Nog eens reorganisatie van het Ziekenfondswezen n m LICHTING 1948 een jaar in de tropen TRYGVE LIE MAANT TOT EENHEID li iiwJiï mzFmmL HmbhbJRI M Slechte vooruitzichten voor de veehouderij G De bouwplannen in Nederland OOK DETAILS ZIJN BELANGRIJK m AFLOSSING VAN DE TROEPEN IN INDIE BRANDSTOFFEN-RANTSOEN WORDT NIET VERHOOGD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Man oeuvres Richtlijnen van het defensie-beleid PalestinaItalië, Griekenland op de agenda Abdij van Egmond Vlugger aflevering aan verbruikers Misschien extra Blikseminslag ONGSLAGEN Gevallen van kinderverlamming en de export van bouwstenen 69ste JAARGANG WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 No. 20424 DE ZIEKTE-VERZEKERING nfet rt^S; TOor te zijnertfid behoren. Vgende toeschouwers te GROTE LUCHTLANDINGS ACTIE lÊSt' Oude fundering gevonden? voor grote gezinnen Gr oenvoeder-positie uiterst somber met merkwaardige gevolgen Grote gezinnen FIJN PENSION Aangeklaagde smeekt om gevangenisstraf MENS, ERGER JE NIET Geen reden tot ongerustheid KATERVEERSE BRUG WEER IN GEBRUIK DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per Kwar- taal, f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 3u ets per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduce. de prijs op aanvrage bij de administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN .-t 20 woorden x.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Naar aanleiding Aaa het zieken- over de reorganisatie verschillende fondswezen ontvingen u..k beant_ vragen, welke echte men informeert woorden zijn, welke nog met vast naar bepaling de kwestle van f "Vir-htina nog niets te zeggen, zolang ovS: de vraag „al dan niet verplichting" beslissing gevallen is. SWij hebben ter voorlichting van onze lezers over het ziekenfondswezen en- tele informaties gegeven, welke ons in teressant genoeg toeschenen om ze te publiceren. Daarbij hebben wij ons be paald tot principiële kwesties, ofschoon °n^°Le5ÏP!*in* 4at omtren* tneZdl tn 0nZeF lezers- die zijn hart ons laatst m.?.eten luchten reeds voor vfnni artlkel was geplaatst, ont vingen wij onderstaand briefje: De reorganisatie zal er waarschijn lijk toe leiden ,dat ook de middenstand 'over het algemeen ook niet goed bij kas) de gelegenheid wordt gegeven tot toetreding in het ziekenfonds. Toch zal zulks niet veel resultaat boeken en wel omdat mensen in die stand er voor bedanken om bij de H.H. Dok toren in de rij en op straat te staan. Eerst wanneer er gezorgd wordt voor behoorlijke wachtlokalen, liefst in kli nieken .waar de dokters hun patiënten kunnen ontvelen, zal de reorganisa tie vruchten men dragen. Onderge tekende weet »el ,dat dit de kern van de reorganisatie niet raakt, maar komt men over de hond dan komt men over de staart en kan ook hierin worden voorzien. Ziek zijn en in weer en wind en tocht staan, is ook zo prettig niet. Gaarne mijn mening voor beter. De klacht van de inzender over het onaangename wachten .onderschrijven Wij ten dele. Natuurlijk moet er voor behoorlijke wachtruimte gezorgd wor den en o.i. is er geen enkele reden om daarmede te wachten op de reorganisa tie van de ziekenfondsen. (Terloops wil len wij even opmerken, dat het publiek echter deze ruimte in behoorlijke staat dient te laten ,iets waarover door de geneesheren niet ten onrechte geklaagd wordt). Maar er zal toch niets aan te doen zijn, dat men wel eens langer moet wachten dan de betrokkene li=f is, wil men niet, dat de dokters hun patiënten aa" de lopende band behandelen. Terecht merkt de inzender op, dat de ze zaak niet de kern raakt, doch op gelost moet zij ongetwijfeld. Een vrucht baar debat dient o.i. echter uitgesteld tot constructie en omvang van de zie kenfondsen vast staan. De