger al even min tegen het koolzuur-zuurstof-druk prin cipe bestand was als de narcisvlieg- larve. Hoewel de bouw van ruimten welke een druk van 10 atmosferen kunnen ver dragen geen onoverkomelijke moeilijk heden meer oplevert, zou bij de bouw van voldoende kamers om alle voor export bestemde narcisbollen te behan delen zoveel geld gemoeid zijn, dat daar aan voorlopig niet kan worden gedacht. „Wel behandelen wij" aldus de zegs man „een deel van de bollen welke wij voor de verdere cultuur behouden en niet alleen wij doch ook kwekers." Uit andere streken, zelfs uit Zuid- Holland, komt men bij ons op ons bedrijf hun bollen te latn behandelen. De resul taten zijn zeer gupstig en ik heb de overtuiging dat, wanneer Dr. de Mol in staat zou worden gesteld tot labora- toruimonderzoek op ruime schaal, het door hem gevonden principe een belang rijke vooruitgang zou blijken te zijn in de bestrijding van tal van schadelijke insecten in levende planten. Dr de Mol deelde het A. N. P. tenslotte mede, dat hij octrooi heeft verkregen voor Nederland, Frankrijk, Engeland, en de Verenigde Staten. In verband met nog steeds bestaan de onzekerheid betreffende de nieuwe salarisregeling der onderwijzers heeft het Tweede-Kamerlid Roosjen aan dc minister van Binnenl. Zaken gevraagd, te willen bevorderen, dat het K B waarbij die salarissen officieel worden vastgesteld, spoedig zal verschijnen. Op de derde dag werd door 83 deel nemers 305 km. afgelegd, 65 renners beëindigden deze rit zonder strafpun- ten, 12 kregen wel strafpunten, terwijl 6 deelnemers op moesten geven. Voor de Zilveren Vaas heeft het team van Tsjechoslowakije nog geen enkel straf- punt. Als tweede volgt Polen A met 100 str. p., Nederland B met 112, Po len B met 134, Italië met 142, Zwitser land met 200, Tsjechoslowakije *B met 300, Nederland A met 400 en Hongarije met 552. De fabrieks-competitie is al leen door de Tsjechische D, E, F en Ci te ams overleefd, alle andere landen zijn gedisqualificeerd. In de club-com petitie luidt de stand van de Neder-i landse ploegen: 4. Nederland C. 101 str. p., 7. Nederland A 236 st. p., 8. Neder land 238 str. p. Bij de militaire sportwedstrijden om het Britannia Shield in Engeland, heeft Nederland de schermcompetitie gewon nen voor Frankrijk, België, Tsjechoslo wakije, Amerika en Engeland. Indivi- duële winnaars waren sergeant v. d. Berg op floret en luitenant Hordijk op degen. Bij het zwemmen won de Ned. ploeg het nummer wisselslag-estafette; ze werd in de totale klassificatie defJe achter Frankrijk en Tsjechoslowakije. Bij het schieten werd Nederland laat ste met 8 punten, Noorwegen werd hier winnaar met 25 p- voor Frankrijk (20 p.). De cross country over 5 mijl werd gewonnen door Frankrijk met Tsjecho slowakije 2e en Noorwegen 3e. Neder land eindigde op dit onderdeel als 7e. „Programma voor de hockeydag, a™ Zon'dag in het Wagenerstadion te Amstelveen wordt gehouden, luidt voor het A-tournooi: 12 uur: DeventerG.H.B.S. (Gronin- £en); Delftse studentenGooise H.C.; Amst/erdamPush (Breda); H.H.Y.C. Be Fair (Hilversum). Daarna volgt om 2 uur winnaar eerste wedstrijd tegen winnaar tweede wedstrijd en winnaa: derde wedstrijd tegen winnaar vierde en tenslotte om 4 uur de eindstrijd. Tussendoor wordt resp. om 11 uur (le ronde), 1 uur (halve eindstrijd) en 3 uur (eindstrijd) het B-tournooi gehouden).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2