inzender kun- nen wij intussen in zoverre gerust "*el- len ,dat zijn klacht de aandacht heeft in de betrokken kringen en in plannen tot reorganisatie van ziekenfondsen wor den te dezen verschillende suggesties ge daan, welke tot doel hebben de genees heren te ontlasten en hun arbeid vlot ter te doen verlopen bijv. door inscha keling van verpleegsters of andere des kundige hulp en het inrichten van kli nieken. Een ander middel zou volgens sommige plannen kunnen zijn, bijv. het verder beperken van het aantal patiën ten per dokter. - Naar eens, voor het ogenblik achten wij het beter onze aandacht te bepalen tot de principiële richtlijnen om te zijnertijd ook de détails onder de loupe te nemen. Wat het door ons gepubliceerde plan van de Ver. van directeuren en admi nistrateurs van Ziekenfondsen betreft, wulen wij ter voorkoming van misver stand er op wijzen ,dat dit nog maar een plan is en niet meer. Maar naar on ze mening een plan .hetwelk de bij zondere aandacht verdient vanwege de daarin Verwerkte sympathieke sugges ties en omdat het plan verd ontworpen na grondige bestudering van de gelan ceerde plannen, afwegende de daarop geleverde critiek: in acht nemend de verschillende verlangens, geuit door de groep belanghebbenden en rekening hou dend met de ondervinding in de prac- tijk opgedaan. Het wachten is nu op de oie"we wet telijke regeling van het ziehe:nfonds zen, welke met een wettelijke tie van de gezondheidszorg in rede opnieuw is aangekondigd. Tenslotte is het vellicht wen^elgk even in te gaan op de Ziek1te werd rond welke kwestie n°gol d o veroorzaakt door de lichtbak radio-priester Henri de Greove^ Wan- neer ons gevraagd wordt naar onze me ning over dit instituut, J slechts antwoorden in verband met ha vraagstuk van het ziekenfondswezen. Zonder ons te mengen in de atthei- strijd, menen wij te kunnen wijzen op een zeer groot bezwaar bij de parti culiere verzekering tegen kosten voort vloeiend uit ziekte n.l. dit. een ziekte verzekering dekt niet het risico van reeds bestaande ziekteverschijnselen. Zulks is niet zo bezwaarlijk, als mer. jong in de verzekering treedt. Maar hoe is de gang van zaken veelal? Wan neer men zijn carrière begint, valt men als regel onder de verplichte zieken fondsverzekering. Door studie en toe wijding klimt men hoger op en op middelbare leeftijd bereikt men een sa laris, hetwelk boven de welstands grens ligt. Gevolg: schrapping. De ziektever zekering wil zo'n persoon wel opnemen (en een polis bij een betrouwbare maat schappij kan zeer nuttig zijn) maar de ziekteverzekering kan niet an ders handelen met uitsluiting van bepaalde risico's. En die zijn er op die leeftijd in het gezin van de werknemer veelal aanwezig. De oplossing blijft o.i. in zo'n geval: overgaan naar een hogere klas van het ziekenfonds, zonder wachttijd en zonder uitsluiting van risico's, zoals mogelijk is in het reeds besproken plan van de vereniging van directeuren en admini strateurs van ziekenfondsen. Het presidium van de Katholieke Volkspartij heeft, zoals gemeld, in ver schillende feiten, welke onder zijn aan dacht zijn gebracht, aanleiding gevon den aan het Centrum voor Staatkun dige Vorming te verzoeken op korte termijn advies uit te brengen o.m. over de vraag, op welke wijze op het gebied der vrijwillige ziekteverzekering een standaard-polis kan worden geschapen, waarin waarborgen aanwezig zijn ter bescherming van de goede trouw der verzekerden? Het Centrum voor Staat kundige Vorming verklaarde zich on middellijk bereid aan dit verzoek ge volg te geven. Een commissie van des kundigen is intussen gevormd en met haar werkzaamheden begonnen. Men kan zich over dit initiatici slechts verheugen maar we vragen ons toch af, of het niet beter ware geweest om de opdracht breder te doen luiden door het vraagstuk van de reorganisa tie van de ziekenfondsen er bij te be trekken. Immers, de wijziging van dc ziekenfondsen kan wel eens zeer ingrij pende gevolgen voor de ziekteverzeke ringen hebben. In de Ridderzaal te s-Gravenhage had een plechtige bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk instituut van ingenieurs, welke o.a. werd bijgewoond door prinses Juliana, prins Bernhard, verschillende ministers en buitenlandse autoriteiten. Tijdens de rede van minister Beel. Gisteren hebben te Sailesbury in En geland de grootste manoeuvres met luchtlandingstroepen sinds de oorlog plaats gehad. Veldmaarschalk Montgomery en luchtmaarschalk Tedder, die de oefe ningen bijwoonden, zagen 1000 para chutisten met kanonnen, jeeps en an dere uitrustingsstukken uit de lucht dalen om een „0p de vijand verovcid vliegveld te bezetten". In zweefvliegtuigen werd het zware materiaal, zoals tractors en zelfs een bulldozer van 7 ton, aangevoerd en één der zweefvliegtuigen werd door een Dakota, die laag over het veid kwam scheren, aan een uitgeworpen lijn met haak oinhooggesleept. Het ligt in het voornemen der regering hij een gunstige ontwik keling van de toestand uit Indie in het jaar 1948 te doen terug keren de dan nog niet afgeloste delen der beide lichte divisiën, de le divisie ,,7 December''^ dë 6 met deze divisie uitgezonden be- wakin°sbataljons en de tweede serie van 6 bewakingsbataljons. Indien mogelijk zal ook de in Juni/Juli 1947 naar Indië vertrokken 2e divisie^tegen het einde van 1948 nog geheel of gedeeltelijk naar Nederland terugkeren. De gemiddelde sterkte der troepen der Landmacht in Ned. Indië zou dan in 1948 60.000 man bedragen. Aldus een mededeling van de minis ter van oorlog in de toelichting op de begroting 1948 voor zijn departement. Daarin geeft hij voorts de algemene richtlijnen van het voor 1948 ontworpen beleid. VDTrw?retTa'iS-generaal va" de V - k Lie, heeft gisteren in m» algemene vergadering van de zyn eerste rede van deze zitting gehouden en daarin een beroep daanop de grote mogendheden om zich bereid te tonen tot een compro mis. K Hjj verklaarde, dat de onenigheid tussen de grote mogendheden aan de V. N. de grootste moeilijkheden in de weg legt. „Te denken, dat deze onenigheid tot oorlog zal leiden is onmogelijk en onverdraaglijk", aldus zelde Lie. Lie drong er op aan, dat alle vrede lievende landen tot de V. N. zouden worden toegelaten, indien zij hierom verzochten. Tevens verzocht hij, dat het nieuwe hoofdkwartier van de V. N. spoedig zou worden gebouwd. Daarna bracht de Iraakse afgevaar digde de aanbeveling der algemene commissie ter sprake tot instelling van een bijzondere commissie voor Pa lestina. Met 21 stemmen voor, 11 tegen en 6 onthoudingen besloot de algemene vergadering tot instelling van een bijzondere commissie voor Palestina. De sovjet-afgevaardigde Androj Visjinsky verzette zich sterk tegen het plaatsen op de agenda van de Koreaan se kwestie en de revisie van het Ita liaanse vredesverdrag. Ook de vertegenwoordiger van Ethio pië, vice-mmister van buitenlandse za ken Akliloe Abte Wold veroordeelde het voorstel tot behandeling van de re visie van het vredesverdrag met Itabè „Het is gemakkelijk" zo riep hij uit „voor degenen, die niet hebben gezien hoe onze vrouwen behandeld werden om te spreken over zogenaamde on rechtvaardigheid ten aanzien van Ita lië. Het is gemakkelijk voor hen te vergeten, dat vrouwen en kinderen door Graziani levend verbrand zijn". De Amerikaanse afgevaardigde Wai- en Austin verklaarde daarentegen, voii volgens het handvest het rnn -v-ge recht bezat zich met zijn eihjkheden tot de Verenigde Naties- te wenden. stemmen voor, 8 tegen, Djs onthoudingen werd besloten de kwestie van de herziening van het vredesverdrag met Italië op de agen da te plaatsen. „ZW8e?sp delegatie zal een reso 171°rstellen' inhoudende, dat alle candidaten voor het lidmaatschap van ae V. N. moeten worden toegelaten. Dit punt zal Donderdag door de vei ligheidsraad besproken worden. De kwestie-Griekenland werd even eens op de agenda geplaatst, met 38 stemmen voor. De vergadering werd daarop ver daagd. Heden zou te Lake Success het werk der commissies beginnen. A.F.P. meldt nog, dat de algemene vergadering, met 41 tegen 6 stemmen, bij 7 onthoudingen, besloten heeft de kwestie van de onafhankelijkheid van Korea op haar agenda te plaatsen. Dr. J. F. E. Einaar,oud-lid van de staten van Suriname, is alsnog be noemd als deskundige in de Ned. dele gatie naar de algemene vergadering der V. N. De troepensterkte in Nederland wordt behoudens voor wat betreft de leger-Juchtmacht beperkt tot het geen nodig is om de voorgenomen troe penuitzendingen naar Ned.-Indië moge lijk te maken. Het militaire apparaat in Nederland wordt nagenoeg geheel aan die taak aangepast. De legerluclit- macht in Nederland wordt in de eerste plaats gericht op de behoeften van Ned.-Indië, terwijl daarnaast een be scheiden begin wordt gemaakt met de luchtverdediging van Nederland. De sterkte van het in Nederland ver toevende gedeelte van de landmacht, met inbegrip van de luchtstrijdkrach ten zal worden teruggebracht tot een bemiddelde van 50 000 man. Het hier van deel uitmakende contingent dienst plichtigen in opleiding bedraagt (on berekend het personeel van de leger- fuehtmacht) 11.W0 man Aangezien het in Nederland te volbrengen ge deelte van de eerste oefentijd in 1948 on 5 a 6 rAaanden is gesteld, komt een °P a b f deze sterkte dus twee- en in contingent van er het i -ianr onder de wapenen maal per ^a^taal_ uit de lichting wordt dat plichtigen contingent tear te betrekken aantal dienst- l 22 300. Hierbij komt een „nor de legerluchtmach! van 5349 man. B«/ee/van uftïegaaT bedoelde periode i Ne(j.-Indië zaUwor- dat de opleiding m den voortgezet en vcuit de De eenheden, SeV ting 1948, zullen 1 het voorn dige brigades. Het lig^ deze zelfata£ dige brigades Uit te zenden en een Dnëaaes U1 doen vertoeven, jaar in de tropen tandigheden dit Indien de politie.te troepensterkte mogelijk maken, zal ae verkort™ 1» Ld.-Indi., door het van de duur van het v j tropen en door het doen P 1 van sterkere onderdelen uitgezonden, worden vermrn Aangenomen mag worden, t de opbouw van het wapen der K Ma rechaussee in 1948 zal zijn voltooid. De totale sterkte van het wapen in Neder land zal in 1948 3000 man bedragen. Het is de bedoeling, dat de territo riale troepen medio 1948 worden gede mobiliseerd. De oprichting van een school tot vorming Van beroepsofficie ren tot intendant ligt in het voorne men. De opleiding van toekomstige be roepsofficieren verkeert nog in een stadium Van" voorbeheiamg: In overeenstemming met het buiten land is besloten voor de luchtverdedi ging hier te lande eveneens van straai- motorvliegtuigen gebruik te maken. Voor het verkrijgen van de nodige et- varing is een jachtvliegschool opge richt, die nog in de loop van dit jaar met straalmotor-vliegtuigen zal wor den uitgerust. Tevens is besloten in 1948 enige afdelingen gevechtsvlieg tuigen te vormen. Hiermede wordt tevens eep eerste begin gemaakt met de organisatie van de luchtverdediging van Nederland. Aan ongeveer 20.000 militairen zal in 1948 het oorlogsherinneringskruis worden uitgereikt. Aan de Kloosterweg te Egmond-bin- nen worden momenteel o.l.v. prof. van Giffen uit Groningen en zijn medewer kers opgravingen verricht. Men is be zig achter het Prot. kerkje diepe geu len te graven, waardoor steenmassa's worden blootgelegd. Deze oude funde ringen kunnen betrekking hebben op de in het jaar 953 gebouwde en in 1673 ver woeste abdij van Egmond. Blijkt, dit in derdaad het geval, dan zullen de funde ringen worden opgetrokken op de wijze zoals dit op het slot op de Hoef is ge daan. „Een becijfering heeft uitgemaakt, dat het totaal beschikbare kwantum huisbrandkolen ca. 3.650.000 ton zal bedragen, waarbij het niet mogelijk zal zijn het hnisbrandrantsoen voor het komende seizoen hoger te stellen dan 12 eenheden" verklaarde de heer H. H. Wemmers Jr., directeur van liet llijkskolenbiireau, op een gistermiddag gehouden persconferentie. Weliswaar wordt de bruto hoeveel heid vaste brandstoffen, die in 1947 ter beschikking zal komen uit eigen pro ductie, vermeerderd met invoer en ver minderd met uitvoer, geraamd op 13.3 millioen ton, hetgeen slechts 0.7 millioen ton lager is dan de in 1939 beschikbare hoeveelheid, toch kan het rantsoen voor deze winter niet hoger worden gesteld, omdat de bevolking met 10 pet is toe genomen, waardoor niet alleen de be hoefte aan huisbrandkolen, doch ook het industriële kolenverbruik belangrijk is gestegen. Dit blijkt o.a. uit de pro- ductie-indices van de electriciteits- en gasbedrijven, welke resp. 144 pet. en 128 pet. van de productie van 1938 be dragen. De productie der Limburgse mijnen is ongeveer 80 pet. van de voor-oor- logse niettegenstaande thans 24.000 man ondergronds werken en in de jaren 1935-1938 slechts 20.000 man. De pro ductie per man per ondergrondse dienst Is échter in vergelijning met 1935-1938 teruggelopen van 100 toj. 64. Dit ligt niet alleen aan geringere prestaties van de mijnwerkers vergeleken bij voor de oor- De nieuw gekozen abt-primaat van de Orde der Benedictijnen, de hoog- cerw. p. Kolin, een geboren Zivitser Ie Stein (Z.Lb.) heeft men een aanvang gemaakt met de bouw van ruim 200 woningen, die volgens een nieuw systeem in korte tijd worden opgetrokken. Het werk ivordt uitgevoerd in opdracht van de Staatsmijnen. Op de funderingen worden stalen geraamten geconstrueerd, waarin tegelijk ramen, kozijnen en deurstijlen worden gemonteerd. Was het Augustusbericht betreffende de stand der gewassen in mineur ge stemd, de toon van het September- bericht is somberder. De verder aan houdende droogte heeft over de gehele linie de stand nadelig beinvloed. Het weiland is nu niet alleen op de hoge zand- en de rivierkleigronden verbrand doch laat in het gehele land te wensen over. Slechts het standcijfer voor aard appelen bleef gunstig, voor fabrieks aardappelen ligt dit zelfs belangrijk bo ven normaal, aldus het door het K. N. I. samengesteld bericht over de stand der landbouwgewassen op 15 Sept. j.l. De granen zijn a"e onder zeer gun stige omstandigheden binnengebracht, doch de dorsresultaten vallen over het algemeen niet mee. De aardappelen konden door de aan houdende droogte niet aan de hoog ge spannen verwachtingen, welke in Aug nog gekoesterd konden worden, beant woorden. De ooteroogst stelde reeds enigszins teleur. De vroege aardappelen vertonen veel kriel_ en brengen, beha.ve in Groningen. Friesland en Dren.e. slechts een matig tot vrij goed beschot. De kwaliteit is over het algemeen goed. De late aardannelen. welke bijna overal reeds neb nel afgestorven zijn en waar van de" noest ook reeds on volle gang is. stellen rpsnstentiids teViir De fabrieks- arrfJannstlen ontwikkelden zich gunstig De suikerbieten, welke in Augustus »e°ds van de warmte en de droogte te 'üden hadden, konden zieb. bebalve in Mnnrd-Drnn'ngen en Friesland, niet 1 newer handhaven On de droge gronden verwelkte het loef reeds voor de tweede i,u bevreesd meet werden dat nïo„we npprdas het hdad onnieuw r-t „,'tlrinen ten koste van do toeh rppde l,;0t Do ctord dor voodprbioton is -onrtjv tet vrü slpohf De ernen-uoedernnsitio voor de komen de winter is uiterst somber. De toestand van de stoppelknollen en de spurrie is uitgesproken slecht. Die van de klavers en lucerne is slechts in West-Overijssel en de Wieringermeer bevredigend, voor zover het een jonge zode betreft; elders is de stand matig tot slecht. Een nor male ontwikkeling van het grasland zou het mogelijk gemaakt hebben de toe stand het hoofd te bieden. Nu met alleen op de hoge droge gronden het vee m de weiden moet worden bijgevoerd of reeds is opgestald in een periode, waar in in normale omstandigheden weide- gang mogelijk is, zodat, behalve op de laaweengronden en de vochtige zand gronden reeds belangrijke hoeveelheden van de geringe voorraad wintervoer, stro vergelingszieke bieten, afgevallen fruit en doorgedraaide groenten, aard appelloof en gedroogde melde (Walche ren) nodig geweest zijn om het vee in het leven te houden, zullen de gevolgen voor de veehouderij niet uitblijven. Het spreekt vanzelf, dat onder de gegeven omstandigheden nauwelijks een tweede snede hooi gewonnen kon worden of gras kon worden ingekuild. Bij een kort onweer, dat zich gister middag tussen 2 uur en 2.30 uur bo ven Amsterdam ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorgedaan. Op het Ceramplein trof de bliksem een boom. die licht werd beschadigd. In de omgeving werden van ongeveer 80 wo ningen 2 3 ruiten van ieder huis vernield, waardoor het plein er uitziet alsof het door een bomexplosie is ge- troffon Het K. N. M. I. achtte hel versdr'nsel ook uitermate vreemd, doch kon in dit stadium geen verkla ring geven. log, maar ook aan verschillende tech nische factoren. Het feit, dat 1000 politieke delinquen ten, die in de mijnen werkten, naar de kampen terug zijn gevoerd heeft op de productie geen nadelige invloed uitge oefend doordat de mijnen getracht heb ben dé terugslag op te vangen door de niet-productieve diensten zo gering mo gelijk te maken. Maar dat kan niet steeds zo blijven doorgaan, zei de heer- Wemmers. en daarom zouden we de goede elementen maar niet de onrust stokers, gaarne weer zo spoedig mo gelijk in de mijnen terug hebben. Dat is echter een aangelegenheid van het departement van Justitie. De verwachting is, dat voor geheel 1947 op een productie van ca. 10 millioen ton valt te rekenen of ca. 33.300 ton per gemiddelde werkdag, hetgeen 75 pet. is van vóór de oorlog. De geraamde productie voor 1948 is totaal 12 millioen ton of ca. 40.000 ton per gemiddelde werkdag of 90 pet. van de vóór-oorlogse productie. Volgend jaar hoger rantsoen Indien de geraamde productie van 12 millioen ton in 1948 werkelijk gereali seerd wordt, dan zal er zonder twijfel naar gestreefd worden het huisbrand- rantsoen voor 1948-1949 op. zodanig peil te brengen, dat de last, die thans op de bevolking drukt door het beperkte rant soen, zoveel mogelijk wordt verlicht. Cijfers kunnen in dit stadium echter nog niet worden genoemd. De deviezenpositie van ons land brengt mee dat de import van kolen, welke voor 1947 3.838.000 ton zal bedragen, niet kan worden verhoogd. Het tempo van de aflevering der brandstoffen aan de verbruikers zal dit jaar vlotter gaan dan het vorige jaar. Half October zal men gereed komen met hej afleveren der kolen op de eerste 6 bonnen. Dan worden meteen weer nieuwe bonnen aangewezen. Het zal dit seizoen niet voorkomen, dat de kolen handelaar pas in April de laatste 2 mud komt brengen. Voor de grote gezinnen is een gun stiger regeling in studie. Wanneer we iets ruimer in de kolen komen te zit ten aldus de heer Wemmers, dan komt deze groep het eerst in aanmerking. Maar eerst moeten de 12 mud voor de hele bevolking zijn veilig gesteld. Dan zullen ook de mogelijkheden voor cen trale verwarming onder de ogen worden gezien. Voorts is in overweging om étalage verlichting deze winter toe te staan voor de tijd, dat de winkels geopend zijn, maar geen reclameverlichting (neon verlichting). De kamerbewoners krijgen evenals het vorige jaar 6 eenheden; aan kamerbe woners boven 65 jaar en aan vrouwelijke kamerbewoners beneden 65 jaar, die altijd thuis zijn, worden 12 eenheden toegewezen. De distributie van gas en electriciteit blijft gehandhaafd. zolang de kolen- distributie duurt. Als de winter niet te streng is, zal de praktijk echter wel een soepele toepassing van de gas- en elec- triciteitsdistributie meebrengen. Twee heerlijke maanden in een Zweed- -J*"- «toauucu 111 e^Il ZiWt se gevangenis. Dank u wel, meneer de edelachtbare. Laat mij u de hand druk ken. Aldus eeen Fin, die in een plaats .u het Zuidwesten van Zweden wegens het aannemen van 50 kronen gestolen geld was veroordeeld. Hij had zo krachtig mogelijk gepro testeerd. toen het gerecht hem voor waardelijk in vrijheid wilde stellen, omdat hij een Zweedse gevangenis ven de vrijheid in Finland verkoos. bo- We hebben de vorige week driemaal gedopt voor mijnheer Piet Lieftinck. Een onzer abonné's zond naar aanlei ding van onze beschouwing een berede neerde overweging, die samengevat als volgt luidt:: Minister Lieftinck verhoogde het di vidend-cijfer van 6 op 9. Meer dividend en meer loon komen als belasting ir d staatskas. Iemand, die 100.000 ter beschikking stelt, krijgt tegen 9 pet. dividend 180 per week, terwijl in zender 35,60 ontvangt, in ruil voor het beschikbaar stellen van handen, hoofd en 2/3 van zijn menszijn. Voorts ergerde inzender zich aan de beleve nissen op een tennisveld: het heen en weer slaan van een balletje, keurig geklede supporters (sters). lui liggend in stoelen, terwijl een meisje in het zwart, koude of warme dranken ser veert ,al naargelang het daarvoor tijd is. Inzender vindt tenslotte, dat de maatschappij maar gek en vreemd in elkaar zit. Om met het slot te beginnen, inder daad, de samenleving kan heel gek aan doen. Aan inzender en anderen, als mens, burger en georganiseerden de taak, om een wereld te scheppen die in verschillend opzicht een beter aanzien heeft, al zullen ongelijkheden tengevol ge van verschillende factoren altijd blij ven .Ongelijkheden tussen de z.g. stan den, ongelijkheden in eigen milieu. On gelijkheid betekent echter niet persé on billijkheid of onrechtvaardigheid. De omstandigheden van het tennisveld kennen we niet. We zouden echter wil len opmerken: Mens erger je niet. Want luiwammessen kunt ge overal vinden, in elke stand en elk vak, op kantoor, werkplaats, ook al gaat het dan mis schien niet zo demonstratief als op het gesignaleerde tennisveld. Ik neem voor dezulken overigens de hoed niet af, want met zwarthandelaren uit een zijstraatje w rf06? pai!astot uit hogere kring kan iMederland in zijn opgang naar 'n schone toekomst weinig uitrichten. Werkezels hebben we nodig, met handen en hoof- «en. plus pen sterke wil. j verhouding van 6 op 9 pet. divi dend, lijkt erger dan zij is. Want zij be tekent geen 9 van de 100, daar de Inn1 vaak tegen een koers van 200 j nog hoger zijn aangekocht. Zo dat het beschikbaar stellen van een ton wat ook niet elke dag zal gebeu- ren helemaal niet resulteert in het opstrijken van 180 in de week. Voorts moeten we opmerken, dat nog per 1 Juli de belasting voor de minst draagkrachtigen weer is verlaagd, ter wijl er voor de bezitters van wat losse duiten nog een heffèng ineens en een vermogensaanwasbelasting voor de deur staan, die drie milliard moet opbrengen. Mijnheer Piet Lieftinck is heus niet bang om te plukken. De man heeft het zwaar te verantwoorden van zijn aan vallers. Dat deze minister zijn post niet verlaat en ondanks alle al dan niet las terlijke aantijgingen probeert het schip van staat in goed financieel vaarwater te krijgen ,vind ik een hulde waard. Ook al vat ik persoonlijk niet alle beslis singen. Vertrouwen is ook een daalder waard, al voel ik elke keer de druk der loon belasting. Maar toch zeg ik; driemaal de hoed af voor de heer Lieftinck. HENK VAN DER MAZE. In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen in deze stad, welke inspanning vereisen, afgelast. Ook uit andere delen van het land bereikten ons berichten over gevallen van kinderverlamming. Zo werden in Zwolle gedurende de laat ste maanden dertien gevallen gecon stateerd. In verband hiermede hebben wij ons gewend tot de afd. volksge zondheid van het ministerie van sociale zaken, waar men ons mededeelde, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Gedurende de zomermaanden neemt het aantal gevallen van kinder verlamming altijd iets toe. Dit jaar steekt zelfs gunstig af bij andere ja ren. Gewoonlijk komen per jaar in ons land ongeveer honderd gevallen van kinderverlamming voor; tot nu toe zijn dit jaar ongeveer 60 gevallen gecon stateerd. De belangrijke verkeersbrug over het Katerveer bij Zwolle, die in 1915 door oorlogshandelingen werd verwoest, zal Zaterdag 4 October, geheel her steld, weer in gebruik genomen woi- den. De minister van verkeer en wa terstaat, ir. H. Vos, zal de officiële opening verrichten. Twee berichten in ons blad van Vrij dag jl. waren naast elkaar bezien, wel in staat enige bevreemding te wekken. Het ene meldde, dat ir. J. v. d. Wal voor het Nederland Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw te Amsterdam had verklaard, dat Nederland steeds minder in staat is de behoefte aan bakstenen en cement te dekken, terwijl het andere sprak van de export van 25 mi hoen bakstenen naar Engeland. Bij nadere informatie is ons echter ge bleken. dat de zaak niet zo tegenstrijdig is. als het wel leek. De uitlating van ir. on de tioirnmqt dan op het heden. Op het ogenblik is de bak- stenenpositie in ons la.nd zo. dat geen enkel bouwwerk stagneert bij gebrek aan stenen. Al is het wel mogelijk, dat enkele aannemers zich met het oog op hun toekomstige bouwwerken thans reeds, wat de bakstenen betreft, bij voorbaat trachten te dekken en dan er varen. dat bij sommige fabrieken geen voorraden meer aanwezig zijn. Hebben wij dus voor 't ogenblik nog geen tekort aan bakstenen en is ook de cementproductie der Enci en van de Hoogovens voor Het huidig verbruik nog voldoende, wanneer straks de woning bouw krachtiger zal worden ter hand genomen, zal dit niet meer het geval zijn. Bij de nieuwere bouwmethoden, die dan zullen worden toegepast, zal meer cement nodig zijn dan voorheen. Enci en Hoogovens produceren nog altijd 50 pet van de vooroorlogse behoefte. Als deze productie niet belangrijk wordt uitge breid. zal zeker de toekomstige behoefte niet kunnen worden gedekt en wat de bakstenen betreft zal. wanneer het vol ledig programmaa van 70 a 80.000 wo ningen per jaar wordt uitgevoerd, ook de eigen productie van bakstenen met meer voldoende zijn. Het bericht omtrent de uitvoer van bakstenen naar Engeland moet in dit licht worden gezien, zo verklaarde men ons, dat toen in de afgelopen winter door de langdurige vorstperiode het bouwbedrijf hier te lande volkomen stil lag de steenfabrieken met grote voor raden stenen zaten. Toen is besloten 25 millioen stenen naar Engeland uit te voeren over een periode van 25 maan den of gemiddeld 1 millioen stenen per maand. Dit is een niet zo geweldig groot kwantum. Het komt neer op onze vooroorlogse export en bedraagt 1 a 2 pCt. van onze gehele productie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1